PDA

View Full Version : Savunma sorunları ve Diziliş

perpetua
05.Mart.2014, 22:15
Merak ettiğim için ufak bir anket. Sonuçlarınin öğretici olacağını düşünüyorum.

Not: 42211 dizilişi DM DM MR ML AMC ile orta sahanın kurulduğu diziliş.

sakary Ali
05.Mart.2014, 22:19
4-1-2-1-2 ile (dm, 2mc, 1amc) ile sorun yaşamıyorum sayılır.

ReaList
05.Mart.2014, 22:24
Savunmada sorun yaşamıyorum. Dizilişim (DC-DC-DC DMR-DML MC-MC AMC FC-FC)

amorti
05.Mart.2014, 23:13
Savunmada sorun yasamiyorum.

Dizilisim DC-DC-DC MR-MC-MC-ML AMC-AMC-AMC

Bu dizilisle ozellikle 4-4-2 oynayan takimlara karsi cok rahatim.

antiochia
06.Mart.2014, 00:22
4-5-1(DMC-MC-MC-AMR-AML)'li sistemde daha az savunma sorunu var, ama 4-2-3-1 dmc'li de mc'li de savunmanın arkasına çok pozisyon veriliyor..Sistemde önemli olan takımdaki oyuncuların özelliği olması gerekiyor, ama bu oyunda pek mümkün değil gibi

rexpo1994
06.Mart.2014, 00:40
Bence kendi dizilişimizle birlikte rakibin dizilişi de önemli, bu yüzden net bir cevap veremeyeceğim.

William Rookwood
06.Mart.2014, 00:48
2005 yılından beri dizilişim 4--3-3. (DM MC MC AMR AML) Savunmada sorun yaşamıyorum.

Artul
06.Mart.2014, 01:19
Dizilişim 4-2-3-1 (MC-MC-AML-AMC-AMR) savunmada sorun yaşıyorum. Bu oyunda 4-2-3-1 oynamak isteyen ama bir türlü istediğim şekilde oynayamayanlardanım.. Başka dizilişlerle başarılı oluyor muyum? Evet.. Ama 4-2-3-1'de istikrar ve başarı sağlamak neredeyse imkansız.. Özellikle savunma sorunları çözülmüyor..

HeracLes
06.Mart.2014, 03:24
DMC kullanmıyorum ilk defa bu yıl ve kornerler haricinde çok fazla bir gol pozisyonu olmuyor rakibin. Onun için de defensive set pieces çalıştırıyorum son haftalarda hafif hafif etkisini gösteriyor gibi. 4-2-2-2 şeklinde 4-4-2 de denebilir. AMC ve DMC yok.

Kryptonite
06.Mart.2014, 03:32
3lü defansla nasıl savunmada sorun yaşamıyorsunuz.3lü defans kullandım 2-3 maç kalemde pozisyon görmekten neredeyse 90 dakika maç izledim.

GicaHagi
06.Mart.2014, 21:03
Savunmada sorun yasamiyorum. Dizilisim DR DC DC WBL DM MC AML MR ST. Baldemir'in dizilisini kullaniyorum ama oyunculara verdigim roller veya taktik seslenisi farkli.

perpetua
07.Mart.2014, 16:42
Forum'da bir cok yerde savunmada sorun yasayanlarin yazilarini okuyordum ama bu ankete katilmamayi tercih etmisler herhalde.

Simdiye kadar 20 kisi savunmada sorun yasamamis. 5 kisi ise savunmada sorun yasamis.

Savunmada sorun yasayan 5 kisinin, 4 tanesi 4231 (MC MC AMR AMC AML) dizilisini kullaniyor.

En azindan daha fazla veri toplayana kadar bu benim icin supriz degil.

AMR/AML/AMC'yi orta saha oyuncusu olarak degil, forvet olarak kabul ederseniz zaten bu dizilisin savunmada neden sorun yasattigini da cozumlemek kolaylasiyor.

rftckk
07.Mart.2014, 17:08
stoperlerin önünde mutlaka ön libero ya da savaşçı orta saha olmalı ama göbekteki orta sahanın yanında değil stoperlerin önünde

Artul
07.Mart.2014, 18:08
Forum'da bir cok yerde savunmada sorun yasayanlarin yazilarini okuyordum ama bu ankete katilmamayi tercih etmisler herhalde.

Simdiye kadar 20 kisi savunmada sorun yasamamis. 5 kisi ise savunmada sorun yasamis.

Savunmada sorun yasayan 5 kisinin, 4 tanesi 4231 (MC MC AMR AMC AML) dizilisini kullaniyor.

AMR/AML/AMC'yi orta saha oyuncusu olarak degil, forvet olarak kabul ederseniz zaten bu dizilisin savunmada neden sorun yasattigini da cozumlemek kolaylasiyor.

İşte benim itirazımda tam bu noktada; AMR/AML/AMC mevkilerini neden forvet olarak kabul ediyor oyun? Sneijder forvet oyuncusu mudur? Hazard, Ribery, Di Maria, Juan Mata gibi isimler forvet oyuncusu mudur? Oyunun bu oyuncuları kanat oyuncusu olarak görmesi için illaki MR/ML mevkisinde oynatmak zorunda mıyız?

Ben buna itiraz ediyorum çünkü futbolda böyle bir mantık yok.. Dünya devi kulüpler ve teknik direktörleri mi hatalı yoksa bu maç motorunu yapanlar mı? Çünkü kesinlikle birisi hatalı.. :)

Lordinas
07.Mart.2014, 19:02
İşte benim itirazımda tam bu noktada; AMR/AML/AMC mevkilerini neden forvet olarak kabul ediyor oyun? Sneijder forvet oyuncusu mudur? Hazard, Ribery, Di Maria, Juan Mata gibi isimler forvet oyuncusu mudur? Oyunun bu oyuncuları kanat oyuncusu olarak görmesi için illaki MR/ML mevkisinde oynatmak zorunda mıyız?

Ben buna itiraz ediyorum çünkü futbolda böyle bir mantık yok.. Dünya devi kulüpler ve teknik direktörleri mi hatalı yoksa bu maç motorunu yapanlar mı? Çünkü kesinlikle birisi hatalı.. :)

Kesinlikle katılıyorum. Morinho zamanında Ronaldo'ya bile savunma yaptırdı. Destek rolünde bile oynatsam maalesef geriye gelmiyorlar. haliyle 2 orta saha oyunucu Takımı ayakta tutamıyor :)

perpetua
07.Mart.2014, 19:21

Evet bu saydiklarin forvet oyuncusu. :)

Eger bu oyunculardan savunma yapmalarini (yani topun arkasina gecmelerini) bekliyorsan bu oyuncularin ML/MR olmalari gerekli.

Sonucta dizilis, takimin savunmada nasil dizilecegini gosterir. Hucumda ise onemli olan hareketliliktir. Oyuncular ille de belirli bir sablona uymaz.

Mesela Ersun Yanal da bekleri cok ileriye cikartarak oynuyor. Hatta hucumdayken bu bekler genelde Mehmet Topal'in cok daha ilerisinde pozisyon aliyorlar. Ama kimse bu dizilise 2143 demiyor. Caner ve Gokhan'in sag ve sol bek olduklari kabul ediliyor.

Peki savunmadayken merkez orta saha oyunculari ile ayni hizada olan Robben ve Ribery icin farkli bir anlayis bekleniyor? :)

sakary Ali
07.Mart.2014, 19:29
Gördüğüm kadarıyla Dortmund - Bayern gibi takımlarda 4-1-4-1 ile başlıyorlar maça.

Artul
07.Mart.2014, 19:56
Evet bu saydiklarin forvet oyuncusu. :)

Eger bu oyunculardan savunma yapmalarini (yani topun arkasina gecmelerini) bekliyorsan bu oyuncularin ML/MR olmalari gerekli.

Sonucta dizilis, takimin savunmada nasil dizilecegini gosterir. Hucumda ise onemli olan hareketliliktir. Oyuncular ille de belirli bir sablona uymaz.

Mesela Ersun Yanal da bekleri cok ileriye cikartarak oynuyor. Hatta hucumdayken bu bekler genelde Mehmet Topal'in cok daha ilerisinde pozisyon aliyorlar. Ama kimse bu dizilise 2143 demiyor. Caner ve Gokhan'in sag ve sol bek olduklari kabul ediliyor.

Peki savunmadayken merkez orta saha oyunculari ile ayni hizada olan Robben ve Ribery icin farkli bir anlayis bekleniyor? :)

Ben farklı bir anlayış beklemiyorum zaten, benim beklentim Hazard, Ribery gibi 4-2-3-1 sisteminin ilerisinde oynayan bu oyuncuları oynatırken neden savunmada zaaf veriyor maç motoru? Benim beklentim Ribery'nin topun arkasına geçmesi değil, bu tip oyuncularla oynandığı zaman savunmanın bu kadar zaafının olmamasını isteyişim.. Çünkü gerçekte bu kadar zaafı yok bu sistemin.. Eğer olsaydı Real Madrid, Chelsea, Bayern Münih gibi takımlar başarılı olamazlardı.. Benim kastettiğim şey bunun yanlış olduğuydu.. Yoksa gerçektede Ribery topun arkasına geçmiyor tabiki.. :)

Sıkıntıyı çıkaran şey 4-2-3-1 dizilişi-sistemi gerçekte başarılıyken ve savunma zaafıbu kadar büyük değilken, oyunda başarılı olamaması ve savunmasında çok büyük sıkıntıların oluşudur..

Dennis Bergkamp
07.Mart.2014, 20:11
Ben farklı bir anlayış beklemiyorum zaten, benim beklentim Hazard, Ribery gibi 4-2-3-1 sisteminin ilerisinde oynayan bu oyuncuları oynatırken neden savunmada zaaf veriyor maç motoru? Benim beklentim Ribery'nin topun arkasına geçmesi değil, bu tip oyuncularla oynandığı zaman savunmanın bu kadar zaafının olmamasını isteyişim.. Çünkü gerçekte bu kadar zaafı yok bu sistemin.. Eğer olsaydı Real Madrid, Chelsea, Bayern Münih gibi takımlar başarılı olamazlardı.. Benim kastettiğim şey bunun yanlış olduğuydu.. Yoksa gerçektede Ribery topun arkasına geçmiyor tabiki.. :)

Sıkıntıyı çıkaran şey 4-2-3-1 dizilişi-sistemi gerçekte başarılıyken ve savunma zaafıbu kadar büyük değilken, oyunda başarılı olamaması ve savunmasında çok büyük sıkıntıların oluşudur..

Saydığın takımlar çok aşırı kaliteli,dünya üzerindeki en elit takımlar.Bu takımlar o oyuncuların defansif zaafını tolere edebilecek kalitede oyunculara sahip o yüzden başarılı oluyorlar.

Bende FM'de eğer kalite olarak diğer takımlardan iyiysem 3DC-2MC-3AM(C/R/L)-2ST gibi taktikler uygulayıp başarılı olabiliyorum ama kadro kalitem çok yüksek değilse bu taktikle gelen geçen fark atar.Öyle düşün bunu :)

perpetua
07.Mart.2014, 20:41

Biraz geriye donelim. 4231'in amaci ne? Yani neden 4231 gibi bir dizilis yaratildi?

2000'li yillarin basinda Makalele mevkisi/rolu diye bir sey ortaya cikti. Bu oyuncunun birincil gorevi, AMC mevkisinde oynayan rakibin yaratici oyuncusunu oyundan silmek ve santraforlarla baglantisini kesmekti. Bu sayede rakibin gol atmasi engelleniyordu cunku o AMC'nin arkasindaki oyuncular daha duz orta saha oyunculariydi.

Bu nedenle takimlar tek bir yaratici oyuncu kullanmak yerine santrafor mevkisinden oyuncu eksiltip bu oyunculari kanatlara yerlestirmeye basladi. Dikine gidebilen, hizli kanat oyunculariyla oynama, orta sahadan supriz oyunculari rakip ceza alanina sokma donemi basladi ve Makalele tipi birincil gorevi rakibin AMC'sini durdurmak olan oyuncular yavas yavas ortadan kalkti cunku artik takimlar tek bir yaratici oyuncu ile oynamiyordu.

Bununla beraber takimlar savunmanin onunu kapatan, rakibin tek yaratici oyuncusunu durduran tek bir oyuncu yerine cift oyuncu kullanmaya basladi. Yani savunmanin onunu bir tac cizgisinden diger tac cizgisine kadar kontrol etmekle yukumlu tek DM gitti. Yerine sahayi ortadan ikiye bolup her bir yarisini kontrol eden cift DM geldi. Bu cift DM'den birisi daha defansif, digeri hucuma daha fazla destek veren oyuncu oldu.

Takimlar iki tane DM kullanmaya baslayinca, beklerin onemi artti. Svunmanin rakip oyuncularla karsi karsiya kalmasini engelleyip, perde gorevi goren iki oyuncu sahada olunca, beklerin daha fazla ileriye cikarak hucuma daha fazla destek vermesi mumkun oldu.

Bu kanat oyuncularinin gorevini de degistirdi. Kanattan cizgiye inip orta yapan, gorevi oyuna genislik katmak olan kanat oyunculari, savunma gorevlerinin disinda ceza sahasinin da icine giren, oyun da kuran oyuncular oldular. Bu oyunculara daha fazla serbestlik tanindi.

Eskiden ikinci forvet veya 10 numara olarak kullanilan oyuncular artik kanatlarda yer almaya basladi. Mesela simdi kanat oyuncusu olan Hazard, bundan 15 yil once kanat oyuncusu olarak degil, forvet olarak oynatilirdi. Maradona gibi. Baggio gibi. Riquelme gibi. Alex gibi. Kaka gibi.

Bu anlayisi FM'e uyarlarsak, oyundaki 4231 ilk once iki tane MC kullandigi icin yanlis cunku bu iki MC'nin asil isi savunmanin onunu perdelemek degil.

Zaten MC mevkisi icin mevcut rollere de bakarsak oyuncunun pozisyonunu koruyup rakibin stoperlerle karsi karsiya kalmasini engelleyecek sadece iki tane rol var. Birincisi Deep Lying Playmaker (D), digeri de Central Midfielder (D). Ama bu iki oyuncunun da baslangic mevkisi onde oldugu icin savunmanin onunu perdelemekten ve savunma ile orta saha hattinin arasina sizmalari engellemekten cok uzaklar. Bu da demek ki cift MC ile oynandiginda olusacak defansif zaaflar yuzunden beklerin ileriye cikabilmesi mumkun degil.

Bekler cikamazsa da AMR/AML'de oynayan oyuncular ile bekler arasindaki cok buyuk bos alan kaliyor ve futbol da zaten bos alanlari degerlendirme oyunu. Bu bosluk mutlaka degerlendirilir.

Peki bu dizilise neden 4231 denilmis? Cunku takim savunmadayken gordugumuz 4 tane savunmaci, 2 tane savunmanin onunu perdeleyen oyuncu ve onlarin hemen onunde 3 tane rakibe ilk basan oyuncu oluyor.

Yani dizilis ille de MC MC AMR AMC AML olmak zorunda degil.
DM DM MR MC ML de olabilir.
DM DM MC AMC ML de olabilir.
DM DM AMR MC AML de olabilir.
DM DM AMR AMC AML de olabilir.

Fakat 4231'i dogru yansitmayan tek dizilis 2 tane MC'nin kullanildigi hali. Cunku 4231'in temel amaci zaten eski Makalele rolundeki oyuncunun yanina bir tane daha oyuncu cekip, onlerinde oynayan 3 yaratici oyuncunun savunma yukunu hafifletmek. Bununla beraber de beklerin hucuma katilimini mumkun kilmak.

Ben de zaman zaman 2 tane MC'li 4231 kullaniyorum. Ozellikle eger rakip cok zayifsa, ileriye cikmakta zorlaniyorsa veya cikmamak icin topu geride geveliyorsa, ileride bir sure amansiz bir baski kurmak istiyorsam.

Ama bu ozel bir dizilis. Takimlarin surekli kullanacagi, her sekilde ise yarayacak bir dizilis degil. Cunku bu bir cesit 424 (veya 4213) dizilisi.

Fakat 42211 (DM DM MR AMC ML) gunumuzde kullanilan 4231'i cok daha iyi yansitiyor. Ozellikle iki kenardaki oyunculara hucum gorevi verip daha fazla hucumu dusunerek oynamalari saglandiginda.

MuraTBudaN
07.Mart.2014, 21:08
Benim savunma hatalarımın başlıca nedeni kaleciler oluyor. Olay şu ki defansı dağıt talimatıyla kaleci topu defansa dağıtıyor bu sefer rakip önde baskı yapınca stoperler topu kaptırıp gol oluyor öbür taraftan kaleciye topu dağıtması için herhangi bir komut vermiyorum bu sefer de saçmasapan yerlere top atıp karşı rakibe pozisyon şansı tanıyor.

Not: Ter Stegen kalecim.

TeNaciOUS MidFieLdeR
07.Mart.2014, 21:17
mevcut 4231 icin en guzel acilim dm-mc-amc-aml-amr-fc olmali. biraz asimetrik bir dizilis ama bu sekilde. cift dm ve onunde mc ile fransa milli takimi oynuyor mesela bunu yine. ama cift mc ile 4231 oynayan nerdeyse yok gibi. mutlaka biri makalele tipinde ve geriye sarkik oynuyor, yani dm rolunde ve mevkisinde. denildigi gibi mutlak baski icin ancak cift mc ile 4231 oynamak mumkun, yani biraz riske etmis oluyorsunuz isin defans kismini.

perpetua
07.Mart.2014, 21:25
Benim savunma hatalarımın başlıca nedeni kaleciler oluyor. Olay şu ki defansı dağıt talimatıyla kaleci topu defansa dağıtıyor bu sefer rakip önde baskı yapınca stoperler topu kaptırıp gol oluyor öbür taraftan kaleciye topu dağıtması için herhangi bir komut vermiyorum bu sefer de saçmasapan yerlere top atıp karşı rakibe pozisyon şansı tanıyor.

Not: Ter Stegen kalecim.

Hucum agirlikli oynarsan takim zaten kaleciden kisa pasla cikmaya calisir. Savunma oyuncularin da oyle.

Savunma agirlikli oynarsan takim kaleciden uzun topla cikmaya calisir. Savunma oyuncularin da oyle.

Eger rakip onde basiyorsa, geride topu gevelemenin cok da anlami yok. Pres yapmasinin nedeni zaten senin topu gevelemeni engellemek.

Halbuki bu tip durumlarda dikine oynayip rakibin arkada biraktigi bos alani degerlendirmek cok daha mantikli ve faydali.

MuraTBudaN
07.Mart.2014, 21:32
Hucum agirlikli oynarsan takim zaten kaleciden kisa pasla cikmaya calisir. Savunma oyuncularin da oyle.

Savunma agirlikli oynarsan takim kaleciden uzun topla cikmaya calisir. Savunma oyuncularin da oyle.

Eger rakip onde basiyorsa, geride topu gevelemenin cok da anlami yok. Pres yapmasinin nedeni zaten senin topu gevelemeni engellemek.

Halbuki bu tip durumlarda dikine oynayip rakibin arkada biraktigi bos alani degerlendirmek cok daha mantikli ve faydali.

Hücum ağırlıklı oynuyorum ama defansa dağıt demezsen kaleci topu atıyor sağa sola dediğimde de stoperler topu alınca direk baskı yiyip topu kaybediyorlar ve anlamadığım şekilde karşı rakibe ben bunu yapıp başarılı olduğum halde de çok nadir gol atıyorum. Forvet oyuncumsa Suarez.

perpetua
07.Mart.2014, 21:59
Hücum ağırlıklı oynuyorum ama defansa dağıt demezsen kaleci topu atıyor sağa sola dediğimde de stoperler topu alınca direk baskı yiyip topu kaybediyorlar ve anlamadığım şekilde karşı rakibe ben bunu yapıp başarılı olduğum halde de çok nadir gol atıyorum. Forvet oyuncumsa Suarez.

Ya uzun cikmasini soyle kalecine. Veya stoperlerinin topu ayagindan cabuk cikartmasi icin olanak sagla. Yani yakininda onlardan pas alacak oyuncular olsun.

canerozaskin
07.Mart.2014, 22:01
4-2-3-1'in neden açık verdiğini açıklamışsınız. Ben de bu yüzden 4-4-1-1 oynuyorum. Oyun anlayışım kontra, defansı ileri çıkarap rakibi rahatsız et ve sıkı markaj komutlarını veriyorum. Takım tam olmasa da istediğime yakın oynuyor. Ama kimi maç bu taktik hiçbir işe yaramıyor. Oyunun kontrolü bende, şutlarda falan da üstünüm. Ama rakip bulduğu 2-3 şutu iyi değerlendirip gol atıyor. Çoğu zaman da karşı karşıya kalıp atıyorlar. Taktik rehberinde de bu şekilde oynamanın faydalı olacağı yazıyor. Aslında faydalı da oluyor ama maçları çok zor kazanıyorum. Maça başlar başlamaz ard arda goller buluyorum, 3-0 öne geçiyorum. Sonra 60. dakikalara kadar rakip maçı 3-2'ye getiriyor. Üstelik kimi maçlarda da savunma talimatı verdiğim orta saha oyuncumu defansif orta sahaya çekip savaşçı orta saha rolü veriyorum.

Katı savunma uygula, ayakta savun gibi komutlar da topa hiç müdahahe etmiyor gibi. Rakip bu sefer sürekli benim kalemde oluyor. Sürekli şut çekiyor. Topla oynamada da öne geçiyor.

ozan42
07.Mart.2014, 22:19
4-2-3-1 Taktiğinden bassetmişsiniz benim kafama yatmayan bu taktikte bek oyuncuları.Şimdi ofansif beki tanımlayacak olursak oyunda şuna yakın bir şey yazıyor; Başka bir kanat oyuncusu olmadan tüm koridoru hem hücum hem defans olarak üstlenmesi beklenen rol.Peki Ofansif Bek rolündeki Destek rolünün oyunda yazan tanımı ise yerinde paslar vermeye çalışır bununla birlikte fırsat doğduğunda orta yapmaya çalışır.Evet bunları yapması gerektiği söylüyor fakat ben bu rolü bek oyuncularıma verdiğimde benim bek oyuncularım ben aut atışı kullanırken ortasaha cizgisine kadar ileride duruyorlar peki bu neden? ben oyuncularıma hücum rolü vermedim ki oyunda yazan FIRSAT doğduğunda hücuma katılması gerekirken neden tehlike varken bu kadar rahat ileride duruyorlar.

mpaker66
07.Mart.2014, 23:00
Aslında 4-2-3-1 oynarken destek rolü verdiğin oyuncu savunmaya geliyor topun arkasında duruyor. Bu FM serisinde bu düzelmiş güzel olmuş.

marlo41
08.Mart.2014, 00:09
Inter ile oynuyorum. Üç adet stoperim ve önlerinde bir adet defensive midfielder'ım var. Savunma çizgisi geride. Sıkı markaj da var ama rakip kim olursa olsun defans arasına bir sürü top sarkıtıyor. Acaba neyi yanlış yapıyorum Perpetua ?

Yorumlarını merak ediyorum. Taktiksel açıdan bir oturtamadım savunma anlayışını. Ofansta sıkıntı yok ama deli gibi atak bulup gol atıyoruz rahatça ve tam istediğim tarzda.

perpetua
08.Mart.2014, 00:16
Inter ile oynuyorum. Üç adet stoperim ve önlerinde bir adet defensive midfielder'ım var. Savunma çizgisi geride. Sıkı markaj da var ama rakip kim olursa olsun defans arasına bir sürü top sarkıtıyor. Acaba neyi yanlış yapıyorum Perpetua ?

Yorumlarını merak ediyorum. Taktiksel açıdan bir oturtamadım savunma anlayışını. Ofansta sıkıntı yok ama deli gibi atak bulup gol atıyoruz rahatça ve tam istediğim tarzda.

Tam olarak nasil savunmanin arkasina siziyor rakipler?

William Rookwood
08.Mart.2014, 00:23
Tamamen taktik ve oyuncu tercihi ile alakalı bir durum. Mesela ben defans hattını çok önde oynatıyorum fakat stoper ve beklerimin hızları, dayanıklıkları, sezgileri ve top kapmaları yüksek. Önde defans yapmama rağmen iki bekimde ofansif konumundalar. Fakat böyle bir taktikte her zaman top kesici bir ön libero oynatıyorum. Ön liberoda klasik uzun boylu, güçlü ve top kapması çok iyi olan adamlar. ( Lorik Cana ) gibi.

Sadece bunlarla bitmiyor, iyi bir kalecide olmak zorunda. Az da olsa rakip oyuncular 1-2 kez defans arkasına sarkabiliyor doğal olarak. Ancak iyi bir kaleciye sahipseniz gol olma oranı da düşüyor. Böylelikle rakip oyuncu sürekli uzaktan şutla tehlikeli olmaya çalışıyor.

Ek olarak bir öneride daha bulunmak istiyorum. Hazırlık maçları ve ligin ilk 6-7 haftasında takımınız çok gol yiyor ve başarısız oluyorsanız bu konuda sabırlı olmanızda yarar var. Başarsızlıktan sonra taktiği suçlayıp birden fazla taktik değiştirmeniz takımın uyumunu daha da kötüleştirir. Gol yemek ve gol atamamak sadece taktiğe özgü bir şey değil, oyuncuların birbiriyle oynaması ve takım uyumuyla da alakalı. O yüzden oyuncularınız birbirine alışana ve iyi sonuçlar alana kadar bekleyin. Beklerken kötü oynayan oyuncularınıza rotasyon uygulayın, iyi oynayan oyuncularınızı ödüllendirin ilk 11'de oynatın. Zamanla taktiğiniz tam istediğiniz gibi işleyecektir.

marlo41
08.Mart.2014, 00:27
Tam olarak nasil savunmanin arkasina siziyor rakipler?

Çok spektaküler ara paslar ile üç stoperimin arasından top geçiriyor rakip orta sahalar ve o top hep forvetle buluşuyor abi.

Artul
08.Mart.2014, 02:04
@perpetua

Mesajın uzunluğu fazla olduğu için sayfayı işgal etmek istemedim.. Açıklamanız için teşekkür ederim benim ve 4-2-3-1 dizilişini kullananlar için epey açıklayıcı oldu.. Aslında oyunun kısır olduğu nokta oyuncu rolleri.. MC mevkisinde oynayan ancak savunma halindeyken DM pozisyonuna geçebilecek bir rolün olması gerek 4-2-3-1 sisteminin sağlıklı işleyebilmesi için.. Yani aslında savunma arkasına atılan topları MC mevkisindeki adamın kesmesi gerekirken, gerekli olan rol mevcut olmadığı için bu işlevi göremiyor ve stoper oyuncuları bu paslara engel olmaya çalışırken forvet oyuncularını kaçırıyor.. Ben böyle anlıyorum.. Yani oyun mecburen MC yerine DM kullandırtmaya zorluyor bizi..

Lordinas
08.Mart.2014, 02:31
@perpetua

Mesajın uzunluğu fazla olduğu için sayfayı işgal etmek istemedim.. Açıklamanız için teşekkür ederim benim ve 4-2-3-1 dizilişini kullananlar için epey açıklayıcı oldu.. Aslında oyunun kısır olduğu nokta oyuncu rolleri.. MC mevkisinde oynayan ancak savunma halindeyken DM pozisyonuna geçebilecek bir rolün olması gerek 4-2-3-1 sisteminin sağlıklı işleyebilmesi için.. Yani aslında savunma arkasına atılan topları MC mevkisindeki adamın kesmesi gerekirken, gerekli olan rol mevcut olmadığı için bu işlevi göremiyor ve stoper oyuncuları bu paslara engel olmaya çalışırken forvet oyuncularını kaçırıyor.. Ben böyle anlıyorum.. Yani oyun mecburen MC yerine DM kullandırtmaya zorluyor bizi..

Bundan önce ki fm seriilerinde böyle birşey söz konusu değildi. ama şu anda kesinlikle 2 mc ile 4231 sisteminde başarılı olmak çok zor. rakip leblebi gibi gol atıyor. çok enteresan skorlar ile karşı karşıya kalabiliyorsunuz... :) Arsenal'e deplasmanda 3 atıp evimde Antalya'dan 4 yiyen birisi olarak bunu rahatlıkla söyleyebilirim :)

Ayrıca her olaya profesör kesilip akıl almaz açıklamalar getiren arkadaşlarıda hayretle takip ediyorum. Bir gün yanından geçen topu tutmayan kaleci için '' taktiğinizden kaynaklanıyor o yüzden tutmuyor kaleci topu '' diyecekler diye korkuyorum.

perpetua
08.Mart.2014, 02:48
@perpetua

Bu rol ile degil, mevki ile cozulecek bir durum.

Bir oyuncunun birincil gorevi savunmanin onunu perdeleyip, bu tip ara paslari engellemekse bu oyuncunun MC'de ne isi olabilir? :)

Nasil bir defansif orta saha oyuncusundan bir MC gibi rakip ceza alanina girmesi beklenmiyorsa, bir MC'den de bir defansif orta saha oyuncusu gibi ara paslari engellemesi beklenmemeli.

perpetua
08.Mart.2014, 02:52
Çok spektaküler ara paslar ile üç stoperimin arasından top geçiriyor rakip orta sahalar ve o top hep forvetle buluşuyor abi.

Bundan cikartabildigim onde yaptigin baski yeterli degil (belki oyuncularin yapamiyor) ve rakip yuzunu senin kalene dogru donup pas atabiliyor. Bunun cozumu ya ondeki baskiyi arttirmak ve rakibe pas verecek zaman tanimamak (daha fazla pres ile veya daha caliskan ve hizli oyuncularla). Veya daha geride bekleyip ve rakibe yakin markaj yapip hem bos alan vermemek, hem de rakibin yuzunu kaleye dondurmesini zorlastirmak.

Cengo
08.Mart.2014, 03:06
Bundan cikartabildigim onde yaptigin baski yeterli degil (belki oyuncularin yapamiyor) ve rakip yuzunu senin kalene dogru donup pas atabiliyor. Bunun cozumu ya ondeki baskiyi arttirmak ve rakibe pas verecek zaman tanimamak (daha fazla pres ile veya daha caliskan ve hizli oyuncularla). Veya daha geride bekleyip ve rakibe yakin markaj yapip hem bos alan vermemek, hem de rakibin yuzunu kaleye dondurmesini zorlastirmak.

Bence anahtar oyuncuya katı adam markajı yapan önlibero ideal çözümdür bu durumda. 2 MC'li sistemde olursa kademeli savunma anlayışı birinin adam markajı yüzünden nasıl olur bilemiyorum. Burada o kritik pasları veren mutlaka bir kilit oyuncu vardır. Bütün orta saha oyuncuları veriyorsa o zaman da world class takım olmalı cidden. Bambaşka mesele olur.

Dahası orta sahalar, hatta belki hücumcular alanı yeterli parsellemiyor olabilirler. Bu da rakibin çok fazla hücumda yerleşmesine ve rahat rahat çok pasla hücum edecek olmasından ötürü savunmada topu kovalamaktan yorulmalarına/konsantrasyon hatalarına sebebiyet verecektir.

Belki de savunmaya fazla yapışmak çözüm olabilir. Böylece ara pasları engellenir, çünkü pas açısı hiç bırakılmaz ama bu sefer de ceza sahası önüne yığılma olacağından hücuma dengeli çıkışlar gerçekleşmez ve rakibin dominasyonunu kabul etmek zorunda kalırsınız.

Stoperlerin yüksek pozisyon bilgisine sahip olanları tercih edip (ağır bile olabilirler) çok geride kalmalarını sağlamak da mümkün olabilir. Orta sahanın, rakibin hücumcuların rahat rahat stoperlerin üzerine kolay gidemememesi için alanı yüksek efor ile doldurması gerekir. Bu yüzden insan azmanı (work rate + determination + teamwork + stamina + tackling + positioning ya da pace/acceleration özellikleri world class) önliberolar gerekecektir.

Aslında en kolayı pres yapan hücumcular. Böylece top kaptırdıkça tehlike yaşamadan yeniden kazanırsınız. Onlara katılan hücumcu bekler ile sürekli oyunu domine edip hücum etmek rakibin hiç topla oynayamaması, dolayısı ile savunmada adam kaçıracak pozisyon yaşamamayı garanti etmeyi ve rakibin sürekli savunmada topun etrafında koşup yorulup debelenmesini sağlar. Temelde kolay gibi görünse de işte insan azmanı futbolcular gerekiriyor ki rakibi ezebilesin.

Artul
08.Mart.2014, 03:17
Bu rol ile degil, mevki ile cozulecek bir durum.

Bir oyuncunun birincil gorevi savunmanin onunu perdeleyip, bu tip ara paslari engellemekse bu oyuncunun MC'de ne isi olabilir? :)

Nasil bir defansif orta saha oyuncusundan bir MC gibi rakip ceza alanina girmesi beklenmiyorsa, bir MC'den de bir defansif orta saha oyuncusu gibi ara paslari engellemesi beklenmemeli.

Ama işte gerçekte böyle olmuyor malesef.. Çok üst düzey bir takımdan örnek vereceğim ama Sami Khedira-Xabi Alonso ikilisini örnek alırsak bu iki oyuncu ne MC ne de DM oyuncuları çünkü biz Khedira'yı gerektiğinde hücuma katıldığını gerektiğinde de savunmanın önünde top kestiğini görüyoruz.. Keza Xabi Alonso'yu da gerektiğinde ceza sahası dışında ara pası atmaya çalışırken ya da savunma önünde markaj yaparken görüyoruz.. Bu iki oyuncuyu bu şekilde oynatabilecek bir rol yok oyunda malesef..

Cengo
08.Mart.2014, 03:19
Ama işte gerçekte böyle olmuyor malesef.. Çok üst düzey bir takımdan örnek vereceğim ama Sami Khedira-Xabi Alonso ikilisini örnek alırsak bu iki oyuncu ne MC ne de DM oyuncuları çünkü biz Khedira'yı gerektiğinde hücuma katıldığını gerektiğinde de savunmanın önünde top kestiğini görüyoruz.. Keza Xabi Alonso'yu da gerektiğinde ceza sahası dışında ara pası atmaya çalışırken ya da savunma önünde markaj yaparken görüyoruz.. Bu iki oyuncuyu bu şekilde oynatabilecek bir rol yok oyunda malesef..

Box-to-Box?

Artul
08.Mart.2014, 03:35
Box-to-Box?

Aynı rol olmuyor ne yazık ki.. Savunma yaparken çok zaaf gösteriyor sistem.. Gerçekteki gibi işlemiyor orta saha ikilisi..

marlo41
08.Mart.2014, 12:23

Stoperlerim hızlı değil. Defansı geride gurup " Stand of Opponents, Tighter Marking ve Stay on Feet" talimatlarını verdim. Umarım işe yarar. İdmanda da defans çalıştırıyorum.

marlo41
08.Mart.2014, 12:29
Aynı rol olmuyor ne yazık ki.. Savunma yaparken çok zaaf gösteriyor sistem.. Gerçekteki gibi işlemiyor orta saha ikilisi..

Deep Lying Playmaker rolü defend duty'si ile benzer etkiyi yapabilir zira kategorisi hem Creator hem de Holding'dir. Box to Box düz runner oyunda.

Dennis Bergkamp
08.Mart.2014, 13:20

Bence Alonso Defansif Oyun Kurucu-Destek yada Regista;Khedira Savaşçı Orta Saha-Destek yada Defansif Orta Saha-Destek görevleriyle istediğini elde edebilirsin.Tabi ikisi de DMC mevkisinde olacak şekilde MC'ye koyarsan çok önde kalabilirler.

perpetua
08.Mart.2014, 13:31

O konuda yaniliyorsun.

Oyuncuya verdigin gorev ilk olarak oyuncunun hucumda ne yapacagini belirliyor. Eger savun gorevi verirsen, oyuncu takim hucum ederken mevkisinden ayrilmadan oynuyor. Daha geriye gitmiyor (HB(D) disinda), daha da one cikmiyor. Mevkisini koruyor.

Eger destek gorevi verirsen hucumda biraz daha serbest oluyor. Hucuma destek vermek icin daha ofansif bir oyun oynuyor. Gerektiginde ileriye cikiyor. Hatta oyuncuya regista gorevi verirsen top rakip yari sahaya gectikten sonra tipki bir MC gibi oynuyor.

Oyuncuya hucum gorevi verirsen de top kendi takimina gectiginde kendisini hemen ileriye atiyor. Orta sahada topa hakim olmayi degil, ceza alaninin disinda ve icinde konumlanip girip gol/asist uretmeyi dusunuyor.

Oyuncularin savunmada nasil konumlanacagini ise iki sey gosteriyor.

Birincisi ve en onemli olani dizilis. Yani bir oyuncuyu DM'ye koyduysan savunmada DM cizgisinde olacak. MC'ye koyduysan savunmada MC cizgisinde olacak.

Ikincisi ise verdigin gorev. DM cizgisinde eger oyuncuya destek gorevi verirsen veya BWM gorevi verirsen bu oyuncu rakibe basmak ve en kisa zamanda topu kapmak icin pres yapmaya daha meyilli oluyor. Pozisyon almak yerine rakip ile mucadeleye giriyor. Yani mevkisini birakip rakibe basmak icin ileriye cikiyor.

MC'de de durum ayni. DLP(D) veya CM(D) rolu(gorevi) verdiginde bu oyuncular MC cizgisinde konumlaniyor. Diger oyuncular ise daha onde pres yapmaya, topu kapmaya calisiyor.

Tekrar beklerden ornek verecegim. Eger sag ve sol bekini MR ve ML'ye yerlestirirsen (iki tane stoper ile) ve rakip AMR ve AML kullaniyorsa, bu oyuncular mutlaka MR ve ML'de oynayan beklerinin arkasina sizacaktir. Bu kanattaki oyunculara savun gorevi versen de. Bu arkaya sizan oyunculari durdurmak icin de stoperlerin mecburen, dogru pozisyon alabilmek icin, kayma yapmak zorunda kalacaktir. Tabii bu da savunmada bosluklar vermene, rakibin kolay ara pasi verebilecek firsatlar bulmasina neden olacaktir.

Iki tane MC kullanmak da bunun gibi bir sey. Rakip senin defansin ile orta sahan arasina sizabiliyorsa ve bu bolgede oyuncu bulundurmuyorsan bunu ya adam markaji kullanarak cozebilirsin, veya savunma cizgisini cok ileriye cikartarak rakip AMC'yi stoperlerinin birisinin marke etmesinisaglayarak cozebilirsin.

Rakip akici bir oyun oynuyorsa ve AMC'ye sizan oyuncu surekli degisiyorsa, bunu adam markajiyla da yapmak mumkun degil. Mutlaka oraya oyuncu yerlestirmek durumundasin ki tek bir oyuncuyu kontrol etmeye degil, o bolgedeki alani kapatmaya calissin. Yani 2 MC'li bir 4231'in islemesinin tek yolu savunma cizgisinin cok ileride olmasi ve ileride kurulan amansiz bir baski ile savunma ile orta saha oyuncularinin arasindaki bos alani rakip degerlendiremesin. Degerlendirmeye calissa da stoperin riskli bir sekilde buradaki oyuncuya basarak rahatsiz etsin. Ofsayt taktigi kullanarak da rakibin savunmanin arkasina pas atmasi engellensin.

Ama rakibi daha geride karsiliyorsan ve amansiz bir pres yapmiyorsan savunman ile orta sahanin arasindali bolgeyi MC ile kapatman mumkun degil. Cunku dizilisin buna izin vermiyor. Oyuncularini konumlandirdigin yer kendiliginden bu boslugu veriyor. Onlara hangi rolu ve gorevi verirsen ver.

Xabi Alonso ve Sami Khedira orneklerine gelince. Bence ikisi de DM oynuyordu gecen sezon. Xabi Alonso regista olarak gorev aliyordu. Khedira ise ball winning midfielder. Bu iki rol oyuncularin top kendi takimindayken ileriye cikmasina, hatta ofansif bir oyun anlayisi kullaniliyorsa ceza alanina girmesine engel degil. Top rakipteyken de pres yapan oyuncular. Ama once geride konumlanip (yani savunmanin onunu perdeleyip), ondan sonra rakibe basiyorlar. Defansif pozisyonlarini onde alip, arkalarina kacan oyuncularin pesinden kosarak degil.

serwan
08.Mart.2014, 14:03
4-1-2-1-2 oynuyorum. 2 stoper 2 kanat bek ile. Savunmada ciddi manada belirgin bi sorun yaşamadım. Ama yeni update ile 4-5 maç oynayabildim sadece

serwan
08.Mart.2014, 14:07
Dikkatimi çeken bi durumu paylaşmak istiyorum. 3 stoper veya 2 stoper 1 half back ile oynayınca kenar stoperler yana doğru açılıyor. Ve boşluk veriyorlar. Ara paslar sıkıntı oluyor

Artul
08.Mart.2014, 15:30
@perpetua

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.. Ben o zaman biraz da oyundaki rol açıklamalarının kurbanı oldum sanırım.. Çünkü sizin dediğinize göre MC mevkisinde oynayan oyuncular takım savunma halindeyken savunmanın hemen önünde top kesmek için pozisyon almıyorlar. Fakat oyundaki MC mevkisinde DLP(D) ve CM(D) rollerinin açıklamasında "Savunmanın hemen önünde yer tutar ve ara paslarına müdahale eder" diyor.. Ben bu açıklamaya dayanarak hep bu oyuncuların pres yapmasından ziyade araya atılan topları kesmesini bekliyorum..

perpetua
08.Mart.2014, 16:12
@perpetua

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.. Ben o zaman biraz da oyundaki rol açıklamalarının kurbanı oldum sanırım.. Çünkü sizin dediğinize göre MC mevkisinde oynayan oyuncular takım savunma halindeyken savunmanın hemen önünde top kesmek için pozisyon almıyorlar. Fakat oyundaki MC mevkisinde DLP(D) ve CM(D) rollerinin açıklamasında "Savunmanın hemen önünde yer tutar ve ara paslarına müdahale eder" diyor.. Ben bu açıklamaya dayanarak hep bu oyuncuların pres yapmasından ziyade araya atılan topları kesmesini bekliyorum..

Oyunun icindeki aciklama bu oyuncularin savun gorevi verildiginde mevkisini korudugunu soyluyor (en azindan Ingilizcesinde boyle). Yani MC hattinda kalir diyor. Mevkisinden daha geride konumlanir demiyor.

Maalesef oyun icindeki bu aciklamalar bazen yaniltici oluyor. Bu yuzden taktik rehberleri yaziliyor haril haril. :)

Artul
08.Mart.2014, 16:18
Oyunun icindeki aciklama bu oyuncularin savun gorevi verildiginde mevkisini korudugunu soyluyor (en azindan Ingilizcesinde boyle). Yani MC hattinda kalir diyor. Mevkisinden daha geride konumlanir demiyor.

Maalesef oyun icindeki bu aciklamalar bazen yaniltici oluyor. Bu yuzden taktik rehberleri yaziliyor haril haril. :)

İngilizce oynamadım oyunu o yüzden tam olarak ne yazıyor bilemiyorum ancak Türkçe olarak benim dediğim gibi yazıyor o yüzden yanıldım sanırım.. Dil sorununun olduğunu basın toplantılarında farketmiştim zaten ama oyuncu rollerinin yanlış yazılabileceğini tahmin etmemiştim.. Birazdan tekrar oyunu açıp görüntü alıp paylaşayım da benim gibi bu konudan dolayı muzdarip olanlara bir faydam olsun. :)

Artul
08.Mart.2014, 16:26
http://i.hizliresim.com/KrkbPV.png (http://hizliresim.com/KrkbPV)

http://i.hizliresim.com/KDbvQl.png (http://hizliresim.com/KDbvQl)

Benim bu açıklamadan anladığım savunma yaparken bu oyuncuların defans hattının hemen önünde yani DM mevkiinde konumlanacağı ve rakibin hücumcu orta sahalarının atacağı ara toplarını kesecekleri yönünde.. Eğer bu oyuncular benim anladığım şeyi yapmıyorlarsa o zaman oyuncu açıklamalarında bir yanlışlık var..

perpetua
08.Mart.2014, 20:14
Benim bu açıklamadan anladığım savunma yaparken bu oyuncuların defans hattının hemen önünde yani DM mevkiinde konumlanacağı ve rakibin hücumcu orta sahalarının atacağı ara toplarını kesecekleri yönünde.. Eğer bu oyuncular benim anladığım şeyi yapmıyorlarsa o zaman oyuncu açıklamalarında bir yanlışlık var..

Ingilizcesinden çevirirsek:

Central Midfielder (Defend)
Savun görevi verilmiş orta saha oyuncusu savunmanın önünde kalır ve sahanın daha ilerisinde olan oyuncuları basit paslarla destekler.

Deep Lying Playmaker (Defend)
Savun görevi verilmiş defansif oyun kurucu savunmanın önünde sahadaki pozisyonunu koruyarak fazladan savunma görevleri üstlenir ve nadiren hücuma destek olmak için ileriye çıkar.

Defensive Midfielder (Support)
Destek görevi verilmiş defansif orta saha oyuncusu ileriye çıkarak hücum aksiyonlarına destek verir.

CM(D) ve DLP(D) için önemli kısımlar "savunmanın önünde kalır" ve "pozisyonunu koruyarak". Yani esasında bu iki oyuncu sahadaki pozisyonundan daha geriye gelir demiyor, her ne kadar bu anlamı çıkartmak mümkün olsa da. Hatta bu açıklamalar oyuncunun top kendi takımındayken ne yapacağını anlatıyor. Savunmada oyuncunun ne yapacağı konusunda ise bir açıklama yok.

Fakat DM(S) için oyuncunun ileriye çıkarak hücuma destek verdiği açık bir şekilde yazılmış. Savunmada ise mevkisi zaten belli.

Yani esasında İngilizcesi de yanıltıcı. Sanki oyuncular kendi mevkilerinde değil, daha geride konumlanacakmış gibi bir izlenim veriyor.

Halbuki savun görevindeki oyuncu mevkisini koruyan, destek görevindeki oyuncu biraz ileriye çıkan, hücum görevindeki oyuncu ise çok ileriye çıkan oyuncu.

Savunmada da savun görevi verilen oyuncu mevkisini korumaya devam ediyor, destek görevindeki biraz daha fazla pres yapıyor, hücum görevindeki ise çok daha fazla pres yapıyor.

Artul
08.Mart.2014, 20:58
@perpetua

Açıklamalarınız için teşekkür ederim.. Benim istediğim oyununun 4-2-3-1 dizilişiyle olması çok mümkün değil o halde.. Yani illaki MC oyuncularını DM'ye çekmem gerekiyor savunma zaafını gidermem için.. Keşke MC mevkisinde benim istediğim oyunu oynayabilecek bir rol olsaydı.. Bu sırf benim isteğim de olamaz çünkü gerçekte bu rolü ve sistemi oynayan bir çok oyuncu ve sistem var..

Maegras
08.Mart.2014, 22:49

Bende 4231 (MC MC AMR AMC AML) kullanıyordum 14.3'e kadar, takımım Ankaraspor'du, STSL'e çıktığım ilk sene 5. bitirdim ama 14.3 ile beraber bu taktiğim özellikle defansta çok fazla sorun yaşamama sebep oldu, bende 4-2-3-1 Asimetrik kullanmaya başladım ve sorunum çözüldü, kanaatimce ön liberonun bu patchle beraber önemi arttı özellikle defansif olarak.

Lordinas
08.Mart.2014, 22:53
http://i.hizliresim.com/KrkbPV.png (http://hizliresim.com/KrkbPV)

http://i.hizliresim.com/KDbvQl.png (http://hizliresim.com/KDbvQl)

Hocam oyuncu rollerindeki açıklama zaafiyetlerini geçtim, bu sistemle heleki bu talimatlarla oyunda başarılı olmak çok zor. yıllardır 4231 kullanıp keyifle oynayan ve futbol oynatan birisi olarak özellikle update den sonra illallah ettim artık. topa sahip olmaktan tutun rakip sahada çoğalmaya kadar savunma arkasına messi vari koşular yapan rakip oyuncularını tutamamadan tutun barça gibi pas yapan konyaspor a kadar bir türlü başa çıkamadım. :) uzun bir süre ara vermeyi düşünüyorum oyuna...

perpetua
08.Mart.2014, 23:00
@perpetua

Açıklamalarınız için teşekkür ederim.. Benim istediğim oyununun 4-2-3-1 dizilişiyle olması çok mümkün değil o halde.. Yani illaki MC oyuncularını DM'ye çekmem gerekiyor savunma zaafını gidermem için.. Keşke MC mevkisinde benim istediğim oyunu oynayabilecek bir rol olsaydı.. Bu sırf benim isteğim de olamaz çünkü gerçekte bu rolü ve sistemi oynayan bir çok oyuncu ve sistem var..

Dedigim gibi, 4231 hala kullanilabilir. Ama cok ofansif bir oyun tarziyla.

Hatta ben soyle kullaniyorum:

Yuklen: MC MC AMR AMC AML
Hucum: DM DM AMR AMC AML
Kontrol: DM DM MC AMR AML
Standart: DM DM MR ML AMC
Kontra: DM DM MR ML AMC
Defansif: DM DM MR ML AMC
Rolanti: DM DM MR MC ML

Bu dizilislerle oyuncularin ortalama pozisyonlarina mac sonunda baktiginda en cok 4231'e benzeyen dizilisler standart, kontra ve defansif'te kullanilan dizilisler.

Yuklen'de, hucum'da ve kontrol'da ise dizilis daha cok 4213'e benziyor.

Artul
08.Mart.2014, 23:17
Bende 4231 (MC MC AMR AMC AML) kullanıyordum 14.3'e kadar, takımım Ankaraspor'du, STSL'e çıktığım ilk sene 5. bitirdim ama 14.3 ile beraber bu taktiğim özellikle defansta çok fazla sorun yaşamama sebep oldu, bende 4-2-3-1 Asimetrik kullanmaya başladım ve sorunum çözüldü, kanaatimce ön liberonun bu patchle beraber önemi arttı özellikle defansif olarak.

İşte benim tam olarak anlatmaya çalıştığım şey bu.. Ben de MC'nin tekini DM pozisyonuna çektiğim zaman sorun çözülüyor ama gerçekte o teknik direktörler böyle yapmıyorlar bunu, MC pozisyonundaki oyuncuya öyle bir rol veriyorlar ki o oyuncu hem savunma önünde top kesiyor hem de gerektiği zaman hücumlara destek veriyor..

Ben oldum olası asimetrik taktik kullanmayı sevmem çünkü normalde buna gerek yok, olmamalı.. MC mevkisinde hem savunmanın önünde (DM pozisyonuna gelerek) top kesecek hem de dediğim gibi zaman zaman hücumlara destek verecek bir rolün olması gerek bence. Bilmiyorum belki de ben çok fazla takıntılıyım diziliş konusunda.. :)

Maegras
08.Mart.2014, 23:39
İşte benim tam olarak anlatmaya çalıştığım şey bu.. Ben de MC'nin tekini DM pozisyonuna çektiğim zaman sorun çözülüyor ama gerçekte o teknik direktörler böyle yapmıyorlar bunu, MC pozisyonundaki oyuncuya öyle bir rol veriyorlar ki o oyuncu hem savunma önünde top kesiyor hem de gerektiği zaman hücumlara destek veriyor..

Ben oldum olası asimetrik taktik kullanmayı sevmem çünkü normalde buna gerek yok, olmamalı.. MC mevkisinde hem savunmanın önünde (DM pozisyonuna gelerek) top kesecek hem de dediğim gibi zaman zaman hücumlara destek verecek bir rolün olması gerek bence. Bilmiyorum belki de ben çok fazla takıntılıyım diziliş konusunda.. :)

Olmuyor işte mecbur liberolu oynatıyorum bende takımı, 2 DMC'li 4-2-3-1 de denemeyi düşünüyorum ama kısa paslı oynadığım için AMR/L/C ve DMC oyuncuları arası mesafe gözümü korkutuyor.

Ayrıca 4231 asimetrik oynarken kanatlardaki oyuncuları kendi beklerime/rakibin o kanattaki oyuncuları göre ayarlıyorum. Yeri geldiğinde ML/AMR yeri geldiğinde MR/AML oynatıyorum buda taktiğe/oyuncu rotasyonuna esneklik kazandırıyor. Zayıf DL'nin önünde ML, güçlü DR'nin önünde AMR yada tam tersi olarak kullanıyorum.

Şu ana kadar gayet memnumum "üzerinde oynamak zorunda kaldığım" 4231 taktiğimden.

perpetua
09.Mart.2014, 01:03

Buna tek bir soru soracagim.

442 mi daha ofansif bir dizilis, 4231 mi?

Eger 442 daha ofansif bir dizilis diyorsan, taktik tahtasinda orta saha cizgisinin on tarafinda neden sadece 2 oyuncu var, 4231'de ise 4 tane oyuncu var? :)

Bu dizilis bence neresinden tutsan elde kaliyor. :)

canerozaskin
09.Mart.2014, 02:50
Savunmada sorun yaşıyorum demiştim ama ilk sezon Fenerbahçe ile 34 maçın 18'inde gol yemedim. İlerde basarken bir maç çok iyi oynayıp, rakibe top vermeyip rahatça kazanırken, diğer maç fark yemeye gidebiliyor maç. Özellikle 4-2-3-1, 4-4-1-1 gibi AMC kullanan takımlara karşı ilerde basmak çok tehlikeli. Bu takımlara karşı defansı geri çekmek işe yarıyor.

Artul
09.Mart.2014, 12:15
Buna tek bir soru soracagim.

442 mi daha ofansif bir dizilis, 4231 mi?

Eger 442 daha ofansif bir dizilis diyorsan, taktik tahtasinda orta saha cizgisinin on tarafinda neden sadece 2 oyuncu var, 4231'de ise 4 tane oyuncu var? :)

Bu dizilis bence neresinden tutsan elde kaliyor. :)

4-2-3-1 dizilişi daha ofansif bir diziliş olduğu için MC oyuncularınn daha yönlü oynaması gerekiyor zaten. :) Çünkü savunma önünde top kesebilecek ve savunma hattıyla hücum hattını bağlayabilecek başka bir oyuncu yok.. Üst düzey takımların bu mevkide oynattıkları oyuncular bu görevi yapabiliyorlar ve başarılı oluyorlar.. Dizilişiniz ne olursa olsun, orta saha mücadelesini kazanamazsanız maçı da kazanamazsınız..

jAsain
09.Mart.2014, 13:57
Savunmada sorun yaşamıyorum dizilişim 4-2-3-1

abut
09.Mart.2014, 14:47
Denemedim ama sanırım 4lü defans DMC(regista) DMC(DOS(D)) MR(KO(H)) ML(KO(H)) MC(OK(H)) ST(Poacher yada yaratıcı) kontra katı ve dikine pas taktiği ile sıkıntı yaşanmaz sanırım fakat hücumda aksıyabilir taktik gerçi 4 oyuncuya verilen hücum rolüyle güzel kontralar yapılır ama

Mete07
09.Mart.2014, 16:58
Savunmada pek sorun yaşamıyorum 4-3-1-2 oynuyorum zaman zaman çok kuvetli takımlara karşı tek forvete dönüp DMC'li dizilişe dönüyorum beklerimi genellikle ileri çıkartmama ragmen orta sahanın kalabalık olmasıyla beraber çok fazla top göstermiyorum rakiplere fakat üst düzey kanat oyuncularına karşı zaman zaman problem yaşıyorum

perpetua
09.Mart.2014, 17:08
4-2-3-1 dizilişi daha ofansif bir diziliş olduğu için MC oyuncularınn daha yönlü oynaması gerekiyor zaten. :) Çünkü savunma önünde top kesebilecek ve savunma hattıyla hücum hattını bağlayabilecek başka bir oyuncu yok.. Üst düzey takımların bu mevkide oynattıkları oyuncular bu görevi yapabiliyorlar ve başarılı oluyorlar.. Dizilişiniz ne olursa olsun, orta saha mücadelesini kazanamazsanız maçı da kazanamazsınız..

Ust duzey takimlardan hic bir tanesi orta saha ile savunma arasinda oyundaki 4231 gibi buyuk bosluk birakmiyor.

Evet hucum ederken daha ileriye cikiyor bu oyuncular. Ama savunurken isleri savunmanin onunu kapatmak.

Dizilis de oyuncularin savunmada nasil pozisyon alacagini gosterir.

4231, orta sahasi iki hat uzerinde sahaya yayilan bir 451.
451'den farki da iki tane defansin onunu kontrol eden orta saha kullanarak onlerindeki 3 oyuncunun daha serbest, daha ofansif oynayabilmesi.

2 MC'li ve 3 AM'li orta saha ise orta sahayi 2 kisiye birakiyor. 5 kisinin yapmasi gereken is, 2 kisiye yukleniyor. Ve bu oyunun hatasi degil. Veritabaninin hatasi.

Bir diger 451 olan 4141'in bile 4231'den daha ofansif bir dizilis olmasi gerekli cunku tek defansif orta saha yerine cift defansif orta saha kullaniyor 4231.

Hatta dikkat edersen taktik sihirbazinda oyundaki o 4231'i secme imkanin da yok. Tek secebildigin 2 DM ve 3 AMC'li olan dizilis (ki bu bile AMR/AML/AMC ve 2 MC kullanan 4231'den daha dogru bir dizilis).

Yakinda oyunda da cok azalacak bu 4231. Benden soylemesi. :)

abut
09.Mart.2014, 17:26
Denemedim ama sanırım 4lü defans DMC(regista) DMC(DOS(D)) MR(KO(H)) ML(KO(H)) MC(OK(H)) ST(Poacher yada yaratıcı) kontra katı ve dikine pas taktiği ile sıkıntı yaşanmaz sanırım fakat hücumda aksıyabilir taktik gerçi 4 oyuncuya verilen hücum rolüyle güzel kontralar yapılır ama

Hocam sizce bu taktikden iyi bir kontra taktiği olurmu topla fazla oynamayan kapanıp top kapıp hızlı dikine paslarla oynamaya çalışan ?

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

jevox06
16.Mart.2014, 15:50
2 senedir 4-1-4-1 (DR-DC-DC-DL-DM-MR-MC-MC-ML-ST) ve 4-5-1 (DR-DC-DC-DL-MR-MC-MC-MC-ML-ST) dizilişlerini kullanıyorum. Bu sene Regista rolünün gelmesiyle sadece 4-1-4-1 dizilişini kullanmaya başladım. Oyundaki en dengeli diziliş bu bence. Savunmada sorun yaşamıyorum.

Lordinas
17.Mart.2014, 14:16
Ust duzey takimlardan hic bir tanesi orta saha ile savunma arasinda oyundaki 4231 gibi buyuk bosluk birakmiyor.

Evet hucum ederken daha ileriye cikiyor bu oyuncular. Ama savunurken isleri savunmanin onunu kapatmak.

Dizilis de oyuncularin savunmada nasil pozisyon alacagini gosterir.

4231, orta sahasi iki hat uzerinde sahaya yayilan bir 451.
451'den farki da iki tane defansin onunu kontrol eden orta saha kullanarak onlerindeki 3 oyuncunun daha serbest, daha ofansif oynayabilmesi.

2 MC'li ve 3 AM'li orta saha ise orta sahayi 2 kisiye birakiyor. 5 kisinin yapmasi gereken is, 2 kisiye yukleniyor. Ve bu oyunun hatasi degil. Veritabaninin hatasi.

Bir diger 451 olan 4141'in bile 4231'den daha ofansif bir dizilis olmasi gerekli cunku tek defansif orta saha yerine cift defansif orta saha kullaniyor 4231.

Hatta dikkat edersen taktik sihirbazinda oyundaki o 4231'i secme imkanin da yok. Tek secebildigin 2 DM ve 3 AMC'li olan dizilis (ki bu bile AMR/AML/AMC ve 2 MC kullanan 4231'den daha dogru bir dizilis).

Yakinda oyunda da cok azalacak bu 4231. Benden soylemesi. :)

Yıllardır 4231 2 mc li sistemi kullanıyorum. hızlı kanatlara ve teknik ve yaratıcı bir AMC ye sahipsem bütün kupaları kaldırıyordum. fm 14 de bunu bir türlü başaramadım 1 sene içerisinde futbolda ne değişti ki bu taktik bu oyunda işlemiyor ?

Ayrıca kısa pas dar alanda oyna sakin oyna düşük tempo defanstan kısa pasla çık yani aklınıza gelebilcek bütün topa sahip olmayla ilgili komutları kullandım yinede %55 seviyelerinden yukarı çıkamadım...

2 mc 1 dmc 2 kanat, tek forvetlede oynadım yine aynı şekilde topa sahip olamadım bir türlü. yıllardır benim oyun felsefemde değişen birşey olmadı. oyunda ne değişti ki bunlar artık işlemiyor ? artık bu işin cılkı çıktı gerçekten ne yapsakta oyunu sildirtsek bunlara ne yapsakta sinir krizleri geçirtsek diye düşünmekten oyunu geliştirdikleri yok. hala kalecilerilerin aptal aptal gol yemeleri biz öndeyken son 20 dakikalık dilim de rakip 10 pozisyona giriyor. biz gerideyken YÜKLEN deseniz bile maç öyle gözlerinizin önünde akıp gidiyor... ve maç bitiyor. gole giderken maç bitiyor 3 ortanın birisi üst direkte patlıyor sayda say bitmez bu akşama kadar.

Yine olumsuz yaklaşıyorum bu oyuna ama kimse kusura bakmasın biz fm yi ilk defa oynamıyoruz. zamanında sadece akan yazılara bakarak gece gündüz pc başında fm oynardık. şimdi 3d var önümüzde biz 2d classic de bile 4. mausu değiştiriyoruz :uzgun:

Mamadou
19.Mart.2014, 16:30
Oyunu uzun bir süreden sonra oynuyorum. Kanatları önde kullanmaktansa (AMR/AML şeklinde) geride kullanmak (MR,ML şeklinde) daha iyi bir tercih. Mesela 4-2-3-1'in bek ve kanat oyuncuları arasında büyük bir boşluk var ve savunma zafiyeti oluşuyor. Oyuna 4-2-3-1 ile başlangıç yaptım. 3,4 maç 4-2-3-1'i denedim. Her maç rakip kevgire çevirdi. 4-1-4-1, 4-4-2, 4-4-1-1 tercih edilesi dizilişler. İlla ön libero kullanılacak diye bir şey yok. Orta saha kombinasyonu iyi ayarlanırsa ön liberosuz da oynanabiliyor. Şahsen 4-4-1-1'de sağ MC'yi Savaşçı Orta Saha - Savunma, sol MC'yi Defansif Oyun Kurucu - Destek ve AMC oyuncusunu Oyun Kurucu - Destek rolünde oynatıyorum. Genel olarak 4-4-1-1 dizilişi iş görüyor. Güçlü rakiplere karşı daha defansif bir yapıya geçiyorum 4-1-4-1. Özellikle AMC'si iyi olan rakiplere karşı 4-1-4-1'i uyguluyorum.Tek bir dizilişe bağlı kalarak oynanmıyor.

perpetua
19.Mart.2014, 19:32
Yıllardır 4231 2 mc li sistemi kullanıyorum. hızlı kanatlara ve teknik ve yaratıcı bir AMC ye sahipsem bütün kupaları kaldırıyordum. fm 14 de bunu bir türlü başaramadım 1 sene içerisinde futbolda ne değişti ki bu taktik bu oyunda işlemiyor ?

Oyunda orta saha ve savunma hatti arasinda birakilan bosluk degerlendirilmeye baslandi (ozellikle False 9'in eklenmesi ve yapay zeka tek santrafor kullanirken destek gorevini kullanmasi ile) ve bekler ile kanat oyuncularinin hucumda birbirleri ile yardimlasmasi artti.

Oyunda taktik tahtasindaki 4231'in sahaya yayilimi yanlis. Dunyada hic bir takim surekli 2 tane orta saha ve 4 tane hucum oyuncusu ile oynamiyor. Takimlar bunu zaman zaman skora gore yapiyor tabii. Fakat bu, her durumda kullanilacak bir dizilis degil.

4231, 451'in bir turu. Iki tane savunmanin onunu kontrol eden oyuncu ve 3 tane daha serbest ve hucuma destek veren oyuncu. Gercekte 4231 dengeli, hem savunmada hem de hucumda cok adamla olmayi saglayan bir dizilis.

Oyundaki 4231 ise, orta sahanin ilerisinde 4 tane oyuncu bulunduran, asiri ofansif bir dizilis.

Daha once de yazdigim gib,i bundan sonraki FM'lerde de cok daha az goreceginiz bir dizilis.

roomonecool
19.Mart.2014, 21:16
4-2-3-1 önemi kalmadı oyunda 4-4-1-1 deneyin yada 4.1.3.2 oynayın ise yarar

GT-I8160 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mmllhh
20.Mart.2014, 16:10
Ben Fenerbahçe ile DMC-MC-MC-AMR-AML-ST oynuyorum. Topal DMC support görevinde,MC'ler; Meireles DLP support,Alper Box to Box oynuyor,Kuyt AMR defensive winger support, Sow AML inside forward support.. Haliyle defansif anlamda sorun yaşamıyorum neredeyse hiç ama GS'ye karşı 4-2-3-1'i (oldukça efektif) oynadığı için sanırım baş edemiyorum, çok büyük baskı kuruyorlar. Bana şaşırtıcı gelen bir şey var bu düzende Kuyt skora en çok katkı yapan isimlerin başında geliyor.

Lordinas
20.Mart.2014, 16:24
4231 sisteminde yaşadığım sorunları, 2 mc yi dmc ye çekerek giderdim.. ilk sezon Ligde şampiyon olup, Avrupa Ligi'nde çeyrek final oynadım.

Not: Takımım Galatasaray.

Benim gibi 4231 den vazgeçemeyen arkadaşlar muhakkak denesinler. Faydasını göreceklerini umuyorum :)

E.m.r.e
30.Mart.2014, 10:16
4-2-3-1 üzerine konuşulduğu için konuya dahil olmak istedim :)

bu sistem üzerine çok denemeler yaptım.. genelde hücum oynamayı seven biri olduğumdan savunma güvenliği beni pek alakadar etmiyor.. ancak perpetua'nın hazırladığı takım komutlarıyla alakalı rehberden sonra bu taktiğe dair ufkum biraz daha genişledi..

önceden bu sistemde felsefeyi katı olarak belirlerdim.. ancak rehberden sonra akıcı'ya dönüştürdüm.. bunun ne faydası oldu derseniz temel olarak destek görevi verdiğiniz amr ve aml'ler biraz daha savunmaya yakın oynamaya başladı...

felsefe akıcı olduğu için bu sayede savunmaya biraz daha gelen bu oyuncular topu kaptıkları zaman boş alan bulabiliyorlar.. bu da kontra golleri artırıyor..

katı ve akıcı arasındaki temel fark : katı da topa sahip ol vb. komutları uygulamaya çalışıyorlar.. akıcıyken bazı maçlarda %60 vs. topa sahip olunmuyor ancak yukarıda bahsettiğim durum gerçekleştiği için sonuca ulaşabiliyoruz..

birde genel olarak bu taktikte ortasahaların yalnız kaldığından bahsedilmiş.. bu nedenle rakip topu aldığı zaman tek arapasla defansı geçmesinden yakınılmış..

bunu ben şöyle çözdüm..

burada amaç hücum oynamaksa riski artırmak gerekiyor.. ben beklerimi fm 2014'te daima iki yönlü bek olarak kullandım ve takım dar alanda oynarken beklere daima topla geniş alanda oynama talimatı verdim.. bu sayede top sizdeyken bekler o iki mc'nin yanına kadar gelip ortasahayı kalabalıklaştırıyorlar.. hatta burada top kaybı yapıldığı zaman beklerin topu çalıp ani bir şekilde çizgideki adama pas atıp içeriye açılan bir ortayla çok rahat gol bulduğuna lahit oldum..

arapas yememek için de stoperleri savunma rolünden çıkarıp koruma ve sıkı defans rollerini atadım.. bu topa hamle yapmak için normal görevin aksine 2 şans veriyor.. savunma rolünde tek arapasla iki stoperin arkasına sarkmak mümkün ancak bu görevde atılan arapasa koruma rollü oyuncu müdahale edebilir o edemezse sıkı defans topu kesebilir hale gelir.. ha o da müdahale edemezse gol yememek için dua edin :D

bana göre oyunda yapay zekaya üstünlük kurmak için en etkili taktik 4-2-3-1 'dir..

ankete verdiğim soruya cevaben savunmada sıkıntı yaşamıyorum.. mesela oyundaki önceki sezonuma baktım ligin en az gol yiyen 2. takımıyken açık ara en fazla gol atan takımı durumundayım..

playeray
30.Mart.2014, 16:30
Hepsiyle sorun yaşıyorum. 12 maçta 11 maç kazanıp sadece 1 maç yenildiğim bir süreçten sonra takım saçma sapan bir şekilde kimseyi yenememeye başladı. Her açıdan sorun yaşıyorum

4231 sisteminde yaşadığım sorunları, 2 mc yi dmc ye çekerek giderdim.. ilk sezon Ligde şampiyon olup, Avrupa Ligi'nde çeyrek final oynadım.

Benim gibi 4231 den vazgeçemeyen arkadaşlar muhakkak denesinler. Faydasını göreceklerini umuyorum :)

Galibiyet sürecine girdiğim taktik bu taktikle aynı, takım Beşiktaş. Bütün takım dağıldı birden

yakar350
02.Nisan.2014, 11:07
Türkiye ve Almanya liglerinde 4-3-3 oynuyorum, 3lü orta saha(MC); oyun kurucu, savaşçı ortasaha, defansif oyun kurucu olacak şekilde, forvetimde üçlü kenar forvetlerime rakibin beklerini marke ettiriyorum, savunmamıda orta sahaya çıkartıp alanı daraltıyorum ve takım savunmasında herhangi bir sıkıntı yaşamıyorum. Yediğim gollerde genelde stoperler çok yavaş olursa uzun havadan gelen toplarla savunma arkadasına kaçan futbolculardan oluyor ama takım pressi rakibni 18inde başladığı için genel savunmada sıkıntı çekmşyorum biireysel hataların dışında

Lordinas
02.Nisan.2014, 13:15
Hepsiyle sorun yaşıyorum. 12 maçta 11 maç kazanıp sadece 1 maç yenildiğim bir süreçten sonra takım saçma sapan bir şekilde kimseyi yenememeye başladı. Her açıdan sorun yaşıyorum

Galibiyet sürecine girdiğim taktik bu taktikle aynı, takım Beşiktaş. Bütün takım dağıldı birden

bende her sezon yaşıyorum böyle şeyler. 2-3 maç üst üste gol atamadığım bile oluyor çok kötü oynuyoruz. ama sonra toparlanıyor takım. galibiyetsiz 5-6 maçlık serii bile yakalıyorum bazen :D mesela şu an 4. sezondayım takım çok iyi gdiiyordu şl de bayern deplasmanında 5-1 yenildim. ardından ligde 4 maçta 2 puan alabildim. sonra yeniden toparlandı takım. moral çok önemli oyunda kadronun moralini yüksek tutmak için araya çok küçük takımlarla hazırlık maçı falan sıkıştırıyorum :)

playeray
02.Nisan.2014, 14:09
bende her sezon yaşıyorum böyle şeyler. 2-3 maç üst üste gol atamadığım bile oluyor çok kötü oynuyoruz. ama sonra toparlanıyor takım. galibiyetsiz 5-6 maçlık serii bile yakalıyorum bazen :D mesela şu an 4. sezondayım takım çok iyi gdiiyordu şl de bayern deplasmanında 5-1 yenildim. ardından ligde 4 maçta 2 puan alabildim. sonra yeniden toparlandı takım. moral çok önemli oyunda kadronun moralini yüksek tutmak için araya çok küçük takımlarla hazırlık maçı falan sıkıştırıyorum :)

ben bu taktikle kazandığım maçları da kötü oynuyordum mesela trabzon %60 topla oynayıp 17 şut çekmesine rağmen 4-0 yenmiştim deplasmanda :D yani gittiğimizi atıyorduk. sonra hiç atamamaya falan başladık her şey battı

hknshr
02.Nisan.2014, 22:12
Oyunda orta saha ve savunma hatti arasinda birakilan bosluk degerlendirilmeye baslandi (ozellikle False 9'in eklenmesi ve yapay zeka tek santrafor kullanirken destek gorevini kullanmasi ile) ve bekler ile kanat oyuncularinin hucumda birbirleri ile yardimlasmasi artti.

Oyunda taktik tahtasindaki 4231'in sahaya yayilimi yanlis. Dunyada hic bir takim surekli 2 tane orta saha ve 4 tane hucum oyuncusu ile oynamiyor. Takimlar bunu zaman zaman skora gore yapiyor tabii. Fakat bu, her durumda kullanilacak bir dizilis degil.

4231, 451'in bir turu. Iki tane savunmanin onunu kontrol eden oyuncu ve 3 tane daha serbest ve hucuma destek veren oyuncu. Gercekte 4231 dengeli, hem savunmada hem de hucumda cok adamla olmayi saglayan bir dizilis.

Oyundaki 4231 ise, orta sahanin ilerisinde 4 tane oyuncu bulunduran, asiri ofansif bir dizilis.

Daha once de yazdigim gib,i bundan sonraki FM'lerde de cok daha az goreceginiz bir dizilis.

Abi sorunu düşünüp bulmak çokta zor değil. Zaten sorun dizilişte falanda değil. Asıl sorun birazcık oyuncuların kendi pozisyonları ile alakalı. Mesela AML pozisyonu doğal olan bir oyuncunun ML pozisyonunda en az 15 olması lazım. (Hazard örneği) Ayrıca MR ve ML pozisyonuna rol olarak AP eklenmeli aynı şekilde DM pozisyonuna da B2B. ML oynattığımız oyuncuya Winger rolünü verdiğimizde Topla içeri kat et oyuncu komutunu seçemiyoruz buda bir hata benim gözümde. Mantıken MR / ML oynayan oyuncuya IF rolünü vermek saçmalık olacağı için oyuncu direktifleriyle MR / ML oyuncusuna Winger rolünü verip içe kat et diyerek bu sıkıntıyı da ortadan kaldırabiliriz. Örneğin bu sene Guardiola'nın Bayern'inde Robben / Ribery / Shaqiri / Götze (Daha çok AP oynuyor) dediğim şekilde, takım savunma yaparken orta 4'lüde yer alıyor hücumda ise çok daha farklı ve serbest oynuyor. DMC veya MC pozisyonlarında ise sorun olduğunu düşünmüyorum. 4231 orjinde çift DM'li bir sistemdir zaten. Mesela Dortmund'ta Bender ve İlkay oynuyor bu pozisyonda. Bender DM veya BWM oynuyor İlkay ise DLP. Bu oyuncuların ileri daha çok destek olmasını istiyorsak dutylerini support vererek bunu sağlayabiliriz. AM pozisyonunda oynayan oyuncularla aradaki mesafede böylece kısalmış olur.
Yanlışım varsa düzelt abi.

Lordinas
02.Nisan.2014, 23:06
ben bu taktikle kazandığım maçları da kötü oynuyordum mesela trabzon %60 topla oynayıp 17 şut çekmesine rağmen 4-0 yenmiştim deplasmanda :D yani gittiğimizi atıyorduk. sonra hiç atamamaya falan başladık her şey battı

hocam küçük gibi gelen detaylar bile maçta büyük handikaplar yaratabiliyor.

mesela ben kanat oyuncularına destek görevi verince topa sahip olamıyorum ancak hücum görevi verince evimde %65 civarlarında topla oynuyorum. aslında tam tersi olması gerekir. ama olmuyor :D

perpetua
03.Nisan.2014, 12:22
Abi sorunu düşünüp bulmak çokta zor değil. Zaten sorun dizilişte falanda değil. Asıl sorun birazcık oyuncuların kendi pozisyonları ile alakalı. Mesela AML pozisyonu doğal olan bir oyuncunun ML pozisyonunda en az 15 olması lazım. (Hazard örneği) Ayrıca MR ve ML pozisyonuna rol olarak AP eklenmeli aynı şekilde DM pozisyonuna da B2B. ML oynattığımız oyuncuya Winger rolünü verdiğimizde Topla içeri kat et oyuncu komutunu seçemiyoruz buda bir hata benim gözümde. Mantıken MR / ML oynayan oyuncuya IF rolünü vermek saçmalık olacağı için oyuncu direktifleriyle MR / ML oyuncusuna Winger rolünü verip içe kat et diyerek bu sıkıntıyı da ortadan kaldırabiliriz.

MR ve ML mevkileri icin daha fazla rol ihtiyaci oldugu kesin.

Ozellikle Interiore olarak adlandirilan, Pellegrini'nin kullandigi rolun eklenmesini cok istiyorum. Bu rolde oyuncular savunmada kanatta yer aliyor ama hucuma cikinca iceriye girip AMC mevkisinde AP gibi oynuyorlar ve beklerin ileriye cikmasiyla genislik saglaniyor. Ornegin David Silva kagit uzerinde sol kanadi savunuyor (veya guya savunuyor) ama hucumda forvetlerin arkasinda oyun kuruyor. Nasri oynadiginda onun da benzer bir gorevi oluyor. Sag tarafta ise Navas cizgiye inip orta yapmaya calisan normal bir kanat oyuncusu. Bu rol muhtemelen oyunda AP olarak yansitilir.

Bir de Inverted Winger gorevinin eklenmesi gerekli bence. Bu oyuncular orta sahadan rakip ceza alaninin kosesine kadar dripling ile gidip sonra iceriye dogru giren ve duruma gore orta yapan, ara pasi deneyen veya sut ceken oyuncular. Onlari Winger'dan ayiran cizgiye kadar inmek yerine ceza sahasinin kosesine kadar cizgide olup ondan sonra cizgiden ayrilmalari.

Biz kendimiz Winger kullanip, ice kat et diyebiliriz tabii ama bu oyuncularin biraz fazla erken ice kat etmesi sorun yaratabilecegi gibi, yapay zeka'ya ters ayakli oyuncuya bu komutu ver demek yerine ayri bir rol kullanmak daha dogru olur saniyorum.

B2B'nin DM'ye eklenmesi konusunda daha once dusunmemistim. Bu rol regista(S) kullanmaktan ne kadar farkli olur bilemiyorum ama teklif ederim.

Örneğin bu sene Guardiola'nın Bayern'inde Robben / Ribery / Shaqiri / Götze (Daha çok AP oynuyor) dediğim şekilde, takım savunma yaparken orta 4'lüde yer alıyor hücumda ise çok daha farklı ve serbest oynuyor. DMC veya MC pozisyonlarında ise sorun olduğunu düşünmüyorum. 4231 orjinde çift DM'li bir sistemdir zaten. Mesela Dortmund'ta Bender ve İlkay oynuyor bu pozisyonda. Bender DM veya BWM oynuyor İlkay ise DLP. Bu oyuncuların ileri daha çok destek olmasını istiyorsak dutylerini support vererek bunu sağlayabiliriz. AM pozisyonunda oynayan oyuncularla aradaki mesafede böylece kısalmış olur.
Yanlışım varsa düzelt abi.

Katiliyorum.

hknshr
03.Nisan.2014, 13:19
MR ve ML mevkileri icin daha fazla rol ihtiyaci oldugu kesin.

Ozellikle Interiore olarak adlandirilan, Pellegrini'nin kullandigi rolun eklenmesini cok istiyorum. Bu rolde oyuncular savunmada kanatta yer aliyor ama hucuma cikinca iceriye girip AMC mevkisinde AP gibi oynuyorlar ve beklerin ileriye cikmasiyla genislik saglaniyor. Ornegin David Silva kagit uzerinde sol kanadi savunuyor (veya guya savunuyor) ama hucumda forvetlerin arkasinda oyun kuruyor. Nasri oynadiginda onun da benzer bir gorevi oluyor. Sag tarafta ise Navas cizgiye inip orta yapmaya calisan normal bir kanat oyuncusu. Bu rol muhtemelen oyunda AP olarak yansitilir.

Bir de Inverted Winger gorevinin eklenmesi gerekli bence. Bu oyuncular orta sahadan rakip ceza alaninin kosesine kadar dripling ile gidip sonra iceriye dogru giren ve duruma gore orta yapan, ara pasi deneyen veya sut ceken oyuncular. Onlari Winger'dan ayiran cizgiye kadar inmek yerine ceza sahasinin kosesine kadar cizgide olup ondan sonra cizgiden ayrilmalari.

Biz kendimiz Winger kullanip, ice kat et diyebiliriz tabii ama bu oyuncularin biraz fazla erken ice kat etmesi sorun yaratabilecegi gibi, yapay zeka'ya ters ayakli oyuncuya bu komutu ver demek yerine ayri bir rol kullanmak daha dogru olur saniyorum.

B2B'nin DM'ye eklenmesi konusunda daha once dusunmemistim. Bu rol regista(S) kullanmaktan ne kadar farkli olur bilemiyorum ama teklif ederim.

Katiliyorum.

Sadece mevkilerde eksiklik var buda sıkıntı yaratıyor. Regista'ya gelirsek. Abi Regista tam anlamıyla DLP'nin daha agresifi. B2B ise hem savunmada hem hücumda müthiş bir şekilde var olmaya çalışan çok koşan özellikle rakip ceza alanına sonradan giren (bence en iyi örnek Yaya Toure) bir oyuncu. Yani DMC pozisyonuna illa B2B eklensin demiyorum. Ona benzer bir rol çoğu FM'cinin sırtından büyük bir yük alır. Sonuçta Regista rolü için en doğru örnek Pirlo. Toure ile de çok farklı oyuncular. Mevkideki rol ayrımını bu şekilde yapabiliriz.

antiochia
03.Nisan.2014, 17:22

evet 2 dmc'li 4-2-3-1 işe yarıyor ama gerideyseniz baskı yiyorsanız tekrar MC'ye çekerseniz işe yarıyor. 2 AMRL,ARL'den birini destek yapıyorum,AMC'de destek oynuyorum Sırp liginde(Napredak)
13 haftada 29 gol atıp 2 gol yedim...

hknshr
04.Nisan.2014, 16:02
@perpetua
Abi Anchor Man rolünü verdiğimiz bir oyuncuyu Dikine Pas Yap ve Daha Çok Riskli Pas seslenmelerini kullanarak biraz daha DL Playmaker'a benzetebilir miyiz? (Oyuncunun Yaratıcılık ve Pas özelliği gayet iyi)

okocha6
09.Nisan.2014, 11:53
4-3-3. İki yonlu 3 mc amr ve aml ile oynuyorum. İlk devre fenerle 48 gol atip 27 yedim sanirim. Ama beklerim de dmc hizasinda ve liderim. Sorun yok.

okocha6
09.Nisan.2014, 19:49
Pardon ilk devre 43 atıp 23 yemişim. Yalnız 9 tanesini 2 maçta yedim :)

arrogancee
23.Nisan.2014, 15:39
Arkadaşlar merhaba,

Defansın arkasına sızan oyunculara çözüm bulabilen var mı aranızda? Amacım çözüm şeklinizi öğrenmek değil, sadece başarabilme ihtimalinin olup olmadığını öğrenmek :) Eğer varsa bi çözümü uğraşarak kendim bulmak istiyorum, yok eğer hiçbiriniz bulamadıysa pes edip oynamayı bırakacam

el.nino
25.Nisan.2014, 15:25
Bence oyuna championship manager daki gibi hem hücüm hemde savunma taktiği yapabilme özelliği getirilmeli.Bir serisinde öyle birşey hatırlıyorum.En azından herkes hücumda dilediği taktikle oynayabilir savunmada da kimlerin nerde duracagını ayarlayabilir.

jevox06
27.Nisan.2014, 19:59
4-2-3-1(2 MC'li) sisteminde AMR ve AML 'deki oyunculara "Defansif Kanat Oyunucusu" ve ST'deki oyuncuya "Çalışkan Forvet" rolünü versek ilerideki oyuncuların geri dönmesini sağlayabilir miyiz ? Bu konuda ne düşünüyorsunuz ?

Ve MC'deki oyunculara "Defansif Oyun Kurucu(Savunma)" ve "Savaşçı Orta Saha(Destek)" kombinasyonu ile defansif zaaflar ne oranda giderilebilir ?

atmaca97
27.Nisan.2014, 21:04
Merhaba arkadaşlar,
Atletico Madrid'in özellikle bu sezon Barcelona karşısında rakibi kitlediği oyun stratejisini FM14'e uygulamak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim..

bojan54
28.Nisan.2014, 17:34
Diziliş klasik

DMC - MC - MC

DMC NİN YANINDA 2 TANE OFANSİF BEKLER

DEFANS ÇİZGİSİ EN ÖNDE

GENEDE SORUN YAŞAMIYORUM

davidvilla
05.Haziran.2015, 09:51
Ben Fenerbahçe ile DMC-MC-MC-AMR-AML-ST oynuyorum. Topal DMC support görevinde,MC'ler; Meireles DLP support,Alper Box to Box oynuyor,Kuyt AMR defensive winger support, Sow AML inside forward support.. Haliyle defansif anlamda sorun yaşamıyorum neredeyse hiç ama GS'ye karşı 4-2-3-1'i (oldukça efektif) oynadığı için sanırım baş edemiyorum, çok büyük baskı kuruyorlar. Bana şaşırtıcı gelen bir şey var bu düzende Kuyt skora en çok katkı yapan isimlerin başında geliyor.

fm 14'te defensive winger sihirli bir olay.

ben chedjou'yu yarım sezon aml defensive winger oynattım herif 15 gol attı sene sonu yılın oyuncusu seçildi :D

gollerin çoğu da arka direkten kafayla.