PDA

View Full Version : Oyuncu Değerlendirmesi

peker_553
27.Ocak.2015, 09:17
Arkadaşlar diğer arkadaşlarada yol gösterici olmak adına bi futbolcuyu transfer ederken hangi özelliklerine bakarsınız mesela forvet oyuncusu alırken şu şu özelliklere bakarım defansta da şunlara bakarım diye bi tablo oluşturalım :)

urwrdskkn
27.Ocak.2015, 09:38
çok eski serilerde yıldızı iyi olan her oyuncuyu alıyorduk taktiğe bir şekilde oturuyordu. ancak taktiklerdeki rol olayı işin içine girdiğinden beri taktiğime cuk oturacak elemanları seçerim hiç bir zaman şaşmam.

Örn: İlk Sezon Ajax'sa Fetfatzidis'i Aldım İçe Kat Eden Oyuncu Rolünde Gelecek Sezon'a Ona Uygun Oyuncu Olarak Yaptığım Araştırma'da Botafogo'lu Daniel'i Transfer Ettim.

dAleksic
27.Ocak.2015, 10:07
Bu oyuncuyu hangi mevkide ve hangi rolde oynatacağına bağlı(teknik özellikler için). Örneğin; santrafor için bitiricilik, ilk kontrol, topsuz alan, sezgi gibi özelliklere bakarım ben.Asıl önemli olan bence mental ve fiziksel özellikler. Mental özellikleri iyi olan bir oyuncu, genelde iyi katkı veriyor. Tabi takımındaki oyuncu topluluğuna da uyumlu olması lazım. Tembel ve sürekli sorun çıkaran bir oyuncu, takım arkadaşları tarafından hoş karşılanmayabilir.

Mental özelliklerde de en çok Çalışkanlık, Konsantrasyon, Karar verme ve Takım oyununa dikkat ederim. Bir örnek verecek olursak; geçen seride Özkan Yıldırım diye bir genç gurbetçimiz vardı. Teknik ve fiziksel özelliklerinin iyi olmasına rağmen mental olarak oldukça düşük değerlere sahipti. 3 sezon boyunca takıma herhangi bir katkısı olmadı, zararı da olmadı gerçi ama yinede mental özellikler çok önemli diye düşünüyorum.

pusathan01
27.Ocak.2015, 12:18
Ben mesela Defans alırken özellikle Standart stoper ( Kesici ) rolüne uygun olanlara bakıyorum. Ve en önemlisi konsantrasyonu ile karar vermesinin yüksek olmasını tercih ediyorum.

Forvette de SF kullandığım için pas yeteneği-bitiricilik özelliklerine bakıyorum.
Oyuncuyu hangi rolde oynatıyorsam taktiğim hangisini istiyorsa o rolün oyuncusunu arıyorum. Bulduklarımın arasında da en ucuzu ama verim verebilecek olanları tercih ediyorum. Mecbur olmadıkça pahalı oyuncu almıyorum.

Ketchaup
27.Ocak.2015, 14:46
Oyuncuyu hangi rolde oynatıyorsam taktiğim hangisini istiyorsa o rolün oyuncusunu arıyorum. Bulduklarımın arasında da en ucuzu ama verim verebilecek olanları tercih ediyorum. Mecbur olmadıkça pahalı oyuncu almıyorum.

strateji olarak aynen böyle yapıyorum ben de.

mevki, rol, özellik olayına gelirsek;

stopper: biri kesici 1,90+ boy. diğeri sigorta stopper hızlanma özelliği yüksek, markaj olabileceğin en iyisi değerde olmasına bakıyorum. çünkü presi azalt ve mevkinden ayrılma komutlarıya oynatıyorum sigorta stopperi.

bek: beki genelde önliberodan devşirme seçiyorum. örnek oyuncular: sebastian rode, ivan mocinic, corentin tolisso gibi. ayrıca çalışkanlık, top kapma ve hız bu 3 özelliği 15+ olan oyuncular top kapma istatistiklerinde hep zirvede oluyor.

orta saha: üçlü ortasaha oynattığım için, transfer ettiğim tüm ortasaha oyuncularının takım oyunu, paslaşma, topsuz alan özellikleri yüksek olmalı diye düşünüyorum. bu üç oyuncunun ikisi defansif özellikleri iyi diğer bi tanesine ise dribbling de dahil hücum özellikleri iyi, oyun kurucu/hücum rolünde oynayacak şekilde olmasına dikkat ediyorum.

kanat oyuncularımı, genelde biri forvet arkası tipinde (alen halilovic, suso, david silva profilinde) diğeri tam kanat oyuncusu tipinde, hızlı, orta açma özelliği yüksek oyuncu şeklinde tercih ediyorum.

forvet: paraya kıyabildiğim tek mevki. bitiricilik soğukkanlılık, önsezi, konsantrasyon, karar verme özellikleri hepsi yüksek olmazsa bırak transferi, deneme bile teklif etmiyorum :D böyle oyuncular bulmak zor ama buldun mu en az 5-6 sezon götürüyor. diğer türlü pc karşısında kafayı yiyorum; ''o topa öyle mi vurulur ? niye pas vermiyosun ? senin gibi forvetin... '' :D alın dediğim tarzda forveti kafanız rahat olsun :)

rexpo1994
29.Ocak.2015, 20:31
Forvette fırsatçı golcü oynatıyorsan olmazsa olmaz özellik bence ''Hızlanma''

exe_genesis
01.Şubat.2015, 00:37
Bedava'ya kimi bulursam + takıma gelmek isteyen kim olursa. Malum para falan olmayınca :)

NomrukaN
01.Şubat.2015, 02:24
Mevki ya da yıldıza bağlı kalmadan, tamamen kafamda oyuncuyu beğenmeme göre.
Yani herhangi bir kıstasım yok, bir mevkiye oyuncu arıyorken, mevki kısıtlaması koymam. Ön libero alıp stopere yerleştirdiğim, kanat alıp forvet oynattığım oyuncu çok olmuştur.

samasti
02.Şubat.2015, 19:36
Mevki ya da yıldıza bağlı kalmadan, tamamen kafamda oyuncuyu beğenmeme göre.
Yani herhangi bir kıstasım yok, bir mevkiye oyuncu arıyorken, mevki kısıtlaması koymam. Ön libero alıp stopere yerleştirdiğim, kanat alıp forvet oynattığım oyuncu çok olmuştur.
Aynen bende bu şekilde değerlendiriyorum. Ayrıca örneğin defansif orta saha oyuncusunun özelliklerini iyi gördüğümde kafama yatarsa onu devşirip bek yaptığım bile olmuştur. Aynı şekilde amr aml pozisyonlarını devşirip forvet yapıyorum..