PDA

View Full Version : Olcay Şahan

BaGa TaRKaN
08.Kasım.2014, 02:57
http://dosya.turksportal.net/research/15.0.0/Be%C5%9Fikta%C5%9F_Olcay_%C5%9Eahan.png

kirilenko47
08.Kasım.2014, 12:32
Beşiktaş profillerinin hepsi neredeyse kusursuza yakın. Araştırmacıyı tebrik ederim. Yalnız öyle bir Olcay Şahan profili var ki, bütün bu güzellikleri örtecek.

Ya arkadaşlar, Olcay Şahan'ın teknik olarak öyle özellikleri var ki. Bunlar sayesinde adam Barcelona'da oynasa en azından sırıtmaz. Ama bunlara sahip olmazsa 3.lig seviyesinde bir oyuncu olur. Bu özellikler First Touch, Teknik, Pas ve Vizyon. Olcay'ı Olcay yapan bunlar ve mental özellikleridir. Durum böyleyken first touch'un 13 olması, driplingin 12 olması komik. Olcay'ın driplingi 12 ise first touch'ı 17 olmalıdır. Driplingçi bir kanat oyuncusu değil Olcay, hele 14-14 acc ve pace özellikleri olması ayrı bir garip. Bana göre doğrusu 11 dripling, 16 veya 17 first touchtır. Olcay dripling yaptığı zaman bile bunu dripling yeteneğiyle değil teknik yeteneğiyle yapar. Dolayısıyla teknik olarak 14 ideal değer sayılır. Ancak dripling 11'e düşürülmeli. Hızlanma 13-14 ne kadar uygunsa 14 pace de çok fazladır. 12 veya 13 olmalı. Boş ve uzun alanda depar özelliği yok Olcay'ın, dar alanda hızlı hareket etme özelliği var. Passing 12 ise çok komik. Her türlü pası isabetli atma becerisine sahip olan bir oyuncu için 12 az, 14 yapılmalı.

perpetua
08.Kasım.2014, 13:59
Olcay'in top saklama becerisinin cok iyi oldugunu soylemek zor bence. Bu yuzden ilk temas ve teknik ozelliklerini daha yukseklere tasimak onu cok daha az top kaybeden bir oyuncu haline getirir. Cok dripling yapmayan bir oyuncu icin top kayiplari bir hayli fazla Olcay'in.

Paslara gelince, kisa mesafeli paslarda oldukca isabetli Olcay %80 civarinda. Ancak uzun mesafeli paslarda isabet yuzdesi cok dusuk (%50 civarinda). Uzun mesafeli paslarinin isabetinin dusuk olmasi da topu biraz fazla havalandirmasindan ve rakibin pozisyon alacak zaman bulmaya izin vermesinden kaynaklaniyor. Bu nedenle paslarinin daha yuksek olmasi pek de dogru degil Olcay icin.

kirilenko47
08.Kasım.2014, 17:56
Teknik özelliği için 14 iyi zaten. Ancak Olcay dripling yapmayan bir oyuncu değil, yapamayan bir oyuncu. Ne zaman topla beraber hızlansa ve açık alanda fazla oynasa (Feyenoord maçındaki asisti dripling özelliği değildi, teknik ve first touch'tı) topu kaybediyor, ama ceza sahası etrafında dar alanda ver-kaçlara ve duvar paslarına girişse genelde gol pozisyonu oluyor. Onun bu yaptıklarını ligde yapan oyuncu azken first touch'ın 13 olması komik. Olcay'ın hücumu zaten first touch'tan ibaret neredeyse. Koordinasyon ve fundamental becerileri. Dolayısıyla oyunda oyuncuların seviyesi düşünüldüğünde 13 değil 16-17 olması gerekir.

Ralph
08.Kasım.2014, 17:59
Daha öncede demiştim ancak buradan da yazayım. Olcaya "tercihler" bölümüne "şut çekmek yerine pas verir" seçeneği getirilebilir Koray. Çünkü en beklenmedik zamanlarda asistler yapıyor. Genelde ilk tercihi pas atmak oluyor. Yanılıyor muyum?

Bulstrap87
08.Kasım.2014, 18:31
olcay genelde hareketli toplara kontrol etmeden vuruyor isabetlide oluyor ancak oyunda pek etkili degil bu konuda..

birde olcayın dayanıklılıgı ve vücut zindeligi degerleri bana cok düsük geldi olcay her mac oynuyor geldiginden beri iyi durumda vücut zindeligi 12 olması sacma ayrıca macta kondisyonu pek düsmüyor mac sonuna kadar hareketli bir oyuncu dayanıklılık 15 düsük bence..

perpetua
08.Kasım.2014, 23:53
Teknik özelliği için 14 iyi zaten. Ancak Olcay dripling yapmayan bir oyuncu değil, yapamayan bir oyuncu. Ne zaman topla beraber hızlansa ve açık alanda fazla oynasa (Feyenoord maçındaki asisti dripling özelliği değildi, teknik ve first touch'tı) topu kaybediyor, ama ceza sahası etrafında dar alanda ver-kaçlara ve duvar paslarına girişse genelde gol pozisyonu oluyor. Onun bu yaptıklarını ligde yapan oyuncu azken first touch'ın 13 olması komik. Olcay'ın hücumu zaten first touch'tan ibaret neredeyse. Koordinasyon ve fundamental becerileri. Dolayısıyla oyunda oyuncuların seviyesi düşünüldüğünde 13 değil 16-17 olması gerekir.

Mantikli (w)

HeracLes
09.Kasım.2014, 16:27
Daha öncede demiştim ancak buradan da yazayım. Olcaya "tercihler" bölümüne "şut çekmek yerine pas verir" seçeneği getirilebilir Koray. Çünkü en beklenmedik zamanlarda asistler yapıyor. Genelde ilk tercihi pas atmak oluyor. Yanılıyor muyum?

Usta Olcay'a bu ppm eklenirse biraz gerçek dışı olur çünkü oyunda bu ppmi olan oyuncular az gol atıyor. Ayrıca pas verdiğinden çok şut atan bir oyuncu kaleye yakın bölgelerde o yüzden bence doğru bir şey olmaz. Dayanıklılık ve vücut zindeliği konusunda katılıyorum her maç oynayan ve çok koşan bir isim için az olmuş.

Ama bunlardan çok dikkatimi çeken gelişecek bir şeyinin kalmadığını görmek oldu. Ca'sı 132, pa'sı 132. Yani bu bilebileceğimiz bir şey değilki hele hele Olcay gibi geldiğinden beri oyununu bu denli geliştiren bir isim için. Kariyerinin en iyi dönemlerini geçirdiği doğru ama 26-27 yaşında bile olsa her oyuncu kendini geliştirebilir. Neye göre hiç 3-5 puan taviz verilmedi onu anlayamadım.

AbuzerKadayif
11.Aralık.2014, 21:24
Firsr touch ilk kontrol yani daha cok top konrolu anlamina geliyor. Olcayin en onemli ozelligi topsuz alandir o golleride en cok o ozelligi sayesinde atmaktadir. Ama guc ne akla hizmet 10 da kalmis anlamis degilim bitiricilikte 14-15 olmaliydi bence en az. Top kapma da daha fazla olabilirdi. Diger ozellikleri gayet mantikli bence pa nin stabil kalasida genel ayarlara kurban gitmis sanki.

61trabzon61
12.Aralık.2014, 14:23
Firsr touch ilk kontrol yani daha cok top konrolu anlamina geliyor. Olcayin en onemli ozelligi topsuz alandir o golleride en cok o ozelligi sayesinde atmaktadir. Ama guc ne akla hizmet 10 da kalmis anlamis degilim bitiricilikte 14-15 olmaliydi bence en az. Top kapma da daha fazla olabilirdi. Diger ozellikleri gayet mantikli bence pa nin stabil kalasida genel ayarlara kurban gitmis sanki.

vurduğunu çoğunlukla dağlara taşlara vuran bir olcaydan bahsediyoruz abi. 14-15 ne demek :) 11den fazla olmamalıydı. 14lük tekniği yok. önceden sezmesi-konsantrasyonu-kararlılığı çok üst düzey. geri kalanı düşük bu oyuncunun.

AbuzerKadayif
12.Aralık.2014, 15:07
vurduğunu çoğunlukla dağlara taşlara vuran bir olcaydan bahsediyoruz abi. 14-15 ne demek :) 11den fazla olmamalıydı. 14lük tekniği yok. önceden sezmesi-konsantrasyonu-kararlılığı çok üst düzey. geri kalanı düşük bu oyuncunun.
Olcayin girdigi her 3 pozisyondan birisi gol oluyor 2 sini daga tasa vurmasi onemli degil sonucta bitiriciligi 20 olan adaminda her vurdugu gol olmuyor sonucta o nedenle 14-15 iyidir bence, hatta soyle soyliyim girdigi pozisyonu golle sonuclandirma acisindan Burak Yilmazdan da daha yuzdelidir.

Teknik konusunda ben zaten birsey dememistim ama 14 belki fazla olsada 11 lede oldurdun adami gel ortada 12.5 ta buluşalım :)

fbdevil190737
12.Aralık.2014, 15:12
Olcay'da dikkatimi çeken bir şey var ; özellikle baskı altında çok rahat pas yapabiliyor . Bu yönde composure düşük kalmış .

61trabzon61
13.Aralık.2014, 02:50
Olcayin girdigi her 3 pozisyondan birisi gol oluyor 2 sini daga tasa vurmasi onemli degil sonucta bitiriciligi 20 olan adaminda her vurdugu gol olmuyor sonucta o nedenle 14-15 iyidir bence, hatta soyle soyliyim girdigi pozisyonu golle sonuclandirma acisindan Burak Yilmazdan da daha yuzdelidir.

Teknik konusunda ben zaten birsey dememistim ama 14 belki fazla olsada 11 lede oldurdun adami gel ortada 12.5 ta buluşalım :)

12.5tan 13 olsun tamam :)

ama ciddi manada abartılan bir oyuncu hem oyunda hem gündelik hayatta.

ttarlabasi
13.Aralık.2014, 03:00
12.5tan 13 olsun tamam :)

ama ciddi manada abartılan bir oyuncu hem oyunda hem gündelik hayatta.

tam aksine hakettiği değeri görmediğini düşünüyorum.

61trabzon61
13.Aralık.2014, 03:27
tam aksine hakettiği değeri görmediğini düşünüyorum.

biraz taraftar gözünden uzaklaşmak gerek ama her iki durumda da öyle düşünüyorsan ki yüksek ihtimal öyledir saygı duyarım.

ttarlabasi
13.Aralık.2014, 03:32
biraz taraftar gözünden uzaklaşmak gerek ama her iki durumda da öyle düşünüyorsan ki yüksek ihtimal öyledir saygı duyarım.

İstatistiklerine bak o zaman.

61trabzon61
13.Aralık.2014, 03:36
İstatistiklerine bak o zaman.

youtube da 5dk lık videosuna tüm gollerini hareketlerini koyalım millet zannetsin messi. bir adamı değerlendirirken her hareketiyle değerlendirmek gerek.

ttarlabasi
13.Aralık.2014, 03:38
youtube da 5dk lık videosuna tüm gollerini hareketlerini koyalım millet zannetsin messi. bir adamı değerlendirirken her hareketiyle değerlendirmek gerek.

İstatistikle youtube videosunun ne alakası var?

61trabzon61
13.Aralık.2014, 05:09
İstatistikle youtube videosunun ne alakası var?

istatistikleri görmek için izlemek gerek. o yüzden alakası var.

ozan42
29.Aralık.2014, 21:39
Olcay Şahanın dayanıklılık,top kapma, markaj ve bitiricilik ve vücut zindeliği özelliklerinin yükseltilmesi gerektiğini düşünüyorum.Geldiği ilk sezondan itibaren ortalama sezonda 10 gol atıyor ki bu ortasaha oyuncuları için oldukça yüksek bir değer.Girdiği birçok pozisyonu değerlendirememesinin sebebi sogukkanlılığının düşük olmasından dolayıdır.O özellikle oyunda gayet iyi yansıtılmış 10 değeri olarak.Samet Aybaba döneminden beri attığımız gollerin coğu rakip sahada özellikle Olcayın kaptığı toplarla(top kapma ve markaj özellikleriyle) golleri bulan bir takım Beşiktaş bu yüzden de top kapma ve markaj değerinin daha yüksek olması gerekiyor eminim ki olcayın geldiği günden beri rakip sahada olsun bizim sahamızda olsun top kapma istatislikleri oldukça yüksektir özelliklede bir kenar ortasaha oyuncusu için.Vücut zindeliğine gelirsekde buradaki en korkunç hatalardan biri sanırım 12 değeri hiç hak etmiyor geldiği günden beri sezon başına maksimum 1-2 maç kaçıran ve sürekli hazır bir olcayı 12 değeri pek olmamış.Şimdi birçok kişi Olcayı senin dediğin gibi yaparsak abartı olur diyenler olacaktır fakat dikkat ederseniz bassettiğim özelliklerin hiçbiri teknik özellik değil hepsi mental özellik yani olcayda teknik adına çok fazla birşey yok bu özelliğini çok çalışarak tam bir takım oyuncusu olduğu için kapatabiliyor