PDA

View Full Version : Şut çekmek yerine geriye pas atma

MAGARA_MAN
07.Haziran.2014, 12:01
Selamlar,
Çok eski bir üye olmama rağmen iyi bir forum kullanıcısı değilim.
15 yıldır. cm-fm oyuncusuyum. İlk kez çaresiz kaldım. Forvet oyuncularım Pivot S.- AML (İçe kay eden) -AMR (Oyun kurucu) şut çekmek yerine geriye pas atıyorlar. Bu nedenle gol atmakta zorlanıyorum. Daha çok şut çek dememe rağmen önü boş da olsa ceza sahasının girişi ve hemen çevresinde oyuncularım pas atıyor. Bu nedenle genelde geriden hücuma çıkan MC gol atıyor ya da gollerimin yuzde 80'i duran toplar oluyor. Takımda 3. sezonum. Mali açıdan çok sorunlarım yok. 5 yıldızlı 5 regenim var. Yönetim her zaman takım uyumundan bahsediyor. (iyi yönde)
Sorunuma fikirleriyle yardımcı olacak var mı?
Daha detaylı bilgi isterseniz yazayım.
Hoşçakalın.

Takımın Reading . Hedef üst sıralarda bitirmek
Oyun anlayışım kontra
Taktik

DR - DC - DC - DL

DMC DMC

MC

AMR AML

PİVOT

LifeYourself
07.Haziran.2014, 12:12
Bir kere artık belli bir seviyeye gelmiş bir takıma hala kontra oynatmak ne kadar doğru ? :)
İkinci olarak antremanlarda takım uyumuna yönelebilirsin sorun varsa.
Üçüncü gol attığın sürece ilerideki oyuncularının pas atmasıyla ilgili neden sıkıntın var?Bu sorunu onları bencil yaparak kişisel ayarlardan halledebilirsin.Oyuncuların büyük ihtimalle karşısına bir defans geçince zorlamak yerine pas atmayı tercih ediyor.Malum kontra takımısın adam eksiltmek en önemli olay.Eğer defansın üzerine yürü ve kaleyi gördüğün gibi şut çek özel ayarlarını ileri hattına girersen istediğin bencilliği gösterirler ama tavsiye etmem :)

Walter Sakana
07.Haziran.2014, 20:48
Selamlar,
Çok eski bir üye olmama rağmen iyi bir forum kullanıcısı değilim.
15 yıldır. cm-fm oyuncusuyum. İlk kez çaresiz kaldım. Forvet oyuncularım Pivot S.- AML (İçe kay eden) -AMR (Oyun kurucu) şut çekmek yerine geriye pas atıyorlar. Bu nedenle gol atmakta zorlanıyorum. Daha çok şut çek dememe rağmen önü boş da olsa ceza sahasının girişi ve hemen çevresinde oyuncularım pas atıyor. Bu nedenle genelde geriden hücuma çıkan MC gol atıyor ya da gollerimin yuzde 80'i duran toplar oluyor. Takımda 3. sezonum. Mali açıdan çok sorunlarım yok. 5 yıldızlı 5 regenim var. Yönetim her zaman takım uyumundan bahsediyor. (iyi yönde)
Sorunuma fikirleriyle yardımcı olacak var mı?
Daha detaylı bilgi isterseniz yazayım.
Hoşçakalın.

Takımın Reading . Hedef üst sıralarda bitirmek
Oyun anlayışım kontra
Taktik

DR - DC - DC - DL

DMC DMC

MC

AMR AML

PİVOT

Takım ve oyuncu direktiflerinin hepsini görmemiz lazım doğru değerlendirebilmek için. Tabi oyuncuların "oyun içi tercihleri" de önemli. Örneğin "şut çekmekten çok pas vermeyi düşünür" oyun içi tercihine sahip bir oyuncu bahsettiğin şekilde davranabilir.

"Ceza Alanına Paslaşarak Gir" takım direktifini kullanıyorsan oyuncular çok net bir şut fırsatı olmadıkça kaleye vurmaktan kaçınırlar. Bu takım komutu ile birlikte oyuncuya "daha çok şut çek" talimatını da verdiğin zaman oyuncu öncelikle hangisini uyguluyor onu çok net bilmiyorum açıkçası.

Oyun anlayışı defansif olduğu zaman öncelik gol yememek ve topa sahip olmaktır. Bu yüzen oyuncular rakip kaleden çok topu kaybetmemeyi düşünürler, bunun yansıması olarak yana ve geriye paslar çoğalır. Senin oyun anlayışı kontra, o daha farklı. Onda gol yememek kadar gol atma düşüncesi de var. Yani bu açıdan sorun yok.

Oyunculara ne kadar yaratıcılık özgürlüğü verdiğin de önemli. Akıcı bir oyun felsefesi seçtiğinde oyuncular daha fazla özgürlük alırlar ve bu durumda taktiksel komutlardan bağımsız hareketler de yapabilirler. Tabi oyun felsefesinden bağımsız olarak "Serbest Oyuncu" gibi bir rolde oyuncuya maksimum özgürlük verilir, bu durumda oyuncunun tercihleri büyük oranda kendi kafasına göre olur. Mesela "daha az şut çek" desen de saçma sapan yerlerden şut çekebilir. Daha Yaratıcı Oyna ile Daha Disiplinli Oyna direktifleri de oyuncuya ne derece yaratıcılık özgürlüğü verileceğini belirler.

İlk 11'de oynayan oyuncuların potansiyeli için ne kadar yıldız aldığı çok önemli değil. Mevcut yetenek için kaç yıldız aldıkları önemli. Genç oyuncular tecrübesiz oldukları için 200 PA'ya sahip olsalar bile oyun içerisinde hatalar yapıp yanlış tercihlerde bulunabilirler. Özellikle kale ve savunmanın göbeğinde genç oyuncular tercih etmekten kaçınmak lazım.

Bu arada geriden hücuma katılan MC'ye verdiğin rol oyun kurucu rollerden biriyse o da etkili olabilir. Çünkü oyuncular pas tercihlerinde öncelikle oyun kurucu ve pivot rollerindeki takım arkadaşlarını topla buluşturmaya çalışırlar.

MAGARA_MAN
08.Haziran.2014, 14:30
Sevgili arkadaşlar öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkürler. Kontra oynatıyorum çünkü gol yemeyi sevmiyorum. Bu benim oyun anlayışım yani. Bayern'i de alsam kontra oynatırım.

Ben özgürlükleri kıstım. Walter SAkana'nın dediği gibi biraz toparlanma oldu. Ancak ben henüz pivotumun 8 ortalama ile oynadığını görmedim. hep 6 ve altındalar. İşte problemim burada bunu nasıl açıklayacağım bilmiyorum. birazdan forvet oyuncularımı, özelliklerini ve rollerini paylaşacağım.

MAGARA_MAN
08.Haziran.2014, 14:53
as forvetim formuna dikkat edin lütfen.
aslında takımım iyi şu anda 4. sıradayım ama forvetlerimin yıldızlaşmasını istiyorum.
en son azarladım hatta şu anda çok mutsuz.
http://i.hizliresim.com/Gn79r7.png

gazneli_volkan
08.Haziran.2014, 15:04
oyucuların bencillik özelliklerini geliştirebilirsen çok rahat dediğin gibi olur top pivota kalır gereğini o yapar ama çokta iyi sonuçlar vermez genele kalınca

sentugo
08.Haziran.2014, 17:08
Bu oyuncuyu pivot değil de Komple oynatırsanız daha fazla verim alırsınız gol yollarında. Büyük ihtimalle çok yalnız kalıyor... Ayrıca mental özellikleri de çok düşük.

Walter Sakana
08.Haziran.2014, 19:26
as forvetim formuna dikkat edin lütfen.
aslında takımım iyi şu anda 4. sıradayım ama forvetlerimin yıldızlaşmasını istiyorum.
en son azarladım hatta şu anda çok mutsuz.
http://i.hizliresim.com/Gn79r7.png

Fizikli bir forvet. Güç ve denge özellikleri iyi. O zaman ayağında top tutabilir yani Pivot Santrafor rolü uygun. Alternatif olarak Yardımcı Forvet rolünde de oynayabilir. Ama teknik ve pas özellikleri vasat olduğu için Pivot Santrafor rolü daha uygun.

Bu fizikteki bir oyuncuya göre gayet hızlı. Çevikliği düşük yani sağa sola ani dönüşler yapamaz ama hızı ve hızlanması ile dikine koşularda etkili olabilir. Topsuz alan ve önsezi özellikleri de iyi olduğu için savunma arkasına etkili koşular yapabilir, kanat ortalarında topla buluşabilir.

Soğukkanlılık ve bitiricilik özellikleri iyi. Teknik özelliği de düşük olmadığı için girdiği pozisyon/gole çevirdiği pozisyon yüzdesi iyi olması lazım.

Konsantrasyonu vasat olduğu için maç boyunca aynı konsantrasyonla oynayamaz, bölüm bölüm oyundan kopabilir.

Bu forveti daha golcü bir hale getirmek istiyorsan kanat oyuncularının rollerini değiştirmen lazım. Önemli olan forveti son noktada yani final vuruşunu yapacağı noktada topla buluşturmak. Bu da ofansif bir anlayışla olur. Defansif anlayışlarda oyuncu genelde rakip ceza alanı dışında olacaktır, kanat oyuncuları son çizgiye inmeyi başardıklarında ceza alanında olacaktır. Ofansif anlayışlarda ise daha sık rakip ceza alanına girecek ve orada iyi bir orta veya pas gelmesini bekleyecektir.

Kanat oyuncularının içe kat eden rollerde olması asıl sorun bence (forvetin fazla pozisyona girememesi açısından). İkisi de içe kat ettikleri ve forvet oyuncusu da stoperlerin markajı altında olduğu için bu şekilde fazla gol pozisyonuna girebileceğini düşünmüyorum. Çünkü kendisine asist yapacak oyuncu sayısı az (çift ön libero ve tek orta saha olduğunu da düşünürsek).

Forvetin uzun ve hava toplarında etkili bir oyuncu. O zaman onu kenar ortalarıyla beslemen lazım. Kanat oyuncularına buna yönelik roller vermen daha mantıklı. Ancak o şekilde de kanat oyuncuların asistçiye dönüşür ve bu sefer onlar fazla gol pozisyonuna girmez. Bu durumda tek gol şansın forvetinin kanat ortalarını gole çevirmesi olur. Orta sahadan ileri çıkacak bir oyuncuyla bu şansı yükseltebilirsin. Tabi mevcut dizilimde tek MC ile bunu sağlamak da kolay değil. O da rakibin 2 belki de 3 orta saha oyuncusunun kontrolü/takibi altında olacak sonuçta.

Kontra anlayışında tek forvet tercih ettiğin zaman iki mantıklı seçenek var; birincisi forvetinin mücadeleci bir oyuncu olup takım savunmadayken rakip savunma hattına pres yapması, takım hücumdayken ise orta sahaya yanaşıp hem rakip savunmayı üstüne çekmesi (böylelikle içe kat eden kanat oyuncularına boş alan yaratması) hem de orta saha-hücum hattı arasındaki pas trafiğinde köprü görevi görmesi... ikincisi ise forvetinin hızlı, boş alanlara iyi kaçan bir oyuncu olup takım savunmadayken hücum bölgesinde top kazanıldığı anda rakip savunmanın arkasına kaçabilecek bir konumda beklemesi, takım hücumdayken de savunma arkasına koşularla topla buluşmaya, dolayısıyla kaleciyle karşı karşıya kalmaya çalışması...

Forvetin aslında bu iki senaryoya da uygun. Senin oyun sisteminde ilk senaryoya daha yakın bir görev üstleniyor ki seçtiğin dizilime göre mantıklı olanda bu bence. Tabi verdiğin görev hücum değil destek olmalı. Bunu yaptığın zaman pek gol atmasını beklememelisin. Kontraya çıkılırken kendisine top atılacak, topla buluşacağı yerler genellikle rakip yarı alanın ortaları olacak, o da topu ayağında tutup takım arkadaşlarının hücuma katılmalarını bekleyecek ve hücuma katılan takım arkadaşlarını topla buluşturmaya çalışacak. Yardımcı Forvet (destek) rolünde bunu daha iyi yapar. Tek sıkıntı yukarıda da değindiğim gibi özellikle pas özelliğinin düşük olması. Bence oyuncuya sezon boyunca teknik, pas ve çeviklik çalıştır. Üçünü birden çalıştırmanın kısa yolu Yardımcı Forvet rolüne çalıştırman.

Alternatif bir tavsiyede bulunayım; Bu oyuncuyu sağ kanatta Türkçe oynarken bu şekilde mi geçiyordu emin değilim ama "Pivot Kanat Oyuncusu (Wide Target Man)" olarak oynatmayı dene. Bu şekilde hücuma çıkarken çoğu top ona doğru atılacak, o da fiziksel üstünlüğüyle rakip beki ezip geçecektir (bekler genelde daha ufak tefek olduğundan).