PDA

View Full Version : Taktikte olan sıkıntıyı bir türlü çözemedim | Sorun ??

Harun Aslan
20.Temmuz.2014, 17:40
Merhaba arkadaşlar, kendi yarattığım bir taktik var. Defansta inanılmaz açık veriyorum. Ofansif anlamda hiçbir sıkıntım yok ancak rakipleri yenmek için hep daha fazla gol atmam gerekiyor. Örneğin yendiğim maçlar 4-3 5-4 gibi falan oluyor. 20 maçın hepsinde gol yedim. Burada yatkınlığa bakmayın, çünkü daha önceki kariyerimde Leicester ile oynuyordum yatkınlık tamamen dolu iken de aynı sıkıntıyı yaşıyordum. Taktikte ki sıkıntıyı bir türlü çözemedim, maçtan önce de rakip menajerin oyun tarzına bakıp ona göre antrenman yaptırıyorum örneğin;

Hücum ise defansif
Defans ise hücum tarzında.

Bir ikinci sorum ise, çift forvet oynatırken hangi 2 tarzda oyuncu oynatmalıyım? (Rol)

http://i.hizliresim.com/aP53oB.png

Mete07
20.Temmuz.2014, 18:35
Bireysel direktiflerle çözmeyi bence onun dışında , defans çizgisini geriye çekmen işe yarayabilir

Lordinas
20.Temmuz.2014, 19:50
Çok ofansif bir diziliş kullanıyorsun. Öncelikle bunu söyliyim. 4231 oynarken bile bu seriide defansta çok açık verildiğini düşünürsek. 424 çok daha dazla açık verilebilen bir diziliş olur. Direktiflerde de defansı besliycek bir komut göremedim. Savunmayı daha geride kurmak yerine ilerideki oyuncuları biraz daha geri getirmeye çalışmalısın. Çünkü fm14 de ilerideki oyunculara destek rolü versen bile inan hiç geri gelmiyorlar. Gelselerde aml-amr oyuncularının top kaptıklarına pek şahit olmadım.

perpetua
21.Temmuz.2014, 11:25
Dizilis 424. 442 degil. :)

Savunmada tabii sorun yasarsin. :)

MR ve ML'ye oyunculari yerlestirirsen bunlar hucumda tipki AMR ve AML gibi ileriye cikarlar ama savunmada geriye de gelirler. Enerjilerini hem hucum icin, hem de savunma icin harcarlar.

AMR ve AML'ye yerlestirirsen bunlar sadece hucumda oynarlar. Takim kendi yari sahasinda savunma yaparken rakip sahaya cabuk gecebilmek icin orta saha cizgisi civarinda beklerler ve topu ileriye tasimaya calisirlar. Savunmaya geri gelmekdikleri icin enerjilerini hucuma cikarken kullanmak icin saklarlar.

Harun Aslan
21.Temmuz.2014, 15:11
Bireysel direktiflerle çözmeyi bence onun dışında , defans çizgisini geriye çekmen işe yarayabilir

teşekkür ederim, bireysel direktifleri yeniden gözden geçireceğim

Çok ofansif bir diziliş kullanıyorsun. Öncelikle bunu söyliyim. 4231 oynarken bile bu seriide defansta çok açık verildiğini düşünürsek. 424 çok daha dazla açık verilebilen bir diziliş olur. Direktiflerde de defansı besliycek bir komut göremedim. Savunmayı daha geride kurmak yerine ilerideki oyuncuları biraz daha geri getirmeye çalışmalısın. Çünkü fm14 de ilerideki oyunculara destek rolü versen bile inan hiç geri gelmiyorlar. Gelselerde aml-amr oyuncularının top kaptıklarına pek şahit olmadım.

defansı beslemekten kastınız nedir acaba?

Dizilis 424. 442 degil. :)

Savunmada tabii sorun yasarsin. :)

MR ve ML'ye oyunculari yerlestirirsen bunlar hucumda tipki AMR ve AML gibi ileriye cikarlar ama savunmada geriye de gelirler. Enerjilerini hem hucum icin, hem de savunma icin harcarlar.

AMR ve AML'ye yerlestirirsen bunlar sadece hucumda oynarlar. Takim kendi yari sahasinda savunma yaparken rakip sahaya cabuk gecebilmek icin orta saha cizgisi civarinda beklerler ve topu ileriye tasimaya calisirlar. Savunmaya geri gelmekdikleri icin enerjilerini hucuma cikarken kullanmak icin saklarlar.

sanırım aradığım cevap buydu, her oyunumda AML ve AMR kullanıyorum ondan açık veriyor olabilirim bir de dediğiniz gibi deneyeceğim

davidvilla
21.Temmuz.2014, 16:06
hiçbir şeyi bozmadan.

defansif - katı anlayış yap.
rakip savunmanın üstüne git'i kaldır.
+ ofsayt taktiğini aç.

bir dene bakalım.

swindontown
21.Temmuz.2014, 17:37
Bende bu taktiği kullanıyorum.

Bu taktikle ben en fazla 5 gol yedim. O maçı da 6-5 kazandım :) Geri kalan maçlarda da 1,2 gol yedim öyle fazla yemedim. Kenar talimatlarıyla çözersin bence sorunu.

Benim de bir sorunum var yalnız. Sol bekim AML(yanlış yazmış olabilirim sol kanat işte) ile hemen hemen aynı bölgede oynuyor. Ne zaman görsem böyle. Sağ bek ise tam tersi hücumda pasif kalıyor. Bunu nasıl çözerim?

Ayrıca benim oyun anlayışımda hücum ağırlıklı.

Seçkinn
23.Temmuz.2014, 00:53
Diziliş olarak aynı taktikle oynuyoruz. Bende hiç bireysel direktif yok. Sadece takım direktifi kullanıyorum. Çok gol yediğim maçlarda oluyor ama nadiren. Genelde ya yemiyorum yada bir gol ancak.

Savunma için şu takım direktifleri var;
- Rakibi rahatsız et
- Daha sıkı markaj yap
- Ayakta savun
- Ofsayt taktiği kullan

Oyun şekli içinse hiç bir direktif seçili değil. Bu kısım için; savunmayı orta sahaya taşı, savunmayı öne çıkart veya daha geride savunma yap seçenekleri etkiliyor olabilir eğer sende açıksa.

Takımda önemli tabi. Kadroda etkileyebilir, yanlış yönlendirmiş olmayayım. Fenerbahçe ile oynuyorum ben. İlk sezon Volkan'da Mert'de baya bir süre gol yememe rekoru kovaladılar kalede. Dörtlü Gökhan, Alves, Egemen ve Hasan Ali.

perpetua'nın bahsettiği AML ve AMR'nin geri dönmemesi sıkıntısını çok yaşamadım. Kuyt ve Caner kanat oyuncusu tanımlılar ve baya baya geri geliyorlar :)