PDA

View Full Version : Taktik Tartışma Platformu

LaigLeNoiR
07.Kasım.2014, 16:18
FM 15 taktikleri hakkındaki sorularınızı burada sorabilir, tartışmalarınızı burada yapabilirsiniz.

Nocna Mora
16.Kasım.2014, 04:19
FM 2014'te AMR ve AML mevkiisindeki oyunculara verdigimiz defansif kanat oyuncusu rolünü FM 15'te aynı mevkii de en iyi nasıl karsılayabiliriz acaba ? Bir fikri olan var mı ?

GicaHagi
19.Kasım.2014, 00:59
Beyler duran toplarda alan savunmasi nasil uygulayabiliriz?

RaSenGan
21.Kasım.2014, 04:12
Tam taktik olmasa da taktikle alakalı bi şey sorucam. Sitedeki iki taktiği indirdim deniyim diye. Biri fmf uzantılı biri tac. Tac olanı görmüyo oyun fmf olanı görüyo. Diğerini nasıl görebilir ?

Namzet
21.Kasım.2014, 04:36
Tam taktik olmasa da taktikle alakalı bi şey sorucam. Sitedeki iki taktiği indirdim deniyim diye. Biri fmf uzantılı biri tac. Tac olanı görmüyo oyun fmf olanı görüyo. Diğerini nasıl görebilir ?

fmf uzantılı taktikleri "taktik yönetimi"nden seçip oyuna aktif edebiliyoruz ancak Tac için bilgim yok aynı şekilde oluyor olabilir denemek lazım

ReaList
26.Kasım.2014, 17:21
FM 2014'te AMR ve AML mevkiisindeki oyunculara verdigimiz defansif kanat oyuncusu rolünü FM 15'te aynı mevkii de en iyi nasıl karsılayabiliriz acaba ? Bir fikri olan var mı ?
Oyuncu komutlarıyla nispeten karşılayabilirsin, vereceğin komutlar:
*Daha fazla pres yap (önde baskı yapması için)
*Daha sıkı markaj yap (bekini takip etmesi için)

Beyler duran toplarda alan savunmasi nasil uygulayabiliriz?
Duran top talimatları bölümünde düzenle kısmına gel, oyunculara ceza sahasını alan olarak savun seçeneğini aktif et, alan olarak ceza alanını parselleyeceklerdir.

ReaList
27.Kasım.2014, 19:39
Fenerbahçe ile 2. sezona başlangıç nazar değmesin :D

http://i.hizliresim.com/78OE5W.jpg

Eğer Online Turksportal Turnuvasında dizayn etmiş olduğum bu taktiğim (4231) tıkır tıkır işlerse FM 15'in ilk taktik paylaşımını konu halinde yaparız artık : )

gfblugano35
27.Kasım.2014, 20:46
Beyler merhaba. 4 4 1 1 oynuyorum. Kontrol dengeli. Lig maclarinda 2.sezonda fenerbahce ile 10nda 10 yaparak basladim. Ancak avrupadan elendim uefadan hemde. Q.P.R ye 6 3 yenildim deplasmanda. Pozisyon vermeden savunma yapabilcegim nasil bir sistem uygulayabilirim ? 4lu orta sahanin gobektekileri on libero olarak oynatabiliyorum ama hep cok pozisyon verip gol yiyorum.

nannar
27.Kasım.2014, 21:39
Fenerbahçe ile 2. sezona başlangıç nazar değmesin :D

http://i.hizliresim.com/78OE5W.jpg

Eğer Online Turksportal Turnuvasında dizayn etmiş olduğum bu taktiğim (4231) tıkır tıkır işlerse FM 15'in ilk taktik paylaşımını konu halinde yaparız artık : )

online maçlarda biraz değişir gibime geliyor ama hayırlısı..

ReaList
28.Kasım.2014, 00:35
online maçlarda biraz değişir gibime geliyor ama hayırlısı..
İster istemez değişecek çünkü taktiğe uyum, kimya gibi etkenlerden uzak olacak, bu yüzden özellikle online maçları bekliyorum ki iyi bir ölçü olacak.

serwan
05.Aralık.2014, 12:00
Malum FM15'te taktik konusu daha zorlu. Ya da en azından bana öyle geliyor. İçinden çıkamadığım noktalarla ilgili bazı sorularım var. Başlık sabitlenirse herkes buradan fikir danışabilir..

Ajax'ı yönetiyorum.

Oturtmaya çalıştığım oyun anlayışı şöyle. Top rakipteyken rakibi bunaltıp pas yapmalarını engellemek ve oyunu kenarlara açma fırsatı vermemek.

Hücumda ise mümkün olduğunca hızlı top dolaştırarak rakibin dengesini bozmak. Topu kanatlara ulaştırarak oyuncuların kenardan içeri girmesini sağlamak.. Rakiplerin daha çok savunma yapmak için sahaya çıkacağını düşünürsek ancak bu şekilde rakiplerin kilidini çözebilirim diye düşünüyorum.

Şimdi sıkıntı şu.. Ne yaparsam yapayım rakibin pas yapmasına engel olamıyorum. Adamlar 2. ve 3. bölgelerde %85-90 pas yüzdesi ile oynuyor. Dolayısı ile bolca pozisyon veriyorum.

Hücumda ise çoğalamıyorum. Topu 2. bölgeden 3. bölgeye taşımakta sıkıntı yaşıyorum.

Şu şekilde bi diziliş ile oynuyorum...

http://i.hizliresim.com/z2Qr2R.jpg

aytekin79
05.Aralık.2014, 12:48
Ekli dosya açılmıyor hocam onu belirteyim.
Savunma yapmak için sahaya çıkacak rakiplere göre ben birkaç tavsiyede bulunayım. Bir defa diziliş üzerinden konuşmak gerekirse bu diziliş ile ileriye kolay top taşıyamazsın çünkü ileri 3'lü hücum görevli ve eğer oyun anlayışında standart , katı , çok katı ise bloklar arasında ciddi kopuklu olacağını düşünüyorum. Forvetini komple forvet -destek yada çalışkan forvet - destek diyebilirsin, kanat oyuncunu içe kat eden-destek rollü görev verebilirsin. Amc rollü oyuncuya Serbest oyuncu dediğine göre o adamdan pres beklemiyorsun galiba. Onun da takım presine katkıda bulunmasını, önde basmasını istiyorsan oyun kurucu-destek verebilirsin, ayrıca oyuncunun özel görevlerinden de daha çok pres yap diyebilirsin.
MC rolüne bişey diyemem fakat özel görevlerden daha çok pres yap seçeneği ekstra seçenek olabilir. DMC rolü savaşçı orta saha yerine ön libero daha mantıklı o bölge için. O bölgede mevkisine daha sadık ,sağlam bir oyuncu olmasını tercih edilebilir.
Stoper oyuncuların çakılı stoper görevli olduğundan topu bir an önce uzaklaştırma çabasına gireceklerdir. Tavsiyem onları standard stoper görevli ve kısa paslı oynatman.Kalecine gelecek olursak dilersen ona da topu beklere kısa dağıt görevi verebilirsin.Libero kaleci rolü de kullanabilirsin

Bunların dışında Oyun Anlayışı ,Takım Şekli, Takım talimatı olarak da şunları kullanabilirsin

Kontra - Çok akıcı

-Defansı ileride kur
-Geniş alanda oyna
-Kısa paslı oyna
-Topa sahip ol
-Topu kanatlara yolla
-Sert orta yap
-Savunmayı orta sahaya yaklaştır.
-Daha fazla pres
-Ayakta Savun
-Sıkı Markaj

Bu şekilde biraz deneyip geri dönüşte bulunabilir misin

serwan
05.Aralık.2014, 13:59
Oyuncu rollerini halihazırda değiştirmiştim. 1-2 tanesini de tavsiyenize uyarak değiştirdim..
Gerisinde çok sıkıntı yoktu zaten. benzer talimatlar vermiştim. Ancak hiç bana mısın demiyor. adamlar önde %90 pas yüzdesi ile oynuyor

aytekin79
05.Aralık.2014, 15:08
Taktiğini mediafire üzerinden paylaşır mısın akşam oyunu açınca bakayım ben de

Artul
05.Aralık.2014, 15:57
FM 15'e kadar bu oyunu hep 4-2-3-1 Geniş Alan dizilimiyle oynadım fakat FM 15'te bu dizilim bir türlü başarıya ulaşamıyor.. Çünkü orta saha mücadelesinde yetersiz kalıyor bu dizilim.. Maç motorunun kilidi orta saha hakimiyetini sağlamakta.. O yüzden 4-3-3 DOS Geniş Alan taktiğine adapte ettim sistemimi ve sonuç harika oldu.. Başakşehirle bir maçta 13 mutlak 21 yarı şans gördüğümü bile hatırlıyorum. Bu oyunda orta sahayı kim elinde tutarsa oyuna o hükmediyor.. Direktiflere gelecek olursak bu her takıma ve oyuncuya göre değişir.. Şöyle ki; daha çalışkan ve kararlı oyuncuların olduğu bir kadro ile takım oyunu oynamak ve ya daha yetenekli ve teknik oyuncuların olduğu kadroyla yaratıcı ve özgür bir futbol oynamak daha kolay ve başarılı olabilir..

AbuzerKadayif
05.Aralık.2014, 16:31
Malum FM15'te taktik konusu daha zorlu. Ya da en azından bana öyle geliyor. İçinden çıkamadığım noktalarla ilgili bazı sorularım var. Başlık sabitlenirse herkes buradan fikir danışabilir..

Ajax'ı yönetiyorum.

Oturtmaya çalıştığım oyun anlayışı şöyle. Top rakipteyken rakibi bunaltıp pas yapmalarını engellemek ve oyunu kenarlara açma fırsatı vermemek.

Hücumda ise mümkün olduğunca hızlı top dolaştırarak rakibin dengesini bozmak. Topu kanatlara ulaştırarak oyuncuların kenardan içeri girmesini sağlamak.. Rakiplerin daha çok savunma yapmak için sahaya çıkacağını düşünürsek ancak bu şekilde rakiplerin kilidini çözebilirim diye düşünüyorum.

Şimdi sıkıntı şu.. Ne yaparsam yapayım rakibin pas yapmasına engel olamıyorum. Adamlar 2. ve 3. bölgelerde %85-90 pas yüzdesi ile oynuyor. Dolayısı ile bolca pozisyon veriyorum.

Hücumda ise çoğalamıyorum. Topu 2. bölgeden 3. bölgeye taşımakta sıkıntı yaşıyorum.

Şu şekilde bi diziliş ile oynuyorum...

Su na bir bakmanı öneririm;
http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=122377

serwan
05.Aralık.2014, 20:54
hazır taktik asla kullanmadım bugüne kadar :D

Önder HOCA
06.Aralık.2014, 04:21
Takım direktiflerinde extradan pres yap dediğimizde defansif mevkilerine sadık kalmasını istediğimiz oyunculara da presi azalt talimatı vermeliyizki mevkilerini pres yapıcam diye kaybetmesin, mesela cl maçlarında benim 2 defansım birden öne çıkıp adama pres yapıcam derken arkalarından bi dünya adam kaçıp gol atıyordu.Zaten defansı ileri çıkar ve topa sahip ol dedikten sonra otomatikman hafif pres talimatı gelmiş olur he mesela süperligde pres talimatıyla oynuyorum rahat götürüyor rakip pozisyon bile bulamıyor çünkü kabiliyetleri yok ama cl ye gelince sıkıntı çıkıyor

gelelim dmc mc 2 lisine dmc de kullandığın rol savunma yapmaz bu adamı mc ye cekıp savasan ortasaha destek (pres için) yapsan dmcyede defansif oyun kurucu savunma versen en azından rakibin pas dengesini biraz bozarsın, ayrıca takıma daha sıkı markaj komutu verebilrsin

Bu arada senin bütün istediklerini karşılayacak yegane mantelite hücum

serwan
06.Aralık.2014, 10:31
öncelikle herkese teşekkürler...
dizilişi değiştirdim..

3dc 3mc 2amrl ve 2st ile oynuyorum..

Aslında gerekli direktifleri vermiştim önceki taktikte de. stoperlerim pres yapıp arkaya adam çıkarmasın diye birine pres yapma ötekine presi azalt komutları vermiştim. dmc mc ve mr'ye daha fazla pres komutu vermiştim. akıcı-kontrol oynuyordum. nedense hücumda çoğalamıyordum. savunmada da yeterli değildim. muhtemelen oyuncu rolleri ile alakalıydı tabi.
şu an taktik fena değil. oturmamasına rağmen çok pozisyon buluyorum. 1-2 pozisyon da veriyorum tabi. en büyük sıkıntım benimkiler 6-7 net bir o kadar yarı net pozisyonu harcarken adamlar leblebi gibi atıyor :D klasik fm. bunu bile özlemişim :D

Önder HOCA
06.Aralık.2014, 14:48
öncelikle herkese teşekkürler...
dizilişi değiştirdim..

3dc 3mc 2amrl ve 2st ile oynuyorum..

Aslında gerekli direktifleri vermiştim önceki taktikte de. stoperlerim pres yapıp arkaya adam çıkarmasın diye birine pres yapma ötekine presi azalt komutları vermiştim. dmc mc ve mr'ye daha fazla pres komutu vermiştim. akıcı-kontrol oynuyordum. nedense hücumda çoğalamıyordum. savunmada da yeterli değildim. muhtemelen oyuncu rolleri ile alakalıydı tabi.
şu an taktik fena değil. oturmamasına rağmen çok pozisyon buluyorum. 1-2 pozisyon da veriyorum tabi. en büyük sıkıntım benimkiler 6-7 net bir o kadar yarı net pozisyonu harcarken adamlar leblebi gibi atıyor :D klasik fm. bunu bile özlemişim :D

Replicating Dortmund's 'gegenpressing' (http://community.sigames.com/showthread.php/367741-Replicating-Dortmund-s-gegenpressing)

aslında şöyle bir başlık vardı

serwan
06.Aralık.2014, 16:57
Replicating Dortmund's 'gegenpressing' (http://community.sigames.com/showthread.php/367741-Replicating-Dortmund-s-gegenpressing)

aslında şöyle bir başlık vardı

aslında incelemek lazım.. zaman bulursam araştıracağım zaten..
taktiğim fena değil ama pozisyon veriyorum. çözebilirsem güzel olacak. cl'de bayern'e karşı 4ccc ile oynadım. 4ccc verdim. 4-0 kaybettim :)

aytekin79
06.Aralık.2014, 17:08
Maç verilerindeki rakibin pas verilerini tam anlayamıyorum , yani bakıyorum pas - hücum ,pas - ortasaha , pas - defans çok yüksek 85-90 civarı diyelim , ama analiz bölümünde rakibin pas trafiğinde oyunculara bireysel olarak baktığımda %80 i geçememişler bunun olması nasıl mümkün olabiliyor :)
Maç verilerindeki toplam pas verisi haricindeki diğer pas verilerine takılmamak gerek

Tapatalk'tan gönderilmiştir.

Önder HOCA
06.Aralık.2014, 17:14
Maç verilerindeki rakibin pas verilerini tam anlayamıyorum , yani bakıyorum pas - hücum ,pas - ortasaha , pas - defans çok yüksek 85-90 civarı diyelim , ama analiz bölümünde rakibin pas trafiğinde oyunculara bireysel olarak baktığımda %80 i geçememişler bunun olması nasıl mümkün olabiliyor :)
Maç verilerindeki toplam pas verisi haricindeki diğer pas verilerine takılmamak gerek

Şöyle oluyor mesela orta sahan defansta pas yapıyorsa defans pas yüzdesine ortasahada pasyağıyorsa ortasaha pas yüzdesine yada hücumda pas yapıyorsa hücum pas yüzdesine ekleniyor. aslında bakarken genel pas yüzdesi ve defans pas yüzdesi yeterli bilgiyi veriyor.

Önder HOCA
06.Aralık.2014, 17:18
Demek istediğim

http://i.hizliresim.com/Yj3oD6.jpg (http://hizliresim.com/Yj3oD6)

http://i.hizliresim.com/PYvj09.jpg (http://hizliresim.com/PYvj09)

2. resimde işaretli olan bölümde pres yaptırmadığımdan yaptıkları yaklaşık 10 tane pas isabet bulmuş zaten bu bölgede pres yapmanın yararından çok zararı var çünkü hem rakip takımın teknik oyuncuları bu bölgede hemde takımım savunma phase ine geçmiş bulunmakta blok sabit kaldığı için gedik bulamıyorlar ve topu geri gönderiyorlar ve presi ilerde tekrar yapıyorum

COLMAN20
06.Aralık.2014, 17:26
Bu konuyu aktif tutmamız gerek :)

aytekin79
06.Aralık.2014, 17:30
Şimdi biraz kafama yattı sağol hocam :)
Aynen dediğin gibi rakibin savunmadaki pas istatistiği daha bir önemli özellikle eğer rakibi ilerde karşılayan oyun anlayışımız var ise

serwan
06.Aralık.2014, 18:12
Taktiğini mediafire üzerinden paylaşır mısın akşam oyunu açınca bakayım ben de

kusura bakma hocam atlamışım. yalnız zaten taktiği işe yaramıyor diye silmiştim.. isterseniz yeni 3-3-4 taktiğimin olduğu oyunun save dosyasını gönderebilirim..

serwan
07.Aralık.2014, 15:09
Bi sorum olacak..

Taktikle hala uğraşıyorum. Bi sürü yazı, araştırma vs okudum.. Aslında kafamdaki taktik artık net.. Ama bunu fm de uygulamak biraz problem.. Ya da ben beceremedim..

3dc 2dm 1mc 2amrl ve 2st dizilişi ile oynuyorum.. Ön taraf aşağı yukarı oturdu.. Pas sayısını ve yüzdesini düşürse de yeni direktifler ile pozisyon bulma sıkıntısını az biraz çözdüm... Son bikaç maçta her ne kadar çoğu gole dönüşmese de yeterince pozisyona girdim.. Hatta birinde vitesse'ye karşı 10 net 11 yarı net pozisyon buldum..
Ancak işin kötü tarafı rakibe pozisyon veriyorum. Evet diziliş özelleikle kanat savunmasında biraz sıkıntı yaratıyor.. Bunun için çözüm düşünüyorum ama oyunda uygulamayı başaramadım..
Hedefim şu.. Top rakibe geçtiği anda dmcler kanat bek gibi kenarlara açılacak.. Orta stoperim öne çıkıp geriye dönen mc ile birlikte göbeği savunacak. Sol kanattaki hücumcu geri dönecek ve strikerlardan biri de dönen topu takip etmek üzere orta sahaya yaklaşacak.. 2 oyuncu (amr ve 1 st önde kalacak)

orta stoperi öne çıkarmak, sol kanadı geri çekmek, strikerı geri çekmek, mc'yi geri çekmek kolay. Bunu yapıyor takım. Lakin dmclerin savunmada kenarlara açılmasını sağlayamıyorum. bu nedenle kanat hücumu yapan takımlara pozisyon veriyorum.. Ayrıca sağ stoperim de her türlü kısıtlamaya rağmen pres yapıp yerini kaybediyor. Benim solkanattan yapılan ataklarda sağ stoper yerini terk ettiği için ve sağ açığın da geri dönmesini istemediğim için ters kanat boş kalıyor.. Rakip uzun top ile oyunu benim sol taraftan sağa yönlendirdiği an savunma dengesiz kalıyor ve pozisyon veriyorum..

özetle dmc'leri nasıl savunmada kenarlara yönlendirebilirim?
stoperimin pozisyonunu kaybetmemesini nasıl sağlayabilirim?

aytekin79
07.Aralık.2014, 15:25
DMC deki oyunculara gizli libero görevi verirsen stoperlerin arasında oynatabilirsin. Sağ ve sol stoperin kanatlara açılacaktır. Yani aslında senin istediğinin benzeri bir durum olacak fakat kanatlara açılacak oyuncuların kenar stoperlerin olacaktır. Ne demek istediğimi ortalama poziyonda daha iyi anlayacaksındır.

Defans çizgini çok ileride kurarsan sanki bek oyuncuların varmış gibi bir dizilişin olacak böylelikle. Kenar stoperlerini bekte de oynayabilen oyunculardan kurarsan daha verimli olacaklardır

serwan
07.Aralık.2014, 15:33
DMC deki oyunculara gizli libero görevi verirsen stoperlerin arasında oynatabilirsin. Sağ ve sol stoperin kanatlara açılacaktır. Yani aslında senin istediğinin benzeri bir durum olacak fakat kanatlara açılacak oyuncuların kenar stoperlerin olacaktır. Ne demek istediğimi ortalama poziyonda daha iyi anlayacaksındır.

Defans çizgini çok ileride kurarsan sanki bek oyuncuların varmış gibi bir dizilişin olacak böylelikle. Kenar stoperlerini bekte de oynayabilen oyunculardan kurarsan daha verimli olacaklardır

Bunu düşündüm ancak rakibin kanat hücumlarını daha önde karşılamak istiyorum.. Stoperler kenarlara açılsa bile geride kalmış olacaklar..
ayrıca gizli libero rolü verirsem hücumdaki etkinliğim oldukça düşecektir bence..

serwan
07.Aralık.2014, 15:37
Ayrıca 2 stoper kenara açılıp 1 stoper öne çıkınca yüksek ortalar sıkıntı olur.. Dmc'ler havada stoperler kadar etkili olamaz diye düşünüyorum

aytekin79
07.Aralık.2014, 15:45
DMC leri top rakipteyken kanatta karşılayacak bir rolü yok zaten DMC nin görevi de o değildir hocam :) Özel görevlerden taç çizgisine yakın oynar ppm 'i işine yarayabilir. Ama bu özelliği kazansa bile top sendeyken çizgiye kayacaktır diye düşünüyorum.
Top rakipteyken kanatlara yayılmasını istiyorsan buna en yakın yöntem yanlızca şu olabilir . Savaşçı Ortasaha rolü verilebilir dmc lere ve takımın oyun şeklini de geniş alan yapabilirsin. Şu anki düzende geniş alanda mı oynuyordun ?

aytekin79
07.Aralık.2014, 15:48
Ayrıca 2 stoper kenara açılıp 1 stoper öne çıkınca yüksek ortalar sıkıntı olur.. Dmc'ler havada stoperler kadar etkili olamaz diye düşünüyorum

Olmaz olur mu hocam tabiki etkili :) Hava topunda iyi olması bana göre dmc lerin en önemli özelliklerinden biri, özellikle half back ( gizli libero ) oynayacaklarsa . Çünkü normal DMC 'ye göre daha da geride karşılayacaklar rakibin uzun top girişimlerini

serwan
07.Aralık.2014, 16:21
Evet geniş alanda oynuyorum. Ppm uzun sürer ya :) savaşçı orta saha yapınca da topa bastıkları için kanat yine boş kalabiliyor

Önder HOCA
07.Aralık.2014, 16:36
Şimdi gizli liberonun görevi top sendeyken defansın ortasına yerleşmesi top rakibe geçtiği anda da hafif ileri çıkıp baskı uygulaması kanatlara kayıp preste yapması görevleridir (tabiki bir bek yada defansif kanat oyuncusu kadar olmaz ama diğer dmclere göre daha ideal tercihtir) ve defansın daha ileri çıkabilmesi için idealdir

Amr ve aml oyuncularına adam markajı vermeyı denedınmı gerçi pek çözüm olmayacak

En ideali amr ve aml yi mr ve ml ye çekmek

serwan
07.Aralık.2014, 17:06
Şimdi gizli liberonun görevi top sendeyken defansın ortasına yerleşmesi top rakibe geçtiği anda da hafif ileri çıkıp baskı uygulaması kanatlara kayıp preste yapması görevleridir (tabiki bir bek yada defansif kanat oyuncusu kadar olmaz ama diğer dmclere göre daha ideal tercihtir) ve defansın daha ileri çıkabilmesi için idealdir

Amr ve aml oyuncularına adam markajı vermeyı denedınmı gerçi pek çözüm olmayacak

En ideali amr ve aml yi mr ve ml ye çekmek

gizli libero denedim zaten.. olmuyor tabi istediğim gibi. Amr raumdeuter olarak oynuyor ve çok faydalı. Mr'ye çekersem hücumda verim alamam..
sıkı markaj nispeten iş görüyor aslında. Olmazsa amr'ye ve aml'ye sıkı markaj verip st'leri önde bırakacağım..

Önder HOCA
07.Aralık.2014, 17:42
gizli libero denedim zaten.. olmuyor tabi istediğim gibi. Amr raumdeuter olarak oynuyor ve çok faydalı. Mr'ye çekersem hücumda verim alamam..
sıkı markaj nispeten iş görüyor aslında. Olmazsa amr'ye ve aml'ye sıkı markaj verip st'leri önde bırakacağım..

3 at the back - anyone trying this? (http://community.sigames.com/showthread.php/405459-3-at-the-back-anyone-trying-this)

serwan
07.Aralık.2014, 18:45
Teşekkürler. Okuyacağım fırsat bulunca..
Fm'nin bir an önce savunma için ayrı hücum için ayrı taktik yapabilmeye olanak vermesi lazım

kilham96
07.Aralık.2014, 18:49
Fm'nin bir an önce savunma için ayrı hücum için ayrı taktik yapabilmeye olanak vermesi lazım

Çok mantıklı hocam çok basit bir olay ama aklıma hiç gelmemişti sen getirdin.Bizi şu oyunun fikir babası yapsınlar :D

nostalgia
07.Aralık.2014, 23:46

ahh ah şu olay gelse efsane olacak zaten :)

Önder HOCA
08.Aralık.2014, 00:43
Sadece o olay değil ki kendi yarı alanında ve rakip yarı alanında da dizilimleri belirlemeliyiz aslında

rexpo1994
09.Aralık.2014, 20:27
Bana yararlı bir frikik taktiği verir misiniz.:)

serwan
09.Aralık.2014, 21:41
Bana yararlı bir frikik taktiği verir misiniz.:)
edit...............

rexpo1994
09.Aralık.2014, 22:59
edit...............

Teşekkürler:)

Bowlz
10.Aralık.2014, 02:11
alt lig takımlarıyla ilgili taktikler hakkında ne söyleyebiliriz? oyuncuların özellikleri çok düşük olduğu için zaten sahada istediğinizi yaptırmanız çok zor. bu yüzden ben genelde takıma değil, oyuncuların mevkisel özelliklerine göre taktik yapmaya çalışıyorum ama bir türlü başarılı olamadım. pozisyona girmekte inanılmaz zorlanıyorum. genelde standart rolleri tercih ediyorum ama topu ayağımda tutmakta, rakip yarı sahada çoğalmakta çok problem yaşıyorum. bu konuda önerileriniz nelerdir?

nannar
10.Aralık.2014, 11:29
Günaydın... Ben yıllardır bunu dile getiriyorum ama duyan yok :) Top rakipteyken ve bizdeyken diye 2 taktik yapmaya izin verilmediği sürece aklınızdaki sistemi sahaya tam olarak yansıtamazsınız. Aslına bakılırsa gerçekçilik bozulabilir dediğimiz olay gelirse.Böylesi belki de zevk katıyordur...

Yukarda yazılanları okudum ve naçizane bazı fikir ve önerilerimi yazmak istedim. Öncelikle şunu belirteyim,oyunun iki yönünü de mükemmele yakın oynayan bir kadro yapınız (DC'den SC'ye kadar ) yok ise önde pres yapan, hızlı hücuma çıkan ve aynı zamanda da topa hakim olan bir sistem KURAMAZSINIZ... Futbolcuların bu tempoya ayak uydurması da zaten zor. Hem tempo yapacaksın hem de top rakipteyken pres yapacaksın :) Böyle sistem kurduğunuzda bir sürü pozisyona girdiğinizi (10-15 tane mutlak ve yarı şans) fakat maçlarda sürekli gollerin kaçtığınız izlersiniz. Ayrıca önde bastığınız için arkada boş alanlar da kalabilir ve rakip 2 kez gelip 2 tane sallar gider...
serwan DMC'lerin bek gibi davranması zaten zor.Fakat "geniş alanda oyna" komutuyla biraz daha kaymalarını sağlayabilirsin.
Takım komutlarından "Mevkinizi terketmeyin" komutu da savunmada fazla yer kaybetmeden oynamanızı sağlar.

Şahsi görüşüm en etkili pres oyuncu sayınızın en fazla olduğu bölgede yaptığınız prestir ve bu da genelde orta alanda olur. Rakibin savunma arkasına top attığı maçlar dışında tüm organizasyonların orta alandan başladığı düşünülürse rakibi de bozmuş olursunuz. Bir de eğer tempolu ve dikine futbol oynayacaksanız oyuncularınızı top rakipteyken biraz dinlendirmek adına presi azaltmanızda fayda var. Bu seride maalesef dikine ve tempolu oynatmaya çalışyığınız taktiklerin savunma zaafı kaçınılmaz gibi duruyor. O yüzden yavaş tempo (pas hatasını azaltır ama rakibi hazırlıksız yakalama şansınız da azalır) , kalabalık orta saha ile yoğun pres , destek rollü santraforlar (orta alan ile hücum hattının bağlantısı olmadığı sürece hücumda etkinlik sağlanmıyor) , hücum rollü bek oyuncuları (hücumlarda rakip alanda müthiş faydalılar ) kullanmanızı tavsiye ederim :)

perpetua
10.Aralık.2014, 13:06
Bi sorum olacak..

Taktikle hala uğraşıyorum. Bi sürü yazı, araştırma vs okudum.. Aslında kafamdaki taktik artık net.. Ama bunu fm de uygulamak biraz problem.. Ya da ben beceremedim..

3dc 2dm 1mc 2amrl ve 2st dizilişi ile oynuyorum.. Ön taraf aşağı yukarı oturdu.. Pas sayısını ve yüzdesini düşürse de yeni direktifler ile pozisyon bulma sıkıntısını az biraz çözdüm... Son bikaç maçta her ne kadar çoğu gole dönüşmese de yeterince pozisyona girdim.. Hatta birinde vitesse'ye karşı 10 net 11 yarı net pozisyon buldum..
Ancak işin kötü tarafı rakibe pozisyon veriyorum. Evet diziliş özelleikle kanat savunmasında biraz sıkıntı yaratıyor.. Bunun için çözüm düşünüyorum ama oyunda uygulamayı başaramadım..
Hedefim şu.. Top rakibe geçtiği anda dmcler kanat bek gibi kenarlara açılacak.. Orta stoperim öne çıkıp geriye dönen mc ile birlikte göbeği savunacak. Sol kanattaki hücumcu geri dönecek ve strikerlardan biri de dönen topu takip etmek üzere orta sahaya yaklaşacak.. 2 oyuncu (amr ve 1 st önde kalacak)

orta stoperi öne çıkarmak, sol kanadı geri çekmek, strikerı geri çekmek, mc'yi geri çekmek kolay. Bunu yapıyor takım. Lakin dmclerin savunmada kenarlara açılmasını sağlayamıyorum. bu nedenle kanat hücumu yapan takımlara pozisyon veriyorum.. Ayrıca sağ stoperim de her türlü kısıtlamaya rağmen pres yapıp yerini kaybediyor. Benim solkanattan yapılan ataklarda sağ stoper yerini terk ettiği için ve sağ açığın da geri dönmesini istemediğim için ters kanat boş kalıyor.. Rakip uzun top ile oyunu benim sol taraftan sağa yönlendirdiği an savunma dengesiz kalıyor ve pozisyon veriyorum..

özetle dmc'leri nasıl savunmada kenarlara yönlendirebilirim?
stoperimin pozisyonunu kaybetmemesini nasıl sağlayabilirim?

2 degil 3 DM deneyebilirsin. Bunlardan merkezde olanina destek gorevi verip, diger ikisine savun gorevi verirsen 3'lu savunmada kaymalari daha iyi yapar, destek gorevi verilen oyuncu da hucumda biraz daha ileride oynar. Ancak bu da ideal bir cozum degil.

Takimin savunma yaptigi anlari ikiye ayirabiliriz. Rakip oyun kurarken yari alaninda yaptigin savunma ve rakip topu kaptigi anda oyuncularinin hucumdan savunmaya gecerken yaptigi savunma. Oyunculari sahada dizdigin yerler rakip oyun kurarken kendi yari alaninda yaptigin savunmada alinacak pozisyonlari gosterir. Sen de iki tane DM kullanarak oyuncularina rakip hucum ederken merkezi kapatmalarini istedigini soylemissin.

2 DM senin takiminin hucumdan, savunmaya gecis oyununda kanatlari kapatir ancak mevkileri itibariyle esas isleri merkezi savunmak cunku onlari merkeze yerlestirmissin. Yani rakip senin yari sahana yerlestiginde bu oyuncularin esas gorevi merkezi kapatmak.

Muthemelen bu tercihi, bu oyuncularin hucumda yapmalarini istedigine dayanarak yaptin fakat dizilis takimin kendi yari alaninda nasil savunmada dizilecegini gosterir sadece. Oyunculara verdigin roller ise top sende oldugu zaman ne yapacaklarini belirler.

Eger kanattan ileriye cikmayacak, merkeze yakin kalip pas trafigine yardimci olacak ve savunmada kanatlari savunacak bir oyuncu ariyorsan, oyunculari WB mevkisinde oynatip bu yil eklenen Inverted Wingback rolu ve destek gorevi cok daha dogru olur.

Ancak bunu yapinca da mevcut dizilisle merkez orta saha sadece bir oyuncuya kalir ve gobekten zorlanmaya baslarsin.

Kisacasi eger ille de 4 tane forvetle oynamak istiyorsan (AMR / AML / ST / ST), sadece 6 oyuncuyla savunma yaparak geride rakibe alan birakmadan oynaman pek mumkun degil. En ideali 4'lu savuma ve 2 DM kullanmak ve sahayi enine bu 6 oyuncu ile kapatip, merkezdeki DM'lerin bir tac cizgisinden diger tac cizgisine savunmacilara yardim etmesini saglamak.

serwan
10.Aralık.2014, 20:01
Günaydın... Ben yıllardır bunu dile getiriyorum ama duyan yok :) Top rakipteyken ve bizdeyken diye 2 taktik yapmaya izin verilmediği sürece aklınızdaki sistemi sahaya tam olarak yansıtamazsınız. Aslına bakılırsa gerçekçilik bozulabilir dediğimiz olay gelirse.Böylesi belki de zevk katıyordur...

Yukarda yazılanları okudum ve naçizane bazı fikir ve önerilerimi yazmak istedim. Öncelikle şunu belirteyim,oyunun iki yönünü de mükemmele yakın oynayan bir kadro yapınız (DC'den SC'ye kadar ) yok ise önde pres yapan, hızlı hücuma çıkan ve aynı zamanda da topa hakim olan bir sistem KURAMAZSINIZ... Futbolcuların bu tempoya ayak uydurması da zaten zor. Hem tempo yapacaksın hem de top rakipteyken pres yapacaksın :) Böyle sistem kurduğunuzda bir sürü pozisyona girdiğinizi (10-15 tane mutlak ve yarı şans) fakat maçlarda sürekli gollerin kaçtığınız izlersiniz. Ayrıca önde bastığınız için arkada boş alanlar da kalabilir ve rakip 2 kez gelip 2 tane sallar gider...
@serwan (http://forum.turksportal.net/vb/members/serwan.html) DMC'lerin bek gibi davranması zaten zor.Fakat "geniş alanda oyna" komutuyla biraz daha kaymalarını sağlayabilirsin.
Takım komutlarından "Mevkinizi terketmeyin" komutu da savunmada fazla yer kaybetmeden oynamanızı sağlar.

Şahsi görüşüm en etkili pres oyuncu sayınızın en fazla olduğu bölgede yaptığınız prestir ve bu da genelde orta alanda olur. Rakibin savunma arkasına top attığı maçlar dışında tüm organizasyonların orta alandan başladığı düşünülürse rakibi de bozmuş olursunuz. Bir de eğer tempolu ve dikine futbol oynayacaksanız oyuncularınızı top rakipteyken biraz dinlendirmek adına presi azaltmanızda fayda var. Bu seride maalesef dikine ve tempolu oynatmaya çalışyığınız taktiklerin savunma zaafı kaçınılmaz gibi duruyor. O yüzden yavaş tempo (pas hatasını azaltır ama rakibi hazırlıksız yakalama şansınız da azalır) , kalabalık orta saha ile yoğun pres , destek rollü santraforlar (orta alan ile hücum hattının bağlantısı olmadığı sürece hücumda etkinlik sağlanmıyor) , hücum rollü bek oyuncuları (hücumlarda rakip alanda müthiş faydalılar ) kullanmanızı tavsiye ederim :)

2 degil 3 DM deneyebilirsin. Bunlardan merkezde olanina destek gorevi verip, diger ikisine savun gorevi verirsen 3'lu savunmada kaymalari daha iyi yapar, destek gorevi verilen oyuncu da hucumda biraz daha ileride oynar. Ancak bu da ideal bir cozum degil.

Takimin savunma yaptigi anlari ikiye ayirabiliriz. Rakip oyun kurarken yari alaninda yaptigin savunma ve rakip topu kaptigi anda oyuncularinin hucumdan savunmaya gecerken yaptigi savunma. Oyunculari sahada dizdigin yerler rakip oyun kurarken kendi yari alaninda yaptigin savunmada alinacak pozisyonlari gosterir. Sen de iki tane DM kullanarak oyuncularina rakip hucum ederken merkezi kapatmalarini istedigini soylemissin.

2 DM senin takiminin hucumdan, savunmaya gecis oyununda kanatlari kapatir ancak mevkileri itibariyle esas isleri merkezi savunmak cunku onlari merkeze yerlestirmissin. Yani rakip senin yari sahana yerlestiginde bu oyuncularin esas gorevi merkezi kapatmak.

Muthemelen bu tercihi, bu oyuncularin hucumda yapmalarini istedigine dayanarak yaptin fakat dizilis takimin kendi yari alaninda nasil savunmada dizilecegini gosterir sadece. Oyunculara verdigin roller ise top sende oldugu zaman ne yapacaklarini belirler.

Eger kanattan ileriye cikmayacak, merkeze yakin kalip pas trafigine yardimci olacak ve savunmada kanatlari savunacak bir oyuncu ariyorsan, oyunculari WB mevkisinde oynatip bu yil eklenen Inverted Wingback rolu ve destek gorevi cok daha dogru olur.

Ancak bunu yapinca da mevcut dizilisle merkez orta saha sadece bir oyuncuya kalir ve gobekten zorlanmaya baslarsin.

Kisacasi eger ille de 4 tane forvetle oynamak istiyorsan (AMR / AML / ST / ST), sadece 6 oyuncuyla savunma yaparak geride rakibe alan birakmadan oynaman pek mumkun degil. En ideali 4'lu savuma ve 2 DM kullanmak ve sahayi enine bu 6 oyuncu ile kapatip, merkezdeki DM'lerin bir tac cizgisinden diger tac cizgisine savunmacilara yardim etmesini saglamak.

Teşekkürler.. Aslında başta 3dm ile yapmıştım taktiği.. Aklımdaki savunma ve hücum dizilişlerini sahaya yansıtamıyorum hiç bi şekilde. Inverted wing back aklıma geldi ama oyuncular o bölgeye uygun değil..

Hücumda şöyle:

----dc----dc----dc----
-----------------------
----------dm----------
------mc------dm-----
amr----------------aml
--------st--------------
---------------st-------

savunmada ise şöyle:

-------dc-----dc-------
dm---mc-----dc----dm

amr-------st--------aml
-----------st------------

gibi dizilmek istiyorum ama çok mümkün görünmüyor..

serwan
10.Aralık.2014, 20:03
Dm'leri inverted wb olarak deneyip topla içe kat etmelerini ve az orta açmalarını isteyeceğim.. Bakalım...

Önder HOCA
10.Aralık.2014, 21:21
Aslında oyunda 4 çeşit dizilim var

1)Defans dizilimi(Kendi yarıalanımızda)
2)Topu kaparkapmaz aldığımız takım şekli
3)Atak dizilimi
4)Topu kaybedince takımın aldığı dizilim (Rakip yarı alanda)

The Mentality Ladder: A Practical Framework for Understanding Fluidity and Duty - Page 2 (http://community.sigames.com/showthread.php/382854-The-Mentality-Ladder-A-Practical-Framework-for-Understanding-Fluidity-and-Duty?p=9488066&viewfull=1#post9488066)

Lakin bunları uygulamak çok zahmetli binbir türlü değişken giriyor işini içine bunu daha basite indirgemeleri lazım, sonuçta oyundaki mevcut taktik motoru yegane değil

biz istiyoruzki oyuncuları şu şu şu durumlarda elle mevkilendirelim, yani mesela oyuncu aml mevkisinde olsun bu oyuncunun defence phasede gelebileceği maksimum derinlik olsun bizde defans yaparken duracağı noktayı belirleyelim (hücum noktası ve gelebileceği derinlik arasında istediğimiz yere konumlandırabilelim tabi bunda oyuncu statları ve oyuncuya veriğimiz rol ve görevde etkili olsun, sonuçta içe kateden bir oyuncunun defansif kanat oyuncusu kadar defans yapamayacağı ortada)

nannar
10.Aralık.2014, 22:03
çok şey istiyorsunuz :)

Önder HOCA
10.Aralık.2014, 22:15
çok şey istiyorsunuz :)

Bunu sende istiyorsun biliyorum abi :)

serwan
10.Aralık.2014, 22:18

3)Atak dizilimi

The Mentality Ladder: A Practical Framework for Understanding Fluidity and Duty - Page 2 (http://community.sigames.com/showthread.php/382854-The-Mentality-Ladder-A-Practical-Framework-for-Understanding-Fluidity-and-Duty?p=9488066&viewfull=1#post9488066)

Lakin bunları uygulamak çok zahmetli binbir türlü değişken giriyor işini içine bunu daha basite indirgemeleri lazım, sonuçta oyundaki mevcut taktik motoru yegane değil

biz istiyoruzki oyuncuları şu şu şu durumlarda elle mevkilendirelim, yani mesela oyuncu aml mevkisinde olsun bu oyuncunun defence phasede gelebileceği maksimum derinlik olsun bizde defans yaparken duracağı noktayı belirleyelim (hücum noktası ve gelebileceği derinlik arasında istediğimiz yere konumlandırabilelim tabi bunda oyuncu statları ve oyuncuya veriğimiz rol ve görevde etkili olsun, sonuçta içe kateden bir oyuncunun defansif kanat oyuncusu kadar defans yapamayacağı ortada)

Bu kadar uğraşmak gerçekten zor.. En azından benim için.. Okumaya bile üşendim. Adam sayfalarca yazmış :)

perpetua
10.Aralık.2014, 22:23

3)Atak dizilimi

Bunlardan 1 numarali olani bizim taktik tahtasina koydugumuz dizilis.

2 numarali olanini oyun anlayisi, felsefe ve oyuncu rolleri belirliyor. Daha ofansif oyun anlayisinda oyuncular daha cabuk one dogru hamle yapiyor, defansif oyun anlayisinda ise oyuncular hucuma daha guvenli cikmak istiyor, topu kaybedip kontra riski olmadigi zaman ileriye dogru cikiyorlar. Cok akici felsefe kullanmadiginiz zaman da bekler, orta saha oyunculari ve forvetler biraz daha ofansif bir oyun anlayisi benimseyip kendilerini one atiyorlar. Hucum gorevi verilmis oyuncular da ileriye cikmalari istendigi icin daha one dogru cikiyor.

3 numarali olan olan kullandiginiz oyuncu rollerine bagli.

4 numara ise hem oyun anlayisina hem de pres anlayisiniza bagli. Daha ofansif oyun anlayislari, ayni zamanda daha cok pres getiriyor. Bunu takim komutlariyla azaltabiliyorsunuz ama savunma anlayisinizi "savun" oyun anlayisi gibi, hucum anlayisinizi da "hucum" oyun anlayisi gibi yapmak mumkun degil. Ancak eger hucum oyun anlayisi ile oynayip, takiminizdan cok daha az pres yapmasini ve savunma cizgisini cok daha geride kurmasini isterseniz, hucum oyun anlayisindaki gibi savunma yapmak yerine standart oyun anlayisindaki gibi savunma yaptirtabilirsiniz takima (yani iki tik daha defansif oyun anlayisinda oldugu gibi savunma).

Önder HOCA
10.Aralık.2014, 22:35
......

Abi eğer bana yazdıysan onlar attığım linkte yazıyor ve onları okudum ama bunları uygularken sıkıntı çıkıyor bu manada oyun birazdaha basite indirgenmeli diye düşünüyorum

Lakin 4. maddeye açıklık getirdiğin iyi oldu ''takiminizdan cok daha az pres yapmasini ve savunma cizgisini cok daha geride kurmasini isterseniz, hucum oyun anlayisindaki gibi savunma yapmak yerine standart oyun anlayisindaki gibi savunma yaptirtabilirsiniz takima ''

Abi sana mesaj da atmıştım; bunun tam tersini denerken mesela ilerde savunma çizgisi daha fazla pres ile kontra atak mantalitesinde ki pres ile hücum mantalitesinin pres anlayışının birbirine yakın olması lazım lakin başaramadım

perpetua
10.Aralık.2014, 22:47
Abi eğer bana yazdıysan onlar attığım linkte yazıyor ve onları okudum ama bunları uygularken sıkıntı çıkıyor bu manada oyun birazdaha basite indirgenmeli diye düşünüyorum

Yok sana yazmadim, genel olarak okuyan belki faydalanabilir diye yazdim.

Lakin 4. maddeye açıklık getirdiğin iyi oldu ''takiminizdan cok daha az pres yapmasini ve savunma cizgisini cok daha geride kurmasini isterseniz, hucum oyun anlayisindaki gibi savunma yapmak yerine standart oyun anlayisindaki gibi savunma yaptirtabilirsiniz takima ''

Abi sana mesaj da atmıştım; bunun tam tersini denerken mesela ilerde savunma çizgisi daha fazla pres ile kontra atak mantalitesinde ki pres ile hücum mantalitesinin pres anlayışının birbirine yakın olması lazım lakin başaramadım

Mantalite farki biraz etkiliyordur ama eger cok daha ileride savunma cizgisi ve cok daha fazla pres istersen (hatta daha sert topa girmek de faydali olur) en azindan biraz daha yakin olur

perpetua
10.Aralık.2014, 22:54
savunmada ise şöyle:

-------dc-----dc-------
dm---mc-----dc----dm

amr-------st--------aml
-----------st------------

gibi dizilmek istiyorum ama çok mümkün görünmüyor..

O zaman dizilisi bu sekilde yapman gerekli.

Yani:

DC DC
WBR DM DM WBL

AMR AMC AML
ST

Hucumdaki dizilisi basarmak icin de:

WBR ile WBL inverted wing back.
DM'lerden bir tanesi Halfback, digeri Defensive Midfielder (Support) veya Regista.

AMC'yi de shadow striker olarak kullanabilirsin.

Önder HOCA
11.Aralık.2014, 00:28
Şöyle bir pdf düzenlenmiş

http://www.alanthompsonfm.com/wp-content/uploads/2014/02/The-Mentality-Ladder.pdf

Alicanfmfan
11.Aralık.2014, 02:15
2014'ü oynamadığım için birşey soracağım. Bu 2015'te taktik olarak sadece ekrandakileri mi seçebiliyoruz, yani mesela eskiden imleci istediğimiz yere kadar çekebilirdik. Şimdi kalıplaşmış seçeneklerde mi veriliyor, oyuncu özelliklerinde. Ya da takımın da bi sistemi mi var ben mi göremiyorum? Mesela oyun ipuçlarında 'Kontra opsiyonunu seçmek bazen ani ataklar kazandırabilir' diyor oysa ki Kontra opsiyonu önceki serilerde vardı yada ben yaşlandım mı ? :)

Ralph
11.Aralık.2014, 17:24
Eskişehir'i yönetiyorum ilk senemdeyim. Her şey harika gidiyor ligin ilk yarısını lider kapattım ama birden bir şeyler oldu. Buna nasıl bir çözüm bulunur? Liderken fark 12 puana çıktı 7. sıraya geriledim.

http://i.imgur.com/8xbnPJV.png

aytekin79
11.Aralık.2014, 17:26
Eskişehir'i yönetiyorum ilk senemdeyim. Her şey harika gidiyor ligin ilk yarısını lider kapattım ama birden bir şeyler oldu. Buna nasıl bir çözüm bulunur? Liderken fark 12 puana çıktı 7. sıraya geriledim.

http://i.imgur.com/8xbnPJV.png

Kendine haksızlık etme fikstür de fiktürmüş yani :) Bir tökezlemişsin arkası gelmiş .

Ralph
11.Aralık.2014, 17:28
Vallahi ne yapacağımı şaşırdım. Şampiyonlukmu geliyor derken Avrupa Ligi bile yalan oldu. Dediğin gibi fikstürde zor. Şu zorları atlatalım bakalım ne olacak.

sarianet
13.Aralık.2014, 02:05
Takımın moral durumu da çok önemli çok iyi giderken alaınan malubiyet teknik heyetle tartışan futbolcu fealan derken ipler elden kaçabiliyor

Mobil

byariff
13.Aralık.2014, 02:53
ya beyler 15 deki taktik alanini sevmedim klasige cevirebilirmiyiz 13 deki gibi...

wolfson
14.Aralık.2014, 14:30
Bildiğim şeyleri belki de yanlış biliyorumdur diye soruyorum. Oyun anlayışı standart olup dikine pas yapan takımla hücum oynayıp dikine pas yapan takımın dikine pas oranı farklı di mi? Tam anlatamadım. Yani oyun anlayışı oyuna nasıl etki ediyor? Standarttan hücuma aldığımızda takımın daha ilerde savunma, daha fazla dikine pas, daha tempolu oynamalı di mi? Başka bi sonucu olamaz :D

aytekin79
14.Aralık.2014, 14:34
Bildiğim şeyleri belki de yanlış biliyorumdur diye soruyorum. Oyun anlayışı standart olup dikine pas yapan takımla hücum oynayıp dikine pas yapan takımın dikine pas oranı farklı di mi? Tam anlatamadım. Yani oyun anlayışı oyuna nasıl etki ediyor? Standarttan hücuma aldığımızda takımın daha ilerde savunma, daha fazla dikine pas, daha tempolu oynamalı di mi? Başka bi sonucu olamaz :D

FM 14 zamanında yazılmış şu rehbere göz atmanı tavsiye ederim. :)

http://dosya.turksportal.net/research/Taktik_Rehberi_Turksportal.htm

EmrahYilmaz10
25.Aralık.2014, 14:12
Merhaba arkadaşlar, bende Beşiktaş'ı yönetiyorum oyuna başladığım günden beri save/load'la oynadım. Artık böyle sarmayacağını düşünüp taktik geliştirmem gerektiğini düşündüm şimdi Beşiktaş'ı yönetiyorm, 2.sezona başlayacağım, ilk sezon Süperlig, Avrupa ligi, Türkiye Kupası ve Tff Süper Kupa'yı aldım. 2.sezona başlarken Beşiktaş'ın başında oynayacağım en zor maç geldi, Chelsea. Resmen uzay takım yapmış Abram dayı :). Şöyle birşey yaptım, elit takımlara taktik geliştirebilmek için kaydettim ve yine save/load yaptım. Ama taktiklerimi görmek için tabii ki hiçbir işe yaramadı belki 5 maç yaptım hepsinde ne denediysem sonuç aynı. istatistikler aldı başını gidiyor benim tek yüksek istatistiğim faul oluyor:) İşin özü;
Yaptığım taktik, süperlig ve avrupa liginde kusursuz işledi yani elit takımlara karşı oynamadığım her maçta oyunun hakimi bendim. Kalecimden forvetime kadar herkes soğukkanlı ve bilinçli oynuyordu ama bu maçta hepsi kuyruğunu kıstırdı bir pozisyonda forvet kaleciyle karşı karşıya taca attı abartmıyorum :)
4-2-4 oynuyorum. dm-drl-mcrl-amrl-strl şekli diziliyorum. Kontrollü, çok akıcı.
yorumlarınızı bekliyorum

urwrdskkn
25.Aralık.2014, 16:56
Merhaba arkadaşlar, bende Beşiktaş'ı yönetiyorum oyuna başladığım günden beri save/load'la oynadım. Artık böyle sarmayacağını düşünüp taktik geliştirmem gerektiğini düşündüm şimdi Beşiktaş'ı yönetiyorm, 2.sezona başlayacağım, ilk sezon Süperlig, Avrupa ligi, Türkiye Kupası ve Tff Süper Kupa'yı aldım. 2.sezona başlarken Beşiktaş'ın başında oynayacağım en zor maç geldi, Chelsea. Resmen uzay takım yapmış Abram dayı :). Şöyle birşey yaptım, elit takımlara taktik geliştirebilmek için kaydettim ve yine save/load yaptım. Ama taktiklerimi görmek için tabii ki hiçbir işe yaramadı belki 5 maç yaptım hepsinde ne denediysem sonuç aynı. istatistikler aldı başını gidiyor benim tek yüksek istatistiğim faul oluyor:) İşin özü;
Yaptığım taktik, süperlig ve avrupa liginde kusursuz işledi yani elit takımlara karşı oynamadığım her maçta oyunun hakimi bendim. Kalecimden forvetime kadar herkes soğukkanlı ve bilinçli oynuyordu ama bu maçta hepsi kuyruğunu kıstırdı bir pozisyonda forvet kaleciyle karşı karşıya taca attı abartmıyorum :)
4-2-4 oynuyorum. dm-drl-mcrl-amrl-strl şekli diziliyorum. Kontrollü, çok akıcı.
yorumlarınızı bekliyorum
Birincisi 4-2-4 Büyük Takımların Rahatça Skora Gidebileceği Gibi Çok Kolay'da Gol Yiyebileceği Taktik Olduğunu Düşünüyorum ki Seninkisi Biraz Aşırı Ofansif Bir Taktik. kontrollü Taktik Yapacaksan Orta Sahayı Tamamen Kontrol Altına Alman Lazım Bunun İçin Hiç Direktif Ve Oyun Stilini Değiştirmeden 4-3-1-2 Sistemini (3mc-1amc-2st) Veya 4-1-3-2 Sistemini (1dm-3mc-2st) Tavsiye Edebilirim.

EmrahYilmaz10
26.Aralık.2014, 19:09
Birincisi 4-2-4 Büyük Takımların Rahatça Skora Gidebileceği Gibi Çok Kolay'da Gol Yiyebileceği Taktik Olduğunu Düşünüyorum ki Seninkisi Biraz Aşırı Ofansif Bir Taktik. kontrollü Taktik Yapacaksan Orta Sahayı Tamamen Kontrol Altına Alman Lazım Bunun İçin Hiç Direktif Ve Oyun Stilini Değiştirmeden 4-3-1-2 Sistemini (3mc-1amc-2st) Veya 4-1-3-2 Sistemini (1dm-3mc-2st) Tavsiye Edebilirim.
Mantık olarak oyunun da genetiğine baktığımızda dediğin işime yarar doğru. Fakat ben bu taktiği iyieştirmenin veya bunun türevi bir şey üretmenin peşindeydim. İşin aslı bu sezona girmeden önce tüm oyuncu grubumu ve rotasyonumu bu taktiğe göre ayarladım :)
Az önce son maçımı yapıp oyundan çıktım. Kayserisporu 6-0 yendim As kadroya yakım bir takım çıkardım. Zaten şuan kadromda Ozzie, Veli ve Töre kaldı diğerlerini sattım. Şuan ki oyuncu grubum 2 yıl sonra dünyaya damgasını vuracaktır.
Şimdi yazarken aklıma geldi acaba takım uyumu etkiler mi taktiğimin sahaya yansımasını. Çünkü Geçen seneki oyuncu grubum bayağı birlikteydi.

peker_553
27.Aralık.2014, 01:37
Arkadaslar ben şu an M'gladcbahin basindayim sıkıntı şu ben kafamda ki taktgi oyuna aktaramyrm.mesela; oyunu kanatlaradan oynamk istyrm bek oyuncularmda atağa kalksin sirf bu yuzden iki tane dmc oynatyrm bekler ataga kalktgnda onlar sabit kalsin.ben bnu yaparken de dikine pas dusuk tempo defanstan kisa pasla cik kanatlari kullan dar alan diye talimatlar veriyom.ekstra biseye gerek var mi.hizli tempo ve kisa pasla olmuyor cok mac kaybettim .

peker_553
27.Aralık.2014, 01:41
Gerçekten eski serilere gore cok skinti yasiyorum bi turlu bi taktik oturtamadim genel anlnmda.eski serilerde dar alanda kisa pas ve hizli oyun oynardimvu seride hic verim alaniyorum o taktikten vazgectim bende

fenerliyildiz2
29.Aralık.2014, 22:48
Sürekli önde basan bir taktik yapmak istiyorum ama olmuyor. Bunu nasıl sağlayabilirim?

Nocna Mora
29.Aralık.2014, 23:38
Sürekli önde basan bir taktik yapmak istiyorum ama olmuyor. Bunu nasıl sağlayabilirim?

Orta sahada ve hücumda oynayan oyunculara daha fazla pres komutu verirseniz eğer ve savunmayı da öne doğru çıkartırsanız önde basacaktır takım. Tabii topa dal komutunu da unutmamak lazım.

fenerliyildiz2
01.Ocak.2015, 00:12
Orta sahada ve hücumda oynayan oyunculara daha fazla pres komutu verirseniz eğer ve savunmayı da öne doğru çıkartırsanız önde basacaktır takım. Tabii topa dal komutunu da unutmamak lazım.

Yapıyorum ama tam olarak istediğim presi yapmıyor takım. Acaba oyunda en fazla bu kadar mı oluyor? Bir de aynı zamanda bol pas yapmak istiyorum ama en fazla 550'yi falan buluyorum.

Nocna Mora
01.Ocak.2015, 17:16
Rollerde önemli. Örneğin iki yönlü oyuncular defansif oyun kuruclardan falan çok daha fazla koşup, basıyorlar. Yine aynı şekilde hücum rolü ne kadar çoksa o kadar topun arkasına gecmiyor oyuncular.

nannar
02.Ocak.2015, 21:21
Buraya yazacaklarım belki de çoğu FM sever için bundan sonraki taktik yapımlarında kafa karıştırıcı olacak :)

Klasik taktikleri hazırlarken oyunculara hükmetmek çok daha kolay olurken modern taktik hazırlama sistemiyle beraber işler değişti. Eskiden 1-20 arasında değerler vererek ayarladığımız çoğu ayar şu anda yazıya dökülmüş durumda ve 3-4 seçenek arasına indirgendi. Mantık olarak şu anki sistem daha doğru.Çünkü futbolcuya 17'lik pres yap demek yerine "daha çok pres yap" komutu veriyoruz :) ileri ok çıkarmak yerine hücum rolü yüklüyoruz vs vs... Gelelim asıl konulara; takımın genel ayarlarını yaptığımızda eski sistemde oyuncuların özel ayarlarındaki sayısal değişiklikleri gözlerimizle görüyor ona göre ince ayar çekebiliyorduk. Mesela takımın mentalite ayarını 16'ya getirdiğimizde tüm oyuncular 16 oluyord, ya da pres ayarını 18 yaptığımızda tüm oyuncuların pres ayarı 18 oluyordu ve biz özel olarak düzenliyorduk. Şimdi kafanızı karıştıracak soruyu sorayım; modern bir taktikte hücum,akıcı,geniş alan ve daha yaratıcı oynayın komutu verdiğinizde oyuncularınızın mentalite,pas,yaratıcılık gibi ayarlarını nasıl göreceksiniz ? :) mesela DMC mevkisinde 5-6 tane farklı rol var, eskiden rollerde yazanları biz üretirken şimdi oyun hazır olarak sunmuş ama biz onun da ince ayarlarına dalınca sistem iyice karışmıyor mu ? ya da zaten hücum -akıcı seçtiğinizde yüksek tempo ve dikine paslaşma ayarı otomatik olarak sistem tarafından belirlenmesine rağmen siz "daha yüksek tempo" dediğinizde oyunda bir anlam kargaşası olmuyor mu ? Eskiden "hücum" ayarını seçtiğimizde takımın pas uzunlugundan tutun da pres ayarına kadar hepsi otomatik olarak değişmiyordu,hepsini tek tek biz ayarlıyorduk. Şimdi de öyle mi yoksa "hücum-akıcı" dediğimizde oyuncuların görünmeyen ayarlarında değişiklikler oluyor mu?

peker_553
02.Ocak.2015, 23:34
Ben eski sistemi cok ozledim dediklerine yuzde yuz katilitorum kardesim.ufak bi taktik catışmasında taktik bozuluyor hemen cok dogru seyler yazmissin

aytekin79
02.Ocak.2015, 23:45
Buraya yazacaklarım belki de çoğu FM sever için bundan sonraki taktik yapımlarında kafa karıştırıcı olacak :)

Klasik taktikleri hazırlarken oyunculara hükmetmek çok daha kolay olurken modern taktik hazırlama sistemiyle beraber işler değişti. Eskiden 1-20 arasında değerler vererek ayarladığımız çoğu ayar şu anda yazıya dökülmüş durumda ve 3-4 seçenek arasına indirgendi. Mantık olarak şu anki sistem daha doğru.Çünkü futbolcuya 17'lik pres yap demek yerine "daha çok pres yap" komutu veriyoruz :) ileri ok çıkarmak yerine hücum rolü yüklüyoruz vs vs... Gelelim asıl konulara; takımın genel ayarlarını yaptığımızda eski sistemde oyuncuların özel ayarlarındaki sayısal değişiklikleri gözlerimizle görüyor ona göre ince ayar çekebiliyorduk. Mesela takımın mentalite ayarını 16'ya getirdiğimizde tüm oyuncular 16 oluyord, ya da pres ayarını 18 yaptığımızda tüm oyuncuların pres ayarı 18 oluyordu ve biz özel olarak düzenliyorduk. Şimdi kafanızı karıştıracak soruyu sorayım; modern bir taktikte hücum,akıcı,geniş alan ve daha yaratıcı oynayın komutu verdiğinizde oyuncularınızın mentalite,pas,yaratıcılık gibi ayarlarını nasıl göreceksiniz ? :) mesela DMC mevkisinde 5-6 tane farklı rol var, eskiden rollerde yazanları biz üretirken şimdi oyun hazır olarak sunmuş ama biz onun da ince ayarlarına dalınca sistem iyice karışmıyor mu ? ya da zaten hücum -akıcı seçtiğinizde yüksek tempo ve dikine paslaşma ayarı otomatik olarak sistem tarafından belirlenmesine rağmen siz "daha yüksek tempo" dediğinizde oyunda bir anlam kargaşası olmuyor mu ? Eskiden "hücum" ayarını seçtiğimizde takımın pas uzunlugundan tutun da pres ayarına kadar hepsi otomatik olarak değişmiyordu,hepsini tek tek biz ayarlıyorduk. Şimdi de öyle mi yoksa "hücum-akıcı" dediğimizde oyuncuların görünmeyen ayarlarında değişiklikler oluyor mu?

Bu konuda perpetua dan yardım almamız lazım bence Hasan Abi :)

EmrahYilmaz10
03.Ocak.2015, 21:01
Enteresan bir olay. Ne yaparsam yapayım taktiği takıma empoze edemiyorum. Yani kafayı yedim neleri denedim, direktifsiz çıktım, direktifli çıktım. Ne varsa denedim hep aynı olay hep aynı sonuç. Büyük takımlar her türlü galip. Bir de futbolcularım neden enteresan triplere giriyorlar sahada aklım almıyor. Özellikleri daha düşük oyuncular mükemmel bir takım oyunu uyguluyor. Benim santraforlar topu alıp sağa solu seyrediyor topu saklıyor, arkadaş versene yanındaki boş adama. Yok kaybedecek illa. ayar oldum vallahi.

nannar
04.Ocak.2015, 01:22
Bu konuda @perpetua (http://forum.turksportal.net/vb/members/perpetua.html) dan yardım almamız lazım bence Hasan Abi :)

hüseyin yanlış anlaşılmasın ama ben bu mereti 1997'den beri oynuyorum :) 20. yıla yaklaşmışız yani... modern sistemde sizin takım ayarlarınızın oyunculara nasıl yansıdığını görememeniz çok şeyi değiştiriyor. mesela hücum-akıcı-daha fazla pres ayarlı bir taktikte Standart ortasaha rolü verdiğiniz bir oyuncunun oyun anlayışı ile, defansif-katı-presi azalt dediğiniz taktikteki ortasaha arasında nasıl farklar oluyor görmek lazım. ya da kısa pas'tan direk pas'a geçtiğinizde savunmanızdaki çakılı stoper'in pas ayarı da değişiyor mu bilemiyoruz :)

aytekin79
04.Ocak.2015, 02:36
hüseyin yanlış anlaşılmasın ama ben bu mereti 1997'den beri oynuyorum :) 20. yıla yaklaşmışız yani... modern sistemde sizin takım ayarlarınızın oyunculara nasıl yansıdığını görememeniz çok şeyi değiştiriyor. mesela hücum-akıcı-daha fazla pres ayarlı bir taktikte Standart ortasaha rolü verdiğiniz bir oyuncunun oyun anlayışı ile, defansif-katı-presi azalt dediğiniz taktikteki ortasaha arasında nasıl farklar oluyor görmek lazım. ya da kısa pas'tan direk pas'a geçtiğinizde savunmanızdaki çakılı stoper'in pas ayarı da değişiyor mu bilemiyoruz :)

Yok abi yanlış anlaşılacak bişey yok çok farklı değiliz zaten. 2000 yılından beri de biz muzdaribiz bu illetten :) Aslında ben taktik konusunda FM 2014 döneminde ayrıntılı rehber hazırladığından dolayı Ömer abiyi adreslemiştim de sen sanıyorum taktik hazırlayanların dikkatini çekmek istemişsin bir konuya.

nannar
04.Ocak.2015, 02:48
Yok abi yanlış anlaşılacak bişey yok çok farklı değiliz zaten. 2000 yılından beri de biz muzdaribiz bu illetten :) Aslında ben taktik konusunda FM 2014 döneminde ayrıntılı rehber hazırladığından dolayı Ömer abiyi adreslemiştim de sen sanıyorum taktik hazırlayanların dikkatini çekmek istemişsin bir konuya.

aynen öyle... mesela bazen inclemek için "mükemmel taktik" diye yayınlanan taktikleri analiz ediyorum :) takım ayarlarında "daha fazla pres" işaretlenmiş. orta alanda 2 adama özel ayarlarında da "daha fazla pres" işaretlenmiş. nasıl oluyor şimdi bu ? daha fazla presin de daha fazlası mı olacak ? :) ya da hücum mentalitesini seçtiğimizde oyuncuların pas özelliği otomatik olarak daha direct oluyor,biz ona tıklayıp direct pas diyince ne oluyor ? kafa karıştıracağız ama yapacak birşey yok...

ömer'in rehbere baktım da işte onda bile sayısal değerler var... motoru tam çözebilmiş değilim o yüzden

aytekin79
04.Ocak.2015, 03:20
aynen öyle... mesela bazen inclemek için "mükemmel taktik" diye yayınlanan taktikleri analiz ediyorum :) takım ayarlarında "daha fazla pres" işaretlenmiş. orta alanda 2 adama özel ayarlarında da "daha fazla pres" işaretlenmiş. nasıl oluyor şimdi bu ? daha fazla presin de daha fazlası mı olacak ? :) ya da hücum mentalitesini seçtiğimizde oyuncuların pas özelliği otomatik olarak daha direct oluyor,biz ona tıklayıp direct pas diyince ne oluyor ? kafa karıştıracağız ama yapacak birşey yok...

ömer'in rehbere baktım da işte onda bile sayısal değerler var... motoru tam çözebilmiş değilim o yüzden

Benim bildiğim şöyle , mesela takıma hücum mentalitesi verdik oyuncular biraz daha direkt oynayacaklardır dediğin gibi. Burada takım direktiflerinden direkt oynayı seçmemiz çok şey değiştirmiyor aslında. İşaretlemesek de takım aşağı yukarı aynı şekilde paslaşacaktır. Bilemedin bir tık öteye taşınıyor direkt oyun. Bunun aynısı ben oyuncu direktifleri için de geçerli diye biliyorum. Yanlış da biliyor olabilirim. Dediğin gibi belki daha fazla presin daha fazla presi de olabilir :) Hücum mentalitesini seçince defans ilerde kurulur diye hepimiz biliyoruz. Ama mesela biri çıkar ben defansı geride kurup hücum yaptıracam takıma. İşte o zaman takım direktifleri daha bir önplana çıkıyor. Ya da ben hücum seçip çok yavaş tempo ile oynatmak isteyenler olabiliyor, bunun gibi örnekler artırılabilir. Bunlar bildiğimiz işler de zaten. Yapıyoruz ediyoruz uğraşıyoruz da hakikaten şu maç motorunu tam çözebilen gelsin beri :)

perpetua
04.Ocak.2015, 10:48

Klasik taktikleri hazırlarken oyunculara hükmetmek çok daha kolay olurken modern taktik hazırlama sistemiyle beraber işler değişti. Eskiden 1-20 arasında değerler vererek ayarladığımız çoğu ayar şu anda yazıya dökülmüş durumda ve 3-4 seçenek arasına indirgendi. Mantık olarak şu anki sistem daha doğru.Çünkü futbolcuya 17'lik pres yap demek yerine "daha çok pres yap" komutu veriyoruz :) ileri ok çıkarmak yerine hücum rolü yüklüyoruz vs vs... Gelelim asıl konulara; takımın genel ayarlarını yaptığımızda eski sistemde oyuncuların özel ayarlarındaki sayısal değişiklikleri gözlerimizle görüyor ona göre ince ayar çekebiliyorduk. Mesela takımın mentalite ayarını 16'ya getirdiğimizde tüm oyuncular 16 oluyord, ya da pres ayarını 18 yaptığımızda tüm oyuncuların pres ayarı 18 oluyordu ve biz özel olarak düzenliyorduk.

Şimdi kafanızı karıştıracak soruyu sorayım; modern bir taktikte hücum,akıcı,geniş alan ve daha yaratıcı oynayın komutu verdiğinizde oyuncularınızın mentalite,pas,yaratıcılık gibi ayarlarını nasıl göreceksiniz ? :)

Gormek mumkun degil. Sistem ilk ciktiginda klasik moddaki 1-20 ayarlarini gormeye devam etmeyi isteyen bir cok kisi vardi aramizda ancak o kaydirgaclarin gorunebilir ancak degistirilemez olmasi SI'a mantikli gelmedi. Hemen hemen herkes yeni sisteme gectigi icin mevcut taktik sisteminin kaydirgaclarla baglantisi da kesildi (her ne kadar oyunda taktik sistemi hala boyle isliyor olsa da).

mesela DMC mevkisinde 5-6 tane farklı rol var, eskiden rollerde yazanları biz üretirken şimdi oyun hazır olarak sunmuş ama biz onun da ince ayarlarına dalınca sistem iyice karışmıyor mu ?

Kesinlikle karisiyor. Bu nedenle basit taktikler her zaman daha dogru taktikler bence.

ya da zaten hücum -akıcı seçtiğinizde yüksek tempo ve dikine paslaşma ayarı otomatik olarak sistem tarafından belirlenmesine rağmen siz "daha yüksek tempo" dediğinizde oyunda bir anlam kargaşası olmuyor mu ?

Hucum oynadiginizda (varsayalim ki) tempo 16 oluyor. Daha yuksek tempo diyerek bunu 18, cok daha yuksek tempo diyerek bunu 20'ye kaydirmis oluyorsunuz.
Benzer sekilde standart oyun anlayisi kullandiginizda tempo 10. Daha yuksek tempo 12. Cok daha yuksek tempo 14. vs.

Bu paslarda da gecerli. Hucum oynadiginizda savun gorevi olan oyuncular kisa paslarla, destek gorevi olan oyuncular karisik, hucum gorevi olan oyuncular ise direkt paslarla oynuyor. Takimdan daha kisa pas istediginizde savun gorevi olan oyuncular basit paslarla, destek gorevi olanlar kisa paslarla, hucum gorevi olanlar ise karisik oynuyor.

Savunma oynadiginizda ise tam tersi. Savun gorevi olan oyuncular direkt paslarla, destek gorevi olan oyuncular karisik, hucum gorevi olan oyuncular ise kisa paslarla. Daha uzun pas istediginizde ise savun gorevi olanlar uzun toplarla, destek gorevi olanlar direkt, hucum gorevi olanlar ise karisik oynuyor.

Yani yapabileceginiz degisikliklere bir kisitlama getirdi yeni sistem. Bu kisitlamanin iki amaci vardi.
1. Tutarsiz taktiklerin yaratilmasini engelleyerek taktik yaratmayi basitlestirmek.
2. Dusuk kaliteli oyunculara ragmen cok iyi sonuclar alabilen, mac motorunun zaaflarini kullanan gercek disi taktikleri azaltmak. Yani bir bakima secilebilir taktik permutasyonlarini azaltarak gercekci olmayan taktiklerle mac motorunun zaaflarinin kullanilmasini zorlastirdi.

Eskiden "hücum" ayarını seçtiğimizde takımın pas uzunlugundan tutun da pres ayarına kadar hepsi otomatik olarak değişmiyordu,hepsini tek tek biz ayarlıyorduk. Şimdi de öyle mi yoksa "hücum-akıcı" dediğimizde oyuncuların görünmeyen ayarlarında değişiklikler oluyor mu?
Evet oluyor.

Takimi standart oyun anlayisindan, hucum oyun anlayisina gecirdiginde:
1. Oyuncularin oyun anlayisi daha ofansif olur
2. Tempo daha yuksek olur
3. Savunma cizgisi daha ileriye cikar
4. Daha fazla pres yapar
5. Oyuncularin pas uzunlugu degisir
6. Takim sahaya daha genis yayilir

Takim ve oyuncu komutlari, bu degisikligin ustune biner ve taktigi ozellestirmene imkan verir.

Ornegin diyelim ki hucum oynamak istiyorsun ancak oyuncularinin teknik becerileri ve yaraticigiligi pek iyi degil. Hucum oynamanin getirdigi hizli tempo ile top ceviremiyorlar ve kolay top kaybediyorlar. Tempoyu biraz dusurmelerini isteyerek topu oynamadan once biraz daha dusunmelerini isteyebilirsin.

Veya savunman agir, orta sahanin presi yeterince etkili degil ve arkaya atilan toplar sorun yaratiyor. Savunmanin daha geride kurulmasini isteyerek ve/veya presi azaltarak rakibin savunmanin arkasina uzun toplarini daha etkisiz hale getirebilirsin.

Felsefe ise sadece oyuncularin bireysel oyun anlayislarini etkiliyor. Kati felsefelerde oyuncularin oyun anlayisi mevkilerine gore degisiyor, akici felsefelerde ise oyuncular birbirlerine daha yakin oyun anlayislarina sahip oluyor..

Mesela standart oyun anlayisi + kati felsefe secersen, oyun anlayisi = X = 10.
http://dosya.turksportal.net/research/Taktik_Rehberi_Turksportal_files/image002.jpg
Boylece:
Stoperlerin oyun anlayisi: 10
Beklerin oyun anlayisi 12
Defansif orta sahalarin oyun anlayisi: 12
Kanatlarin oyun anlayisi: 14
Ofansif orta sahalarin oyun anlayisi: 14
Forvetlerin oyun anlayisi: 16

Ama standart oyun anlayisi + akici felsefe secersen:
http://dosya.turksportal.net/research/Taktik_Rehberi_Turksportal_files/image004.jpg

Stoperlerin oyun anlayisi: 10
Beklerin oyun anlayisi: 10
Defansif orta sahalarin oyun anlayisi: 10
Kanatlarin oyun anlayisi: 14
Ofansif orta sahalarin oyun anlayisi: 14
Forvetlerin oyun anlayisi: 14

Sectigin felsefenin tek etkiledigi sey saha icindeki oyun anlayisi dagilmi.

apache0990
04.Ocak.2015, 14:05
Bir taktik yaptım mantık olarak başka bir taktiğe benziyor ama ondan özenerek yapmadım korner taktiği falan var oyun betasından beri geliştiriyorum ama ne yaparsam yapayım bu taktik bir kariyerim hariç başarılı olamıyor daha doğrusu Fenerbahçe hariç hiç bir takıma gitmiyor ama Fenerbahçe de öyle bir başarı elde ettim ki 4 yıl hiç yenilmedim her kupayı aldım Mevlüt Erdinç'i bile gol kralı yaptım farketmiyordu takımda herkes gol atıyordu HAK 20 Milyon € ya Citye gitti mesela böyle başarılı bir taktik ve oyuncu parlatmama yarıyordu ama başka bir takımda denediğimde olmuyor neden acaba?

nannar
07.Ocak.2015, 01:28
@perp (http://forum.turksportal.net/vb/members/perp.html)etua cvp için teşekkürler. modern taktik beni bozdu ama buna da alışacağız mecbur:D

COLMAN20
11.Ocak.2015, 23:01
4-4-2 nin savunmadı önünde ki ikiliden birisi defansif ağırlıklı kalsın diğeri hücumları partnerine göre nadiren desteklesin rol olarak ne önerirsiniz ?

nannar
12.Ocak.2015, 01:34
standart ortasaha (savunma ) - iki yönlü ortasaha

Marcus Allback
13.Ocak.2015, 01:59
apache0990 (http://forum.turksportal.net/vb/members/apache0990.html) hocam eğer mahsuru yoksa taktiğinizi paylaşırmısınız lech poznan,Beşiktaş Ya da aek takımlarıyla denemek isterim

hknshr
22.Ocak.2015, 15:27
perpetua
Hocam 'savunma anlayisinizi "savun" oyun anlayisi gibi, hucum anlayisinizi da "hucum" oyun anlayisi gibi yapmak mumkun degil' bu dediğin benim yapmak istediğimin aynısı ama mümkün değil seninde dediğin gibi.
Şimdi birkaç sorum var.
Varsayalım oyun anlayışı hücum felsefe akıcı diziliş 433. Hücum oyun anlayışından dolayı takımın pres talimatı atıyorum 20 üzerinden 18. Ben pres talimatını (takıma değilde savunma oyuncularıma ve defansif orta saha oyuncuma) 2 tık düşürsem; ayrıca takım talimatlarından savunma çizgisini en geriye çeksem standart oyun anlayışındaki defans kurgusunu gerideki 5 oyuncuya empoze edebilir miyim? Öndeki oyuncularım hücum pres yaparken ben arkada boşluk verir miyim? Daha çok sorum var ama en merak ettiklerim bunlar. Özet olarak hücum oyun anlayışından mümkün olduğunca iki yönlü bir taktik yaratmak istiyorum.

EmrahYilmaz10
24.Ocak.2015, 21:46
Beyler insafsız bu oyun. Şu an ki kadromu görseniz ağzıma lahmacun küreğiyle yapıştırırsınız. Ama şu takıma istediğim oyunu oynatamıyorum bir el atın vurduralım şu takımı. perpetua abi de sıkıldı artık benden :(

shyster
26.Ocak.2015, 20:20
Merhabalar, doğru konudayımdır umarım. Kendimce güzel taktiklerim oldu, işe yaradı skor aldım ama skoru aldıktan sonra dakika 60 civarlarında bazı şeyler deneyerek topa sahip olup tak tak pas yapıp al ver al ver maçı bitirme işini yapamıyorum bi türlü.

Rakip pres yapmıyor skor gelmiş ama ne yaptıysan topu alan öne gidiyo geri pas yapan yok ne talimatlar kullanmalıyım mı ki bu dediklerime benzer bişeyler ortaya çıksın.

shyster
27.Ocak.2015, 14:30
Merhabalar, doğru konudayımdır umarım. Kendimce güzel taktiklerim oldu, işe yaradı skor aldım ama skoru aldıktan sonra dakika 60 civarlarında bazı şeyler deneyerek topa sahip olup tak tak pas yapıp al ver al ver maçı bitirme işini yapamıyorum bi türlü.

Rakip pres yapmıyor skor gelmiş ama ne yaptıysan topu alan öne gidiyo geri pas yapan yok ne talimatlar kullanmalıyım mı ki bu dediklerime benzer bişeyler ortaya çıksın.
Var mı bi fikri olan ?

Nocna Mora
29.Ocak.2015, 00:55
Var mı bi fikri olan ?

rölanti, sakin oyna, daha yavaş tempo, daha risksiz oyna, topa sahip ol, kısa pas.

hknshr
02.Şubat.2015, 20:02
Atletico Madrid gibi kompakt kalan ve amansız baskı oyunu oynayan bir takım yaratmak için aşağıdaki taktik tercihleri uygunmudur?
Oyun Anlayışı - Standart
Felsefe - Akıcı veya Çok Akıcı
Pas - Standart oyun anlayışındaki karışık pas veya takım direktiflerinden direkt pas
Yüksek tempo
Dar alanda oyna
Geriye yaslan
Sıkı markaj yap
Tam saha pres
Topa dal
Ayrıca eski taktik sisteminde hangi oyun anlayışıyla oynarsak oynayalım kontra atak seçeneğini tikleyerek takımımızı kontra atağa daha yatkın hale getirebiliyorduk. Yeni sistemde bu seçenek yok. Mesela standart oyun anlayışında takımımın sıklıkla kontra atak yapması için ne yapabilirim?

abut
02.Şubat.2015, 23:16
Atletico Madrid gibi kompakt kalan ve amansız baskı oyunu oynayan bir takım yaratmak için aşağıdaki taktik tercihleri uygunmudur?
Oyun Anlayışı - Standart
Pas - Standart oyun anlayışındaki karışık pas veya takım direktiflerinden direkt pas
Yüksek tempo
Dar alanda oyna
Geriye yaslan
Sıkı markaj yap
Tam saha pres
Topa dal
Ayrıca eski taktik sisteminde hangi oyun anlayışıyla oynarsak oynayalım kontra atak seçeneğini tikleyerek takımımızı kontra atağa daha yatkın hale getirebiliyorduk. Yeni sistemde bu seçenek yok. Mesela standart oyun anlayışında takımımın sıklıkla kontra atak yapması için ne yapabilirim?
Atletico Madrid geride alan daraltıp yarı saha presi yapan iyi kapanan bir takım,fakat hücumda daha geniş alana yayılıp hızlı oynayan bir takım benim önerim hücumda genişliği sağlamak için kanat oyuncularına geniş alanda oyna talimatı vermen, bekler ise daha defansif tercih edilebilir. Ben de Atletico Madrid in oyun yapısıyla kafayı bozmuş durumdayım bu konuda fikir sahibi olanlar paylaşırsa sevinirim

COLMAN20
03.Şubat.2015, 14:29
Bi kaç sene öncesi Mönchengladbach'ın sistemine çok uğraştım hala daha bazı kariyerlerimde uğraşırım https://www.youtube.com/watch?v=JAx9kYx8qo4

4-4-2 oynuyorlar, bu senede aynı sistemdeler. Lucien Favrenin sistemi bu aslında her takımda aynı.

Gladbachı bu senede izleyen olduysa Atletico ile hemen hemen benzer sistemdeler.

RagnarLothbrok
04.Şubat.2015, 03:16
Oyun Anlayışı - Standart
Yüksek tempo
Dar alanda oyna
Geriye yaslan
Sıkı markaj yap
Tam saha pres
Topa dal

Hocam yaptığın uygulamada gözüme çarpan 2 ters durum var. 1.si, tam saha press demişsin ve takım geriye yaslanıyor, 2.side hem sıkı markaj verip hem topa dal dersen 2maçta bir kırmızı görecektir oyuncular büyük ihtimalle hele ki madrid barça gibi büyük maçlarda takımın eksik kalma riski daha fazla.

Sana naçizane önerim, atletico gibi oynamak istiyorsan klasik 4411 düzeninde sahaya çık, orta mclerinden biri serbest oyun kurucu diğeri sos/defans olsun. Amcdeki elemana gizli forvet , santraforunuda sahte forvet oynat. kanat oyuncuların çko/hücum olsun takım anlayışınıda defansif/çok akıcı olarak ayarlayıver.
tam saha press, kaleciye baskı yapma, daha sıkı markaj, defanstan kısa pasla çık, ceza alanına paslaşarak gir, kanatları kullan talimatlarını verirsen istediğin oyuna yaklaşırsın diye düşünüuorum

hknshr
04.Şubat.2015, 21:58
Atletico Madrid geride alan daraltıp yarı saha presi yapan iyi kapanan bir takım,fakat hücumda daha geniş alana yayılıp hızlı oynayan bir takım benim önerim hücumda genişliği sağlamak için kanat oyuncularına geniş alanda oyna talimatı vermen, bekler ise daha defansif tercih edilebilir. Ben de Atletico Madrid in oyun yapısıyla kafayı bozmuş durumdayım bu konuda fikir sahibi olanlar paylaşırsa sevinirim
Hocam Atleti takım boyunu 20-30 metre civarında tutup prese santraforlardan(Mandzukic-Griezmann) başlıyor. Ben sadece Barça Real tarzı maçlar için yorum yazmadım sezonun geneli için düşüncelerimi paylaştım yani büyük maçlarda senin dediğin şekilde olabilir pres anlayışı.

hknshr
04.Şubat.2015, 22:10
Hocam yaptığın uygulamada gözüme çarpan 2 ters durum var. 1.si, tam saha press demişsin ve takım geriye yaslanıyor, 2.side hem sıkı markaj verip hem topa dal dersen 2maçta bir kırmızı görecektir oyuncular büyük ihtimalle hele ki madrid barça gibi büyük maçlarda takımın eksik kalma riski daha fazla.

Sana naçizane önerim, atletico gibi oynamak istiyorsan klasik 4411 düzeninde sahaya çık, orta mclerinden biri serbest oyun kurucu diğeri sos/defans olsun. Amcdeki elemana gizli forvet , santraforunuda sahte forvet oynat. kanat oyuncuların çko/hücum olsun takım anlayışınıda defansif/çok akıcı olarak ayarlayıver.
tam saha press, kaleciye baskı yapma, daha sıkı markaj, defanstan kısa pasla çık, ceza alanına paslaşarak gir, kanatları kullan talimatlarını verirsen istediğin oyuna yaklaşırsın diye düşünüuorum

Hocam dediklerinde haklısın ama hem takım boyunu minimum düzeyde tutup hemde rakipe pozisyon vermeden yüksek presle başka nasıl oynanırki. Ayrıca savunmayı geri çek ve tam saha pres talimatları birbirine ters durum demişsin o zaman defansif anlayış ve tam saha presin neresi mantıklı? Atleti rakibi bozan güzel oyuna pek müsade etmeyen yani rakibi oynatmamak için sahaya çıkan boşluk bulduğunda da gol atmaya çalışan bir takım. Sıkı markaj topa dal dememin sebebide bu. Rakibi yıldırmak top oynatmamak. Doğru mental ve defansif özelliklere sahip oyuncularla pek kart sorunu yaşamam diye düşünüyorum. Birde senin dediğin gibi defansif anlayış ve defanstan kısa pasla çık talimatlarıda bana göre çakışıyor. Çünkü Kontra ve Defansif anlayışta takım kontra fırsatı yakaladığında tempo bir anda çok yüksek seviyeye çıkıyor. Eğer senin dediğini yaparsam takımın kontra şanslarını büyük oranda baltalamış olurum.

Jaswege
08.Şubat.2015, 21:04
Arkadaşlar bu taktik kaydetme olayı değişmiş. Bi oyunumdaki taktiğimi kaydediyorum ***.fmf diye kaydediyor, haliyle de diğer oyunda ***.tac uzantılı olmadığı için görünmüyor. Oyuna aktaramıyorum, bilgisi olan var mı?

COLMAN20
09.Şubat.2015, 01:21
Taktikleri yönet kısımından taktiği nasıl diyeyim oyunun içine dahil ediyosun hocam öyle oluyor ilk başlarda bende bu tepkiyi vermiştim. :)

Dediğim kısıma girdiğinde ne yapman gerektiğini anlayacaksın zaten halledersin basit iş.

Jaswege
09.Şubat.2015, 15:48
Halletim hocam teşekkür ederim. 1 saatimi aldı amma karıştırmışlar bu işi böyle. Yeni taktik yapsam 10 tane farklı diziliş üretirmişim. :D

Vince_15
26.Şubat.2015, 19:51
15.3 geldi ne oyun üstünlüğüm kaldı ne de hucüm organizasyonları. hep böyle oluyor buna bi çözüm ya

JackBlack
20.Mart.2015, 00:13
Oncelikle Merhabalar

Galatsary ile oynuyorum ve taktigim tam oturdu ligde 25 hafta sonu 1 beraberlik 1 maglubiyet ile 1. yim. Kafama takilan cozemedigim bir kac sorunum var. 4-1-2-2-1 sistemiyle oynuyorum. Aml ve Amr oyuncularim ice kat eden destek rolunde ve bu oyunculara daha az sut cek ppm ini secmeme ragmen ceza sahasi disinda surekli vurmalarina engel olamiyorum her mac 25 sut cekiyorum ama bunun en az 10 u amr ve aml nin ceza sahasi disindan sutlarini engelleyemiyorum. Forvetim bombos beklerim ileriye gelmis bombos ama kesinlikle pas yapmiyorla sut cekiyorlar bu sorunu nasil cozebilirim.

Bir problemim daha var ayni taktigimden cok memnun olmama ve ligde cok guzel sonuc almama ragmen avrupada buyuk ve buyuk sayilabilecek kluplere karsi asla basari saglayamiyorum.
Direktiflerin sunlar
Kisa pas
Topa sahip ol
Rakip ceza alanina paslasarak gir
Bekleri ileri cikart
Genis alanda oyna
Daha siki markaj yap
Ayakta savun
Yuksek tempo
Kontrollu dengeli
Acaba dar alandami oynamaliyim?

Sent from my iPhone using Tapatalk

lufy33
30.Mart.2015, 14:19
http://dosya.turksportal.net/research/Taktik_Rehberi_Turksportal_files/image002.jpg
Gerçekten cahilliğime verin nannar kardeşim kadar bende kaydırgaç sisteminden sonra taktik ekranına alışamadım. Yanlış anlamadıysam X dediğimiz sanırım 10 rakamı yerine geçiyor doğrumu
Edit: Oyunu tam anlamı ile 2009 serisinde başladım tam kaydıraç sisteminin ne demek olduğunu öğrendim bu sisteme geçtiler.

EmReLie
26.Ağustos.2015, 11:02
http://www.turksportal.net/static/images/ads/profm2015.jpg (http://www.playmono.com/kulup-turksportal-pro-fm2015-pmu435)

Uzun bir aradan sonra FM'e dönünce afalladım açıkçası. Yeni oyunda bir taktik yapmam gerekiyor. Peki bu taktiği nasıl oluşturacağım? Neye göre oluşturacağım? Direktiflerini nasıl ve neye göre yapmalıyım. Takımda sistemime göre oyuncuları nasıl belirleyip ve transfer edeceğim?

Bu hususlarda yardımcı olursanız memnuniyet duyarım.
İyi Forumlar

serwan
26.Ağustos.2015, 21:40
http://www.turksportal.net/static/images/ads/profm2015.jpg (http://www.playmono.com/kulup-turksportal-pro-fm2015-pmu435)
Uzun bir aradan sonra FM'e dönünce afalladım açıkçası. Yeni oyunda bir taktik yapmam gerekiyor. Peki bu taktiği nasıl oluşturacağım? Neye göre oluşturacağım? Direktiflerini nasıl ve neye göre yapmalıyım. Takımda sistemime göre oyuncuları nasıl belirleyip ve transfer edeceğim?

Bu hususlarda yardımcı olursanız memnuniyet duyarım.
İyi Forumlar

Perpetua'nın taktik rehberi vardı. Onu okumanızı tavsiye ederim.

EmReLie
27.Ağustos.2015, 18:40
Arkadaşlar rakibe göre yada her maç sistemi / dizilişi değiştirmek doğru mudur? Yapay zeka tarafından yönetilen takımlarda genelde öyle oluyor. Yoksa oyun anlayışı ve taktik olarak farklılık mı yapılmalı?

rexpo1994
27.Ağustos.2015, 21:23
Arkadaşlar rakibe göre yada her maç sistemi / dizilişi değiştirmek doğru mudur? Yapay zeka tarafından yönetilen takımlarda genelde öyle oluyor. Yoksa oyun anlayışı ve taktik olarak farklılık mı yapılmalı?
Doğrudur. Ya da sahanın tüm bölümlerini kullanan takım halinde savunma ve hücum yapabilen bir taktik yapman lazım. Ben öyle bir taktik yapana kadar rakibe göre taktik yapıyordum öyle de başarılı oluyordum.

EmReLie
01.Eylül.2015, 21:44
Arkadaşar oyunda kaybetmekte var kazanmakta var ama sizin sistem bellidir. Peki Alternatif başka bir sistemi de oyuncularla çalışmak doğru mudur sizce? Yani 1 değil de 2-3 taktik olması iyi midir sizce? Uyum ve Alışma süresi açısından.

EmReLie
18.Eylül.2015, 13:31
Bir takımda defansif olarak oynayıp kontra ve seri ataklarla güçlü rakipleri yenebileceğimiz bir sistem veya öneri anlayış var mı?

rexpo1994
18.Eylül.2015, 14:36
Bir takımda defansif olarak oynayıp kontra ve seri ataklarla güçlü rakipleri yenebileceğimiz bir sistem veya öneri anlayış var mı?

http://i.hizliresim.com/Yl0rq6.jpg (http://hizliresim.com/Yl0rq6)
Bu benim eksik kaldığımda ya da Kontra ye geçtiğimde kullandığım direktifler.Denemeni öneririm.

lufy33
29.Ekim.2015, 12:18
Rolanti ve Çok Akıcı bir oyun felsefesi ile takıma tiki taka oynatabilir miyiz?

Nocna Mora
29.Ekim.2015, 17:33
Rolanti ve Çok Akıcı bir oyun felsefesi ile takıma tiki taka oynatabilir miyiz?

Denenebilir.

lufy33
03.Kasım.2015, 15:08
Denenebilir.
Oyuncu rol diziliş ve komutları nasıl olması gerekiyor.

Nocna Mora
04.Kasım.2015, 00:40
Oyuncu rol diziliş ve komutları nasıl olması gerekiyor.

Rölanti, çok akıcı da ben olsam

DC - DC
WBR - DMC - WBL
MC - MC
AMR -------AML
FC

şeklinde oynatırım. DMC'ye gizli libero görevi verirseniz savunma arasına girip 3leyecektir. Bunların dışında kısa pas, rakip ceza sahasına paslaşarak gir, savunmadan pasla çık vb. vererek. Hücumu kısa paslara dayalı bir şekilde ayarlayabilirsiniz.

lufy33
04.Kasım.2015, 20:56
Rölanti, çok akıcı da ben olsam

DC - DC
WBR - DMC - WBL
MC - MC
AMR -------AML
FC

şeklinde oynatırım. DMC'ye gizli libero görevi verirseniz savunma arasına girip 3leyecektir. Bunların dışında kısa pas, rakip ceza sahasına paslaşarak gir, savunmadan pasla çık vb. vererek. Hücumu kısa paslara dayalı bir şekilde ayarlayabilirsiniz.
Çok teşekkür ederim önerileriniz için