PDA

View Full Version : Oyunun Zorluk Seviyesi

peker_553
16.Kasım.2014, 21:54
Arkadaşalr ilk kez fm tarihinde bu kadar başarısız oluyorum ingiltereden alt liglerden aldıgım 2 takımdanda kovuldum 2 kariyerimde ligi ortalamadan bitti. cm 03-04 den beridir oynarım bu oyunu ama ilk kez böyle sebebi nedir sizce bu oyunda ne yapmak lazım başarı için ?

immortal86
16.Kasım.2014, 22:25
Bana da kolay geliyor nedense bu seneki oyun. Galatasaray'la oynuyorum eyvallah da daha ilk senemde Ş.ligi finali oynadım, 2. senemde kupayı aldım. Bence basit olmuş oyun.

peker_553
16.Kasım.2014, 22:30
türkiye ligi çok tıurt olmuş güncelleme glemden asla oynamam bende gs ile başarılı oldum çok basitti bayerni flan yeniyodum saçma geldi kapadım ingiltere falan oynamak daha zevkli ama çok zor .s

Ali Hikmet
16.Kasım.2014, 22:37
Arkadaşlar çok basit değil bence. Ben çok zorlanıyorum açıkçası öyle basit değil bence

berdun
17.Kasım.2014, 01:00
kariyer açarken iki bölüm var menajerliğine ilişkin ordaki iki yeride full yaparsan kolay gelir ama ulusal c lisansı falan yaparsan oyun çok zorlaşır :)

Bafici
17.Kasım.2014, 03:13
Bence de oyun bu sene kolay olmuş. Ayrıca menjer yaratırken full yaparsanız kolay olur kısmına katılmıyorum. Maç motorunu etkilemez ordaki özellikler. Saha dışı olayları ve oyuncularla ilişkileriniz etkiler.

Ali Hikmet
17.Kasım.2014, 08:48
Eğer o barları full yaparsan birde hedefe hemen ulaşmazsan seni kovma ihtimalleri artıyor bende katılmıyorum.

okan89
17.Kasım.2014, 12:54
Ben ilk defa Galatasaray haricinde bir takım ile oyuna başladım Everton ile. Taktik ve antreman ayarlarını yaptım üst üste gelen sakatlıklar ile yedek takımdan ve 18 yaş altı takımdan oyuncular oynattım.Henüz daha ilk sezondayım ama bir çok kez kovulma tehlikesi atlattım :) takım taktiğe alışana kadar oyun zor fakat taktiğe alıştıktan sonra gerisi geliyor.Taktik alışma sürecinde olabildiğince az puan kaybetmeye çalışın çok kötü başlamama rağmen şuan liderle aramda 4 puan var 5. sıradayım 22 haftayı geride bıraktım. Yani kısaca oyun takım taktiğe alışana kadar zor alıştıktan sonra gerisini getirmek sizin elinizde.

pappi
17.Kasım.2014, 12:58
oyunda zorluk kolaylık ayarı yok diye biliyorum.Sadece başlangıçta bir iki mod var sanırım,hiç oynamadım.oyuncu kalitesi ve taktik en önemli faktör.kadronuza göre bir taktik oluşturduysanız,oyuncularınızın takım oyunculuğu yüksek ise düşük kalitede bir takımla da başarılı olabiliyorsunuz.

skybet.2 de Portsmouth ile başladım kariyerime,çok düşük bütçeyle kiralık oyuncularla ve indirdiğim/düzenlediğim taktiklerle sktbet.1'e çıktım.skybet.1'de de kiralık oyuncularımın sayesinde fazla zorlanmadım ama skybet championship ecel terleri döktürüyordu,sezon ortalarında takım lig sıralamasında 17-18. sıralardaydı ve hedefim yükselmekti.bir taktik indirdim,o taktik herşeyi değiştirdi. west ham,newcastle gibi takımlara karşı oynarken defansif bir dizilişe geçip kontra mantalitesine aldım,diğer takımlara karşı kontrollü oynadım,galibiyet ve beraberlik sayım arttı.nihayetinde premiere ligdeyiz bakalım başımıza neler gelecek.:)

tabi bir kaç sezon sonra klübün itibarı parası oldukça artmış olacak,kadro dünya yıldızları ile dolacak hangi taktiği koysanız oynayacak o takım.eninde sonunda kolaylaşacak,basitleşecek:) yeni bir kariyer açmaktan başka çare yok.

oyun kolay diyenler arkadaşlar kesinlikle küçük takımları denesinler.Sneider in bir yıllık ücretini maaş bütçesi olarak alınca da aynı fikirde olacaklarmı acaba :)

TahaDeger
17.Kasım.2014, 17:17
Ya o ilk baştaki doldurduğumuz özellikler çok önemli fullerseniz takımınıza tamamen hakım olursunuz her ıstedıgınızı yaparlar ve mac kaybetmezsınız bunu fulleyıp realı chelseayı yenen galatasaray ve fenerbahceler goruyoruz benımkı orta sevıyede 12 13 arasında madem cok guvenıyosunuz bu ayarlarda yenın ılk senesınde oyle kolaymı ya kendınızı kandırıyorsunuz sadece

peker_553
17.Kasım.2014, 17:33
yani o en başta ayarladığım şeyler etki ediyor öyle mi ? .s çok saçma ya oyunun normal seviyesi olması için ne yapmamız lazım peki ?

Vatanarchy
17.Kasım.2014, 17:38
nur topu gibi bir belirsizliğimiz daha doğdu... :)

Ketchaup
17.Kasım.2014, 17:46
menajer profili bence o kadar etki etmiyor.

neticede maç motoru, taktiksel olasılıklar vs çok çeşitli etkenlerle ilişkili. menajer profiline gelene kadar çok daha etkili faktörler var.

pappi
17.Kasım.2014, 18:43
menajer profilinin oyunun zorluğuyla alakası yok.zaten oyunda kolay-zor ayarı yok arkadaşlar.Varsa bug var hata var ona da yama çıkarıyor firma.bu bir oyundan ziyade simülasyon,daha önceki oyunlarda da geçmiş kariyer oluşturma vs vardı,bunlar bir nevi oyunun cilveleri idi.benim önceki oyunlarda yerel oyuncu tercihi,oyuncu bağlılığı gibi özellikler vasatın altındaydı ama her sene şampiyon olan bir takımım vardı.menajer olmamıza rağmen antrenmanlara katılamıyorduk,bu sene bu özelliği eklemişler,menajer karakteri oluştururken antrenör ağırlıklı mı olacak taktik ağırlıklı mı olacak diye seçim yaptırıyor.bir de büyük klüpler yerine küçük klüpleri seçip oynamamızın sebebi nedir? küçük klüpleri büyütmek,bir değer katmak.genç toy oyuncuları alıp dünya yıldızı yapmak,menajerlik özelliklerindeki mantık da bu,"kendini geliştirmek" hedefi koyuyor istersen."seçtiğim takıma göre ayarla" diye de bir seçenek var,düşük liglerde bir takım seçtiysen ona göre özellik atıyor,büyük takım seçersen de ona göre.

serwan
17.Kasım.2014, 20:32
menajer profili bence o kadar etki etmiyor.

neticede maç motoru, taktiksel olasılıklar vs çok çeşitli etkenlerle ilişkili. menajer profiline gelene kadar çok daha etkili faktörler var.

Bence ediyor.. Evet belki maç motorunu doğrudan etkilemiyor ama oyuncunun motivasyonunu, size olan inancını, moralini vs. etkiliyor menajerin profili. Mourinho'nun motive ettiği adamla samet aybaba'nın motive ettiği adam bir olmaz yani.. Sizin profiliniz sağlamsa oyuncu saha içinde dediklerinizi daha çok yapıyor, daha istekli oluyor vs diye düşünüyorum..

hazimyildirim
17.Kasım.2014, 22:04
etki etmiyor diyenler hep özellikleri fulleyenler

Corpus
17.Kasım.2014, 22:29
Ben de oyunun kolay olduğunu düşünüyorum. QPR ile EPL' de City- Lpool - Chelsea gibi takımları yenip lider olmam çok saçma. Mutlaka iyileştirme yapmaları gerekiyor

Ketchaup
17.Kasım.2014, 23:06
Bence ediyor.. Evet belki maç motorunu doğrudan etkilemiyor ama oyuncunun motivasyonunu, size olan inancını, moralini vs. etkiliyor menajerin profili. Mourinho'nun motive ettiği adamla samet aybaba'nın motive ettiği adam bir olmaz yani.. Sizin profiliniz sağlamsa oyuncu saha içinde dediklerinizi daha çok yapıyor, daha istekli oluyor vs diye düşünüyorum..

o yüzden ''o kadar'' etmiyor dedim.

etki etmiyor diyenler hep özellikleri fulleyenler

ben iki kariyer açtım ikisinde de fullemedim. fiorentina ulusal A / pro oyuncu. lyon ulusal A / milli futbolcu yaptım. sürekli topçuların artistliğine maruz kalıyorum. bunun için mi toplantı yaptık demeler, sürekli yeni sözleşme isteyenler oluyor. daha düşük lisanslarda da denedikten sonra geri bildirimde bulunurum :)

TahaDeger
17.Kasım.2014, 23:16
Ya beyler bunu cevaplamanın en güzel yolu en dusuk menejer ozellıklerıyle bırısı Real Madrıdle Baslasın bıraz devam etsın sonra en yuksek ozellıklerle baslayıp devam etsın ıllakı bır kalıte farkı barız bır sekılde olacaktır denemeden goremezsınız ben denedım ozellıklerınız ıyı olursa oyuncularla ıletısımınız sozunuzun dınlenmesı gıbı faktorler artıyor ve daha ıyı performanslar goruyoruz ama dusuk olursa futbolcular sızı kenara cekıp dovebılırler bıle o derece artıst oluyorlar bı deneyın derım

Universal
18.Kasım.2014, 01:18
yani o en başta ayarladığım şeyler etki ediyor öyle mi ? .s çok saçma ya oyunun normal seviyesi olması için ne yapmamız lazım peki ?

Şöyle düşün bir takımın başına Morinho geçiyor. Onun ilk başta yapacağı etki bir de paf takımı çalıştıran birisinin başa geçip yapacağı etki.

Dargan
18.Kasım.2014, 01:21
Aslında çok zor veya çok kolay diyemeyiz bu oyuna. Düz bakmamak lazım. Oyunda taktiğiniz tutuyor ve stratejiniz tutuyor oyun kolay geliyor. Yada tutmuyor mayanız oyun zor geliyor. İş taktik,direktif ve stratejide bitiyor.

okan89
18.Kasım.2014, 11:40
İlk seçilen özellikleri fulledim 2005'den beri her yıl oynuyoruz full olsun bir zahmet :) Şaka bir tarafa tabi eklenen her özelliğin illaki küçükte olsa bir etkisi vardır. Bence ilk seçtiklerimizin oyuncu iletişimleri ve antrenmanlarda aktif bir antrenör gibi çalışmamızdan öteye gidemez.Şöyle düşünün reelde Mancini , Del Bosque,Guss Hiddink ve bir çok kariyer sahibi hocada Türkiye'de takım yönetmiş ve başarısız olmuştur eminim bizim full yaptığımızdan daha full profillere sahip insanlar diğerlerine göre tek farkları takım içerisindeki itibarları ve anremanları hep ayrıcalıklı sayılmıştır ama görüldüğü gibi herşey itibar ve anrteman değil. Yapılan profilin çok yüksek oranda etkileyeceğine inanmıyorum.

ilkaysf
18.Kasım.2014, 12:05
Menajerlik özelliklerimizi düzenlediğimiz ekranda motivasyon,kararlılık gibi özelliklerin açıklamaları var. Onlara bakarsak bence kariyerimizi doğrudan etkiliyor.

pappi
18.Kasım.2014, 13:04
Arkadaşlar biz burda menajer özelliklerinin bir takımı şampiyon yapıp yapmama üzerindeki etkisini konuşuyoruz.Elbette saygın bir menajer her klüpte oyuncular tarafılan hayranlıkla ve saygıyla karşılanır,oyuncular başlarına büyük bir menajer geldiği zaman mutlu olur vs. bunlar önceden de olan şeyler.biz menajer özelliklerinin yapılan maçlar ve alınan skorlar üzerinde yani klübün başarısı üzerindeki etkilerini konuşuyoruz.

Oyuncu potansiyel gözlem yeteneğiniz 10 olduğunda,oyun size yetenekli oyuncuları gizliyorsa,yahut taktiksel yeteneğiniz 12 olduğunda kurduğunuz taktiğin sahada uygulanabilirliği belli bir katsayıyla düşüyorsa,yada bu özellikler artınca etkileri de pozitif olarak artıyorsa KABUL EDİYORUM ki menajer özellikleri skora ve başarıya yani oyunun özüne doğrudan etki ediyor. Ama böyle birşey yoksa menajer özelliklerinin taktiğe ve skora etki ettiği söylenemez.klüple ve oyuncularla ilişkileri etkileyebilir,beklentileri düşürebilir yahut çıkarabilir,taktiğe ve skora direk etkisi olduğunu düşünmüyorum.

okan89
18.Kasım.2014, 13:34
Klüple ve oyuncularla ilişkileri etkileyebilir,beklentileri düşürebilir yahut çıkarabilir,taktiğe ve skora direk etkisi olduğunu düşünmüyorum.

Bencede hocam aynı fikirdeyim.Birde yeni eklenen bu özellik ile antreman modunda bir hoca avantajı oluyor benim gördüğüm kadarıyla.

pappi
18.Kasım.2014, 14:11
Bencede hocam aynı fikirdeyim.Birde yeni eklenen bu özellik ile antreman modunda bir hoca avantajı oluyor benim gördüğüm kadarıyla.

evet,o en bariz fark zaten.önceki oyunlarda antrenörler kursa gidiyordu lisans dereceleri artıyordu,bu da büyük klüplerin tercih etmesine etki ediyordu.sanırım artık oyuncu geliştirmede de etkin bir faktör lisanslar.sonraki oyunlarda antrenör özellikleri lisans derecesine göre artabilir,belki bu oyunda da öyledir bilemiyorum ama bu yönde bi açıklama denk gelmişti oyunun bir köşesinde.

menajer profili oluştururken düşük ayarlı bir profil oluşturulunca büyük takımların seçimi engelleniyorsa mantıklı,engellenmiyorsa mantıksız olur.orda da lisans farklılıkları söz konusu.lisans olayı iyi bir incelenmeli bence,antrenörleri ve dolayısıyla oyuncu gelişimini etkileyen bir faktör olabilir.

arrogancee
18.Kasım.2014, 14:15
Arkadaşlar biz burda menajer özelliklerinin bir takımı şampiyon yapıp yapmama üzerindeki etkisini konuşuyoruz.Elbette saygın bir menajer her klüpte oyuncular tarafılan hayranlıkla ve saygıyla karşılanır,oyuncular başlarına büyük bir menajer geldiği zaman mutlu olur vs. bunlar önceden de olan şeyler.biz menajer özelliklerinin yapılan maçlar ve alınan skorlar üzerinde yani klübün başarısı üzerindeki etkilerini konuşuyoruz.

Oyuncu potansiyel gözlem yeteneğiniz 10 olduğunda,oyun size yetenekli oyuncuları gizliyorsa,yahut taktiksel yeteneğiniz 12 olduğunda kurduğunuz taktiğin sahada uygulanabilirliği belli bir katsayıyla düşüyorsa,yada bu özellikler artınca etkileri de pozitif olarak artıyorsa KABUL EDİYORUM ki menajer özellikleri skora ve başarıya yani oyunun özüne doğrudan etki ediyor. Ama böyle birşey yoksa menajer özelliklerinin taktiğe ve skora etki ettiği söylenemez.klüple ve oyuncularla ilişkileri etkileyebilir,beklentileri düşürebilir yahut çıkarabilir,taktiğe ve skora direk etkisi olduğunu düşünmüyorum.

Özelliklerimizin düşük olmasının taktiğe direkt etkisi tabii ki yok ama dolaylı yoldan var bence. Şöyle ki, düşük saygınlığı olan bir menajersek oyuncular istediklerimizi daha az sahaya yansıtıyorlar. Veya daha fazla sorun çıkartıp takım kimyasının bozulmasına ve doğal olarak da iyi sonuçlar almamıza mani oluyorlar. Yani en nihayetinde dolaylı olarak da olsa düşük özellikler kısa yoldan başarıya ulaşmamızı engelliyor. Bence tabii

peker_553
18.Kasım.2014, 14:26
ee kesin bi bilgi yok mu yani?

pappi
18.Kasım.2014, 14:46
ben de onu diyorum zaten,direkt olarak etkisi yok,dolaylı olarak oyuncu morali,motivasyonu,disiplini vs. gibi etkenlenlere bağlı yansımalar olabilir.taktiğe etki ettiğine dair kesin bir bilgi var mı? yoksa tahmin mi? oyuncunun moraline etki etmesi kısa vadede olabilir,bu hep var olan birşey.Portsmouth'la premier lige çıktım,bir kaç maç yenildik oyuncuların morali dip yaptı,takım konuşması yaptım (ligde 11. sıradayız,yönetim düşmemeye oynama hedefi verdi) "gayet iyi durumdayız moralinizi bozmayın" dedim hepsinin morali düzeldi.bunlar az bir farkla önceden de oyunda olan ve dolaylı olarak etki eden şeyler.

Eğer menajerlik etki edecekse şöyle şeyler beklerdim;

Adam Yönetimi : Oyuncu görüşmelerinde etki,söz geçirmede etki,yedekleri idare etmede etki,oyuncu gelişimine etki
Motivasyon : Oyuncularla yapılan gaz verici konuşmalarda etki,takım ruhuna katkı,takım moraline katkı
Disiplin : Takım oyununa etki (sahada),antrenör özelliğine etki,antrenman kaçaklarını önlemede etki
Kararlılık : oyuncu gelişimine etki,takım azmine etki
Taktiksel bilgi birikimi : maçı okumaya etki,rakip takımı analize etki,rakibe karşı kurulacak taktiğe etki
Oyuncu y/p gözlemleme: oyuncuların mevcut ve potansiyel özelliklerini tespit etmeye etki
Gençlerle çalışma : Genç oyuncuların gelişimine ve moraline etki

benim mantığıma göre önemli olan özellikler ve "olsa iyi olurdu" diyebileceğim etkiler bunlar.belki yanlışlarım var ancak bunun etki edebilmesi için nasıl oyunda oyuncuların mental özellikleri sahada ve saha dışında etkili ise menajerin mental özellikleri de yansıtılmalı,mesela sahaya sürülen takıma ek olarak 12. oyuncu gibi hesaplanmalı.eğer maç motorunda böyle bir etki yoksa menajer özelliklerinin diğer alanlarda etkisi olması gerek.

öncelikle oyuncu gelişiminde etkili olması lazım,genç oyuncuların mental gelişiminde menajerin mental özelliklerine benzerlik oluşmalı.en büyük problem de şu, oluşturduğumuz profil sanal fakat onu yöneten yani biz gerçeğiz.özellik olarak düşük de tutsak yüksek de tutsak oyunu oynayan biz olduğumuz için o özelliklerin direkt olarak etki etmesi beklenemez.

yukarıda yazdığım özellikler ve etkileri bir şekilde oyuna yansıtılırsa menajer özelliklerinin etkisi antrenörlerinki kadar artar.