PDA

View Full Version : Alper Potuk [15.0.0]

ReaList
08.Kasım.2014, 01:53
http://dosya.turksportal.net/research/15.0.0/Fenerbah%C3%A7e_Alper_Potuk.png

ReaList
08.Kasım.2014, 02:27
Caner'de olduğu gibi şiddetle CA ve PA değerinin düşük olduğunu düşündüğüm bir diğer oyuncu. Ayrıca AML pozisyon değeri devre arasındaki veritabanı güncellemesinde yükseltilebilir. Mevcut kadroda edinebileceği en iyi mevki orası. Orada oynadığı zaman şuana kadar pek sırıtmadı, önümüzdeki maçlarda bu daha da şekillenecek ama oranın oyuncusu olacağını düşünüyorum.

Ayrıca Balance 1-2 tık arttırılabilir. Özellikle dikine top sürdüğü zaman kendine artık daha hakim bir koşu halinde olabiliyor yine de daha fazla izlemekte yarar var.

KanaKe
08.Kasım.2014, 13:43
potansiyel konusunda katiliyorum oguzhan özyakup 158 pa aliyorsa alperde en azindan 150-155 arasi olmalidir ayni sey töre icinde gecerli... birde alperin soguk kanlilik özelligi hala yükseltilmemis gecen senede yazmistim alper cok sogukkanli bir oyuncu topu alip hic yoktan pozisyon var edebilen dikine gidebilen bir oyuncu burak yilmazin 14 soguk kanlilik aldigi bir veri tabaninda alper en az 15 almali.

MeMo
09.Kasım.2014, 02:50
Alper 23 yaşında ve Fenerbahçe'de her zaman 11 oynayan sürekli kullanılan bir oyuncu değil (özellikle geçen sene). Stoch bir zamanlar bizdeyken sürekli oynuyordu ve belli bir seviyedeydi. Stoch'un potansiyelinin düşük tutulması anlaşılırdı çünkü maksimumunu görmüştük. Ersun Yanal, Alper'i geçen sene hep kadronun altını dolduran adam olarak kullandı ve Fenerbahçe'ye ısındırıyordu. Şimdi böyle bir sezon izlemişken bu kadar sıradan potansiyel niye?

Pod
09.Kasım.2014, 04:12
Bu şekilde söylenmesinden hoşlanmıyor araştırma şefimiz biliyorum ama bence Alper'in orta yapması 2 değer düşürülebilir, zaten fazla orta yaptığını görmüyoruz da sadece kıyas yaparak söylersem takım içi; Gökhan ile aynı orta yapma değeri olmasını doğru bulmuyorum, elinizde isabetli orta istatistiği konusunda Gökhan ile aynı değerlerdeyse bir şey diyemem. Ayrıca markajı bir tık arttırılabilir, orta alanda takım pres yaptığında veritabanındaki değerden daha doğru markaj yaptığını, daha iyi alan daralttığını düşünüyorum.

Ayrıca bu şekilde oynamaya devam ederse sanırım aml değeri de yükseltilebilir. Profil bir kanat oyuncusunu andırıyor, ki doğru da bir profil genel olarak.

perpetua
09.Kasım.2014, 15:40
Alper 23 yaşında ve Fenerbahçe'de her zaman 11 oynayan sürekli kullanılan bir oyuncu değil (özellikle geçen sene). Stoch bir zamanlar bizdeyken sürekli oynuyordu ve belli bir seviyedeydi. Stoch'un potansiyelinin düşük tutulması anlaşılırdı çünkü maksimumunu görmüştük. Ersun Yanal, Alper'i geçen sene hep kadronun altını dolduran adam olarak kullandı ve Fenerbahçe'ye ısındırıyordu. Şimdi böyle bir sezon izlemişken bu kadar sıradan potansiyel niye?

Sow'un, Emenike'nin CA'lari 145. Topal da 145.

Potuk bu seviyeye cikabilir demek, gercekten gelecekte siradan bir oyuncu olabilir anlamina mi geliyor?

perpetua
09.Kasım.2014, 15:47
Bu şekilde söylenmesinden hoşlanmıyor araştırma şefimiz biliyorum ama bence Alper'in orta yapması 2 değer düşürülebilir, zaten fazla orta yaptığını görmüyoruz da sadece kıyas yaparak söylersem takım içi; Gökhan ile aynı orta yapma değeri olmasını doğru bulmuyorum, elinizde isabetli orta istatistiği konusunda Gökhan ile aynı değerlerdeyse bir şey diyemem. Ayrıca markajı bir tık arttırılabilir, orta alanda takım pres yaptığında veritabanındaki değerden daha doğru markaj yaptığını, daha iyi alan daralttığını düşünüyorum.

Ayrıca bu şekilde oynamaya devam ederse sanırım aml değeri de yükseltilebilir. Profil bir kanat oyuncusunu andırıyor, ki doğru da bir profil genel olarak.

Bu sekilde soylenmesinde hic bir sorun yok. Aksine bence guzel bir analiz olmus. :)

Marking konusunda emin degilim. Ofansif yonu nispeten daha kuvvetli bir oyuncu icin marking'in 9 olmasi oldukca iyi esasinda.

Mesela bastan sayarsak kanat ve ofansif orta sahalar:
Sneijder: 5
Diego: 6
Sosa: 5
Sow: 4
Constant: 12 (bek oynamisligi var)
Kuyt: 9
Caner: 9
Babel: 4
Chahechouhe: 5
Gokhan Tore: 4
Mossoro: 6
Utaka: 6
Scarione: 6
Olcay Sahan: 8
Olcan Adin: 8
Viudez: 4
Erkan Zengin: 4

vs.

Bir de merkez orta sahalara bakalim:
Melo: 14
Meireles: 13
Belluschi: 8
Selcuk Inan: 8
Oguzhan: 5
Veli Kavlak: 14
Emre Belozoglu: 12
Andre Castro: 12
Sylvestre: 11
Holmen: 12
Mehmet Ekici: 8
Kadir Bekmezci: 12

vs.

Sanki Alper Potuk icin 9 oldukca uygun. Bir kanat oyuncusu veya ofansif orta saha icin markaj ozelligi iyi ama bir defansif orta sahadan zayif seviyede.

Hatta Kuyt 9 alirken Alper'in de 9 almis olmasi biraz siritmis. Bence esas Kuyt'a 11-12 gibi degerler dusunulebilir.

Pod
09.Kasım.2014, 16:04
Cevabınızdan sonra Alper'in nasıl markaj yaptığını tekrar düşündüm verilerinizi de göz önünde bulundurarak ve hak verdim size. Alper takım baskı yaptığında orta alanda rakip set hücumuna oturmamışken fena değil bu konuda, ancak set hücumunda Alper biraz daha pasif kalıyor sanırım. O dinamizmi daha çok geniş alan baskısında oluyor.

Bu arada orta yapması için ne diyorsunuz? Fazla orta yaptığını da görmüyoruz düşürülsün demek ne kadar mantıklı bilmiyorum ama Gökhan Gönül ile aynı değerde olmasını da garipsiyorum bir yandan.

perpetua
09.Kasım.2014, 19:18
Alper icin biraz erken. Simdiye kadar 7 tane orta yapmis, 2 tanesi isabetli. %28 isabet ama anlamli olmasi icin orta sayisi cok az. Ama belki de az orta yapmasi da bir isaret.

Gokhan 26 tane orta yapmis, 6 tanesi isabetli. Yani %23 isabet. Oldukca iyi bir yuzde.

En az 30 tane orta yapmis oyuncularin isabet yuzdeleri:
Ziya Erdal: 33 orta / %36
Josue: 39 / %36
Sener: 31 / 32%
Erkan: 84 / %31
Cicinho: 89 / %30
Mehmet Ekici: 37 / %30
Gokhan Suzen: 45 / %29
Tunay: 36 / %28
Caner: 78 / %26
Viudez: 56 / %25
Volkan Sen: 40 / %25
Tarik Camdal: 34 / %24
Edin Visca: 34 / %23
Hakan Aslantas: 30 / %23
Vargas: 30 / %23
Mehmet Uslu: 48 / %23
Selcuk Inan: 35 / %23
Gokhan Tore: 58 / %22
Burhan Eser: 37 / %22
Erdem Ozgenc: 48 / %17
Torje: 42 / %17
Cenk Ahmet: 43 / %16
Bilal Kisa: 50 / %16
Guray Vural: 53 / %15
Anil Karaer: 39 / %10

Tabii oyuncular daha cok orta yaptikca, bu rakamlar gercek degerlerine yaklasacaktir.

Alper'in savunmasina gelince bence saha icindeki caliskanligi savunmadaki etkisinin kaynagi. Savunma becerisiyle degil, enerjisiyle savunma yapan bir oyuncu bence.

Pod
09.Kasım.2014, 19:31
Alper icin biraz erken. Simdiye kadar 7 tane orta yapmis, 2 tanesi isabetli. %28 isabet ama anlamli olmasi icin orta sayisi cok az. Ama belki de az orta yapmasi da bir isaret.

Tabii oyuncular daha cok orta yaptikca, bu rakamlar gercek degerlerine yaklasacaktir.

Alper'in savunmasina gelince bence saha icindeki caliskanligi savunmadaki etkisinin kaynagi. Savunma becerisiyle degil, enerjisiyle savunma yapan bir oyuncu bence.

Orta yapmayı o yüzden düşük görüyorum zaten, yani az orta yaptığından. Ha tabii ki ilerde bakarız orta sayısı arttıkça oran yine iyi düzeylerde, o zaman ayrı mesele tabii.

Savunma becerisinin neyden kaynaklandığı konusunda aynı fikirdeyiz, dinamizmden kastım söylediğiniz şeydi.

Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için.

yusufislam
18.Kasım.2014, 14:35

Gokhan 26 tane orta yapmis, 6 tanesi isabetli. Yani %23 isabet. Oldukca iyi bir yuzde.

En az 30 tane orta yapmis oyuncularin isabet yuzdeleri:
Ziya Erdal: 33 orta / %36
Josue: 39 / %36
Sener: 31 / 32%
Erkan: 84 / %31
Cicinho: 89 / %30
Mehmet Ekici: 37 / %30
Gokhan Suzen: 45 / %29
Tunay: 36 / %28
Caner: 78 / %26
Viudez: 56 / %25
Volkan Sen: 40 / %25
Tarik Camdal: 34 / %24
Edin Visca: 34 / %23
Hakan Aslantas: 30 / %23
Vargas: 30 / %23
Mehmet Uslu: 48 / %23
Selcuk Inan: 35 / %23
Gokhan Tore: 58 / %22
Burhan Eser: 37 / %22
Erdem Ozgenc: 48 / %17
Torje: 42 / %17
Cenk Ahmet: 43 / %16
Bilal Kisa: 50 / %16
Guray Vural: 53 / %15
Anil Karaer: 39 / %10

istatistikler, rakamlar, cizgiler ve noktalar...
hersey boyle cok daha guzel oluyor da bir de sunu goz onunde bulundursaniz?

Caner ligde sezon boyunca 34 + Turkiye Kupasi + olursa Avrupa maclarinda yuksek konsantrasyon icinde olmasi gereken mac sayisi %80 uzeri oluyor.
bu konumda olan bir futbolcu, bekden gelerek kendine sut pozisyonlari hazirliyorsa, freekicklerde etkili ise, sutlari da iyi ise, kornerleri de iyi olmakla beraber ortalari zaten tehlikeli ise; ozaman Ziya'mis Ahmet'mis farketmiyor.

Ziya, Lig ve Kupa maclarinda buyuk takim formasi giymedigi icin baski altinda olmadan oynuyor.
rakip ona karsi asiri konsanstrasyon icinde olmuyor, genelde actigi ortalara ayak koyan bile olmuyordur, hatta orta acacakken son anda yetisip kayarak hamleler bile yapilmiyordur butun sezon genelinde.

ama Caner icin, Besiktas'in Galatasaray'in basarili olacak kanat oyunculari icin boyle diyemezsiniz.
nerdeyse butun sezon boyunca, orta actirmamak icin mucadele edecek adamalarla karsilasacaklar.

ozellikle Caner.
yoksa Caneri durdurmak icin Bilic bosuna Olcay'i sag beke koymazdi.

perpetua
18.Kasım.2014, 16:30
Bu yazdiklarin zaten goz onunde bulunduruluyor. :)

Hatta bence Caner orta yapma konusunda biraz daha secici olsa/olabilse, belki isabet yuzdesi cok daha yuksek olacak.