PDA

View Full Version : Göründüğünden Daha İyi

peker_553
08.Eylül.2014, 09:50
Arkadaşlar Ekişehir'in başındayım şu an ve Özgür çek bildiğiniz gibi sol bek oynuyor ve potansiyeli 3,5 yıldız görünüyor.Ben ise Özgür'ü AML yani ofansif oynatıyorum ve çok daha iyi verim alıyorum onun dışında hiç bir oyuncu sol tarafta bu kadar iyi oyanayamıyor takımda.Antremanda da yeni pozisyon çalıştırıyorum sormak istediğim olay şu o oyuncu bu performansla yıldızı artarmı ve daha iyi seviyeye gelirmi Örnek bir burak yılmaz nasıl Beşiktaş ve Fenerbahçe başarılı olamadı ama Trabzonspor'da yıldızı parladı yani sizce Özgür Çek'de böyle olurmu sizin başınıza geldi mi daha önce ? Cevaplarınız için şimdiden Teşekkürler :)

Redrum
08.Eylül.2014, 13:18
Artabilir, o yıldızı asistan menajer değerlendirerek veriyor. Tam doğru değerlendirmeyebiliyor. Ornegin bir oyuncu dandik de olsa sirf Man Utd oyuncusu diye 4 yildiz veriyorlar :)

peker_553
08.Eylül.2014, 13:33
bunu yazmamın sebebi oyunun gerçekçliğini sorgulamaktı aslında yoksa o oyuncudan gelecek parada gözüm yok :) hep aklıma Burak yılmaz,Olcan adın gibi geçmişte büyük takımda olup kendini gösteremeyen ama daha sonradan başka takımlarda parlayan oyuncular hep hoşuma gitmiştir o yüzden bunu oyunda görmekte çok hoşuma gitti yani bu performansla sezon sonu büyük takımların ilgisini çekermi 3,5 yıldııza rağmen onu merak edym :)

Redrum
08.Eylül.2014, 13:58
bunu yazmamın sebebi oyunun gerçekçliğini sorgulamaktı aslında yoksa o oyuncudan gelecek parada gözüm yok :) hep aklıma Burak yılmaz,Olcan adın gibi geçmişte büyük takımda olup kendini gösteremeyen ama daha sonradan başka takımlarda parlayan oyuncular hep hoşuma gitmiştir o yüzden bunu oyunda görmekte çok hoşuma gitti yani bu performansla sezon sonu büyük takımların ilgisini çekermi 3,5 yıldııza rağmen onu merak edym :)

Oyunda o açıdan bir gerçekçilik yok. Ben de dediğin şeyi çok seviyorum fakat oyunda her oyuncunun belli bir potansiyeli var ve onu asamaz. Fakat bu kotu oynar demek degil. İyi performans gösterirse çok gelismese de dikkat çekebilir. Fakat oyunda genelde şöyle olur: o oyuncunun formu gelip geçici olur. 4-5 hafta müthiş oynar sonra normal haline döner benim çok basıma geldi :)

3842
08.Eylül.2014, 13:58
Hocam iyi bir ortalama tutturursa neden olmasın, ben Newcastle ile oynarken iki buçuk yıldızlı adamıma Manchester United, Tottenham falan talip oluyordu.

BaGa TaRKaN
08.Eylül.2014, 14:20
Ben Daha Oyunda Oyuncunun Potansiyelinin Arttığını Görmedim Nasıl Başlarsa Öyle Gidiyor Potansiyel, Sadece Potansiyele Ulaşıp Ulaşmamasında Farklı Oluyor. Örneğin; Tamamen Atıyorum Rooney Oyunda Potansiyeli Belli Bir Oyuncu Diyelim ki Potansiyeli 170 Olsun Mevcut Yeteneği de 155 Olsun. Oyuncu 170'e Kadar Kendini Geliştirebilir Potansiyeline Ulaşabilir Ama Potansiyelini Geçip 171 Olamaz.

Hocam iyi bir ortalama tutturursa neden olmasın, ben Newcastle ile oynarken iki buçuk yıldızlı adamıma Manchester United, Tottenham falan talip oluyordu.

Bu Ayrı Bir Konu ve Tabiki de Bu Mümkün.

Seçkinn
08.Eylül.2014, 14:48
Bende Caner aynı durumda. AML için tam yeşil olması 3 sezonluk pozisyon antrenmanı sonucunda ancak gerçekleşti. Sol bekte oynattığımda başarısız, AML oynadığında kopuyor. Çok geliştirdi kendini, gittikçe daha iyi oynuyor. 3 sezondur yılın yerli oyuncusu seçiliyor. Oyun olarak gelişmesine rağmen yıldız olayında hiç bir değişiklik olmadı şimdiye kadar.

Seçkinn
08.Eylül.2014, 14:54
Bu konu sabitlenebilir aslında format belirlenip. Pek çok kişi sırf yıldızı düşük diye hiç şans vermeden bu adamları satıyor, yedek bekletiyor yada daha verimsiz olduğu bir pozisyonda oynatıyor kanımca. Bu ve benzeri isimlerin bir başlıkta olması güzel olur.

peker_553
08.Eylül.2014, 14:56
Valla özgür çek 16 maçtır süper oynuyor 2-3 maçlık bişey değil sezon sonunda ne olcak merak edyrm :) gözüm o parada deil ama böyle bişey olursa çok güzel olur harbiden çünkü bir çok oyuncu var geçmişte örnekleri olan burak yılmaz olcan adın hatta semih gibi :)

peker_553
08.Eylül.2014, 14:59
Ben Daha Oyunda Oyuncunun Potansiyelinin Arttığını Görmedim Nasıl Başlarsa Öyle Gidiyor Potansiyel, Sadece Potansiyele Ulaşıp Ulaşmamasında Farklı Oluyor. Örneğin; Tamamen Atıyorum Rooney Oyunda Potansiyeli Belli Bir Oyuncu Diyelim ki Potansiyeli 170 Olsun Mevcut Yeteneği de 155 Olsun. Oyuncu 170'e Kadar Kendini Geliştirebilir Potansiyeline Ulaşabilir Ama Potansiyelini Geçip 171 Olamaz.

benim dediğim şeyde aynı şeyi söyledi kardeşim neden o ayrı bi konu diyosun ki :)

BaGa TaRKaN
08.Eylül.2014, 15:12
Ayrı Bir Konu Derken Düşük Yıldızlı Bir Oyuncu Büyük Takıma Gitmeyecek Diye Bir Kaide Yok Bu Oyunda Nerdeyse Hep Varolan Bir Şey. Ben Eski Serilerde Hatırlayanlar Olabilir Bülent Akın Süper Ligde Ortalama Bir Oyuncu Ama Bende Her Sene Müthiş Oynayıp Juventus Bülent Akın'a Teklif Yapmıştı.

Burada Tartışılan Konu Oyuncunun Mevcut Potansiyel Yeteneğinin Oyunda Daha Yukarı Çıkması 155'se 160 Olması Gibi.

Ama Tabi Biraz Dolaylı Olsa da Konunun İçine Yine Giriyor :D

mmllhh
08.Eylül.2014, 16:20
Benzer bişey benim de aklımdaydı. Bir oyuncu özellikleri itibariyle her açıdan Y oyuncusundan kötü olmasına rağmen maçlarda natural görünen her pozisyonda gole çok yakın her maç bişeyler üretiyor. Ama Y oyuncusu Z oyuncusu aynı etkiyi yaratmıyor çok ilginç gelmişti o bana..Örnek vereyim ; Nicolas Lopez belki diğer kariyerlerde de dikkat çekici performansıyla karşılaşan olabilir

MrPirlo
08.Eylül.2014, 17:43
Arkadaşlar Ekişehir'in başındayım şu an ve Özgür çek bildiğiniz gibi sol bek oynuyor ve potansiyeli 3,5 yıldız görünüyor.Ben ise Özgür'ü AML yani ofansif oynatıyorum ve çok daha iyi verim alıyorum onun dışında hiç bir oyuncu sol tarafta bu kadar iyi oyanayamıyor takımda.Antremanda da yeni pozisyon çalıştırıyorum sormak istediğim olay şu o oyuncu bu performansla yıldızı artarmı ve daha iyi seviyeye gelirmi Örnek bir burak yılmaz nasıl Beşiktaş ve Fenerbahçe başarılı olamadı ama Trabzonspor'da yıldızı parladı yani sizce Özgür Çek'de böyle olurmu sizin başınıza geldi mi daha önce ? Cevaplarınız için şimdiden Teşekkürler :)

Bilindiği gibi her oyuncu CA ve PA yetenek değerlerine sahiptir. Şimdiki yetenek ve potansiyel yetenek olarak adlandırılabilir. Şimdiki yetenek sürekli değişken bir yapıdadır. Futbolcunun antrenmanlarda gösterdiği performans ile artabilirde düşebilirde. Fakat potansiyel yetenek sabittir. Futbolcu potansiyeline ulaştığı taktirde potansiyelinin üzerine çıkamaz.

Kısaca özetlemek gerekirse. Özgür Çek belirli bir potansiyele sahip. Bu bence en faz 130 PA'dır. Ne kadar uğraşırsan uğraş bu futbolcu sadece Türkiye Ligi kalitesinde kalır. Fakat maç içi performans ile üst düzey futbol sergileyebilir. Bu üst düzey futbol ise takım oyunu ile gerçekleştirebilir. Özgür'den takımı tek başına sırtlayıp yükseltmesi beklenememez.

Yıldız olayına gelirsek personeller 'Oyuncu Yetenek Değerlendirme ve Oyuncu Potansiyel Değerlendirme' niteliklerine göre oyunculara yıldız verirler. Bu yıldız değeri takımın kalitesine göre değişir. Oyuncunun tam potansiyelini yada şimdiki yıldız değerini öğrenmek için (kesin bir şekilde) gözlem yaptırdığın personelin Oyuncu Yetenek Değerlendirme ve Oyuncu Potansiyel Değerlendirme yeteneğinin 20 de 20 olması gerekir. Fakat bazı durumlarda daha alt yeteneğe sahip personeller oyuncunun gerçek yıldız değerini gösterebiliyor. Biraz karışık durum açıkçası.

peker_553
08.Eylül.2014, 19:18
e özgür çek sezonluk performansı çok iyi olursa büyük takımların transfer listesine girmezmi ya da değeri artmazmı ? :)

MrPirlo
08.Eylül.2014, 19:59
e özgür çek sezonluk performansı çok iyi olursa büyük takımların transfer listesine girmezmi ya da değeri artmazmı ? :)

Anlatamadım galiba :) Tabik ide büyük kulüplerin transfer listesine girer. Değeri kat kat artar. Bunu takımı ile başarabilir. Diğer 10 kişinin Özgür'ü beslemesi ile bu hale gelebilir. Yoksa Özgür tek başına başaramaz. Bunu Özgür için demiyorum :) Diğer bütün futbolcular içinde geçerli. Yani kendi başına bir yere kadar gelir. Gerisi takım ve taktik ile alakalıdır.

peker_553
09.Eylül.2014, 10:04
Eywallah MRPirlo :)O pozisyonda çok daha iyi oyuncular var ama Özgür çok daha iyi oynuyor oyunda böyle şeylerin olması güzel zevk veriyor Hiç beklemediğim bi oyuncunun böyle bi performans göstermesi .O mevkide hiç verim alamamıştım hazırlık maçında bi dewneyim dedim o maçta 2 gol 1 asist yaptı şimdi ligde 15 maçtır o pozisyonda özgür oynuyor :)

MrPirlo
09.Eylül.2014, 15:06
Eywallah MRPirlo :)O pozisyonda çok daha iyi oyuncular var ama Özgür çok daha iyi oynuyor oyunda böyle şeylerin olması güzel zevk veriyor Hiç beklemediğim bi oyuncunun böyle bi performans göstermesi .O mevkide hiç verim alamamıştım hazırlık maçında bi dewneyim dedim o maçta 2 gol 1 asist yaptı şimdi ligde 15 maçtır o pozisyonda özgür oynuyor :)
Rica ederim. Her zaman :)
Benimde football manager'da sevdiğim özelliklerden bir tanesi. Kimin ne yapacağını kestirmek zor oluyor. Milyon euro ları ödeyip aldığımız futbolculardan hiç verim alamayabiliyoruz. Ama serbest transferden veya çok makul fiyatlara alınan futbolcular takımın en iyi oyuncusu olabiliyor.

3842
09.Eylül.2014, 19:22
Büyük ihtimalle Özgür senin taktiğinde sol kanada veya beke bilmiyorum cuk oturdu ve oyuncu talimatların, takımın oynayış tarzı vesaire tamamen Özgür'ün özellikleriyle örtüşüyor.

Böyle olunca diğer arkadaşlar alınmasın ama gayet takımı taşıyabilir. Kendim deneyimlediğim için söylüyorum, kimseyi haksız çıkarmaya çalışmıyorum. :)

FM2013'te Scott Sinclair'den Swansea'de inanılmaz verim almıştım ki iki buçuk yıldız gösteriyordu asistan raporları. FM 2014'te de Newcastle ile oynarken iki buçuk yıldızlı oyuncular Tom Ince ve Kyle Naughton gayet takımı taşıyorlardı. (Genç oldukları sezonlardan bahsetmiyorum.)

Ayrıca şöyle bir durum var mesela CA'sı ne olursa olsun iyi bir kanat oyuncusu dediğin adamın Dribbling, Orta Açması, Hızlanma gibi özelliklerinin yüksek olması gerekir.

Bu konuda CA'sı 160 olup bu özellikleri güzel olan bir oyuncu, kanatta oynayan bir başka 180 CA'sı olan çok ekstra özellikleri olmayan ve kanat oyuncusu için gereken özellikleri yeterli olmayan bir oyuncudan büyük ihtimalle daha yararlı olacaktır ki benim görüşüme göre olmalıdır da.

RagnarLothbrok
09.Eylül.2014, 19:28

Baga'ya katılıyorum, bir şey daha eklemek istiyorum.
Gözlemcilerin verdiği yıldızlar genellikle oyuncuları potansiyelleri veya mevcut yeteneklerini yansıtmaz, senin takımında ki yerini gösterir sana. Bir örnekle açıklamak gerekirse; atıyorum Özgür Çek eskişehirde 3.5 yıldızla aml oynuyor, bu senin takımın için verilmiş bir puanlamadır. Ama Milan'ın başına geçip Özgür'e bir gözlemci gönderirsen o 3.5 yıldızın, 1 yıldıza indiği görürsün.
Demek istediğim gözlemci puanları tabiki oyuncunun ca/pa'sını yansıtır, ama esas olan o oyuncunun senin takımındaki geleceğini ve mevcut durumunu göstermektir.

Adam ne kadar iyi oynarsan oynasın Pa'sı 150'il mevcut ulaşabileceği potansiyeli odur ca'sı hiç bir zaman 151 olamaz. Eğer oyuncunun profesyonelliği çok iyiyse Drogba gibi mesela, ileriki yaşlarındada ca'sı düşse bile aynı performansı verebilir