PDA

View Full Version : DM sorunu

Seçkinn
07.Ağustos.2014, 23:29
Oyunda FB'yi yönetiyorum. İlk sezondan beri DM pozisyonunda kimseden tam verim alamadım. Kimi oynatırsam oynatayım sezon boyunca 7 puanın üzerine çıktığı birkaç maç ancak oluyor. Şimdiye kadar çok fazla taktik ve hemen her görevlendirmeyi de denedim ama nafile.

İlk sezon Mehmet Topal, Meireles, Baroni ve nadiren Selçuk'u denedim, olmadı. İkinci sezon Mehmet Topal ve Ceyhun Gülselam'a şans verdim yine vasattı performanslar. Üçüncü sezonda da yine bu bölgede problem yaşadım, tam yeri olmasada Okay Yokuşlu'yu burada denedim. Dördüncü sezondayım, paraya kıyıp Emre Can'a 24 milyon euro verdim. Sırf şurada birisi düzgün oynasın diye. Şimdi oda 6,50 ortalamayı zor buluyor. Hatta çoğu zaman 5 küsürlü puanlarla maçı tamamlıyor.

Oyunun genelinde bu pozisyonla ilgili bir zorluk mu söz konusu yoksa bende mi hata var çözemedim. Fikir almak istedim. Taktiksel önerilerinizi yada bu adam taş gibi oynar dediğiniz birisi varsa artık parası neyse verip alacağız :)

(Bu arada takım iyi gidiyor. Başarı sıkıntısı yok. Sadece bu mevkinin puanlamasına takıldım)

Walter Sakana
08.Ağustos.2014, 00:11
Sen Fenerbahçe ile muhtemelen hep baskılı oynadığın için rakiplerin kalene pek fazla gelemiyordur. Bu yüzden o bölgedeki oyuncunun defansif müdahale sayısı düşük kalıyordur. Hücumlarda da topu kolayca rakip yarı sahaya taşıdığından dolayı topla buluşma sayısı da düşük kalıyordur. Puanının düşük kalması bundan bence.

Bunu gözardı edip genel bir değerlendirme yapacak olursak;

Oyuncunun puanını arttıran başlıca etkenler kritik (key) pas atma, hava topu alma ve top kapma ile tabi ki gol atması veya asist yapması. Çok sayıda top kapmak, kafa topu almak ve atak kesmek (interception) de diğer etkenler. Oyuncu 3-4 tane top kapmışsa bu puanının yükselmesinde pek fazla bir etki yaratmıyor ancak bu sayı 10'un üstündeyse o zaman en az 1 puanlık bir yükselme olabiliyor (diğer istatistiklerine de bağlı olarak). Kritik denilen istatistiklerde ise puan artışı çok daha belirgin oluyor. Örneğin sadece 2 tane kritik pas (key pas) atması bile puanını hemen yükseltiyor.

Oyuncunun puanını düşürenler ise "mistakes" denilen ıskalar veya kaçırmalar. Bunun dışında tabi ki penaltı yaptırmak da puanı ciddi anlamda düşürüyor. Pas yüzdesinin düşük olması ve çokça faul yapması da etkili. Oyuncunun oynadığı maçlarda toplam kaç tane hata (mistake) yaptığını ve bunların kaçının gol yememize sebebiyet verdiğini profilinden görebiliyoruz.

Ön libero mevkisindeki bir oyuncunun kritik (gollük) pas atma ihtimali düşük. Kritik denilen top kapma veya hava topu müdahaleleri de genelde ceza sahası içerisinde oluyor. Bu durumda puanını yükselten faktörler genelde yüksek pas yüzdesi ile bolca atak kesmesi (interception) oluyor.

Bence puanların çok fazla önemi yok. İstatistiklerine bakın, sizin için tatmin ediciyse gerisi boş. Örneğin ben ön liberodaki oyuncuma atak kesici bir rol vermişsem top kapma sayısına, atak kesme sayısına ve pas yüzdesine bakarım gerisi ekstradır benim için.

Ha illa puanını yükselteceğim takıntı yaptım diyorsan o zaman daha çok topla buluşmasını, daha çok maçın içinde olmasını sağlaman gerekir. İlk paragrafta yazdığım gibi asıl sorunun takımın gücünden dolayı pek fazla oyunun içinde olamamasından kaynaklandığını düşünüyorum.

Seçkinn
09.Ağustos.2014, 23:28
Eyvallah Walter Sakana. Haklısın tabii ligde hücum futbolu oynuyoruz sonuçta çok iş düşmüyor. Ama çokta gol yiyorum. Arkayı güvenerek bırakacak adam bulmak birazda meselem. Tamam forvetler atıyor 3-5 ama 2-3 golde yiyoruz genelde :)

Birde şu kısım var tabii; Avrupa maçlarında da durum aynı. Hatta Avrupa'ya gidebildiğim ilk sezon gruptan çıkmak veya turu geçmek için skora yattığım maçlar vardı. Bildiğin forvetsiz 4-2-4 benzeri taktiklerle oynadım :) durum yine aynıydı. Ne yapıp edip bulacağım oraya bir adam. U19 takımını kendim yönetip yetiştireceğim, en son buna karar verdim.

Zaten oyun güme gitti, baştan başladım. Laptop'ın şarjı biterken kaydet dedim güya etti ama etmemiş. Açılmıyor kayıt dosyası. Tabii ayarlayıp üçlü kayıt yapsak sorun olmazmış ama bilemedik :)