PDA

View Full Version : [14.3.0] Alper Potuk

ReaList
28.Şubat.2014, 21:12
http://dosya.turksportal.net/research/14.3.0/Fenerbah%e7e_Alper_Potuk.png

urwrdskkn
28.Şubat.2014, 21:15
Gelişime açık gibi

Avea inTouch 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ReaList
28.Şubat.2014, 21:16
Geçen seneki Alper ile Fenerbahçe'de izlediğimiz Alper arasında +3 CA'lık artış dışında ahım şahım bir değişiklik olmamış. Keşke şuan Fenerbahçe için vazgeçilmez, olmazsa olmaz ve sezon başındandır aynı çizgiyi takip edip performansını katlayarak devam eden, en formda orta alan oyuncusu, Mevcut kadronun en kötü orta saha oyuncusu olarak yansıtılmasaydı.

Diğer profiller hakkında pek yorum yapmayacam, yerinde olanlar da var, güzel yansıtılanlar da ancak Alper konusunda baştan salma bir profil girildiği her haliyle aşikar.

perpetua
28.Şubat.2014, 21:32
Geçen seneki Alper ile Fenerbahçe'de izlediğimiz Alper arasında +3 CA'lık artış dışında ahım şahım bir değişiklik olmamış. Keşke şuan Fenerbahçe için vazgeçilmez, olmazsa olmaz ve sezon başındandır aynı çizgiyi takip edip performansını katlayarak devam eden, en formda orta alan oyuncusu, Mevcut kadronun en kötü orta saha oyuncusu olarak yansıtılmasaydı.

Diğer profiller hakkında pek yorum yapmayacam, yerinde olanlar da var, güzel yansıtılanlar da ancak Alper konusunda baştan salma bir profil girildiği her haliyle aşikar.

Peki senin kafanda olmasi gereken Alper nasil bir Alper? Hangi ozelliklere sahip olmali?

Olmamis demek yerine, bence boyle olabilirdi demek herkes icin cok daha faydali. (::)

Esssteban
28.Şubat.2014, 21:39
Beyler oyunu güncelledim yeni kariyer açıyorum. Merakımdan dayanadım. Atiba'da iyileştirme var mı ?

perpetua
28.Şubat.2014, 21:40
Beyler oyunu güncelledim yeni kariyer açıyorum. Merakımdan dayanadım. Atiba'da iyileştirme var mı ?

Sordugun sorunun cevabi bu basligin altinda.

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?goto=newpost&t=110032

Esssteban
28.Şubat.2014, 21:41

Teşekkür ederim saolun.

ReaList
28.Şubat.2014, 21:48
Peki senin kafanda olmasi gereken Alper nasil bir Alper? Hangi ozelliklere sahip olmali?

Olmamis demek yerine, bence boyle olabilirdi demek herkes icin cok daha faydali. (::)
En azından bir Holmen'den, Cristian'dan daha yüksek CA'ya sahip olabilirdi. Mevcut yeteneği bana göre kesinlikle o oyunculardan yüksek. Potansiyel yeteneğinin 145 ile sınırlanması da beni şaşırttı. Çünkü her sene üzerine koyarak kendini geliştiren, günümüz çağdaş orta saha oyuncularının gerekli dinamik özelliklerine sahip olan bir oyuncunun (Oyunda o PA değerine yetişebileceği de aşikar) bu düşük potansiyelle sınırlı kalması beni şaşırttı.

Teknik, Fiziksel ve Zihinsel özelliklerine gelirsek. Dribbling değerinin hakkını veriyor. Ancak diğer teknik değerlerde sanki klavyede sağ işaret parmağı 8'de orta parmak 9'da kalmış; değerler aşağıya doğru öyle girilmiş gibi. Topu ayağına aldığı zaman adam geçme becerisi oldukça zayıf olan Baroni bu alandaki değerlerine bakınca, Alper'in yanında Maradona kalıyor. Zihinsel özellikleri konusunda bir diyeceğim yok. Bu değerler iyi yansıtılmış, bu konuda tebrik ederim.

Ersun Yanal genelde Alper'den orta alanda göbek kısımda yararlanır. Sezonun ilk yarısında ve son zamanlarda Alper'den AML olarak faydalanmış ve Alper sezon başındandır en iyi performansını bu mevkide vermişti. Oysa girilen değer "8" Diğer orta saha mevkilerine göre en düşük değer.

Her neyse ben CA ve PA değerlerine takıldım en çok. Ben Alper'i bu kadar yeteneksiz ve potansiyeli bu kadar düşük bir oyuncu olarak görmüyorum. Önünde milyon €'luk, oldukça tecrübeye sahip onca oyuncu varken o kendi adını en öne yazdırıyorsa, bu kadar düşük değerleri hak etmiyordur kanımca.

Redrum
28.Şubat.2014, 23:01
En azından bir Holmen'den, Cristian'dan daha yüksek CA'ya sahip olabilirdi. Mevcut yeteneği bana göre kesinlikle o oyunculardan yüksek. Potansiyel yeteneğinin 145 ile sınırlanması da beni şaşırttı. Çünkü her sene üzerine koyarak kendini geliştiren, günümüz çağdaş orta saha oyuncularının gerekli dinamik özelliklerine sahip olan bir oyuncunun (Oyunda o PA değerine yetişebileceği de aşikar) bu düşük potansiyelle sınırlı kalması beni şaşırttı.

Teknik, Fiziksel ve Zihinsel özelliklerine gelirsek. Dribbling değerinin hakkını veriyor. Ancak diğer teknik değerlerde sanki klavyede sağ işaret parmağı 8'de orta parmak 9'da kalmış; değerler aşağıya doğru öyle girilmiş gibi. Topu ayağına aldığı zaman adam geçme becerisi oldukça zayıf olan Baroni bu alandaki değerlerine bakınca, Alper'in yanında Maradona kalıyor. Zihinsel özellikleri konusunda bir diyeceğim yok. Bu değerler iyi yansıtılmış, bu konuda tebrik ederim.

Ersun Yanal genelde Alper'den orta alanda göbek kısımda yararlanır. Sezonun ilk yarısında ve son zamanlarda Alper'den AML olarak faydalanmış ve Alper sezon başındandır en iyi performansını bu mevkide vermişti. Oysa girilen değer "8" Diğer orta saha mevkilerine göre en düşük değer.

Her neyse ben CA ve PA değerlerine takıldım en çok. Ben Alper'i bu kadar yeteneksiz ve potansiyeli bu kadar düşük bir oyuncu olarak görmüyorum. Önünde milyon €'luk, oldukça tecrübeye sahip onca oyuncu varken o kendi adını en öne yazdırıyorsa, bu kadar düşük değerleri hak etmiyordur kanımca.
Bence bu profille oyunda ligin tozunu attırır tıpkı gerçekteki gibi. Holmen ve Cristian onun gibi oynayamaz o profillerle. Bu hız hızlanma çeviklik dribling ve teknik değerleriyle güzel yansıtılmış gibi geldi. Denemeden konuşmamak lazım.

perpetua
28.Şubat.2014, 23:11
Dripling sadece dripling ozelligi ile yapilmiyor tabii. Bu nedenle Alper ile Christian'i sadece dripling ozelligi uzerinden degerlendirmek yanlis olur.

Top ile dikine gitme becerisini karsilastiracaksak:
Hizlanma + Ceviklik + Hiz + Denge + Dripling + Ozel Yetenek'e bakmak dogru olur

Alper: (16 + 16 + 14 + 9 + 16 + 14)/6 = 14.16
Christian: (11 + 13 + 11 + 14 + 14 + 13)/6 = 12.67

Yani aralarinda pek de azimsanmayacak bir fark var.
Christian, Alper'i sadece denge'de geciyor. Digerlerinde Alper en az 1, en fazla 5 puan onde.

Diger teknik degerlere gelince, hangisi daha yuksek olmali? Alper'in ne savunma becerisi olarak, ne de skor uretme becerisi olarak iyi oldugunu ben sahsen dusunmuyorum.

Ayrica bence Alper'i mevcut Fenerbahce kadrosunda degerli yapan genel kalitesinden daha cok farkli ozelliklere sahip olmasi. Fenerbahce surekli dikine oynamak isteyen bir takim. Bunun icin de topu orta sahadan hucuma tasimasi beklenen bir veya bir kac oyuncuya ihtiyaci var. Ne Cristian, ne Meireles, ne Holmen ne de Emre bu tip oyuncular (en azindan Emre artik degil). Bu nedenle de Alper Fenerbahce'nin orta sahasi icin degerli bir oyuncu. Fakat digerlerinden daha onde oldugu konusunda cok katilmiyorum. Sadece bu oyunculardan farkli seyler yapabilen bir oyuncu.

himone
28.Şubat.2014, 23:56
Dripling sadece dripling ozelligi ile yapilmiyor tabii. Bu nedenle Alper ile Christian'i sadece dripling ozelligi uzerinden degerlendirmek yanlis olur.

Top ile dikine gitme becerisini karsilastiracaksak:
Hizlanma + Ceviklik + Hiz + Denge + Dripling + Ozel Yetenek'e bakmak dogru olur

Alper: (16 + 16 + 14 + 9 + 16 + 14)/6 = 14.16
Christian: (11 + 13 + 11 + 14 + 14 + 13)/6 = 12.67

Yani aralarinda pek de azimsanmayacak bir fark var.
Christian, Alper'i sadece denge'de geciyor. Digerlerinde Alper en az 1, en fazla 5 puan onde.

Diger teknik degerlere gelince, hangisi daha yuksek olmali? Alper'in ne savunma becerisi olarak, ne de skor uretme becerisi olarak iyi oldugunu ben sahsen dusunmuyorum.

Ayrica bence Alper'i mevcut Fenerbahce kadrosunda degerli yapan genel kalitesinden daha cok farkli ozelliklere sahip olmasi. Fenerbahce surekli dikine oynamak isteyen bir takim. Bunun icin de topu orta sahadan hucuma tasimasi beklenen bir veya bir kac oyuncuya ihtiyaci var. Ne Cristian, ne Meireles, ne Holmen ne de Emre bu tip oyuncular (en azindan Emre artik degil). Bu nedenle de Alper Fenerbahce'nin orta sahasi icin degerli bir oyuncu. Fakat digerlerinden daha onde oldugu konusunda cok katilmiyorum. Sadece bu oyunculardan farkli seyler yapabilen bir oyuncu.

Bence Alper'in özellikleri kendisini sadece FB'de değil genel olarak özel yapıyor. Dünya'da rakip eksilten oyuncular her zaman özel olmuştur. Türkiye'de çıkan futbolcuları inceleyelim Alper'in özelliklerine sahip kaç tane oyuncu çıkartmışız. Ben Alper çok büyük oyuncu olacak demiyorum ama hakkettiğini de vermek lazım. Eğer bu ülkede Alper 150 PA'nın üstünde bir değeri hakketmiyorsa kimse etmiyordur.

canerozaskin
01.Mart.2014, 00:17
Yedek takımda başlaması çok kötü olmuş. Sadece Alper değil Necip kiralık listesinde, Ersan Gülüm satılık listesinde falan başlıyor. Yapay zeka koyuyor listeye ama bunun önüne geçilebilse daha güzel olurdu.

perpetua
01.Mart.2014, 00:27
Bence Alper'in özellikleri kendisini sadece FB'de değil genel olarak özel yapıyor. Dünya'da rakip eksilten oyuncular her zaman özel olmuştur. Türkiye'de çıkan futbolcuları inceleyelim Alper'in özelliklerine sahip kaç tane oyuncu çıkartmışız. Ben Alper çok büyük oyuncu olacak demiyorum ama hakkettiğini de vermek lazım. Eğer bu ülkede Alper 150 PA'nın üstünde bir değeri hakketmiyorsa kimse etmiyordur.

145 ustu 3 tane oyuncumuz var su anda. Nuri, Arda ve Volkan.

145'i kucumsemeyi cok da dogru bulmuyorum. Izleyelim sezon sonuna kadar ve o zaman tekrar degerlendiririz tabii.

Potansiyelin 145'in ustune cikmasi icin bence skora cok daha etki edebilen bir oyuncu olmasi faydali olur. Simdiye kadar yaklasik 4.5 macta bir gol atmis veya asist yapmis.

Ama ondan genc olan Oguzhan'in simdiye kadar 2 macta bir skora etkisi var.
Yine daha genc olan Emrah Bassan'in da 2 macta bir skora etkisi var.
Yusuf Erdogan'in 3 macta bir skora etkisi var.

Arda, Alper'in yasinda 1.5 macta bir skora etki ediyordu.

Yani dikine gitmek tabii onemli fakat bunu cesitlendiremezse o cabuklugunu kaybetmeye basladiginda (yani 2-3 yil sonra) nasil bir Alper olacak acaba? Potansiyeli degerlendirirken bunu da goz onunde bulundurmak lazim degil mi?

Sonucta CA (veya tabii cikabilecegi en yuksek CA olan PA) bir oyuncunun ne kadar cok silaha sahip oldugunun bir gostergesi.

perpetua
01.Mart.2014, 00:29
Yedek takımda başlaması çok kötü olmuş. Sadece Alper değil Necip kiralık listesinde, Ersan Gülüm satılık listesinde falan başlıyor. Yapay zeka koyuyor listeye ama bunun önüne geçilebilse daha güzel olurdu.

Kulupler dar kadrolar kullaniyor maalesef. Bunu biraz duzelttiler ama esas duzeltme gelecek sene olur ancak.

Gerci Alper sezon icinde surekli oynamaya basliyor.

TeNaciOUS MidFieLdeR
01.Mart.2014, 00:32
alper bence ideal sayilir. ca-pa dengesi de olumlu. +150 pa verilecek kadar ozel bir oyuncu degil denildigi gibi. fizik olarak hiz ve cevikligi onun en buyuk artisi ki zaten bu profilde mevcut.

Önder HOCA
01.Mart.2014, 00:52
bu alperin dirtness neden hiç düşmüyor ?

TeNaciOUS MidFieLdeR
01.Mart.2014, 04:53
@Önder HOCA

12 fazla degil sanki hocam, zarar gelmez ondan.cok da fair play oynamiyor zaten alper.

enigma 31
02.Mart.2014, 00:21
Long shots,tackling,balance ve strength +1 olabilir ve bence ca 130 pa 150 olabilirdi.

alexdeozil
04.Mart.2014, 14:48

Bu eskileri gösteriyor hala, yeni güncellemeye bakabileceğimiz bir sayfa varmıdır ?

canerozaskin
04.Mart.2014, 15:47
Bu eskileri gösteriyor hala, yeni güncellemeye bakabileceğimiz bir sayfa varmıdır ?

http://dosya.turksportal.net/research/14.3.0/

perpetua
04.Mart.2014, 17:46

Eskileri gostermiyor. Oradaki link en guncel listeye yolluyor seni. IE/Chrome/Firefox'tan hangisini kullaniyorsan Cache'i temizlersen calisir.

Her seferinde butun basliklari degistirmemek icin yonlendirme sayfasi yapmistim. :)

ozan42
04.Mart.2014, 17:57
Pas özelliği 13 baya düşük olmuş, araya iyi paslar servis edebilen bir oyuncu bir iki kademe yükseltilebilir.Ayrıca yaratıcılıkda düşük yansıtılmış, özelliklede bir adamı ekarte ettikten sonra çok yaratıcı gol pozisyonları oluşturabiliyor.PA ise 150 olabilirdi.

Önder HOCA
04.Mart.2014, 21:54
Pas özelliği 13 baya düşük olmuş, araya iyi paslar servis edebilen bir oyuncu bir iki kademe yükseltilebilir.Ayrıca yaratıcılıkda düşük yansıtılmış, özelliklede bir adamı ekarte ettikten sonra çok yaratıcı gol pozisyonları oluşturabiliyor.PA ise 150 olabilirdi.

pas konusuna katılmıyorum yetişkin bir baroninin pası bile 14 :).attığı pastan çok atmak istediği yer doğru fakat attığı pasın şiddetini düzgün ayarlayamıyor.yani bencede yaratıclık flair ile eşitlenmeli ikiside 14 değeri normal gibi

fbdevil190737
30.Mayıs.2014, 19:07
Paslarının isabetli olmamasının temeli ; creativity ve decisions'dan kaynaklanıyor özellikle decisions(kararlar) olarak nitelendirilen özelliği Alper'in oldukça zayıf bu yönde pas bir tık artırılıp , decisions bir tık düşürülerek değerlendirilebilir . Ayrıca finishing Alper için zayıf kalmış , ceza sahası içinde ki pozisyonlarda vuruşları ortalama bir oyuncu Alper 10 civarı ideal bir rakam ve Alper'in bu sezon savunması ve topa hamle zamanlamasını da geliştirdiğini düşünüyorum ; tackling ve positioning değerleri yeniden gözden geçirilebilir . Cengiz abi'nin görüşleri açıklık kazandıracaktır FM 2015 profili açısından.

Jaswege
27.Haziran.2014, 16:43
Alper'in harika bir profili var. Zaten şu an ki CA değerleriyle bile ilk sezon ligin tozunu attırıyor. Fakat PA seviyesi gelecek vaadetmesinden ötürü belki 147-150 seviyelirine çekilebilir o da 2014-2015 sezonunun ilk devresi tamamlandığında olur ancak. Yarım sezon daha Alper'in neler yapabileceğini izlemek lazım. Bir de Alper'in agresif bir futbolcu olmadığını düşünüyorum 14 değeri biraz şaşırtıcı oldu. Ligde 28 maçta 7 sarı kart görmüş.