PDA

View Full Version : Takım konuşmaları hakkında

Seçkinn
23.Temmuz.2014, 00:15
Fenerbahçe'yi yönetiyorum. İlk sezonu şampiyon bitirdik, kupayı aldık. Üstüne süper kupayı aldık. Gitmek isteyen yada illa ilk 11'de oynayacağım diye tutturanlar dışında hiç bir oyuncuyla sorun yaşamadım. Şimdiye kadar tüm takım konuşmalarım olumlu yansıdı. Genel bir mutsuzluk hali olmadı hiç takımda, onu niye satıyorsun bu niye geldi filan benzeri şeylerde hiç yaşanmadı.

İkinci sezon başladığından beri takım konuşmalarının etkisi düştü. Yine benzer seçimleri yapıyorum ama düşünceli göründü, tepki vermedi gibi sonuçlar çoğalmaya başladı. Başarı olarak bir sorunda yok, namağlup lider durumdayız.

Hatta şöyle bir durum oldu; 5-4 kazandığımız bir maçtan sonra yardımcımın da önerisiyle takıma düzeltmemiz gerekenler var gibi bir şey söyledim. Daha öncede bu seçeneği kullandığım olmuştu. Söz konusu maçta diğer oyuncuların tamamı ateşlenmiş göründü, odağı arttı gibi tepkiler verirken muhtemelen 3 gol 2 asist yaptığı için Caner Erkin kafası karıştı gibi bir sonuç verdi. Üzerine beni basına şikayet etti :) Geçen sezonun en iyi yerlisi seçildi ligde. O nedenle alttan aldım, bir iki ay konuşmalarımı takip edeceğini, kırıcı konuşursam ayrılmayı düşüneceğini filan söyleyerek tehdit etti :) oyunla bir olmayayım dedim yine alttan aldım. Şimdi çözüldü durum sıkıntı yok.

Sizin düşüncelerinizi merak ettim. Takım konuşmalarını genel olarak mı yapmayı tercih ediyorsunuz, yoksa tek tek konuşmak daha mı faydalı sizce? Bana maç başında genel, devre arası ve maç sonlarında ise tek tek konuşmak daha makul geliyor şu yaşananlardan sonra.

En son FM 2006 oynamıştım. Oyunun bu kadar detayı yoktu o zamanlar. Yanlış hatırlamıyorsam oyuncuyu basına öv ve eleştir seçenekleri vardı. Şimdi oyuncu bizi basına şikayet ediyor. İşler nereye gelmiş :)

pusathan01
23.Temmuz.2014, 11:24
Ben önerisini beğenmediğim durumlar hariç asistana yaptırıyorum. Ama oyuncularlada tek tek konuşuyorum. Sakin dille sana güveniyorum diyorum. Maç arasında durumları kötü ise ya hırslı bir dille "o kadar kötü değildin" diyorum yada agresif olarak memnun değilim diyorum. Maç sonunda eğerki o oyuncular daha iyi performans göstermişse övüyorum. Aynı değerde kalanlara bir şey demiyorum. Kötü oynayanlarada sakin dille memnun olmadığımı söylüyorum. Şimdiye kadar pek sıkıntı yaşamadım.

vivoperlei
23.Temmuz.2014, 11:55
Sahsen tek tek konusmayi tercih etmiyorum. Bazen diger futbolcular etkilenebiliyorlar; tepkileri olumluyken, bir anda olumsuz olabiliyor. Ornegin; bazen macin adami secilen oyuncumla bireysel konusma yapiyorum ve digerlerinin performansi ondan dusuk olsa da bozulabiliyorlar. Hasetlik iste...

Isine yarar mi bilmem ama ben soyle bir yontem kullaniyorum takim konusmalari yaparken; ilk yarinin sonunda durum berabereyse iddiali bir tonla "performansinizdan memnun degilim", eger yenik durumdaysam ayni seyi sinirli bir tonla dile getiriyorum. Bunu da rakip gozetmeksizin yapiyorum. Cogu zaman ise yaradigini gordum. Yalniz sinirli tonda konusmak bazen ters tepebiliyor. Sende de oldugu gibi, bazi sorunlu oyuncular gidip basin mensuplarinin karsisinda zirlayabiliyorlar. O yuzden iddiali bir tonda konusmak sanirim genel anlamda daha mantikli; ama karar yine de senin.

Bazi rehberlerde takim konusmalarinin, yonetilen takimin maca favori olarak baslayip baslamamasina gore ayarlanmasi tavsiye ediliyor. Yani; eger takim macin favorisiyse oyunculardan daha fazla sey talep edebilir veya onlarla sinirli bir tonda konusabiliriz. Ne derece ise yariyor bilmiyorum; ancak bunu da denemekte fayda olabilir.

urwrdskkn
23.Temmuz.2014, 13:17
Ben Şahsen Bi Sezon Başladığında Konuşurum Oyuncularla Birde Sezon Arasında Takım Toplantısı Yaparız. Maç Öncesi Yapılan Konuşmalar Takımın O Gün Oynayacağı Oyunu %100 Etkileyen Bir Faktör. Atıyorum Mesela Sen Öndesin Ancak Şansa Attığın Bir Gol Var Devre Arası Oldumu Sinirli Konuşmak Yerine Oyuncuları Motive Edecek Şekilde Konuşmak Bence Daha Mantıklı Bir Seçim. Ben Genelde Öyle Konuşmayı Tercih Ediyorum.

mmllhh
23.Temmuz.2014, 17:28
Bence takımdaki oyuncular doyum noktasına çabuk geliyorlar. İlk sezon şampiyon olduklarında "hadi koçum","taraftar arkamızda" tarzındaki tavırlar işe yaramıyor. Hatta maç kazandıklarında "helal olsun be" deseniz bile dinlemiyorlar.
Ancak devreyi beraber ya da mağlup kapatırlarsa azarlanmak hoşlarına gidiyor.
yinede ben her seferinde takımın tamamına hitap ediyorum maç öncesi, devre arası ve maç sonlarında takıma yeni yeni girmeye çalışan ilk 11'i zorlayan futbolcular olursa hala motive olabiliyorlar ama diğerleri hiç oralı olmuyorlar..
Bireysel konuşmalar da diğer arkadaşın dediği gibi riskli birini fazla över ya da yerersek moral olarak iyi bir etki bırakmak mümkün olmuyor. Kötü oynayanı da iyi oynayanı da bireysel olarak maç sonunda konuşarak motive etmekte fayda var. Oyuna birini sokarken sana güveniyorum gir maçı değiştir derseniz o zaman çok farklı olabiliyor yalnız ..

urwrdskkn
23.Temmuz.2014, 18:03
Bence takımdaki oyuncular doyum noktasına çabuk geliyorlar. İlk sezon şampiyon olduklarında "hadi koçum","taraftar arkamızda" tarzındaki tavırlar işe yaramıyor. Hatta maç kazandıklarında "helal olsun be" deseniz bile dinlemiyorlar.
Ancak devreyi beraber ya da mağlup kapatırlarsa azarlanmak hoşlarına gidiyor.
yinede ben her seferinde takımın tamamına hitap ediyorum maç öncesi, devre arası ve maç sonlarında takıma yeni yeni girmeye çalışan ilk 11'i zorlayan futbolcular olursa hala motive olabiliyorlar ama diğerleri hiç oralı olmuyorlar..
Bireysel konuşmalar da diğer arkadaşın dediği gibi riskli birini fazla över ya da yerersek moral olarak iyi bir etki bırakmak mümkün olmuyor. Kötü oynayanı da iyi oynayanı da bireysel olarak maç sonunda konuşarak motive etmekte fayda var. Oyuna birini sokarken sana güveniyorum gir maçı değiştir derseniz o zaman çok farklı olabiliyor yalnız ..

Çünkü Ne Söyleyeceğini Biliyor o Takmayan Oyuncular.

Seçkinn
24.Temmuz.2014, 15:06
Çünkü Ne Söyleyeceğini Biliyor o Takmayan Oyuncular.

Bunda kesinlikle haklısın. Genelde kullandıklarım dışında benzer konuşmaları seçmeye başladım. Verilen olumlu tepkiler artmaya başladı. Değişiklik şartmış konuşmalarda :)

Çeyrek sezon kadar denedim; maç başında ve devre arasında genel maç sonunda (eğer performanslar çok farklı ise) tek tek konuşmak bence daha etkili oluyor.