PDA

View Full Version : Tomas Ujfalusi

Ralph
21.Nisan.2014, 11:23
Şu meşhur resimleri nasıl koyuyorsunuz bilmiyorum, bilen birisi ekleyiversin :)

Futbol Direktörlüğü profilinin patenti bizdedir diye tahmin ediyorum çünkü son bikaç sene Türkiye'deydi. Eğer özellikleri Türkiye'den girildiyse bikaç sorum olacak;

Adam yönetimi, gençlerle çalışma, disiplin, motivasyon, kararlılık, uyum gibi özellikleri (ve hatta PA/CA oyuncu bulma özellikleri de bence gayet iyi) neden bu derece yüksek? Neye göre yüksek? Daha yeni emekli olan birisi için bu profil neye göre düzenlendi?

Mesela Önder Özen neye göre yapıldı, bu oyuncu neye göre bu kadar yüksek aldı? Açıkçası merak ediyorum ben.

Edit;

+

Önder Özen neredeyse bir çok ligi takibe almış durumda ve özellikle Brezilya ligine çok hakim. Ama gözlemcilik bilgi hakimiyetinde sadece Türkiye var. Tomas'da ise 6 ülke var :) Bunların neye göre olduğunu söyler misiniz bana?

kumbara
21.Nisan.2014, 12:39
Bence sormasaydın keşke, hemen istatistik olarak sana cevap gelicektir. Keskin savunmalara hazırlıklı ol.

perpetua
21.Nisan.2014, 12:46
Ujfalusi'nin profilinde girilmis olan ozellikler:
Adaptability
Ambition
Controversy
Loyalty
Pressure
Professionalism
Sportsmanship
Temperament

Bunlarin hepsi oyunculuktan transfer edilmis degerler zaten.

Diger girilmis tek deger de Goaching Goalkeepers, yani kalecileri calistirma becerisi. Buna verilmis deger de 1.

Ujfalusi icin geri kalan her bilgi, CA ve PA dahil, bos. Normal olan da bu cunku Ocak ayinda ne oldugunu neler yapabilecegini bilmiyorduk. Hatta simdi de pek bildigimiz soylenemez cunku on planda olan birisi degil. Kendisinin gorev alaninin ne oldugu da belli degil bence.

Teknik direktorlerin bilgi alanindaki ulkelere gelince, bu tamamen gecmislerine dayanarak yapiliyor.

Yani bir oyuncu bir kac yil Ispanya, bir kac yil Almanya, bir kac yil Italya, bir kac yil da Cek Cumhuriyetinde oynadiysa, oyun otomatik olarak bu ulkeleri ve bu ulkelerde bulunmus oldugu icin o ulkelerdeki kisilerin normalde tanidigi ikincil ve ucuncul ulkeleri tanimis varsayiliyor. Teknik ekip olarak calistiysa da ayni. Ornegin Ingiltere'de oynadiysan veya calistiysan, Galler'i, Iskocya'yi biraz bildigini varsayiyor oyun. Bu bizim girdigimiz bir bilgi degil.

Muhtemelen Arif Erdem'in de biraz Ispanya bilgisi vardir oyunda. Gercekte var mi, bilemiyorum. Ama bunlari cikartmak, futbolculuk gecmisini silmeden, mumkun degil.

Cesitli ulkelerde oynamamis, ama baska ulkeleri takip eden ve bilgi sahibi olan kisiler icin o ulkede bir takimi favori takimlari arasina sokmak gerekli. Onder Ozen icin de boyle bir uygulama yapabiliriz. Tam olarak hangi ulkeleri takip ediyor?

Ralph
21.Nisan.2014, 13:03
Ujfalusi'nin profilinde girilmis olan ozellikler:
Adaptability
Ambition
Controversy
Loyalty
Pressure
Professionalism
Sportsmanship
Temperament

Bunlarin hepsi oyunculuktan transfer edilmis degerler zaten.

Diger girilmis tek deger de Goaching Goalkeepers, yani kalecileri calistirma becerisi. Buna verilmis deger de 1.

Ujfalusi icin geri kalan her bilgi, CA ve PA dahil, bos. Normal olan da bu cunku Ocak ayinda ne oldugunu neler yapabilecegini bilmiyorduk. Hatta simdi de pek bildigimiz soylenemez cunku on planda olan birisi degil. Kendisinin gorev alaninin ne oldugu da belli degil bence.

Teknik direktorlerin bilgi alanindaki ulkelere gelince, bu tamamen gecmislerine dayanarak yapiliyor.

Yani bir oyuncu bir kac yil Ispanya, bir kac yil Almanya, bir kac yil Italya, bir kac yil da Cek Cumhuriyetinde oynadiysa, oyun otomatik olarak bu ulkeleri ve bu ulkelerde bulunmus oldugu icin o ulkelerdeki kisilerin normalde tanidigi ikincil ve ucuncul ulkeleri tanimis varsayiliyor. Teknik ekip olarak calistiysa da ayni. Ornegin Ingiltere'de oynadiysan veya calistiysan, Galler'i, Iskocya'yi biraz bildigini varsayiyor oyun. Bu bizim girdigimiz bir bilgi degil.

Muhtemelen Arif Erdem'in de biraz Ispanya bilgisi vardir oyunda. Gercekte var mi, bilemiyorum. Ama bunlari cikartmak, futbolculuk gecmisini silmeden, mumkun degil.

Cesitli ulkelerde oynamamis, ama baska ulkeleri takip eden ve bilgi sahibi olan kisiler icin o ulkede bir takimi favori takimlari arasina sokmak gerekli. Onder Ozen icin de boyle bir uygulama yapabiliriz. Tam olarak hangi ulkeleri takip ediyor?

Bunlara da okey. Yine bir sorum olacak. Sen açıkladıktan sonra 2-3 defa oyun kurdum ve özelliklerine baktım. Sanırım disiplin ve uyum dışında hepsi değişken. Bu iki özelliklerde futbolculuktan gelme olabilir evet ancak ve ancak nasıl oluyorda diğer özellikleri her oyunu kuruşumda, harika ve gelecek vaadeden bir futbol direktörünü yansıtabiliyor?

1. Kuruşum:
http://img834.imageshack.us/img834/6412/ddms.png (http://img834.imageshack.us/i/ddms.png/)

2. Kuruşum:
http://img845.imageshack.us/img845/7910/6vhh.png (http://img845.imageshack.us/i/6vhh.png/)

3. Kuruşum:
http://img843.imageshack.us/img843/3130/29gl.png (http://img843.imageshack.us/i/29gl.png/)

Görüldüğü üzere futbol direktörlüğü için hayati önem taşıyan özellikleri genelde ortalam üzeri oluyor. Ben mi yanlış biliyorum acaba bu hayati özellikleri? Hani yanılıyorda olabilirim bilmiyorum.

Önder Özen bildiğim kadarı ile Güney Amerika liglerini çok takip ediyor. Brezilya konusunda çok hakim onu söyleyebilirim ama diğer ülkeler konusunda net bir şey söyleyemem. Ancak söylediğim gibi Güney Amerika Liglerini iyi biliyor. Transfer konuşmalarında hep isimler sayıyor çünkü. Çok takip ettiğini kendi söylüyor.

perpetua
21.Nisan.2014, 15:08
Futbol direktorlugunun onemi, takimi yapay zeka ile yonettiginde kulupten kulube degisiyor. Ornegin Galatasaray'i yapay zeka yonettiginde futbol direktorunun tek sorumlu oldugu is, takimda istenmeyen oyunculari yollamak. Yani Galatasaray'i yapay zeka yonettiginde esasinda futbol direktorunun hemen hemen hic bir islevi yok.

Besiktas'ta ise futbol direktorunun isi teknik direktor bulmak ve goreve getirmek, gozlemcileri ise almak, futbolcu bulmak ve almak vs.

Kendin oynadiginda ise bu gorevleri sen istedigin gibi belirliyorsun.

Ujfalusi'nin degerlerine gelince, dedigim gibi bunlari oyun kendiliginden belirliyor. Muhtemelen kulubun itibari civarinda bir CA da veriyordur oyun.