PDA

View Full Version : Yıllardır başıma gelen sinir bozucu bir durum

alexalexalex
09.Şubat.2016, 01:05
merhaba arkadaşlar. her fm oyununda aklımın almadığı bi olay var. hani bu durum benden kaynaklı da olabilir ama sizde de oluyor mu merak ediyorum.

şimdi diyelimki herhangi bir kupa için eleme maçı oynayacağım, genellikle benle durumu eşit veya güçlü takımlar için oluyor aslında.. her neyse. mesala ilk maç yenilmişsem ve ikinci maç yenmem gerekiyorsa, maç motorunda maçın oynanabilir kısımlarını gösteren az bi kesim oluyor. maçın çoğunluğu özet halinde geçiyor. maçı bi başlatıyorum bi bakmışım 42. dk ya gelmiş daha 1 tane bile maç pozisyonu göstermemiş. aksi durumda ise diyelimki skoru korumaya ihtiyacım var, her 3 dk da 1 posizyon gösteriliyor ve rakip sürekli saldırıyor. ya da bende bişeyler ters gidiyor kırmızı kart falan görüyorum. bu durumla çokça karşılaşıyorum. gole ihtiyacım olduğu zaman maçın çoğunluğu özet halinde geçiyor kısacası.. gol yememem gerekincede maç bitmiyor oyunda sürekli pozisyon olduğundan.. taktiksel bi durum olduğunu düşünmüyorum zaten her zaman yaşanmıyor ama yaşanıncada sinir bozuyor..

Trequartista
09.Şubat.2016, 01:47
Ben size taktiksel bir durum olduğunu düşünmenizi öneririm aksi takdirde oyunu maç motorunun yönettiğine inanıp soğumaya başlarsınız :) bahsettiğiniz durumla iç sahada nadiren karşılaşırım dış sahada ise işler çok daha zorlaşıyor. Hızlı bir tempoda dikine pas yaparak geniş alanda oynarsanız skoru korumak için kapanan rakibinizi daha rahat çözebilirsiniz. İyi akşamlar diliyorum :)

alexalexalex
09.Şubat.2016, 02:37
Ben size taktiksel bir durum olduğunu düşünmenizi öneririm aksi takdirde oyunu maç motorunun yönettiğine inanıp soğumaya başlarsınız :) bahsettiğiniz durumla iç sahada nadiren karşılaşırım dış sahada ise işler çok daha zorlaşıyor. Hızlı bir tempoda dikine pas yaparak geniş alanda oynarsanız skoru korumak için kapanan rakibinizi daha rahat çözebilirsiniz. İyi akşamlar diliyorum :)

anladım. yani genel olarak iç saha maçların yüksek tempo dikine pas, deplasman maçlarında ise kısa pas düşük tempo mu diyorsunuz?

bunu denemeyi sıklaştıracağım. ha bir de şunu söyleyeceğim, staff ekibim mükemmel. bu adamların bana maç için önerdiği taktik direktiflerini genelde dinlemiyorum. siz oynarken nasıl oynuyorsunuz?

ozanocal
09.Şubat.2016, 13:38
fm2005 ten beri böyle bu zaten ben taktiksel olduğuna inanmıyorum tamamen fm nin nazıdır bu mesela dikkat edin maç 0-0 rakibiniz sizden güçsüz diyelim 90+1 oynatıyor maç hemen bitiyor zorlu deplasmanda 0-1 öndesiniz diyelim +3dk garanti hatta ben genelde +4 oynuyorum fm elinden geleni yapıyor sanki puan kaybedip elenelim diye

Gsigos
09.Şubat.2016, 13:40
Kazanmak gereken maça 2 defans ile çık ve pozisyon keyfi yaşa :)

Trequartista
09.Şubat.2016, 13:43
anladım. yani genel olarak iç saha maçların yüksek tempo dikine pas, deplasman maçlarında ise kısa pas düşük tempo mu diyorsunuz?

bunu denemeyi sıklaştıracağım. ha bir de şunu söyleyeceğim, staff ekibim mükemmel. bu adamların bana maç için önerdiği taktik direktiflerini genelde dinlemiyorum. siz oynarken nasıl oynuyorsunuz?

Çözemediğiniz sıkı kapanan rakiplere karşı tempoyu arttırmak oyunu genişletmek kilidi açabilir :) hocam ben neredeyse hiç mükemmel bir staff ekibiyle çalışmadım ama çalışsam da muhtemelen dinlemezdim onları, yine de takım seri bir şekilde puan kaybediyorsa göz önüne alıp denemenizi öneririm onların tavsiyelerini :)

serwan
09.Şubat.2016, 14:02

Bu bi kural değil. Tamamen sizin taktik düşünceniz ile alakalı. Barcelona dünyayı düşük tempo kısa pasla dize getirdi.
Ama genel düşünce önde savunma,geniş alan, dikine oyun, yüksek tempo stratejisinin kapanan takımları hataya zorladığıdır. Ama bu olmazsa olmaz değildir.
Ben 4-1-3-1-1 dizilişi, çok düşük tempo ve kısa pas oyunu ile gayet fazla pozisyon buluyorum.

Lestad
09.Şubat.2016, 21:48
Oyunda ters karma var. Iyi giden her seye karsilik oyun sizi bir yerden cezalandirir. Maci aldiniz mi? En az bir sakat verirsiniz. Ligde iyi gidiyorsaniz en az 3-5 aylik sakatliklar bas gosterir. Ben bunu yapimcilarin oyunu bir sekilde dengelemek icin yaptigini dusunuyorum. Mesela sizden aylik 100,000€ isteyen bir oyuncunun baska bir takima 20,000'e imza atmasi gibi.

alexalexalex
10.Şubat.2016, 06:31
taktik konusunda tavsiye veren arkadaşlara teşekkürler. daha iyi düşünüp taktiği buna göre şekillendirmeye çalışacağım.

ama bazı arkadaşların da dediği gibi.. oyunda kesinlikle genel olarak bi "dengeleme" durumu söz konusu.. ha buna kızmıyorum daha gerçekçi belkide. gerçek hayatta da bu böyle ne de olsa. illa futbol anlamında değil. neyse hani anladınız siz. :)