PDA

View Full Version : Hafif Sakatlık

SacrificeGGTC
02.Aralık.2015, 01:38
Hafif sakatlık konusunda anlayamadığım bir durum var. Herhangi bir futbolcu hafif sakatlanıyor, ben her zaman çıkarırım o futbolcuyu; fakat karşı takımdaki oyuncuları yapay zeka çıkarmıyor. Peki, anlıyorum çıkarman gerekmiyor, eleştiremem ama hafif sakatlanan futbolcu saha içinde hiçbir şekilde onu etkilemediğini görüyorum. Her topa atlıyor, çok hızlı koşuyor, sanki hiç sakatlık yaşamıyor gibi. Maç sonunda bakıyorum; futbolcunun bileği dönmüş 4-5 hafta sahalardan uzak kalıyor. Yahu 4-5 hafta oynayamayacak, bileğini burkan bir adam sakatlık geçirdikten sonra saha içinde nasıl bu kadar hareketli ve hiçbir etkisi yokmuş gibi oynayabilir merak ediyorum? Sizlerde bu durumu hiç farkettiniz mi?
Ben bu konuda oyunun bi güncelleme yapması gerektiğini inanıyorum. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

SacrificeGGTC
03.Aralık.2015, 17:05
Kimsenin dikkatini çekmemiş o halde ilginç :(

SahteFWRasit
03.Aralık.2015, 18:39
Dostum spor kanalları izlerken şöyle bir şeyler duymuştum eski futbolculardan.
Sakatlık yaşayan oyuncunun ayağı kopmadıysa o adrenalin ve ısınma ile o sakatlığı o an çok fazla hissetmiyormuş. Oynamaya devam edebiliyormuş.
Bir kere yakın zamanda hatırladığım Burak Yılmaz'ın böyle olayı var. Maçta oynamıştı 90 dakika bir şeyi yoktu. Sonra 2-3 hafta sahalardan uzak kalmıştı meğer sakatlık geçirmiş bir pozisyonda.

Ben de sakatlanma riskini göze alamayacaksam çıkarıyorum. Önemli maçsa kondisyonu da sakatlığa rağmen yerindeyse, alternatifi kötüyse mecbur oynatıyorum. Oyuncu bazen sakatlanıyor bazen de hiçbir şey olmuyor.
Bazen direkt oynayamayacak durumda olan oyuncum 2-3 gün sakatlanıyor ya da hiç sakatlanmıyor maç sonu haberi gelmiyor adam sağlam oluyor.

La BruJiTa
03.Aralık.2015, 21:25
Hafif sakatlık konusunda anlayamadığım bir durum var. Herhangi bir futbolcu hafif sakatlanıyor, ben her zaman çıkarırım o futbolcuyu; fakat karşı takımdaki oyuncuları yapay zeka çıkarmıyor. Peki, anlıyorum çıkarman gerekmiyor, eleştiremem ama hafif sakatlanan futbolcu saha içinde hiçbir şekilde onu etkilemediğini görüyorum. Her topa atlıyor, çok hızlı koşuyor, sanki hiç sakatlık yaşamıyor gibi. Maç sonunda bakıyorum; futbolcunun bileği dönmüş 4-5 hafta sahalardan uzak kalıyor. Yahu 4-5 hafta oynayamayacak, bileğini burkan bir adam sakatlık geçirdikten sonra saha içinde nasıl bu kadar hareketli ve hiçbir etkisi yokmuş gibi oynayabilir merak ediyorum? Sizlerde bu durumu hiç farkettiniz mi?
Ben bu konuda oyunun bi güncelleme yapması gerektiğini inanıyorum. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

hocam devamlı halı saha yaptığım için biliyorum maç sırasında bileğim burkuldu bir kaç ay önce,3-4 dakikalık sızlamadan sonra normal olarak oynadım maçı lakin maçtan 25-30 dk sonra bileğime basamaz hale geldim ve 3 haftadan fazla topalladım. Sanırım maç sırasında arkadaşın dediği kadar etki etmiyor insana...

martymcfly
03.Aralık.2015, 22:14
Eski oyunlarda dikkat ettim mantıksız ama hafif sakat oyuncuyu hemen çıkartırsam sakatlığı daha uzun sürüyordu. En azından devre bitene kadar tutardım o yüzden.
Bu oyunda zaten asistan rapor veriyor, oyuncu beni çıkartın diye işaret yapıyor diye.

sentugo
04.Aralık.2015, 02:30
Oyuncu hafif sakatlandığı an hemen alıyorum ben onu oyundan. Hem yedekte beklettiğim gençlere gün doğuyor. Hiç riske gerek yok. Hafif sakat oyuncu ile de asla maça başlamam. Hele kaleciyse hiç başlamamak lazım...

Remox
04.Aralık.2015, 11:22
Prof. futbolcular özellikle büyük takım oyuncuları bir terslik hissettiklerinde kendilerini riske etmeyip çıkart işareti yaparlar. Kendimden biliyorum, hırslı oyuncular ise terslik olsa bile devam etmeye gayret eder. Futbol hayatım da o yüzden bitti mesela. Paf takıma karşı çıktığım 2. antrenman maçında rakip ayağıma kaydı, darbeyi aldım ve dedim devam ederim ben birşey olmaz ayağımı çekeyim kurtulurum dedim ama onu dediğim için bileğim tam arada kaldı ve katlanarak kırıldı, sonuç olarak ciddi bir kırık sol bacaktaki neredeyse tüm bağlarda önemli hasar ve sonunda futbol hayatım bitti :) Ama ilginç olan ise ayağım kırıldıktan sonra bir müddet daha top sürmeye çalıştım, ayağın değil bileğin üzerine basınca düşüp durumu fark ettim çünkü o durumda cidden ayağı kopsa hissetmiyor insan.
Zaten askerlere falan da bakın özellikle badi sistemi varsa herkes badisini kontrol etsin vurulma yaralanma vs. var mı iyi bakın derler çünkü kendisi hissetmez o an için.

caneration
04.Aralık.2015, 12:24
Ben de eğer sakatlık maçın ilk yarısında olmuşsa oyuncuyu sakatlığın durumuna göre en azından devre arasına kadar tutmaya çalışıyorum.Bazen "Sakatlandı,değişmesi gerekiyor" denen adamın kondisyonu %55-60 civarına düşüp birkaç dakika içinde toparlanmaya başlıyor.Bu şekilde olup %70 üstü kondisyon durumuna gelen oyuncum oluyor.Tabi bu haldeyken adamı çıkartmıyorum ve kondisyonunun da düşmesini bekliyorum çıkartmak için.Ama tabi bazı durumlarda kondisyonları direk %30 civarına düşüyor ve ben de vakit kaybetmeden oyuncuyu değiştirmek zorunda kalıyorum.
Bir de sakatlanan oyuncunun sahadaki duruşu da nasıl olduğunu gösterebiliyor.Bazı hafif sakatlıklarda orta sahadaki topa basması,en azından kademe alması gereken oyuncu hafif seker halde koşuyor ve bu haldeyken çok pozisyon veriyorum.Bu durumda da ya oyuncunun pozisyonunu daha ofansif ve yer değiştirebileceğim bir oyuncuyla kısa zamanlı değiştiriyorum veya direk oyundan çıkartıyorum.Maçı takip etmek baya önemli.