PDA

View Full Version : Felipe Melo

ttarlabasi
06.Nisan.2014, 20:56
http://dosya.turksportal.net/research/14.3.0/Galatasaray_Felipe_Melo.png

ttarlabasi
06.Nisan.2014, 20:57
Dirtiness 20 olmalı.

5267
06.Nisan.2014, 20:58
Dirtiness 20 olmalı.

+1 ..........

Ralph
06.Nisan.2014, 21:14
Hakkaten o 13 nedir öyle? 18 'i bile kabul etmiyorum 20.

5267
06.Nisan.2014, 21:18
Caner 18, Volkan 15'se Melo 20 olmalı bence.

William Rookwood
06.Nisan.2014, 22:26
Agresifliği 18 olan bir oyuncunun Dirtniess'ini 20 yapmak demek her maç kırmızı kart görmesi demek. Bence biraz yükseltilebilir ama 20 çok fazla.

Gncl1905
06.Nisan.2014, 22:50
Concentration'ın 9'dan yükselmesini geldiğinden beri bekliyorum, bir bildikleri vardır herhalde dedim; en sonunda bu yamada yükseldi(her mental özellik +10 iken concentration 9 olması yüzünden satıyordum adamı ya da kiralık sözleşmesini fes ediyordum). Adamlar tek maçta Dirtiness 20 istiyor.

Bana göre de Melo şu lige son derece fazla bir oyuncu. Rahat rahat +150 CA hakediyor(bana göre lige fazla oyuncular +150 CA olmalı, örnek Muslera 155 CA şu anda yanlış hatırlamıyorsam). Tek tek özellik özellik değerlendiremem ama görüşüm bu. Bu isteğim de göz önüne alınsın bari.

Walter Sakana
06.Nisan.2014, 23:02
Melo'nun bugün Emre'ye ve hakeme (ve buna benzer) yaptığı hareketlerden yola çıkarak Dirtiness'i 20 olmalı diyorsanız bu hareketlerin Dirtiness özelliği ile alakası yok. Sportsmanship ve Temperament ile alakalı daha çok. Dirtiness rakibi sakatlamaya yönelik hareketlere yatkınlığı tanımlıyor benim özelliklerin tanımından anladığım ve bildiğim kadarıyla. Tanımlamada "rakibe sertlik" ifadesi geçiyor çünkü.

Dirtiness - Çirkeflik
Agresiflik nasıl topa sertlikse, çirkeflik de rakibe sertliktir. Çirkef futbolcular rakibin formasından çekme, oyun kuralları içinde durduramadığı rakibe çelme takarak düşürme, ayağına basma gibi eylemlere başvurur.

Sportsmanship - Sportmenlik
Sportmen futbolcu saha içi ve dışında sportmence davranır. Takımına avantaj sağlamak için ikili mücadelelerde kendisini kolaylıkla yere bırakmaz, zamandan çalmak için uzun süre yerde yatmaz, oyundan çıkarken zamandan çalmaz vs. vs.

Temperament - Huy
Futbolcunun saha içinde ve dışında sinirlerine hakim olma becerisi. Stresli maçlarda provoke edildiği zaman bile soğuk kanlılığını koruyabilen, saha dışında ve iyi huylu ve uyumlu futbolcular yüksek değerler alır.

perpetua yazılanları görürse doğru şekilde bilgilendirecektir...

sui generis
06.Nisan.2014, 23:12
Oyuna etkisi nedir bunun, oyuncunun kart görmesi. Tabii 13 olur, adam kart görmüyor ki.

Vieri
06.Nisan.2014, 23:26
Dirtiness'ın yükselmesini diyorsunuz ama Temperament ve Sportsmanship özellikleri de zaten oldukça düşük durumda.

Cengo
07.Nisan.2014, 00:20
Mustafa bana kalırsa da Dirtiness az kalmış durumda. Sportsmanship daha çok futbol dışı hileleri içeriyor, Temperament da provokasyon ve sinir harbini.

Dirtiness ise doğrudan futbol içinde. Rakibin futbolunu bozmak sertlik dozajını nizami çizginin dışına çıkaran, bilerek faul ile durdurmayı alışkanlık haline getiren, rakibi bozmak için nizami olmayan sertlik kullanarak tahrik eden, geçildiğinde faul ile durdurmayı tercih eden oyuncular için geçerli.

Melo her ne kadar maç durduğunda rakibe yönelik hareket yapsa da saha için de de diz atıyor, ittiriyor, dirsek atıyor, aşırı sert fauller yapıyor rakip yüklendiğin tempo düşürmek için.

Tabi işin istatistik tarafı var. Sezonluk kart ortalamasının oyunda üstüne çıkacaksa iyice düşünmek lazım yükseltmeden önce.

perpetua
07.Nisan.2014, 00:24
Melo bence cok cirkef degil ama cok agresif.

Esasinda saniyorum soylemek istediginiz antipatik bir insan oldugu.

Ornegin bugunku macta Bruno Alves durup dururken Sneijder'in karnina dirsek atti. Daha oncesinde Sneijder onunu perdeleyen Gokhan'i Volkan'in ustune dogru sert bir sekilde ittirdi. Bunlar bence Melo'nun bu macta butun yaptiklarindan daha cirkef hareketler. Ama Melo'nun simarik davranislari cogu kisiye antipatik geldigi icin hedef secilmis durumda.

Melo'nun simdiye kadar rakibe kasten vurdugunu gormedim. Belki gozumden kacmistir. Tamam faul yapar. Sert faul de yapar. Bu fauller oyunun icindedir. Ama rakip yanindan gecerken ona dirsek atmak, yerde yatan rakibin ayagina veya bacagina basmak vs. gibi aliskanliklari simdiye kadar cok fazla gozume carpmadi.

Yaniliyorsam da duzeltilmek isterim.

ttarlabasi
07.Nisan.2014, 00:30
Dirtiness çirkeflikse ligin en çirkef adamı F.Melo'dur. Her maç kırmızı kart görmüyorsa sebebi hakemlerdir .NET

Not: Sadece bugünkü maç ile ilgili konuşmuyorum, siz de bunu iyi biliyorsunuz. Vukuatları saymakla bitmez.

kumbara
07.Nisan.2014, 00:33
Melo'nun simdiye kadar rakibe kasten vurdugunu gormedim. Belki gozumden kacmistir. Tamam faul yapar. Sert faul de yapar. Bu fauller oyunun icindedir. Ama rakip yanindan gecerken ona dirsek atmak, yerde yatan rakibin ayagina veya bacagina basmak vs. gibi aliskanliklari simdiye kadar cok fazla gozume carpmadi.

http://www.ligtv.com.tr/haber/arenada-gergin-anlar

Bunun gibi daha bir çok örnek var fakat tek tek incelemeye kalkarsak sabahlar olmaz.

Edit: Hadi bir tane daha örnek vereyim.

http://www.sporxtv.com/futbol/italya/bu-kadari-da-olmaz-melo-%7C-cok-sertSXTVQ20515SXQ

jevox06
07.Nisan.2014, 00:37
Dirtiness çirkeflikse ligin en çirkef adamı F.Melo'dur. Her maç kırmızı kart görmüyorsa sebebi hakemlerdir .NET

Not: Sadece bugünkü maç ile ilgili konuşmuyorum, siz de bunu iyi biliyorsunuz. Vukuatları saymakla bitmez.

Evet, Avrupa'da da her maç kırmızı kart gördü zaten. çünkü oradaki hakemler tarafsız. Ama buradakiler taraflı ondan dolayı kırmızı kart göstermiyorlar.

Ligin en çifkef adamı diyebilirsin senin öznel yorumundur ama her maç kırmızı görmesi gerekir diyerekten hakemleri suçlamak boş bir yorum.

E.Cartman
07.Nisan.2014, 00:39
Melo konusunda dediklerinize katılmakla beraber dirtiness'in 20 olması gerektiğine inanmıyorum maksimum 14-15 olur. Bu özellik biraz farklı çünkü. Daha çok gizli kapaklı pisliği temsil ediyor dirtiness. Mesela Riera bu konunun lideriydi. Topsuz alanda falan vurur, basar, dirsek atar her türlü pislği yapardı. Melo yapıyorsa pozisyon içinde pozisyonla karışık yapıyor. Emre Belözoğlu da böyle mesela o da pozisyon dışında yapmaz ama birebirde falan yapar. Yani diyeceğim o ki çirkeflikle pisliği ayırmak lazım.

ttarlabasi
07.Nisan.2014, 00:40
Evet, Avrupa'da da her maç kırmızı kart gördü zaten. çünkü oradaki hakemler tarafsız. Ama buradakiler taraflı ondan dolayı kırmızı kart göstermiyorlar.

Ligin en çifkef adamı diyebilirsin senin öznel yorumundur ama her maç kırmızı görmesi gerekir diyerekten hakemleri suçlamak boş bir yorum.

Melo'nun dosyası kabarık

http://www2.sporx.com/futbol/superlig/galatasaray/melonun-dosyasi-kabarikSXHBQ257149SXQ?utm_source=Google

Ayrıca oyunda Bruno Alves'in Dirtiness'ı 19, Agression'ı 18.

Bkz: http://dosya.turksportal.net/research/14.3.0/Fenerbah%e7e_Bruno_Alves.png

5267
07.Nisan.2014, 00:47
Ayrıca oyunda Bruno Alves'in Dirtiness'ı 19, Agression'ı 18.

Bkz: http://dosya.turksportal.net/research/14.3.0/Fenerbah%e7e_Bruno_Alves.png

Alves'in agresifliğini anlarımda, çirkeflik nasıl 19 olur ???

jevox06
07.Nisan.2014, 00:48
Melo'nun dosyası kabarık

http://www2.sporx.com/futbol/superlig/galatasaray/melonun-dosyasi-kabarikSXHBQ257149SXQ?utm_source=Google

Sen heralde linkteki en alttaki olaya takılmışsın ama o beni ilgilendirmez konumuz o değil.

Melo'nun verdiğin linkte karıştığı olaylar çirkeflikle bağdaştırabileceğimiz olaylar. Kabul. Benim bunla ilgili bir problemim yok. Benim yorum atmamım sebebi senin hakemlerle ilgili yazdığın şeylerdi. Yoksa Melo'nun çirkef olmasıyla ilgili bir yorumum yok.

ttarlabasi
07.Nisan.2014, 00:53
Sen heralde linkteki en alttaki olaya takılmışsın ama o beni ilgilendirmez konumuz o değil.

Melo'nun verdiğin linkte karıştığı olaylar çirkeflikle bağdaştırabileceğimiz olaylar. Kabul. Benim bunla ilgili bir problemim yok. Benim yorum atmamım sebebi senin hakemlerle ilgili yazdığın şeylerdi. Yoksa Melo'nun çirkef olmasıyla ilgili bir yorumum yok.

Benim birşeye takıldığım yok. Melo her maç böyle bu maça özel bir yorum değil diyorum. Çoğu kırmızı kartı hakemler Melo'ya çıkaramıyor bunu da herkes görüyor. Siz de formayı çıkarıp öyle bakın, o zaman görürsünüz belki.

perpetua
07.Nisan.2014, 00:55
http://www.ligtv.com.tr/haber/arenada-gergin-anlar

Bunun gibi daha bir çok örnek var fakat tek tek incelemeye kalkarsak sabahlar olmaz.

Bu mutlaka sert bir hareket. Ama bilerek rakibe vurmak ile topa girerken rakibe de faullu hareket yapmayi karistirmayalim.

Bu kirmizi kartlik bir hareket bence. Ama ligde bu pozisyona kirmizi karti hic bir hakem gostermiyor. Her hafta bu pozisyonun aynisi en azindan 5-6 defa oluyor. Ozellikle anadolu takimlarinin maclarinda. Ama kirmizi kart gosteren hakem olmazsa, oyuncular da bunu yapar.

Taa ki karsilarina bu tip hareketlere kart gosteren hakem cikana kadar. Melo'ya dikkat ederseniz her macin basinda hakemi test eden 1-2 faul yapar. Hakemin nasil tepki verecegini olcer. Aldigi tepkiye gore de ya mac icinde bu tip faullere devam eder. Veya sakinlesir.

Edit: Hadi bir tane daha örnek vereyim.

http://www.sporxtv.com/futbol/italya/bu-kadari-da-olmaz-melo-%7C-cok-sertSXTVQ20515SXQ

Bir tek bu pozisyon var. Italya'da oynadigi 3 sezonda tek kirmizi karti zaten. Hatta Juventus'tan yollanmasinin nedeni bu kart.

jevox06
07.Nisan.2014, 00:56
Benim birşeye takıldığım yok. Melo her maç böyle bu maça özel bir yorum değil diyorum. Çoğu kırmızı kartı hakemler Melo'ya çıkaramıyor bunu da herkes görüyor. Siz de formayı çıkarıp öyle bakın, o zaman görürsünüz belki.

Attığın linkteki yazılanlara baktığımdan ben bir tek o en alttaki olayı çirkefliğe bağlıyorum. Diğerlerinde rakip takımın oyuncusuna sert müdahale etmesinden , hırsına yenik düştüğünden dolayı tekme ve dirsekten bahsedilmiş. Yani bunlar çirkeflik değil. Aşırı hırs ve aşırı agresiflik. Ama en alttaki olay bunlarla alakalı değil. İşte o çirkeflik. Ondan bahsetmiştim. Beşiktaşlı olduğunu tahmin edip oradan laf atmak manası ile değildi.

ttarlabasi
07.Nisan.2014, 00:59
Attığın linkteki yazılanlara baktığımdan ben bir tek o en alttaki olayı çirkefliğe bağlıyorum. Diğerlerinde rakip takımın oyuncusuna sert müdahale etmesinden , hırsına yenik düştüğünden dolayı tekme ve dirsekten bahsedilmiş. Yani bunlar çirkeflik değil. Aşırı hırs ve aşırı agresiflik. Ama en alttaki olay bunlarla alakalı değil. İşte o çirkeflik. Ondan bahsetmiştim. Beşiktaşlı olduğunu tahmin edip oradan laf atmak manası ile değildi.

Ben burada yorum yaparken oyunun daha doğru olması için objektif olarak fikirlerimi paylaşmaya çalışıyorum. Bugün Melo'nun dirtiness'ı kaçmış bir bakayım dedim. 13 olduğunu görünce de şaşırdım ve buraya yorum yazdım. Olay bundan ibarettir. Diyeceklerimi de dedim. Gerisi araştırmacılara kalmış. Bu durumun gözden kaçmış bir değerlendirme olduğunu düşünüyorum.

http://image.cdn.haber7.com/haber/haber7/photos/melo_kizardi_tukuruk_vakasi13593180010_h982642.jpg
http://www.internetspor.com/data/news/1/1393141006-felipe-melo.jpg
https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/598887_610970785631254_59086395_n.jpg

William Rookwood
07.Nisan.2014, 01:10
Melo'ya ligin en çirkef oyuncusu demek çok acımasızca. Çünkü bu Çağlar Birinci ve Bilica gibi futbolcuları görmezden gelmek demek. Aynı şekilde Necip'te ligin en agresif futbolcularından bir tanesi.

Paylaştığın resimlerde zamanında çok tartışılan ve çözüme ulaşamayan görüntüler. O yüzden bu resimleri baz alarak ligin en çirkef oyuncusu Melo'dur demek doğru değil.

Cengo
07.Nisan.2014, 01:12
Melo bence cok cirkef degil ama cok agresif.

Esasinda saniyorum soylemek istediginiz antipatik bir insan oldugu.

Ornegin bugunku macta Bruno Alves durup dururken Sneijder'in karnina dirsek atti. Daha oncesinde Sneijder onunu perdeleyen Gokhan'i Volkan'in ustune dogru sert bir sekilde ittirdi. Bunlar bence Melo'nun bu macta butun yaptiklarindan daha cirkef hareketler. Ama Melo'nun simarik davranislari cogu kisiye antipatik geldigi icin hedef secilmis durumda.

Ömer Abi maçın başında arkadan yaptığı faul üzerine bir hafif dirsek ve topsuz alanda da diz attı. Hakemin tepkisini ölçtüğüne kesinlikle katılıyorum ama ligin ilk devresinde de bir maçta kafa atıp faul bile almamıştı. Hakemler nasıl olduğunu bilmiyorum ama Melo'yu esgeçiyorlar bir şekilde. Hiçbir oyuncu sürekli dirsek atmaz, diz atmaz, ittirmez sonuçta. Kritik yerde hakemin görmeyeceği açıda maçta en fazla 1 ya da 2 kez yapılıyordu bu işler maç boyu. En azından basketbol oynadığım dönemde bizim takımda böyleydi. Melo hakem tepki göstermiyorsa sık sık faul yapıyor ki bu süreklilik Dirtiness'e girmeli diye düşünüyorum. Alışkanlık meselesi sonuçta.

Bruno'nun pozisyonu temiz görmüştüm ben. Sneijder yüzünü düşünce yere çarptı gibi gördüm. Tabi Bruno bu işleri hep yapan biri. Yapabilir de, şaşırmam. Yerdeki adamın bacağına düşünmeden basabiliyor bilmeyerek yapmış gibi. Geçildiyse düşünmeden indiriyor, çelme takıyor.

ttarlabasi
07.Nisan.2014, 01:19
Melo'ya ligin en çirkef oyuncusu demek çok acımasızca. Çünkü bu Çağlar Birinci ve Bilica gibi futbolcuları görmezden gelmek demek. Aynı şekilde Necip'te ligin en agresif futbolcularından bir tanesi.

Paylaştığın resimlerde zamanında çok tartışılan ve çözüme ulaşamayan görüntüler. O yüzden bu resimleri baz alarak ligin en çirkef oyuncusu Melo'dur demek doğru değil.

Necip kesinlikle çirkef bir oyuncu değil. Agresif ve sert. Bilica da çirkef evet hakkını yemeyelim. Bu resimler bazı örnekler sadece. Her maçta bir sürü vukuatı var. Hepsini tek tek çıkaracak halim yok. Bugünkü maçta bile Emre'ye arkadan diziyle vurdu maçın başlarında, hakem görmedi mesela.

omersal
07.Nisan.2014, 01:25
Melo'nun hareketlerine tarafsız bir gözle bakarsanız çoğu durumda sarı kartı bile hak etmediğini görürsünüz ama rakibi tahrik eden davranışlarından ötürü herkes ona yükleniyor. Bir futbolcu dirsek atıyor kimse bir şey demiyor ama Melo dilini çıkarınca ya da rakibe gıcık veren hareketler olunca herkes atılması taraftarı oluyor ve suçlusu türk hakemleri oluyor ama Avrupa'da da atılmıyor ne hikmetse. Dünyadaki bütün hakemlerin Melo'ya kıyak geçmesinin de hiç bir mantığı yok açıkçası. Rakibe sorarsak golden sonraki pitbull sevincinde bile atılsın der :) Ha Melo kırmızılık müdahale çok yapıyor hakemlerin görmediği de oluyor ama bu müdahaleler söylenenin 10da 1i bile etmez. Kötü niyetli ama bir o kadar profesyonel müdahaleler yapıyor. Gıcık olabilirsiniz ama Dünya'daki tüm hakemlerin Melo'yu koruduğunu düşüneceğinize hakemler böyle yaptığına göre bir bildiği vardır diye düşünmek çok daha mantıklı. Milletvekili değil ki dokunulmazlığı olsun.

William Rookwood
07.Nisan.2014, 01:28
Necip kesinlikle çirkef bir oyuncu değil. Agresif ve sert. Bilica da çirkef evet hakkını yemeyelim. Bu resimler bazı örnekler sadece. Her maçta bir sürü vukuatı var. Hepsini tek tek çıkaracak halim yok. Bugünkü maçta bile Emre'ye arkadan diziyle vurdu maçın başlarında, hakem görmedi mesela.

Melo bence antipatik bir oyuncu. Galatasaraylılara pek antipatik gelmese de rakip taraftarlara karşı fazlasıyla öyle gözüktüğü konusunda hem fikiriz. Ancak bu dediğin vukuatları maç esnasında Lugano'da yaptı, Bruno Alves'de yapıyor. Ama çıkıp Melo gibi antipatiksel hareketler yapmadıkları için fazla göze bakmıyor. Yani maç esnasında bir iki dirsek salladı, bir kaç kez rakibin ayağına bastı ve çıkıp üstüne dilini çıkardığı zaman rakip taraftarların daha çok gözüne batıyor diyebiliriz.

ttarlabasi
07.Nisan.2014, 01:28
Melo'nun hareketlerine tarafsız bir gözle bakarsanız çoğu durumda sarı kartı bile hak etmediğini görürsünüz ama rakibi tahrik eden davranışlarından ötürü herkes ona yükleniyor. Bir futbolcu dirsek atıyor kimse bir şey demiyor ama Melo dilini çıkarınca ya da rakibe gıcık veren hareketler olunca herkes atılması taraftarı oluyor ve suçlusu türk hakemleri oluyor ama Avrupa'da da atılmıyor ne hikmetse. Dünyadaki bütün hakemlerin Melo'ya kıyak geçmesinin de hiç bir mantığı yok açıkçası. Rakibe sorarsak golden sonraki pitbull sevincinde bile atılsın der :) Ha Melo kırmızılık müdahale çok yapıyor ama bu müdahaleler söylenenin 10da 1i bile etmez. Kötü niyetli ama bir o kadar profesyonel müdahaleler yapıyor. Gıcık olabilirsiniz ama Dünya'daki tüm hakemlerin Melo'yu koruduğunu düşüneceğinize hakemler böyle yaptığına göre bir bildiği vardır diye düşünmek çok daha mantıklı. Milletvekili değil ki dokunulmazlığı olsun.

Önce sen tarafsız gözle bakmaya çalış bence. Dirsek atan oyuncu dediğin Bruno Alves'in Agression 18, Dirtiness 19 zaten. Melo'nun Dirtiness nasıl 13 olur???

omersal
07.Nisan.2014, 01:30
Önce sen tarafsız gözle bakmaya çalış bence. Dirsek atan oyuncu dediğin Bruno Alves'in Agression 18, Dirtiness 19 zaten.

Şunu da söyleyeyim GSli değilim. Dirsek olayını genel anlamda dedim bu maç için değil. 13 az evet ama 18 20 de abartı.

perpetua
07.Nisan.2014, 01:45
Cengiz hakemler sadece Melo'yu es geciyor olsalar eyvallah. Ama ozellikle anadolu takimlari arasindaki maclarda neler es geciliyor. Buyuk takimlarin maclarinda es gecilenler, bir yana.

Su takim tutuluyor veya bu oyuncu tutuluyor yorumu benden pek cikmaz, bilirsin. Daha mantikli bir aciklama ararim hep. Ve yillardir bence bizim hakemlerimiz bariz kirmizi kartlik hareketleri cok atliyor. Lugano'nun, hakemin gozunun onunde yerde yatan Wagner'in bileginin ustunde ziplamasina sari kart bile verilmemesi bunun en net ornegi bence.

https://www.youtube.com/watch?v=V6_LcO8PuUM

Tarih 16 Nisan 2011. Lugano'nun bu hareketine kirmizi kart cikmiyor (hatta sari bile yok). Gaziantepspor o macta toplam 11 tane sari kart goruyor. 90+'da Andre Santos'un attigi gol ile maci kazaniyor ve ilerleyen aylarda Turk futbol tarihi degisiyor. Hakem de Huseyin Gocek. Hani su Galatasaray'da basket oynamis oldugu icin ozellikle Fenerbahce taraftarlarinin ustune cullandigi adam.

Kucuk resimde kaybolup gitmek yerine, buyuk resime bakmak daha dogru bence. Bizim ligimizde bu tip oyuncular korundugu icin Lugano bizde yillarca kaldi. Ama sonra PSG'de oynayamadi. Melo da bu sayede hayatinda ilk defa bir takimda 2 sezondan daha fazla oynuyor. Bruno Alves de bu nedenle Zenit'ten alindigi paranin cok daha azina yollandi. Bilica hala yillardir bu ligde futbolcu. Daha neler neler var.

Bunlar bizim futbolumuzun bir parcasi. Bunu begenmiyorsak, bunu yapani degil bunun sahada yapilmasina izin verenleri kovmamiz gerekli. Sonucta bu futbolun gelirini saglayan senin, benim gibi taraftarlar. Sonra yapan zaten kendiliginden gider.

Ama buna izin verenleri kovamiyoruz cunku onlarin en cok isine geleni yapiyoruz surekli. Karsi takimi sucluyoruz. Oyuncusunu, yoneticisini, taraftarini. Buna izin veren hakemden hesap sormak yerine, Melo'ya, Bruno Alves'e vs. cullaniyor medya. Medya boyle oyuncuyu takiminda barindirmasini beyefendi adamlara yakistiramiyoruz yazarak alevlendiriyor ortaligi. Taraftar da bunun arkasindan gidiyor. Uc gunluk tartismadan sonra da ayni duzen devam ediyor.

Duzen eger buysa, Melo'ya, Lugano'ya, Bruno Alves'e bu duzenden faydalandiklari icin nasil kizabiliriz ki? Hareketlerini nasil elestirebiliriz ki? Duzenin boyle olmasi da yoneticilerin isine geliyor. Bugun onlarin lehine olursa, yarin bizim lehimize olur diye seviniyorlar cunku.

Neyse arastirmadan uzaklastik.

Yanilmiyorsam su anda Melo sezonda 13-14 civari sari kart goruyor oyunda (yapay zeka oynattiginda). Gercekte gordugunden cok daha fazla kirmizi kart da goruyor cunku gercekteki Melo gibi sariyi gordukten sonra durmuyor oyunda. Bugun de ikinci sariyi neden gordu bilmiyorum. Veysel'e faul yapildi, Melo sari kart gordu. Herhalde itiraz etti diye.

Daha az agresif yapalim, daha cirkef yapalim desen, bunun Melo'yu dogru yansitacagindan ben pek emin degilim. Hatirliyorsun bir ara bu dirtiness/aggression'lar cok yuksekti ve ligde bir cok oyuncu sezonda 17-18 sari kart goruyordu. Yani ikisi de daha yuksek olsun mantigi cok uymuyor. Ozellikle sahada genelde en cok faul yapan orta saha oyunculari oldugu icin onlarin degerleri ile bir stoper veya bir kanat oyuncusunu ayni kefeye koymamak da lazim. Cunku orta saha oyuncusunun eline sert hareket yapacak veya cirkef hareket yapacak cok daha fazla firsat geciyor.

Cengo
07.Nisan.2014, 02:13
Bence Sportsmanship yükselebilir, Dirtiness de keza.

Aggression düşmemeli, çünkü ilk topa baskısı çabuk oluyor ve alanı kolay daraltmasına sebebiyet veriyor. Bunu iyi yaptığı için de rakibin pas açısını daraltıyor. Oynadığı mevkinin oldukça geride olmasına, hatta Selçuk'un daha önde alan daraltmasına rağmen Selçuk'tan öne çıkıp topla gelen oyuncuyu karşılıyor. Bu da zaten fazlası ile Aggression'ın karşılığı.

Bence bunu yapay zekada test edelim bakalım ne oluyor.

Walter Sakana
07.Nisan.2014, 03:04
Bence Sportsmanship yükselebilir, Dirtiness de keza.

Aggression düşmemeli, çünkü ilk topa baskısı çabuk oluyor ve alanı kolay daraltmasına sebebiyet veriyor. Bunu iyi yaptığı için de rakibin pas açısını daraltıyor. Oynadığı mevkinin oldukça geride olmasına, hatta Selçuk'un daha önde alan daraltmasına rağmen Selçuk'tan öne çıkıp topla gelen oyuncuyu karşılıyor. Bu da zaten fazlası ile Aggression'ın karşılığı.

Bence bunu yapay zekada test edelim bakalım ne oluyor.

Bu bahsettiğin oynadığı rolün yani "Ball Winning Midfielder" rolünün, daha doğrusu bu rolden dolayı kendisine verilen yüksek pres talimatının bir sonucu değil mi? Ayrıca hız ve hızlanma açısından kıyaslarsak Selçuk ağır bir oyuncu, Melo daha çabuk olduğu için de bu reaksiyonu daha çabuk gösterebiliyor diye düşünüyorum.

Agression özelliğinin düşmemesi gerektiğine katılıyorum ama başka sebeplerden (topu kazanmak için müdahale ederken mücadeleyi sonuna kadar bırakmaması gibi).

Tabi sizler konuya daha hakimsiniz. Doğruyu öğrenebilmek adına fikirlerimi yazıyorum.

ReaList
09.Nisan.2014, 17:34
Caner 18, Volkan 15'se...

Alper Potuk Aggression/Dirtiness: 14/12 (7S 0K)
Bruno Alves Aggression/Dirtiness: 18/19 (8S 1K)
Caner Erkin Aggression/Dirtiness: 17/18 (12S 0K)
Emre Belözoğlu Aggression/Dirtiness: 17/13 (7S 1K)
Mehmet Topuz Aggression/Dirtiness: 15/16 (2S 0K)
Serdar Kesimal Aggression/Dirtiness: 9/17 (0S 0K)
Volkan Demirel Aggression/Dirtiness: 14/15 (1S 0K)

Felipe Melo Aggression/Dirtiness: 18/13 (11S 2K)
Selçuk İnan Aggression/Dirtiness: 12/10 (9S 1K)
Burak Yılmaz Aggression/Dirtiness: 9/15 (4S 1K)
Ceyhun Gülselam Aggression/Dirtiness: 15/12 (6S 0K)
Didier Drogba Aggression/Dirtiness: 16/5 (5S 0K)
Wesley Sneijder Aggression/Dirtiness: 9/8 (5S 0K)

Fenerbahçeli oyuncuların maşallahı var, Kasaplar kulübü (: Beni en çok şaşırtan Bruno Alves ve Caner. Ki Caner gördüğü kartların bir çoğunu dili yüzünden görüyor, Sertliği yüzünden değil. Ağzına bant tak ve oynat koca sezonu kartsız geçirebilir.

perpetua
12.Nisan.2014, 13:40
Ilk once bir seyi ayiralim. Mutlaka her mevki ayni sayida ikili mucadeleye girmiyor. Ornegin gecen sezon Turkiye'de en cok faul yapan oyuncular forvetlerdi. Ortalama 45 dakikada bir faul yapmis forvetler.

Ama forvetler bu kadar fazla faul yapmasina ragmen genelde sari kart ile cezalandirilan oyuncular degiller cunku faullerinin cogu rakip yari alanda ve hatta hucum ederken gerceklesiyor.

Hemen ardindan defansif orta saha oyunculari geliyor. Ortalama 47 dakikada bir faul yapiyorlar. Bu oyuncularin sari kart gorme ihtimali daha yuksek cunku esas gorevleri rakibin savunma hatti ile yipranmadan karsi karsiya gelmesini saglamak.

Defansif orta saha oyuncularindan sonra kanat oyunculari geliyor. Ortalama 54 dakikada bir faul.

Ardindan ofansif orta saha oyuculari (iki yonlu olarak dusunulen oyuncular buna dahil) ortalama 56 dakikada bir faul yapiyorlar.

Daha sonra ise bekler. Ortalama 63 dakikada bir faul.

Ve saha ici oyunculari arasinda en az faul yapan oyuncular ise stoperler. 68 dakikada bir faul yapiyorlar.

Bir sezonda 34 mac x 90 dakika = 3060 dakikada oynayan ortalama bir oyuncunun yapacagi fauller soyle:

Forvet: 68 faul
Defansif Orta Saha: 65 faul
Kanat: 56 faul
Ofansif Orta Saha: 55 faul
Bek: 49 faul
Stoper: 45 faul

Bir sezonda ortalama 65 tane faul yapan oyuncu grubunun aldigi sari kart sayisi ile, bir sezonda ortalama 45 tane faul yapan oyuncu grubunun aldigi sari kart sayisi nasil karsilastirilabilir?

Bir de tabii aldigi sureye gore degerlendirmek lazim degil mi bu oyunculari?

Ornegin Serdar Kesimal ne kadar oynadi da hic sari ve kirmizi kart almamis olmasi yaptigin argumanin bir parcasi oldu? :)

Melo: 248 dakikada bir sari kart gormus (kirmizilari 2 sari kart olarak sayiyorum)
Bruno Alves: 252 dakikada bir sari kart gormus.

Melo bir orta saha oyuncusu olmasina, ve cok daha fazla faul yapmasini gerektiren bir mevkide oynamasina ragmen Bruno Alves ile kafa kafaya. Bu nedenle Alves'in kart gormeye Melo'dan daha meyilli bir oyuncu oldugunu soyleyebiliriz saniyorum.

Digerlerine de bakarsak:
Caner: 200 dakikada bir sari kart gormus.
Alper: 211 dakikada bir sari kart gormus
Emre: 158 dakikada bir sari kart gormus
Mehmet Topuz: 510 dakikada bir sari kart gormus
Serdar Kesimal: Bu sezon oynamadi ama Super Lig kariyerinde 232 dakikada bir sari kart gormus.

Selcuk: 342 dakikada bir sari kart gormus
Burak Yilmaz: 1084 dakikada bir sari kart gormus (ama bir cok faul yapan bir forvet)
Ceyhun: 278 dakikada bir sari kart gormus
Drogba: 508 dakikada bir sari kart gormus ama ozellikle fizigiyle oynayan bir santrafor ve bu nedenle cok faul de yapiyor
Sneijder: 562 dakikada bir sari kart gormus

Tekrar bunlara goz atinca ben Topuz'un degerlerinin olmasi gerektiginden biraz yuksek, Emre'nin degerlerinin de olmasi gerektiginden biraz dusuk olmasi disinda cok ciddi bir ariza goremiyorum. Hatta Alper Potuk da bekledigimden fazla kart gormus.

ReaList
12.Nisan.2014, 18:09
@perpetua

Öncelikle zaman ayırıp ilgilendiğin için Teşekkürler Ömer Abi.

Parça parça cevap vermek daha sonra düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Bir sezonda ortalama 65 tane faul yapan oyuncu grubunun aldigi sari kart sayisi ile, bir sezonda ortalama 45 tane faul yapan oyuncu grubunun aldigi sari kart sayisi nasil karsilastirilabilir?

Bir oyuncunun profesyonellik anlayışı, oyuna veya rakibe karşı tavrı, agresifliği bu sayıların önüne geçer. Mehmet Topal da çok faul yapan bir oyuncu ancak bu isimler gibi kart makinası mı? Veya Alpay Özalan en son Japonya'da Urawa Red'te oynarken oynadığı 7 maçta 3 veya 4 kırmızı kart görmüştü. Bir tarafta çok faul yapsanız da faulu yaparken yapma nedeniniz yatar diğerinde tamamen kasti hareketle rakibe zarar vermek istersiniz bu yüzden sadece sayısal verilere bakıp bunu değerlendirmek bardağın bir tarafını boş bırakır.

Ornegin Serdar Kesimal ne kadar oynadi da hic sari ve kirmizi kart almamis olmasi yaptigin argumanin bir parcasi oldu?

Doğrudur Serdar bu sezon hiç oynamadı. Ama kendisine verilen uçuk değer nedeniyle o listeye girdi. 16 ve üzeri benim gözümde kasap futbolcudur. Gözü dönmüş oyuncudur. Ne yaparsanız yapın uslanmayacak oyuncudur. Yakın örnek verecek olursak Bkz. Alpay, Emre, Melo gibi; Serdar hangi ara böyle hırçın bir oyuncu oldu?

Melo: 248 dakikada bir sari kart gormus (kirmizilari 2 sari kart olarak sayiyorum)
Bruno Alves: 252 dakikada bir sari kart gormus.

Melo bir orta saha oyuncusu olmasina, ve cok daha fazla faul yapmasini gerektiren bir mevkide oynamasina ragmen Bruno Alves ile kafa kafaya. Bu nedenle Alves'in kart gormeye Melo'dan daha meyilli bir oyuncu oldugunu soyleyebiliriz saniyorum.

Ben ise tam aksini düşünüyorum. Mücadelenin kıran kırana yaşandığı orta alanda faul çok kolay çalınan bir şey. Mesela en ufak çekme, fazla yüklenme, ufak bir müdahalede bile faul çalınabiliyor. Oysa aynı pozisyonu alın ceza alanı içine koyun, Aynı pozisyona orta alandayken faul çalan hakemin Penaltı çalması neredeyse imkansızdır.

Oysa defans oyuncuları faul yaparken, genelde tehlikeli bölgelerde atak kesmeye yönelik fauller aldığından dolayı; kart görme ihtimalleri daha yüksek oluyor. Bu açıdan bakınca Alves, Melo'nun yanında melek kalıyor. Melo ufak basit faullerin döndüğü bir bölgede bu kadar kart görüp, o değeri alıyorsa, kart görme riski daha yüksek Alves'e haksızlıktır.

Tekrar bunlara goz atinca ben Topuz'un degerlerinin olmasi gerektiginden biraz yuksek, Emre'nin degerlerinin de olmasi gerektiginden biraz dusuk olmasi disinda cok ciddi bir ariza goremiyorum. Hatta Alper Potuk da bekledigimden fazla kart gormus.

Topuz'a değinmek bile istemiyorum. Emre gibi oldukça hırçın bir oyuncu Topuz'dan daha sakin bir oyuncu gibi görünüyorsa söz biter. Alper'in bu kadar çok kart görmesi benim de dikkatimi çekti.

Ben yineleyerek sözlerimi bitirmek istiyorum. Fenerbahçeli oyunculara karşı negatif bir bakış açısı var. Bunu yıllardır görüyoruz. Burada 10 maç yapıp Maradona gibi yansıtılan Emre Çolak'ı da gördü bu gözler, Senelerce Orta Yapma değeri Gökhan Gönül'den yüksek olan Sabri Sarıoğlu'nu da kaleciyle karşı karşıya kaldığında, bir % çıkarılsa %'nin büyük bölümünü oluşturacak "Kalecinin üstüne vuruyor" sonucunu oluşturabilecek Burak Yılmaz'ın Bitiriciliğine 18 ve üzeri değer verilerek Usta Ayak statüsüne sokulmasını da veya 2 yıllık başkan Ünal Aysal'ın 15 yıllık Aziz Yıldırım'dan daha iyi başkan gibi yansıtılması vs.

Tamam olanından farklı yansıtılsın demiyorum ama birazcık eşitlik. Oyunu oynarken Caner veya Alves kart görmedi mi şükreder halde olduk. Zaten maç motorundan kaynaklı kart alma durumları yüksek. Bir de bu oyunculara maximuma yakın değerler verilmesi, bu oyuncuları saatli bomba yapıyor.

perpetua
13.Nisan.2014, 15:22
Bir oyuncunun profesyonellik anlayışı, oyuna veya rakibe karşı tavrı, agresifliği bu sayıların önüne geçer. Mehmet Topal da çok faul yapan bir oyuncu ancak bu isimler gibi kart makinası mı? Veya Alpay Özalan en son Japonya'da Urawa Red'te oynarken oynadığı 7 maçta 3 veya 4 kırmızı kart görmüştü. Bir tarafta çok faul yapsanız da faulu yaparken yapma nedeniniz yatar diğerinde tamamen kasti hareketle rakibe zarar vermek istersiniz bu yüzden sadece sayısal verilere bakıp bunu değerlendirmek bardağın bir tarafını boş bırakır.

Bunun profesyonellik anlayisiyla hic alakasi oldugunu dusunmuyorum. An azindan FM'in profesyonellige bagladigi anlamda degil.

Mehmet Topal ilginc bir ornek. Bu da alginin oyuncudan oyuncuya ne kadar degistigini gosteriyor esasinda.

Hatta sadece ligdeki degerlere bakarsak:

Ozgur Ileri: 29 dakikada bir faul / 133 dakikada bir sari kart
Veli: 31 dakikada bir faul / 315 dakikada bir sari kart
Topal: 33 dakikada bir faul / 481 dakikada bir sari kart
Melo: 38 dakikada bir faul / 292 dakikada bir sari kart
Samil: 43 dakikada bir faul / 178 dakikada bir sari kart
Kadir Bekmezci: 43 dakikada bir faul / 217 dakikada bir sari kart
Merter: 55 dakikada bir faul / 466 dakikada bir sari kart
Hurriyet: 55 dakikada bir faul / 234 dakikada bir sari kart
Zokora: 70 dakikada bir faul / 254 dakikada bir sari kart

Yani:
Topal her yaptigi 14.58 faulde bir sari kart gormus
Veli 10.16
Merter 8.47
Melo 7.68
Kadir 5.04
Ozgur 4.58
Hurriyet: 4.25
Samil 4.13
Zokora 3.63

Hatta Emre'yi de ekleyelim. 40 dakikada bir faul. 139 dakikada bir sari kart.
Yani her 3.48 faulde bir sari kart goruyor.

Surekli faul yapmanin sari kart getirmesi gereken bir oyunda , az kart goren ve cok kart goren oyuncular arasinda bu kadar ucurum olmasi ne kadar normal? Topal'in sari kart gormesi icinen azindan Emre'nin 4 kati faul yapmasi lazim.

EPL'ye bakalim:

Cattermole: 4.16 faulde bir sari kart (ligin en sert oyuncularindan birisi)
Gareth Barry: 5.22 faulde bir sari kart
Ramires: 5.30 faulde bir sari kart
Schneiderlin: 5.63 faulde bir sari kart
Wanyama: 6.16 faulde bir sari kart
Fernandinho: 6.25 faulde bir sari kart
El Ahmadi: 6.71 faulde bir sari kart
Tiote: 7.00 faulde bir sari kart
Mulumbu: 7.14 faulde bir sari kart
Leroy Fer: 7.30 faulde bir sari kart
Lucas Leiva: 7.8 faulde bir sari kart
Jedinak: 8.28 faulde bir sari kart

Tabii burada dikkat ceken cok faul yapan oyuncularin aldiklari kart sayilarinin birbirinden cok da farkli olmamasi.

Veya Ispanya:
Iturra: 4.41
Carlos Sanchez: 4.56
Raul Baena: 4.83
David Lopez: 4.88
Iborra: 5.00
Gabi: 5.10
Alvaro Rubio: 5.33
Rossi: 5.44
Borja: 6.20
Lorenzo Reyes: 7.00
Xabi Alonso: 8.00
Simao: 8.33
Tissone: 9.16
Tomas Pina: 9.5
Pape Diop: 9.80

Ispanya'da kart dagitimi da oldukca dengeli.

Ve Italya:

Conti: 2.86
Ambrosini: 4.42
Rigoni: 4.58
Biglia: 5.86
Strootman: 6.33
Parolo: 7.13
Hernanes: 7.2
Onazi: 8.6
Arturo Vidal: 8.75
Gokhan Inler: 9.00
Pogba: 15.5
Hallfredson: 16.75

Italya'da adamina gore kart verme basliyor. Ligin en fazla faul yapan oyuncularindan, Hallfredson, hemen hemen hic kart gormuyor. Onunla mac basina asagi yukari ayni sayida faul yapan Vidal ise iki kati kadar kart goruyor.

Mehmet Topal Ispanya'daki 2 sezonunda: bir sezonda 6.75 faul basina bir sari kart, diger sezonunda 8.8 faul basina bir sari kart gormus.

Melo ise Juventus'taki 2 sezonunda: 7.83 ve 6.54 faul basina bir sari kart gormus.

Italya'dan Turkiye'ye gelen Melo ayni seviyede seyrediyor.
Ispanya'dan Turkiye'ye gelen Topal ise gelir gelmez cok daha az kart gormeye basliyor.

Topal Ispanya'da:
Ilk sezonunda 41.5 dakikada bir faul yapmis.
Ikinci sezonunda 47.7 dakikada bir faul yapmis.
Bu sezon ise 31 dakikada bir faul yapiyor. Buna ragmen daha az sari kart goruyor.

Melo ise Juventus'ta:
Ilk sezonunda 28 dakikada bir faul yapmis
Ikinci sezonunda 49 dakikada bir faul yapmis
Bu sezon ise 38 dakikada bir faul yapiyor ama Italya'da ne kadar kart goruyorsa Turkiye'de de o kadar goruyor.

Yanlis anlasilmasin, Topal'i cok severim. Futbolculugunu da cok begenirim. Hatta bu forum'da -8 potansiyel verdigimizde Galatasaraylilar bile elestirmisti, bu adamdan bir sey olmaz diyerek. Ama ozellikle bu sezon Topal cok fazla faul yapiyor, gecmiste yaptigindan cok daha fazla. Ondaki bu degisim beni de cok sasirtti acikcasi. Buna karsilik bence sahada almasi gerektiginden daha az kart goruyor Topal.

Bu da algi farki. Melo yabanci, edepsiz, kopek taklidi yapan bir mahluk. Topal bizim evladimiz, hayirsever, duzgun insan.

Bu yerli yabanci ayirimi da degil. Emre de Melo ile benzer durumda. Hatta derbide Topal'in, Emre hemen atildiktan sonra Melo'nun bilegine tabanla basarak yaptigi faulu yapan Emre veya Melo olsa ortalik ayaga kalkardi. Ama yapan Topal olunca kimsenin sesi cikmiyor. Galatasaray'li da olsa, Fenerbahce'li de olsa. Bu da bence Turkiye'de futbolun nasil izlendigini gosteriyor bize. :)

Doğrudur Serdar bu sezon hiç oynamadı. Ama kendisine verilen uçuk değer nedeniyle o listeye girdi. 16 ve üzeri benim gözümde kasap futbolcudur. Gözü dönmüş oyuncudur. Ne yaparsanız yapın uslanmayacak oyuncudur. Yakın örnek verecek olursak Bkz. Alpay, Emre, Melo gibi; Serdar hangi ara böyle hırçın bir oyuncu oldu?

Dirtiness sadece kasaplik degil ki.

Rakibin formasindan cekmek de kirli oyundur. Yanindan gecerken celmeyi takip ilerlemesini engellemek de. Veya arkadan gelip rakibin asil tendonuna basmak da.

Esasinda bizde oyunculari bu tip oyuna surukleyen de taraftarlar bence. Vur kir parcala bu maci kazan der bizde tribun. Iyi pozisyon al, guzel pas ver, daha akilli oyna ve kazan diye bagiran tribun gormedim simdiye kadar. Belki de bunu tezahurata donusturmek zor oldugu icindir. :)

Ben ise tam aksini düşünüyorum. Mücadelenin kıran kırana yaşandığı orta alanda faul çok kolay çalınan bir şey. Mesela en ufak çekme, fazla yüklenme, ufak bir müdahalede bile faul çalınabiliyor. Oysa aynı pozisyonu alın ceza alanı içine koyun, Aynı pozisyona orta alandayken faul çalan hakemin Penaltı çalması neredeyse imkansızdır.

Oysa defans oyuncuları faul yaparken, genelde tehlikeli bölgelerde atak kesmeye yönelik fauller aldığından dolayı; kart görme ihtimalleri daha yüksek oluyor. Bu açıdan bakınca Alves, Melo'nun yanında melek kalıyor. Melo ufak basit faullerin döndüğü bir bölgede bu kadar kart görüp, o değeri alıyorsa, kart görme riski daha yüksek Alves'e haksızlıktır.

Argumani, hakemin eyyam yapacagi uzerine kurarsan tamam yazdigin mantikli gibi.

Ama bir eksik var. Stoper'in isi rakipten topu almak degil, rakibi iyi pozisyon alarak oyalayip/geciktirip orta saha oyuncularina geri gelip topu kapacak kadar zaman kazanmak. Eger bir stoper cok faul yapiyorsa ve cok kart goruyorsa, bunu ya kirli oynadigi icin yapiyordur, veya zayif bir stoper oldugu ve rakibi faul yaparak durdurmak zorunda kaldigi icin yapiyordur. Veya ikisi birden.

Futbol'da surekli faul yapmak sari kart getirir (normal sartlarda). Bu nedenle de orta saha oyunculari, cok sayida basit faul yapsa da kart gorur.

Eger Bruno Alves'in cok kart gormesi onun kirli oyunundan degil de adamini kacirmasina ve bu nedenle faul yapmasina bagliysa (yani kotu bir stoper oldugu icinse) arguman degisiyor. Yani Bruno Alves'in cok kart gormesini kirli bir oyuncu olmasina degil, kotu bir oyuncu olmasina bagliyorsun.

Bu mevcut degerlerle, test oyunlarimdan birisinde ilk sezon:

Bruno Alves: 38 mac, 11 sari kart gormus
Felipe Melo: 43 mac, 20 sari kart gormus

Bir diger oyunda
Bruno Alves: 38 mac, 9 sari kart gormus, 1 kirmizi kart gormus
Felipe Melo: 34 mac, 15 sari kart gormus.

Bir diger oyunda
Bruno Alves: 37 mac, 6 sari kart gormus.
Felipe Melo: 34 mac, 11 sari kart gormus, 2 kirmizi kart gormus

Bir diger oyunda
Bruno Alves: 36 mac, 8 sari kart, 1 kirmizi kart gormus
Felipe Melo: 37 mac, 8 sari kart gormus

Bir diger oyunda
Bruno Alves: 40 mac, 2 sari kart, 1 kirmizi kart gormus
Felipe Melo: 45 mac, 16 sari kart gormus

Bir diger oyunda
Felipe Melo: 43 mac, 18 sari kart, 1 kirmizi kart gormus

Bir diger oyunda
Bruno Alves: 43 mac, 6 sari kart gormus, 1 kirmizi kart gormus
Felipe Melo: 41 mac, 10 sari kart, 2 kirmizi kart gormus

Bir diger oyunda
Bruno Alves: 33 mac, 5 sari kart gormus, 1 kirmizi kart gormus
Felipe Melo: 38 mac, 13 sari kart gormus

Toplarsak:
Bruno Alves: 303 mac, 58 sari, 5 kirmizi
Melo: 315 mac, 111 sari, 5 kirmizi

Yani daha yuksek degerlere sahip bir stoper, daha dusuk degerlere sahip bir orta saha oyuncusundan daha az kart goruyor.

Oyunda Bruno Alves ortalama 4.45 macta bir sari kart gormus (kirmizi kartlar 2 sari olarak sayildi).
Gercekte Bruno Alves 3.75 macta bir sari kart gormus (kirmizi kartlar 2 sari olarak sayildi).

Oyunda Melo ortalama 2.60 macta bir sari kart gormus (kirmizi kartlar 2 olarak sayildi).
Gercekte Melo 2.85 macta bir sari kart gormus (kirmizi kartlar 2 sari olarak sayildi).

Yani kisacasi Bruno Alves'in oyunda gordugu kart sayisi gercektekinden az. Melo'nun ise daha fazla.

Topuz'a değinmek bile istemiyorum. Emre gibi oldukça hırçın bir oyuncu Topuz'dan daha sakin bir oyuncu gibi görünüyorsa söz biter. Alper'in bu kadar çok kart görmesi benim de dikkatimi çekti.

Ben yineleyerek sözlerimi bitirmek istiyorum. Fenerbahçeli oyunculara karşı negatif bir bakış açısı var. Bunu yıllardır görüyoruz. Burada 10 maç yapıp Maradona gibi yansıtılan Emre Çolak'ı da gördü bu gözler, Senelerce Orta Yapma değeri Gökhan Gönül'den yüksek olan Sabri Sarıoğlu'nu da kaleciyle karşı karşıya kaldığında, bir % çıkarılsa %'nin büyük bölümünü oluşturacak "Kalecinin üstüne vuruyor" sonucunu oluşturabilecek Burak Yılmaz'ın Bitiriciliğine 18 ve üzeri değer verilerek Usta Ayak statüsüne sokulmasını da veya 2 yıllık başkan Ünal Aysal'ın 15 yıllık Aziz Yıldırım'dan daha iyi başkan gibi yansıtılması vs.

Tamam olanından farklı yansıtılsın demiyorum ama birazcık eşitlik. Oyunu oynarken Caner veya Alves kart görmedi mi şükreder halde olduk. Zaten maç motorundan kaynaklı kart alma durumları yüksek. Bir de bu oyunculara maximuma yakın değerler verilmesi, bu oyuncuları saatli bomba yapıyor.

Baslik, yorumunun baslangici ve sonu birbirinden cok farkli.

Eger Caner ve Bruno Alves'in cok fazla kart gordugunu dusunuyorsan, bunlari neden Felipe Melo'nun basliginda Felipe Melo'nun kart gorme egiliminin yukselmesini isteyerek yapiyorsun?

Mesela Caner ve Bruno Alves'in basliklarinda, bu oyuncular cok kart goruyor gercekte soyle, ama oyunda bununla karsilastim yazabilirsin.

Caner'in oyunda ne yaptigini da ekleyeyim:

Yukaridaki ayni 8 oyundaki toplam 240 mac, 64 sari, 14 kirmizi.

Yani mac 240 / (64 + (14*2)) = 2.61 macta bir sari kart gormus
Gercekte 32 mac, 13 sari kart. Bu da 2.47 macta bir sari kart demek.

Yani Caner'in gordugu toplam kart sayisi da, tipki Bruno Alves gibi, gercektekinden daha az. Caner'deki dengesizlik, kirmizi sayisinin fazla, sari sayisinin ise az olmasi. Bunu cozmek icin daha calismamiz gerekli.

Ama soyledigin gibi asiri bir dengesizlik, veya Melo'nun kayirildigi, Caner ve Bruno Alves'e haksizlik yapildigi sonucunu ben cikartamiyorum.

Esasinda oturup bu analizleri sizin yapip, surada hatalisiniz demeniz cok daha faydali olur. Cunku biz bu analizleri zaten yapiyoruz. Ama siz ciddi bir analiz veya oyun ile test yaparak belki bizim gozumuzden kacirdigimiz bir seyleri pekala gosterebilirsiniz. Mesela az yukaridaki Caner orneginde benim yazdigim gibi.

Mesaj icindeki veriler icin kullandigim siteler:
whoscored.com
tr.matchstudy.com
transfermarkt.co.uk

ReaList
13.Nisan.2014, 15:46
@perpetua

Cevap için teşekkürler Ömer Abi. Kendi argümanlarını kullanıp, futbola bakış açınla değerlendirmen senin tasvirindir. Saygı duyarım. Ancak senin test oyunlarıyla bizimkiler arasında bir fark olsa gerek. Senin test oyunlarında Melo, diğer iki oyuncuya nazaran daha fazla kart görürken en azından bende (ve aynı durumdan muzdarip diğer arkadaşlarda) Caner ve Alves'te bu oran daha fazla.

http://i.hizliresim.com/P3YzXb.jpg

http://i.hizliresim.com/MYP4O6.jpg

http://i.hizliresim.com/kr1Rq7.jpg

Dirtiness değerleri maximuma yakın verilen 3 Fenerbahçe futbolcusu. Neredeyse 2 maçta bir kart görüyor. Ancak gerçekte onlardan daha fazla kart gören Felipe Melo'nun oyundaki hali.

http://i.hizliresim.com/vzQ70R.jpg

Neredeyse 6 maçta 1 sarı kart.

Bu başlığa yazıyorum, Çünkü ben de Melo'nun kayrıldığını düşünenler arasındayım. Oyundaki Melo gerçekteki Melo'yu bu yönüyle yansıtmıyor.

Sheriff
13.Nisan.2014, 16:01
Bende saha içindeki izlediğim, sürekli taraftarı provake eden, rakip oyuncuyu tahrik eden, çaktırmadan kart görmemeyi başarıp bir çok kartlık pozisyonu olan Melo için 13 dirtiness değerini çok düşük buluyorum, bu hareketler bu özelliklemi ölçülüyor açıkcası ondan bile emin değilim. Sanki maçtayken maçla hiç ilgilenmiyormuş gibi sürekli ali cengiz oyunları düşünüyor gibi bir izlenim yaratıyor bende.

Ralph
13.Nisan.2014, 16:22
İbrahim Toraman 15
Necip Uysal 14
Oğuzhan Özyakup 12
Melo 13

Açıkçası bana da inandırıcı gelmiyor abi bu şekilde. Melo 13 ise ozaman rica ediyorum profilleri en azından aşağı yukarı şu şekilde değiştirelim :)

Toraman 10
Necip 8
Oğuzhan 6

Meloya kıyasla yazdım bunları.

perpetua
13.Nisan.2014, 17:09
@perpetua

Cevap için teşekkürler Ömer Abi. Kendi argümanlarını kullanıp, futbola bakış açınla değerlendirmen senin tasvirindir. Saygı duyarım. Ancak senin test oyunlarıyla bizimkiler arasında bir fark olsa gerek. Senin test oyunlarında Melo, diğer iki oyuncuya nazaran daha fazla kart görürken en azından bende (ve aynı durumdan muzdarip diğer arkadaşlarda) Caner ve Alves'te bu oran daha fazla.

Bir oyunda ne kadar farkli sonuclar cikabilecegi benim yukaridaki ornegimde vardi. Tekrar yaziyorum:

Felipe Melo: 43 mac, 20 sari kart gormus

Bir diger oyunda
Bruno Alves: 38 mac, 9 sari kart gormus, 1 kirmizi kart gormus
Felipe Melo: 34 mac, 15 sari kart gormus.

Bir diger oyunda
Bruno Alves: 37 mac, 6 sari kart gormus.
Felipe Melo: 34 mac, 11 sari kart gormus, 2 kirmizi kart gormus

Bir diger oyunda
Bruno Alves: 36 mac, 8 sari kart, 1 kirmizi kart gormus
Felipe Melo: 37 mac, 8 sari kart gormus

Bir diger oyunda
Bruno Alves: 40 mac, 2 sari kart, 1 kirmizi kart gormus
Felipe Melo: 45 mac, 16 sari kart gormus

Bir diger oyunda
Felipe Melo: 43 mac, 18 sari kart, 1 kirmizi kart gormus

Bir diger oyunda
Bruno Alves: 43 mac, 6 sari kart gormus, 1 kirmizi kart gormus
Felipe Melo: 41 mac, 10 sari kart, 2 kirmizi kart gormus

Bir diger oyunda
Bruno Alves: 33 mac, 5 sari kart gormus, 1 kirmizi kart gormus
Felipe Melo: 38 mac, 13 sari kart gormus

Yani:

Deneme sirasiyla Bruno Alves'in sari kart basina mac sayisi:
3.45
3.45
6.17 *
3.60
10.00 *
3.45
5.38 *
4.71 *

Gercekte 3.75 macta bir kart goruyor (kirmizilar 2 sari). Oyunda bu 8 sezondan 4 tanesinde bundan daha fazla kart gormus. 4 tanesinde bundan daha az kart gormus.

Melo icin:
2.15 *
2.27 *
2.27 *
4.43
2.81
2.15 *
2.93
2.92

Gercekte 2.85 macta bir kart goruyor (kirmizilar 2 sari). Oyunda bu 8 sezondan 4 tanesinde bundan daha fazla kart gormus. 4 tanesinde daha az kart gormus.

Ustelik bir sezon var ki Bruno Alves 10 macta bir kart gormus. Simdi o sezonu alip, vay bu Bruno Alves'i nasil yapmislar da hic kart gormuyor desem, dogru olur mu?

Benim verdigim 8 ornek, 8 tane ayri acilmis ve Mayis 31, 2014'e kadar tam detayla oynatilmis oyun. Takimlarin baslarinda Mancini ve Yanal var.

Senin verdigin ornekte Fenerbahce'yi kim yonetiyor?

Eger sen yonetiyorsan, bu oyuncularin daha fazla kart gormesinin senin kullandigin taktik yuzunden olup olmadigini nasil cozecegiz?

Birisi bu degerleri alan Melo'yu yanlis kullanip, Melo bir sezonda 20 tane sari kart, 4 tane kirmizi kart gorurse ne yapacagiz?

Veya ben Bruno Alves'i dogru kullanan bir taktikle oynayip, cok az sari kart gormesine neden olursam bu bir kanit olacak mi?

Eger tatilde bir oyunu ornek gosteriyorsan, ilk sorum tam detayli mac motorunu mu kullaniyorsun? Yoksa basit mac motoru mu?

Son olarak da eger tam detayli mac motorunu kullaniyorsan, yukarida zaten sapmalarin olabilecegi gosterilmisti. Bir oyunda Melo 2.15 macta bir kart gormus, digerinde 4.43. Bir oyunda Bruno Alves 3.45 macta bir kart gormus, digerinde 10 macta bir. Her sezon oyuncularin kesinlikle 3.75 ve 2.85 macta bir kart gorecegi bir deger vermek zaten mumkun degil. Ortalamada bunlari tutturuyorsan, harika is cikartmissin demektir.

Ille de inanmiyorum dersen, ekran goruntuleri asagida. Zamanimi zaten kendime kanitlamis oldugum bir seyi tekrar tekrar test etmek icin harcamak istemiyorum. Ama eger bunlar gibi tam detayli mac motoruyla oynatilmis 8-10 tane oyun kurup ve takimlari yapay zeka'ya birakarak cok farkli sonuclar elde edersen konuyu tekrar ele alalim.

http://i.hizliresim.com/NV9oPX.png
http://i.hizliresim.com/aqyAWQ.png
http://i.hizliresim.com/YPj90Z.png
http://i.hizliresim.com/8n9rB7.png
http://i.hizliresim.com/DX8AZv.png
http://i.hizliresim.com/mlrDB0.png
http://i.hizliresim.com/Elz0oZ.png
http://i.hizliresim.com/jJvDZm.png

http://i.hizliresim.com/27YlAA.png
http://i.hizliresim.com/BXRdYp.png
http://i.hizliresim.com/ZNAq4G.png
http://i.hizliresim.com/oQYmvb.png
http://i.hizliresim.com/lY0DlJ.png
http://i.hizliresim.com/Vpg7dZ.png
http://i.hizliresim.com/vzQD1z.png
http://i.hizliresim.com/1P2oQj.png

http://i.hizliresim.com/LPY6Vo.png
http://i.hizliresim.com/rLmDlm.png
http://i.hizliresim.com/7mVL0Y.png
http://i.hizliresim.com/P3YVL5.png
http://i.hizliresim.com/gl4G35.png
http://i.hizliresim.com/ZNAqbV.png
http://i.hizliresim.com/oQYmD9.png
http://i.hizliresim.com/lY0Dar.png

ttarlabasi
13.Nisan.2014, 17:13
abiler neyi bu kadar tartışıyorsunuz, melo'nun dirtiness 13 azdır, düzeltilmeli, kabul edin işte. kutsal kitap mı bu arkadaş.

perpetua
13.Nisan.2014, 19:13
abiler neyi bu kadar tartışıyorsunuz, melo'nun dirtiness 13 azdır, düzeltilmeli, kabul edin işte. kutsal kitap mı bu arkadaş.

Melo babamin oglu degil. Babamin oglu olsa bile umurumda olmaz gerci.

Melo'nun dirtiness'i yukseltebilmek icin, tackling'i 18-19 yapabiliriz esasinda. Boylece Melo'nun normal faullerden kart gorme ihtimali dusebilir. Mesela bu oyunda test edilebilecek bir hipotez.

Ama sonra neden Melo'nun tackling 18-19 oldu dersiniz muhtemelen. (::)

E.Cartman
13.Nisan.2014, 19:17
Özelliklerin sayısal değerlerine çok takıyorsunuz. Oyuncu performansını birebir sayısal değerler etkilemiyor. O değerlerin bir kaç tanesinin birleşimi bir özelliği karşılıyor. Araştırmacılar için oyuncunun oyuna gerçekçi yansıması bir özelliğin birebir tutmasından daha önemli, sürekli es geçtiğiniz mevzu bu.

ttarlabasi
13.Nisan.2014, 19:17
Melo babamin oglu degil. Babamin oglu olsa bile umurumda olmaz gerci.

Melo'nun dirtiness'i yukseltebilmek icin, tackling'i 18-19 yapabiliriz esasinda. Boylece Melo'nun normal faullerden kart gorme ihtimali dusebilir. Mesela bu oyunda test edilebilecek bir hipotez.

Ama sonra neden Melo'nun tackling 18-19 oldu dersiniz muhtemelen. (::)

baya uğraştınız, istatistik çıkardınız, elinize sağlık ama futbolda istatistikler her zaman gerçeği göstermeyebilir.

istatistikler melo'nun ligin en çirkef oyuncularından biri (bence birincisi) olduğu gerçeğini değiştiremez bence.

sadece ben değil, toplumun çoğunluğu da böyle düşünüyor.

perpetua
13.Nisan.2014, 20:09
baya uğraştınız, istatistik çıkardınız, elinize sağlık ama futbolda istatistikler her zaman gerçeği göstermeyebilir.

istatistikler melo'nun ligin en çirkef oyuncularından biri (bence birincisi) olduğu gerçeğini değiştiremez bence.

Hah iste bu isin sencesi, bencesi oldugu icin oyunda ne olduguna bakiyorum. Istatistiklere bakiyorum.

Yoksa 10 yil konusuruz ve bir sonuca varamayiz.

Melo'nun dirtiness degeri icin yazdiklariniza saygi duyuyorum. Ne demek istediginizi de cok iyi anliyorum.

Yukarida verdigim oyun ici orneklerden birincisinde Necip'e bakiyorum. 51 tane faul yapmis. 8 tane sari kart gormus. Yani her 6.375 faulde bir sari kart.

Gercekteki Necip bu sezon 36 tane faul yapmis. 7 tane sari kart gormus. Yani her 5.14 faulde bir sari kart.

Oyundaki Melo 116 tane faul yapmis. 20 tane sari kart gormus. Yani her 5.8 faulde bir sari kart.

Gercekteki Melo bu sezon 59 tane faul yapmis. 8 tane sari kart gormus. Yani her 7.375 faulde bir sari kart.

Tamam gozle bakinca Melo cirkef, Necip degil de. Bunlari bir turlu aciklamak gerekli.

Mesela Necip'in tackling olacak 12, ki top kapmaya calisirken daha fazla faul yapsin.
Melo'nun tackling de 18 olacak ki top kapmaya calisirken daha az faul yapsin.

Veya Necip, Melo'dan cok daha agresif olacak ki Melo'dan daha fazla faul yapmaya meyilli bir oyuncu olsun ve daha gercekci olsun.

Amac oyuna yansimanin dogru olmasi. Degerler bunun icin bir arac.

ttarlabasi
13.Nisan.2014, 20:21
Hah iste bu isin sencesi, bencesi oldugu icin oyunda ne olduguna bakiyorum. Istatistiklere bakiyorum.

Yoksa 10 yil konusuruz ve bir sonuca varamayiz.

Melo'nun dirtiness degeri icin yazdiklariniza saygi duyuyorum. Ne demek istediginizi de cok iyi anliyorum.

Yukarida verdigim oyun ici orneklerden birincisinde Necip'e bakiyorum. 51 tane faul yapmis. 8 tane sari kart gormus. Yani her 6.375 faulde bir sari kart.

Gercekteki Necip bu sezon 36 tane faul yapmis. 7 tane sari kart gormus. Yani her 5.14 faulde bir sari kart.

Oyundaki Melo 116 tane faul yapmis. 20 tane sari kart gormus. Yani her 5.8 faulde bir sari kart.

Gercekteki Melo bu sezon 59 tane faul yapmis. 8 tane sari kart gormus. Yani her 7.375 faulde bir sari kart.

Tamam gozle bakinca Melo cirkef, Necip degil de. Bunlari bir turlu aciklamak gerekli.

Mesela Necip'in tackling olacak 12, ki top kapmaya calisirken daha fazla faul yapsin.
Melo'nun tackling de 18 olacak ki top kapmaya calisirken daha az faul yapsin.

Veya Necip, Melo'dan cok daha agresif olacak ki Melo'dan daha fazla faul yapmaya meyilli bir oyuncu olsun ve daha gercekci olsun.

Amac oyuna yansimanin dogru olmasi. Degerler bunun icin bir arac.

Tamam ama Dirtiness'ı faul ve kartlarla doğru orantılı ölçmek ne kadar doğru? Dirty adam zaten bu işlerin çoğunu hakemin görmeyeceği şekilde ya da top oyunda değilken yapar. Örn: GS-FB maçının başlarında Melo'nun Emre'ye arkadan diz attığı ve görülmediği gibi. Ya da Emre'nin kırmızı kartından sonra Melo'nun dil çıkarmasını hakemin görmemesi gibi. Ya da Türk oyuncuların küfürlerini hakemlerin anlayıp, Melo'nun Portekizce küfürlerini anlayamamaları gibi.

Ama oyunda öyle olmuyor işte diyorsanız, diğer oyuncularla Dirtiness karşılaştırmasında anlamsız sonuçlar çıkıyor ortaya. Bence bu durum kapsamlıca gözden geçirilmeli.

Sheriff
13.Nisan.2014, 21:13
Durumun Ömer Abi'de farkında, Melo reelde ki hareketleriyle 20 dirtiness hakedecek bir oyuncu olsa da bu değeri verdiğinde oyuna yansıması çok daha farklı olacaktır, gerçekle alakasız istatistikler çıkacaktır.

perpetua
13.Nisan.2014, 21:17
Tamam ama Dirtiness'ı faul ve kartlarla doğru orantılı ölçmek ne kadar doğru? Dirty adam zaten bu işlerin çoğunu hakemin görmeyeceği şekilde ya da top oyunda değilken yapar. Örn: GS-FB maçının başlarında Melo'nun Emre'ye arkadan diz attığı ve görülmediği gibi. Ya da Emre'nin kırmızı kartından sonra Melo'nun dil çıkarmasını hakemin görmemesi gibi. Ya da Türk oyuncuların küfürlerini hakemlerin anlayıp, Melo'nun Portekizce küfürlerini anlayamamaları gibi.

Ama oyunda öyle olmuyor işte diyorsanız, diğer oyuncularla Dirtiness karşılaştırmasında anlamsız sonuçlar çıkıyor ortaya. Bence bu durum kapsamlıca gözden geçirilmeli.

Ilgic bir sey soyleyeyim.

Salih Ucan'in az once Antalyaspor'un golunden once yaptigi rakibi cekme (gerci cekmedi de oyuncu kendisini atinca hakem oyle oldugunu varsaydi), dirtiness'e giriyor.

Dirtiness'in yuksekligi de bunlarin ne kadar sert degil, ne kadar cok yapildigi.

Melo yaptimi mi sertini yapiyor. Cunku agresif bir oyuncu.

Ama bir cok pozisyonda rakibinin kolunu, formasini ceken, veya bir cok pozisyonda rakibin arkasina yapisip asil tendonuna basan adam, bir kac pozisyonda rakibe cok sert hareket yapan adamdan daha kirli bir oyuncu olmasi gerekli.

Melo yapmiyor demiyorum. Kesinlikle yapiyor. Ama bunu hemen hemen her ikili mucadelede yapip, bu nedenle surekli sari kart goren bir oyuncu degil.

Ama mesela Necip bir cok pozisyonda el kol kullanarak rakibi durdurmaya calisan bir oyuncu. Bunu da pozisyon almasi ve markaj teknigi eksik oldugu icin yapiyor.

Bunlar Turkiye'de normal karsilaniyor. Melo'nun yaptiklari ise anormal. Bu yuzden algi farki diyorum.

Halbuki Melo'nun agresifligi/sertligi anormal olan. Oyun icinde kirli hareketlere basvurmasi degil.

Semih Senturk'u kirli bir oyuncu olarak dusunmezsin belki. Ama istisnasiz her hava topunda rakibi alamasin diye kambura yatar. Bir cok pozisyonda rakip oyuncu yanindan gecerken formasindan ceker ki arkasindan kovalamak zorunda kalmasin. Iste bu kirli oyun. Rakibi bilerek ve isteyerek durdurmak icin faul yapmak. Bunu daha cok yapan da, daha kirli oyuncu. Pozisyonun sertligi degil.

MeMo
19.Nisan.2014, 20:49
Bu arada Melo'nun istatistikleri ele alınırken sarı kart ceza sınırında olup maç başına 4-5 kere sarı veririm diye uyarıldığı gerçeği göz önünde bulunduruluyor mu?

Güzel yakalanmış az sarı, fırsat tepilmemiş ama böyle de bir gerçek var.

GicaHagi
20.Nisan.2014, 01:21
Bu arada Melo'nun istatistikleri ele alınırken sarı kart ceza sınırında olup maç başına 4-5 kere sarı veririm diye uyarıldığı gerçeği göz önünde bulunduruluyor mu?

Bulunduruluyor.

perpetua
20.Nisan.2014, 22:19

Bana laf yetistirecegine biraz futbol izle istersen.

Her cok faul yapan futbolcuya bir daha yaparsan kart veririm deniliyor.

Hatta hakemlerimiz o kadar muhtesem ki, kaleci topu eline almamis olsa bile kaleciye geri pas verildigi gerekcesiyle Dany'ye sari kart gosteriliyor.

(::)

Bakalim bunun kural hatasi oldugu gercegi ortaya cikacak mi.

MeMo
21.Nisan.2014, 03:36
Bana laf yetistirecegine biraz futbol izle istersen.

Her cok faul yapan futbolcuya bir daha yaparsan kart veririm deniliyor.

Hatta hakemlerimiz o kadar muhtesem ki, kaleci topu eline almamis olsa bile kaleciye geri pas verildigi gerekcesiyle Dany'ye sari kart gosteriliyor.

(::)

Bakalim bunun kural hatasi oldugu gercegi ortaya cikacak mi.

Birincisi her çok faul yapan oyuncuya 4-5 kere üst üste uyarı verilmiyor. Bilmiyorum Galatasaray-Beşiktaş maçını izlediniz mi ve o maçta Melo'ya yapılan uyarı sayısı başka herhangi bir maçla örtüşüyor mu? Veya ondan sonra gelen maçlarda Melo'ya verilmeyen kartlar normalde verilmediği için mi yoksa sınırda olduğu için mi verilmedi? Antep maçından Lugano pozisyonu iyi aklınızda kalmış. Benim dediğim iki üç maça da bir geri dönüş yaparsınız.

İkincisi de geri pas verdi diye kimse kimseye kart göstermedi. Topu sektirip kuralı delmeye çalıştığı için gösterdi. Benim fark ettiğim kural hatası falan yok. Hatta futbol izlediğimi de buradan anlayabilirsiniz.

Aslında konuya baştan bir göz attım, kendime çok yakın bir şey gördüm. O da taraftar refleksi. Sırf iş bir oyuncuya binmesin diye, farklı oyuncuları gereksiz yere aynı kefeye koyma (ben o karşılaştırılan oyuncuların hiç birinin rakip taraftarı provoke ettiğini, rakibe saygısızlık ettiğini görmedim) ve varsayım üzerinden "o kadar da yapmıyor." diyerek sevilen oyuncuyu koruma içgüdüsü (verilen örneklere ve son derbide hepimizin şahit olduğu eylemlere rağmen) görebildiğim iki ana örnek. Hatta buna ek olarak argümanın bitip karşı saldırıya geçme durumunu da örnek gösterebiliriz. "Hüseyin Göçek hani sizi sevmezdi? Bak atmamış Lugano'yu." Ki aynı maçta hakem üç penaltımızı vermemişti vs. önemli değil orası.

Ben kimseye laf falan yetiştirmiyorum. İşinizi ciddiye aldığınız tartışmalarda ortaya koyduğunuz verilerden belli. Fakat bir handikapınız var ve o handikapla da objektif olunmuyor malesef.

perpetua
21.Nisan.2014, 14:59
Birincisi her çok faul yapan oyuncuya 4-5 kere üst üste uyarı verilmiyor. Bilmiyorum Galatasaray-Beşiktaş maçını izlediniz mi ve o maçta Melo'ya yapılan uyarı sayısı başka herhangi bir maçla örtüşüyor mu? Veya ondan sonra gelen maçlarda Melo'ya verilmeyen kartlar normalde verilmediği için mi yoksa sınırda olduğu için mi verilmedi? Antep maçından Lugano pozisyonu iyi aklınızda kalmış. Benim dediğim iki üç maça da bir geri dönüş yaparsınız.

Valla uyarilari saymadim.

Ama kimin kac tane faul yaptigina ulasabiliyoruz. Sonucta kirlilik, her turlu faullu oyun anlamina geliyorsa, ki oyle, kimin kirli oldugu, kimin kirli olmadigi da belli zaten. Rakibin formasindan cekmek de kirli oyun, rakibin bilegine basmak da. Rakibi hava topuna cikarken arkadan itmek de kirli oyun, kayarak mudahale ile rakibe takla attirmak da. Sadece sertlik dereceleri farkli. Agresif olan daha sert giriyor, agresif olmayan ise daha sinsice yapiyor kirli hareketi.

Cok faul yapan oyuncuya ust uste uyari verilmiyor diyorsun. Esasinda haklisin. Anormal olan verilmemesi zaten.

Kimler en cok faul yapiyor ligde, bir bakalim... Liste ligde en az 900 dakika oynamis orta saha oyunculari.

Oyuncu: 90 dakika oyun basina faul
Ceyhun Gulselam: 3.9
Samba Sow: 3.2
Ozgur Ileri: 3.1
Necip Uysal: 2.9
Veli Kavlak: 2.8
Serkan Balci: 2.8
Gosso: 2.8
Mehmet Topal: 2.7
Hakan Arslan: 2.7
Ibrahim Dagasan: 2.5
Ugur Inceman: 2.5
Kivanc Karakas: 2.5
Felipe Melo: 2.4
Ali Camdali: 2.4
Alex Tziolis: 2.3
Tomas Borek: 2.3
Alper Potuk: 2.2
Emre Belozoglu: 2.2
Kaan Soylemezgiller: 2.1
Kerem Seras: 2.1
Samil Cinaz: 2.1
Mehmet Guven: 2.1
Fernando Belluschi: 2.1
Aytac Kara: 2.1
Kadir Bekmezci: 2.0
Bekir Ozan Has: 2.0
Srdan Mihajlovic: 2.0
Selcuk Inan: 1.9
Doga Kaya: 1.9
Mehmet Nas: 1.8
Hakan Ozmert: 1.7
Bilal Kisa: 1.7
Merter Yuce: 1.6
Hurriyet Gucer: 1.6
Oguzhan Ozyakup: 1.6
Tidiane Sane: 1.6
Gustavo Colman: 1.6
Randall Azofeifa: 1.6
Furkan Ozcal: 1.5
Cristian Baroni: 1.5
Adem Kocak: 1.5
Radoslav Petrovic: 1.4
Abdullah Durak: 1.4
Andre Castro: 1.3
Didier Zokora: 1.3
Raul Meireles: 1.0
Atiba Hutchinson: 0.9
Ludovic Sylvestre: 0.9
Haris Medunjanin: 0.5

Daha cok faul yapan, daha cok uyari alir. Degil mi?

Mesela Ceyhun Gulselam. Kirli bir oyuncu degil dersiniz belki. Ama kirli bir oyuncu cunku cok faullu hareket yapiyor. Buna ragmen yaptigi her 13 faulde bir kart gormus sadece.

Raul Meireles, geldiginden beri bir kac tane edepsizce hareketi var. Ama kirli bir oyuncu mu? Hayir degil cunku surekli faullu oynayan bir oyuncu degil. Fakat yaptigi her 3.3 faulde bir tane kart gormus.

Veya Didier Zokora. Onun da bir kac tane kotu hareketi var. Ama kirli bir oyuncu mu? Hayir degil cunku surekli faullu oynayan bir oyuncu degil. Fakat yaptigi her 3.6 faulde bir tane kart gormus.

Bu kirlilik degerlerini sadece oyuncularin yaptigi bir kac harekete gore yapacaksak, o zaman hadi Emre'nin ve Melo'nun dirtiness'i 20 yapalim. Sonra her mac sari kart veya kirmizi kart gorsunler. Bu FM 2012'te boyleydi ama gercekci degildi. Cunku gercekte bu oyuncular o kadar fazla kart gormuyorlar.

FM 2013'te bu oyuncularin ayni sertlik ve kirlilik ile bu kadar fazla kart gormesinin onune gecmek icin hakemleri daha zor kart verir hale getirdik. Ama bu sefer de ortalama mac basina 4.5 civarinda sari kart gosteren hakemlerimizin mac basina sari kart gosterme ortalamasi 3'un altina dustu. Yani gercekte kart goren, ama oyuna gormeyen oyuncu sayisi artti.

Bu nedenle de FM 2014 ile beraber bir cok oyuncunun dirtiness ve aggression degerleri tekrar duzenlendi. Bu duzenleme ile ligde hala biraz az kart gosteriliyor ama az gosterilen kartlar olagan suphelilere degil. Su anda mac basina sari kart ortalamasi 3.5 civarinda oyunda. Yani oyuncular yeterince kart gormuyor.

Takim bazinda oyundaki kart sayisi ile gercekteki kart sayisini karsilastiralim bir de. Rakam, gercekteki mac basina kart sayisi ile oyundaki (8 oyunun ortalamasi) kart sayisinin farkini gosteriyor. Yani rakam ne kadar yuksekse, takim gercektekinden o kadar az sari kart goruyor:

Kayserispor: 1.00 (yani oyunda mac basina 1.00 kart daha az kart goruyor)
Trabzonspor: 0.92
Genclerbirligi: 0.87
Akhisar Bld: 0.80
Besiktas: 0.62
Eskisehirspor: 0.53
Konyaspor: 0.47
Kasimpasa: 0.45
Fenerbahce: 0.33
Bursaspor: 0.28
Galatasaray: 0.23
Sivasspor: 0.21
Erciyesspor: 0.20
Rizespor: 0.19
Gaziantepspor: 0.16
Karabukspor: 0.12
Antalyaspor: -0.19 (yani oyunda mac basina 0.19 daha fazla kart goruyor)
Elazigspor: -0.44

Bu kart sayilarinin azliginin nedeni de sadece bir kac oyuncudan degil. Yukarida Melo, Bruno Alves, Caner vs. icin bunun oldukca gercekci oldugunu zaten gostermistim.

Yani eger amac oyunun gercekci olmasini saglamaksa. Eger amac oyuncularin asagi yukari gercekteki kadar kart gormesini, faul yapmasini saglamaksa, eger amac takimlarin asagi yukari gercekteki kadar kart gormesini, faul yapmasini saglamaksa bunu Melo'yu daha kirli yaparak cozmek mumkun degil.

Boyle cozulmeyecegini de zaten FM 2012 ve FM 2013'te ogrenmistik.

İkincisi de geri pas verdi diye kimse kimseye kart göstermedi. Topu sektirip kuralı delmeye çalıştığı için gösterdi. Benim fark ettiğim kural hatası falan yok. Hatta futbol izlediğimi de buradan anlayabilirsiniz.

Benim yanlisim. Kalecinin topa el ile dokunmadan bu hareketin geri pas olarak kabul edilmeyecegini varsaymistim. Yanilmisim. Her ne kadar bana zamaninda mantikli gelmemis olsa da hakem dogru karar vermis.

Aslında konuya baştan bir göz attım, kendime çok yakın bir şey gördüm. O da taraftar refleksi. Sırf iş bir oyuncuya binmesin diye, farklı oyuncuları gereksiz yere aynı kefeye koyma (ben o karşılaştırılan oyuncuların hiç birinin rakip taraftarı provoke ettiğini, rakibe saygısızlık ettiğini görmedim) ve varsayım üzerinden "o kadar da yapmıyor." diyerek sevilen oyuncuyu koruma içgüdüsü (verilen örneklere ve son derbide hepimizin şahit olduğu eylemlere rağmen) görebildiğim iki ana örnek. Hatta buna ek olarak argümanın bitip karşı saldırıya geçme durumunu da örnek gösterebiliriz. "Hüseyin Göçek hani sizi sevmezdi? Bak atmamış Lugano'yu." Ki aynı maçta hakem üç penaltımızı vermemişti vs. önemli değil orası.

Ben kimseye laf falan yetiştirmiyorum. İşinizi ciddiye aldığınız tartışmalarda ortaya koyduğunuz verilerden belli. Fakat bir handikapınız var ve o handikapla da objektif olunmuyor malesef.

Melo'yu neden koruyayim ki? Yani koruyarak elime ne gececek? :)

Sucluyorsan bari yaptigin suclamanin bir dayanagi, bir nedeni olsun.

Galatasaray ile zaten en son FM 2012'de oynadim. Daha sonra FM 2012 ile uzun kariyerimi Fulham'da yaptim.
FM 2013'te Liverpool ile bir kariyere basladim ve bitirdim. Ayri bir kariyerde Genclerbirligi ile basladim ve daha sonra Antalyaspor'a gectim.
FM 2014'te ise sirasiyla Cizre Basraspor, Osmaniye Spor ve Araklispor'da oynadim.

Zaten Turkiye'deki oyunlar da daha cok test. Bu sene ozellikle BAL'dan basladim oyuna ki alt ligden ust liglere cikarken olusan sorunlari, hatalari gorebileyim ve cozumleyebileyim. Gecen sene da Ilhan Cavcav'in alt yapiya ne kadar destek verecegini gormek icin ozellikle Gencler ile oynadim.

FM 2012'de Galatasaray ile oynamamin tek nedeni de takimin yapay zeka ile neden surekli ligi orta siralarda bitirdigini cozebilmek icindi. Aynisini FM 2014'te Besiktas ve Kasimpasa ile de yaptim. Ama bunlarin hepsi en fazla bir sezonluk oyunlar.

Eger Galatasaray ile oynamiyorsam, baska hangi nedenle Melo'yu koruyabilirim? Oyunun gercekci olmasini istemedigim icin mi? Saniyorum simdiye kadar yazdiklarim bunun gercekci bir neden olmadigini ortaya koyuyordur.

Sonucta oyun bu oyuncu icin gercekci sonuclar veriyorsa, taraftar refleksi ile davranan kisi sonuc gercekci oldugu icin degerleri savunan mi? Yoksa degerlerin degismesini isteyerek oyunun gercekci olan bir yonunu bozmak isteyen kisi mi?

Bana sorarsan ikisi de degil. Bence sorun dirtiness'in ne oldugu konusundaki gorus farkliligi. Benim gorusum de FM 2012'de seninkinin aynisiydi. Oyle oldugu icin Melo ve benzeri oyuncularin dirtiness degerleri cok daha yuksekti.

Ama gorusum zamanla degisti cunku bu gorusun cok sig oldugunu fark ettim. Bunun ustune oyunu yapanlarla daha detayli konusunca da FM 2012'de sahip oldugum dusunce de degisti. Sadece sert yapilan hareketlerin degil, butun topa yapilmayan hareketlerin dirtiness oldugunu fark ettim. Bunun uzantisi da surekli faul yaparak oynamanin dirtiness oldugunu fark etmekti.

Turkiye'de biz boyle gormuyoruz cunku bizim futbolumuzda bol bol cekme, itme, celme takip dusurme vs. var. Bunun futbolun bir parcasi oldugunu kabullenmisiz biz. O yuzden goze batmiyor. Ama bakmamiz gereken pencere, oyunu yapanlarin baktigi pencere. Cunku ozelliklerin ne anlam tasidigini belirleyen onlar. Sen veya ben degiliz.

walcott07
21.Nisan.2014, 19:04
Ben sizden çok küçük bir açıklama istiyorum 1er satırlık.
Dirtiness özelliği oyuncu ne yaptığı için yüksek olur?
Agression özelliği oyuncu ne yaptığı için yüksek olur?
Lütfen 1er 2şer satırlık minik açıklamalar istiyorum.
Sadece bu konuda bilgim olması için soruyorum.Yoksa kelimelerin anlamlarını biliyorum tabi ki
Amacım emin olmak.

perpetua
22.Nisan.2014, 00:29
Ben sizden çok küçük bir açıklama istiyorum 1er satırlık.
Dirtiness özelliği oyuncu ne yaptığı için yüksek olur?
Agression özelliği oyuncu ne yaptığı için yüksek olur?
Lütfen 1er 2şer satırlık minik açıklamalar istiyorum.
Sadece bu konuda bilgim olması için soruyorum.Yoksa kelimelerin anlamlarını biliyorum tabi ki
Amacım emin olmak.

Dirtiness, oyunun faullu oynanmasi.

Aggression, oyunun sert oynanmasi.

walcott07
22.Nisan.2014, 13:06
Dirtiness, oyunun faullu oynanmasi.

Aggression, oyunun sert oynanmasi.

Öncelikle belirteyim ki yanlış anlaşılmayayım. Yazdığım hiçbir şey hiç kimseyi iğnelemek veya herhangi birisi ile tartışmak için değildir.
Madem ki çok faul yapan oyuncunun Dirtiness'i yüksek oluyor, Mehmet Topal'ın ligde en çok faul yapan oyunculardan biri olmasına rağmen Dirtinessi'nin 8 olması nasıl açıklanıyor?

http://dosya.turksportal.net/research/14.3.0/Fenerbah%e7e_Mehmet_Topal.png

Ayrıca şunu da sormak isterim Felipe Melo ve Emre Belözoğlu gibi sahada iğrenç, saygısız ve kin dolu oynayan oyuncuların hangi özelliği yüksek oluyor ki bu oyun stilleri FM'ye yansısın ?

europeanconquer
22.Nisan.2014, 13:19
Bence Melo'yu antipatik kılan yönü sportmenlikten yoksun olması,o da gayet güzel yansıtılmış.

Önemli olan benim için sahaya yansıyışı ki Melo tam yansıyor.

perpetua
22.Nisan.2014, 16:00
Öncelikle belirteyim ki yanlış anlaşılmayayım. Yazdığım hiçbir şey hiç kimseyi iğnelemek veya herhangi birisi ile tartışmak için değildir.
Madem ki çok faul yapan oyuncunun Dirtiness'i yüksek oluyor, Mehmet Topal'ın ligde en çok faul yapan oyunculardan biri olmasına rağmen Dirtinessi'nin 8 olması nasıl açıklanıyor?

http://dosya.turksportal.net/research/14.3.0/Fenerbah%e7e_Mehmet_Topal.png

Ayrıca şunu da sormak isterim Felipe Melo ve Emre Belözoğlu gibi sahada iğrenç, saygısız ve kin dolu oynayan oyuncuların hangi özelliği yüksek oluyor ki bu oyun stilleri FM'ye yansısın ?

Oyuncunun cabuk sinirlenmesi, temperament.
Oyuncularin sportmenlik disi hareketleri (saygisiz/igrenc/kendisini yere atma/hakeme itiraz vs. hareketler), sportmanship.
Surekli tartisilacak hareketler yapmalari da controversy.

Topal'a gelince, yukarida da yazmistim. Topal bu sezona kadar bu tip cok faul yapan bir oyuncu degildi. Pozisyonunu koruyarak oynayan, mecbur kaldiginda rakibe mudahale yapan bir oyuncuydu. Bu sezon ozellikle cok daha fazla faullu oynamaya basladi. Tabii bunda Ersun Yanal'in taktiginin, Topal'in kendisinden daha fazla etkisi var muhtemelen.

Eskisehirspor'da Alper'i bu sekilde kullaniyordu (2 sezonda 23 sari kart).
Trabzonspor'da Huseyin Cimsir (2 sezonda 23 sari kart).
Manisaspor'da bir sezonda Nizamettin, Ugur Inceman ve Selcuk Inan, 10'ar tane sari kart.
Gencler'de bir sezon Zdebel 14 sari, 2 kirmizi kart. Digerinde Skoko 8 sari kart.
Ankaragucu'nde Yilmaz Ozlem 2 sezonda 25 sari kart, 1 kirmizi kart.
Denizlispor'da Bulent Akin 7 sari, 1 kirmizi kart.

Belki de Topal'in dirtiness'i yukseltip, aggression'u dusurmek gerekecek. Acikcasi Topal'in bu kadar cok faul yaptigini ilk defa bu sezon gormeye basladigimiz icin uzerinde biraz dusunup, test edip, ona gore degerlendirme yapmak gerekecek.

walcott07
22.Nisan.2014, 16:22
Tamamdır anlıyorum.Teşekkür ederim.
Merakımdan soruyorum tekrarlayayım.

Felipe Melo'nun Controversy özelliğinin 20 olması tam olmuş Dil çıkarmaı, "şirin dans" olayları gibi olaylar göze alındığında.
Peki Melo'nun ve Emre'nin Temperament özelliği neden düşük? Eğer bu özellik yüksek iken oyuncu o kadar çabuk sinirlenen bir yapıya sahip oluyorsa bu Emre'de de Melo'da da 20 olmalıydı..
Fakat ne kadar düşükse o kadar çabuk sinirlenen bir yapıya sahip oluyorsa bir sorunum yok.O zaman tamamen doğru.
http://dosya.turksportal.net/research/14.3.0/Fenerbah%e7e_Emre_Bel%f6zo%f0lu.png
http://dosya.turksportal.net/research/14.3.0/Galatasaray_Felipe_Melo.png

Bir de sanırım Sportmanship özelliği ne kadar düşük ise sportmenlikten o kadar uzak oluyor doğru mudur ?

Edit : Hırslılık hangi özellik ile yansıtılıyor ?

perpetua
22.Nisan.2014, 16:55
Peki Melo'nun ve Emre'nin Temperament özelliği neden düşük? Eğer bu özellik yüksek iken oyuncu o kadar çabuk sinirlenen bir yapıya sahip oluyorsa bu Emre'de de Melo'da da 20 olmalıydı..
Fakat ne kadar düşükse o kadar çabuk sinirlenen bir yapıya sahip oluyorsa bir sorunum yok.O zaman tamamen doğru.

Aynen oyle. Ozellik sinirlerine hakim olma ozelligi. Yani ne kadar yuksekse oyuncu sinirlerine o kadar hakim olabilen bir oyuncu. Ne kadar dusukse de o kadar kolay sinirlenebilen bir oyuncu.

Bir de sanırım Sportmanship özelliği ne kadar düşük ise sportmenlikten o kadar uzak oluyor doğru mudur ?

Dogru.

Edit : Hırslılık hangi özellik ile yansıtılıyor ?

Determination.

Walter Sakana
22.Nisan.2014, 18:00
Hirsliliktan kasti yukselme hirsi mi acaba? O ambition degil miydi? Determination'u ben kazanma azmi olarak biliyorum. O da hirs tabi ama ikisinin karismamasi acisindan birine hirs digerine azim demek daha mantikli gibi.

walcott07
22.Nisan.2014, 18:27
Hırs olarak bahsettiğim şey kazanma hırsı.Emre buna en büyük örnek.Galatasaray maçı aklıma ilk gelen örnek.İnanılmaz hırslı olduğu için kendine hakim olamıyor.Hırs derken bunu kastettim.Kazanma hırsı yani.Bruno Alves'de de yüksek bu özellik

Walter Sakana
22.Nisan.2014, 21:56
Anladim, o zaman determinaton'dan bahsediyoruz ki benim ilk aradigim ozelliktir ozellikle orta saha ve forvet oyuncularinda. Bu ozelligi yuksek oyuncular maglubiyeti asla kabullenmezler ve maci son duduge kadar birakmazlar. Ayrica mac konusmalarinda en iyi motive olan onlardir. Takim kaptanini secerken de bu ozelliginin yuksek olmasina dikkat ederim. En kilit ozellik bence.

ReaList
04.Mayıs.2014, 00:15
Yok bu akşamki Gençlerbirliği maçıyla artık tamamen anladım ki Melo konusunda yanılıyorum. Yanılıyorum çünkü hakemler tarafından bu kadar hoş görülen bir adamın Dirtiness'i yüksek olsa ne yazar.

Bir adam bir maçta rakibinin sırtına tekme atıyor, rakibe sert dalıyor, hiç bir şey yokken kendini yere atıp ortamı geriyor, hakem kendisine kart gösterdiğinde hakemi alaya alıp dilini çıkartıyor ve yaptığı bunca şeye rağmen bir maçı tamamlıyorsa biz Melo'yu oyuna yanlış yansıtanlara değil, bu hakemlere kızmalıyız.

Futbol kuralları standartlarında maçlar yönetilse bu ligde 20 tane maçı göremeyecek bir adam. Futbolun kötü yüzünün her yanını neredeyse barındırıyor. Türkiye'de büyük bir takımda oynamasına, büyük takımın oyuncularının kollandığı (Fenerbahçe'de Emre'nin kollandığı gibi) bir ortamda olmasına rağmen (Kırmızı 2 sarı sayarsak) 15 sarı kart bile ciddi bir rakam. Korunmasa neler olurdu kim bilir?

Bu yüzden FM 15'te Melo'ya dirtiness 10 bile girilse gıkım çıkmaz.

davidvilla
04.Mayıs.2014, 00:19
Bu ulkede lugano bile kac mac yapti melo onun yaninda süt dokmus kedi gibi kalır. Nefretinizi gidip antuda falan dokun. Sizin nefretiniz tavan yapinca fm arastirmacilarini asin kesin diye acilmadi bu platform.

BaGa TaRKaN
04.Mayıs.2014, 00:30
Bu ulkede lugano bile kac mac yapti melo onun yaninda süt dokmus kedi gibi kalır. Nefretinizi gidip antuda falan dokun. Sizin nefretiniz tavan yapinca fm arastirmacilarini asin kesin diye acilmadi bu platform.

O Kadar da Değil Lugano Melonun Yanında Stajyer Kalır. Melo Ayrı Bir İnsan :)

davidvilla
04.Mayıs.2014, 01:07
O Kadar da Değil Lugano Melonun Yanında Stajyer Kalır. Melo Ayrı Bir İnsan :)

Melo şovmen lugano kasıtlı ve gizliden.

europeanconquer
04.Mayıs.2014, 01:53
Rakip takım taraftarları hakkında atıp tuttukça (ki haklılar orası ayrı ama) daha da çok seviyorum bu adamı.

ReaList
04.Mayıs.2014, 03:30
Bence yaptığın yorum tamamen taraftarlığa kaçıyor. Lugano nereden çıktı? Antu nereden çıktı? Gel de ki hayır arkadaş yanılıyorsunuz Melo tekmeleri sevgisiyle atıyor, Kendini yere atarken komiklik yapıp tamamen ortamı yumuşatma çabaları içinde, Hakeme dil çıkarırken tamamen tatlılığını sembollüyor bu yüzden Sportmenliği, Agresifliği veya Hırçınlığı oyuna iyi yansıtılmış falan eyvallah deriz.

Burada bir oyuncunun oyuna yansıtılırken mevcut, potansiyel, teknik, fiziksel ve zihinsel özelliklerini tartışıyoruz. Tartışmanın ana odağı ise Melo'nun gerçektekinden daha sakin bir profilde oyunda olması. Bunu savunan bir taraf var, Aksini düşünen bir taraf var. Hakemlerin özellikle Melo'ya karşı tavrı bunları doğuruyor aslında.

Yorumda Emre'yi de örnek verdim mesela. Böyle adamlar Futbolun kirli tarafı. Bunu kabullenmek gerek. Yetenekliler mi? Allah vergisi. Emre ve Melo Türkiye'de oynayabilecek en kaliteli mevkii adamlarıdır. Ancak oyundaki kötü karakterleri ve tavırları, futbolu ve futbolu yönetenleri sahada küçümsemeleri onların kötü tarafıdır.

Eğer bunlar oyunda farklı, eksik veya fazla yansıtılırsa da burada tartışılır. Yani kimsenin Melo'ya nefret duyduğu yok. O kendi yaptıklarıyla futbolu seven insanların gözünde bunu doğuruyor zaten.

Kaka Leite
04.Mayıs.2014, 04:09
Ben bu araştırma kısmında oyuncuları tartışırken başka oyuncuyu örnek verme işini çok seviyorum zaten.

Bence araştırmacılar en çok karşılaştırılan Emre ile Melo'yu ikilisini alsınlar aynı yapsınlar direk. Bir tek takım ve isim farklı olsun o zaman hangisi daha çirkef tartışması da olmaz.

Oyuncuyu savunmayı anlarım ama bunu gerçekten anlamıyorum.

Dennis Bergkamp
04.Mayıs.2014, 06:59
Burada Melo'yu hep Emre ile kıyaslama çabası var belki bende yapmışımdır burada veya başka bir yerde ama tamamen çok farklı karakterde iki oyuncu Emre ve Melo.

Kısaca şöyle söyleyebilirim Emre tahrik edilen taraftadır,Melo ise tahrik eden,ortamı geren.Mesela Emre durduk yere ortamı gerecek hareketlerde bulunmaz daha doğrusu bunu çok az görürsünüz ama Melo hep ortamı geren kişi olur durup dururken yaptıklarıyla.

Emre tahriklere çabuk kapılan bir oyuncudur.Yanlış bir hakem kararında yada kendisine yapılan sert bir müdahalede kasti olsun olmasın hemen sinirlenen rakibe ve hakeme bağıran çağıran,üstüne yürüyen bir yapıdadır.Melo ise böyle şeylerden hiç etkilenmez.Rakip takım oyuncuları ne kadar kendisini tahrik etmeye çalışırsa çalışsın sinirlerine hakim olabilen sağa sola saldırmadan ayağa kalkıp oyununa devam eden ancak bunun yanında tavırlarıyla hakemi etki altına almaya çalışan ve bunu gerçekten çok iyi başaran bir oyuncudur.

Ben bir Fenerbahçeli olarak Melo'dan nefret ediyorum doğal olarak ama bunun yanında saygıda duyuyorum.Futbol sahalarında bu kadar başarılı bir psikolojik savaş uzmanı görmemiştim daha önce.Adam resmen sahadaki diğer futbolculara ve hakemlere oyun hamuru muamelesi yapıyor.Onlarla ilk önce oynuyor kıvama geldiklerini anladığı anda istediği şekli rahatlıkla veriyor.Bundan 200-300 sene önce doğmuş olsaydı kesinlikle şu an çok ünlü bir komutan yada lider olurdu.

davidvilla
04.Mayıs.2014, 11:07
Bence yaptığın yorum tamamen taraftarlığa kaçıyor. Lugano nereden çıktı? Antu nereden çıktı? Gel de ki hayır arkadaş yanılıyorsunuz Melo tekmeleri sevgisiyle atıyor, Kendini yere atarken komiklik yapıp tamamen ortamı yumuşatma çabaları içinde, Hakeme dil çıkarırken tamamen tatlılığını sembollüyor bu yüzden Sportmenliği, Agresifliği veya Hırçınlığı oyuna iyi yansıtılmış falan eyvallah deriz.

Burada bir oyuncunun oyuna yansıtılırken mevcut, potansiyel, teknik, fiziksel ve zihinsel özelliklerini tartışıyoruz. Tartışmanın ana odağı ise Melo'nun gerçektekinden daha sakin bir profilde oyunda olması. Bunu savunan bir taraf var, Aksini düşünen bir taraf var. Hakemlerin özellikle Melo'ya karşı tavrı bunları doğuruyor aslında.

Yorumda Emre'yi de örnek verdim mesela. Böyle adamlar Futbolun kirli tarafı. Bunu kabullenmek gerek. Yetenekliler mi? Allah vergisi. Emre ve Melo Türkiye'de oynayabilecek en kaliteli mevkii adamlarıdır. Ancak oyundaki kötü karakterleri ve tavırları, futbolu ve futbolu yönetenleri sahada küçümsemeleri onların kötü tarafıdır.

Eğer bunlar oyunda farklı, eksik veya fazla yansıtılırsa da burada tartışılır. Yani kimsenin Melo'ya nefret duyduğu yok. O kendi yaptıklarıyla futbolu seven insanların gözünde bunu doğuruyor zaten.

Muhteşem demagoji yapmışsın.
Melo ne yapiyorsa 10 katini emre yapiyor. Meireles yapiyor. Bruno alves yapiyor. Eger melo 10 ise bu adamlar 15'tir. Sen gelip buraya her melo'dan nefret ettiğin an yazip karalama yaptigin surece ben de diğerlerini ornekleyecegim.
Melo tekme atiyor argumani heralde en komik olanı. Sen melo'nun tekmesiyle sakatlanan bir oyuncu gordun mu mesela? Ben emre'nin Alves'in bunu kasıtlı bir şekilde basardigini gordum ama.
Hakemler duzgun degil vs. Argumani.
Valla o hakemler zaten standard olsa fb zor sampiyon olurdu. Dogru duzgun bir ligde hicbir mac bir takim gol atana kadar uzamaz hiçbir oyuncu formasına göre kollanmaz o yuzden oralara hic girme derim.

Melo sizin nefret dolu beyninize sanki futbol katili gibi geliyor fakat melo sadece nabza gore serbet veriyor mesela emre'nin anladigi dilde konusuyor.

Seninle sonsuza dek tartisirim isi gucu birakip. Fakat bu taraftarliktan baska bisey olmaz fm profiline katkida bulunmaz. Sen taraftarlikla fenerli mantalitesiyle bakıyorsun olaya ben de senin anladigin dilden konuşuyorum bunun da hicbir seye katkisi olmayacaktır

BaGa TaRKaN
04.Mayıs.2014, 11:37
Melo'yu bu kadar üstün körü savunmanı anlamıyorum senin bakış açına göre illa birini sakatlamak zorunda mı?

Melo futbolu her türlü çirkinleştirerek oynayan bir oyuncu bunu herkes görüyor emre'ye falan karşılaştırmanız büyük hata o kadar fanatik olmayın lütfen. Siz diyosunuz ki kazanayım ama futbolla değil söz meclisten dışarı liseli çapulcular gibi kazanayım diyorsunuz.

Sözün özü Melo'nun liseli ergenden hiçbir farkı yok.

(Tapatalk)

Gncl1905
04.Mayıs.2014, 12:32
Burada körüne savunuyorsunuz diyenler bu biraz da sizin yüzünüzden. Kendi takımınızdakilerin yaptıklarına tepki göstermeyip hatta destekleyip Melo'nun yaptığı sert faule bile bir şey derseniz kusura bakmayın da Melo'yu kötüleyen Galatasaray taraftarı zor bulursunuz. Ligde tek Melo olsa veya kendi takımınızdakileri de böyle eleştirebilseniz zaten kimse savunmaz Melo'yu. Melo benim için ta Riera ile kavgasında kendini belli etti zaten ama sizin takımdakiler varken burada gelip Melo'yu eleştirirseniz sonuna kadar Melo'yu savunurum. Herkes ilk önce kendi kapısındaki pisliği temizlesin sonra başkasının kapısına bakar. Açık söylemek gerekirse samimi değilsiniz. Samimi olana kadar Melo ligdeki en iyi orta saha oyuncusudur, başka bir şey beni ilgilendirmiyor.

ReaList
04.Mayıs.2014, 12:35
@david villa

Bence sen olaya sonradan müdahil olduğundan konuyu pek kavrayamadın. Ömer abi bundan önceki yorumlarında Melo'nun rakiplerine sert girmeyen bir oyuncu olduğunu söylüyordu. Ama işin rengi değişince Melo'nun bu gibi davranışları çok iyi sergileyen bir oyuncu olduğunu gördük. Rakiplerine oldukça sert girmesi, Fenerbahçe maçında Emre'ye topsuz alanda dirsek kol tekme ne varsa vurması veya dun akşamki gibi rakibinin sırtına tekmeyi indirmesi gibi.

Yani Melo aslında savunulduğu gibi "faul yapıyor kart görüyor ama hırçın bir oyuncu değil" tezinin karşıtı davranışlar. Konuşulan da bu. Melo'yu hırçın olarak tanımlamak için illa sırtına tekmeyi indirdiği adamın ölmesi gerekmiyor.

ttarlabasi
04.Mayıs.2014, 14:07
Dirtiness 20 olmalı.

Beni yanıltmamaya devam ediyor. (bkz: konunun ilk sayfası, aynı zamanda açılma nedeni)

kumbara
04.Mayıs.2014, 15:48
Beni yanıltmamaya devam ediyor. (bkz: konunun ilk sayfası, aynı zamanda açılma nedeni)

Boşver toprak abi yorma kendini.

perpetua
05.Mayıs.2014, 02:36
@david villa

Bence sen olaya sonradan müdahil olduğundan konuyu pek kavrayamadın. Ömer abi bundan önceki yorumlarında Melo'nun rakiplerine sert girmeyen bir oyuncu olduğunu söylüyordu. Ama işin rengi değişince Melo'nun bu gibi davranışları çok iyi sergileyen bir oyuncu olduğunu gördük. Rakiplerine oldukça sert girmesi, Fenerbahçe maçında Emre'ye topsuz alanda dirsek kol tekme ne varsa vurması veya dun akşamki gibi rakibinin sırtına tekmeyi indirmesi gibi.

Yani Melo aslında savunulduğu gibi "faul yapıyor kart görüyor ama hırçın bir oyuncu değil" tezinin karşıtı davranışlar. Konuşulan da bu. Melo'yu hırçın olarak tanımlamak için illa sırtına tekmeyi indirdiği adamın ölmesi gerekmiyor.

Ben nerede rakiplere sert girmiyor yazdim? :)

Aksine, yapti mi cok sertini yapiyor dedim.

Kisacasi:

Ya aggression'u orta seviyede tutacagiz ve dirtiness yuksek olacak, boylece oyuncu sert olmayacak, forma cekme, hava topuna cikarken rakibi itme vs. gibi hareketleri yapacak.

Veya aggression yuksek olacak ve dirtiness orta seviyede olacak ki rakibe hamle yapti mi sertini yapsin ama bunu surekli yapip her yaptigi kartlik hareket olmasin.

Bana ikinci tanim Melo icin daha dogru geliyor. Tipki Emre'ye de bu tanimin daha dogru geldigi gibi.

ReaList
05.Mayıs.2014, 11:07

Yazmışsın ya abi işte (: Kasten vurmuyor demişsin Sertten kastım buydu.

Fenerbahçe maçında topun olmadığı yerde tamamen Emre'ye Allah ne verdiyse girmesi veya Geçlerbirliği maçında rakibin sırtına tekmeyi indirmesi, Beşiktaş maçında Oğuzhan'la arasında yaşanan tükürük meselesi. Yazdıklarımı görselle desteklemek isterim ama şuan teldeyim. Kısaca Melo yaptığı diğer tüm sportmenlik dışı hareketlerinin yanında bunları da yapıyor.

Brnim oyunlarının çoğunda Melo az kart görüyor. Dirtiness'i yüksek olan Alves, Caner, Motta gibi oyuncular fazla. Ama senin verdiğin oyunlarda Melo fazla. Başka örnekler sunulsa belki bu konuda daha iyi gözlem yapabiliriz. Çünkü gerçekte her maç kart görebilme potansiyeli olan bir oyuncunun oyun içinde sezonu 3-5 kartla kapatması gerçek dışı.

perpetua
05.Mayıs.2014, 14:24
Yazmışsın ya abi işte (: Kasten vurmuyor demişsin Sertten kastım buydu.

O yazdigimdan onu anliyorsan, peki. Kendimi yanlis ifade etmisim.

Fenerbahçe maçında topun olmadığı yerde tamamen Emre'ye Allah ne verdiyse girmesi veya Geçlerbirliği maçında rakibin sırtına tekmeyi indirmesi, Beşiktaş maçında Oğuzhan'la arasında yaşanan tükürük meselesi. Yazdıklarımı görselle desteklemek isterim ama şuan teldeyim. Kısaca Melo yaptığı diğer tüm sportmenlik dışı hareketlerinin yanında bunları da yapıyor.

Brnim oyunlarının çoğunda Melo az kart görüyor. Dirtiness'i yüksek olan Alves, Caner, Motta gibi oyuncular fazla. Ama senin verdiğin oyunlarda Melo fazla. Başka örnekler sunulsa belki bu konuda daha iyi gözlem yapabiliriz. Çünkü gerçekte her maç kart görebilme potansiyeli olan bir oyuncunun oyun içinde sezonu 3-5 kartla kapatması gerçek dışı.

Hava topunda rakibin sirtina basmak ile, pas yerden gelirken topu kontrol edip donememesi icin onundeki rakibin asil tendonuna basmanin arasinda fark var mi?

Eger fark yok diyorsan, Melo'nun yaptigi bir hareket icin ligde forvet ve orta saha oyuncularinin asil tendonuna kac defa basiliyor? Kart cikiyor mu? Melo'nun olay yapilan her bir hareketi icin, ustunde bile durulmayan onlarca rakibin asil tendonuna basma gosterilebilir oyun icinde. Kim daha kirli? Melo'nun yaptiklarini bir kac macta bir yapan mi? Her mac rakibin asil tendonuna basan oyuncular mi?

Eger fark var diyorsan, zaten farkli acilardan bakiyoruz.

walcott07
05.Mayıs.2014, 18:55
Burada Melo'yu hep Emre ile kıyaslama çabası var belki bende yapmışımdır burada veya başka bir yerde ama tamamen çok farklı karakterde iki oyuncu Emre ve Melo.

Kısaca şöyle söyleyebilirim Emre tahrik edilen taraftadır,Melo ise tahrik eden,ortamı geren.Mesela Emre durduk yere ortamı gerecek hareketlerde bulunmaz daha doğrusu bunu çok az görürsünüz ama Melo hep ortamı geren kişi olur durup dururken yaptıklarıyla.

Emre tahriklere çabuk kapılan bir oyuncudur.Yanlış bir hakem kararında yada kendisine yapılan sert bir müdahalede kasti olsun olmasın hemen sinirlenen rakibe ve hakeme bağıran çağıran,üstüne yürüyen bir yapıdadır.Melo ise böyle şeylerden hiç etkilenmez.Rakip takım oyuncuları ne kadar kendisini tahrik etmeye çalışırsa çalışsın sinirlerine hakim olabilen sağa sola saldırmadan ayağa kalkıp oyununa devam eden ancak bunun yanında tavırlarıyla hakemi etki altına almaya çalışan ve bunu gerçekten çok iyi başaran bir oyuncudur.

Ben bir Fenerbahçeli olarak Melo'dan nefret ediyorum doğal olarak ama bunun yanında saygıda duyuyorum.Futbol sahalarında bu kadar başarılı bir psikolojik savaş uzmanı görmemiştim daha önce.Adam resmen sahadaki diğer futbolculara ve hakemlere oyun hamuru muamelesi yapıyor.Onlarla ilk önce oynuyor kıvama geldiklerini anladığı anda istediği şekli rahatlıkla veriyor.Bundan 200-300 sene önce doğmuş olsaydı kesinlikle şu an çok ünlü bir komutan yada lider olurdu.

Harfi harfine, kelimesi kelimesine katılıyorum altına imzamı atıyorum her şeyi yapıyorum.Kesinlikle doğru