PDA

View Full Version : Potansiyel gençleri adapte etme

deadknight
02.Aralık.2015, 11:37
Arkadaşlar altyapımdan çıkan potansiyelli (4-4.5 yıldız) gençleri heba ediyorum.

Kiraya gönderirsem bir sene sonra 3,5;daha sonraki yıl 2,5 yıldıza düşüyor

Klüpte tutsam yeterli gelişimi sağlayamıyorum.(kadroya alıp oyun sonuna dogru maça sokmama rağmen)

Siz bu konuda nasıl bir aksiyon alıyorsunuz?

Saygılarımla.

bahadirkilic
02.Aralık.2015, 12:51
hocam öncelikle antrenör ekibin çok önemli özellikle gençlerde gelişimine çok etki ediyor . 19 yaş altı antrenörlerinide iyi seç . Birde gerçekten potansiyelliyeri as kadroya çıkar ama 19 yaş altında 20 şer dakika yada 45 er dakika sürekli oynamaya ayarla . arada as takımda yedekten oyuna sok . basit kupa maçlarında ilk 11 bile verebilirsin oyuncuna göre . her regene bunu yapma, gerçekten potansiyeli olanlara yap . 20 yaşına geldiğinde bir takıma kiraya gönder ama bu köy takımı olmasın alt yapısı normal olan as kadroda oynayabileceği bir yere gönder .

turankrc
02.Aralık.2015, 17:55
hocam öncelikle antrenör ekibin çok önemli özellikle gençlerde gelişimine çok etki ediyor . 19 yaş altı antrenörlerinide iyi seç . Birde gerçekten potansiyelliyeri as kadroya çıkar ama 19 yaş altında 20 şer dakika yada 45 er dakika sürekli oynamaya ayarla . arada as takımda yedekten oyuna sok . basit kupa maçlarında ilk 11 bile verebilirsin oyuncuna göre . her regene bunu yapma, gerçekten potansiyeli olanlara yap . 20 yaşına geldiğinde bir takıma kiraya gönder ama bu köy takımı olmasın alt yapısı normal olan as kadroda oynayabileceği bir yere gönder .

kardeş benim alt yapımda 5 yıldız oyuncular var ben fm 2012 den beri oynamıyom 16 yeni basladım bu dogal bişey mi yani 4-5 yıldızlı alt yapıda oyuncu olması cidden dogal bişey mi yani onlar gerçekte geliştirmessek yıldızları düşüyor mu?
yani benim sıkıntım oyunda rekabetin olmaması bu yüzden oıyunu silmeyi düşünüyom bu regenler alt yapımda 4-5 yıldız bunlar ilerde messi olcaklar ben oyuncu niye transfer edeyim ki bunlar böyle iken bu yüzden silesim var eğer bunlar yetistiremessek düşüyolarsa ozaman iyimis sistem yok onlar beleş messilerse silcem oyunu bana cevap verin lütfen http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=124615

bahadirkilic
02.Aralık.2015, 18:09
hocam o otansiyel yıldız adayıdır yani potansiyeli 5 yıldızdır . geliştirirsen 5 yıldız olabilir diyor . ayrıca bende hiç olmadı 5 yıldız oyuncu daha size denk gelmesi enteresan . yetiştiremessen düşer tabi . normalde 16 yaşında regen 5 yıldız olması imkansız . potansiyelini gösteriyordur .

deadknight
02.Aralık.2015, 18:33

Teşekkür ederim cevabın için.birde yabancı bir forumda bir yazıda potansiyel yetenek hiç düşmediğini takımın kalitesi arttıkça oyuncunun o an ki kadrodaki kalitesini baz alarak potansiye yıldızın değiştiğini söylüyor.

Açıkcası mantıklı geldi

bahadirkilic
02.Aralık.2015, 18:47
tabi tecrübeli iyi oyuncuların varsa mesela pirlo . onu bu gençlerden birini eğitmesi için görevlendirirsen ondan çok şey öğrenir . yıldızların arasında yıldız yetişir yani . yoksa aynı regenin manu da yetişmesi farklı olur sarıyerde yetişmesi farklı olur . oyüzden en potansiyelli gençlerin sürekli dandik takımlara kiralanmasını tavsiye etmiyorum

deadknight
03.Aralık.2015, 10:29
tabi tecrübeli iyi oyuncuların varsa mesela pirlo . onu bu gençlerden birini eğitmesi için görevlendirirsen ondan çok şey öğrenir . yıldızların arasında yıldız yetişir yani . yoksa aynı regenin manu da yetişmesi farklı olur sarıyerde yetişmesi farklı olur . oyüzden en potansiyelli gençlerin sürekli dandik takımlara kiralanmasını tavsiye etmiyorum

O zaman kiralayarak adamların potansiyelini tıkıyorum sorun anlaşıldı :)

bahadirkilic
03.Aralık.2015, 13:36
O zaman kiralayarak adamların potansiyelini tıkıyorum sorun anlaşıldı :)

yani her sene kiralama bence dandik takımlara 1 sene kirala

SahteFWRasit
03.Aralık.2015, 18:52
Eğer takımda kalacaksa
-Oyuncuyu sürekli oynatırsan
-Alt yapı tesislerin ve antreman tesislerin iyi ise
-Antrenörlerin iyi ise
-Oyuncuya tecrübeli ve kaliteli bir oyuncudan eğitim aldırtırsan
-Oyuncunun karakteri düzgün ise
-Oynattığın lig kaliteli ise
-Yaşı küçükse

Oyuncu potansiyeline ulaşır.
Ayrıca yıldız düşmesinin takımının kalitesiyle de alakası var. Örneğin Selçuk İnan Gs'de 4 yıldızlık oyuncuysa Utd alırsa 3 yıldızlık veya 2.5 yıldızlık oyuncu olarak gözükür. Lige ve takıma bağlı yani.
Senin takımın Sivasspor'dur. Aatıf Chahechouhe o takımda 4 yıldız falan gözükür. Çünkü takımın yıldızıdır. Bu adamı Gs alırsa diğer oyunculardan daha kalitesiz olduğu için yldızı düşük gözükür.
Ya da Sivasspor'un kadrosunu geliştirirsin. Kadro kalitesine göre Aatıf o kadar iyi oyuncu olmaz artık belki de takımın zayıf halkası olur. O yüzden 2 yıldız gözükür.
Mantık bu.

deadknight
03.Aralık.2015, 18:54
Eğer takımda kalacaksa
-Oyuncuyu sürekli oynatırsan
-Alt yapı tesislerin ve antreman tesislerin iyi ise
-Antrenörlerin iyi ise
-Oyuncuya tecrübeli ve kaliteli bir oyuncudan eğitim aldırtırsan
-Oyuncunun karakteri düzgün ise
-Oynattığın lig kaliteli ise
-Yaşı küçükse

Oyuncu potansiyeline ulaşır.
Ayrıca yıldız düşmesinin takımının kalitesiyle de alakası var. Örneğin Selçuk İnan Gs'de 4 yıldızlık oyuncuysa Utd alırsa 3 yıldızlık veya 2.5 yıldızlık oyuncu olarak gözükür. Lige ve takıma bağlı yani.
Senin takımın Sivasspor'dur. Aatıf Chahechouhe o takımda 4 yıldız falan gözükür. Çünkü takımın yıldızıdır. Bu adamı Gs alırsa diğer oyunculardan daha kalitesiz olduğu için yldızı düşük gözükür.
Ya da Sivasspor'un kadrosunu geliştirirsin. Kadro kalitesine göre Aatıf o kadar iyi oyuncu olmaz artık belki de takımın zayıf halkası olur. O yüzden 2 yıldız gözükür.
Mantık bu.

Yani gözlemci gözlemleme yaparken verdiği yıldızda o an takımın itibari ilede dogru orantılı

SahteFWRasit
03.Aralık.2015, 19:02
Yani gözlemci gözlemleme yaparken verdiği yıldızda o an takımın itibari ilede dogru orantılı
Aynen öyle. Sen Türkiye'de 3.lig takımı isen;
-Adam 2.ligteki yıldız bir oyuncuysa da 5 yıldız verir
-1.ligteki ortalama bir oyuncuysa da 5 yıldız verir
-Süper ligteki ortalama oyuncuysa da 5 yıldız verir.
-Sneijder'e de 5 yıldız verir, Muslera'ya da verir, Nani'ye de verir, Töre'ye de verir.
-Necip'e, Sabri'ye , Selçuk Şahin'e de 5 yıldız verir.

sentugo
04.Aralık.2015, 02:34
Evet, yıldızlara da çok takılmamak lazım. 2 yıldızlık bir oyuncu süper oynayıp gol kralı da olabilir.

Gençleri yetiştirmeye yönelik FM 2013 için hazırladığım bir rehber var. PDF haline aşağıdaki linkten erişebilirsiniz. Orada tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

http://www.alperkoc.com/GencOyuncuGelistirmeRehberi_FM2013.pdf

SahteFWRasit
04.Aralık.2015, 03:48
Evet, yıldızlara da çok takılmamak lazım. 2 yıldızlık bir oyuncu süper oynayıp gol kralı da olabilir.

Gençleri yetiştirmeye yönelik FM 2013 için hazırladığım bir rehber var. PDF haline aşağıdaki linkten erişebilirsiniz. Orada tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Yıldızlar aslında önemli. Çünkü bilmediğin oyuncuların kalitesini gösteriyor sana. Yani diyor ki bu oyuncun ligin kalitesinin üstünde bir adam. Diğer oyuncun ise bu ligin kalitesinin altında. Tanımadığın takımı, oyuncuları anca böyle tanıyabilirsin. :D
Bu farkı görmeni sağlıyor. Bildiğin oyuncu için bile aslında önemli.

2 yıldızlık bir oyuncu da iyi katkı verebilir ama mesele elinde Sneijder(4-4.5 yıldız) varken Emre Çolak(2-2.5 yıldız) oynatmak pek mantıklı değil.

deadknight
04.Aralık.2015, 10:36

O rehberi yaladık yuttuk hocam çoktan ama bazı anlayamadığım şeyler için konuyu açtım.

Ellerine sağlık

deadknight
04.Aralık.2015, 10:38
Yıldızlar aslında önemli. Çünkü bilmediğin oyuncuların kalitesini gösteriyor sana. Yani diyor ki bu oyuncun ligin kalitesinin üstünde bir adam. Diğer oyuncun ise bu ligin kalitesinin altında. Tanımadığın takımı, oyuncuları anca böyle tanıyabilirsin. :D
Bu farkı görmeni sağlıyor. Bildiğin oyuncu için bile aslında önemli.

2 yıldızlık bir oyuncu da iyi katkı verebilir ama mesele elinde Sneijder(4-4.5 yıldız) varken Emre Çolak(2-2.5 yıldız) oynatmak pek mantıklı değil.

Geçen sene alt yapımdan çıkan 1 tane 4,5 1 tane de 4 yıldızlı potansiyelli oyuncum vardı.

Süper ligde 3. senemde sampiyon oldum hali ile takım itibarı arttı bir baktım bizim gençlerin biri 3,5 yıldız digeri 3 yıldız potansiyele düşmüş :D şimdi söylediklerinle beraber konu aydınlandı

SahteFWRasit
04.Aralık.2015, 14:48
Geçen sene alt yapımdan çıkan 1 tane 4,5 1 tane de 4 yıldızlı potansiyelli oyuncum vardı.

Süper ligde 3. senemde sampiyon oldum hali ile takım itibarı arttı bir baktım bizim gençlerin biri 3,5 yıldız digeri 3 yıldız potansiyele düşmüş :D şimdi söylediklerinle beraber konu aydınlandı
Takımın itibarı ile alakalı değil Kadro kaliten arttığı için olmuştur o.
Yardımcı antrenörün o yıldızları gösteriyor sana genelde. Bu yüzden Oyuncu yetenek gözlemlemesi ve potansiyel gözlemlemesi yüksek olan yrd. antrönerler ile çalışın ki o yıldızlar gereğinden fazla ya da eksik olmasın. Tam olsun.

deadknight
04.Aralık.2015, 18:33
kalite sürekli artacak ister istemez.gençlerden ona göre kalitesi artarak mı geliyor?

SahteFWRasit
04.Aralık.2015, 19:43
kalite sürekli artacak ister istemez.gençlerden ona göre kalitesi artarak mı geliyor?
Hayır. Gençlerin kaliteli çıkması başka nedenlere bağlı.
-Altyapın
-Tesislerin
-Genç antrenörleri
Şu 3'ü yönetimden arttığın şeyler var ya gençlerle ilgili onlar.
-Ülkenin genç potansiyeli
-Ve biraz da şans. :)

TimHoward
06.Aralık.2015, 16:22
yıllardır oynarım fm 2006'da alt yapımdan çıkan bir oyuncu haricinde alıpta oynattığım tek oyuncu olmadı.bu sezon aziz başkana yükleniyorum tesis altyapı diye kovacak adam yakında sende alt yapıya git diye :D

caneration
06.Aralık.2015, 17:50
http://i.hizliresim.com/3jO9Zr.jpg

Sanırım geliyor bir tane :icon_lol: Dayanamadım Genie'den baktım.176 PA görünüyor.Son şampiyon olmamıza ve kadrodaki oyuncuların gayet yetenekli olmalarına göre 1 yıldızsa ben seneye as kadroya alır arasıra oynatırım muhtemelen.

deadknight
07.Aralık.2015, 17:20
http://i.hizliresim.com/3jO9Zr.jpg

Sanırım geliyor bir tane :icon_lol: Dayanamadım Genie'den baktım.176 PA görünüyor.Son şampiyon olmamıza ve kadrodaki oyuncuların gayet yetenekli olmalarına göre 1 yıldızsa ben seneye as kadroya alır arasıra oynatırım muhtemelen.

1 yıldızı bile olsa kadroya göre gelişim sansı olabiliyor mu?

caneration
07.Aralık.2015, 20:20
O 1 yıldızı kadrodaki aynı mevkide oynayan oyunculara göre kıyaslayarak veriyor.Yani şu haliyle bile maça etki edebilecek yetenekleri var demektir.Seneye kadar özelliklerini biraz daha arttırırsa hali hazırda yedek olarak kadroya alabileceğim bir oyuncu haline gelmiş olur ki arasıra as oyuncularla oynaması onun yeteneklerini arttırmasına fayda sağlar.

deadknight
08.Aralık.2015, 10:59
Oyuncunun gelişimini yıl yıl gonderirmisin.potansiyelinde düşme varmi onu merak ettim

SahteFWRasit
08.Aralık.2015, 14:04
Oyuncunun gelişimini yıl yıl gonderirmisin.potansiyelinde düşme varmi onu merak ettim
Kardeşim potansiyeli normalde sabit kalır. 176 PA sanırım Premier ligte yıldız bir kanat oyuncusu olmasına yetecek potansiyel demek. Bir Messi, Ronaldo olmayacak ama Bale, Di Maria falan olacak anlamında.

176 Pa hep sabit. O yıldızlar değişsse bile aynı kalacak. Çünkü yıldızı senin takımına göre veriyor.
Değişen şey şuanki yeteneği olacak. Şuan 1 yıldızsa tahminimce süper ligte olduğu için 100 ca falandır.
Karakteri-forma şansı bulması, antreman vs tüm faktörler eklenecek ve
Şuanki yeteneği hep artacak. Potansiyeli de sabit kalacak. Gelişmesi de 24 yaşına kadar hızla sürecek.
24 Yaşında diyelim ki 3 yıldız oldu taş çatlasa 3.5 yıldız olur o adam. Daha fazla gelişmez.

Bu adamda Premier Lig için Bale olma şansı var ama ne olacağını zaman gösterecek. Yani Bale potansiyeli olur arkadaş hiç şans vermez gider bu adam Serdar Özkan yeteneğinde bir adam olur.
Ya da arada sırada oynatır bunun bir tık üstü Yasin Öztekin yeteneğinde olur.
Ha hep oynatır üzerine titrer adete adamın adam Gökhan Töre olur. Biraz daha gelişirse Arda çapında topçu olur.
Mantık bu.

Anlatabildim mi?

deadknight
08.Aralık.2015, 15:15
Kardeşim potansiyeli normalde sabit kalır. 176 PA sanırım Premier ligte yıldız bir kanat oyuncusu olmasına yetecek potansiyel demek. Bir Messi, Ronaldo olmayacak ama Bale, Di Maria falan olacak anlamında.

176 Pa hep sabit. O yıldızlar değişsse bile aynı kalacak. Çünkü yıldızı senin takımına göre veriyor.
Değişen şey şuanki yeteneği olacak. Şuan 1 yıldızsa tahminimce süper ligte olduğu için 100 ca falandır.
Karakteri-forma şansı bulması, antreman vs tüm faktörler eklenecek ve
Şuanki yeteneği hep artacak. Potansiyeli de sabit kalacak. Gelişmesi de 24 yaşına kadar hızla sürecek.
24 Yaşında diyelim ki 3 yıldız oldu taş çatlasa 3.5 yıldız olur o adam. Daha fazla gelişmez.

Bu adamda Premier Lig için Bale olma şansı var ama ne olacağını zaman gösterecek. Yani Bale potansiyeli olur arkadaş hiç şans vermez gider bu adam Serdar Özkan yeteneğinde bir adam olur.
Ya da arada sırada oynatır bunun bir tık üstü Yasin Öztekin yeteneğinde olur.
Ha hep oynatır üzerine titrer adete adamın adam Gökhan Töre olur. Biraz daha gelişirse Arda çapında topçu olur.
Mantık bu.

Anlatabildim mi?

Kesinlikle anlatabildin hocam.

benim kafaya taktıgımda adam ilk sene as takıma kilit oyuncu olma potansiyeli olarak başlıyor sonraki yıllar sıra ile as takıma verimli oyuncu olma,iyi oyuncu olma ve en sonunda klüpte forma giyecek kalitede değildir noktasına geliyor.hali ile bende serbest bırakıyorum.

Senin yazdıgın yazıdan ben yeterince gerekli sonucu cıkardım.Teşekkür ederim.

SahteFWRasit
08.Aralık.2015, 17:09
Kesinlikle anlatabildin hocam.

benim kafaya taktıgımda adam ilk sene as takıma kilit oyuncu olma potansiyeli olarak başlıyor sonraki yıllar sıra ile as takıma verimli oyuncu olma,iyi oyuncu olma ve en sonunda klüpte forma giyecek kalitede değildir noktasına geliyor.hali ile bende serbest bırakıyorum.

Senin yazdıgın yazıdan ben yeterince gerekli sonucu cıkardım.Teşekkür ederim.
Kadro kaliten ile alakalı işte.
Ben Çaykur Rize ile oynuyorum Kweuke 4 yıldız mesela. Yıldız oyuncu diyor. GS'nin başında olsam 2 yıldız verip ortalama oyuncu diyecek bu adama.
İlk sene sen Rizeysen
Genç yıldızına 4 yıldız potansiyel veriyorsa Bu adam Kweuke ve üstünde potansiyele sahip demek.
Ama ertesi yıl yaptığın takviyelerle Kweuke 3 yıldızlık oyuncu gözüküyor takımında.
Gencinde bakıyorsun o da 3 yıldız potansiyelli. Yani adamın potansiyeli hep aynıydı zaten. Değişen senin kadro kaliten.
2-3 yıl sonra senin takımın çok güçleniyor. Kweuke tarzı adamlar 1.5 yıldız gözüküyor.
Gencinin potansiyeli de 1.5 yıldız. Ama Kweuke potansiyelinde.

caneration
08.Aralık.2015, 20:21
Merhaba arkadaşlar.O resmi paylaştığım zamandan sonra da hafif bir gelişme gösterdi oyuncu ve şu anda Genie'nin yazdığına göre 94 CA var.PA 176 değil,173müş bu arada.
Bulunduğumuz sezon itibariyle yıldız seviyesi için kıyaslandığı oyuncuları da ekte vereceğim.Potansiyeli var ama onu potansiyeline ulaştırmak (ben dahil) onu kullanacak menajerlerine kalmış artık.Çünkü bazı mental sorunları var ufaklığın :v:

http://i.hizliresim.com/1DZM6D.jpg
http://i.hizliresim.com/LgR1l1.jpg
http://i.hizliresim.com/7X1Mav.jpg

deadknight
10.Aralık.2015, 11:18
Kadro kaliten ile alakalı işte.
Ben Çaykur Rize ile oynuyorum Kweuke 4 yıldız mesela. Yıldız oyuncu diyor. GS'nin başında olsam 2 yıldız verip ortalama oyuncu diyecek bu adama.
İlk sene sen Rizeysen
Genç yıldızına 4 yıldız potansiyel veriyorsa Bu adam Kweuke ve üstünde potansiyele sahip demek.
Ama ertesi yıl yaptığın takviyelerle Kweuke 3 yıldızlık oyuncu gözüküyor takımında.
Gencinde bakıyorsun o da 3 yıldız potansiyelli. Yani adamın potansiyeli hep aynıydı zaten. Değişen senin kadro kaliten.
2-3 yıl sonra senin takımın çok güçleniyor. Kweuke tarzı adamlar 1.5 yıldız gözüküyor.
Gencinin potansiyeli de 1.5 yıldız. Ama Kweuke potansiyelinde.

Takim kalitesi yükseldikçe çıkan genclerin düşük kaliteli oldugunu görmek çok acı. özlüyorum seni 2.lig :)))))))

sentugo
10.Aralık.2015, 20:06
Çıkan regenlerin kalitesini yanlış yorumluyorsunuz. Hala alttan çıkan regenler çok kaliteli çıkabilir. O yüzden yıldızlara takılmayın diyorum.

deadknight
11.Aralık.2015, 15:07
Çıkan regenlerin kalitesini yanlış yorumluyorsunuz. Hala alttan çıkan regenler çok kaliteli çıkabilir. O yüzden yıldızlara takılmayın diyorum.

Üstad potansiyel yıldız takımın kalitesiyle paralel veriliyorsa bu oyuncu iyi bir gelişim gösterse potansiyel yıldızı artarmi ?

sentugo
12.Aralık.2015, 03:49
Potansiyeli hep sabit kalıyor. Takımın kalitesiyle paralel verilmiyor. Sizin gördüğünüz sadece göstergesi. O göstergeleri çok fazla dikkate almamanız gerekir. O göstergeler ne kadar yüksekse o kadar iyi. Sadece bunu bilmeniz yeterli. Bu sebeple 2 yıldızlı gösterilen gençlerin çok potansiyeli olmaz ama 5 yıldızlı olanların potansiyeli var diyebiliriz.

Oyuncu gelişim gösterirse potansiyeli değil de mevcut yıldızı artar. Bunlar da oyuna CA ve PA olarak yansıyor. Bununla ilgili de bir rehber var. Arzu ederseniz aşağıdaki bağlantıya tıklayarak bu konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=110215

deadknight
14.Aralık.2015, 14:48
Potansiyeli hep sabit kalıyor. Takımın kalitesiyle paralel verilmiyor. Sizin gördüğünüz sadece göstergesi. O göstergeleri çok fazla dikkate almamanız gerekir. O göstergeler ne kadar yüksekse o kadar iyi. Sadece bunu bilmeniz yeterli. Bu sebeple 2 yıldızlı gösterilen gençlerin çok potansiyeli olmaz ama 5 yıldızlı olanların potansiyeli var diyebiliriz.

Oyuncu gelişim gösterirse potansiyeli değil de mevcut yıldızı artar. Bunlar da oyuna CA ve PA olarak yansıyor. Bununla ilgili de bir rehber var. Arzu ederseniz aşağıdaki bağlantıya tıklayarak bu konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=110215

Teşekkür ederim.