PDA

View Full Version : [Genel] Kim arastırıyor bunları?

gerilla
26.Aralık.2004, 20:30
Arkadaslar oyunun ikiye bölünmesinden sonra bu site fm oyununun arsatırmalarını yapmaya basladı. Ancak bir sezon öncesinde aynı kadro ile ibrahim akını 190 potansiyelle c.ronaldo ile bir tutan ekip bu sezon sadece 165 varmis. Yada petre ye gelecek vaadeden futbolcuların arasına koyan ekip bu sezon orta sıradan futbolcularla aynı kefeye koymus. Daha sayamadıgım bir cok gelecek vaadeden futbolcu bu sene sıradan olmus. Ne oldu bu cocuklara da birden potansiyelleri bitti! Yoksa yaptıgınız arastırmalar yanlıs mı? Bide bu oyuncuları nasıl gözlemliyorsunuz?Yani her klup ve futbolcu icin ayrı ayrı zaman harcıyorsunuz?

tolginho
26.Aralık.2004, 21:37
CM araştırmasını başka bir ekip yeni baştan yaptılar. FM 2005 ile CM 03-04 'ü karşılaştırırsan aradaki benzerlikleri görebilirsin.

CM 5 ile CM 03-04 arasındaki tek benzerlik oyunun isimlerinin ve dağıtan firmanın aynı olması. Yoksa mayası farklı ikisinin de.

gerilla
26.Aralık.2004, 22:02
yoo hayır ben fm 2005 ile cm 03 04 kastediyorum

apaydin2148
04.Şubat.2005, 22:35
FM'yi ben araştırıyorum
:))

Frank_Castle
05.Şubat.2005, 01:09
daha evvelki versiyonlarda da bu olay mevcuttu ; 00-01 de çok iyi olan warthan ghazarian , piotr frankowski 01-02 de adeta yoktu ..
01-02 de mükemmel olan mark kerr , nicolas medina ise cm 4 de aynı kadere kurban gittiler ...
insan merak ediyor nasıl 1 sene evvel 18 olan pace 9 a iner ; 15 olan technique 7 ye iner...
ama bir de şu gerçek var ki çok büyük umutlarla alınan oyuncular gerçekte fos çıkabiliyor ..bunun da etkisi var...

capriceman
12.Nisan.2005, 21:48
Aynı dönemden Brozek kardeşler yada Wael Reyadda arada kaynadı gitti...

Skilledmask
13.Nisan.2005, 11:12
bu araştırmayı yapan kişilere bağlı. bildiğiniz gibi her bölgede araştırmayı yapan kişiler farklı. ben türk futbolundan bir örnek veriyim size Halil Gündüz 2000 de sivas sporda oynuyodu eskiden ve birinci ligin alt sıralarındaki takımları aldığım zaman onuda sürekli alırdım. şimdi açıp bakarsanız özelliklerinde bazı artışlar gözlemliyebilirsiniz ve özellikleri genelde aynıdır. ama ne yazıkki diğer oyuncularda ise yabancı ülkedeki gözlemcilerin beceriksizliği var biraz... tamam 3 oyuncuda yanılırsın 5 oyuncuda yanılırsın ama %70 inded de yanılmazsın yani!!! 01-02 den birçok kişi bilir Necati Ateş Adanaspor - Sinan Kaloğlu& Yakup Sertkaya Altay - Tuncay Şanlı Sakaryaspor - Halil&Hamit Altintop kardeşler bunlar hep o zamanın türk takımlarına aldığımız geleceğin yıldızlarıydı ve şimdi bakın hepsi çok iyi top oyunyo!!! ve bunlardan daha kaç taneleri var... bence bu işi biraz daha düzgün yapsalar daha iyi olur... en azından bizden örnek alabilirler biraz!!!!

PhotoGrapher
13.Nisan.2005, 16:20
FM Tsigalko da yok ya da ben bulamadım :roll:

apaydin2148
13.Nisan.2005, 16:41
Dİnamo minsk takımında mutlaka vardır.hatta siteye resmini yapıştırdım

tolginho
13.Nisan.2005, 16:45
FM'de İbrahim Akın'a 190 verme şansımız yok, SI Games'in liglere göre koyduğu sınırlamalar var. Ama -2 vermişsek, oyun içinde rastgele ya da zamanla 190'a çıkabilir potansiyeli.

Petre'yi de araştıran Romanya araştırmacısıdır, Petre ancak bu yıl bizim araştırma portföyümüze girdi. Örneğin, ara transferlerde ülkemize gelen Ribery, Anelka gibi futbolcuları ancak yeni oyunda değer verebiliyoruz.

fenerim1
12.Haziran.2005, 01:49
işiniz çok zor ya teker teker futbolcuları izlemek..

emirduman
12.Haziran.2005, 13:17
Tsigalko, küçük datebase de çıkmıo, yüklenecek dataları arttırın öle çııkıo....

Bu arada, adamı rahat bırakın artık yaw... Her sene, her sene nereye kadar gol kralı olcak, biraz dinlensin... :mrgreen:

fatiherkol
12.Haziran.2005, 14:20
ben bu potansiyel konusunda Tolga'ya hak veriyorum fakat Türkiye'de ki futbolcuların SI Games tarafından biraz hor görüldüğünü düşünüyorum...

Örnek verelim. Milan'a transfer olan Laursen su an Aston Villa'da oynuyor. Fenerbahçeli Servet veya Beşiktaşlı İbrahim Toraman'ın Laursen'den ne farkı var. Ben futbolculara ülke bazından bakıldığından dolayı SI Games'in hata yaptığı düşünyorum. Yani Türkiye liginde birçok futbolcu Avrupa'da oynuyan bir çok futbolculadan potansiyel olarak çok fazla ve kaliteli.

emirduman
12.Haziran.2005, 20:20
ben bu potansiyel konusunda Tolga'ya hak veriyorum fakat Türkiye'de ki futbolcuların SI Games tarafından biraz hor görüldüğünü düşünüyorum...

Örnek verelim. Milan'a transfer olan Laursen su an Aston Villa'da oynuyor. Fenerbahçeli Servet veya Beşiktaşlı İbrahim Toraman'ın Laursen'den ne farkı var. Ben futbolculara ülke bazından bakıldığından dolayı SI Games'in hata yaptığı düşünyorum. Yani Türkiye liginde birçok futbolcu Avrupa'da oynuyan bir çok futbolculadan potansiyel olarak çok fazla ve kaliteli.

+1

Kesinlikle katılıyorum, onlardaki imkan yeterliliği sebeiyle sanki onların oyuncuları bizimkilerden daha iyimş gibi gözüklüo, ama hiç de öle değil...

perpetua
12.Haziran.2005, 21:58

Ibrahim Akin U21 milli takimimizin iyi futbolcularindan biri. Ancak o yas gurubuna soyle bir goz atin. Rooney, C. Ronaldo, Fernando Torres, Kaka, Robben, Robinho, Carlos Tevez'in kalitesinde bir futbolcu mu acaba Ibrahim Akin? Oyle olsa neden Turkiye U21 takiminda ve A Milli degil? Nden buyuk kulupler onun pesinde kosmuyorlar. 190+ PA vermek demek bu futbolcunun dunyanin sayili yildizlarindan birisi olacagi garanti demek. Ibrahim Akin'in simdiye kadarki performansinden boyle bir garanti ben gormuyorum.

Turkiye'deki futbolcular bence hor gorulmuyor. Turkiye Super Ligi en fazla Avrupa'nin 8 veya 9'uncu en kaliteli ligi. (Ispanya, Ingiltere, Italya, Fransa, Hollanda, Portekiz veya Almanya'nin birisinden daha kaliteli oldugumuz soylenebilir mi?) En kaliteli diye gorebildigimiz futbolcularin (Fatih Tekke, Gokdeniz, Serkan Balci, Servet Cetin, Tuncay Sanli, Necati Ates) bile Avrupa standartlardinda buyuk takimlarin ancak yedekleri olabilecek kalitedeler. Emre bile Inter'de takima giremeyip Ingilterenin ikinci sinif bir takimina gitmeyi dusunmek zorunda kaliyor oynayabilmek icin.

Avrupa'daki en basarili futbolcumuz Nihat'i bile Chelsea direk olarak almadi (ornegin Robben'i aldiklari gibi) Once CSKA'da performansi olculecak ondan sonra ancak belki ileride Chesea'ye alinacak.

Ayrica Servet ve Ibrahim Toraman'in potansiyeli Laursen'den daha yuksek olarak gosterilmis database'de zaten. Neden Turkiye'nin hor goruldugunu soylediginizi anlayabilmis degilim. (z)

Zaten bence esas sorun CA veya PA degil. Oyuncularin ozellikleri'nin (attribute) databse de olmamasi. Fenerbahce'de senelerdir oynayan Umit Ozat'in bile bir suru attribute'i sifir olarak girilmis. Serhat Akin, Aurelio, Tuncay Sanli, Ibrahim Uzulmez, Gokdeniz Karadeniz, Michael Petkovic, Selcuk Sahin, Umit Karan, Yusuf Simsek, Ali Tandogan, Yasin Sulun, El Saka, Erman Ozgur, Kaan Dobra, Roman Kratochvil, Sinan Kaloglu ve Timucin Beyazit gibi senelerdir 1 ligde oynayan bir cok oyuncunun ozellikleri sifir olarak birakilmis.

Yani dusunun, Umit Ozat'in bilgilerinin bos birakilmasi, Arsenal kaptani Sol Campbell'in bir cok bilgisinin bos olarak birakilmasi veya Milan kaptani Maldini'nin bir cok bilgilerinin bos birakilmasi gibi bir sey. Bir oyuncunun CA veya PA'si dusuk olabilir, ama ozellikleri sifir birakilmis ise tamamen FM'in insafina birakilmis oluyorlar ve o sifir birakilan bilgileri CA'yi baz alarak program belirliyor.

di canio
12.Haziran.2005, 22:18
perpetua5099 haklısın.
Ben de Türkiye araştırmasındaki eksiklerden şikayetçiyim (Başka konu başlıklarında belirttim). Bunlara gelen tepkileri de anlayamıyorum. Ben uyarı mahiyetinde söylemiştim. Yoksa 'siz bu işi yapamıyorsunuz' falan gibi bi düşüncem yoktu. Bazı milli oyuncularımızın oynadıkları mevkiler bile işlenmemiş diye yazmıştım. Ben daha fazla uzatmayayım.
Saygılar

emirduman
13.Haziran.2005, 00:50
Ben şahsen Hollanda ve Portekiz ligi'nin bizim ligden çok çok daha kaliteli bir lig olduunu düşünmüyorum....

perpetua
13.Haziran.2005, 16:34
Ben şahsen Hollanda ve Portekiz ligi'nin bizim ligden çok çok daha kaliteli bir lig olduunu düşünmüyorum....

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/crank2005.html

Avrupa kupalarindaki performans goz onune alininca Turkiye hem Hollanda hem de Portekiz'in cok gerisinde. Hatta onlara yetisebilmek icin Yunanistan, Belcika ve Iskocya'yi da gecmemiz gerekiyor. Ben iyi niyetli bir sekilde 8-9'unu demistim.

emirduman
13.Haziran.2005, 16:49
TAkım performansı başka, ligin kalitesi başka....

perpetua
13.Haziran.2005, 17:07
TAkım performansı başka, ligin kalitesi başka....

Ligin kalitesi eger yuksek ise, o zaman takimlarimiz neden Avrupa kupalarinda daha basarili degil? Bir ligin kalitesini ne belirler? Ligde bulunan takimlarin performansidan baska bir sey mi?

emirduman
13.Haziran.2005, 17:39
Ben yüksek demiyorum ama Portekiz'den veya Hollanda'dan çok daha kötü değil diyorum....

perpetua
13.Haziran.2005, 17:43
Ben yüksek demiyorum ama Portekiz'den veya Hollanda'dan çok daha kötü değil diyorum....

Eh tamam, benim de dedigim Turk takimlarinin Portekiz, Hollanda, Belcika, Yunanistan ve Iskoc takimlarindan son 5 yilda daha basarisiz oldugu. Turkiye ligini az bilen birisi (ornegin SI games calisanlari) bu bilgiden baska neye dayanarak Turkiye liginin kalitesini olcebilir?

emirduman
13.Haziran.2005, 17:52
O konuda bende senle hemfikirim....

Vieri
13.Haziran.2005, 20:52
Turk takimlarinin Portekiz, Hollanda, Belcika, Yunanistan ve Iskoc takimlarindan son 5 yilda daha basarisiz oldugu

bu konuda arkadaşa katılıyorum. aynı zamanda ulusal alandaki kötü sonuçlarda buna artıdır.

capriceman
14.Haziran.2005, 02:09
Örneğin bu sene Malatyspor için çalışmaya başladım ve gördüm ki inanılmaz hatalar var. Sadece oyuncuların özellikleri değil mevkilerinde dahi birçok düzeltilmesi gereken şey var. Bo ve kilolara kadar düzenli olarak verileri girdim. Benden çıktıktan sonrası nolur onu bilemem tabi ki.

perpetua
14.Haziran.2005, 20:26
Örneğin bu sene Malatyspor için çalışmaya başladım ve gördüm ki inanılmaz hatalar var. Sadece oyuncuların özellikleri değil mevkilerinde dahi birçok düzeltilmesi gereken şey var. Bo ve kilolara kadar düzenli olarak verileri girdim. Benden çıktıktan sonrası nolur onu bilemem tabi ki.

Bildigim kadari ile hala boy ve kilo oyun tarafindan kullanilmayan, ancak database'de bazi oyuncularda bulunan bilgiler. (2006 icin bunun ile ilgili daha bir aciklama gormedim ve eklenmeyecegini tahmin ediyorum, andcak ileride ekleneceginden simdiden bu bilgileri girmek yararli olur)

Ozellikle boy oyunda olmadigi icin, ziplama (jumping) ozelligi hen boy uzunlugu hem de ziplama becerisini kapsiyor. Yani bir futbolcu zipladiginda yerden ne kadar yukseklige kafasini cikartabildigi.

Ayica oyuncularin aldigi ucretlerde de duzeltmeler yapilsa cok hos olur. Bu linke basarak bir cok futbolcunun yillik kazandigi parayi gorebilirsiniz (http://www.transfermarkt.de/index.html?anz=/wettbewerbe/wettbewerb_uebersicht.php4?wettbewerb_id=TR1)

apaydin2148
14.Haziran.2005, 20:39

aynı şey Kayseri ve Erciyes içinde geçerli.

apaydin2148
14.Haziran.2005, 20:42

Bildigim kadari ile hala boy ve kilo oyun tarafindan kullanilmayan, ancak database'de bazi oyuncularda bulunan bilgiler. (2006 icin bunun ile ilgili daha bir aciklama gormedim ve eklenmeyecegini tahmin ediyorum, andcak ileride ekleneceginden simdiden bu bilgileri girmek yararli olur)

Ozellikle boy oyunda olmadigi icin, ziplama (jumping) ozelligi hen boy uzunlugu hem de ziplama becerisini kapsiyor. Yani bir futbolcu zipladiginda yerden ne kadar yukseklige kafasini cikartabildigi.

Ayica oyuncularin aldigi ucretlerde de duzeltmeler yapilsa cok hos olur. Bu linke basarak bir cok futbolcunun yillik kazandigi parayi gorebilirsiniz (http://www.transfermarkt.de/index.html?anz=/wettbewerbe/wettbewerb_uebersicht.php4?wettbewerb_id=TR1)

bence burda yazan bilgilerin çoğu yanlış.Vioresin gibi bir adama kayserispor niye 2.000.000(dolar ve euro)versinki.birde toplam verdiği para 22.000.000 civarı.kesinlikle olamaz.Ayrıca Ali Turan'ın doğum tarihine 1977 yazılmış.düşünün artık doğruluğunu.

perpetua
15.Haziran.2005, 01:18
Rakamlarin hepsi kesinlikle tahmini. Hatta bunu da gizlemiyorlar.

Ancak baktiginiz rakam Vioresin'in aldigi para degil, su anda bir kulup vioresin'i istese, Kayserispor'un tahmini olarak isteyecegi bonservis bedelidir.

Dogum tarihini yanlis da olabilir ama zaten dogum tarihi icin TFF web sitesi var.

Futbolcularin gercekte aldigi para zaman zaman aciklanir. Eger bu bilgiya gecmiste not etmemeis iseniz, bu site menajerlerin verdigi bigilerle derlenmistir ve yaklasik rakamlar verilir. Bence hic bir sakincasi yok bu rakamlarin.

apaydin2148
15.Haziran.2005, 20:10
bence kesin doğru olması için kulüplere telefon açılmalı(ki zaten böyle yapılıyor çoğu zaman).Böylece kesin bilgilere ulaşılabiliyor

perpetua
15.Haziran.2005, 22:12
Tabii ki bu soylediginiz en dogrusu. Ancak kuluplerin bu gibi bilgileri disariya vermeyi istemeyebilir.

apaydin2148
15.Haziran.2005, 22:21
artık FM olayı tüm Türkiyeyi sarmış durumda.Bi tolga kaprol-Turker tozar ropörtajında okumuştum artık kamplarda oyuncular FM oynuyor.Çok yaygınlaştı FM olayı hatta bazı oyuncular istatistiklerimiz düşük diye küsüyorlarmış:))

capriceman
15.Haziran.2005, 23:25
Bu siteye göre örneği Serkan Bensolun değeri 2 milyon 750 bin dolar yada aldığı ücretmiş. Komik tabi bu. =)

genali
16.Haziran.2005, 07:38
sabah sabah sayfa basında verilen linke (www.transfermarkt.de) ugrayınca cok sasırdım; riberinin nekadar bonservisle geldigine bakacaktımki ribery yok, daha uzerinden bir gece gecmisken adamlar elemanı transfer etmisler marsilyaya, helal olsun bukadar hızlı olunur yani..