PDA

View Full Version : FM 14 Düşüncelerim

HellhammeR
21.Mart.2014, 22:35
Merhaba arkadaşlar FM 14 oynamaya başladığımdan beri sinirlerim bozuk çok kızgın bir adam oldum sizlere soracağım birtakım şeyler var hertürlü yardım ve tavsiyelerinize ihtiyacım var.

Ben 37 yaşında FM fanatiği biriyim comodore64 tracksuit manager ile başladığım menajerlik oyunlarına buna F1 menajerlik oyunları da dahil birçok oyun oynadım ama FM artık hayatımın neredeyse bir parcası oldu işyerinde arkadaşlarımızla sürekli taktik antrenman ve oyuncular hakkında konuşurduk küçük bir anı Taksimde doğum günü partisindeyiz ben pek fazla kişi tanımıyorum bildiğim tek şey doğum günü çocuğu da FM fanatiği idi masanın bir ucunda diğer ucuna şöle seslendim Serdar Madrid ne durumda tahmin ettiğiniz gibi doğum günü FM partisine dönüştü herkes(erkekler) bir anda peçetelere yönettiği takımın kadrolarını yazmaya başlamıştı muhteşem gece olmuştu.

Benim şuanda FM ile en büyük sorunum Taktik ve Antrenman

Eski serilerde ben taktik olarak kendimce bir yöntem geliştirmiştim hatırladığınız gibi mental,kapanma ve yaratıcılık 0-20 arasında ileri geri alınıyordu
Takım taktik ekranında mental 10,kapanma 10,yaratıcılık 0 yapıyordum

Oyunculara gelince +1 sistemim vardı örnek olarak
Mental olarak kaleci ve stoperler 10,sağ sol bekler ve defmid 11,sağ sol açıklar ve ortasaha ortasındaki oyuncular 12,forvetler ise 13 olarak ayarlıyordum
Atak veya defans yapacaksam oyuncuların mentalini tek tek arttırıp azaltıyordum

Kapanma ise kaleci ve tüm defans oyuncuları 5,tüm ortasaha oyuncuları 6,forvetler 7 olarak ayarlıyordum

Yaratıcılık serbestliği tüm mevkilerde 0 idi

Antrenmanlarda her mevkiye özel programlar hazırlıyordum örnek sezon öncesi genel,sezon öncesi kaleciler,Gk,Drl,Dc,Dm,Mrl,Mc,Fc gibi

Şimdi sorularıma gelince

1-Akıcılık tam çözemediğim bir konu taktik rehberinde anlatılana göre çok akıcı oynatmak gerekiyor peki oyuncuların yaratıcılık serbestliğini nasıl düşerebiliriz

ben akıcılığı çok katı yapıyorum mesela dengeli çok katı yaptığım zaman oyuncular takım halinde ileri geri gitmezlermi yoksa illa çok akıcı yapacağız ve saçma sapan şutlar paslarmı izleyeceğiz (bütün tavsiye ve görüşlerinizi bekliyorum)

2-Ne yaptıysam rakibin AMRL oyuncuları binlerce gol atıyor benim DRL oyuncularım sadece izliyor çok merak ediyorum bu mevki deki oyunculara ne söylemiş olabilirimki kıpırdamadan pozisyonun gol olmasını izliyorlar

3-Duran toplar bütün bir sezon savunma duran topu çalışmamıza rağmen hiçbir faydası yok her korner gol oluyor birde maç motorunda rakip korner atarken benim oyuncularım yavaş yavaş ceza sahasını terkediyolar sonra geri dönüyorlar (korner talimatım ön ve arka direk tut,uzun adam tut, geri gel bir oyuncu ceza sahası kenarı bir oyuncuda ilerde)

4-Antrenman bireysel roller tamam fakat takım antrenmanında sadece dengelimi çalışmak gerekiyor yoksa bir hafta defans birhafta hücum gibi mi çalışmak gerekiyor

Birçok arkadaşım artık fm 14 oynamıyor bir çoğu eski versiyonları yükledi ben direniyorum 14.3 versiyonu olan oyunumda taktik ve antrenman önerilerinizi bekliyorum teşekkür ederim.

hyildiran
22.Mart.2014, 02:26
hocam öncelikle anladığım kadarıyla kendi kafanda bir grid oluşturmuşsun ona göre oyunculara koordinat atıyordun önceki oyunlarda.kısaca işin matematiğini gerisi şans diyordun.bu oyunda klasik taktik bildiğim kadarıyla yok.sorularına gelince;

1-akıcı ve katı oynamak oynattığın sistemle alakalı aslında.mesela defansif bir oyun oynuyorsun ileride hızlı forvetlerin var yada 1 kule 1 fırsatçı diyebiliriz.katı bir oyun oynatarak bunları hep ileride tutabilir topu kapınca ileri uzun oynayabilirsin.defans ileriye çıkmayacak mı.tabiki çıkacak ama çok akıcıdaki kadar değil.senin dediğin sistemdeki gibi.mesela çok akıcıda defans ile forvet arasındaki mesefe atıyorum 40 metre ise çok katıda 55 metre.rakamlar sallamasyon.

2-konu sadece drl ile alakalı değil.içe kat eden oyuncuyu genellikle dc ler karşılıyor.bek in ile stoperin arasındaki mesafe açıksa bu arayı kullanıyor olabilir.birde beklere verdiğin görev ne?iki yönlü bek mi standart mı full bek mi?

3-4- ben antrenmanları asistanıma bırakıyorum.taktik bilgisi motivasyonu kararlılığı uyumu ve yetenek değerlendirmesi iyi olan bir asistan bulabilirsen bırak ona gitsin.

Sonuç olarak bir taktik bütün takımlara iyi gelecek diye birşey söz konusu değil.doğru olanı bulana kadar denemek gerekiyor.Bunları bi denemeni tavsiye ederim.

http://dosya.co/pbvrlfaf5sui/HY_Analytics_V8.tac.html

http://dosya.co/tjcxjal9bnyy/HY_Analytics_V5.tac.html

http://dosya.co/qvd8cj66xlqz/llm_v2.tac.html

kaiserkaan
22.Mart.2014, 14:46
Bende 35 yasında yıllardır bu oyunun müptelası olmuş biriyim . Benzer sıkıntılar bendede var hocam . Sanırım bizim jenerasyonda bir sıkıntı var :) şaka bir yana bende dayanamadım fm 13e dondum artık hayat daha güzel kafam daha relax . :)

BLAZİN1903
22.Mart.2014, 23:20
taktik olarak elenix öneririm çok iyi gidiyorum .3 yamasından sonra. Takım alıştıktan sonra birazda kaliteli topçularınız varsa. Bu arada forvete rescaldini öneririm .

AlperKSK
27.Mart.2014, 01:42
Bende uzun senelerdir oynuyorum bu oyunu fm13 ve fm14 kadar beni oyundan soğutan bir seri daha yoktur.

http://i.hizliresim.com/xEvDy8.png (http://hizliresim.com/xEvDy8)

Bunun gibi bir sürü maç var.Ne kadar baskılı oynarsam oynayayım heriflerin vurduğu gol oluyor.Bu oyundan soğuyacağım bir gün aklımın ucundan dahi geçmezdi.. Yazık!

amorti
27.Mart.2014, 17:55
Oyun senaryolarindan bikkinlik geldi, illa kazandirmayacaksa kazandirmiyor oyun.

Yeter, kendi irademle oynamak istiyorum artik.

...

Lig sonuncusuyla mac yapiyorum; kendi kaleme goller, ustuste kirmizi kartlar, tek vurusta yenilen goller...

"Instant Result" eklentisiyle ayni maci simule ediyorum, olmasi gerektigi gibi, farkli kazaniyorum cunku rakip normalde bana direnebilecek bir rakip degil.

Ayni maci 4 kere kendim oynadim, hepsinde kaybettim, beraberlik dahi yok. En sonunda sinirden aglayacaktim.

3 kere de simule ettim, hepsinde kazandim; 4-0 , 3-1 , 3-0... (kendi oynadigim maclardaki dizilis, talimatlar, oyuncular, yedekler, hersey ayni)

Senaryo isteyen FM Classic oynasin, normal oyun bize kalsin birader, yeter.

kasım akdemir
27.Mart.2014, 19:39
http://www.dailymotion.com/video/xy3qtp_2006-november-1-arsenal-england-0-cska-moscow-russia-0-champiosn-league_sport

Bu maçı hepiniz hatırlarsınız diye düşünüyorum. Geniş özetini bulabilirseniz izleyin. Maçı Arsenalin 6 yada nebiliyim 7 , 8 sıfır alması gerekirdi ama maç 0 - 0 bitti. Hatta Vagner Love karşı karşıyayı atsaydı belki Cska maçı bile kazanırdı. Uzun lafın kısası. Top yuvarlak ve herşey mümkün :)

hyildiran
27.Mart.2014, 20:26
tek maç üzerinden yorum yapan arkadaşlara bayılıyorum.alışmışsınız baskılı oynayan her takımın galip gelmesine 4-2-3-1 de hızlı kanatları kullanmaya başka skillerin işe yaramadığını düşünüyorsunuz.

Yunanistan milli takımını hatırlayın.2004 Avrupa Şampiyonasında savunma taktiğiyle kontralara çıkıp şampiyon oldu.Rakipleri belki 2-3 katı şut çektiler.Belki yüzde 70 topa sahip oldular ama Yunanistan bu kupayı aldı.Yunanistan bu şekilde turnuva kazanabiliyorsa sizde 1-2 maç istatistiksel olarak önde olsanızda yeniliverin.

kasım akdemir
27.Mart.2014, 20:28
tek maç üzerinden yorum yapan arkadaşlara bayılıyorum.alışmışsınız baskılı oynayan her takımın galip gelmesine 4-2-3-1 de hızlı kanatları kullanmaya başka skillerin işe yaramadığını düşünüyorsunuz.

Yunanistan milli takımını hatırlayın.2004 Avrupa Şampiyonasında savunma taktiğiyle kontralara çıkıp şampiyon oldu.Rakipleri belki 2-3 katı şut çektiler.Belki yüzde 70 topa sahip oldular ama Yunanistan bu kupayı aldı.Yunanistan bu şekilde turnuva kazanabiliyorsa sizde 1-2 maç istatistiksel olarak önde olsanızda yeniliverin.

Durumu özetleyen güzel bir örnek.

Lordinas
27.Mart.2014, 22:54

çok saçma.

%70 topla oynayan takımın maçı kaybetmesine birşey diyecek değilim. ama oyuncularım karşı karşıya onlarca pozisyonu harcıyor, rakip tek gelişinde gol atıyorsa bu saçmalıktır. maç motorunun oyunudur. her saçmalığa mantıklı bir açıklama yapmaya çalışmayalım beyler.

kanat oyuncularım her seferinde yan ağlara atıyor topu diyorum, adam bana taktiğin yanlıştır diyor. Pes artık :) oyun artık zıvanadan çıktı benim gözümde.

hyildiran
27.Mart.2014, 23:04
çok saçma.

%70 topla oynayan takımın maçı kaybetmesine birşey diyecek değilim. ama oyuncularım karşı karşıya onlarca pozisyonu harcıyor, rakip tek gelişinde gol atıyorsa bu saçmalıktır. maç motorunun oyunudur. her saçmalığa mantıklı bir açıklama yapmaya çalışmayalım beyler.

kanat oyuncularım her seferinde yan ağlara atıyor topu diyorum, adam bana taktiğin yanlıştır diyor. Pes artık :) oyun artık zıvanadan çıktı benim gözümde.

taktiğinin screenshot larını koyabilirmisin?

yukarıda benim taktiğin ss lerini koydum.oyuncularım yan ağlara felan vurmuyor.gayette güzel orta açıyor gol oluyor.

Lordinas
27.Mart.2014, 23:37
taktiğinin screenshot larını koyabilirmisin?

yukarıda benim taktiğin ss lerini koydum.oyuncularım yan ağlara felan vurmuyor.gayette güzel orta açıyor gol oluyor.

Oyunu kaldırdım. Yıllardır aynı taktiği kullanıyorum. taktiğimde görmek zorunda kaldığım saçmalıkları tetikleyecek bir direktif yahut felsefe yok. ayrıca oyuncuların topu yan ağlara atmasının taktiksel bir açıklaması olabilir mi ? oyuncuların mental özelliklerinden dem vursanız bir nebzede olsa hak verirdim :confused:

hyildiran
27.Mart.2014, 23:57
dostum bir kere yıllardır kullandığım taktik uymuyor demen yaptığın yanlışı gösteriyor.her oyun kendine özgüdür.eğer aynı taktiği kullanıp duracak olsan sürekli transfer yaması kurar oynardık.

taktiksel açıklaması var tabi ki.olmasaydı savunup durmazdım.oyunculara verdiğin roller dizilişin talimatların hepsi etkili.

dediğin gibi yan ağlara vurma olayı benim 13 te başıma geldi.ama aşılmayacak birşey değil inan.bana göre maç motoru 13 ten daha iyi.

bir forvette olması gereken mental özellikler kararlılık, topsuz alan, soğukkanlılık başta olmak üzere yaratıcılık, karar verme ve önsezi dir.bunlar düşükse zaten 1e1 de iyi bir kaleciye zor gol atar.

amorti
28.Mart.2014, 02:02
dostum bir kere yıllardır kullandığım taktik uymuyor demen yaptığın yanlışı gösteriyor.her oyun kendine özgüdür.eğer aynı taktiği kullanıp duracak olsan sürekli transfer yaması kurar oynardık.

taktiksel açıklaması var tabi ki.olmasaydı savunup durmazdım.oyunculara verdiğin roller dizilişin talimatların hepsi etkili.

dediğin gibi yan ağlara vurma olayı benim 13 te başıma geldi.ama aşılmayacak birşey değil inan.bana göre maç motoru 13 ten daha iyi.

bir forvette olması gereken mental özellikler kararlılık, topsuz alan, soğukkanlılık başta olmak üzere yaratıcılık, karar verme ve önsezi dir.bunlar düşükse zaten 1e1 de iyi bir kaleciye zor gol atar.

Son zamanlarda hemen her konuda "taktigi oturttum, ugrasinca oluyor iste, siz beceremiyorsunuz demek ki" anafikirli yorumlariniz var.

Guzide FM'nin senaryolarinin oyununuza etki edip de "abi durup dururken ne oluyor, nasil oluyor" diyeceginiz zamani bekliyorum sahsen.

Bu seneki oyunun mantiginda herhangi birsey oturtma diye birsey yok, sahadan ziyade bilgisayar basindaki bizlerin dinamik olmalarini istiyorlar, surekli bir mucadele surekli bir mikro yonetim ihtiyaci var.

Mesela "Su su su ozellikleri iyi degilse zaten karsi karsiya atamaz" diyorsunuz, dogru. Bir sene once gol krali olan oyuncum artik karsi karsiyalari atamiyor. Ozellik kaybi da yok. Pozisyona giremese amenna, ama yine karsi karsiya ve atamiyor yahu adam. HIC atamiyor, az atiyor degil.

City building oyunlarinda herseyi oturtup da 100 yil mudahale etmeden oynama diye durup dururken ortaya cikan felaketler gibi. Oyuna hareket gelsin diye tanimlanmis senaryolar var.

Yanlis mi? Hayir, dusuncede guzel.. Ama dozaji cok ayarsiz.

14 ciktigindan beri basarili olan herkes mac motoru aciklarina gore taktik yaparak basari yakaladi, ben dahil.

3-4-3 oynuyorum, ileri uclu de forvet degil, AMC. Forvetsiz oynuyorum! Basariliyim ama, saka gibi... Ben bu futbolu sergilemek istemiyorum ki.

Benim gibi bir cok kisi de artik aciklara gore degil, kendi uygulamak istedigi sisteme gore oynamak istiyor.

Bundan daha dogal ne olabilir ki?

hyildiran
28.Mart.2014, 11:45
Dostum 2027 yılındayım. :) Aynı takımla gidiyorum.

Dediklerine şöyle örnek vereyim.Mancini de kendi oynatmak istediği sistemi kurmaya çalışıyor ama yemiyor.Yani herkes istediği sistemi yapsın diye yapılmıyor oyun.

Görüyoruz ki dünyanın en iyi kadroları en iyi takımlarıda yenilebiliyor.Kupayı alamayabiliyor.Bkz:Real Madrid, Barcelona.

Oyunun sizden asıl istediği daha çok taktik varyasyon yaratıp oyun içinde müdahale edebilmeniz.Kadro rotasyonu yapmanız.İşin sadece matematikten ziyade olmadığını görmeniz.Şöyle örnek vereyim.İlk kariyerimi Galatasaray ile açtığım forvet eksikliğinde Berk İsmail Ünsal ı almıştım 1 maç için.Yanlış hatırlamıyorsam TR kupası maçıydı rakipte cacık bir rakip değildi ama maçın yıldızı oldu.Oyundaki şans faktörü önemli.Demek istediğim bu.

Eğer işin sadece matematik olduğunu düşünüyorsanız oynamayın zaten.CM 03-04 te kaldı o dönem.

Lordinas
28.Mart.2014, 19:20
Son zamanlarda hemen her konuda "taktigi oturttum, ugrasinca oluyor iste, siz beceremiyorsunuz demek ki" anafikirli yorumlariniz var.

Guzide FM'nin senaryolarinin oyununuza etki edip de "abi durup dururken ne oluyor, nasil oluyor" diyeceginiz zamani bekliyorum sahsen.

Bu seneki oyunun mantiginda herhangi birsey oturtma diye birsey yok, sahadan ziyade bilgisayar basindaki bizlerin dinamik olmalarini istiyorlar, surekli bir mucadele surekli bir mikro yonetim ihtiyaci var.

Mesela "Su su su ozellikleri iyi degilse zaten karsi karsiya atamaz" diyorsunuz, dogru. Bir sene once gol krali olan oyuncum artik karsi karsiyalari atamiyor. Ozellik kaybi da yok. Pozisyona giremese amenna, ama yine karsi karsiya ve atamiyor yahu adam. HIC atamiyor, az atiyor degil.

City building oyunlarinda herseyi oturtup da 100 yil mudahale etmeden oynama diye durup dururken ortaya cikan felaketler gibi. Oyuna hareket gelsin diye tanimlanmis senaryolar var.

Yanlis mi? Hayir, dusuncede guzel.. Ama dozaji cok ayarsiz.

14 ciktigindan beri basarili olan herkes mac motoru aciklarina gore taktik yaparak basari yakaladi, ben dahil.

3-4-3 oynuyorum, ileri uclu de forvet degil, AMC. Forvetsiz oynuyorum! Basariliyim ama, saka gibi... Ben bu futbolu sergilemek istemiyorum ki.

Benim gibi bir cok kisi de artik aciklara gore degil, kendi uygulamak istedigi sisteme gore oynamak istiyor.

Bundan daha dogal ne olabilir ki?

Tamamen katılıyorum. Oyun stabil seyretmesin diye müdahale ediyor yapay zeka bu artık kesinlik kazanmış bir olay. ancak bunun dozajını yıllardır olduğu gibi ayarlayamıyorlar :)

HellhammeR
01.Nisan.2014, 16:09
Öncelikle tavsiyede bulunan bütün arkadaşlara teşekkür ederim.

Eminimki hepimiz bir taktik yapalım bütün kupaları alalım her maçı kazanalım diye oynamıyoruz fm 14 ü.Biraz gerginlik oldu konuya yorum yapılırken sebep belli üzülerek sölemeliyimki saçmalıklardan dolayı biz oyuncular delirdik.

Mesela yeni bir takımdayız ben üç taktik hazırlarım Başlangıç,Hücum ve defans diye takımın taktiğe yatkınlığı sıfır ve hemen üç gün ara ile hazırlık maçları yaparım antrenmanlar bir hafta kondüsyon bir hafta taktik maç antrenmanıda sadece taktik olarak ayarlarım.

Sezon başlar takımın taktiğe yatkınlığı yüzde yetmişlere dayanmış (örnek olarak yazıyorum ) ve ilk maça çıkarım bütün oyuncularım maç ve doğal kondüsyonları yüz dedir (sezon başından sonuna kadar yedek takıma hergün hazırlık maçı yaptırırım yakındaki takımlara böylece as takımdaki maç eksiği olanları hazırlarım ) sezonun içinde antrenman takım uyumu maç hazırlık antrenmanı takım uyumu ayarlarım.

Maçları kapsamlı izlerim oyuncularımın taç pas şut atamaması beni kızdırmaz defansın kademe hatası oyuncuların birbiriyle çarpışması ısrarla kısa pas yapın demem rağmen uzun pas oynayıp topu kaptırmam sorun değil çünkü cevap hazır takım şu anda benim taktiği tam uygulayamıyor

Sezon ortası geçmiş hiçbir transfer yapılmamış yaklaşık yirmi beş kişilik kadromuzla yola devam ediyoruz taktiğe yatkınlık yüz olmuş maça çıkarım oyuncularım yine çarpışır yine pas yok birde yeni birşey rakip nezaman havadan pas atsa benim bütün defans oyuncularımın üstünden geçen top rakip oyuncuya gider gol olur yada kaleci topu yakalayıp kornere çıkar tahmin ettiğiniz gibi korner zaten gol olmuştur bile bunun cevabıda rakip taktiğimi çözmüş ya daha benim oyuncularım taktiği çözememiş sahada kaos var rakip nasıl önlem alıyor.

Anlatmak istediğim oyun tabiki zor olsun eski serilerde hatırlarsınız ben hiç yapmadım ama bir çok kişi bir taktik hazırlar herşeyi asistana bırakıp tatile çıkardı o takım her maçı kazanır kupa bırakmazdı.Burada bir çok kişinin anlatmak istediği tabiki oyun zor olsun ama saçmalıklar olmasın ben bir takımın başına geçtiğimde saatlerce kadro üzerinde çalışırım oyuncunun özellikleri incelerim hangi mevkide oynar as takımdamı yoksa yedekmi bir mevkide oynatacağım özelliklerde oyuncum yoksa transfer piyasasında saatlerce oyuncu arar takıma kazandırmaya çalışırım sonuç hepimizin başına gelen şeyler.

Örnek top sürme 15,orta açma 15,hız 13, hızlanma 14,pas 10 olan mr oyuncum var rakip dl top kapma 7,pozisyon alma 8, hız 6, hızlanma 4 arkadaş oyuncumun yaptığı her ortada top rakip oyuncuya çarpıp dışarı çıktı.Gol yedikten sonra hemen golü atan oyuncunun adını yazarım maç sonu bakarım sizde denerseniz bana hak vereceksiniz.

Mesela rakip orta yapmış rakip oyuncu iki stoperimin yanından zıplayıp gol atmış gol atan oyuncunun zıplaması 5 kafa vuruşu 4 benim dc lerin bütün özellikleri 10 dan yukarıdır

Rakip oyuncu orta sahadan bir gol atar uzun şutu 4 veya 5.Birçok arkadaşım bunlar gerçek futbol maçlarında var diyecekler haklılarda şimdi bu üç dört maçta bir olsa tamam hermaç bu şekilde gol yiyorum demekki oyuncuların sayısal değerleri aslında hiç birşey ifade etmiyor.

Sezon sonunda gol kralı oyuncunun özelliklerine bakıyorum birde benim forvetin özelliklerine bitiricilik,topsuz alan,soğukkanlılık,uzun şut,zıplama,kafa neredeyse iki katı gibi benim oyuncu 5 gol atmış adam 30 gole ulaşmış birçok etken hep biz oyuncuları ektilerken neden rakipler her zaman tam hazırdır hiç birsey onları etkilemez.

Sonuç olarak maç motorunun açığını bulup çok acaip bir dizilişmi yapacağız saçmalıklara saçmalıklarlamı cevap vereceğiz yoksa bildiğimiz dizilişlerle oynayıp küme düşüp kovulacakmıyız.