PDA

View Full Version : FM 2015'ten Beklentileriniz

serwan
18.Nisan.2014, 11:00
Son 2 senedir önümüze konulan "facia"nın ardından kimsenin umudu kalmış mıdır bilmiyorum ama yeni oyundan beklentileriniz nelerdir?
Bu sene ben açmak istedim başlığı... :D

Ben kendi adıma sadece gerçekten yapay zekanın hissedildiği bir maç motoru ve transfer sistemi istiyorum...
Hee olursa bir de sesli komut sistemi. En azından maç içindeki takım direktiflerini mouse ile değil de sesli komutla verebilmeliyiz artık. Sene oldu kaç hala yazılar yazılar :)

katip31
18.Nisan.2014, 12:40
oyuncuların kontratlarına uyması, maç motorunun geliştirilmesi, rakibin ilk atağında gol bulmaması şuan aklıma gelen beklentilerim :)

Namzet
18.Nisan.2014, 13:19
Maç motoru üzerine çalışsınlar,saçma sapan oyun sürmesinler piyasaya başka bir isteğim yok

attirson
18.Nisan.2014, 13:30
Her sene bir sonraki sene icin bunu yazıyorum ama her sene hayal kırıklıgı.Antrenman izleme sistemi ve ileride kulup baskanı olabilme gibi özellikler gelmedigi sürece yeni cıkan hicbir Fm beni heyecanlandırmayacak.

egmnblgn
18.Nisan.2014, 15:24
Oyunun içerik kısmında bir problem yok zaten. Maç moturundaki aksaklıklar giderilsin bence yeterlidir.

Redrum
18.Nisan.2014, 15:39
Fm15 ten beklentim, Çocukluğuma, gençliğine geri dönmek. Galatasaray'i sampiyonlar ligi sampiyonu yapmak için gece gündüz plan yapmak. Hic bir isim gücüm olmayıp, çocuksu heyecanla bilgisayar basında saatler harcayabilmek. Kendini teknik direktör gibi hissedip, yaptıklarini çok büyük is sanmak. Arkadaşlarıma anlatmak, sorular sormak, forumda rehberleri dalip taktik ve antrenman oluşturmak.
Beklentim artik FM nin ilerlememesi, 10 yıl geriye götürmesi.

5267
18.Nisan.2014, 15:43
Fm15 ten beklentim, Çocukluğuma, gençliğine geri dönmek. Galatasaray'i sampiyonlar ligi sampiyonu yapmak için gece gündüz plan yapmak. Hic bir isim gücüm olmayıp, çocuksu heyecanla bilgisayar basında saatler harcayabilmek. Kendini teknik direktör gibi hissedip, yaptıklarini çok büyük is sanmak. Arkadaşlarıma anlatmak, sorular sormak, forumda rehberleri dalip taktik ve antrenman oluşturmak.

+1 Eskileri geri getirsinler yeter :icon_sad:

amorti
18.Nisan.2014, 15:46
Cikarmasinlar...

Benim beklentim bu, cikarmasinlar.

Bu seneyi pas gecsinler, sifirdan oturup bir mac motoru yapsinlar.

GaNgStaLoVe
18.Nisan.2014, 16:22
taktiksel olarak biraz daha gelişim olabilir, günümüzde de olan bir çok markanın oyunda da bulunması ve kendimiz sponsorlarla anlaşmalarımız veya başarılı olduğumuzda sponsorların kapımızı çalması yada bazı trasnferleri sponsorların karşılaması gibi birşeyler beklemek isterdim ama umutsuzum

omersal
18.Nisan.2014, 16:29

+1 daha.

Olacağını pek düşünmesem de maç motorunun baştan aşağı yenilenmesi şart.

bianconeri
18.Nisan.2014, 16:36
Fm 2005'e güncel kadroların olduğu bir yama yapsınlar , 2015'e gerek yok...
FM 2014 bende tam bir hayal kırıklığı yarattı

FM2009'dan sonraki serilerin hepsi kötüydü...

William Rookwood
18.Nisan.2014, 16:48
Her güncellemeden sonra taktik değiştirmek zorunda bırakmasınlar benim için yeterli. Her güncellemede 3D maç motoruyla ilgili düzeltmeler geldiğinde taktiği de değiştirmek zorunda kalıyorum. O yüzden oyun çıkmadan önce doğru düzgün bir 3D maç motoru yapıp öyle oyunu sürmeleri en büyük temennim.

Papi44
18.Nisan.2014, 16:49
Bence bu seride daha çok ayrıntıya girip yenilikler yapmak yerine maç motoru üstünde çalışıp,birazda küçük yenilikler eklenirse çok iyi olur .

kumbara
18.Nisan.2014, 17:04
Almayacağım için herhangi bir beklentim de yok haliyle.

doncarlo
18.Nisan.2014, 17:39
fm 2008in logosunu ve oyuncu personel vs veri tabanını değiştirip önümüze koysunlar.Beklentim bunlar.

alper3
18.Nisan.2014, 20:47
Maç motoru düzelse yeter. Yapay zeka konusunda yapabilecekleri çok bir şey yok. Şuanın teknolojisiyle yapılan bir yapay zeka programı bile beklentileri karşılamaktan çok uzak.

VatKenAyDu
18.Nisan.2014, 21:58
Maç motoru zaten klasik istek.İstediğimiz ülkeye futbol akademisi kurabilmek gibi bir düşüncem var benim.Oyuncular oyun kurulunca belirli aralıklarla 7-8 yaşındaki çocuklar akademiye gelirler,bunu biz ayarlarız mesela,ya da istediğimiz zaman kendimiz çekeriz.Aralarından istediklerimizi seçeriz büyüyünce U-18 takımına alırız,hiç uğraşmayız her sene gelecek oyuncularla.Hem daha ilk sezondan fantastik regenler istemeyenler için iyi bir seçenek olur.

Gncl1905
18.Nisan.2014, 22:06
18.04.2015'de "FM 2016'dan Beklentileriniz" diye başlık açtırmayacak bir oyun istiyorum :)

Daha 2014'ü oynamadık doğru düzgün ne 2015'i :D

Lordinas
18.Nisan.2014, 22:33
Ben almayı düşünmediğim için bir beklentim yok. Her sene para veriyoruz oyun gittikçe gerilere gidiyor. fm 08 yükledim geçen gün ne günlermiş bee. boşuna kasmışız kendimizi 3d dir falandır filandır diye. Ha illaki bir beklentim olucaksada fm 08 in maç motorunu koysunlar 15 'e arayüzü falan yenilesinler ben okey olurum. :icon_biggrin:

serwan
18.Nisan.2014, 23:08
18.04.2015'de "FM 2016'dan Beklentileriniz" diye başlık açtırmayacak bir oyun istiyorum :)

Daha 2014'ü oynamadık doğru düzgün ne 2015'i :D

Zaten oynayamadığımız için açtım başlığı :D
FM 14 düzgün olsa 15'in çıkmasına 6 ay varken insan düşünür mü bunu :)

medievil
19.Nisan.2014, 18:22
15.3.0 yaması ile adama dönmüş bir oyun istiyorum.

atakan42
21.Nisan.2014, 18:29
manager yada oyuncu kamerası.

Chamberlain
21.Nisan.2014, 18:53
Gideceğim diye tutturan oyuncuya bonservisini al git diyebilmek. Adam sözleşmeye imza atmış gideceğim diye tutturuyor, çilesini biz çekiyoruz.

470emre
21.Nisan.2014, 19:13
FM serisine FM 2009 ile başladım. En çok FM 2011'i oynadım. Çoğunuzdan seriye daha yabancıyım. FM 2014 verdiğim parayı hak etti bence özellikle son yama ile. Yukarı da okuduğum Yabancı ülkelere spor okulu açmak ve ileride kulüp başkanı olmak eklenmesi kulağa hoş geliyor. Benim ise kafamda kazandığımız parayı değerlendirmek var.

Bunun yanı sıra klasik olarak maç motorunda ve yapay zeka da iyileştirmeleri herkes gibi bende bekliyorum.

ReaList
21.Nisan.2014, 19:14
Maç motoru.

playeray
21.Nisan.2014, 20:23
Taktik çubukları geri dönsün. (defans derinliği, kısa pas-uzun pas vs.) Sadece komutlarla bu oyun rezalet.

SacrificeGGTC
22.Nisan.2014, 00:05
Kontrat saçmalığına bi son lütfen artık.
Transfer bütçem mesela €20M ve full olarak kullanmayı tercih ettim. Herhangi bir futbolcuya(boştaki, transferdeki, hatta kendi takımımdaki) kontrat önermeye kalktığımda €1M isterken, transfer bütçemi €10M çektiğimde €1.8M istiyor, €0M'a çektiğimde de €4M istiyor yıllık. Buna kesin bir ücret yaratılmalı. Futbolcu kendi kendine kulübün parasına göre hareket etmemeli.

europeanconquer
22.Nisan.2014, 00:09
Geçmişi amatör küme futbolcusu yaptığında teklif gelmeli.

Bune yahu :n: 1 yıl geçti teklif falan yok,sapık gibi kulüplere istek yolluyorum.

byrocky
22.Nisan.2014, 01:43
Kontrat saçmalığına bi son lütfen artık.
Transfer bütçem mesela €20M ve full olarak kullanmayı tercih ettim. Herhangi bir futbolcuya(boştaki, transferdeki, hatta kendi takımımdaki) kontrat önermeye kalktığımda €1M isterken, transfer bütçemi €10M çektiğimde €1.8M istiyor, €0M'a çektiğimde de €4M istiyor yıllık. Buna kesin bir ücret yaratılmalı. Futbolcu kendi kendine kulübün parasına göre hareket etmemeli.

+1 benden de aynı beklenti.

bhll
22.Nisan.2014, 16:34
bekleye bekleye hep bu hale düştük zaten. bi beklentim yok artık

GeorgeWeah
22.Nisan.2014, 16:48
Bu seride komutların daha iyi işlediğini birçok kez gördüm. Oynamak istediğim futbolu belli zamanlarda gördüm ama bu oyunda süreklilik diye birşey yok. Her yükselişin bir düşüşü var serisidir 2014. Bu gördüklerimden sonra herhangi bir beklentim yok. Galiba artık bırakma vakti...

Kryptonite
22.Nisan.2014, 16:50
Yine hiçbir beklentimiz karşılanmayacağına göre düş kurmaya gerek yok :)

certay
24.Nisan.2014, 16:49
Arkadaslar yillardir bunu her turlu platformda dile getiriyorum.Yabanci forumlarda olsun, Sigames de vs hatta bi ara burada da bir kac kez dile getirdim. Bu oyunun gercekciligi acisindan sunlarda yapilabilir. Misal ben neden kariyerime Josep Guardiola ya da Jurgen Klopp, Unai Emery olarak baslamayayim. Hem boylece oyunun gercekciligi daha da artar. Istenirse boyle bir secenekte eklenebilir. Yillardir CM&FM oynuyorum, bir kere bile kendi adimla teknik direktorluk yapmadim oyunda. Zaten mantiksiz geliyordu. Isteyen boyle bir kariyer acmak isterse yapabilir ama ikinci bir secenekte her zaman olmali.

Ayrica sunu da soylemek istiyorum. Eger oyuna ocak ayina ait transfer yamasi gelirse ve de hatalari duzelten bir database ile beraber konulursa ikisinin de ayrilmasi gerektigini dusunuyorum. Yani demek istedigim su: Hatalar duzeltilsin FM 2014 deki gibi 14.0.3 yamasi gibi ama transferleri kapsamasin. Sonucta bu oyunda sezon basi kadrolarini gormek istiyorum ben. Benim gibi dusunen bilmem var midir ama cevremde FM oynayan cok arkadasim var ve hepsiyle bu yukarida yazdigim hususlar konusunda hem fikiriz.

mmllhh
24.Nisan.2014, 17:56
-Bence en önemli şeylerden biri lisanslama...Bizim ligimiz,kulüplerimiz,oyuncularımız logo ve resimleriyle kendiliğinden var olmalı oyunda..Fifa ile PES arasındaki fark gibi bir şey oluşuyor tek fark bunda rakip yok o yüzden bir şey ifade etmiyor..Bari parayı buna harcasınlar.

-Kendi adımıza sözleşme kulüple imzaladığımızda belirlediğimiz rakamların (maaş) sembolik olmaması gerekir. En azından yüksek rakamlara imza attığımızda beklenti yükselebilir ya da ünümüz artabilir.

-Ayrıca gençlik akademisi kurulması güzel bir fikir ve antrenmanların izlenebilmesi ( en kötü ileriye bastığımızda geçen sürede bir animasyon olabilir kendi takım oyuncularımızın antrenman yapması gibi)

izmer96
29.Nisan.2014, 10:02
mac motorunu adam gibi yapsinlar , 10 CCC yakalayip bitiriciligi sogukkanliligi 15 ustu olan forvetler 5 tane karsi karsiya kacirmasin , dandik takimlarin oyuncularinin icine Messi kacmasin benim icin yeterli

walcott07
05.Mayıs.2014, 18:18
Arkadaslar yillardir bunu her turlu platformda dile getiriyorum.Yabanci forumlarda olsun, Sigames de vs hatta bi ara burada da bir kac kez dile getirdim. Bu oyunun gercekciligi acisindan sunlarda yapilabilir. Misal ben neden kariyerime Josep Guardiola ya da Jurgen Klopp, Unai Emery olarak baslamayayim. Hem boylece oyunun gercekciligi daha da artar. Istenirse boyle bir secenekte eklenebilir. Yillardir CM&FM oynuyorum, bir kere bile kendi adimla teknik direktorluk yapmadim oyunda. Zaten mantiksiz geliyordu. Isteyen boyle bir kariyer acmak isterse yapabilir ama ikinci bir secenekte her zaman olmali.

Ayrica sunu da soylemek istiyorum. Eger oyuna ocak ayina ait transfer yamasi gelirse ve de hatalari duzelten bir database ile beraber konulursa ikisinin de ayrilmasi gerektigini dusunuyorum. Yani demek istedigim su: Hatalar duzeltilsin FM 2014 deki gibi 14.0.3 yamasi gibi ama transferleri kapsamasin. Sonucta bu oyunda sezon basi kadrolarini gormek istiyorum ben. Benim gibi dusunen bilmem var midir ama cevremde FM oynayan cok arkadasim var ve hepsiyle bu yukarida yazdigim hususlar konusunda hem fikiriz.

+412124412241

FM 2015 çıksın tabi ama FM 2008'in güncel versiyonu da çıksın bir sürpriz olarak..süper olur bence.FM 2015i alana bedava versinler.Sırf onun için alanlar olur.

pappi
13.Mayıs.2014, 18:06
.....Benim ise kafamda kazandığımız parayı değerlendirmek var.

geçen gün oyunda kontrat yenileme teklifi gelince aklıma geldi bu düşünce.mevcut takımda aldığınız ücret yükseldikçe başka takımların teklif yapma ihtimali düşüyor gibi geliyor bana.o yüzden ücretimi hep düşük tutuyorum.oyunda antrenörler kursa gidiyor,eğitim alıyor biz hiç birşey yapmıyoruz.büyük takımlarda çalışmak için belge istenmesi lazım bence,biz de kursa gitmeliyiz ve bunun için para faktörü aktifleşmeli.ben türk vatandaşı olarak oyuna başlamışsam Arsenale gitmek için çalışma iznimin çıkması lazım gelmez mi? türk vatandaşı olarak direk ingilterede oyuna başlayabiliyoruz.kazandığımız paranın hiç bir önemi,etkisi yok.halbuki barça yahut real ya da diğer büyük takımlarda yıllık 10 milyon dolar civarı sözleşme imzalanıyor,başarılı oldukça da bi daha ki sözleşmede bu miktar artıyor,elimize geçen parayla 15 yıllık menajerlik kariyerimizden sonra alt liglerden küçük bir takım satın alabilmeli yahut kendi klübümüzü kurabilmeliyiz.

önceki antrenman sisteminde 13 kategoride program hazırlayabiliyor ve bu programlarda oyuncuların mevkisine göre gelişmesi gereken özelliklerine göre ayar yapıyorduk.o sistemde daha çok gelişme görüyordum,yeni sistemde top kontrolü çok iyi olan oyuncuya da top kontrol antrenmanı yaptırıyorum.kalecilik antrenmanı zaten yok.(ya da ben göremedim)

oyun son bir kaç yıldır çok az görsel değişiklikle çıkıyor,transferler ve oyuncu özelliklerinde değişiklik oluyor,daha radikal değişikliklerle oyunu cazip kılmaları gerek.

steave
19.Mayıs.2014, 13:02
yapay zeka transferlerı ayarlanmalı ozellıkle turkıye lıgı ıcın.hem cok az sayıda transfer yapıyor turk takımları hemde gercekcı olmayan adı sanı bılınmeyen oyuncular alınıyor.mesela fb gs bjk barcanın man.cıty nin alt yapısından yabancı kıralıyor :).

mesela yapay zeka kesınlıkle sneıjder drogba emenıke hatta kasımpasanın yaptıgı eren derdıyok transferlerını fln yapmıyor.hatta eren derdıyoku 3 buyuklere bıle bazen alamıyoruz gelmıyor :).

bunun duzelmesı ıcın ne yapmamız lazım bızım turk gozlemcılerlemı gorusmelıyız yoksa takım ıtıbarlarının ayarlanması ıcın SI yetkılılerıylemı gorusmelıyız.

aslında takımların oyun felsefelerı gıbı transfer felsefelerıde olmalı mesela cok transfer yapar yada karıyerlı oyuncular transfer yapar genc turk oyuncu transfer yapar fln dıye.bu ozellıkler bızım yonettıgımız takımlarda başkan tarafıdnan bıze soylenıyor fakat AI takımlarında olmuyor turkıye lıgı ıcın.mesela parıs saınt germaın oyunda yapıyor gercektekı transferlere benzer.ama bızım 3 buyukler hatta bursa kasımpasa trabzon gıbı takımlar butcelerıne uygun boyle gercekcı transfer yapmıyorlar.

butcelerıne uygun en ıyı secenegı degılde en adı duyulmamıs secenege yonelıyorlar gıbı.

rftckk
19.Mayıs.2014, 17:55
devre arası maç önü maç sonu olduğu gibi maç içerisinde oyuncuyla bire bir konuşma iyi olabilir. mesela defansa yardım et, bu kadar çok şut çekme, biraz daha gayretli ol gibi sinirli sinirli bağırsak etkilesek güzel olur.

ayrıca takım direktifleri biraz daha artsa daha güzel olur. bir yerden sonra bir işe yaramıyormuş gibi hissediyorsun

LifeYourself
19.Mayıs.2014, 18:54
yapay zeka transferlerı ayarlanmalı ozellıkle turkıye lıgı ıcın.hem cok az sayıda transfer yapıyor turk takımları hemde gercekcı olmayan adı sanı bılınmeyen oyuncular alınıyor.mesela fb gs bjk barcanın man.cıty nin alt yapısından yabancı kıralıyor :).

mesela yapay zeka kesınlıkle sneıjder drogba emenıke hatta kasımpasanın yaptıgı eren derdıyok transferlerını fln yapmıyor.hatta eren derdıyoku 3 buyuklere bıle bazen alamıyoruz gelmıyor :).

bunun duzelmesı ıcın ne yapmamız lazım bızım turk gozlemcılerlemı gorusmelıyız yoksa takım ıtıbarlarının ayarlanması ıcın SI yetkılılerıylemı gorusmelıyız.

aslında takımların oyun felsefelerı gıbı transfer felsefelerıde olmalı mesela cok transfer yapar yada karıyerlı oyuncular transfer yapar genc turk oyuncu transfer yapar fln dıye.bu ozellıkler bızım yonettıgımız takımlarda başkan tarafıdnan bıze soylenıyor fakat AI takımlarında olmuyor turkıye lıgı ıcın.mesela parıs saınt germaın oyunda yapıyor gercektekı transferlere benzer.ama bızım 3 buyukler hatta bursa kasımpasa trabzon gıbı takımlar butcelerıne uygun boyle gercekcı transfer yapmıyorlar.

butcelerıne uygun en ıyı secenegı degılde en adı duyulmamıs secenege yonelıyorlar gıbı.
Yalnız bu dediğin tamamen oyundaki reputation ile alakalı bir durum.İstediğin kadar para ver 3 büyüklere 3 yıldızlarsa 4 yıldız bir adamı almaları çok zor oluyor.Avrupa'nın dandik oyuncuları bile çok pahalıya geliyor.Diğer ülkelerle aramızdaki uçurum ayarlanmalı.Bunuda ülkelerin gözlemcileri kendi aralarında ayar çekerek yapmalı galiba.

Slyrian
19.Mayıs.2014, 23:10

Teknik direktör konusuna kesinlikle katılıyorum.

caner9292
20.Mayıs.2014, 08:16
Son 2 senedir oyunun facia olduğunu düşünmüyorum.Bu seri için oyunu ilk 1 hafta oynadığım zaman bende kötü olduğunu düşündüm.Bu seneki oyun biraz daha zorlu ancak çözdüğüm zaman çok zevkli kariyerlere imza attım.FM15 den ise beklentim aynı düzeyde başarılarını devam ettirmeleri.

serwan
20.Mayıs.2014, 11:51
aslında ben bir de editörde devrim yapılmasını istiyorum. yani oyun bi noktadan sonra çok sıkıcı olabiliyor. editörde değişiklik yapmak kolay olsa, mesela liglerin statüsünü, şampiyonlar ligini falan çok kolay değiştirebilsek acayip güzel olurdu.. ben mesela avrupanın en iyi 100 takımının yer aldığı 5 kademeli bi lig istiyorum. gerçek hayatta da olacağını düşünmüştüm ama bi türlü olmadı :D
1. ligde real, barca, man utd, chelsea vs. kalburüstü takımlar.. 2. ligde daha ortanın üstü takımlar vs. şeklinde...
avrupa ligi yani.. her ülkenin en iyi takımları yer alacak. çok zevkli olur. düşünün ligdeki tüm takımlar neredeyse denk. her maç ayrı olay olur. sezon sonunda da her ligin ilk 2si basketboldaki playoutlar gibi kapışır ve 1 avrupa şampiyonu çıkar... en alttaki ligden de her sene 8-10 takım düşer yerlerine yerel liglerden yeni takımlar gelir..
anlatırken bile heyecanlandım yahu :D
yok mu bunun yamasını falan yapabilecek olan

Leonadias
20.Mayıs.2014, 15:25
Kontrat saçmalığına acilen çözüm bulunmalı gerçekten böyle saçmalık olamaz bir futbolcuya yetmiyor kontrat param yükseltiyorum oda ona göre yükseltiyor büyük dengesizlik uyuşmazlık var.

Başkan olabilmeliyiz , yaptığımız kontratlar ile kazandığımız paralarla bir kulüp alabilmeli veya seçimlere aday olabiliriz , bunun olması büyük bir devrim olur.
Bir oyuncu potansiyelini 26 yaşına kadar kazanacak diye bekle bekle gına geliyor , Ronaldo , messi vs gibi yıldız potansiyelindeki oyuncuların örneklerdeki isimler gibi önceden potansiyelini oturtması gerekiyor.

Motoru söylemeye gerek yok zaten daha bolda işte kısa keselim sizlerde konuşun.
"AH CM ne hallere düşürdün bizi ! "

egmnblgn
20.Mayıs.2014, 16:03
Çok güzel fikirler hakikaten ama niye menajer parasini klup için kullanma fikri bu kadar ön planda ? Oyunun gerçekçiliğiyle bire bir zıt bir düşünce değil mi ? Hangi menajer gerçek hayatta kazandığı parayı takıma yatırıyor ? Başkanlık fikri belki olabilir ama menajer gibi takımla oynayamacağınız ve seçeneğiniz çok az olacağı için gayet sıkıcı olur.

Mevcut oyunu özelliklede maç moturunu düzeltseler yeterlidir.

World Hollow o1
20.Mayıs.2014, 16:45

Dahada istediğim yoktur.

Derste, kadrolar yapardım gelecekleri gidecekleri yazardım, şimdi hiç birşey kalmadı.

serwan
20.Mayıs.2014, 17:09
Dahada istediğim yoktur.

Derste, kadrolar yapardım gelecekleri gidecekleri yazardım, şimdi hiç birşey kalmadı.

aslında büyüdükçe aldığımız zevk azalıyor.. bu konuda hatayı sadece oyunda aramamak lazım.

lofthei
22.Mayıs.2014, 20:03
Maç motorunda köklü bir değişiklik, taktik ve antrenman çubuklarının geri gelmesi.

Goofy
26.Mayıs.2014, 22:42
Mümkünse artık çıkarmasınlar.

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

oldsaid
28.Mayıs.2014, 04:22
Türkiye ligindeki saçmalıkların olmadığı bir seri bekliyorum. En azından olmamasını istiyorum. saçma transferler borç batağına giren kulüpler zerre gelişemeyen git gide fakirleşen takımlar olsun istmeiyom

byKpln
28.Mayıs.2014, 18:27
Maç motoru ve klasik taktik.

nuri80
28.Mayıs.2014, 19:06
Tek beklentim var ve ileteceğinizi düşünerek yazıyorum.

Yeni oyunda taktik bölümünde oyundaki iyi teknik direktörlerin taktiklerinin bulunması. Örneğin, arşiv taktikleri açtığımızda: 4-4-1-1 Jürgen Klopp, 4-1-4-1 Pep Guardiola, 4-2-3-1 Mourinho vs. gibi çıkması.

Bu, size saçma gelebilir belki, ancak oyunun oynanabilirliğini inanılmaz arttıracaktır. Kulaktan dolma yanlış, saçma sapan bilgiler yerine, oyunun "eskisi gibi" taktik vermesi bizlerinde taktik yapmasını oldukça kolaylaştıracak ve yol gösterici olacaktır. Bu oyunu oynayan kaç kişi Jürgen Klopp'un birebir taktiğiyle oynamak istemez.

Ya da hadi böyle bir şeyi yapmadılar diyelim, o zaman oyunla beraber taktikleri anlatan bir kitapçık hediye etmeleri. Hangi roller hangi rollerle uygundur, direk paslı oynamak için gereken bileşenler. Sezon öncesi, sezon boyunca antrenmanları vs gibi.

Bana göre oyunun en büyük eksikleri bunlar. Daha iyi ve doğru bir oyun için yol göstermeleri şart. Zamanla daha da zorlaşan oyun zamanı zaten kısıtlı olan bizler için ancak oyundan soğutuyor.

Teşekkürler.

mmllhh
28.Mayıs.2014, 19:46
Tek beklentim var ve ileteceğinizi düşünerek yazıyorum.

Yeni oyunda taktik bölümünde oyundaki iyi teknik direktörlerin taktiklerinin bulunması. Örneğin, arşiv taktikleri açtığımızda: 4-4-1-1 Jürgen Klopp, 4-1-4-1 Pep Guardiola, 4-2-3-1 Mourinho vs. gibi çıkması.

Bu, size saçma gelebilir belki, ancak oyunun oynanabilirliğini inanılmaz arttıracaktır. Kulaktan dolma yanlış, saçma sapan bilgiler yerine, oyunun "eskisi gibi" taktik vermesi bizlerinde taktik yapmasını oldukça kolaylaştıracak ve yol gösterici olacaktır. Bu oyunu oynayan kaç kişi Jürgen Klopp'un birebir taktiğiyle oynamak istemez.

Ya da hadi böyle bir şeyi yapmadılar diyelim, o zaman oyunla beraber taktikleri anlatan bir kitapçık hediye etmeleri. Hangi roller hangi rollerle uygundur, direk paslı oynamak için gereken bileşenler. Sezon öncesi, sezon boyunca antrenmanları vs gibi.

Bana göre oyunun en büyük eksikleri bunlar. Daha iyi ve doğru bir oyun için yol göstermeleri şart. Zamanla daha da zorlaşan oyun zamanı zaten kısıtlı olan bizler için ancak oyundan soğutuyor.

Teşekkürler.

O zaman bir anlamı yok ki sen yaptım kopyala yapıştır oley şampiyon oldum gibi bir şey istiyorsun. Dediğinin yapılabilirliği var ama şöyle olabilir,

Asistanı Dortmund maçlarını izlemeye gönderirsin taktiği büyük ölçüde(direktifleriyle birlikte) sana aktarır veya rapor halinde sunar sen de elinden geldikçe takımına uygularsın ya da karşılaşma öncesinde önlemlerini alırsın.

nuri80
29.Mayıs.2014, 01:27
O zaman bir anlamı yok ki sen yaptım kopyala yapıştır oley şampiyon oldum gibi bir şey istiyorsun. Dediğinin yapılabilirliği var ama şöyle olabilir,

Asistanı Dortmund maçlarını izlemeye gönderirsin taktiği büyük ölçüde(direktifleriyle birlikte) sana aktarır veya rapor halinde sunar sen de elinden geldikçe takımına uygularsın ya da karşılaşma öncesinde önlemlerini alırsın.

Ne var yani bunda? Aynen öyle bir şey istiyorum. Sen taktiği kendin bulunca ne oluyor? Federasyon sana para mı gönderiyor? Oyun bu sadece, altı üstü bir oyun. Hem benim ne yaptığım seni ilgilendirmez ki, sen seçmezsin oradaki taktikleri.

La BruJiTa
31.Mayıs.2014, 15:58
yapmayın arkadaş artık bu oyunu...sadece database güncelleyin yeter...08-12 arası herhangi bir oyuna koyun yeter...3D falan o kadar da gerekli değil...00-01 den beri oynarım şu oyunu cm 03-04 kadar zevk veren,beni oyuna bağlayan seri olmadı.bilgisayarımda hem 08,hem 12,hemde 14 yüklü idi.Dün akşam itibariyle sadece 12 kaldı.Ne olur artık şu maç motoru ve transfer sistemine bir çözüm bulunsun.Sonra orjinal almıyorlar diye insanlara laf söyleriz ki ben de çok yaptım özür dilerim çok pişmanım...bu oyun orjinal olarak alınmayı bırak bilgisayarda kalmayı bile haketmiyor bence...saygılar....

Bordo61Mavi
01.Haziran.2014, 14:06
Fm15 artik son sanslari, 11serilik oyun kaplari yan yana dizili. Hepsine baktikca birseyler hatirliyoruz (su seride Keirison vardi, Otamendi bunda ilk cikti piyasaya, Marquinhos felan filan)

Kotu olarak hatirladigim ise 2 oyun var, fm13 ce fm14. Archived tactics'lerde 20-25 tane taktigim var, her guncelenme sonrasinda yeni taktik yapmak zorunda kaldigimiz icin.

Taktik ve Antreman cubuklarimizi geri istiyoruz, komutlarda sunla bunla kisitlanmak istemiyoruz.

Kucuk eklentilerle ugrasacaklarina mac motorunu bastan yapsinlar. Erkendende denemeler yapsinlarki her guncelemede degismesin.

pappi
04.Haziran.2014, 12:25
Transfer ve sözleşme yenilemerinde,"aracı koyma" mümkün olmalı.mesela bir oyuncuyu almak istiyoruz ancak oyuncu bize gelmek istemiyor,teknik direktörü ile aramız iyiyse oyuncuyu teşvik etmesi için konuşma yapabilelim.yahut takımımızda o oyuncunun sevdiği bir kişi yada personel varsa oyuncuyu ikna etmesi için konuşma yapabilmeliyiz.oyuncuları ikna edecek,anlaşma için uygun zemini hazırlayacak "klüp menajeri" eklenmeli,nasıl ki oyuncuların menajeri varsa klübün de menajeri olmalı,asistan yada futbol direktörü değil menajer transferleri bitirmeli ki klübe gelmekte nazlanan nülü oyuncularla teknik direktör birebir görüşerek ayrı bir hava vermeli.oyuncu için klübe teklif yapmadan önce oyuncu ile konuşma mümkün olmalı,gerekirse ev araba vs. gibi promosyonlarla ikna mümkün olmalı.

antrenman programı kafa karıştırıyor şu haliyle.daha doğrusu ne yaptığını tam olarak anlamadığım için asistana bırakıyorum.önceden çubuklarla hangi oyuncuyu hangi antrenmana sokacağımızı seçiyorduk,program sayısını sınırsız yada en azından oyundaki oyuncu rolleri adedince antrenman programına müsade edip çubuklu sisteme dönseler güzel olur.

benim de ara sıra kullandığım bir hile,başka bir menajer ekleyip m.city ye kendi klübünden dandik bir oyuncuyu 200 milyona transfer edip para kazanmak.klüp yönetimleri bu kadar salak olamaz heralde.bir futbolcuya değerinin üç katından fazla para verilmesini engellemeli klüp yönetimi.

maça girerken maç yönetimini asistana bırakabilmeliyiz.ben futbolu seven ancak pek anlamayan bir adamım,oyunu okuyamam,zaten önemli anları göster seçeneğiyle oynuyorum oyunu takip bile etmiyorum.taktiği belirledikten sonra maç içini asistana verebilmeliyiz,asistan oyunu okuyup rakibe göre taktiği ayarlayabilmeli.

çalışma izni çıkmayan yetenekli bir oyuncuyu yine de transfer edebilmeliyiz,bonservisiniz aldıktan sonra avrupa ülkelerine kiraya göndererek a.b vatandaşı olmalarını sağlayabiliriz.böylece yetenekler çalışma izni gibi sebeplerle atıl kalmazlar.

oynadıkça geliyor aklıma yeni fikirler :)

mmllhh
04.Haziran.2014, 16:01
Transfer ve sözleşme yenilemerinde,"aracı koyma" mümkün olmalı.mesela bir oyuncuyu almak istiyoruz ancak oyuncu bize gelmek istemiyor,teknik direktörü ile aramız iyiyse oyuncuyu teşvik etmesi için konuşma yapabilelim.yahut takımımızda o oyuncunun sevdiği bir kişi yada personel varsa oyuncuyu ikna etmesi için konuşma yapabilmeliyiz.
Böyle bir özellik vardı bildiğim kadarıyla hala var hatta FM2013'te Veysel,Alper Potuk'u ikna edebiliyordu gelsin diye.

Ben de şöyle bir şey düşünüyorum; oyuncuların özelliklerinin değişimini gözlemlerken yıllık değişimlerini görebileceğimiz bir ekran olmalı . oyuncu profiline girdiğimde sezon 14/15 - sezon 16/17 gibi görüntüleme seçenekleri olmalı antrenmanlar nasıl işe yarıyor yıllar içinde etkisi nedir daha rahat görebilmeliyiz.

byhbk
04.Haziran.2014, 19:16
Geliştirilmiş maç motoru, menajer kamerası (yedek kulübesinden izlenebilecek şekilde), absürt bonservis bedellerine son verilsin mateo kovacic için inter benden 375 M€ istediş nöyle saçmalık olmaz kendim bir oyuncumu satarken bonservisinin 1.m€ üzerine satamıyorum bunun düzeltilmesi lazım.

Sadixx
07.Haziran.2014, 22:14
Dahada istediğim yoktur.

Heyt be anılarım depreşti :(

lenardo69
08.Haziran.2014, 18:22
Ben de şöyle bir şey düşünüyorum; oyuncuların özelliklerinin değişimini gözlemlerken yıllık değişimlerini görebileceğimiz bir ekran olmalı . oyuncu profiline girdiğimde sezon 14/15 - sezon 16/17 gibi görüntüleme seçenekleri olmalı antrenmanlar nasıl işe yarıyor yıllar içinde etkisi nedir daha rahat görebilmeliyiz.

Kesinlike katılıyorum. En zevk aldığım şey oyuncuların gelişimini gözlemlemek zaten.

lofthei
10.Haziran.2014, 17:53
FM'nin de FIFA gibi bir soundtrack'i olsa iyi olmaz mı? 25-30 şarkı maç ekranı dışındaki bölümlerde dönüşümlü olarak çalsa? Ama bu şarkıların telif haklarının yüksekliği, bütçe yetersizliği yüzünden yapılmıyorsa orası başka tabi.

CanrY
10.Haziran.2014, 18:34
bankaya borçlanabilsek ve borçları ay ay değili de paramız varken ödeyebildiğimizi ödesek taksit beklemesek (var mı 14te bilmiyorum ama :D) dortmund gibi yeniden doğardık oyuncu satıp borç odesek falan :D

Jaswege
11.Haziran.2014, 04:13
Maçı 18/11 şutla bitirip 4/2 şut atan rakibime kaptırmak istemiyorum. Orta sahada oyuncularım saçma sapan kayıp düşüp kendi kendine top çarptırıp kaptırıp sonuncda gol yemek istemiyorum. Rakip takımın en dandik forveti jeneriklik goller atarken benim milyon euroluk eşeklerimin maçı hep 6.30-6.40 larda tamamlamasını istiyorum. Yapay zekanın değil biraz daha gerçekçiliğin, verdiğimiz 80 liranın hakkını istiyorum. Tüm beklentilerim bu. Çok mu?

sarianet
11.Haziran.2014, 04:25
FM'nin de FIFA gibi bir soundtrack'i olsa iyi olmaz mı? 25-30 şarkı maç ekranı dışındaki bölümlerde dönüşümlü olarak çalsa? Ama bu şarkıların telif haklarının yüksekliği, bütçe yetersizliği yüzünden yapılmıyorsa orası başka tabi.

zor bişi değil winampı aç dinle hacı :D

samasti
12.Haziran.2014, 13:51
Her sene bir sonraki sene icin bunu yazıyorum ama her sene hayal kırıklıgı.Antrenman izleme sistemi ve ileride kulup baskanı olabilme gibi özellikler gelmedigi sürece yeni cıkan hicbir Fm beni heyecanlandırmayacak.

Kesinlikle katılıyorum :icon_razz:

samasti
12.Haziran.2014, 13:56
manager yada oyuncu kamerası.

+1 bnecede oyunu yedek kulübesinden izlenebilecek hale getirebilirler. Hadi maç motorunu yapmıyorsunuz bunu yapın bari :)

samasti
12.Haziran.2014, 14:06
mac motorunu adam gibi yapsinlar , 10 CCC yakalayip bitiriciligi sogukkanliligi 15 ustu olan forvetler 5 tane karsi karsiya kacirmasin , dandik takimlarin oyuncularinin icine Messi kacmasin benim icin yeterli

Bir +1 daha... Al birde buradan yak... Hislerime tercüman oldun :) Tesislerin kapısından sokmayacağım adam; ligde 30 maçta gol atamayıp gelip benim maçımda ceza alanı dışından sağ köşe gönderine yakın yerden İbrahimoviç gibi vurup topu tavana asmasından nefret ettim :mad:

sarianet
12.Haziran.2014, 17:52
Kesinlikle katılıyorum :icon_razz:

Fm11de ya da 12de böyle bi yama vardı sanırım telden giriyorum eve gidince video atarım

harun2000harun
12.Haziran.2014, 19:09
aslında ben bir de editörde devrim yapılmasını istiyorum. yani oyun bi noktadan sonra çok sıkıcı olabiliyor. editörde değişiklik yapmak kolay olsa, mesela liglerin statüsünü, şampiyonlar ligini falan çok kolay değiştirebilsek acayip güzel olurdu.. ben mesela avrupanın en iyi 100 takımının yer aldığı 5 kademeli bi lig istiyorum. gerçek hayatta da olacağını düşünmüştüm ama bi türlü olmadı :D
1. ligde real, barca, man utd, chelsea vs. kalburüstü takımlar.. 2. ligde daha ortanın üstü takımlar vs. şeklinde...
avrupa ligi yani.. her ülkenin en iyi takımları yer alacak. çok zevkli olur. düşünün ligdeki tüm takımlar neredeyse denk. her maç ayrı olay olur. sezon sonunda da her ligin ilk 2si basketboldaki playoutlar gibi kapışır ve 1 avrupa şampiyonu çıkar... en alttaki ligden de her sene 8-10 takım düşer yerlerine yerel liglerden yeni takımlar gelir..
anlatırken bile heyecanlandım yahu :D
yok mu bunun yamasını falan yapabilecek olan
Bildiğim kadarıyla steamde öyle bir yama var.

sarianet
12.Haziran.2014, 19:12
+1 bnecede oyunu yedek kulübesinden izlenebilecek hale getirebilirler. Hadi maç motorunu yapmıyorsunuz bunu yapın bari :)

Değişikaçı

Lordinas
12.Haziran.2014, 22:00
Sega bu işi Ubisoft'a yada Naughty Dog'a devredip hızlıca bu camiadan uzaklaşsın. Beklenti falan yok artık kabak tadı verdiler.

HeracLes
19.Haziran.2014, 16:31
Maç motorundan ziyade içeriğe önem vermeleri gerektiğini düşünüyorum. Örneğin gerçekte menajerlerin yapamadığı yönetim kurulunun yaptığı bir sürü şey var bunlar yönetim kuruluna eklenebilir. Onlardan isteyeceğimiz şeyler çoğalabilir. Yeni gelir yolları, kombineler, bilet fiyatları her ne kadar menajerin bileceği iş değilse de stadyum veya tesisler de değil. Ama oyuna renk katacaktır. Altyapıya verilen önemi artırabilirler la masia tarzı okulların açılmasını isteyebiliriz yönetimden. Oyunda farklı farklı departmanlar kurulabilir. İstediğimiz zaman parasıyla 2. kulüp kurabilmeliyiz veya satın alabilmeliyiz.

Bana göre bu tarz yenilikler maç motorundan daha çok zevk verecektir. Çünkü ne kadar uğraşırsan uğraş mükemmel bir maç motoru olacağını sanmıyorum. Şu anki halini biraz geliştirseler yeter.

Ralph
19.Haziran.2014, 17:10
FM'nin artık köklü bir değişiklik zamanı geldi bence. Tamam eski gelenekler iyidir güzeldir ancak bu tekdüzelik sıkıyor artık sene oldu 2014 :) Bir şeyler değişmeli. Tek tek söyleyecek bir şeyler gelmiyor aklıma ama 2015 bizi çok şaşırtmalı.

serwan
19.Haziran.2014, 21:58
Bildiğim kadarıyla steamde öyle bir yama var.

Nasıl bulurum?

CanrY
19.Haziran.2014, 22:01
rizeyle bayerni yenemiyosam taraftar üzülmesin şampiyonluk yaşıyosam 5 mesajdan sonra unutulmasın bunu istiyorum :D

bozoo1903
22.Haziran.2014, 15:58
Biz yıllardır yazıyoruz, onlar istediklerini yapıyorlar. Firma, tok firma. Burada yaptığımız fikir mastürbasyonu. '10.000 satın türkçe yapacağız' olayını hatırlayın. Bu yüzden hiç elinizi yormayın, adamlar ne isterlerse o.

Trequartista
22.Haziran.2014, 17:13
Maç motoru cidden geliştirilmeli, ben seriyi 2010'dan sonra bilgisayar yavaşlığı sebebiyle takip edemedim, bu sene bilgisayar değişince buyuk bir hevesle ilk aldığım oyun bu oldu fakat defans bi muamma.Var olan bir menajer olarak başlama fikri,menajer kamerası fikri çok cazip görünüyor.

caner9292
11.Temmuz.2014, 18:28
Oyunun tüm serilerini oynamış birisi olarak 14 fena değildi.Çok eleştirenler var ancak bu oyunun zorluğuyla alakalı bir durum.15'den beklenti olarak yapay zekanın dahada fazla arttırılması taraftarıyım.

mpaker66
11.Temmuz.2014, 20:02
Tek beklentim v3 ile değil ilk çıkar çıkmaz oynanacak bir oyun.

SAİT71
11.Temmuz.2014, 21:09
Maç motorunu beğenmiyorum. Birde bu seride olan bir şey galiba çok kez kanatlardan ortalarımda oyuncunun vurduğu kafa/şut üst direkten dönüyor niyeyse :) Maç motorundan mıdır nedir tek isteğim motorun daha iyi olması.

serwan
11.Temmuz.2014, 21:19
Oyundaki reputation üzerinde çok çalışılmalı. Sistem çok bozuk. Beşiktaş ile 2019'dayım. ilk sezon dışında hep şampiyon oldum. Her yıl şl'de gruptan çıktım üstelik çok sağlam takımları yenerek.. Bunların sanırım üçünde çeyrek final oynadım hatta 1 kez yarı final de olabilir. Merak edip genie'yi açtım rep. neredeyse fb ve gs ile aynı. Fb çok başarısız gs de 2 senedir toparlandı.
Bi de bu rep. olayı doğrudan maça yansıyor. Rep. rakipten düşükse maçı kazanmanız çok zorlaşıyor. Takımınız çok daha iyi olsa bile

cikko
11.Temmuz.2014, 22:52
serwan hangi taktikle oynuyorsun editörden kendine ayar mı çektirdin ben hangi takımı yönetsem fenerbahçe sürekli şampiyon oluyor en çok oynadığım 4 senelik kariyerimde bile 4 sene üst üste şampiyon oldular ben taktik yapıyorum bir türlü işletemedim taktiğimi....

cikko
11.Temmuz.2014, 23:09
1-Maç motoru.Çoğunluğunda şikayeti olan konu zaten.Alt liglerde bile Bitiricilik,Uzak Şut,Hız,Hızlanması iyi olan üst liglerde tecrübeli isimleri getiriyorum.Adı sanı duyulmamış 7-8 bitiricilikli uzaktan şutu 4-5 olan adamlar kale ye füze yolluyor.Pozisyon alması,Birebiri,İletişim i yeterli seviyede olan kalecim kova oluyor kötü profilli kaleciler neuer,casillas kesiliyor.
2-Maç konuşmaları düzgün olsun.Oyunculara ne dersem diyeyim doğru düzgün sonuç alamıyoruz.
3-Feeder Club ve kardeş kulüp için bizde 1-2 öneri verebilelim dandik dandik takımları getiriyorlar önümüze...
4-Sakatlıkların aşırılığı düşürtülsün en iyi doktorları kondisyon antrenörlerini de getirsek takımda oynatacak adam kalmıyor.
5-Kiralama sistemi düzgün ama satılık listesinde olmayan adamlara istenen uçuk ücretlere ayar getirsinler.
6- 2.5 GB'lik oyun mu kaldı yıl 2014 biraz düzgün birşeyler yapsınlar görsellik anlamında.
7-Taraftarlardan dolayı da ceza alalım.Taraftar olayları da girsin.Taraftarlar maç sonrası yenme veya yenilgilerde konuşacaklarına takıma moral gücü olmaları sağlansın.
8-Hakemlerin yanlış kararlarına karşı federasyonlar ceza indirimi gibi şeylerde uygulasın.
9-Her sene yabancı kuralı için oylama benzeri birşey gelsin ligdeki kulüplerin başkanı yada menejerlerin yada kulüpler birliğine başvurup ona göre yabancı kuralını seçelim.

Kaan Souza
12.Temmuz.2014, 00:00
Hücum ederken ve defans yaparken taktikler diye 2 ayrı taktik ekranı olursa daha iyi olur kanımca.

BMAais28
12.Temmuz.2014, 00:57
oyun çıkış tarihi ne zaman belli olur

serwan
12.Temmuz.2014, 01:24
serwan hangi taktikle oynuyorsun editörden kendine ayar mı çektirdin ben hangi takımı yönetsem fenerbahçe sürekli şampiyon oluyor en çok oynadığım 4 senelik kariyerimde bile 4 sene üst üste şampiyon oldular ben taktik yapıyorum bir türlü işletemedim taktiğimi....

Yok kendime ayar çekmedim. Sadece ab kuralı var ligde. Ama tüm takımlar için geçerli tabi. Bikaç farklı taktikle oynadım. Ama genelde 2 stoper 2 wb totalde 3 dmc ve mc 1 amc 2 st
2-3-2-1-2 ya da 2-4-1-1-2 gibi.. Paylaşırım yarın fırsat bulursam

Unsal123
12.Temmuz.2014, 02:15
oyun çıkış tarihi ne zaman belli olur
Miles Jacobson attığı mesajda daha çıkış günü belirlenmemiş.

Sinser
12.Temmuz.2014, 08:58

fm'nin sessizliğinden bende sıkılıyorum...en azından şöyle final müziği falan kupa ve lig şampiyonluklarında sahada konfeti patlıyor orda şöyle "we are the champions" tarzı şarkılar çalsa ne kadar renklenir ne kadar güzel olur oyun..

bojan krkic53
12.Temmuz.2014, 10:44
okunup da dikkate alınmayacaktır ama,

1- her maçta 3-4 top direkten dönmesin

2- 3 maçtan birinde istatistiksel üstünlüğümüze rağmen maç kaybetmeyecek bir motor yapılsın. 7-8 maçta bir kez üstün olduğun maçı kaybetmek normal. tavsiyem bu oranı yakalayacak bir motor.

3- maç 3-0 iken bile bir yerlerimden terlememem gerekiyor. hele hele devre arası çok iyi oynuyorsunuz diye gaz verdiğim adamlara rağmen.

4- simülasyonu adam gibi yapın pas şiddetini ayarlayın top buz üstünde kayıyormuş gibi olmasın. kaleci elle degaj yaptığında rakip kaleden aut olacak kadar hızlı top atılması gibi saçma bir durum oluşmasını kimse gerçekçilikle açıklayamaz.

5- gerçekçilik olsun oyunu zor yapalım diye adamlar olmayan özellikleriyle yol bulmasın. 34 yaşındaki umut bulut gol kralı olmasın. bitiriciliği 10-11 olan forvetler sürekli 20 gol atmasın.

6- dünyanın en iyi defans oyuncuları fasülye oyuncular gibi olmasın. yanından şimşek hızıyla top sürerken geçen akhissar belediyenin yaşlı yedek oyuncularını durdurabilsin.

Özetle bunlarla uğraşamayız derseniz fm 12 nin maç motoru ve simülasyonunu koyun, görüntüyü biraz düzeltin yeter.

bunları yaparsanız bileklerimi keserim.

ya da daha iyi bir önerim var. çıkarmayın bu oyunu daha. genç dimağlar zedelenmesin. çok istiyorsalar fm 12 fm 08 oynasınlar.

cikko
12.Temmuz.2014, 16:00
fm 12 maç motoru nasıldı bilgi verirmisin bojan krkic 53 ?

steave
13.Temmuz.2014, 02:12
güzel ayarlanmıs bir dinamık pa sistemi oyunu baya hareketlendırebılır. pa sı 180 olan oyuncunun sakatlık sonrası 140 a dusmesı gibi yada mesela yusuf şimşek 34 yaşında 160 ca li gibi oynuyordu gercekte fakat oyunda bu deger 130 gırıldıgı ıcın keyif vermıyordu.x bir oyuncu bı takımla bı hava yakalayıp kendı sınırlarını asma gıbı bır durum yok malesef..yada mesela bi topcuyu arsenal alır 18 yasında, gittiinde pa sı 140 ken 20 yasında 160 pa olabılır.

Sinser
14.Temmuz.2014, 22:44
Gördüğüm önerilerden yola çıkarak destek olmak istiyorum

1- Antrenman olayı, bu sene epey sadeleştirdiler ama çoğu menejerlik oyununda olduğu gibi biraz geliştirilsin ya artık şu antrenman işkence değil heycan verici olsun maçlara yansıması olsun
2-Alt yapı okulları, oyuncu menejer şirketleri ile anlaşma ortaklıkları vs. gibi şeyler artık olmalı
3-genç oyuncuların kiralık gittiği klüplerde istenilen pozisyon ilk 11 maç deneyimi ile birlikte gelişim etkisinin daha fazla olması
4-Klüp kurma, klüp satın alma, gözlemcilik , futbol direktörü gibi yeni özellikler getirilmeli
5-Sound track, spiker, taraftar sesleri, golden sonra Türk adeti golü atan futbolcumuz anonsu gibi bir kaç değişik çalışma renk katıcaktır...
6-Maaşı klüp alma satma menejerlik şirketi kurma vs. gibi şeylere kullanabilmek (yada memleket takımına destek olmak, onlara alt yapı desteği sağlamak transfer bütçesi vermek gibi )

Kısacası ben artık menejerlik oynarken arkadan sıkılmamak için müzik açmak istemiyorum. 5 - 10 sezonda sıkılıp 0 dan kariyer açmak istemiyorum , ödüller (başarımlar)

Biz oyuncu olarak yüzlerce fikir ortaya koyabiliyorken bu işin içindeki yapımcı, satımcı, başkanı , dıdısı neden bunları göremiyor anlamış değilim özellikle son 2 seri oyununu orjinal satın almama rağmen bana güncellemelerden fazlasını veremedi ! Eğer bu seride beni heycanlandıracak yada düşündüklerimi sundukları bir çalışma olmaz ise çoğu insan gibi orjinalini tercih etmiycem. Fifa menejer 06 da bile şuanki fm den daha çok seçenek vardı. Lanet olsun içimdeki fm sevgisine der susarım !

riddler1299
15.Temmuz.2014, 11:49
penaltı atışlarından önce takım konuşması
forma ve stadyum editörü
stadyum yada tesis genişletirken fikrimiz sorulsun, nasıl genişletelim diye
forma reklamları ve sponsorlarla görüşmelere katılalım
sosyal hayatı olsun menajerin, dil öğrensin arkadaş edinsin evlensin çocuğu da futbolcu olsun
hatta kariyere başlarken evli ve çocuklu seçenekleri olsun
kupa kazanıldığı zaman oyuncular sağa sola koşuşmasın adam gibi tören yapılsın
son olarak stadyumlar gerçeklerine benzetilsin, birazcık

aytekin79
15.Temmuz.2014, 13:05
sosyal hayatı olsun menajerin, dil öğrensin arkadaş edinsin evlensin çocuğu da futbolcu olsun
hatta kariyere başlarken evli ve çocuklu seçenekleri olsun

Football Manager serilerinin hiçbirinde asla görmeyeceğimiz istekleri yazmışsın sen dostum. FIFA managerda o dediklerin mevcut. Menajerin özel hayatını oyuna karıştırmama gibi bana göre de çok güzel bir yol seçti SIGames ,bu yoldan da döneceklerini hiç sanmıyorum.

davidvilla
15.Temmuz.2014, 13:32
Modern futbola ayak uydurmali bence. Hala premier lig direkt pas taktikleriyle yeri göğü inletiyorsun.

riddler1299
15.Temmuz.2014, 18:31
Football Manager serilerinin hiçbirinde asla görmeyeceğimiz istekleri yazmışsın sen dostum. FIFA managerda o dediklerin mevcut. Menajerin özel hayatını oyuna karıştırmama gibi bana göre de çok güzel bir yol seçti SIGames ,bu yoldan da döneceklerini hiç sanmıyorum.

asla yapmayacaklarını bildiğim için yazdım

erenimom
15.Temmuz.2014, 18:43
gerçekten kendimizi teknik direktör gibi hissetmeliyiz bunun içinde teknik direktör kamerası şart bence,ayrıca bazı arkadaşlar yazmış şampiyonluk kutlamaları çok sıradan 3-4 mesaj geliyo o kadar şampiyon olduktan sonra gerçekteki gibi şampiyon olan takımın stadında kutlama yapılabilir ve tabiki maç matoru daha çok geliştirilebilir şimdilik aklıma gelenler bunlar

aytekin79
15.Temmuz.2014, 19:57
asla yapmayacaklarını bildiğim için yazdım

O zaman sana FIFA Managerı tavsiye ederim :)

Banega
15.Temmuz.2014, 20:12
Aklimda o kadar cok madde var ki, ama bir tanesini belirteyim;

Lig baslayali 4 hafta olmus, 9.siradayiz mesela.

Baska takimda bulunan, bizim takimin eski oyuncusu hemen ``Ne cektin be ......`` diyerek basina roportaj verip takimi elestiriyor.Ey akilsiz adam, daha lig baslayali 4 hafta olmus, sen neyin kafasini yasiyorsun? Hayir cok kotu performans gosterilir, birinci ile puan farki acilir, gene tamam diyecegim.Fakat liderle puan farki sadece 2.Ayrica yeni bir takimla anlasip gittigimde, o takimdan bir oyuncu mesela Rooney, Chelsea ile anlasmis.Ben geldigimde transferi engeleyemiyorum coktan anlasilmis, gidince taraftarlar ve yonetim bana kiziyor.Hayir yani ben mi sattim?

Umarim 2015`te boyle seylerle karsilasmayiz.

fm_monster
15.Temmuz.2014, 21:35
2012 nin üstüne database güncellemsi yapsınlar fazlasıyla yeterli olur benim için ,tüy dikmeye gerek yok.

Ronaldinho 10
15.Temmuz.2014, 22:44
Sponsorluk gorusmelerini yurutelim.. biraz yuksek fiyat isteyelim sunlardan hep ayni rakami veriyorlar. :p

serwan
18.Temmuz.2014, 12:11
ben oyuncu komutlarına "şut atarsan seni kovarım" seçeneği eklenmesini istiyorum..
böyle bi aptallık olamaz ya.. istisnasız her maç sıfıra inen beklerim içerideki boş adamlara pas vermek yerine o açıdan şut atıyorlar.. hiç atmasınlar.. boş kale bile olsa atmasınlar istemiyorum.. ben bi oyuncuya asla kaleye vurmayacaksın diyebilmeliyim. gerekirse dışarı bıraksın ama vurmasın.. sinir oluyorum çünkü...

Flawless Victory
18.Temmuz.2014, 12:24
Futbolda her dönemde farklı farklı taktikler ve oyun tarzları ön plana çıkıyor. Bir dönem pres önemliydi, daha sonra takım savunması önemli hale geldi. Hemen hemen her takım artık 11 oyuncu ile topun arkasına geçerek oynuyor. Bu gibi durumlar oyunda da güncellenmeli.

Sesler oyunun herhalde en zayıf noktası, senelerdir bu konuda kıllarını kıpırdatmıyorlar.

Oyunun her alanına dinamizm katılmalı. PA, taktikler, özellikle gerçekçi ve birebir yaptırabileceğimiz antrenmanlar, kupa törenleri... Oyunda 10 yılı devirdikten sonra bile yeni yeni şeyler görebilmeliyiz.

Bordo61Mavi
18.Temmuz.2014, 12:56
Mac motoru olsun :)

Son 2 seridir mac motoru felan gormedik biz, her gunceleme ile dahada berbat bir hal aldi.

Baska hic bir eklenti istemiyorum, sadece mac motorunu duzeltsinler benim icin yeterli.

Lordinas
19.Temmuz.2014, 01:08
Beyler Fm 15 'den görüntü falan yokmu henüz ? Yine o Takım konuşmaları ve oyun esnasında yapılan taktik ekranı kapkara olup gözlerimizi mahvedicekmi merak ediyorum.

Seçkinn
19.Temmuz.2014, 02:26
2 gün önce başladım FM14 oynamaya. Sanki biraz kolay olmuş oyun. Fenerbahçe ile ilk sezondayım ve bitmek üzere. Sadece 1 mağlubiyet aldım. Oda sezon öncesi süper kupa maçında. Hatta onda da penaltı ile kaybettim, maç sonrasında karar hatalı diye haber çıktı :)

FM15 biraz daha zorlaştırılsa fena olmaz gibi geldi bana.

Lordinas
19.Temmuz.2014, 05:22
2 gün önce başladım FM14 oynamaya. Sanki biraz kolay olmuş oyun. Fenerbahçe ile ilk sezondayım ve bitmek üzere. Sadece 1 mağlubiyet aldım. Oda sezon öncesi süper kupa maçında. Hatta onda da penaltı ile kaybettim, maç sonrasında karar hatalı diye haber çıktı :)

Bravo ne diyelim ki. ilk oynayış, ilk sezon :)

Seçkinn
19.Temmuz.2014, 10:05
Bravo ne diyelim ki. ilk oynayış, ilk sezon :)

İşte o bravoluk kısım yok aslında. Öyle üstün bir oyuncu filan değilim sonuçta. En son 2007 yada 2008 serilerinden birini oynamıştım. Antreman ayarlayıp tutturacağız filan diye göbeğimiz çatlardı. Bunda hiç uğraşmadım neredeyse detaylarla ama her şey tıkırında :) az zor olsaydı iyiydi.

Bir ara EA oyunlarındaki gibi zorluk seviyesi vardı benmi kaçırdım acaba diye menülere bile bakındım :)

aytekin79
19.Temmuz.2014, 11:05

Erken varılmış bir karar olduğunu düşünüyorum zira Fenerbahçe ile oynamak ,yanlış anlamayın , bu seride çok kolay olmuş. Hem kadro itibari ile sağlam hem de oyunun en zor sezonu olan ilk sezonda Avrupa macerası olmaması oyuncuların maçlara diri çıkmasını sağlıyor . Alt liglerden bir takım aldığınız zaman ne demek isteyeceğimi daha iyi anlayacaksınız :)

pusathan01
19.Temmuz.2014, 11:21
Erken varılmış bir karar olduğunu düşünüyorum zira Fenerbahçe ile oynamak ,yanlış anlamayın , bu seride çok kolay olmuş. Hem kadro itibari ile sağlam hem de oyunun en zor sezonu olan ilk sezonda Avrupa macerası olmaması oyuncuların maçlara diri çıkmasını sağlıyor . Alt liglerden bir takım aldığınız zaman ne demek isteyeceğimi daha iyi anlayacaksınız :)
Aynen Aytekine katılıyorum. Heleki forvetlerin birebirde kaçırdıklarını, kalecilerin muhteşem kurtarışlarını gördükçe çıldırmamak elde değil. Özellikle rakip takımlar( Kim olursa olsun) sana gelince sanki içlerine barça-münih kaçmış gibi oynamaları insanları delirtiyor.

World Hollow o1
19.Temmuz.2014, 11:58
Onca hevesle gece vardiyasını bitirp geldim, yahu daha 2 maç yapamadan oyunu tekrar sildim.
İyiki çıktığında almamışım orjinal parama yazık olcakmış...

PES gibi olmasın artık dibe vurdu bu seri çok itici.
Oynanır olsun yeter yahu saçmalıkları kaldırın gösteriş ekstra birşey eklemeyin yeter yahu. :)

SAİT71
19.Temmuz.2014, 17:43
Ben bir türlü başarı sağlayamadım bu oyunda. Çok hata var. Kaleciler kurtarır seninkiler kaçırır, direklerden döner vs vs

Esssteban
19.Temmuz.2014, 20:00
Oyuna yenilik gerek yok.

Yenilik eklemek yerine maç motoru üzerinde daha çok çalışsınlar.

cmyksl55
21.Temmuz.2014, 02:34
ekstra hiçbir özellik istemiyorum. sadece maç motorunda oyuncular saçmalamasın adam gibi futbol oynasınlar kâfi. hiçbir oyuncu özelliğini ve profil gücünü yansıtmıyor. maç motoru kafasına göre takılıyor.

E.m.r.e
21.Temmuz.2014, 06:25
herkes maç motoru yazmış bende graphic engine diyeyim o zaman :D

bu seride 3d maç motoru düzelmezse takip etmeyi bırakıcam.. tertemiz 2008'i kurarım keyfime bakarım arkadaş :)

antiochia
21.Temmuz.2014, 10:37
2013 ve 2014 gibi maç motoru olmasın da ne olursa olsun...

Vassili Zaitsev
26.Temmuz.2014, 15:38
Maç motorunu adam gibi yapsınlar yeter. Özellikle sıfıra inip orta açmak varken inadına her seferinde kaleye şut çekmeleri yok mu, beni çileden çıkarıyor. Tüm direktiflerime rağmen oyuncular bana inadına yapıyorlar sanki :D maç motorunda bir sürü eksik var ama en sinirimi bozanı bu olay :(

Uche
27.Temmuz.2014, 16:43
Ön siparişler ne zaman başlıyor ?

aliniyazi29
27.Temmuz.2014, 19:10
Oyuna bir top toplayıcı eklesinler.Yada tek topla oynanmasın.Oyuncular topun peşinde koşuyo.Kaleci rakip takım taçı için top toplamaya gidiyo.Adamlar boş kaleye gol atıyo.Taktik kısmını eski hale getirebilirler.Rakip takımda Hızı 10 olan oyuncunun ronaldo gibi koşması adamı deli ediyo.

ErayEbil
28.Temmuz.2014, 00:16
14 kadar saçma olmasın yeter..

playeray
28.Temmuz.2014, 00:57
Bence sezon içerisinde üst düzey performans göstermiş olan oyuncuların ve ödül kazanmış oyuncuların özellikleri genel anlamda +1 artmalı. Yaşlı veya genç fark etmez. Mesela Mathieu bu sene iyi oynamış ki Barcelona transfer etti. Oyunda da böyle iyi oynayan bi oyuncunun özellikleri artmalı ki büyük takımların dikkatini çeksin.

iLLiDiaN
29.Temmuz.2014, 15:07
ya klüplerin bize teklif ettiği sözleşmenin bir önemi yok her oyunumda en düşüğe çekiyorum klüp kazancı dışında bizimde kazancımızın olması gerek bence misal araba almak evlenmek vs vs

FelipeMelo
29.Temmuz.2014, 18:57
Su sacma sapan yabanci siniri'nda bir yabanci fazla secine oyun devam ettirmiyor. Bence ettirsin mac oynansin normal, mac bittikten sonra haber ciktsin X takim yabanci kuralina uymadigi icin Y takim 3-0 galip diye. Ben kac kere takildim sinira gecemedim, böyle birsey olsaydi 10-15 puan kaybetmisligim olurdu bir sezonda sirf bu hata icin. Oyunda olsa guzel olurdu.

Stan13
30.Temmuz.2014, 01:37
Sezona başladım, ilk 20 maç sonunda ortaya çıkan tablo: 14 maçta en az bir şutum direkten döndü ki bu maçların içinde 4-5 tane 5 şutumun falan direkten döndüğü maçlar var. Bunlar yüzünden puan kaybettiğim maçlar var. Gerçekçi oyun diye bir taraflarını yırtıyorlar ya, bu mu gerçekçilik ?

İkinci olarak first touchu 18 ve tekniği 20 olan Iniesta pas alırken top alırken ayağıdan tahtadan seker gibi sekiyor top, kaybediyorum ve gol ! Adamım top sürerken başka bir adamımla çarpışıyor sık sık, top kaybediyorum ve tahmin edin poziyonun sonunda ne oluyor. Tabii ki gol !

Son olarak arkadaşların da belirttiği gibi oyuncu özelliklerinin gerçekten maç motoruna etki ettiği bir oyun istiyorum. Bitiriciliği, soğukkanlılığı vs 18-19 olan adamlar patır patı gol kaçırırken 9-10 civarı olan adamlar yıldız kesiliyor bana karşı. Bunu kabullenemiyorum ve kesinlikle düzeltilmesi gerek bence.

Kısaca adam gibi maç motoru yapmalarını istiyorum, tek beklentim bu.

oldsaid
01.Ağustos.2014, 04:24
maç motorunun iyi olması ve Türkiye liglerinin saçma olmaması. Abi lig hersene geriler mi ya. Bu nasıl iş ben anlamıyorum ki. popülerlik 2 yıldıza düşüyo. 10 sene önceye göre futbolumuz gelirlerimiz tesislerimiz herşeyimiz iyileşirken oyunda tam tersine. bu bildiğin yapay gerizeka

Danger90
01.Ağustos.2014, 12:24
ben bilgisayarım kaldırmıyor diye fm 2008 e 2014 e kadar güncel kadrolar çıkarıyodum kendi kendime hiç bi yerdede paylaşmadım çünki oynuyan yoktu ilk defa bilgisyarım değişince oyun satın aldım türkçe devam etsin diye ama keyif alamıyorum fm 2008 bir takım alırdın 3m bütçesi olurdu bedava oyuncu alırdınız 300 e 500e oyuncu alırdınız 3 4 tane ligde kıyasıya mücadele edebilirdiniz büyük takımları zorlayabilirdiniz aşık atardınız keyif alırdınız yani avrupa ligi 1. ön elemelerden başlardım zevk alırdım artık fm ye giresim bile gelmiyor çünkü oyunu geliştirdiler ama heyecanını bitirdiler

Stan13
03.Ağustos.2014, 04:36
Üstte yazdıklarıma ek olarak; rakibin maçtaki ilk şutu %75 gol oluyor ve bu beni delirtiyor. Bunu da düzeltmeleri gerek. Böyle birşey olamaz arkadaş ya kafayı yemek üzereyim.

samasti
06.Ağustos.2014, 12:57
Aynı zamanda benim bitiricilik,soğukkanlılık,karar verme vs. golcüde olması gereken bütün özellikleri 15 ve üzeri olan adamlarım saç yolduracak goller kaçırırken düşük segmentteki takımların bitik forvetlerinin (bitiricilik vs 8 olan) enteresan yerlerden ilk şutlarında jeneriklik attıkları gollere de bir çözüm bulsalar iyi olur.

Onlarınki gol olmasın demiyorum ama öyle goller atmasınlar arkadaş vallahi okadar para verip aldığım adamlar yüzünden kendimi enayi gibi hissediyorum :)

ErayG
06.Ağustos.2014, 13:44
Muhtemelen bu önerim oyunu geliştiren ekibe değil de gözlemci ekibe. Bence artık ülkemizin yapay zeka takımları daha iyi transferler yapmalı. Her kariyerimde bakıyorum büyük takımlarımız bile saçma sapan transferler yapıyorlar. Diego, Sneijder gibi önemli isimleri gerçekte alabiliyorlarsa oyunda neden bu adamların yarısı kadar adamları alıyorlar ki?

iam1superman
07.Ağustos.2014, 14:16
14-15 yaşında çıkan regenlerin özellikleri güzelce gelişebiliyor ama ağırlığı/uzunluğu hiç gelişmiyor. Mesela 167 cm çıktıysa hep 167 cm çıkıyor. İnsanın boyu 14-15 yaşında da uzamaz mı?

Banega
07.Ağustos.2014, 14:46
Buraya yazilanlarin hepsinde haklilik payi var.Keske SI Games bunlari dikkate alsa, yemin ediyorum para biriktirip destek olmak icin 4-5 oyun birden alip arkadaslarima dagitirdim.

Bu aralar aklima ``Stadyum`` konusu takildi, keske her takimin gozlemcisi yapimcilara oyuncu bilgileri ile beraber birde Stad resmi yollasa, yapimcilar da her stadi gercege uygun farkli yapsa.Ama zor ve utopik bir istek malesef..Keske TT Arena,Kadikoy,Izmir Ataturk vb. farkli stadlarda oynasak, oyundan alacagimiz zevk %1000 artar eminim...

Danger90
07.Ağustos.2014, 15:48
ya ben artık bu oyunda gol olcağını anlamak istemiyorum öne geçiyorum bir frikik oluyor evet gol yedim diyorum ve şaşırmıyorum gol yiyorum illa gol atıp yemek zorundamıyız şu lanet oyunda gram zvk kalmadı ya 2 gün oynuyalım dedik gene gitti keyfim ya

5267
07.Ağustos.2014, 18:58
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/t1.0-9/10473641_10152277382317616_1009843228128446800_n.p ng

Oyunun renkleri belli oldu beyler , siyah-kırmızı takılcaz :zuhaha

osman erbil
07.Ağustos.2014, 19:30
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/t1.0-9/10473641_10152277382317616_1009843228128446800_n.p ng

Bekliyoruz :)

cikko
07.Ağustos.2014, 19:46
resimdeki adamdan subliminal mesaj yine aynı hataları geçireceğiz :D

Kaan Souza
07.Ağustos.2014, 21:48
Hücum ve Savunma için 2 farklı taktik ekranı.

caner485
09.Ağustos.2014, 11:05
Bizim takım Sayısız atak yaparken rakibin 3/1 şut yapıp maçı kazanma saçmalığı son bulsa bana yeter.

urwrdskkn
09.Ağustos.2014, 13:25

Siyah Kırmızı Bence Klasik Beyaz Temayı Değiştirmez Diye Düşünüyorum Ama 2 Ayımız Kaldı Yeni Özellikler Açıklandığı Vakit Görecez Bakalım...

bozoo1903
10.Ağustos.2014, 17:59
2 yıldır farkettim, 2 yıldır yazıyorum ve daha nice 2 yıllarca olacak. Siz istediğinizi yazın, çizin, bekleyin. SI canı isterse yapacak.

Arkadaş yazmış Sneijder, Diego diye. Katılıyorum sonuna kadar. Açıklamalarda istediğinde oyun, istediğinde simülasyon diye izah edilen uygulama var. Yetersiz olabilir, rekabet olmadığından olabilir evet. Beğenmeyen almaz. Belki(!) tepkimiz anlaşılır. Yardım, destek diye zırvalayan arkadaşlar olursa; istihdamı ülke çalışanları için olduğunda yapılır. Yoksa her oyunu Şubat yaması ile toparlayan bir firma için kimse ne yardım, ne destek demesin.

lexoqe
12.Ağustos.2014, 03:23
Daha heyecanlandırıcı haberler.

nuri80
15.Ağustos.2014, 07:36
Tek istediğim taktikler içerisine örnek taktikler koymaları. Buna göre örnek alabileceğimizi düşünüyorum.

walcott07
18.Ağustos.2014, 06:57
En büyük isteğim buglu oyuncuların olmaması.Buglu oyuncular derken kastettiğim şey Fierro mesela.Adamı alıyosun abi oyun başında bir iki şey çalıştırıyorsun arkasına da yaratıcı iyi pas atan bi OOS tamamdır başarı geldi.Bu kadar kolay olmamalı başarıyı yakalamak.Bakıyorum adam 2016da FB ile GS ile BJK ile TS ile ŞL almış bilmemne almış rekorlar kırmış.Tamamen saçmalık.Oyunda gerçekliği ön planda tutuyoruz diyorlar ama bu olayın gerçeklikle alakası yok.Yapay zekanın gelişmesi lazım.Ben çok fazla şey denedim oyunda.Şöyle bir örnek vereyim.STSL'de yabancı sınırını kaldırdım, ve Fenerbahçeye yaklaşık 15 milyon €'luk bir transfer bütçesi verdim.15 tane ayrı save açtım HEPSİNDE DE ABARTMIYORUM HEPSİNDE DE AYNI OYUNCULARI AYNI FİYATLARA SATIN ALDILAR.2. SEZON DAHİL.Böyle bir saçmalık olmamalı.Adam gibi transfer düşünen yapay zeka gelmeli oyuna.Maç motoruna değinmiyorum bile tamamen ayrı bir dünya.Ama şunu da bir programcı olarak belirteyim ki hatasız bir maç motoru yapmak imkansız.

antiochia
18.Ağustos.2014, 11:15
En büyük isteğim buglu oyuncuların olmaması.Buglu oyuncular derken kastettiğim şey Fierro mesela.Adamı alıyosun abi oyun başında bir iki şey çalıştırıyorsun arkasına da yaratıcı iyi pas atan bi OOS tamamdır başarı geldi.Bu kadar kolay olmamalı başarıyı yakalamak.Bakıyorum adam 2016da FB ile GS ile BJK ile TS ile ŞL almış bilmemne almış rekorlar kırmış.Tamamen saçmalık.Oyunda gerçekliği ön planda tutuyoruz diyorlar ama bu olayın gerçeklikle alakası yok.Yapay zekanın gelişmesi lazım.Ben çok fazla şey denedim oyunda.Şöyle bir örnek vereyim.STSL'de yabancı sınırını kaldırdım, ve Fenerbahçeye yaklaşık 15 milyon €'luk bir transfer bütçesi verdim.15 tane ayrı save açtım HEPSİNDE DE ABARTMIYORUM HEPSİNDE DE AYNI OYUNCULARI AYNI FİYATLARA SATIN ALDILAR.2. SEZON DAHİL.Böyle bir saçmalık olmamalı.Adam gibi transfer düşünen yapay zeka gelmeli oyuna.Maç motoruna değinmiyorum bile tamamen ayrı bir dünya.Ama şunu da bir programcı olarak belirteyim ki hatasız bir maç motoru yapmak imkansız.
Elbette hata olacak ama en azından 2012 gibi olsun yeterli...

loopusmunes
18.Ağustos.2014, 12:43
-Hazır taktikler olabilir.

Mesela menajerliği bırakmış Ferguson, Rijkaard, Jupp Heynckes, Crurff gibi hocaların kullandığı taktikler eklenebilir.

-Sakatlık sırasında sahaya giren doktorların eline bi sedye versinler bir zahmet. Yaka paça sürüklüyorlarmış gibi görünüyor. Oyundan soğutan büyük bir faktör kendi adıma.

-Oyunun adı Football Manager ama saha içinde manager yok. En azından sağa sola gidip gelen, arada bir oturup kalkan bişey yapsınlar.

Seçkinn
20.Ağustos.2014, 03:52
Sözleşme manyaklığına bir son verilmeli. Yeni kontrat imzaladığınız, yeni transfer ettiğiniz oyuncular 3-4 ay sonra kapınıza dayanıyor kontrat diye. Nadiren bu işi erteleme şansı oluyor oyuncuyu mutsuz etmeden. Hadi bir adamı çok az maaşa bağlarsınız çok iyi oynar gelir onu anlarım ama hemen her oyuncuda oluyor bu durum neredeyse. FM14 de gördüğüm en büyük saçmalıktır bu.

diktac
20.Ağustos.2014, 23:34
Maç motoru düzeltilmeli

exe_genesis
21.Ağustos.2014, 01:28
ya klüplerin bize teklif ettiği sözleşmenin bir önemi yok her oyunumda en düşüğe çekiyorum klüp kazancı dışında bizimde kazancımızın olması gerek bence misal araba almak evlenmek vs vs

Kulüp boş yere para vermesin diye bende en düşük çıkan maaşı seçiyorum ama sakat durum. Takımın durumu kötüyse seni kovmaları kolay oluyor tazminatın yok diye :icon_razz::icon_razz:

subwaykillerfb
22.Ağustos.2014, 01:47
Gerçeği söylemek gerekirse fm 2012 den sonra gelişme gösterdi sports interactive.Buna rağmen hala eksikler var savunmacılar çok fazla öne çıkıyor ve arkaya atılan toplarda her zaman geçiyor rakip takımın bu kadar kolay gol atması engellenmeli.Antrenmanları izleme,maç motoru geliştirilmeli,tribünlerde takımların sloganları yapılabilir.Örnek vermek gerekirse ben West Ham taraftarıyım West Ham ın ev sahibi olduğu her maçta ı am forever blowing bubbles şarkısı söylenir bu ve benzeri sloganlar şarkılar eklenebilir.Orta sahadan(kendi yarısahalarından) beklerin attığı goller azalmalı bir yılda en az 6 tane o şekilde gol yiyorum.oyuncuların fizikleri yapılabilir(tabi buda maç motoruna dahil.

Seçkinn
22.Ağustos.2014, 21:02
Top toplayıcı istiyoruz, birde bolca top. Geniş maç izlerken sahanın diğer ucuna gidip topu alan oyuncu görmekten usandık :)

HooijDonk07
22.Ağustos.2014, 22:00
Bucaspor'un altyapısını merak ediyorum. Bu sene ciddi anlamda çok iyi oyuncular var a takıma yükselen profillerini nasıl olacak bakalım

xRa
23.Ağustos.2014, 15:57
1. 10 bitiricilik olan adamlar 17 -20 bitiricilik olan adamlardan fazla gol atmasın
2. Top Toplayıcı koyulsun 1 topu almak icin 20 saniye boşa gidiyo :)
3. 45 şut 20 isabetli şut ile 1 gol atiyorum bu kadar şaçma motor olmaz..
4. hızı 11 olan topcu messi gibi kosmasın..
5. Regenlerin boyu uzasın kiloları artsın
6. Anadolu takımların maaş ve transfer bütçesi artsın her oyunda 200k maaş bütçesiyle baslamak istemiyoruuum :)
7. Yedek klübesine kamera koyulsun. isteyen ordan izler.
8. futbolcular kafasına göre gitmek istiyorum diyemesin. bonservisi verip gönderelim...
9. taktik bölümü geliştirilsin.
10. Antreman Eski haline dönsün

LongestNameEver
23.Ağustos.2014, 16:56
Mesela Southampton 3 sene sonra bir oyuncuya 80 Mn pound veremez verememeli! Sürekli artan bütçeler çok şaçma bence külüplerin parası az olmalı gelmek isteyen tüm oyuncuları ne olursa olsun almak çok şaçma çünkü her türlü paran oluyor yani

Seçkinn
24.Ağustos.2014, 15:01
Şu fikstür olayı da çözülürse süper olur. Özellikle 5 günde 3 maç durumu çözülmeli.

Birde yeni başıma geldi; Şampiyonlar Ligi finali oynayacağız M. City ile, adamların 23 benim 17 oyuncum milli takımda :)

Flawless Victory
24.Ağustos.2014, 15:05
Anadolu takımlarından Türkiye içinde transfer yapıyorsak fazla para ödeyelim ama yurt dışından yapıyorsak az ödeyelim.

CanrY
25.Ağustos.2014, 16:12
menajer profilimiz diğer menajerlerinki gibi olsa güzel olurdu gençlerçe çalışmamı 20 falan görmek isterdim ya da eğilimleri örneğin as takıma genc oyuncular alır, oyunkurucu kullanır vs

cikko
28.Ağustos.2014, 01:18
menajer profilimiz diğer menajerlerinki gibi olsa güzel olurdu gençlerçe çalışmamı 20 falan görmek isterdim ya da eğilimleri örneğin as takıma genc oyuncular alır, oyunkurucu kullanır vs

FM Genie Scout Programında görebilirsiniz...

RagnarLothbrok
29.Ağustos.2014, 16:12
Oyuncu sözleşemeleri ve transfer olayları sil baştan tekrar yapılmalı;
Örneğin ben süper ligde oynayıp epl'den bir topçu almak istediğim zaman, adam teklif ettiğim sözleşmedeki tutarı oturup düşünmelli.
Oyuncu eplde 3 milyon alıyor vergisi düşünce adama 1.7 kalıyor, Türkiyede 3 milyon verdiğim zaman 2.5 falan eline geçecek para olacak oyuncunun. Madem gerçekçilik arıyoruz, oyunun bu kısmı bence maç motorundan bile önemli, motora yıllardır zaten alıştık aynı tas aynı hamam

Flawless Victory
29.Ağustos.2014, 17:49
Taktik ekranı eskisi gibi ve çok detaylı olsun. Çok farklı taktikler yapabilmeliyiz. Artık antrenmanları görsel yaptırabilmeliyiz, duran top organizasyonları da.

brkrkmzgfb
29.Ağustos.2014, 21:44
Kazandığımız parayla bişeyler yapabilmeliyiz en azından transfere harcayalım :)

byariff
29.Ağustos.2014, 21:52
boyle olacak diyorlar fm tabi gercekte olmuyabilir.

http://i.imgur.com/rAlui3t.jpg
http://i.imgur.com/nh9AeYu.jpg

vivoperlei
30.Ağustos.2014, 01:38
Bu ekran goruntulerine itibar etmeyin arkadaslar. SI'nin bunlari tanitmasina daha bayagi bir zaman var.

Cengo
30.Ağustos.2014, 02:00
boyle olacak diyorlar fm tabi gercekte olmuyabilir.

http://i.imgur.com/rAlui3t.jpg
http://i.imgur.com/nh9AeYu.jpg

SI hiç bir kaynağa veri iletmedi. SI dışında hiç kimse arayüzü görmedi henüz. Dolayısı ile bir skini FM 15 sanan kişiden çıkmış dedikodu olabilir bence.

DenizlispoR
30.Ağustos.2014, 02:03
http://i.imgur.com/uST9Agw.jpg

Böyle bir resim daha dolaşıyor. Bu da tema olamaz herhalde.

excaliburuA
30.Ağustos.2014, 12:36
Fazla birşey istemiyorum sadece 3D maç motorunu kaldırıp detaylara önem versinler, çelişkileri gidersinler, gerçekçi maç motoru olsun, son olarak da yapılan transferler zırvalarla dolu olmasın..

steave
02.Eylül.2014, 18:05
oyunculara ne dersek dıyelım bızı terslemeyı bıraksınlar karsılarında ılkokul arkadasları yok.

Seçkinn
02.Eylül.2014, 18:53
oyunculara ne dersek dıyelım bızı terslemeyı bıraksınlar karsılarında ılkokul arkadasları yok.

Bak buna kesinlikle katılıyorum. Oyun adı üstünde menajerlik oyunu, neredeyse her lafa tepki verense genelde futbolcular. Teknik adamın ağırlı olmalı biraz. Kendi takımım diye söylemiyorum ama her takım FB değil :)

pusathan01
02.Eylül.2014, 23:33
İstediğim bir çok şey var ama ilk aklıma gelen milli takım hocası iken kendi klubumüz dışındaki oyuncu ile milli görüşme yapabilmeliyiz. Adam kötü oynuyor azarlayacağım yada iyi oynuyor öveceğim adamla konuşamıyorum. Karşıma direk " Şu anda bir şey düşünmedim " çıkıyor. Bu tür konuşmalara bir özen gösterilse daha özgün daha farklı konuşma da getirilse iyi olur.
Kalecilerin özelliklerinin bir iki tık düşürülmesi de iyi olacaktır. Karşımdaki amatör küme kalecisi bile olsa panter kesiliyor. ki aynı durum benim kalecilerimde de var. Artık kalecilerde özellik aramaz oldum.

Kawaguchi
04.Eylül.2014, 10:38
Cm 00-01 ile başlayan şu hastalığına lanet olsaydıda o gün PC yansaydi kapilmasaydım.. Hastasiyiz abi micro genius cari bir oyun koysalar konuda alacaz oynucaz

sivaslizoro
04.Eylül.2014, 21:07
Aldığımız maaşı değerlendirebilmeliyiz. Yılda tonla para alıyorum. Hiç değilse bir takımın isim hakkını yada kendisini yada stadının isim hakkını almak isterdim.

SAİT71
04.Eylül.2014, 21:42
Şu hoca tersleme olayı benimde zoruma gidiyor, toplantı yapıyorum hemen ters tepki yok bunun için mi toplandık, herif bana tavır alıyor oynatmadım diye odaya girişi bile bin bir triple. Yok beni çağırmışsın ne vardı falan, sanki biz dış kapının dış mandalıyız. Birde oyuncu yönetim iletişimleri çok zayıf ben istediğim zaman istediğim konuyu istediğim kişiyle görüşmem lazım, bu hakkı elimden alamaz kimse, adama bir konuyu söylesek diğer konu için belli bir süre beklememiz gerekiyor. Bu iletişim olayıda gelişmeli.

3842
05.Eylül.2014, 03:11
İki değişim bir de iyileştirme bekliyorum açıkçası.

Birincisi oyuncuların gözle görülür gelişimleri 25 - 26 yaşlarına geldiklerinde durmasın. Zira 25 - 26 yaşından sonra parlayan pek çok oyuncu biliyoruz. En güzel örneği Burak Yılmaz'dır heralde. Ama tabii böyle bir özellik ekleyeceğiz diye de limon tadı vermesinler, Aydın Yılmaz'dan bir Messi çıkarmak istemiyorum. :D

İkincisini biraz daha açmak istiyorum. Yıllardır varlığının olup olmadığını merak ettiğim bir özellik. Gözlemlerime göre böyle bir özellik yok.

Ateşli taraftarların ve bazı takımların iç sahadaki inanılmaz performanslarının oyuna yansımaması. Mesela nasıl Şampiyonlar Ligi kuralarından sonra ve önce çeşitli taraftarlar ve oyuncular TT Arena ortamı ve Galatasaray taraftarından korkuyla bahsettiyse bu oyunda da bulundurulmalı. Taraftar etkisi oyunda sadece deplasmanda ve içerde oynanan maçlar olarak değişiyor. Arsenal, Malaga deplasmanında oynadığı güvenle Roma deplasmanında ya da İnönü'de oynayamaz bence ve oyunda da oynamasın arkadaş :).

Yıllar önce editorden takım seçeneklerinde taraftar holiganlığı tarzı bir seçenek vardı. Bununla oynadığımda da gözle görülür bir değişim görememiştim.

Son olarak da nasıl yaparlar, ederler bilmiyorum ama basın toplantıları bir vakitten sonra takımı ve oyuncuları motive etmek için ezbere dolduracağımız bir ankete dönüşmesin.

Evet, bence en azından şimdilik bu yapılmalı :)

amorti
05.Eylül.2014, 15:16
İki değişim bir de iyileştirme bekliyorum açıkçası.

Son olarak da nasıl yaparlar, ederler bilmiyorum ama basın toplantıları bir vakitten sonra takımı ve oyuncuları motive etmek için ezbere dolduracağımız bir ankete dönüşmesin.

Evet, bence en azından şimdilik bu yapılmalı :)

Derbi maclarinda hic okumadan gelen her secenege ustten ikinciyi isaretleyerek geciyorum, okumayi birakali aylar oldu.

Taraftarlar icin onemli, maci 11 kisi tamamlamaliyiz, soyunma odasindaki atmosfer guzel.... eeeah!

RodiMood
06.Eylül.2014, 14:38
Maç motorunun geliştirilmesi lazım. Kapı gibi iki stoperimin arasından dandik bir forvet arkaya kaçabiliyor rahatlıkla.

xwerswoodx
08.Eylül.2014, 11:40
Benim en büyük beklentim genç oyuncular eğitim aldıklarında veya erken zamanda potansiyellerine eriştiğinde potansiyellerinin artış göstermesi yani sabit kalmasın. Misal 193 potansiyele sahip bir oyuncu erken yaşda 193 olunca o oyuncunun potansiyeli 200 e kadar çıksın 193 de sabit kalması çok saçma mesela. Genç oyuncu niye daha fazla gelişemesin, FM in eski serilerinde messiye baktığımızda potansiyeli 199 muydu, demek ki zamanla oyuncuların potansiyeli artabiliyor. Direk sabit bir değer koymak imkansız.

Saçma salak transferler ortadan kalksın. 1 milyonluk oyuncuya 50 milyon ücret istemeleri aşırı derecede saçma. Adam 199 potansiyel ama 75 current istenilen fiyat 56 milyon. Akla mantığa hizmet değil bu.

Büyük takımlar adam gibi transferler yapsın. Galatasaray gelip kuzey irlandadan 110-120 potansiyelli oyuncu almasın artık yeter bu saçmalık.

Sezonda 100 orta açıyorsam bunlardan en az 4-5 tanesi direkt kaleye gidip gol oluyor, artık bu saçmalık bitsin.

Bir maçta 5 oyuncu sakatlanmasın.

Kaleciler kale çizgisindeyken aşırtma gol yemesin.

Transfer için oyuncuların istediği ücretler daha insancıl olsun. Takımı olmayan 140 potansiyelli oyuncu 150 bin para istiyor. Drogba bu kadar kazanmıyor yahu.

Oyuncuların menajerlerine oyuncusuna takım bulmasını önerebilelim. Oyuncu gitmek isteyince teklif gelmeyince sanki suç bizimmiş gibi bize yüklenmeyi bıraksın artık.

Takım satın alabilelim. Maaşlarımız bir işe yarasın. Yeterli parayı bulduğumuzda takım satın alırız, geliştiririz.

Bizim yeteneğimiz antrenmanlara yansıtılsın artık.

İş ilanlarında menajerlik dışında iş başvurusu yapamıyorsak, ne diye bir ton seçenek konulmuş? Ya kaldırılsınlar yada diğer işler içinde başvurabilelim.

Yedek kulübesinden maç izlenebilsin.

Asabi karakterli bir oyuncuyu kötü oynayınca kenara aldığımızda sinirlensin.

Bir maçta 20 tane gol olmasın. Yahu bir maç 11-9 biter mi, rica ediyorum halı saha mı bu?

Koltuksuz stadyumlar eklensin, küçük takımların statları büyük takımlarınkinden daha büyük görünüyor. Sonra bakıyorsun oturma kapasitesi 300 :)

Bilgisayarın yönettiği takımlar tesis geliştirmesi yapsın. (Bu özellik varsa bile ben hiç görmedim)

Flawless Victory
08.Eylül.2014, 12:56
Maç motoru :

- Oyuncunun topsuz koşarken ile topla koşuşu arasındaki fark bariz gözükmeli.
- Savunma oyuncularının daha agresif oynadığını düşünürsek bu maç motorunda gözükmeli.
- Gollerden ve kartlardan sonra yakın çekime girip animasyonlar çıkmalı.
- Maç içinde oyuncular ve takımlar hakkında küçük bilgiler çıkmalı. Oyuncu için mesela "bu sezon ligde 6 golü var" gibi. Ki bunu yapmak kolay.
- Hadi tribünleri yapmıyorlar ama saha kenarı canlı olmalı. Teknik adam, yedek oyuncular ve animasyonları olmalı. Tartışmalı pozisyonlarda klübeden çıkıp en azından itirazları gösterilebilir. Klübedeki oyuncu kart görebilir.
- Bununla bağlantılı olarak pozisyonlara itiraz edebilmeliyiz, itiraz sonucu küçük ihtimal de olsa kararları değiştirebilmeli veya kart görmemize neden olabilmeli.
- Adam eksiltme sadece kanatlarda olmamalı, yetenekli oyuncular ceza alanı çevresinde de adam eksiltip önünü açabilmeli ve biz bazı oyunculara adam eksilt komutu verebilmeliyiz.
- Oyuncu komutları Fifa Manager'da olduğu gibi oyuncuya tıklanarak kolaylıkla yapılabilmeli.
- Oyun kurucu oyuncular daha çok topla oynamalı, bu maç motorunda gözükmeli.
- Forvetlerin sırtı dönük oynadığı, takımın set hücumu yaptığı bariz gözükmeli.
- Oyuncuların bilek hareketleri ve özel yetenekler oyunda fark edilir olmalı.
- Her oyuncu gelişine vole vuramamalı, daha doğrusu vurmaya çalışmamalı.

Oyun Dışı :

- Ayın veya yılın golleri NBA 2K'de olduğu gibi video klip halinde izlenebilmeli.
- Sadece basın açıklamaları değil spor programları olmalı ve bu programlarda goller, oyuncular, takımlar yorumlanmalı.
Şampiyonluklarda ve önemli başarılarda ya videolar girmeli ya da çok daha detaylı yazılar çıkmalı. Oyuncu istatistikleri verilmeli. Şampiyonluk kutlamaları olmalı.
- Taktik ve antrenman ekranı çok detaylı olmalı. Buralarda harcadığımız zamanın karşılığını alabilmeli, sahada görebilmeliyiz.
- Antrenmanlarda en azından duran top organizasyonları yaptırabilmeliyiz. Günlük yapacağımız 1-2 antrenmanın içeriğini detaylı olarak belirleyebilmeliyiz.
- Taktiklerde "hücum" diye çok sığ bir komut yerine "hücum"un karakterini belirleyebilmeliyiz. Örneğin; çubuk şeklinde hücum değerini belirleyebilmeliyiz.
- Köşe vuruşlarında ve frikiklerde oyuncuları istediğimiz noktaya yerleştirebilmeliyiz. Ancak oyuncular oyunun ve karakterlerinin durumuna göre bizim belirlediğimiz yerlerde durmamalı veya durmalılar.

BaGa TaRKaN
08.Eylül.2014, 15:08
SI, Oyun Hakkında İnternette Dolaşan Bilgiler ve Ekran Görüntülerinin Tamamen Gayri-Resmi Olduğunu ve Şuana Kadar Yeni Oyun Hakkında Hiçbir Yerde Bilgi Paylaşımı Olmadığını Belirtti.

FM15 Özelliklerinin ve Tanıtımının Ekim Ayının İlk Haftasında Yapacaklarını Belirtti.

RagnarLothbrok
10.Eylül.2014, 04:07
Şu olsun-olmasın-eksik, kısımlarını okurken yeminle oyundan soğuyacaktım arkadaş ne çok problemimiz varmış :)
Aslında istediklerimzde yapılamayacak şeyler değil, ama adamların düzeni kurulu ve mantıklarıda şu: ''kardeşim ben bunu yapıyorum, adamda paşa paşa lisanslısını alıyor ve oynuyor.. yıllardan beri bu böyle, ben neden yorayım ki kendimi ? ''
Klasik pazarlamacı zihniyeti adam Türkte olsa avrupalıda olsa kafa yapısı bu ve ben bunun değişeceğine ihtimal dahi vermiyorum, ama oynuyoruz işte hala..

Corpus
10.Eylül.2014, 04:43
Fiyatı 5-10 lirayı geçmesin

Bari yediğimiz kazık küçük olsun

samasti
10.Eylül.2014, 15:32
Benim bir isteğim var fakat yapılabilirliği ne durumda olur bilemiyorum...

Gerçek hayatta çok önemli maçlarda oyuncuların moral motivasyonu vs. önem taşıyor filan deniyor ve bu konuda Fatih Terim örneği veriliyor maçtan önce iyi motive ediyor filan diye.

Bunu oyuna yansıtsalar ve takımdaki oyuncuların ruh halini maçtan öncede görsek ve buna göre oyuncularla tektek konuşabilsek. Hatta biraz abartıyorum genç bir oyuncuyu ilk defa önemli bir maça çıkartmadan önce kendisiyle özel olarak görüşsek, bazen bu ters tepse maç içerisinde heyecandan hata yapsa vs... Bakın maç öncesi konuşmalarından takıma seslenişlerden bahsrtmiyorum. Biraz farklı bir durum bu... önemli olaylarda hayat memat meselesi olan maçlarda oyunculara durumu anlatabilecek onları kamçılayacak görüşmelerden bahsediyorum...

Bilemiyorum ne derece mümkün ama güzel olurdu

lenardo69
11.Eylül.2014, 13:29
Merhaba arkadaşlar. Benim isteğim şudur 2. - 3. sınıf futbolcuların özelliklerinin tam olarak yansıtılmadığını düşünüyorum şöyle ki ben bi kanat oyuncusuyum ve çok hızlıyım karşılaştırma yaptığında 16 hız 16 hızlanma olur atıyorum. Ama benim ca'm düşük olduğu için hızım oyuna yansımıyor. Bence bu çok önemli bir eksiklik. Verdiğim örnek bir örnek bu arada. Yani fiziksel özellikler ca pa olayı dengesiz diye düşünüyorum. Bu konuda geliştirilme olmalı. Ya da bana bi bilgilendirme yapılırsa çok memnun olurum. İyi Günler Arkadaşlar.

3842
14.Eylül.2014, 23:34
Merhaba arkadaşlar. Benim isteğim şudur 2. - 3. sınıf futbolcuların özelliklerinin tam olarak yansıtılmadığını düşünüyorum şöyle ki ben bi kanat oyuncusuyum ve çok hızlıyım karşılaştırma yaptığında 16 hız 16 hızlanma olur atıyorum. Ama benim ca'm düşük olduğu için hızım oyuna yansımıyor. Bence bu çok önemli bir eksiklik. Verdiğim örnek bir örnek bu arada. Yani fiziksel özellikler ca pa olayı dengesiz diye düşünüyorum. Bu konuda geliştirilme olmalı. Ya da bana bi bilgilendirme yapılırsa çok memnun olurum. İyi Günler Arkadaşlar.

Aslında (bence) oyuna yansıyor ama diğer özellikleri pek iç açıcı değilse o adam topla hızlı olamıyor, topsuz alan gibi mental özellikleri de düşükse topsuz da saçma sapan hareketler yaptığından biz onun hızını fark edemiyoruz. :)

hknshr
16.Eylül.2014, 14:24
14 serisinde ki en buyuk sikayetim oyuncu pozisyon ve rollerindeki eksiklik. Ornegin Right-Left Midfielder pozisyonunda sadece ve sadece 3 adet oyuncu rolu bulunmasi bana gore facia. 1 adet ice kat edecek tarzda (Robben-Ribery) bir adette oyun kuracak tarzda (David Silva) winger rolu eklenmesi gerektigini dusunuyorum yeni seride. Ayrica Right-Left Central Midfielder ve Right-Left Midfielder pozisyonlarinin arasina da yeni bir pozisyon eklenmeli. Eski bir futbol terimi olan haf pozisyonu yani. Gecen sezon Real Madrid'te Di Maria'nin oynadigi pozisyon ve rol veya Liverpool'un diamond sisteminde Coutinho'nun oynadigi pozisyon ve rol. Yeni sezonda da su an Man U'da Herrera ve Di Maria ayni sekilde oynuyor. Di Maria biraz daha delici Herrera ise oyun kurucu tarzinda oynuyor ama pozisyonlari tam olarak MC degil.

serwan
16.Eylül.2014, 23:58
14 serisinde ki en buyuk sikayetim oyuncu pozisyon ve rollerindeki eksiklik. Ornegin Right-Left Midfielder pozisyonunda sadece ve sadece 3 adet oyuncu rolu bulunmasi bana gore facia. 1 adet ice kat edecek tarzda (Robben-Ribery) bir adette oyun kuracak tarzda (David Silva) winger rolu eklenmesi gerektigini dusunuyorum yeni seride. Ayrica Right-Left Central Midfielder ve Right-Left Midfielder pozisyonlarinin arasina da yeni bir pozisyon eklenmeli. Eski bir futbol terimi olan haf pozisyonu yani. Gecen sezon Real Madrid'te Di Maria'nin oynadigi pozisyon ve rol veya Liverpool'un diamond sisteminde Coutinho'nun oynadigi pozisyon ve rol. Yeni sezonda da su an Man U'da Herrera ve Di Maria ayni sekilde oynuyor. Di Maria biraz daha delici Herrera ise oyun kurucu tarzinda oynuyor ama pozisyonlari tam olarak MC degil.

Bence hazır roller komple kaldırılabilir. Gerçek hayatta oyuncuya sen içe kat eden kanat oyuncususun ama destek rolünde falan denmiyor. Şunları yap şunları yapma deniyor. Sadece komutlar olmalı ama şimdikiler gibi sınırlı değil..

antiochia
17.Eylül.2014, 00:43
2013 ve 14 gibi olmasın başka beklentim yok..

ngn
17.Eylül.2014, 23:40
ben su PA olayını kaldırsınlar istiyorum. yani herkes ronaldo olmasın da potansiyeli düşük bir futbolcuda ileride iyi bir çalışmayla iyi yerlere gelebilsin. büyük takımlar gm scout kullanır gibi 15 yasında butun potansiyeli yuksek cocukları toplamasın. elimizde ligin gol kralı olmus yada samp. liginde harikalar yaratmıs adam potansiyeli düşük diye takımlarından radarından cıkmasın. eski serilerdeki gibi 500k ya alıp 3-5 m a rahat satabilelim. 500k eden adama 5m verip 3e satamayıp elimizde patlamasın

Flawless Victory
18.Eylül.2014, 00:53
ben su PA olayını kaldırsınlar istiyorum. yani herkes ronaldo olmasın da potansiyeli düşük bir futbolcuda ileride iyi bir çalışmayla iyi yerlere gelebilsin. büyük takımlar gm scout kullanır gibi 15 yasında butun potansiyeli yuksek cocukları toplamasın. elimizde ligin gol kralı olmus yada samp. liginde harikalar yaratmıs adam potansiyeli düşük diye takımlarından radarından cıkmasın. eski serilerdeki gibi 500k ya alıp 3-5 m a rahat satabilelim. 500k eden adama 5m verip 3e satamayıp elimizde patlamasın
Eski oyunlarda dedigin gibi pa si dusuk oyuncular cok iyi performans gosterdiginde takimlar yuksek bedellere alabiliyordu ve oyuncuyu bir yere kadar baya gelistirebiliyorduk.

Pod
20.Eylül.2014, 14:13
Transfer olayında artık transfer bütçesi gibi bir şeyin olmaması. Transferleri başkandan istemek. Son cümledekini sanıyorum teknik heyet komutlarından yapabiliyoruz ama demek istediğim tam olarak o değil. Bir liste sunacağız mesela, bütçe falan olmayacak, sonuçta en olmadık takımlar bile ligimizde büyük transfer yapabiliyorlar. Başkan alabiliyorsa kulübün mali yapısı doğrultusunda bu listeden transfer yapacak.

Olacağı yok ama insan bekliyor işte :)

Cartmanez
22.Eylül.2014, 02:39
Yalvarırım rakibin her şutunun gol olduğu bir oyun olmasın. Premier Lig'de kanser oldum bu yaz Arsenal ve Tottenham kariyerleriyle. Oyun buga mı girdi ne oldu anlamadım ama sinirlerim çok bozuldu, nolur düzeltsinler şu olayı.

huseyin91
22.Eylül.2014, 08:12
Bariz oyun görüntüleri sızmış, bunlar hala SIGAMES kimseye dağıtmadı diyorlar, böyle bi tema mı var yahu, bariz oyunun kendisi işte, bu kadar inanılmaz olan nedir :)

sivaslizoro
23.Eylül.2014, 12:10
kazandığım parayı değerlendirmek istiyorum arkadaş. suat altın inşaat kayseri erciyesspor gibi mesela :D

xwerswoodx
27.Eylül.2014, 16:48
Çıkarmasınlar, tek beklentim bu. Son 3 seri gibi hayal kırıklığı yaşayacaksam çıkarmasınlar.

aytekin79
27.Eylül.2014, 17:42
İhtiyacım olduğu için eksikliğini farkettiğim bir durum gözüme çarptı ;

Bir takımın başına hangi hafta geçtiğimizi ve o haftaki puan durumunu ilerleyen haftalarda göremiyoruz .Bu bir eksiklik bana göre. Geçmişe dönüp de takımı o sezon nereden nereye getirdiğimizi görmek hoş olur diye düşünüyorum.

serwan
29.Eylül.2014, 22:24
Bunca gizem yarattılar, yok belgeseldi tanıtım günüydü vs..
Yani makyajlanmış bi oyun bizi bekliyor anlaşılan. Reklam çok olunca içi boş oluyor genelde

firataylan
30.Eylül.2014, 11:59
Antrenmanları düşük kalitede olsada izleyebilmemiz güzel olur.Sponsor firmalarıyla kendimiz anlaşabilsek ve bu firmalar gerçek markalar olsa güzel olur.Ayrıca finans olayına biraz daha gelebiliriz.Mesela TV gelirlerine aldığımız toplu parada gerçekteki gibi pazarlık edebilsek güzel olur.Çoğu kişi oynamaz belki ama Sportif Direktör gibi rollerede bürünebilsek güzel olur bence veya gözlemci olsak takımlar için gidip G.Amerika'da maçlar izlesek güzel olabilir.Bunun dışında oyunda görselliğe daha fazla önem verilmeli bence.Oyun tabi ki genellikle metin okuyarak oynadığımız bir oyun ama görselliği arttırıp daha hoş bir görünüm elde edebilirler.Son olarak herkesin birinci talebi maç motoru kesinlikle çok fazla geliştirilmeli oyunda çok saçma hatalar olabiliyor.Bunun dışındada mesela ilerleyen yıllarda oyunda oğlumuz futbolcu oluyor.Bunun gibi komik olaylar arttırabilinir.

E.Cartman
30.Eylül.2014, 13:44
Şu kazandığımız parayı harcayabilelim artık tek isteğim bu şimdilik :D

Ralph
30.Eylül.2014, 14:14
Şu kazandığımız parayı harcayabilelim artık tek isteğim bu şimdilik :D
Ben onun bir işe yarayacağını düşünmüyorum hiç. Tek bir amacı var kazanılan paranın, ne kadar çok para kazanıyorsan okadar zor kovuluyorsun.

aytekin79
30.Eylül.2014, 15:10
Kazanılan para harcama olayı FM'nin yapısına ters bir olay. Öyle birşeyin geleceğini de zannetmiyorum.

Belki kazandığını kulübe hibe ettirirler ilerde o belli olmaz bak :) gerçi sözleşmedeki maaştan kısarak az buçuk bunu gerçekleştirebiliyoruz.

Flawless Victory
30.Eylül.2014, 16:49
Kazanilan para ile klup satin alabilsek guzel olur ama bu is de zorlastirilmali. Dunyada kac teknik direktor klup aliyor ki.

serwan
30.Eylül.2014, 17:20
sanırım miles jacobson fm'de kazanılan parayı harcama olayının asla olmayacağını söyledi..
bu arada sanırım kazanılan paranın miktarı size hem iş güvenliği sağlıyor(sözleşme süresi de önemli) hem de itibar...

ibo1919
30.Eylül.2014, 18:06
Sene oldu 2015 sesli direktif gelse çok güzel olur hem oyuna heyecan gelir ayrıca taktikler konusuna gelirsek sadece direktif çok saçma olmuş düzeltseler iyi olur.
Maç motoru zaten herkesin ortak isteği yediğimiz saçma sapan gollerin haddi hesabı yok ayrıca taktiğimin zaman zaman sahaya yansıdığını görsem de devamlı olmuyor oyunda bir istikrar yok oyuncularımızla daha sık konuşma yapabilme ve antrenman programına biraz daha dahil olabilme olursa hiç değilse bu sene verdiğimiz paranın karşılığını alabiliriz.

serwan
30.Eylül.2014, 20:48
Sene oldu 2015 sesli direktif gelse çok güzel olur hem oyuna heyecan gelir ayrıca taktikler konusuna gelirsek sadece direktif çok saçma olmuş düzeltseler iyi olur.
Maç motoru zaten herkesin ortak isteği yediğimiz saçma sapan gollerin haddi hesabı yok ayrıca taktiğimin zaman zaman sahaya yansıdığını görsem de devamlı olmuyor oyunda bir istikrar yok oyuncularımızla daha sık konuşma yapabilme ve antrenman programına biraz daha dahil olabilme olursa hiç değilse bu sene verdiğimiz paranın karşılığını alabiliriz.

Sesli direktif olayını geçen sene yazdım SI'a. 14'te olmadı ama 15'te bi sürpriz bekliyorum :)
Sistem basit oyuna başlarken her komut için kendi sesimizi kaydetcez ve maç esnasında bi tuşa basıp konuşcaz. Önceden kaydetmeye gerek yok aslında mevcut teknoloji ile ama daha verimli olur bu şekilde ilk aşamada.

serwan
30.Eylül.2014, 23:37
şöyle bir galeri sızmış...
her ne kadar SI yalanlasa da muhtemelen görüntüler gerçek..

http://imgbox.com/g/Rdy91Nei9N

fenerliyildiz2
01.Ekim.2014, 00:12
Kulüp satın alma gibi bir durum bence pek gerçekçi olmaz.

canerimtrak
01.Ekim.2014, 00:54
- Top toplayacısı olmalı artık.
- Taktik sistemi FM 2014'ten öncesi gibi olmalı.
- Yönetimden talepte bulunurken daha çok söz sahibi olunmalı.
- Bonservis bedellerine bir çare bulunmalı.

Bir de oyunda bir mantık hatası var. Oyuncu büyük takıma gitmek istediğini söylüyor. Konuşmak istiyorsun. Takımın daha da büyüyeceğini, itibarının artacağını söylüyorsun yani gitmemesi için ikna etmeye çalışıyorsun örnek veriyorsun ligi kazanabiliriz diye. Oyuncu da ne zaman diye soruyor. Bu sene diyorsun ama oyuncu cevap olarak o kadar bekleyemeyeceğini söylüyor. İyi de arkadaş lig bu sezon sonunda belli olur. En erken sezon sonu kazanabilirsin. Basit bir mantık hatası da olsa oyuncuların mutsuzluğuna sebep oluyor. Bu mantık hatası giderilmeli.

E.m.r.e
01.Ekim.2014, 11:21
oyun esnasında favori kulüp ve favori oyuncu/personel ekleyebilmeliyiz.. oyunun bana göre en büyük eksiklerinden biri..

serwan
01.Ekim.2014, 12:01
- Top toplayacısı olmalı artık.
- Taktik sistemi FM 2014'ten öncesi gibi olmalı.
- Yönetimden talepte bulunurken daha çok söz sahibi olunmalı.
- Bonservis bedellerine bir çare bulunmalı.

Bir de oyunda bir mantık hatası var. Oyuncu büyük takıma gitmek istediğini söylüyor. Konuşmak istiyorsun. Takımın daha da büyüyeceğini, itibarının artacağını söylüyorsun yani gitmemesi için ikna etmeye çalışıyorsun örnek veriyorsun ligi kazanabiliriz diye. Oyuncu da ne zaman diye soruyor. Bu sene diyorsun ama oyuncu cevap olarak o kadar bekleyemeyeceğini söylüyor. İyi de arkadaş lig bu sezon sonunda belli olur. En erken sezon sonu kazanabilirsin. Basit bir mantık hatası da olsa oyuncuların mutsuzluğuna sebep oluyor. Bu mantık hatası giderilmeli.

orada bi çeviri hatası var.. aslında oyuncuya bu sene yapamayız demiş oluyorsunuz.. oyuncu da o kadar bekleyemem diyor :D

Flawless Victory
02.Ekim.2014, 19:24
1. Serbest ya da sozlesmesi bitmek uzere olan bir oyuncu icin basina oyuncu ile ilgilendigimizi sizdiriyoruz oyuncu da gelmeye can atiyor ama sozlesme teklifine girdigimizde yazan yazida oyuncu menajeri ancak cok iyi bir teklif gelirse dusunebileceklerini soyluyor ama oyun sanki oyuncu istemiyormus gibi teklif yapmamiza izin vermiyor. Bu duruma sinir oluyorum. Gecen gun 5 yildizli regeni bu yuzden elimden kacirdim.

2. Bir oyuncumuza bir takim 10 milyon pesin, 5.5 milyon da 48 ay vadeli odeme teklif ettiginde baska bir takim da ayni vade ve miktarda teklif yapiyor. Bu takimlar ortak mi calisiyor ki ayni seyleri teklif ediyor? Teklifler birbirinden cok farkli olmali ve de b bize takas teklifi de gelmeli.

Matteo Ferrari
03.Ekim.2014, 01:40
Çıksın artık yeter. Beklentim yok.

egebartu
04.Ekim.2014, 16:14
Sanki fotolarda asistan menajerlik gördüm :)

Zafonte
06.Ekim.2014, 12:43
allah peygamber aşkına etkileşim detaylandırılsın. kaç senee oldu 2008 de neyse hala o. makyajlıyosunuz falan amaa halaa karşında insan varmış havasını zerre kadar vermiyor.

basın toplantıları çok sıkıcıı

arada karşımıza ilginç şeyler çıkmalı. 2-3 sezondan sonra oyun tekdüzeleşiyor. eskiden oyuncu gider kafa falan atıp kırmızı kart görürdü artık onlar da yok.

2009dan beri her sene maç motoruna eleştiriler oluyor. ben sadece 14 te bariz sıkıntılı olduğunu hissettim. düzeltilmeli kesinlikle. hatta 3d yi kaldırıp eski serilerdeki gibi kusursuz bi 2d gelebilir

dediğimm gibi en önemli sorun oyunun tekdüzeleşmesi. 30 senelik kariyerlerimde kendi çeşitli aksiyonlara girerek oyunu renklendirmeye çalışmıştım ama bi yere kadar. o çeşitliliği oyun bize sunmalı. beşiktaşla uefayı kazanıyorsunuz 2-3 tebrik mesajı sadece. o ambiyansı hissetmeliyiz.

Flawless Victory
08.Ekim.2014, 17:04
Oyunda hâlâ duvar pası yok. Çok şey sayıyoruz ama en çok göze çarpanlardan biri.

Stan13
08.Ekim.2014, 18:32
Çıkış tarihi belli bile olmayan oyundan ne beklenir ki ? Bu bile hazır olmadıklarının en büyük göstergesi. Benim hiçbir beklentim yok şuanda.

davidvilla
08.Ekim.2014, 18:41
AMC için forward destroyer rolü.

yani fiziken yardır yardır tarzda bir amc oyuncusu. perrotta, park ji sung, enzo perez vs. gibi.
box to box'un amc'si de diyebilirim.

Flawless Victory
08.Ekim.2014, 20:25
Park tarzı kaç tane oyuncu var ki dünyada? Tamamen "işte bakın yeni bir şeyler ekledik" diyebilmek için bunlar.

davidvilla
09.Ekim.2014, 09:44
Park tarzı kaç tane oyuncu var ki dünyada? Tamamen "işte bakın yeni bir şeyler ekledik" diyebilmek için bunlar.
Yapmamislar zaten oyle bir sey, o benim beklenti :)

davidvilla
09.Ekim.2014, 15:39
bu arada entry çok hoşuma gitti ;

https://eksisozluk.com/entry/46201053

akuli
09.Ekim.2014, 16:30
Demoyu görmek gerek. :0:

nannar
09.Ekim.2014, 16:35
FM 2014'ten daha kötü olmasın . Bu bile bana kafi :D

serwan
09.Ekim.2014, 16:57

Dinamik rep. konusunda çok haklı.. Futbol dünyası daha günlük olaylar üzerine dönüyor.
Bilmiyorum her sene büyük beklentilerim oluyor ama bi arpa boyu ilerlemiyor oyun.. Ufak tefek makyajlamakar dışında tabi..

urwrdskkn
09.Ekim.2014, 17:40
görsellik oyunun zevkini kaçırır sonra fifa menajer gibi düşüşe geçer. oyunun hataları az olsun yeter.

sivaslizoro
10.Ekim.2014, 22:03
Bir caps vardı o aklıma geldi. Sevgilinizden beklentiniz nedir? Cevap: olması. :-D

gfblugano35
12.Ekim.2014, 22:12
Çok uzun zaman sonra buraya yazıyorum :D Askerlik vs derken birde xbox alınca fm den uzak kaldım :D ancak tabiki kopamıyorum arkadaş ! bu yıl oyunla ilgili 1 gr heyecan yok içimde açıkçası. Ancak ilk sayfalardaki bi arkadaşın 10 yıl geriye götürsün oyunu demesi çok hoşuma gitti. Oyun içindeki detaylar arttıkça nedense oyun çok sıkıcı hale geldi. Yani nasıl anlatsam eskiden bi taktik yapardık yollardık takımı yıllarca o taktikle ilgili oyuncular alır geliştirirdik takımı. Ya arkadaş son oyunda özellikle yok olmuyo. Adam akıllı bir sistem oturmuyo. Çok sinir bozucu bir durum. Şunu hala anlamadılar. İnsanlar bu oyunu 2D olarak sevdi. İsterse Fifa grafiklerinde mac motoru yapsınlar. Genel olarak oyuncular 2D oynamaya devam eder BENCE. Oyun geliştikçe , rakipsiz kaldıkça saçmalamaya devam ediyor. Ben 2014de adam akıllı kariyer bile yapmadım. Ya arkadaş hiç bir oyuncu uzaktan gol atamazmı ya ? Hangi seri oldugunu hatırlamıyorum ama bir seride çok net hatırlıyorum oturup ceza sahası dışından attığım golleri hesaplamıştım :D Bu oyunda SIFIR. Forvetler karşı karşıya gol atamıyor. Abuk subuk yerlere vuruyorlar topu. Uzun lafın kısası 2005ten beri ilk defa bir FM oyununu beklemiyorum çıkmasını. Açıkçası oyundan beklentimde yok. Yine kötü bir oyun olucak. Saçmalıkla silsilesi devam edicek. Burdaki yorumlara göre gider oyunumu alırım beğenilirse. Sİ Games sağolsun böyle efsane bir oyundan soğuttular bizi :)

Kaka Leite
12.Ekim.2014, 22:26
Çok uzun zaman sonra buraya yazıyorum :D Askerlik vs derken birde xbox alınca fm den uzak kaldım :D ancak tabiki kopamıyorum arkadaş ! bu yıl oyunla ilgili 1 gr heyecan yok içimde açıkçası. Ancak ilk sayfalardaki bi arkadaşın 10 yıl geriye götürsün oyunu demesi çok hoşuma gitti. Oyun içindeki detaylar arttıkça nedense oyun çok sıkıcı hale geldi. Yani nasıl anlatsam eskiden bi taktik yapardık yollardık takımı yıllarca o taktikle ilgili oyuncular alır geliştirirdik takımı. Ya arkadaş son oyunda özellikle yok olmuyo. Adam akıllı bir sistem oturmuyo. Çok sinir bozucu bir durum. Şunu hala anlamadılar. İnsanlar bu oyunu 2D olarak sevdi. İsterse Fifa grafiklerinde mac motoru yapsınlar. Genel olarak oyuncular 2D oynamaya devam eder BENCE. Oyun geliştikçe , rakipsiz kaldıkça saçmalamaya devam ediyor. Ben 2014de adam akıllı kariyer bile yapmadım. Ya arkadaş hiç bir oyuncu uzaktan gol atamazmı ya ? Hangi seri oldugunu hatırlamıyorum ama bir seride çok net hatırlıyorum oturup ceza sahası dışından attığım golleri hesaplamıştım :D Bu oyunda SIFIR. Forvetler karşı karşıya gol atamıyor. Abuk subuk yerlere vuruyorlar topu. Uzun lafın kısası 2005ten beri ilk defa bir FM oyununu beklemiyorum çıkmasını. Açıkçası oyundan beklentimde yok. Yine kötü bir oyun olucak. Saçmalıkla silsilesi devam edicek. Burdaki yorumlara göre gider oyunumu alırım beğenilirse. Sİ Games sağolsun böyle efsane bir oyundan soğuttular bizi :)
O seri 2005 olabilir. O seride bende Serkan Gedik'le coşuyodum çok güzel vuruyordu ceza sahası dışından. :n:

wladcas
12.Ekim.2014, 22:58

mükemmel yazmış arkadaş.

yugi
13.Ekim.2014, 11:59
Tek beklentim arayüzün değişmesiydi, değişmiş 13 ve 14'ten daha iyi olmuş. :)

Keşke 2010'un arayüzüne dönülse. ^_^

aytekin79
13.Ekim.2014, 12:15
Entryde Almeida hakkında söylenen çok doğru. Yani olabiliyormuş demekki 1.5 milyonu beğenmeyip 400 bine imza atmak :zuhaha

omrcanjc
13.Ekim.2014, 18:07
Galatasaray ve Fenerbahçenin yıllar geçtikçe alınması kolaylaşan yıldız isimleri transfer etmesi daha gerçekçi olur.... fm 14 te 2019 2020 yıllarında falcao, greizmann, nasri, arda turan gibi isimler transfer edilebilir durumda oluyor

Ronaldinho 10
13.Ekim.2014, 23:59
Turkiye Liginde takimlar (ozellikle buyukler) artik sacma transfer yapmasalar keske.

LostLine
24.Ekim.2014, 07:32
Dinamik rep. konusunda çok haklı.. Futbol dünyası daha günlük olaylar üzerine dönüyor.
Bilmiyorum her sene büyük beklentilerim oluyor ama bi arpa boyu ilerlemiyor oyun.. Ufak tefek makyajlamakar dışında tabi..

arkadaşın yazdıkları beni çok etkiledi. Gerçekten hoşuma gitti.

Bohater
24.Ekim.2014, 10:15
görsellik oyunun zevkini kaçırır sonra fifa menajer gibi düşüşe geçer. oyunun hataları az olsun yeter.

Fifa manager hiçbir zaman yükselişe geçmemişti ki düşüşe geçsin.

Flawless Victory
24.Ekim.2014, 12:34
Eski antrenman sisteminde oyunculari tek tek farkli antrenman programlarina yerlestirmek zordu, onu kolaylastirsalar yeterdi aslinda.

certay
26.Ekim.2014, 19:21
bir de soyle bir sey eklense iyi olur: bende menajer olarak baslarken mourinho ya da fatih terim olarak baslamak istiyorum. o ozelliklerle ve o tecrubeyle. dileyen kendi adiyla dileyen de gercekci menajer isimleriyle oyuna baslayabilir.