PDA

View Full Version : Oyuncu transfer ederken

deadknight
18.Kasım.2015, 17:41
Herkese merhabalar.

Cm 01 / 02 serisi ile başlayan menajerlik oyunu merakim son 5 yıldır biraz törpülenmişti.Şuan heyecanla tekrar başlamış bulunmaktayım. Soruma gelirsek oyuncu tranferlerinde genel çerçeveleri elbette hemen herkes az çok bilir. Mevki olarak aranan özellikler dışında başka hangi kriterlere dikkat ediyorsunuz.

Şimdiden teşekkür ederim. Saygılar

Nocna Mora
18.Kasım.2015, 18:01
Ben Kararlılık özelliğine bakıyorum. Ve gözlemciden profesyonel olup olmadığı konusunda rapor alıyorum.

deadknight
18.Kasım.2015, 18:21
Ben Kararlılık özelliğine bakıyorum. Ve gözlemciden profesyonel olup olmadığı konusunda rapor alıyorum.

Üstad gözlemciler genç bir oyuncu için istikrarsız yada sakatlığa meyilli uyarısı veriyor.Dogru bireysel idman ile bu sorunlar giderilemez mi ?

kapalicarsi
18.Kasım.2015, 18:27
sakın imza parası verme futbolcuya :)

Nocna Mora
18.Kasım.2015, 18:49
Üstad gözlemciler genç bir oyuncu için istikrarsız yada sakatlığa meyilli uyarısı veriyor.Dogru bireysel idman ile bu sorunlar giderilemez mi ?

Ne yazık ki. Süreklilik özelliği çok sayıda maç oynayınca artıyor olabilir ama emin değilim.

La BruJiTa
18.Kasım.2015, 20:23
Cesaret,hız ve takım oyunu...Bunlar olmazsa olmaz kıstaslarımdır. Tabii ki istisnalar kaideyi bozmaz ama özellikle orta saha oyuncularımda bunlara dikkat ederim.Ağır oyuncuya tahammül edemem 12'den aşağı hızı varsa çok büyük bir çaresizlikte olmam lazım oynatmak için.Defans oyuncularımda Cesaret ve Hız,hücumcularda ise öncelik mutlaka hız ve takım oyunu...

deadknight
19.Kasım.2015, 10:22
sakın imza parası verme futbolcuya :)

İmza parası vermeden kabul ettirmek çok zor;hele birde temsilcisi varsa :)))

deadknight
19.Kasım.2015, 10:25
Ne yazık ki. Süreklilik özelliği çok sayıda maç oynayınca artıyor olabilir ama emin değilim.

15 gündür alt lig ve alt yapıları araştırıyorum.maalesef gelişmeye açık ya oyuncu yok ya da benim gözlemciler kimseyi beğenemiyor :)))

Hepsinde şüphe uyandırıcı özellikler tespit ediyorlar,haliyle kararsız kalıyor insan,eskiden böylemiydi :)))

deadknight
19.Kasım.2015, 10:27
Cesaret,hız ve takım oyunu...Bunlar olmazsa olmaz kıstaslarımdır. Tabii ki istisnalar kaideyi bozmaz ama özellikle orta saha oyuncularımda bunlara dikkat ederim.Ağır oyuncuya tahammül edemem 12'den aşağı hızı varsa çok büyük bir çaresizlikte olmam lazım oynatmak için.Defans oyuncularımda Cesaret ve Hız,hücumcularda ise öncelik mutlaka hız ve takım oyunu...

Kanatlarda biraz bencillik olsa yaratıcılık açısından faydalı olmaz mı(orta saha olarak genellediğin için soruyorum)

La BruJiTa
19.Kasım.2015, 22:48
Kanatlarda biraz bencillik olsa yaratıcılık açısından faydalı olmaz mı(orta saha olarak genellediğin için soruyorum)
dediğim gibi bunlar ana özelliklerbenim için. Kimi yaratıcılığı yüksek ister,kimi orta açma,kimi pas. Bir oyuncuyu almak için incelerken öncelikle baktığım özelliklerdir bunlar.Taktik ve oyun tarzıma göre farklı etkenler eklerim.

3842
20.Kasım.2015, 02:01
Mevkiden mevkiye ve kadro durumundan kadro durumuna değişiyor benim için. Ama genel olarak yaşına, geçmişteki sakatlıklarına ve yakın zamandaki sezon performanslarına bakarım. :) Ayrıca en çok önem verdiğim şeylerden ikisi özellik olarak ifade edilemeseler de elden çıkarma olasılığı ve kâr etme olasılığı oluyor.

Elden çıkarma durumu için en önemli kriterlerden biri maaş konusu. Yüksek maaşı olan oyuncuya daha az teklif geliyor ve oyuncu da daha az maaş teklif edildiği için bu teklifleri kabul etmeyebiliyor. Yaş yetmiş iş bitmişse de oyuncu elden çıkmıyor, gitmiyor, almıyorlar. :D

Kâr etme durumu için ise yaşı, oynama ihtimali ve performansı önemli. Potansiyeli çok yüksek görünse de şimdiki yetenekleri çok sayıda maç oynaması için yeterli görünmüyorsa ben o oyuncuyu transfer etmiyorum. Oynamayan oyuncu iyi gelişemez, gelişemeyen oyuncudan güzel kar edemeyiz. Ayrıca yüksek ortalamayla oynayan oyuncular daha çabuk ve daha iyi geliştirebiliyorlar kendilerini.

Kanat oyuncularında doğal olarak kullandığı ayağa dikkat ediyorum. Taktikte kanatlar İçe Kat Eden ise ters ayaklı, Kanat oyuncusu vb. ise düz ayaklı olmasına dikkat ediyorum. Bazen taktiğime göre başka mevkilerdeki adamların da kullandığı ayağa dikkat ettiğim oluyor.

Oyuncunun kişiliği de transfer yapılmadan kontrol edilmeli bence ama ben de bunu çoğu zaman unutuyor veya es geçiyorum. :)

deadknight
20.Kasım.2015, 10:08
Çok faydalı bilgiler aldim teşekkür ederim hepinize.

yuceldeliktas
21.Kasım.2015, 14:22
Transfer yaparken öncelikle dikkat ettiğim konu bonservis ve maaş.
Yüksek bonservisli oyuncuları tercih etmem. Genelde büyük kulüplerin gözden çıkardığı , kulubünde mutsuz olan oyunculara yönelirim. Hem değerinden cok daha dusuk fiyatlara alabiliyorum hem de maaş konusunda cok sorun olmuyor.

Oyuncu özelliklerinde de genel olarak mental özelliklerine bakarım. Messi bile olsa , güvendiğim scouttan rapor almadan transfer etmem. Ayrıca cok güçsüz , vücut zindeliği dusuk oyuncuları kesinlikle transfer etmem. Oyuncunun profesyonelliği ve kendisine bakması önemli. Bunu oyuna ilk başladığım yıl genelde göz ardi ederim ama transfer bütçesinden ötürü.

30+ oyuncu transfer etmem , lazımsa da kiralık alırım. İstisnası sadece FM 15'te chelsea'den İvanoviç olmustur. Onun dışında hatırlamıyorum.

SahteFWRasit
21.Kasım.2015, 16:15
Oyuncu bazında bakarsak isterse Messi olsun vücud zindeliği kötüyse,zihinsel özellikleri kötüyse,sakatlanmaya müsait ise,önemli maçları sevmiyor ise hayatta almam.
Çünkü alınca o adamı aldığına değmez. Pişman eder seni.

Taktiğime ve dizilişime göre oyuncular alırım. Yani adam iyi olsa bile taktiğime uymuyorsa almam.
Daha yazılacak çok şey var tabi de arkadaşların dediklerini on kere yazmama gerek yok.