PDA

View Full Version : Forvetleri Gol Sorunu

Lordinas
01.Şubat.2014, 16:54
Sorun oynattığım futboldanmı kaynaklanıyor bilemiyorum ancak Burak ligde geride kalan 28 haftada 4 gol attı. 14 saattirde gol atamıyor diye basından haber geldi az önce. Fırsatçı golcü, Yaratıcı forvet oynattım hiçbirşey farketmiyor maç puanı 6.5 den yukarı çıkmıyor. bitiriciliği 19 oldu ancak maçta kaçırdıklarının haddi hesabı yok. bu 2. sezonum 2 sezondur üstüne koymadan devam ediyor. müthiş bir istikrarı var. golleri forvet hariç herkes atıyor :confused:

Olayın özeti - http://i.hizliresim.com/wvZDDR.png (http://hizliresim.com/wvZDDR)

Bu maçta diğer maçlardan farklı olarak pivot santrafor oynattım. Bundan sonraki maçlardada böyle deniycem

Bruma - 9 gol
Eduardo Salvio - 7 gol
Emre Çolak - 6
Stanciu - 11 gol
Selçuk İnan - 5 gol
Felipe Melo - 2 gol
BURAK YILMAZ - 4 gol

Semih kaya'nın bile 5 golü var hava toplarından vs. :uzgun:

görüş ve önerilerinizi bekliyorum bu sorunu bir tek benmi yaşıyorum anlamadım.. fm 13 de Burak döktürüyordu bende :director:

Gncl1905
01.Şubat.2014, 17:51
Öncelikle resimde, en üstte ismini karalayıp logonun yanındaki ismi karalamaman yılın faili olmaya aday :D

İkincisi sorun sende, muhtemelen taktiğinde. Bende Drogba leblebi gibi gol atıyor. Kanatlar da atıyor. Yedek forvet de atıyor. Atıyor yani forvetler. Muhtemelen taktiğinde bir problem var. Burak'ı sattım ben, onu bilemem. Geçekteki duygusallığı oyuna yansıtıldıysa sık sık konuşup gaza getirmen ve moralini yüksek tutman gerekir. Oynadığı rolü değiştirebilirsin, yardımcın rollere göre yıldız veriyordur; en iyi hangi roldeyse öyle oynat.

xthexserhat
01.Şubat.2014, 18:06
Aynen bence de taktiğinle alakalıdır. Benim takımda forvetim çerez niyetine gol atıyor hem de attırıyor :):)

Bu da istatistikleri

http://i.hizliresim.com/xVEOvV.jpg

europeanconquer
01.Şubat.2014, 18:08
Burak bende de gol atamıyor ancak Drogba atıyor.Muhtemelen oyuncuya verilen rolle alakalı.Yaratıcı forvet rolünde gram oynayamıyor Burak.Sene sonu satacağım ben şahsen.

Lordinas
01.Şubat.2014, 18:36
Öncelikle resimde, en üstte ismini karalayıp logonun yanındaki ismi karalamaman yılın faili olmaya aday :D

İkincisi sorun sende, muhtemelen taktiğinde. Bende Drogba leblebi gibi gol atıyor. Kanatlar da atıyor. Yedek forvet de atıyor. Atıyor yani forvetler. Muhtemelen taktiğinde bir problem var. Burak'ı sattım ben, onu bilemem. Geçekteki duygusallığı oyuna yansıtıldıysa sık sık konuşup gaza getirmen ve moralini yüksek tutman gerekir. Oynadığı rolü değiştirebilirsin, yardımcın rollere göre yıldız veriyordur; en iyi hangi roldeyse öyle oynat.

Hocam valla sene sonu yollıycam oynatmadığım rol kalmadı. altyapıdan iyi bir regen çıktı onu bir kaç seneye takıma adapte etmeyi düşünüyorum. Profili koyıyım bakalım ne düşünüyorsunuz. pivot santrafor oynatmayı düşünüyorum ilerde ama tek forvet pivot santrafor pek aklı selim gelmiyor ama bakalım artık. Drogba ayarında bir oyuncu olmasını umuyorum..

Bu arada harbi yılın failine imza attım, tespit iyiydi :D

Altyapıdan çıkan oyuncum ;

http://i.hizliresim.com/KD31QO.png (http://hizliresim.com/KD31QO)

xwerswoodx
01.Şubat.2014, 20:28
Kanat oyunu üzerine kurulu çift forvet oynattığımda fırsatcı golcü rolünde Buraktan çok iyi verim alıyorum, ancak drogba komple forvet oynadığı zaman Burak etkisiz kalıyor mevkide, o yüzden Drogba yardımcı forvet olarak oynarsa Burak çok yararlı oluyor.

himone
01.Şubat.2014, 20:56
Ben de 4-2-3-1 oynattığım zaman forvetlerim iyi oynamıyor maalesef. 4-4-2 veya 4-3-3 oynatırsam forvetlerimden iyi verim alabiliyorum öbür türlü her şey kanatlara kalıyor. Eğer siz de 4-2-3-1 oynuyorsanız ya taktik değiştirin ya da forvet, belki işinize yarar. Kendi oyunumda şunu fark ettim eğer oyunu rakip yarı alana yığarsam forvetim markajdan bir türlü çıkamıyor, ne kadar orta sahalarım defansın dengesini bozsa da boşta kalan yine başka bir orta saha oluyor.

Lordinas
01.Şubat.2014, 21:05
Umut'u pivot santrafor olarak oynattım kupa maçında 2 gol attı. lig maçındada sonradan oyuna aldım 1 gol attı. burak'ın sezon boyunca ligde 5 golü var. sanırım pivot santrafor kullanıcam.

heartbreaker007
02.Şubat.2014, 22:23
FM 2012 den beri yaşadığım kronik sorun.

4-1-1-3-1 taktiği ile oynarım (4 defans DMC, MC, AMC ofansif AMR/L ve forvet şeklinde) forvetim 1 maç çok iyi iken sonraki maçlarında bariz sıkıntı yaşıyor. Tüm görevleri denememe rağmen bir türlü randıman alamadığım gibi örneüin fırsatçı golcü de forvetiim kötü arkası sağlam oluyor. Forvetin görevini değiştirdiğimde(Örneğin Fırsatçı Golcüden yaratıcı golcüye) o zmn forvet çok iyi bu sefer diğerleri kötü oluyor.

Ama bazen de maç içinde forvet değişikliği ile görev değişikliğine gidince(örneğin maça Soldado ile yaratıcı forvete geçip 2. yarı Negredo ile komple forvete dönüş) takım çok iyi performans sergiliyor ama bu sefer diğer maçta kötü başlıyor.

Galiba forvetin görevini oynadığın rakibin savunma anlayısına göre maçtan maça değiştirmek gerekio...

marlo41
03.Şubat.2014, 13:43
Tek forvet oynatıp ona hücum rolü verirseniz ileride tek başına kalır ve kayıpları oynar.

Destekleyici bir rol vermeniz daha iyi olacaktır.

Universal
03.Şubat.2014, 13:49
Bir kaç maç gol atamadıktan sonra oyuncu konuşmasında sana güveniyorum kendini toparlayacağına inanıyorum de. Eğer hala atamıyorsa bu sefer azarla as takımdan alırım diye baktın olmuyor bas kötü performansdan iki hafta para cezası. Ben Sow ve Emenike'de aynısnı denedim en sonunda 5-6 maç üst üste leblebi gibi atıyolar.

CanrY
03.Şubat.2014, 14:39
Ne Boriello ne Ljajic gol atamıyor Totti de bi şeye yaramıyo sanki ama kesemiyorum adamı da :D Destro atıyo ama Umut Bulut golleri o da, karambol oluyo vuruyo olursa olur :D Kanatlar da ceza sahasına giriyo direğin dibinden adama çıkarsa gol olacak bi koyuyo topa aut :D:D

Lordinas
03.Şubat.2014, 15:16
Tek forvet oynatıp ona hücum rolü verirseniz ileride tek başına kalır ve kayıpları oynar.

Destekleyici bir rol vermeniz daha iyi olacaktır.

ben geçen sezon çıkan regenimi bu sezon pivot - hücum, oynatıyorum. ilerde yalnız kalıyor bazen o doğru ama uzun toplarıda iyi indiriyor ve fm 14 de sık sık olan defansların topları kaçırması sayesinde kaleciyle karşı karşıya kalabiliyor. ben Buraktan fırsatcı golcü ve yaratıcı forvett rollerinde hiç verim alamadım. pivot olarak denedim 2-3 maçta bir gol attı. sakatlandı, Regenimi oynatmaya başladım..

Fırsatçı golcü oynattığımda 24 maçta 4 gol gibi komik bir performans gösterdi. Sabrımın sınırlarını zorlardı... :) savunmanın arasında kayboluyordu resmen, nerde o aralara kaçan hızlı burak.. eser yok. Arkasındada Stanciu gibi bir oyun kurucu var, ona rağmen... :)

William Rookwood
03.Şubat.2014, 15:19
Burak'ın en iyi oynadığı pozisyon fırsatçı golcü. Ancak bu yıl bende de çok fazla gol atamıyor Burak. Verim alabilen varsa paylaşabilir mi?

Lordinas
03.Şubat.2014, 15:43
Ben bu sene tek forvet, fıratçı golcü den verim alamıyorum Maalesef.. :(

Kaka Leite
03.Şubat.2014, 15:54
http://forum.turksportal.net/vb/showpost.php?p=2598655&postcount=204

Sorunun kesinlikle taktiğinden kaynaklı.

Yukarıda verdiğim link'e bakarsan forvetler mis gibi atıyorlar bende. :icon_biggrin:

Her maç farklı bir 3'lü ile çıkmama rağmen hepsi çok formda.

Lordinas
03.Şubat.2014, 17:22
http://forum.turksportal.net/vb/showpost.php?p=2598655&postcount=204

Sorunun kesinlikle taktiğinden kaynaklı.

Yukarıda verdiğim link'e bakarsan forvetler mis gibi atıyorlar bende. :icon_biggrin:

Her maç farklı bir 3'lü ile çıkmama rağmen hepsi çok formda.

benim takımda gol sıkıntısı yok, çoğu maçım handikaplı bitiyor diyebilirim.. bruma sağ kanatta ligde 32 maçta 14 gol attı. burak 24 maçta 4 gol attı. sorun daha net anlaşılmıştır ;) bu geçen sezonun istatistiğiydi. bu sezon ise regenimi pivot oynatıyorum, ligde 7 maçta 5 gol attı. galiba benim taktiğime fırsatçı golcü uymuyor. kısa paslı oynamama rağmen ileri atılan topları pivot'un indirmesiyle çok pozisyona girdim. burak maç esnasında kayboluyordu resmen savunmanın arasında.. kendine fırsat yaratamıyordu hiç.. bu arada şunuda ekliyim bende yıllardır hep aynı komutlarla falan oynarım kısa pas, daha fazla pres, bazı maçlardada düşük tempo. ilk kez bu seriide böyle oldu. geçen sene burak gol kralı oluyordu bende fırsatçı golcü rolünde :)

Flammable
04.Şubat.2014, 19:13
Takım iyi gidiyorsa ve oyuncunun morali yüksek olmasına rağmen performansı yerlerde sürünüyorsa bence önce bi gaz ver sana güveniyorum diye...Baktın olmuyor bas fırçayı;,toparla yoksa 11e giremezsin şeklinde
Eğer halen sonuç alamıyosan direk "transfer listesine koyarım seni" şeklinde tehdit et derim ben.

Ben bu şekilde sadece gol atamayan golcü değil,yetenekleri süper olmasına rağmen ratingi 6 küsürlerde gezen oyuncuları da adam edebildim fakat ilk başta söylediğim üzere takımın o aralar iyi gidiyor olması önemli.
Takım kötüyse ve sen adamın üstüne gidiyorsan direk küçük Emrah a bağlıyor kendini oyuncu...

Cengo
04.Şubat.2014, 22:02
Kanatlarınız dribbling yapmıyorsa şişirmek zorunda kalıyorsunuz ya da fazlaca top çevirip 3. bölgeye topu taşıyamıyorsunuz. Oyun tıkanıyor. Forvetlere topu götürünce golü atıyorlar. Ya kanatlarınızı top taşıyan oyunculardan seçin ya da ikinci forvet olarak içeri katetmeleri görevini verin ve bekleri ileri çıkarın. Oyun genişledikçe rakipler savunmakta zorluk çekiyorlar ve geniş alanlar bırakabiliyorlar. Topu ceza sahasına pasla sokamıyorsanız o zaman gerçekten sorun oluyor. Orta saha oyuncularının ya da santraforların tek başlarına bir şeyler yapıp maç çevirdiklerini pek görmedim nedense. Daha yakın markaj ve daha fazla kanat savunması eksikliği oyunu eksiği olmalı.

egebartu
05.Şubat.2014, 01:08
Farklı rollerde oynatmayı dene

Lordinas
05.Şubat.2014, 12:56
Kanatlarınız dribbling yapmıyorsa şişirmek zorunda kalıyorsunuz ya da fazlaca top çevirip 3. bölgeye topu taşıyamıyorsunuz. Oyun tıkanıyor. Forvetlere topu götürünce golü atıyorlar. Ya kanatlarınızı top taşıyan oyunculardan seçin ya da ikinci forvet olarak içeri katetmeleri görevini verin ve bekleri ileri çıkarın. Oyun genişledikçe rakipler savunmakta zorluk çekiyorlar ve geniş alanlar bırakabiliyorlar. Topu ceza sahasına pasla sokamıyorsanız o zaman gerçekten sorun oluyor. Orta saha oyuncularının ya da santraforların tek başlarına bir şeyler yapıp maç çevirdiklerini pek görmedim nedense. Daha yakın markaj ve daha fazla kanat savunması eksikliği oyunu eksiği olmalı.

kanat oyuncularım ligin en iyi dribbling yapabilen oyuncuları.

Bruma
Emre Çolak
Nicolas Gaitan
Eduardo Salvio
Aras özbiliz

Yani oyun tıkanmıyor, ben içe kat eden rolünde kulanmıyorum sağ ayaklı oyuncuyu sağa sol ayaklı oyuncuyu sola koyuyorum. daha verimli olduğunu düşünüyorum adam eksiltip muz orta ;) zaten sezonun çoğunda takım çok iyi futbol oynuyor. bazen öyle bir oluyorki evimde oynadığım kolay lig maçlarında regenleri oynatıyorum. ama bazende yöle bir oluyorki kilit oyuncularımla evimde pozisyona giremiyorum. aynı taktik aynı komutlar. ve bu kötü form 1-2 maç değil 10 maç kadar sürebiliyor. sırf takım bir ara mantara bağladı diye şampiyonlar liginde evimde psg den 4 deplasmanda 5 yedim. halbuki yenebilicek güçteydim ama o aralar takım mantara bağlamıştı...:uzgun: ne yaparsanız yapın takımı toparlayamıyorsunuz ne zaman oyun motoru düğmeye basıyor iyi sonuclar gelmeye baslıyor ve devamında iyi futbol. genelde sezonun sonunda düzeliyor takım ama lig bitmiş oluyor..:director:

ozan42
05.Şubat.2014, 13:41
ne zaman oyun motoru düğmeye basıyor iyi sonuclar gelmeye baslıyor ve devamında iyi futbol. genelde sezonun sonunda düzeliyor takım ama lig bitmiş oluyor..:director:
Bu kısma kesinlikle katılıyorum sezonun sonlarına doğru o sıkışık fikstür olmayınca yani haftada bir maç yapınca takım düzelmiş bomba gibi oynuyor, bence burada fikstürün sıkışıklığıda önemli gibi her 3 bazen 2 gun arayla bir maç yapmak zorunda kalıyoruz.