PDA

View Full Version : Bu oyunu beceremiyor muyum acaba?

warkion
25.Ocak.2014, 21:42
Arkadaşlar ne yaptıysam şu fm 2014'te bir türlü başarılı olamadım. Her takımdan kovuldum. Yok mu bana bir öneriniz. Vereceğiniz tüyo var mı? Gerek taktik gerek antrenman aklınıza gelen her konuda

TeNaciOUS MidFieLdeR
25.Ocak.2014, 21:50
sadece taktige takilma derim kendi acimdan, en basit taktikle bile cok basarili olabiliyorsun cogu zaman. onemli olan iyi bir kadro kurmak, takim uyum ve moralini ust seviyede tutmak. gerisi gelir zaten.

warkion
25.Ocak.2014, 21:52
sadece taktige takilma derim kendi acimdan, en basit taktikle bile cok basarili olabiliyorsun cogu zaman. onemli olan iyi bir kadro kurmak, takim uyum ve moralini ust seviyede tutmak. gerisi gelir zaten.

Takım 1-2 maç yenilince moral çöküyor bir daha da düzelmiyor ki. Takım uyumundan yana sıkıntım olmuyor ama taktikte sıkıntılarım var.Acaba siz oyuncu direktiflerini kullanıyor musunuz?

dyzo
25.Ocak.2014, 22:02
taktikten çok antrenmanlar daha önemli hale gelmiş sanırım, antrenmanlara daha fazla önem vermeni öneririm. ben sezon başında takıma 2-3 hafta yüksek seviyede kondisyon yüklüyorum, sonra takım taktiğe alışana kadar takım uyumu (çok yüksek) taktiğe alışıncada takım dengeli (orta seviye) yapıyorum. 7 kariyer yaptım 6 kariyerim çok başarılı geçti. kötü geçen kariyerim ilk kariyerimdi ve antrenmanlara fazla önem vermemiştim. (bu arada 14.1.4 güncellemesiyle oynuyorum,diğer versiyonlarda başarılı olan çok az)

warkion
25.Ocak.2014, 22:06
taktikten çok antrenmanlar daha önemli hale gelmiş sanırım, antrenmanlara daha fazla önem vermeni öneririm. ben sezon başında takıma 2-3 hafta yüksek seviyede kondisyon yüklüyorum, sonra takım taktiğe alışana kadar takım uyumu (çok yüksek) taktiğe alışıncada takım dengeli (orta seviye) yapıyorum. 7 kariyer yaptım 6 kariyerim çok başarılı geçti. kötü geçen kariyerim ilk kariyerimdi ve antrenmanlara fazla önem vermemiştim. (bu arada 14.1.4 güncellemesiyle oynuyorum,diğer versiyonlarda başarılı olan çok az)

Antrenmanları inan dediğin gibi yapıyorum o yüzden takım uyumu problem olmuyor zaten ama iş maçlara geldi mi ne yapsam olmuyor. 14.2.2 de oynuyorum ben

ozan42
25.Ocak.2014, 22:33
Evet takım uyumu çok önemli hale gelmiş bu seride.Taktikten ziyada takım uyumu ve moraller inanılmaz etki yapıyor.Maç önceki konuşmalar,Basın toplantılarında söyledğiniz açıklamalar resmen maçın kaderini belirliyor.Biraz daha dikkatli oynamak lazım.Taktiği yaptım, adamları aldım haydi kupalara dersen hüsran yaşıyorsun.Bu oyunu Cm 3-4 den beridir adam akıllı oynarım ilk defa oynarken bu kadar zorlanıyorum detaylara iniyorum.Rakip takım raporlarını inceleyin.Eğer yavaş bir takımla oynuyorsanız koşu yoluna pas ver rakibin üzerine top sür gibi talimatları kullanın.Yine yağmurlu bir havada oynuyorsanız direkt paslarla oynamaya çalışın.Yağmurlu havada pas alışverişi sağlayamazsınız.Rakip takım boy ortalaması ligin altındaysa havadan orta yap seçeneğini seçin.Kafa vuruşu kötü ise bu sefer çizgiye inmeden orta yap talimatını kullanın çünki takım defans oyuncusun kafa vuruş özellği kötü ise bekinizin veya kanat oyuncusunuz açtığı ortayı tehlikeli alana kaleyi direk görüş alabilen bir yere kafayı vuracaktır buda amc veya mc poziyonunuzdaki oyuncular için kaleyi görüş alanı sağlayacaktır.Eğer rakip sağ bek tarafından en fazla gol yemişse Kendi sol bekinizi biraz daha hücuma(2 yönlü bek önerimdir) kullanın kısacası rakibin fazla gol yediği alana yüklenin.Yine rakip takım talimatlarından sogukkanlılığı düşük savunma dmc veya bek oyuncularına pres yapılmasını söyleyin(Soğukkanlılığı düşük olan adamlar büyük hatalara sebep olabilir)Yani baskı yapıldığı zaman hata yapma oranları yükselir.Bu ve bunun gibi birçok örnek yazabilirim.Birde taktiğiniz açıdan birkaç öneride bulunacağım.Eğer 2 tane içeri kat eden kanat oyuncunuz varsa forvetiniz Pivot santrafor veya Yardımcı Forvet olarak seçin.Aksi taktirde fırsatcı golcü,Yaratıcı forvet tarzı roller verirseniz.İçeri kat eden kanatlarınız hiçbir işe yaramaz.Fakat Pivot veya Yardımcı Forvet seçerseniz içeri kat eden kanat oyuncularınıza geniş alanlar bırakırlar.Yardımcı forvet pas yaratıclık karar verme özellikleri iyi olmalı asist yapabilirler sık sık kanat oyuncularınıza.Yine Amc li bir taktiğiniz varsa Forvet oyuncunuzu Fırsatçı golcü yaparsanız arkasına Oyun Kurucu hücum rolünde çok katkı sağlarlar.Sık sık Fırsatçı golcüyü savunmanın arkasına sarkıtmaya calışır oyunkurucunuz.Fırsatçı golcünün arkasına İçeri kat eden koymayın.içeri kat etmeyemi çalışıcak yoksa fırsatcıyımı kacırmaya calısıcak tam bir zıtlık olur.2 tane içeri kat eden kanat oyuncunuz varsa gene Sahte 9 yani Sahte forvetde kulllanbilirsinizz.Sahte forvet savunma oyuncularını üzerine çekerek İçeri kat edecek kanat oyuncularına gene büyük boşluklar verecektir.Aslında yazmak istediğim o kadar şey varki... kısacası oyun bayağı bir düşünmeyi gerektiriyor.Yapacağınız hem hamle mantıklı olmalı.Artık taktiği yaptım, en iyi oyuncuları aldım haydi gelsin kupalar olmuyor.Buda oyunu daha mantıklı kılıyor.her ne kadar maç motoru arada sırada saçmalasada :) İyi oyunlar.

warkion
25.Ocak.2014, 22:39
Evet takım uyumu çok önemli hale gelmiş bu seride.Taktikten ziyada takım uyumu ve moraller inanılmaz etki yapıyor.Maç önceki konuşmalar,Basın toplantılarında söyledğiniz açıklamalar resmen maçın kaderini belirliyor.Biraz daha dikkatli oynamak lazım.Taktiği yaptım, adamları aldım haydi kupalara dersen hüsran yaşıyorsun.Bu oyunu Cm 3-4 den beridir adam akıllı oynarım ilk defa oynarken bu kadar zorlanıyorum detaylara iniyorum.Rakip takım raporlarını inceleyin.Eğer yavaş bir takımla oynuyorsanız koşu yoluna pas ver rakibin üzerine top sür gibi talimatları kullanın.Yine yağmurlu bir havada oynuyorsanız direkt paslarla oynamaya çalışın.Yağmurlu havada pas alışverişi sağlayamazsınız.Rakip takım boy ortalaması ligin altındaysa havadan orta yap seçeneğini seçin.Kafa vuruşu kötü ise bu sefer çizgiye inmeden orta yap talimatını kullanın çünki takım defans oyuncusun kafa vuruş özellği kötü ise bekinizin veya kanat oyuncusunuz açtığı ortayı tehlikeli alana kaleyi direk görüş alabilen bir yere kafayı vuracaktır buda amc veya mc poziyonunuzdaki oyuncular için kaleyi görüş alanı sağlayacaktır.Eğer rakip sağ bek tarafından en fazla gol yemişse Kendi sol bekinizi biraz daha hücuma(2 yönlü bek önerimdir) kullanın kısacası rakibin fazla gol yediği alana yüklenin.Yine rakip takım talimatlarından sogukkanlılığı düşük savunma dmc veya bek oyuncularına pres yapılmasını söyleyin(Soğukkanlılığı düşük olan adamlar büyük hatalara sebep olabilir)Yani baskı yapıldığı zaman hata yapma oranları yükselir.Bu ve bunun gibi birçok örnek yazabilirim.Birde taktiğiniz açıdan birkaç öneride bulunacağım.Eğer 2 tane içeri kat eden kanat oyuncunuz varsa forvetiniz Pivot santrafor veya Yardımcı Forvet olarak seçin.Aksi taktirde fırsatcı golcü,Yaratıcı forvet tarzı roller verirseniz.İçeri kat eden kanatlarınız hiçbir işe yaramaz.Fakat Pivot veya Yardımcı Forvet seçerseniz içeri kat eden kanat oyuncularınıza geniş alanlar bırakırlar.Yardımcı forvet pas yaratıclık karar verme özellikleri iyi olmalı asist yapabilirler sık sık kanat oyuncularınıza.Yine Amc li bir taktiğiniz varsa Forvet oyuncunuzu Fırsatçı golcü yaparsanız arkasına Oyun Kurucu hücum rolünde çok katkı sağlarlar.Sık sık Fırsatçı golcüyü savunmanın arkasına sarkıtmaya calışır oyunkurucunuz.Fırsatçı golcünün arkasına İçeri kat eden koymayın.içeri kat etmeyemi çalışıcak yoksa fırsatcıyımı kacırmaya calısıcak tam bir zıtlık olur.2 tane içeri kat eden kanat oyuncunuz varsa gene Sahte 9 yani Sahte forvetde kulllanbilirsinizz.Sahte forvet savunma oyuncularını üzerine çekerek İçeri kat edecek kanat oyuncularına gene büyük boşluklar verecektir.Aslında yazmak istediğim o kadar şey varki... kısacası oyun bayağı bir düşünmeyi gerektiriyor.Yapacağınız hem hamle mantıklı olmalı.Artık taktiği yaptım, en iyi oyuncuları aldım haydi gelsin kupalar olmuyor.Buda oyunu daha mantıklı kılıyor.her ne kadar maç motoru arada sırada saçmalasada :) İyi oyunlar.

Üşenmeyip uzun uzun yazdığınız için çok ama çok teşekkür ederim dediklerinize çok dikkat edicem :)

okocha6
26.Ocak.2014, 00:13
Tartışmasız gelmiş geçmiş en zor cm-fm oyunu bu. Bence zor da olmalı. Kolayca cl kazanma dönemleri bitti.

sarianet
26.Ocak.2014, 00:16
başaralılı olamıyorsan bide editörü dene

Mpower316
26.Ocak.2014, 02:00
Aynı sorun bende de var ne yaparsam yapim başarılı olamıyorum sorum şu siz taktiğinizi takımın mevcut oyuncularına göremi yapıosunuz yoksa illaki kendi taktiğinizimi oturtmaya çalışıyorsunuz takıma mesela ben her gittiğim takıma 4-5-1 taktiğini oturtmaya çalışırım direktiflerimde kısa pas-topa sahip ol-daha sıkı markaj yap-yüksek tempo doğrumu yapıyorum acaba ?

serwan
26.Ocak.2014, 03:15
Nacizane 1-2 tavsiyem olacak
Herşeyden önce futbolun geometri ile yakından alakalı olduğunu unutmamak lazım. Üçgenler dörtgenler, doğrular vs.
Önemli olan elinizdeki kadronun yapabileceklerini iyi saptayıp onlara uygun geometrik dizilişler bulmak.
Yani illa 4-3-3 ya da 4-4-2 vs. oynamak diye bi kural yok. En iyi taktik elinizdeki kadronun en iyi uygulayabileceğidir. Bunun dışında kafanızda bi taktik varsa da ona uygun oyuncu grubunu bi araya getirmenin hesaplarını yapmak gerekir. Örneğin defansı çok önde kuracaksanız hız ve hızlanması 10 olan stoperlerle hüsrana uğrarsınız.
Bunlar tamamsa mutlaka eninde sonunda iyi top oynar o takım. Tavsiyem oyundaki analiz bölümünü iyi kullanmanız. Özellikle pozisyon haritası çok işe yarıyor taktile ilgili sıkıntıları görmede. Bazen tek bir dokunuş bile "olmuyor" dediğiniz taktiği efsane haline getiriyor. Detayları görmek önemli.

caner9292
26.Ocak.2014, 20:40
sürekli aynı taktiği kullanma.takımlara göre taktik yapmaya çalış.elinde en az 3-4 taktik olsun.sezon başladıktan sonra ağır antrenman yaptırma mutlaka ağır sakatlıklarla karşılaşırsın.hangi takımda olursan ol bi süre sonra seri mağlubiyet ve beraberlik almaya başlarsın taktiğini değiştir ;)

caner9292
26.Ocak.2014, 20:43
Aynı sorun bende de var ne yaparsam yapim başarılı olamıyorum sorum şu siz taktiğinizi takımın mevcut oyuncularına göremi yapıosunuz yoksa illaki kendi taktiğinizimi oturtmaya çalışıyorsunuz takıma mesela ben her gittiğim takıma 4-5-1 taktiğini oturtmaya çalışırım direktiflerimde kısa pas-topa sahip ol-daha sıkı markaj yap-yüksek tempo doğrumu yapıyorum acaba ?

kısa pas ve topa sahip ol komutu yavaş tempo ile oynanır.

Mpower316
27.Ocak.2014, 01:53
fm 14 biraz saçma olmuş tek bi taktikle yarım dönemi bile başarılı bitirmek çok zor ama gerçekte takımlar her maça farklı taktikle çıkmıyolar ki her takımın dizilişi bellidir istisna durumlarda takımlar taktiklerini değiştirir beni oyundan soğutan konulardan biride bu

Ronielfayed9
27.Ocak.2014, 04:53
Oyun motoru bozuk senlik birşey yok. Emin ol.

ozkanfg
27.Ocak.2014, 11:35
Ben Galatasaray la ilk sezon berbattı her kulvarda kupaları Bursaspor'a kaptırdım ama takım konusması yap antremanları güzel kur oyuncularla diyaloğun güzel olsun güzel taktik ve oyuncularla en iyisi olabilirsin ;)

Lordinas
27.Ocak.2014, 17:59
Bende ilk sezona çok iyi başladım taki ŞL grup maçı gelene kadar ManU'ya evimde bir yenildim. yenilmez olaydım.. takip eden 8 maçta 3 galibiyet alabildim. takımın morali bir düştü sormayın gitsin. moral yükselince form grafiğim yeniden yükseldi. şuna kanaat getirdim takımın morali iyi olunca sonuçlarda orantılı bir şekilde geliyor ama her sezon böyle duraksamalar, kötü sonuçlar gelebiliyor.

ngn
27.Ocak.2014, 23:25
oyun belli bir süreden sonra ne yaparsan yap oynatmıyor. lig sonuncusu ile mac yapıyorum 47 sut kaleyi bulan 25 sut ve zorlama ile 1 gol. serbest vurusları 19 olan adnan januzaj daha bi tane bile serbest vurustan gol atamıyor. 10 olan rakip doksana takıyor ampul gibi. 15 falanken daha cok atıyordu. resmen takım itibarı yukseldikce handikap yazıyo oyun. rakiplerin hırslanması falan değil bu.
bi şey eklemeyi unutmusun 15dk da da 10 kiş kalmıs rakip.

fmhastasi
27.Ocak.2014, 23:51
oyun oynarken ben standart mod da takımı gözlemleyip ,cok oyuncu değiştirmeyip yine standart modda takıma guvenmeyı secıyorum.takım uyumu falan hikaye.tabıkı katıldıgım noktalar var ama onu sezon basında zaten yapıyor olmanız lazım.eger takımım kendı sahasında yenılıyor ve ya berabere ıse son 15 -10 dkda hucuma donuyorum eger yenıyorsak defansıf anlayısa donuyorum bu sekılde macı bıtırebılırsınız.ondeyken rolantı de cok onemlı ama önce defansıf anlayıs son dakıkalarda yenıyorsak rolantı yapabılırız .