PDA

View Full Version : STSL Güncel Teknik Direktör Diziliş Tercihleri

hknshr
14.Mart.2016, 17:33
Nocna Mora nickli arkadaşımız böyle bir konu açmamı rica etti. Umarım herkese faydalı olur.

Cihat Arslan (Akhisar Belediyespor)
1. Tercih - 4123 DOS Geniş Alan
2. Tercih - 4213 DOS Geniş Alan
Savunma Dizilişi - 4141 DOS
Hücum Dizilişi - 424 Geniş Alan

Jose Morais (Antalyaspor) * Hiçbir tercih girilmemiş.
2. Tercih - 4411

Abdullah Avcı (Başakşehir)
1. Tercih - 4411
2. Tercih - 442 (Kupa maçlarında takımı sürekli böyle oynattı)
Savunma Dizilişi - 4411 DOS
Hücum Dizilişi - 442

Şenol Güneş (Beşiktaş)
1. Tercih - 4411
2. Tercih - 4141 DOS

Hamza Hamzaoğlu (Bursaspor)
1. Tercih - 4411
2. Tercih - 442 (Galatasaray'da Wes kadroda olmadığında kullanıyordu. Bursa'da Necid ve Sercan'ı en uca koyarak kullanıyor)

Samet Aybaba (Eskişehirspor)
1. Tercih - 4411
2. Tercih - Emin değilim. Hala analiz ediyorum.

Vitor Pereira (Fenerbahçe)
Hücum Dizilişi - 4132 DOS Geniş Alan

Mustafa Denizli (Galatasaray)
*Takımın performansında çok gelgitler oldu. Kimin nerede oynadığı, kimin kimle ne zaman oynayacağı pek belli değil. Sıfırdan analiz edicem.

Mutlu Topçu (Gaziantepspor)
1. Tercih - 4411 DOS
2. Tercih - 4411
Hücum Dizilişi - 442

İbrahim Üzülmez (Gençlerbirliği)
Savunma ve hücum dizilişlerinden emin değilim. Hala analiz ediyorum.

Rıza Çalımbay (Kasımpaşa)
1. Tercih - 4411
2. Tercih 4123 DOS Geniş Alan

Tolunay Kafkas (Kayserispor)
1. Tercih - 4411
2. Tercih - 4411'den pek taviz vermiyor ama 442'yide kullanıyor. Kararsızım hala analiz ediyorum.
Hücum Dizilişi - 442 Geniş Alan

Hakan Kutlu (Kayserispor)
*Takımın başına yeni geçtiği için beklemedeyim.

Aykut Kocaman (Konyaspor)
1. Tercih - 4411
2. Tercih - 442
Hücum Dizilişi - 442

Ümit Özat (Mersin İdman Yurdu)
1. Tercih - 442
2. Tercih - 4411
Hücum Dizilişi - 442

Mustafa Reşit Akçay (Osmanlıspor)
*Ndiaye'nin pozisyonundan ötürü hiçbir dizilişe karar veremedim. Adam ne tam AMC ne de tam MC. Kilit oyuncu o olduğu için sıfırdan analiz edicem.

Hikmet Karaman (Çaykur Rizespor)
1. Tercih - 4411
2. Tercih - 442

Okan Buruk (Sivasspor)
1. Tercih - 4411
2. Tercih - 4123

Mesut Bakkal (Sivasspor)
1. Tercih - 4411
2. Tercih - 442

Hami Mandıralı (Trabzonspor)
1. Tercih - 4411
2. Tercih - 4411 DOS

hknshr
15.Mart.2016, 00:36
Yakın zamanda editör dosyası olarak paylaşacağım değişiklikleri.

perpetua
15.Mart.2016, 16:56
Ilk olarak eline saglik.

Madem boyle bir calisma yaptin, bu dizilislerin tam olarak hangi durumlarda kullanildigini anlatayim ki ona gore biraz daha detaya inebilesin.

1. Tercih ve 2. Tercih teknik direktorun asagi yukari esit seviyede takimlara karsi kullanacagi dizilisler. Bu dizilislerin hangisinin kullanilacagi eldeki oyunculara ve rakibe gore degisebiliyor.

Savunma Dizilisi ise teknik direktorun yonettigi kulupten cok daha guclu rakiplere karsi kullanacagi dizilis tercihi. Yani eger bir teknik direktor ligin en zayif takimini yonetiyorsa, maclarda cogunlugunda bu dizilisi kullanacaktir. Yani bu dizilis skor koruma amacli kullanilan dizilis. Maca baslarken rakip ustunse, teknik direktorler bu dizilisi tercih ederek skoru 0-0'da tutmayi deneyeceklerdir.

Hucum Dizilisi ise teknik direktorun yonettigi kulupten cok daha zayif rakiplere karsi kullanacagi dizilis tercihi. Yani eger bir teknik direktor ligin en kuvvetli takimini yonetiyorsa, maclarin cogunlugunda bu dizilisi kullanacaktir. Tabii geriye dusulen maclarda, skor uretmek ve maci cevirmek icin de kullanilacaktir bu dizilis.

Yazdiklarin ile ilgili bir kac elestiri/farkli gorus:

Abdullah Avci icin kupa maclarinda 442 kullandi yazmissin. Kupa maclarinda Basaksehir genelde kendisinden zayif takimlara karsi oynamasindan dolayi hucum dizilisini kullandigini dusunursek, 442'nin 2. dizilis olmasina gerek yok. Abdullah Avci uzun sure kanatlarin daha onde oldugu ve uc tane merkez orta saha ile oynadigi bir oyun stilini tercih etti. Mossoro'yu takima aldiktan sonra kanatlardan savunmada daha da fazla calismalarini ve Mossoro'nun ikinci forvet olarak oynamasini istedi. Yani bu iki defansif orta sahali 433'u daha dogru bir alternatif dizilis yapiyor. Mevcut kadroda bunu zaman zaman Rotman (ve ayrilmadan once Badji) ve Mahmut'un onunde Emre'yi oynatarak kullaniyor.

Vitor Pereira bence bu sezonun hic bir bolumunde cift defansif orta saha ile oynamadi. Sezon basinda iki santrafor ile oynamaya calisirken Souza iki ceza sahasi icinde gidip gelen oyuncuydu. Daha sonrasinda uclu orta sahaya gecince de Souza bu sekilde oynamaya devam etti. Savunmanin onunde emniyeti saglayan oyuncu hep tek kisiydi. Beklerin gectigimiz sezonlardaki gibi cok fazla ileriye cikmamasi da bu tek defansif orta saha tercihinden kaynaklaniyor bence. Ayrica Pereira oldukca defansif bir oyun anlayisi kullandigi icin oyunculardan hizli bir sekilde geriye donmelerini bekliyor. Yani geride bekle sonra hucuma katil yerine onde konumlan ve pres yap ama gerektiginde top kapmak icin geriye gel anlayisini tercih ettigini dusunyorum.

Mustafa Resit Akcay bence ofansif orta saha kullanmiyor. N'Diaye ligimizin nadir box-to-box tanimi yapilabilecek oyuncularindan. Hem kendi ceza sahasinin onunu supuruyor, hem de rakip ceza alaninin icinde gol ariyor. Bunu yillarca Chelsea'de Lampard yapmisti (her ne kadar iki oyuncunun oyun tarzlari oldukca farkli olsa da).

Hikmet Karaman ozellikle kanat oyuncularini savunma arkasina kacirmayi seven bir teknik direktor. Bu oyunculara genelde cok fazla defansif gorev yuklemiyor (rakip bekini takip etmek disinda) ve bek oyuncularinin rakip ile bire bir oynamasina izin veriyor. 4411 dizilisi ile bu mumkun olmayacaktir. Kanat oyunculari beklerin onune gelip rakip kanat oyuncusunu ikili kapatacaktir. Deniz Kadah yuzunden aslinda bu sezon sol kanadi ML, sag kadadi AMR olarak kullaniyor diyebiliriz bence. Ikinci dizilis ise bence 4123 DOS olmali, ozellikle gecmiste calistirdigi takimlarda bu dizilisi bir cok defa kullandi bence Karaman.

Riza Calimbay hemen hemen her takiminda 3 tane defansif katkisi yuksek orta saha oyunculari ve hucuma yakin kanat oyunculari ile oynayan bir teknik direktor oldu. Kasimpasa'da Scarione'nin varligi onu bundan biraz uzaklastirmis olsa da Riza Calimbay deyince akla bu oyun tarzi geliyor. Hatta sezon sonunda Scarione ayrilip, yerine Riza Calimbay'in tercih ettigi futbola daha uygun bir kanat oyuncusu alinirsa hic sasirmam.

Aykut Kocaman icin 4411 tercihine katilmiyorum. Kocaman da Riza Calimbay gibi uc tane defansif karakterli orta saha ile oynamayi tercih eden bir teknik direktor. Evet nispeten daha zayif takimlara karsi bir oyuncuyu daha ofansif bir mevkide oynatabiliyor ama bence ofansif orta saha kullanilan dizilis hucum dizilisi olmali. Ornegin 4231 Genis. Ancak Kocaman icin bence olmazsa olmazi iki tane defansif orta saha. 4411 ile defansif orta saha kullanilmadigi icin bu dizilisi Kocaman icin dogru bulmuyorum cunku Kocaman takimlarinda orta saha cok nadiren 4 kisi duz cizgi halinde oynuyor. Yani 4411 DOS, 4213 DOS Genis veya 4231 DOS Genis duruma gore mantikli olan 1. ve 2. tercih dizilisler.

Mutlu Topcu'nun elinde oldukca zayif bir kadro oldugunu ve genelde daha kuvvetli takimlara karsi oynadigini goz onunde bulundurursak, 4411 DOS Savunma Dizilisi olabilir.

Hamza Hamzaoglu genelde iki forveti hucum dizilisi olarak kullaniyor bence.

Senol Gunes'in veritabanindaki dizilisleri bence dogruydu. Ozellikle yama cikmadan once bir hayli test edip o dizilisi tercih etmistim. Ozellikle bir kanattaki oyuncunun daha oyun kurucu rolunde (Gokhan veya Quaresma) diger kanattaki oyuncunun ise bitirici rolunde olmasini saglayan bir dizilis tercih etmistim. Senol Gunes icin tercih ettigin 4411 dizilisi ozellikle Atiba'yi verimsizlestiriyor bence.

aytekin79
15.Mart.2016, 18:33
Eline sağlık güzel bir çalışma olacaktır

hknshr
15.Mart.2016, 20:09
perpetua öncelikle zaman ayırıp yorumlarını kattığın için teşekkürler. Antrenör tercihlerinin oyundaki işleyişine senin kadar hakim olmadığım için bazı noktalarda hata yapmış olabilirim. Ama bilmeni isterimki editördeki hazır dizilişlerle birebir aynı taktikleri yansıtmak mümkün değil. Tek tek takım özelinde bahsedeceğim bunlardan. Senin ve diğer arkadaşların katkılarıyla güzel bir çalışma olur umarım.

hknshr
15.Mart.2016, 20:20
Abdullah Avci icin kupa maclarinda 442 kullandi yazmissin. Kupa maclarinda Basaksehir genelde kendisinden zayif takimlara karsi oynamasindan dolayi hucum dizilisini kullandigini dusunursek, 442'nin 2. dizilis olmasina gerek yok. Abdullah Avci uzun sure kanatlarin daha onde oldugu ve uc tane merkez orta saha ile oynadigi bir oyun stilini tercih etti. Mossoro'yu takima aldiktan sonra kanatlardan savunmada daha da fazla calismalarini ve Mossoro'nun ikinci forvet olarak oynamasini istedi. Yani bu iki defansif orta sahali 433'u daha dogru bir alternatif dizilis yapiyor. Mevcut kadroda bunu zaman zaman Rotman (ve ayrilmadan once Badji) ve Mahmut'un onunde Emre'yi oynatarak kullaniyor.

Abdullah Avcı'nın 2. diziliş tercihinde çok kararsız kaldım. Kupa maçlarında sürekli 442 kullandığını ve bu sezon 2 defansif orta sahalı 433'ü çok az kullandığını gözlemledim o yüzden 442'de karar kıldım. Ama bahsettiğin gibi Başakşehir kupada sürekli zayıf takımlarla karşılaştığı için Abdullah Avcı hücum dizilişi olan 442'yi kullanmış olabilir. Mossoro'dan ötürü sevdiği 2 defansif orta sahalı 433'ü pek tercih etmemiş olabilir. O yüzden 2. tercihin 4213 olması daha makul.

hknshr
15.Mart.2016, 20:35
Mustafa Resit Akcay bence ofansif orta saha kullanmiyor. N'Diaye ligimizin nadir box-to-box tanimi yapilabilecek oyuncularindan. Hem kendi ceza sahasinin onunu supuruyor, hem de rakip ceza alaninin icinde gol ariyor. Bunu yillarca Chelsea'de Lampard yapmisti (her ne kadar iki oyuncunun oyun tarzlari oldukca farkli olsa da).

En çok takıldığım hoca Mustafa Akçay'dı. Genelde savunmanın önünde bir defansif orta saha (Musa Çağıran veya Mehmet Güven) birde defansif oyun kurucu (sezonun ikinci yarısını baz alırsak Lawal) kullanıyor. Seninde söylediğin gibi Ndiaye sahayı dikine çok gezen-çok koşan bir oyuncu olduğu için merkez orta sahamı yoksa forvet arkasımı karar veremedim. Ndiaye için yaptığın tanımlama karar vermem için yeterli oldu.

hknshr
15.Mart.2016, 21:07
Hikmet Karaman ozellikle kanat oyuncularini savunma arkasina kacirmayi seven bir teknik direktor. Bu oyunculara genelde cok fazla defansif gorev yuklemiyor (rakip bekini takip etmek disinda) ve bek oyuncularinin rakip ile bire bir oynamasina izin veriyor. 4411 dizilisi ile bu mumkun olmayacaktir. Kanat oyunculari beklerin onune gelip rakip kanat oyuncusunu ikili kapatacaktir. Deniz Kadah yuzunden aslinda bu sezon sol kanadi ML, sag kadadi AMR olarak kullaniyor diyebiliriz bence. Ikinci dizilis ise bence 4123 DOS olmali, ozellikle gecmiste calistirdigi takimlarda bu dizilisi bir cok defa kullandi bence Karaman.

O zaman şöyle dizebiliriz takımı. Dhurgham ML, Ahmet İlhan AMR (bazen Mehmet Akyüz), Koray veya Robin Yalçın sağ defansif orta saha (son dönemde Koray), Sylvestre sol merkez orta saha, Deniz Kadah ise merkez forvet arkası. Ama bu şekilde bir taktik editörde olmadığı için oyuna yansıtmak mümkün değil Hikmet Karaman'ı. En yakın diziliş AMR kullanılan asimetrik 4141 oluyor o zamanda sağ defansif orta saha merkeze, Sylvestre sağ merkez orta sahaya, merkez forvet arkası da sol forvet arkasına kayıyor. Neresinden tutsan elde kalan bir durum.

hknshr
15.Mart.2016, 21:55
Riza Calimbay hemen hemen her takiminda 3 tane defansif katkisi yuksek orta saha oyunculari ve hucuma yakin kanat oyunculari ile oynayan bir teknik direktor oldu. Kasimpasa'da Scarione'nin varligi onu bundan biraz uzaklastirmis olsa da Riza Calimbay deyince akla bu oyun tarzi geliyor. Hatta sezon sonunda Scarione ayrilip, yerine Riza Calimbay'in tercih ettigi futbola daha uygun bir kanat oyuncusu alinirsa hic sasirmam.

Ne kadar haklı olsan da sonuç olarak güncel bir oyun oynamaya çalışıyoruz. Bu yüzden Rıza Çalımbay'ın geçmişte değil şimdilerde Kasımpaşa'da sık kullandığı taktiği baz almamız gerekir. Tercih ettiği ikinci diziliş 433 olabilir ama. Rıza hoca bu sezon merkezde bir adet defansif orta saha, bir adette box to box orta saha kullanıyor. Defansif olan Pavelka savunma önünde sağ iç, daha önde konumlanan Castro sol iç oynuyor. Forvet arkasında ise düz bir üçlü oynuyor. Toparlamak gerekirse DMR-MCL-AMR-AMC-AML gibi bir diziliş çıkıyor ortaya. Tabi editörde ki sabit dizilişlerle bu taktiği de oyuna yansıtamıyoruz. En yakın tercih 4231 DOS veya 4231 Geniş oluyor. Bende dengeyi sağlamak adına 4411 dedim ilk tercihe ama 4231 geniş demek daha mantıklı görünüyor.

*Editördeki sabit dizilişlere kendi tasarımımız olan yeni dizilişleri eklemenin bir yolu var mı? Eğer varsa çok daha gerçekçi antrenör tercihleri ortaya çıkacaktır.

hknshr
16.Mart.2016, 01:47
Aykut Kocaman icin 4411 tercihine katilmiyorum. Kocaman da Riza Calimbay gibi uc tane defansif karakterli orta saha ile oynamayi tercih eden bir teknik direktor. Evet nispeten daha zayif takimlara karsi bir oyuncuyu daha ofansif bir mevkide oynatabiliyor ama bence ofansif orta saha kullanilan dizilis hucum dizilisi olmali. Ornegin 4231 Genis. Ancak Kocaman icin bence olmazsa olmazi iki tane defansif orta saha. 4411 ile defansif orta saha kullanilmadigi icin bu dizilisi Kocaman icin dogru bulmuyorum cunku Kocaman takimlarinda orta saha cok nadiren 4 kisi duz cizgi halinde oynuyor. Yani 4411 DOS, 4213 DOS Genis veya 4231 DOS Genis duruma gore mantikli olan 1. ve 2. tercih dizilisler.

Aslında aynı şeyleri düşünüyoruz ama özellikle ligin ikinci yarısı merkezde kullandığı defansif orta saha sayısı bire düştü Kocaman'ın. Defansif orta sahalardan birini yani Holmen'i box to box olarak daha önde konumlandırıyor ve en uçtaki tek forvetin arkasında gizli forvet rolünde bir oyuncu oynatıyor. Genelde bu oyuncu Traore oluyor. Holmen ve Traore'yle gerçekleşen bu değişimden doğması muhtemel zaafları minimuma indirmek içinde AMR ve AML yerine MR-ML kullanıyor kanatlarda. Sağda klasik kanat oyuncusu rolünde Ömer Ali'yi, solda oyun kurucu rolüne benzer bir rolde Meha'yı oynatıyor. Yani orta alanda diziliş tam olarak şu oluyor. MR-DMR-MCL-ML
Editörde bu seçimi kullanmak mümkün olmadığı için bende düz 4411'de karar kıldım. İki defansif orta sahalı 433 ikinci tercih olabilir.

hknshr
16.Mart.2016, 09:17
Senol Gunes'in veritabanindaki dizilisleri bence dogruydu. Ozellikle yama cikmadan once bir hayli test edip o dizilisi tercih etmistim. Ozellikle bir kanattaki oyuncunun daha oyun kurucu rolunde (Gokhan veya Quaresma) diger kanattaki oyuncunun ise bitirici rolunde olmasini saglayan bir dizilis tercih etmistim. Senol Gunes icin tercih ettigin 4411 dizilisi ozellikle Atiba'yi verimsizlestiriyor bence.

Şenol hocanın Beşiktaş'ta ki orta alan dizilişi için seninle aynı fikirdeyim. Tam olarak veritabanındaki gibi diziliyor sahaya Beşiktaş. Ancak bir sorun var. Oda sağ kanattaki oyuncunun pozisyonu. MR değilde AMR oynuyor sanki. Yani 433 aslında diziliş. Tek fark Sosa MCR değilde AMCR oynuyor. Yukarıda bahsettiğim gibi bu dizilişi de yansıtamıyoruz oyuna. O yüzden 4141 ve 4411 arasında kaldım bende ilk tercihe 4411 ikinciye 4141 dedim.
Taktik seçimleri editörde biraz daha esnek olsa veya yeni dizilişler ekleyebilsek sorun ortadan kalkacak. Böyle bişey yapabilir miyiz?

perpetua
17.Mart.2016, 20:01
O zaman şöyle dizebiliriz takımı. Dhurgham ML, Ahmet İlhan AMR (bazen Mehmet Akyüz), Koray veya Robin Yalçın sağ defansif orta saha (son dönemde Koray), Sylvestre sol merkez orta saha, Deniz Kadah ise merkez forvet arkası. Ama bu şekilde bir taktik editörde olmadığı için oyuna yansıtmak mümkün değil Hikmet Karaman'ı. En yakın diziliş AMR kullanılan asimetrik 4141 oluyor o zamanda sağ defansif orta saha merkeze, Sylvestre sağ merkez orta sahaya, merkez forvet arkası da sol forvet arkasına kayıyor. Neresinden tutsan elde kalan bir durum.

Merkezdeki kaymalara cok kafayi takma. Merkezi oyuncular olduklari icin duruma gore her iki tarafa da kayarlar, duz hat uzerinde oynamazlar.

perpetua
17.Mart.2016, 20:03
Ne kadar haklı olsan da sonuç olarak güncel bir oyun oynamaya çalışıyoruz. Bu yüzden Rıza Çalımbay'ın geçmişte değil şimdilerde Kasımpaşa'da sık kullandığı taktiği baz almamız gerekir. Tercih ettiği ikinci diziliş 433 olabilir ama. Rıza hoca bu sezon merkezde bir adet defansif orta saha, bir adette box to box orta saha kullanıyor. Defansif olan Pavelka savunma önünde sağ iç, daha önde konumlanan Castro sol iç oynuyor. Forvet arkasında ise düz bir üçlü oynuyor. Toparlamak gerekirse DMR-MCL-AMR-AMC-AML gibi bir diziliş çıkıyor ortaya. Tabi editörde ki sabit dizilişlerle bu taktiği de oyuna yansıtamıyoruz. En yakın tercih 4231 DOS veya 4231 Geniş oluyor. Bende dengeyi sağlamak adına 4411 dedim ilk tercihe ama 4231 geniş demek daha mantıklı görünüyor.

*Editördeki sabit dizilişlere kendi tasarımımız olan yeni dizilişleri eklemenin bir yolu var mı? Eğer varsa çok daha gerçekçi antrenör tercihleri ortaya çıkacaktır.

Farkli tasarim eklemek mumkun degil.

Mevcudu yansitmak icin 4231 DOS ve 4411 DOS belki de en uygun dizilisler olur. Ancak 1. veya 2. tercihlerden birisi bence 3 merkez orta sahali bir dizilis olmali.

hknshr
18.Mart.2016, 00:06
Farkli tasarim eklemek mumkun degil.

Mevcudu yansitmak icin 4231 DOS ve 4411 DOS belki de en uygun dizilisler olur. Ancak 1. veya 2. tercihlerden birisi bence 3 merkez orta sahali bir dizilis olmali.

Merkezdeki kaymalara takılmazsak eğer Rıza Çalımbay'ın ilk tercihi 4231 Geniş, 2. tercihi 4123, savunma tercihide 4231 DOS olmalı. Yapay zeka ilk tercih olan 4231 Genişte merkezdeki bir oyuncuyu dengeyi sağlamak adına illaki defansif bir rolle oynatacaktır diye düşünüyorum.

hknshr
18.Mart.2016, 01:07
Bazı antrenörlerle ilgili de fikirlerini almak isterim.
Cihat Arslan'ın veri tabanındaki ilk tercihi 4411. Fakat şu an merkezde 3 orta alan oyuncusu kullanıyor ve bu oyuncular genelde Merter-N'Guemo-Custodio (3 defansif karakterli oyuncu) oluyor. Yeni transfer Soner'de zaman zaman 11'de başlıyor. Kanat forvet olarakta Sami ve Vaz Te oynuyor. Kafamı kurcalayan şey orta 3'lünün 2-1 mi yoksa 1-2 gibi mi dizildiği? Gözlemlediğim kadarıyla Merter savunma önündeki 1'i, N'Guemo ve Custodio'da öndeki 2'yi oynuyor. Ama bu seferde öndeki 2'linin merkez orta saha değerleri yetersiz kalıyor. Bilemedim benmi yanlış yorumladım.
Diğer belirsizlik ise İbrahim Üzülmez'de. Selçuk-Skulason-Hleb 3'lüsüyle kurguluyor orta alanı. Hleb'de aynı Ndiaye gibi ne tam merkez nede tam forvet arkası. Ayrıca Selçuk ve Skulason savunma önünde yan yanamı konumlanıyor yoksa Skulason biraz daha öndemi onu tam çözümleyemedim. Sanki Skulason daha önde.

hknshr
18.Mart.2016, 01:42
Merkezdeki kaymalara cok kafayi takma. Merkezi oyuncular olduklari icin duruma gore her iki tarafa da kayarlar, duz hat uzerinde oynamazlar.

Ayrıca bu dediğinden yola çıkarak Aykut Kocaman'a kesin olarak ilk tercih 4411 giricem. Çünkü 41311 Geniş Alan diye bir diziliş yok editörde. E kaymalarda pek önemli değilse en mantıklı ilk tercih 4411. İkincisi 4213, defansif tercih 4411 DOS, hücum tercihi ise 442. Forvet arkası kullanılan taktik ısrarım gizli forvet oynayan Traore'den ötürü. İlk tercihte defansif orta sahalı bir diziliş tercih etmeyişimde Kocaman'ın defansif orta sahadan ziyade box to box rolünü daha çok sevmesinden. Holmen'i kast ediyorum. Hatırlayalım Fenerbahçe'den ayrılmadan önceki ilk işi Holmen'i kadroya katmaktı ama birlikte çalışmak ancak Konya'da nasip oldu. Ayrıca Kocaman'ın defansif orta saha ısrarıda bence Fenerbahçe'deki kanat forvetlerin aslında safkan kanat oyuncusu olmayışından yani kanatların defansif yardım eksikliğinden kaynaklanıyordu. Şimdi ise durum farklı. Ömer Ali ve Meha özellikle merkezi sıkıştırıp alanı çok iyi daraltıyorlar.Yorumlarını okuduktan sonra Konya'nın son 3-4 maçını dikkatlice izledim takım özellikle savunmada düz hat şeklinde 4411-442 gibi pozisyon alıyor. Hücum dizilişine 442 demem hem bu yüzden hemde bazen Bajic-Rangelov ikilisinin yan yana oynamasından.

Nocna Mora
18.Mart.2016, 08:18
Fikir paylaşımı yamayı kaliteştiriyor gördüğüm kadarıyla. Yaptığın yama üzerinden transfer update'i yapabilirim eğer uygun olursa. :)

hknshr
18.Mart.2016, 08:50
Fikir paylaşımı yamayı kaliteştiriyor gördüğüm kadarıyla. Yaptığın yama üzerinden transfer update'i yapabilirim eğer uygun olursa. :)

Transfer update'i derken hocam :)

Nocna Mora
18.Mart.2016, 09:10
Yaza. Senin değişiklere de yer verebirim uyarsa sana da.

hknshr
18.Mart.2016, 13:21
Yaza. Senin değişiklere de yer verebirim uyarsa sana da.

Aynen güzel çalışma olur. Forma numaralarından kontrat sürelerine, maaşlardan kiralık anlaşmalara kadar hepsini yapman lazım ama :)

perpetua
18.Mart.2016, 14:18
Bazı antrenörlerle ilgili de fikirlerini almak isterim.
Cihat Arslan'ın veri tabanındaki ilk tercihi 4411. Fakat şu an merkezde 3 orta alan oyuncusu kullanıyor ve bu oyuncular genelde Merter-N'Guemo-Custodio (3 defansif karakterli oyuncu) oluyor. Yeni transfer Soner'de zaman zaman 11'de başlıyor. Kanat forvet olarakta Sami ve Vaz Te oynuyor. Kafamı kurcalayan şey orta 3'lünün 2-1 mi yoksa 1-2 gibi mi dizildiği? Gözlemlediğim kadarıyla Merter savunma önündeki 1'i, N'Guemo ve Custodio'da öndeki 2'yi oynuyor. Ama bu seferde öndeki 2'linin merkez orta saha değerleri yetersiz kalıyor. Bilemedim benmi yanlış yorumladım.
Diğer belirsizlik ise İbrahim Üzülmez'de. Selçuk-Skulason-Hleb 3'lüsüyle kurguluyor orta alanı. Hleb'de aynı Ndiaye gibi ne tam merkez nede tam forvet arkası. Ayrıca Selçuk ve Skulason savunma önünde yan yanamı konumlanıyor yoksa Skulason biraz daha öndemi onu tam çözümleyemedim. Sanki Skulason daha önde.

Cihat Arslan bence 2+1 ile kuruyor orta sahayi.

2+1 ile 1+2'yi ayiristirmanin yolu bence:

2+1'de iki defansif orta saha oyuncusu sahayi ortadan ikiye bolerek savunma yapar. Sol defansif orta saha merkezden sol tac cizgisine kadar sorumludur, sag defansif orta saha merkezden sag tac cizgisine kadar sorumludur. +1 ise merkezi kapatirken, her iki yone de kayar.

1+2'de tek defansif orta saha iki tac arasindaki bolgeden sorumlu olur. Ama sorumlu oldugu bolgenun uzunlugu daha kisa olur. Yani topun oldugu yere dogru kayma yapar. Ondeki iki oyuncu ise sahayi eninden ikiye bolerek paylasir.

Bu ikisi arasindaki bir diger fark da hucumda.

1+2'de Sag ic oyuncusu sag kanat ile santraforun arasina, sol ic oyuncusu sol kanat ile santraforun arasina, merkezdeki defansif orta saha ise bunlarin arasina gelmek durumunda. Yani hucumda sahanin uzun tarafi uzerinde beraberce gidip gelmek zorundalar. Boylece mesela sag ic, daha geride sag bek ve cizgide daha onde sag kanat bir ucgen olusturabilir.

2+1'de ise iki defansif orta saha daha sabit kalip, merkezdeki orta sahanin serbest dolasmasina izin verir. Iki defansif orta sahanin varligi savunma guvenligini sagladigi icin bu bek oyuncularinin da hucuma daha fazla destek verebilmesine izin verir. Kanat oyuncusunun biraz iceriye girmesiyle beraber ileriye cikan bek oyuncusu genisligi saglar.

Dizilis 2+1 olsa da, iki defansif orta saha oyuncusunun gorevi ayni olmayacaktir. Birisi biraz daha one kirilip oynarken, digeri biraz daha geride kalarak savunmanin onunu supurecektir. Bu da oyuncu rollerinin farkliligi. Genelde bir tane geride bekleyen bir tane de daha onde basan oyuncu tercih edilir. Mesela Defansif Orta Saha ve Serbest Oyun Kurucu (ornegin Mehmet Topal ve Emre Belozoglu, Merter ve Custodio gibi) veya Defansif Oyun Kurucu ve Savasci Orta Saha (ornegin Mehmet Guven ve Lawal) gibi.

Ibrahim Uzulmez bence Selcuk Sahin'i oyun kurucu olarak, Skulasson'u ise savasci orta saha olarak kullaniyor. Selcuk bu gorevi dusununce ilk akla gelen olmasa da mevcut kadronun ve oyun anlayisinin icinde bu ise en uygun oyuncu gibi gorunuyor cunku top dagitimi cok iyi olmasa da pozisyon disiplini yuksek bir oyuncu.

hknshr
18.Mart.2016, 15:04
Ibrahim Uzulmez bence Selcuk Sahin'i oyun kurucu olarak, Skulasson'u ise savasci orta saha olarak kullaniyor. Selcuk bu gorevi dusununce ilk akla gelen olmasa da mevcut kadronun ve oyun anlayisinin icinde bu ise en uygun oyuncu gibi gorunuyor cunku top dagitimi cok iyi olmasa da pozisyon disiplini yuksek bir oyuncu.

Yani savunma önününü 2 oyuncu ile kapatıyor. Peki Hleb (yada İrfan) önlerinde mi yoksa daha önde forvet arkasında mı konumlanıyor?

Nocna Mora
18.Mart.2016, 17:28
Aynen güzel çalışma olur. Forma numaralarından kontrat sürelerine, maaşlardan kiralık anlaşmalara kadar hepsini yapman lazım ama :)

Bir başlıkla ya da özel mesajla bana yazabilirsen değişiklikleri yanstırım hepsini :)

perpetua
18.Mart.2016, 18:03
Yani savunma önününü 2 oyuncu ile kapatıyor. Peki Hleb (yada İrfan) önlerinde mi yoksa daha önde forvet arkasında mı konumlanıyor?

Bence mac icinde duruma gore degisiyor.
Skor ararken daha onde, maci tutmaya calisirken daha geride.
Ayrica bence Djalma da biraz daha cok destek goreviyle veya MR olarak, Stancu ise daha cok hucum goreviyle AML olarak oynuyor. Yani AML'li asimetrik bir dizilis de dusunulebilir.

hknshr
18.Mart.2016, 18:10
Bence mac icinde duruma gore degisiyor.
Skor ararken daha onde, maci tutmaya calisirken daha geride.
Ayrica bence Djalma da biraz daha cok destek goreviyle veya MR olarak, Stancu ise daha cok hucum goreviyle AML olarak oynuyor. Yani AML'li asimetrik bir dizilis de dusunulebilir.

Bende düşündüm asimetrik 4141 fakat Djalma'nın MR pozisyon değeri yetersiz yapay zeka oynatmaz MR'de. O yüzden 4231 DOS ilk tercih, 4213 savunma tercihi (maçı tutmaya çalışırken Hleb daha geride demen işimi kolaylaştırdı) olacak. İkinci tercih için 4123 düşünüyorum.

perpetua
18.Mart.2016, 18:53
Djalma'nin mevkisine biraz ayar cekmek lazim o zaman. Porto'da sag bek de oynatilmisti bir ara.

hknshr
18.Mart.2016, 19:20
Bitti sayılır. Gözden geçirmem gereken 5 takım var. Trabzon, Eskişehir, Mersin, Antep ve Galatasaray. Hatta Galatasaray için biraz beklemeyi düşünüyorum. Malum Riekerink geldi takımın başına. Bazı hocalarında defansif tercihlerinde kararsız kaldım. Jose Morais ve Mustafa Akçay.

hknshr
18.Mart.2016, 22:28
Ömer abi Hikmet Karaman tamamen 442'ye dönmüş durumda. İlk tercih 442 giricem ne diyosun?

perpetua
18.Mart.2016, 22:53
Ömer abi Hikmet Karaman tamamen 442'ye dönmüş durumda. İlk tercih 442 giricem ne diyosun?

Akhisar karsisinda galibiyete oynuyor.

Hikmet Karaman hucum egilimi zaten oldukca yuksek bir teknik direktor. Zaten genelde es kalitede takimlara karsi ofansif oyun oynayacaktir. Bu da hucum dizilisini bu tip maclarda veya macin gidisine gore secme ihtimali yuksek. Yani 442/424 denemeleri olmasi sasirtici degil. Yanilmiyorsam zaten hucum dizilisi 424.

Tabii bu tercihte net bir santraforunun olmamasini gerekce gosterebiliriz bence.

hknshr
20.Mart.2016, 18:02
perpetua
Ömer abi Hamza Hamzaoğlu, Mesut Bakkal ve Rıza Çalımbay şu an tam olarak ne oynatıyor inan çıkamadım işin içinden. Hamza hoca kanatlarda genelde Sercan, Deniz ve Cucak 3'lüsünden 2'sini (bu yüzden AMR-AML içeren bir tercih olması gerektiğini düşünüyorum), merkezde ise bir defansif bir ofansif (veya dengeli) oyuncu, no 10 olarak ise Batalla'yı kullanıyor. Mesut Bakkal'da aynı şekilde solda Beykan'ı, sağda Tanase'yi oynatıyor yani AMR-AML olarak. Merkezde bir defansif bir dengeli oyuncu kullanıyor. Atıf ise trequartista. Rıza hocayı konuşmuştuk ama ben tatmin olamadım. AML-AMC-AMR'den eminim. Merkez kafamı karıştırıyor. Defansif orta saha mı, merkez orta saha mı? 3'üne de 4231 Geniş ilk tercih düşünüyorum ama emin olamıyorum.

Nocna Mora
20.Mart.2016, 20:53
4-2-3-1 bence de

hknshr
21.Mart.2016, 02:05
4-2-3-1 bence de

4231 fakat, oyundakiyle ligimizdeki teknik adamların kullandığı 4231 arasında çok fark var. Mesela çoğu takımın hocası en az 1 tane defansif orta saha oynatıyor. Yani aslında dizilişlerin çoğu asimetrik. Ama editördeki hazır taktiklerde bulunan asimetrik dizilişlerden değil. Hangi hoca 2 tane merkez orta saha 3 tanede ofansif orta saha ile maça çıkar ki? İntihar olur bu. Futbol boşluk oyunu. Boşluğu bulan takım cezayı keser. 4231 Geniş dizilişi de bence boşluk vermeye en müsait diziliş. Ama yapacak bişey olmadığı için çaresizlikten seçiyorum. Hazır taktiklerin daha esnek bir hal alması gerekiyor editörde. Oyunun içinde kendi menajer profilimizi oluştururken seçtiğimiz favori diziliş kısmındaki gibi bir esneklik sorunları minimuma indirir. Ayrıca oyuncu mevkilerinin daha iyi incelenmesi gerekiyor. Mesela Djalma'nın MR değerinin en az 16 olması gerekiyor. Aynı şekilde Ali Çamdalı'nın MC değeride. Daniel Larson sezon başından beri Antep'te ML oynuyor adamın ML değeri 10. Valla editörle uğraşmaktan oyun oynayamıyorum.

perpetua
21.Mart.2016, 14:28
Hamzaoglu'nun zaten oldukca ofansif bir oyun anlayisi var. Yani 4411 kullansa bile kanatlar cok daha ileriye donuk oynayacaktir zaten.
Dizilis olarak da bence 4411 ile 4231 Genis arasinda macina gore degisiyor (zaten veritabaninda da 1. dizilis 4411, 2. dizilis 4231 Genis).
Savunma dizilisini 4411 DOS yapmisiz. Bu da bence uyuyor, gerek Bursaspor'da Batalla'yi kullanmasi, gerek Galatasaray'da Sneijder'i kullanmasi, gerek Akhisar'da Bruno'yu burada kullanmasi.
Hucum dizilisi ise ikinci santraforu oyuna alip, Galatasaray'da Sneijder'i sola veya merkez ikiliye yerlestirdigi donemler dusunuluebilir. Yani senin 2. dizilis olarak dusundugun 442 bence skor arandigi zaman veya zayif rakiplere karsi kullanilan 442/424 tipi bir dizilis.

Riza Calimbay'in su anda Kasimpasa'da kullandigi dizilis ise bence gecici bir dizilis.
Mersin'de Murat Ceylan, Oktay Delibalta (veya Loret Sadiku) ve Abdul Khalili orta sahasi. Kanatlarda Nakoulma ve Pedriel (zorlu maclarda Guven Varol).

Rize'de Kivanc, Sylvestre ve Kagan (veya Cernat - sonra Lua Lua). Kanatlarda Tevfik Kose ve Hursut, Cenk Ahmet, Sercan, Umit Korkmaz'dan birisi.

Sivasspor'da merkezde Kadir Bekmezci, Adem Kocak (veya Mehmet Nas) ve Erman Kilic. Kanatlarda Aatif ve Grosicki.

Eskisehirspor'da merkezde Bulent Ertugrul (veya Ragip Basdag), Doga Kaya ve Alper Potuk (Sezer Ozturk). Kanatta Bulent Kocabey.

Yani Riza Calimbay gecmiste calistirdigi takimlarda orta sahanin onunde Scarione gibi bir ikinci forvet degil, orta saha tandansli ve mucadeleci bir oyuncu kullanan bir teknik direktor. Bunu genelde mecbur kaldigi icin degil, kullanacagi kadroyu kurma konusunda israrci oldugu icin tercih eden bir teknik direktor bence.

Kasimpasa'da bence bu israri gosteremedi ve bu nedenle bu tercihi yapamadi cunku elinde kanatta oynayan ofansif gucu bir hayli yuksek oyuncu yok (Grosicki, Aatif, Nakoulma gibi). Bu nedenle de bence Kasimpasa'da kanatlardan daha fazla savunma isteyerek hucumda Scarione'den yararlanmak durumunda kaldi. Ancak bu konuda cok da basarili degil cunku Scarione'nin ozellikle bu sezon skora katkisi oldukca sinirli (cunku Scarione daha cok ver-kac oynayan ve kalabalik hucumda daha etkili olan bir oyuncu, bire bir pozisyonlarda fiziksel ustunlugu olmayan bir oyuncu).

Calimbay merkezi saglam tutmak icin Scarione'yi kanatta da denedi (yanilmiyorsam Fenerbahce macinda sag kanatta oynatmisti) ancak verim alamadi. Veya belki de Scarione kanatta oynamak istemiyor.

Yani eger bu sezon icin bir dizilis secilecekse bence bu 4411 olmali. Ancak daha uzun vaadede bence Riza Calimbay merkezde Scarione'den daha defansif bir oyuncu tercih edip, hucum gucu cok daha kuvvetli bir kanat oyuncusu transfer etmeye calisacaktir. Gectigimiz yillarda kanatlarda oynayan Tunay ve Adem gibi oyuncularin gol/asist sayilarinin bu sezon bir hayli dusmesini de bence savunmada onlardan beklentinin artmasina ve kaleden daha uzak kalmalarina baglayabiliriz.

Yani burada bir tercih sozkonusu.
2015-16 sezonundaki tercihi dogru yansitmak icin 1. dizilisi 4411 yapip, ilerleyen sezonlarda Riza Calimbay'in 4411 ile devam etmesi mi?
Yoksa 4213'u birinci, 4411'i 2. dizilis yapip, mevcut sezonda Scarione'yi kullanmak yapay zeka'nin Riza Calimbay'a 4411'i kullandirtmasini umut etmek mi?

Benim bakis acimdan oyunun uzun vaadede (yani ilerleyen sezonlarda) daha gercekci islemesi, kisa donemde ortaya cikabilecek tuhafliklardan daha onemli. Bu nedenle benim tercihim 2. tercih olur. Ancak 1. tercihi, cok katilmasam da, anlayisla karsilarim.

Sirf bu tip durumlar nedeniyle teknik direktorlere 5. bir dizilis (mevcut sezonda kullanilan dizilis) eklenmesini istemistim. Boylece teknik direktorlerin uzun vadeli tercihlerini degistirmeden, kisa donemi yansitma firsatimiz olurdu. Ancak bu henuz veritabanina ve oyuna eklenmis bir ozellik degil.

Mesut Bakkal Sivas'a geldikten sonra maclarini izlemedim. Bu nedenle mevcut oyun anlayisi uzerine pek yorum yapamam. Ancak Mesut Bakkal genelde takimlari sezon ortasinda aldigi icin elindeki kadroya gore 4411, 4123, 4411 DOS, 4231 Genis vs. gibi dizilisleri tercih edebilen esnek ve ozellikle rakibe gore takim cikartmaya calisan (ve bunda oldukca basarili olan) bir teknik direktor. Bu nedenle mevcut kadroya hangi dizilis uygunsa onun tercih edilmesinde bir mahzur gormuyorum.

hknshr
21.Mart.2016, 20:32
Hamzaoglu'nun zaten oldukca ofansif bir oyun anlayisi var. Yani 4411 kullansa bile kanatlar cok daha ileriye donuk oynayacaktir zaten.
Dizilis olarak da bence 4411 ile 4231 Genis arasinda macina gore degisiyor (zaten veritabaninda da 1. dizilis 4411, 2. dizilis 4231 Genis).
Savunma dizilisini 4411 DOS yapmisiz. Bu da bence uyuyor, gerek Bursaspor'da Batalla'yi kullanmasi, gerek Galatasaray'da Sneijder'i kullanmasi, gerek Akhisar'da Bruno'yu burada kullanmasi.
Hucum dizilisi ise ikinci santraforu oyuna alip, Galatasaray'da Sneijder'i sola veya merkez ikiliye yerlestirdigi donemler dusunuluebilir. Yani senin 2. dizilis olarak dusundugun 442 bence skor arandigi zaman veya zayif rakiplere karsi kullanilan 442/424 tipi bir dizilis.

Riza Calimbay'in su anda Kasimpasa'da kullandigi dizilis ise bence gecici bir dizilis.
Mersin'de Murat Ceylan, Oktay Delibalta (veya Loret Sadiku) ve Abdul Khalili orta sahasi. Kanatlarda Nakoulma ve Pedriel (zorlu maclarda Guven Varol).

Rize'de Kivanc, Sylvestre ve Kagan (veya Cernat - sonra Lua Lua). Kanatlarda Tevfik Kose ve Hursut, Cenk Ahmet, Sercan, Umit Korkmaz'dan birisi.

Sivasspor'da merkezde Kadir Bekmezci, Adem Kocak (veya Mehmet Nas) ve Erman Kilic. Kanatlarda Aatif ve Grosicki.

Eskisehirspor'da merkezde Bulent Ertugrul (veya Ragip Basdag), Doga Kaya ve Alper Potuk (Sezer Ozturk). Kanatta Bulent Kocabey.

Yani Riza Calimbay gecmiste calistirdigi takimlarda orta sahanin onunde Scarione gibi bir ikinci forvet degil, orta saha tandansli ve mucadeleci bir oyuncu kullanan bir teknik direktor. Bunu genelde mecbur kaldigi icin degil, kullanacagi kadroyu kurma konusunda israrci oldugu icin tercih eden bir teknik direktor bence.

Kasimpasa'da bence bu israri gosteremedi ve bu nedenle bu tercihi yapamadi cunku elinde kanatta oynayan ofansif gucu bir hayli yuksek oyuncu yok (Grosicki, Aatif, Nakoulma gibi). Bu nedenle de bence Kasimpasa'da kanatlardan daha fazla savunma isteyerek hucumda Scarione'den yararlanmak durumunda kaldi. Ancak bu konuda cok da basarili degil cunku Scarione'nin ozellikle bu sezon skora katkisi oldukca sinirli (cunku Scarione daha cok ver-kac oynayan ve kalabalik hucumda daha etkili olan bir oyuncu, bire bir pozisyonlarda fiziksel ustunlugu olmayan bir oyuncu).

Calimbay merkezi saglam tutmak icin Scarione'yi kanatta da denedi (yanilmiyorsam Fenerbahce macinda sag kanatta oynatmisti) ancak verim alamadi. Veya belki de Scarione kanatta oynamak istemiyor.

Yani eger bu sezon icin bir dizilis secilecekse bence bu 4411 olmali. Ancak daha uzun vaadede bence Riza Calimbay merkezde Scarione'den daha defansif bir oyuncu tercih edip, hucum gucu cok daha kuvvetli bir kanat oyuncusu transfer etmeye calisacaktir. Gectigimiz yillarda kanatlarda oynayan Tunay ve Adem gibi oyuncularin gol/asist sayilarinin bu sezon bir hayli dusmesini de bence savunmada onlardan beklentinin artmasina ve kaleden daha uzak kalmalarina baglayabiliriz.

Yani burada bir tercih sozkonusu.
2015-16 sezonundaki tercihi dogru yansitmak icin 1. dizilisi 4411 yapip, ilerleyen sezonlarda Riza Calimbay'in 4411 ile devam etmesi mi?
Yoksa 4213'u birinci, 4411'i 2. dizilis yapip, mevcut sezonda Scarione'yi kullanmak yapay zeka'nin Riza Calimbay'a 4411'i kullandirtmasini umut etmek mi?

Benim bakis acimdan oyunun uzun vaadede (yani ilerleyen sezonlarda) daha gercekci islemesi, kisa donemde ortaya cikabilecek tuhafliklardan daha onemli. Bu nedenle benim tercihim 2. tercih olur. Ancak 1. tercihi, cok katilmasam da, anlayisla karsilarim.

Sirf bu tip durumlar nedeniyle teknik direktorlere 5. bir dizilis (mevcut sezonda kullanilan dizilis) eklenmesini istemistim. Boylece teknik direktorlerin uzun vadeli tercihlerini degistirmeden, kisa donemi yansitma firsatimiz olurdu. Ancak bu henuz veritabanina ve oyuna eklenmis bir ozellik degil.

Mesut Bakkal Sivas'a geldikten sonra maclarini izlemedim. Bu nedenle mevcut oyun anlayisi uzerine pek yorum yapamam. Ancak Mesut Bakkal genelde takimlari sezon ortasinda aldigi icin elindeki kadroya gore 4411, 4123, 4411 DOS, 4231 Genis vs. gibi dizilisleri tercih edebilen esnek ve ozellikle rakibe gore takim cikartmaya calisan (ve bunda oldukca basarili olan) bir teknik direktor. Bu nedenle mevcut kadroya hangi dizilis uygunsa onun tercih edilmesinde bir mahzur gormuyorum.

Eline sağlık abi. Çok yardımcı oldun.

Nocna Mora
22.Mart.2016, 00:06
Yamanın bitmesini bekliyorum. Yamayı bitirince, bu pozisyon değişiklikleri, değer değişiklikleri, Djalma şu bu onları yapacağım. Eksik yapılan unutulan şeyleri update cıkaracagım.

extensor
29.Nisan.2016, 05:29
Hamzaoğlu'nun yapmayı sevdiği dizilişlerden biri 4-2-3-1'deki 3'lünün bitişik ve ters ayaklı olması. GS'a ilk geldiğinde Umut önde arkasında Burak, solda Sneijder, sağda Emre yapıp Umut ve Burak'tan seken topları bu çabuk ve kısa adamlarla toplamak ve bekleri Sabri-Telles'i oyuna katmak istemişti.

Bursaspor'da da bir iki maçta (Örn: Rizespor maçı) Necid önde arkasında Deniz, solda Sneijder gibi Batalla sağda da Dzsudzsak'ı kullandı. Bekleri de Aziz ve Erdem öne çıkarttı. Bu taktikten oldukça verim almasına karşın nedense pek sık kullanmıyor bu arada.