PDA

View Full Version : Pres - Pas - Başarı Taktiği

caner9292
21.Mart.2014, 11:49
Evet arkadaşlar v14.3 geldi ve bende oyuna başladım.Çoğu hatalar giderilmiş.Fenerbahçe takımıyla bir kariyer açtım ve ilk sezonu saymazsak son 2 sezondur gayet başarılı bir taktik oturttum ve sizlerlede paylaşmak istedim.

GENEL:

Taktiğimizin özelliği ilk olarak genelde 1. bölgede(defansta) yoğun bir markaj ve presimiz var.Bu bize karşı oynayan bizden daha üstün olan takımları yıldırıyor.Kısa paslı bir oyun oynuyoruz.Kısa pasa bağlı olarakta düşük tempo kullanmaktayız.Bu sayede top kaybımız minumuma iniyor.Ancak pas ve yavaş temponun getirdiği yavaş atağa çıkma sorunumuz var gibi gözüksede; oyun kurucu (atak) ile daha net bir şekilde ilerideki pivot oyuncumuzla topu buluşturuyor.Kanatlarda ise genelde oyunun tamamen hakimi sizsiniz.Özellikle de sol kanat size tahsis edilmiş :) .Ben orada Caner'i kullanıyorum.Bu alanda kullandığımız oyuncunun orta açma özelliği iyi olmalı.Şayet sık ortalar açıyor ve pivotumuzda genelde bunları ya gol atıyor yada içe kat eden oyuncumuzla buluşturuyor.İçe kat eden oyuncunuzun bitiricilik özelliğine dikkat edin.Oyun kurucunuzda oyunu ileriye çok hızlı taşıyabilen bir oyuncu olması lazım hızı ve driplingi önemli.Diğer mevkiler için kendiniz seçimlerinizi yapabilirsiniz.

BAŞARILARIM:

Bu taktiği 1 sezonda her maç üstüne birşeyler katarak oluşturdum.İlk sezon hiçbir başarı elde edemedim.Ancak bunun sorumlusu Beşiktaş takımının olağan üstü başarısı da olabilir.2. sezonumda taktik oturdu ve yeni transferlerin olumlu etkisi oldu.2 kupayla tamamladık.Şuan bulunduğum 3. sezonda ise ligde 3 puan fark ile bitime 6 hafta kala liderim, ZTK da yarı finaldeyim.Şampiyonlar liginde ise ilk turda R.Madrid'i eleme başarısı gösterdim.Çeyrek final ilk maçımda da Chelsea takımını 3-0 yenmiş bulunuyorum.Mucize olmazsa yarı finaldeyiz diyebilirim.Ama hele bu oyunda asla büyük konuşmamak gerek :)

Mevkiler:

Kaleci:Standart bi kaleci olabilir.Eğer Türk liginde oynuyorsanız ileride yabancı sıkıntısı çekmemek için yerli ve iyi bir kaleciniz olsun yoksa yetiştirin.

Sol Bek:Sürekli hucumlarda yanınızda bu oyuncu.O yüzden hücumcu bi bek mutlaka ama mutlaka şart yoksa gol sıkıntısı çekersizin.

Sağ Bek:Çok fazla hata yapmayan defans ve ofans özelliği dengeli bir futbolcu yeterlidir.

Stoperler:1 stoperiniz mutlaka kaliteli olsun.Bu oyuncu defansınızı toparlar.Ben 2. sezonda Vidici aldım kendisine yüksek bir miktar maaş ödüyoruz ama hakkını veriyor.Ayrıca pas dağıtıyor bu defanslarınız haberiniz olsun.

Libero:Aslında defansınızın 5. adamı.Ona göre alın bu adamınızıda çok fazla pas falan yapmıyor.Sadece markaj çalışkanlık pozisyon alma gibi özelliklerine dikkat edin.

İki-yönlü ortasaha:Oyunun iki yönünüde oynuya bilen bir oyuncu yeterli çok fazla önemli değil burası.

Oyun kurucu ortasaha:Ofansif bekinizle birlikte en çok asisti yapacağınız bölge burasıdır.Hızlı ve driblingli bir adam seçin pas özelliği mutlaka iyi olmalı ve soğukkanlılık şart.Bir Alper Potuğunuz varsa yeterlidir.Sneijder' de yeterli olabilir.Ama bir Emre bir Meireles veya bir Selçuk İnan burada çok fazla başarılı olamaz.

İçe kat eden kanat:Bitiriciliği ve hızı yüksek olsun yeter.

Sağ kanat:Normal bir kanat oyuncusu yeterlidir.

Pivot:3. en önemli mevki.Pivot denince artık herkes nasıl oyuncu olması gerektiğini biliyordur.Top saklayabilen kafa toplarında etkili vs. vs. ben Aziz başganın yapamadığını yapıpn Cardozo'yu getirdim.

Not:Mutlaka maç öncesi rakip komutlarını ayarlarken fw oyuncusuna markaj yapın.Kanarlarınada pres uygulayın.

Taktikden Görüntü:

http://imgim.com/6895incih3434292.png

Fixtür:

http://imgim.com/3955incip2067252.png

http://imgim.com/9837incii5436754.png

Puan Durumu:

http://imgim.com/8996incie8268874.png

İNDİRME LİNKİ:

http://dosya.turksportal.net/files/CnR_FM14.rar

E.Cartman
24.Mart.2014, 01:40
Paylaşım için teşekkürler.

Bulstrap87
30.Mart.2014, 11:01
denemeye basladım taktigi güzel taktik kazanabiliyorum ancak topla oynama yüzdesi sürekli rakiplerde yüksek oluyor.
bu arada takımım beşiktaş

caner9292
02.Nisan.2014, 21:29
denemeye basladım taktigi güzel taktik kazanabiliyorum ancak topla oynama yüzdesi sürekli rakiplerde yüksek oluyor.
bu arada takımım beşiktaş

Büyük takımlara karşı oyunun kontrolü bazen onlara geçebiliyor.Ama bi sorun teşkil etmiyor.
Bu arada şampiyonlar ligi finali oynadım 3. sezonumda Fenerbahçe ile.Uzatmalarda Leverkusen'e yenildim.dk 80'e kadar 2-0 öndeydim :)

caner9292
09.Nisan.2014, 07:33
Deneyipte başarısız olan var mı?

Carnage694
11.Nisan.2014, 01:08
Şuan ligde 4 maçta kullandım hiç yenilgi almadım Galatasaray ile.Eline sağlık güzel taktik

caner9292
12.Nisan.2014, 12:24
Şuan ligde 4 maçta kullandım hiç yenilgi almadım Galatasaray ile.Eline sağlık güzel taktik

Teşekkürler.İlerledikçe taktik dahada oturacaktır.İyi oyunlar.

bangbangstar
15.Nisan.2014, 18:45
Chelsea'ye 3 atıp 6 yemen gözümden kaçmadı :icon_biggrin: En kısa zamanda deneyeceğim.

caner9292
19.Nisan.2014, 01:29
Chelsea'ye 3 atıp 6 yemen gözümden kaçmadı :icon_biggrin: En kısa zamanda deneyeceğim.

Hocam taktikle inanılmaz başarılar yaşadım.Yakında ss'leri eklerim.Bu taktiği bikaç arkada tavsiye ettim paylaşmamı önerdiler.Umarım sizlerde başarılı olursunuz.Yazdığım şekilde uygun adamlar kullandığınız takdirde başarı kaçınılmaz.