PDA

View Full Version : Kadro planlaması hakkında

serkankeyvan
12.Ocak.2014, 15:44
Merhaba beyler. Nasıl anlatacağımı bilmiyorum ama. :D
Kadro planlamasını nasıl yapmamız gerektiği hakkında bilgi almak istiyorum.

Genelde 4-2-2-2 oynayan, gerektiğinde de AMC'li 4-2-3-1 oynayan bir takım kadrosunda mevkiilerden kaçar tane oyuncu bulundurması makuldür? (Ör: 2 Kaleci. 5 Stoper. 3 Sağ Bek gibi)

Kadro dısında kalacak oyuncuların olmadığı, aynı zamanda dar olmayan bir kadro planlaması önerebilir misiniz?

Bu olayı hep yanlış yapıyorum. Sezon sonunda bir bakıyorum 6-7 oyuncu hiç forma giyememiş. Böyle olunca içime sinmiyor. Sizlere danışayım dedim bir de.

Slyrian
12.Ocak.2014, 15:56
sadece yerel lig ve kupa takımıysam 4-2-3-1'de 4 stoper , 3 bek , 3 orta saha , 3 kanat , 2 forvet bulundurmaya çalışırım artı olarak yedek takımda ve paf takımdaki potansiyelli oyunuyu as takıma katarım.

himone
12.Ocak.2014, 17:48
Öncelikle ilk 11'de rahat bir şekilde oynatmayacağın adamı takımda tutma boşuna. Ben her seferinde her pozisyon için 2 tane oyuncu bulundururum. 1 oyuncu as takım oyuncusu iken diğeri de isteğim zaman korkmadan sahaya sürebileceğim bir oyuncu olmalı. Toplamda 22 oyuncu olduktan sonra kadromda 3-4 tane çok yönlü oyuncu bulunduruyorum, bu şekilde 25-26 oyuncu oluyor(gerçek hayatta da ideali budur zaten). Örneğin hem sağ bek hem stoper oynayabilen, hem defansif hem ofansif orta saha oynayabilen ve hem forvet hem de kanat oynayabilen oyuncular. Ve kadromda bütün oyuncuları oynatmaya özen gösteririm(özel durumlar hariç), en kötü oyuncum senede 10 maça çıkar. Zaten en başta dediğim gibi oynatmayacağım adamı takımda tutmam.

Redrum
12.Ocak.2014, 17:56
4-2-2-2 den kastın ne? orta sahada 2 mc ve amr aml mi? Eğer öyleyse ben yazayım sana.
Kaleci
2 Kaleci her zaman kafidir. Altyapındaki kaleciler eğer çok kötüyse, onları gönder, onlara göre daha potansiyelli, iyi bir kaleci transfer et ucuza, regen falan olabilir.
Sağ bek ve Sol bek
2şer tane yeterlidir. Fazlası kesinlikle olmasın.
Stoper
2 tane as stoperin olur. Artı bir tane onları yedekleyecek kalitede olmalı. Bir tanesi de genç ve potansiyelli gördüğün, veya düşük maliyetli ama kötü olmayan bir stoper olmalı. Tercihen DRLC oynayabilen bir stoper olsa bu yedeklerinden biri, daha güzel olur.
Orta Saha
2 as göbek ortasaha, 2 yedek(1i as kalitesinde) göbek orta saha yeterlidir. 1 tane de yedeğin yedeği olarak genç, hafif potansiyelli, rezerv takımda kayıtlı olacak topçun olabilir, tercihen çok yönlü olmalı. (DM/MC, MC/AMC gibi)
Forvet arkası
Forvet arkasında AMC pozisyonunda oynayan oyuncun,
1- MC/AMC oynayabilen bir oyuncun olur ve 4-2-2-2 oynarken mcde, 4-2-3-1 oynarken AMCde oynatırsın. Bir tane kafidir.
2- Forvet oyuncularından birisi AM/FC oynayabilen bir oyuncundur, bu yüzden ekstra bir orta sahaya daha ihtiyacın yoktur, üst tarafta ortasaha bahsinde anlattığım kadarıyla yetinmelisin.
Kanat
1 AMR 1 AML as oyuncun vardır. 1er tane de yedek olmalı, onları yedekleyebilecek bir oyuncu olarak. 1 tane de sadece çok fazla sakatın olduğunda kullanacağın, genelde rezerv takımla maçlara çıkacak olan, AMRL olan oyuncun olsun. Bu öyle yedek kalmayı sorun etmeyecek bir topçu olmalı, genç ve yetenekli, potansiyelli gördüğün birisi olabilir. Düşük maliyetli bul oldukça.

Forvet
2 tane as forvetin olacak. 1 tanesi yedek kalmayı sorun etmeyen, düşük maliyetli mesela Umut Bulut gibi bir oyuncu olacak. Bir tanesi de genç ve düşük maliyetli potansiyelli topçu olacak örneğin Trabzonspordaki Emre Güral.

Cengo
12.Ocak.2014, 18:23
Dünyanın en zor şeyi bu iş. Önce kaç kupada oynayacaksın onu bilmen lazım.

ŞL de varsa en az 23 kişilik kadro kurman gerekli.
En az 3 kaleci.
Mutlaka 3 forvet bulundurmalı, forvetlerden en az biri kanatta oynayabilmeli. Böylece o forveti kanatta kullanarak sıkıştığında rotasyon yapabilirsin.
4 MC lazım. İkisi üst düzey olacak, ikisi rotasyon ama kaliteli. 4 kaliteli kanat lazım. Aynı mantık yine.
2 sol bek, 2 sağ bek.
1 AMC ve 2 Türk rotasyon oyuncusu kanat. Türk kanatlardan en az birisi AMC de oynayabilsin.
4 stoper.
Biri sağ bek ya da diğeri sol bek rotasyonu ve kanat, önlibero oynayabilen çok yönlü 2 oyuncu

3+3+4+2+2+1+2+4+2=23

Olay budur.

İlk 11 oynamayacak tüm oyuncuları yedek veya rotasyon sözleşmeleri yapabilirsen sorun kalmaz. Olmazsa yapabildiğin kadarını yap. 1 Türk rotasyon kanadı yeterli aslında, 2.si az süre alınca oynamıyorum diye debeleniyor ama kaliteli takımlarda olur öyle şeyler. Sonuçta rekabetçi takımsın. Kaleci rotasyonu için 3. kaleci olabildiğince yaşlı ve çok deneyimli bir kaleci bul. Kupa maçlarında sürekli tam rotasyon yap, 2. takımdan fazlalıklar ve 3. takım. Altyapıdan çıkan üst düzey yerlileri kupa rotasyona sok. ŞL maçları öncesi 2. takımı kullan. ŞL maçlarında kadro hazır olmalı. Sakatlıklar da olacak, o yüzden saklaman lazım kadroyu. Hele yorgun oyuncular üstüste oynadıkça sakatlanma ihtimalleri ortaya çıkar.

Bir takımı değişebilir yapan çok yönlü oyunculardır. Kadro kurmak zor iş, uyum sağlatmak daha zor. Çok yönlü oyuncular fazla fazla imkan sağlar, yön verir.

Benim biraz değişik. Çünkü 433 oynuyorum ve oyuncular için fırsat kovaladım. Geç toparladım rotasyonu. Yine de örnek olur belki, paylaşayım.

http://i.imgur.com/tNpPAU7.png

5267
12.Ocak.2014, 18:36
Bana göre ;

2 Kaleci, 4 Göbek Defans, 4 Bek (Sağ-Sol 2'şer), 4 OS Merkez (Dos vs.), 4 Kanat (Sağ-Sol 2'şer) 3 Forvet

2+4+4+4+4+3 : 21 (ek olarak yedek alabilirsin onlar dahil en fazla 25)

serkankeyvan
13.Ocak.2014, 00:10
Çok sağolun beyler. Çok yardımcı oldu bunlar.

Cengo
16.Ocak.2014, 17:53
Yanlış yazmışım farkettim de.

Sondaki 2 oyuncuyu yoksay/sil.
(4. sıradaki) 4 kaliteli kanatı yazıp 2 yazmışım listeye, 4 yap (yabancı+üstdüzey). Gerisi aynı.
DMC kullanıyorsan 2 Türk kanat oyuncusu yerine 2 DMC alırsın. 4. sıradaki 4 kanat oyuncusundan 2sini üst düzey+yabancı düşürmeye bak kesinlikle. Diğer ikisi rotasyon.

3+3+4+4+2+1+2+4=23

YakoRYV
28.Ocak.2014, 15:26
Ben maç kadrosunda yedek kaleci bulundurmadığımdan 2 kaleci tutuyorum kadromda, bunun bir tanesi haliyle As, diğeri yaşı genç (19-22) potansiyelli bir kaleci. eğer takımda 33 yaşlarında tecrübeli bir kalecim var ise onu tutar, bu sefer yedek takım maçlarına çıkabilecek (17-19) yaş arası bir 3.kaleci.

mutlaka 2'şer bek. as dışındaki beklerden bir tanesi iki ayağını da kullanıyor ise daha da bi makbule geçer.

4 stoper, 3'ü gözü kapalı oynatabileceğin, 1 tanesi (18-22) yaş arası genç potansiyelli bir stoper. kupa maçları oynayabilecek ya da kondisyon durumlarına göre kulübeden destek verebilecek..

4 Mc, yine 3'ü gözü kapalı oynatabileceğin, 1'i diğerlerine göre biraz daha genç. ama mutlaka 2 tanesi defansif, top kapma, güç ve dayanıklılığı yerinde olan... bir tanesi mutlaka oyun kurucu, maestro, diğeri iki yönlü. fakat yedek ya da 18YA kadrosunda oyun kurucu ya da iki yönlü rotasyonuna girebilecek 1-2 isim bulundurmakta fayda var.

Mc'ye ek olarak brezilyadan filan amc oynayabilecek genç, potansiyeline güvendiğin bir oyuncuyu opsiyon ile kiralayabilirsen güzel olur, ben bazen yapıyorum böyle, hem o lige alışmasına yardımcı oluyor hemde saha içinde görmüş oluyorum, kulübede böyle bir oyuncunun bulunması, maç içinde taktik değiştirebilmek için maçın seyrini değiştirebileceğin hamleler sağlar.

duruma göre 3 ya da 4 kanat, yine bir tanesi mutlaka genç, iki tanesi gözü kapalı oynatabileceğin sağ ve sol ayaklı. diğeri ise iki ayaklı olabilirse senin için gerçekten iyi olur. ama en kötü 2 sağ 2 sol bulundurman.

forvetler ise çok önemli.
3 ideal.
biri mutlaka hava üstünlüğüne, kafa vuruşlarına sahip olmalı. (1.86 cm ve üzeri)
diğeri hız, hızlanma, dribbling, bitiricilik, önsezi gibi özelliklerinin ortalamanın üzerinde olduğu fırsatçı golcü.
diğeride görev adamı, yukarıda umut bulut örneği vermiş bir arkadaş, aynen öyle. kanat özelliği şart değil ama olsa güzel olur, hem forvet hem sol açık, hem forvet hem sağ açık gibi.
yedekliği dert etmesin yeterli :)
tabi buraya kadar okuduysan anlamışsındır genç oyuncuları çok severim, bu yüzden araya bir tane potansiyelli bir genç oyuncu 18YA ya da Yedekler liginde hali hazırda oynayan, golleri sıralayan :) kupa maçlarında kadroya girebilecek vs. bir oyuncun olursa çok iyi olur.

Toparlarsak:
2+1 Kaleci
4 Bek.
4 Stoper
2 DMC-MC
2 MC
(+1 Amc)
4 AMRL
3 Forvet.
21 As, (+2) ve 3-4 genç oyuncu. ideal bence.