PDA

View Full Version : Fatih Turan > 22 > Sağ Bek

Ali Hikmet
24.Mayıs.2015, 09:49
Fatih Turan'ı FM'de Anadolu Takımlarını çalıştıran çoğu kişi kadrosuna almıştır. Eğer Anadolu takımı çalıştırmıyorsanız bile illa ki bir Anadolu takımında oynarken bile karşınıza çıkmıştır. Fatih Turan şu an güncel olarak Hollanda 2. Lig ekiplerinden Fortuna Sittard'ın formasını giyiyor. Genç oyuncu bu takımın alt yapısında yetişti ve düzenli olarak da 3 sezondur A Takımda sağ bek görevini üstleniyor. Oyuncu genç yaşına rağmen şu ana kadar 70'in üzerinde A Takımla maça çıktı ve sezon sonunda da serbest kalıyor. Eğer ki bu adam Türkiye'ye gelirse yeni bir Gökhan Gönül etkisi yaratabilir.

Şimdi de Fatih'in FM15'deki haline bakalım. Fatih'i ben yeni Adana Demirspor kariyerimi açtığım zaman kadroma katmıştım. Devre arasında oyuncunun serbest kalacağını öğrendim ve direk ön sözleşme önererek oyuncuyu kapmayı düşündüm. Yıllık ücreti bir hayli düşük bir maaşa, sezon sonunda gelmeyi kabul eden Fatih'i 30 K vererek direk devre arasında transfer ettim. Böylece Fatih PTT 1.Lig kariyerimden başlayarak 3.5 sezon takımımda sağ beklik yapacaktı.

Fatih takımıma geldiğinde henüz 21 yaşındaydı ve yetenekleri de sınırlı bir isimdi. Ama sonra onu sürekli oynatarak ve antrenmanlara eksik yerlerini kapatmasını sağlayarak ondan çok iyi bir sağ bek oluşturdum ve bu sağ bek Milli Takıma ve Premier Lige kadar yürüdü gitti. Fatih'te tekniksel ve defansal özellikler mevcuttu. Ama bundan önce yazdığım Ozan Tufan gibi ''Bu adam her takım da alternatif oyuncu da olsa oynar.'' diyemiyorum çünkü oynayamaz. Ama bu oyuncu Süper Lig takımları için biçilmiş bir kaftan. FM15 oynayan arkadaşlar bu adamı takımlarını alıp bu adamdan çok bir sağ bek yaratıp ilerde benim gibi para bile kazanabilirler.

Fatih Turan Genel Profili: (2018)

http://i.hizliresim.com/YBO7Dj.jpg

Fatih Turan'ın bu özellikleri benim takımımdaki son gününden çünkü Fatih'i Norwich 7 M EURO'ya transfer etmek istedi ve bende ''Zaten takıma Ozan'ı da kiraladım, satayım gitsin.££ diyerek Fatih'i sattım. Fatih'in özelliklerine bakacak olursa göze çarpan ilk şeyler; top kapma, ön sezi, markaj, kafa vuruşu, ilk kontrol ve karar verme gibi özelliklerinin koyu yeşil bir şekilde gözüküyor olmasıydı. Bunlar genel olarak iyi bir defans oyuncusunda bulunabilecek bir kaç özellik ve Fatih'te de bunlar mevcuttu kendisi de Süper Lig ve benzeri ligler adına iyi bir sağ bek. Fatih'in boyu oyunda 1.65 olmasına rağmen kafa vuruşunun 16 gibi bir sayıda özellik olması da ayrı bir ilginç nokta. Ben senelerdir FM oynayan birisi olarak bek alacağım zaman oyuncunun ilk dikkat edeceğim noktaları; top kapmasının yüksek olması, pozisyon almasının yüksek olması ve hızı. Eğer ki bir bekte bunlar yüksekse o adamı alabilirim. Fatih çok kritik toplar kaptı, rakibin ataklarında kesici bir rol oynadı, hızla ileriye bindirmeler yaptı ve Süper Ligdeki 3. sezonumda şampiyon olurken takımıma çok büyük katkılar sağladı. Özellikle Fatih rakiplerin sol tarafından gelen atakları çok iyi püskürttü. Hızı ve hızlanmasının 13 ve 15 olduğu sizi yanıltmasın Fatih ileriye çıktığında veya geride adam kovaladığında çok hızlı bir oyuncudur, bunu boyunun kısa olmasına da bağlayabiliriz.

Fatih Turan antrenör raporu: (2018)

http://i.hizliresim.com/PqOZ0b.jpg

Fatih'in antrenör raporlarında da gördüğünüz gibi oyuncumuz Süper Lig için iyi bir isim. Antrenör raporlarında diğer yazanlara da baktığımız zaman oyuncumuzun artıları eksilerini kapatacak durumda. Defansın sağı için uygunluk durumuna baktığımızın zaman ise Tottenham'dan sezon başında kiraladığım Ozan'dan daha iyi bir sağ bek olduğunu görüyoruz ve genel olarak çok yararlı bir rapor gözümüze çarpıyor.

Fatih için antrenman ve veriler bölümünün screenshotını alamadım o yüzden sizlerden bu yazım için o bölümleri ekleyemediğim için özür diliyorum ve yazıyı Fatih'in alınabilme durumu, sizde neler yapar bölümüyle kapatıyorum.

http://i.hizliresim.com/PqOZrb.jpg

Fatih'in alınabilme durumu çok kolay, yazının başında da bahsettiğim gibi oyuncuyu eğer PTT 1.Lig veya Süper Ligde bir takım çalıştıyorsanız en kötü ihtimalle ön sözleşme ile alırsınız. Eğer ki kadronuzda Fatih'i oynatamama gibi bir durum varsa kiralayın 2 sezon falan ondan sonraki duruma tekrar bakarsanız yani hemen vazgeçmeyin bu adamdan. Fatih'in yıllık ücreti bende 2018 yılı itibariyle 1 M euro gibi bir rakam gibi gözükse de oyuncuyu en fazla 100 B Euro ya kadronuza katarsanız. Fatih'ten ben tam 7 M Euro net gelir elde ettim. Bu geliri 3.5 sezonda elde ettim. Eğer sizlerde sürekli bu tür oyuncuların üstüne düşerseniz kendiniz bir FC Porto başganı gibi hissedebilirsiniz. :n::n: Fatih'in 3.5 sezonluk bölümünde hiç bir sezon 6.8 puan ortalamasının altına da düştüğünü görmediğim yani oyuncu her sezon istikrarlı bir şekilde futbolunu sürdürüyor.