PDA

View Full Version : Geleceğe Yatırım Yapıyoruz

kolon
15.Kasım.2014, 17:52
Arkadaşlar merhaba
Emimin benim gibi düşünen bir çok arkadaşım vardır fakat alt yapıyı çok önemsemeyen önemli olan as takım olduğunu düşünen arkadaşlarda vardır eminim.Fakat bir takımda kalıcıysak ve uzun dönemler başarı istiyorsak bunun kilit hedefi alt yapı olmalı.Ben açıkcası kazandığım paraların çoğunu gençlere ve hocalara harcıyorum.Çünkü iyi bir programla öyle bir gelişiyorlar ki inanın inanılmaz değerlere geliyorlar.Bu başlık altında altyapı yatırımlarımı ve gelişme içinde olan geleceğin as takım oyuncularımı paylaşalım.

Beşiktaşı yönetiyorum ve puan durumum gelişme içinde olan baya ümitli olduğum oyuncular;

Çok büyük beklentim olan bir genç oyuncular

http://i.imgur.com/4KIGTh3.jpg

http://i.imgur.com/JreIapG.jpg

http://i.imgur.com/Na53BM1.jpg

http://i.imgur.com/dkwVLIT.jpg

http://i.imgur.com/bvCng27.jpg

http://i.imgur.com/aug9reS.jpg

http://i.imgur.com/Dy3qQWc.jpg

ahmet_bayhan
15.Kasım.2014, 21:42
Kardeşim o yabancı uyruklu oyuncular senin alt yapıdan mı çıktı ? ve kaçıncı sezonun

Pedro
16.Kasım.2014, 06:12
Geleceğe yatırım önemli tabii de, kendi tesislerinden her sene üst seviye genç çıkartmak isteseniz de yapılamıyor, altyapı tesisleri tabii ki önemlidir maddiyat oldukça geliştirilmelidir ancak, altyapı tesislerinden önce as takım tesislerini geliştirmek daha etkili olacaktır (kariyerin başlarında ve imkanların kısıtlı olduğu takımlarda olduğunuzu varsayıyorum). Şöyle ki, genelde regenleri gözlemcilerimiz sayesinde yurtdışından topluyoruz ve bu oyuncuların bize imza atması için eğer AB gibi bir durum yoksa 18 yaşında olmaları gerekiyor, bu sürece kadar takıma katılamıyorlar - fm 15'i satın almadım ama değiştiğini sanmıyorum- dolayısıyla bu gençleri altyapıya değil direk as takım kadrosuna alıyoruz.
Kar etmek istiyorsanız bu iş altyapıdaki 1-2 gençle olmaz, altyapı'dan gelecek oyuncu şans işidir, iyi gözlemcilik ise kesin başarı. Oyunu oyuncuların tüm profili görülecek şekilde oynadığınızı düşünüyorum ki bu oyundaki en iyi gözlemciyi 'siz' yapar. Ayrıca oynanabilir takımlara oyuncu ekle seçeneğini de unutmayın lütfen. Şimdi hazır bu kadar uzun yazmaya niyetlenmişken, belki FM'ye yeni başlamış olup bu tarz bir yazı arayan arkadaşımız olabilir edasıyla, ufak çaplı bir kâr etme sistemi çizeyim. Daha detaylısını sentugo'nun rehberlerinden öğrenebilir zaten herkes.
Diyelim ki PTT Ligi'nden ya da yeni Süper Lig'e çıkmış, kısacası kısıtlı bütçeli bir takım aldınız. Elinizdeki kadro ilk sezon kesinlikle 5 para etmez oyunculardan oluşacak içlerinde bir cevher olmayacaktır, bu durumda hemen lig standartlarında profili yeten oyuncularınızdan bir taktik kurarsınız genelde ve bazı oyuncular da bunlar yedekte dursun işime yarar diyip yedek kulübesine yazabileceğiniz oyunculardır. Arta kalan rotasyona bile sokamayacağınız o oyuncular var ya işte onların hepsini satın-kiralayın(%100 maaşını ödeterek). Geçin altyapıya ve yedek takıma tüm oyuncuların profillerini inceleyin gözlemcinin 1-2 yıldız verdiği profili rezalet bir sürü oyuncu olacaktır atın satın kiralayın, yeter ki maaş bütçenizden yükleri kalksın zaten çok bütçeniz yok. Bunu yaparken illa problem çıkaran taliplisi olmayan oyuncular olacaktır, yılmayın.
Öncelikle şunu belirteyim, kariyere başladığınız günde, lütfen sürekli devam tuşunu kullanarak zamanı ilerletmeyin, atın satın kiralayın dedim ama sakin olun, atılması satılması gerekenleri belirleyin, listelere yerleştirin klüplere önerin ama zamanı ilerletmeyin neden mi? Çünkü, ilk 11de bazı mevkiileri dolduramadınız, transfer lazım. Ve transferde öne geçmek için diğer klüpler ilgisini yükseltmeden doğru oyuncuları araştırıp teklifimizi yapmamız gerekiyor, bu yüzden ilk günden ileriye gitmiyoruz öncelikle. Şimdi aklınızda şu soru var, yahu transfer edilebilir oyunculara bakıyorum bunlar benim takımdakilerden kötü ancak fiyatları da bir o kadar pahalı, ben ne yapacağım?
İlk sezon ekmeğimiz serbest oyuncular ve henüz piyasa tarafından tanınmamış muhteşem yetenekler. Serbest oyunculardan itibarı iyi olanlar zaten sizinle görüşmeyecektir. Çok fazla FM kariyeri yaptığım için söyleyebilirim ki serbest oyuncular içerisinden iyi oyuncular genellikle Ön Libero ve Stoper mevkiisinden gelir. Stoper için fizik ve Kafa-Markaj-Top kapma özellikleri iyi 30-32 yaş arası bi kaç tecrübe mutkala bulursunuz, hız ve hızlanma değerleri de 11 civarıysa kesinlikle işinizi görecektir bi tanesiyle imzalamaya çalışın. Ön libero için de bilindik ön libero özellikleri çok iyi olan bir oyuncu mutlaka denk gelecektir serbest oyuncu havuzundan. Diğer mevkiiler eksik ne yapmak lazım diyorsanız, tabii yine serbest oyuncu havuzunu taramalısınız denk gelebilir, ancak gerçek anlamda cevher bir oyuncuysa zaten ya sizle görüşmez ya da onu size kaptırmazlar. kaldı ki takıma çok fazla bu tarz oyuncu transfer etmeye de gerek yok zaten ettiklerinizin de kontratını 2 yıllık yapın, hatta mümkünse 32+ bir oyuncu alıyorsanız 1+1(oynanmış maç sayısı üstünden) opsiyonlu kontratlar daha iyi olacaktır, çünkü biz Süper Lig'e çıkacağız ve bunlara orada kimin ihtiyacı var?
Şimdi serbest oyuncuları bir kenara koyalım da, konunun başlığı olan geleceğe yatırımdan bahsedelim genç yeteneklere gelelim, açıkçası takımınızın ilk 11inde veya 18inde eksik olan mevkiilere buralardan transfer yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Çünkü PTT'desiniz ve gençler sanılanın aksine altyapıda yedek takımda oynayarak değil as takımda yedek kalsalar dahi ilgi üzerlerindeyken gelişir. PTT gibi bir ligdeyse onları ilk 11'e rahat rahat koyabilirsiniz, çünkü yerine koyduklarınız zaten Messi, Ronaldo olmayacak bırakın gençler hata yapsın, bırakın puan kaybettiriyorsa gençler kaybettirsin, ama oynayıp gelişsinler ki, seneye Süper Lig'e çıktığımızda geldikleri seviyeyle hala takımda yerleri olsun.
Peki bu gençleri nasıl bulacağız? Burası artık sizin hünerinize ve 'devam tuşu'na basmadan kaç saat sabredebileceğinize kalıyor.
Oyunu kurarken 'Oynanabilir Liglere oyuncu ekle' komutunu etkinleştirin demiştim. Bu oynanabilir liglerin arasına Brezilya Arjantin Meksika Kolombiya tarzı Amerika ülkelerini eklerseniz, özellikle Güney Amerika'dan henüz futbol dünyasına gözünü yeni açmış, hiç transfer teklifi veya ilgisi görmemiş tazecik regenler çıktığını göreceksiniz. İlk sene için 18 yaşın üzerindekileri direkt kadromuza katabiliriz. Ancak Süper Lig seviyesinde 15-16-17 yaşında gençler bulduğunuzu düşünüyorsanız onlarla da 18'inde gelmek üzere imzalayabilirsiniz ama bütçeniz kısıtlı olacağı için gerçek anlamda bir yıldız bulmadıysanız bunu önermiyorum. Afrika pazarına da iyi bakın lütfen, Güney Afrika, Nijerya gibi ülkelerde 3 tane top parasına alabileceğiniz hem regenler hem de pişmiş oyuncular mutlaka olacaktır.
Buralardan da yabancı kontenjanımızı göz önünde bulundurarak oyuncular bulduğunuzu düşünerek geliyorum Türkiye içerisine, çünkü buradan takımımıza katmak istediğimiz oyuncular 15 yaşında olsa dahi bizi bekletmeyecek, direk takımıza katılacaklar.
'Devam tuşu'na hala basmadınız, iyi yaptınız çünkü bassaydınız bu genç yetenekler 'genç kontratı'ndan çıkıp kendi klüpleriyle tam zamanlı sözleşme imzalayabilirler ya da bunun için sözleşebilirlerdi, ama siz önce davranıp teklif götürürseniz onlar imzalamadan çerez parasına altyapınıza alabilirsiniz (özellikle PTT'nin de altındaki klüpleri tarayın buradaki oyuncular için hem daha prestijli bir klüpsünüz hem de oradaki klüpler oyuncular için Süper Lig PTT klüpleri gibi yüksek ücretler talep etmeyecekler, yahut genç kontratından faydalanarak transfer ediyorsanız, yetiştirme bedelleri daha az olacaktır). Bu şekilde yetenekleri tespit edip saatler harcadıktan sonra oyunda ilerleyip transferleri bitirip takımınızı kurabilirsiniz. 1-2 sezona elinizdeki kadroyla rahatça Süper Lig göreceksiniz.
Süper Lig'e çıktık ilk sezon aldığım gençler de bayağı büyüdü Süper Ligde de oynar bu aslan parçaları diyorsunuz. Ama elinizde taş çatlasa bu şekilde 2-3 oyuncu var. Hadi bu gençlere ek olarak PTT'de oynattığınız 1-2 oyuncuyu ilk 11'e 3-4 oyuncuyu da 7 kişilik yedek listesine yazdık diyelim. 8-9 kişi ilk sezon için sizi kümede tutacak performansı verebilir durumda. 4-5 arkadaş da rotasyonda ihtiyaç anında ilk 18'e alabilirim dediğiniz kalibrede olacaktır mutkala. Ancak ideal bir kadro 23 kişiden oluşur ve sizde taş çatlasa 13 oyuncu var. İlk 18'e belki 10 oyuncu transferi lazım, ama bütçe tabii ki sınırlı.
Yine ne yapıyoruz, serbest piyasasına girişiyoruz, gençlere bakıyoruz, bu sefer gerçekten Süper Lig seviyesinde oyuncular veya potansiyeller buluyoruz imzalıyoruz bi şekilde lige girecek kadroyu yaratıyoruz. Cefa çekmeden sefa olmuyor tabii ki, bu kadro ile çırpınarak, ligde kalmak, ligde kaldıkça mali istikrarı sağlayarak bonservisiyle beğendiğimiz oyuncuları alabilecek, oyunculara daha iyi kontrat sağlayabilecek kıvama gelmemiz gerekiyor.
Bu vakte kadar en az 2-3 sezon oynadık, bu kadar süre içerisinde illa parlayan gençleriniz olacaktır teklif geliyorsa ve sizin çapınızda bir klüp için büyük bir teklifse satın. Bu adam beni şampiyon yapar dediğiniz ya da bu adam daha çook çook değerlenir dediğiniz bir oyuncu varsa tabii ki tutabilirsiniz ancak, örnek veriyorum 20 yaşında bi stoperiniz var 2 senedir oynuyor gelişti de ama bu sene 17 yaşında bi genç daha buldunuz yedekte kalıyor, aslında koysam da sırıtmaz geriden akın akın geliyor dediğiniz bir oyuncu. satın 20liği, 17liği monte edin. Regen ticaretinin mantığı budur, yerine sırıtmayacak olanı koyabiliyorsanız size güç kaybettirmeyecek ise değeri bulan her oyuncu satılmalıdır.
Bunları yaparak takım uyumunu da bozmadan, takım taktiğe alıştıysa küçük profilli oyuncular topluluğu bile ritmini bulup şampiyon olabilir. Zaten mali büyümenin babasını da şampiyon olunca yaşayacaksınız çünkü itibarınız artacak ve oyun ilerlediği için gerçek manada bir sezon faydalanıp satabileceğiniz bir sürü oyuncuyla kontrat imzalayabiliyor olacaksınız, bunun için Bosman kuralını kovalayın lütfen 6 ay önceden.
Maaş bütçenizde sıkıntı olmayacaksa, o oyuncuyu oynatabilecekseniz, sakatlık sıkıntısı yoksa (gözlemci belirtir) ve satma mevsimi gelince (6 ay- 1 sezon sonrası) yaşı geçmemiş hala para eder bir oyuncu olacaksa, 1 yıllık verdiğiniz maaş satacağınız bonservisten az olacaksa, kontrat imzalamaktan çekinmeyin arkadaşlar. belki bazı oyuncularda yanılırsınız ama 10 oyuncudan 8ini öyle paralara satarsınız ki yanıldıklarınız sizi üzmez bile.
Şampiyonluğa ulaştıktan sonra bu dediklerimi yapacak olursanız, aslında kafanızın patlayacağı nokta yeni başlıyor demektir, yeni bulup geliştirdiğiniz gençlerle birlikte serbestten takıma kattığınız kaliteli oyuncularınızla dolu dizgin bir ekipsiniz, serbestten aldığınız tecrübeler gençlerinize özel ders veriyor, gençler maçlarda döktürerek sürekli profillerinin üstüne koyuyorlar seri şampiyonluklara yürüyor ve Avrupa'da da yavaş yavaş ses getirebilecek potansiyele yürüyecek döngüyü oturtmuş oluyorsunuz. Ancak bu şekilde 30 oyuncuyla ilgilenmek tabii ki kafanızı yormayacak asıl sıkıntıyı transfer dönemlerinde yaşayacaksınız, çünkü kariyere başlarken koyduğunuz en zengin kulüp olacağız hedefi var ya, o hedef 30 oyuncuyla uğraşarak olmayacak. Eğer 10-15 sezon içerisinde zirveye oynamak istiyorsanız, uğraşmanız gereken oyuncu sayısı 100-150 civarı.
Yapma etme 100 oyuncuyu ne yapacağım takımda, ideal kadro 23 demedin mi demeyin. tabii ki hepsi kadromuzda olmuyacak, itibarınız geliştiği için gerçek manada çok değerli klas oyuncular sizinle kontrat imzalamayı kabul ediyor, serbestten veya düşük bonservisle kadronuza kattığınız bu adamları kadronuza aldığınızdan itibaren hem tüm maaşını ödeyecek hem de size oyuncunun ederinin %25'i kadar para ödeyebilecek kulüplere bu 50-100 kişilik grubu kiralayacaksınız, illa da takımda kalacağım diyenleri olacaktır yeni sezon kadro planlamanıza o oyuncuları da dahil edersiniz, zaten kalitesiz adamlar almadınız. Ancak parayı bonservisten değil bu ilk sezon kiralamalarından kıracağız.
Aynı zamanda aldığınız çoğu genç artık şişen kadroyla kontenjana takılacaktır, bunların da As kadro seviyesinde olmayanlarını maaşını ödeyen, ilk 11 garantisi veren kulüplere kiralayabilirsiniz. Kiraladığınız hiç bir oyuncu için ortaya bir satış opsiyonu koymayın, çünkü sizin liginizde 1 milyon eden oyuncu fransa'ya kiralandığında 5 milyona çıkabilir, bu adamı 2 milyona kaptırırsanız içiniz yanar. Sene sonları doğru bu kiraladığımız oyuncuları kontrol ediyoruz, değerlerinin 2 katı fiyatından kirada bulundukları kulüplere satmayı öneriyoruz, satabilirsek ne ala, satamassak sene sonu takımımıza döndüklerinde satıyoruz.
Bunları düzen içinde yaparken, aynı yılın ocak aylarında yeni serbest kalacak oyuncuları kovalamayı ve kontrat imzalatmayı unutmuyoruz ki bir sezonluk bir başarı değil bir sistem ve bir döngü oluşsun, bunları yaptıkça transfer bütçenizin 1-2 sezonda 100 milyon - 300-400 milyon gibi rakamlara çıktığını ve bu parayı harcamanız gerekmediğini, çünkü zaten bulduğunuz gençlerin dünya yıldızı olmaya başladığını takımınızda eksik parça olmadığını göreceksiniz. Zaten bu süreçte hakikaten bazı Dünya Yıldızları da ucuz fiyatları satışa düşebilir veya serbest kalabilir siz de onları takımınıza monte edebilirsiniz. Bütçeniz bu kadar arttıkça en değerli kulüp sıralamasında da hızla yükselecek ve gerçek manada imparatorluğunuzu kurmuş olacaksınız.
İşte sadece As takım kadrosu kullanılarak kulüp büyütmek bu şekilde, gerisi sizin sabrınız ve 30 haziranda 30 aralıkta 'devam' tuşuna basmadan ne kadar durabileceğinize kalıyor, çünkü gerçekten büyük araştırma istiyor.
Bunu da bu saatte niye bu kadar uzun yazdım bilmiyorum, konudan da çok koptu ama belki yeni başlayan bi kaç arkadaş denk gelir, işlerine yarar, oyunu daha çok severler diye, yarıda kesmeyeyim dedim.

JCPro
17.Kasım.2014, 13:45
Pedro

Hayatımda bukadar uzun cevap görmedim tebrik etmek istedim

Pedro
17.Kasım.2014, 18:52
@Pedro (http://forum.turksportal.net/vb/member.php?u=293526)

Hayatımda bukadar uzun cevap görmedim tebrik etmek istedim

Gece işsizlikten yazdıkça yazdım :)

Ketchaup
17.Kasım.2014, 19:02
önder özen detected :D

Dargan
18.Kasım.2014, 01:17
Beşiktaş'ın as oyuncularıda genç oyuncularıda çok can yakar. Oyunda da gerçekte de Beşiktaş 3-4 sene lige ambargo koyacak potansiyelde.

pappi
18.Kasım.2014, 14:58
Geleceğe yatırım önemli tabii de, kendi tesislerinden her sene üst seviye genç çıkartmak isteseniz de yapılamıyor........

yazı uzun olduğu için kısalttım :D

aynı mantalite ile Portsmouth'u yönetiyorum.skybet2 den premiere lige kadar çıkardım.Akşamları 19.00 civarı evde oluyorum,pc başına oturup oyunu açıyorum gece 1-2 ye kadar oynuyorum ve sezon bitmemiş oluyor :D hep oyuncu arama belasına bir de kritik maçları tekrar ettiğim oluyor tabi :D dün akşam 7 de açtım oyunu,sezon başıydı ilk maçımı yaptığımda saat 9 olmuştu.iki saat kadro kurmaya çalıştım.çok iyi kiralık oyuncular aldım,hemen hemen hepsi harika çocuk sınıfında,interden juve.den liverpool dan.bir iki de ben takviye yapmıştım önceki sezon,premiere lig de ilk sezonu 12. bitirdim.kiralık oyuncularımı tekrar kiraladım,klüp kesenin ağzını da açtı ama paraya kıyamıyorum,kiralık oyunculara alıştım :D

Vatanarchy
18.Kasım.2014, 15:03
Beşiktaş'ın as oyuncularıda genç oyuncularıda çok can yakar. Oyunda da gerçekte de Beşiktaş 3-4 sene lige ambargo koyacak potansiyelde.

Türkiye denen ülke de böyle bir şey mümkün değil. :)