PDA

View Full Version : Rakibin her ama her atağı gol oluyor

furkaanesk
02.Eylül.2015, 18:25
Kariyerime eskişehirsporla başladım. 4-5-1 (4-3-3) şeklinde oynadım dört sezon boyunca, kısa paslı, topa sahip olmalı, hızlı stoperlerle defansı biraz ileride tutup oyunu orta alana yayan bir taktikle dört sezonda 4. 3. 4. ve 1. oldum, bir türkiye kupası şampiyonluğu, bir işkinciliği bir de yarı final oynayıp bir kez süper kupayı kazandım. Şampiyon olduktan sonra Valencia'ya gittim, orada bir sezon durdum, İspanya Kupasını kazandım, ligde ikinci olup şl'de çeyrek finalde elenip manchester city yolunu tuttum. 10 maçta 7 g, 1b, 2m ile ile ikinci sıradayım ama attığım 25 gole karşılık kalemde 13 gol gördüm. Eskişehirspor kariyerimin son iki sezonunda ve Valencia kariyerimde açık ara ligin en az gol yiyen takımıydım. City'de niye böyle oldu gerçekten anlamıyorum. Olayları her zaman taktiksel bazda düşünmeye dikkat eder rasyonel sebepler ararım ama bu hakikaten artık bug gibi gelmeye başladı gözüme o kadar kötü durum. Rakip iki kez kaleme geliyor ikisinde de golü atıp gidiyorlar, bir kez de değil her maç oluyor bu. Nedir bu her atakta gol yemenin çözümü ?

kuatemok
02.Eylül.2015, 18:54
Man. City'de nasıl bir taktik uyguluyorsun hocam? Paylaşırsan yardımcı olmaya çalışırım. Çünkü ben de Beşiktaş'la her maç 3-4 atıp 2-3 yiyordum. Birkaç ufak değişiklikle sorunu çözdüm gibi.

furkaanesk
02.Eylül.2015, 19:36
Man. City'de nasıl bir taktik uyguluyorsun hocam? Paylaşırsan yardımcı olmaya çalışırım. Çünkü ben de Beşiktaş'la her maç 3-4 atıp 2-3 yiyordum. Birkaç ufak değişiklikle sorunu çözdüm gibi. http://i.hizliresim.com/2koJzN.png
http://i.hizliresim.com/b2EBX0.jpg

kuatemok
02.Eylül.2015, 19:55
Benim taktiğimin neredeyse aynısı. Tek fark ben kantlardan oynatıyorum sen göbekten. Oyuncu tercihlerinde hatalar olabilir, rakip talimatlarında hataların olabilir. Mesela sağ kanadı iyi kullanan bir takım varsa ben genelde savunma yönü daha güçlü sol bekle oyuna çıkıyorum. Eğer karşı takım derin toplarla etkili oluyorsa ofsayt taktiği kullanıp süratli stoperlerle oynuyorum. Hava toplarında etkili bir takımsa uzun boylu stoperleri tercih ediyorum. Ayrıca orta saha oyuncularından birini savaşçı orta saha rolünde oynatıyorum. Bir de göbekten oynamayı tercih ettiğin için dar alanda oynamayı seç. Orta sahada kalabalıksın bunu avantaja çevirir. Rakibi bunaltıp oyunu orta sahaya yıkar. Rakip takım talimatlarını da verirken dikkatli olmak lazım. Örneğin 5-6 oyuncuya pres, 2-3 oyuncuya markaj yapma gibi komutlar verirsen savunman dengesizleşebilir. Ne kadar az özel talimat o kadar düzenli savunma getirir.

Maç içinde de asistanın her dediğine he deme. Ben öyle yapıyordum ama yapmamak gerekiyormuş. :) Yağmurlu havada riskli paslaşmalar yaptırma, kötü zeminde kısa pasları tercih et. Ufak tefek ama birleşince çok önemli olan detayları var oyunun.

furkaanesk
02.Eylül.2015, 20:03
çok teşekkürler deneyeceğim...

byvirus
19.Eylül.2015, 18:34
kalecini değiştir :d

byvirus
19.Eylül.2015, 18:37
Maç içinde de asistanın her dediğine he deme. Ben öyle yapıyordum ama yapmamak gerekiyormuş. :)

Güzel tespit.Maç içinde asistanın her uyarısı taktiği değiştirir.Oyun motoru orada biraz zayıf kalmış açıkçası.Hangi taktikle oynarsan oyna asistan uyarıları genelde hep aynı oluyor.

Bafici
20.Eylül.2015, 11:54
Stoperlerin ikisini de savunma olarak görevlendir. Busquets in de rolünü değiştir. Gizli libero yapabilirsin. Takım talimatlarında ofsayt taktiği kullan zira stoperlerin üst düzey. Hiç sıkıntı yaşamayacaklardır uygularken