PDA

View Full Version : rotasyon nasıl yapılmalı?

ozanocal
08.Şubat.2016, 00:35
Arkadaşlar,abiler fikstür sıkışıklığı olunca rotasyonu nasıl yapıyorsunuz merak ediyorum ben mesela tamamen farklı bir 11 le çıkıyorum ama sürpriz yenilgiler alabiliyorum yedek oyuncularımda maçı kazanıcak kadar iyi ama yinede beklenmedik sonuçlar alıyorum kondisyonu %90 ın altına düşen oyuncuyu oynatmamaya çalışıyorum eğer önemli bir oyuncu veya önemli bir maç değil ise ama rotasyon yapmaya gelmiyor sakatlık sorunu yaşamıyorum rotasyon yapınca ama aldığım sonuçlarda tatmin etmiyor lig kupalarına erken veda ediyorum mesela rotasyonlu çıkınca sizler nasıl yapıyorsunuz merak ettim

Gsigos
08.Şubat.2016, 14:22
Önünde Avrupa maçı varsa en iyi 5 oyuncundan ikisini oynatma. Diğer üçünü de ilk yarı çıkart oyundan.
Maçlar çok sıkışıksa Kupa maçlarına yedeklerle çıkıp 2. yarı duruma göre as oyuncuları sok.
Kupayı çok istiyorsan aslarla çık.
Rotasyon boş iş :)

ozanocal
08.Şubat.2016, 16:26
Önünde Avrupa maçı varsa en iyi 5 oyuncundan ikisini oynatma. Diğer üçünü de ilk yarı çıkart oyundan.
Maçlar çok sıkışıksa Kupa maçlarına yedeklerle çıkıp 2. yarı duruma göre as oyuncuları sok.
Kupayı çok istiyorsan aslarla çık.
Rotasyon boş iş :)

hocam öyle deme herkes sakatlıktan şikayetçi ama benim hiç sakatlık sorunum yok rotasyon yaparak sakatlık riski azalıyor gerçekten 3-5 maçta 1 oyuncum sakatlanıyo onun sakatlığıda 7-10 gün sürüyo en fazla rotasyonu sevdiğimden değil yani ne kadar az sakatlık olursa o kadar iyi benim için

Trequartista
09.Şubat.2016, 00:45
Çok önemsediğim maç öncesinde gerekirse genç takımla çıkarım ama as takımdan tek kişiyi bile koymam. Avrupa Ligi playoff rövanş maçı öncesinde tutup da lig maçında as forvetimi oynatacak değilim :D

heartbreaker007
10.Şubat.2016, 16:22
Öncelikle Mehmet Demirkol'un her daim belirttiği gibi kadro mühendisliğini ön planda tutuyorum.

2 bek 2 stoper 4 lü savunma için 4 bek, 4 stoper.

2 mc oynatırım, 4 mc olması gerek kadromda, derinlik için mc lerden 1 ini dmc 1 inide amc oynayabilen oyuncu seçerim.

1 amc oynatırım taktiğimde, 2 amc alırım.

2 AMRL olur, o yüzden 4 kanat oyuncusu

1 forvet pozisyonu içinde 3 forvet.

Sene başında kadro mühendisliğinde eksik olanları, gerek transfer, gerek kiralama, gerek bonservisi elinde olan oyunculara yönelerek eksiği gideririm.

Yada mesela kadromda, Salih Uçan gibi, genç, ama yeteneği ortalamma seviyeye yakın olan oyuncuları as kadroya çıkartırım.

Sonra ideal 11 ile sezona başlarım. İlk 5 maç çok önemli olur, çünkü kadro yapısı, taktik, oyuncuların birbirine uyumu gibi durumları gözlemlerim. Mesela ideal 11 imde Van Persie vardır, ancak 5 maçlık periyotta 2. maçın 2. yarısından itibaren verim alamadığıma kanaat getirirsem, Fernandao yu önce 2. yarı oyuna alır, sonraki maç ilk 11 başlatırım, baktım ki tuttu artık ideal 11 imde RVP değil, Fernandao vardır.

Sonra başlarım rotasyona, Örneğin Avrupa maçım vardır, öncesindeki son lig maçımı kalecesinden forvetine ideal 11 imi dinlendirerek çıkarım. Sonra Avrupa maçına ideal 11 ile çıkıp, ondan sonraki lig maçında maçın önemine göre yedek, yada ideal veya kondisyon durumuna göre mixleyerek çıkarım.

Ama fikstür sıkıştığında, mesela avrupa, kupa lig, işte o zaman rotasyon daha sık olur. maçın önemine göre ideal 11 imi dinlendirmeye çalışırım. ve sahaya hemen hemen hiç sürmem

Mesela Diego bnm ideal 11 imdedir ancak 34 haftalık lig periyodumda 20 maç oynamamıştır, Ama bununla birlikte Alper Potu'ta AMC pozisyonunda lig+kupa ile birlikte toplam 20 maçı bulmuştur.

Benim Fm de en çok sevdiğim ve bütün stratejimi yaptığım durum bu oluyor, doğru taktik diye bir şey var evet, ancak bu sistemle ben ligin sonlarına doğru domine etmeye başlıyorum, mesela, 2 sene de 21 hafta liderlik göremeyip, hep puan takibindeyken, 22. hafta itibariyle ligi domine edip, şampiyonluğa ulaştım. Yine 2 senelik kariyerimde ilk sene ŞL ön elemeden Manu'yu eleyip, dişli gruptan ilk tura çıkmıştım, 2. sene de yine zor bir gruptan çıkmayı başarmıştım Ş.L maçlarına hep ideal kadro ile çıkmıştım. ama bunun yanında ZTK da finale kadar, yedek kadro ile oynamıştım.

heartbreaker007
10.Şubat.2016, 16:59
25 kişilik kadroda rotasyona gitmediğin takdirde

önce oynamadığın oyuncu oynayamıyorum diye sızlanır, sonra o oyuncunun yakın arkadaşları o oyuncuyu destekler takım içi huzursuzluk olur.

Sonra sürekli aynı oyuncuları oynattığın için kondisyon düşer, oyuncu yıpranır, ya sakatlanır, yada yorulduğu için ztn oynatamazsın,

sürekli aynı takımla ve tatkikle oynadğın için, rakip takımlar seni analiz eder, önlem alır, maçlar kısır geçmeye başlar,

dolayısıyla rotasyon hiçte boş bir iş değil yani

samasti
24.Şubat.2016, 16:54
Ben rotasyonu badoslama yapıyorum takıma bir giriyorum kaleden forvete değiştirip çıkıyorum bir nevi kıyım gibi oluyor ama dinleniyor as takım 😁😁

General Mobile 4G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ozanocal
24.Şubat.2016, 20:03
bana kalsa kolay kolay dinlendirmiycem ama kadrom baya zengin 3-5 maç oynamayan isyan etmeye başlıyor sırf takımın huzuru kaçmasın diye rotasyona gidiyorum buda baya zamanımı alıyor benim acaba bunumu oynatsam acaba bu yine ağlarmı bende oynıycam diye en sonunda kafam atıcak ilk 11 haricini b takıma göndericem sadece sakatlık olunca a takıma alıp oynatıcam onu istiyorlar

Mamadou
05.Mart.2016, 21:41
Bu oynamayan oyuncular şikayet ettiği zaman onun mevkisinde oynattığınız oyuncunun formunu övün. Oyuncu bu şekilde anlayış gösteriyor.

samasti
14.Mart.2016, 13:28
Bunu hiç denememiştim, denemeye değer gibi gözüküyor. Daha önce başka deneyen var mı, bilgi verebilir misiniz?

hknshr
14.Mart.2016, 15:25
13-14 tane birbirini aratmayacak kemik kadro oyuncusu ve 7-8 tanede 'diğerleri' diye adlandırılan oyuncu grubuyla kimseyi üzmeden gayet başarılı rotasyon yapılabilir. Dar kadroyla oynamak daha zevkli geliyor bana.

nfornirvana
14.Mart.2016, 22:58
Şu an yaptığım Dortmund kariyerimden örnek vermek gerekirse, rotasyon yaparken dikkat ettiğim en önemli nokta her maçta oynaması gereken kilit oyuncular. Toplamda kullandığım 26 adet oyuncum var. Bu 26 kişiden 1 as ve 1 yedek takım çıkartmak istesek ortaya şu çıkıyor;

As

http://www.footballuser.com/formations/2016/03/1424376_Borussia_Dortmund.jpg

Yedek

http://www.footballuser.com/formations/2016/03/1424378_Borussia_Dortmund.jpg

(Yıldızlılar regen)

Geriye kalan 4 oyuncu da Partick Herrmann, Dzenis Burnic ve 2 tane regen.

Normalde bu 26 kişiden 2 tane güçlü takım çıkıyor. Yani ligde sadece Yedek takımla oynasam bile çok sıkıntı yaşamam. Ancak as takımla bir maça çıktıktan sonra diğer maça genelde şu şekilde çıkıyorum;

http://www.footballuser.com/formations/2016/03/1424385_Borussia_Dortmund.jpg

Rotasyonda dahi feda edemediğim isimler Leno, Depay, Ginter, Douglas Santos, Passlack ve Lemar. Geri kalan 5'li sürekli değişiyor ancak bu 6 kişi kemik ve sakatlık olmadığı sürece değişmiyor. Depay'ın F9 pozisyonunda harikalar yaratması da rotasyonda Vietto'yu kesmemde büyük bir etken.

ozanocal
14.Mart.2016, 23:22
Şu an yaptığım Dortmund kariyerimden örnek vermek gerekirse, rotasyon yaparken dikkat ettiğim en önemli nokta her maçta oynaması gereken kilit oyuncular. Toplamda kullandığım 26 adet oyuncum var. Bu 26 kişiden 1 as ve 1 yedek takım çıkartmak istesek ortaya şu çıkıyor;

As

http://www.footballuser.com/formations/2016/03/1424376_Borussia_Dortmund.jpg

Yedek

http://www.footballuser.com/formations/2016/03/1424378_Borussia_Dortmund.jpg

(Yıldızlılar regen)

Geriye kalan 4 oyuncu da Partick Herrmann, Dzenis Burnic ve 2 tane regen.

Normalde bu 26 kişiden 2 tane güçlü takım çıkıyor. Yani ligde sadece Yedek takımla oynasam bile çok sıkıntı yaşamam. Ancak as takımla bir maça çıktıktan sonra diğer maça genelde şu şekilde çıkıyorum;

http://www.footballuser.com/formations/2016/03/1424385_Borussia_Dortmund.jpg

Rotasyonda dahi feda edemediğim isimler Leno, Depay, Ginter, Douglas Santos, Passlack ve Lemar. Geri kalan 5'li sürekli değişiyor ancak bu 6 kişi kemik ve sakatlık olmadığı sürece değişmiyor. Depay'ın F9 pozisyonunda harikalar yaratması da rotasyonda Vietto'yu kesmemde büyük bir etken.

tamamemen farklı 11 le çıkınca sıkıntı yaşıyodum bende artık bazı kilit oyuncuları sürekli oynatmaya çalışıyorum

Corpus
15.Mart.2016, 04:10
tamamemen farklı 11 le çıkınca sıkıntı yaşıyodum bende artık bazı kilit oyuncuları sürekli oynatmaya çalışıyorum

Bazı kilit oyuncuları sürekli oynatmak değil de rotasyonu normal lig maçlarda dahi 1-2 oyuncu ile sürekli yaparak her oyuncunun formda kalmasını sağlayabilirsiniz.

Şuanki kariyerimde yaklaşık ligde 17 maç 6 ŞL ve 3 kupa maçı geride kaldı 23 oyuncumu aktif olarak kullanıyorum. Bu 23 oyuncu da en az 6 maçta ilk 11 başladılar. 23 çok fazla değil diyeceksiniz ama zaten kadromda 23 kişi var

Şu ana kadar 1 sakatlık yaşadım. O da oyuncunun maçta omzu çıktı

Mamadou
19.Nisan.2016, 23:05
Her oyuncunun yedeklemesini iyi yapmak oyunda önem arz ediyor. Mesela tek forvet oynattığınızı var sayıyorum; forvet oyuncusunun yedeklemesini 1 oyuncu ile yapamazsın. En az 2 oyuncu ile forvet yedeklenmeli. Sakatlıklar aşırıya kaçmadığı sürece 25 kişilik kadro her türlü götürüyor.

LifeYourself
04.Haziran.2016, 20:44
Ağlamaya başlayan oyuncuları kadroya sokup.Hadi bana hünerlerini göster , yoksa gözüme gözükme diyerek yapıyorum.Onun dışında 65. dakika da yorulan adamları değiştiriyorum.Taktiğimden dolayı zaten yorulanlar belli mevkiler oluyor sakatlık olmadığı sürece