PDA

View Full Version : Türkiye 2. Ligi'nde Başarılı Olma Stratejileriniz?

Flawless Victory
03.Eylül.2014, 23:32
Ben 2. ligde bir kariyer açtım. Özellikle kiralık transferler konusunda çalışıyorum. Dünyada bu lige kiralanabilecek yerli oyuncu tavsiyeleriniz var mıdır? Ya da bu ligde başarı için neler yapıyorsunuz?

ninja_14
04.Eylül.2014, 00:07
hangi takımı aldınız acaba

kemal4555
04.Eylül.2014, 00:18
süper totodan yaşlı futbolcuları al mesela uğur boral mesela ibrahim toraman tarzı servet çetin ve birde afrikadan zenci forvet aldınmı baya iyi yürürsün ama ibrahim servet uğur gibi futbolcular zor gelir o yüzden tek tavsiyem afrikada gözlemcin kesinbulunsun

krasafcik
04.Eylül.2014, 00:19
almanyayı araştır. Avrupadaki türk gençlerinde iş var.

karakartalbjkk
04.Eylül.2014, 00:28
1) Tecrübeleri oyuncuları bulup imza attırıp direk takımda oynatacaksın.
2) Genç ve tecrübeli oyuncu karışımı bir takım yaratarak tabi bunda taktiğin de önemli oturursa takım 10 herşeyiyle olur.
3) Büyük takımların genç ve yetenekli yıldız oyuncuları vardır. Eğer bütçen de iyi durumdaysa 2-3 tane yerli genç yeteneği kiralayabilirsin.

Şimdilik aklıma bunlar geliyor. Umarım yardımcı olmuşum. İyi forumlar..

Flawless Victory
04.Eylül.2014, 07:52
Yabanci yasak bu ligde.

Bizim büyük takımlarımızdan masrafsız kiralık oyuncular aldım. Almanya liglerindeki iyi genc oyuncular gelmiyor. O yüzden Türkiye'den oyuncu bakıyorum. Takımım Yeni Malatyaspor. Hedefi üst sıralar olarak koydum, bir oyuncu tepki gösterdi bizi baskı altında bırakıyorsun diye. :) 4-3-3 forvetsiz taktiğimizle oynayacağız. Hazırlık maçlarında Bank Asya ekiplerini ve Süper Lig takımlarını yenmeyi başardık ama ligde ne yaparız bilmiyorum. 28 bin TL transfer bütçesiyle pek bir şey yapılmıyor.

kemal4555
04.Eylül.2014, 22:34
boştaki oyunculara bak transfer sezonunun bitimine 1 gün kala boştaki adama sözleşme teklif et adam ne kadar iyi olursa olsun 1 dönem daha boşta kalmak istemiyor hemen kabul ediyor ayrıca maaaşıda az istiyor böylece ayrıca gözlemcilerini çoğalt

MrPirlo
08.Eylül.2014, 17:53
Ben 2. ligde bir kariyer açtım. Özellikle kiralık transferler konusunda çalışıyorum. Dünyada bu lige kiralanabilecek yerli oyuncu tavsiyeleriniz var mıdır? Ya da bu ligde başarı için neler yapıyorsunuz?

Hocam regenlerle oynamayı seven birisi olduğumdan dolayı oyuncu önerisinde bulunamayacağım maalesef. Fakat özellikle İngiltere 6.lig te bir çok takımı Premier Lige çıkarma başarısı göstermiş bir football manager sevdalısı olarak sana önereceğim alt liglerde oyuncu transferi yaparken futbolcuların fiziksel ve teknik özelliklerinin yüksek olmasına dikkat etmen. Zihinsel özellikleri yüksek olan futbolcular ya biraz tuzlu oluyor yada fazla yaşlı olabiliyor.(Yaşlı futbolcuların bir çoğu teknik ve fiziksel bakımdan özellikleri düşmüş oluyor.)

Özellikle pas yeteneği alt liglerde çok fazla önem arz ediyor. Hız ve hızlanmayı da ekleyebiliriz. Bu üç özellik sayesinde kolay bir şekilde rakip savunma yıpratabiliyor.

Alt lig futbolcuları genelde güçsüz oluyor. Çok çabuk yorulabiliyorlar. Ben ilk yarı ayağa paslarlarla dar alanda futbol oynatmaya çalışıyorum. İkinci yarı itibari ile kanat oyuncularımı kullanıp gol fırsatları arıyorum.(İngiltere'de alt lig futbol sistemi denilebilir bir bakıma...)

William Rookwood
08.Eylül.2014, 18:02
Hocam özellikle bu serisinde artık üst ligdeki takımlar alt liglere kiralık oyuncu vermemeye başladı. Kime teklif götürsem itibardan dolayı kiralık vermiyorlar oyuncuyu. Sana önerim, oyuncu arama bölümündeki emektarlara göz atman. Aralarında iyi genç oyuncularda oluyor. Tek tek bak derim.

MrPirlo
08.Eylül.2014, 18:09
Hocam özellikle bu serisinde artık üst ligdeki takımlar alt liglere kiralık oyuncu vermemeye başladı. Kime teklif götürsem itibardan dolayı kiralık vermiyorlar oyuncuyu. Sana önerim, oyuncu arama bölümündeki emektarlara göz atman. Aralarında iyi genç oyuncularda oluyor. Tek tek bak derim.

Hocam transferin son saatlerinde imkansız denilen transferler gerçekleştirebiliyorum. Takımlarında mutsuz olan futbolcular ile gayet makul fiyatlara anlaşabiliyorum. Ayrıca ne hikmetse kiraya gönderilmeyen futbolcular bazen transferin son gününde kiralık listesinde olabiliyor. İnce eleyip iyi futbolcuları değerlendirmek gerekir bu son günde.

Mete07
08.Eylül.2014, 19:07
Türkiye'nin alt liglerinde neredeyse tek yaptıgım savunma 4 lüsünü ve kaleyi yenilemek oluyor , mevcut hücum hattınız ne kadar kötü olursa olsun zaten bulundugunuz ligde İbrahimovic, Falcao oynamıyor savunmayı oturtmak terfi icin bana kalırsa en önemli şey bir şekilde gol bulunur . Duran toplar , kaos futbolu , etkili ortalar bir şekilde gol bulabiliriz takımımız hücum hattına göre bir çok hücum şekli bulunabilir fakat dedigim gibi en önemli şey takımın savunması

Flawless Victory
08.Eylül.2014, 20:52
Soylediklerinizin hepsini yapiyorum aslinda ama butce cok yetersiz oldugundan maksimum yapabileceklerimi yapmama ragmen kadro kisitli. Sadece yapabildigim alternatifli kadro olusturmak. Huseyin Cimsir, Fatih Sen gibi eski kurtlari aldim. Cogu kiralik teklifimde oyuncu maasinin % 20 si teklifini bile karsilayamiyorum. Kotu gurbetci oyuncularin bile maasi 100.000 TL. Neyse ki cok iyi bir taktik gelistirdim. Kadro zaafiyetini giderdim. Kartlara ve sakatliklara dikkat edersem sonuc alacagima inaniyorum.

MrPirlo
08.Eylül.2014, 21:06
Soylediklerinizin hepsini yapiyorum aslinda ama butce cok yetersiz oldugundan maksimum yapabileceklerimi yapmama ragmen kadro kisitli. Sadece yapabildigim alternatifli kadro olusturmak. Huseyin Cimsir, Fatih Sen gibi eski kurtlari aldim. Cogu kiralik teklifimde oyuncu maasinin % 20 si teklifini bile karsilayamiyorum. Kotu gurbetci oyuncularin bile maasi 100.000 TL. Neyse ki cok iyi bir taktik gelistirdim. Kadro zaafiyetini giderdim. Kartlara ve sakatliklara dikkat edersem sonuc alacagima inaniyorum.

Durum vahim demek hocam. İşin çok zora benziyor bakalım nasıl bir sezon geçireceksin.

Flawless Victory
08.Eylül.2014, 22:07
Tabi ligin kotu takimlariyla niye sampiyon olamiyorum diye yakinmak sacma oluyor ama oyunda boyle seyler olabildigi icin basarmaya calisiyoruz.

MrPirlo
08.Eylül.2014, 22:49
Tabi ligin kotu takimlariyla niye sampiyon olamiyorum diye yakinmak sacma oluyor ama oyunda boyle seyler olabildigi icin basarmaya calisiyoruz.

Hocam bakın 2008-2009 sezonu Sivasspor'a. Sezon başında kime söylesen Sivas'ın 2. bitireceğini herkes eleştirdi. Ne oldu Sivas harika bir sezon geçirerek sezonu 2. sırada bitirdi.

2010'da ligin en iyi 4 takımını yazın deseler ben dahil Bursaspor'u bir çok kişi bu listeye almazdı. Ne oldu? Ertuğrul Sağlam yönetiminde şampiyon oldular.

Açıkça söylemek gerekirse ben bu oyunun gerçeğe tek yakın olan oyun olduğunu iddia ediyorum.Hiç bir oyun football manager alt yapısına sahip değil. Bu oyunda alınamayacak hiç bir başarı yok bence. Umarım sizde hedeflerinize ne kısa zaman ulaşırsınız. Başarılar dilerim.

Flawless Victory
08.Eylül.2014, 23:24
Orasi oyle de 3. ligdeki takimi alip super lig sampiyonu yapiyorlar, bunlar sacma iste. Cok basarili olabilirsiniz ama sampiyon olamazsiniz. Bursaspor'a kimse sans tanimiyordu ama Super Ligin Trabzonspor'dan sonra en basarili Anadolu takimiydi.

MrPirlo
08.Eylül.2014, 23:46
Orasi oyle de 3. ligdeki takimi alip super lig sampiyonu yapiyorlar, bunlar sacma iste. Cok basarili olabilirsiniz ama sampiyon olamazsiniz. Bursaspor'a kimse sans tanimiyordu ama Super Ligin Trabzonspor'dan sonra en basarili Anadolu takimiydi.

Hocam İngiltere 6. ligdeki Dorchester takımını 11 sezonda Premier Lige çıkardım. 15. sezon Premier Lig 17. Sezon Şampiyonlar Ligi'ni aldım. Evet haklısın bu söylediklerim reel hayatta bu sürelerde olması gerçekten olası bile değil. Fakat ben FM 15 yada en geç FM 16'da oyunun daha da reele yaklaşacağını tahmin ediyorum. Daha da zorlaşacağını kısa vadede başarı elde etmenin kolay olmayacağını düşünüyorum bakalım ne gibi sonuç çıkacak.

Flawless Victory
09.Eylül.2014, 00:27
En az 20-30 sezon ayni heyecanla oynanabilmeli ama malesef.

MrPirlo
09.Eylül.2014, 00:40
En az 20-30 sezon ayni heyecanla oynanabilmeli ama malesef.

Hocam ben genelde İsviçre,Belçika,Avusturya,Danimarka gibi İskandinavya ve Orta Avrupa ülkeleri ile gayet uzun süreler kariyer yapabiliyorum. Bayağıda zevkli oluyor. Asıl zevk ise regenlerin oyuna girmesi ile başlıyor. (Şahsen ben regenlerle oynamayı daha çok seviyorum.)

Flawless Victory
09.Eylül.2014, 12:05
Ben de regenlerle oynamayi seviyorum. O yuzden ilk sezonu hizli gecerim. O liglerde pek oynamadim, eskiden hep Italya Ligi oynardim simdi buyuk ligler kolay geliyor.

MrPirlo
09.Eylül.2014, 15:15
Ben de regenlerle oynamayi seviyorum. O yuzden ilk sezonu hizli gecerim. O liglerde pek oynamadim, eskiden hep Italya Ligi oynardim simdi buyuk ligler kolay geliyor.

Hocam oynamanı şiddetle tavsiye ederim. Gerçekten çok ama çok zevkli. Bende bir aralar İngiltere,İspanya,İtalya,Almanya dışında hiç bir ligden zevk alamayacağımı aksine daha çok sıkılacağımı düşündüm. Fakat İsviçre den Basel ile bir kariyer yaptım. Zaten ligi rahat bir şekilde alıyorsun. Hedef avrupa oluyor. Kaliteli scout ekibi ile de gözlemcilik ağını geliştirip dünyanın çeşitli ülkelerinden genç ucuz futbolcular arıyorsun. Onları yetiştirip dünya devlerine pazarlamak işte o zaman anlıyorsun oyunun zevkine işte o anda varıyorsun.

İsviçre'de en fazla 10 adet AB dışı oyuncu kaydedebiliyorsun. Bunlardan 5'i nide ilk 11 de oynatıyorsun. Yani yabancı konusunda sıkıntı yok.

Eğer şu anki kariyerini bitirdikten sonra aklında takım yoksa İsviçre Ligi ile başlamanı tavsiye ederim.

Ayrıca avrupadan Herenveen, Salzburg, Lech, Partizan, Anderlecht, Braga, Zagreb,Rosenborg gibi takımlar ilede deneyebilirsin.

Flawless Victory
09.Eylül.2014, 16:56
İsviçre Ligi'nin yabancı sınırı hemen hemen yok gibi. O zaman Basel ile bir kariyer açayım. Zaten en sevdiğim dünyadan genç oyuncular bulup alabilmek ama Türkiye 2. Ligi'nde şu anda yabancı da alamadığımız için koşullar zor. Anderlet ile de olabilir ama Anderlet biraz kolay olur gibi.

MrPirlo
09.Eylül.2014, 17:29
İsviçre Ligi'nin yabancı sınırı hemen hemen yok gibi. O zaman Basel ile bir kariyer açayım. Zaten en sevdiğim dünyadan genç oyuncular bulup alabilmek ama Türkiye 2. Ligi'nde şu anda yabancı da alamadığımız için koşullar zor. Anderlet ile de olabilir ama Anderlet biraz kolay olur gibi.

Hocam eğer İsviçre'de oynamak istiyorsan Basel çok kolay gelir. Yukarıda dediğim gibi Şampiyonluk garanti gibi bir şey. Şampiyonlar Liginde de 3.ön elemeden başlıyoruz. Gruplara kadar rahat gidiyoruz. Şans yaver giderse gruplardan çıkma ihtimali bile var. (ilk sezon)

Yok Basel kolaymış dersen M.Skippe'nin takımı Grasshoppers'i öneririm. İsviçre Ligi'ni en çok kazanan takım fakat son şampiyonluğu 2003'te almışlar. Geçen sene 2.bitirip şampiyonlar liginde oynuyorlar bu sene. İsviçre'nin köklü kulüplerinden. Bir kaç takviye ile şampiyonluk yolunda söz sahibi olabilirsin.

Ekleme: Hocam Basel'i bende yönetiyorum şuan. Dün gece başlamıştım kariyere. LFC Marshall'ın transfer update'ini kullanıyorum. Onuda tavsiye ederim. Basel çok iyi transferler yaptı bu sezon. İnter'in efsanesi Walter Samuel, Beşiktaşın eski yıldızı Matias Delgado Bulgar stoper Ivan Ivanov...

Çok iyi bir kadrosu var. Takviyeye gerek yok. Ama ben iki tane bek oyuncusu aldım. Sağ ve sol olmak üzere. Şampiyonlar Liginde alternatif olması bakımından.

Takımın kaptanı Streller 32 yaşında ben sene başında satmayı planlıyordum fakat vazgeçtim. İyikide vazgeçmişim.Takımın gol yükünü sırtladı. İşte profili:
http://i.hizliresim.com/onLjdb.png (http://hizliresim.com/onLjdb)

Takımın önemli oyuncularından biride Fabian Schar. İsviçre'nin geleceği en parlak oyuncularından biri. Napoliden 7.5MN euro değerinde teklif geldi. Bende 10MN euro + sonraki satıştan %50 pay şeklinde anlaştım ve sattım. Bence biraz ucuza gitti. Keşke bir sene oynatıp satsaydım. Yinede sen iyi değerlendir.

http://i.hizliresim.com/gjNqBQ.png (http://hizliresim.com/gjNqBQ)

2.Ekleme: Hocam şampiyonlar liginde ikinci torbadan katıldım kuraya :) Şaşırdım gerçekten. Ama yinede zor bir kura çektik :)
http://i.hizliresim.com/gjNqdR.png (http://hizliresim.com/gjNqdR)

RagnarLothbrok
09.Eylül.2014, 19:20
Abi 2. lig diye girmişsin konuya anderlecht'ten basel'den çıkmışsınız anlam veremedim :D verilebilecek tüm tavsiyeleri vermiş zaten arkadaşlar ama bende bir kaç şey eklemek isterim.

Alt liglerde ptt dahil aldığın oyuncunun teknik özellikleri çok önemli değil, fiziksel özellikleri ortalama bir oyuncu olsun seni super lige kadar taşır. Benim düşüncem bu ha bide fiziğinin yanında brazda mental olarak iyiyse tadından yenmez.

Ben ne zaman 2. ligde bir takım alsam aldığım adamlar bellidir: Cihan haspolatlı, hüseyin cimşir, hayrettin yerlikaya, ptt de oynuyorsam florin cernatıda eklerim yabancı olarak. Alt liglerde oynuyorsam gençtir yaşlıdır diye bakmam, ki Türkiye alt liglerinde oynuyorsam hiç genç oyuncu aramam çünkü bizim 2.lig takımlarındaki tesisler içler acısı olduğu için aldığın adamlarda öyle ahım şahım gelişmeler olmuyor.

2.Liglerdeki gurbetçiler bizim alt liglerin yakınına bile gelmiyor boşuna yorma kendini.. gelen varsada bir iki istisnadır ancak.

İlla alt liglerden başlamak istiyorsan, Alman alt liglerini öneririm kesinlikle büyük zevk alırsın. Almanya alt ligleri diye aratırsan bulabilirsin 5.lige kadar açık oluyor.
Zevkli olmasının yanı,adamlar tesisler açısından bizden çok ileride. Taraftarlar, ileride her maç stadı doldurduğu için finansal anlamda kulübe büyük yarar sağlıyor..

Flawless Victory
09.Eylül.2014, 22:00
Evet laf lafı açtı. :) Şimdi tabi bir kariyer epey zaman alıyor. Öncelikli Basel'i deneyeceğim. Bu arada 2. Lig'e dönersek takım oturmaya başladı ve ilk yarı sonu itibariyle liderle aramızda sadece 3 puan kaldı. 2 önemli oyuncum sakatlandı ve sağ beksiz oynuyorum. Bakalım ne kadar dayanabileceğiz. Bir üst lige çıkarsam büyük başarı olacak. Kazandığım maçlarda bile çok zorlanıyorum. Rahat kazandığım maç sayısı en fazla 3'tür.

http://i.hizliresim.com/Y319bD.jpg

MrPirlo
09.Eylül.2014, 22:35
Hocam iyi gitmişin. İkinci yarıda bu şekilde performans sergilersen en kötü playoflara kalırsın. Alt liglerde kimin ne yapacağı kimin yükseleceğim kimin düşeceği hiç belirli olmuyor. Umarım bu sezon çıkarsın üst lige.

3842
10.Eylül.2014, 01:57
Alt liglerden çıkma konusunda ben her zaman defansif oynamışımdır. :D Gol atınca da beşinci savunmayı ikinci ön liberoyu dayamış Çanakkale geçilmez'i oynamışımdır. Bende başarılı oluyordu :p

Tabii üst lige çıkma konusunda favori olan bir takımla tamamen defansif oynamak saçma olabilir. Ama bir kaç kez medya tahmini 12. 13. olan takımlarla bu şekilde üst lige çıktım. Tabii kulübün mali durumu iyi değilse üst ligde epey bir zorlanıyorsun, çok yetenekli ve sert takımlara karşı durulmuyor.

RagnarLothbrok
10.Eylül.2014, 03:13
Alt liglerden çıkma konusunda ben her zaman defansif oynamışımdır. :D Gol atınca da beşinci savunmayı ikinci ön liberoyu dayamış Çanakkale geçilmez'i oynamışımdır. Bende başarılı oluyordu :p

Tabii üst lige çıkma konusunda favori olan bir takımla tamamen defansif oynamak saçma olabilir. Ama bir kaç kez medya tahmini 12. 13. olan takımlarla bu şekilde üst lige çıktım. Tabii kulübün mali durumu iyi değilse üst ligde epey bir zorlanıyorsun, çok yetenekli ve sert takımlara karşı durulmuyor.

İşte o yüzden her zaman savunmuşumdur ki, o çok yetenekli adamlara karşı sahaya 11 tane hürriyet güçerle çıkınca apışıp kalıyorlar, benim alt lig felsefem; tekniği sıfır olsun ama hayvan olsun :D

Flawless Victory
10.Eylül.2014, 23:25
İşte o yüzden her zaman savunmuşumdur ki, o çok yetenekli adamlara karşı sahaya 11 tane hürriyet güçerle çıkınca apışıp kalıyorlar, benim alt lig felsefem; tekniği sıfır olsun ama hayvan olsun :D

Fiziği güçlü oyuncular zaten pahalı olan oyuncular ama katılıyorum. İyi fizikli oyuncular daha iyi oynuyorlar. Hüseyin ÇİMŞİR mental anlamda iyi ama fizik yetersiz kalıyor. Eren GÖRÜR fiziği iyi olduğu için şu anda gol krallığında zirvede. Muhtemelen de gol kralı olacak. Ligden çıkarsak daha iyi olacak. Yarın lige devam edeceğim.

Flawless Victory
11.Eylül.2014, 18:28
Ligde 1461 Trabzon 73 puanla bir ust lige cikti. Biz de 67 puanla 2. olduk. Ikinci yarida devre arasinda kadroya kattigim Faruk diye bir oyuncu cok faydali oldu sol kanatta. Eren Görür gol krali oldu 27-28 tam hatirlamiyorum gol atti ligde. Taktik oturduktan sonra ozellikle 2. yari cogu maci kazandim, hatta lideri bile yendim ama adamlar yine de 6 puan fark yapti ya. 2. yari klasik 4-4-2 taktigiyle ve her mac 90 dk "yuklen" komutuyla oynattim. Onceleri acaba asiri ofansif bu taktikle facia yasar miyim dedim ama tam tersi oldu. :)

pusathan01
11.Eylül.2014, 18:57
Hocam arkadaşlar söylenebilecek her şeyi söylemişler. Bende regenlerle oynamayı sevdiğimden Türkiyedeki yabancı sıkıntısı işimi çok zorlaştırıyor. Bilmiyorum artık belki FM15 te Almanya alt liglerinden başlayabilirim.

Ben de sana tam Eren Görür'ü ne yaptın diye soracaktım. Zaten kendin açıklamışsın. Bu serideki en büyük favorim o oldu. Hiç beklemediğim bir performans aldım.Forumda da bir çok arkadaşa tavsiye ettim. Onu bırakma ve karar verme özelliğini geliştirmeye bak. Ben 12 ye kadar çıkarmıştım diye hatırlıyorum. En kötü özelliği çok ofsayta düşmesi. Süper ligde bile alttan gelecek olan kaliteli bir regen gelene kadar seni rahat idare edecektir. Kendisi Süper ligde bile gol kralı oldu. :D

Flawless Victory
11.Eylül.2014, 20:24
Büyük takimlarda oynamak istiyorum diyip duruyor Eren. Ust lige cikarsam muhtemelen takim degistirecegim.

Flawless Victory
12.Eylül.2014, 15:19
Play-off'ta fazla zorlanmadan hatta maglubiyet almadan ust lige cikmayi basardik. Yeni sozlesme imzaladim. Mersin I.Y. ligden dustu diye teklif yaptim ama beni istemediler. :)

pusathan01
12.Eylül.2014, 16:50
Süper ligde oynayacağın zaman istemez
Adam trabzonda bile oynamış biri haliyle istiyor
Bu sezonda malatyada devam edecek bir yıllık sözleşme imzaladı

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Flawless Victory
12.Eylül.2014, 17:45
Konuyu toparlayalim. Bu ligde basari icin yapilmasi gerekenler, sizlerin de yardimiyla soyle ozetlenebilir :

1. Ozellikle fizik gucu yuksek oyuncular yasina bakmaksizin kiralanacak.

2. Sezon basinda mumkunse klasik 4-4-2 ya da 4-5-1 taktiklerine takim alisincaya kadar sabredilecek. Yuklen komutu cok basarili oluyor.

3. Ozellikle top kontrol antrenmani ile takim cok iyi oynamaya basliyor. Sezon arasinda full top kontrolu antrenmani yaptirin.

4. Oyuncularin hepsi ile olmasa da bazilarini elestirin veya ovun.

5. Arada takima hitaben konuşma yapin.

6. Huzuru bozmamasi icin oynatmadiginiz kiralik oyuncular varsa takimina hemen geri gonderin.

7. Kosu yoluna pas taktigi ile oynayin.

8. Mac icinde eger hava toplarinda etkili degilseniz yerden ortalar secenegini isaretleyin ya da yerden oynuyorsaniz ve hava toplarinda iyiyseniz havadan ortayi isretleyin. Tum liglerde gecerli ama alt ligde bu degisiklikler cok etkili oluyor.