PDA

View Full Version : Türkiye Süper Lig'deki mantıksızlık

Tunguska1907
12.Mayıs.2014, 04:06
Birkaç defa kariyer açtım bu seride dikkatimi bir şey çekti. 3 büyükler genelde başarısız oluyor. Özellikle de Galatasaray fena halde. Onun yanı sıra Fener'de arada yükselişe geçse de oldukça vasat. Daha önceki kariyerimde de Es-es şampiyon olmuştu. Bu kariyerimde de Kayserisporla Trabzonspor şampiyonluk yarışındaydı son haftaya kadar.

http://imgim.com/tsl.jpg

not: mantıksızlık derken kimse alınmasın bana çok ekstrem geldi bu durum.

MoisHaLe
12.Mayıs.2014, 04:19
Bu durum benim kariyerlerimde de oluyorum.. Genelde Es Es şampiyon oluyor Trabzon ve Bjk ilerleyen yıllada küme düşüyor falan..

Tunguska1907
12.Mayıs.2014, 04:51
Bu durum benim kariyerlerimde de oluyorum.. Genelde Es Es şampiyon oluyor Trabzon ve Bjk ilerleyen yıllada küme düşüyor falan..

Gerçekte ligimizde Anadolu takımlarının kadrosu sanılanın aksine çok iyi. Son yıllarda bazıları katılmasa da ligin kalitesinin arttığını düşünüyorum. Ne bileyim böyle de çok tuhaf. Gerçekçilikten biraz uzak geliyor. Hiç olmazsa 3 büyüklerden biri şampiyonluk yarışında yer almalıydı. Bu tablo sizi yanıltmasın Trabzon'la Kayseri arayı çoktan açmıştı. BJK sonradan yükselişe geçti.

bhll
12.Mayıs.2014, 10:49
ben yeni oyun açtım ersun yanalı kovdular 15 hafta sonunda yerine kasımpaşadan kovulan shota yı getirdiler daha ne olsun=)

Tunguska1907
12.Mayıs.2014, 13:21
ben yeni oyun açtım ersun yanalı kovdular 15 hafta sonunda yerine kasımpaşadan kovulan shota yı getirdiler daha ne olsun=)

haha :icon_smile: Benim bu kariyerde de Abdullah Avcı'yı getirdiler, onu da kovup Şota'yı getirdiler.

William Rookwood
12.Mayıs.2014, 16:23
Bende 6 sezon boyunca üst üste Galatasaray şampiyon oldu. Bu değerler girilmeden önce araştırmacılar tarafından defalarca test ediliyor oyun. Bazı oyunlarda Anadolu kulüpleri çıkışta olabilirken, bazılarında ise büyük kulüpler zirve yarışında oluyor. Bu oyundan oyuna değişir.

ThersoN
29.Mayıs.2014, 08:55
Bu seride ilk kariyerim GS ile başladım. 7. sezondayım. ilk sezon Bursa şampiyon oldu. 2-3 sezon boyunca da şampiyonluğu kovaladılar. Sırasıyla FB, BJK ve de Trabzonspor baya kötü durumda. Ben GS ile oynadığım için ligin yapısını değiştirmiş olabilirim fakat Bursa, Kayseri, Es-Es ve Kasımpaşa ve de az da olsa Sivas genelde BJK ve Trabzonun üstünde bitiriyorlar ligi. İşin içine regenler girince daha da karmaşık oluyor ama 7. sezondayım BJK ve Trabzonspor'un Avrupa Ligine gittiğini görmedim desem yeridir.

Ek olarak daha da mantıksız durumlara da şahit oldum: Özellikle yapay zekanın teknik direktör seçimi; bu seride şimdiye kadar hiç teknik adam ithali olmadı süper lige. Sürekli olarak Shota, Pacienca, Hikmet Karaman, Aykut Kocaman, Abdullah Avcı ve kısmen Ersun Yanal ve Ertuğrul Sağlam arasında dönüyor kulüpler. Bir hoca iki üç sezonda bir aynı takımın başına geliyor. 7 sezonda A. Avcı Trabzon-Bjk, E. Sağlam Bjk-Fb, H. Karaman Trb- Fb, E. Yanal iki farklı dönemde FB, Aykut Kocaman Eses Kasımpaşa, Bursa'yı gezdi. İşin mantıksız tarafı hepsi de kovularak gidiyorlar. 2013 serisinde özellikle 3 büyükler için Almanya'dan falan hocalar ithal geliyordu. Bu seride hiç olmadı.

Daha da mantıksızı: 6 kez şampiyon oldum, bi o kadar Türkiye Kupası, bir tane ŞL kupam var. Fatih Terim bırakınca milli takımı istediğimi açıkladım. 7 sezondur takım çalıştırmayan Ümit Özat'ı atadılar.

kumbara
29.Mayıs.2014, 16:04
Bu antrenör olayı ligimizde pek farklı değil zaten.
Örneğin errtuğrul hoca.

Kayseri-Beşiktaş-Bursa-Eskişehir.

Haliyle diğer hocalar sürekli birilerinin yerine geliyor. Bu konuda eleştiremem yaşanılan durumu.

Diğer konu 4 büyüklerin başarısızlıkları ise o da mantıklı bence. Çünkü hepsinin bir yığın borcu var ve oyun içinde ister istemez bu duruma geliyorlar. Zaten araştırmacılar gerekli açıklamayı yaparlar.

nuri80
29.Mayıs.2014, 16:56
Özellikle şikeden sonra ligimizin önemsenmemesinin bir kanıtı işte. Olayın Anadolu takımlarının gücü ile ilgisi yok, tamamen Türkiye ligindeki önemsenmeyen yapay zekayla ilgili. Herkesçe görülen bir şeyi bir forum görevlisi de çıkıp yalanlamıyor mu, akıl alır gibi değil. Gerçekler apaçık meydanda işte. Oyunun Türkiye ligi geri bildirimleri kötü işte. Ne teknik direktörlerinde istikrar var, ne de kulüplerin hoca ve futbolcu seçimlerinde.

Sadixx
29.Mayıs.2014, 20:33
Özellikle şikeden sonra ligimizin önemsenmemesinin bir kanıtı işte. Olayın Anadolu takımlarının gücü ile ilgisi yok, tamamen Türkiye ligindeki önemsenmeyen yapay zekayla ilgili. Herkesçe görülen bir şeyi bir forum görevlisi de çıkıp yalanlamıyor mu, akıl alır gibi değil. Gerçekler apaçık meydanda işte. Oyunun Türkiye ligi geri bildirimleri kötü işte. Ne teknik direktörlerinde istikrar var, ne de kulüplerin hoca ve futbolcu seçimlerinde.
Bundan 3 sene önce Galatasaray neredeyse küme düşüyordu. Şimdi ise şampiyolar ligi çeyrek finaline kadar gidiyor. O zaman bu gerçekteki olayda yapay zeka hatası ?.

nuri80
29.Mayıs.2014, 21:07
Bundan 3 sene önce Galatasaray neredeyse küme düşüyordu. Şimdi ise şampiyolar ligi çeyrek finaline kadar gidiyor. O zaman bu gerçekteki olayda yapay zeka hatası ?.

Kayseri, Trabzon, Beşiktaş, Eskişehir kaç kere ilk 4'ü almış son 30 yılda?
Galatasaray son 20 yılda kaç kere küme düşüyordu?

JoseV7
29.Mayıs.2014, 21:12
Tamamen teknik direktörlerin beceriksizliği

Banega
29.Mayıs.2014, 21:14
Tamam da bu dediğinin Türkiye Ligi ile alakası yok ki o zaman oyun böyle.Çünkü çoğu kişinin kariyerinde 2-3 sezon içinde mesela İtalya gibi önemli bir ligde önemli takımlar ligden düşüyor veya sürpriz şampiyonluklar olabiliyor.

Sadixx
31.Mayıs.2014, 02:27
Sivas kaç kere almıştı arkadaşım yada o sezon bursanın şampiyon olabileceğini düşünüyormuydun ?

nuri80
31.Mayıs.2014, 10:09
Sivas kaç kere almıştı arkadaşım yada o sezon bursanın şampiyon olabileceğini düşünüyormuydun ?

Oyunda İngiltere'de Swansea, Stoke ya da Newcastle şampiyon olabiliyor mu? Hayır.
Almanya'da Frankfurt, Hertha Berlin, Hannover şampiyon olabiliyor mu? Hayır.
İspanya'da Valencia, Sevilla, Villarreal şampiyon olabiliyor mu? Hayır.

Bu örnekler kolaylıkla arttıralabilir; ya da hadi 10 yılda bir oldu diyelim. Oyunun büyük ligler için algoritması izin vermez.

Türkiye liginde Fenerbahçe'nin Diego ayarında futbolcuların peşinde koşma olasılığı bile yok. Adı sanı duyulmamış azami 130-140 CA'lı oyuncu peşinde koşuyorlar. Beşiktaş ve Trabzonspor hali içler acısı. Bursaspor oyunda Taiwo, Civelli, Batalla gibi oyuncuları radarına alması yok gibi. E ne oluyor haliyle? KÜME DÜŞEN KAYSERİ ŞAMPİYON oluyor.

Oyunu koruyacağım diye bariz gözüken gerçekleri benimle tartışmayın. Komik oluyorsunuz. Türkiye liginin yapay zekası oyundaki ilk 7-8 ligin çok altında.

Dennis Bergkamp
31.Mayıs.2014, 17:12
Oyunda İngiltere'de Swansea, Stoke ya da Newcastle şampiyon olabiliyor mu? Hayır.
Almanya'da Frankfurt, Hertha Berlin, Hannover şampiyon olabiliyor mu? Hayır.
İspanya'da Valencia, Sevilla, Villarreal şampiyon olabiliyor mu? Hayır.

Bu örnekler kolaylıkla arttıralabilir; ya da hadi 10 yılda bir oldu diyelim. Oyunun büyük ligler için algoritması izin vermez.

Türkiye liginde Fenerbahçe'nin Diego ayarında futbolcuların peşinde koşma olasılığı bile yok. Adı sanı duyulmamış azami 130-140 CA'lı oyuncu peşinde koşuyorlar. Beşiktaş ve Trabzonspor hali içler acısı. Bursaspor oyunda Taiwo, Civelli, Batalla gibi oyuncuları radarına alması yok gibi. E ne oluyor haliyle? KÜME DÜŞEN KAYSERİ ŞAMPİYON oluyor.

Oyunu koruyacağım diye bariz gözüken gerçekleri benimle tartışmayın. Komik oluyorsunuz. Türkiye liginin yapay zekası oyundaki ilk 7-8 ligin çok altında.

Abi senin anlamadığın şu.Oyunun yapay zekası ligden lige değişen bir şey değil.Malta liginde de oynasan İngiltere liginde de oynasan yapay zeka aynı.

Bu arada Valencia benim oyunumda ilk sene ligde ikinci oldu ve Avrupa Ligi'ni kazandı,üçüncü sene ligi aldılar.Şu an altıncı senemdeyim Şampiyonlar Ligini alamadılar ama çeyrek finalden önce elenmiyorlar.İşin en güzel yanı Lazio'nun iki şampiyonlar ligi finali var birini kazandığı birini kaybettiği.

nuri80
31.Mayıs.2014, 17:17
Abi senin anlamadığın şu.Oyunun yapay zekası ligden lige değişen bir şey değil.Malta liginde de oynasan İngiltere liginde de oynasan yapay zeka aynı.

Bu arada Valencia benim oyunumda ilk sene ligde ikinci oldu ve Avrupa Ligi'ni kazandı,üçüncü sene ligi aldılar.Şu an altıncı senemdeyim Şampiyonlar Ligini alamadılar ama çeyrek finalden önce elenmiyorlar.İşin en güzel yanı Lazio'nun iki şampiyonlar ligi finali var birini kazandığı birini kaybettiği.

Hadi ya, o zaman tezimi değiştiriyorum: OYUNUN GENELİ SAÇMA!
Hayalin peşinde saçmalamayı güzel sanıyorsunuz.
Valencia en son 2004'te şampiyon oldu sanırım.
Lazio?.. Veron'lu, Nesta'lı kadroyla şampiyon oldular galiba.
Hâlâ biri çıkıp demiyor mu oyun mantıklı değil.
Gelmiş bir de diyor ki Bursaspor şampiyon oldu.
50 yıllık lig tarihindeki tek şampiyonluğun yüzdesi nedir acaba? :icon_smile:
Son 2 yıldır oyun resmen rezalet.
Siz oynamaya devam edin. Hoş başka şansınız da yok...

Night_Mare17
31.Mayıs.2014, 17:35
Hadi ya, o zaman tezimi değiştiriyorum: OYUNUN GENELİ SAÇMA!
Hayalin peşinde saçmalamayı güzel sanıyorsunuz.
Valencia en son 2004'te şampiyon oldu sanırım.
Lazio?.. Veron'lu, Nesta'lı kadroyla şampiyon oldular galiba.
Hâlâ biri çıkıp demiyor mu oyun mantıklı değil.
Gelmiş bir de diyor ki Bursaspor şampiyon oldu.
50 yıllık lig tarihindeki tek şampiyonluğun yüzdesi nedir acaba? :icon_smile:
Son 2 yıldır oyun resmen rezalet.
Siz oynamaya devam edin. Hoş başka şansınız da yok...

Oyunun geneli saçma demişsin de iki sezondur bir anda yükselen takımlar Şampiyonlar Ligi finali oynuyor. 5 sene önce Dortmund'un Şampiyonlar Ligi finali oynayıp 2 Bundesliga şampiyonluğu daha alacağını hayal eder miydin ? Bak 5 yılı geçtim , geçen sene Atletico Madrid'in La Liga şampiyonu olup Şampiyonlar Ligi finali oynayacağını hayal eder miydin ?

William Rookwood
01.Haziran.2014, 02:34
Şike ile ne ilgisi var onu anlayamadım ben. Süper Lig şampiyonluğunda büyük bir oranla Galatasaray, ikinci olarak Fenerbahçe, üçüncü olarak ise Beşiktaş şampiyon oluyor. Kadro kalitesine baktığımızda zaten beklenende bu. Bazı Anadolu kulüplerinin de ara sıra üst sıralarda olması da şaşılacak bir şey değil. Zaten her oyunda farklı Anadolu takımları üst sıralarda olabiliyor. Bende bu seride Eskişehirspor, Kayserispor, Bursaspor ve Trabzonspor'un birer kez şampiyon olabildiğini gördüm. Bu da gerçek dışı bir istatistik değil.

ThersoN
01.Haziran.2014, 06:36
yıl 2022 Ertuğrul Sağlam'lı Bursaspor küme düştü. Sırf merakımdan kendisine abone oldum gideceği takımı merak ediyorum. Tekrar 3 büyüklerden birine dönerse mantıksız olur bu.

aslında çok fazla kariyer yapınca birkaç yabancı teknik adamın da avrupanın devlerini geziyor. 2013 ile çok kariyer yaptım Villas Boas'ın yönetmediği dev kalmamıştı. Örneğin; Man United'dan kovulup R.Madrid'in başına geçmişti. Örnek vermemim sebebi Türkiye Liglerinin şikeden dolayı önemsenmediğini düşünmüyorum.

Fietra 10
01.Haziran.2014, 14:03

Trabzonspor son 30 yılda 22 kez ilk dörtte yer aldı.Bu sayı aşağı yukarı Galatasarayla aynıdır.Dördünün aynı anda ilk dördü almasını söylüyorsan oyunu oynamana gerek yok ilk 4 sıra aşağı yukarı ligde belli her sezon maçları izle geç.

nuri80
01.Haziran.2014, 20:48
Oyunun geneli saçma demişsin de iki sezondur bir anda yükselen takımlar Şampiyonlar Ligi finali oynuyor. 5 sene önce Dortmund'un Şampiyonlar Ligi finali oynayıp 2 Bundesliga şampiyonluğu daha alacağını hayal eder miydin ? Bak 5 yılı geçtim , geçen sene Atletico Madrid'in La Liga şampiyonu olup Şampiyonlar Ligi finali oynayacağını hayal eder miydin ?

Verdiğin örneklere bak. Biri daha evvel şampiyonlar ligi şampiyonu olmuş Dortmund, diğeri de UEFA kazanmış daha evvel lig şampiyonu olmuş Atletico Madrid. Hakikaten nasıl tahmin edebilirim onların 10 yıl içinde tekrar yükselebileceklerini? :icon_smile:

Granada nerede? Hoffenheim nerede?
Ben size şampiyon olmuş Kayseri örneği veriyorum, sen bana onların ayarında gösterdiğin takımlara bak.

Oyunda BJK Quaresma ayarında hangi futbolcunun peşinden koşuyor?
Fenerbahçe'nin Anelka veya Roberto Carlos transferleri oyunda ne kadar gerçekleşiyor?
GERÇEKLEŞEMEZ.
Çünkü firma Türkiye ligine önem vermiyor.

ŞİKE elbette önemli.
Önemli olmasa FIFA'dan neden Türkiye ligini kaldırdılar?
İstediğiniz kadar örnek verin, oyunun Türkiye ligini yadsıdığının gerçeğini değiştiremezsiniz.

Trabzonspor son 30 yılda 22 kez ilk dörtte yer aldı.Bu sayı aşağı yukarı Galatasarayla aynıdır.Dördünün aynı anda ilk dördü almasını söylüyorsan oyunu oynamana gerek yok ilk 4 sıra aşağı yukarı ligde belli her sezon maçları izle geç.

İlk dörtten bize ne bilader? Trabzonspor, Bursaspor veya herhangi bir Anadolu takımı son 50 yılda kaç defa şampiyon oldular? Bunun oranını hesapla. Sonra oyunda 10 yıl oyna ve şampiyon olan Anadolu takımlarına bak, karşılaştır. Yahu benim oyunumda BJK küme düştü yahu küme? İngiltere'de Manchester United küme düşüyor mu?

Hayır bu ne sevgi anlamadım ki. Bazen Yıldırım Demirören'le yazışıyorum sanıyorum :icon_smile:

Şike ile ne ilgisi var onu anlayamadım ben. Süper Lig şampiyonluğunda büyük bir oranla Galatasaray, ikinci olarak Fenerbahçe, üçüncü olarak ise Beşiktaş şampiyon oluyor. Kadro kalitesine baktığımızda zaten beklenende bu. Bazı Anadolu kulüplerinin de ara sıra üst sıralarda olması da şaşılacak bir şey değil. Zaten her oyunda farklı Anadolu takımları üst sıralarda olabiliyor. Bende bu seride Eskişehirspor, Kayserispor, Bursaspor ve Trabzonspor'un birer kez şampiyon olabildiğini gördüm. Bu da gerçek dışı bir istatistik değil.

Gerçek dışı onların şampiyon olabilmeleri değil, 3 büyüklerin olmaması ve o gelir durumlarıyla arayı açmamaları gerçek dışı.

Bu sene Galatasaray bütün kulvarlarda mücadele edip haftadan haftaya oynayan bütün Anadolu takımlarının rahatça üstünde bitirdi. GERÇEK budur.

William Rookwood
01.Haziran.2014, 20:58
Peki son 10 yılda mevcut gelir kaynaklarıyla birlikte üç büyükler Anadolu takımlarıyla arayı ne kadar açabildi? Aralarında elbette büyük farklar var. Fakat son yıllarda şampiyonluk yarışlarına Anadolu takımlarının da dahil olduğunu baz alırsak hiçte gerçek dışı değil. Sivasspor, Kayserispor, Trabzonspor, Bursaspor bu takımlar son 6 yıldır şampiyonluk mücadelesinde olmadılar mı?

CocukMenajer
01.Haziran.2014, 22:02
Küme düşme olayları İtalya'da da bizden farklı değil ilk sezonda Roma,Milan gibi takımlar küme düşüyor.

Tunguska1907
02.Haziran.2014, 14:20
Editörde Ersun Yanal ve aziz Yıldırım'ın profillerini yükselttim. Sugar Daddy yaptım 3 sezon boyunca hiç adam almadılar. Ersun'u kovduklarında add managerle başına geçip serbest olan Glen Johnson, gojko kacar ve robben'i aldım. Yine tık yok. Kacar'ı kovdular glen'i kiraladılar robben arada bir oynuyor. Yeknik direktörü geçtim bari transfer yapın. 5 6 farklı kariyer açtım hepsinde de aynı. Schalke ile 4. sezondayım Akhisar Belediye ŞL gruplarında. Marsilya'yı yendi Arsenal'le berabere kaldı.

medievil
03.Haziran.2014, 11:20
http://i.hizliresim.com/vz794z.png

Birkaç ince ayar ile lig çok güzel hale gelebiiliyor. :)

europeanconquer
03.Haziran.2014, 11:31
Bence bunların olması gerekiyor.Sonuçta geleceğin ne getireceği bilinemez.Sakatlıklar olur,cezalar olur,form durumları değişir,beklenmedik takımlar beklenmedik yerlerde olabilirler.

Teknik direktör değişimi ve saçma transferlere ise katılıyorum o konuda bir ayar çekilse iyi olur.

ErayG
03.Haziran.2014, 14:16
Benim daha önceki bir kariyerimde de BJK orta sıralardaydı ve Trabzon ise küme düşmüştü. Hatta gariptir Trabzon'da doğru düzgün oyuncu kalmamıştı, çok büyük kısmı serbest kalmıştı

samasti
11.Haziran.2014, 18:28
Dediklerinize aynen katılıyorum. Yazan her arkadaşın görüşünü benimsiyorum. Ben sadece teknik direktör ve yapılan rezalet transferlere katılıyorum... Trabzonspor hiç mi kaliteli adam alamaz? Hiç mi pa'sı en az 177 olan adamları bulamaz?

Ama lig yarışındaki takımların durumu bence normal. (Şunu belirteyim, oyunun eksikliklerini her fırsatta dile getiriyorum.)

Lig sonlarında beklenmedik başarı gösterenler, en faydalı transfer, bekleneni veremeyenler vs. gibi istatistikler geliyor. Bunları incelediğimde gerçekten beklenenin üzerine çıkan takımlar oluyor. Her sene... Bu da beni heyecanlandırıyor aslında. Ama bakıldığında yine Barcelona, Real Madrid, yine Fenerbahçe, Galatasaray, yine Bayern'i şampiyon görebiliyoruz. (genelinde)