PDA

View Full Version : Araştırma ile ilgili eleştiri başlığı.

perpetua
23.Ekim.2014, 20:23
Geçen sene böyle bir başlığın olması bence faydalı oldu, bu sene de devam ettirelim. Başlık oyun çıktıktan bir kaç hafta sonra araştırma bölümüne taşınacaktır.

İlk eleştiri benden. Henüz beta'yı oynamadım ama ligimizde bir çok kulübün yeni statlarına geçişi oyuna yansımamış durumda. SI bunu çözmek için uğraşıyor.

Ufak bir yama ile bunu çözmek mümkün.

Burak Akmanoğlu
23.Ekim.2014, 20:27
Yeni stadların hiç biri yok mu ? Beşiktaş'ın yeni stadı vs gibi yoksa ben mi yanlış anladım

perpetua
23.Ekim.2014, 20:32
Statların hepsi veritabanında ama eski stattan ayrılıp, yeni stada geçiş bazıları için işlemiyor.

İşlemeyenler: Bursa, Beşiktaş, Y. Malatya, Eskişehirspor, Samsunspor, Gaziantepspor, Gaziantep Bld., Sakaryaspor, Karşıyaka

İşleyenler: Yeşil Bursa, Sivasspor, Antalyaspor, Trabzonspor, Y. Diyarbakırspor, Diyarbakırspor, Diyarbakır Bld., Adana D.S., Adanaspor, Kocaeli Birlik, Kocaelispor, Akhisar Bld., Göztepe

Düzeltmek için yapılması gereken:

/Football Manager 2015/data/db/1500/edt/

klasörünün içinde TUR.edt isimli bir notepad dosyasının içine aşağıdaki kodu kopyalıyorsunuz.

"STADIUM_MOVE" "1867" "1301240" "70061165" "01/07/2015" "30000" "25000"
"STADIUM_MOVE" "1866" "8476343" "70086181" "01/07/2015" "35000" "30000"
"STADIUM_MOVE" "130378" "450000" "70075749" "01/07/2015" "8000" "5000"
"STADIUM_MOVE" "1301257" "1301258" "70080940" "01/07/2016" "22500" "12000"
"STADIUM_MOVE" "1878" "1301248" "70081853" "01/07/2015" "18500" "12000"
"STADIUM_MOVE" "1872" "1301244" "70081855" "01/07/2016" "12500" "6000"
"STADIUM_MOVE" "130341" "1301244" "70081855" "01/07/2016" "500" "-1"
"STADIUM_MOVE" "130346" "130393" "70086093" "01/07/2016" "15000" "7000"
"STADIUM_MOVE" "1301256" "70025492" "70096157" "01/07/2017" "12500" "8000"

Yeni bir oyun kurduğunuzda statlara yeni geçişler gerçekleşiyor.

Burak Akmanoğlu
23.Ekim.2014, 20:33
Bizim ligimize özel bir sorun mu bu ? yoksa diğer ligler'de de var mı bir sıkıntı ?

perpetua
23.Ekim.2014, 20:34
Bizim ligimize özel bir sorun mu bu ? yoksa diğer ligler'de de var mı bir sıkıntı ?

Onu bilemiyorum. Ben dün fark ettim ve SI'dakiler neden bazıları çalışıyor, bazıları çalışmıyor henüz çözemediler. Ama bizde olduysa başka liglerde pekala olabilir. Benim konum olmadığı için bilemiyorum.

Burak Akmanoğlu
23.Ekim.2014, 20:39
Onu bilemiyorum. Ben dün fark ettim ve SI'dakiler neden bazıları çalışıyor, bazıları çalışmıyor henüz çözemediler. Ama bizde olduysa başka liglerde pekala olabilir. Benim konum olmadığı için bilemiyorum.

İlginiz için teşekkür ederim. :)

perpetua
24.Ekim.2014, 00:12
Avrupa'da oynayan oyuncularımız ; Arda Turan,Hakan Çalhanoğlu,Ömer Toprak,Kaan Ayhan,Mevlüt Erdinç ve Bilal Başacıklıoğlu'nun profillerini paylaşabilirseniz sevinirim arkadaşlar .

Bu arada Salih'in özellikleri FM 14 ile aynı . Sanırım yine araştırmacılarımız tarafından yapıldı profil , Roma'da ligde süre alamadı ancak sezon öncesi hazırlık karşılaşmaları da mı izlenmedi acaba top kapma halen 4 , gülünç bir durum .

Salih transfer olduktan sonra bizim sorumlulugumuzda degil. Italyanlar eger o degerlendirmeyi cok yanlis bulsalardi hazirlik maclarini izledikten sonra degisiklik yaparlardi.

Tipki Hajrovic'e Almanlarin yaptigi degisiklikler gibi. Hizlanmasi 14, hizi 17 olarak gitmedi mesela. Yanilmiyorsam biz 11/16 olarak yollamistik.

Sinser
24.Ekim.2014, 00:19
Hocam pekala şunu sormak istiyorum regen degil de mevcut Türk statüsünde ki oyuncular geçen seneye kıyasla nasıl ? bir artış oldu mu Türk yıldızlar konusunda yoksa nedir senin görüşün ögrenmek istiyorum ?

fbdevil190737
24.Ekim.2014, 00:23
Salih transfer olduktan sonra bizim sorumlulugumuzda degil. Italyanlar eger o degerlendirmeyi cok yanlis bulsalardi hazirlik maclarini izledikten sonra degisiklik yaparlardi.

Tipki Hajrovic'e Almanlarin yaptigi degisiklikler gibi. Hizlanmasi 14, hizi 17 olarak gitmedi mesela. Yanilmiyorsam biz 11/16 olarak yollamistik.

Abi Salih'in top kapmasının 4 olması sence de mantıksız değil mi ? 7 olur 8 olur hadi gelişmeye açık deriz 4 top kapma değerinin hiçbir mantıksal açıklaması yok fikrimce . Çünkü ciddi anlamda top kapabiliyor bu oyuncu üstelik fizikle rakibi bozarak da değil bu yeteneği olduğundan dolayı .

perpetua
24.Ekim.2014, 01:36
Abi Salih'in top kapmasının 4 olması sence de mantıksız değil mi ? 7 olur 8 olur hadi gelişmeye açık deriz 4 top kapma değerinin hiçbir mantıksal açıklaması yok fikrimce . Çünkü ciddi anlamda top kapabiliyor bu oyuncu üstelik fizikle rakibi bozarak da değil bu yeteneği olduğundan dolayı .

Bundan sonra bana degil, Italyanlara anlatabilirsin. :)

ReaList
24.Ekim.2014, 01:57
paylaşıldı mı bilmiyorum Diego

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfp1/v/t1.0-9/10710864_847642391933398_1133987557223552381_n.jpg ?oh=647b7cbc3597cdc434be9d8eb56101c9&oe=54AC45F3&__gda__=1425473658_bd25d9400d1042a112cb47338315a6b f

Şubat güncellemesine kadar Diego'dan faydalanın faydalanacağınız kadar. Şubattaki veritabanı güncellemesiyle biz bu profili yarı yarıya düşürürüz : ) Yine Fenerbahçeli ve Galatasaraylı oyuncular arasında uçurum söz konusu. Ya Fenerbahçeli oyuncular çok iyi analiz ediliyor, yetenekleri ve özellikleri belli bir seviyede tutuluyor ya da Galatasaraylı oyuncular muhteşem ama biz izlerken fark etmiyoruz.

sarianet
24.Ekim.2014, 02:06
Şubat güncellemesine kadar Diego'dan faydalanın faydalanacağınız kadar. Şubattaki veritabanı güncellemesiyle biz bu profili yarı yarıya düşürürüz : ) Yine Fenerbahçeli ve Galatasaraylı oyuncular arasında uçurum söz konusu. Ya Fenerbahçeli oyuncular çok iyi analiz ediliyor, yetenekleri ve özellikleri belli bir seviyede tutuluyor ya da Galatasaraylı oyuncular muhteşem ama biz izlerken fark etmiyoruz.

sonuna kadar katılıyorum :)

https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/64358_847681245262846_4967169528636109184_n.jpg?oh =7485d17b8fd8f62661fbbd8bcf73f86e&oe=54F85EA3

perpetua
24.Ekim.2014, 02:07
Yine Fenerbahçeli ve Galatasaraylı oyuncular arasında uçurum söz konusu.

:icon_biggrin:

Ilginc bir degerlendirme olmus.

Fenerbahce CA olarak dunyada 41. siraya yerlesmis.
Galatasaray 56.

Ama evet, her zamanki gibi Galatasaray, Fenerbahce'den daha iyi yapilmis!

Firsat bulunca lutfen ozelliklerini begenmedigin Galatasarayli oyuncular icin profil hazirla. Bakalim senin degerlendirmenle nasil bir Galatasaray ortaya cikacak.

ReaList
24.Ekim.2014, 02:43
:icon_biggrin:

Ilginc bir degerlendirme olmus.

Fenerbahce CA olarak dunyada 41. siraya yerlesmis.
Galatasaray 56.

Ama evet, her zamanki gibi Galatasaray, Fenerbahce'den daha iyi yapilmis!

Firsat bulunca lutfen ozelliklerini begenmedigin Galatasarayli oyuncular icin profil hazirla. Bakalim senin degerlendirmenle nasil bir Galatasaray ortaya cikacak.
Ömer abi bu konuda hiç bir zaman seninle ortak bir mutabakat sağlayamayacaz o yüzden üzerinde pek durmayacam. Oyuncu karşılaştırması yapsak günlerce tartışabiliriz ancak bir oyuncu var ki beni hayretler içerisinde bırakıyor.

http://i.hizliresim.com/volypv.jpg

Şimdi el kitabına göre Bitiricilik; Oyuncunun şans yakaladığında topu ağlarla buluşturabilme yeteneğidir. Yüksek bir bitiricilik özelliği çoğu zaman şutun kaleyi bulmasını ancak daha kötü bitiriciliğe sahip bir oyuncuyla kıyaslanırsa kalecinin uzanamayacağı yerleri bulmasını sağlar. Bu tamamen oyuncunun dikkatli/doğru bir şut gerçekleştirme yeteneğidir - Soğukkanlılık (Composure) ve Kararlar (Decisions) bir oyuncunun sürekli skor üretmesi açısından ayrıca önemlidir.

Geçen sene Burak'ın özellikle gol yollarındaki performansının önceki senelere göre yarı yarıya düştüğüne hepimiz tanık olduk. Bu seneye de (hazırlık kampları dahil) inanılmaz bir düşüş içinde girdi ve devam ediyor. Geçen seride Burak'ın profiline bakalım;

http://dosya.turksportal.net/research/14.3.0/Galatasaray_Burak_Y%fdlmaz.png

Gol yollarında etkili olmanın önde olduğu 3 yetenek geçen seneye kıyasla;

Finishing aynı değer
Decisions 11>14'e yükselmiş
Composure aynı değer

Nasıl olur da gol yollarında geçen sene, önceki senelere nazaran daha kötü olan bir oyuncu bu seneye de daha berbat başlayan bir oyuncu yükselişte olabilir? 18 bitiricilik nedir yani ben pek anlam veremiyorum. (CA durumu nedir şuan bilmiyorum + özellikleri ayrıntılı anlatma gereğini, konuya hakim olmayanların bilgilenmesi için yazdım, yanlış anlaşılmasın)

perpetua
24.Ekim.2014, 03:18
Ömer abi bu konuda hiç bir zaman seninle ortak bir mutabakat sağlayamayacaz o yüzden üzerinde pek durmayacam. Oyuncu karşılaştırması yapsak günlerce tartışabiliriz ancak bir oyuncu var ki beni hayretler içerisinde bırakıyor.

http://i.hizliresim.com/volypv.jpg

Şimdi el kitabına göre Bitiricilik; Oyuncunun şans yakaladığında topu ağlarla buluşturabilme yeteneğidir. Yüksek bir bitiricilik özelliği çoğu zaman şutun kaleyi bulmasını ancak daha kötü bitiriciliğe sahip bir oyuncuyla kıyaslanırsa kalecinin uzanamayacağı yerleri bulmasını sağlar. Bu tamamen oyuncunun dikkatli/doğru bir şut gerçekleştirme yeteneğidir - Soğukkanlılık (Composure) ve Kararlar (Decisions) bir oyuncunun sürekli skor üretmesi açısından ayrıca önemlidir.

Geçen sene Burak'ın özellikle gol yollarındaki performansının önceki senelere göre yarı yarıya düştüğüne hepimiz tanık olduk. Bu seneye de (hazırlık kampları dahil) inanılmaz bir düşüş içinde girdi ve devam ediyor. Geçen seride Burak'ın profiline bakalım;

http://dosya.turksportal.net/research/14.3.0/Galatasaray_Burak_Y%fdlmaz.png

Gol yollarında etkili olmanın önde olduğu 3 yetenek geçen seneye kıyasla;

Finishing aynı değer
Decisions 11>14'e yükselmiş
Composure aynı değer

Nasıl olur da gol yollarında geçen sene, önceki senelere nazaran daha kötü olan bir oyuncu bu seneye de daha berbat başlayan bir oyuncu yükselişte olabilir? 18 bitiricilik nedir yani ben pek anlam veremiyorum. (CA durumu nedir şuan bilmiyorum)

Gol yollarinda daha kotu olmak tam olarak ne demek?

Vuruslari mi kotu?
Kendi basina pozisyona mi giremiyor?
Yoksa takim arkadaslari onu pozisyona mi sokamiyor?

Burak'in onemli ozelligi cok pozisyona girmesi ve cok sut cekmesiydi 3 yil once. 18 dakikada bir kaleye sut cekiyordu.
Iki yil once bu 23 dakikada bir suta donustu.
Gecen sezon ise 29 dakikada bir sut atan bir Burak vardi.
Bu sezon ise 35 dakikada bir sut atiyor Burak.

Bu topa vuramiyor mu demek? Yoksa pozisyona giremiyor mu demek?

Bu dort yilda attigi sutlarin gol olma ihtimali ise cok degismedi. Attigi 4.25 ile 5 sutta bir gol arasinda dalgalandi..

van Persie'nin 5 sutundan birisi gol.
Emenike'nin attigi 5.8 suttan birisi gol.
Sow'un attigi 6.5 suttan birisi gol.

Fernando Torres'in 12 sutundan birisi gol oluyor.
Diego Costa'nin ise 4 sutundan birisi gol oldu gecen sezon.

Demba Ba kisa Besiktas kariyerinde 4.75 suttan birisini gol yapti. Simdiye kadarki kariyer ortalamasi ise 7.31 sutta bir gol.

Burak'in bitiriciligi, onun futbolundaki en son elestirilecek konu bence. Oraya gelene kadar bir suru baska defosu var. O defolari da iyi yansittigimizi dusunuyorum. Mac motorunda ayagindan kacirdigi toplari izlemek benim icin buyuk zevk acikcasi.

ReaList
24.Ekim.2014, 03:38
Ömer abi işte işi yokuşa sürdüğün kısma geldik; İstatistikler.

Sana şahsi olarak soruyorum. Burak Yılmaz'ın bu kadar iyi bir gol ayağı olduğunu düşünüyor musun?

İşin istatistik kısmına hiç girmeyelim çünkü her şeyi tam anlamıyla karşılamıyor. Çünkü yere, takıma, zamana, lige, hatta takımın oyununa göre değişken bir şey. Şimdi Selçuk Şahin'e rol verilsin, Ön libero olarak oynasın pas yönü devamlı olarak sağa, sola, en yakın adama veya defansa yönelik olsun yemin ederim %90-95 olumlu pas yüzdesini yakalar. Ama alın ön ortasahaya yani mücadelenin kıran kırana olduğu yere koyun, bırakın pas yüzdesini kaptırdığı topun haddi hesabı olmaz. Ama şimdi ilk rolde verdiğim örneğe bakarak, bu adam %90 isabetle oynuyorsa o zaman Pas 17-18 olmalı dersek bu ne kadar realite taşır?

Tabi bitiriciliği, pası vs etkileyen bir çok yan ve gizli özellik var. Hepsi birbirinin tamamlayıcısı ama yine de bu kadar uçuk değerlerin verilmesi ne kadar mantıklı, orasını ben kestiremiyorum.

perpetua
24.Ekim.2014, 03:40
Ek.

Oyunda Burak 6 suttan 1 tanesinde gol atiyor. Yani esasinda gercekte becerdiginden daha zayif.

Ancak Burak fazla sut cekiyor oyunda.

Kanimca topsuz alan'in dusup, bitiriciligin yukselmesi gerekli. Ancak Burak'in bitiriciligine kafasini takmis o kadar cok kisi var ki bunu yapsak isitmedigimiz kufur kalmaz saniyorum. :icon_biggrin:

perpetua
24.Ekim.2014, 03:46
Ömer abi işte işi yokuşa sürdüğün kısma geldik; İstatistikler.

Sana şahsi olarak soruyorum. Burak Yılmaz'ın bu kadar iyi bir gol ayağı olduğunu düşünüyor musun?

İşin istatistik kısmına hiç girmeyelim çünkü her şeyi tam anlamıyla karşılamıyor. Çünkü yere, takıma, zamana, lige, hatta takımın oyununa göre değişken bir şey. Şimdi Selçuk Şahin'e rol verilsin, Ön libero olarak oynasın pas yönü devamlı olarak sağa, sola, en yakın adama veya defansa yönelik olsun yemin ederim %90-95 olumlu pas yüzdesini yakalar. Ama alın ön ortasahaya yani mücadelenin kıran kırana olduğu yere koyun, bırakın pas yüzdesini kaptırdığı topun haddi hesabı olmaz. Ama şimdi ilk rolde verdiğim örneğe bakarak, bu adam %90 isabetle oynuyorsa o zaman Pas 17-18 olmalı dersek bu ne kadar realite taşır?

Tabi bitiriciliği, pası vs etkileyen bir çok yan ve gizli özellik var. Hepsi birbirinin tamamlayıcısı ama yine de bu kadar uçuk değerlerin verilmesi ne kadar mantıklı, orasını ben kestiremiyorum.

Evet dusunuyorum. Topa cok iyi vurdugunu dusunuyorum.

Burak'in yapamadiklarini sayalimmi?

Dengesizdir, ufak temasla bile dengesini kaybeder ve bu topa temas anindaysa top sacmasapan yerlere gider.

Esasinda temasa da gerek yoktur. Top yerde beklemedigi gibi sekse veya topu iyi kontrol edemezse yere saglam basmadigi icin dengesini kaybeder ve topu kontrol edemez veya vurus yapamaz.

Topu alip rakibin ustune gitmeye calisinca topu ayagindan cok acar. Bu nedenle kendi kendisine gol pozisyonu hazirlayamaz.

Ama bunlarin hic bir tanesi, Burak'in golluk vurus yapamadigini gostermez.

perpetua
24.Ekim.2014, 03:51
Degerin de ucuk oldugunu dusunmuyorum.

Bitiriciligi daha dusuk yapacagiz diye Burak'in dengesine 2 puan, teknigine 2 puan ekleriz, surekliligini yukseltiriz ve gozunuze batmaz. Kisacasi goz boyayabiliriz.

Ama eldeki Burak'in gercekteki Burak ile alakasi olmaz o zaman da.

Önder HOCA
24.Ekim.2014, 04:11
caner erkinin karar vermesi düşük mü yoksa emenike ve burak'ın karar vermesi mi yüksek

her ne kadar pozisyonları farklı olsada canerin aldığı kararları emenike ve burak'ın aldığı kararları tarttığımda caner anlık olarak daha iyi karar veriyor

ha derseniz pozisyonunu çok kaybediyor foul yapıyor bunu konsantrasyon ve pozisyon alma ile gerçekleyemez miyiz

emre can ve sow profili alabilirmiyiz

birde burak yılmazın ppm sayfası şimdiden teşekkürler

birde şu tracksuit çevirisini merak ettim ?

perpetua
24.Ekim.2014, 04:40
caner erkinin karar vermesi düşük mü yoksa emenike ve burak'ın karar vermesi mi yüksek

her ne kadar pozisyonları farklı olsada canerin aldığı kararları emenike ve burak'ın aldığı kararları tarttığımda caner anlık olarak daha iyi karar veriyor

ha derseniz pozisyonunu çok kaybediyor foul yapıyor bunu konsantrasyon ve pozisyon alma ile gerçekleyemez miyiz

emre can ve sow profili alabilirmiyiz

birde burak yılmazın ppm sayfası şimdiden teşekkürler

Guzel yorum.

Karar vermek, mevcut karar secenekleri arasindan en dogrusunu secme becerisi.
Yaraticilik (Creativity) ise cok sayida secenek gorme becerisi.

Ornegin Burak veya Emenike'nin pas verecek birisini gorecek kadar yaratici olmadigi ve baski altinda oldugu icin en basit pasi vermesi veya dripling'e kalkismasina kotu karar demek cok kolay degil. Evet, bundan daha iyisini yapabilmeleri gerekir. Ancak bundan daha iyisini yapmamalarinin nedeni yanlis karar mi, yoksa oyunu okuyamamak mi bunu kestirmek cok zor. Yani elimizde daha iyi karari gorup, yapmamaya karar verdigine dair birseyler olmasi lazim.

Caner daha geride oynadigi icin cok daha fazla secenege sahip bir oyuncu. Kararlarini degerlendirmek de daha kolay cunku rakip baskisindan daha uzak oynuyor ve daha fazla dusunme zamani oluyor.

Her ne kadar Caner'in pozisyon hatalari veya fauller onun verdigi kararlari sorgulamaya neden olacak seyler olsa da ben daha cok Caner'in attigi zorlama paslar yuzunden karar verme becerisinin pek iyi oldugunu dusunmuyorum. Zaman zaman biraz daha basit oynayabilir bence. Ancak basit oynamamasi ve risk almasi da zaman zaman Caner'in lehine oluyor.

Konsantrasyon ise bence Caner'in kuvvetli yonlerinden birisi.

Önder HOCA
24.Ekim.2014, 05:00
@Pod

ss ler için teşekkürler

@perpetua

peki... bence hala karar vermesinin 11-12 gibi bir seviyeye çekilmesi lazım ama kitledin beni :)

bir sorum daha var serbest vuruşları bence en a selçuk kadar olmalı her ne kadar selçuk kadar istatistik yakalayamasada
daha etkili kullanıyor, selçuk inanın attığı serbest vuruşlarda kaleci hatasıda oluyor (baraj üstü yerine yanından vurduklarında)

canerde ise daha çok baraj üstü ve barajın ters yanından vuruyor daha ekstrem vuruyor ama kaleyi bulduğu an skoru değiştiriyor

bence ppmlerine topa falso verir ve etkili serbest vuruş kullanır eklenmeli, eklenmişsede oyun olmadığı için bilmiyorum

Pod
24.Ekim.2014, 05:09
@Pod

ss ler için teşekkürler

bence ppmlerine topa falso verir ve etkili serbest vuruş kullanır eklenmeli, eklenmişsede oyun olmadığı için bilmiyorum

Rica ederim.

Bu arada öyle bir PPM yok Caner'de.

Yahu aşırı sakatlık oluyor bu böyle gitmez.

http://i.hizliresim.com/G1g76b.jpg

Nocna Mora
24.Ekim.2014, 05:16
Ben bir şey sormak istiyorum hazır Ömer abi seni bulmuşken. Neden altyapılaraki gelecek vaadeden oyunculara düşük potansiyel giriyoruz ? Yani atıyorum u21 dünya kupasında iyi oynamış ve ya gol rekorları kırmış vs. olanlardan bahsediyorum. Potansiyelini yüksek girsek o potansiyele ulasıp ulasamayacagını zaten teknik adamlar, antrenman sahaları, oynayıp oynamaması vs. etkilemeyecek mi ? Belki de o potansiyele hiç erişemeyecek adam zaten oyuncu kötü eğitecek adamı.

serwan
24.Ekim.2014, 09:47
Ek.

Oyunda Burak 6 suttan 1 tanesinde gol atiyor. Yani esasinda gercekte becerdiginden daha zayif.

Ancak Burak fazla sut cekiyor oyunda.

Kanimca topsuz alan'in dusup, bitiriciligin yukselmesi gerekli. Ancak Burak'in bitiriciligine kafasini takmis o kadar cok kisi var ki bunu yapsak isitmedigimiz kufur kalmaz saniyorum. :icon_biggrin:

abi bu konuya bi açıklık getirmek istiyorum..
acaba oyunda burak'ın 5 değil 6 şutta 1 gol bulması galatasaray'a gerçek hayatta çalınan (genelde burak'ın taklaları ile) penaltıların oyunda çalınmaması ile alakası olabilir mi?
ayrıca oyunda penaltıları burak kullanmıyor olabilir..

eğer elinizde varsa burak'ın patlama yaptığı trabzon sezonundan bu yana attığı penaltıları da paylaşmanız mümkün mü?

Cengo
24.Ekim.2014, 09:57
@Pod

ss ler için teşekkürler

@perpetua

peki... bence hala karar vermesinin 11-12 gibi bir seviyeye çekilmesi lazım ama kitledin beni :)

bir sorum daha var serbest vuruşları bence en a selçuk kadar olmalı her ne kadar selçuk kadar istatistik yakalayamasada
daha etkili kullanıyor, selçuk inanın attığı serbest vuruşlarda kaleci hatasıda oluyor (baraj üstü yerine yanından vurduklarında)

canerde ise daha çok baraj üstü ve barajın ters yanından vuruyor daha ekstrem vuruyor ama kaleyi bulduğu an skoru değiştiriyor

Etkili serbest vuruş diye bir PPM yok, olamaz da. Serbest vuruş değeri var zaten. Topun gidiş şeklini teknik de etkiliyor.

Caner olabildiğince sert şut çekiyor. Gerekirse falso tercihi de yapabilir. Sınırlandırmamak gerekiyor. Sürekli Thierry Henry gibi plase mi vuruyor siz cevaplayın lütfen.

mustangshelby
24.Ekim.2014, 12:37
Demba BA'da böyle giderse ondada bir 18 bitiricilik göreceğimizi düşünüyorum perpetua'nın dediği verilere göre. Ben her zaman olduğu gibi değerlendirmelerde kendimiz konusunda çok cömert ve kendimizi çok dev aynasında gördüğümüzü düşündüğümü söylemedende geçemeyeceğim.

Bu arada Veli'nin profilini merak ediyorum paylaşabilirmisiniz.

aytekin79
24.Ekim.2014, 12:49
Demba BA'da böyle giderse ondada bir 18 bitiricilik göreceğimizi düşünüyorum perpetua'nın dediği verilere göre. Ben her zaman olduğu gibi değerlendirmelerde kendimiz konusunda çok cömert ve kendimizi çok dev aynasında gördüğümüzü düşündüğümü söylemedende geçemeyeceğim.

Bu arada Veli'nin profilini merak ediyorum paylaşabilirmisiniz.

Carlos Fierro denilen bir adam var 4 senedir wonderkid potansiyeli taşıyor.Buna ne demeli peki.İlk aklıma gelen bu adam oldu mesela. Bildiğin balon mübarek. Hala Sivasta :n: Bizim oyuncuların profillerine gelene kadar bir ton adam var yani dünyada. Bu konuda ben senin aksine ,ufak tefek şişirilmiş profiller olabilir illaki ki olsun o kadar, başarılı iş yapıldığını düşünüyorum.

perpetua
24.Ekim.2014, 13:18
abi bu konuya bi açıklık getirmek istiyorum..
acaba oyunda burak'ın 5 değil 6 şutta 1 gol bulması galatasaray'a gerçek hayatta çalınan (genelde burak'ın taklaları ile) penaltıların oyunda çalınmaması ile alakası olabilir mi?
ayrıca oyunda penaltıları burak kullanmıyor olabilir..

eğer elinizde varsa burak'ın patlama yaptığı trabzon sezonundan bu yana attığı penaltıları da paylaşmanız mümkün mü?

Trabzon'da son iki sezon + Galatasaray kariyeri:
Toplam gol: 110 (bu sezonki 5 taneyi cikartirsan 4 sezonda 105 gol)
Sol ayak: 27
Sag ayak: 53
Penalti: 11
Kacan Penalti: 2
Kafa: 9
Frikik: 4
Uzaktan sut: 1
Son Dokunus (yani golu atmasi icin yapmasi gereken tek sey topa dokunmak): 5

Attigi 11 pentaltinin 6 tanesini 2011-12'de Trabzonspor'da atmis.
Galatasaray'da attigi 55 golun, 3 tanesi penaltidan. Bir tanesini de kacirdi, gectigimiz haftalarda Sivas macinda.

Burak'in Galatasaray'a geldiginden beri kazandigi penalti sayisi ise 3. Ilk sezon Besiktas macinda. Ikinci sezon ligin ilk macinda Gaziantepspor'a karsi. Ve bu sezon Arsenal'e karsi.

Antep macindaki verilen penalti.
http://www.ligtv.com.tr/lig/spor-toto-super-lig/pozisyonlar/2013-2014/1/galatasaray-gaziantepspor/iste-penalti-ani-11646

Verilmeyenler de var mutlaka.
Ornegin gecen sezon Eskisehir maci: http://www.ligtv.com.tr/lig/spor-toto-super-lig/pozisyonlar/2013-2014/20/galatasaray-eskisehirspor/burak-burada-penalti-bekledi-13098
Ondan onceki sezon Elazig maci: http://www.ligtv.com.tr/lig/spor-toto-super-lig/pozisyonlar/2012-2013/30/galatasaray-elazigspor/penalti-itirazi-11328

Yani kisacasi, gercekte calinan penaltilar derken tam olarak ne demek istedin?

perpetua
24.Ekim.2014, 13:38
@Pod

ss ler için teşekkürler

@perpetua

Senin yazdiginda ben de kitlendim acikcasi cunku yazdigin mantikli. Ama diger taraftan bakiyorum, Caner'in konsantrasyonunu dusurmek haksizlik olur cunku oyunun icinde surekli Caner. Yaptigi hatalari da bu nedenle daha cok kararlar'a yikmak bana daha mantikli geliyor.

Frikiklerde ise acikcasi elimizi kolumuzu baglayan bir durum var. Tek bir ozellik, cok fazla anlam tasiyor.

Bazisi 18'in hemen disindan cok iyi frikik kullanir ama 25-30 metrelere cikinca etkisizdir (Selcuk).
Bazisi 25 metreden iyi frikik kullanir ama daha yakindan frikik kullandiginda barajin ustunden topu gecirdikten sonra indirmekte zorlanir (Sneijder).
Bazisi da 35 metreden zimba gibi vurabilir (Drogba-Hamit).
Bazisi sadece sag taraftan vurabilir. Bazisi da sadece sol taraftan.

Hepsini birden yapabilen oyuncu ise nadir bulunuyor (Pirlo).

Bunlarin hepsini sadece bir ozellik ile aciklamaya calisinca oyunculari gercekteki gibi yapmak zor oluyor.

Caner'in, yanilmiyorsam, simdiye kadar 2 tane frikikten golu var. Daha cok duran toptan ceza alaninin icine kestigi toplarin tehlike yaratmasi yuzunden frikik ozelligi. Bunu da daha cok Crossing (Orta yapma) ile aciklamak belki de daha dogru.

Selcuk'un frikiklerinde kaleci hatasi oluyor demek ise bence biraz haksizlik. Selcuk'un frikiklerde artisi barajin ustunden topa vurduktan sonra kaleye dogru indirebilmesi. Bu nedenle de kaleci bir tarafi sectiginde Selcuk diger tarafa vurus yapip gol atabiliyor.

Ama yazdigim gibi, farkli mesafelerden vuruslari yansitabilecek bir yontemi SI bulana kadar kim frikikleri daha cok gole cevirebiliyorsa ona yuksek deger vermekten baska bir ayirisim yapmak mumkun degil.

freestylee
24.Ekim.2014, 14:12
Bu hata değil resmen terbiyesizlik .

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/67313_555858974545847_3480783149157805720_n.jpg?oh =bf5b6964bda8071a6959184374c5b1dd&oe=54F3FCAF&__gda__=1424858322_868ee9534033dbfc2b79a967880962d 1

https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/10675717_555858531212558_8526120130186304533_n.jpg ?oh=55194b1df12d3d30a6eafcc1302fde51&oe=54E8E931

perpetua
24.Ekim.2014, 14:32

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/67313_555858974545847_3480783149157805720_n.jpg?oh =bf5b6964bda8071a6959184374c5b1dd&oe=54F3FCAF&__gda__=1424858322_868ee9534033dbfc2b79a967880962d 1

https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/10675717_555858531212558_8526120130186304533_n.jpg ?oh=55194b1df12d3d30a6eafcc1302fde51&oe=54E8E931

Aciklamasini burada (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=119694) yapmıstım.

aytekin79
24.Ekim.2014, 14:43

Oldukça yerinde olmuş. Bunun terbiyesizlikle hiç alakası yok. Çeviri yanıltıyor burada insanları.
Stattaki kurumsal tesisler diye çevrilse kimse haykırmayacak böyle :)

Vieri
24.Ekim.2014, 14:43
şefim orada corporate ( kurumsal ) yerine özel tesisleri diyebiliriz sanki

perpetua
24.Ekim.2014, 14:46
Ben bir şey sormak istiyorum hazır Ömer abi seni bulmuşken. Neden altyapılaraki gelecek vaadeden oyunculara düşük potansiyel giriyoruz ? Yani atıyorum u21 dünya kupasında iyi oynamış ve ya gol rekorları kırmış vs. olanlardan bahsediyorum. Potansiyelini yüksek girsek o potansiyele ulasıp ulasamayacagını zaten teknik adamlar, antrenman sahaları, oynayıp oynamaması vs. etkilemeyecek mi ? Belki de o potansiyele hiç erişemeyecek adam zaten oyuncu kötü eğitecek adamı.

Mesela kim?

Bizim ligimizin gelecek vaad eden oyuncu kistasi -7 potansiyel.
-8 alan oyuncu ise ligin en iyilerinden olma egilimi olan oyuncu.
-9 ise dunya capinda futbolcu olma egilimi olan oyuncu.

Bu pencereden bakinca ben -8 veya -9 alabilecek cok sayida oyuncumuz oldugunu dusunmuyorum. Kanimca alt yapidan yeterince donanimli cikmadiklari icin bunu yasiyoruz.

europeanconquer
24.Ekim.2014, 14:46
Üslubu kes sen.

perpetua
24.Ekim.2014, 14:48

O daha da karistirir kafayi.

Kurumsal Ağırlama daha doğru olur bence.

Önder HOCA
24.Ekim.2014, 15:30
Etkili serbest vuruş diye bir PPM yok, olamaz da. Serbest vuruş değeri var zaten. Topun gidiş şeklini teknik de etkiliyor.

Caner olabildiğince sert şut çekiyor. Gerekirse falso tercihi de yapabilir. Sınırlandırmamak gerekiyor. Sürekli Thierry Henry gibi plase mi vuruyor siz cevaplayın lütfen.

genelde ayak içi kesme sert kullanıyor tmm bruno alves gibi uzaktan ronaldo honda vari vurmuyor ama alex gibi selçuk gibi kullananlardan da belirgin bir şekilde ayrılmalı bence

aslında sg serbest vuruşu en azından 2 ye ayırsa daha iyi olur mesela yakın uzak gibisinden

Bu nedenle de kaleci bir tarafi sectiginde Selcuk diger tarafa vurus yapip gol atabiliyor.

demek istediğimde buydu selçuk'un baraj yanından vurduğu toplarda kalecinin sanki penaltıymış gibi köşe seçmesi kaleci hatası

mesela burda
http://www.youtube.com/watch?v=ra_HhmNd6G0

volkan doğru yerde durmasına rağmen selçuk'un topu baraj üstünden diğer köşeye vurmasını bekliyor, sonuç ters ayakta yakalanıyor ve kıpırdamıyor.burda volkanın karar verme ve çeviklik özelliklerinden kaynaklı bir hata

Matteo Ferrari
24.Ekim.2014, 15:55
Berat Çetinkaya, Beşiktaş'a 2012 yılında transfer oldu. Oyunda ise 2014 olarak gözüküyor.

di canio
24.Ekim.2014, 16:03
Fenerbahçe'den Alanyaspor'da kiralık oynayan Semih Ergül'ün ismi Ergül Semih olarak gözüküyor.

Ayrıca geçen seride de forvet yapılmıştı ama Fenerbahçe altyapısındaki Ramazan Civelek orta sahanın ortasında oynayan bir oyuncu. Genç takımlar seviyesinde epey de gol attı. Hücuma dönük orta saha demek daha doğru olur sanırım.

perpetua
24.Ekim.2014, 16:17
demek istediğimde buydu selçuk'un baraj yanından vurduğu toplarda kalecinin sanki penaltıymış gibi köşe seçmesi kaleci hatası

mesela burda
http://www.youtube.com/watch?v=ra_HhmNd6G0

volkan doğru yerde durmasına rağmen selçuk'un topu baraj üstünden diğer köşeye vurmasını bekliyor, sonuç ters ayakta yakalanıyor ve kıpırdamıyor.burda volkanın karar verme ve çeviklik özelliklerinden kaynaklı bir hata

Karar verme hatasi degil bence. Orada duelloyu Selcuk kazaniyor. Volkan Selcuk'un oraya vurabilecegini dusunmuyor ve Selcuk'a tuzak kuruyor. Ancak Selcuk kurulan tuzaga dusmek yerine Volkan'i tuzaga dusuruyor. Kisacasi orada ufak bir oyun teorisi oyunu oynanmis.

Eger Selcuk, Volkan'in vurmasi istedigi yere vursa oyunu kazanan muhtemelen Volkan olacak.

Alex aynisini Ivesa'ya yapmisti yanilmiyorsam.

perpetua
24.Ekim.2014, 16:19
Berat Çetinkaya, Beşiktaş'a 2012 yılında transfer oldu. Oyunda ise 2014 olarak gözüküyor.

Saniyorum oyuncu gecmisinden bahsediyorsun, cunku kontrat baslangic bilgisinde sorun yok.

Gecmisinde 2012 yilina Besiktas'i ekledim. Tesekkurler.

perpetua
24.Ekim.2014, 16:20
Fenerbahçe'den Alanyaspor'da kiralık oynayan Semih Ergül'ün ismi Ergül Semih olarak gözüküyor.

Ayrıca geçen seride de forvet yapılmıştı ama Fenerbahçe altyapısındaki Ramazan Civelek orta sahanın ortasında oynayan bir oyuncu. Genç takımlar seviyesinde epey de gol attı. Hücuma dönük orta saha demek daha doğru olur sanırım.

Ikisini de duzelttim. Tesekkurler.

Zafonte
24.Ekim.2014, 16:30
Ömer şişmanoğlunun profilini merak ediyorum. Yine fos mu?

Önder HOCA
24.Ekim.2014, 16:31
Karar verme hatasi degil bence. Orada duelloyu Selcuk kazaniyor. Volkan Selcuk'un oraya vurabilecegini dusunmuyor ve Selcuk'a tuzak kuruyor. Ancak Selcuk kurulan tuzaga dusmek yerine Volkan'i tuzaga dusuruyor. Kisacasi orada ufak bir oyun teorisi oyunu oynanmis.

Eger Selcuk, Volkan'in vurmasi istedigi yere vursa oyunu kazanan muhtemelen Volkan olacak.

Alex aynisini Ivesa'ya yapmisti yanilmiyorsam.

aynen ivesanın da aynı pozisyonu hatırladım

bu arada selçuk'un gollerine baktımda bayağı iyi vuruyormuş :)

antiRED
24.Ekim.2014, 16:49
Arkadaşlar ben Fenerbahçe ile oynuyorum. Takım bana kötü geldi. Bence Fenerbahçe bu kadar vasat yada vasatın 1-2 tık üstündeki profilleri hak etmiyor. Caner, Mert, Sow, Topal bana düşük geldi. Cengiz arkadaşımızın affına sığınarak yazıyorum :)

http://i59.tinypic.com/23iv4sm.jpg
http://i57.tinypic.com/1zzhoaq.jpg

E.Cartman
24.Ekim.2014, 16:53
Ömer abi Galatasaray'ın futbol direktörü Gökhan Bozal diye biri olarak gözüküyor. Oyun kendi mi atıyor o göreve birini yoksa böyle biri var mı hakikaten?

europeanconquer
24.Ekim.2014, 17:00
Ömer abi Galatasaray'ın futbol direktörü Gökhan Bozal diye biri olarak gözüküyor. Oyun kendi mi atıyor o göreve birini yoksa böyle biri var mı hakikaten?

Oyun kendi atıyor.

William Rookwood
24.Ekim.2014, 17:58
Ben en cok Tarik'in profilini merak ediyorum. Birisi paylasabilir mi?

perpetua
24.Ekim.2014, 17:58
Arkadaşlar ben Fenerbahçe ile oynuyorum. Takım bana kötü geldi. Bence Fenerbahçe bu kadar vasat yada vasatın 1-2 tık üstündeki profilleri hak etmiyor. Caner, Mert, Sow, Topal bana düşük geldi. Cengiz arkadaşımızın affına sığınarak yazıyorum :)

http://i59.tinypic.com/23iv4sm.jpg
http://i57.tinypic.com/1zzhoaq.jpg

Ne acidan dusukler? Biraz detaylandirsan. :)

fbdevil190737
24.Ekim.2014, 18:24
Merak ettiğim konu ; geçtiğimiz serilerde olduğu gibi yapay zeka'da lig takımlarımız saçma transferler yapıyorlar mı ? Özellikle Fenerbahçe ve Galatasaray fiyasko işler yapıyorlardı transferde .

Ali Hikmet
24.Ekim.2014, 18:25
http://i.hizliresim.com/1n3qVG.png

Burda 5 yabancı diyor burda bi hata olmalı. PTT 1.ligde 3 yabancı oyuncu hakkı var

aytekin79
24.Ekim.2014, 18:25
Merak ettiğim konu ; geçtiğimiz serilerde olduğu gibi yapay zeka'da lig takımlarımız saçma transferler yapıyorlar mı ? Özellikle Fenerbahçe ve Galatasaray fiyasko işler yapıyorlardı transferde .

Sanırım hala devam ediyor. Fenerbahçe 3 tane oyuncusunu satıp hiç oyuncu almadan başladı lige :) (Mehmet Topal , Gökhan Gönül, Sow)

fbdevil190737
24.Ekim.2014, 18:35
Sanırım hala devam ediyor. Fenerbahçe 3 tane oyuncusunu satıp hiç oyuncu almadan başladı lige :) (Mehmet Topal , Gökhan Gönül, Sow)

Bu durum gerçekçiliğe oldukça uzak kalıyor malesef . :)

di canio
24.Ekim.2014, 18:38
http://i.hizliresim.com/1n3qVG.png

Burda 5 yabancı diyor burda bi hata olmalı. PTT 1.ligde 3 yabancı oyuncu hakkı var

+2 tane de Türk Devletleri kontenjanı var. Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan.

Ali Hikmet
24.Ekim.2014, 18:41
+2 tane de Türk Devletleri kontenjanı var. Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan.

Bunu bilmiyordum. Teşekkürler

steave
24.Ekim.2014, 18:58

bu olaya su saatten sonra cozum bulunamaz gıbı bılmıyorum ama.

perpetua
24.Ekim.2014, 19:21

Her zaman icin ilk sezonda transfer butcelerini sifirlayarak oynamak daha gercekci sonuclar dogurur. Ozellikle Monaco, Man City, PSG gibi cebi dolu kulupler transfer piyasasinin cabucak kizismasina neden oluyor oyunun ilk sezonunda.

serwan
24.Ekim.2014, 20:24
Trabzon'da son iki sezon + Galatasaray kariyeri:
Toplam gol: 110 (bu sezonki 5 taneyi cikartirsan 4 sezonda 105 gol)
Sol ayak: 27
Sag ayak: 53
Penalti: 11
Kacan Penalti: 2
Kafa: 9
Frikik: 4
Uzaktan sut: 1
Son Dokunus (yani golu atmasi icin yapmasi gereken tek sey topa dokunmak): 5

Attigi 11 pentaltinin 6 tanesini 2011-12'de Trabzonspor'da atmis.
Galatasaray'da attigi 55 golun, 3 tanesi penaltidan. Bir tanesini de kacirdi, gectigimiz haftalarda Sivas macinda.

Burak'in Galatasaray'a geldiginden beri kazandigi penalti sayisi ise 3. Ilk sezon Besiktas macinda. Ikinci sezon ligin ilk macinda Gaziantepspor'a karsi. Ve bu sezon Arsenal'e karsi.

Antep macindaki verilen penalti.
http://www.ligtv.com.tr/lig/spor-toto-super-lig/pozisyonlar/2013-2014/1/galatasaray-gaziantepspor/iste-penalti-ani-11646

Verilmeyenler de var mutlaka.
Ornegin gecen sezon Eskisehir maci: http://www.ligtv.com.tr/lig/spor-toto-super-lig/pozisyonlar/2013-2014/20/galatasaray-eskisehirspor/burak-burada-penalti-bekledi-13098
Ondan onceki sezon Elazig maci: http://www.ligtv.com.tr/lig/spor-toto-super-lig/pozisyonlar/2012-2013/30/galatasaray-elazigspor/penalti-itirazi-11328

Yani kisacasi, gercekte calinan penaltilar derken tam olarak ne demek istedin?

İstatistikler düşündüğüm gibi. Burak'ın her 10 golünden 1 tanesi penaltıdan. Oyunda penaltıları başka oyuncu kullanıyorsa bu, Burak'ın gerçekte 5 şutta 1 oyunda 6 şutta 1 gol bulmasını önemli ölçüde açıklar diye düşünüyorum.
Gerçekte çalınan derken kolay penaltılardan bahsediyorum.Burak'ın taklalarından yani. Oyunda bu penaltılar çalınmadığı için Burak'ın kaleyi bulan şut ve gol istatitistiklerinde azalma görülmesi normal.

perpetua
24.Ekim.2014, 20:34
İstatistikler düşündüğüm gibi. Burak'ın her 10 golünden 1 tanesi penaltıdan. Oyunda penaltıları başka oyuncu kullanıyorsa bu, Burak'ın gerçekte 5 şutta 1 oyunda 6 şutta 1 gol bulmasını önemli ölçüde açıklar diye düşünüyorum.

Aciklamaz cunku oyunda gercektekinden daha az penalti kullanmiyor. Galatasaray'a transfer oldugundan beri Burak 4 tane penalti kullanmis, 3 tanesini gol yapmis. 55 golun, 3 tanesi penalti. Oyunda da her sezon 1-2 tane penaltidan gol atiyor.

Gerçekte çalınan derken kolay penaltılardan bahsediyorum.Burak'ın taklalarından yani. Oyunda bu penaltılar çalınmadığı için Burak'ın kaleyi bulan şut ve gol istatitistiklerinde azalma görülmesi normal.

Iste ben de diyorum, hangi kolay calinan penalti? Galatasaray'a geldiginden beri 3 tane penalti verilmis. Iki tane de video ile gosterdigim verilmemis penalti var. Dahasi da vardir belki.

Oyle bir algi olusturuldu ki Burak her yere dustugunde penalti caliniyor saniyor insanlar. Aksine, bariz penalti olan pozisyonlarda bile hakemler penalti calmiyor Burak'a. En iyi hakemimiz olmasi gereken Cuneyt Cakir dahil. :)

Muhtemelen Burak'in oyunda hakemi aldatip penalti alma ihtimali, gercektekinden daha yuksektir.

elazulreal
24.Ekim.2014, 21:00
Bence Burak'ta en dikkat çeken özellik Topsuz Alan olmuş. Eskiden topsuz alanda muhteşemdi yine bitiriciliği ve soğukkanlılığı o kadar iyi olmadı ama en iyi zamanında bu topsuz alan koşularıyla çok pozisyona giriyordu. Şimdi bu konuda da biraz zayıfladı ve defansın arasında kaybolmaya başladı. 18 çok fazla olmuş kanısındayım. Bitiricilik 17, topsuz alan 15 yapardım ben olsam.

HeracLes
24.Ekim.2014, 21:54
Senin yazdiginda ben de kitlendim acikcasi cunku yazdigin mantikli. Ama diger taraftan bakiyorum, Caner'in konsantrasyonunu dusurmek haksizlik olur cunku oyunun icinde surekli Caner. Yaptigi hatalari da bu nedenle daha cok kararlar'a yikmak bana daha mantikli geliyor.

Frikiklerde ise acikcasi elimizi kolumuzu baglayan bir durum var. Tek bir ozellik, cok fazla anlam tasiyor.

Bazisi 18'in hemen disindan cok iyi frikik kullanir ama 25-30 metrelere cikinca etkisizdir (Selcuk).
Bazisi 25 metreden iyi frikik kullanir ama daha yakindan frikik kullandiginda barajin ustunden topu gecirdikten sonra indirmekte zorlanir (Sneijder).
Bazisi da 35 metreden zimba gibi vurabilir (Drogba-Hamit).
Bazisi sadece sag taraftan vurabilir. Bazisi da sadece sol taraftan.

Hepsini birden yapabilen oyuncu ise nadir bulunuyor (Pirlo).

Bunlarin hepsini sadece bir ozellik ile aciklamaya calisinca oyunculari gercekteki gibi yapmak zor oluyor.

Caner'in, yanilmiyorsam, simdiye kadar 2 tane frikikten golu var. Daha cok duran toptan ceza alaninin icine kestigi toplarin tehlike yaratmasi yuzunden frikik ozelligi. Bunu da daha cok Crossing (Orta yapma) ile aciklamak belki de daha dogru.

Selcuk'un frikiklerinde kaleci hatasi oluyor demek ise bence biraz haksizlik. Selcuk'un frikiklerde artisi barajin ustunden topa vurduktan sonra kaleye dogru indirebilmesi. Bu nedenle de kaleci bir tarafi sectiginde Selcuk diger tarafa vurus yapip gol atabiliyor.

Ama yazdigim gibi, farkli mesafelerden vuruslari yansitabilecek bir yontemi SI bulana kadar kim frikikleri daha cok gole cevirebiliyorsa ona yuksek deger vermekten baska bir ayirisim yapmak mumkun degil.

Hocam bende geçen yıl aynı şeyden bahsetmiştim forumda. Değişen bir şey olmamış anlaşılan. Frikik kullananları seçtiğimiz pencerede de böyle bir değişikliğin olması gerekiyordu. Pes ve fifadaki gibi yakın frikikleri kullanacaklar ile uzak frikikleri kullanacak olanları seçebilmemiz lazım. Örneğin Ronaldo ve Messi kaleye vurulacak frikikleri kullanırken geriden veya yanlardan ise Xabi Alonso, Kroos veya Rakitic gibi isimler kullanıyor. Orta sahanın biraz önündeki serbest vuruşu Messi'nin kullanması gerçekten sinir bozucu.

Dediğiniz gibi Caner-Selçuk meselesinde frikikleri farklı kullanan oyuncuları ayırt etmek için diğer özellikleri de kullanmaları lazım. Zımba gibi kullanan oyuncuların frikik özelliğine güç özelliğinin yardım etmesi gerek. Aynı şekilde yukarıda bahsettiğim Rakitic, Xabi Alonso tarzı duran top kullananlar ise orta yapma özelliğine bakılmalı daha çok. Tahmin ediyorum hadi ikinci söylediğim neyse de maç motoruyla alakalı, ilk yazdığım yakın-uzak frikik olayı normal bir arayüze bir pencere eklenerek çözülebilir.

Bunları SI'ye iletiyor musunuz? Daha doğrusu araştırmacılar olarak size oyunla ilgili sorular soruyorlar mı eksik gördüğünüz yerler var mı diye yoksa ver verileri hadi güle güle mi ?

freestylee
24.Ekim.2014, 22:04
@Perpetua Fenerbahçe dünyanın en iyi kurumsal tesislerine sahip bir spor takımıdır , çeviride bir yanlışlık yok bildiğimiz kurumsal tesislerdir o kelimenin çevirisi . Bu stat içindeki tesisler olur dışardakiler olur farketmez . Burda yapılmak istenen nedir hala anlayabilmiş değilim inanın çok moralim bozuk ve sinirliyim bu hatanın düzeltilmesi gerekiyor .

freestylee
24.Ekim.2014, 22:09
Oldukça yerinde olmuş. Bunun terbiyesizlikle hiç alakası yok. Çeviri yanıltıyor burada insanları.

yanlış cevaba alıntı yapmışım silemedim pardon

freestylee
24.Ekim.2014, 22:13
Çok taraflı araştırmalar yapılıyor arkadaşlar , yukarıda attığım foto bunun en basit örneği oyuncu profillerine hiç değinmiyorum bile lütfen bu oyuna para veriyor insanlar buna bir çözüm getirilsin .

blueverse
24.Ekim.2014, 22:13
yine herzamanki gibi bedava versen bile alıcı çıkmaması aptallığı yahuu hamit altıntop ve umut bulut gibi adamı bedavaya kim almaz bide bu futbol direktörü ne iş yapar ben bir işe yaradığını görmedim

freestylee
24.Ekim.2014, 22:18

Aytekin Bey ; Yazdığınız cevap da ciddimisiniz benim ile dalgamı geçiyorsunuz bilmiyorum ama konu ciddi bir konu .

europeanconquer
24.Ekim.2014, 22:46
Genç oyuncuları neye göre araştırıyorsunuz ve potansiyel veriyorsunuz ? Nasıl izliyorsunuz ? Birhan Vatansever mesela 3-4 yıldız potansiyelli gözüküyor.Bu neye göre verildi ? Belki çok daha düşük bir yeteneği var,evet herkes övüyor ama kim ne kadar izlemiş ? Sadece adı var.Bence A Takım'dan çok genç takımlara araştırmalarda önem vermelisiniz,A Takım ile ilgili oyuncu değerlerini o takımın bütün sezon her maçını izleyen,Fm ile ilgisi olmayan birisine verin ''Bak hocam,burada özellikler var,bu oyuncuya bu özelliklere göre 1 ile 20 arasında değer vereceksin'' deseniz,o da sizin yaptığınız değerlere yakın yapar.Evet yaptığınız iş meşakatli,zor,baya zaman ayırılması gereken bir iş,bir çok detay gerektiren bir şey ama bu önceliği öncelikle genç takımlara verirseniz daha iyi olur.Oynarken çok daha zevk alırım şahsen ben,Football Manager'i bildiğim oyuncuları oynatmak için değil,genç yetenekli oyuncuları oynatmak,onları geliştirmek istediğim için oynuyorum ama yok yani,hem ülke futbolunun kötü durumu hem de araştırma ekibinin kısıtlı olmasından ötürü böyle bir şey pekte mümkün gözükmüyor.

freestylee
24.Ekim.2014, 22:48

Fenerbahçenin özel tesisleri Galatasaray'dan dahamı kötü durumda ? Bunumu demek istiyorsunuz ? Fenerbahçe'nin araştırmacısı kimdir çok merak ediyorum :/

SacrificeGGTC
24.Ekim.2014, 22:50
Ben sadece şunu söyeyip gidiceğim arkadaşlar, bugüne kadar tonlarca eleştiri gördüm haklı olarak. Haksız olduğunu kabul edip, değişiklik yapan bir tane araştırmacı(!) görmedim.

Önder HOCA
Fenerbahçenin özel tesisleri Galatasaray'dan dahamı kötü durumda ? Bunumu demek istiyorsunuz ? Fenerbahçe'nin araştırmacısı kimdir çok merak ediyorum :/

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=119694

http://www.fm-base.co.uk/forum/football-manager-2012-discussion/93659-corporate-facilities.html

http://community.sigames.com/showthread.php/182082-Corporate-Facilities

sonuc olarak cooparate facilities maç hasılatını arttırıyor. maç günleri statta satılan sosislinden locada açılan viskisine kadar kapsar 2 takımı karsılaştırırken gs nin stadının yeni olması ve localarının lüks olmasını göz önünde bulundur

geçen senede bjk li bir arkadaşla da aynı durumu yaşamıştık

dejavu

europeanconquer

Senin şurada yaklaşık 1 gündür yaptığın şey sidik yarışı hocam başka bir şey değil,elinde veri falan olmadan ''Fenerbahçe eröeröeöreöröeöre'' diye sayıklayıp duruyorsun.O özellik nedir,ne işe yarar biliyorsan getir verileri,koy ortaya,değiştirsinler.

fenerliyildiz2
24.Ekim.2014, 22:54
Başka bir forumda şöyle birşey gördüm. Fenerbahçe şampiyon olmasına rağmen ŞL'ye gidememiş. Kuralar çekilince bu normale dönüyor mu yoksa bir hata mı yapılmış?

http://i.hizliresim.com/R64aLa.jpg (http://hizliresim.com/R64aLa)

freestylee
24.Ekim.2014, 23:03
Genç oyuncuları neye göre araştırıyorsunuz ve potansiyel veriyorsunuz ? Nasıl izliyorsunuz ? Birhan Vatansever mesela 3-4 yıldız potansiyelli gözüküyor.Bu neye göre verildi ? Belki çok daha düşük bir yeteneği var,evet herkes övüyor ama kim ne kadar izlemiş ? Sadece adı var.Bence A Takım'dan çok genç takımlara araştırmalarda önem vermelisiniz,A Takım ile ilgili oyuncu değerlerini o takımın bütün sezon her maçını izleyen,Fm ile ilgisi olmayan birisine verin ''Bak hocam,burada özellikler var,bu oyuncuya bu özelliklere göre 1 ile 20 arasında değer vereceksin'' deseniz,o da sizin yaptığınız değerlere yakın yapar.Evet yaptığınız iş meşakatli,zor,baya zaman ayırılması gereken bir iş,bir çok detay gerektiren bir şey ama bu önceliği öncelikle genç takımlara verirseniz daha iyi olur.Oynarken çok daha zevk alırım şahsen ben,Football Manager'i bildiğim oyuncuları oynatmak için değil,genç yetenekli oyuncuları oynatmak,onları geliştirmek istediğim için oynuyorum ama yok yani,hem ülke futbolunun kötü durumu hem de araştırma ekibinin kısıtlı olmasından ötürü böyle bir şey pekte mümkün gözükmüyor.

Hakısınız Bursaspor şu anda Türkiyenin en donanımlı genç oyuncularına sahip Kubilay Kanatsızkuş , Bahattin Saral , Utku Türk hiç birini oyunda bulamıyorum hani SEGA , Prozone Sports Yazılımını kullanacaktı bu seride :/

di canio
24.Ekim.2014, 23:05
Süper Lig kurallarında Avrupa katılımlarıyla ilgili kısımda Fenerbahçe cezalı gözüküyordu. Ben mevcut sezonki (2014-2015) cezasını mı yoksa bir sonraki sezonu mu gösteriyor diye ikileme düşmüştüm.

http://i.imgur.com/1xL0ZWX.png

DenizlispoR
24.Ekim.2014, 23:16
Acaba passolig'in seyirciye etkisini nasıl yansıtacaksınız oyuna? Örneğin şu an Denizlispor ile yaklaşık 5.500 seyirciye oynuyorum,gerçekte bu rakam olsa olsa 2.000'dir.

Ali Hikmet
24.Ekim.2014, 23:27
Acaba passolig'in seyirciye etkisini nasıl yansıtacaksınız oyuna? Örneğin şu an Denizlispor ile yaklaşık 5.500 seyirciye oynuyorum,gerçekte bu rakam olsa olsa 2.000'dir.

Bence passoligin etkisi var oyunda. Adana Demirspor'umu yönetiyorum biletli seyirci sayısı 5bin :D

perpetua
24.Ekim.2014, 23:29
@Perpetua Fenerbahçe dünyanın en iyi kurumsal tesislerine sahip bir spor takımıdır , çeviride bir yanlışlık yok bildiğimiz kurumsal tesislerdir o kelimenin çevirisi . Bu stat içindeki tesisler olur dışardakiler olur farketmez . Burda yapılmak istenen nedir hala anlayabilmiş değilim inanın çok moralim bozuk ve sinirliyim bu hatanın düzeltilmesi gerekiyor .

Fark eder.

Fenerbahce'nin stat disindaki tesisleri Fenerbahce Spor Kulubune gelir getirir. Tipki Galatasaray'in stat disindaki tesislerinin Galatasaray Spor Kulubune gelir getirdigi gibi.

Fenerbahce Spor Kulubu de bu gelirleri Basketbol, Voleybol, Yuzme, Kurek vs. gibi sporlar icin kullanir. Tipki Galatasaray Spor Kulubunun yaptigi gibi.

Oyun ise sadece futboldan ibaret.

Fenerbahce stadinin da yapilis tarihi ve o donemde yapilan tercihler yuzunden loca sayisi ve VIP koltuk sayisi, restorlanlari daha modern statlarla karsilastirildiginda daha azdir. Vodafone Arena bittiginde de Fenerbahce stadinin ustunde olacaktir.

ASY TT Arena: 157 loca, 4844 VIP koltuk
Vodafone Arena: 144 loca, 2100 VIP koltuk
FB Stadi: 64 loca, 1295 VIP koltuk

perpetua
24.Ekim.2014, 23:30
Süper Lig kurallarında Avrupa katılımlarıyla ilgili kısımda Fenerbahçe cezalı gözüküyordu. Ben mevcut sezonki (2014-2015) cezasını mı yoksa bir sonraki sezonu mu gösteriyor diye ikileme düşmüştüm.

http://i.imgur.com/1xL0ZWX.png

Bunu atlamisiz. Hata benim. Raporladim, tam oyunla beraber duzeltirler mutlaka.

freestylee
24.Ekim.2014, 23:32
http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=119694

http://www.fm-base.co.uk/forum/football-manager-2012-discussion/93659-corporate-facilities.html

http://community.sigames.com/showthread.php/182082-Corporate-Facilities

sonuc olarak cooparate facilities maç hasılatını arttırıyor. maç günleri statta satılan sosislinden locada açılan viskisine kadar kapsar 2 takımı karsılaştırırken gs nin stadının yeni olması ve localarının lüks olmasını göz önünde bulundur

geçen senede bjk li bir arkadaşla da aynı durumu yaşamıştık

dejavu

Önder Bey ; Dediğiniz doğru olabilir var sayalım ki , Kurumsal Tesis olarak çevrilen ve Stat içerisindeki Localar ve Restoranlarin miktari/kalitesi/gelirini gösteren '' Cooparate Facilities '' durumu Galatasaray , Fenerbahçe'den dahamı çok çok gelişmiş bir durumda ? Hani teknoloji çağında yaşıyoruz hiç birşey bilmiyorsak ''Google'' açıp bir bakalım Fenerbahçe'nin Stadyum donanımı ve Loca miktarına ve gelirine ben link paylaşmayayım burada reklam olmasın . Galatasarayın oyunda gösterilen kurumsal tesis seviyesinin Barcelona ile eşit olmasının nedeni '' taraflı araştırma '' yapılmasından başka birşey değildir . Lütfen kimse kimseyi kandırmasın . Yıllardır bu oyunu severek oynarım ve oyunda yaşadığım bir sıkıntıyı Türkiye resmi araştırma sitesi olan TSI'ye dürüst bir şekilde ilettim umarım bizi mağdur etmezler sorunun çözümünü sağlarlar .

perpetua
24.Ekim.2014, 23:34
Hocam bende geçen yıl aynı şeyden bahsetmiştim forumda. Değişen bir şey olmamış anlaşılan. Frikik kullananları seçtiğimiz pencerede de böyle bir değişikliğin olması gerekiyordu. Pes ve fifadaki gibi yakın frikikleri kullanacaklar ile uzak frikikleri kullanacak olanları seçebilmemiz lazım. Örneğin Ronaldo ve Messi kaleye vurulacak frikikleri kullanırken geriden veya yanlardan ise Xabi Alonso, Kroos veya Rakitic gibi isimler kullanıyor. Orta sahanın biraz önündeki serbest vuruşu Messi'nin kullanması gerçekten sinir bozucu.

Dediğiniz gibi Caner-Selçuk meselesinde frikikleri farklı kullanan oyuncuları ayırt etmek için diğer özellikleri de kullanmaları lazım. Zımba gibi kullanan oyuncuların frikik özelliğine güç özelliğinin yardım etmesi gerek. Aynı şekilde yukarıda bahsettiğim Rakitic, Xabi Alonso tarzı duran top kullananlar ise orta yapma özelliğine bakılmalı daha çok. Tahmin ediyorum hadi ikinci söylediğim neyse de maç motoruyla alakalı, ilk yazdığım yakın-uzak frikik olayı normal bir arayüze bir pencere eklenerek çözülebilir.

Bunları SI'ye iletiyor musunuz? Daha doğrusu araştırmacılar olarak size oyunla ilgili sorular soruyorlar mı eksik gördüğünüz yerler var mı diye yoksa ver verileri hadi güle güle mi ?

Bundan tabii haberleri var ve oyunlardan birisinde cozum bulurlar. Ama gelistirilmek icin sirasini bekleyen seylerden birisi bu.

freestylee
25.Ekim.2014, 04:23
Fark eder.

Fenerbahce'nin stat disindaki tesislerinin gelirleri Fenerbahce Spor Kulubune gelir getirir. Tipki Galatasaray'in stat disindaki tesislerinin Galatasaray Spor Kulubune gelir getirdigi gibi.

Fenerbahce Spor Kulubu de bu gelirleri Basketbol, Voleybol, Yuzme, Kurek vs. gibi sporlar icin kullanir. Tipki Galatasaray Spor Kulubunun yaptigi gibi.

Oyun sadece futboldan ibaret.

Fenerbahce stadinin da yapilis tarihi ve o donemde yapilan tercihler yuzunden loca sayisi ve VIP koltuk sayisi, restorlanlari daha modern statlarla karsilastirildiginda daha azdir. Vodafone Arena bittiginde de Fenerbahce stadinin ustunde olacaktir.

ASY TT Arena: 157 loca, 4844 VIP koltuk
Vodafone Arena: 144 loca, 2100 VIP koltuk
FB Stadi: 64 loca, 1295 VIP koltuk

Fenerbahçenin loca sayısı 100 diye biliyorum ben klübün sitesindede bu şekilde belirtiliyor loca sayısı .http://www.fenerbahce.org.tr/tesisler/detay.asp?ContentID=23340

100.000 kişilik Nou Camp'da 1950 lerin sonunda inşaa edildi . Fenerbahçe stadı daha eski olmasının Galatasaray'ın stadından daha iyi olamayacağının kesin göstergesi değildir .

Kurumsal tesisler ( Corporate Facilities ) sadece loca sayısınımı tanımlıyor oyunda ? Ki öyle olduğunu varsayalım Galatasarayın loca sayısı Fenerbahçe'den çok çok fazla değil .

Ayrıca bu konu hakkında üşenmeyip araştırma yaptım ve Avrupanın en çok locaya sahip Statlarından biri Benficanın Stadyumu Estadio Luz ve Oyunda Benfica'nın ''kurumsal tesis'' durumu tıpkı Fenerbahçe gibi orta düzey kurumsal tesis olarak gözüküyor . https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/v/t1.0-9/10418363_556123631186048_4301373735653048391_n.jpg ?oh=d188fd75b492184c45c6c2cd17e30f23&oe=54F6A0FD

Uefa tarafından iki stadyum'da (TT Arena - Saraçoğlu ) Uefa'nın 5 yıldızlı vip stad listesinde yer alıyor . http://www.wikistadiums.org/uefa-elite-stadiums

Kurumsal tesislerin statyum donanımı ve getirisi olarak varsaydığımız için iki takımında Stadyumlarının bilgiside aşşağıdaki gibi çok büyük uçurum yok . Oyunda Galatasarayın kurumsal tesis durumu üst düzey ise Fenerbahçe'nin ki en azından iyi derece olarak yapılabilirdi , ( yapılması gerekirdi )

Türk Telekom Arena

Kapasite: 52.650
Maliyeti: 161 milyon dolar
İnşaatı: 2007-2010
Statüsü: UEFA 5 yıldız
Ana sponsor: Türk Telekom
Tribün sponsoru: Pegasus,
Ülker, Denizbank
Yıllık geliri: 70 milyon dolar
Basın tribünü kapasitesi: 200
Turnike sayısı: 84
Araç park kapasitesi: 2.900
VIP koltuk: 5.500
Loca: 157
Loca fiyatları: 5 bin-365 bin dolar
En pahalı VIP bilet fiyatı: 3500 TL
En düşük kombine fiyatı: 700 TL
Maç günü bileti: 35-240 TL

Şükrü Saracoğlu
Kapasite: 50.530
Maliyeti: 23 milyon dolar
İnşaatı: 2001-2006
Ana sponsor: Yok
Tribün sponsorları:
Türk Telekom, Fenerium, Migros,
1907 tribünü
Yıllık geliri: 50 milyon dolar
Basın tribünü kapasitesi: 240
Turnike sayısı: 68
Araç park kapasitesi: 1.100
Vip koltuk: 5.440
Loca: 100
Loca fiyatları: 125-375 bin dolar
En pahalı VIP bileti fiyatı: 7100 TL
Maç günü bileti: 33-180 TL

Şahsi görüşüm bu şekilde . Bir Fenerbahçe'li olarak durumdan oldukça rahatsızım , Uefa tarafından Avrupanın 5 yıldızlı ilk Stadyumu olan Şükrü Saraçoğlu Fenerbahçe Stadının ve kurumsal tesislerinin Galatasaray'dan kötü seviye olmasına anlam veremedim . Dediğim gibi Loca sayısı ( Geliri ) vs Galatasaray Fenerbahçe'den çok üst seviyede değil .

xwerswoodx
25.Ekim.2014, 08:01
Ben sadece şunu söyeyip gidiceğim arkadaşlar, bugüne kadar tonlarca eleştiri gördüm haklı olarak. Haksız olduğunu kabul edip, değişiklik yapan bir tane araştırmacı(!) görmedim.

Ben şahsen bu yorumundan kişisel olarak rahatsız oldum. Bir çok oyun yöneticisi/araştırmacısı insanların ne dediklerini umursamazlar, böyle yaptık oynayın derler. Burada yönetici arkadaşlar size konu açıp fikirlerinizi soruyorlar, tek tek her yorumunuza oturup üşenmeden cevap yazıyorlar, sıra sıra hatalar çözülüyor, veya kendi düşüncesinide açıklıyorlar ancak gelip bu şekilde siz haksızlığınızı kabul etmiyorsunuz diye hitapta bulunursan, gelecek yıllarda böyle bir başlık göremezsin.

Şahsen buradaki yönetici arkadaşlar bu kadar sabırlı olmasaydı, size böyle yaptık, beğenmiyorsan oynama diyip geçerdi.

Fenerbahçe tesislerine gelirsek zaten sizinde belirttiğiniz gibi çok büyük bir fark yok, ancak ada ve diğer özel tesislerde bu sınırlama içerisine giriyor ise, Galatasaray'ın özel tesisler konusunda Dünya kulübleri ile denk olduğunu kabullenmek gerek ancak sadece stattaki localara göre belirleniyorsa, ben iki stadada gitmediğim için bilemem ama verilere baktığımda 2 stadında eşit seviyede olması daha doğru olacak gibi geliyor bana, çünkü baktığımızda Fenerbahçenin lobileri az ancak ücretleri fazla, Galatasarayın lobisi fazla ama ücretleri az yani 2 si arasında fark olduğunu düşünmüyorum ben.

Burak konusunda ise ben her sene bitiriciliğinin çok yüksek olduğunu söylüyorum zaten. Bu senede çok yüksek buldum, özelliklede çıktığım ilk maçta 4 gol birden attığını gördükten sonra.

Bursaspor takımının gençlerinin ise potansiyellerinin tam değerlerini bilmiyorum ancak, yıldızlarını göz önüne aldığımda şişirildiklerini düşünüyorum biraz.

perpetua
25.Ekim.2014, 12:22
Fenerbahçenin loca sayısı 100 diye biliyorum ben klübün sitesindede bu şekilde belirtiliyor loca sayısı .http://www.fenerbahce.org.tr/tesisler/detay.asp?ContentID=23340

Herhalde o sayfayi en son stat yeni yapildiginda guncellediler. Veya locayi 100 kisilik seref tribunu ile karistirdilar.

Fenerbahce stadinda en son tadilat 2012-13 sezonunun sonunda gerceklesti.

http://www.fenerbahce.org/detay.asp?ContentID=35078
http://www.fenerbahce.org/futbola/detay.asp?ContentID=35224

VIP olan bölüm de 1907 tribünü.
http://1907.org/tr/icerik/1907-tribunu/45

100.000 kişilik Nou Camp'da 1950 lerin sonunda inşaa edildi . Fenerbahçe stadı daha eski olmasının Galatasaray'ın stadından daha iyi olamayacağının kesin göstergesi değildir .

Kurumsal tesisler ( Corporate Facilities ) sadece loca sayısınımı tanımlıyor oyunda ? Ki öyle olduğunu varsayalım Galatasarayın loca sayısı Fenerbahçe'den çok çok fazla değil .

Eski olmasi daha iyi olmayacaginin gostergesidir yazmadim. O gunun sartlarinda stadi daha cok normal taraftari cekecek sekilde yapmayi tercih etti herhalde Aziz Yildirim. Localar sadece Maraton tribununde. TT Arena'da localar stadin 4 tarafinda da var.

1907 VIP koltuklari ise sadece Fenerium tribununde, Maraton tribununde localarin oldugu yerde. TT Arena'nin VIP koltuklari ise hem kuzey, hem de guney tribunlerinde 2. katin tamami ve kuzey tribununde 1 katin ortasi.

Ayrıca bu konu hakkında üşenmeyip araştırma yaptım ve Avrupanın en çok locaya sahip Statlarından biri Benficanın Stadyumu Estadio Luz ve Oyunda Benfica'nın ''kurumsal tesis'' durumu tıpkı Fenerbahçe gibi orta düzey kurumsal tesis olarak gözüküyor . https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/v/t1.0-9/10418363_556123631186048_4301373735653048391_n.jpg ?oh=d188fd75b492184c45c6c2cd17e30f23&oe=54F6A0FD

Portekizlileri ornek almamayi ben ogrendim. Sen de bu isle ilgilenmeye devam edersen ogrenirsin mutlaka. Peki Sporting'in ust duzey olmasina ne diyeceksin?

Uefa tarafından iki stadyum'da (TT Arena - Saraçoğlu ) Uefa'nın 5 yıldızlı vip stad listesinde yer alıyor . http://www.wikistadiums.org/uefa-elite-stadiums

Aliyor.. du.
Artik boyle bir siralama yok. UEFA statlari 4 kategoriye ayiriyor ve en ust kategoriye Basaksehir Stadi da giriyor.

Kurumsal tesislerin statyum donanımı ve getirisi olarak varsaydığımız için iki takımında Stadyumlarının bilgiside aşşağıdaki gibi çok büyük uçurum yok . Oyunda Galatasarayın kurumsal tesis durumu üst düzey ise Fenerbahçe'nin ki en azından iyi derece olarak yapılabilirdi , ( yapılması gerekirdi )

Elestirin icin tesekkurler ancak bu keyfi olarak yapilmis bir sey degil.

Türk Telekom Arena

Kapasite: 52.650
Maliyeti: 161 milyon dolar
İnşaatı: 2007-2010
Ana sponsor: Türk Telekom
Tribün sponsoru: Pegasus,
Ülker, Denizbank
Yıllık geliri: 70 milyon dolar
Basın tribünü kapasitesi: 200
Turnike sayısı: 84
Araç park kapasitesi: 2.900
VIP koltuk: 5.500
Loca: 157
Loca fiyatları: 5 bin-365 bin dolar
En pahalı VIP bilet fiyatı: 3500 TL
Maç günü bileti: 35-240 TL

Şükrü Saracoğlu
Kapasite: 50.530
Maliyeti: 23 milyon dolar
İnşaatı: 2001-2006
Ana sponsor: Yok
Tribün sponsorları:
Türk Telekom, Fenerium, Migros,
1907 tribünü
Yıllık geliri: 50 milyon dolar
Basın tribünü kapasitesi: 240
Turnike sayısı: 68
Araç park kapasitesi: 1.100
Vip koltuk: 5.440
Loca: 100
Loca fiyatları: 125-375 bin dolar
En pahalı VIP bileti fiyatı: 7100 TL
Maç günü bileti: 33-180 TL

Arastirma yaptim diyorsun ama internet'ten buldugunu oldugu gibi kopyalamissin. Buldug bilgiyi de sorgulaman gerekirdi.

http://www.futbolekonomi.com/index.php/haberler-makaleler/ekonomi/249-kenan-basaran/1145-uekrue-saracolu-mu-tuerk-telekom-arena-m.html

Kopyaladigin kisinin arastirmasinda da eksiklikler var.

TT Arena'da VIP koltuklarin en ucuzu (4844 kapasite) 5 bin dolar, bunlar loca degil sadace bir kisilik koltuk. Fiyati da gunumuz kuruyla 11 bin TL. Bu yemeksiz olan kuzey tribununun 1. katindaki VIP koltuklar. Yemekli olanlar 8 bin dolar'a kadar cikiyor. Yani 17 bin TL.

Localar ise 100 bin dolardan basliyor.

Bu arada TT Arena'daki loca sayisini yanlis yazmisim. Son proje degisikliginden once 157 loca planlaniyordu ancak bu 198'e cikartildi. Asagida 25. sayfada gorebilirsin.

http://www.galatasaray.org/i/files/gk2013/1-2012_idari_sportif_Faaliyet_Raporu_ii.pdf

Bu localarin en ufagi 6 kisilik.

Şahsi görüşüm bu şekilde . Bir Fenerbahçe'li olarak durumdan oldukça rahatsızım , Uefa tarafından Avrupanın 5 yıldızlı ilk Stadyumu olan Şükrü Saraçoğlu Fenerbahçe Stadının ve kurumsal tesislerinin Galatasaray'dan kötü seviye olmasına anlam veremedim . Dediğim gibi Loca sayısı ( Geliri ) vs Galatasaray Fenerbahçe'den çok üst seviyede değil .

Verilere objektif bir sekilde bakinca bu yazdigina katilmak mumkun degil. Ayrica gectigimiz yil TT arena'nin butun koltuk satis geliri yaklasik 110 milyon TL idi. Sukru Saracoglu'ndan ise 75 milyon TL kazandi Fenerbahce. Bu farki yaratan da loca ve VIP bolumunun TT Arena'da bir hayli daha fazla olmasi.

Localarla ilgili medyada telaffuz edilen gelir ise ucurumu daha belirgin gosteriyor. TT Arena yilda 30 milyon dolar localardan gelir kazaniyor. Sukru Saracoglu ise 7 milyon euro (yani 9 milyon dolar).

http://www.haberfx.net/turk-telekom-arena-localari-fiyatlari-ne-kadar-2013-loca-satislari-ne-zaman-baslayacak-haber-737722/

Bu haberdeki rakamlar 100% dogrudur diyemem cunku kendim gormedim. Ancak toplam stat geliri farki KAP'a yapilan aciklamalardan sabit.

sarianet
25.Ekim.2014, 12:29
Özellikle gözlemcilerde türklerden pek iyi gözlemci antrenör vs bulamıyoruz bunun nedeni nedir ?

ozanyilmaz28
25.Ekim.2014, 12:36
Benim gözüme çarpan ilk şey, Kuyt'ın pozisyonuyla alakalı.

Kuyt'ın en yüksek verimdeki rolü olarak, Fırsatçı Kanat Oyuncusu rolü verilmiş. Sanırım geçen seneki defansif kanat oyuncusu rolü artık yok ya da ben göremedim. Bu fırsatçı oyuncu rolünün açıklamasında ise defansım yönü zayıftır diyor. Normalde Kuyt'ın en önemli özelliklerinden biri defansa olan yardımıdır. Biraz çelişki yok mu ortada? Bu rolü neden değiştirme gereği duymuşlar?

perpetua
25.Ekim.2014, 12:48
Benim gözüme çarpan ilk şey, Kuyt'ın pozisyonuyla alakalı.

Kuyt'ın en yüksek verimdeki rolü olarak, Fırsatçı Kanat Oyuncusu rolü verilmiş. Sanırım geçen seneki defansif kanat oyuncusu rolü artık yok ya da ben göremedim. Bu fırsatçı oyuncu rolünün açıklamasında ise defansım yönü zayıftır diyor. Normalde Kuyt'ın en önemli özelliklerinden biri defansa olan yardımıdır. Biraz çelişki yok mu ortada? Bu rolü neden değiştirme gereği duymuşlar?

Defansif Kanat oyuncusunu MR ve ML mevkilerinde kullanabiliyorsunuz. AMR ve AML mevkileri ise savunmaya daha az destek veren forvet oyunculari.

Firsatci kanat oyuncusu, Tomas Muller icin oyuna eklenmis bir rol. Savunmaya katki yapmamasinin nedeni ileride kalip takimi hucuma cikartmak icin ileride gezgin bir pas istasyonu olmasi.

perpetua
25.Ekim.2014, 12:49
Özellikle gözlemcilerde türklerden pek iyi gözlemci antrenör vs bulamıyoruz bunun nedeni nedir ?

Eger daha iyi olmasi gerektigini dusundugun ama yeterince iyi olmayan gozlemci, antrenor vs. varsa bunlari yazabilirsen verdigin bilgileri degerlendiririz.

europeanconquer
25.Ekim.2014, 12:51

Bir cevap gelmedi hala,gözden kaçtı sanırım.

fbdevil190737
25.Ekim.2014, 13:01
Defansif Kanat oyuncusunu MR ve ML mevkilerinde kullanabiliyorsunuz. AMR ve AML mevkileri ise savunmaya daha az destek veren forvet oyunculari.

Ömer abi AMR,AML pozisyonları için defansif kanat oyuncusu rolünün kaldırılması saçma olmamış mı ? AMR-AML pozisyonlu taktiklerde , Olcay Şahan,Dirk Kuyt,Olcan Adın gibi dayanıklı , mücadeleci , savunmaya destek vermeyi seven kanat forvet oyuncularına bu görevi gerçekleştirmeleri için hangi rolü vermemiz mantıklı olacak bu durumda ?

perpetua
25.Ekim.2014, 13:55
Bir cevap gelmedi hala,gözden kaçtı sanırım.

Yildizlara gore yorum yapmayi dogru bulmuyorum cunku bu yildizlar oyundan oyuna, gozlemciden gozlemciye, antrenorden antrenore degisebilir.

Birhan'i ben 6 defa izledim gecen sezon. Potansiyeli de bizim ligimizde vasat, vasat alti veya vasat ustu bir oyuncu olacak sekilde ayarlanmis durumda. Muhtelemen senin actigin oyunda vasat ustu bir potansiyele sahip.

Yazdigin gibi, belki iyi olur, belki olmaz. Bu yuzden oyuncularin potansiyellerini 30 puanlik aralikla rassal olarak belirleyen bir potansiyel sistemi var oyunda. Ayrica oyuncunun potansiyeli var diye gelisecek diye bir kaide de yok.

perpetua
25.Ekim.2014, 13:58
Ömer abi AMR,AML pozisyonları için defansif kanat oyuncusu rolünün kaldırılması saçma olmamış mı ? AMR-AML pozisyonlu taktiklerde , Olcay Şahan,Dirk Kuyt,Olcan Adın gibi dayanıklı , mücadeleci , savunmaya destek vermeyi seven kanat forvet oyuncularına bu görevi gerçekleştirmeleri için hangi rolü vermemiz mantıklı olacak bu durumda ?

Onlari MR veya ML oynatiyorsun.

AMR ve AML oyuncunun savunmaya gelmesini engelliyor. Bu mevki neden bir dizilis icinde secilir?

Ornegin hucumda cok etkili olan ama pek dayanikli olmayan, ileri geri oynayamayacak bir oyuncun vardir. Bu oyuncudan sadece hucumda etkili olmasini istersin, arkasini da baska oyuncularin gorevlerini ayarlayarak kapatirsin. Bu oyuncu da enerjisini hucuma saklar ve savunmaya geri gelmez.

MR ve ML ise bir AMR veya AML gibi hucuma cikacak, ama ayni zamanda savunma gorevlerini de yerine getirecektir.

Matteo Ferrari
25.Ekim.2014, 14:26
Jose Sosa'nın bonservisi alındı. Umarım full oyuna yansıtılır. Ayrıca mevkisinin naturel AMC olması gerektiğini düşünüyorum.

sarianet
25.Ekim.2014, 14:29
Eger daha iyi olmasi gerektigini dusundugun ama yeterince iyi olmayan gozlemci, antrenor vs. varsa bunlari yazabilirsen verdigin bilgileri degerlendiririz.

benim merak ettiğim bunun neye göre değerlendirildiği yabancıların neye göre değerlendirdiği örneğin yabancılarda hiçbi başarı göstermemiş hiçbi yıldız çıkarmamış bi kulübün harika bi gözlemcisi olabiliyor
bunlar rondonmu veriliyor yoksa gözlemciler de gözlemleniyor mu
yoksa türk antrönörlerinin ve gözlemcilerinin durumu zaten malum ona bişi dediğimiz yok

perpetua
25.Ekim.2014, 15:06
Jose Sosa'nın bonservisi alındı. Umarım full oyuna yansıtılır. Ayrıca mevkisinin naturel AMC olması gerektiğini düşünüyorum.

Yansima ihtimali yok cunku veritabaninda degisiklik yapamiyoruz.

Ancak gozden kacan veya veritabanina kilit vurulduktan sonra gerceklesen bir kac ufak tefek sey icin bir yama cikartiriz yuksek ihtimalle.

perpetua
25.Ekim.2014, 15:10
benim merak ettiğim bunun neye göre değerlendirildiği yabancıların neye göre değerlendirdiği örneğin yabancılarda hiçbi başarı göstermemiş hiçbi yıldız çıkarmamış bi kulübün harika bi gözlemcisi olabiliyor
bunlar rondonmu veriliyor yoksa gözlemciler de gözlemleniyor mu
yoksa türk antrönörlerinin ve gözlemcilerinin durumu zaten malum ona bişi dediğimiz yok

Mesela kim? Mutlaka abartili olanlar vardir ama acikcasi cok da ilgilenmiyorum veritabanindaki yabanci antrenorlerle cunku onlar hakkinda hemen hemen hic bilgi sahibi degilim. Teknik direktorler bir nebze ama antrenorler sifir. :)

Gozlemcilere biz genelde veritabaninda degerler vermiyoruz cunku bunlari degerlendirmek zor. Oyun kurunca calistiklari kulubun seviyesine gore bir deger aliyorlar.

Önder HOCA
25.Ekim.2014, 15:49
Onlari MR veya ML oynatiyorsun.

AMR ve AML oyuncunun savunmaya gelmesini engelliyor. Bu mevki neden bir dizilis icinde secilir?

Ornegin hucumda cok etkili olan ama pek dayanikli olmayan, ileri geri oynayamayacak bir oyuncun vardir. Bu oyuncudan sadece hucumda etkili olmasini istersin, arkasini da baska oyuncularin gorevlerini ayarlayarak kapatirsin. Bu oyuncu da enerjisini hucuma saklar ve savunmaya geri gelmez.

MR ve ML ise bir AMR veya AML gibi hucuma cikacak, ama ayni zamanda savunma gorevlerini de yerine getirecektir.

oyundaki taktikte defansif pozisyonları belirliyoruz tmm ama kantta oynattığımız (mr ml gibi) oyunculara inside forward görevini nasıl ekleyeceğiz

perpetua
25.Ekim.2014, 16:50
oyundaki taktikte defansif pozisyonları belirliyoruz tmm ama kantta oynattığımız (mr ml gibi) oyunculara inside forward görevini nasıl ekleyeceğiz

Ceza sahasinin icine yollayarak. Daha ileriye cik komutu ile ve hucum gorevi vererek.

fbdevil190737
25.Ekim.2014, 17:01
Ceza sahasinin icine yollayarak. Daha ileriye cik komutu ile ve hucum gorevi vererek.

Ömer abi merkez orta sahada kullandığımız oyuncuyu defansif oyun kurucu mu yoksa standart oyun kurucu olarak mı kullanmamız verimli olur ?

blueverse
25.Ekim.2014, 18:50
yine herzamanki gibi bedava versen bile alıcı çıkmaması aptallığı yahuu hamit altıntop ve umut bulut gibi adamı bedavaya kim almaz bide bu futbol direktörü ne iş yapar ben bir işe yaradığını görmedim menejerlik oyununda yedek kulübesinde futbolcular var ama menejer yok :) sponsordan para geliyor ama hangi sponsordan sarı çizmeli Mehmet ağa oyun çok kasıyor tam sürümde düzelir inşallah 19 yaş altı menejer 19 yaş altı asistan menejer falan filan ne işe yararlar biri bana açıklasın

Seçkinn
25.Ekim.2014, 19:06
Şu dört sayfayı okuyunca bir kez daha emin oldum. Daha önceki serilerde de yaptığım gibi son resmi yama çıkınca oyuna başlayacağım :)

perpetua
25.Ekim.2014, 19:24
yine herzamanki gibi bedava versen bile alıcı çıkmaması aptallığı yahuu hamit altıntop ve umut bulut gibi adamı bedavaya kim almaz bide bu futbol direktörü ne iş yapar ben bir işe yaradığını görmedim menejerlik oyununda yedek kulübesinde futbolcular var ama menejer yok :) sponsordan para geliyor ama hangi sponsordan sarı çizmeli Mehmet ağa oyun çok kasıyor tam sürümde düzelir inşallah 19 yaş altı menejer 19 yaş altı asistan menejer falan filan ne işe yararlar biri bana açıklasın

Bedavaya alirlar ama Hamit'in, Umut'un maasini nasil oderler?

Ozellikle Galatasaray ve Fenerbahce'nin bir cok oyuncusunun ederinin ustunde sozlesmeleri oldugu bir gercek. Bunu kabullenip, futbolcularin sozlesmeleri bitene kadar onlardan maksimum verimi almaya calismak gerekli.

perpetua
25.Ekim.2014, 19:25
Ömer abi merkez orta sahada kullandığımız oyuncuyu defansif oyun kurucu mu yoksa standart oyun kurucu olarak mı kullanmamız verimli olur ?

Oyuncudan ne yapmasini bekledigine bagli. Bu soruya nasil cevap verecegimi bilemedim. :)

sui generis
25.Ekim.2014, 19:31
Ömer abi oyunu almadım belki ilerleyen zamanda alırım ama şimdi arkadaşların paylaştıklarından hareket ederek soruyorum. Emenike'nin Burak'ın 10 maçta 15 gol vs attığını söylüyorlar. Fenerbahçe'yi Galatasaray'ı Mourinho yönetse bu imkansız, olamaz. Gerçeklikten çok uzak değil mi ? Fenerbahçeyle Galatasarayla oynamak çok sıkıcı bir hal almaz mı ?

fbdevil190737
25.Ekim.2014, 19:33
Oyuncudan ne yapmasini bekledigine bagli. Bu soruya nasil cevap verecegimi bilemedim. :)

Ömer abi daha açıklayıcı anlatayım . Örnek verecek olursam ; DMC-MC-ML-AMC-AMR'li bir taktikte kanatlı 4-2-3-1 gibi , MC oynatacağım oyuncuya defansif veya standart oyun kurucu rollerinden hangisini atamalıyım ki DMC - AMC arasında ki savunma ve hücum dengesi sağlanmış olsun ? :)

perpetua
25.Ekim.2014, 20:06
Ömer abi daha açıklayıcı anlatayım . Örnek verecek olursam ; DMC-MC-ML-AMC-AMR'li bir taktikte kanatlı 4-2-3-1 gibi , MC oynatacağım oyuncuya defansif veya standart oyun kurucu rollerinden hangisini atamalıyım ki DMC - AMC arasında ki savunma ve hücum dengesi sağlanmış olsun ? :)

Biraz daha fazla bilgi lazim. Diger oyuncularin rolleri ne?

xthexserhat
25.Ekim.2014, 20:20
Türkiye kupasında yabancı kontenjanında sıkıntı mı var yoksa ben mi yanlış biliyorum? 5+3 olayı yok sadece 5 tane yabancı alabiliyorsun gerçekte böyle değil biliyorum.

fbdevil190737
25.Ekim.2014, 20:25
Biraz daha fazla bilgi lazim. Diger oyuncularin rolleri ne?

DMC-savaşçı orta saha savunma , ML - defansif kanat destek , AMC - serbest oyuncu , AMR - içe kat eden oyuncu hücum , ST-fırsatçı golcü.

ultraslanbe
25.Ekim.2014, 20:57
Ömer abi oyunu almadım belki ilerleyen zamanda alırım ama şimdi arkadaşların paylaştıklarından hareket ederek soruyorum. Emenike'nin Burak'ın 10 maçta 15 gol vs attığını söylüyorlar. Fenerbahçe'yi Galatasaray'ı Mourinho yönetse bu imkansız, olamaz. Gerçeklikten çok uzak değil mi ? Fenerbahçeyle Galatasarayla oynamak çok sıkıcı bir hal almaz mı ?

vallaha oyleyse onlarda nasil oynattiklarini bilmek isterim sahsen. Bende Burak gayet beceriksiz (gercekteki gibi). Ha oyuncuyada kizamiyorsun cunku iyi yansitmislar oyuna diyorsun gordukce.

perpetua
25.Ekim.2014, 22:09

Acikcasi bunu nasil yaptiklarini gormeden bir sey soylemem mumkun degil.

Ama mac motorunda gordugum savunmalarin pek temasli oynamadiklari. Bu forvetlere karsi temasli oynamadigin zaman onlarin cok gol atmasi da anormal degil.

Taktiksel tercihleri duzenleyerek takimlarin daha temasli oynamalarini saglayabiliriz belki.

di canio
25.Ekim.2014, 23:18
Süper Kupa'nın yabancı kuralında bir sorun var. Aşağıdaki görselde de görüleceği gibi; Maç kadrosunda en fazla 8 yabancı ve ilk 11'de en fazla 5 yabancı olarak gözüküyor. Sanırım bu "ilk 11'de en fazla 5 oyuncu" kuralı maçın ilerleyen dakikaları için geçersiz kalıyor. Bir alttaki görsel de Galatasaray-Fenerbahçe Süper Kupa maçından. Galatasaray ve Fenerbahçe maça 5'er yabancı ile başlıyor. Kulübede de GS 3, FB 2 yabancı bulunduruyor. 66. dakikada GS'de Olcan>Bruma değişikliği oluyor. Saha içinde aynı anda 6 yabancı bulunuyor. 90'da da Burak>Pandev değişikliği ile aynı anda 7 yabancı sahada oluyor. Oyunda Süper Kupa için ilk görselde yazıldığı gibi bir kural mı yazıldı acaba? Yoksa Türkiye Kupası'ndaki gibi her takımın bulunduğu ligin oyuncu kurallarıyla oynaması şeklinde mi yazıldı? Süper Kupa'nın TFF tarafından yayınlanan statüsünde "Süper Kupa’da yer alan kulüpler, bu kupa müsabakasında, ancak bulundukları ligin statüsünde belirtilen oyuncu uygunluğuna sahip futbolcuları oynatabilirler." şeklinde yayınlandı.

http://i.imgur.com/skcDS7H.png

http://i.imgur.com/Nni9lHD.png

Ekleme: Ayrıca Türkiye Kupası'nda da hata var. Liglerin kurallarına göre ayrıldığı için dikkatli bakmamışım ama Süper Lig takımları için maç kadrosunda en fazla 5 yabancı bulunabilir diyor. TFF'nin yayınladığı TK statüsünde oyuncu kuralı ile ilgili bilgi yok. Ama liglerin kuralları geçerli ise maç kadrosunda en fazla 8, aynı anda sahada en fazla 5 yabancı olmalıydı. Diğer liglerin kuralları BAL'daki yaş sınırı dışında doğru.

perpetua
26.Ekim.2014, 00:09
Yabanci kurallarini yaparken yanlis tercihi kullanmislar. Yanilmiyorsam Ukrayna'da bu sekilde isliyor ve onunla ayni yapmislar. Raporladim.

Kupa icin de hata var, evet. Onu zaten bu sene ilk defa eklediler.

Bunlari da hallederler oyun cikmadan once.

Berkerguney
26.Ekim.2014, 00:21
Fm 2015 Kuluplerin Altyapı tesisleri ve genç alımlarına bakabilirmisin ( ?/20 ) Altın Ordu'nun genç alımı düşmüş gibi görünüyor garipsedim açıkcası..

Önder HOCA
26.Ekim.2014, 15:44
oyunda egemenin sakatlığı ocak gibi bitiyor

gerçekte egemen ekim sonu gibi iyileşti

perpetua
26.Ekim.2014, 16:18
oyunda egemenin sakatlığı ocak gibi bitiyor

gerçekte egemen ekim sonu gibi iyileşti

Yanilmiyorsam hala rehabilitasyonda Egemen.

Önder HOCA
26.Ekim.2014, 16:20
Yanilmiyorsam hala rehabilitasyonda Egemen.

gs maçında oynatılması tartışılıyordu :confused:

Moussa Sow7
26.Ekim.2014, 16:28
Fenerbahçe"nin cezası 1 yılmı yoksa 2 olarak mı kaldı ? Mesajları okudum da göremedim...

perpetua
26.Ekim.2014, 17:18
Fenerbahçe"nin cezası 1 yılmı yoksa 2 olarak mı kaldı ? Mesajları okudum da göremedim...

Gecen seneki ceza, bu yila sarkitilmis. Yani 1 yil.

Duzeltildi, oyunun cikmasiyla beraber gelecek yama ile duzelecek (yeni oyun kurmaniz gerekli).

perpetua
26.Ekim.2014, 17:26
gs maçında oynatılması tartışılıyordu :confused:

Daha takimla birlikte calismaya baslamadi. Kendi ozel programini uyguluyor.

Moussa Sow7
26.Ekim.2014, 17:30
Gecen seneki ceza, bu yila sarkitilmis. Yani 1 yil.

Duzeltildi, oyunun cikmasiyla beraber gelecek yama ile duzelecek (yeni oyun kurmaniz gerekli).

Neyse 1yıl geç katılırız güçlenerek gideriz,Teşekkürler :)

Berkerguney
26.Ekim.2014, 17:57
Oyuncular fazla tabir'i caiz ise gevşek olmuş , takımı neredeyse yoktan varetmişim ligde rüzgar esiyoruz , adamın teki çıkıp da ben neden 11 oynamıyorum diyor , yok bozuşuruz , yok ben gidecem .. Çocuk bakcılığı mı yapacağız teknik direktörlük mü ? Detay olması güzel olmuş ama 2 haftada bir bu vakalarla uğraşmak can sıkıcı . Şikayetimi iletirseniz sevinirim .. :)

freestylee
26.Ekim.2014, 19:25
Ben şahsen bu yorumundan kişisel olarak rahatsız oldum. Bir çok oyun yöneticisi/araştırmacısı insanların ne dediklerini umursamazlar, böyle yaptık oynayın derler. Burada yönetici arkadaşlar size konu açıp fikirlerinizi soruyorlar, tek tek her yorumunuza oturup üşenmeden cevap yazıyorlar, sıra sıra hatalar çözülüyor, veya kendi düşüncesinide açıklıyorlar ancak gelip bu şekilde siz haksızlığınızı kabul etmiyorsunuz diye hitapta bulunursan, gelecek yıllarda böyle bir başlık göremezsin.

Şahsen buradaki yönetici arkadaşlar bu kadar sabırlı olmasaydı, size böyle yaptık, beğenmiyorsan oynama diyip geçerdi.

Fenerbahçe tesislerine gelirsek zaten sizinde belirttiğiniz gibi çok büyük bir fark yok, ancak ada ve diğer özel tesislerde bu sınırlama içerisine giriyor ise, Galatasaray'ın özel tesisler konusunda Dünya kulübleri ile denk olduğunu kabullenmek gerek ancak sadece stattaki localara göre belirleniyorsa, ben iki stadada gitmediğim için bilemem ama verilere baktığımda 2 stadında eşit seviyede olması daha doğru olacak gibi geliyor bana, çünkü baktığımızda Fenerbahçenin lobileri az ancak ücretleri fazla, Galatasarayın lobisi fazla ama ücretleri az yani 2 si arasında fark olduğunu düşünmüyorum ben.

Burak konusunda ise ben her sene bitiriciliğinin çok yüksek olduğunu söylüyorum zaten. Bu senede çok yüksek buldum, özelliklede çıktığım ilk maçta 4 gol birden attığını gördükten sonra.

Bursaspor takımının gençlerinin ise potansiyellerinin tam değerlerini bilmiyorum ancak, yıldızlarını göz önüne aldığımda şişirildiklerini düşünüyorum biraz.

Neden rahatasız oldunuzki belki arkadaşın yazdığı şeyin doğruluk payı vardır bu tartışılır . Bu durumu saygısızlık olarak görmemek daha doğru olacaktır . Asıl rahatsızlık vermesi gereken şey sizin yapmış olduğunuz ''Şahsen buradaki yönetici arkadaşlar bu kadar sabırlı olmasaydı, size böyle yaptık, beğenmiyorsan oynama diyip geçerdi. '' yorumunuz olmalı bence . Ben böyle bir durumun olabilirliğine ihtimal verilmesine resmi Türk araştırma sitesi olan Türksportal'a saygısızlık olarak kabul ederim . Burası resmi bir Türk araştırma sitesi ve her Türk FM sever bu sitenin gelişmesini ister şu anda burada açılmış olan bu konuya yaptığımız yorumlarda bunun göstergesidir . Turksportal'ın gelişmesi Sigames de söz sahibi olması her Türk FM oyuncusunu gururlandırır . Herkesin ahlak kurallarına uyulduğu sürece eleştiri yapmasına , düşüncelerini özgür bir şekilde belirtmesinin hakkı olduğunu düşünüyorum . Turksportal araştırma ekibinin yanlış yapma ihtimali olduğunu unutmamamız gerekiyor 'belkide benim Fenerbahçe taraftarlığım ''kurumsal tesisler'' konusuna objektif bakmamı engelliyor olabilir bilemiyorum ama ben hala aldığım cevaplar ile tatmin olamadım .

Son olarak yaptığınız ''Fenerbahçe tesislerine gelirsek zaten sizinde belirttiğiniz gibi çok büyük bir fark yok, ancak ada ve diğer özel tesislerde bu sınırlama içerisine giriyor ise, Galatasaray'ın özel tesisler konusunda Dünya kulübleri ile denk olduğunu kabullenmek gerek'' yorumunuzda ne demek istediğinizi hiç anlayamadım diğer özel tesislerde bu sınırlamaya giriyor ise'den kastınız klübe kazanç sağlayacak arsalar , satış ve ticaret departmanlarının Fenerbahçe'den dahamı gelişmiş olduğunu savunuyorsunuz ?

di canio
27.Ekim.2014, 00:29
Dirk Kuyt milli takımdan emekli olmuştu ama milli takıma çağrılıyor hala. Sanırım Hollanda ekibi ilgileniyordur ama belki sizin kontrolünüzdedir diye yazayım dedim.

perpetua
27.Ekim.2014, 00:46
Dirk Kuyt milli takımdan emekli olmuştu ama milli takıma çağrılıyor hala. Sanırım Hollanda ekibi ilgileniyordur ama belki sizin kontrolünüzdedir diye yazayım dedim.

1 Ekim 2014'ten sonra cagirilmamasi lazim, o tarihte emekli oldu. Ondan once cagirilabilir.

loopusmunes
27.Ekim.2014, 13:49
Oyunda temel olarak bir öngörü eksikliği var, saha dışı olaylar oyuncu kariyerine büyük oranda yön veriyor. Önümüzde bir Batuhan ve Sercan örneği var. Bu gibi durumlar için oyuncuların tıpkı ca/pa değerleri gibi patlayıcılık veya duraklama değerleri olmalı. Mesela fm bakışıaçısıyla düşünüldüğünde Sercan'ın o yaşta, Bursa'nın şampiyon olduğu ve akabindeki performansına göre şimdi topClas oyuncu olması gerekirdi. Keza Batuhan'ın da. Tam tersi durum için bakılırsa Caner'in Manisa'daki çıkışından sonra CSKA ve Galatasaray'daki kötü performansına bakıp hep yerinde sayan bir oyuncu olması beklenirdi. Ama kariyerindeki çıkışı son iki senede yakaladı, fm de böyle birşeyin olması mümkün değil. Bu konuda araştırmacıları eleştiremem. Oyunun temel sorunu.
Araştırmacıları eleştireceğim noktalar şunlar.
Profillerini görmememe rağmen araştırmacıların Emre Çolak'ta, Engin Bekdemir'de, Sezer Özmen'de bu kadar ısrarcı olmalarını anlamsız buluyorum. Bunların yerine; Kerim Frei, Ahmet çalık, Şevki çınar, Emre kulınç ve hele hele Oğulcan çağlayan gibi "ben geliyorum" diyen oyuncuları daha yakından incelemesi lazım diye düşünüyorum.

Oyunun en saçma bulduğum yönlerinden biri de maalesef yine araştırmacı kaynaklı. Süper Lig ve PTT ligi dışında sanki Allah'ın emriymiş gibi, belli oyuncu özelelliklerine kota konuyor. Mesela hız ve hızlanma konusunda Süper ligde birçok oyuncuya nal toplatacak tff 2.lig ve 3. lig oyuncularının hızı maximum 12. Onun yarı hızında bile olmayan süper lig oyuncusunun hızı 14-15. Bu durum sadece bize özgü. İngiltere de 2. ve 3. ligde, Premier ligde oynayabilecek oyunculara rastlanabilirken, bizde profillerinin hizaya getirilmesi için tek koşul, süper lig takımına transfer olmak. Örnek verecek olursak ilk aklıma gelenler, Birol Parlak ve Gökhan Karadeniz.

Özetle, maalesef Türk araştırmacılar son 4 seride uykudalar.

PaVLeNKo
27.Ekim.2014, 14:11

Tokatsporda Serkan, soyadını hatırlayamadım bir kişi var bence harika bir gözlemci

perpetua
27.Ekim.2014, 15:03
Oyunda temel olarak bir öngörü eksikliği var, saha dışı olaylar oyuncu kariyerine büyük oranda yön veriyor. Önümüzde bir Batuhan ve Sercan örneği var. Bu gibi durumlar için oyuncuların tıpkı ca/pa değerleri gibi patlayıcılık veya duraklama değerleri olmalı. Mesela fm bakışıaçısıyla düşünüldüğünde Sercan'ın o yaşta, Bursa'nın şampiyon olduğu ve akabindeki performansına göre şimdi topClas oyuncu olması gerekirdi. Keza Batuhan'ın da. Tam tersi durum için bakılırsa Caner'in Manisa'daki çıkışından sonra CSKA ve Galatasaray'daki kötü performansına bakıp hep yerinde sayan bir oyuncu olması beklenirdi. Ama kariyerindeki çıkışı son iki senede yakaladı, fm de böyle birşeyin olması mümkün değil. Bu konuda araştırmacıları eleştiremem. Oyunun temel sorunu.
Araştırmacıları eleştireceğim noktalar şunlar.
Profillerini görmememe rağmen araştırmacıların Emre Çolak'ta, Engin Bekdemir'de, Sezer Özmen'de bu kadar ısrarcı olmalarını anlamsız buluyorum. Bunların yerine; Kerim Frei, Ahmet çalık, Şevki çınar, Emre kulınç ve hele hele Oğulcan çağlayan gibi "ben geliyorum" diyen oyuncuları daha yakından incelemesi lazım diye düşünüyorum.

Oyunun en saçma bulduğum yönlerinden biri de maalesef yine araştırmacı kaynaklı. Süper Lig ve PTT ligi dışında sanki Allah'ın emriymiş gibi, belli oyuncu özelelliklerine kota konuyor. Mesela hız ve hızlanma konusunda Süper ligde birçok oyuncuya nal toplatacak tff 2.lig ve 3. lig oyuncularının hızı maximum 12. Onun yarı hızında bile olmayan süper lig oyuncusunun hızı 14-15. Bu durum sadece bize özgü. İngiltere de 2. ve 3. ligde, Premier ligde oynayabilecek oyunculara rastlanabilirken, bizde profillerinin hizaya getirilmesi için tek koşul, süper lig takımına transfer olmak. Örnek verecek olursak ilk aklıma gelenler, Birol Parlak ve Gökhan Karadeniz.

Özetle, maalesef Türk araştırmacılar son 4 seride uykudalar.

Elestiriler icin tesekkurler.

2. Lig ve 3. Lig arastirmasinin ozellikle cok zayif oldugu bir gercek. Maalesef 3. Ligi tek bir kisi, 2. ligi ise az sayida arastiriyor. Bu ise gerektigi ciddiyetle yaklasacak arastirmaci bulmak da pek kolay olmuyor. Acikcasi bu liglerin arastirmasinin zayif olmasi da biraz isimize geliyor. Boylece oyunu oynayan ve bu ligleri daha iyi bilen birileri ekibe katilmak isteyecegini umuyoruz. Bu nedenle de yapilmasi gerekenin asgarisini yapiyoruz.

Elestirinin geri kalanina gelince bence degindiginiz iki konu birbiriyle celisiyor. Onumuzde Caner gibi bir ornek var deyip, Emre/Sezer/Engin konusunda neden bu kadar israrcisiniz demeniz gibi. Ote yandan Kerim, Ahmet, Ogulcan orneklerini veriyorsunuz ve Batuhan/Sercan orneklerini gozardi ediyorsunuz. Soyle ki bence bu bahsettiginiz oyuncularin cok ust duzey oyuncu olma ihtimali cok dusuk. Bu oyuncular ligimizde belki iyi oyuncu olacaklar belki vasat oyuncu olarak kalacaklar. Biraz da onlarin kendi tercihleri, nasil bir kariyerlerinin oldugunu gosterecek. Oyunda olmasi beklenen de bu zaten.

Ben hala Batuhan'a oldukca yuksek potansiyel verilmesinin de taraftariyim. Belki ilk umdugumuz gibi 200 uzerinden 160-170lik bir oyuncu olmayacak artik Batuhan. Ancak 27-28 yaslarina geldiginde ligimizde 19-20 gol atan bir oyuncu olursa da sasirmamak gerekli bence. Ne yazik ki alt yapilarda yeterince egitilmemis futbolculari uste cikartip onlardan basarili olmasini bekleyerek hata yapiyoruz. Belki bir sure bu futbolcular iyi gidiyor ancak eninde sonunda egitimlerinin eksikligi ortaya cikiyor. Bir yerde tikaniyorlar. Eger tikandiklari yerde kendilerini zorlayip daha ileriye gidemezlerse de geriye gidiyorlar kanimca. Bu nedenle de Turkiye'den her cikan oyuncuya suphe ile yaklastigim gibi, Turkiye'de bir kulube gelmeyi tercih eden genc yabanci futbolculara da suphe ile yaklasiyorum.

Ek: Ingilizler gibi arastirma yapmamiz pek de mumkun gorunmuyor. Orada ufak mahallelerin takimlarinin statlari bile doluyor cunku insanlarin sadece 3 veya 4 buyuk takima endeksli yasadigi bir ulke degil Ingiltere. Bir cogu hayatlarini hafta sonu egelencesi olarak kendi mahallelerinin macina gitmeye endeksli olarak yasiyor. Bizde ise boyle degil. Boyle olmadigi icin de 2. ve 3. lig takimlarini en son detayina kadar arastiracak insan kaynagi yok. Olanlar da herhalde kendi ozel hayatlarinin yogunlugundan FM oynama ve FM arastirmasi ile ilgilenmiyorlar.

loopusmunes
27.Ekim.2014, 17:14
Elestiriler icin tesekkurler.

2. Lig ve 3. Lig arastirmasinin ozellikle cok zayif oldugu bir gercek. Maalesef 3. Ligi tek bir kisi, 2. ligi ise az sayida arastiriyor. Bu ise gerektigi ciddiyetle yaklasacak arastirmaci bulmak da pek kolay olmuyor. Acikcasi bu liglerin arastirmasinin zayif olmasi da biraz isimize geliyor. Boylece oyunu oynayan ve bu ligleri daha iyi bilen birileri ekibe katilmak isteyecegini umuyoruz. Bu nedenle de yapilmasi gerekenin asgarisini yapiyoruz.

Elestirinin geri kalanina gelince bence degindiginiz iki konu birbiriyle celisiyor. Onumuzde Caner gibi bir ornek var deyip, Emre/Sezer/Engin konusunda neden bu kadar israrcisiniz demeniz gibi. Ote yandan Kerim, Ahmet, Ogulcan orneklerini veriyorsunuz ve Batuhan/Sercan orneklerini gozardi ediyorsunuz. Soyle ki bence bu bahsettiginiz oyuncularin cok ust duzey oyuncu olma ihtimali cok dusuk. Bu oyuncular ligimizde belki iyi oyuncu olacaklar belki vasat oyuncu olarak kalacaklar. Biraz da onlarin kendi tercihleri, nasil bir kariyerlerinin oldugunu gosterecek. Oyunda olmasi beklenen de bu zaten.

Ben hala Batuhan'a oldukca yuksek potansiyel verilmesinin de taraftariyim. Belki ilk umdugumuz gibi 200 uzerinden 160-170lik bir oyuncu olmayacak artik Batuhan. Ancak 27-28 yaslarina geldiginde ligimizde 19-20 gol atan bir oyuncu olursa da sasirmamak gerekli bence. Ne yazik ki alt yapilarda yeterince egitilmemis futbolculari uste cikartip onlardan basarili olmasini bekleyerek hata yapiyoruz. Belki bir sure bu futbolcular iyi gidiyor ancak eninde sonunda egitimlerinin eksikligi ortaya cikiyor. Bir yerde tikaniyorlar. Eger tikandiklari yerde kendilerini zorlayip daha ileriye gidemezlerse de geriye gidiyorlar kanimca. Bu nedenle de Turkiye'den her cikan oyuncuya suphe ile yaklastigim gibi, Turkiye'de bir kulube gelmeyi tercih eden genc yabanci futbolculara da suphe ile yaklasiyorum.

Ek: Ingilizler gibi arastirma yapmamiz pek de mumkun gorunmuyor. Orada ufak mahallelerin takimlarinin statlari bile doluyor cunku insanlarin sadece 3 veya 4 buyuk takima endeksli yasadigi bir ulke degil Ingiltere. Bir cogu hayatlarini hafta sonu egelencesi olarak kendi mahallelerinin macina gitmeye endeksli olarak yasiyor. Bizde ise boyle degil. Boyle olmadigi icin de 2. ve 3. lig takimlarini en son detayina kadar arastiracak insan kaynagi yok. Olanlar da herhalde kendi ozel hayatlarinin yogunlugundan FM oynama ve FM arastirmasi ile ilgilenmiyorlar.

Caner ve Sercan/Batuhan eleştirileri oyunun gerçekliliğine yönelik örnek gösterme amaçlıydı. Bir eksikliği dile getirdim. Bu söylediklerim araştırmacılara göre değil oyunun yapımcılarına yönelik bir eleştiri. Dediğimi daha da açmak gerekirse mesela caner'in ca/pa değerleri 150/165 ise bu potansiyele ulaşmak için veya oyuncunun bu potansiyelde kalmasını sağlamak için, oyuncunun saha dışı yaşantısı, takımdaki ilişkileri, taraftarın oyuncuya bakışı ve hatta takımın personel kalitesi oyuncunun bu potansiyele ulaşmasını etkilemeli. Bunun için ca/pa değerleri yetersiz. Oyuncunun kariyer akışını yönlendirebilecek bir takım ek değerle de bulunmalı. Süreklilik ve Duraklama gibi.

Engin/Emre/Sezer konusundaki eleştirilerim ise oyunun mevcut durumuyla ilgili. Bu oyuncular oyundaki profillerinin çok gerisindeler ama nedense son 3 seride ısrarlarla aynı değerlerle karşımıza çıkıyor. Kerim, Oğulcan, Şevki, Ahmet ve Emre örneklerini vermemin sebebi ise bu oyuncuların en az diğer üç oyuncuya göre daha genç ve potansiyelli olmaları ve takımlarında daha çok şans bulmaları.Ben Kerim dışındaki bu 4 oyuncunun 4'ünde önümüzdeki 3 yıl içinde 5 büyük takıma transfer yapacak potansiyelde olduğunu düşünüyorum.

Araştırmacı eksikliği konusunda haklısınız. Ama bu da giderilmeyecek bir şey değil. Özellikle son 3 serinin Türkiye satışları düşünüldüğünde FM bu bölüme daha fazla kaynak ayırırsa bu işi gayet iyi yapabilecek çok insan olacağını düşünüyorum.

thsndrn
27.Ekim.2014, 17:37
Burak ve sowun bitiricilikleri neden hala 18 onu çok merak ediyorum :)

xwerswoodx
27.Ekim.2014, 17:54
Neden rahatasız oldunuzki belki arkadaşın yazdığı şeyin doğruluk payı vardır bu tartışılır . Bu durumu saygısızlık olarak görmemek daha doğru olacaktır . Asıl rahatsızlık vermesi gereken şey sizin yapmış olduğunuz ''Şahsen buradaki yönetici arkadaşlar bu kadar sabırlı olmasaydı, size böyle yaptık, beğenmiyorsan oynama diyip geçerdi. '' yorumunuz olmalı bence . Ben böyle bir durumun olabilirliğine ihtimal verilmesine resmi Türk araştırma sitesi olan Türksportal'a saygısızlık olarak kabul ederim . Burası resmi bir Türk araştırma sitesi ve her Türk FM sever bu sitenin gelişmesini ister şu anda burada açılmış olan bu konuya yaptığımız yorumlarda bunun göstergesidir . Turksportal'ın gelişmesi Sigames de söz sahibi olması her Türk FM oyuncusunu gururlandırır . Herkesin ahlak kurallarına uyulduğu sürece eleştiri yapmasına , düşüncelerini özgür bir şekilde belirtmesinin hakkı olduğunu düşünüyorum . Turksportal araştırma ekibinin yanlış yapma ihtimali olduğunu unutmamamız gerekiyor 'belkide benim Fenerbahçe taraftarlığım ''kurumsal tesisler'' konusuna objektif bakmamı engelliyor olabilir bilemiyorum ama ben hala aldığım cevaplar ile tatmin olamadım .

Son olarak yaptığınız ''Fenerbahçe tesislerine gelirsek zaten sizinde belirttiğiniz gibi çok büyük bir fark yok, ancak ada ve diğer özel tesislerde bu sınırlama içerisine giriyor ise, Galatasaray'ın özel tesisler konusunda Dünya kulübleri ile denk olduğunu kabullenmek gerek'' yorumunuzda ne demek istediğinizi hiç anlayamadım diğer özel tesislerde bu sınırlamaya giriyor ise'den kastınız klübe kazanç sağlayacak arsalar , satış ve ticaret departmanlarının Fenerbahçe'den dahamı gelişmiş olduğunu savunuyorsunuz ?

Orada benim kastettiğim şey asla eleştiri yapılmaması değildi yanlış anlaşılmasın, tabiki eleştiri yapılabilir, ama eleştiri yapmak farklı. Arkadaş direkt olarak "Haksız olduğunu kabul edip, değişiklik yapan bir tane araştırmacı(!) görmedim." şeklinde bir yorumda bulunmuş, yani hiç bir hatayı çözmüyorlar tarzında. Benim kızdığım nokta oydu, tabiki verilen yanıtlar tatmin edici olmayabilir, eleştirilere lafım yok ki, altta bende eleştiri yapmıştım yorumumun.

Ben Galatasaray'ın tesislerinin fenerbahçeden iyi olduğunu iddaa etmemiştim, barcelona ile eşit olmasına kızanlara, bende eğer ada gibi özel kurumlarda içindeyse, bu takımlarla yarışabilecek seviyede demiştim, ki zaten fenerbahçe ile eşit olmasını savunmuştum önceki yorumumda :)

perpetua
27.Ekim.2014, 18:13
Caner ve Sercan/Batuhan eleştirileri oyunun gerçekliliğine yönelik örnek gösterme amaçlıydı. Bir eksikliği dile getirdim. Bu söylediklerim araştırmacılara göre değil oyunun yapımcılarına yönelik bir eleştiri. Dediğimi daha da açmak gerekirse mesela caner'in ca/pa değerleri 150/165 ise bu potansiyele ulaşmak için veya oyuncunun bu potansiyelde kalmasını sağlamak için, oyuncunun saha dışı yaşantısı, takımdaki ilişkileri, taraftarın oyuncuya bakışı ve hatta takımın personel kalitesi oyuncunun bu potansiyele ulaşmasını etkilemeli. Bunun için ca/pa değerleri yetersiz. Oyuncunun kariyer akışını yönlendirebilecek bir takım ek değerle de bulunmalı. Süreklilik ve Duraklama gibi.

Bunlar zaten mevcut. Kararlilik, Profesyonellik ve Hirs ozellikleri bir oyuncunun potansiyeline ulasma ihtimalini etkiliyor. (Hatta bence Profesyonellik bir futbolcunun fiziksel ozelliklerinin surekliligini gostermesi gerekli)

Ancak bir seyi ayirt etmek gerekli.

Bir futbolcu gercekte ve oyunda "CA" seviyesinin altinda veya ustunde oynayabilir. Bu CA seviyesinin altinda veya ustunde sezon da gecirebilir.

Oyunda bu dalgalanma sonucunda CA dusmuyor veya yukselmiyor.
Gercekte ise biz oyunculari yansitmak icin CA'yi dalgalandirmak zorunda kaliyoruz. Bazen de yukseltmeyi geciktigimiz veya dusurmede geciktigimiz icin elestiriliyoruz.

Stoch bence yakin zamanda bunun icin en guzel ornek. Fenerbahce'de goller attigi 10 haftalik sure icinde ozellikle bu forum'da bir cok kisi Stoch'un zayif yapildigini, daha yuksek olmasi gerektigini savunuyordu.

Bunun sonucunda 130 olan CA'yi 140'a cektik. Bizim yukseltmemizden sonra ise Stoch'un dususu basladi. Simdi ise tekrar 130 CA'lik bir oyuncu. Yani esasinda Stoch'un becerisi birden yukselip, birden dusmedi denilebilir. Oldugu yerde saydi. Ancak iki sezonluk sure icinde cok formda oldugu bir 10 hafta gecirdi.

Oyunda ise Stoch 130 CA'lik bir oyuncu olarak kalir, yuksek performans gosterdigi bir donem olur ve sonra tekrar 130 CA'lik bir oyuncu gibi oynardi. Yani degisken olan Stoch'un becerisi degil, performansi olurdu.

Engin/Emre/Sezer konusundaki eleştirilerim ise oyunun mevcut durumuyla ilgili. Bu oyuncular oyundaki profillerinin çok gerisindeler ama nedense son 3 seride ısrarlarla aynı değerlerle karşımıza çıkıyor. Kerim, Oğulcan, Şevki, Ahmet ve Emre örneklerini vermemin sebebi ise bu oyuncuların en az diğer üç oyuncuya göre daha genç ve potansiyelli olmaları ve takımlarında daha çok şans bulmaları.Ben Kerim dışındaki bu 4 oyuncunun 4'ünde önümüzdeki 3 yıl içinde 5 büyük takıma transfer yapacak potansiyelde olduğunu düşünüyorum.

Bir kavram karisikligi var saniyorum. Oyuncularin profili ile potansiyel arasinda ne gibi bir baglanti var?

Potansiyel, simdikinden daha iyi olabilme kapasitesi. Profil (yani ozellikler) ise oyuncunun oyun becerileri ve oyun tarzini yansitan veriler.

Araştırmacı eksikliği konusunda haklısınız. Ama bu da giderilmeyecek bir şey değil. Özellikle son 3 serinin Türkiye satışları düşünüldüğünde FM bu bölüme daha fazla kaynak ayırırsa bu işi gayet iyi yapabilecek çok insan olacağını düşünüyorum.

Belki de haklisin. Umarim daha cok kisi kendi ilcesindeki futbol maclarina gitmeye baslar ve boyle bir taban olusur. Ancak bu tabanin henuz oldugunu dusunmuyorum. En azindan bize simdiye kadar yapilmis arastirmaci basvurularinin buyuk bir kismi bunu gosteriyor. Once arastirmaci olup, ondan sonra maclara gitmeye baslayacak olanlar genelde basvuru yapiyor. Genelde bu tip basvurular da cok verimli olmuyor cunku hayat araya giriyor.

RodiMood
27.Ekim.2014, 21:53
İyi akşamlar, Eskişehirspor'da forma giyen Kaan Kanak oyunda orta saha ve ofansif orta saha olarak gözüküyor. Ancak kendisinin mevkisi sol bektir.

http://www.transfermarkt.com.tr/kaan-kanak/profil/spieler/123527

http://i.hizliresim.com/zEZ4gD.png

perpetua
27.Ekim.2014, 23:18
İyi akşamlar, Eskişehirspor'da forma giyen Kaan Kanak oyunda orta saha ve ofansif orta saha olarak gözüküyor. Ancak kendisinin mevkisi sol bektir.

Duzelttim. Tesekkurler.

di canio
28.Ekim.2014, 00:48
Fenerbahçe altyapısındaki Erman Taşkın'ın adı Taskin Erman olarak girilmiş.

perpetua
28.Ekim.2014, 00:49
Fenerbahçe altyapısındaki Erman Taşkın'ın adı Taskin Erman olarak girilmiş.

Duzelttim. Tesekkurler.

Önder HOCA
28.Ekim.2014, 03:45
ömer abi salih uçanın kiralık sözleşmesi 1 senelik +1 de opsiyonu bulunuyor
dolayısıyla roma nın opsiyonu kullanıp kullanmayacağını bilmiyoru yani salih'in kiralık sözleşmesinin 2015'e kadar yapmamız daha doğru değil mi?

Lord Black
28.Ekim.2014, 04:35
dolayısıyla roma nın opsiyonu kullanıp kullanmayacağını bilmiyoru yani salih'in kiralık sözleşmesinin 2015'e kadar yapmamız daha doğru değil mi?

Roma oynatmıyor zaten garibim çürüyor yazık :(

perpetua
28.Ekim.2014, 09:29

Opsiyonlu kiralik sozlesme gibi bir secenegimiz yok varitabaninda. Ancak yanilmiyorsam oyunda eger Roma isterse kiralik sozlesmesi suresince geri yollayabilir Salih'i. Zaten bu da opsiyonlu kiralik sozlesmeden farkli degil cunku Roma'nin bedelsiz olarak sozlesmeyi ikinci yila uzatma hakki bulunuyor.

Ali Hikmet
28.Ekim.2014, 10:29
Bizde sözleşme yaparken opsiyon kullanabiliryormuyuz

Bafici
28.Ekim.2014, 14:02
Burak'ın bitiriciliği 18 evet bence de fazla ama hiçbir oyunda(FM14) 25 golün üstüne çıktığını görmedim.Yüzeysel düşünürsek topsuz alan özelliği de yüksek olduğu için çok rahat pozisyona girip 30 gol atabilmesi gerekirken bazen yeri geliyor 10-15 golle ligi bitirebiliyordu.Yani bir gerçekçilik var. Gerçi geçen sene forvetler biraz etkisizdi gol yollarında ama önceki senelerde de gerçektekine yakın bir performans sergiliyordu.

DenizlispoR
28.Ekim.2014, 14:24
Trabzon'un mali durumu fazla kötü galiba. İlk başta Soner,Musa,Emre Güral gibileri sattılar şimdi de Onur 3.3 milyon €'a Lyon'a gitti.

Bu arada Denizlispor'un 3 yabancısına da büyük ayar gerekiyor. Fazla iyiler. :n:

Dennis Bergkamp
28.Ekim.2014, 17:14
İrfan Can Kahveci'nin pozisyonu MR-AMR olarak girilmiş fakat MC oyuncusu İrfan.

anlatmaliymis_meger
28.Ekim.2014, 17:29
Duzelttim. Tesekkurler.

Merhaba
Fenerbahçe alt yapısında bulunan hatta sezon öncesi A takımla idmana çıkan ve hazırlık maçında görev alan Savaş Polat database'de var mıdır?
Sağ bek pozisyonunda oynuyor ve kendisinin çok iyi bir potansiyeli olduğu söyleniyor izleyenler tarafından.
Umarım gözden kaçmamıştır.

http://www.tff.org/Default.aspx?pageId=30&kisiId=1359870

http://www.transfermarkt.com.tr/savas-polat/profil/spieler/251102

http://www.yarisaha.com/oyuncu-raporu-savas-polat/

http://www.fotomac.com.tr/fenerbahce/2014/08/15/savas-polata-ozel-alaka-var

di canio
28.Ekim.2014, 17:40
Merhaba
Fenerbahçe alt yapısında bulunan hatta sezon öncesi A takımla idmana çıkan ve hazırlık maçında görev alan Savaş Polat database'de var mıdır?
Sağ bek pozisyonunda oynuyor ve kendisinin çok iyi bir potansiyeli olduğu söyleniyor izleyenler tarafından.
Umarım gözden kaçmamıştır.

http://www.tff.org/Default.aspx?pageId=30&kisiId=1359870

http://www.transfermarkt.com.tr/savas-polat/profil/spieler/251102

http://www.yarisaha.com/oyuncu-raporu-savas-polat/

http://www.fotomac.com.tr/fenerbahce/2014/08/15/savas-polata-ozel-alaka-var

Savaş'la henüz profesyonel sözleşme imzalanmadığı için yok veritabanında.

perpetua
28.Ekim.2014, 17:46
İrfan Can Kahveci'nin pozisyonu MR-AMR olarak girilmiş fakat MC oyuncusu İrfan.

Duzelttim. Tesekkurler.

ultraslanbe
28.Ekim.2014, 18:09
Roma oynatmıyor zaten garibim çürüyor yazık :(

Fener´de cok oynoyurdu zaten :( birak adam gelissin orada adamlar ozel ilgileniyor. oynamasa bile gelistiginden eminim..

Önder HOCA
28.Ekim.2014, 19:57
Fener´de cok oynoyurdu zaten :( birak adam gelissin orada adamlar ozel ilgileniyor. oynamasa bile gelistiginden eminim..

oyun ıcın demıstı sanırım :D

Lord Black
28.Ekim.2014, 20:09

Oyun için dedim dostum. :D

Cengo
28.Ekim.2014, 22:44
Opsiyonlu kiralik sozlesme gibi bir secenegimiz yok varitabaninda. Ancak yanilmiyorsam oyunda eger Roma isterse kiralik sozlesmesi suresince geri yollayabilir Salih'i. Zaten bu da opsiyonlu kiralik sozlesmeden farkli degil cunku Roma'nin bedelsiz olarak sozlesmeyi ikinci yila uzatma hakki bulunuyor.

Roma, ikinci yılın Ocak ayı sonuna kadar opsiyonunu kullanmayı bildirmek zorunda abi. Aksi taktirde Salih doğrudan geri dönüyor.

perpetua
28.Ekim.2014, 23:27
Roma, ikinci yılın Ocak ayı sonuna kadar opsiyonunu kullanmayı bildirmek zorunda abi. Aksi taktirde Salih doğrudan geri dönüyor.

Ikinci yil kiralik olmasi da opsiyonlu Cengiz. Ama iki yil icin kiralik bedelini pesin odedikten sonra zaten ikinci yil kiralamamak gibi bir sey yapmazlar muhtemelen.

ozzymanborn
29.Ekim.2014, 01:37
Genelde Database'ten memnunum ama
Sadece Türkiye araştırmacılarına değil neredeyse tüm araştırmacılara gıcık kaptığım bir konu var

Kardeşim neden milli takımların çoğunun u19-u20-u22-u23 (Kıtalara göre değişiyor) hocaları eksik oluyor ve ilk gün hepsine başvurulabiliyor...
örnek olarak FM12'den beri her sene Türkiye U19 boş giriliyor ilk gün...
SI araştırma ekibine söylenirse iyi olur kanısındayım...

perpetua
29.Ekim.2014, 11:18
Genelde Database'ten memnunum ama
Sadece Türkiye araştırmacılarına değil neredeyse tüm araştırmacılara gıcık kaptığım bir konu var

Kardeşim neden milli takımların çoğunun u19-u20-u22-u23 (Kıtalara göre değişiyor) hocaları eksik oluyor ve ilk gün hepsine başvurulabiliyor...
örnek olarak FM12'den beri her sene Türkiye U19 boş giriliyor ilk gün...
SI araştırma ekibine söylenirse iyi olur kanısındayım...

Veritabanini yolladigimizda henuz u19 takiminin tekink direktoru aciklanmamisti.

di canio
29.Ekim.2014, 15:13
U19 Milli Takımının teknik direktörü geçen sezondan beri Vedat İnceefe. Ne zaman açıklandığını bulamadım ama TFF'nin sitesinde U19 Teknik direktörü etiketiyle benim bulabildiğim en eski haber 5 Şubat 2014 tarihinde yayınlanmış.

http://www.tff.org/Default.aspx?pageId=200&ftxtId=19903

Fatih Terim Galatasaray'da iken Galatasaray U19 takımının hocasıydı. Sanırım Fatih Terim ile birlikte ayrılıp, Milli Takıma geçti. TFF'nin sitesinde Galatasaray'la sözleşmesi 9 Ekim 2013'te feshedilmiş gözüküyor.

perpetua
29.Ekim.2014, 16:32
U19 Milli Takımının teknik direktörü geçen sezondan beri Vedat İnceefe. Ne zaman açıklandığını bulamadım ama TFF'nin sitesinde U19 Teknik direktörü etiketiyle benim bulabildiğim en eski haber 5 Şubat 2014 tarihinde yayınlanmış.

http://www.tff.org/Default.aspx?pageId=200&ftxtId=19903

Fatih Terim Galatasaray'da iken Galatasaray U19 takımının hocasıydı. Sanırım Fatih Terim ile birlikte ayrılıp, Milli Takıma geçti. TFF'nin sitesinde Galatasaray'la sözleşmesi 9 Ekim 2013'te feshedilmiş gözüküyor.

O haberi gormemistim. Veritabanini yollamadan 2 gun once TFF'nin Milli Takimlar teknik kadrosu sayfasina gore ayarladim teknik ekipleri. O zaman sayfada bir cok bosluk vardi.

8 Ekim'den daha sonraki bir tarihte guncellemisler.

http://web.archive.org/web/20141008120845/http://www.tff.org/default.aspx?pageID=406

di canio
29.Ekim.2014, 16:40
Ayrıca Julen Masach da halen MT teknik kadrosunda gözüküyor. O da geçen sezon ayrılıp Hannover'da çalışmaya başlamıştı yanlış kalmadıysa aklımda.

perpetua
29.Ekim.2014, 17:25
Ayrıca Julen Masach da halen MT teknik kadrosunda gözüküyor. O da geçen sezon ayrılıp Hannover'da çalışmaya başlamıştı yanlış kalmadıysa aklımda.

Almanlardan duzeltilmesini istedim. Tesekkurler.

Turguthan
29.Ekim.2014, 23:43
2d kamerasinda galatasaray'in forma renklerinde sari forma var abi. Sapsari bi ikonla oynuyor oyuncular ona da bi bakabilirsen.

perpetua
30.Ekim.2014, 14:52
2d kamerasinda galatasaray'in forma renklerinde sari forma var abi. Sapsari bi ikonla oynuyor oyuncular ona da bi bakabilirsen.

Duzelttim. Tesekkurler.

ErayG
30.Ekim.2014, 15:17
Salih Uçan Roma'ya 4.75 milyon euro'ya kiralandı ama sözleşmesinde veya kariyer verilerinde herhangi bir ücret yazmıyor (satın alma opsiyonundan bahsetmiyorum). Bu kiralama ücreti direk Fener'in bütçesine mi aktarıldı acaba?

perpetua
30.Ekim.2014, 15:43
Salih Uçan Roma'ya 4.75 milyon euro'ya kiralandı ama sözleşmesinde veya kariyer verilerinde herhangi bir ücret yazmıyor (satın alma opsiyonundan bahsetmiyorum). Bu kiralama ücreti direk Fener'in bütçesine mi aktarıldı acaba?

Aktarildi ve Diego'ya harcandi. :)

kalemci
30.Ekim.2014, 23:04

http://www.transfermarkt.com.tr/kaan-kanak/profil/spieler/123527

http://i.hizliresim.com/zEZ4gD.png

Kaan Kanak Ankaragücü o zor döneme girdiğinde orta saha olarak kullanılmıştı. Ordan kalmış sanırım :icon_smile:

ErayG
30.Ekim.2014, 23:09
Aktarildi ve Diego'ya harcandi. :)

Tamam öyleyse :icon_smile:

Lestad
31.Ekim.2014, 20:58
Ben fiziksel özellikler dışında ligdeki bütün oyuncuların abartıldığını düşünüyorum. Ama sonra ukrayna ve özellikle israil ligindeki oyuncuların profiline baktıktan sonra olsun artık bu kadar diyorum.

Alex_61
31.Ekim.2014, 21:40
Öncelikle Burak Yılmaz ve Sow'un bitiricilik kısmını yapan her kimse bir daha incelemesi gerekiyor kanımca.
Herşeyi geçtim, Diego'yu kim izlemişte o puanları yazmış allah aşkına ? Yahu oyun sarsın diye şişirilmiş resmen. Yani ligdeki tüm oyunculara yine eyvallah derim ama Diego'ya diyebilmem için CM 02/03'den beri süre gelen menejerlik oyunu bilgimi çöpe atmam gerekiyor. Üstüne izlediğim Süperlig maçlarını da unutmam gerekiyor.

Bir tek ben mi abartıyorum bu meseleyi onuda bilmiyorum ya neyse..

steave
31.Ekim.2014, 23:49
diegoyu sanırım bızım gozlemcıler degılde ıspanya lıgını gozlemleyen arkadaslar puanlandırmıstır.database genelde bızım lıgın bıkac macını ya gozlemlemeden yada gozlemledıkten sonra verılıyor.bu bıkac performanslık puanlar yerıne bır oncekı sezonkı puanlamalar gecerlı oluyor.mesela krasıc ılk geldıgınde puanları gıbı :).

Önder HOCA
31.Ekim.2014, 23:54
http://i.hizliresim.com/EE9bMv.jpg (http://hizliresim.com/EE9bMv)

cengi abi canerin dirtness biraz yüksek değil mi ? dikkat ettimde adam sezonda 4 kırmızı (3 ü direk) 15 sarı görmüş
taktikle alakalı diyecem taktiğimi sana pm atmıştım.aynı mevkide oynayan hasan ali 20 maçta 5 sarı gördü, ters kanatta oynayan gg sadece 2 sarı

bu arada caneri ofansif back hücum oynatıyorum

ReaList
01.Kasım.2014, 01:11
http://i.hizliresim.com/VyWVaj.jpg

Edit: Yalnız komutlar sol taraftaymış çaktırmayın :D

Önder HOCA
01.Kasım.2014, 01:22
..........
gerçi belirtmedimde ben de ayakta savun kullanıyorum oyuncuya ayrı direktif vermedim çünkü oyunculara ekstra yaratıcılık vermedim.baktımda bendede 3 foul ortalamasıyla oynamış

en son gördüğü kırmızı hatta şu ekilde oldu:
oyuncu canerden topu kaptı caner yere düştü sonra kalktı adamın baldırına çift daldı :D

bologna
01.Kasım.2014, 04:52
perpetua

database hiç gerçekçi değil. futbolcu değerlerini o kadar kötü ki GS de hamitin değeri sezon sonunda 74,000 euro. sizce mantıklımı. Burak 45 gol atmış değeri 5 milyon euro futbolcuları kimse izlemiyormu. musleranın değeri 4,5 milyon. bunların acil olarak güncel değerlere gelmesi gerekiyor. Türkiye ligini çok zayıf yapmışsınız.

Bulstrap87
01.Kasım.2014, 05:15
perpetua

database hiç gerçekçi değil. futbolcu değerlerini o kadar kötü ki GS de hamitin değeri sezon sonunda 74,000 euro. sizce mantıklımı. Burak 45 gol atmış değeri 5 milyon euro futbolcuları kimse izlemiyormu. musleranın değeri 4,5 milyon. bunların acil olarak güncel değerlere gelmesi gerekiyor. Türkiye ligini çok zayıf yapmışsınız.

bence gercekci olmus 2 yıldır sakat olan hamite suan kim para verecek söyler misin?? yada burak yılmaza 5m verecek kulüp var mı gercekte??
muslerada türkiye sartlarına göre normal bana göre galatasarayın bonservisi ile satacagı en fazla 5-10m arası zaten..

Cengo
01.Kasım.2014, 07:18
http://i.hizliresim.com/EE9bMv.jpg (http://hizliresim.com/EE9bMv)

cengi abi canerin dirtness biraz yüksek değil mi ? dikkat ettimde adam sezonda 4 kırmızı (3 ü direk) 15 sarı görmüş
taktikle alakalı diyecem taktiğimi sana pm atmıştım.aynı mevkide oynayan hasan ali 20 maçta 5 sarı gördü, ters kanatta oynayan gg sadece 2 sarı

bu arada caneri ofansif back hücum oynatıyorum

Dirtiness biraz düştü ama Aggression hâlâ yüksek. Tackling + Positioning düşük oyuncu önde yakalanınca, hele hele Aggression yüksek ise gidip sonuna kadar koşup kovalacağından birebirde geçilmemek, arkayı bomboş bırakmamak için faul yapıyor. Bir kaç test yapmak lazım hep mi öyle?

Önder HOCA
01.Kasım.2014, 13:09
Dirtiness biraz düştü ama Aggression hâlâ yüksek. Tackling + Positioning düşük oyuncu önde yakalanınca, hele hele Aggression yüksek ise gidip sonuna kadar koşup kovalacağından birebirde geçilmemek, arkayı bomboş bırakmamak için faul yapıyor. Bir kaç test yapmak lazım hep mi öyle?

http://i.hizliresim.com/q2OMbq.jpg (http://hizliresim.com/q2OMbq)

buda başka bir kariyerimden yine taktik aynı ayakta savun pres yap dengeli (kontra oynuyorum yani kaymaması lazım taktiğe göre eksikte yakalanmıyorum)

burda 1 tanede direk kırmızıdan atılmış
ilkinde ortasahada adama giderken dirsek vurdu diye
(2. kırmızı çift sarıdan) ilki durup dururke arkası dönük adama kayıyor sarı kart alıyor 2. sarı kartı hakem eyyamı

bu arada yukarda biraz fazla abartmışım 4 kırmızının 3 ü çift sarıdan ama bu sarılara baktım teker teker gereksiz kaymaları var
görüdüğü sarılara da bakıyorum pozisyon yok orta sahada takım yerleşmiş adama gidip çelme takıyor

perpetua
01.Kasım.2014, 17:28
perpetua

Deger, oyuncunun normal sartlarda satilacagi para anlamina gelmiyor. Oyuncuyu yollamak istersiniz, transfer listesine koyarsiniz, o zaman oyuncunun satilabilecegi degeri gosterir.

Ornegin Messi'nin oyunda degeri 79 milyon Euro. Bugun birisi 79 milyon Euro ile gelse, acaba Barcelona onu satar mi? Muhtemelen Bale'e odenen 99 milyon Euro rakamini baz alarak bu istege cevap verir. Veya Neymar'in degeri ise 45 milyon Euro.

Almaya calistiginda kuluplerin isteyecekleri bedel daha yuksek olacaktir.

perpetua
01.Kasım.2014, 17:51
http://i.hizliresim.com/q2OMbq.jpg (http://hizliresim.com/q2OMbq)

buda başka bir kariyerimden yine taktik aynı ayakta savun pres yap dengeli (kontra oynuyorum yani kaymaması lazım taktiğe göre eksikte yakalanmıyorum)

burda 1 tanede direk kırmızıdan atılmış
ilkinde ortasahada adama giderken dirsek vurdu diye
(2. kırmızı çift sarıdan) ilki durup dururke arkası dönük adama kayıyor sarı kart alıyor 2. sarı kartı hakem eyyamı

bu arada yukarda biraz fazla abartmışım 4 kırmızının 3 ü çift sarıdan ama bu sarılara baktım teker teker gereksiz kaymaları var
görüdüğü sarılara da bakıyorum pozisyon yok orta sahada takım yerleşmiş adama gidip çelme takıyor

Beta bu sene biraz gec ciktigi icin kartlari tam test etme sansi bulamadik. Onun dengesini bir turlu yakalayacagiz.

Ancak yapay zeka Fenerbahce'yi oynattiginda Caner'de cok ciddi bir sorun gormuyorum. Benim simdiye kadar yaptigim testlerde:

38 mac, 8 sari, 2 kirmizi
37 mac, 7 sari, 0 kirmizi
39 mac, 12 sari, 2 kirmizi
25 mac, 8 sari
35 mac, 10 sari, 2 kirmizi
23 mac, 4 sari, 1 kirmizi

Toplam: 197 mac, 63 kart (kirmizilar 2 tane sari olarak sayildi)
3.12 macta bir sari kart gormus yani Caner.

Son 2 sezon + bu sezon Caner:
102 mac, 36 kart (34 sari, 1 kirmizi)
Gercekte 2.86 macta bir sari kart gormus Caner.

son 3 sezon + bu sezon Caner:
140 mac, 44 kart (40 sari, 2 kirmizi)
Yani 3.18 macta bir sari kart.

Sarilarin sayisini sabit tutup, kirmizilari azatmamiz lazim sanki. Belki de cift sarilari azaltmak icin Caner'i daha az sinirlenen bir oyuncu yapmamiz gerekebilir.

Sende Caner'in fazla kart gormesi, onu kullanis seklinden kaynaklaniyor olmasi muhtemel.

Önder HOCA
01.Kasım.2014, 17:55
Beta bu sene biraz gec ciktigi icin kartlari tam test etme sansi bulamadik. Onun dengesini bir turlu yakalayacagiz.

Ancak yapay zeka Fenerbahce'yi oynattiginda Caner'de cok ciddi bir sorun gormuyorum. Benim simdiye kadar yaptigim testlerde:

38 mac, 8 sari, 2 kirmizi
37 mac, 7 sari, 0 kirmizi
39 mac, 12 sari, 2 kirmizi
25 mac, 8 sari
35 mac, 10 sari, 2 kirmizi
23 mac, 4 sari, 1 kirmizi

Toplam: 197 mac, 63 kart (kirmizilar 2 tane sari olarak sayildi)
3.12 macta bir sari kart gormus yani Caner.

Son 2 sezon + bu sezon Caner:
102 mac, 36 kart (34 sari, 1 kirmizi)
Gercekte 2.86 macta bir sari kart gormus Caner.

son 3 sezon + bu sezon Caner:
140 mac, 44 kart (40 sari, 2 kirmizi)
Yani 3.18 macta bir sari kart.

Sarilarin sayisini sabit tutup, kirmizilari azatmamiz lazim sanki. Belki de cift sarilari azaltmak icin Caner'i daha az sinirlenen bir oyuncu yapmamiz gerekebilir.

Sende Caner'in fazla kart gormesi, onu kullanis seklinden kaynaklaniyor olmasi muhtemel.

abi ofansif bek hücum ekstradan direktif vermedim bakayım 2. sezonda ne yapıcak

RodRiGOtELLo14
01.Kasım.2014, 18:05
Caner'in durumu doğru yansıtılmış bence. Normalde başka takımda olsa her maç kart görecek potansiyelde.

perpetua
01.Kasım.2014, 18:13
abi ofansif bek hücum ekstradan direktif vermedim bakayım 2. sezonda ne yapıcak

Sadece Caner'e verdigin rol degil, takim oyun anlayisin ve diger oyuncularin da bunda katkisi olur. Eger diger oyuncularin da yerini kaybedecek sekilde oynuyorsa, Caner bunlarin aciklarini kapatmak icin de kart goruyor olabilir.

Lord Black
01.Kasım.2014, 20:14
Bende 4 sarı görmüş hiç kırmızı görmemiş ilk sezon. Oyun anlayışı çok etkili demekki. Aykut kocaman tarzı bi futbol oynatıyorum çünkü :D

Dennis Bergkamp
01.Kasım.2014, 20:19
Mehmet Topal'ın oyunda milli takım kadrosuna girememesi hakkında bir şeyler yapılmayacak mı?Aynı sorun geçen senede vardı.

perpetua
02.Kasım.2014, 17:52
Bende 4 sarı görmüş hiç kırmızı görmemiş ilk sezon. Oyun anlayışı çok etkili demekki. Aykut kocaman tarzı bi futbol oynatıyorum çünkü :D

Mutlaka oyle. Tempo yukseldikce oyuncularin kart gorme ihtimali de yukseliyor. Oyun anlayisi da ne kadar hucum olursa, tempo o kadar yuksek oluyor.

di canio
02.Kasım.2014, 18:11
Bazı oyuncuların geçmişine bakınca bazı takımların eski isimlerinin yazdığını, yanında da parantez içinde yeni isminin yazıldığını görüyoruz. Özellikle İtalya takımlarında sıkça var bu durum benim gördüğüm. Bunun kriteri nedir acaba? Örneğin bizim ülkemizde Ankaraspor > Osmanlıspor durumu var. Uğur Boral'ın geçmişine bakınca 2003-2004 sezonunda Osmanlıspor'da kiralık olarak oynadığı şeklinde görülüyor. Ama Osmanlıspor'un o sezonki adı farklıydı. Logosunda ise kuruluş yılı olarak 2014 yazıyor (oyunda Ankaraspor'un kuruluş yılı olan 1978 işlenmiş). Benzer durum İBB>Başakşehir için de geçerli. Onların da logosunda kuruluş yılı olarak 2014 yazıyor ama oyunda İBB'nin kuruluş yılı olan 1990 işlenmiş. Efe İnanç'ın geçmişine bakınca 2004-2005 sezonundan 2013-2014 sezonuna kadar Başakşehir'de oynamış olarak gözüküyor. Bunu bir sorun olarak gördüğümden değil de, neden bizde böyle olduğunu, belli kriterlere dayanan bir uygulama mı olduğunu merak ettiğimden soruyorum. Örneğin ben oyunda İtalya Lega Pro C Grubu'nda mücadele eden Juve Stabia takımını yönetiyorum. Bu takımdaki Fabio Caserta'nın geçmişinde 1998-1999 sezonunda Pergocrema takımı var. Hemen yanında parantez içinde ise "şimdi Pergolettese" yazıyor. Pergolettese takımının kuruluş tarihi de oyunda 2012 olarak girilmiş. Wikipedia'dan baktım az önce, takımın tam isminde 1932 geçiyor ve kuruluş yılı olarak "1932, 2012 (refounded)" yazıyor. Bu kulübün durumu bizim kulüplerle tam olarak örtüşmüyor gerçi. O yüzden soruyorum bu durumu.

perpetua
02.Kasım.2014, 19:03
Bazı oyuncuların geçmişine bakınca bazı takımların eski isimlerinin yazdığını, yanında da parantez içinde yeni isminin yazıldığını görüyoruz. Özellikle İtalya takımlarında sıkça var bu durum benim gördüğüm. Bunun kriteri nedir acaba? Örneğin bizim ülkemizde Ankaraspor > Osmanlıspor durumu var. Uğur Boral'ın geçmişine bakınca 2003-2004 sezonunda Osmanlıspor'da kiralık olarak oynadığı şeklinde görülüyor. Ama Osmanlıspor'un o sezonki adı farklıydı. Logosunda ise kuruluş yılı olarak 2014 yazıyor (oyunda Ankaraspor'un kuruluş yılı olan 1978 işlenmiş). Benzer durum İBB>Başakşehir için de geçerli. Onların da logosunda kuruluş yılı olarak 2014 yazıyor ama oyunda İBB'nin kuruluş yılı olan 1990 işlenmiş. Efe İnanç'ın geçmişine bakınca 2004-2005 sezonundan 2013-2014 sezonuna kadar Başakşehir'de oynamış olarak gözüküyor. Bunu bir sorun olarak gördüğümden değil de, neden bizde böyle olduğunu, belli kriterlere dayanan bir uygulama mı olduğunu merak ettiğimden soruyorum. Örneğin ben oyunda İtalya Lega Pro C Grubu'nda mücadele eden Juve Stabia takımını yönetiyorum. Bu takımdaki Fabio Caserta'nın geçmişinde 1998-1999 sezonunda Pergocrema takımı var. Hemen yanında parantez içinde ise "şimdi Pergolettese" yazıyor. Pergolettese takımının kuruluş tarihi de oyunda 2012 olarak girilmiş. Wikipedia'dan baktım az önce, takımın tam isminde 1932 geçiyor ve kuruluş yılı olarak "1932, 2012 (refounded)" yazıyor. Bu kulübün durumu bizim kulüplerle tam olarak örtüşmüyor gerçi. O yüzden soruyorum bu durumu.

Kulup sadece isim degisikligi yaparsa, mevcut kulubun ismi degistiriliyor.

Eger iki veya daha fazla kulup birlesirse, yeni kulup yaratilip bu yeni kulup onu yaratan diger kuluplerle iliskilendiriliyor.

ErayG
02.Kasım.2014, 21:37
Daha önce yanılmıyorsam Fenerbahçe'de 12 numarayı herhangi bir oyuncuya veremiyorduk diye hatırlıyorum (malum taraftara verilen numara) ama şuan 12 numara aktif durumda.

perpetua
02.Kasım.2014, 22:10
Daha önce yanılmıyorsam Fenerbahçe'de 12 numarayı herhangi bir oyuncuya veremiyorduk diye hatırlıyorum (malum taraftara verilen numara) ama şuan 12 numara aktif durumda.

Oyun ciktiginda duzelmis olur.

Bulstrap87
02.Kasım.2014, 22:19

aynısı beşiktaşta da vardı 16 verilemiyordu simdi verilebiliyor..

perpetua
02.Kasım.2014, 22:59
aynısı beşiktaşta da vardı 16 verilemiyordu simdi verilebiliyor..

O da ayni kefede. Bunlari bir EDT dosyasi ile iletiyoruz. Dosyalarin bazilari notepad dosyasinin formati Unicode oldugu icin cikan beta'da oyunda taninmadi. Besiktas'in, Bursa'nin stat sorunlari da ayni nedenle yansimadi. Ama oyun ciktiginda hepsi duzelmis olacak.

mutmanb
03.Kasım.2014, 00:02
benim oyuncularla ilgili bir eleştrim yok felipe melo dayanıklığı düşük olmuş sadece söyleyebileceğim fenerbahçe yine profil olarak galatasaraydan üstün. TEK ELEŞTİRİM TEKNİK DİREKTÖRLER GERÇEKTE OYNATTIĞI SİSTEMLE OYNATMIYOR ÖRNEĞİN SLAVEN BİLİC 4-1-4-1 OYNATIYOR HALİLHODZİC 4-5-1 TEKNİK DİREKTÖRLERİ DÜZELTMENİZİ RİCA EDİYORUM TAKTİK ANLAYIŞI OLSUN TAKTİKLERDEKİ BAŞARILARI OLSUN

mutmanb
03.Kasım.2014, 00:15
birde ayhan akman galatasarayın u21 yada u19 menajeri oyunda boşta gözüküyor

perpetua
03.Kasım.2014, 00:42
birde ayhan akman galatasarayın u21 yada u19 menajeri oyunda boşta gözüküyor

Ayhan Akman, Bulent Korkmaz'in yaninda su anda.

http://www.tff.org/Default.aspx?pageID=219&antID=26243

perpetua
03.Kasım.2014, 00:42
benim oyuncularla ilgili bir eleştrim yok felipe melo dayanıklığı düşük olmuş sadece söyleyebileceğim fenerbahçe yine profil olarak galatasaraydan üstün. TEK ELEŞTİRİM TEKNİK DİREKTÖRLER GERÇEKTE OYNATTIĞI SİSTEMLE OYNATMIYOR ÖRNEĞİN SLAVEN BİLİC 4-1-4-1 OYNATIYOR HALİLHODZİC 4-5-1 TEKNİK DİREKTÖRLERİ DÜZELTMENİZİ RİCA EDİYORUM TAKTİK ANLAYIŞI OLSUN TAKTİKLERDEKİ BAŞARILARI OLSUN

Melo'nun dayanikliliginin dusuk olmasi saniyorum bir cok kisinin artik normal karsiladigi bir durum. Melo 2 yil onceki gibi cok kosan bir oyuncu degil.

Sistem derken saniyorum dizilisten bahsediyorsun.

Bilic icin 4141 demek oldukca zor. Orta sahada Veli-Atiba ikilisi degismeli olarak ileriye cikan oyuncular ama savunmada tandem oynuyorlar.

Halilhodzic de iki tane defansif oncelikli orta saha ile oynuyor. Kanat oyuncularini daha ileriye cikartiyor. 4213 demek bence daha dogru olur.

Herneyse, teknik direktorlerin oyunda 4 tane dizilisi var ve mactaki duruma gore bunlar degisebiliyor tabii.

fbdevil190737
03.Kasım.2014, 00:47
Bilal Başacıklıoğlu'nun mental özelliklerinden birkaçında oyundan oyuna değişiklik oluyor bu durumu Hollanda araştırmacısına iletebilirseniz sevinirim Ömer abi ayrıca yine ligimizde ki genç oyuncuların bazılarında farklı oyun açtığımda mevkileri ve özelliklerinin değiştiğini görüyorum .

Önder HOCA
03.Kasım.2014, 01:19
Bilal Başacıklıoğlu'nun mental özelliklerinden birkaçında oyundan oyuna değişiklik oluyor bu durumu Hollanda araştırmacısına iletebilirseniz sevinirim Ömer abi ayrıca yine ligimizde ki genç oyuncuların bazılarında farklı oyun açtığımda mevkileri ve özelliklerinin değiştiğini görüyorum .

onlar set değer girilmediğinden random oluyor

mutmanb
03.Kasım.2014, 01:58
ben oyuna bilicin 4-2-3-1 oynattığını hiç görmedim profili paylaşaym burda favori taktiği bile (düzelttim) 4-4-1-1 gözüküyor

perpetua
03.Kasım.2014, 11:04
ben oyuna bilicin 4-2-3-1 oynattığını hiç görmedim profili paylaşaym burda favori taktiği bile (düzelttim) 4-4-1-1 gözüküyor

4411 ve 4231 ayni dizilisler. Tek fark, 4231'de kanatlar savunma yapmiyor. 4411'de ise savunma yapiyorlar.

perpetua
03.Kasım.2014, 11:26

Mevkileri henuz girilmemis bazi yeni profesyoneller var. Bunlari bir sonraki etapta tamamlariz. Yardimci olabilecekleriniz varsa memnuniyetle duzenlerim.

mutmanb
03.Kasım.2014, 19:20
sayın perpatua slaven bilicin herkes kanatları 4-2-3-1 olarak yani dediğiniz gibi kanatları ofansif kullandığını hepimiz biliyoruz favori taktiği bile 4-4-1-1 gözüküyor bu olay bir tek banamı yanlış geliyor bilemedim düzeltilmesi gerekmiyor mu?

perpetua
03.Kasım.2014, 20:50
sayın perpatua slaven bilicin herkes kanatları 4-2-3-1 olarak yani dediğiniz gibi kanatları ofansif kullandığını hepimiz biliyoruz favori taktiği bile 4-4-1-1 gözüküyor bu olay bir tek banamı yanlış geliyor bilemedim düzeltilmesi gerekmiyor mu?

Bir oyuncu MR veya ML mevkilerinde oynarsa hucum yapmayacagi anlamina gelmez. Bu oyuncularin ne kadar ofansif olacagi teknik direktorun oyun anlayisina gore belli olur, dizilisine degil.

Bir oyuncuyu AMR veya AML mevkilerinde oynarsa, geri gelip savunma yapmaz. Rakip top ile Besiktas'in ceza alani hizasinda oynarken bile onlar orta alan cizgisinde beklerler.

Bir takimin dizilisinin ne oldugunu cozmek istiyorsaniz, takimin sahaya savunmada nasil yayildigina bakmak gerekli.

Takim onde bastiginda bu 4231 olarak gorunur. Kanat oyunculari ileriye cikarak rakibin bekine baski yapar.

Rakip baskiyi kirmis ve yari sahaya yerlesmisse bu 4411 olarak gorunur. Kanat oyunculari, orta saha oyunculari ile ayni hizada 4'lu bir blok olusturur. Bekleri ile arasindaki mesafeyi kisa tutar.

Eger kanatlarin hucumda kalmasi beklenmisse, mutlaka merkezdeki orta saha oyuncusu geriye gelip orta sahayi ucleyerek savunma yapar. Yani dizilis 433 olur.

Oyunda 4231 olarak gorunen dizilis aslinda bir 424.
Bir tane sadece hucumu dusunen santrafor.
Iki tane sadece hucumu dusunen kanat oyuncusu.
Ve bir tane daha cok hucumu dusunen ofansif merkez orta saha.

Ve arkalarinda butun orta sahayi enlemesine ve boylamasina kontrol etmek zorunda olan 2 tane merkez orta saha oyuncusu.

Mutlaka Bilic zaman zaman boyle bir dizilis kullaniyor. Ozellikle skor aradigi, geriye dustugu maclarda. Ancak baslangic dizilisini 4411 olarak yazmak daha dogru olur..

mutmanb
04.Kasım.2014, 02:37
peki öyleyse bilgi için teşekkürler :)

canerozaskin
05.Kasım.2014, 00:53
http://i.imgur.com/1wlN5Fr.png

http://i.imgur.com/4OGJ7Wb.png

Bu adamın profilinin böyle olduğunu sanmıyorum. Ama böyle çıkması için de fazla değer girilmiş sanırım. Yalnız profil çok iyi :D

ReaList
05.Kasım.2014, 01:17
@canerozaskin

Oyun rastgele değer atmış ama atarken de sağlam atmış.

Eogh
05.Kasım.2014, 01:22
http://i.imgur.com/1wlN5Fr.png

http://i.imgur.com/4OGJ7Wb.png

Bu adamın profilinin böyle olduğunu sanmıyorum. Ama böyle çıkması için de fazla değer girilmiş sanırım. Yalnız profil çok iyi :D

Bu adam gerçekte kalecı degıl mı? Ben mı yanlıs bılıyorum acaba :confused:

Önder HOCA
05.Kasım.2014, 01:46
kim bu burak kitlediniz aramaya burak yazım bütün buraklara (yılmaza bile) baktım böyle biri yok

xwerswoodx
05.Kasım.2014, 03:48
Bu adam gerçekte kalecı degıl mı? Ben mı yanlıs bılıyorum acaba :confused:

Yanlış bilmiyorsun habere göre kaleci;

Burak Şahin Antalya Spor'da
Yıldız Spor'un yetenekli genç kalecisi Antalya Spor'a transfer oldu.

2007 yılında Beşiktaş ara takımında futbol hayatına başlayan genç kaleci, Buradan Beşiktaş'ın pilot talkımlarından Yıldız Spor'a geçerek ilk resmi müsabakalarını burada oynamaya başladı. 2008 ve 2009 yıllarında buraya başarı ile formasını giyen oyuncu, bu dönemde ortaya koyduğu performansla bir çok kulübünde dikkatini çekti. Ancak karşılıklı konuşmalar sonrasında futbolcu tercihini Çamlıca Spor'dan yana kullandı ve Çamlıca Spor'a transfer oldu. 2013 - 2014 sezonunda Yeşilköy Spor'a transfer olarak takımı ile birlikte şampiyonluk yaşadı. Genç kaleci yeni sezonda Antalya Spor'a transfer olarak sürekli yükselişine devam etti. Bizde Amatörün Dünyası ekibi olarak genç kaleciye yeni takımında başarılar diliyoruz.

Ek olarak 2008/09 sezonu 2010/11 sezonları girilmiş ama 2009/10 sezonuda yok @perpetua

di canio
05.Kasım.2014, 12:46
Oyunda ilk sezondan sonra benim farkedebildiğim kadarıyla Beşiktaş ve Galatasaray'ın iç saha formaları değişiyor. Beşiktaş'ın bu sezon tanıttığı iç saha forması olan beyaz fon üstüne ön ortada siyah ve kırmızı şeritli forması yerine siyah-beyaz çubuklu forma, Galatasaray'ın bu sezon tanıttığı kalın çubuklu (ya da ince 3 parçalı, nasıl tanımlayacağımı bilemedim) formanın yerine klasik parçalı forması geliyor. Bu değişiklikler neye göre yapıldı acaba? Böyle bir açıklamaları mı oldu kulüplerin?

http://i.imgur.com/bkGxFLv.png

canerozaskin
05.Kasım.2014, 16:13
kim bu burak kitlediniz aramaya burak yazım bütün buraklara (yılmaza bile) baktım böyle biri yok

Bende takım kadrolarına bakarken Antalyaspor kadrosunda gördüm. Değere göre de sıralamıştım, en üstteydi. Böyle bir değer alabilmesi için en az -7 değer verilmesi lazım ki böyle bir olaya da ilk defa rasladım.

Ayrıca diğer fark ettiğim nokta da demoda önce İngiltere ligini kurarak başlamıştım, Türk takımlarının kadrolarına bakarken forvet oyuncularında defans oyuncusu özellikleri gördüm, şu gri isimli olan geçici oyuncularda. Top kapma, markaj gibi değerler 14-15, bitiricilik, ilk kontrol değerleri 8 falandı. FM'de buna da ilk defa rasladım.

Önder HOCA
05.Kasım.2014, 16:31
Bende takım kadrolarına bakarken Antalyaspor kadrosunda gördüm. Değere göre de sıralamıştım, en üstteydi. Böyle bir değer alabilmesi için en az -7 değer verilmesi lazım ki böyle bir olaya da ilk defa rasladım.

Ayrıca diğer fark ettiğim nokta da demoda önce İngiltere ligini kurarak başlamıştım, Türk takımlarının kadrolarına bakarken forvet oyuncularında defans oyuncusu özellikleri gördüm, şu gri isimli olan geçici oyuncularda. Top kapma, markaj gibi değerler 14-15, bitiricilik, ilk kontrol değerleri 8 falandı. FM'de buna da ilk defa rasladım.

bendede geniş veritabanı ile türkiye ligi açık tamda böyle bir adama ihtiyacım var dün 1 saat boyunca bu adamı aradım :D

sendeki oyun demomu belki ondandır :S

canerozaskin
05.Kasım.2014, 16:38
bendede geniş veritabanı ile türkiye ligi açık tamda böyle bir adama ihtiyacım var dün 1 saat boyunca bu adamı aradım :D

Evet Demo. Veritabanının aynı olması lazım. Tabi bu şekilde çıkacağını sanmam :D

Gncl1905
05.Kasım.2014, 18:22

Bende de mevcut bu eleman(oyun beta). Sağ bek çıkmış bende, profili de bayağı iyi.

http://i.hizliresim.com/1nAjvY.png

Eogh
05.Kasım.2014, 21:32
Sosa kıralık olarak gozukuyor hala acaba duzelecek mı full surumde?

di canio
07.Kasım.2014, 23:46
Oyunda ilk sezondan sonra benim farkedebildiğim kadarıyla Beşiktaş ve Galatasaray'ın iç saha formaları değişiyor. Beşiktaş'ın bu sezon tanıttığı iç saha forması olan beyaz fon üstüne ön ortada siyah ve kırmızı şeritli forması yerine siyah-beyaz çubuklu forma, Galatasaray'ın bu sezon tanıttığı kalın çubuklu (ya da ince 3 parçalı, nasıl tanımlayacağımı bilemedim) formanın yerine klasik parçalı forması geliyor. Bu değişiklikler neye göre yapıldı acaba? Böyle bir açıklamaları mı oldu kulüplerin?

http://i.imgur.com/bkGxFLv.png

Buna cevap verebilir mi bir araştırmacı?

perpetua
08.Kasım.2014, 00:17
Buna cevap verebilir mi bir araştırmacı?

Kuluplerin bu sezon kullandiklari birinci forma, eger klasik formalari degilse, sadece bu sezon kullanacaklari sekilde yapmayi tercih ediyoruz.

sarianet
08.Kasım.2014, 02:23
Beşiktaşın klasiği beyaz alta siyah şorttu aslında onlar da zamanla çubukluya döndüler bence beyaz alta siyah şort olmalı beşiktaşın klasiği

Mobil

perpetua
08.Kasım.2014, 03:07
Beşiktaşın klasiği beyaz alta siyah şorttu aslında onlar da zamanla çubukluya döndüler bence beyaz alta siyah şort olmalı beşiktaşın klasiği

Mobil

Acikcasi ben ilk basta oyle yapmistim ancak Koray cubuklu olmasini istedi.

Bana gore hava hos. Kendi aranizda karar verin. :)

sarianet
09.Kasım.2014, 19:05
Fenerbahçe 12 numaralı formayı kapattı sanırım ama oyunda açık şuan

http://i.hizliresim.com/ynkWjM.jpg

sui generis
16.Kasım.2014, 16:51
Ömer abi oyunda yanlış bilmiyorsam 5-3 yabancı sınırı var, 5-3-1 olması gerekmiyor mu ?

Bir de Mehmet Topal'ın sürekli milli takıma alınmamasının bir çözümü yok mu?

perpetua
16.Kasım.2014, 17:31
Ömer abi oyunda yanlış bilmiyorsam 5-3 yabancı sınırı var, 5-3-1 olması gerekmiyor mu ?

Oyunda sinir esasinda 5+3+sonsuz.

O sondaki +1 gercekte lisans cikartilan ama hic bir kategoride mac oynayamayan oyuncu.

Bir de Mehmet Topal'ın sürekli milli takıma alınmamasının bir çözümü yok mu?

Bunu tam cozemiyorum ben de. Topal milli takima aliniyor benim oynattigim oyunlarda.

sui generis
16.Kasım.2014, 17:35
Nasıl yani şuanda Fenerbahçe Krasiç'i istese resmi maçlarda oynatamaz mı ?

Ali Hikmet
16.Kasım.2014, 21:18
Örnek verirsek Eboue

di canio
16.Kasım.2014, 21:21
Nasıl yani şuanda Fenerbahçe Krasiç'i istese resmi maçlarda oynatamaz mı ?

Hiçbir resmi maçta oynatamaz. U21 takımı da dahil. Lisansı tescil edilmedi sezon öncesi transfer döneminde. Anca bir sonraki transfer döneminde şu an kullandığı 8 yabancıdan birisini takımdan gönderirse tescil ettirebilir bildiğim kadarıyla.

sui generis
16.Kasım.2014, 21:40
Hiçbir resmi maçta oynatamaz. U21 takımı da dahil. Lisansı tescil edilmedi sezon öncesi transfer döneminde. Anca bir sonraki transfer döneminde şu an kullandığı 8 yabancıdan birisini takımdan gönderirse tescil ettirebilir bildiğim kadarıyla.

Abi anlamadığım şu; o zaman niye 3-5-1 diye söylendi. Bu bildiğin 3-5 değil mi? Zaten önceden de sözleşmeli oyuncumuzu kadroya kaydetmeme şansımız yok muydu. o 1'in ne anlamı var? Mesela Krasiç'in yanında bir yabancımız daha olsaydı sözleşme imzalayamaz mıydık? Totalde 9 oyuncu ile sözleşme imzalama hakkımız var ise oyunda neden sınırsız?

Cengo
16.Kasım.2014, 21:58
Krasic isterse şu an tek taraflı sözleşmesini feshedebilir ama sözleşmesinin devamındaki alacakları üzerine hak iddia edemez.

perpetua
16.Kasım.2014, 22:13
Abi anlamadığım şu; o zaman niye 3-5-1 diye söylendi. Bu bildiğin 3-5 değil mi? Zaten önceden de sözleşmeli oyuncumuzu kadroya kaydetmeme şansımız yok muydu. o 1'in ne anlamı var? Mesela Krasiç'in yanında bir yabancımız daha olsaydı sözleşme imzalayamaz mıydık? Totalde 9 oyuncu ile sözleşme imzalama hakkımız var ise oyunda neden sınırsız?

Oyunda sinirsiz cunku yapay zeka o sinirlama yuzunden Krasic gibi bir oyuncuyu bir turlu yollayip yer acmak yerine Krasic'i sozlesmesi bitene kadar takimda tutuyor. Mevcut haliyle en azindan Krasic'i 8 kisilik liste disinda birakip, yerine oyuncu aliyor.

Esasinda bence TFF'nin yaptigi sacma bence. Kulup eger oynatmayacagi bir futbolcunun maasini odemeyi goze aldiysa, TFF'nin karismasi abes.

TFF bunu Krasic ve Eboue'yi kulupler yollayamayacak diye kolaylik olsun diye yapti. Eger ikisini yollasaydi kulupler, sozlesmelerini fesh etmek icin sozlesmenin sonuna kadar odemeleri gereken parayi odemeleri gerekecekti. Hala oduyorlar ama en azindan taksit taksit oduyorlar.

di canio
16.Kasım.2014, 22:16
Toplamda 8 yabancı ile sözleşme yapılabiliyordu. Kadro planlamasından bihaber kulüp idarecileri kadrodaki yabancılarla yol ayırmadan yabancı transfer ettikleri için federasyon da bu +1 kolaylığını sağladı kulüplere. Gerçekte şu an 9 yabancı futbolcu ile sözleşme imzalayabiliyorsun ama 1 tanesini hiç bir yerde kullanamıyorsun.

Önder HOCA
30.Kasım.2014, 15:31
Şu itibar olayının düzenlenmesi gerekiyor bence oyunda ilk sene şampiyon olduk 2. sene şlde yarı finale çıktık ve yine ligde şampiyon olduk itibar hala ulusal, bence Fenerbahçe'nin oyuna tek lig şampiyonluğu ile uluslararası düzeyde bir itibara sahip olacak şekilde ayarlanmalı.Gs hakkında bir bilgim yok oyun başında nasıl başladı bakmadım

http://i.hizliresim.com/g4zVRb.jpg (http://hizliresim.com/g4zVRb)

Mesela Leicester City ilk sezon ligi 8. 2. sezon 7. bitirmiş itibarı uluslararası

http://i.hizliresim.com/12mDbb.jpg (http://hizliresim.com/12mDbb)

perpetua
01.Aralık.2014, 00:35
Oyunda Galatasaray 145, Fenerbahce 143 itibar ile basliyor (200 uzerinden)

165+ Dunya capinda
146-164: Kitasal
65-145: Ulusal

Ligi kazanmak bu kuluplerin ikisinin de itibarini yukseltmez, cunku ligin itibari 145.

Belki de ilk sezonda Fenerbahce'nin itibari Avrupa'da olmadigi (ve UEFA siralamsinda alt siralarda oldugu) icin dusuyordur. Bu nedenle de ikinci sezon yari final oynasan da yukseltmiyordur.

Bu itibar isi oyun basladiktan sonra cok karisik, acikcasi ben de tam bilmiyorum. Ancak arastirma ile pek de alakasi yok.

Burak Akmanoğlu
01.Aralık.2014, 00:56
Şöyle bir durumda var ilk sezon şampiyon olunca 4 yıldız olmuyor. :)

perpetua
01.Aralık.2014, 17:18
Oyunda yildiz diye bir kavram yok zaten.

Önder HOCA
02.Aralık.2014, 01:09
Oyunda Galatasaray 145, Fenerbahce 143 itibar ile basliyor (200 uzerinden)

165+ Dunya capinda
146-164: Kitasal
65-145: Ulusal

Ligi kazanmak bu kuluplerin ikisinin de itibarini yukseltmez, cunku ligin itibari 145.

Belki de ilk sezonda Fenerbahce'nin itibari Avrupa'da olmadigi (ve UEFA siralamsinda alt siralarda oldugu) icin dusuyordur. Bu nedenle de ikinci sezon yari final oynasan da yukseltmiyordur.

Bu itibar isi oyun basladiktan sonra cok karisik, acikcasi ben de tam bilmiyorum. Ancak arastirma ile pek de alakasi yok.

Cevap içi sağol abi keşke alıntılasaydın yeni gördüm benim şuanki itibar 143.96 yani yerimizde saymışız :D

europeanconquer
09.Ocak.2015, 22:17
Galatasaray oyuncularının araştırması ile ilgili bir soru sormak istiyorum.Galatasaray u21 takımının neredeyse bütün maçları GSTV'de yayınlanıyor,araştırmacı bu maçlara bakıyor mu oyuncuları araştırıyor mu ? Yeni gelecek olan yama da u21 takımında olan oyuncular olacak mı ?

Gerçi televizyonda yayınlandığına göre olmaları gerekiyor ancak bunun eleştirisini önceden de yapmıştım cevap verilmemişti veya alakasız bir cevap verilmişti sanıyorum.Biraz kolaya kaçıyor sanırım araştırma ekibi.Neyse buna cevap vermenize gerek yok,ilk başta sorduğum gibi televizyonda yayınlandığına göre eklenecek oyuncular olacak mı veya oyunda olan oyuncuların özelliklerinde bir değişiklik olacak mı ?

nostalgia
03.Şubat.2015, 12:30
Oyunda yildiz diye bir kavram yok zaten.

Sn. perpetua aklıma bir şey takıldı size sorayım dedim. :)

Şuan malumunuz bir havuz kavgası var. 400m üzeri digiturk para vermişti önce ki ihalede. Şuan şampiyon olan bir takım havuzdan yaklaşık 90m alıyor fakat bu oyuna yansıtılmış mıdır?

Nocna Mora
03.Şubat.2015, 20:03
Neden fikstür Cuma, Cumartesi, Pazar, Pazartesi şeklinde ayarlanmıyor acaba ?

perpetua
08.Şubat.2015, 16:31
Sn. perpetua aklıma bir şey takıldı size sorayım dedim. :)

Şuan malumunuz bir havuz kavgası var. 400m üzeri digiturk para vermişti önce ki ihalede. Şuan şampiyon olan bir takım havuzdan yaklaşık 90m alıyor fakat bu oyuna yansıtılmış mıdır?

Yansitilmis durumda.

Her kulup sezon basinda belli bir para aliyor (her takim icin 8 milyon dolar civarinda - toplam 147 milyon dolar civarinda).
Simdiye kadar sampiyon olmus kulupler, kendi aralarinda toplam 35 milyon dolari sampiyonluk sayisina gore paylasiyor.
Toplamda 178 milyon dolar, takimlarin topladigi puana gore her mac sonrasinda dagitiliyor.
Ayrica sezon sonunda ligi ilk 6 sirada bitiren takim toplamda 35 milyon dolari bitirme sirasina gore paylasiyor.

perpetua
08.Şubat.2015, 16:32
Neden fikstür Cuma, Cumartesi, Pazar, Pazartesi şeklinde ayarlanmıyor acaba ?

Bu sekilde ayarlanmis durumda. Maclari ayni gune cekme secenegini tiklamis olmayasin?

Nocna Mora
08.Şubat.2015, 17:33
Aynı güne çekme seçeneği nerede bir kontrol edeyim

perpetua
12.Şubat.2015, 17:24
Aynı güne çekme seçeneği nerede bir kontrol edeyim

Tercihler -> Maç

İşleniyor başlığı altında Maç Programı Seçeneği

ozan42
18.Mart.2015, 23:31
Uzun zamandır yazacaktım zaman olmadı şimdi hazıcağım eleştirilerimi..
Bu Süperligde uzun zamandır beklediğim oyuncu profil değişikliklerini birtürlü yerine getiremedi araştırma ekibiniz hele ki bu son güncellemede 15.3 güncellemesindede olmayınca artık yazacağım dedim çünkü bu oyuncu profillerini görünce artık insanın oyunu oynuyası gelmiyor.Öncelikle Fenerbahçe takımından başlıyacağım.Öncelikle kusura bakmasın ama bu Fenerbahçe araştırma ekibindeki arkadaş her kimse uçuyor resmen Fenerbahçede Moussa Sow denilen adama nasıl 18 bitiricilik verildiğini biri açıklayabilir mi?ben size Sowun bitiriclik değerleri kötü demiyor olduğundan fazla diyorum, bakın ben size 18 bitiriciliği olan adamları sayayım İbrahimovic,Luis Suarez,Van Persie Yahu şimdi bu adamlarla Sow'un son vuruş becerisi seviyedemi hadi onu geçtim bu Emenikenin nasıl mental özellikleri bu kadar yerinde oluyor adam kafasına göre top oynuyor Konsantrasyon değeri nasıl 15 olur ? 15 değeri Türkiye için maçın sürekli içinde olan Melo,Selcuk İnan,Atiba,Veli,Kuyt gibi isimlerin alabileceği en yüksek değer olmalıdır.Emenikenin bitiricilik değeri ile Demba Ba nın bitiricilik değerlerinin aynı olmasıda ayrıca garipsenecek bir olay.Sow 18 Demba ba 16 kesinlikle düzeltilmeli bu değerler.18 değeri çok fazla olduğunu Burak Yılmazda dahil bu değerleri alabilecek bir oyuncu yok Süperligimizde.Şimdi Gökhan Töre denilen bir adam var bildiğiniz gibi, bir zamanlar Fenerbahçede Stoch diye bir futbolcu vardı sol kanattan içeri kat ederek sağ ayağıyla ceza sahası dışından yayından vurduğu şutlarla birçok gol atıyordu hatırlarsanız.Ve o zamanlar Bitiriclik ve Uzaktan şut değerleri 16 yapılmıştı birçok tartışma konusu olmuştu.Aynı şeyleri yapan Gökhan Töre nasıl olurda bu Beşiktaş Araştırmacısı Uzaktan Şut değerine 10 Bitiricilik değerine 12 rakamını verebilir bunuda lütfen açıklayın.Hani Gökhan Törenin 15.0.1de sağ ayağı orta seviyedeyken 15.3de kuvvetli yapabilidiniz o kadar ayrıntıyı gördünüz nasıl bu değerleri düzeltmiyorsunuz bunları öğrenmek istiyorum..Sezon başından beri Demba Banın penaltılarını gördük bir Fenerbahçe araştırmacısı olsaydı bu 14 değeri rahatlıkla 16-17 değerlere çıkarırdı bizim araştırmacımız galiba farklı bir bakış açısına sahip ki 14 değerini hiç ellememiş olmalı. Sadece Fiziksel gücüyle oynayan bir Emenikenin tekniği ile Demba Banın tekniğininde aynı seviyede olmasından bassetmeyeceğim bile.Hani şu Fm ye yeni gelen bir özellik varya "Kıyasla" seçeneğinden "Benzer oyuncular bul"tıkladığınız zaman benzeri oyuncular çıkıyor bir deneyin bakalım Emenikede kim çıkıyor ben söyliyeyim hiç kimse! Çünkü Emenikenin fiziksel özelliklerine sahip bir oyuncu yok Fmde bu yüzden Fenerbahçe araştırmacısını kutluyorum.Atiba gelince bu adamı nasıl biz gözle izlendiği merak ediyorum hadi bırakın geçmişini çok tanımıyorduk ama Beşiktaşda tanımış olduk bu adamın Mehmet Topala top kapma değerine 16 veren biz gözlemci nasıl Atibaya 13 değerini yakıştırabiliyor Güç değerini nasıl 12 yapabiliyor 12 nedir biri açıklasın.Gökhan Töre her attığı gol adamın ceza sahasına kat ederek 3-4 kişinin arasına girerek o sallantıda, dengesini bozmadan,heyecanlanmadan sogukkanlılık değerine nasıl 12 veriliyor bunada bir anlam veremiyorum.Ne zaman görüldü bu adam top ayağına geldiği zaman heyecanlandığını?.O kadar çok yazılacak konu var ki yani artık bakış açınızdan kuşku duymaya başladım biliyorum şimdi istatisliklerden örnek verecek ilgilenen kişi ama bu istaitslikler oyuncunun oynadığı mevki itibariyle değişmeli bir adam forvet arkası önünde 2 önlibero varken yaptığı pas istatislikleri heralde düşük olacak çünkü markaj altında oynuyor ve kilit pasları deneyen bir oyuncu oluyor bir savunmanın önünde oynayan bir oyuncu ile istatislikleri kıyaslanamaz.Lütfen artık gözlemcilerinizi , araştırmacılarınızı biraz daha mantıklı değerler vermesini sağlayın yada bıraksınlar sen Sow a 18 bitiricilik verirsen bu Diego Costaya 17 bitiriclik veren bir Chelsea gözlemcisi ne yapsın 20 değer üzerinden 21 mi versin sana bakarak Harry Kane uzaktan şut ve Bitiriclik 15 değerini veren bir Tottenham araştırmacısı var yani bu adamda bilir 17 18 vermesini oyunun gerçekçiğini baltalıyor bu verdiğiniz değerler.Emenikenin uzaktan şutlarıyla Harry Kanenin birmi.Bir defa deneme amaçlı Aldım Fenerbahçeyi adam her maç hantrick yapıyor yok böyle bir şey yani.Artık her sene, bir sonraki güncellemde düzeltirler diyorum ama son güncelleme geldi hala ortada bir doğru yok.Okadar çok yazılacak hata varki lütfen biraz makul davranın bu konu.İyi çalışmalar.

perpetua
23.Mart.2015, 20:20
Uzun zamandır yazacaktım zaman olmadı şimdi hazıcağım eleştirilerimi..

Ilk olarak uzun elestirin icin tesekkurler.

Bitiricilik konusundaki elestirine gelmeden once Demba Ba'nin penalti atislarindan baslamak istiyorum. Bence simdiye kadar izledigimiz Demba Ba iyi penalti vurusu yapan bir oyuncu degil, ancak penalti atislarini iyi kullanan bir oyuncu. Bu iki farkli kavrami acmaya calisayim.

Iyi penalti vurusu yapabilen oyuncularin, surekli koseleri bulabilmesi, kaleci dogru yone dogru yatsa da kurtarilamayacak vuruslar yapmasi gerekir. Ornegin Alex'in yaptigi penalti vuruslarini hatirlatmak isterim. Kaleci vurusun yapilacagi koseyi dogru secse veya tahmin etse de Alex topu ayaginin iciyle ic aglara dogru vurarak kaleciyi caresiz birakan bir oyuncuydu. Bazi penalticilar alt koseleri degil, ust koseleri secer ve kalecilerin kurtaramayacagi koselere isabetli vuruslar yapabilir.

Demba Ba'nin simdiye kadar bu tip bir vurus yaptigini hatirlamiyorum cunku penalti kullanma stili, kalecinin kurtaramayacagi koselere topu vurmak degil, kaleciyi yatirip ondan sonra vurusu yapmak. Belki hatirlarsin, Melo ilk sezonunda benzer sekilde penalti kullaniyordu ve butun penaltilari gole ceviriyordu. O donemde de Melo'nun iyi bir penalti kullanici olmadigini, vuruslara soguk kanli bir sekilde yaklasarak kaleciye hamleyi yaptirdiktan sonra penaltiyi gole cevirdigini gozlemlemis ve penalti atislarini yuksek seviyede tutmamistik. Ilerleyen sezonlarda kaleciler Melo'nun bu penalti kullanma stilini analiz ettikten sonra Melo'nun penalti vuruslari, ilk donemdeki kadar etkili olmadi. Bu nedenle de Ba'nin penalti vuruslarinin yukselmesi yerine, soguk kanliliginin yuksek olmasi, penalti atislarinda basarili olmasini saglayacak ancak kurtarilamayacak koselere vurus yapmasinin onune gececektir.

Penalti atislari gibi degiskenlerin az oldugu durumlarda bile (top sabit, rakip oyuncunun defansif hamlesi mumkun degil vs.) tek bir ozelligin etkili olmadigini goz onunde bulundurursak, bitiricilik ozelliginin pozisyonu gole cevirmeyi tek basina etkileyecegini dusunmek yanlis olur. Bir oyuncunun pozisyonu gole cevirmesi de tabii bir cok diger etkene bagli.

1. Top kontrolu. Oyuncu takim arkadasindan pasi aldiginda yeterince iyi kontrol yapip, kendisini vurusa hazirlayabiliyor mu? Eger bunu yapmada pek becerili degilse, bitiricilik cok iyi olsa da, oyuncunun pozisyonu kaybetmesi gozardi edilemez.

2. Dripling ve teknik. Oyuncu kendi basina pozisyon hazirlayabiliyor mu? Eger bir oyuncunun karsisinda rakip varsa, dripling becerisi ve top teknigi iyi olmayan bir oyuncu, kendisine bitirici vurusu yapacak alani yaratamaz, bitiriciligini kullanabilecegi firsati bulamaz. Bunu yapmayi denese bile topu ayagindan fazla acarak, veya yeterince acmayarak kendisini vurusa hazirlayamaz.

3. Tek ayaklilik, cift ayaklilik. Tek ayagini kullanan bir oyuncunun bitiriciligi ile iki ayagini kullanan bir oyuncunun bitiricilik ozelligini ayni sekilde degerlendiremeyiz.

Diyelim ki bir oyuncunun bitiriciligi 20, sol ayagi 10 ve sag ayagi 20. Bu oyuncunun efektif bitiriciligi, sag ayak icin 20, sol ayak icin ise 20 x (10/20) = 10 olur. Bir santrafor (cok teknik degilse) sol ayagina gelen pozisyonu, sag ayagina gecirmeye calisirken pozisyonunu kaybedebilecek, acisini kaybedebilecektir. Oyuncularin sag ve sol ayak kullanma konusunda tercihi olmadigini ve hangi ayagina gelirse vurusu yapacagini varsayarsak, bu oyuncunun efektif bitiriciligi (10 + 20) /2 = 15 olacaktir.

Bir baska oyuncunun bitiriciligi 16, sol ayagi 18 ve sag ayagi 20 ise, efektif bitiriciligi (16 + (16x(18/20))/2 = 15.2 olacaktir.

Yani kisacasi profilde bir oyuncunun bitiriciligi daha yuksek gorunse de, bu her zaman gorundugu gibi sonuc vermeyecektir.

4. Sureklilik, Baski Kaldirma, Hirs, Kararlilik. Oyuncu profilinde gordugumuz ozellikler, bir oyuncunun en iyi halini gosteren ozellikler. Surekliligi yuksek olan bir oyuncu, sezon boyunca daha fazla macta profilinde gorunen ozellikleri sahaya yansitabilecektir. Surekliligi dusuk olan bir oyuncu ise maclarin cogunda profilinin gosterdigi degerlerin altinda performans gosterecektir. Oyun surekliligi zayif olan bir oyuncu, maclarin cogunda profilinde gozuken teknik ve zihinsel ozelliklerin 2-3 puan altinda degerlerle oynayacaktir.

Baski Kaldirma, Hirs ve Kararlilik oyuncunun mac motivasyonunu etkileyerek, oyuncunun hangi siklikla profilindeki ozelliklerine uygun seviyede oynayacagini belirleyecektir.

Bunlarin hepsini goz onunde bulundurmadan, tek basina bitiricilik yuksek veya dusuk yorumu yapmayi cok dogru bulmuyorum. Zira eger profillerin, oyuncunun en iyi durumununu gosterdigini, diger gizli ozelliklerin bir cogunun da bu profili ne kadar siklikla sahaya yansittigini kabul edersek bence profillerde cok ciddi sorunlar yok. Zira oyuncularin oyuna yansittiklari da oldukca gercekci gorunuyor bana.

Diego Costa ornegine gelince. Ornegin Diego Costa'nin sol ayagi 14/20. Burak ve Sow'un ise 12/20. Bu ucunun efektif bitiriciligine baktigimizda, Diego Costa 14.45, Burak ve Sow ise 14.40. Bu fark yeterli mi diye tartisabiliriz mutlaka. Diger gizli ozelliklerde de Diego Costa, diger iki oyuncunun onunde. Ve tabii ilk temas, dripling ve teknik gibi ozelliklerde de Diego Costa bir hayli onde. Yani Diego Costa kendisine pozisyon yaratabilen (Sow ve Burak'ta bu meziyetler daha zayif) ve kendisine pozisyon hazirlandiginda topu daha iyi kontrol edip pozisyonu bitirebilecek bir oyuncu. Yani her ne kadar bitiricilik ozelligi Burak ve Sow icin 1 puan onde olsa da, yani bu iki oyuncunun diger herseyden bagimsiz olarak vurusu daha iyi yapabilecegi profillere yansitilmis olsa da, Diego Costa girdigi pozisyonlari daha iyi bitirebilecek ve hatta kendisine pozisyon yaratabilecek bir oyuncu profili ile oyunda.

Burak'in ve Sow'un bitiriciligi pek tabii dusebilir. Ancak dusmesinin bize ne getirecegini de iyi tartmamiz gerekli bence. Bu oyuncularin kendilerine pozisyon hazirlayabilen oyuncular haline gelmesi icin bitiricilik duserken, diger ozelliklerin yukselmesi dogru olur mu? Bence olmaz.

Demba Ba icin de aynisi sozkonusu. Diego Costa seviyesinde olmasa da Demba Ba kendisine pozisyon hazirlayabilecek teknik ve zihinsel ozelliklere sahip bir oyuncu. Yani sadece bitirici vurusu ile one cikan degil, daha komple bir forvet. Profili de bence bunu yansitiyor.

Sezon basindan beri, penaltilari gozardi ettigimizde, ayak ile atilan gol basina ayak ile atilan sutlar ligimizde su sekilde:
Burak Yilmaz: 4.80
Fernandao: 4.80
Muhammet Demir: 4.88
Gekas: 4.88
Stancu: 6.00
Cardozo: 6.29
Ba: 6.29
Sow: 6.57
Semih Senturk: 8.25
Adem Buyuk: 9.00
Kuyt: 9.20
Emenike: 10.00

Yani Burak ve Fernandao'nun attigi her 4.8 suttan bir tanesi gol olmus.

Ayak ile en fazla gol atanlar:
Burak/Fernandao: 10
Muhammet/Gekas: 8
Ba/Sow/Cardozo: 7

Emenike listede oldukca alt siralarda yer aliyor. Emenike icin benim gorusum su sekilde. Emenike, tipki Burak veya Sow gibi, kisitli becerileri olan bir oyuncu. Ilk olarak sol ayagini hemen hemen hic kullanmayan ve bu nedenle topu sol ayagindan sag ayagina cekerken bir cok pozisyonu heba edebilen bir oyuncu. Ayrica takim oyunu ve oyun gorusu oldukca zayif oldugu icin pozisyonu zorlayip, sut atmamasi gereken zamanlarda da sut atabilen bir oyuncu. Son olarak da istikrarsiz bir oyuncu. Verilen 8 degeri, Emenike'nin oynadigi 3 mactan sadece 1 tanesinde profilindeki ozelliklerle oynamasina neden oluyor.

Bunlara ragmen Emenike mutlaka daha cok fizige dayali oyun oynandiginda etkili olabilecek, gol kacirsa da atabilecek bir oyuncu. Gectigimiz sezon Fenerbahce bu tip bir oyun oynuyordu. Topu hizli bir sekilde one atip, forvetlerinin atletik ozelliklerinden yararlaniyordu. Bu sezon Ismail Kartal bu oyundan vazgecti. Top ile geride daha fazla pas yaparak rakip savunmanin yerlesmesine ve bu sayede teknik kapasitesi kisitli ve pek yaratici olmayan forvetlerinin kapali savunmalarla bogusmasina neden oluyor (bir bakima Prandelli'nin Galatasaray'da yaptigi gibi). Bu nedenle de Fenerbahce cok sayida sut cekse de, forvetlerinin gole cevirebilecegi pozisyonlari yaratmakta zorlaniyor.

Atiba'nin guc degeri vs. gibi daha detayli konulara oyuncu basliklari altinda girmenin daha dogru oldugunu dusunuyorum. Her oyuncu icin acilan basliklarda veya kendi actiginiz basliklarda yorumlar/karsilastirmalar yapabilir ve dikkatimizi bu konulara cekebilirsiniz.