PDA

View Full Version : Taktiklerimiz, Oyuncu Performanslarımız, Oyun Anlayışımız

Flawless Victory
30.Ekim.2014, 10:50
Rakip takımın taktiğini, dizilişini birçok kişi önemsemiyor. Ben de zaman sıkıntısından çoğu zaman öyle. Genelde kendi taktiğimize ağırlık veriyoruz. Ancak rakibin sahadaki yayılışı bazen taktiğimize çok ters gelebiliyor. Benim gibi, "çok da önemli değil, bu bir oyun" demeyenler sahada başarılı olmak için neler yapıyorsunuz? Rakip takımı bir önceki haftadan takip ediyor musunuz? Yıldız oyuncu demeden oyuncularınızın moral, kondisyonlarını göz önünde bulunduruyor musunuz? Maç verilerine bakıp mesela pasa dayalı olan bir taktikte iyi pas yapamayan, aslında pasör olan oyuncunuza dikkat ediyor musunuz? Ofansif bir oyunda şut çekemeyen golcü oyuncunuzu önemsiyor musunuz? Oyunu derinlemesine oynayan bir çok kişi için yapacak çok şey var ama bunlardan hangilerini yapıyoruz?

Bu yıl oyunu daha detaylı oynama isteğindeyim. Bazı oyuncuları görüyorum 2 günde 5 sezon bitiriyor, belki daha hızlı oynayanlar da vardır. Ben ise transfer sezonuna yarım günümü ayırıyorum. Oyunun elverdiğince yapabileceklerimizi, ne kadarını yaptığımızı, yani şimdi taktik konuşalım. 4-4-2, 3-5-2 değil kastım, belki birbirimizi daha da ateşleyebiliriz.

Bu konu altında oyuncuların pas/şut ortalamalarını, hangi taktikte, dizilişte hangi özelliğini ne kadar kullanabildiğini yazalım. 90 dakikayı tamamlayamayanları, profili iyi olup da performans alamadıklarımızı yazalım, bunları düzeltmek için birbirimize tavsiye verelim.

playeray
30.Ekim.2014, 11:38
geçen sene 1-2 önemli maçta rakibi ayrıntılı didiklemek istedim ancak sıkıldım bıraktım :D

nessus
30.Ekim.2014, 14:24
Ben de rakip komutları hakkında sağlam bir rehber okuma niyetindeyim. Rehberden ziyade fikirler, düşünceler. Kime sıkı markaj vermek daha uygundur mesela? Sıkı markaj, marke eden futbolcunun pozisyonunu bırakıp rakibini takip etmesi midir? Öyle olduğunda mesela gezgin bir forvete, bir yardımcı forvete sıkı markaj verildiğinde defans çizgini, takımın defans dağılımını bozacaktır bu. Bunun gibi önermelere ihtiyaç var.

Ben kazanmam gereken bazı maçlarda, bazı deplasmanlarda hızlıca rakibin en çok asistini kim yapmış, golleri kim atıyor ona bakarım. Rakibin maç analizini açar en çok pası kim vermiş ona da bakarım. Orta ikiliden oyunu kim kuruyor bunu belirlerim. Öyle özel, kilit rolde bir adam varsa ona özel önlem almaya çalışıyorum. Ama dediğin gibi bunu her zaman yapmak fazlaca zamana neden oluyor.

Bir de oyun tüm bu samimi uğraşın karşılığını ne yazık ki vermiyor. Taktik düşüncenin, bazı ince önlemlerin, fikirlerin maç motorunda, sahada karşılığını yüzde yüz alamıyorsun. Bir kere serinin hangi patchinde hangi taktik iş yapıyor bu değiştiği müddetçe iyi bir simülasyondan söz etmek mümkün değil. Ben taktiklerimi gerçek hayatta izlediğim maçlardan seçiyorum. Maç motorunu çözüp zaaflarına göre taktik oluşturma alışkanlığım yok. Yaptığım taktik bir update'de iş yapıyor diğerinde birden çözülüyorsa bu oyunun sorunudur benim değil.

Mete07
30.Ekim.2014, 16:49
Ligin en güclü takımlarından biriysem eğer büyük maçlar dışında rakibe göre taktik yapmam , fakat alt liglerde veya ligin ortalama takımlarından biriysem neredeyse her maç rakibi analiz etmeye çalışırım . Özellikle İskoçya'da oynamayı cok seviyorum Hearts ile geçen sezon oynadıgım oyunda elimde ki oyunculadan maximum verim alabilmek için elimden geleni yaptım ,zaman zaman oyuncuları alışık olmadıkları mevkilerde oynatıp bireysel olarak daha kaliteli oyuncularla başladım maçlara , rakiplerin hatalarından faydalanmak kendi taktiginle muazzam oynamaktan daha kolay . Rakip golü şu dakikalarda yemiş şöyle yemişten cok sahaya cıkan 11'ine daha cok analiz yapıyorum örnegin Celtic maçlarında 2 sene Sol bek'lerini futbolcu olduguna utandırıcak sekilde rezil etmeyi başardım , oyun böyle çok daha keyifli cok daha kaliteli sizlerde böyle oynarsanız zaten benim gibi vizelerden çakabilirsiniz :)

Önder HOCA
30.Ekim.2014, 17:27
Ben de rakip komutları hakkında sağlam bir rehber okuma niyetindeyim.

http://www.guidetofootballmanager.com/match-day/preparing-for-the-match/tactical-planning

http://www.guidetofootballmanager.com/match-day/during-the-match

umarım işini görür

Flawless Victory
30.Ekim.2014, 17:53
Ligde zaten bircok kisi 85-99 puanla sampiyon olurken bunlara ne gerek var demiyorum sahsen. Bilgisayar basina gecince sizinle detayli bir analiz paylasacagim. Rehberleri hazirlayanlarin emegi cok ama ne komut verilmeliden cok ne komut verildi, ne oldu ya da hangi komut ne zaman verilmeli cevap aradigim sorular.

Berkerguney
30.Ekim.2014, 19:55
http://www.guidetofootballmanager.com/match-day/preparing-for-the-match/tactical-planning

umarım işini görür

Bunları çevirecek gönüllü arkadaş bulunup bu forumda bir rehber açılsa çok yararlı olacağı kanaatindeyim .

nessus
30.Ekim.2014, 20:07

umarım işini görür

Evet Opposing Instructions aradıgım şey gibi. Eyvallah dostum.

nannar
30.Ekim.2014, 21:31
Ben yardımcıların hazırladıgı raporlara dikkat ederim... :) Mesela rakip takım hava toplarında zayıfsa havadan ortalar ve kanat oyununa çeviriyorum taktiği. Eğer zayıf yönü hızı ise "koşu yoluna pas yap" ve kanatlarda hedef kanat oyuncusu kullanıyorum. Rakip fiziksel olarak güçlü ise ona göre önlemler alıyorum... Bunlar oyundan daha çok keyif almamı sağlıyor. Mesela 0-2 geriden gelip taktiksel değişikliklerle maçı çevirdiğimde bunu sağlayanın ben olduğumu düşünerek keyif alıyorum :)

Aydin
30.Ekim.2014, 22:40

umarım işini görür

Ben burayla alakalı bir şeyler hazırlayacağım yakında :)

Berkerguney
30.Ekim.2014, 22:48

Çok seviniriz :)

Önder HOCA
30.Ekim.2014, 23:00

helal olsun valla ben çevirmeyi bırak okumaya bile üşendim o kısımları :D

nannar
30.Ekim.2014, 23:20
O sitede çok ayrıntılı bilgiler var yalnız.Maden gibi :) İngilizcesi olan kaçırmasın derim... Bilgilerin doğruluğu tartışılır ama en azından sağlam ayrıntılı rehberler var...

Flawless Victory
31.Ekim.2014, 17:03
Hazırlık maçı dahil, GS ile oynadığım 12 maçımda Selçuk İnan paslarda aşağıdaki gibi bir oran tutturmuş. Bu biraz düşük bir oran.

Pas/Başarılı Pas Oranı (Dakika Başına): 0,79/ 0,61

Kısa paslı, az orta yapan, klasik 4-4-2 sistemiyle, presli ve yüksek tempolu bir taktiğim var.

Tek tek maçları incelediğimde orta alanı 3 oyuncu ile kuran takımlara karşı Selçuk İnan 90 civarı pas yaparken, orta alanında 4 oyuncu bulunduran takımlara karşı doğal olarak pas oranı düşmüş. Tüm maçlarda durum böyle. Monaco ile oynadığım maçta rakip 3 orta saha oyuncusu kullandığında Selçuk İnan'ı maçta ilk 11'de başlatmamışım ve sonuç 0-3 Monaco lehine olmuş. Yani Selçuk yorgun dahi olsa rakip orta sahayı zayıflattığı zaman Selçuk ve benzeri pasör oyuncuları kullandığımda oyun benim hakimiyetimde oluyor. Yine Litex ile olan hazırlık maçında rakip 2 DM ve 4 ofansif oyuncu ile çıktığı halde Selçuk İnan'ı tercih etmemişim ve orta alanın kontrolünü alamadığım için maçı 2-1 kaybettiğim gibi performansım da çok kötü olmuş.

Rakip yine 3 orta saha ile oynadığında kanat oyuncularım Bruma ve Olcan çok iyi performans sergilemişler. Kazandığımız Fenerbahçe ve Juventus maçlarında Bruma ve Olcan asistlerle Burak ve Umut'u beslemişler, goller de atmışlar. Rakip 4 oyuncu bulundurduğunda ise kanat oyuncularım formda olmalarına rağmen etkisiz kalmış. Bu da demek oluyor ki biri kanat biri de göbekten oynanan iki taktiğe ihtiyacımız var. Birbirinin kopyası iki taktiğin anlamı yok. Kanat oyuncusu kullanmayan takımlara karşı kanat oyuncularımız çok etkili oluyor ve forvetlerin çok daha fazla şut çektiğini görüyoruz.

4-2-3-1 gibi ofansif taktikleri kullanan takımların da yine MR, ML mevkilerinde oyuncular olmadığı için kanat oyuncularımız çok etkili oluyor, bu dizilişte bek oyuncularımız ofansif anlamda daha fazla katkı sağlıyor.

Ben tabi klasik 4-4-2 ile oynuyorum ve rakip benzer dizilişlerle (4-4-2, 4-1-3-2 Kanat) sahaya çıkıyorsa dizilişi bozmadan en formda ve kondisyonu en yüksek olan oyuncularımızı tercih etmeliyiz, genelde de otomatik seçim yaptırabiliriz.

İlk tespitlerim bunlar, şimdi oyunun geri kalanını bu kurallara göre oynayacağım sonucu yine paylaşırım.

Flawless Victory
01.Kasım.2014, 12:54
Söylediklerime uyarak oynadığım maçların hepsini kazandım. Ligde 3 gol ortalaması tutturdum. 12 maçta 35 gol atıp, 8 gol yedim. Şampiyonlar Ligi'nde de grubu lider bitirdim.

nannar
01.Kasım.2014, 13:06
Çoğumuz FM'i ebere oynuyoruz :) Rakipleri önemsemiyoruz.Ya dasadece anlayışı değiştirip sahaya sürüyoruz.Bir kere ilk sezonda maçları extended izleyerek mutlaka tatiğin eksikerini görmek lazım. Emrah da çok önemli bir noktaya parmak basmış. Asla tek dizilişe mahkum olmamak lazım. Ama işte oyunun toplamda 3 taktiğin çalışılmasına izin vermesi de sıkıntı. Mesela ben 1 kontrol (pasa dayalı sabırlı sistem ), 1 kontra (güçlü rakiplere karşı dikine pas ve mevki sabitliği ) , 1 hücum ( Önde baskıyla dikine pas ve yüksek tempo) şeklinde 3 taktik hazırlamayı düşünüyorum.Fakat bu yetmiyor işte. Aynı diziliş üzerine ufak değişikliklerle bu sistemler kursam da dizilişi değiştirerek en azından 2 tane daha alternatif taktik çalıştırmak istiyorum ama oyun izin vermiyor. Doğru diziliş + doğru anlayış ve roller size hiç ummadığınız maçları kazandırabilir...

nannar
01.Kasım.2014, 13:09
Bir de ek olarak aşırı ayrıntılı taktikler hazırlamaya çalışmak yerine başta sadece oyuncu rolleri ve görevleriyle takım anlayışı ayarlarında istediğiniz komutları belirleyin.özel oyuncu talimatlarına ilerleyen haftalarda takımın saha içindeki sıkıntılarına göre karar verin derim :)

Flawless Victory
01.Kasım.2014, 14:08
Daha onceki serilerde boyle bir konu acmaya gerek duymadim ama bu oyunda istediklerimi sahada yaptirabiliyorum. Oyundaki gereksiz detaylar yerine taktik alani cok detayli olsaydi burada daha fazla sey konusabilirdik.

sarianet
01.Kasım.2014, 15:00
vay be cm03-04 beri fm oynuyorum hiç bu hususlara dikkat etmedim
hazır taktikler de biraz tembelliğe itiyor.
türkiyede sıkıntı olmaz da şampiyonlar liginde dikkat etmeye çalışacağım bundan sonra

Corpus
01.Kasım.2014, 15:36
Uzun zamandır taktikler üzerine makaleler okuyup bilgi edinmeye çalışıyorum. Ancak gerçekte anlayabilsem de FM'de kanatların nasıl kullanılacağını, nasıl onlardan verim alınabileceğini bir türlü öğrenemedim ya da benim mantığıma uymuyor bir türlü. Bu yüzden çok uzun zamandır kanatsız taktikler ile oynuyorum. Tabi bunun bana kazançları da olmadı değil. Özellikle madem kanat kullanamıyorum diyerek bekler üzerine çok çalıştım.

Eğer zamanı olan var "hangi kanat tipi hangi taktikte nasıl kullanılır " tarzı bir rehber hazırlarsa çok güzel olabilir.

Tabi benden başka kanat kullanamayan var mı bilemiyorum :D

Zafonte
01.Kasım.2014, 16:28
Ben beta sureci bitene kadar taktiksel analiz yapmama taraftarıyım. Maç motorunda hakikaten çok fazla bug var.

Bafici
01.Kasım.2014, 17:03
Oyunda taktiklere alışma sistemi rakibi analiz etme olayını biraz baltalıyor.Yani her maç formasyon ve taktik değişince takım alışamadığı için tam olarak rakibi domine edemiyorsunuz.