PDA

View Full Version : "Karar verme" özelliğinin gelişimi

IlGiurista
13.Şubat.2016, 19:32
Bazı oyuncularda bu özellik yeterli olmayabiliyor, özellikle de genç oyuncularda. Benim merak ettiğim genç bir oyuncunun düzenli olarak oynadıkça bu özelliğinin ciddi bir şekilde yükselip yükselmeyeceği.

Örneğin; Arjantinli genç oyuncu Pavón'un bu özelliği- yanlış hatırlamıyorsam- onbir. Bu oyuncu düzenli olarak forma şansı bulursa bu özelliği onbeş-onaltı civarlarına çıkar mı?

Nocna Mora
13.Şubat.2016, 20:04
Tabii ki artıyor. Taktik antrenmanla da artar.

excaliburuA
13.Şubat.2016, 23:26
Oyuncu profillerinde en önemli özellik karar verme özelliği diye biliyorum.
Mesela, karar verme özelliği artışı ciddi şekilde oyuncunun CA'sını arttırır. Ayrıca bu da oyuncunun potansiyelini tamamen kullanmasına sebep olabilir.
Eğer oyuncunun potansiyeli yüksek değilse karar verme özelliğini arttıracağım diye diğer özelliklerini düşürmeyin.

ozanocal
13.Şubat.2016, 23:50
bahsettiğiniz bir mental özellik yaşı ilerledikçe yani tecrübesi arttıkça bu özellikleri artıcaktır oyuncun ne kadar iyi ise o kadar yüksek olucaktır tabiki zamanla

bu arada mental özellikler antrenmanla artmaz bu tamamen oyuncunun kendisi ve tecrübesi ile alakalı bir durum

excaliburuA
14.Şubat.2016, 00:17
Karar verme özelliği adı altında bireysel antreman elbette yaptıramazsın ama taktik antremanla bu özellik artar. Dediğim gibi gözlemlediğim kadarıyla genelde mental özellikler artış gösterince fiziksel özelliklerde düşüş yaşanıyor.

ozanocal
14.Şubat.2016, 00:33
Karar verme özelliği adı altında bireysel antreman elbette yaptıramazsın ama taktik antremanla bu özellik artar. Dediğim gibi gözlemlediğim kadarıyla genelde mental özellikler artış gösterince fiziksel özelliklerde düşüş yaşanıyor.

kardeşim mental özellikler kafa yapısı oyun zekası ve futbolcunun karakteri ile alakalı mental özelliklerde düşüş olmaz futbolcu tecrübe kazandıkça artar antrenmanla ilgisi olsa şuan ribery 9 ay sakat bende mental özelliklerinde düşüş olurdu yaptığın gözleme şaşırdım gerçekten maça çıkarmadan 10 sene antrenman yaptır istersen mental özellikleri olması gerekenin altında kalıcaktır

excaliburuA
14.Şubat.2016, 01:20
Öncelikle oyuncunun karakter özellikleriyle, mental özellikleri farklıdır.
Oyuncunun karakter özelliklerini oyun içinden değil ancak sadece editörden görebilirsin.
Futbolcunun mental özelliklerinde düşüş olmaz diyerek neyi kastettin anlayamadım? 13 yıldır bu oyunu oynarım, sürekli bu forumlara takılırım ilk defa oyuncunun mental özelliklerinde düşüş olmaz diyene rastladım.
Oyuncu iyi kötü potansiyeline yani (PA) ulaşabilmek için elbette gelişecek. İlla detaylı antrenman yapmana, bireysel görevler vermene de gerek yok. Buna mentalin yanında fiziksel ve teknik özellikleri de dahil.
Çok bilmiş gibi konuşmak da istemiyorum çünkü oyun çok karmaşık bir yazılıma sahip. Bunları tek bir şeyle açıklamaya çalışmak da saçma.

ozanocal
14.Şubat.2016, 01:56
Öncelikle oyuncunun karakter özellikleriyle, mental özellikleri farklıdır.
Oyuncunun karakter özelliklerini oyun içinden değil ancak sadece editörden görebilirsin.
Futbolcunun mental özelliklerinde düşüş olmaz diyerek neyi kastettin anlayamadım? 13 yıldır bu oyunu oynarım, sürekli bu forumlara takılırım ilk defa oyuncunun mental özelliklerinde düşüş olmaz diyene rastladım.
Oyuncu iyi kötü potansiyeline yani (PA) ulaşabilmek için elbette gelişecek. İlla detaylı antrenman yapmana, bireysel görevler vermene de gerek yok. Buna mentalin yanında fiziksel ve teknik özellikleri de dahil.
Çok bilmiş gibi konuşmak da istemiyorum çünkü oyun çok karmaşık bir yazılıma sahip. Bunları tek bir şeyle açıklamaya çalışmak da saçma.

hocam ben farklı olduğunu düşünmüyorum insan ya soğukkanlıdır yada değildir ya saha içinde liderdir yada değildir mental özelliklerinde düşüş olmaz diyorum hala zamanla yükselir yaşlandıkça fiziksel özellikleri düşerken mental özellikleride yükselir ve emekli olucağı zaman mental özellikleri zirvededir şuan oyundayım yani ribery aylardır sakat mental özellikleri haricinde bütün özelliklerinde düşüş var bu arada tartışma platformundayız hocam hepimiz birbirimizden birşeyler öğrenelim herkesin görüşlerini sunması güzel birşey bence

excaliburuA
14.Şubat.2016, 02:51
Dostum yazdıklarına elbette saygı duyuyorum. Sen kendi fikirlerini yazmışsın ama oyun öyle düşünmüyor. :)
İyi geceler.

Chivalry
14.Şubat.2016, 04:15
hocam ben farklı olduğunu düşünmüyorum insan ya soğukkanlıdır yada değildir ya saha içinde liderdir yada değildir mental özelliklerinde düşüş olmaz diyorum hala zamanla yükselir yaşlandıkça fiziksel özellikleri düşerken mental özellikleride yükselir ve emekli olucağı zaman mental özellikleri zirvededir şuan oyundayım yani ribery aylardır sakat mental özellikleri haricinde bütün özelliklerinde düşüş var bu arada tartışma platformundayız hocam hepimiz birbirimizden birşeyler öğrenelim herkesin görüşlerini sunması güzel birşey bence

Sakatlık halinde asıl olarak fiziksel özelliklerde düşüş olur, bunun haricinde mental özelliklerde olmaz diye bir şey yok. Oyuncunun karakteriyle mental özelliklerinin farklı olduğunu belirtti zaten excaliburu.

Bunun yanında, oyuncunun yaşı ilerledikçe mental özelliklerinin geliştiği doğru, bunun sebebi, oyuncunun sınırlı PA değeri vardır, yaş ilerledikçe fiziksel özellikler düşer ve oyuncu bu açılan PA yı mümkün olduğunca mental özellikler ile doldurur. Antrenmanla mental özellikler de geliştirilebilir.