PDA

View Full Version : Tek Forvet

hyuga10
29.Mart.2016, 11:46
Kullandığım taktiklerin çoğu tek forvet ve genelde Sahta veya Yardımcı Forvet kullanılıyor hazır taktiklerde, sizce neden böyle bir seçim var veya tek forvet kullanırken siz hangi rolü neden seçiyorsunuz? Mesela elimde mükemmel bir forvet olsa bile verim alamadığım oluyor, oyuncu rollerini uygun seçmek gerektiğini düşünüyorum ve bu yüzden düzenleme yapmak istiyorum takımıma.

kenanfener
29.Mart.2016, 12:39
Benim oyun planım tamamen kanattan ataklar üzerine iyi bekler vede kanat oyuncuların varsa forveti çok iyi besliyorlar benim forvetim fırsatçı golcü rolünde leblebi gibi atıyor aynı takımda 3 sezon arka arkaya farklı forvetlerden gol kralı çıkardım çünkü her sezon sonu en az 30 m ye satıyorum yenisini alıyorum :)

hyuga10
29.Mart.2016, 13:21
İşin garibi benim forvetler de kazma gibi ya da taktiksel hatalar var, şu ana kadar gördüğüm çoğu taktik IF(des) ve OB veya SB hücum kullanıyo, kanatlar defansın arasında kayboluyo, bekler orta yapmayı deniyo, gol olursa oluyo olmazsa zaten bomboş zaten :D
Forvet de genelde SF, YRD des veya Komple des denk geldim, Yaratıcı veya Fırsatçı nadir görüyorum artık.

kenanfener
29.Mart.2016, 14:34
valla benim bekler ve kanatlar çok iyi iş yapıyor o yüzden forvete topa dokunmak kalıyor sadece ondan çok atıyor ben şahsen en çok fırsatçı golcüden verim aldım bu taktikle sanada kanat ağırlıklı oyunu öneririm benim gördüğüm en çok işleyen taktik bu fmde

Tedesco
30.Mart.2016, 13:55
Ben çift forvet kullanıyorum ikiside sahte forvet formatında. internetten kayıtlı buldum. bayada gol atıyorlar valla.

playeray
30.Mart.2016, 18:45
Ben fırsatçı veya yaratıcı oynatıyorum destekli forvet rollerinden hiç fayda görmedim

hyuga10
31.Mart.2016, 17:17
En son denediğim taktikte forvetim atmasına atıyor, ama bu sefer hücum ağırlıklı oynadığımızdan rakip kanatlar ve bekler de çoşuyor :)

Bir de kanatlar IF destek %100 verim gösteriyor ama ben genelde KO destek oynatıyorum, IF bazlı taktiklerde beklere çok bel bağlanıyor ve sorun olabilir bence.

Mamadou
03.Nisan.2016, 02:20
Forvet oyuncusuna verilen en iyi rol fırsatçı forvet. Ama gidip Benteke'yi bu rolde oynatamazsın.

hyuga10
03.Nisan.2016, 21:30
Şimdi mesela şöyle de sorayım o zaman ben genelde Yaratıcı Forvet oynatmayı severim, ama çift forvet oyununda 2 tane yaratıcı fazla geliyor. Mesela Tottenham ile yeni save açtım, Lukaku ve Gabigol'u transfer ettim. Elimdeki taktikte 1 YF, 1 SF var. Lukaku Yaratıcı Kane SF veya Gabigol oynuyorsa SF Gabigol diğerlerinden biri YF oynuyor. SF olarak bir tek Gabigol'den verim alabiliyorum zaten. Milletin taktiğine bakıyorum bazen ben de deniyorum 2 SF oynatıyor. Kanatlarda Zivkovic, Candreva, SFlerde Gabigol ve Berardi oynatıyor adam. Lazio'yla oynuyor 2016 veya 2017 senesinde bi bakıyorum Berardi 35 küsür atmış Gabigol 25 küsür falan. Zivkovic ve Candreva da atmış bayağı vs. Ben SF oynatıyor hiç verim alamıyorum kimi denersem deneyeyim. Lukaku ve Kane %100 verimle Pivot Santrafor oynar diyor ama Pivot Santrafor da hiç verimli değil ki oyunda. Komple de denedim o biraz daha verimli, ama YF gibisini görmedim tabi çift YF de olmuyor bence.

Mamadou
28.Mayıs.2016, 02:46
@hyuga10

Çift forvet oynatırken kilit nokta bence iki forvet oyuncusundan birine destek rolü vermek. İkisine birden hucum rolü verdiğin zaman 4-4-2'den pek verim alamıyorsun. 4-2-3-1 dizilişinde bile forvetin arkasında oynayan üçlüye adamsan destek rolü vermede takım savunması nasıl pertliyor. 4-4-2'de bu kaçınılmaz.

LifeYourself
04.Haziran.2016, 20:20
Burak Yılmaz varsa tek forvette Yaratıcı veya fırsatçı, Drogba gibi adamlar varsa komple forvet(D) oynatırım genelde

La BruJiTa
07.Haziran.2016, 19:59
yahu bir arkadaşımla beraber Gabriel Barbosa yı karşılaştırıyoruz. O Tottenham ben RBL ile oynuyorum...Gabigol ikimizde de tek forvet ve Fırsatçı Golcü olarak oynuyor...Bende sezonda 15 golü zor atarken adamda 50 golü geçiyor bazen...ikimizinde sistemi 4-2-3-1...tamam takım talimatları,oyun içi dokunuşlar falan anlarımda bu kadar uçurum bana garip geliyor...İşin garip tarafı 2 yıl önce CArlos Fierro,geçen yılda Lukaku da aynı şeyleri yaşadık....Adamlar bana gelince basireti bağlanıyor resmen....Lukaku gibi adamın 40 maçta 5 golü oldduğunu bilirim ben ya...

aytekin79
08.Haziran.2016, 22:33
yahu bir arkadaşımla beraber Gabriel Barbosa yı karşılaştırıyoruz. O Tottenham ben RBL ile oynuyorum...Gabigol ikimizde de tek forvet ve Fırsatçı Golcü olarak oynuyor...Bende sezonda 15 golü zor atarken adamda 50 golü geçiyor bazen...ikimizinde sistemi 4-2-3-1...tamam takım talimatları,oyun içi dokunuşlar falan anlarımda bu kadar uçurum bana garip geliyor...İşin garip tarafı 2 yıl önce CArlos Fierro,geçen yılda Lukaku da aynı şeyleri yaşadık....Adamlar bana gelince basireti bağlanıyor resmen....Lukaku gibi adamın 40 maçta 5 golü oldduğunu bilirim ben ya...

Taktik dizilişiniz aynı da olsa nasıl bir sistemle oynadığınız da önemli. Forveti ne kadar besliyorsun ona bakmak lazım

ozan42
11.Haziran.2016, 11:04

2 farklı kişinin aynı oyuncudan farklı verim almanızın birçok nedeni var bunlardan biri rolünü verdiğiniz oyuncunun etrafındaki oyuncu rolleri. Nasıl mı ? şöyle anlatayım;

Diyelim siz Gabriel Barbosaya 'Fırsatçı Golcü" rolünü verdiniz.Bildiğimiz üzere Fırsatçı golcünün oyun içindeki tercihlerinden en önemlisi savunma arkasına kaçarak gol bulmasıdır.Haliyle bu tercihi yapan bir oyuncunun en ihtiyaç olduğu şey savunma arkasına atılan yaratıcı paslar olacaktır.Siz Fırsatçı Golcü rolünü verdiğiniz forvetinizin etrafındaki oyunculara 'İçeri Kateden' Kanat oyuncuları rolleri verirseniz bu forvetinizin verimini azaltacaktır.Eğer kanatlarınız içeri kat eden profiline yakın ise forvetinize 'Sahte Forvet' rolünü verirseniz hem kanat oyuncularınız hemde forvetiniz oldukça yararlı olacaktır.Forvet oyuncusu defansı üzerine çekerek veya boş koşular yaparak, içeri kat etmek isteyen kanat oyuncunuza alan sağlayacaktır haliyle pozisyon bulacaksınızdır.Oyuncu rollerini ve etrafındaki oyuncularıyla beraber düşünerek doğru kombin ederseniz, oyunculardan alacağınız verim artacaktır.

Bir küçük dipnot daha eklemek istiyorum.Oyunculara vereceğiniz rollerde oyuncunun, 'Oyun içi tercihlerine' bakmadan vermeyin bir fırsatçı golcü oynatıyorsanız ve oyuncunun tercihlerinde 'Sırtı Kaleye dönük oynar' tercihi var ise o oyuncudan bu rolle başarılı olmasını beklemeyin.Fırsatçı golcünün amacı Gücünü, Dengesini, Hava hakimiyetini, kullanarak arkadaşlarına duvar olmak değil, Önsezisini,Konsantrasyonunu,Topsuz alanını,ve Top sürmesini kullanarak savunma arkasına koşular yapmaktır.
Birkaç detay daha var müsait olduğumda tekrar yazarım.iyi oyunlar.

La BruJiTa
15.Haziran.2016, 22:46
2 farklı kişinin aynı oyuncudan farklı verim almanızın birçok nedeni var bunlardan biri rolünü verdiğiniz oyuncunun etrafındaki oyuncu rolleri. Nasıl mı ? şöyle anlatayım;

Diyelim siz Gabriel Barbosaya 'Fırsatçı Golcü" rolünü verdiniz.Bildiğimiz üzere Fırsatçı golcünün oyun içindeki tercihlerinden en önemlisi savunma arkasına kaçarak gol bulmasıdır.Haliyle bu tercihi yapan bir oyuncunun en ihtiyaç olduğu şey savunma arkasına atılan yaratıcı paslar olacaktır.Siz Fırsatçı Golcü rolünü verdiğiniz forvetinizin etrafındaki oyunculara 'İçeri Kateden' Kanat oyuncuları rolleri verirseniz bu forvetinizin verimini azaltacaktır.Eğer kanatlarınız içeri kat eden profiline yakın ise forvetinize 'Sahte Forvet' rolünü verirseniz hem kanat oyuncularınız hemde forvetiniz oldukça yararlı olacaktır.Forvet oyuncusu defansı üzerine çekerek veya boş koşular yaparak, içeri kat etmek isteyen kanat oyuncunuza alan sağlayacaktır haliyle pozisyon bulacaksınızdır.Oyuncu rollerini ve etrafındaki oyuncularıyla beraber düşünerek doğru kombin ederseniz, oyunculardan alacağınız verim artacaktır.

Bir küçük dipnot daha eklemek istiyorum.Oyunculara vereceğiniz rollerde oyuncunun, 'Oyun içi tercihlerine' bakmadan vermeyin bir fırsatçı golcü oynatıyorsanız ve oyuncunun tercihlerinde 'Sırtı Kaleye dönük oynar' tercihi var ise o oyuncudan bu rolle başarılı olmasını beklemeyin.Fırsatçı golcünün amacı Gücünü, Dengesini, Hava hakimiyetini, kullanarak arkadaşlarına duvar olmak değil, Önsezisini,Konsantrasyonunu,Topsuz alanını,ve Top sürmesini kullanarak savunma arkasına koşular yapmaktır.
Birkaç detay daha var müsait olduğumda tekrar yazarım.iyi oyunlar.

hocam eyvallah zaman ayırmışsın,bilgi ve birikimlerini paylaşmıssın takdir ve teşekkürlerimi sunarım.lakin; cm 00-01 den beri bu oyunu oynayan biri olarak hangi adamın nasıl rollerde oynayacağını,vayahut taktiksel diziliş ve komutların ayrıca oyuncunun ppm lerinin etkilerini az çok biliyorum. örneğin bu arkadaşım sol açık olarak lincoln sağ açık olarak gerson u kullanıyor..iki oyuncuda içe kateden hücum olarak oynuyor.burada ki örnekten yola çıkarak ceza sahası içindeki kalabalıklaşmanın sıkıntı çıkarması gerekirken (vurulan topun takım arkadaşına çarpması gibi) bir şekilde Gabigol atıyor. Bende ise sağda asensio solda diego jota ve amc olarak lincoln oynuyor.benim kanat oyuncularım ise kanat oyuncusu ve oyun kurucu oynuyor (asensio oyun kurucu) buna rağmen daha fazla orta ve ara pası denememe rağmen bu adam bende atmıyor..hele karşı karşıya kaçırdıkları ve boş pozisyonda dağlara taşlara vurması sonucu bu sezon sonunda 22,5 milyon gibi ucuz bir fiyata sattım kendisini :D