PDA

View Full Version : Gözlemcilik puanı karmaşası

Ingegnere
03.Mart.2015, 11:32
Merhaba arkadaşlar,

Galatasarayın başında 13. sezonumdayım. Kaliteli gözlemcilere sahibim ama bir türlü yıldız olayında dikiş tutturamadım. 3 sezon önce 5 yıldız potansiyelli harika çocuk olarak anılan bir türke sağlam bir paraya imza attırdım. Hatta imza atar atmaz kiralık teklifi geldi, gönderdim. şimdi oyuncunun yeteneği 2 yıldız potansiyel yeteneği 2.5 yıldız olarak gözüküyor ve bu birçok oyuncuda başıma geldi. Ben oyuncuyu transfer edene kadar 4-5 yıldız transfer edince 2-3 yıldız oluyor. Sebebi ne olabilir?

teşekkürler şimdiden.

Dennis Bergkamp
03.Mart.2015, 12:50
Oyuncu beklenen gelişmeyi gösterememiştir yada iki gözlem arasında yıldızları bu kadar etkileyebilecek bir oyuncu transfer etmişsindir yıldızlar o oyuncuya göre tekrardan düzenlenmiştir.

ozan42
03.Mart.2015, 14:14
Oyuncu senin takımına katıldığı zaman senin oyuncularınla karşılastırılarak o yıldızı gösterir oyun.Mesela Bucaspordan bir oyuncu 5 yıldız gösteriyorsa senin takımın mesela Galatasaray olsun diyelim oyuncu geldikten sonra yıldızı takımdakı oyuncularına göre düşer.Çok fazla takma yıldızları :)

sarianet
03.Mart.2015, 14:22
yıldızlara takma2 yıldızlı regenleri 10-15M satıyorum ben performansa odaklan

Ingegnere
03.Mart.2015, 17:15
yıldızlara takma2 yıldızlı regenleri 10-15M satıyorum ben performansa odaklan

Oyuncu beklenen gelişmeyi gösterememiştir yada iki gözlem arasında yıldızları bu kadar etkileyebilecek bir oyuncu transfer etmişsindir yıldızlar o oyuncuya göre tekrardan düzenlenmiştir.

Oyuncu senin takımına katıldığı zaman senin oyuncularınla karşılastırılarak o yıldızı gösterir oyun.Mesela Bucaspordan bir oyuncu 5 yıldız gösteriyorsa senin takımın mesela Galatasaray olsun diyelim oyuncu geldikten sonra yıldızı takımdakı oyuncularına göre düşer.Çok fazla takma yıldızları :)

Cevaplar için teşekkürler :) peki gözlemlediğimiz oyuncunun bizim takımımıza göre verimli olup olmayacağını nasıl anlayabiliriz raporlar doğrultusunda?

rexpo1994
03.Mart.2015, 17:22
Oyuncunu raporunda;
-Başka bir şehire alışma konusunda sıkıntı yaşayabilir.
-Takımızı çok azimli oyunculardan kurulu bu oyuncu takımı olumsuz etkileyebilir.
gibi eksi yönler varsa onlardan uzak durmak lazım diye düşünüyorum.
Ayrıca oyuncuları taktiğinde kullandığın role göre almak lazım.

ozan42
04.Mart.2015, 02:48
Fakat alacağın oyuncu genç ise azimli değilse veya soyunma odasına uyum sağlamakta sıkıntı çeker gibi bir yazı varsa transferden vazgecme çünkü daha kararlı veya lider bir oyuncudan özel ders verdirerek alttakini seçersen yani saha dışında akıl hocalığı yaptırırsan o uyumu sağlayabilir.

urwrdskkn
04.Mart.2015, 10:28
Gözlem raporun güncel değilse de başına gelir sürekli güncellemeyi unutma.

NomrukaN
10.Mart.2015, 16:12
Her şeyden önce gözlem sadece fikir verir. Oyuncu hakkında gerçek bilgiyi onu kadronuza katmadan alamazsınız. Gözlemciniz 5 yıldız verse de, oyuncunun tüm seceresini göremeyecektir. Bu yüzden transfer edene kadar hala gizli bir şeyler kalacaktır. Bir de, oyuncunun uyum süreci var sanırım. O da şöyle ki, 4,5 yıldızlık bir oyuncuyu aldım. 2-3 hafta 2,5 yıldız gözüktü, sonra 4,5 yıldız gözükmeye başladı.
Ayrıca FM'nin sevdiğim bir yanı, herkes profiline göre oynamıyor. Alt yapımdan çıkan 2 tane oyuncum var, ikisi de 2 yıldız gösteriyor ancak saha içerisinde her şeyi profili göstermiyor. O 2 yıldızlık biri sol bek birisi sol açık oyuncum ikisi birlikte sol kanadı domine ediyorlar. Üstlelik profilleri neredeyse boş. :D Karakter ve oyun tercihleri de ciddi anlamda güzel bir etken oluşturuyor. Bu yüzden oyuncu transfer ederken yıldıza bakmak FM Scout'tan CA ve PA'ya bakmak gibi bir şey olacaktır. Oyuncuyu çok yönlü değerlendirmek lazım. Bugüne kadar sayısız transfer yaptım, sadece çok az bir kısmında yanıldım. Onun dışında kimi aldıysam "tuttu". Ha mesela profili harika olan Boffin, hiç de öyle profiline yakışır bir kalecilik sergilemiyor. Ya da defansa 35 yaşına gelmiş Sezgin Coşkun 2 yıldızla 3 yıldızlık genç stoperden daha iyi iş yapıyor. Profil sadece fikir verir. Hatta ben profilde sayıların gözükmesini kapatıp grafik olarak göstermeye geçmeyi düşünüyorum.

E.m.r.e
10.Mart.2015, 19:07
sağlam bir oyuncu bulduğunu düşünüyorsan 1'den fazla gözlemci ile gözlemlemek en mantıklısı.. ve bu gözlemler oyun süresi itibariyle 1-2 ay olmalı en az.

çünkü siyah yıldızlarla işaretli gözlemler tam olarak oyuncunun potansiyelini yansıtmıyor. belki siyah yıldızla 5 yıldızlı ama normalde 2.5 yıldızlı. bunlar olabiliyor.

ayrıca bu kadar potansiyele takılıp kalma. senin oynattığın düzene kim uyum sağlıyorsa o oyuncu iyi oyuncudur.

kendimden örnek vermek gerekirse sağ bek bir regenim var, neredeyse altyapıdan beri benimle beraber, ligde 7,80 ortalamanın altına düşmüyor son 2-3 sezondur. merak edip pa 'sı kaç diye bakmıştım bana göre 170 falan olan pa'sı 150 çıkınca baya şaşırmıştım.. üstelik oyuncu gözde bir oyuncu ve değerinin 2-3 katı teklifleri çok rahat alabiliyor.

tabi şu eklemeyi de yapayım. gençliğinde 5 yıldızlı bile olsa senin kulübün imkanları, ligdeki rekabet durumu vs. oyuncunun gelişimine ket vurabilir. 5 yıldız diye alırsın 2 sene sonra kadro kaliten artınca 3 yıldıza düşebilir. özetle yıldız gereksiz, rol ve performans önemli :)

Barak
10.Mart.2015, 21:19
Kendi gözlemcilik bilgimden bir takım öneriler vereyim belki işine yarayabilir.

Sende belirtmişsin zaten en iyi regeni en iyi yetenek yargılaması ve potansiyel yetenek yargılaması iyi olan gözlemci bulabilir. Buna bağlı olarak. Gözlemcide olması gerekenler ise Kararlılık- Motivasyon, Gençlerle çalışma, Uyum, Disiplin bunların hepsi 15+ olan bir gözlemci kolay kolay yanılmaz ama bir oyuncuyu gözlemlerken sadece gözlem raporu almak hata olur.

Onun için elinde aynı seviyede en az 3 gözlemci ile oyuncunun 5-6 maçını gözlemlemek yada çok acil bir transferse senin dışında oyuncu ile başka takımlarda ilgileniyor ise en az 3 gözlemciden rapor beklersin gelen raporlar büyük ölçüde yeterli olacaktır.

Gözlemlenen oyuncudan beklenen en yüksek değeri kararlılık özelliğidir. Diyelimki gözlemlediğin oyuncunun kararlılığı 13 senin elinde de Kararlılığı 17-18 olan yetişmiş bir oyuncu var. Gencin kişiliğide iyiyse hiç düşünmeden al. Çünkü ders verdireceğin oyuncu genç oyuncunun kararlılıığınıda kendi seviyesine çekecektir. Tam tersi olarak ders verdireceğin oyuncunun kararlılığı düşükse genç oyuncununda kararlılığı aynı doğrultuda düşer.

En kritik hatan hiç bir zaman gelişecek bir oyuncuyu kiraya göndermemelisin. Genç oyuncuyu as takıma çekip as takımla antrenman yapması onun gelişimini 2 kat hızlandıracaktır. Oyuncu As takımdayken alt takım için 90 dakika uygun seçeneği vermelisinki oyuncu alt takımla maça çıksın maç kondisyonuda kazansın. Tabi bunlarda yetmez oyuncuyu zaman zaman As takımın skoru rahat olan maçlarda oyunun son bölümünde oyuna almak onun gelişimine ekstra katkıda bulunacaktır.

Dipnot : Her kararlılığı yüksek oyuncu gelişim gösterecek diye birşey yok.Kişiliği istikrarsız bir oyuncunun kararlılığı 20, potansiyeli 5 yıldız olsa bile beklenen gelişimi göstermez. Onun için oyuncunun kişiliği, Fiziksel, Teknik ve Zihinsel özelliklerinden çok daha önemlidir. Oyuncu aramalarında kıstas alacağın en önemli özellik kişilik sonra kararlılık sonra sakatlığıa meyili olup olmadığı, sonra aradığın mevki için özellikleri yeterli olup olmadığıdır. Mevki yeterliliği artık tamamen senin elinde olan bir durumdur. O kısım tamamen senin bilgin doğrultusunda bir forvetten bahsediyorsak eğer.

Benim için olmazsa olmaz özelliği ön sezidir. Sonra benim oyunumda rolü YF ise ona göre bakarım oyuncuda pas 4 ilk kontrol 7 bu oyuncuyu hayatta almam çünkü bir oyuncu 24 yaşına kadar hızlı şekilde gelişim göstereceği için YF için olmazsa olmaz özellikleri beklenen seviyeye gelemeyecektir.

sentugo
11.Mart.2015, 12:57
Bu seride gözlemcilerden tam performans alabilmek için;

Ya oyuncunun 3 maçını izleteceksiniz
Ya da oyuncuyu 2 ay izleteceksiniz.

Tek gözlemci aynı anda 3 oyuncu ile verimli bir şekilde ilgilenebiliyor.

Raporlarda karşılaşılan yıldız karmaşasının önüne bu şekilde geçebilirsin.

Eğer oyuncu boştaysa veya kiralık/satılık listesinde ise oyuncuya "deneme" teklif edin. O zaman oyunun tüm özelliklerini antrenörleriniz verimli bir şekilde yorumlayabiliyor.

MelihTrezeguet
29.Mart.2015, 16:16
Raporlarla ilgili şöyle bir şey dikkatimi çekti. Gözlemciler çoğu zaman tam olarak potansiyelini değil de şimdiki yeteneği ile potansiyeli arasındaki farkı gözlemliyorlar. Buradan yola çıkarak rapor aldığınız oyuncuları sahip olduğu yeteneklerle birlikte değerlendirmelisiniz. Hem potansiyeli olan, hem de hali hazırda yetenekli bir oyuncu çok muhtemel gelişip yıldız olacaktır.

Yine yıldız olayı çok göreceli, genelde sizin takımınıza göre değişir. Gözlemlediğiniz oyuncu, tesisleri çok kalitesiz bir takımda oynuyorsa, gerçek potansiyelini ortaya koyamayabilir. Ayrıca her oyuncu yeteneklerini geliştirdikçe potansiyelinde bir miktar düşüş olur, bunu da hesaba katmak gerekiyor. Gözlemlediğiniz oyuncu, takımında çok fazla şans bulamıyorsa gelişimi yavaşlıyor, bunlar da rapora düşük yıldız olarak yansıyabilir.

avukatmelih
01.Nisan.2015, 11:56
Benim merak ettiğim husus, oyuncuyu gözlemlettirdiğimizde verilen yıldız,oyuncunun diğer oyunculardan bağımsız kendi profili mi yoksa takımımızda bulunan o mevki de oynayan diğer oyuncularla karşılaştırılmış hali mi?

okocha6
03.Nisan.2015, 23:54
Karsilastirilmis hali. Mesela huntelaar fenerde 5 yildiz gorunur barcelonada 3.5-4 yilduz falan gorunur.

avukatmelih
04.Nisan.2015, 15:31
Teşekkür ederim vermiş olduğun bilgi için.

Gncl1905
04.Nisan.2015, 17:31
Oyunda en ayar olduğum kısımlardan biri de bu yıldız olayı.

Hadi başka takımlardakini anlarım; birkaç kez izlemen gerekir falan da kendi takımımdaki oyuncuların yıldızları niye bu kadar değişken? 4 yıldız ile sezona başlayan oyuncum 5, 6 ay sonra 2 yıldıza nasıl düşebiliyor ki bu oyuncum tüm hayatını benim takımımda geçirmiş biri. Yardımcım da 2 yıllık yardımcım(yıldızları veren o). Aynı mevkiye çok sansasyonel transferler de yapmadım. Sakatlanmadı falan, hiçbir şey olmadı. Sene başında deseler ona göre transfer yapacağım belki. 4'den 2'ye düşmesi yaşadığım en garip durum oldu. 1 veya yarım yıldızlık değişimler de sık sık oluyor ama alıştık diyoruz ona artık.

Bir de Reputation olayı. Ben Galatasaray'ı yönetiyorum. 3 sezon geçti. Ben ve Fenerbahçe Türkiye'de kazanılmamış kupa bırakmadık. Bir kez Bursaspor Türkiye Kupası'nı aldı. Belki bir kez de Beşiktaş Türkiye Süper Kupası'nı almıştır şimdi tam hatırlayamadım. Ek olarak Fenerbahçe Avrupa Ligi'ni aldı. Ben ve Fenerbahçe UEFA sıralamasında ortalama olarak 20. sıradayız. Beşiktaş Avrupa'da da sönük. Kısaca Beşiktaş'ın neredeyse hiç başarısı yok bize nazaran ancak 3 yıl sonunda Beşiktaş'ın tanınırlığı Continental olmuş iken biz National kaldık.

3842
24.Nisan.2015, 19:43
Beşiktaş başka bir kıtada veya ülkede popülerliğini arttırmak için takımlar arası bir anlaşma yapmış olabilir. Kadrosundaki oyuncular da dünyaca tanındık oyuncularsa, örneğin Demba Ba, bu popülerliğine etki eder. Ayrıca bazı milletlerden oyuncular transfer ettiğinizde de o milletteki insanlar sizin formalarınızı alıyorlar, bu popülerliğe etki edebiliyor olabilir. Bunun gerçek hayatta bir örneği Inamoto'dur adam zamanında Galatasaray'a geldi, tribünlerde çekik gözlü abiler türedi :D