PDA

View Full Version : Yasin Öztekin

Kdarkig
20.Nisan.2016, 20:29
http://dosya.turksportal.net/research/16.3.0/1_Galatasaray_Yasin_%C3%96ztekin.png

Kısacası bence tam bir underrated.

Yasin'in CA değeri neden bu kadar düşük bunu anlayamıyorum. Geçen seneki son dönem performansının hiç abartmıyorum Gökhan Töre'den eksiği yoktu. Bu sezona da aslında fena başlamadı.

Oyunda Galatasaray'ın yedek oyuncusu olarak gözüküyor ama Podolskiden sonra takımdaki en iyi kanat oyuncusu. Ayrıca bu sezon 43 maçla Galatasaray'da forma şansı bulan en fazla oyuncu konumunda. Muslera'dan daha fazla forma giymiş.

Takımdaki yokluktan oynuyo derseniz haklısınız mesela iyi bir alternatif olsa Yasin belki hep yedek soyunacak ama şu anki kadroda banko forma buluyor. Ayrıca bu adam performans / verim anlamında da takımın en iyilerinden . Çıktığı 43 maçta 10 gol 7 asist yaparak skora katkı anlamında da bence geçer notu almış. Ayrıca bire bir de çok etkili bir oyuncu dar alanda yeteneğini kullanarak çok iyi çalım atabiliyor ayrıca geniş alan buldumu da süratini kullanıp topu ileri taşımada etkili oluyor. Galatasaray'ın şuan ki rezil durumunda bu kadar çok gol atılmış olmasının bence başlıca sebeplerinden biri Yasin.

Yasin'in özellikle kararlılık , dribbling ve bitiricilik ( Lazio maçında attığı goldeki o bitiriciliği çok iyiydi) özelliklerinin bir kaç kademe yükselmesi gerektiğini düşünüyorum. CA'sının da 130-135 e çekilmesi gereklidir. Aatıf'tan Olcay'dan Erkan Zengin'den daha kötü bir futbolcu olmadığı konusunda hem fikiriz.

Yasin bu sene çok bencil oynuyor ayrıca takım oyunu seçeneğinin düşmesi gerekiyor.

Ek olarak : Yasin milli takıma da sürekli çağırılıyor , yedek otursa da çağırılıp sonradan oyuna giriyor. Oyunda ben hiç rastlamadım Yasin'in milli takıma çağrıldığını bu yüzden tekrardan söylüyorum Yasin'in Galatasaray as takım oyuncusu olarak değiştirilip Current Abilitysinin ciddi bir artışa ihtiyacı olduğunu vurguluyorum.

perpetua
22.Mayıs.2016, 22:42
Bence Yasin'in A milli takima cagirilmasi, aslinda Turkiye'nin kanat oyuncularinin ne kadar zayif oldugunun bir gostergesi.

Milli takima da surekli oynamasi icin degil, hamle oyuncusu olmasi icin cagiriliyor bence.

Galatasaray'da da ilk 11 degil, hamle oyuncusu olarak daha faydali olabilecek bir oyuncu. Evet yokluktan oynuyor. Yokluktan oynayan bir oyuncuyu suni olarak yukseltmek de oynamasina neden olan yoklugun giderilmesini engeller.

Yasin'in mevcut profili bile bana yuksek gorunuyor. Ayakta kalamayan, mucadelesi vasat, bir kanat oyuncusu icin dripling becerisi vasat olan, genis alanlari iyi degerlendirebilen ve topsuz oyunda faydali olabilen bir oyuncu.

Cengo
23.Mayıs.2016, 03:54
Yasin Türkiye'de oynayan en bencil 3-4 kanat oyuncusundan biridir muhtemelen. Boş kaledeki arkadaşına bile pas vermeyip ben getirdim, ben yarattım, ben atmalıyım mantığında oynadığından olmayacak işleri bile zorluyor. Mesela olmayan sol ayağı ile dar açıdan vurmayı deneyebiliyor. Küçük dağları ben yarattım havası da ona ihtiyaçtan ötürü pohpohlanmasından dolayı. O da gaz ile çalışan klasik oyuncularımızdan biri keza.

Onun zaten Galatasaray'da kalmasına yol açan şey patlayıcılığı ve topu geniş alanda süratli taşıyabilmesiydi. Aksi taktirde iyice Aykut Kocaman'ın son yılındaki Fenerbahçe'sine dönecekler. 3. bölgeye 5 dakikada anca getirebilen, baskı yedikçe topu çıkartamayarak kriz yaşayan Galatasaray kontra da yapamayınca tamamen dağılır. Selçuk'un ağır ve risksiz oyunu, Donk'un stoperden bozma toptan kaçan oyunu ile birleşince kanatların pas eksikliği net ortaya çıktı. 2. bölgeden topu katederek de çıkartamadıkları için büyük kriz oldu. O noktada sadece Yasin'in birebirleri ile top taşıyabiliyorlar ya da Emre Çolak'ın çevikliği ile pas açısını çabuk görüp onun oyun görüşü üzerinden pas dağıtabiliyorlar. 10 no da sürekli 1. bölgeden top alıp dağıtamaz. 3. bölgede etkinlik sıfıra iniyor o zaman. Bir anlamı kalmıyor 10 no ile oynamanın.

Olcay da ayrı dünya. Tamamen çalışkanlık ve savunma üzerine bir oyunu var.

Yasin'in hem fiziksel, hem de mental defoları ile Milli Takım'a seçilmesi de katedebilen yerli kanat oyuncusu üretemeyişimizden. Volkan Şen ve Gökhan Töre varken kalmaz ona bu iş de, yine de alternatif olmayınca koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi derler hesabı kadroya girebildi. Biz o bölgeye sürekli Afro-Amerikan, süratli, fizikli yabancı kanat-forvetleri alıyoruz çünkü. Sürat Allah vergisi. Antrenmanla da biraz ilerletebiliniyor ama gençken sürat gerçek sürat. Yaşlandıkça bazal metabolizma hızı artacağından sürat düşer, kilo alınınca daha da etkili düşüş. O yüzden biz doğru profilde genç kanat oyuncuları bulup oynatmadıkça daha çok mahkum kalırız.

Nocna Mora
23.Mayıs.2016, 14:04
Dribbling 15, First Touch 13 olursa daha iyi yansıtılır gibi.

excaliburuA
24.Mayıs.2016, 03:46
Dortmund alt yapısı olmasına rağmen futbol zekası çok düşük. 130 CA ile profili gereksiz şişirilir, 120-125 arası makul gözüküyor. Ayrıca dribbling becerisi perpetua'nın da dediği gibi vasat.

Nocna Mora
24.Mayıs.2016, 05:18
Dortmund alt yapısı olmasına rağmen futbol zekası çok düşük. 130 CA ile profili gereksiz şişirilir, 120-125 arası makul gözüküyor. Ayrıca dribbling becerisi perpetua'nın da dediği gibi vasat.

Dribbling'tense Tekniği ve İlk Dokunuş'u vasat bence. Zira Dribbling geniş alanda top sürme -ki Yasin 14-15 hakediyor bu alanda-. Teknik ise dar alanda topu saklama, topa hakim olma vb. Tekniği 14 olacak kadar iyi değil bence Yasin'in. 13 olabilir. Dribbling'te 15'e çıkarılır daha gerçekteki gibi geniş alanda top sürebilen fakat dar alanda ayakları birbirine dolaşan bir topçuya dönüşür. Yine aynı şekilde İlk Kontrol ve Takım oyunu bir nebze düşebilir.

excaliburuA
24.Mayıs.2016, 12:53
Dribbling'tense Tekniği ve İlk Dokunuş'u vasat bence. Zira Dribbling geniş alanda top sürme -ki Yasin 14-15 hakediyor bu alanda-. Teknik ise dar alanda topu saklama, topa hakim olma vb. Tekniği 14 olacak kadar iyi değil bence Yasin'in. 13 olabilir. Dribbling'te 15'e çıkarılır daha gerçekteki gibi geniş alanda top sürebilen fakat dar alanda ayakları birbirine dolaşan bir topçuya dönüşür. Yine aynı şekilde İlk Kontrol ve Takım oyunu bir nebze düşebilir.

Mental özellikleri düşük diyoruz, tekniği dribbling'i vasat diyoruz, ayakta duramayan diyoruz fakat ona rağmen sadece ligte 30 maçta 7 gol 5 asist yapmış. Profilinde artış olacaksa fiziksel olarak olmalı. Çevikliği 13'ten yüksek bir rakamı hak ediyor. Bu sezon defalarca 90 dakika oynadığını çok daha fazla süre aldığını görüyoruz dayanıklılığı da 13 yapılabilir.

byariff
24.Mayıs.2016, 18:42
bence fiziksel olarak cok kotuydu bu yil yasin.

excaliburuA
25.Mayıs.2016, 00:28
Fizikselden kastım gücü veya dengesi değil sürati.