PDA

View Full Version : FM16 - Kısa Sorular ve Kısa Cevaplar

zzzeeeggg
08.Şubat.2016, 15:27
Sitede böyle bir konun olmaması gerçekten can sıkıcı. Aklımıza takılan bir kaç şeyi sormak için sürekli yeni konu açmak forumu çöplüğe çeviriyor. Eğer uygunsa site yöneticileri böyle bir konu açmaları izin vermeleri düşünmekteyim. Her oyun forumlarında böyle bir konuya denk gelebilirsiniz.

İlk ben soru sormak istiyorum. Oyunda Şenol Güneş futbol direktörü olarak aldığımda diğer menajerler bunu beğenmedi. Yanlış olduğunu belirtti. Gerçekten de öyle mi ?

Trequartista
09.Şubat.2016, 00:39
Futbol direktörü olayı günümüzde de özellikle ülkemizde tartışmaya açık bir konu. Football Manager serisinde basın toplantılarında ara sıra size gelen bir soru '' X takımı menajerinin futbol direktörüyle çalışma kararına nasıl bakıyorsunuz?'' şeklinde olur. Size verilen cevap haklarından biri de ''Bir menajer nasıl olur da işine bir başkasının karışmasına izin verir anlamıyorum'' cevabıdır. Özetleyecek olursak, futbol direktörü almak sanki işine karışacak seni rahatsız edecek birine para vermek olarak görülebilir, en azından oyunda size böyle görme opsiyonu verilmiş. Bence herhangi bir yanlışlık yok, yetkin bir futbol direktörü işlerinizi çok kolaylaştırabilir.

ozanocal
09.Şubat.2016, 00:45
Futbol direktörü olayı günümüzde de özellikle ülkemizde tartışmaya açık bir konu. Football Manager serisinde basın toplantılarında ara sıra size gelen bir soru '' X takımı menajerinin futbol direktörüyle çalışma kararına nasıl bakıyorsunuz?'' şeklinde olur. Size verilen cevap haklarından biri de ''Bir menajer nasıl olur da işine bir başkasının karışmasına izin verir anlamıyorum'' cevabıdır. Özetleyecek olursak, futbol direktörü almak sanki işine karışacak seni rahatsız edecek birine para vermek olarak görülebilir, en azından oyunda size böyle görme opsiyonu verilmiş. Bence herhangi bir yanlışlık yok, yetkin bir futbol direktörü işlerinizi çok kolaylaştırabilir.

daha farklı yorumlarda var ben mesela birlikte daha güzel işler başarabiliriz gibisinden birşey söylemiştim

Trequartista
09.Şubat.2016, 00:53
Haklısınız hocam ben sadece bir olumsuz opsiyon üzerinden göstermek istedim bakış açısını. Yanlış demelerinin ''sebebi'' olarak işine karışabileceğini gösteriyorlar.

martymcfly
09.Şubat.2016, 01:15
Bir menejer nasıl olur da başkasının işine karışmasına izin verir. Türkiye için doğru olur da yurt dışında böyle bakılmaması gerek.
Oyunda ülkeye göre bunu ayarlamanın imkanı yoktur heralde.

Vankoff
09.Şubat.2016, 01:44
FM 2013 Galatasaray kariyerimde asistanım Hagi , futbol direktörüm ise Fatih Terimdi. Takılmamak lazım bence böyle şeylere. Sonuçta Aykut Kocaman'da bir dönem Fenerbahçe'de futbol direktörüydü.

zzzeeeggg
10.Şubat.2016, 21:34
Teşekkür ederim. Futbolcu alırken scoutların önerdiği o fiyata mı bakıyorsunuz yoksa genia scout mı ? Genia scout fiyatları yanlış çıktığını fark ettim.

Adana Demirspor
15.Şubat.2016, 20:59
Kiralık olarak kadroya kattıgımız oyuncunun,kiralık sözleşmesini 3 gün sonra iptal edersek anlaştıgımız maaşın hepsini mi veriyoruz yoksa hiçbir ödeme yapmıyor muyuz ?

SacrificeGGTC
16.Şubat.2016, 10:12
Kiralık olarak kadroya kattıgımız oyuncunun,kiralık sözleşmesini 3 gün sonra iptal edersek anlaştıgımız maaşın hepsini mi veriyoruz yoksa hiçbir ödeme yapmıyor muyuz ?

İlginç :) Ödeme yapmıyorsak oyun hatası demektir bence.

ozanocal
16.Şubat.2016, 14:13

bende merak ettim bunu birde oyunculara maaşı aylık ödüyorsak sadece o ayın maaşınımı veriyoruz acaba yada yıllık olsa dediğin gibi direk paranın çıkması lazım bizden

BaGa TaRKaN
16.Şubat.2016, 14:18
Oynatmadığın Adamın Ücretini Niye Ödeyesin ki Bence Saçma Değil. Adam Ya Alışamamıştır. Ya da Sakatlanmıştır. Veyahut da Kulüp Oyuncuyu Beğenmemiştir.

Mantıklı Olan Sadece O Ayın veya O Haftanın Maaşını Verirsin Olur Biter.

Kiralık Bedeli Olmayan, Maaşı Kendi Kulübü Tarafından Karşılananlar İstisna Zaten O da Gitsin Yeter ki Oynasın Diyor Maaşını Falan Ben Veririm Diyor. Sen Böyle Diyen Kulübe de Para Ödemek Zorunda Olursan Bu Mantıksızlıktır.

ozanocal
16.Şubat.2016, 19:30
zaten para istemiyor çoğu liverpooldan 180 potansiyelli olan bir oyuncu kiraladım aylık ödeme yok maaşınında yarısını istiyor bu seride oyuncu kiralamak kolay olmuş:)

Vankoff
16.Şubat.2016, 21:02
Teşekkür ederim. Futbolcu alırken scoutların önerdiği o fiyata mı bakıyorsunuz yoksa genia scout mı ? Genia scout fiyatları yanlış çıktığını fark ettim.

Kabul edebilecekleri minimum teklife kadar pazarlık ediyorum. Fikret Orman style. :)

cilqin
17.Şubat.2016, 02:40
Arkadaşlar güzel bir konu açılmış Benim sorunum yapay zeka taktiğimi çözmüş, sürekli bol atak oynadığım taktik işe yaramıyor aksine ne kadar taktik oturduysam olmadı en önemlisi bazı maçları kazanmak için savunma anlayışı ile çıkmam gerek ama ligde kadrom üst düzeyde örnek vermek gerekirse ligdeki en kötü takımı bile yenmek için defans oyunuyla çıkmak zorunda kalıyorum. Bunun bir çözümü var mı ? Avrupa liginde olsun süper ligde, Türkiye kupasında ki 2. lig takımı bile bana aynı taktikle çıkıp zor anlar yaşatıyor. daha önce yaşayan oldu mu bu durumu aranızda. Fikirlerinizi paylaşır mısınız ?

3842
17.Şubat.2016, 03:08
Arkadaşlar güzel bir konu açılmış Benim sorunum yapay zeka taktiğimi çözmüş, sürekli bol atak oynadığım taktik işe yaramıyor aksine ne kadar taktik oturduysam olmadı en önemlisi bazı maçları kazanmak için savunma anlayışı ile çıkmam gerek ama ligde kadrom üst düzeyde örnek vermek gerekirse ligdeki en kötü takımı bile yenmek için defans oyunuyla çıkmak zorunda kalıyorum. Bunun bir çözümü var mı ? Avrupa liginde olsun süper ligde, Türkiye kupasında ki 2. lig takımı bile bana aynı taktikle çıkıp zor anlar yaşatıyor. daha önce yaşayan oldu mu bu durumu aranızda. Fikirlerinizi paylaşır mısınız ?

Oyunda gözlemcin ve yardımcıların sana rakibinle yapacağın maç öncesinde rakip raporunda rakibin zayıf yönlerini ve güçlü yönlerini kapsayan bir rapor sunar. Aynı zamanda Teknik Heyet Tavsiyesi altında rakibe karşı oynayacağın maç öncesinde bazı önerilerde bulunur. Bunları göz önünde bulundurarak sen nasıl bazı önlemler ve hücumlar geliştiriyorsan yapay zeka da sana karşı böyle şeyler yapabiliyor.

Çok güçlü bir takım değilken kullandığın taktikle güçlü bir takım haline geldiğinde ise yapay zeka seni güçlü bir rakip olarak görüp daha çok önlem alıyor. Örneğin mesela Manchester United'a karşı oynarken bu rapora ve önerilere daha çok dikkat edip değişiklikler yapılabilir fakat daha güçsüz bir takım olan Birmingham'a karşı oynarken bunlara pek bakılmaz. Değil mi?

Ayrıca oyunda daha güçlü bir takım olduğunda haliyle rakip daha çok gol yememek ve hızlı ataklar geliştirmek üzerine plan geliştiriyor. Tahminimce sen taktiğinde savunmayı ileri çıkarıyor ve bol baskı uyguluyorsun. Rakipler de zamanla senin taktiğini çözdüğü ve karşı planlar oluşturduğu için sana karşı başarılı oluyor.

Bana sorarsan oyunda kesinlikle büyük takım taktiği - ortalama takım taktiği - küçük takım taktiği gibi olgular var. Kadro olarak güçlendikçe ve başarı kazandıkça taktiğini revize etmeni öneririm. Ayrıca bir oyuncudan profil veya asistan raporu olarak daha iyisi geldiğinde en kötü onun kadar iyi oynayacak diye bir kaide yok. O oyuncunun o role uygunluğu kesinlikle ve kesinlikle özellikle bu sene Football Manager'da önemli bir rol oynuyor. :)

Ekleme: Konu başlığında kısa denmiş ama yazdıkça yazasım geldi. :smismileyiw2:

zzzeeeggg
17.Şubat.2016, 03:16
Hocam kaçıncı sezondasın ?

serwan
17.Şubat.2016, 20:23
Kabul edebilecekleri minimum teklife kadar pazarlık ediyorum. Fikret Orman style. :)

+1 :)
Ben değeri 10m olan adama 1m ile başlıyorum. Onlar 15-20 istiyor. 7-8'de buluşuyoruz taksit maksit :)
Çuvalla param varam ama yine de taksitle alıyorum :D

serwan
17.Şubat.2016, 20:26
Oyunda gözlemcin ve yardımcıların sana rakibinle yapacağın maç öncesinde rakip raporunda rakibin zayıf yönlerini ve güçlü yönlerini kapsayan bir rapor sunar. Aynı zamanda Teknik Heyet Tavsiyesi altında rakibe karşı oynayacağın maç öncesinde bazı önerilerde bulunur. Bunları göz önünde bulundurarak sen nasıl bazı önlemler ve hücumlar geliştiriyorsan yapay zeka da sana karşı böyle şeyler yapabiliyor.

Çok güçlü bir takım değilken kullandığın taktikle güçlü bir takım haline geldiğinde ise yapay zeka seni güçlü bir rakip olarak görüp daha çok önlem alıyor. Örneğin mesela Manchester United'a karşı oynarken bu rapora ve önerilere daha çok dikkat edip değişiklikler yapılabilir fakat daha güçsüz bir takım olan Birmingham'a karşı oynarken bunlara pek bakılmaz. Değil mi?

Ayrıca oyunda daha güçlü bir takım olduğunda haliyle rakip daha çok gol yememek ve hızlı ataklar geliştirmek üzerine plan geliştiriyor. Tahminimce sen taktiğinde savunmayı ileri çıkarıyor ve bol baskı uyguluyorsun. Rakipler de zamanla senin taktiğini çözdüğü ve karşı planlar oluşturduğu için sana karşı başarılı oluyor.

Bana sorarsan oyunda kesinlikle büyük takım taktiği - ortalama takım taktiği - küçük takım taktiği gibi olgular var. Kadro olarak güçlendikçe ve başarı kazandıkça taktiğini revize etmeni öneririm. Ayrıca bir oyuncudan profil veya asistan raporu olarak daha iyisi geldiğinde en kötü onun kadar iyi oynayacak diye bir kaide yok. O oyuncunun o role uygunluğu kesinlikle ve kesinlikle özellikle bu sene Football Manager'da önemli bir rol oynuyor. :)

Ekleme: Konu başlığında kısa denmiş ama yazdıkça yazasım geldi. :smismileyiw2:

Aynen böyle.
Bi ufak not ekleyeyim. Bu seride gerçekten hızlı ve çevik stoperleriniz yoksa arkaya atılan toplar çok tehlike yaratıyor.

hyuga10
22.Şubat.2016, 18:33
AMC mevkinde oynayan bir oyuncuya verilebilecek en iyi rol nedir sizce? Elimde Pjanic ve Canales var. İkisi de 29 veya 30 yaşında. Teknik özellikleri mükemmel, fiziksel olarak düşmeye doğrular. Zihinselleri de iyi aslında, ama hangi rolü verirsem vereyim nafile, sanki FM 15'ten beri AMC mevkisi gereksiz bir mevkiye dönmüş durumda. Oradaki oyunculardan verim alınamıyor, çoğu taktikte Gizli Forvet kullanılıyor o yüzden sanırım.

martymcfly
22.Şubat.2016, 22:03
Pjanic ortasahanın ortasında oyunkurucu olarak iyi oynamıştı bende.

hyuga10
22.Şubat.2016, 22:56
4-2-3-1 oynadığım için ileride oynatıyorum, ama AMC mevki çok gereksiz sanki oyunda, eski serilerdeki verimi yok gibi. 4-3-2-1'e dönerim belki de dediğin gibi orta sahanın ortasında oyun kurucu olarak denerim.

Adana Demirspor
23.Şubat.2016, 08:28
Ligleri açarken ''Sadece Görüntüle'' ile ''Oynanabilir arasında çok fark var mı arkadaslar ?

GicaHagi
23.Şubat.2016, 15:15
Ligleri açarken ''Sadece Görüntüle'' ile ''Oynanabilir arasında çok fark var mı arkadaslar ?

Hatirladigim kadariyla var. Sadece görüntüle dersen ligdeki oyunculari tam kadro görebiliyorsun ama mac raporu lig siralamasi vs gibi seyleri göremiyorsun diye biliyorum.

martymcfly
23.Şubat.2016, 15:32
Hatirladigim kadariyla var. Sadece görüntüle dersen ligdeki oyunculari tam kadro görebiliyorsun ama mac raporu lig siralamasi vs gibi seyleri göremiyorsun diye biliyorum.

Hayır, sadece görüntüle derse daha az oyuncu yüklenir o ligi hiç açmamış gibi ve ligden bir takıma menejer olamaz ama bütün istatistiklere bakabilir. Oynanabilir açarsa zaten istediğini yapar.
Hiç açmamakla sadece görünütle arasında gerçekçilik farkı var.

Gsigos
23.Şubat.2016, 16:34
sanki FM 15'ten beri AMC mevkisi gereksiz bir mevkiye dönmüş durumda. Oradaki oyunculardan verim alınamıyor, çoğu taktikte Gizli Forvet kullanılıyor o yüzden sanırım.

Aynı fikirdeyim. Galatasaray'da Sneijder bile MC daha iyi oynuyor.
Çoğu AMC'yi de MC oynatınca gole asiste doyuyorlar :)

aytekin79
23.Şubat.2016, 16:53
Aynı fikirdeyim. Galatasaray'da Sneijder bile MC daha iyi oynuyor.
Çoğu AMC'yi de MC oynatınca gole asiste doyuyorlar :)

AMC'de de etkili oyun sergileyen oyuncular gördüm ben bu seride :) Oyun kurucu destek rolünde Morne Nel örneğin

GicaHagi
23.Şubat.2016, 17:13
AMC'de ofansif ortasaha hücum rolünde hemen hemen her oyuncudan verim aldim diyebilirim bu rolü denemenizde fayda var.

hknshr
23.Şubat.2016, 18:08
AMC'de ofansif ortasaha hücum rolünde hemen hemen her oyuncudan verim aldim diyebilirim bu rolü denemenizde fayda var.

OOS hücum rolü gizli forvet rolüne benzediği için verim almış olabilirsin hocam. Arkadaşların demek istediği daha çok oyun kurucu rolleri.

hyuga10
24.Şubat.2016, 18:59
Elimdeki oyuncuların çoğunun Oyun Kurucu destek rolünde verimliliği tam gözüküyor, OOS rollerinde 1-2 tık aşağı, SO rolünde biraz daha geri, GF de daha da düşük falan gibisinden, OK destek veya hücum oynatıyorum nafile, GF sevmiyorum zaten, SO oynarsa bu sefer gol atmaya başladı diyelim çok gol görüyoruz kalemizde, OOS de denedim, ama taktikten mi oyuncudan mı bilemiyorum olmuyor. Şunu da gördüm bu seride ben genelde netten taktik bulur oynarım, sonra üzerinde rütuş atmaya çalışırım takımıma göre, sıfırdan taktik oluşturmam, defans yapamıyorum, nette bir yığın başarılı başarısız taktik bulup denedim, ama nafile, çok gol atarsam gol farkıyla yeniyorum yesem bile, eğer ki oyuncularım o maç kazmalaşırsa 3 şutta 3 gol yediğim de oluyor. Evimde en zayıf ekiplere yenildiğim de oluyor, deplasman maçları zaten kabus. Ha belki İtalya liginde olduğumdan olabilir bu durum, ama BJK'yle 60 maç yenilmediğimde bile taktikten memnun değildim, hep bi eksiklik doğuyor, ya orta saha verimli olmuyor ya forvet hattı vs. Sizce defans için en verimli rol hangisi, genelde FM 15'ten beri PDS koyuyorlar taktiklere, mesela Standart Stoperler PDS farkı nedir, hangisi daha sağLam defans yapar veya Çakılı Stoper mi kullansak?

Adana Demirspor
27.Şubat.2016, 21:15
Taktik kısmında ki oyuncuların yerleri karıştı. Misal kaleci en altta,forvet en başta gözüküyor. Bunu nasıl düzeltebilriim ?

http://i.hizliresim.com/6P2JW3.jpg

martymcfly
27.Şubat.2016, 21:54
Taktik kısmında ki oyuncuların yerleri karıştı. Misal kaleci en altta,forvet en başta gözüküyor. Bunu nasıl düzeltebilriim ?

http://i.hizliresim.com/6P2JW3.jpg

Durum bilgisinin altındaki "durum/rol/görev" yazan yere bas.

Adana Demirspor
27.Şubat.2016, 21:58
Durum bilgisinin altındaki "durum/rol/görev" yazan yere bas.

Tıklıyorum fakat bişe değişmiyor. Sonrasın da mevkiye tıklıyorum yine bozuluyor.

http://i.hizliresim.com/a35lW2.jpg

martymcfly
27.Şubat.2016, 22:02
Takımı dizdikten sonra dene bir de.

Adana Demirspor
27.Şubat.2016, 22:21
Değişen bişe olmadı. http://i.hizliresim.com/lj74Yg.jpg

BaGa TaRKaN
28.Şubat.2016, 02:08
Değişen bişe olmadı. http://i.hizliresim.com/lj74Yg.jpg

GKO/MKO'nun Yanında Bulunan Mo...Mevki'ye Tıkla Düzelir :)

Adana Demirspor
28.Şubat.2016, 11:07
GKO/MKO'nun Yanında Bulunan Mo...Mevki'ye Tıkla Düzelir :)

Mevkiye tıklayınca bu sefer solda ki oyuncu rolleri karışıyor. Bi türlü düzelmedi gitti.

http://i.hizliresim.com/YkBLyj.jpg

Edit: En son çare oyunu kaldırıp yeniden yükledim halloldu :)

hknshr
28.Şubat.2016, 13:35
Taktik tahtasının diziliş kısmındaki kare oyuncu görünümünü fm 2015 teki gibi forma haline getirmek mümkün mü? Kare görünüm çok kötü oyuncular birbirine giriyo. Tema kullanmak istemiyorum. Taktik ekranında dediğim şey değişsin yeterli.

martymcfly
28.Şubat.2016, 14:24
Mevkiye tıklayınca bu sefer solda ki oyuncu rolleri karışıyor. Bi türlü düzelmedi gitti.

http://i.hizliresim.com/YkBLyj.jpg

Edit: En son çare oyunu kaldırıp yeniden yükledim :)

Sen farklı bir tema kullanıyorsun galiba. Sıkıntı onda olabilir.

Adana Demirspor
28.Şubat.2016, 20:14
Arkadaşlar yeni oyun açarken tüm ligleri seçiyorum ve toplam oyuncu sayısı 120bin civarı oluyor. Sistemim şöyle;

AMD A10-7870K Radeon R7,12 Compute Cores 4C+8G 3,90 GHz
8,00 GB

Tahmini oyun hızı yarım yıldız oluyor. Oyun çok yavaş ilerler mi sizce ?

Sistemim kaç lig ve oyuncuyu kaldırır tahmini ?

GG77
02.Mart.2016, 16:03
Merhabalar arkadaşlar, eğer mesajımı yanlış yere yazdıysam kusura bakmayın lütfen. :) Oyunu almak istiyorum da acaba şu sıralar internette yada vs.. yerlerde indirimli alabileceğim bi yer var mıdır?

Suicider
02.Mart.2016, 16:40
Yarı-profesyonel bir takımın Profesyonel takıma geçiş süreci nasıl oluyor? Başarılı olunması ile bir alakası var mı ya da bizim bunun için yapacağımız özel birşey var mı?

playeray
03.Mart.2016, 12:26
Arkadaşlar yeni oyun açarken tüm ligleri seçiyorum ve toplam oyuncu sayısı 120bin civarı oluyor. Sistemim şöyle;

AMD A10-7870K Radeon R7,12 Compute Cores 4C+8G 3,90 GHz
8,00 GB

Tahmini oyun hızı yarım yıldız oluyor. Oyun çok yavaş ilerler mi sizce ?

Sistemim kaç lig ve oyuncuyu kaldırır tahmini ?

Ben genelde 105 bin oyuncu civarı ile oynuyorum bir problem olmuyor. Bir denemeni öneririm. Sadece transferin son günleri biraz ilerlemesi uzun sürebilir ama çok da sürmez.

Vankoff
03.Mart.2016, 13:54
Yarı-profesyonel bir takımın Profesyonel takıma geçiş süreci nasıl oluyor? Başarılı olunması ile bir alakası var mı ya da bizim bunun için yapacağımız özel birşey var mı?

Hocam genelde üst liglere çıkılınca otomatikman profesyonel oluyoruz diye biliyorum. Gelen başarılar da etkili oluyordur tabi.

hyuga10
05.Mart.2016, 13:12
Bu oyunda forvetlerime gol attıramıyorum veya forvetlerim gol atarsa çok ofansif bir taktik olduğundan ligde vs. sorun yaşayamıyorum. Netten birçok taktiği vs. takip edip kullanıcı yorumlarını nedir ne değildir okuyorum ve genellikle Sahte Forvet ve Yardımcı Forvet destek oynattıklarını görüyorum, 3 forvet koysa da böyle 2 veya tekte de böyle nedense kimse Yaratıcı Forvet, Fırsatçı Golcü kullanmıyor, Komple Forvet bile nadir, Pivot deseniz hiç yok, önceki serilerde hep komple-yaratıcı veya piyot-yaratıcı(fırsatçı) forvet oynatırdım gol konusunda sorun da yaşamazdım, siz ne diyorsunuz genel fm 16 sorunu mu yoksa benim taktiklerde mi bi sorun var?

shyster
06.Mart.2016, 21:12
mevki/rol/göreve tıklıcaksın önce daha sonra shift veya ctrl ikisinden birine basıp sağdaki mevki yazan yere tıklıcaksın. @Adana Demirspor (http://forum.turksportal.net/vb/members/adana-demirspor.html)

shyster
06.Mart.2016, 21:17
Taktik tahtasının diziliş kısmındaki kare oyuncu görünümünü fm 2015 teki gibi forma haline getirmek mümkün mü? Kare görünüm çok kötü oyuncular birbirine giriyo. Tema kullanmak istemiyorum. Taktik ekranında dediğim şey değişsin yeterli.

Bu şekilde kullanıyorum ben, ama ne kadar performansla oynadığı yeşille olan kısım burda olmuyor istersen gönderiyim, default temaya uyarlamıştım.

http://i.hizliresim.com/9o2NNO.jpg

sapple
06.Mart.2016, 21:52
takımların borçlarını transfer bütçesinden ödeyebilsek ne güzel olurdu. gsyi oynuyorum 7 yıl falan ilerledim. wonderkid regen oyuncuları genie scout yardımıyla 3 e 5 aldım. 20 30 a satarak takımın mali durumunu düzelttim. transfer bütçem 400 MN falan. ama takımın borcu var onu ödeyebilme özelliği ekleyebilrler mi oyun editörleri. site yöneticilerimiz bu konu hakkında ne düşünürsünüz.

Adana Demirspor
07.Mart.2016, 02:48
Maçlarda attığım golden sonra hemen gol yiyorum. Bi kere değil onlarca kez başıma geldi.

Genelde beraberliği bulduğum maçlarda oluyor.

Sizi de böyle bişe oluyor mu?

VSP355s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

BaGa TaRKaN
07.Mart.2016, 02:53
Maçlarda attığım golden sonra hemen gol yiyorum. Bi kere değil onlarca kez başıma geldi.

Genelde beraberliği bulduğum maçlarda oluyor.

Sizi de böyle bişe oluyor mu?

O Bu Seriye Has Bir Özellik Değil Yıllardır Benim de Başıma Gelir :D Artık Alıştım Garibime Gitmiyor :D

Adana Demirspor
07.Mart.2016, 03:03
O Bu Seriye Has Bir Özellik Değil Yıllardır Benim de Başıma Gelir :D Artık Alıştım Garibime Gitmiyor :D
:) Kafayı yedim yemin ederim. Golü buldum maç dönecek demeye kalmadan hop gol yiyorum.

Attığım golden sonra savunma da yapsam hücüm da yapsam gol yiyorum.
Bi çarede bulamadım öyle izliyorum anca.

hknshr
07.Mart.2016, 11:51
Bu şekilde kullanıyorum ben, ama ne kadar performansla oynadığı yeşille olan kısım burda olmuyor istersen gönderiyim, default temaya uyarlamıştım.

http://i.hizliresim.com/9o2NNO.jpg

Hocam oyuncu seç kısmına tıkladığımızda gözüküyor mu peki rol ve göreve yatkınlık?

shyster
07.Mart.2016, 12:08
Hocam oyuncu seç kısmına tıkladığımızda gözüküyor mu peki rol ve göreve yatkınlık?
Evet gözüküyor, ama maç içinde taktiğe girdiğimde tekrar yeni model kare şeklinde gözüküyor, panellerden geçmiş serilerinkini attım ancak orayı halledemedim.

Eğer oyunun diğer skinleri ile oynuyosan da şu (https://sites.google.com/site/michaeltmurrayuk/Skins/fm16baseskins) adresten istediğin base skini indir, benim verdiğim dosyadaki panel kısmını öteki skin dosyalarına atarsan da olur, benim verdiğim siyah temanın içine uygulanmış hali.

Dosya.tc - Ücretsiz, Hızlı ve Kolay Dosya Paylaşımı (http://s8.dosya.tc/server2/aaa6vx/base16_dark.rar.html)

Adana Demirspor
07.Mart.2016, 22:10
Gözlemcilerimi ülkelere yollayamıyorum. http://i.hizliresim.com/D22VPy.jpg

Gözlemcileri ülkelere yollayacagım fakat gönderecegim ülkeyi seçemiyorum. Sorumluluklar kısmından ben kendımı seçmeme rağmen aktif olmuyor.

Acaba uptade sonrası genel bir hata mı ? Hatta gözlemci raporlarını silmeye kalktıgımda silemiyorum. Başına böyle bişe gelen var mı ?

Edit: Hallettim.

iLkeRisT
08.Mart.2016, 01:35
Peki,kendi çocuğumuzu alt yapıdan ne yapınca çıkarabiliyorduk?Vardı böyle bir konu ancak bulamadın,becereksiz zamanıma denk geldi sanırım.

shyster
08.Mart.2016, 02:08
Peki,kendi çocuğumuzu alt yapıdan ne yapınca çıkarabiliyorduk?Vardı böyle bir konu ancak bulamadın,becereksiz zamanıma denk geldi sanırım.
FMC modunda oluyodu ve kart gibi bişey satın alman gerekiyo diye hatırlıyorum.

Bi de şöyle bi video var olayın bugu falan galiba. https://www.youtube.com/watch?v=AxKXQMxXR1I

UgurcanOrhan
08.Mart.2016, 03:15
diğer skinlerde bu arkadaşımızınki gibi bende şu taktik kısmında yandaki yedek oyuncular gözükmüyor onu nasıl ayarlayabilirim (standart boyut yerine %125 kullanıyorum)

Adana Demirspor
10.Mart.2016, 00:59
Ön libero ve Gizli liberonun arasında çok fark var mı?

Birbirinden ayrılan özellikleri nelerdir?
Birde ön libero rolü olan oyuncuyu gizli olarak oynatmakda sakınca var mı?

aytekin79
10.Mart.2016, 10:19

Benim kariyerimde başıma geldi bu durum. Normal FM modunda ilk sezon bile çıkabiliyor deniliyor. Onun dışında yaşının da yanlış hatırlamıyorsam 40 dan büyük olması lazım (35 de olabilir )

aytekin79
10.Mart.2016, 10:21
diğer skinlerde bu arkadaşımızınki gibi bende şu taktik kısmında yandaki yedek oyuncular gözükmüyor onu nasıl ayarlayabilirim (standart boyut yerine %125 kullanıyorum)

Skinin kendi özelliği olabilir mi ? Bazı skinler yüksek ekran boyutlarına göre yapılıyor fakat senin oyun oynadığın ekran boyutu örneğin 1366*768 gibi birşey ise görünmemesi gayet normal

aytekin79
10.Mart.2016, 10:55
Ön libero ve Gizli liberonun arasında çok fark var mı?

Birbirinden ayrılan özellikleri nelerdir?
Birde ön libero rolü olan oyuncuyu gizli olarak oynatmakda sakınca var mı?

Ön liberonun asıl amacı topu kapıp bir an önce önündeki / yanındaki oyuncuya aktarmak . Defansla ortasaha arasında kalır ,ataklara çok nadir destek verir.
Gizli libero daha farklı , kendisini biraz daha geride konumlandırır bu adam. Top bizdeyken defans oyuncuları biraz kenarlara açılmış olur ,böylelikle adeta 3. bir stopere sahip gibi görünür takım . Bu arada bekler de top bizdeyken atağa çıkma konusunda kendilerini daha rahat hissederler . Defans çizgisini çok ilerde kurup ,topa sahip olmak istenildiği durumda bu oyuncu kullanılabilir. Top rakibe geçtiğinde de pozisyonunu biraz ileri taşıyıp rakipten bir an önce topu kapma derdine girer :)

Ön libero oynattığın adamın gizli libero için istenilen attributes / özellikleri de varsa olur tabiki. He şunu da unutmamak gerek, gizli libero denilen adam ileri sık sık koşmaz , pozisyonunu korur. Oyun içi tercihlerinde böyle birşey varsa antremanlarda bu tercihi iptal ettirmen gerekir.

martymcfly
10.Mart.2016, 14:22
Yani gizli libero = gerçek hayatta ki Mehmet Topal.

Adana Demirspor
14.Mart.2016, 05:39
Arkadaşlar oyunda ki istatistik bilgilerine nereden bakabilirim.

Misal en fazla top kapan, en çok isabetli pas yapan oyuncu gibi..?

Gsigos
14.Mart.2016, 12:37
Arkadaşlar oyunda ki istatistik bilgilerine nereden bakabilirim.

Misal en fazla top kapan, en çok isabetli pas yapan oyuncu gibi..?

Hangi ligin istatistiğini istiyorsan o lige girip veriler tarzı bir şey var yukarıda.
Oyuncu istatistiklerini seçeceksin oradan.

playeray
15.Mart.2016, 03:48
Çok sarı kart yiyen bir oyuncuya hangi oyun tercihini öğretmem gerekir? Azalttırabilir miyiz bunu? Sağ bekim Jean-Daniel Akpa-Akpro 6 ŞL maçında 3 sarı, 13 lig maçında 8 sarı kart gördü.

shyster
20.Mart.2016, 18:19
maça girerken kullanılan takımı bildir butonuna basınca çıkan emin misiniz sorusunu bir kere yanlışlıkla tiki işaretleyerek devam ettirdim ama o soruyu sormasını istiyorum şimdi. tekrardan nasıl geri getirebilirim o soruyu?
Ayarlarda tikleri sıfırla gibi bir seçenek var.

marlo41
25.Mart.2016, 15:43
Arkadaşlar iki tane bekim de aşırı ofansif oyuncular. İki stoperimin önüne bir tane ön libero kullanmak zorundayım.

Beklerim genelde ileri gittikleri için rakip takım kanatlar ile baskı yapınca onları karşılayacak sadece önlibero kalıyor. Ben bu önliberoya hangi rolü verirsem eğer ortada boşbeleş beklemek yerine rakip kanatlara inanılmaz pres yapıp peşlerine takılır?

Corpus
26.Mart.2016, 01:26
Arkadaşlar iki tane bekim de aşırı ofansif oyuncular. İki stoperimin önüne bir tane ön libero kullanmak zorundayım.

Beklerim genelde ileri gittikleri için rakip takım kanatlar ile baskı yapınca onları karşılayacak sadece önlibero kalıyor. Ben bu önliberoya hangi rolü verirsem eğer ortada boşbeleş beklemek yerine rakip kanatlara inanılmaz pres yapıp peşlerine takılır?

ön liberoyu geç 3 stoper oyna beklerini kanat bek mevkisinde oynat sürekli çıksınlar. Savunmayı da önde kurarsan dönen topları da kenar stoperler bekler ve ortasahalar sayesinde rahatça toplayabilirsin.

Raheem Lawal.
26.Mart.2016, 01:40
Forumun Yetkilileri neden ilgisiz olmuş? 2 sene önceki sayfayla şuanki sayfada çok büyük bir uçurum var. Yani nick değiştirmek bu kadarmı zor?

serwan
30.Mart.2016, 14:00
Beşiktaş'ın Avrupa kadrosuna 22 oyuncu kaydetme cezası var malum. Bunu nasıl kaldırabiliriz bilgisi olan var mı?

burock0
30.Mart.2016, 17:55
Soru 1: Komple forvet denen şeyin gerçek hayattaki karşılığı hangi futbolcu? Rooney gibi çok az gol atıp oraya buraya koşturan futbolcu mu?
soru 2: Genç takıma ayrı bi taktik açamıyor muyuz? ya as takım taktiği ya da hocanın kendi taktiğiyle oynuyolar. çok iyi bi sol açığım var. sadece AML oynuyo. hoca 442, bense 433 oynatıyorum. 3 Forvet dip dibe olanından. Yani benim süper regen hiç bi şekilde oynayamıyo altta.

La BruJiTa
30.Mart.2016, 18:50
soru 2: Genç takıma ayrı bi taktik açamıyor muyuz? ya as takım taktiği ya da hocanın kendi taktiğiyle oynuyolar. çok iyi bi sol açığım var. sadece AML oynuyo. hoca 442, bense 433 oynatıyorum. 3 Forvet dip dibe olanından. Yani benim süper regen hiç bi şekilde oynayamıyo altta.

hiç denemedim ama sorumluluklar bölümünde altyapı kontrolunu kendine alıp taktiği ayarladıktan sonra tekrar asistana verirsen bildiğim kadarıyla verdiğin taktikte oynuyor.bunu bana bir arkadaşım anlattı onda da AMC bir regen vardı altyapıda oynamıyordu. bu tarz bir çözüm bulduğunu anlaatı.ama ben hiç denemedim bi bak bakalım belki işe yarar...

serwan
30.Mart.2016, 20:43
Soru 1: Komple forvet denen şeyin gerçek hayattaki karşılığı hangi futbolcu? Rooney gibi çok az gol atıp oraya buraya koşturan futbolcu mu?

Esasen daha çok Lewandowski örneğini verebiliriz. Her tarz santrforun özelliklerinden yeterli ölçüde bulunduran oyuncu diyelim. Yeri geldiğinde araya kaçan, yeri geldiğinde kanatlara deplase olup arkadaşlarına koridor açan, yeri geldiğinde hava topu indiren, gerektiğinde önde pres yapan, geriye sarkıp top alan ve tüm bunların yanında yakalayınca da kolay kolay affetmeyen adam komple forvet oluyor.

ahmetgurlek
14.Nisan.2016, 14:07
iki sorum var:

fb de diego'ya penaltı çalışma gibibireysel bir antrenman yüklenmiş. oyuncu sürekli şikayet ediyor ve ben bunu kaldıramıyorum. kaldırmak için ne yapmam lazım?

antrenör arama var ama oyuncu arama yok ya da ben bulamadım. yardım rica ediyorum.

playeray
15.Nisan.2016, 16:54
iki sorum var:

fb de diego'ya penaltı çalışma gibibireysel bir antrenman yüklenmiş. oyuncu sürekli şikayet ediyor ve ben bunu kaldıramıyorum. kaldırmak için ne yapmam lazım?

antrenör arama var ama oyuncu arama yok ya da ben bulamadım. yardım rica ediyorum.

diego'nun profilinde gelişim kısmından antrenmana tıklayın orada ortada penaltı olması lazım. onu değiştirin veya kaldırın. koçlarınızın önerdiği bir bireysel antrenman da verebilirsiniz.

soldaki sekmelerde gözlemcilik var oradan oyuncu araştırılıyor

Coll
24.Nisan.2016, 11:32
Arkadaşlar FM 2016 16.3.0 versiyonunda oyun başladım ama bir oyuncuya fiyat teklifi sor veya teklif yapınca aylar sonra cevap geliyor bu nedeni ne olabilir sadece bende mi oluyor acaba..

Mamadou
26.Mayıs.2016, 15:44
Mesela FM 14'de Milan'da oynayan Honda'nın asıl mevkisi MC iken FM 16'da AMC. Nasıl bu kadar değişkenlik olabiliyor ? FM 14'de daha defansif özelliklere sahipken FM 16'da daha çok hucumsal özellikleri ağır basıyor. Bunları örneklendirerek daha da çoğaltabilirim. Oyuncu gerçekte iki sezon öncede forvet arkası oynuyorken şimdide oynuyor. Ama oyunda serilerde bu roller değişebiliyor.

dearEmrah
15.Ağustos.2016, 13:32
Merhaba Arkadaşlar

Kadroya tıklandığı zaman alt alta sıralanan oyuncuları yan yana görme ihtimali varmı eski sürümlerde olduğu gibi bu görsel kaostan sıkıldım artık...

Jaswege
20.Eylül.2016, 00:56
Bazı Türk uyruklu oyuncuları artık Türk statüsünde oynatamıyoruz. Bunun sebebi nedir acaba? ÖR: Samed Kiliç, Levent Gülen, Gökhan Gül gibi Avrupa'da yetişmiş oyuncular.

nfornirvana
20.Eylül.2016, 22:12
Yeni yabancı kuralı dolayısıyla öyle.

sentugo
21.Eylül.2016, 17:34
Bazı Türk uyruklu oyuncuları artık Türk statüsünde oynatamıyoruz. Bunun sebebi nedir acaba? ÖR: Samed Kiliç, Levent Gülen, Gökhan Gül gibi Avrupa'da yetişmiş oyuncular.

Milli takımların herhangi bir seviyesinde oynamış olmaları gerekiyor Türk statüsü için. Oyunun ilerleyen dönemlerinde yabancı uyruklu ancak Türk de olan bazı oyuncular, ilk uyruklarındaki milli takımlarına seçilemeyince Türk milli takımına alınabiliyorlar. Bu durumda onlar artık yerli statüsünde sayılabiliyor.

sentugo
21.Eylül.2016, 17:36
Arkadaşlar FM 2016 16.3.0 versiyonunda oyun başladım ama bir oyuncuya fiyat teklifi sor veya teklif yapınca aylar sonra cevap geliyor bu nedeni ne olabilir sadece bende mi oluyor acaba..

Teklifte bulunurken beklediğin cevap için gerekli süreyi belirleyebiliyorsun. Normalde hiç bir değişiklik yapmayınca "En Uygun Zaman" şeklinde yanıt bekleniyor. Bu durumda kulüplerin bazıları süre limiti olmadığından uzatabiliyorlar. Beklediğin cevabı "Bugün-Hemen" gibi bir işaretlersen daha hızlı cevap alabilirsin.