PDA

View Full Version : Oyun Hakkındaki Eleştirileriniz

bangbangstar
21.Kasım.2014, 03:39
Direk mevzuya girecek olursak;

1-kaleciden dönen bütün topların gol olması

2-serbest vuruşların çoğunun gol olması (%90)

3-her fm oyununda olduğu gibi biz öndeyken vaktin geçmemesi, biz gerideyken vaktin su gibi akması

4-oyuncuların verilen talimatlara %70 oranında uymaması (kısa pas yap-topu defans oyuncusuna at vs.)

5-değeri 10k olan regen için pazarlığa 13m'dan başlanılması ve bizim takımımızdaki oyuncuya değerinin altında teklifleri yapılması

6-fare tekerleğini çoğu yerde kullanamıyor olmamız (rakip oyuncu direktiflerini verirken vs.)

7-kalecilerin ceza sahası dışından çok fazla gol yemesi veya kurtarıp elinde tutamadığı için dönen topun mutlaka gol olması

8-kayıt süresinin çok uzun olması

Bunlar şu an aklıma gelenler. Sizde eleştirdiğiniz durumları yazarsanız güncelleme geldikçe nelerin düzelip nelerin düzelmediğine buradan bakabiliriz.

serwan
21.Kasım.2014, 10:01
maddeler halinde yazmakla bitmez aslında...

arayüz ve genel işleyiş

-zevk meselesi sonuçta. beğenen olur beğenmeyen olur ama her sene oyunun arayüzünü değiştirmek de nedir? yenilik diye başka bişey sunamadıkları için menüleri değiştirip kitleyi kandırırız yolunu seçmişler bence.

-save almak o kadar uzun sürüyor ki insan üşeniyor. hayır oyun adam akıllı çalışsa save almak zorunda hissetmez insan kendini.. ama her an crash dumps verme olasılığı olduğu için mecburen save alıyoruz. o da 1 saat sürüyor.

-oyuncular sürekli huzursuz. yahu tamam oynamayan adam sorun çıkarabilir. ama herkes mi? takımda yedek kulübesinde bekleyen kim varsa oynamak istiyor. "tamam ulan oynatacağım seni" demediğiniz sürece de tatmin olmuyorlar hiçbir sözden..

transferler

-yine 3 kuruşluk oyuncuya milyon dolarlar istenmesi, kendi değerli oyuncumuza ise teklif gelmemesi, gelen tekliflerin de komik olması olayı devam ediyor.. bilmiyorum bunları ayarlamak ne kadar zor olabilir? ama eminim öyle çok çok zor olmasa gerek. hele ki 20 yıldan fazla mazisi olan bi oyun için bunlar artık çerez olmalı..

-normalde istendiğinde takla atarak gelecek adamlar teklifleri görüşme gereği bile duymuyorlar yine. saçmalığın daniskası. bu itibar olayı da yıllardır çözülemeyen bi sorun.. çok zor olduğunu düşünmüyorum. her sene oyundaki 1 aptallığın üzerine gitseler şimdi mükemmele yakın bi oyun oynuyorduk..

-henüz uzun soluklu bi kariyer yapamadım ama eminim büyük takımların ilerleyen yıllarda saçma sapan adamları alması olayı da devam ediyordur.. bilen varsa aydınlatsın lütfen..

maç motoru

oyunun en can alıcı noktası aslında. şunu düzeltebilseler kimse diğer eksikleri umursamaz bile. ama yok arkadaş. her sene aynı. sadece kanat organizasyonlarında adamların sıfırdan vurma olayını düzeltmişler. orta açıyorlar.. onlar da genelde rakibe çarpıp kornere ya da taca gidiyor..

-beklere, topla içe kat et komutu vermeme, hücum oyununu benimsememe, yaratıcılığı kısıtlamamış olmama rağmen adamlar inatla çok geriden orta yapıyorlar. 3-5 metre daha ilerleyip orta kesse ya da topla ceza sahasına girse net pozisyon olacak ya.. o yüzden hiç kasmadan ortayı kesiyor.. tabi ya kalecinin kucağına ya rakibe... bu en basit hata..

-direkten dönen toplar 100 senedir düzeltilmedi. artık umudum kalmadı.. bu şekilde kabullendim..

-bana mı denk geldi bilmiyorum ama çok sayıda penaltı kaçıyor gibi...

-maçlar fazla gollü.. her hafta 1-2 tane 7-8 gollü maç oluyor. gerisi de 3-4 golden aşağı değil. halbuki ligimizin maç başı gol ortalaması 2,5 bile değil sanırım..

-yine bizim gol makinelerimiz mutlak pozisyonları bozuk para gibi harcarken rakibin "kazma" diye tabir edeceğimiz adamları 30 metreden direk dibini görüyor.. bizimkiler topu ayağına aldığında rakibe vermek için bi tarafını yırtarken rakip 2 pasta kaleci ile karşı karşıya kalıyor.. kaleci degajları çok fazla oranda gol pozisyonuna dönüşüyor...

-rakip oyuncu topa bizim oyuncumuzdan 2 kat uzaktayken, oyuncumuz sallana sallana hatta arada dura dura topu almaya gidiyor.. normalde hiç koşmayacak aslında ama ayıp olur diye düşünmüş SI heralde.. tabi rakip topu alıp yardırıyor sonra.. bu şekilde kaç tane pozisyon verdim hatırlamıyorum bile..

-uzaktan atılan gollerin sınırı yok.. futbolda bu kadar uzak mesafeli gol olsa şu an yeryüzünde uygulanan tüm taktikler boşa gider. ne gerek var 3-5-2, 4-4-2 yok kontra yok tik-tak falan.. koy 1 gerard 1 lampard her maç 3 tane taksın 40 metreden.. ceza sahası dışından gol olmayan maçım yok gibi.. hatırlamıyorum en azından.. o derece fazla.

-kısa paslar fazla isabetsiz. şimdi muhtemelen istatistiklere göre şöyle şöyle diye savunanlar olacaktır lakin ortada şöyle bi problem var.. kritik kısa paslar yerini bulmuyor.. adam etrafında 5 tane 3-5 metre pas olasılığı varken ve takımı kontraya kaldırabilecekken topu tak diye rakibe nişanlıyor. hee tabi fm'nin aşırı ileri yapay zekası muhtemelen istatistikleri dengelemek adına öteki pasların biraz daha isabetli olmasını sağlıyordur tahminin.. böylece bu paslar neden böyle diyenlere karşı bi savunma yapabilirler..

Universal
21.Kasım.2014, 10:59
Kaleciden dönen topun gol olma sorunu Volkan'dan kaynaklanıyor sanıyordum demek ki başkalarıda yaşıyor. (Daha başka takım yönetmedim. )

Bu arada laptoplarda oynanırken mouse padların çok yavaş ilerlemesi benimde sinirimi bozuyor. Sanki uyum sorunu var gibi.

serwan
21.Kasım.2014, 11:35
Kaleciden dönen topun gol olma sorunu Volkan'dan kaynaklanıyor sanıyordum demek ki başkalarıda yaşıyor. (Daha başka takım yönetmedim. )

Bu arada laptoplarda oynanırken mouse padların çok yavaş ilerlemesi benimde sinirimi bozuyor. Sanki uyum sorunu var gibi.

kaleciden dönen topların gol olma sorununu ben de tolga yüzünden sanıyordum :D demek ki genelmiş.

bi de eklemeyi unutmuşum duran toplardan çok gol oluyor

bangbangstar
21.Kasım.2014, 12:23
Oyun çıktığı andan beri oynuyorum. 2018 yılındayım. Yediğim gollerin %90 ı kaleciden dönen topların gol olmasıdır. Bu sürümdeki en itici olay bu bence. Bu arada dün Bayern Münich bir regen için 89m istedi. Tekrar teklif yapıp ss atmaya çalışıcam.

caner485
21.Kasım.2014, 12:48
Her maç korner ve duran toptan gol yemesek keşke. Kurban olduğum betanın maç motoru. Ayrıca şu save olayınıda bir an önce halletmeleri lazım oyundan soğucam yoksa.

Universal
21.Kasım.2014, 18:04
kaleciden dönen topların gol olma sorununu ben de tolga yüzünden sanıyordum :D demek ki genelmiş.

bi de eklemeyi unutmuşum duran toplardan çok gol oluyor

Maten duran top ve kaleciden dönen toplar eğer gol olmazsa maçta gol yemeyeceğim. Sağdan veya soldan bindirip daha gol yemişliğim yok.

europeanconquer
21.Kasım.2014, 18:24
Transferler,tam sürümle gelen maç motoru,oyuncuların sürekli problem çıkarması ve gözlemleme berbat.

Bunların içinden en berbatı gözlemleme,Genie Scout'ta adamın 180 pa sı gözüküyor oyun 1,5 yıldız veriyor.

Namzet
21.Kasım.2014, 19:31
-Maç motorunun sonucu belirlemesi
-Gollerin büyük çoğunluğunun kaleciden dönen topla gelmesi
-S.Vuruşlarda büyük oranda isabetsizlik
-Verilen komutlara bazen oyuncuların tepkisizliği
-Kornerlerde eski serilerde ön direk kafa gol olurdu bunda genellikle karambole gol

Bunlar dışında şikayetim yok

bangbangstar
21.Kasım.2014, 20:56
Transferler,tam sürümle gelen maç motoru,oyuncuların sürekli problem çıkarması ve gözlemleme berbat.

Bunların içinden en berbatı gözlemleme,Genie Scout'ta adamın 180 pa sı gözüküyor oyun 1,5 yıldız veriyor.

genie scout çıktı mı ?

europeanconquer
21.Kasım.2014, 22:26
genie scout çıktı mı ?
Hayır,ben bağış yaptım,''g'' versiyon diye bir sürümünü verdiler.

Ketchaup
21.Kasım.2014, 23:33
kalecilerin ikinci müdahaleyi 15 sn sonra yapması. önüne seken topu alana kadar rakip oyuncu 15 metreden koşup yetişip gol atabiliyor.

pusathan01
22.Kasım.2014, 00:56
Benim şu anda en büyük iki derdim var.
1. Bir çok maçta dk.80 dan sonra mutlaka gol yiyorum. Heleki bazıları 87-90 arasında olunca artık çıkaramıyorsunda. Taktik değişikliği yapıp yüklen diyorsun oyunda değişikliği yapana kadar maç bitiyor.
2. Kazandığım penaltıların %80 ini kaleciler kurtarıyor.

Dargan
22.Kasım.2014, 02:26
Saydığınız hataların yalnız %90'ı sizden kaynaklı. :)

Önder HOCA
22.Kasım.2014, 03:08
3 oyuncu değiştirdikten sonra dakkasına oyuncu sakatlanmasın artık

bizzy
22.Kasım.2014, 03:19
4. sezonumda gs ile oynarken ligde ve avrupada iyi giderken birden takımda uyum sağlayamama sorunu çıktı ve düzeltemediğim için kovuldum. Bu sorun çok saçma geldi. Takım harika gidiyor liderim ligde, avrupada gruptan çıkmayı 2 maç önceden garantilemişim. Mali olarak kulüp rahatlamış, neden kovarsın. Sinir bozucu bir durum resmen şevkimi kırdı.

RodRiGOtELLo14
22.Kasım.2014, 04:21
Chelsea, Juventus gibi takımların her tacı uzun kullanması ve gol yada tehlikeler gelmesi halen düzelmemiş durumda.

Az önce çeyrek final maçında 3 gol yedim 3üde taç yüzünden. Mouse fırlattım sinirden kapı camını kırdık gece gece.

Hayatımın sinirli anları bir video olarak önüme gelse yarısı bu fm serileri olur. Ben bu oyunu oynadıkça daha çok sinirleniyorum daha çok stres oluyorum.. Ama gene de oynuyorum işte..

marlo41
22.Kasım.2014, 12:00
Kalecilerdeki ikinci hamle eksikliği ve save süreleri bir yana pek sıkıntı yok.

Bir de ofansif taktik yapmak zor gibi geldi. Kontra atak futboluyla alıyorum hep maçlarımı zayıf rakipler bile olsa karşımda.

Namzet
22.Kasım.2014, 12:15
Chelsea, Juventus gibi takımların her tacı uzun kullanması ve gol yada tehlikeler gelmesi halen düzelmemiş durumda.

Az önce çeyrek final maçında 3 gol yedim 3üde taç yüzünden. Mouse fırlattım sinirden kapı camını kırdık gece gece.

Hayatımın sinirli anları bir video olarak önüme gelse yarısı bu fm serileri olur. Ben bu oyunu oynadıkça daha çok sinirleniyorum daha çok stres oluyorum.. Ama gene de oynuyorum işte..

Aynı beni anlatmışın ortak

La BruJiTa
22.Kasım.2014, 15:28
Genelde oyun iyi değilse oynama taraftarı olmayan ben,verdiğim 80 liralık bağış nedeniyle inanın zoraki devam ediyorum oyuna.En az 4-5 farklı takım açıp (çok iyi kadrolar,ya da bol bütçeli bol transferli kadrolar) ortak olarak beni oyundan soğutup kapattıran sorunlara geçelim...
- Takım taktik varyasyonlarımı çoğu zaman uygulamıyor.Kanat atakları yaparken özellikle olmayacak şekilde önü bolş olan oyuncu gidip içe dönüp pas atıyor.Orta açmasını söylediğim halde yapıyor bunu.
- Kaleciler çok fazla top sektiriyor.Ayrıca seken topa hamle zamanlaması diye bir şey yok rakip 15 metreden gelip çakıyor topu köşeye.
- Duran topların çoğu gol oluyor. (gerek dönen top gerekese direk kaleye)
- Özellikle kornerler beni mahvediyor. Ön direkten çok gol oluyor. İki uzun adam koymama rağmen 1.70 lik adam iki uzun arasından kafayı çakıyor.
- Uzaktan gollerin oranı hayli fazla.Ah birde rakibin uzun şutu 8 olan adamı değil de benim uzun şut 18 olan adamlarım atsa o kadar koymayacak ama....
- Transfer etmek istediğim adam için fiyatlar uçuyor resmen.Ben 3 milyonluk adamı 5 e satamıyorum,rakip 1 milyonluk adamı 7-8 den aşağı vermiyor.
- Anlamadığım bir şekilde durup dururken takım uyumu yerlerde sürünüyor. Rotasyonu seven ve dar kadrolarla tüm oyuncularımı oynatarak kariyer yapmayı severim ama adam 20 maçın 8-9 unda ilk 11 oynamış hala beni neden oynatmıyorsun tavrı yapıyor.Hayır adamın ortalaması çok iyi olur takımı sürükler anlarım da sıran yedek ya da gençler bunu yapınca kızmamak elde değil.
- Şu sakatlık olayı nedir,çözümü nedir bulamadım gitti.Antreman,maç kondisyonu vs. demeyin çok kötü şeyler söylerim. Adam durup dururken nasıl 4 ay sakatlanır arkadaş aklım almıyor. Maç ta dk. 88 son oyuncu değişikliği kondisyonu 75 den aşağı olna 3 adamımdan birini değiştiriyorum giren adam 45 sn sonra sakatlanıyor 2 ay yok. Tamam ekstrem örnek herkesin başına gelir 1-2 kere anlıyorumda buna benzer olaylar çok sıklıkla yaşanıyor. Genç oyuncumu u21 için milli takıma gönderidim sakatlandı 2 ay. iyileştikten sonra kondisyonu düzeldi 5-6 maç 90 dk oynattım hiç bir sorun yok. tkrar u21 e gitti adam maçın 5. dakikasında 7 ay sakatlandı. hala aklım almıyor.
- save süresini hala anlamış değilmiş. ssd disk kullanmama ve dosya boyutu 45-50 mb olmasına rağmen windows tuşuna basıp internette biraz takılıyorum save bitsin diye...
- kendi evimde ofansif bir takitkle oynayıp maç sonuna kadar sadece rakibin oynamasını izliyorum.taktik konusunda hala bir çözüm bulabilmiş değilim. alt lig takımından kendi evimde 5 yediğimi biliyorum ki adamların zaten toplam 6 şutu var.garip olansa maç boyunca bende 4 şut atmışım. kanatlardan oynuyorum bakıyorum işlemiyor taktik değiştirip amc li 2 li forvete dönüyorum o da olmuyor 3 lü forvete dönüyorum lakin sonuç hep hüsran.oyundan çıkıp sırf ne olacağını görmek için tekrar tekrar denedim lakin yaptığım 7 maçta 6 mağlubiyet 1 beraberlik aldım.RB Lipzig le oynuyordum rakip unterhaching. oyun o maçı kazanmamı istemiyorsa kazanamıyorum .
- benim forvetler kaleyi tutan şut atamıyor,rakip 2 kere gelip 2 sinde de köşeye bırakıyor topu.

şu an için aklıma gelenler bunlar.daha var gerçi ama yazdıkça soğuyorum oyundan....:mad::mad::mad:

Dargan
22.Kasım.2014, 19:39
Genelde oyun iyi değilse oynama taraftarı olmayan ben,verdiğim 80 liralık bağış nedeniyle inanın zoraki devam ediyorum oyuna.En az 4-5 farklı takım açıp (çok iyi kadrolar,ya da bol bütçeli bol transferli kadrolar) ortak olarak beni oyundan soğutup kapattıran sorunlara geçelim...
- Takım taktik varyasyonlarımı çoğu zaman uygulamıyor.Kanat atakları yaparken özellikle olmayacak şekilde önü bolş olan oyuncu gidip içe dönüp pas atıyor.Orta açmasını söylediğim halde yapıyor bunu.
- Kaleciler çok fazla top sektiriyor.Ayrıca seken topa hamle zamanlaması diye bir şey yok rakip 15 metreden gelip çakıyor topu köşeye.
- Duran topların çoğu gol oluyor. (gerek dönen top gerekese direk kaleye)
- Özellikle kornerler beni mahvediyor. Ön direkten çok gol oluyor. İki uzun adam koymama rağmen 1.70 lik adam iki uzun arasından kafayı çakıyor.
- Uzaktan gollerin oranı hayli fazla.Ah birde rakibin uzun şutu 8 olan adamı değil de benim uzun şut 18 olan adamlarım atsa o kadar koymayacak ama....
- Transfer etmek istediğim adam için fiyatlar uçuyor resmen.Ben 3 milyonluk adamı 5 e satamıyorum,rakip 1 milyonluk adamı 7-8 den aşağı vermiyor.
- Anlamadığım bir şekilde durup dururken takım uyumu yerlerde sürünüyor. Rotasyonu seven ve dar kadrolarla tüm oyuncularımı oynatarak kariyer yapmayı severim ama adam 20 maçın 8-9 unda ilk 11 oynamış hala beni neden oynatmıyorsun tavrı yapıyor.Hayır adamın ortalaması çok iyi olur takımı sürükler anlarım da sıran yedek ya da gençler bunu yapınca kızmamak elde değil.
- Şu sakatlık olayı nedir,çözümü nedir bulamadım gitti.Antreman,maç kondisyonu vs. demeyin çok kötü şeyler söylerim. Adam durup dururken nasıl 4 ay sakatlanır arkadaş aklım almıyor. Maç ta dk. 88 son oyuncu değişikliği kondisyonu 75 den aşağı olna 3 adamımdan birini değiştiriyorum giren adam 45 sn sonra sakatlanıyor 2 ay yok. Tamam ekstrem örnek herkesin başına gelir 1-2 kere anlıyorumda buna benzer olaylar çok sıklıkla yaşanıyor. Genç oyuncumu u21 için milli takıma gönderidim sakatlandı 2 ay. iyileştikten sonra kondisyonu düzeldi 5-6 maç 90 dk oynattım hiç bir sorun yok. tkrar u21 e gitti adam maçın 5. dakikasında 7 ay sakatlandı. hala aklım almıyor.
- save süresini hala anlamış değilmiş. ssd disk kullanmama ve dosya boyutu 45-50 mb olmasına rağmen windows tuşuna basıp internette biraz takılıyorum save bitsin diye...
- kendi evimde ofansif bir takitkle oynayıp maç sonuna kadar sadece rakibin oynamasını izliyorum.taktik konusunda hala bir çözüm bulabilmiş değilim. alt lig takımından kendi evimde 5 yediğimi biliyorum ki adamların zaten toplam 6 şutu var.garip olansa maç boyunca bende 4 şut atmışım. kanatlardan oynuyorum bakıyorum işlemiyor taktik değiştirip amc li 2 li forvete dönüyorum o da olmuyor 3 lü forvete dönüyorum lakin sonuç hep hüsran.oyundan çıkıp sırf ne olacağını görmek için tekrar tekrar denedim lakin yaptığım 7 maçta 6 mağlubiyet 1 beraberlik aldım.RB Lipzig le oynuyordum rakip unterhaching. oyun o maçı kazanmamı istemiyorsa kazanamıyorum .
- benim forvetler kaleyi tutan şut atamıyor,rakip 2 kere gelip 2 sinde de köşeye bırakıyor topu.

şu an için aklıma gelenler bunlar.daha var gerçi ama yazdıkça soğuyorum oyundan....:mad::mad::mad:

Hatalar sizden kaynaklı tamamen.

-Bir anda taktik değişikliği yapıyorsanız bunun keskin bir şekilde olmayacağını bilmeniz lazım. Takım ona uyumlu değilse bu OLMAZ !

-Defans hattını ayarla. Adam kaçırıyorsa defansın hatası vardır. Bu kadar da değil. Her gol illaki böyle olmuyor.Yada her hatalı gol. Gerçek hayatta hiç mi hatalı gol olmuyor ? Zaten oyunda da 10 maçta 1-2 maç denk geliyor.

-Duran top çalışması yaparsan takımına ve duran top ayarlarından adam paylaşımını iyi ayarlarsan böyle bir şey olmaz. Yinede oluyorsa sıkıntı futbolcuda ve moralindedir.

-Kornerler içinde yukarıda yazdıklarım önemli.

-Şimdi amatör kümede sen bir kazmayı boş bırakırsan gelir golü sana uzaktan çakar ! Kadroyu kurdum maça girdim mantığı yok artık FM'de. Analiz ve baskı var. Duruma göre ayarlama var.

-Rakip vermez çünkü abi adam niye versin iyi oyuncusunu sana. Sen ver o zaman 3 M'lik adamını 4M'ye. Sana gelince 10 M fiyat çekiyorsun. Sonra işe yaramayan 2-3M'lik adama 10M istersen kimse almaz.

-Radikal kararlar vereceksin. Öncelikle adamı gereksiz maçlarda oynatma. Lig maçında da oynat. He oynatıyorsun ona rağmen dayılanıyorsa Ronaldo bile olsa biletini keseceksin. O zaman inan ki başka bir adam bile sesini çıkartamıyor.

-Sakatlık sıkıntısının tek çaresi oyunda rotasyon. Dar bir fikstürde bir adamı 3 maç kullanırsan o adam ölüyor bitiyor. Tek çaren bir maçta yedek adamlarada şans vermen. Zaten bu mantıkla bir sürü oyuncu yetiştirir satarsın. Ona rağmen varsa sıkıntı futbol bu. İlla 2-3 adama denk gelebilir. Ama bu şanssızlık 1 sezon olur.

-Save süresi yeni güncelleme ile gelen ciddi bir sıkıntı. Kısa zamanda düzeltilecektir.

-Galibiyet alamıyorsan oyuna suç atmak ? Taktiklerin falan kötü olduğu yok.

-Forvetleri oyun stiline ve forvetlerin stiline göre mi oynatıyorsun acaba ?

Yani ben yabancı forumlarda da geziyorum ama bu şikayetlerin hiç biri yok. Açıkçası yapamayınca oyuna bir pislik atma var. Oyunun suçu yok abi. Oyun 12'den sonra köklü olarak değişti. Artık takım seç ve çıkar mantığı bitti. Neredeyse tam bir teknik direktörülük amacı var.

La BruJiTa
22.Kasım.2014, 20:53

-Bir anda taktik değişikliği yapıyorsanız bunun keskin bir şekilde olmayacağını bilmeniz lazım. Takım ona uyumlu değilse bu OLMAZ !

-Defans hattını ayarla. Adam kaçırıyorsa defansın hatası vardır. Bu kadar da değil. Her gol illaki böyle olmuyor.Yada her hatalı gol. Gerçek hayatta hiç mi hatalı gol olmuyor ? Zaten oyunda da 10 maçta 1-2 maç denk geliyor.

-Duran top çalışması yaparsan takımına ve duran top ayarlarından adam paylaşımını iyi ayarlarsan böyle bir şey olmaz. Yinede oluyorsa sıkıntı futbolcuda ve moralindedir.

-Şimdi amatör kümede sen bir kazmayı boş bırakırsan gelir golü sana uzaktan çakar ! Kadroyu kurdum maça girdim mantığı yok artık FM'de. Analiz ve baskı var. Duruma göre ayarlama var.

-Rakip vermez çünkü abi adam niye versin iyi oyuncusunu sana. Sen ver o zaman 3 M'lik adamını 4M'ye. Sana gelince 10 M fiyat çekiyorsun. Sonra işe yaramayan 2-3M'lik adama 10M istersen kimse almaz.

-Radikal kararlar vereceksin. Öncelikle adamı gereksiz maçlarda oynatma. Lig maçında da oynat. He oynatıyorsun ona rağmen dayılanıyorsa Ronaldo bile olsa biletini keseceksin. O zaman inan ki başka bir adam bile sesini çıkartamıyor.

-Sakatlık sıkıntısının tek çaresi oyunda rotasyon. Dar bir fikstürde bir adamı 3 maç kullanırsan o adam ölüyor bitiyor. Tek çaren bir maçta yedek adamlarada şans vermen. Zaten bu mantıkla bir sürü oyuncu yetiştirir satarsın. Ona rağmen varsa sıkıntı futbol bu. İlla 2-3 adama denk gelebilir. Ama bu şanssızlık 1 sezon olur.

-Save süresi yeni güncelleme ile gelen ciddi bir sıkıntı. Kısa zamanda düzeltilecektir.

Yani ben yabancı forumlarda da geziyorum ama bu şikayetlerin hiç biri yok. Açıkçası yapamayınca oyuna bir pislik atma var. Oyunun suçu yok abi. Oyun 12'den sonra köklü olarak değişti. Artık takım seç ve çıkar mantığı bitti. Neredeyse tam bir teknik direktörülük amacı var.

öncelikle bu oyunu ne kadardır oynuyorsun,hangi seriden itibaren bu oyunla berabersin bilmiyorum,oyunu ne kadar iyi oynadığını da umursamıyorum,burada yazdıklarım benim şikayetlerim,rahatsız olduklarımdır bu şekilde ''senin hatan,şu şekilde yap,bu şekilde yap'' tarzı şeyler için benim bu oyunu nasıl oynadığımı veyahut ne tür şeylerden zevk aldığımı bilmen lazım. Senin dediğin; '' taktiklerini ayarla,duran toplarını ayarla,defansı geri çek,adam markajı ver,her gol mü öyle oluyor'' tarzı yorumların için söylüyorum ki bunların hiçbirini yapmadığımı nereden biliyorsun.''Kadroyu kur,takımı çıkar devri bitti'' lafı nedir yahu. O senin dediğin olay PES ya da FİFA da olur burada olmaz. Burada hangi adam ''10-11 hıza sahip adamı Poacher ya da Tackling özelliği 9-10 olan adamı stoper, marking 5 olan adama adam markajı verir ki. Ben küçük takımlarla oynayan.her zaman en az 4-5 farklı taktik kullanan ve taktiğe göre oyuncu dizilimi-transferi yapan bir oyuncuyum.Ve şundanda eminim ki bu oyunu oynamayı gayet iyi bilirim.Konuşmaya başlamadan önce karşındaki insanın ne hakkında ve hangi gerekçelerle konuştuğunu anlaman lazım.Anlayamıyorsan da o senin eksikliğindir...

bangbangstar
22.Kasım.2014, 21:03

Yapmayın lütfen. Oyunu bu kadar savunmanın bir anlamı yok. Arkadaşın yazdıklarını bir çoğumuz yaşıyoruz sadece o değil. Eğer siz bun problemlerin hiç biri ile karşılaşmıyorsanız sadece kendinizi şanslı hissedebilirsiniz ama burada "hatalar tamamen sizden kaynaklı" dememeniz gerekir.

Dargan
22.Kasım.2014, 21:11
öncelikle bu oyunu ne kadardır oynuyorsun,hangi seriden itibaren bu oyunla berabersin bilmiyorum,oyunu ne kadar iyi oynadığını da umursamıyorum,burada yazdıklarım benim şikayetlerim,rahatsız olduklarımdır bu şekilde ''senin hatan,şu şekilde yap,bu şekilde yap'' tarzı şeyler için benim bu oyunu nasıl oynadığımı veyahut ne tür şeylerden zevk aldığımı bilmen lazım. Senin dediğin; '' taktiklerini ayarla,duran toplarını ayarla,defansı geri çek,adam markajı ver,her gol mü öyle oluyor'' tarzı yorumların için söylüyorum ki bunların hiçbirini yapmadığımı nereden biliyorsun.''Kadroyu kur,takımı çıkar devri bitti'' lafı nedir yahu. O senin dediğin olay PES ya da FİFA da olur burada olmaz. Burada hangi adam ''10-11 hıza sahip adamı Poacher ya da Tackling özelliği 9-10 olan adamı stoper, marking 5 olan adama adam markajı verir ki. Ben küçük takımlarla oynayan.her zaman en az 4-5 farklı taktik kullanan ve taktiğe göre oyuncu dizilimi-transferi yapan bir oyuncuyum.Ve şundanda eminim ki bu oyunu oynamayı gayet iyi bilirim.Konuşmaya başlamadan önce karşındaki insanın ne hakkında ve hangi gerekçelerle konuştuğunu anlaman lazım.Anlayamıyorsan da o senin eksikliğindir...

Ben cm-04'den beri oynuyorum ve 2007'den beri orjinal alıp oynarım. Benim şahsi görüşüm senin oynayamadığın yönünde.

Yapmayın lütfen. Oyunu bu kadar savunmanın bir anlamı yok. Arkadaşın yazdıklarını bir çoğumuz yaşıyoruz sadece o değil. Eğer siz bun problemlerin hiç biri ile karşılaşmıyorsanız sadece kendinizi şanslı hissedebilirsiniz ama burada "hatalar tamamen sizden kaynaklı" dememeniz gerekir.

İşte bende çok karşılaşıyordum bu sorunlar ile ama bak açıkladım ve çözdüm bu sorunları. Ben diyorum ki tabi ki oyun hatası olur,tabi ki sıkıntı olur ama şimdi sen bana gelip hep ön direkten gol yiyorum böyle oyunun ..... dersen bu yemiyor işte. Olmuyor yani. Bunca sene oynayan adamların hakkınada,oyunun hakkınada giriyorsun. Yoksa bu oyundan benim ne karım var. Bende para bayılıp oynuyorum. Ben bir ezmek amaçlı yada rencide etmek amaçlı yazmadım ki yazımı. Öneriler verdim. Hemen oyuna kızmayın dedim. :) Bir denesin arkadaş eğer tutmazsa yine konuşalım.

La BruJiTa
22.Kasım.2014, 21:18
Ben cm-04'den beri oynuyorum ve 2007'den beri orjinal alıp oynarım. Benim şahsi görüşüm senin oynayamadığın yönünde.

İşte bende çok karşılaşıyordum bu sorunlar ile ama bak açıkladım ve çözdüm bu sorunları. Ben diyorum ki tabi ki oyun hatası olur,tabi ki sıkıntı olur ama şimdi sen bana gelip hep ön direkten gol yiyorum böyle oyunun ..... dersen bu yemiyor işte. Olmuyor yani. Bunca sene oynayan adamların hakkınada,oyunun hakkınada giriyorsun. Yoksa bu oyundan benim ne karım var. Bende para bayılıp oynuyorum. Ben bir ezmek amaçlı yada rencide etmek amaçlı yazmadım ki yazımı. Öneriler verdim. Hemen oyuna kızmayın dedim. :) Bir denesin arkadaş eğer tutmazsa yine konuşalım.
yahu anlatamadığım konu da bu işte.. ben bu sorunu 1-2 takımla yaşamadım ki...Fulham lada oynarken,Fenerbahçe ile de oynarken,RB Salzburg ile oynarken de yaşadım. Tek seferlik veya tek kariyerlik bir durum değil bu. Ha sen büyük oyuncusundur,artık aşmışsındır olayı,uğraşma canım buralarda, yolla manager arayan takımlara cv'ni...''bakın ben herkesin şikayet ettiği konularda oyunu yenmeyi başardım.En büyük benim,benden başkası yapamıyor bunu,kimse bilmiyor oynamayı ama ben çözdüm'' diye...

serwan
22.Kasım.2014, 22:49
Epeyce muhabbet dönmüş.. Onlara cevap niteliğinde değil ama bağlantılı olarak bişeyler yazmak isterim..
Oyunda ligin 10. haftasındayım.. Süper ligde 90 maç oynanmış. Bu 90 maçın sadece 5 tanesini bi takım gol yemeden kazanabilmiş. 10 haftada gol yemeden 2 maç kazanan takım yok. 5 takım 1er kez gol yemeden maç kazanmış.. Hadi ben beceremiyorum. Bilgisayar da mı beceremiyor..

Haftanın gollerine bakıyorum hep 30 metreden direk dibine takılmış goller.

Kaleciler çok top sektiriyor. Sadece benim değil rakiplerin de aynı.

Ligde en az sakatı olan takım benim. 3 sakat var. Normal. Karabük'te 9 var.. Sonra 8,7 diye sıralanıyor.. Normal değil..

Her hafta 7-8 gol atılan 1-2 maç oluyor ligde. Stsl'nin gerçek ortalaması 2,3 falan. Totalde 20 gol oluyor 1 haftada.

bunlar şu an aklıma gelenler. Oyun açık olsa daha net bilgiler yazarım. Oyunu savunmak yersiz.

HeLL1993
23.Kasım.2014, 14:59
Abi ben mi yanlış oyun oynuyorum?Kalecimden pek top sektiğini görmedim yada sekip gol olduğunu görmedim .Ayrıca oyuncuların zihinsel ve tekniksel detayları maç motoruna iyi yansımış bence . İyi özellikteki oyuncularım boştaki adamı daha iyi görüp daha iyi paslar atabiliyor . Aynı şekilde defansta da daha iyi kademeye girebiliyolar .

Bu yıl en sevdiğim olay kanat oyuncuları sürekli şut çekmek yerine orta açmaya başladı boştaki adamı görüyorlar .

En büyük eksi diyebileceğim şey 3 kuruşluk adama milyonlar istiyorlar .Çok fazla para isteniyor bu olay düzeltilmesi gerekli. Benim değerli oyuncum değeri kadar para alamıyor.

Ama bence genel olarak üstüne çok şey katmış FM geçen yıla nazaran. Ama elbette eksi olan şeyler var umarım yeni gelen patch'lerle düzeltilir bunlar.

Sakatlık sorununa gelince oyuncuların fiziksel özelliğine göre bence gayet iyi durumda. Pek sakatlık sıkıntısı yaşadığım söylenemez .

Sonuç olarak FM bence bu yıl üzerine katmış (Tabi daha iyisi olamaz mıydı olabilirdi ama ben genel olarak memnun kaldım )

He bir de oyuncuların mutsuzluk/sorunlar yaşadığı durumuna değinmek istiyorum . Bir sezon boyunca sadece tek futbolcumda yaşadım oda AS takımda oynamak istiyordu . Herkeste farklı farklı sorunlar olması çok ilginç ya da bende sizdeki sorunlar olmaması çok ilginç

Dargan
23.Kasım.2014, 15:14
Takımlar manager aramaz ve CV göndermek ile olmaz bu işler. TFF'nin açtığı kurslara katılmak gerekir ve çok uzun zaman ile uğraş isteyen bir iştir. Teknik sorumlu diye geçer ayrıca. :)

Abi ben mi yanlış oyun oynuyorum?Kalecimden pek top sektiğini görmedim yada sekip gol olduğunu görmedim .Ayrıca oyuncuların zihinsel ve tekniksel detayları maç motoruna iyi yansımış bence . İyi özellikteki oyuncularım boştaki adamı daha iyi görüp daha iyi paslar atabiliyor . Aynı şekilde defansta da daha iyi kademeye girebiliyolar .

Bu yıl en sevdiğim olay kanat oyuncuları sürekli şut çekmek yerine orta açmaya başladı boştaki adamı görüyorlar .

En büyük eksi diyebileceğim şey 3 kuruşluk adama milyonlar istiyorlar .Çok fazla para isteniyor bu olay düzeltilmesi gerekli. Benim değerli oyuncum değeri kadar para alamıyor.

Ama bence genel olarak üstüne çok şey katmış FM geçen yıla nazaran. Ama elbette eksi olan şeyler var umarım yeni gelen patch'lerle düzeltilir bunlar.

Sakatlık sorununa gelince oyuncuların fiziksel özelliğine göre bence gayet iyi durumda. Pek sakatlık sıkıntısı yaşadığım söylenemez .

Sonuç olarak FM bence bu yıl üzerine katmış (Tabi daha iyisi olamaz mıydı olabilirdi ama ben genel olarak memnun kaldım )

He bir de oyuncuların mutsuzluk/sorunlar yaşadığı durumuna değinmek istiyorum . Bir sezon boyunca sadece tek futbolcumda yaşadım oda AS takımda oynamak istiyordu . Herkeste farklı farklı sorunlar olması çok ilginç ya da bende sizdeki sorunlar olmaması çok ilginç

İşte beni anlayan biri.

bangbangstar
23.Kasım.2014, 16:33
Takımlar manager aramaz ve CV göndermek ile olmaz bu işler. TFF'nin açtığı kurslara katılmak gerekir ve çok uzun zaman ile uğraş isteyen bir iştir. Teknik sorumlu diye geçer ayrıca. :)

Yaşı 39 görünce ona göre hitap edeyim dedim zira yaşını yanlış yazmışsın 9 sanırım. :) Çocuk olduğun kesin. Sağlıcakla kalın.

İşte beni anlayan biri.

Hocam sen haklısın sorun bende. Başlığı "Oyun Hakkındaki Kötü Eleştirileriniz" olarak açmalıydım. Oyun ile ilgili olarak, bu ülkede oyunu oynayanların %80'i bizim yazdığımız sorunları yaşıyor. Gerek ekşi sözlük gerekse bir çok forum sitelerinde bunu görüyoruz. Alıntı yaptığın arkadaş bile bazı sorunlar olduğunu söylemiş zaten. Ama sen sorun sizde diyerek ego tatminine girdiğin zaman seninle anlaşmamız mümkün değil. Millet olarak yüksek paralar ödeyip aldığımız saçma sapan hizmetleri yere göğe sığdıramamayı çok seviyoruz, bu davranışımızı aşmamız gerekiyor.Ben bu oyuna ön sipariş ile değerinin 3 katı para veriyorsam ve bu oyunu 01-02 den beri oynuyorsam verdiğim paranın geri dönüşünü almak isterim. Ayrıca saygı ve hitap şekli yaşa hürmeten olmaz arkadaşım.

HeLL1993
23.Kasım.2014, 16:43
Hocam sen haklısın sorun bende. Başlığı "Oyun Hakkındaki Kötü Eleştirileriniz" olarak açmalıydım. Oyun ile ilgili olarak, bu ülkede oyunu oynayanların %80'i bizim yazdığımız sorunları yaşıyor. Gerek ekşi sözlük gerekse bir çok forum sitelerinde bunu görüyoruz. Alıntı yaptığın arkadaş bile bazı sorunlar olduğunu söylemiş zaten. Ama sen sorun sizde diyerek ego tatminine girdiğin zaman seninle anlaşmamız mümkün değil. Millet olarak yüksek paralar ödeyip aldığımız saçma sapan hizmetleri yere göğe sığdıramamayı çok seviyoruz, bu davranışımızı aşmamız gerekiyor.Ben bu oyuna ön sipariş ile değerinin 3 katı para veriyorsam ve bu oyunu 01-02 den beri oynuyorsam verdiğim paranın geri dönüşünü almak isterim. Ayrıca saygı ve hitap şekli yaşa hürmeten olmaz arkadaşım.

Elbette bir takım sorunlar var (Her oyunda olduğu gibi ) . Benim yazımda demek istediğim önceki oyuna göre üzerine katmış olmaları . He tabi okuduğum yaşanılan sıkıntıların çoğunu şuana kadar yaşamadım çok şükür .

Ayrıca bende senelerdir tek orjinal aldığım oyun olarak FM ödediğim paranın değerini hiçbir zaman yansıtmadı o da ayrı bir konu.

Ayrıca eleştiri olunca başlık eleştiri hem iyi hem kötü yapılabilir dediğiniz gibi kötü diye açmalıydınız sanırım . Ama şöyle bir durum da var evet millet olarak yüksek parayı ödediğimiz şeyin kötü yanlarını görmüyoruz yada görmezden geliyoruz .

Ama bu yıl ki FM kötü demek tamamen yanlış bir yorum . FM bizden sürekli taktiksel değişikliğe gitmemizi ve sürekli düşünerek oynamamızı istiyor artık . Transferleri çok ince detaylarla yapmamızı . Sadece tekniksel,fiziksel yada zihinsel olarak değil tamamına bakarak düzgün transferler ve ayrıca taktik olarak da takım kimyasına ve maçlara göre sürekli taktik rotasyonları uygulamamızı istiyor . Bu sağlanırsa yaşanılan sorunlar en aza indirgeniyor . Ben ilk defa FM oynarken bu kadar taktik , talimat ve incelemelere yöneldim. Buda yaşanılan sorunları azaltıyor bence . (Tabiki mantık hataları da mevcut ) .

Arkadaşın dediği gibi bazı insanlar sürekli yenmek , yada bi taktik ayarlayım takım sürekli iyi oynasın istediği için kötülemeler yada sorun yaşadığını yazıyorlar (ekşi veya başka forumlarda)..

Oysa biraz daha kafa yorup sorunların aza indirgendiğini görmek mevcut bence . Belkide ben yanılıyorumdur tabiki herkesin eleştirisi kendi yorumu,düşüncesi saygı duymak düşer :)

bangbangstar
23.Kasım.2014, 17:02
Elbette bir takım sorunlar var (Her oyunda olduğu gibi ) . Benim yazımda demek istediğim önceki oyuna göre üzerine katmış olmaları . He tabi okuduğum yaşanılan sıkıntıların çoğunu şuana kadar yaşamadım çok şükür .

Ayrıca bende senelerdir tek orjinal aldığım oyun olarak FM ödediğim paranın değerini hiçbir zaman yansıtmadı o da ayrı bir konu.

Ayrıca eleştiri olunca başlık eleştiri hem iyi hem kötü yapılabilir dediğiniz gibi kötü diye açmalıydınız sanırım . Ama şöyle bir durum da var evet millet olarak yüksek parayı ödediğimiz şeyin kötü yanlarını görmüyoruz yada görmezden geliyoruz .

Ama bu yıl ki FM kötü demek tamamen yanlış bir yorum . FM bizden sürekli taktiksel değişikliğe gitmemizi ve sürekli düşünerek oynamamızı istiyor artık . Transferleri çok ince detaylarla yapmamızı . Sadece tekniksel,fiziksel yada zihinsel olarak değil tamamına bakarak düzgün transferler ve ayrıca taktik olarak da takım kimyasına ve maçlara göre sürekli taktik rotasyonları uygulamamızı istiyor . Bu sağlanırsa yaşanılan sorunlar en aza indirgeniyor . Ben ilk defa FM oynarken bu kadar taktik , talimat ve incelemelere yöneldim. Buda yaşanılan sorunları azaltıyor bence . (Tabiki mantık hataları da mevcut ) .

Arkadaşın dediği gibi bazı insanlar sürekli yenmek , yada bi taktik ayarlayım takım sürekli iyi oynasın istediği için kötülemeler yada sorun yaşadığını yazıyorlar (ekşi veya başka forumlarda)..

Oysa biraz daha kafa yorup sorunların aza indirgendiğini görmek mevcut bence . Belkide ben yanılıyorumdur tabiki herkesin eleştirisi kendi yorumu,düşüncesi saygı duymak düşer :)

Senin söylediklerine tamamen katılıyorum zaten arkadaşım. "Ama siz beceremiyorsunuz" a gelince durum değişiyor. Tabi ki oyuna kötü demiyorum. 13 ve 14 den çok daha iyi olduğu bir gerçek. Benim kötülediğim kısım şu an ki sürüm. En son gelecek olan güncelleme ile umarım verdiğimiz paranın karşılığını alırız.

HeLL1993
23.Kasım.2014, 17:02
Senin söylediklerine tamamen katılıyorum zaten arkadaşım. "Ama siz beceremiyorsunuz" a gelince durum değişiyor. Tabi ki oyuna kötü demiyorum. 13 ve 14 den çok daha iyi olduğu bir gerçek. Benim kötülediğim kısım şu an ki sürüm. En son gelecek olan güncelleme ile umarım verdiğimiz paranın karşılığını alırız.

Aynen öyle hocam umarım güzel güncelleme gelir :)

serwan
23.Kasım.2014, 17:20
Oyunun bazı temel sorunları olduğunu yukarıda belirttim. Bunu kendi takımımız dışında sistem tarafından yönetilen takımlarda görebiliyoruz. Örneklerle de açıkladım.
Oyunda nispeten az sorun yaşayan arkadaşlar muhtemelen oyuna başlarken uluslararası pro lisanslı ve eski milli futbolcu olarak başlıyorlar. Böylece takımın morali, motivasyonu, disiplini vs. üst seviyede oluyor. E bu da bi takım sorunları azaltıyor tabi haliyle.

Oyun üzerine koymuş evet. Bunun ben de farkındayım. Ama bu, direkten dönen topları, kaçan sayısız penaltıyı, golsüz maç sayısının neredeyse SIFIR olmasını, neredeyse her maç 30 metreden atılan golleri, oyuncuların ve özellikle kalecilerin topa hamle yapmak için rakip oyuncunun yetişmesini beklemesini falan mazur göstermiyor.

kimse bana 3-4 senedir direk sorununun çözülememiş olmasını açıklayamaz mesela.. varsa açıklayacak olan buyursun.. oyun çok iyi olmuş görmezden mi gelelim?

La BruJiTa
23.Kasım.2014, 20:05

Herkesin görüpte senin göremediğin şeyler içinde sanırım açıklama yapmak ya da cevap yazmakla uğraşmaya değmez. Oyunda çözülmesi gereken sorunlar var ve bu gerçeği savunan tek kişi ben değilim. Gel gör ki bu sorunların neredeyse hepsine çözüm bulduğunu söyleyebilen tek kişi olmak garip. Aynı oyunu oynamıyoruz sanırım...

berkay709
23.Kasım.2014, 21:36
beyler cogu dediğiniz şeye katılıyorum ama regene 80-90m istiyorlar diyip bunu hata olarak görmek nedir ya ?
bu ' oyuncumuz satilik değil elinizi çekin, alicaksan ancak bu fiyata veriyorum ' demektir zaten satilik olanlarida gayet ucuza kapatabiliyoruz ?

size göre tüm regenler satılıktır ve 10-20 milyona alinabilir dimi kac yildir fm oynuyorsunuz ki ?

cok basit bir mantik yani ciddi anlamda ilginçsiniz.

bangbangstar
23.Kasım.2014, 22:05
beyler cogu dediğiniz şeye katılıyorum ama regene 80-90m istiyorlar diyip bunu hata olarak görmek nedir ya ?
bu ' oyuncumuz satilik değil elinizi çekin, alicaksan ancak bu fiyata veriyorum ' demektir zaten satilik olanlarida gayet ucuza kapatabiliyoruz ?

size göre tüm regenler satılıktır ve 10-20 milyona alinabilir dimi kac yildir fm oynuyorsunuz ki ?

cok basit bir mantik yani ciddi anlamda ilginçsiniz.

Haklısın bize 80-90m euro fiyat çekip başka takımlara 10-12 m euro ya satılabiliyor değil mi?

Edit: İtibarı yüksek ve düşük takımlarda da aynı problemle karşılaşıldı.

La BruJiTa
23.Kasım.2014, 22:32
benim anlayamadığım nokta ise neredeyse herkesin muzdarip olduğu konularda bu kadar kesin konuşulabilinmesi. bana 17 milyon € fiyat çekiyor adam sonra gidiyor 3,5 milyona satıyor.ya da adama sözleşme öneriyorum benden yıllık 1.3 milyon istiyor ama aynı anda itibarı benden 1 yıldız düşük takıma 550.000 e imza atıyor. Şimdi bu olayı bana biri açıklasın arkadaş. Burada ki mantık nerede. Diyeceksiniz ki adam orada oynamak istiyor.Tamam 1-2 tane olsa anlarım da bu olay başına gelmemiş oyuncu yoktur sanırım burada. Hepimiz mi aynı adamları almaya çalışıyoruz da bu sorun ortaya çıkıyor. Uzun süredir bilinen bir sorun olmasına rağmen ( benim gözümde sorundur bu) buna hala bir çözüm bulamadılar...

Dargan
23.Kasım.2014, 22:35
Haklısın bize 80-90m euro fiyat çekip başka takımlara 10-12 m euro ya satılabiliyor değil mi?

Edit: İtibarı yüksek ve düşük takımlarda da aynı problemle karşılaşıldı.

Edit 2: Oyun hakkındaki bir diğer eleştirim ise ergenlerin "siz beceremiyosunuz", "telefonunu verde bi bakayım kaç yaşındasın", "dövmek için istemiyorum" diye şuursuzca konuşmasına sebep olmasıdır.

Oyunu bilmeyip mantığını anlamayan adam dolu ne yazık ki. Birde bizim milletimizde hep başarısızlığı bir şeye yıkma huyu vardır.

bangbangstar
23.Kasım.2014, 22:48
Oyunu bilmeyip mantığını anlamayan adam dolu ne yazık ki. Birde bizim milletimizde hep başarısızlığı bir şeye yıkma huyu vardır.

Doğru dostum sensin. En iyi sen bilirsin bu oyunu.

swindontown
23.Kasım.2014, 22:56
Kaleciden dönen topların %100ü rakipte kalıyor. %90ı gol oluyor. Her kornerde karambol oluyor yahu hiç sakin bir korner izleyediğimi hatırlamıyorum . Yalnız duran topların çoğunun gol olması gibi bir duruma rastlamadım daha.

Dargan
24.Kasım.2014, 00:34
Kaleciden dönen topların %100ü rakipte kalıyor. %90ı gol oluyor. Her kornerde karambol oluyor yahu hiç sakin bir korner izleyediğimi hatırlamıyorum . Yalnız duran topların çoğunun gol olması gibi bir duruma rastlamadım daha.

Şöyle diyeyim bana karşı kullanılan kornerlerin 10 tanesinden 4 ü gol oluyordu. Bu sıkıntıyı uzun uğraşlarım sonucu çözdüm. Duran top ayarlarından oyuncuları ceza alanına iyi dağıtırsanız ve ceza alanını kalabalık yaparsanız bu sorun ortadan kalkıyor. Birde ayda bir kere bile olsa maç hazırlığında duran top. savunması çalıştırın. 10-5,4 lük gol yemeyi 10-2 ye kadar çektim ben.

Berkerguney
24.Kasım.2014, 18:04
Oyun hataları sanılan ama aslında tamamen oynayanla alakalı olan durumlar :

Sakatlıklar : Sezon boyunca 3 - 4 sakatlık oldu onlar da kısa süreli sakatlıklar , milli takıma giden oyuncuların sakatlanma riski de artıyor tabi . Peki bu kadar az sakatlık nasıl oldu . Antrenmanı ortalama seviyede tutuyorum ve maç sonrası dinlenme veriyorum . Üst üste maçlar olduğu zamanlar hafife indiriyorum ve sık sık rotasyona gidiyorum baya faydası oluyor .

Kornerden yenilen goller ( Yakın direk ) : Bende başlarda kornerlerden çok gol yemekteydim ancak alanı savundu sanırım yanlış hatırlamıyorsam tam yakın direkle kornerin yapılacağı bölge arasına bir adam koyuyorsunuz özellikle adam uzun olursa yakın direğe kesilen çoğu ortayı kesiyor .

Uzaktan atılan goller : Rakip 2 forvetle oynuyor varsayalım , defanslar onlara yakın oynuyor bekler pozisyonunu koruyor ve defansif orta saha olarak oynattığınız oyuncu müdahalede başarısız oldu , rakip takımın ortasahası cezasahası dışında bomboş . Açın izleyin kardeşim bu pozisyonlarda ne oluyormuş . Bomboş bir pozisyonda 7 metre kaleye gol atmak bir futbolcu için zor görülmemesi gereken bir durum , kaleciniz de çok üst düzey bir kaleci değilse bu golü kabulleneceksin arkadaşım . Geçen serilerde her oyuncuya daha az şut çek talimatı veriyordunuz ceza sahası dışından gol olmuyor diye , şimdi durumu düzelttiler bunu da beğenmiyorsunuz..

Oyunda hata sayılabilecek durumlar :

Duran toplar ve uzaktan çekilen şutlarda kaleciler topu kornere değil sahaya çelmeye çok meraklı , buda rakibin hızlı forvetlerinin kaleciden dönen topları gole çevirmesine neden oluyor , açıkçası şuana kadar doğru düzgün topu tehlikeye girmeden dışarı çelen bir kaleci görmedim ki bu durumun gözden geçirilmesi gerek .

Hepimizin farkında olduğu gibi save süresi çok uzun.

Birde örnek vererek anlatacağım sıkıntımı :

Öncelikle önceki senelere göre düzeltmişler ancak hala sıkıntılı hala sıkıntılı . Kanatlarım çizgide topla buluşuyor bir adam eksiltiyor ve kaleyi 0 civarı bölgeden gören pozisyona giriyor . Kendine futbolcu diyen her hangi bir insan oradan gol atmanın gerçekten zor olduğunu , içerideki boş arkadaşlarına pas / orta / hızlı pas vermenin daha mantıklı olduğunu bilir . Ama yok kardeşim yok 1 kere pas veriyorsa 5 kere vuruyor . Yapmayın gözünüzü seveyim takım oyunu özelliğidir de oyundaki kanatların %95'i de böyle oynamaz ki.

Üst direkler : Özellikle çizgilerden açılan uzun ortalarda uzun forvetler kafa vuruşlarını üst direğe nişanlamaya pek meraklı..

Tarafsız ve sakin kafayla değerlendirmemi yaptım umarım değerlendirmem hoşunuza gitmiştir :)

E.Cartman
24.Kasım.2014, 19:01
Konuşmalarımıza, laflarımıza dikkat edelim. Karşınızdakinin sizden küçük ya da büyük olması üslubunuzun değişmesini gerektirmez. Saygı görmek istiyorsanız saygı göstermeniz lazım. Bu tarz muhabbetlerin devam etmesi halinde cezalar uygulamaya başlayacağız.

BLAZİN1903
25.Kasım.2014, 00:17
beşiktaşta 8. sezonum 2 şamp ligi 1 uefa kupam var 7 senedir üstüste şampiyonum yailk ya 2 sezonda fierroyu aldım adam her sene rahat 30 un üzerinde gol atıyor 3 kere şamp ligi gol kralı oldu 3-4 kerede altın ayyakabı aldı bütün ligler içinde en çok golatan oyuncu olarak ama hala degeri 10,5m euro + türkiyeden neden hiç bir oyuncu avrupada yılın futbolcusu ödülüne aday oalmıyor kazanmayı bırak aday olamıyor hep ronaldo messi bale vs adam ligi kazamış şampligi kazanmıi tr kupası almış süper kupa almış hepsinde gol kralı ama aday degil degiri oldugu yerde sayıyo rel vs takımda olsa edegeri en az 60-70 m oluyor.

bangbangstar
25.Kasım.2014, 03:49
beşiktaşta 8. sezonum 2 şamp ligi 1 uefa kupam var 7 senedir üstüste şampiyonum yailk ya 2 sezonda fierroyu aldım adam her sene rahat 30 un üzerinde gol atıyor 3 kere şamp ligi gol kralı oldu 3-4 kerede altın ayyakabı aldı bütün ligler içinde en çok golatan oyuncu olarak ama hala degeri 10,5m euro + türkiyeden neden hiç bir oyuncu avrupada yılın futbolcusu ödülüne aday oalmıyor kazanmayı bırak aday olamıyor hep ronaldo messi bale vs adam ligi kazamış şampligi kazanmıi tr kupası almış süper kupa almış hepsinde gol kralı ama aday degil degiri oldugu yerde sayıyo rel vs takımda olsa edegeri en az 60-70 m oluyor.

Arkadaşım nasıl bir taktikle oynuyorsun? Kariyerine bakılınca maç motorunu çözen bir taktiğin var gibi görünüyor. Taktiğin ile detayları paylaşmanda bir sakınca yoksa bizimle biraz paylaşır mısın?. Yanlış anlama direk taktiğini alıp oynamaktan bahsetmiyorum ama nerede yanlış veya yanlışlar yaptığımı merak ediyorum açıkçası. Mesela hangi dizilişi kullanıyorsun veya oyuncu takım direktiflerinde absürd bir şeyler var mı?

Önder HOCA
25.Kasım.2014, 22:51
taçlarda savunma düzenide hazırlayabilelim artık demin ön direğe taç kullandılar adam kafayla penaltı noktasına aşırttı 3 kişi o noktada bol bunu nasıl engelleriz :D

edit: tamamdır normal korner düzeni kullanılıyor bundada ama kornerde böyle pozisyon vermezken biraz geriden açılı kullanılan taçta veriyoruz :S