PDA

View Full Version : FM belgesel ve tanıtım (Türkçe İnceleme İlk Mesajda)

steave
07.Ekim.2014, 18:44
http://www.fmscout.com/a-football-manager-2015-new-features.html

yayın aksam 9 da baslıyor ve bu lınkten ızlenebılıyor sanırım.
belgeselden emın degılım ama yenı ozellıklerı yayınlıcaklar sanırım :).

ve yıne tahmınımce bu aksam net cıkıs tarıhınıde acıklarlar.

Dünkü tanıtımda anlatılanları incelediğim bir video hazırladım.

Türkçe inceleme

Walter Sakana
07.Ekim.2014, 19:45
Resmi duyuru:

Tonight is the night! If you can't make it to a cinema, here's how you can see the new ‪#‎FM15‬ features video & live Q&A from home.

19:15 ‪#‎FMDoc‬ (cinema only)
20.40 New features (cinema & Twitch)
21:15 Q&A (cinema & Twitch)

For TV details (outside of the UK) see www.fmdocumentary.com

Twitch channel is http://www.twitch.tv/footballmanagerofficial
If the documentary isn't being shown in your country tonight it will be available globally (excluding Germany) in a couple of weeks from various digital stores.

Ralph
07.Ekim.2014, 22:11
http://gofirstrow.eu/watch/59488/1/watch-sporttv.html

Burada başlamış. Twitch yayını Offline şu anda bende.

steave
07.Ekim.2014, 22:19
bızım lınk belgeselden sonra yayına baslıcak sanırım telıf vs nedenlerle

E.Cartman
07.Ekim.2014, 23:47
Aha CM 03/04 geri dönüyor :D

http://i.imgur.com/YUqNMjc.png

Walter Sakana
07.Ekim.2014, 23:56
Twitch'ten izliyorum da çok manyak görünüyorrrr

baya değişmiş, yeni roller var, inverter wing back, wide playmaker

yeni ppm'ler

offff of 1 ay nasıl geçecek şimdi :(

Walter Sakana
07.Ekim.2014, 23:57
gözlemciye falanca oyuncunun yerine yeni birini arıyorum diyorsun ona göre tavsiyeler veriyor

oyuncunun profilinde özelliklere bakınca örneğin top sürme 12-14 diyor. Bu, farklı gözlemcilerin verdiği değerler. Yani 12 de olabilir 14 de.

attirson
08.Ekim.2014, 00:01
gözlemciye falanca oyuncunun yerine yeni birini arıyorum diyorsun ona göre tavsiyeler veriyor

oyuncunun profilinde özelliklere bakınca örneğin top sürme 12-14 diyor. Bu, farklı gözlemcilerin verdiği değerler. Yani 12 de olabilir 14 de.

Gözlemci göndermeden oyuncu özelligini göremiycez mi yani ?

Walter Sakana
08.Ekim.2014, 00:04
Gözlemci göndermeden oyuncu özelligini göremiycez mi yani ?

Onu bilmiyorum ama eskiden dandik gözlemciyle süper gözlemcinin raporları neredeyse aynı oluyordu. Bu açıdan bakınca (eğer doğru anladıysam) bu güzel bir yenilik.

Walter Sakana
08.Ekim.2014, 00:06
+Takım toplantısı sadece gidişata bağlı değil artık. Oyuncular finansal durumdan ya da bir oyuncuyu haksız yere cezalandırdığınızdan mutsuz olursa takım toplantısı yapabiliyorsunuz.

+Oyuncuya verdiğiniz sözü tutmazsanız oyuncuyla görüşüp nedenini açıklayabiliyorsunuz (aklımdan uçmuş gibi...).

Ronaldinho 10
08.Ekim.2014, 00:09
Eger yanlis anlamadiysam macta ve antrenmanlarda da medyadan sorular geliyormus.. bari daha farkli sorular hazirlasalar simdi, hep aynilari var :D

DenizlispoR
08.Ekim.2014, 00:10
Olmuş gibi duruyor bu yıl.

Walter Sakana
08.Ekim.2014, 00:12
antrenman pek değişmemiş.

rcrdnh
08.Ekim.2014, 00:13
videonun sonunda tarih belli oldu

7 kasım :)

Walter Sakana
08.Ekim.2014, 00:13
Resmi çıkış tarihi 7 Kasım

Berkerguney
08.Ekim.2014, 00:14
Önsipariş veren benim gibi sabırsız arkadaşlar oyunun beta'sını 7Kasım'dan 2 Hafta önce oynayabilecek ama hatırlatalım:D

Walter Sakana
08.Ekim.2014, 00:14
Yazanlar sırf Türk hey Allah'ım ya muhabbetlere bak :)

Walter Sakana
08.Ekim.2014, 00:15
Tekrarını izleyebileceğimiz bir yer var mı başını kaçırdım

Corpus
08.Ekim.2014, 00:16
Yenilikler

Yeniliklerin olduğu bir tanıtım videosu

Match Engine yine olmamış

DenizlispoR
08.Ekim.2014, 00:16
Yazanlar sırf Türk hey Allah'ım ya muhabbetlere bak :)

Başta birisi Osmanlı'yı yeniden kuruyordu,hala orada mı o? :n:

Walter Sakana
08.Ekim.2014, 00:18
Başta birisi Osmanlı'yı yeniden kuruyordu,hala orada mı o? :n:

en son bi tanesi şunu yazdı:

hey heyyyy Ada sahillerinde bekliyorum
Her zaman yollarını gözlüyorum

DenizlispoR
08.Ekim.2014, 00:19
en son bi tanesi şunu yazdı:

Duygusal milletiz,normal. :P

Flawless Victory
08.Ekim.2014, 00:20
Yenilik yok. :)

edgaras1905
08.Ekim.2014, 00:21
Menajer olarak kazandığımız paraları bir yerlerde harcalayım artık .

Corpus
08.Ekim.2014, 00:27
Bu arada Watford tam kariyerlik takım :D Potansiyeli oldukça yüksek

steave
08.Ekim.2014, 00:27
wide playmaker sanırım herrera ve dımarıa nın su an oynadıgı roller mevcut fm rollerı karsılayamıyordu.

serwan
08.Ekim.2014, 00:32
yenilik falan yok.. 3 tane yeni basın toplantısı sorusu, makyajlanmış menüler falan..
bunlar umrumda değil gerçi.. işleyiş (transferler, maç motoru ve yapay zeka) düzeltilmiş olsun gerisi boş.. ama umut var mı? bence yok..

GicaHagi
08.Ekim.2014, 00:32
Mac öncesi tünelde röportaj olayi var yanlis anlamadiysam oldukca keyifli olur gercekteki gibi.

Ayrica mac devam ederken de takima konusma yapabiliyoruz.

Scouting artik daha gercekci ve daha kapsamli olacak gibi. Yine anladigim kadariyla eskisi gibi oyuncunun profilinde bütün özellikleri görüyoruz ama scoutlara görev verirsek onlarin degerlendirmesine göre oyuncularin puanlari degisebiliyor.

Yeni ppm'ler de güzel olacak gibi özellikle kaleciler icin olanlar oldukca mantikli ve iyi.

Arayüz de gayet kullanisliya benziyor.

Mac atmosferi ve stadyumlar daha gercekci olacak gibi.

Valla arkadaslar bizi efsane bi seri bekliyor bence umarim mac motoru da gecen senekinden daha iyi olur.

Walter Sakana
08.Ekim.2014, 00:34
@Corpus

teşekkür ettim aradığım buydu (video)

aytekin79
08.Ekim.2014, 00:36
wide playmaker sanırım herrera ve dımarıa nın su an oynadıgı roller mevcut fm rollerı karsılayamıyordu.

Wide playmaker rolü mevcut oyunda da var sadece playmaker olarak geçiyordu. Yani sen kanattaki oyuncuya da playmaker rolü verebiliyorsun şu anda da . Bu durumda o oyuncu zaten wide playmaker oluyor. İsmini süslemişler sadece

Corpus
08.Ekim.2014, 00:42
@Corpus

teşekkür ettim aradığım buydu (video)

Rica ederim.

Keşke bulmasaydım videoyu. 27 dakika izledim, özetle bu sene eşeği farklı bir renge boyamışlar.

Universal
08.Ekim.2014, 00:45
Bişi diyeceğim bu işten bu yapımcılar çok para kazandı mı? :) Hayır üniversite sınavı zamanında makine yerine yazılım yazmadığıma pişman olacağım. :D

Walter Sakana
08.Ekim.2014, 00:48
En büyük yeniliklerden birisi profilimiz. Antrenörlüğü veya taktiksel tarafı ağır basan bir profil oluşturabiliyoruz ve diğer antrenörler gibi aynı özelliklerimizi girebiliyoruz. Seçeceğiniz kariyer geçmişine ve lisansınıza göre belirli bir puan veriliyor ve o puanları dağıtıyorsunuz.

Walter Sakana
08.Ekim.2014, 00:57
Anasayfada "Promises (verilen sözler)" sekmesi eklenmiş. Oyunculara, yönetime ve menajerlere verdiğiniz sözleri, sözü tutmanız için ne kadar süre kaldığını (ve tamamlananları) ve son durumu (bununla ilgili gelişmeleri) buradan takip edebiliyorsunuz.

Walter Sakana
08.Ekim.2014, 01:01
Yeni kaleci dağıtım talimatları:

Roll it out (anlamadım)
Throw it long (uzun at)
Take short kicks (kısa degaj yap)
Take long kicks (uzun degaj yap)
Distribute to specific team-mate (belirli bir takım arkadaşına oyna)
Distribute to full backs (beklere dağıt)
Distribute to centre... (devamı ne bilmiyorum ama stoperlere dağıt olabilir)
Distribute to playmaker (oyunkurucuya at)
Distribute to flanks (kanatlara at)
Distribute to target man (pivot santrafora at)
Distribute over opp... (anlamadım, devamı ne bilmiyorum)
Slow pace down (tempoyu düşür)
Distribute quickly (çabuk oyuna sok)

Ayrıca oyuncular için 2 yeni talimat var:

Close down much more (çok daha fazla pres yap)
Close down much less (çok daha az pres yap)

Walter Sakana
08.Ekim.2014, 01:03
Oyuncu animasyonlarını beğenmedim, çöp adamlar gibi hareket ediyorlar.

Corpus
08.Ekim.2014, 01:04
Bir frikik pozisyonu var kaleci 90 a uçuyor ve topu sektirmeden tutuyor. Kalecilere güzel animasyon yapalım derken, God mode yapmamışlardır umarım.

steave
08.Ekim.2014, 01:08
Wide playmaker rolü mevcut oyunda da var sadece playmaker olarak geçiyordu. Yani sen kanattaki oyuncuya da playmaker rolü verebiliyorsun şu anda da . Bu durumda o oyuncu zaten wide playmaker oluyor. İsmini süslemişler sadece

ben merkez orta sahaya verılen rol olarak. yanı merkezdekı orta sahanın bıraz daha kanada dogru acılarak oynaması olarak anladım

martymcfly
08.Ekim.2014, 01:09
Yeni kaleci dağıtım talimatları:

Roll it out (anlamadım)
Throw it long (uzun at)
Take short kicks (kısa degaj yap)
Take long kicks (uzun degaj yap)
Distribute to specific team-mate (belirli bir takım arkadaşına oyna)
Distribute to full backs (beklere dağıt)
Distribute to centre... (devamı ne bilmiyorum ama stoperlere dağıt olabilir)
Distribute to playmaker (oyunkurucuya at)
Distribute to flanks (kanatlara at)
Distribute to target man (pivot santrafora at)
Distribute over opp... (anlamadım, devamı ne bilmiyorum)
Slow pace down (tempoyu düşür)
Distribute quickly (çabuk oyuna sok)

Ayrıca oyuncular için 2 yeni talimat var:

Close down much more (çok daha fazla pres yap)
Close down much less (çok daha az pres yap)

İşte bunlar hep Neuer :D

Walter Sakana
08.Ekim.2014, 01:10
Maç sırasında tüm takıma seslenme yeniliği çok iyi olmuş. Şunlar var;

Baştakini okuyamadım.
Calm down (sakin olun)
Get creative (yaratıcı olun)
Concentrate (konsantre olun)
Show some passion (biraz tutku gösterin)
No pressure (baskı yok)
Tighten up (daha sıkı)
Push forward (ileri çıkın)
Demand more (daha çok isteyin)

playeray
08.Ekim.2014, 01:17
Maç motoru düzelmedikçe bu oyundan bi cacık olmaz. İstedikleri kadar yenilik yapsınlar.

Walter Sakana
08.Ekim.2014, 01:18
Dizilim seçenekleri baya artmış. 2,3,4 ve 5 savunma oyunculu dizilimler ayrı ayrı gruplanmış.

Dizilim ekranında oyuncular aynı hizada durmuyor. Görevi daha defansif olanlar daha geride, daha ofansif olanlar daha önde duruyor. Rolü de aynı şekilde etkiliyor. Örneğin hücum görevli Deep Lying Forward (Yardımcı Forvet) Advanced Forward'dan (Yaratıcı Forvet) daha geride duruyor. Bu çok önemli olmasa da faydalı bir ayrıntı.

Corpus
08.Ekim.2014, 01:26
Şu defansta ayrı hücumda ayrı dizilim olayını bir getirseler.(3-5-2, 5-3-2) Benim gönlümü kazanacaklar aslında

steave
08.Ekim.2014, 01:31
eger wıde playmaker benım dusundugum gıbıyse yenı gelecek olan bek roluyle bırlıkte o taktıgı yapabılırız sanırım

amorti
08.Ekim.2014, 01:31
Şu defansta ayrı hücumda ayrı dizilim olayını bir getirseler.(3-5-2, 5-3-2) Benim gönlümü kazanacaklar aslında

Seneler oncesinin "with ball" & "without ball" ayarlari. Tek tek oyuncu konumlandirdigim zamanlari bilirim.

Donmediler suna gitti, illa blok halinde oynamamiz gerekiyormus gibi...

steave
08.Ekim.2014, 01:33
donmemelerının nedenı bence yenı baslıcakları oyuna rahat adapte edebılmek.oyunu kolaylastırma cabasından kaynaklanıyor bu taktık sıstemı bence.

Walter Sakana
08.Ekim.2014, 01:36
4 yeni oyuncu rolü eklenmiş:

Roaming Playmaker (dm/cm)(support) - serbest oyun kurucu. sürekli takım arkadaşlarından pas almak için yanaşırmış. Pirlo, Emre, Xavi gibi... dm ve cm mevkilerinde seçilebiliyor ve sadece destek görevi verilebiliyor.

Raumdeuter (amrl)(attack) (nam-ı diğer wide poacher) - Alman oyun sisteminden gelme. Boşluk kovalayan oyuncu. Aynı poacher (fırsatçı golcü) gibi ama kanattan sürekli boşluk arayan ve o boşluklara koşu yapan oyuncu. Schürrle güzel bir örnek sanırım. kanat (amrl) mevkilerinde seçilebiliyor ve sadece hücum görevi verilebiliyor.

Inverted Wing Back (wbrl)(support) - içe kat eden bek. savunmada normal bek gibi ama hücumlarda içe kat eder ve göbek orta saha (mc) gibi oynar. wb mevkisinde seçilebiliyor ve sadece destek görevi verilebiliyor. Dünya kupasında Kolombiya'nın sağ beki bu şekilde oynuyordu.

Wide Playmaker (mrl)(support/attack) - hücumlarda içe kat ederek oyun kurar, kanattan geldiği için marke edilmesi zordur. Destek görevi aldığında mc pozisyonuna, hücum görevi aldığında amc pozisyonuna geçer (içe kat ettiğinde). orta sahanın sağ ve sol mevkilerinde seçilebiliyor ve destek veya hücum görevi verilebiliyor.

1 yeni görev eklenmiş: Float (ne olduğunu bilmiyorum, wing back'te gördüm)

Ralph
08.Ekim.2014, 01:49
Maç motorunda baya güzelleşme gördüm gibi.

Walter Sakana
08.Ekim.2014, 01:53
Yeni PPM'ler (oyun içi tercihler):

Tries taking the ball forward himself from time to time: Zaman zaman topu ileri kendisi taşımaya çalışır (doğru çevirdiğimden emin değilim)

Mainly stays inside the penalty area whenever possible: Çoğunlukla mümkün oldukça ceza sahası içinde kalır.

Restricts the number of long shots he takes: Uzaktan çektiği şut sayısını sınırlar.

Kaleci için
Starts counter attacks with long throws whenever possible: mümkün olduğunda uzun atışlarla (elle) kontratak başlatır (biri Neuer mi dedi?)

Walter Sakana
08.Ekim.2014, 01:56
Gözlemcilik baya detaylanmış ve daha önemli hale gelmiş. Yeniliklerden biri de bir oyuncuyu eskiden 3 maç izletebiliyorduk ya en fazla, şimdi o süre 1 maçtan 3 aya kadar değişiyor.

Corpus
08.Ekim.2014, 03:56
İzlemeye zamanım var olursa diye şunu da şuraya bırakayım.

soru cevap

Aydin
08.Ekim.2014, 14:58

Türkçe inceleme

BaFraLı
08.Ekim.2014, 15:17
Ağzına sağlık Aydın abi. İyi olmuş valla ben İngilizce dinlediğimde bişey anlamamıştım pek.

BaGa TaRKaN
08.Ekim.2014, 15:31
Eşorfmanlı Manager Güzelmiş :D Yalnız Sen Anlatırken Sinirlendiysen Seni Oynarken Düşünemiyorum :D

Şaka Maka Bu Yıl ki Türkçe Çeviriler Bayağı Zorlu Olacak Kelimelere Sağlam Karşılık Bulmak Gerekecek.

Ralph
08.Ekim.2014, 15:41
Vay vay Aydın ellerine sağlık :) İzleyelim bakalım.

Walter Sakana
08.Ekim.2014, 15:45

Türkçe inceleme

Emeğine diline sağlık.

İleride daha önceki gibi fikir alışverişi olacak mı bilmiyorum ama dinlerken takıldım, "inverted wing back" için "içe kat eden bek" tanımı daha uygun olmaz mıydı ne dersin? Bide "Complete Wing Back"in tanımı değişmediyse ve halen "İki Yönlü Bek" olarak geçiyorsa çok yönlü ve iki yönlü futbol dilinde birbiriyle neredeyse aynı.

Walter Sakana
08.Ekim.2014, 16:06
Wide Playmaker için "Kanattaki Oyun Kurucu" o kadar da tırt değil, hatta sempatik geliyor kulağa :)

Benim üretebildiklerim;

İçe Kat Eden Oyun Kurucu
Kenar Oyun Kurucu
Oyun Kurucu Kanat
Oyun Kurucu Kanat Oyuncusu

Aydin
08.Ekim.2014, 16:15
Emeğine diline sağlık.

İleride daha önceki gibi fikir alışverişi olacak mı bilmiyorum ama dinlerken takıldım, "inverted wing back" için "içe kat eden bek" tanımı daha uygun olmaz mıydı ne dersin? Bide "Complete Wing Back"in tanımı değişmediyse ve halen "İki Yönlü Bek" olarak geçiyorsa çok yönlü ve iki yönlü futbol dilinde birbiriyle neredeyse aynı.

Abi bence iki yönlü bek ve çok yönlü bek farklı gibi duruyor çünkü iki yönlü bek dani alves tarzı ileri geri giden bir bek. Ama bu çok yönlü bek defansif görevlerin yanı sıra hem ofansa çıkıp orta yaptıktan sonra defansa dönmeyip, sahanın ortasına kat ediyor ve orta saha oyuncusuymuş gibi hareket ediyormuş.

bu bakımdan "içe kat etmek" bence oyuncunun orta saha oyuncusu gibi davranmasını tam olarak karşılamıyor.

Yani oyuncunun defans-ofans çıkışının yanı sıra bir de orta sahaya yardım etmesinin de vurgulanması gerekiyor. bu yüzden sadece iki yönlü değil, çok yönlü olarak tanımadım orayı.

Walter Sakana
08.Ekim.2014, 16:47
Abi bence iki yönlü bek ve çok yönlü bek farklı gibi duruyor çünkü iki yönlü bek dani alves tarzı ileri geri giden bir bek. Ama bu çok yönlü bek defansif görevlerin yanı sıra hem ofansa çıkıp orta yaptıktan sonra defansa dönmeyip, sahanın ortasına kat ediyor ve orta saha oyuncusuymuş gibi hareket ediyormuş.

bu bakımdan "içe kat etmek" bence oyuncunun orta saha oyuncusu gibi davranmasını tam olarak karşılamıyor.

Yani oyuncunun defans-ofans çıkışının yanı sıra bir de orta sahaya yardım etmesinin de vurgulanması gerekiyor. bu yüzden sadece iki yönlü değil, çok yönlü olarak tanımadım orayı.

Tanımda normal wing back hücuma genişlik kazandırırken inverted wing back içe kat edip ortadan koşular yapar, çevresindeki oyunculara boşluk yaratır diyor.

Hücum sırasında öncelikle Standart Orta Saha gibi davranır vs... diyor ayrıca.

Senle ayrıldığımız nokta sen "ofansa çıkıp orta yaptıktan sonra MC pozisyonuna geçiyor" diyorsun ben ise tanımda onu göremediğim için "ofansa çıkarken direkt mc pozisyonuna geçiyor" diye anlıyorum. Tabi ben sadece oradaki tanıma göre konuşuyorum. Oyun içinde nasıl davrandığını görmeden bu kesin böyledir diyemem tabi ki.

Aydin
08.Ekim.2014, 16:58
Çevirisini yaparken oyunda şu şekildeydi:

The Inverted Wing Back will function defensively much like a standard Full Back or Wing Back. However, while a normal Wing Back will offer width to an attack, the Inverted Wing Back will cut inside and make runs through the centre of the pitch, creating space for players around him. Acting primarily as a central midfielder when attacking, this role is generally although not exclusively used to facilitate wide play from more advanced wingers.

Yani orta saha oyuncusu gibi davrandığı yazıyor. Ortayı kestikten sonra geri dönmeyip, sahanın ortasına doğru kat ediyor. Ama ceza sahasına değil.

Flawless Victory
08.Ekim.2014, 16:58
Aydın'ın dediği röportajlardan vs. ben de çok sıkılıyorum. Maç moturunda animasyonlarda ciddi bir iyileşme gözüküyor ama yapay zeka konusunda çok fazla bir değişiklik olduğunu zannetmiyorum. Çünkü oyunculara baktığınızda aynı anda aynı hareketleri yapıyorlar. Böyle bir durumda da zeki hareket etmelerini beklemiyorum doğrusu. Anlaşılan çok fazla bir yenilik yok. Demo çıktığında belli olacaktır her şey. Ben şahsen beklentiler konusunda yazdığım yeniliklerin ve düzeltmelerin olmasını beklerdim. Galiba çok uzun yıllara yaymışlar.

davidvilla
08.Ekim.2014, 17:07
Çevirisini yaparken oyunda şu şekildeydi:

Yani orta saha oyuncusu gibi davrandığı yazıyor. Ortayı kestikten sonra geri dönmeyip, sahanın ortasına doğru kat ediyor. Ama ceza sahasına değil.

2006 dunya kupasında sol bek oynayan lahm bu :)

The Inverted Wing Back will function defensively much like a standard Full Back or Wing Back. However, while a normal Wing Back will offer width to an attack, the Inverted Wing Back will cut inside and make runs through the centre of the pitch, creating space for players around him. Acting primarily as a central midfielder when attacking, this role is generally although not exclusively used to facilitate wide play from more advanced wingers.

savunmada normal bek ya da kanat bek gibi hareket eder.
hucumda genişlik kazandırmak yerine içe kat ediyormuş.
son cümleden anladığım da şu ki geniş kanat oyuncularına savunmada rahatlık saglamaları durumu. ama olmaya da bilir. enteresan bir cümle.

serwan
08.Ekim.2014, 17:11
açıkçası maç motoru ile ilgili çok fazla değişiklik var mı bilmiyorum..
ben oyundan şunu bekliyorum.. her taktikle başarılı olunabilmeli.. yani bu herkes her taktikle başarılı olsun anlamında değil.. her çeşit taktikle -doğru uygulandığı taktirde- başarılı olunabilmeli.. 14'te savunma taktiği ile başarılı olmak çok zordu.. uzun top taktiği ile başarılı olmak çok zordu.. imkansızdı demek istemiyorum belki başaran vardır ama açıkçası pek sanmıyorum..
bunun dışında yapay zeka tarafından kontrol edilen teknik adamların zeki olmasını ya da en azından aptal olmamasını umuyorum.

egebartu
08.Ekim.2014, 18:35
Asistan menajerlik yok mu?:(

fenerliyildiz2
08.Ekim.2014, 18:49
Oyunu İngilizce olarak da oynayabiliyor muyuz?

aytekin79
08.Ekim.2014, 19:39
Bu arada internete sızan görsellerin oyuna ait olduğu gerçeği de ortaya çıkmış oldu.

Flawless Victory
08.Ekim.2014, 20:31
Bir devam oyunu olup da açıklandığında bu kadar az heyecan yaratan başka bir oyun yoktur herhalde. İnsan en azından "bu sene taktikler çok detaylı", işte ne bileyim "artık tek tuşa basarak uygulayabileceğiniz komutlar var" gibi yenilikler yapar. Apple gibi NFC'yi bulduk! gibi açıklamalar yapmasalar güzel olacak.

Kaka Leite
08.Ekim.2014, 21:37
Bir devam oyunu olup da açıklandığında bu kadar az heyecan yaratan başka bir oyun yoktur herhalde. İnsan en azından "bu sene taktikler çok detaylı", işte ne bileyim "artık tek tuşa basarak uygulayabileceğiniz komutlar var" gibi yenilikler yapar. Apple gibi NFC'yi bulduk! gibi açıklamalar yapmasalar güzel olacak.
Her sene yenilik yapılıyor zaten oyunda abi. İlla ki detay hakkında yorum istiyorsan ''Oyuncularla diyaloglar çok daha detaylı'' onlar yapmamış sanırım ama ben söylemiş olayım. :)

Herkes farklı bir şey istiyor. Kimisi maç motoru diyor, kimisi yenilik istiyoruz diyor. Bu adamlar daha önce yenilik de yaptılar o zaman da maç motorunun halini gördük. Yenilik isteyenler o zaman maç motoruna sövüyorlardı.

Bence yenilikten daha fazla maç motoru adam gibi olsun o bana yeter.

E.m.r.e
08.Ekim.2014, 22:29
türkçe incelemedeki son cümleye imzamı atarım :)

Flawless Victory
08.Ekim.2014, 22:32
Her sene yenilik yapılıyor zaten oyunda abi. İlla ki detay hakkında yorum istiyorsan ''Oyuncularla diyaloglar çok daha detaylı'' onlar yapmamış sanırım ama ben söylemiş olayım. :)

Herkes farklı bir şey istiyor. Kimisi maç motoru diyor, kimisi yenilik istiyoruz diyor. Bu adamlar daha önce yenilik de yaptılar o zaman da maç motorunun halini gördük. Yenilik isteyenler o zaman maç motoruna sövüyorlardı.

Bence yenilikten daha fazla maç motoru adam gibi olsun o bana yeter.

Oyuncu ile yaptığımız konuşmaya fazladan 2 cümle eklemek yenilik olmasa gerek. Bazen oyuncuların ruh halleri saçma sapan bir şekilde düşüyor veya yükseliyor. Acaba arka planda çok şey yaşanıyor da biz mi göremiyoruz bilmiyorum.

Oyunda sansasyonel transfer kavramını da anlayabilmiş değilim, PA'sı ve CA'sı çok yüksek bir yıldız transfer ediyorum. Üstelik 100-150 milyon TL gibi bir paraya ama başkan bunu sansasyonel transfer olarak görmüyor. Taraftarlarda, takımda hiç bir tepki gelmiyor. Sadece 1 tek cümle yazıyor transferin gerçekleştiğini belirten mesajda. Önce bunları düzeltsinler. Sene olmuş cart curt hâlâ adam akıllı bir şampiyonluk kutlaması yok. Eğer bunu yapsalardı yenilik olurdu. Gözlemciye buna benzer oyuncular bul diyebilmek güzel ama yenilik değil, zaten olması gereken temel şeyler bunlar. Bununla birlikte bir oyuncumuza "tavsiye edebileceğin bir oyuncu var mı" diye sormak saçmalık. Tam tersi oyuncumuz kendisi gelip önerilerde bulunabilmeli ama o oyuncu alınmadı diye ruh hali bozulmamalı.

Oyun neredeyse taktik geliştirmekten ve transfer yapmaktan ibaret iken şimdi ise antrenman programları bile otomatiğe bağladı. Oyunun temel direklerini genelleştirip detayları gizlerken 100 kişiden 60-70'inin önemsemeyeceği şeyleri geliştirmeye başladılar. Diyaloglar tabi ki olmalı ama birbirini tekrar eden "derbiler bir teknik adam için çok önemli değil mi" gibi sorular bıktırıyor. Ben rakibin zayıf oyuncusundan bahsetmek zorunda mıyım? Bunları okuyarak zaman kaybediyoruz. Diyaloglar da akıllıca olmalı. Basın bizi istifaya zorlamalı, bir oyuncuyu oynatmamız için taraftarı kışkırtmalı, maçtan önce kadroyu açıklamalıyız ve bu kadro seçimi üzerine yorumlar olmalı, oyuncuların ruh halleri tam olarak yansıtılacaksa bu detay katarak olabilir. Yorumumun özeti detaylar bizi zorlamamalı, illa şunu yapacaksın dememeli. Basın toplantısına katılmayınca basınla arası iyi değil diye profil özelliğim düşmemeli, bu bir oyun. Basın toplantısında tepki ortaya koyabilmeliyiz, bu tepkiye gören basının tavrı değişebilmeli. Çok daha etkileşimli ve görsel olursa bu tür yazı tabanlı öğeler zevk verir. Tüm bunlara rağmen ben bu oyunu seviyorum ve oynamam demedim demem de. Ancak biz bu oyunu taktik, antrenman programı geliştirerek ve oyuncu transfer edip yetiştirerek sevdik. Şimdi taktik, antrenmanı bitirdiler, transferlerde abartılı istenen ücretler, oyuncuların sürekli sözleşme yenileme talepleri nedeniyle transferler de öldü. Oyuncu yetiştirmede ise spor okulları hâlâ yok. Atla deve değil istediklerimiz. Oyun motoru Fifa gibi olsun da demiyoruz. Animasyonlar için çalışmalar çok güzel bak ama bu tür atılımları yapmaları lazım.

Gncl1905
08.Ekim.2014, 22:42
Başlığı 'Türkçe İnceleme 52. mesajda' diye düzenlemek yerine videoyu ilk mesaja eklemek çok mu zordu, oraya takıldım :D İnceleme için teşekkürler bu arada.

FM klasik FM. Ne kadar yenilik olarak adlandırdıkları şeyleri eklerseler eklesinler önemli olan maç motoru. Bana göre yenilik denen bir şey de yok; hepsi olan şeylerin biraz daha geliştirilmişi/değiştirilmişi. Belki menajer profili düzenlemesi yenilik olarak adlandırılabilir. Onun dışında bir şey göremedim. Oyunun veritabanını güncelleyip biraz daha cilalayıp önümüze sunmuşlar gibi algıladım videodan. Gerçi FM'den pek bir şey beklemiyorum, tek istediğim yapay zeka.

3D de zaten oynamıyorum ama oynayanlar için yine hayal kırıklığı olacak gibi duruyor, elemanlar sahada resmen kayıyor çünkü. Ben 2D devam ederim de yapay zekayı geliştirmiş olsalar keşke.

furdun
09.Ekim.2014, 03:18
Yapılan yenilikler,detaylar geçekten çok güzele benziyor. Ancak asıl önemli olan maç motoru. Maç motoru geçen yıl ki gibiyse gerçekten hevesimiz kursağımızda kalır. İnşallah maç motoru güzel olur merakla bekliyorum :)

thsndrn
09.Ekim.2014, 10:43
Hücum ve savunma olarak iki taktik uygulama seçeneği olmadığı sürece istediğimiz gibi yönlendirme yapamayacağız.. Örnek vermek gerekirse oyunun bu haliyle, hücum yaparken takımı geniş alanda oynatıp savunma yaparken dar alanda savunma yapmasını sağlamak mümkün değil.. aynı şekilde bir oyuncuyu hücuma çıkarken am (l/r/c) savunma yaparken m (l/r/c) olarak iki farklı rolde oynatamıyoruz.

serwan
09.Ekim.2014, 11:35
Hücum ve savunma olarak iki taktik uygulama seçeneği olmadığı sürece istediğimiz gibi yönlendirme yapamayacağız.. Örnek vermek gerekirse oyunun bu haliyle, hücum yaparken takımı geniş alanda oynatıp savunma yaparken dar alanda savunma yapmasını sağlamak mümkün değil.. aynı şekilde bir oyuncuyu hücuma çıkarken am (l/r/c) savunma yaparken m (l/r/c) olarak iki farklı rolde oynatamıyoruz.

Olur mu hiç? Yapabiliyorsunuz bunları. Oyuncu ve takım direktifleri bunun için.. Eksikler var tabi..

cureshot
09.Ekim.2014, 11:45

Hücum esnasında MC, savunma esnasında RB/LB veya WLB/WRB rolünde oynar. İlla hücumda orta yapmak görevini üstlenmez, bekten farkı kendini hücum esnasında gösterir ki bu da içe kat ederek orta sahayı kalabalıklaştırması ve rakip kenar oyuncularını beraberinde götürerek genellikle AML/AMR veya ML/MR, bazen de formasyonlara göre DMC/MC/AMC oyuncularımız için boşluk yaratır. Son cümle hücum ederken öncelikli olarak merkez orta saha gibi davranmasının yanında bu rolün genellikle, ama sadece değil, daha kenar oyuncusu profiline sahip kanat oyuncularından fazla bir şekilde kenar oyununu kolaylaştırması amacıyla kullanıldığı yazıyor; yani bir önceki cümlemde de belirttiğim gibi görevi içe kat ederek rakip kenar oyuncularını savunmada beraberinde götürüp rakip kanadında boşluk yaratmaktır.

Türkçe karşılığı "İçe Kat Eden Bek" olabilir.

Flawless Victory
09.Ekim.2014, 12:13
Maç içinde farklı dizilişe geçtiğimizde oyuncuları yeni dizilise gore otomatik yerleştirmiyor, bunu düzeltmislerdir umarım.

Walter Sakana
09.Ekim.2014, 14:58
Miles Jacobson: A negative attitude only breeds negativity. I'm declaring today "Be positive" day - people should try it & see their lives become better.

Diyor ki; Negatif bir tutum sadece negatiflik üretir. Bugünü "Pozitif ol" günü ilan ediyorum - insanlar bunu denemeli ve bu sayede hayatlarının daha iyi hale geleceğini görmeli.

Oyun o kadar kötü mü olmuş acaba, Miles şimdiden ortam hazırlıyor gibi :D Pozitif olun arkadaşlar ne gerek var kötü şeyler düşünmeye :)

cureshot
09.Ekim.2014, 15:04
Miles Jacobson: A negative attitude only breeds negativity. I'm declaring today "Be positive" day - people should try it & see their lives become better.

Şunu bir yapımcı nasıl söyler ya, ayıp gerçekten. Bir "God bless SI" demediği kalmış.

sarianet
09.Ekim.2014, 16:39
Maç sırasında tüm takıma seslenme yeniliği çok iyi olmuş. Şunlar var;

Baştakini okuyamadım.
Calm down (sakin olun)
Get creative (yaratıcı olun)
Concentrate (konsantre olun)
Show some passion (biraz tutku gösterin)
No pressure (baskı yok)
Tighten up (daha sıkı)
Push forward (ileri çıkın)
Demand more (daha çok isteyin)

fmde yıllardır bu neden yok dediğim özellik gelmiş iyi de olmuş
ayrıca aydının maç motoru hakkındaki söylediklerine katılıyorum kaleci topu nası tutmuş atmış önemli değil saçmalıklar olmasın o yeter

DenizlispoR
09.Ekim.2014, 16:58
Diyor ki; Negatif bir tutum sadece negatiflik üretir. Bugünü "Pozitif ol" günü ilan ediyorum - insanlar bunu denemeli ve bu sayede hayatlarının daha iyi hale geleceğini görmeli.

Oyun o kadar kötü mü olmuş acaba, Miles şimdiden ortam hazırlıyor gibi :D Pozitif olun arkadaşlar ne gerek var kötü şeyler düşünmeye :)

Abi bu adamın da özel hayatı olabilir,illa ki yazdığı her şey FM ile ilgili olacak değil ya. :D

LadroN
09.Ekim.2014, 17:39
Menünün sola geçmesi iyi olmuş.Umarım maç motorunda saçma sapan şeyler olmaz da keyifli bir oyun oynarız.

Walter Sakana
09.Ekim.2014, 17:44
Abi bu adamın da özel hayatı olabilir,illa ki yazdığı her şey FM ile ilgili olacak değil ya. :D

Bu dönemde özel hayatı falan olamaz onun :D

Aşağıdaki muhabbet senin yazdığını destekliyor gibi ama ben genede fm'i ön yargılı eleştirenlere laf çaktığını düşünüyorum yukarıda paylaştığım cümlesinde.

Takip edenlerden birinin yorumu:

i'm gussing this is relating to haters of fm15. Ignore the ...'s Miles, we can't wait for the game - you ROCK

Tahmin ediyorum bu fm15'ten nefret edenlerle ilgili. Onları umursama Miles, oyun için sabırsızlanıyoruz. Harikasın (You Rock'ın tam karşılığı bu değil ama neyse)

Miles'ın cevabı:

Not really - the majority of feedback we've had is very positive, apart from a few individuals (and one forum) where we could promise a 24 carat diamond in each box & they'd complain it's not 26 carat

Pek değil/sanmıyorum - her birine kutu içinde 24 karat elmas vaat etsek 26 karat değil diye şikayet edecek tek tük kişiler (ve bir forum) dışında aldığımız geri dönüşlerin çoğunluğu oldukça olumlu.

serwan
09.Ekim.2014, 18:01
Miles kusura bakmasın ama tekel olmasalar böyle bik bik konuşamazdı.. Oyun sektörünün nerelere geldiği ortada.. 20 yıllık bi tecrübe var ortada ama hala her maç 5 top direkten dönüyor, 10 tane mutlak pozisyonun 1 tanesi bile gol olmuyorsa iğneyi de bırakıp çuvaldızı doğrudan kendilerine batırmaları gerekir.. Kimse onlardan gerçekten ayırt edilmeyecek bi ürün ortaya koymalarını beklemiyor ki bunu yapabilecek kapasiteleri olduğunu sanmıyorum, ama hiç değilse hatalarından ders çıkardıklarına, eksikleri giderme yönünde bi çaba içinde olduklarına dair bi takım işaretler sunmalarını umuyoruz.. O da yok.. 30 dakikalık tanıtımda bakın artık 2 tane farklı soru var yerine direkten dönen topları çözdük, yapay zeka artık çok daha iyi, oyuncunuz sıfırdan vurmak yerine arada pas vermeyi de deneyecek, koca kulüpler 3 sene sonra aptalca transferler yapmayacak, bu sayede sırf oyunu zorlaştırmak uğruna saçma sapan mantık hatalarına başvurmak zorunda kalmayacağız gibi şeyler olur diye umuyor insan.. Onlar hala işin şekil yönündeler.. ben bu metni telefonumla konuşarak yazabiliyorum ama 20 senelik oyunda toplam 20 tane komut için hala mouse ile 3 tane bara tıklamak zorundayız... Sabaha kadar yazabilirim.. Ama bunun hiç bir şeyi değiştirmeyeceği aşikar.. Adamlar tekel.. Bu durumda da iki seçenek kalıyor.. Ya susup oynayacağız ya da vazgeçeceğiz komple..

nessus
09.Ekim.2014, 18:31
14'te savunma taktiği ile başarılı olmak çok zordu.. uzun top taktiği ile başarılı olmak çok zordu.. imkansızdı demek istemiyorum belki başaran vardır ama açıkçası pek sanmıyorum..

14ü oynayacak çok vaktim olmadı, yakın zamanda sezonun açılmasının iştahıyla biraz oynayıp üzülerek gördüğüm bir şeydi bu. Defans yapabilmek mümkün olsun da diğerleri önemli değil yazacaktım, serwan bir benzerini yazmış. Hele ki günümüz futbolunun dinamiklerini gördüğümüzde iyi savunma yapabilmenin, savunarak kazanabilmenin oyuna mutlaka eklenmesi, maç motorunda karşılık bulması gerekir. Ama benim FM14'de gördüğüm oyunun mutlaka aptalca bir golle ya da duran top ile her şeyi berbat etmesi. Kapanan takıma işe yarar hücum alternatifleri üretemeyip tamamen kısır bırakması. SI'dekiler Dünya kupasını hiç değilse Chelsea'yi izliyorlarsa bu konuda bir şeyler görmüş olmaları lazım :)

- Oyuna daha fazla konuşma eklemek daha çok sıkılmamız demek olmuş çoğu kişi aynı fikirde.

- Oyunun arabirimini her sene daha iyi hale getiriyorlar ama değişiklikler biraz radikal oluyor, bir çatı altıda ilerlesinler artık.

- Tam oturmamış ama animasyonlar güzel olmuş, o kadar maç izliyoruz biraz göze hitap etmesinde sakınca yok.

- Tracksuit ya da Tactical manager arasındaki farkı tam çözemedim. Tracksuit olmayan biri koçlarla aynı seviyede antreman yükleyemiyor mu oyunculara?

Flawless Victory
09.Ekim.2014, 18:56
Yine oynariz da asiri beklentilere girmeyin. Kirmizi logolu Fm 2014 oynayacagiz iste.

sivaslizoro
10.Ekim.2014, 22:00
Videoyu Türkçe yapan arkadaşa çok teşekkür ederim.

sivaslizoro
10.Ekim.2014, 22:01
Acaba menüyü sağa da alabilecek miyiz. Zira sağda kullanmak bana daha kolay geliri

Papi44
11.Ekim.2014, 00:02
Hadi bakalım şimdi günleri sayalım :)

CanrY
12.Ekim.2014, 03:35
Rüyamda cm2018 i gördüm beyler :D neyse benim merak ettiğim şu küçük takımla büyük takıma yenilince taraftar üzülüyo tamam haklılar da rizeyle bayerne yeniliyoruz arkadaş, bi de küçük takımla şampiyon oluyosun 3 mesajla yeni sezona başlıyosun dünyada yankı uyandırması lazım bunların ileriki sezonlarda da hatırlanması lazım

Sent from my iPhone using Tapatalk

aliCHaN_FM
12.Ekim.2014, 16:24
Birkac suslemeyle oyunu onumuze surecekler...

Walter Sakana
12.Ekim.2014, 21:48
Ben umutluyum ve yeniliklerden memnunum. Tabi ki tüm beklentilerimiz karşılanmıyor ancak güzel şeyler eklendiğini düşünüyorum.

* Örneğin bir yerde yazdım mı yazmadım mı bilmiyorum ama şu bildiğimiz dilleri ekleme olayı uzun süredir aklımda olan, eklenmesini istediğim bir şeydi. Bu sadece süs değil, işe de yarayacak bir şey.

* Pek işe yaramayacak ama hoşuma giden bir başka şey ise birden çok favori takım seçebilmek. Böylelikle artık tuttuğumuz takım dışında sempati duyduğumuz takımları da belirtebileceğiz.

* Tracksuit/Tactical manager olayı bence en güzel yeniliklerden birisi. Ancak bunda kafama takılan bir şey var; sadece birinde mi daha yüksek puanlara sahip olacağız? Zaman geçtikçe özelliklerimizi diğerinde de geliştiremeyecek miyiz? İkisinde de uzman bir teknik direktör olamayacak mıyız?

* Maç sırasında tüm takıma seslenebilme çok yerinde bir yenilik olmuş. Eskiden takımın motivasyon durumunu görebiliyorduk ancak olumsuz bir durum olduğunda devre arasına kadar bir şey yapamıyorduk. Hele maçın 2. yarısında bunu yükseltme şansımız hiç olmuyordu. Şimdiyse güçlü bir takıma karşı oynarken paniklediklerinde ya da zayıf bir takıma karşı gevşediklerinde onları sakinleştirmeye veya uyarmaya çalışabileceğiz anında.

* Yeni roller de güzel olmuş. Yepyeni oyun planları ortaya çıkarmamızı sağlayacaklar kuşkusuz. Deep Lying Playmaker ve Regista benim Xavi tarzı oyun kurucu beklentilerimi bazı açılardan karşılamıyordu. Şimdi umuyorum ki "Roaming Playmaker" bu beklentimi karşılayacak. "Float" isminde yeni bir görev de eklenmiş gördüğüm kadarıyla (wing back mevkisinde wing back rolü için gördüm) ancak bundan bahsedilmedi hiç.

* Gözlemcimize falanca oyuncunun yerine yeni bir oyuncu arıyorum diyerek tam olarak aradığımız tarzda bir oyuncu bulmasını sağlamak da güzel bir yenilik. Umarım tavsiyeleri yerinde oluyordur bu sefer. Eskiden kiralık oyuncu tavsiyesi istediğimde çok kötü tavsiyeler sunuyorlardı çünkü.

* Verdiğimiz sözleri takip edebilmek hoşuma giden bir başka yenilik.

* Oyuncu özelliklerinin atıyorum "12-15 arası olabilir" olması yeniliği ise biraz karmaşa yaratacak gibi. Ama araştırmacıların işine gelebilecek bir yenilik :D "Falanca özelliği 14 olmalı!" dendiğinde artık "olabilir işte zaten, 12-15 arasında herhangi biri olabilir" diyebilecekler. Böylece şu saçma yok 1 puan aşağı 2 puan yukarı tartışmaları da biraz azalır diye umuyorum.

* Kaleci için yeni dağıtım seçenekleri oyun planı açısından son derece güzel ve yerinde bir eklenti olmuş. En beğendiğim yenilik bu diyebilirim. Yeni pres talimatları da var (çok daha fazla ve çok daha az olmak üzere) ve bunlarında takım savunmasını yapılandırmada önemli bir faydası olabileceğini düşünüyorum.

* Dizilim seçeneklerinin artması çok önemli bir yenilik değil. Sadece biraz daha pratiklik katmış. Yoksa biz zaten her türlü dizilimi oluşturabiliyoruz dizilim ekranında. Dizilim ekranında oyuncuların yerlerinin görevlerine göre değişiklik göstermesi de pek faydalı olmasa bile görsel açıdan fena olmamış.

* Yeni eklenen oyun içi tercihlerini çok incelemedim ama bu tür şeylerde daha fazla seçenek olması sıcak baktığım bir olay. Bu yüzden bunu da beğendim.

* Maç motorunu ise ancak demo veya oyun elimize geçtiği zaman değerlendirebileceğiz. Fm14'te her ne kadar hayal kırıklığına uğramış olsam da ön yargılı değilim ve uzun zamandır özlediğimiz FM heyecanını yeniden yaşatmasını umarak sabırsızlıkla bekliyorum.

sentugo
13.Ekim.2014, 14:12
* Tracksuit/Tactical manager olayı bence en güzel yeniliklerden birisi. Ancak bunda kafama takılan bir şey var; sadece birinde mi daha yüksek puanlara sahip olacağız? Zaman geçtikçe özelliklerimizi diğerinde de geliştiremeyecek miyiz? İkisinde de uzman bir teknik direktör olamayacak mıyız?

Zaman geçtikçe diğer özellikler de artacaktır. Sanırım bizlerin potansiyeli 200. Sadece başta seçerken CA'yı belirliyoruz.

Ancak taktiksel özellikleri iyi yapmak sadece antrenmana katkı sağlayacağı için bana çok ilgi çekici gibi görünmedi. Daha önemli olan mental özellikler gibime geliyor.

KadirGok
14.Ekim.2014, 01:02
Classic Mod olacak mı?

Flawless Victory
19.Ekim.2014, 13:53
Taktik alanında şunların olmasını bekliyorum :

1. Oyuncu rollerini otomatik belirlemek yerine verdiğimiz oyuncu komutlarına göre oyuncuların sahada rol alması. Yani otomatik "defansif oyun kurucu" yerine oyuncuya vereceğimiz pas yap, sıkı markaj yap, az şut at, gibi komutlarla oyuncunun defansif oyun kurucu oynaması ya da oynamaması. Bu ezbere olaylar FM'nin ruhunu öldürüyor.

2. Takım komutları çok detaylı olmalı, saha üzerinde komut verebilmeliyiz. Taktik alanına girmeden oyuncuyu çekerek ileri-geri oynaması yönünde talimat verebilmeliyiz. Birçok takım ve oyuncu ayrıca duran top antrenmanı yaptığı halde 2015 yılında hâlâ bu yönde bir gelişme olmaması üzücü. Ben oyundaki birçok özelliğin bir işlevinin olmadığını düşünüyorum. Oyuna etkisi yok ama şeklen konulmuş. Şimdi kornerlere çalış diye bir antrenman koysalar ve 2 maç sonra kornerden 2 gol atsak "işte oldu antrenmanlar meyvesini verdi" diyeceğiz, kornerden gol atamasak bu kez de "forvetlerler formsuz", "takım moralsiz", "sakat oyuncu çok" gibi kendimize bahaneler uyduracağız. Adamlar oyuna ne eklese bende bu şüphe her zaman olacak. Özellikle son yıllarda çok yapmacık yenilikler var. Takımın taktiğe alışması gibi bir şey eklediler ama sezon başında çok büyük seri yapıp 2. sezon takım dökülebiliyor, tabi bunu da "devre arası kondisyon yüklemedim", "takviye yapmadım" gibi bahanelerle kendimize açıklayabiliriz. Kısacası verdiğimiz komutları ve antrenmanları oyunun pek de uyguladığını özellikle son yıllarda düşünmüyorum. 2012'den en son memnundum, son iki oyun berbat ve bu gidişi değiştirebilecek şeyler de açıklamadılar. Maç motoru çok iyi bile olsa biz verdiğimiz taktikleri sahada göremiyorsak bunun da anlamı yok. Ön yargılı olmak istemiyorum ama gidişat bu yönde. Oyun çıkınca daha detaylı bir tespit yapabilirim.

yugi
19.Ekim.2014, 14:51
Classic Mod olacak mı?

:) Türkçe altyazıyı seçebilirsiniz..

Yeni Klasik Mod Oyun Bilgileri

Seçkinn
19.Ekim.2014, 15:52
Aydın eline sağlık.

Gözlemci ve menajer profilleri dışında pekte yenilik yok gibi. Gözlemci olayı iyi olmuş. Benim gibi oyuncu araştırmayı sevenler için güzel yenilikler.

Birde taktikte oyuncuyu istediğimiz alana çekebiliyoruz gibi gördüm, umarım öyledir. Belli bir yere çakılı olması bana saçma geliyor.

Aydin
19.Ekim.2014, 20:26
Aydın eline sağlık.

Gözlemci ve menajer profilleri dışında pekte yenilik yok gibi. Gözlemci olayı iyi olmuş. Benim gibi oyuncu araştırmayı sevenler için güzel yenilikler.

Birde taktikte oyuncuyu istediğimiz alana çekebiliyoruz gibi gördüm, umarım öyledir. Belli bir yere çakılı olması bana saçma geliyor.

Yok Seçkin, taktikte yerler yine sabit olacak. Destek veya savunma görevine göre bir tık ileride veya geride olacak futbolcular.

Seçkinn
19.Ekim.2014, 20:46
Yok Seçkin, taktikte yerler yine sabit olacak. Destek veya savunma görevine göre bir tık ileride veya geride olacak futbolcular.

Görüntülerde gördüğüm o tıklarmış demek. Oda bir şey. MC adamların sabit çizgi üzerinde olması hoşuma gitmiyordu, iyi olmuş.

Maç motoru hakkında oyun çıkmadan fikir sahibi olma ihtimalimiz var mı? Duruma göre ön sipariş verelim. Gerçi eninde sonunda alacağız ama motorda değişiklik olmazsa yazı beklerim.

tiktik
22.Ekim.2014, 17:13
Pre-beta maç motoru
Şut atarken vs. bazı sevindirici futbolcu animasyonlar yok değil ama yine sahada kayıyor futbolcular.

Flawless Victory
22.Ekim.2014, 22:38
Videodan anladigimiz kadariyla, oyuncular ile top yine ayri ayri hareket ediyorlar. Top kafasina gore takiliyor, oyuncular da sanki topa vuruyormus gibi ayagini salliyorlar, kesinlikle topla alakalari yok, kosarken sahada kayiyorlar. Aniden gelen pasa 150 km/saat hizla vurabiliyorlar. Aslinda hicbir sey degismemis, oyuncularin pas, sut attigini hissetmiyorsunuz, top balon gibi. Oyuncularin topa vururken ki animasyonlari biraz gelistirilmis o kadar. Zekalarinda da bir gelisme yok gibi gozukuyor.

marlo41
22.Ekim.2014, 23:00
Videodan anladigimiz kadariyla, oyuncular ile top yine ayri ayri hareket ediyorlar. Top kafasina gore takiliyor, oyuncular da sanki topa vuruyormus gibi ayagini salliyorlar, kesinlikle topla alakalari yok, kosarken sahada kayiyorlar. Aniden gelen pasa 150 km/saat hizla vurabiliyorlar. Aslinda hicbir sey degismemis, oyuncularin pas, sut attigini hissetmiyorsunuz, top balon gibi. Oyuncularin topa vururken ki animasyonlari biraz gelistirilmis o kadar. Zekalarinda da bir gelisme yok gibi gozukuyor.

Abi 2D hala üstün bence 3D'ye. Ne yazık ki böyle. O kadar yıldan sonra.

Flawless Victory
22.Ekim.2014, 23:09
Galiba bu sene 2D oynayacagiz. Rezalet tek kelimeyle.

Ralph
22.Ekim.2014, 23:10
Hala nasıl 3D oynadığınızı ben anlamıyorum zaten. Bir iki kere denedim ama mümkün değil. 2D ile oynanır bu oyun.

E.Cartman
22.Ekim.2014, 23:42
Hala nasıl 3D oynadığınızı ben anlamıyorum zaten. Bir iki kere denedim ama mümkün değil. 2D ile oynanır bu oyun.
He ya benimde hoşuma gitmedi bi türlü, olmuyor, yakışmıyor. Bi de FM'in en büyük alameti farikalarından biri o yuvarlak adamlar :D

Flawless Victory
23.Ekim.2014, 00:35
Bu oyunun değeri 30 TL olmalı.