PDA

View Full Version : Düzenli taktik oturtamamak ve savunma problemi

mwaru
22.Şubat.2016, 01:22
Arkdaslar merhaba

Hic yasamadigim bir problem yasiyorum. Sirasiyla Göztepe, Adanaspor, Fulham, Freiburg ve Energie cottbus takımlarıni calistirdim ve hicbir takimla dikis tutturamadim. Diger fm oyunlarında muazzam taktikler yapip cok fazla başarı sagliyordum fakat bu oyunda ne yaptiysam bi türlü uygun taktigi yaratamadim. Adanasporu zorla super lige taşıdım sonra super ligteyken kovuldum. Yani surekli basarisizlik soz konusu. Oyuncalara gore kurdum olmadi. Taktiğe gore oyuncular aldim yine olmadi. Hatta netten hazir taktikler aldim mesela aytekin dengeli futbol taktigi var sitede mevcut onu da denedim olmadi. Bildigin oyun bana karşı. Sizlerde de var mi bu sorun ? Diger problemse savunma yapamiyorum. Dusuk tempo topa sahip ol komutlarini kullanirim savunma icin ama malesef yan toplar hep gol oluyor. Kazandigim maclar 4-2 4-3 gibi skorlar yenildigimde de en az iki gol yiyiyorum. Savunma problemi genel bi sorun mu yoksa sadece bende mi mevcut merak ediyorum. Çözüm önerilerinizi bekliyorum.

aytekin79
22.Şubat.2016, 01:35
Beklerin etkinliği hiç olmadığı kadar fazla bu seride .. O yüzden onlara ve kanattan tehlike olabilecek diğer durumlara önlem almak şart. Adam markajı vs .

ozanocal
22.Şubat.2016, 13:09
hocam son kariyerime kadar bende tutturamıyordum ne yapsam olmuyordu son kariyerimde ne yaptın dersen gayet sıradan bir taktik yaptım tek fark basın toplarına ben katılıyorum takım konuşmalarını ben yapıyorum bu zamana kadar ben yapmazdım ama büyük hata yapıyormuşum onu farkettim asistan oyuncuları motive edemiyor rehavete kapılıyorlar

lufy33
22.Şubat.2016, 23:05
Benim fikrime göre takımları artık zihinsel olarak hazır hale getirmek tabi ki diğer özelliklerinde iyi olması gerekiyor bu seride zihinsel hazırlık takım uyumunu üst seviyelerde tutmak gerekiyor.

aytekin79
22.Şubat.2016, 23:19
Bir ekleme de ben yapayım , maç esnasındaki kenardan seslenmeleri de göz ardı etmemek gerek. Örneğin öndeyken konsantre olun demek, gerideyken bazen sinirli şekilde bazen hırslı şekilde istekli olun demek , güç olarak çok üstün olan takımlara karşı hırslı biçimde daha azimli oynayın demek. Taktiğin dışına çıkıldığı zaman (örneğin gereksiz yere çekilen şutlarda ya da topu alıp işi bencilliğe vurmalar olduğu zaman) taktiğe odaklanın demek , güç olarak çok zayıf rakiplere karşı pozisyon bulmakta zorluk çekince biraz daha yaratıcı ol diyebilmek ya da ileriye gidin demek , tüm bunlar benim maç esnasında denediğim şeyler.

serwan
23.Şubat.2016, 18:11
En az 2 ya da 3 taktiğiniz olmalı bu seride.
Ben normalde 4-4-2 kullanıyorum. Skoru bulunca asimetrik 4-1-3-1-1'e dönüyorum. Deplasman derbilerinde ve avrupa'da benden iyi takımlara da 2. taktikle çıkıyorum.
Öteki türlü affetmiyorlar. En az 1 hücum 1 savunma taktiğiniz olmalı.

hyuga10
24.Şubat.2016, 18:54
Arsenal'e evimde 5 atıp mükemmel bir seri yakaladığım ligde 14. Fiorentina'dan evimde 3 yiyince anladım ki savunma yapamıyoruz bu oyunda ya da bende bir sorun var. Hoş internetteki taktikleri deniyorum genelde, biri tutmazsa diğeri vs gibi, ama hepsi bir yere kadar gidiyor. Beşiktaş'la Süper Lig'de 60 maç mağlubiyet yüzü görmedim, ama yine de oynadığım futbol beni mutlu etmiyordu sanki bu oyunda bişi var, bi yerden tutarken diğer yerden gidiyor. Forvetler iyi oynarsa orta saha çöküyor, orta saha iyiyse forvetler, ama defans genel manada kötü, bulduğun fırsatları değerlendiremezsen 3 şutta 3 gol yiyebiliyorsun :)

ozanocal
24.Şubat.2016, 20:00
Arsenal'e evimde 5 atıp mükemmel bir seri yakaladığım ligde 14. Fiorentina'dan evimde 3 yiyince anladım ki savunma yapamıyoruz bu oyunda ya da bende bir sorun var. Hoş internetteki taktikleri deniyorum genelde, biri tutmazsa diğeri vs gibi, ama hepsi bir yere kadar gidiyor. Beşiktaş'la Süper Lig'de 60 maç mağlubiyet yüzü görmedim, ama yine de oynadığım futbol beni mutlu etmiyordu sanki bu oyunda bişi var, bi yerden tutarken diğer yerden gidiyor. Forvetler iyi oynarsa orta saha çöküyor, orta saha iyiyse forvetler, ama defans genel manada kötü, bulduğun fırsatları değerlendiremezsen 3 şutta 3 gol yiyebiliyorsun :)

hocam aynen öyle benimde savunma kaleci iyiydi geçen %68 topla oynamam var tam 29 şut çekmişim 1 tanesi gol olmazmı arkadaş maç 0-0 bitti deli oldum rakip sadece 2 şut çekmişti rakibi sahadan sildiğim maçı kazanamadım bazen çok kafam karışıyor rotasyon yapıyım diyorum yenemiyorum ondan sonra diyorum rotasyon yapmasam kesin yenerdim 3-5 maç geçiyor rotasyon yapmıycam diyorum yine bişey değişmiyor topa hakim olmayan sonuca giden bir futbol oynıyım diyorum %40 topla oynama ile çok rahat kazanıyorum yönetimden uyarı geliyor pasa dayalı futbol istiyoruz diye her yerden bir darbe geliyor çok stres yaptım emekli olucam:)

hyuga10
24.Şubat.2016, 21:54
Oyundaki rotasyonu yanlış anlıyor da olabiliriz ya da ben yanlış alıyorum, rotasyonda genelde yedekteki oyuncularımın hepsini kullanıyorum. Kendi evimde ve deplasmanda zayıf ve son sıralardaki takımlarda rotasyona gidiyorum genelde ve 11 kişi de değişmiş oluyor. İyi ve tecrübeli oyuncular yerine potansiyelli gençleri oynatıyorum, ama özellikleri önemsenmeksizin nakavt oluyorum, sağolsunlar hiç mi gol atamazlar, defans yapamazlar :D

GicaHagi
25.Şubat.2016, 01:54
Oyundaki rotasyonu yanlış anlıyor da olabiliriz ya da ben yanlış alıyorum, rotasyonda genelde yedekteki oyuncularımın hepsini kullanıyorum. Kendi evimde ve deplasmanda zayıf ve son sıralardaki takımlarda rotasyona gidiyorum genelde ve 11 kişi de değişmiş oluyor. İyi ve tecrübeli oyuncular yerine potansiyelli gençleri oynatıyorum, ama özellikleri önemsenmeksizin nakavt oluyorum, sağolsunlar hiç mi gol atamazlar, defans yapamazlar :D

Rotasyona giderken bütün takimi degistirmekten ziyade en yorgun 3 4 oyuncuyu dinlendirmen daha yararli olabilir.

hknshr
25.Şubat.2016, 16:43
Arkadaşlar konuyla alakasız ama taktik tahtasının diziliş kısmındaki görünümü fm 2015teki gibi forma haline getirmek mümkün mü? Kare görünüm gerçekten çok kötü. Tema kullanmak istemiyorum. Taktik ekranında dediğim yer değişsin yeterli.

Tedesco
01.Mart.2016, 15:53
Bu işi bende anlamadım bi türlü. Bi yıl oynadığım taktikle diğer yıl patlıyor. bi kaç değişiklik yapıyorum oda fayda etmiyor. veya bi kaç maç gidiyo gene patlıyor.

jesmatador
02.Mart.2016, 18:11
Bu işi bende anlamadım bi türlü. Bi yıl oynadığım taktikle diğer yıl patlıyor. bi kaç değişiklik yapıyorum oda fayda etmiyor. veya bi kaç maç gidiyo gene patlıyor.

Onun olması diğer takımların senin taktiğini çözmesi ve sana karşı önlem almalarından dolayı oluyor.

QaaN-07
02.Mart.2016, 18:37
Devastator'u kullanın

Sent from my iPhone using Tapatalk

Tedesco
03.Mart.2016, 10:47
Onun olması diğer takımların senin taktiğini çözmesi ve sana karşı önlem almalarından dolayı oluyor.

İyide o zaman taktik üzerinde ve bazı mevkilerde değişiklik oynamalara gidiyorum. ben her yıl farklı bi sistem ve faklı bi taktik deneyemem ki. genelde aynı taktik üzerinde değişiklik yapılır devam edersin oturmuş taktikle. denemediğim taktik kalmadı internette. kendi yaptıklarımda olmadı. bir türlü taktik oturtamadım valla.

Mamadou
04.Mart.2016, 02:06
Oyun zor kabul etmek gerek. Önceki serilerde olduğu gibi DMC kullanmadan savunma yapmak zor olsa gerek. En azından kanatlı bir diziliş kullanıyorsanız DMC olmazsa olmaz. 4-2-3-1 oynatıyorum. Merkezde oynayan iki oyuncuyu MC pozisyonunda kullanmak istiyorum ama savunma dörtlüsü ile orta sahanın ortasında oynayan oyuncular arasındaki o boşluğu rakipler hallaç pamuğu gibi değerlendiriyorlar. Savunmayı yapabilmek için 4-2-3-1'de MC pozisyonunda oynayan iki oyuncuyu DMC pozisyonuna çekip oynatıyorum. Rakibin forvet oyuncuları yada forvet arkası oynayan oyuncularından ziyade rakibin etkili kanat oyuncularına markaj yapmayı dene/deneyin. Rakipler genelde kanattan gelişen ataklarla çok gol buluyorlar. Ve hep aynı dizilişi kullandığımız zaman belli bir sonra taktik çözülüyor. Hep aynı diziliş ile yürümüyor. A,B planı olacak. Maç oynanırken de hamleleri doğru yapmak gerekiyor. Mesela kenar komutları çok işe yarıyor...

Son olarak; boş verin hazır taktiği kendiniz taktik yapıp oynayın şu oyunu :)

mwaru
08.Mart.2016, 01:35
Oyun zor kabul etmek gerek. Önceki serilerde olduğu gibi DMC kullanmadan savunma yapmak zor olsa gerek. En azından kanatlı bir diziliş kullanıyorsanız DMC olmazsa olmaz. 4-2-3-1 oynatıyorum. Merkezde oynayan iki oyuncuyu MC pozisyonunda kullanmak istiyorum ama savunma dörtlüsü ile orta sahanın ortasında oynayan oyuncular arasındaki o boşluğu rakipler hallaç pamuğu gibi değerlendiriyorlar. Savunmayı yapabilmek için 4-2-3-1'de MC pozisyonunda oynayan iki oyuncuyu DMC pozisyonuna çekip oynatıyorum. Rakibin forvet oyuncuları yada forvet arkası oynayan oyuncularından ziyade rakibin etkili kanat oyuncularına markaj yapmayı dene/deneyin. Rakipler genelde kanattan gelişen ataklarla çok gol buluyorlar. Ve hep aynı dizilişi kullandığımız zaman belli bir sonra taktik çözülüyor. Hep aynı diziliş ile yürümüyor. A,B planı olacak. Maç oynanırken de hamleleri doğru yapmak gerekiyor. Mesela kenar komutları çok işe yarıyor...

Son olarak; boş verin hazır taktiği kendiniz taktik yapıp oynayın şu oyunu :)

DMC'yi bırak liberosuz savunma yapamıyorum yahu. iki stoper arkalarına da bir tane libero ile ite kaka 2.sezonda Ipswich Town ile şampiyon oldum. 3.sezon yine ite kaka premier lig'te kalabildim şimdi 3'te sıfır ile sezona başladım resmen kafayı yiyecek durumdayım bir türlü istediğimi yapamıyorum. Halen kanattaki adamlar patır patır gol atıyor.

Tedesco
08.Mart.2016, 11:01
Ne yaparsam yapayım 3 -4 pasta benim defans arasına sızıyolar. Her türlü kombinasyonu denedim. Kanattan açılan orda yada beki çalımlayıp geçmek onu sölemiyorum bile o durmuyor :)

aytekin79
08.Mart.2016, 12:41
DMC'yi bırak liberosuz savunma yapamıyorum yahu. iki stoper arkalarına da bir tane libero ile ite kaka 2.sezonda [/SIZE]Ipswich Town ile şampiyon oldum. 3.sezon yine ite kaka premier lig'te kalabildim şimdi 3'te sıfır ile sezona başladım resmen kafayı yiyecek durumdayım bir türlü istediğimi yapamıyorum. Halen kanattaki adamlar patır patır gol atıyor.

:) Bu seride maç motorunda bunu engellemek gerçekten çok zor. O yüzden aynı durumdan biz de yararlanmaya çalışmalıyız. Rakibe ne kadar az top gösterilirse + rakip topu aldığında ne kadar agresif olabilirsek o kadar tehlikeden uzaklaşmış olabiliriz. Bunun yanında topu kanat oyuncularımıza ulaştırıp benzer tehlikeli sonuçları biz de oluşturabiliriz.

Adana Demirspor
08.Mart.2016, 16:55
Bu defansın arkasına atılan toplar yüzünden 2 DMC,1 MC ile oynamak zorunda kalıyorum.

Bi nebze de olsa işe yarıyor.

VSP355s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mamadou
09.Mart.2016, 23:18
DMC'yi bırak liberosuz savunma yapamıyorum yahu. iki stoper arkalarına da bir tane libero ile ite kaka 2.sezonda [/SIZE]Ipswich Town ile şampiyon oldum. 3.sezon yine ite kaka premier lig'te kalabildim şimdi 3'te sıfır ile sezona başladım resmen kafayı yiyecek durumdayım bir türlü istediğimi yapamıyorum. Halen kanattaki adamlar patır patır gol atıyor.

Belkide libero kullandığın için savunma yapamıyorsun. Üç tane stoper oynatman takımın iyi savunma yapacağı anlamına gelmez. Geride dörtlüden sapma bence. 4-1-4-1'i dene 4-5-1'i dene. Oyunculara verdiğin oyuncu rolleri de önemli. Mesela kanat oyuncularını destek rolünde oynat. Bu şekilde kanat oyuncuları takım savunmasına daha çok destek veriyorlar. Orta sahada mutlaka bir tane savaşçı orta saha pozisyonunda oynayan oyuncu bulundur.

ozanocal
10.Mart.2016, 03:26
ben 4-1-2-2-1 oynuyorum taktik oturunca savunma sorunu yaşamıyorum deplasmanlarda gol yollarında sıkıntı yaşıyorum bazen düşük tempodan dolayı fazla pozisyona giremiyorum bazen topa hakim pasa dayalı oyunun deplasmandaki dezavantajıda bu oluyor

Tedesco
11.Mart.2016, 18:47
İlk yarı fikstür ;

http://i.hizliresim.com/g8oJW0.png (http://hizliresim.com/g8oJW0)

Aynı taktik ile üzerinde değişiklikler yapılmasına rağmen ligin ikinci yarısı gene aynı sonuç ;

http://i.hizliresim.com/E8J4Pg.png (http://hizliresim.com/E8J4Pg)

ozanocal
11.Mart.2016, 21:23
İlk yarı fikstür ;

http://i.hizliresim.com/g8oJW0.png (http://hizliresim.com/g8oJW0)

Aynı taktik ile üzerinde değişiklikler yapılmasına rağmen ligin ikinci yarısı gene aynı sonuç ;

http://i.hizliresim.com/E8J4Pg.png (http://hizliresim.com/E8J4Pg)

anladığım kadarı ile hoffenheim ı yönetiyorsun ilk yarı o kadar iyi giderken kendi evinde darmstadt a yenilmişsin takım rehavete kapılmış bence oyuncuları kendinmi motive ediyorsun asistanamı yaptırıyorsun sorun taktiğinde değil bence taktik değiştirmeden toparlamaya çalışman daha doğru olurdu ya takım uyumu yada motivasyonla ilgili bir sorun var tahminim bu seride sezon ortası taktik değiştiripte başarılı olmak çok zor istediği kadar iyi taktik olsun

Adana Demirspor
11.Mart.2016, 23:08
Almanya ligi aşırı zor, ummadık takıma puan verebiliyorsun. İçerde dışarıda fark etmiyor.

Uyumlu taktik uygulayıp onun üzerinde durmanı öneririm. Birde 2Dmc 1 MC ile oyna sıklıkla.

VSP355s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tedesco
13.Mart.2016, 00:15
Oyuncuları ben motive ediyorum. Rakip talimatları felan hepsini ben ayarlıyorum. Devre arası taktik değiştirmedim bu arada aynen devam ettim baktım taktik işlememeye başladı bende bi kaç değişiklik yaptım oyuncu talimatlarında ama durum bu oldu. Bu foto sadece bi örnekti İngiltere,İtalya ve İspanya da orta sıra takımlarında hep bu durum ile karşılaştım en son olarak burda da denk gelince paylaşmak istedim. Bütün taktiklerde bu durumla karşılaştım yarıdan sonra veya bi kaç maç iyi gidince durum bu oluyor.