PDA

View Full Version : FM 15'te Taktik Çözülüyor Mu?

resdiyer
27.Kasım.2014, 00:13
Arkadaşlar hatırlarsanız önceki seriler de tek taktik yapıp senelerce kullanırdık.Ama FM 14'te bu durum değişmişti.Taktiklerimiz en fazla 1,5 yılda en az ise 9-10 haftada çözülüyordu.Bu durum bir çok oyuncu için oyundan alınan zevki arttırsada benim gibi kolaycılar için oyunu çok ama çok zorlaştırıyordu.Sonuç olarak hazır taktikler indirip onları kendi taktiğimle beraber sirkülasyona sokup oynuyordum ve bu benim oyundan aldığım zevki düşürüyordu.

Sormak istediğim soru ise şu FM 15'te taktiklerin çözülmesi olayı aynı FM 14'te olduğu gibi devam mı ediyor yoksa diğer serilerdeki gibi taktiğimizi uzun süreli kullanabiliyor muyuz?

Allah nasip ederse oyunu orjinal almayı düşünüyorum benim için bu önemli soruyu cevaplarsanız sevinirim.

dAleksic
27.Kasım.2014, 00:59
Galatasarayla yarım sezonu geride bıraktım. 4-4-1-1 hücum oynatıyorum, tek taktik ve şuana kadar takır takır işledi. Ligde liderim, ŞL'de gruptan çıktık.

ReaList
27.Kasım.2014, 01:30
Aslında taktiğin çözülmesi oyunun içinden değil dışından kaynaklanan bir şey demem o ki çok sık maç motoru güncellemesi geldiği için işleyen taktikler üzerinde ister istemez etki bırakabiliyor. Mesela şuan takır takır işleyen bir sistemim var

http://i.hizliresim.com/02voXY.jpg

ama biliyorum ki ilk güncellemeyle beraber büyük değişiklikler olacaktır.

panterka
27.Kasım.2014, 18:12
1. sezonun sonlarına doğru eğer hep aynı taktik kullanmışsanız sıkıntılı sonuçlar alınabiliyor, takımı 3 farklı taktik türünde çalıştırmak ani değişimlerde avantaj sağlayacaktır

..JoaQuiN..
27.Kasım.2014, 18:18
bir sezon geçince yani 2. sezon aynı taktikle başarılı olmak zor.

MasALP
28.Kasım.2014, 07:46
Sürekli aynı taktikle oynanınca çözüldüğünü sanmıyorum.. Ama bir taktikle her taktiği açmak zor.. Zorlandığın maçlarda ki rakiplerin dizilişi benzerse o dizilişe karşı başka bir taktik çıkarmanı öneririm şahsen ben öyle yapıyorum

Önder HOCA
28.Kasım.2014, 12:59
Sürekli aynı taktikle oynanınca çözüldüğünü sanmıyorum.. Ama bir taktikle her taktiği açmak zor.. Zorlandığın maçlarda ki rakiplerin dizilişi benzerse o dizilişe karşı başka bir taktik çıkarmanı öneririm şahsen ben öyle yapıyorum

Katılıyorum, ayrıca unutmayınki sene başında rakip takımlarında kendi taktiklerine alışma süreçleri var onlarında taktikleri oturdukça bizim taktiğin etkisinin azalması doğal

Alex94
29.Kasım.2014, 19:22
2 sene üst üste denedim ligin 27-28. haftalarda çekişmeli dönemlerde kesinlikle fark edersiniz çözülüyor

Kasapveet
29.Kasım.2014, 19:25
2.Sezonun ortalarına doğru aldığım verim düştü benim.Biraz kasmışlar sanki bu konuda

xwerswoodx
29.Kasım.2014, 21:10
Taktik çözülmesi diye bir şey söz konusu bile değil. Gerçekte de mümkün değil böyle bir şey. Saha içi talimatları geldi geleliyse mümkünatı tamamen ortadan kalktı oyunda.

Neden derseniz. Gerçekte bir taktik gerçekten çözülebilir mi? Diyelim ki ben bütün sezon bir taktikle oynuyorum, sen o taktiği çözdün ve misal forvetimi markaja aldın, bende kanatlara içeri girin diye talimat veririm senin ayarladığın tüm markaj bana avantaj olarak döner. Yani 1 talimat her şeyi değiştirir. İster yapmıyorum diyin, ister yapıyorum diyin eminim ki sezon boyunca maçlarda maçın gidişatına göre talimatlarınızı, oyun düzeninizi hatta oyun stili ve tarzınızı çok kez değişmişsinizdir, yani 27-28 hafta sonra çözülen taktiğiniz değildir, artık o dönemde tüm takımlar kondüsyon ve taktik olarak en üst düzeyde oynamaya başlarlar, bu nedenlede daha iyi top koştururlar. Örnek vermem gerekirse, ben Barcelona ile oynarken, hazırlık döneminde yanlış bir taktiğe odaklanınca sezona verimsiz bir taktikle giriş yapmıştım, sezon başında R.Madrid ile oynadığmda 6 gol yedim, sonra taktik oturdukca yenilgiler 1-0 2-1 2-0 gibi skorlarla gelmeye başladı, sezon sonunda ise 4-0 5-1 gibi skorlar almaya başladım, son dönemlerde de R.Madridi 4-0 ile geçmeyi başardım. Şimdi burda baktığımızda R.Madrid in taktiğini çözmüş mü oluyorum ben? İnanın attığı gol sayısına bile bakmadım, sadece taktik oturduğu için daha iyi verim aldım.

Sizede olan tam olarak bu, oturmuş bir taktikte bir rakibi yenmek her zaman sezon başından çok daha zordur.