PDA

View Full Version : FM 17 Yenilikler

Nocna Mora
19.Eylül.2016, 11:49
FM 17 Hakkında ilk video bugün yayınlandı !
Bu video da görebildiklerimizden oyunun yeni özellikleri hakkında kısa bir yazı hazırladım..

Başlayalım.
--

Hazırlık Kampı

http://i.hizliresim.com/byVmL0.png

--

Takım Raporu Sayfası

http://i.hizliresim.com/dXvm7r.png

--

Sakatlık Sonrası Sağlık Testi

http://i.hizliresim.com/5YabGl.png

--

Aylık Finansal Durum Raporu

http://i.hizliresim.com/A3DWyr.png

--

Maç Sonrası Analizi

http://i.hizliresim.com/0yR9Go.png

--

Sponsorluk ve Pazarlama-Satış Anlaşamaları Raporu

http://i.hizliresim.com/40jXGJ.png

--

Antenörlerin Oyuncuların Transfer Akıbetleri ile İlgili Öneri Raporu

http://i.hizliresim.com/J3ZmOj.png

--

Oyuncu Profil Ekranı

http://i.hizliresim.com/OEvmyP.png

*Bu içerik TSI Forumlarına aittir. İzinsiz paylaşmayınız :)

3842
19.Eylül.2016, 20:00
Halen kapalı kutu olduğunu düşünüyorum, yeterli bir tanıtım değil ama 1000+ yeni özellik demesi hem meraklandırıyor, hem endişelendiriyor. Ayrıca post-match analysis kısmı hoşuma gitti.

Oyunu ön siparişten aldım ama tek ümidim yeni özellik diye oyunu hatalarla, gereksiz animasyonlarla ve işe yaramaz insanı yoran küçük detaylarla doldurmamaları. Ne zaman beta sürümünün çıkacağı ile ilgili bir bilgi mevcut mu? :)

Nocna Mora
19.Eylül.2016, 22:05
Halen kapalı kutu olduğunu düşünüyorum, yeterli bir tanıtım değil ama 1000+ yeni özellik demesi hem meraklandırıyor, hem endişelendiriyor. Ayrıca post-match analysis kısmı hoşuma gitti.

Oyunu ön siparişten aldım ama tek ümidim yeni özellik diye oyunu hatalarla, gereksiz animasyonlarla ve işe yaramaz insanı yoran küçük detaylarla doldurmamaları. Ne zaman beta sürümünün çıkacağı ile ilgili bir bilgi mevcut mu? :)
4 Kasım Cuma günü :)

Cengo
19.Eylül.2016, 22:53
Futbolunda temelinde çok büyük yenilikler yok ki baştan aşağı oyunu değiştirecek büyük yenilikler yapabilsinler.

Elbette ki detay yenilikler olacak. Oyun size futbolun temelini zaten veriyor. Yapabilecekleri major değişiklikler temel futbolu yansıttıkları için zaten çok sınırlı. Çok büyük değişiklik ne önerebilirsiniz mesela? Var mı iddialı olan? Varsa söyleyin çevirip SI Community'de önereyim. Önerebilecek birisini göremiyorum ben henüz. SI her sene forumdan yüzlerce, binlerce öneri alıyor. Temele inebilecek öneri sunan sayısı bile çok çok sınırlı. Abartlı olanları da eleyince elde bir şey kalmıyor. Siz istiyorsunuz ki oyun baştan aşağı değişsin. E nasıl olacak o iş? Rugby'ye çevirecek değiller oyunu.

Yeniliklerin temelinde detay olmasına şaşırılmasını anlayamıyorum. Çoğunluğun detay değişiklik olması gayet doğal. Mantıklı öneriye sonuna kadar açıklar. Hiç bu kadar geri bildirim temelli şirket görmedim ben hayatımda. SI'dan sonra en fazla geri bildirim odaklı geliştirici Cities: Skylines oyunu ile Colossal Order bence, ki onlar bile SI'ın 5'te 1'i kadar bile önem vermiyorlar o kadar.

Eleştiri yaparken mantıklı eleştiriler yapalım. Yapmakla da kalmayarak SI Community'de de paylaşalım. Siz paylaşmazsanız asla bilemez ve değerlendiremezler.

steave
19.Eylül.2016, 23:34
Maç motoruyla ilgili herhangi bir açıklama varmı? birde rica etsem videonun linkinide ilk mesaja eklermisiniz kolaylık olur herkese.

benim oyundan beklediğim şeyler şunlar

-dinamik pa (oyuncuların takım performanslarına istikrarlarına ratinglerine göre artan yada azalan potansiyel yetenek.)
-gerçekci transferler (oyunda sneijer drogba van persie gibi transferleri türkiyeye yapamıyoruz biz bir şekilde yapsak bile AI yetersiz kalıyor)
-maaş ve transfer ücretleri (repitutation ı düşük olan wonderkidlere afaki rakam istenmesi - everton a 4k ya imza atmayan adamın 2k ya köln e imza atması gibi)
-bence oyunda çok sayıda yüksek pa lı regen çıkıyor.yada bizim bunlara yüksek bir yüzdeyle ulaşma imkanımız var 5 sene sonra dunyadaki en iyi regenlerden kurulu bir takımla istediğimiz başarıyı rahatlıkla yakalıyabılıyoruz bunun bir şekilde düzenlenmesi lazım.

ben açıkcası çok vaktim olmadığı için bu feedbackleri si forumuna yazamadım.yazmaya kayda değer bulduklarınız varsa iletirseniz çok sevinirim.

herkese saygılar sevgiler bol fm li günler.

serwan
20.Eylül.2016, 08:59
Futbolunda temelinde çok büyük yenilikler yok ki baştan aşağı oyunu değiştirecek büyük yenilikler yapabilsinler.

Elbette ki detay yenilikler olacak. Oyun size futbolun temelini zaten veriyor. Yapabilecekleri major değişiklikler temel futbolu yansıttıkları için zaten çok sınırlı. Çok büyük değişiklik ne önerebilirsiniz mesela? Var mı iddialı olan? Varsa söyleyin çevirip SI Community'de önereyim. Önerebilecek birisini göremiyorum ben henüz. SI her sene forumdan yüzlerce, binlerce öneri alıyor. Temele inebilecek öneri sunan sayısı bile çok çok sınırlı. Abartlı olanları da eleyince elde bir şey kalmıyor. Siz istiyorsunuz ki oyun baştan aşağı değişsin. E nasıl olacak o iş? Rugby'ye çevirecek değiller oyunu.

Yeniliklerin temelinde detay olmasına şaşırılmasını anlayamıyorum. Çoğunluğun detay değişiklik olması gayet doğal. Mantıklı öneriye sonuna kadar açıklar. Hiç bu kadar geri bildirim temelli şirket görmedim ben hayatımda. SI'dan sonra en fazla geri bildirim odaklı geliştirici Cities: Skylines oyunu ile Colossal Order bence, ki onlar bile SI'ın 5'te 1'i kadar bile önem vermiyorlar o kadar.

Eleştiri yaparken mantıklı eleştiriler yapalım. Yapmakla da kalmayarak SI Community'de de paylaşalım. Siz paylaşmazsanız asla bilemez ve değerlendiremezler.

-Reputation sistemi baştan aşağı değişmeli. Oyuncular bi takımdan ayrılma kararı alırken direkt reputation'a göre hareket ediyor. Bu da düzenlenmeli. CL şampiyonu olmuş takımdan ayrılan adamın italya ligi 4.süne "daha iyi takımda oynamak istiyorum" gerekçesi ile gitmek istemesi çok saçma.
-Sözleşme imzalarken yedek kalmayı kabul eden adamın, 11'de oynayan messi klasında adamı kes beni oynat demesinden bıktım artık. Nasıl ki barca'da hiçbir futbolcu hocaya gidip messi'nin yerine beni koy diyemiyorsa bu iş oyunda da böyle olmalı.
-Transfer piyasası hepten saçma. Koca takımlar 50m euro bayıldıkları adamları sezon boyu 1 maç oynatıyorlar. 16 yaşındaki wonderkide 150m euro isteyen takımlar var oyunda. AI takımları da eksilerine göre ve taktiklerine uygun adam almalı. Ama onlar da sadece CA ve PA'ya göre takılıyor. 3-5 sezon sonra büyük takımlar çöplüğe dönüyor. Transferle ilgili 50 tane madde yazabilirim. Komple yenilenmesi lazım.
-Maç motorunda en azından "bug" niteliğinde saçmalıklar olmamalı. FM 16'da bekler uçuyordu. Her sezon asist kralı çıkıyordu beklerden. Israrla düzeltmediler.
-Antrenman sistemi müdahaleye açık hale gelmeli.
-Taktik ekranı daha özgür olmalı.

Çok yazarım da şimdilik bunlar yetsin.

martymcfly
20.Eylül.2016, 13:07

Yapma bu kadar arkadaşım. 15 yıldır sitedeymişsin, her sene sayfalarca şu olsa bu olsa diye yazılıyor zaten şimdi bi daha mı yazalım tek tek.
YEni üye olsan anlarım da o istekleri toplasak destan yazılır, içinde çok güzel fikirler de var. Ya hiç okumadın yada görmezden geldin bu durumda..
Şu sitede gördüğüm en şok edici mesajı attın, her sene dilek kutusuna dönüşen başlıkları tek mesajla çöpe yolladın bravo.

Ali Hikmet
20.Eylül.2016, 15:54
Videoda dikkatimi çekti yukarıdaki ilk ss de buğlanmış bir yer var ora ne acaba? beklentilerimizin altında kesin kutuyu soldan sağa almak bile yenlik saymışlardır yazı şeklini bile değiştirmek vs vs

Cengo
20.Eylül.2016, 17:24
Maç motoruyla ilgili herhangi bir açıklama varmı? birde rica etsem videonun linkinide ilk mesaja eklermisiniz kolaylık olur herkese.

benim oyundan beklediğim şeyler şunlar

-dinamik pa (oyuncuların takım performanslarına istikrarlarına ratinglerine göre artan yada azalan potansiyel yetenek.)
-gerçekci transferler (oyunda sneijer drogba van persie gibi transferleri türkiyeye yapamıyoruz biz bir şekilde yapsak bile AI yetersiz kalıyor)
-maaş ve transfer ücretleri (repitutation ı düşük olan wonderkidlere afaki rakam istenmesi - everton a 4k ya imza atmayan adamın 2k ya köln e imza atması gibi)
-bence oyunda çok sayıda yüksek pa lı regen çıkıyor.yada bizim bunlara yüksek bir yüzdeyle ulaşma imkanımız var 5 sene sonra dunyadaki en iyi regenlerden kurulu bir takımla istediğimiz başarıyı rahatlıkla yakalıyabılıyoruz bunun bir şekilde düzenlenmesi lazım.

ben açıkcası çok vaktim olmadığı için bu feedbackleri si forumuna yazamadım.yazmaya kayda değer bulduklarınız varsa iletirseniz çok sevinirim.

herkese saygılar sevgiler bol fm li günler.

- Dinamik PA mümkün olamaz. Yıldız oyuncuların dahi belirli bir yaşta belirli bir formu tutturması sürekli görülür. Yani Messi 17 yaşında 140 CA seviyesindeydi. 17 yaşında 120 CA oyuncunun 180 PA olmasını bekleyemezsiniz. Herkesin seviyesi bellidir. Önemli olan bunu doğru çözümleyebilmek. Bu bir oyun olduğu için oyuncunun kendisini ne zaman sınırlayacağını gerçek teknik ve psikolojik etkenler ile sınırlayamazsınız. PA gerekli.

- Sneijder, Van Persie, Drogba demişsiniz. Sneijder 4.5M alıyor gözükse de dernek kasasından tamamlanarak 7M alıyor. Van Persie 7M civarında. Drogba da çok tuhaf paralar kazandı. Takımlar artık yaştan ötürü yatırım yapmadıklardan bu oyuncular Orta Doğu ya da Çin'de oynamak istemediklerinde fahiş paralara buraya geliyorlar. Borcu borçla kapatarak yatırım yapıyoruz. Doğrusu bu değil. Oyunda bunu yapamazsınız. Kulüpler iflasın eşiğinde. Böyle iken politikalar doğru mühendislik ile yapılır. E400M borcu olanın her yıl 50M borcun faizi ödemesi olamaz. Oyun doğru olanı yapıyordu. Artık kulüpler bu borçlar ile bu tip transferler yapamayacaklar zaten. Nehir bitti. Deniz öldü. Kaliteli oyuncu kalmadı. Fırsat transferleri hariç alacağın yetenekler eski seviyede olamayacak. Çok büyük paralar ödeniyor hem maaşa, hem bonservise artık. Çin piyasasını alt etmekten başka şansın kalmadı. Onun için de uzun zaman mali tablolarını iyileştirmek zorundasın. Her şeyden öte burası bir Paris, bir Londra, bir Roma değil. İstanbul kendi içerisinde bir metropol olsa da Avrupa'ya göre hâlâ bir Orta Doğu ülkesi cazibesinde ve onların dezavantajlarına çok yakın bir yerleşimde.

- Maaş ve bonservis ücretleri arttı. Bu konuda söylenilmesi doğru değil. Mustafi £35M'a transfer oldu. Genç oyuncular öncelikle oynama sürelerine bakarlar. Oynamayarak seviyesini geliştiremeyecek oyuncu çok para alsa ne olur ki?

- Çok sayıdadan kastınız nedir? Brezilya, Arjantin, Fransa, Hollanda sürekli yetiştiriyor zaten. Fizik olarak doğru oyuncuları tarayıp buluyorlar. Altyapıda doğru öğretiler ile çalıştırırsanız temeli alarak sürekli belli bir seviye üstünde kalır. En kötü oyuncu bile vasat üstü olur. Fiziken de zaten kendilerini sınırlayacak sertliğin üstüne çıkıyorlar ve bu CA artışı da sağlıyor. 75M'luk ülkenin yapamadığını 20M'luk ülke yapıyorsa bu senin utancın. FM Scout kullanmadan mı tarıyorsunuz? Şunu bir söyleyin önce.

steave
20.Eylül.2016, 20:05
fm scout ne hocam site var oyle bir tane onumu diyorsun?. neyse yapıcı bir şekilde fikirlerimi söylemek istedim katılmıyor olabilirsiniz saygıyla karşılarım.

dinamik pa dan kastım bir oyuncu atıyorum salıh ucan pa sı 150 diyelim oyun içinde benim açtığım her yeni oyunda oyunda kalma suresı maç performansı ve sakatlık gıbı etkenlere baglı olarak salıh ucanın pa sı 140-160 arasında değişebilmeli.messi örneğiniz çok saçma ben onu kastetmıyorum yada pa kalksın demıyorum kalkmamalı evet.

transfer konusunda, oyun bıze dogruyu yaptırsın dıye oyun oynamıyoruz yanlış politika uyguluyorsak takım batsın yada başkan bizi kovsun.doğrunun neyın ne kadar oldugunu (transferlere odenen paralara açıklama yaptıgınız ıcın yazdım) bılıyorum bende bahsetmek ıstedıgım oyunun bıze ozgurluk ıcın tanıdığı alan.ne kadar gerçeğe yakın olursa ben şahsım adına o kadar keyıf alıyorum.bundan sonra öyle transferler olmayacaksa oyundada olmasın.çin katar gıbı transferlerde hiç olmuyor oyunda ayrıca.

her sene guney amerika fransa, hırvatistan ve birkaç daha milli takımın alt yaş takımlarını bır kere gozlemleyince zaten tum potansıyelı cok yuksek olan regenlere ulasıyorsun.o regenleri yetiştirip ca larını yukseltmek ıcın uğraştırmıyor oyun kiralayınca yada duzenlı oynatınca hepsi tam potansıyelıne çok yakın oynuyorlar.ben bu yolla çok rahat en ıyı regenlerı buluyorum. 75 milyon 25 milyonluk ülke kısmını hıç anlayamadım ben o tarz bırseyden bahsetmıyorum.

ayrıca sanırım bu tarz yorumlarınız yuzunden ınsanlar bu sıtede ben su serıden berı oynuyorum ben su tarıhten berı oynuyorum muhabbetine giriyorlar :).
bilmedğim için yorum yazmadım ben yukarda sadece değiştirilmesinin hoşuma gideceği şeyleri yazdım.mantıklıdır mantıksızdır adamlar beliki bu değişiklikleri bir ticari politika olarak ilerleyen serilerde gerçekleştirmeyi düşünüyor olabilirler.

Adana Demirspor
21.Eylül.2016, 00:41
Yaptığımız transferlerin,kazanalın şapiyonlukların kupaların daha çok konuşulması,bir iki mesajla geçiştirilmemesi güzel olurdu.

Bunu yanında kim olursa olsun yeni sözleşme isteyecegi zaman 5 katını değilde daha makul ücretler istemesi.

Büyük takımların fahiş fiyatlar vererek oyuncu alıp hiç oynatmadan 1 sezon sonra satması.

Türkiye Ligini EPL gibi gerçekçi yapılması.

Bu tip yenilikler olursa hoş olur diye düşünüyorum.

GicaHagi
21.Eylül.2016, 01:21
Türkiye liginde bu kadar vasat transferlerin, sonra büyük takimlarin basina gelen kötü hocalarin nedeni ve EPL gibi olmamasi, sanirim reputation ile ilgili. Bu konuda oyunun bi degisiklik yapmasi gerek bence cünkü Tr liginde ve belli basli bazi liglerde oynarken 2 3 yil sonra lig cok kolay hale geliyor. Diger takimlar sizden hep geride kaliyor bu Epl'deki rekabet diger kücük liglere de yansimali oyunda.

excaliburuA
21.Eylül.2016, 12:15
GS-BJK-FB hariç her oyunumda ligdeki takımlar mevcut kadrolarından çok daha fazla yetenekli oyuncuları kadrolarına katıyor ve güçleniyor. Bu 3 takıma da bir çözüm bulmalılar sezonlar geçtikçe mantıklı iyi transferler yaptığına çok az şahit oldum. Derley, Ameobi, Gosling gibi adamları artık bir zahmet transfer etmesinler. Sorun ne bilmiyorum belki ligin veya takımların itibarından kaynaklanıyordur.

Yenilikleri detaylıca görmeden kesin kararlara varmak istemiyorum ama bizim araştırmalar hakkında birkaç sorum olacak.
Neden ligdeki oyuncuların CA'ları 5'in katlarına tamamlanıyor ? Bunu sadece Yunanistan liginde gördüm.
Neden ligde hemen hemen her oyuncunun itibarı CA'sına denkleniyor ? Bence bu kesinlikle hata.

cklnc
21.Eylül.2016, 16:45

+1
Fakat bazı sinir bozan detaylar da giderilmeli yukarı da arkadaşların bahsettikleri gibi, onlar da düzelirse zaten detay falan hiçbir şeye ihtiyacı yok bu oyunun.

marlo41
21.Eylül.2016, 16:51

Aynen zaten o yüzden Colossal Order ile Paradox her sene 100 liraya Cities Skylines 2017 ya da Crusader Kings 1765 gibi oyunlar çıkarıyorlar. Toplu güncellemeler ile oyunu yenilemiyorlar DLC paketleri olarak biz de kimiz ki her sene 100 lira bayıldığımız halde ufak rötuşlarla yetinmek bize yetmiyor?

Mesela 20 asist yapan futbolcunun asist yaptığı oyuncuları görmek mi? 2050 yılının teknolojisi lazım ona.

Ya da takımlara transfer eğilimleri koymak mı? Kim uğraşır bu uzay teknolojisiyle. Bırakın Galatasaray'ın en büyük transferi bir milyon euroya 33 yaşındaki Haiti'li defans olsun. Beşiktaş zaten kimseyi almasın.

Ya da gelişmiş yapay zeka mı? Mesela bize 10 milyona görüşme izni bile verilmeyen futbolcuyu adamlar 7 milyon'a başka takımlara verip duruyor mu? Bu çok mantıklı.

Neyse ilk defa oyunu almadım erkenden indirim olduğu halde. Resmi açıklamada belki güzel yenilikler olur.

steel26
21.Eylül.2016, 22:45
Football Manager 2014 de türkiye ligi yabancı sınırının ilerleyen senelerde düşmesi ile fm14 de almanya,hollanda ligin deki çift pasaportlu türk oyuncular biraz tr ligine etkisi olmuştu (rekabet açısından) onun dışında her sene tr ligi gerçekten çok kolay hale geliyor

La BruJiTa
22.Eylül.2016, 22:38
Bu yıl oyunun artık kendini geliştirmek için çaba göstermediğini görüp (en azından kendi gözlemlerim ve mantıksız gelen noktalarla) uzak durmak,satın almamak,elimde bulunan diğer 5-6 FM'den birini açıp ( ki favorim ve bence 3D olarak en iyisi olan FM 2012 ile) egolarımı ve hevesimi tatmin etmeği düşünürken o da ne :f::f::f::f: azapta gerek yine dayanamayıp aldım oyunu. Ne kadar kızsam da,almayacağım desem de senede yaklaşık 1000 saat oynadığım bir oyun için 90 Tl yi yine harcadık.Hadi hayırlısı...

cklnc
23.Eylül.2016, 22:17
Şimdiye kadar ön sipariş ile almamak için direndim, bakalım alanlar oyun hakkındaki görüşlerini ya da kariyer hikayelerini paylaşınca neler olacak? :D Umarım ki etkilensem bile en azından Ocak ayına kadar tutabilirim kendimi, zira benim için büyük bir sınav var Ocak ayında ve ders çalışmam lazım.. (c)

wladcas
24.Eylül.2016, 01:43
Dinamik pa derken sigames'in verdiği sanırım zaten maksimum ulaşabileceği değer,salih'in pa'sı 155 diyelim iyi form tutmazsa düzenli oynatmayız e oynatmazsak da tam gelişimini sürdüremediği için 140'larda sıkışır.
Benim ekstradan beklentilerimden 1.si bize 7m istenen bir oyuncunun kulübünün 1 hafta sonra başka bir takımın 3m'lik teklifini kabul etmesi,belki de bu değişmemelidir tam emin değilim.İstediğini al space aban tiplerine önlem olarak da yapılmış olabilir,ben bu adamı listeme koyup her gün takip edersem 3m lik teklif geldiği zaman görüp ben de aynı teklifi atabilirim.
En büyük sıkıntım oyuncuların 6 aylık iyi performanstan sonra uçuk maaşlar istemesi,tamam gerçekte de güzel zamlar oluyor da bu tüm oyunculara olmuyor veya adama zaten 2019'a kadar %100 zamlı bir kontrat vermişim bir dahaki sezon niye onun üstüne tekrar %100 zam ister ki :/

Cengo
24.Eylül.2016, 02:47
Dinamik pa derken sigames'in verdiği sanırım zaten maksimum ulaşabileceği değer,salih'in pa'sı 155 diyelim iyi form tutmazsa düzenli oynatmayız e oynatmazsak da tam gelişimini sürdüremediği için 140'larda sıkışır.
Benim ekstradan beklentilerimden 1.si bize 7m istenen bir oyuncunun kulübünün 1 hafta sonra başka bir takımın 3m'lik teklifini kabul etmesi,belki de bu değişmemelidir tam emin değilim.İstediğini al space aban tiplerine önlem olarak da yapılmış olabilir,ben bu adamı listeme koyup her gün takip edersem 3m lik teklif geldiği zaman görüp ben de aynı teklifi atabilirim.
En büyük sıkıntım oyuncuların 6 aylık iyi performanstan sonra uçuk maaşlar istemesi,tamam gerçekte de güzel zamlar oluyor da bu tüm oyunculara olmuyor veya adama zaten 2019'a kadar %100 zamlı bir kontrat vermişim bir dahaki sezon niye onun üstüne tekrar %100 zam ister ki :/

Çünkü oyuncular kendi aralarında da rekabetteler. Seviyesini başka bir oyuncunun seviyesinde görünce maaşını da görüyor. Bir kere birine taviz verirseniz herkes istemeye başlar.

Tuncay ile PVH tekme tokat bir kavgaya girdiler maaş yüzünden. Doğrudan Selçuk Şahin'den gelen bilgi ile öğrendim. Kimse bilmez. Çünkü Fenerbahçe'de kol kırılır yen içinde kalır.

aytekin79
24.Eylül.2016, 14:29
Çünkü oyuncular kendi aralarında da rekabetteler. Seviyesini başka bir oyuncunun seviyesinde görünce maaşını da görüyor. Bir kere birine taviz verirseniz herkes istemeye başlar.

Tuncay ile PVH tekme tokat bir kavgaya girdiler maaş yüzünden. Doğrudan Selçuk Şahin'den gelen bilgi ile öğrendim. Kimse bilmez. Çünkü Fenerbahçe'de kol kırılır yen içinde kalır.

İddialı bir yorum olduğu için yazayım dedim , Ortega olayında pek dediğin gibi olmadı sayın hocam

Cengo
24.Eylül.2016, 17:34
İddialı bir yorum olduğu için yazayım dedim , Ortega olayında pek dediğin gibi olmadı sayın hocam

Ortega kendisi kaçtı. Bambaşka konu. Homesick kendisi. Ülke dışında hiç bir zaman rahat duramadı.

Aziz Yıldırım'ı az çok tanıyan herkes bilir. 1- Fenerbahçe'de kol kırılır yen içinde kalır. 2- Aziz Yıldırım ne derse o olur.

aytekin79
24.Eylül.2016, 17:44
Ortega kendisi kaçtı. Bambaşka konu. Homesick kendisi. Ülke dışında hiç bir zaman rahat duramadı.

Aziz Yıldırım'ı az çok tanıyan herkes bilir. 1- Fenerbahçe'de kol kırılır yen içinde kalır. 2- Aziz Yıldırım ne derse o olur.

:) Homesick olması ortaya çıkan durumu değiştirmez sonuçta.

Aziz Yıldırım konusunda sonuna kadar katılıyorum ama diğer konuda katılmıyorum .

Cengo
24.Eylül.2016, 17:51
:) Homesick olması ortaya çıkan durumu değiştirmez sonuçta.

Aziz Yıldırım konusunda sonuna kadar katılıyorum ama diğer konuda katılmıyorum .

Kendisi kaçtı gitti sonuçta. Zorla tutarak kal diyemezdin. Yapılabilecek bir şey yoktu.

alexalexalex
25.Eylül.2016, 17:28
FM 2005'ten beri oynarım bu oyunu, düzelmesini dilediğim birkaç şey var;

*Ya arkadaşım, şu crash dumps sorununa bi çözüm bulunsun artık. Kaç tane kariyer çöpe attım bu yüzden. Düzenli olarak save alsam bile oynadığım bi maçı tekrar oynamak oyunun bütün havasını bozuyor. Nefret ettim şu hatadan. Yapımcılar tüm oyun sistemini silip baştan mı kuracak ne yapacaksa yapsın ama şu hata düzelsin artık. Her kariyerimde alıyorum kesinlikle. Yetti yani.

*Oyuncu bonservisleri konusunda, wonderkid olarak aldığım ve güzelce yetiştirdiğim bi oyuncuyu satmak istediğimde diğer kulüpler o kadar cimri davranıyorki.. Örneğin geleceğin Ronaldo'su olacak adamı 45m'ye zar zor satabiliyorum.Ben adamı satar satmaz, yeni kulubü o futbolcu için 170m istiyor alma teklifi götürdüğümde. :) 19-20 yaşındaki kaliteli defans oyuncuları için bile fiyatı 50-60milyon euro'dan açıyorlar. Çok abartılı bu gerçekten. Düzelmesi lazım.

*Çoğu kişi söylemiş zatende, yedek oyuncuların sürekli mızmızlanması adamı sıkıyor. Hani tabi bu tarz sorunlar gerçek hayatta da oluyor ama, kimsenin Real Madrid'de oynayıp "ya hoca ronaldoyu kes, beni oynat" diyeceğini sanmıyorum.

*FM2016'da Fenerbahçe ile 2018 yılında UEFA kupasını kaldırdım, o yaz transfer sezonu açılınca takımımdaki en iyi oyuncu Torino'ya gitmek istediğini "daha iyi bir ligde oynamak istiyorum" diyerek belirtti. :) E ben ne anladım o zaman avrupada kupa kaldırdığım zaman kazandığım repupation'dan ?

*Staff kısmının oyuna daha iyi etki etmesini tercih ederim. Bütün antreman sistemim 4.5 yıldız, bütün hocalar alanında neredeyse en iyisi, ama gidipte sıradan bi hoca getirsemde onun verdiği tavsiyeyle aynı tavsiyeyi veriyorlar. Bu konunun iyileştirilmesi lazım. Antreman sistemi oyuna daha fazla etki etmeli.

*UEFA Avrupa Ligi kura sistemi ve maç saat sistemi gerçeğe göre ayarlansın. Zaten lisansını almıyorlar, bari bunu yapması çok zor olmasa gerek. Oynama zevkini azaltıyor bu tarz şeyler. Nerede görülmüş bu devirde yarı final ve çeyrek final kurasının aynı anda çekildiği..

*Sene sonunda sezonun en önemli maçı, en önemli golü minvalinde şeyler gösteriyorlar ya.. O konuya bi gerçeklik getirsinler. Fenerbahçe olarak GS'yi deplasmanda 3-0 yendiğim bir maç varken, sezonun en önemli maçını türkiye kupasında Şanlıurfaspor'u 6-0 yendiğim maç olarak gösteriyor.. İlla fazla gol attım ve iyi futbol oynadım diye bunun olması yine insanın zevkini baltalıyor. Bu algoritma iyileştirilsin. Yani taraftarı şanlıurfaya 6 atmam, gs'ye deplasmanda 3 atmamdan daha çok mutlu etmiş oyuna göre.. böyle bişey yok. derbilerde deplasmanda zar zor kazanılsa bile bunun çok iyi bi başarı olarak görülmesi gerekir.

*Milli takımda gol atan oyuncuyu tebrik ettiğimde, "bir kere gol attım diye her zaman gol atmamı bekleme benden" tarzında kezbanca tepkileri lütfen kaldırsınlar ya. Böyle bişey var mı arkadaş.

Ufak tefek böyle tek tük canımı sıkan noktalar var işte, ama sonuç olarak bu bir futbol simulasyonu. Yapılacak şeyler sınırlı. Bence tek bi oyun çıkartıp onun üzerine steam'dan ücretli olarak güncellemeler gelmeli. Bu sistem böyle yürümeli. Her sene yeni oyun çıkarmak tamamen mantıksız. Çıkarırsın genel olarak Football Manager diye bi oyun. Düzenli olarak yamalarsın 3-5 liraya..

CanrY
25.Eylül.2016, 20:41
fm10a hayrına bi güncelleme getirseler şu anki kadrolarla, kaç paraysa veririm yenilik falan istemiyorum artık yapmıyorlar zaten kafalarına göre atıyorum devat et butonunun fontu değişir 1000+ yenilik diye oraya gösterirler vs sıkıldım artık bunlardan :D

Ali Hikmet
26.Eylül.2016, 09:27
Miles twitterdan paylaştığı yüz fotoğrafları yerine dediğimiz yenilikleri hala yok. Manager yüz şeklini değiştirme koskoca yenilik gibi yüzümüze vurulması iç açıcı değil

E.m.r.e
27.Eylül.2016, 13:25
inception'daki sahne gibi "disappointing"..

ozanocal
27.Eylül.2016, 20:37
2016 da transfer pazarındaki saçmalıklara çok uyuz oldum oyun ilerledikçe sıkıcı hale geliyordu iyi bir oyuncu almak için saçma sapan fiyatlar vermen gerekiyordu oyuncu satmakta zorlanıyordun ölü bir transfer pazarı vardı bu seride bu sorun halledilirse orjinal alıcam 16 yı orjinal aldım ama doğru düzgün oynayamadım

wakkum
01.Ekim.2016, 11:06

Merhaba,

Championship Manager ve Football Manager serisini 2001den beri oynarım. 01/10/2016 tarihi içerisindeyiz. 15 seneye yakın olmuş oynamaya devam ederim, oyunları orjinal satın alırım. Benim gördüğüm insanlar kökten değişiklik değil, hataların düzeltilmesini istiyor. Birde üzerine örnek veriyor sağ bek 50 tane asist yapıyor bunu bile düzeltmediler diye. Temel futbolda 50 tane asist yada bek gördün mü ? Tüm major ligleri, Güney Amerika liglerini izliyorum ben görmedim. Football Manager'ın asıl sorunu yapay zeka iyi çalışmıyor. Fm 2016'da hangi takımı aldıysam oyun bir yerden sonra saçmalıyor, iyi oynuyorsun gol atamıyorsun ertesi maç takım tanınmıyor vs. Neticede bu adamlar bir hizmet veriyorlar ve karşılığında bir meblağ alıyorlar. Buradaki insanlarda bu hataları söylüyorlar.

Ama tutupta ben bu kadar açık şirket görmedim vs denilirse o doğru değil. Eleştiri derken mantıklı eleştiri derken buna kim karar verecek. Adam bunları düzeltin bu kullanıcı yada tüketici olarak beni rahatsız ediyor memnun etmiyor diyor. Rengi neden bu renk demiyor bu hatalı veya doğru değil diyor. Forum eğer ki üretici firmayı savunmak ve onun olumlu yanlarını öne çıkarmak için varsa forum forumluk görevini yapamaz hale gelir. Şu alıntı yaptığımda eğer ki forumda gerçekten görevi olan birinin yazdığı bir şey ise forumun durumu çok vahim.

best61
01.Ekim.2016, 12:10
ya arkadaş ön siparişe açmışsın oyunu ama ne sattığın belli değil. Hiç kimse neyi aldıgını, ne tür yenilikler olduğunu bilmeden alıyor, hangi sektör de görülmüş bir şey bu, ben para vericem ama içeriğin de neler değişmiş bilmiycem böyle saçmalık olur mu?

aytekin79
01.Ekim.2016, 12:44
+1

İyi alıştılar çünkü nasılsa alırlar diye düşünüyorlar

IlGiurista
01.Ekim.2016, 13:55
Daha sipariş vermedim. Siparişi geç verirsem key siparişi erken verenlere göre daha mı geç gelir?

steave
01.Ekim.2016, 14:12
eğer steamden alıyorsan hayır aynı anda herkesle birlikte gelir indirirsin. başka fırmalardan alıyorsan oda firmasına gore değişir playstore voidu fln aynı anda veriyor.

GicaHagi
01.Ekim.2016, 17:00
http://i.hizliresim.com/3AMM8O.jpg (http://hizliresim.com/3AMM8O)

Söyle bi foto düstü twitterda önüme. Takim secerkenki arayüzü degistirmisler sanirim.

ToRoSKaPLaNı
02.Ekim.2016, 17:39
Bu sene ilk defa ciddi ciddi almaya hiç isteğim yok.Önceden önsiparişe çıktığında hemen alırdım ama şimdi imkanı yok aldıramaz kimse bana.2016 yı önsiparişle alıp toplamda 3 4 saat oynadım koca 1 senede :D

Eğer sigames e çevirip atacak birisi varsa benim şu önerimi de yollasın :D Ben eski cm serilerindeki gibi bir mod istiyorum.Gerçekçilik umrumda değil. Adı sanı duyulmamış Tsigalko gibi Todorov gibi Temur gibi efsane oyuncuları çok ucuz yollu bulup efsane kadrolar kurmak istiyorum.Yine eski cm serileri gibi uzun uzun taktiklerle antrenmanlarla boğuşmak yerine kadroyu kurup taktiği oturtup şuanki fm oyunlarındaki gibi 1 saatte en fazla 1 veya 2 maç yapmak değil de hızlı bir şekilde 1 saatte 4 5 maçı devirmek istiyorum.

Yani özetlemek gerekirse,biz zamanı olmayanlar için, eski efsane cm serilerinden bu oyunu sevmiş olanlar için, old legend mode ( :D ) gibi bir modla bize eski menajerlik oyunlarının keyfini sunmalarını istiyorum.

CanrY
02.Ekim.2016, 22:09
evet hocam bu yılki mükemmel yeniliklerden sadece biri bu :D
GicaHagi

ttarlabasi
02.Ekim.2016, 23:09
https://www.youtube.com/watch?v=tT8DpeW5U2c

ttarlabasi
02.Ekim.2016, 23:11
https://www.youtube.com/watch?v=yUJxuGFxeW0

Ali Hikmet
04.Ekim.2016, 12:23
Football Manager 2017 hakkında ilk video yayınlandı

https://www.youtube.com/watch?v=SzWtL8uL_mg&list=WL&index=12

MasALP
04.Ekim.2016, 16:28
Şampiyonlar ligi şampiyonu olan bir takımın oyuncuları büyük bir takıma transfer olmak istemeleri bu gerçek hayatta olan bir şey ? Bunda garip olan şeyi anlamadım.. Avrupa kupalarında ne şampiyonluk yaşayan takımlar var ki şuan ne haldeler.. Köklü bir kulüp olmanın avantajı oyunda da olması tam doğru olan şey.. Olmasa daha kötü..

GicaHagi
05.Ekim.2016, 00:02
Ilk mac videosu bende cok büyük hayal kirikligi yaratti ama tam sürüm ciktiginda böyle vasat olacagini düsünmüyorum. Youtube yorumlari da gösteriyor ki herkes ME'de ayni seylerden sikayetci umarim aptal saptal bir mac motoruyla karsilasmayiz

aytekin79
05.Ekim.2016, 00:32
Ilk mac videosu bende cok büyük hayal kirikligi yaratti ama tam sürüm ciktiginda böyle vasat olacagini düsünmüyorum. Youtube yorumlari da gösteriyor ki herkes ME'de ayni seylerden sikayetci umarim aptal saptal bir mac motoruyla karsilasmayiz

İlk tanıtım videosunda maç motorunda şöyle işler yaptık böyle güzel işler yaptık demediklerine göre bence aynı maç motorunu animasyonlar ile süsleyip vereceklerdir. Çok da iyimser olma derim

bizzy
05.Ekim.2016, 10:08
Şahsen yöneticilik kısmının daha geliştirilmiş olmasını isterdim. Seneler evvel bi manager oyunu oynamıştım. Sadece ingiltere ligi olan bi oyundu. Adını hatırlamıyorum şuanda. 2000li yılların başında olması lazım. Orada stadı kendin bölge bölge geliştiriyordun. O çok ilgimi çekmişti. Öyle bir eklenti olsa harika olur. Paran olduğu kadar kale arkası maraton tribünü felan geliştirceksin. Burada başarı gelince stad dolunca geliştiriyorsun. Onun dışında sponsor anlaşmalarını kendin yapsan daha hoş olur aslında. Gerçi bunlar managerlikten çok başkanlık kısmına geçiyor ama eklenti olarak hoş olabilir heyecan katar.

SacrificeGGTC
05.Ekim.2016, 11:33
Birşey denemek için yönettiğim takımda bütün futbolcularımı sattım. Transfer bütçesi 295M Euro, Balance 140M Euro gibi uçuk rakamlara çekildi. Yıl 2040 ve ben hala bu ekonomiye rağmen yeni stadyum istediğimde red cevabı alıyorum, üstüne takımdan kovuluyorum. 7 şampiyonlar ligi 2 defa da uefa almış bir teknik direktör iken. Official siteye gönderdim, cevap geldi ve ben tekrar dumura uğradım. Yazmışlar ki; bulunduğun takım bir kasaba takımı ve kasabada 50 bin kişi yaşamıyor. Stadyum kapasiten full bir kasabayı içine alabilecek genişlikte o yüzden büyültemiyor ya da yeni stadyuma geçemiyorsun. Çok canım sıkıldı ve oyunu ilk pre-order'dayken aldım şimdi geri veremiyorum. Demekki ben ne yaparsam yapayım, oyun istemediği için ben olduğum yerde sayacağım. Bunun gibi bir ton üst limitler olduğunu öğrendim, bu üst limitleri de kaldırsınlar madem. :mad:

Sheriff
05.Ekim.2016, 11:42
Stad büyütme olayı büyük oranda seyirci kapasitesiyle ilgili her maç full çekiyorsan muhtemelen büyütmene izin verilir, ancak stadı tamamiyle dolduramıyorsan izin vermiyorlar. Öyle bir amaç varsa kasaba takımlarına pek yaklaşmamak lazım.

SacrificeGGTC
05.Ekim.2016, 16:44
Sheriff Stadım 20000 kişilik Avr. Att 19670 daha nasıl doldurabilirim ki? Hele ŞL maçları falan full çekiyor. Bi de bu rakam takdir edersin ki ortalama rakam.

AliSamiYen
11.Ekim.2016, 12:53
Fm 17'den tek beklentim maç motorunun biraz daha iyileştirilmesi , basın danışmanı eğer benim devamlı asistanı gönder tuşuna basmamı çözecekse ekstra bir güzellik olmuş.

Ayrıca grafikleri cm serilerine daha yakın olmuş bazı ekranlarda bu da hoşuma gitti. 15 Ekimde betayı sunarlar diye düşünüyorum.Hadi bakalım..

egmnblgn
11.Ekim.2016, 22:45
Yıllardır diyoruz,soyle olsun boyle olsun,hicbirsey oldugu yok.
Ne sunulursa onu alıp oynuyoruz.
Mac motoru başta sıkıntılı oluyor ona ragmen deli gibi oynuyoruz,niye çünkü cok sevdik be abi ;)

AliSamiYen
12.Ekim.2016, 12:47
Bu arada şu buğulu kısmı tahmin eden veya çözebilen var mı? (:

mpaker66
12.Ekim.2016, 14:31
Vallahi istediğim ve beklediğim tek yenilik maç motoru-taktik uyumu. Ben bu oyunu sırf taktik yapmak taktiğin sahaya yansıması için oynuyorum. Mesela karşı pres+pasa dayalı bir taktik kuruyorum ama maç motorunun ve maç istatistiklerinin bununla alakası yok. Mesela yüzde 70 topa sahip olup, yüzde 85 pas isabet oranıyla oynuyorum, toplam takımın yaptığı pas max 450 oluyor. İşte bunu anlamıyorum böyle bir şey gerçek futbolda mümkün değil. Taktik ekranının daha gelişmesi ve maç motorunun bunun paralelinde gelişmesi istediğim şey.

@Cengo bunu maillersen sevinirim.

MasALP
13.Ekim.2016, 06:11
Vallahi istediğim ve beklediğim tek yenilik maç motoru-taktik uyumu. Ben bu oyunu sırf taktik yapmak taktiğin sahaya yansıması için oynuyorum. Mesela karşı pres+pasa dayalı bir taktik kuruyorum ama maç motorunun ve maç istatistiklerinin bununla alakası yok. Mesela yüzde 70 topa sahip olup, yüzde 85 pas isabet oranıyla oynuyorum, toplam takımın yaptığı pas max 450 oluyor. İşte bunu anlamıyorum böyle bir şey gerçek futbolda mümkün değil. Taktik ekranının daha gelişmesi ve maç motorunun bunun paralelinde gelişmesi istediğim şey.

@Cengo bunu maillersen sevinirim.

Benim kanat hızlı oyun yapıyor hocam o pası.. Top çevirmeyle +600 rahat görüyorum ki üst düzey rakamları da görmüşlüğüm var 800 900 gibi.. En ufak bir boşlukta serbestlikte takım form moral vs düşüklüğünde taktiğe uyum sağlanmıyor.. Ya da hazırlık dönemenine katılmayan bir oyuncudan ben kolay kolay faydalanmıyorum misal.. Ama uygun şartlarda taktik talimata ne veriyorsam onu alıyorum

mpaker66
13.Ekim.2016, 14:56
Benim kanat hızlı oyun yapıyor hocam o pası.. Top çevirmeyle +600 rahat görüyorum ki üst düzey rakamları da görmüşlüğüm var 800 900 gibi.. En ufak bir boşlukta serbestlikte takım form moral vs düşüklüğünde taktiğe uyum sağlanmıyor.. Ya da hazırlık dönemenine katılmayan bir oyuncudan ben kolay kolay faydalanmıyorum misal.. Ama uygun şartlarda taktik talimata ne veriyorsam onu alıyorum
Hocam benim de anlatmak istediğim bu. Sadece top çevirerek çok dar alanda oyunculara top sürme kısa pas ver riskli pas atma denilerek o rakamlara ulaşılabilir ama yaratıcılık 0'lanıyor orda da. Gerçekte böyle değil hocam işler. Haftada rahat 20 maç izleyen birisiyim. Tüm üst düzey takımları izliyorum, ve özel takip ettiğim teknik direktörler var (Klopp,Guardiola,Pochettino) gibi. Bunlar istediğim futbolu sahaya yansıtan menejerler.(Karşı pres+pas futbolu) Mesela Liverpool 2 hafta önce Hull'ı 5-1 yendiği maçta %74 topa sahip olma ile 726 pas yaptı. Ve toplam 5 gol attı yani ayrıca Liverpool öyle aman aman bitirici oyuncularla oynayan bir takım değil. Daha bir sürü maçtan sana böyle örnekler verebilirim. Bunu FM'de yapmak imkansız. Yani bu kadar yaratıcılık ve tempo ile 726 pas yapmak imkansız. Benim anlatmak istediğim de bu. Bu oyun maden manager olma fırsatını bize sunuyorsa ilk başta yapması gereken şey en başta gerçekci taktikler ve bunun paralelinde sahaya yansıması.
Tekrar diyorum, @cengo madem dünyanın en iyi feedback veren oyun firması bunlar bi mail atarsan sevinirim bu işi. Oyun fıtratında olan bir şey istiyoruz.

Adana Demirspor
13.Ekim.2016, 16:53
Akşam sanırım yeniliklerle ilgili 32 dakikalık video yayımlanacak. Bunun çevrisini yapacak olan var mı,yapılırsa ne zaman hallolur ?

mpaker66
13.Ekim.2016, 21:06
Bu site FM'nin hala türkiye resmi sitesi mi? Aktif yönetici bile kalmamış sanırım sitede. Bir istek bir cevap yazıyoruz cevap yazan fikir yazan yok çok yazık olmuş bu siteye :(

Adana Demirspor
13.Ekim.2016, 22:29
Yeni özelliklerinin oldugu video.

https://www.youtube.com/watch?v=nrVy4Z6F5CA&feature=youtu.be

ozanocal
13.Ekim.2016, 23:00
https://www.youtube.com/watch?v=nrVy4Z6F5CA
arkadaşlar son video yayınlandı jacobsen türkçe altyazı ile anlatıyor ben oyunda baya gelişme gördüm videonun yarısını izledim henüz ama bence almaya değer 16 dan tat alamamıştım şahsen ama bu seferki güzel olucak görürsünüz :)

perpetua
13.Ekim.2016, 23:12
Akşam sanırım yeniliklerle ilgili 32 dakikalık video yayımlanacak. Bunun çevrisini yapacak olan var mı,yapılırsa ne zaman hallolur ?

Youtube'da ayarlara girerek Turkce alt yazi ekleyebilirsin.

excaliburuA
14.Ekim.2016, 02:27
Temayı çok beğendim. Keşke bizim oyuncuların profillerini görebilsek tartışma başlığını henüz açmaya da gerek yok.. @perpetua ?

Gncl1905
14.Ekim.2016, 08:19
Şu saçma video yerine betayı yayınlasalardı daha mutlu olurdum. Yine aynı laflar; yaptığımız en iyi FM, şunları geliştirdik bunları geliştirdik mükemmel oldu falan fişmekan :) Betayı yayınla da biz karar verelim oyun güzel mi kötü mü :)

Ali Hikmet
14.Ekim.2016, 09:33
1) Reklam panoları
2) Sosyal medya
3) Sprey
4) Kontrat ve transfer detay
5) 2 yeni ekip (veri ve spor bilimi)
6) Analiz
7) Kıyaslama ekranı

Gözüme çarpan bazı yeniliklerdi fakat bizim dediklerimizi yapsa daha iyi olurdu.

Antreman ekranı ellenmemiş bile. Aksilik olmazsa 24-28 Ekim tarihleri arasında beta ile karar verecez.

perpetua
14.Ekim.2016, 10:35
Temayı çok beğendim. Keşke bizim oyuncuların profillerini görebilsek tartışma başlığını henüz açmaya da gerek yok.. @perpetua ?

Oyun cikmadan profilleri afise etmem pek mumkun degil.
Iki nedeni var.
1. Fiziksel neden. Veritabaninin son hali elimizde degil.
2. Sozlesmeden dogan yukumluluk. Veritabani bize ait degil ve oyun cikana kadar degisebilir. SI oyunu cikartarak veritabanini yaymadan biz yaymayacagimiza dair imza atiyoruz.

arrogancee
14.Ekim.2016, 10:48
Dün Twitter'da Beta çıkış tarihi olarak bu akşam 23:59 demiş. Tabii TR saati ile 01:59 oluyor sanırım.

1) Reklam panoları
2) Sosyal medya
3) Sprey
4) Kontrat ve transfer detay
5) 2 yeni ekip (veri ve spor bilimi)
6) Analiz
7) Kıyaslama ekranı

Gözüme çarpan bazı yeniliklerdi fakat bizim dediklerimizi yapsa daha iyi olurdu.

Antreman ekranı ellenmemiş bile. Aksilik olmazsa 24-28 Ekim tarihleri arasında beta ile karar verecez.

mpaker66
14.Ekim.2016, 11:41
Yine taktiksel anlamda herhangi bir yenilik yapılmamış. Bu oyuna yapılarak gerçekliğe yaklaştıracak en iyi yenilik taktiksel gerçekliği sağlamaktır.

martymcfly
14.Ekim.2016, 12:02
64bit desteği gelmiş galiba.
Yine çevresinde dolaşıp özüne inememişler yeniliklerde. Spreyi koysan ne olur koymasan ne olur bir tek teknik ekipteki şu 2 kişi yeni diyebileceğimiz şey. Gerisi eski tas eski hamam.

perpetua
14.Ekim.2016, 12:18
64bit desteği gelmiş galiba.
Yine çevresinde dolaşıp özüne inememişler yeniliklerde. Spreyi koysan ne olur koymasan ne olur bir tek teknik ekipteki şu 2 kişi yeni diyebileceğimiz şey. Gerisi eski tas eski hamam.

Ozune inmek tam olarak ne sence? Ne gibi temel degisiklikler bekliyordun?
Meraktan soruyorum. Belki ilginc onerilerin varsa iletebilirim.

Matteo Ferrari
14.Ekim.2016, 12:36
En uygun fiyata nereden ön sipariş verebilirim? son 5 seriyi orjinal olarak aldım. seriye devam.

martymcfly
14.Ekim.2016, 12:37

Mesela ben maç hazırlığını 2 güne çıkarttığımda bir gün hücum bir gün duran top çalışmak istiyorum.
Oyuncuları taktik tahtasında sabit yerlere değil istediğim yere koyım.
Kalecilere penaltı kurtarma özelliği.
Rakip kaleci serinin en başından beri topu 30 sn geç oyuna sokuyor ama tek sarı kart görmüyor.

Kimse çılgın özellikler beklemiyor her sene söylüyoruz, siz de biliyorsunuz.

AliSamiYen
14.Ekim.2016, 13:16
Maç motorundaki anlık karar alma özelliği büyük bir yenilik bence. Ama taktiksel olarak pek bir yenilik göremedim. Sosyal medya olayı da hoşuma gitti.

Gncl1905
14.Ekim.2016, 13:20
Dün Twitter'da Beta çıkış tarihi olarak bu akşam 23:59 demiş. Tabii TR saati ile 01:59 oluyor sanırım.

Öyle bir tarih göremedim. Hatta M. Jacobson Twitter adresinde herhangi bir tarih verilmediğini ve verilmeyeceğini, alpha versiyonundan ne zaman memnun olursa beta ya geçirip yayınlayacaklarını yazmış.

perpetua
14.Ekim.2016, 13:30
Mesela ben maç hazırlığını 2 güne çıkarttığımda bir gün hücum bir gün duran top çalışmak istiyorum.
Oyuncuları taktik tahtasında sabit yerlere değil istediğim yere koyım.
Kalecilere penaltı kurtarma özelliği.
Rakip kaleci serinin en başından beri topu 30 sn geç oyuna sokuyor ama tek sarı kart görmüyor.

Kimse çılgın özellikler beklemiyor her sene söylüyoruz, siz de biliyorsunuz.

Mac hazirliginda farkli calismalar yapmak guzel fikir. Onun icin bir metin yazip paylasacagim.

Taktik sahasinda futbolculari istedigin yere koyman pratik degil. Yapay zeka'nin seninle basa cikabilmesi icin bazi sabit kaliplara ihtiyac var. Zaten bu nedenle eski saga-sola cekilen kaygaclarin yerini kaliplasmis talimatlar aldi. Futbolcunun daha iceride, daha kenarda, daha geride veya daha ileride oynamasini saglaman, futbolculara verdigin talimatlar ile mumkun tabii. Bence daha da mantikli. Sahanin burasinda oyna demek baska. Sen orta sahada merkezin saginda oynuyorsun ama pozisyonunu koru, ileriye fazla cikma, savunmanin onunu toparla demek baska.

Kalecilere penalti kurtarma ozelligi, diger sahip oldugu ozellikler ile sistem icinde belirleniyor. Ornegin Agility, kalecinin kendisini ne kadar uzaga atabildigi, Acceleration, kalecinin aciyi kapatici hamleyi ne kadar iyi yapabildigi, composure vurus aninda ne kadar sakin kalabildigi vs. vs.

Kalecinin topu oyuna gec sokmasi icin somut (yani mac PKM'si) ornekler gerekli. Ben oyun icinde dikkat etmeye calisirim. Ancak aklima su da geliyor. Acaba bunu ozellikle mactaki atil zamani biraz arttirmak ve maclarda gercekci istatistiklere ulasilabilmesi icin mi yapiyorlar? En azindan mac motoruna yeni aksiyonlar eklenene kadar zamani bu sekilde olduruyorlar.

arrogancee
14.Ekim.2016, 14:12
Öyle bir tarih göremedim. Hatta M. Jacobson Twitter adresinde herhangi bir tarih verilmediğini ve verilmeyeceğini, alpha versiyonundan ne zaman memnun olursa beta ya geçirip yayınlayacaklarını yazmış.

Yanıltıcı bilgi verdiğim için kusura bakmayın. Bu akşam 23:59 dediği tarihi steam indiriminin bittiği tarihmiş. :/

ozanocal
14.Ekim.2016, 14:15
ben transfer pazarında canlılık bekliyordum fm16 çok sıkıcı transfer dönemlerinde transfer yapmak çok zor hele ileriki yıllarda fiyatlar uçuyor kulüp bütçeleri yerinde sayıyor ayrıca benim teklif ettiğim fiyata vermeyip başka kulübe daha ucuza satabiliyorlar buda sinir bozan bir durum

aytekin79
14.Ekim.2016, 14:22
Özellikler beni benden aldı mı ? Hayır . Ama seviyoruz işte bu oyunu , bir şekilde almamak için zor tutuyorum kendimi :) İndirim de bu gece bitecekmiş ,şeytan dürtüyor :)

nfornirvana
14.Ekim.2016, 14:23
edit.......

arrogancee
14.Ekim.2016, 14:24
Sadakat indiriminin o zaman biteceğini söylemiş.

Evet. 2-3 mesaj yukarıda düzelttim kendimi.

Fernando Gago
14.Ekim.2016, 14:47
Ben 3D tercih etmiyorum. 2D ekranı senelerdir aynı. Hani bir şeyler katsınlar bir iki güzellik olmasını dilerdim. Umarım vardır.

IlGiurista
14.Ekim.2016, 15:17
Henüz sipariş vermemiştim, tanıtım videosunu görünce sipariş vermenin zamanı geldiğini anladım.

Matteo Ferrari
14.Ekim.2016, 15:19
voidu.com dan satın aldım 67,5 tl ye. aktivasyon kodu verilmiş. betanın çıkış tarihi tam belli değil sanırsam. şimdiden kütüphaneye eklesem sorun olur mu?

aytekin79
14.Ekim.2016, 15:37
voidu.com dan satın aldım 67,5 tl ye. aktivasyon kodu verilmiş. betanın çıkış tarihi tam belli değil sanırsam. şimdiden kütüphaneye eklesem sorun olur mu?

İndirim güzelmiş . Site güvenilir mi ? Bugün mü aldın , kod hemen gelmiş eğer öyleyse.

Matteo Ferrari
14.Ekim.2016, 15:47
İndirim güzelmiş . Site güvenilir mi ? Bugün mü aldın , kod hemen gelmiş eğer öyleyse.

ilk defa kullanıyorum siteyi fiyatından hareketle bugün satın aldım ve alır almaz kodu görüntüledim.

ozanocal
14.Ekim.2016, 16:04

hocam voidu güvenilir sitedir fifa 17 yi filan oradan alıyor herkes ucuz diye

aytekin79
14.Ekim.2016, 16:13
@ozanocal , @Matteo Ferrari
Teşekkür ederim . Bu fiyata alınabilir derim. Aldım geçtim gene :)
Not: VOIDU10 kuponunu sepette girmeyi unutmayın , bu şekilde 75 liradan 67,5 e düşüyor oyun.

excaliburuA
14.Ekim.2016, 17:07
İndirim kodunu neye göre veriliyor. Daha önce hiç bu siteden alışveriş yapmadım bir yerden temin edebilir miyim??

aytekin79
14.Ekim.2016, 17:36
İndirim kodu herkese veriliyor

excaliburuA
14.Ekim.2016, 18:02
edit................

mpaker66
14.Ekim.2016, 18:52
Hocam yukarda söylediğim şeyler oyunun tam özüne inecek yenilik. Keşke görmezden gelmeyip söylediklerimi iletseniz.

perpetua
14.Ekim.2016, 20:04
Hocam yukarda söylediğim şeyler oyunun tam özüne inecek yenilik. Keşke görmezden gelmeyip söylediklerimi iletseniz.

Yazdiklarini okudum.

Belki yaniliyorum ancak bana karsindaki rakibi gozardi ediyormussun gibi bir izlenim verdi.
Bence cok topa sahip olmanin en kolay yolu rakibin cok geriye cekilerek oynamasi ve senin bol bol pas yapmana izin vermesi.

Eger rakip daha ofansif bir oyun tercih ederse takimin pres yiyecektir. Rakibin bu oyun anlayisina ve presine ragmen direkt oynamak yerine topa sahip olmaya calisirsan top kayiplarin artacaktir. Yani daha ofansif bir oyun oynayan takima karsi topa daha cok sahip olmanin yolu hizli goller bulup onlarin direncini kirmak ve daha sonra surekli pas yaparak dillerinin disariya cikmasini saglamak olabilir. Macin basindan sonuna kadar ayni topa sahip ol komutuyla oynamak, topa sahip olmak icin yeterli degil yani.

Rakibin cok geriye cekilerek oynamasina senin kadro gucun neden olabilir, rakibin eksik kalmasi neden olabilir veya rakip teknik direktorun oyun anlayisi da neden olabilir.

Ayrica, rakip takim senin topa sahip olmani azaltmak icin geride top cevirme ve zamandan calma gibi denemeler yapabilir. Bu da senin topa sahip olma frekansini azaltir.
Rakibin topa sahip olmasini engellemek icin mecburen daha fazla risk alman, savunma cizgini cok daha one cekmen, hatta belki de futbolcularinin mevkilerini daha ileriye cikartman gerekebilir.

Butun bunlari goz onunde bulundurarak yazdiklarini biraz daha detaylandirman, maclarda neler olup bittigini daha iyi anlatman gerektigini dusunuyorum. Topa daha fazla sahip olmak icin rakibin oyununu nasil etkisizlestirdigin, bu sayede topu ne kadar cabuk kaptigin ve topu kaptiktan sonra ne yaptigin onemli. Her rakibe karsi da bunun yolu farkli.

Ozellikle mac motoru uzerinde duzeltmeler "sunu yapmaya calisiyorum ama olmuyor" seklinde yorumlarla degil, somut orneklere dayanarak yapiliyor. Yani bir mac oynayacaksin, ilk basta rakibin ne yapmaya calistigina bakip ona gore senin yapmak istediklerini neden yapabildigini veya yapamadigini tartacaksin.

Tabii bir de su gercek var. Football Manager Ingilizlerin yaptigi bir oyun ve ozellikle daha cok Ingiliz futbolu uzerine modellenen bir oyun. Guardiola gibi bir teknik direktorun Premier Lig'de varligi eminim FM'in ilerleyen yillarda bir cok farkli degisim yasamasina neden olacaktir.

Umarim yazdiklarim aciklayici olmustur.

MasALP
14.Ekim.2016, 21:19
Hocam benim de anlatmak istediğim bu. Sadece top çevirerek çok dar alanda oyunculara top sürme kısa pas ver riskli pas atma denilerek o rakamlara ulaşılabilir ama yaratıcılık 0'lanıyor orda da. Gerçekte böyle değil hocam işler. Haftada rahat 20 maç izleyen birisiyim. Tüm üst düzey takımları izliyorum, ve özel takip ettiğim teknik direktörler var (Klopp,Guardiola,Pochettino) gibi. Bunlar istediğim futbolu sahaya yansıtan menejerler.(Karşı pres+pas futbolu) Mesela Liverpool 2 hafta önce Hull'ı 5-1 yendiği maçta %74 topa sahip olma ile 726 pas yaptı. Ve toplam 5 gol attı yani ayrıca Liverpool öyle aman aman bitirici oyuncularla oynayan bir takım değil. Daha bir sürü maçtan sana böyle örnekler verebilirim. Bunu FM'de yapmak imkansız. Yani bu kadar yaratıcılık ve tempo ile 726 pas yapmak imkansız. Benim anlatmak istediğim de bu. Bu oyun maden manager olma fırsatını bize sunuyorsa ilk başta yapması gereken şey en başta gerçekci taktikler ve bunun paralelinde sahaya yansıması.
Tekrar diyorum, @cengo madem dünyanın en iyi feedback veren oyun firması bunlar bi mail atarsan sevinirim bu işi. Oyun fıtratında olan bir şey istiyoruz.

Diğer yorumlara da göz attım ama yaratıcılığın 0'a inip pozisyon bulunmadığına da katılmıyorum hocam.. Ama karşılıklı diyalogla olacak iş değil bir kaç deneme yapıp görselle atarım

Ali Hikmet
14.Ekim.2016, 22:47
Oyun cikmadan profilleri afise etmem pek mumkun degil.
Iki nedeni var.
1. Fiziksel neden. Veritabaninin son hali elimizde degil.
2. Sozlesmeden dogan yukumluluk. Veritabani bize ait degil ve oyun cikana kadar degisebilir. SI oyunu cikartarak veritabanini yaymadan biz yaymayacagimiza dair imza atiyoruz.

sizin gibi ayrıntıyı bilemem ben video bakarak onların database örnek aldık.

mpaker66
15.Ekim.2016, 00:11
Yazdiklarini okudum.

Belki yaniliyorum ancak bana karsindaki rakibi gozardi ediyormussun gibi bir izlenim verdi.
Bence cok topa sahip olmanin en kolay yolu rakibin cok geriye cekilerek oynamasi ve senin bol bol pas yapmana izin vermesi.

Eger rakip daha ofansif bir oyun tercih ederse takimin pres yiyecektir. Rakibin bu oyun anlayisina ve presine ragmen direkt oynamak yerine topa sahip olmaya calisirsan top kayiplarin artacaktir. Yani daha ofansif bir oyun oynayan takima karsi topa daha cok sahip olmanin yolu hizli goller bulup onlarin direncini kirmak ve daha sonra surekli pas yaparak dillerinin disariya cikmasini saglamak olabilir. Macin basindan sonuna kadar ayni topa sahip ol komutuyla oynamak, topa sahip olmak icin yeterli degil yani.

Rakibin cok geriye cekilerek oynamasina senin kadro gucun neden olabilir, rakibin eksik kalmasi neden olabilir veya rakip teknik direktorun oyun anlayisi da neden olabilir.

Ayrica, rakip takim senin topa sahip olmani azaltmak icin geride top cevirme ve zamandan calma gibi denemeler yapabilir. Bu da senin topa sahip olma frekansini azaltir.
Rakibin topa sahip olmasini engellemek icin mecburen daha fazla risk alman, savunma cizgini cok daha one cekmen, hatta belki de futbolcularinin mevkilerini daha ileriye cikartman gerekebilir.

Butun bunlari goz onunde bulundurarak yazdiklarini biraz daha detaylandirman, maclarda neler olup bittigini daha iyi anlatman gerektigini dusunuyorum. Topa daha fazla sahip olmak icin rakibin oyununu nasil etkisizlestirdigin, bu sayede topu ne kadar cabuk kaptigin ve topu kaptiktan sonra ne yaptigin onemli. Her rakibe karsi da bunun yolu farkli.

Ozellikle mac motoru uzerinde duzeltmeler "sunu yapmaya calisiyorum ama olmuyor" seklinde yorumlarla degil, somut orneklere dayanarak yapiliyor. Yani bir mac oynayacaksin, ilk basta rakibin ne yapmaya calistigina bakip ona gore senin yapmak istediklerini neden yapabildigini veya yapamadigini tartacaksin.

Tabii bir de su gercek var. Football Manager Ingilizlerin yaptigi bir oyun ve ozellikle daha cok Ingiliz futbolu uzerine modellenen bir oyun. Guardiola gibi bir teknik direktorun Premier Lig'de varligi eminim FM'in ilerleyen yillarda bir cok farkli degisim yasamasina neden olacaktir.

Umarim yazdiklarim aciklayici olmustur.

Anlatmak istediğiniz şeyi anladım hocam.

Şimdi futbol rakiple oynanan bir oyun bu yüzden rakibi göz ardı etmek gibi bir hataya düşmüyorum. Ben her kariyerimde bu belirttiğim futbolu oynamaya çalışıyorum. Ve maçları çoğu zaman full maç olarak izliyorum. Ama yaptığım denemelerde en güçlü olduğumu söylemek istiyorum.
Bu belirttiğim oyunu Barca kariyeri açarak denedim. Öncelikli amacım topa sahip olup rakip topu kaptığı an karşı press dediğimiz şeyi yaptırmak.(bunu farklı farklı uygulayan teknik direktörler var. Guardiola Klopp Pochettino Bielsa bir kaçı. Burda bile teknik direktörler kaça ayrılmışken FM'de pres özelliğini 2-3 değişkenin belirlemesi gerçekten çok can sıkıyor,bunu da anlatmaya çalışıyorum. Neyse devam edeyim. Benim en beğendiğim Klopp'un ki. Onu uygulamaya çalışıyorum, klopp top kimdeyse ona baskı ile yapıyor bu işi. Bunu da yaptığım onlarca deneme sonucu uygulamaya en iyi taktiğin olduğunu düşündüğüm taktik (2-3-4-1) ile yapıyorum. DM'de ki oyuncum top stoperlerde iken gizli libero ile 3 lüyor top ileri geçince regista tarzı iş yapıyor. forvet arkasındaki 2 oyuncuda oyun kurucu. Barça ile yaptığımı anlatıryordum, takdir edersiniz ki Barça liginin en iyi takımı ve her takım Barça'nın top ile oynamasına izin veriyor. Ve maçları full izlediğim zaman gerçektende rakip sadece savunma peşinde. Tek kale maç geçiyor ve yüzde 70 lere varan topa sahip olma ve 90 lara varan pas isabet ile oynuorum. Ama gel gelelim yine pas sayısına, en fazla yine 450-500 arası oluyor. Peki diyebilirsiniz ki 700 paslara çıkamaz mısın, neden pas sayısını bu kadar dert ediyosun. 700 pas yaparım evet ama 0 yaratıcılık sürekli yan pas yan pas geri pas geri pas ile kimse dribling yapmadan şut çekmeden yapabilirim sanırım. Ama işte gerçek hayatta izlediğimiz futbolda oynanan oyun öyle olmuyor. Liverpool maçı örneği verdim, tam benim Barça kariyerim gibi bir maç oldu. FM istatistikleri ile gerçek futbol istatistikleri uyuşmuyor, olmuyor.
Anti parantez olarak da koşu mesafelerine değinmek istiyorum. Ben her FM oynumda ya rakip bende 1-2 km çok koşuyor ya ben. Ben hiç 15 km rakibe fark atan bir takım göremedim. Çok koşan bir takım oluşturmak istiyorum mesela ama FM'de bunu istatistiğe ve oyuna yansıtamıyorum. Gerçek futbolda rakibe 10-15 km fark atan takım yok mu?

Umarım anlatabilmişimdir anlatmak istediğim şeyleri. Çünkü ben bu oyunu futbolcu transfer edeyim para harcayım diye değil sadece iyi taktikler yapayım diye oynuyorum.

mpaker66
15.Ekim.2016, 00:12
Diğer yorumlara da göz attım ama yaratıcılığın 0'a inip pozisyon bulunmadığına da katılmıyorum hocam.. Ama karşılıklı diyalogla olacak iş değil bir kaç deneme yapıp görselle atarım

eğer 700 paslarda iyi yaratıcıklı ile ve oyunun taktiksel buglarından yararlanmadığınız bir taktiğiniz varsa ekran fotolarını beklerim hocam.

perpetua
15.Ekim.2016, 01:49
Anlatmak istediğiniz şeyi anladım hocam.

Şimdi futbol rakiple oynanan bir oyun bu yüzden rakibi göz ardı etmek gibi bir hataya düşmüyorum. Ben her kariyerimde bu belirttiğim futbolu oynamaya çalışıyorum. Ve maçları çoğu zaman full maç olarak izliyorum. Ama yaptığım denemelerde en güçlü olduğumu söylemek istiyorum.
Bu belirttiğim oyunu Barca kariyeri açarak denedim. Öncelikli amacım topa sahip olup rakip topu kaptığı an karşı press dediğimiz şeyi yaptırmak.(bunu farklı farklı uygulayan teknik direktörler var. Guardiola Klopp Pochettino Bielsa bir kaçı. Burda bile teknik direktörler kaça ayrılmışken FM'de pres özelliğini 2-3 değişkenin belirlemesi gerçekten çok can sıkıyor,bunu da anlatmaya çalışıyorum. Neyse devam edeyim. Benim en beğendiğim Klopp'un ki. Onu uygulamaya çalışıyorum, klopp top kimdeyse ona baskı ile yapıyor bu işi. Bunu da yaptığım onlarca deneme sonucu uygulamaya en iyi taktiğin olduğunu düşündüğüm taktik (2-3-4-1) ile yapıyorum. DM'de ki oyuncum top stoperlerde iken gizli libero ile 3 lüyor top ileri geçince regista tarzı iş yapıyor. forvet arkasındaki 2 oyuncuda oyun kurucu. Barça ile yaptığımı anlatıryordum, takdir edersiniz ki Barça liginin en iyi takımı ve her takım Barça'nın top ile oynamasına izin veriyor. Ve maçları full izlediğim zaman gerçektende rakip sadece savunma peşinde. Tek kale maç geçiyor ve yüzde 70 lere varan topa sahip olma ve 90 lara varan pas isabet ile oynuorum. Ama gel gelelim yine pas sayısına, en fazla yine 450-500 arası oluyor. Peki diyebilirsiniz ki 700 paslara çıkamaz mısın, neden pas sayısını bu kadar dert ediyosun. 700 pas yaparım evet ama 0 yaratıcılık sürekli yan pas yan pas geri pas geri pas ile kimse dribling yapmadan şut çekmeden yapabilirim sanırım. Ama işte gerçek hayatta izlediğimiz futbolda oynanan oyun öyle olmuyor. Liverpool maçı örneği verdim, tam benim Barça kariyerim gibi bir maç oldu. FM istatistikleri ile gerçek futbol istatistikleri uyuşmuyor, olmuyor.
Anti parantez olarak da koşu mesafelerine değinmek istiyorum. Ben her FM oynumda ya rakip bende 1-2 km çok koşuyor ya ben. Ben hiç 15 km rakibe fark atan bir takım göremedim. Çok koşan bir takım oluşturmak istiyorum mesela ama FM'de bunu istatistiğe ve oyuna yansıtamıyorum. Gerçek futbolda rakibe 10-15 km fark atan takım yok mu?

Umarım anlatabilmişimdir anlatmak istediğim şeyleri. Çünkü ben bu oyunu futbolcu transfer edeyim para harcayım diye değil sadece iyi taktikler yapayım diye oynuyorum.

Yazdiklarindan anladigim kadariyla zaten fazla pas yaparak oynaman pek mumkun gorunmuyor. Regista, Deep Lying Playmaker, Roaming Playmaker, Advanced Playmaker hep sahada serbestlik verilen, oyuncularin daha direkt paslarla oynamasi istenen roller. Yani sen takima kisa pasla oyna desen bile bu oyuncular o spekulatif, uzun paslari denerler.

Ayni zamanda bu oyunculara verdigin roller sayesinde tanidigin serbestlik, is pres yapmaya gelince de taktiginin aleyhine isler. Yanlarina top kapmasi icin defensive winger/defensive forward/ball winning midfielder gibi rollerde oyuncular kullanman gerekir ki takimda birileri top kazanmak icin mucadele etsin.

Eger bu tip kollektif sekilde pres veya kollektif sekilde pas oyunu oynayacaksan kesinlikle daha genel rolleri tavsiye ederim. Ornegin Central Midfielder, ornegin Defensive Midfielder, ornegin wide midfielder. Ileride bir Complete forward ve/veya kanatlarda advanced playmaker kullanarak rakip 1/3'teki yaraticiligi saglayabilirsin. Ancak ozellikle orta sahada kullandigin oyuncularin daha cok yonlu oynayacaklari rollerde kullanilmalari gerekli bence.

Katedilen mesafeye gelince. Bunun istatistigine hem oyunda, hem de gercekte cok inanamiyorum. Oyunda inanamiyorum cunku her mac 120-130 km kosuyor futbolcular. Gercekte inanamiyorum cunku kullanilan teknolojinin ne kadar dogru olcum yaptigi kullanilan kamera sayisina gore cok farkli olabiliyor (sistem GPS gibi isliyor - GPS'ten aldigin bilginin verimli olabilmesi icin en az 4 tane uyduya bagli olman gerekiyor) ve hangi maclarin kac kamera ile olculdugunu ve hata payinin ne kadar oldugunu bilmek zor. Oyunda iki takim arasindaki mesafenin az cikmasi bence biraz da oyunda topa sahip olan takimlarin yeterince geri pas yapip topun yonunu degistirmemesinden kaynaklaniyor. Topa sahip olan ve bunu yapabilen takimlar, mutlaka rakibi kendiliginden daha fazla kosturacaktir.

Gncl1905
15.Ekim.2016, 11:28
Oyunun son yıllardaki eksikliği, naçizane fikrim tabii ki, taktik ve antrenman sistemlerinin aşırı basitleştirilmesi. 2007'den beri oyunu oynuyorum. Eskiden ne taktikler ne antrenman sistemleri paylaşılırdı. Şimdi antrenmanlarda zaten farklılık yok. Tek yaptığımız iyi koç almak. Taktikler de birbirinin kopyası. Bu sene de tanıtımda gördüğüm kadarıyla aynı kalacak bu durum.

perpetua
15.Ekim.2016, 13:38
Oyunun son yıllardaki eksikliği, naçizane fikrim tabii ki, taktik ve antrenman sistemlerinin aşırı basitleştirilmesi. 2007'den beri oyunu oynuyorum. Eskiden ne taktikler ne antrenman sistemleri paylaşılırdı. Şimdi antrenmanlarda zaten farklılık yok. Tek yaptığımız iyi koç almak. Taktikler de birbirinin kopyası. Bu sene de tanıtımda gördüğüm kadarıyla aynı kalacak bu durum.

Yazilanlara gore antrenman sistemini yenilemek istiyorlar ancak henuz bu yeniligi nasil yapacaklarina dair bir konsensus olusturamamislar. Hem basitlik hem de gercekciligi dengeleyecek bir sistem ariyorlar herhalde.

Taktiklerin paylasilmamasi ise bence olumlu. Bu herkesin kendi taktigini yapabildigini ve her turlu durumda verimli olan taktiklerin azaldigini gosteriyor bence. Taktik kaliplarini alip kullanmaktan daha ziyade taktik fikirlerinin tartisilmasi daha olumlu.

Gncl1905
15.Ekim.2016, 14:24
Yazilanlara gore antrenman sistemini yenilemek istiyorlar ancak henuz bu yeniligi nasil yapacaklarina dair bir konsensus olusturamamislar. Hem basitlik hem de gercekciligi dengeleyecek bir sistem ariyorlar herhalde.

Taktiklerin paylasilmamasi ise bence olumlu. Bu herkesin kendi taktigini yapabildigini ve her turlu durumda verimli olan taktiklerin azaldigini gosteriyor bence. Taktik kaliplarini alip kullanmaktan daha ziyade taktik fikirlerinin tartisilmasi daha olumlu.

İlk durumun farkında olmaları beni sevindirdi açıkçası. Bu seride yapamadılar madem, inşallah 2018'e yetişir.

İkinci konuda ben öyle düşünmüyorum. Asıl şu anda taktik kalıplarını alıp kullanıyoruz. Forumda biri, atıyorum, 'Sneijder şu bölgede şu rolde çok iyi oynuyor' dediğinde herkes birkaç tıkla aynı işlemi yapıp verim alabiliyor. Eskiden 20'lik barlı sistemde bir bar kaydırmak bile farklılık yaratabiliyordu halbuki.

Şimdiki sistem daha gerçekçi mi, evet daha gerçekçi; ona lafım yok. Oyuncuya mentaliten 11/20 olsun demezsin gerçek hayatta sonuçta. Ancak bu sefer de belli kalıplara sıkışıp kaldık. Forumda ara sıra taktik paylaşım bölümüne giriyorum, bir konuyu açıyorum ve bakıyorum. Görüyorum ki neredeyse benim taktiğin tıpatıp aynı yapılmış ve paylaşılmış. Seçenek çok az ve yapılabilecekler sınırlandırıldı sanki.

Gerçi oyunda takım morali o kadar önemli hale geldi ki taktikle uğraşmaya gerek bile kalmıyor. Oyuncuları mutlu edebilsek yeter.

IlGiurista
15.Ekim.2016, 15:02
Oyundaki gerçekle bağdaşmayan hususlardan bir tanesi, Arsenal'in şampiyon olamadığı ilk sezonun sonunda Wenger'i kovması.

Bu durum, benim için oyunun gerçekçiliğini fazlasıyla etkiliyor.

Bir başka husus da, oyundaki Guardiola'nın gerçekteki futbol felsefesini takımlarına yansıtamaması. Gerçi bu husus, diğer menajerler için de geçerli gözüküyor.

perpetua
15.Ekim.2016, 16:12
İlk durumun farkında olmaları beni sevindirdi açıkçası. Bu seride yapamadılar madem, inşallah 2018'e yetişir.

İkinci konuda ben öyle düşünmüyorum. Asıl şu anda taktik kalıplarını alıp kullanıyoruz. Forumda biri, atıyorum, 'Sneijder şu bölgede şu rolde çok iyi oynuyor' dediğinde herkes birkaç tıkla aynı işlemi yapıp verim alabiliyor. Eskiden 20'lik barlı sistemde bir bar kaydırmak bile farklılık yaratabiliyordu halbuki.

Şimdiki sistem daha gerçekçi mi, evet daha gerçekçi; ona lafım yok. Oyuncuya mentaliten 11/20 olsun demezsin gerçek hayatta sonuçta. Ancak bu sefer de belli kalıplara sıkışıp kaldık. Forumda ara sıra taktik paylaşım bölümüne giriyorum, bir konuyu açıyorum ve bakıyorum. Görüyorum ki neredeyse benim taktiğin tıpatıp aynı yapılmış ve paylaşılmış. Seçenek çok az ve yapılabilecekler sınırlandırıldı sanki.

Gerçi oyunda takım morali o kadar önemli hale geldi ki taktikle uğraşmaya gerek bile kalmıyor. Oyuncuları mutlu edebilsek yeter.

Moral konusu dogru. Ancak gercekci de degil mi? Mourinho gecen sezon Chelsea'de soyunma odasinin destegini kaybettigi icin basarisiz oldu. Fatih Terim, Euro 2016'da Milli takim soyunma odasinin destegini kaybetti, sonra yolu oyunculari degistirmekte buldu. Ustelik bunlar motivasyon konusunda basarili diyebilecegimiz teknik direktorler. Taktik konusunda uzman teknik direktorler icin de bu gecerli.

Barlarin yerini rollerin almasina gelince. Bence bu cok olumlu bir durum. Eskiden sadece barlari bu oyuncu rollerini yansitacak sekilde ayarlamayi bilenler basarili oluyordu. Yapay zeka daha kisitli oyunculara ozellestirme yapmadan kaliplasmis ayarlarla oynuyordu. Simdi hem yapay zekanin oyunculari kullanim sekli cesitlendi, hem de kullanicilarin daha buyuk bir kismi futbolculari daha verimli kullanabilme firsatini elde etti. Bir cok kisinin benzer veya ayni taktiklere yonelmesi ise oyunu oynayanlarin yaraticiligina kalmis. Mutlaka bir kadroyu en iyi sekilde kullanmanin cok farkli yolu yok cunku kadro sabit. Bu da kadroyu benzer kullanim sekillerinin ortaya cikmasini sagliyor.

BlackAnaconda
15.Ekim.2016, 16:20
Videodaki alt yazı sorunu sadece bende mi var ?

Alt yazı geriden geliyor. Bazen üst üste biniyor yazılar.. Şuna alt yazıya gömecek bir gönüllü var mı ?

tosunpasa
15.Ekim.2016, 16:45
takımların transfer politikaları son seride tam anlamıyla berbattı. büyük kulüplerin bir sürü para verip bir sezon boyunca oynatmadığı futbolcuları diğer sezon yarı fiyatına satmaları bir yana türk takımlarının yapmış olduğu saçma transferlerde can sıkıyor bence. transfer polikalarını geliştirmeleri gerekiyor. ben real madrid'in juventus'un 75-80 mn euro veripte hiç oynatmadan 20 mn euro'ya sattığı adam görmedim. hadi varsayalım ki olsun bunun gibi örnek bir iki tane ancak oyunda her transfer dönemi büyük kulüpler bu paralara en az 3-4 adam alıyor ve hepsinin başından aynı senaryo geçiyor. türk takımlarına gelince özellikle ilerleyen sezonlarda takımlar üstlerine hiç birşey koyamıyor öyle hale geliyorlar ki diğer takımların antrenörlerini teknik direktör yapmaya başlıyorlar. oyunun gerçekçiliğine gölge düşüyor bence bunlar. taktikler zaten yeterince ayrıntılı ufak tefek geliştirmeler yapabilirler. antreman sistemi çok basit biraz detaylandırma yapılabilir. ama şahsi fikrim transfer saçmalıkları kesinlikle düzeltilmeli. oyunda büyük takımlar hiç futbolcu görmemiş gibi her yetenekli oyuncuya milyonlar verip yedek kulübesine mahkum etmemeli. yetkili bir ağızdan si'ye bunu iletebilirsek iyi olur. bu konuda ne yapabilirler gerçekten merak ediyorum.

çünkü başarız transfer politikaları büyük takımları çok etkiliyor. gerek finansal yapıdan gerekse başarı açısından her sene kötüye gidiyorlar. ben bir kariyer açtığım zaman 2025'e kadar falan oynuyorum ve oyun her sene biraz daha gerçeklikten koparak devam ediyor. büyük takımların alıp yararlanamadığı oyuncuları yarı fiyatına alıp şampiyonlar ligi şampiyonu olabiliyorsunuz. ufak bir sorun gibi gözüksede ilerleyen zamanlarda oyunun yapısını tamamen değiştiriyor bu saçmalık.. takımların hamleleri gerçeğe uygun bir hale dönüştürülmeli. transfer politikaları, hedefleri v.s

taraftarla bağ çok kopuk yeni sürümde taraftarla bağ arttırılabilir. taraftarın performansını beğenmediği, davranışlarını beğenmediği oyuncular olmalı bunları bize söyleyebilmeli, iletişime geçebilmeliyiz. kaç seridir taraftar sözcüsü özelliği eklendi ancak hiç bir geliştirme o konuda yapılmadı. sadece güven bölümünde şu transferi iyi yaptınız bunu ucuza sattınız gibi yorumlar yapıyor. daha etkili olmalı taraftarlar. bugün taraftar karşı çıktığı zaman teknik direktörler futbolcular hatta başkanlar gönderilebiliyor. sürekli taktiklerde 3 boyutlu maç görüntülerinde değişiklikler yapacaklarına var olup geliştirmedikleri şeyler üzerinde durabilirler. gözlemcilik olayı geliştirilebilir. teknik heyetin tavsiye olayı geliştirilebilir. geliştirilebilecek o kadar çok şey varken si games sürekli aynı yemeği ısıtıp ısıtıp önümüze koyuyor. 3 boyutluda yaptıkları yenilik beni zerre ilgilendirmez bir maç olsun o şekilde oynamamışımdır bile. tarftarla arası kötü olup istenmeyen bir futbolcu oyunda görmedim. ya da taraftarlar takımda şu oyuncuyu görmek istiyoruz gibi haberler çıkartabilir medya aracılığıyla. iyi geçinmemiz tribünün dolmasını forma satışlarını v.s etkileyebilir. bunlar yapılmayacak şeyler değil. saçma yenilikler getirceklerine oyuna zevk katacak ufak şeyler yapabilirler. koca si games'den biraz daha yaratıcı olmalarını beklememiz saçma olmasa gerek..

Ali Hikmet
15.Ekim.2016, 17:07
Videodaki alt yazı sorunu sadece bende mi var ?

Alt yazı geriden geliyor. Bazen üst üste biniyor yazılar.. Şuna alt yazıya gömecek bir gönüllü var mı ?

bende de vardı bende İngilizce altyazılı izleyip o şekilde anladım. Kaymalar var Türkçe altyazı da

mpaker66
15.Ekim.2016, 17:28
Yazdiklarindan anladigim kadariyla zaten fazla pas yaparak oynaman pek mumkun gorunmuyor. Regista, Deep Lying Playmaker, Roaming Playmaker, Advanced Playmaker hep sahada serbestlik verilen, oyuncularin daha direkt paslarla oynamasi istenen roller. Yani sen takima kisa pasla oyna desen bile bu oyuncular o spekulatif, uzun paslari denerler.

Ayni zamanda bu oyunculara verdigin roller sayesinde tanidigin serbestlik, is pres yapmaya gelince de taktiginin aleyhine isler. Yanlarina top kapmasi icin defensive winger/defensive forward/ball winning midfielder gibi rollerde oyuncular kullanman gerekir ki takimda birileri top kazanmak icin mucadele etsin.

Eger bu tip kollektif sekilde pres veya kollektif sekilde pas oyunu oynayacaksan kesinlikle daha genel rolleri tavsiye ederim. Ornegin Central Midfielder, ornegin Defensive Midfielder, ornegin wide midfielder. Ileride bir Complete forward ve/veya kanatlarda advanced playmaker kullanarak rakip 1/3'teki yaraticiligi saglayabilirsin. Ancak ozellikle orta sahada kullandigin oyuncularin daha cok yonlu oynayacaklari rollerde kullanilmalari gerekli bence.

Katedilen mesafeye gelince. Bunun istatistigine hem oyunda, hem de gercekte cok inanamiyorum. Oyunda inanamiyorum cunku her mac 120-130 km kosuyor futbolcular. Gercekte inanamiyorum cunku kullanilan teknolojinin ne kadar dogru olcum yaptigi kullanilan kamera sayisina gore cok farkli olabiliyor (sistem GPS gibi isliyor - GPS'ten aldigin bilginin verimli olabilmesi icin en az 4 tane uyduya bagli olman gerekiyor) ve hangi maclarin kac kamera ile olculdugunu ve hata payinin ne kadar oldugunu bilmek zor. Oyunda iki takim arasindaki mesafenin az cikmasi bence biraz da oyunda topa sahip olan takimlarin yeterince geri pas yapip topun yonunu degistirmemesinden kaynaklaniyor. Topa sahip olan ve bunu yapabilen takimlar, mutlaka rakibi kendiliginden daha fazla kosturacaktir.

Açıkcası ben bu söylediklerinize de katılmıyorum. Mesela Barça'nın Guardiolalı dönemini el alalım Xavi-İniesta dillere pelesenk olan ikili. O zaman Barça'nın oynadığı durum malum ortada. Şimdi O zaman bu ikili Playmaker mı oynuyordu yoksa standar ortasaha tarzı gibi bişey mi. Bence ikisi de Playmaker oynuyordu. Yani ben bir oyuncumu hem playmaker yapıp hem hızlı ama kısa paslarla-oyunun yönünü değiştirmesi gerektiği yerlerde uzun- atarak oynatamaz mıyım. Benim de şikayet ettiğim konu bu. Oyun taktiği bizi sadece belli alanlara kısıtlıyor,bu çok can sıkıcı. Mesela ben oyumcularıma defansta bölge bölge nasıl pozisyon almaları gerektiğini anlatmak istiyorum. Bilen bilir cm00 da vardı öyle bir özellik, bence o özelliği geliştirerek önümüze getirebilirler.

Ben istiyorum ki inanılmaz ayrıntılı taktik ekranı ve bunun paralelinde bir maç motoru olsun. Taktiksel tartışmaları bir kenara bırakalım,sizce de oyunun bu yönünde bir eksiklik yok mu?
Keşke seneye hiç bir yenilik yapmasalar sadece taktiksel olarak oyunu bambaşka bir yere götürdük deseler. (Basit taktiksel ayarlar ile oynamak isteyene başka bir seçenek açılabilir)

Adana Demirspor
15.Ekim.2016, 18:56
Bence de taktik ekranı daha özgür daha yaratıcı olmalı. Mesela ben oyuncuma,ceza sahası içinde ayakta kal,ceza sahası dışında topa kay diyebilmeliyim.

Forvet arkası oyuncuma Messi'nin ayağına oyna,Neymar'ın koşu yoluna pas atmanı istiyorum diyebilirim. Bunun gibi örnekler çoğaltılabilir. Belki istedigimiz şeyler zor ama imkansız değil.

Yukarıda arkadaşın dediği gibi büyük takımlar çok saçma transferler yapabiliyorlar. 40-50M verip 1 sezon oynatmadan 10-15 gibi fiyatlara satıyorlar.

1-2 Maç oynayıp parlayan oyuncu hemen sözleşme istiyor. Eyvallah iste ama maaşının 5-6 katını istemek nedir ? Vermeyince hemen küsüp,takımın moralini düşürüyorlar.

Türkiye Ligi yine arkadaşın dediği gibi aşırı saçmalıyor. Bikaç sene sonra adını duymadığımız hocalar,başka takımların antrenörleri büyük takımın başına geçiyor. Buda haliyle gerçekçili baltalıyor. Dandik transferlerden bahsetmiyorum bile.

Oyunda ki yapay zekayı fazlaca arttırmalı bence. Yoksa senelerce bu konulardan şikayetçi oluruz. Bu arada oyunu 20 lig açıp oynuyorum bilginize.

marlo41
15.Ekim.2016, 21:11
İçimde niyeyse bu sene iyi olacak gibi geliyor oyun. Demin FM 2016'nın ilk izlenimler konusunu okudum biraz. Baktım ben de dahil herkes aşırı havaya girip oyunu övmüş. Halbuki benim en sevmediğim FM oldu ondan sonra. Bu sene de genel olarak negatif ve isteksiz bir hava var - ben de dahil -. Bir bakmışız tam tersi efsane bir oyun olmuş. Olur mu olur vallahi.

mpaker66
15.Ekim.2016, 21:35
İçimde niyeyse bu sene iyi olacak gibi geliyor oyun. Demin FM 2016'nın ilk izlenimler konusunu okudum biraz. Baktım ben de dahil herkes aşırı havaya girip oyunu övmüş. Halbuki benim en sevmediğim FM oldu ondan sonra. Bu sene de genel olarak negatif ve isteksiz bir hava var - ben de dahil -. Bir bakmışız tam tersi efsane bir oyun olmuş. Olur mu olur vallahi.

Ya da geçen sene o kadar iyi diye tanıtılan-beklenen oyun böyleyse şimdi kötü olarak gösterilen oyun kimbilir ne kadar kötüdür.

alexalexalex
15.Ekim.2016, 21:44
açıkçası son tanıtım videosundan sonra oyunu oynama hevesim arttı. özelliklerin çoğunu beğendim.

perpetua
16.Ekim.2016, 01:02
Açıkcası ben bu söylediklerinize de katılmıyorum. Mesela Barça'nın Guardiolalı dönemini el alalım Xavi-İniesta dillere pelesenk olan ikili. O zaman Barça'nın oynadığı durum malum ortada. Şimdi O zaman bu ikili Playmaker mı oynuyordu yoksa standar ortasaha tarzı gibi bişey mi. Bence ikisi de Playmaker oynuyordu. Yani ben bir oyuncumu hem playmaker yapıp hem hızlı ama kısa paslarla-oyunun yönünü değiştirmesi gerektiği yerlerde uzun- atarak oynatamaz mıyım. Benim de şikayet ettiğim konu bu. Oyun taktiği bizi sadece belli alanlara kısıtlıyor,bu çok can sıkıcı.

Guardiola bir hayli kati bir oyun stiline sahip. Bu nedenle oyun kurucu kullaniyor ama bunlar regista veya roaming playmaker degil cunku rakip 1/3'e girene kadar futbolcularin mevkilerine sadik kalmalarini isteyen bir oyun anlayisina sahip. Son 1/3'te istediklerini yapabiliyorlar ama topu oraya getirene kadar ezbere oynamalari gereken bir sablon var.

Eger bu sablona uygun oynuyorsan (yani cok kati bir oyun stili tercih ediyorsan), oyun kurucu kullanmak mantikli.

Bu oyun stili ile oyuncularin soylediklerini harfiyen yerine getirdigini gorebilirsin. Ancak kendileri pek insiyatif almayacak, tam senin dediklerini yapmaya calisacaklardir.

Mesela ben oyumcularıma defansta bölge bölge nasıl pozisyon almaları gerektiğini anlatmak istiyorum. Bilen bilir cm00 da vardı öyle bir özellik, bence o özelliği geliştirerek önümüze getirebilirler.
Ben istiyorum ki inanılmaz ayrıntılı taktik ekranı ve bunun paralelinde bir maç motoru olsun. Taktiksel tartışmaları bir kenara bırakalım,sizce de oyunun bu yönünde bir eksiklik yok mu?
Keşke seneye hiç bir yenilik yapmasalar sadece taktiksel olarak oyunu bambaşka bir yere götürdük deseler. (Basit taktiksel ayarlar ile oynamak isteyene başka bir seçenek açılabilir)

Acaba cok daha detayli bir taktik sistemini oynamak icin kac kisi oyunu satin alir?
Ayrica oyunculara bolge bolge nasil pozisyon almalarini gerektigini sen anlattin diyelim. Yapay zeka nasil anlatacak? Kullaniciya mac motorunu manipule etme firsati vermeycek mi bu?

ozanocal
16.Ekim.2016, 01:21
genelde zaten 1 seri kötü oluyorsa sonraki seri iyi oluyor 2016 dan çoğu kişi tad alamadı o yüzden ben 17 nin iyi olucağını düşünüyorum olmak zorunda buda 16 gibi olursa yavaş yavaş soğumaya başlarım oyundan

marlo41
16.Ekim.2016, 11:38
Ya da geçen sene o kadar iyi diye tanıtılan-beklenen oyun böyleyse şimdi kötü olarak gösterilen oyun kimbilir ne kadar kötüdür.

Beni yanlış anladım. FM 2016'ın tanıtımı FM tarihinin en az heyecan verici ve en sıkıcı tanıtımıydı ama betası benim oynadığım en güzel maç motoruna sahipti. İlk izlenimler başlığını oku göreceksin insanlardaki heyecanı.

wolfson
16.Ekim.2016, 16:14
Ne zaman çıkacak bu beta?

marlo41
16.Ekim.2016, 17:31
Ne zaman çıkacak bu beta?

2015 13 gün önce çıkmış. 2016 16 gün önce. Tamamen şans.

excaliburuA
16.Ekim.2016, 17:35
Bence hafta içi çıkar.

IlGiurista
16.Ekim.2016, 18:17
Guardiola bir hayli kati bir oyun stiline sahip. Bu nedenle oyun kurucu kullaniyor ama bunlar regista veya roaming playmaker degil cunku rakip 1/3'e girene kadar futbolcularin mevkilerine sadik kalmalarini isteyen bir oyun anlayisina sahip. Son 1/3'te istediklerini yapabiliyorlar ama topu oraya getirene kadar ezbere oynamalari gereken bir sablon var.

Eger bu sablona uygun oynuyorsan (yani cok kati bir oyun stili tercih ediyorsan), oyun kurucu kullanmak mantikli.

Bu oyun stili ile oyuncularin soylediklerini harfiyen yerine getirdigini gorebilirsin. Ancak kendileri pek insiyatif almayacak, tam senin dediklerini yapmaya calisacaklardir.

Guardiola'nın oyun sistemini oyuna yansıtabilmek için takım şeklini "structured" veya "highly structured" olarak mı belirlememiz gerekir?

Xavi ve Iniesta, sırasıyla "deep-lying playmaker", "advanced playmaker" rollerinde mi sahada yer alıyorlardı?

Bir de, ben oyuncularıma birinci ve ikinci bölgede risk almayın, oyun anlayışına bağlı kalın, üçüncü bölgede ise özgürsünüz diyebilir miyim?

BlackAnaconda
16.Ekim.2016, 18:43
Bir de, ben oyuncularıma birinci ve ikinci bölgede risk almayın, oyun anlayışına bağlı kalın, üçüncü bölgede ise özgürsünüz diyebilir miyim?

İşte bunları yapamamak çok can sıkıcı. Mesela daha çok geri de bekleyerek oynarken tam rakip topu kaybetmek üzereyken takım o andaki baskı ile tam saha pres bile yapabilmeli gerekirse. Taktikler arasında akıcılık yok.

İzlanda - Türkiye maçını hatırlayalım en yakın örnek. İzlanda daha çok geri de bekleyen bir takım ama zaman zaman tam saha pres yaparak ve bunu iyi ayarlayarak bizi çok zor durumlara düşürdü maç içerisinde.

SacrificeGGTC
16.Ekim.2016, 19:37
Bu arada beta 2 hafta önce dendi ama nokta tarih belli mi ki?

perpetua
16.Ekim.2016, 20:01
Guardiola'nın oyun sistemini oyuna yansıtabilmek için takım şeklini "structured" veya "highly structured" olarak mı belirlememiz gerekir?

Evet. Ama sadece bu degil. Bu Guardiola'nin anlayisi. Ona gore takimin hucum bolgesine gecisi tamamen calismaya ve ezbere bagli. Bu bolgelerde futbolculara ozgurluk taninmiyor. Sadece hucum bolgesinde futbolculara ozgurluk taniyor.

Xavi ve Iniesta, sırasıyla "deep-lying playmaker", "advanced playmaker" rollerinde mi sahada yer alıyorlardı?

Structured veya Highly Structured takim sekli ise olabilir.
Fluid veya Highly Fluid takim sekli ise zaten futbolculara fazlasiyla serbestlik taniyorsun. Bunun ustune playmaker/ball winning midfielder vs. gibi ozel rolleri kullanirsan oyuncular zaten kendi bildikleri gibi oynayacak ve kullandigin rollerin pek anlami/islevi kalmayacak.

Flexible ile futbolcularin ne kadar insiyatif kullanacagi kendilerine verilen goreve bagli. Hucum gorevi verilen oyuncular daha fazla insiyatif alacak, destek gorevi verilen oyuncular dengeli oynayacak, savun gorevi verilen oyuncular sistemin gerektirdigi kadar insiyatif kullanacak.

Aradigin komut Retain Possession ve hucum bolgesindeki oyunculara daha serbest roller vermek saniyorum.

perpetua
16.Ekim.2016, 20:30
İşte bunları yapamamak çok can sıkıcı. Mesela daha çok geri de bekleyerek oynarken tam rakip topu kaybetmek üzereyken takım o andaki baskı ile tam saha pres bile yapabilmeli gerekirse. Taktikler arasında akıcılık yok.

İzlanda - Türkiye maçını hatırlayalım en yakın örnek. İzlanda daha çok geri de bekleyen bir takım ama zaman zaman tam saha pres yaparak ve bunu iyi ayarlayarak bizi çok zor durumlara düşürdü maç içerisinde.

Bence Izlanda geride bekleyen bir takim degil.

Iskandinav ve Britanya ulkeleri, FM tabiriyle genelde kontrol veya hucum oynayan takimlar.
Ispanya ve Brazilya ise FM tabiriyle genelde kontra/savunma oynayan takimlar.

Italya da kontra/savunma oynayan bir takim ama bunu topa sahip olarak degil topu rakibe verip dikkatli oynayarak yapiyor.
Ispanya/Brezilya ise yuksek teknik kapasiteli oyunculariyla topa sahip olarak kontra/savunma oyunu oynuyorlar.

FM'de kontrol/hucum direkt paslarla en hizli sekilde rakip kaleye gitmek anlamina geliyor. Her firsatta kontra denemek anlamina geliyor.

Kontra/savunma ise pas yaparak topa sahip olmak ve rakip kaleye daha yavas gitmek anlamina geliyor. Iyi bir kontra firsati yaratmaya calismak ve ancak bu zamanlarda, kontra hucum denemek anlamina geliyor.

Direkt paslarla kontrol/hucum futbolu oynamak icin deparli oynamak efor sarf etmek gerekli.
Kontra/savunma futbolu oynamak icin ise teknik ve taktik beceri gerekli.

Orta ve dogu avrupa futbolu (Hollanda da buna dahil) ise bunlarin arasinda kaliyor. Bu takimlarin genelde pas yapmaya dayali Kontra/Dengeli/Kontrol oynadiklarini goruyoruz.

IlGiurista
16.Ekim.2016, 20:48
Evet. Ama sadece bu degil. Bu Guardiola'nin anlayisi. Ona gore takimin hucum bolgesine gecisi tamamen calismaya ve ezbere bagli. Bu bolgelerde futbolculara ozgurluk taninmiyor. Sadece hucum bolgesinde futbolculara ozgurluk taniyor.

Ben, "very fluid" seçeneğini kullanıyordum. Yeni seride "highly structured" seçeneğini kullanayım o zaman.

Iskandinav ve Britanya ulkeleri, FM tabiriyle genelde kontrol veya hucum oynayan takimlar.

Italya da kontra/savunma oynayan bir takim ama bunu topa sahip olarak degil topu rakibe verip dikkatli oynayarak yapiyor.
Ispanya/Brezilya ise yuksek teknik kapasiteli oyunculariyla topa sahip olarak kontra/savunma oyunu oynuyorlar.

FM'de kontrol/hucum direkt paslarla en hizli sekilde rakip kaleye gitmek anlamina geliyor. Her firsatta kontra denemek anlamina geliyor.

Kontra/savunma ise pas yaparak topa sahip olmak ve rakip kaleye daha yavas gitmek anlamina geliyor. Iyi bir kontra firsati yaratmaya calismak ve ancak bu zamanlarda, kontra hucum denemek anlamina geliyor.

Direkt paslarla kontrol/hucum futbolu oynamak icin deparli oynamak efor sarf etmek gerekli.

Orta ve dogu avrupa futbolu (Hollanda da buna dahil) ise bunlarin arasinda kaliyor. Bu takimlarin genelde pas yapmaya dayali Kontra/Dengeli/Kontrol oynadiklarini goruyoruz.

Guardiola'nın mentalitesi için hangi seçenek daha uygundur?

perpetua
16.Ekim.2016, 23:35
Guardiola'nın mentalitesi için hangi seçenek daha uygundur?
Kontra veya Savunma

UgurcanOrhan
17.Ekim.2016, 10:24
o %20 indirim şeyi kalkmış bugün alıcaktım, keyfim kaçtı ya :(. görevlilerden bu konuyla ilgili bilgisi olan var mı geri dönecek mi ?

perpetua
17.Ekim.2016, 11:44
o %20 indirim şeyi kalkmış bugün alıcaktım, keyfim kaçtı ya :(. görevlilerden bu konuyla ilgili bilgisi olan var mı geri dönecek mi ?

Geri doner mi bilmiyorum ama yanilmiyorsam gectigimiz Cuma son gundu.

IlGiurista
17.Ekim.2016, 12:20
Kontra veya Savunma
Ofansif mentalitelerde takım çok daha fazla pres yapmaz mı?

Ya da bu presi takım talimatları ile mi yaptırmak gerekir?

aytekin79
17.Ekim.2016, 14:03

Voidu'dan alırsan 1-2 dk içinde steam keyi gönderiyorlar. Fiyat 75 TL . Ayrıca eğer hala varsa VOIDU10 indirim kupon kodunu yazdığında ekstra %10 indirim kazanıyorsun ;)

fcgrkm
17.Ekim.2016, 14:35
Voidu'dan alırsan 1-2 dk içinde steam keyi gönderiyorlar. Fiyat 75 TL . Ayrıca eğer hala varsa VOIDU10 indirim kupon kodunu yazdığında ekstra %10 indirim kazanıyorsun ;)

steam da oyun fiyatı 100 TL iken , bir baska firma-platform-websayfası nasıl bunu 75 TL'ye satabiliyor? Aynı kodu birden fazla kişi ile paylaşma ihtimalleri yok mu?

Bir de bir başka arkadaşın da belirttiği, bu oyunu bir kaç yıldır peşpeşe satın alanlara yapılacak olan indirim neden çok çok kısa bir süre ile sınırlandırıldı?

bahadirkilic
17.Ekim.2016, 14:48
Benim fm2016 daki tek dert yandığım konu antreman sistemi . Örneğin bütün takıma belirli bir seviyede antreman yaptırırken bir kaç oyuncu da bariz gerileme meydana geliyor oyuncuya özel antreman yaptırılabilmeli diye düşünüyorum . Sınırsız seçenek sunmuyor şuan daki sistem sadece tek bir özel antreman seçeneği veriyor ondada oyuncu çalışkan değilse zaten mutsuz oluyor . eski sistemde 16 yaşında forvet özellikleri iyi olan sattrafor regenleri 1 sene defansif antreman yaptırırdım sonrasında ileride ne toplar kaparlardı . bu şekilde oyunu ileriye yığardım . şimdi böyle komplike sistemler geliştiremiyorum . regen çıkan adam forvetse sadece forvet özellikleri gelişiyor .

martymcfly
17.Ekim.2016, 14:51
Donanımhaberde denk geldim droyun diye bi satıcı var. 59 liraya satıyorlar, firma yetkilisi diye özel isim de vermişler sitede.
http://www.droyun.com/fm-17-football-manager-2017

https://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=120890926

perpetua
17.Ekim.2016, 15:05
Ofansif mentalitelerde takım çok daha fazla pres yapmaz mı?

Ya da bu presi takım talimatları ile mi yaptırmak gerekir?

Ofansif oyun anlayisinda takim savunma cizgisini de daha onde kurar, daha fazla pres de yapar.
Ancak ayni zamanda rakip kaleye daha hizli gitmek de ister.

Yani hucum oynayip topa sahip olmak icin tempoyu cok dusurmek, hucum gorevi verilen oyuncu sayisini daha az tutmak gerekiyor.

Veya savunma oynayip onde basmak icin savunma cizgisini ve baskiyi daha onde tutmak gerekiyor.

Veya dengeli oynayip hem daha fazla pres/daha onde savunma cizgisi ve daha dusuk tempo+daha kisa pas.

aytekin79
17.Ekim.2016, 15:15
steam da oyun fiyatı 100 TL iken , bir baska firma-platform-websayfası nasıl bunu 75 TL'ye satabiliyor? Aynı kodu birden fazla kişi ile paylaşma ihtimalleri yok mu?

Bir de bir başka arkadaşın da belirttiği, bu oyunu bir kaç yıldır peşpeşe satın alanlara yapılacak olan indirim neden çok çok kısa bir süre ile sınırlandırıldı?

Voidu'dan ilk defa aldım bu sene. Geçtiğimiz yıllarda alanlar oldu hiç şikayet edildiğini görmedim. Eğer aynı key'i başkalarına da veriyorlarsa ikisi aynı anda online olursa sıkıntı. Bu sıkıntı yaşayan forumda görmedim :) Güvenilir sen al geç derim.

aytekin79
17.Ekim.2016, 15:16
Benim fm2016 daki tek dert yandığım konu antreman sistemi . Örneğin bütün takıma belirli bir seviyede antreman yaptırırken bir kaç oyuncu da bariz gerileme meydana geliyor oyuncuya özel antreman yaptırılabilmeli diye düşünüyorum . Sınırsız seçenek sunmuyor şuan daki sistem sadece tek bir özel antreman seçeneği veriyor ondada oyuncu çalışkan değilse zaten mutsuz oluyor . eski sistemde 16 yaşında forvet özellikleri iyi olan sattrafor regenleri 1 sene defansif antreman yaptırırdım sonrasında ileride ne toplar kaparlardı . bu şekilde oyunu ileriye yığardım . şimdi böyle komplike sistemler geliştiremiyorum . regen çıkan adam forvetse sadece forvet özellikleri gelişiyor .

Nasıl yani bireysel antreman yok :) ? Ekstradan top kapma çalıştırmayı denedin mi hiç ?

bahadirkilic
17.Ekim.2016, 15:40
Nasıl yani bireysel antreman yok :) ? Ekstradan top kapma çalıştırmayı denedin mi hiç ?

hocam öyle var fakat o şekilde oyuncu çalışkan değilse mutsuz oluyor ve sürdüremiyorsun veya mevkisine uygun olmadığı için mutsuz oluyor gerileme yaşıyor . Bence detaylı bir antreman sistemi olmalı tek tek her futbolcuyla ayrı ayrı ilgilenebilmeli .

fcgrkm
17.Ekim.2016, 15:51
Ofansif oyun anlayisinda takim savunma cizgisini de daha onde kurar, daha fazla pres de yapar.
Ancak ayni zamanda rakip kaleye daha hizli gitmek de ister.

Yani hucum oynayip topa sahip olmak icin tempoyu cok dusurmek, hucum gorevi verilen oyuncu sayisini daha az tutmak gerekiyor.

Veya savunma oynayip onde basmak icin savunma cizgisini ve baskiyi daha onde tutmak gerekiyor.

Veya dengeli oynayip hem daha fazla pres/daha onde savunma cizgisi ve daha dusuk tempo+daha kisa pas.

Championship Manager ya da Football Manager serileri futbol oyununun bütününü, bir menajer ya da teknik direktör olarak tabir ettiğimiz kişinin bakış açısından, gerçeğine en yakın ''simule etmeye çalışan'' oyun serileridir. Simule edimeye çalışılan değişken sayısının ve oluşturulan olası senaryoların komplikeliğini ve büyüklüğünü öncelikle özümsememiz gerekli diye düşünüyorum. İkinci olarak ise yapılacak hiç bir futbol simulasyonu oyununun, bir helikopter simulasyonu ya da ucak simulasyonu gibi olamayacağı gerçeğini kabullenmemiz gerekli. Amatör olarak biraz topa ayağı değmiş herkesin de bu gerçeği bildiği aşikardır.

CM ve FM serilerinde, oyunlarla ilgili olarak herkesin kendine özgü bir bağı-sevgisi bulunmakta. Kimine göre bu taktiksel anlayışlar, kimine göre detaylar, kimine göre sadece kazanma hissi, kimine göre alt yapıdan bir oyuncu çıkartıp jübilesine kadar gelişimi izleme, kimine göre taraftarı olduğu kulübün borçlarını temizleme, kimine göre henüz popüler olmamış potansiyel dünya yıldızlarını bulma, kimine göre ise tsigalko, nikiforenko, aghahowa diye gidiyor...

Oyunu taktiksel olarak oynamayı seven arkadaşların, taktiksel oynanabilirlik ve simulasyon ile ilgili eleştiri,soru ve onerilerinin olması cok guzel bir sey. Ancak bu elestiri,soru ve yorumları yapmadan önce, belirli bir periyot yönettikleri takım üzerinde uygulayıp, buna odaklandıktan sonra verilerle ve görsellerle paylasmaları , konunun incelenmesi acısından cok daha verimli ve sağlıklı olacaktır kanısındayım. Cunku ben de sıradan bır oyunsevere olarak bu detayları merak edıyorum.

Şimdi konu başlığında daha önce geçen ve perpetua'nın Guardiola'dan örnek verdiği taktiksel varyasyonlardan sonra yine bir kafa karışıklığı bu oyunu 2000 yılından beri oynayan ben de bile oluyor. Bu da normal bişi. Bu sebeple kült olmuş bazı taktik felsefelerinin ve dizilişlerinin resimlerle paylaşılması ve açıklanması çok daha sağlıklı olacaktır. Örneğin şu anda dünya üzerinde ''gegen press'i'' sevmeyen kişi sayısı çok azdır. Acıkcası ben de, Klopp'un ve Pochettino'nun dizilişi ve felsefesi resimlerle eklenirse cok mutlu olurum..

Press anlayısları ile ilgili olarak da ilgi sahibi arkadaslar icin asagıdakı ınceleme bir kaynak olabilir:
http://theinsidechannel.com/guide-pressing-soccer-tactics/

Teşekkürler,

aytekin79
17.Ekim.2016, 16:53
hocam öyle var fakat o şekilde oyuncu çalışkan değilse mutsuz oluyor ve sürdüremiyorsun veya mevkisine uygun olmadığı için mutsuz oluyor gerileme yaşıyor . Bence detaylı bir antreman sistemi olmalı tek tek her futbolcuyla ayrı ayrı ilgilenebilmeli .

Aslında bir yöntemi var bunun. Genel antremanı hafif yaparsın ve her futbolcuya tek tek antreman programı verirsin. Böylelikle her futbolcuda antreman yoğunluğunu normal ayarlamış olabilirsin. Eğer hala antreman ağır diye ağlıyorsa gerekeni yaparsın topçuya :)

nostalgia
17.Ekim.2016, 17:02
Bana bu oyunda zevk veren nokta taktiksel arayislar. %70 topa sahip olmak 700+ pas yapmak ve tum bunlar olurken yaratici olmak istiyorum. Pas sayisini yakaladigimda maclar cok kisir geciyor. Yaraticiligi yakaladigimda paslar 500 kusurat topa sahip olma orani %60 larda kaliyor.

Beni zorlayan nokta defansif dizilis ve hucumsal dizilis. Perpetua her zaman defansif dizilisi formasyonum hucumsal dizilisi rollerin belirledigini soyluyor fakat ne kadar yeterli?

Pas oyununda 3cb-2dm-2wm-1cm-2ss kullaniyorum, rakip stoperler bosta kalinca kime press yapacagini sasiriyor ve tam barcelona benzeri araya sizmalari basarabiliyorum. Fakat benim sorunum bu dizilis gegenpressing icin uygun degil. Dizilisi one tasidigimda istedigim pas organizasyonu bozuluyor. Uzun ugraslarima ragmen pas oyunumu aradigimi tam anlami ile bulabilmis degilim :)

BlackAnaconda
17.Ekim.2016, 17:08

Hocam bütün sistemli hocaların taktiklerini neredeyse kontra - savunma veya kontrol üzerine kuruyorsun. Bu oyunda hücum yapmamız mı istenmiyor anlamıyorum. Senin açıkladığın sistem ile bizim düşündüklerimiz hep çok farklı çıkıyor.

En basitinden bana bir Atletico Madrid incelemesi yapar mısın kısa kısa.. FM de uygulayabilmek için ne yapmamız gerekiyor? Hangi oyun anlayışı.. Hangi oyun felsefesi.. Hangi özel görevler veya destek-hücum oyuncu sayısı.. ?

Adana Demirspor
17.Ekim.2016, 20:46
Belki yeri değil ama geçen seneki gibi ''Football Manager Türkiye Araştırması Eleştiri Başlığı'' bu sene açılacak mı acaba ?

Birde taktik tartışma konusu açıp orada tartışsak daha yararlı olmaz mı ?

excaliburuA
17.Ekim.2016, 21:39
Yarın akşam beta geliyor galiba Miles Reis Twitter'da yazmış.

La BruJiTa
17.Ekim.2016, 23:56
Miles yarın 19:30 dfa Beta nın yayınlanacağını duyurmuş hadi hayırlısı bakalım...

Adana Demirspor
18.Ekim.2016, 05:28
@perpetua Taktikle ilgili birkaç soru sormak istiyorum. Özellikle takım hücüm halindeyken ve G.Saray üzerinden örnek vermek istiyorum.

Taktiğimiz Klasik 4-2-3-1 olsun.

Takım hücuma kalktığında savunma orta çizgideyken MC'lerden birtanesi(De Jong) stopere,sol stoper(Balta) sol beke geçip defansı 4'lesin.

Sol bek(Carole) hücuma,önünde ki İÇe kat eden(Bruma) forvet yakınına geçsin.

AMC rolünde ki oyuncu(Sneijder) hücumu yönlendiren adam rolüne,diğer MC(SelçukVsTolga) dönen topları toplama görevinde olsun.

- Bu formatta oynamak için nasıl bir diziliş yapmam gerek?

- Oyunculara hangi rolleri vermem lazım?

- Hangi mantalite ile oynamam gerek? (Standart-Akıcı) (Kontrollü-Katı) vs..

- Takım talimatlarından hangilerini vermem gerek?

Belki uzun ve karışık oldu,cevaplarsanız sevinirim. @perpetua

SacrificeGGTC
18.Ekim.2016, 05:56
Veeeeeeeeeeeee beklenen haber geldi.

I've just given the green light for the beta. The process from now takes 24 hours or so. So you should expect it this time tomorrow. #FM17 (https://twitter.com/hashtag/FM17?src=hash)

perpetua
18.Ekim.2016, 10:06
Hocam bütün sistemli hocaların taktiklerini neredeyse kontra - savunma veya kontrol üzerine kuruyorsun. Bu oyunda hücum yapmamız mı istenmiyor anlamıyorum. Senin açıkladığın sistem ile bizim düşündüklerimiz hep çok farklı çıkıyor.

En basitinden bana bir Atletico Madrid incelemesi yapar mısın kısa kısa.. FM de uygulayabilmek için ne yapmamız gerekiyor? Hangi oyun anlayışı.. Hangi oyun felsefesi.. Hangi özel görevler veya destek-hücum oyuncu sayısı.. ?

Futbolun amaci gol atmak, mac kazanmak.
Oyun anlayisi bunu nasil yapmayi tercih ettiginizi belirliyor.

Topu kapar kapmaz cok hizli bir sekilde rakip kaleye gidip gol aramak mi istiyorsunuz? O zaman hucum sececeksiniz.

Topu kapar kapmaz hizli bir sekilde rakip kaleye gidip gol aramak, kontra ataklara karsi da dikkatli olmak mi istiyorsunuz? O zaman kontrol sececeksiniz.

Topu kaptiktan sonra iyi bir hizli hucum firsati varsa hizli hucum etmek, yoksa top cevirip rakibin bosluklarini mi arayarak gol bulmak mi istiyorsunuz? O zaman kontra sececeksiniz.

Kontra'dan biraz daha dikkatli ve daha fazla top cevirerek gol aramak mi istiyorsunuz? O zaman savunma sececeksiniz.

Kontra denince geride 11 kisi bekleyip, bir tane uzun top atip onun pesinden kosmak akla gelmemeli. Cunku bu bir organizasyon sonucu ortaya cikan bir oyun degil degil, askine bir organizasyon eksikligi.

Ornegin geride organize bir sekilde savunma yapan Italyanlar defansif oyuyor, ayaga pas yaparak kendi yari sahasindan cikiyor ve rakip kaleye gidiyor. Savunmada prese dayali degil, pozisyon almaya dayali bir savunmayi tercih ediyorlar. Rakibin kendilerine tehlike arz etmeyen bolgelerde topa sahip olmasina izin verip, konsantrasyon kaybi veya organizasyon bozuklugundan meydana gelen top kaybini kovaliyorlar.

Ispanyollar (ozellikle Barcelona) geride bekleyerek savunma yapabilecek fizik gucune sahip futbolcular yerine teknik kapasitesi yuksek futbolculara sahip olduklari icin savunmayi daha onde, daha yuksek efor sarf ederek yapiyorlar. Topu geri kapmak icin yuksek efor sarf ettikleri icin topu kazandiktan sonra tempoyu dusuruyor ve top cevirerek Fatih Terim'in zaman zaman kullandigi aktif dinlenmeyi yapiyorlar. Bu sirada rakibi topun pesinden kosturuyorlar. Rakip kaleye gidip hizli bir sekilde gol atma firsati olursa degerlendiriyorlar ama bu firsat yoksa sakin bir sekilde top cevirerek rakibin boslugunu ariyorlar. Hollanda'nin total futbol anlayisiyla benzerligi futbolcularin alan degistirmesi ve onde yapilan pres yuzunden doguyor. Ancak Ispanyollarin oynamis oldugu tiki-taka'nin asil amaci topu rakibin ayagindan uzak tutarak topsuz savunma yapma ihtiyacini azaltmak. Bu nedenle savunmacilar ve orta sahalarin markaj ve hava topu kazanma ozelliklerinden feragat edip topu iyi kullanmayi bilen savunmacilar tercih ediliyor. Tabii bu da sistemi ozellikle duran toplara karsi zayiflatiyor.

Ingilizler (tarihsel olarak) ise hizli, atlet ve dayanikli futbolcular kullanarak hem rakip kaleye hizli gitmeyi, hem de savunmaya hizli donmeyi gerektiren bir futbol oynuyorlar. Top kayiplarini cok fazla onemsemeden hucumda risk alarak oynuyorlar. Sistemden daha cok futbolcularin bireysel becerileri on plana cikiyor (akici oyun tarzi) ve sahada daha cok futbolcularin bire bir duellolarini goruyoruz. Bu futbolu, fiziksel kapasitesi yuksek olmayan, hizli olmayan oyuncularla oynamak oldukca zor.

Ozellikle 2005 yilinda ofsayt kuralinin degismesiyle takimlar artik savunmalari daha geride kurmaya ve ofsayt taktigi kullanmamaya basladi. Ancak bu hucum oyunu, onde risk aldigi icin ofsayt taktigi kullanmak zorundaydi. Ofsayt kuralinin degismesi ile aktif ofsayt/pasit ofsayt kavrami geldi ve artik savunmalar sadece en uctaki oyunculara degil, arkadan cikis yapacak oyunculara verilecek paslar icin de daha dikkat etmek zorunda kaldi. Ozellikle teknik kapasitesi yuksek ve kalabalik savunma yapan takimlar hucum futbolu oynayan takimlari daha kolay delmeye basladi. Bu da takimlarin buyuk bir cogunlugunu savunmayi daha geride kurmaya ve takim halinde savunma yapmaya zorladi. Cunku savunma cizgisi onde kuruldugunda orta sahada yapilmayan bir pres, rakibinin kendisini eksiltmesine neden olan bir yanlis hamle rakibin kaleci daha kolay karsi karsiya kalmasi ile sonuclanabiliyordu. Savunmalar daha geride kurulmaya baslayinca, sahada daha fazla alan ortaya cikti. Daha fazla alan ortaya cikinca, topa daha fazla sahip olmak da mumkun oldu.

Hucum, ancak kendisinden cok daha zayif rakiplere karsi kullanilan bir oyun anlayisi haline geldi. Bu kural ayrica 3 bantli formasyonlarin yerine 4+ bantli formasyonlari da getirdi (4141, 41221, 42121, 4231, 3331 ve 3322 gibi).

Hollanda (tarihsel olarak) komple futbolcular yetistiren bir ulke. Teknik kapasitesi yuksek, fizik gucu yuksek ve iyi egitilmis (zihinsel ozellikleri kuvvetli) futbolculara sahip oldugu donemlerde akici bir oyun tarzi ile kontrol/hucum futbolu oynuyor, savunmayi cok onde kurarak topu cabuk kazaniyordu. Topa sahip olmak rakibin hucumlarini engellemek icin degil, proaktif bir sekilde organize hucum yapabilmek icin bir arac olarak kullaniliyordu. Ozellikle son yillarda Hollanda'nin eskisi kadar komple futbolcular yetistirememesi ve ofsayt kuralindaki degisiklik Bart van Marwijk'i ve daha sonra Louis van Gaal'i daha reaktif bir futbola zorladi.

Simeone'nin Atletico Madrid'i de reaktif bir futbol oynuyor. Savunmada Italyanlar gibi topu rakibe vermekten cekinmiyorlar. Hizli hucumlarla ve ozellikle duran toplarla gol ariyorlar. Oyun sistemi takimi birbirlerine yakin bir oyun anlayisi gerektiriyor (oyuncularin mevkisel olarak yakinligi degil, savunma, orta saha ve hucum oyuncularina verilen oyun anlayisi) yani akici veya cok akici bir oyun tarzi var (detayi imzamdaki rehberde). Ancak bu oyun tarzinin futbolculara verdigi serbestligi Simeone oyuncularina tanimiyor. Yani onlardan daha disiplinli oynamalarini istiyor. Defansif oyun olan orta saha ve hucumda daha kisa paslarla ve top cevirerek oynar. Simeone futbolcularindan daha hizli oynamalarini ve daha cabuk hucum yapmalarini istiyor.

perpetua
18.Ekim.2016, 10:35
@perpetua Taktikle ilgili birkaç soru sormak istiyorum. Özellikle takım hücüm halindeyken ve G.Saray üzerinden örnek vermek istiyorum.

Taktiğimiz Klasik 4-2-3-1 olsun.

Takım hücuma kalktığında savunma orta çizgideyken MC'lerden birtanesi(De Jong) stopere,sol stoper(Balta) sol beke geçip defansı 4'lesin.

Sol bek(Carole) hücuma,önünde ki İÇe kat eden(Bruma) forvet yakınına geçsin.

AMC rolünde ki oyuncu(Sneijder) hücumu yönlendiren adam rolüne,diğer MC(SelçukVsTolga) dönen topları toplama görevinde olsun.

- Bu formatta oynamak için nasıl bir diziliş yapmam gerek?

- Oyunculara hangi rolleri vermem lazım?

- Hangi mantalite ile oynamam gerek? (Standart-Akıcı) (Kontrollü-Katı) vs..

- Takım talimatlarından hangilerini vermem gerek?

Belki uzun ve karışık oldu,cevaplarsanız sevinirim. @perpetua

Karisik olmadi da, hucumdayken geride 4 kisiyle neden bekledigini tam cozemedim.
Carole'u ileriye yolladiysan ve De Jong'u Half Back rolunu kullanarak DC'ye geri aldirdiysan, Hakan Balta zaten kendiliginden sola dogru yaklasir. Eger sag bekteki oyuncuya hucuma cikmama gorevi verirsen, o da cikmaz ve geride asimetrik bir 4'lu olusur.

Oynayacagin mantalite ve oyun tarzi ne oynamak istedigine bagli.

Bence mevcut kadronun atletik ozellikleri goz onunde bulundurulursa ozellikle dis sahada daha defansif, hizli kenar oyunculari ile gole gidecek, disiplinli bir oyun anlayisi daha dogru.
Ic sahada ise biraz daha ofansif (standart/kontrol), biraz daha yuksek tempo ve biraz daha direkt oynarim. One gectikten sonra ise cok daha defansif bir oyuna gecip (rolanti), topa sahip ol komutunu kullanirim.

Her ikisinde de ben oyun tarzini dengeli veya kati olarak tercih ederim. Bu tercihimin nedeni kadroda Sneijder'in, Podolski'nin ve Eren'in var olmasi ve onlari biraz daha ofansif yonde kullanip, diger oyunculara defansif yonde biraz daha fazla sorumluluk yuklemenin daha mantikli olmasi.

Adana Demirspor
18.Ekim.2016, 13:20
PlayStore'dan alıp eline key ulaşan var mı acaba ?

Ön sipariş ile almıştım,acaba keyler ne zaman yollanır?

BlackAnaconda
18.Ekim.2016, 14:03
Futbolun amaci gol atmak, mac kazanmak.
Oyun anlayisi bunu nasil yapmayi tercih ettiginizi belirliyor.

Topu kapar kapmaz cok hizli bir sekilde rakip kaleye gidip gol aramak mi istiyorsunuz? O zaman hucum sececeksiniz.

Topu kapar kapmaz hizli bir sekilde rakip kaleye gidip gol aramak, kontra ataklara karsi da dikkatli olmak mi istiyorsunuz? O zaman kontrol sececeksiniz.

Topu kaptiktan sonra iyi bir hizli hucum firsati varsa hizli hucum etmek, yoksa top cevirip rakibin bosluklarini mi arayarak gol bulmak mi istiyorsunuz? O zaman kontra sececeksiniz.

Kontra'dan biraz daha dikkatli ve daha fazla top cevirerek gol aramak mi istiyorsunuz? O zaman savunma sececeksiniz.

Kontra denince geride 11 kisi bekleyip, bir tane uzun top atip onun pesinden kosmak akla gelmemeli. Cunku bu bir organizasyon sonucu ortaya cikan bir oyun degil degil, askine bir organizasyon eksikligi.

Ornegin geride organize bir sekilde savunma yapan Italyanlar defansif oyuyor, ayaga pas yaparak kendi yari sahasindan cikiyor ve rakip kaleye gidiyor. Savunmada prese dayali degil, pozisyon almaya dayali bir savunmayi tercih ediyorlar. Rakibin kendilerine tehlike arz etmeyen bolgelerde topa sahip olmasina izin verip, konsantrasyon kaybi veya organizasyon bozuklugundan meydana gelen top kaybini kovaliyorlar.

Ispanyollar (ozellikle Barcelona) geride bekleyerek savunma yapabilecek fizik gucune sahip futbolcular yerine teknik kapasitesi yuksek futbolculara sahip olduklari icin savunmayi daha onde, daha yuksek efor sarf ederek yapiyorlar. Topu geri kapmak icin yuksek efor sarf ettikleri icin topu kazandiktan sonra tempoyu dusuruyor ve top cevirerek Fatih Terim'in zaman zaman kullandigi aktif dinlenmeyi yapiyorlar. Bu sirada rakibi topun pesinden kosturuyorlar. Rakip kaleye gidip hizli bir sekilde gol atma firsati olursa degerlendiriyorlar ama bu firsat yoksa sakin bir sekilde top cevirerek rakibin boslugunu ariyorlar. Hollanda'nin total futbol anlayisiyla benzerligi futbolcularin alan degistirmesi ve onde yapilan pres yuzunden doguyor. Ancak Ispanyollarin oynamis oldugu tiki-taka'nin asil amaci topu rakibin ayagindan uzak tutarak topsuz savunma yapma ihtiyacini azaltmak. Bu nedenle savunmacilar ve orta sahalarin markaj ve hava topu kazanma ozelliklerinden feragat edip topu iyi kullanmayi bilen savunmacilar tercih ediliyor. Tabii bu da sistemi ozellikle duran toplara karsi zayiflatiyor.

Ingilizler (tarihsel olarak) ise hizli, atlet ve dayanikli futbolcular kullanarak hem rakip kaleye hizli gitmeyi, hem de savunmaya hizli donmeyi gerektiren bir futbol oynuyorlar. Top kayiplarini cok fazla onemsemeden hucumda risk alarak oynuyorlar. Sistemden daha cok futbolcularin bireysel becerileri on plana cikiyor (akici oyun tarzi) ve sahada daha cok futbolcularin bire bir duellolarini goruyoruz. Bu futbolu, fiziksel kapasitesi yuksek olmayan, hizli olmayan oyuncularla oynamak oldukca zor.

Ozellikle 2005 yilinda ofsayt kuralinin degismesiyle takimlar artik savunmalari daha geride kurmaya ve ofsayt taktigi kullanmamaya basladi. Ancak bu hucum oyunu, onde risk aldigi icin ofsayt taktigi kullanmak zorundaydi. Ofsayt kuralinin degismesi ile aktif ofsayt/pasit ofsayt kavrami geldi ve artik savunmalar sadece en uctaki oyunculara degil, arkadan cikis yapacak oyunculara verilecek paslar icin de daha dikkat etmek zorunda kaldi. Ozellikle teknik kapasitesi yuksek ve kalabalik savunma yapan takimlar hucum futbolu oynayan takimlari daha kolay delmeye basladi. Bu da takimlarin buyuk bir cogunlugunu savunmayi daha geride kurmaya ve takim halinde savunma yapmaya zorladi. Cunku savunma cizgisi onde kuruldugunda orta sahada yapilmayan bir pres, rakibinin kendisini eksiltmesine neden olan bir yanlis hamle rakibin kaleci daha kolay karsi karsiya kalmasi ile sonuclanabiliyordu. Savunmalar daha geride kurulmaya baslayinca, sahada daha fazla alan ortaya cikti. Daha fazla alan ortaya cikinca, topa daha fazla sahip olmak da mumkun oldu.

Hucum, ancak kendisinden cok daha zayif rakiplere karsi kullanilan bir oyun anlayisi haline geldi. Bu kural ayrica 3 bantli formasyonlarin yerine 4+ bantli formasyonlari da getirdi (4141, 41221, 42121, 4231, 3331 ve 3322 gibi).

Hollanda (tarihsel olarak) komple futbolcular yetistiren bir ulke. Teknik kapasitesi yuksek, fizik gucu yuksek ve iyi egitilmis (zihinsel ozellikleri kuvvetli) futbolculara sahip oldugu donemlerde akici bir oyun tarzi ile kontrol/hucum futbolu oynuyor, savunmayi cok onde kurarak topu cabuk kazaniyordu. Topa sahip olmak rakibin hucumlarini engellemek icin degil, proaktif bir sekilde organize hucum yapabilmek icin bir arac olarak kullaniliyordu. Ozellikle son yillarda Hollanda'nin eskisi kadar komple futbolcular yetistirememesi ve ofsayt kuralindaki degisiklik Bart van Marwijk'i ve daha sonra Louis van Gaal'i daha reaktif bir futbola zorladi.

Simeone'nin Atletico Madrid'i de reaktif bir futbol oynuyor. Savunmada Italyanlar gibi topu rakibe vermekten cekinmiyorlar. Hizli hucumlarla ve ozellikle duran toplarla gol ariyorlar. Oyun sistemi takimi birbirlerine yakin bir oyun anlayisi gerektiriyor (oyuncularin mevkisel olarak yakinligi degil, savunma, orta saha ve hucum oyuncularina verilen oyun anlayisi) yani akici veya cok akici bir oyun tarzi var (detayi imzamdaki rehberde). Ancak bu oyun tarzinin futbolculara verdigi serbestligi Simeone oyuncularina tanimiyor. Yani onlardan daha disiplinli oynamalarini istiyor. Defansif oyun olan orta saha ve hucumda daha kisa paslarla ve top cevirerek oynar. Simeone futbolcularindan daha hizli oynamalarini ve daha cabuk hucum yapmalarini istiyor.

Hocam öncelikle eline koluna, klavyene sağlık. İşte o Simeone'in anlayışını uygulama şansımız yok sanırım. Çok denedim. Taktik rehberini de dibine kadar okudum. Akıcı veya çok akıcı yaptığımızda sert savunma yapamıyoruz. Katı veya çok katı yapsak hücum sıkıntılı geçiyor. Özellikle tekniği yüksek oyuncularımız yok ise. Dengeli yapsak her şeyden yarım yarım..

Zaten 3.bölge de oyuncularına serbestlik vermeyen antrenör yok gibi. Biz niye hala savunma da sert, hücum da serbest gibi bir tarz benimseyemiyoruz ?

Hücum, kontrol, kontra özelliklerini kısaca güzel anlatmışsın ama kontra'yı çok denedim. Hiç dediğin gibi verim alamadım. Takım nadiren çok iyi kontraya çıkarken çoğu zaman hiç çıkmıyor, çıkmaya bile çabalamıyordu. Bazen çabaladıklarında da çok çabuk top kaybı yapıyorlardı. (Takımın tekniği ve top kontrolü yeterliydi - çok transfer yapıp kimyayı da bozmamıştım) Bir de kontra da sandığından fazla gömülüyor takım. Aynı o 11 kişi yaslanıp, uzun top düşünüyorlar sanki sürekli..

Atletico Madrid - Granada maçını izlemiştim. 7-1 biten. Sanırım Atletico'nun o tarzını oyuna getirmek çok zor ya. Daha Pep, Mou gibi antrenörlerin bile tarzlarını yapamıyorken.. Artık oyunun taktik sistemi buna dönmeli bence. Her takım 4-2-3-1 standart çıkmamalı. Pep 3-4-3 oynamıştı mesela Everton maçında..

Edit: Ek olarak şöyle bir sıkıntı var. Kontra sisteminde bir pas tarzı belirleyemiyorsun. Kısa dersen kontra şansı olmasına rağmen kısa kısa paslarla gidene kadar rakip yerleşiyor. Koşu yoluna veya uzun pas dersen bu sefer rakip yerleştiğinde sıkıntı yaşıyorsun. Top tutamıyorsun. Bu da yaşadığım ciddi bir sıkıntı.

(Katı oyun anlayışına göre konuştum)

fcgrkm
18.Ekim.2016, 14:39
@ Perpetua ; Klopp un taktiğine cevap gelmedi :) Bu taktikleri özellikle soruyorum ki FM nin ana taktik mantığını net olarak uygulanabilirlikte görüp, test etmek için..

Atletico Madrid'in FM uyarlamalı taktiği yorumlarının ışığında :

-Oyun anlayışı Savunma mı Kontra mı?(italyanlar kadar defansif ancak hızlı hücumlarla çıkmak için Kontra mı?)
-Takım Şekli Akıcı mı Çok akıcı mı? Zor maçlarda Akıcı olup nispeten kolay rakiplerde çok akıcı mı (Ömer Üründül'ün bloklar arası mesafenin az olması durumu,tek bir blok gibi organize hareket etme, kompaktlık)
-Takım şeklinden kaynaklanan serbestliği ''DAHA DİSİPLİNLİ OYNA'' ve ''MEVKİNİ TERK ETME'' dicez sanırım. Aynı zamanda taktik dizilişte oyunculara tıklayıp bireysel olarak da bunları işaretlemek gerekiyor mu? Ayrıca ''DAHA SIKI MARKAJ YAP'' ''KOŞU YOLUNA PAS YAP'' talimatını da işaretliyoruz sanırım. Ortalar karışık olur heralde?

Bunlara ek olarak mesela otomatik olarak oluşan savunma çizgisini daha geriye çekilecek mi? Oyun kurma ve hücum seçenekleri neler olacak?

Oyuncu bazlı olarak rolleri ve verilen defans-destek-hucum talimatları neler? Ek talimatlar neler?

Teşekkürler

FM 2016 Taktik arayüzü:

http://im.ziffdavisinternational.com/ign_tr/screenshot/default/2015-10-31-00003_nvwx.jpg

Atletico'nun geçen yıl ki yarı final ve final dizilişleri:

http://www.transfermarkt.com.tr/spielbericht/index/spielbericht/2682240

http://www.transfermarkt.com.tr/spielbericht/index/spielbericht/2690027

BlackAnaconda
18.Ekim.2016, 15:19
Bu arada yenilik konusunu taktik konusuna çevirdik. Kusura bakmayın arkadaşlar ama oyunun bana göre en büyük eksiği bu, bu konu da çok geri kalmış olması. Ek olarak Beta konusunda yorumlarınızı bekliyorum oynayacak arkadaşlar için. 16'yı almamıştım, 17'yi almayı düşünüyorum. Yorumlardan mahrum bırakmayın bizi.. : )

bizzy
18.Ekim.2016, 16:04
Beta çıkınca özellikle türkiye ligindeki ve milli takımdaki önemli oyuncuların, genç yeteneklerin profillerini paylaşırsanız seviniriz :)

perpetua
18.Ekim.2016, 16:23
Hocam öncelikle eline koluna, klavyene sağlık. İşte o Simeone'in anlayışını uygulama şansımız yok sanırım. Çok denedim. Taktik rehberini de dibine kadar okudum. Akıcı veya çok akıcı yaptığımızda sert savunma yapamıyoruz. Katı veya çok katı yapsak hücum sıkıntılı geçiyor. Özellikle tekniği yüksek oyuncularımız yok ise. Dengeli yapsak her şeyden yarım yarım..

Zaten 3.bölge de oyuncularına serbestlik vermeyen antrenör yok gibi. Biz niye hala savunma da sert, hücum da serbest gibi bir tarz benimseyemiyoruz ?

Hücum, kontrol, kontra özelliklerini kısaca güzel anlatmışsın ama kontra'yı çok denedim. Hiç dediğin gibi verim alamadım. Takım nadiren çok iyi kontraya çıkarken çoğu zaman hiç çıkmıyor, çıkmaya bile çabalamıyordu. Bazen çabaladıklarında da çok çabuk top kaybı yapıyorlardı. (Takımın tekniği ve top kontrolü yeterliydi - çok transfer yapıp kimyayı da bozmamıştım) Bir de kontra da sandığından fazla gömülüyor takım. Aynı o 11 kişi yaslanıp, uzun top düşünüyorlar sanki sürekli..

Atletico Madrid - Granada maçını izlemiştim. 7-1 biten. Sanırım Atletico'nun o tarzını oyuna getirmek çok zor ya. Daha Pep, Mou gibi antrenörlerin bile tarzlarını yapamıyorken.. Artık oyunun taktik sistemi buna dönmeli bence. Her takım 4-2-3-1 standart çıkmamalı. Pep 3-4-3 oynamıştı mesela Everton maçında..

Edit: Ek olarak şöyle bir sıkıntı var. Kontra sisteminde bir pas tarzı belirleyemiyorsun. Kısa dersen kontra şansı olmasına rağmen kısa kısa paslarla gidene kadar rakip yerleşiyor. Koşu yoluna veya uzun pas dersen bu sefer rakip yerleştiğinde sıkıntı yaşıyorsun. Top tutamıyorsun. Bu da yaşadığım ciddi bir sıkıntı.

(Katı oyun anlayışına göre konuştum)

En sondan baslayayim.
Kontra oynamak, surekli kontraya cikmak anlamina gelmiyor. Dogru firsat geldiginde, mac motorunda takimin toplu halde one dogru hizla kostugunu gorebilirsin. Iste kontra bu. Yani kontra oynadigin zaman, eger takim uygun bir firsat bulduysa takim mantalitesi aninda maksimum ofansif mantaliteye ve tempo maksimum tempoya cikiyor. O firsat yoksa, dusuk tempolu pas oyunu oynaniyor.

Hucum oynadiginda ise her pozisyon kontra firsati olarak dusunuluyor ve takim ona gore hizla ileriye cikiyor.

Yani kontra oyun anlayisinin, kontra atak uretmesi icin rakibin kendisini biraz fazla hucuma kaptirmasi, one fazla cikmasi ve geride bos alan birakmasi gerekli. Rakip boyle oynamiyorsa, kontra oyun anlayisi savunmada topu fazla tutmadan onde kisa paslarla topa sahip olan bir oyun anlayisini yansitir.

Tabii unutulmamasi gerekli olan bir diger husus, teknik direktorlerin her zaman tek bir anlayisi benimsemiyor olmasi. Her teknik direktor rakibin kalitesine gore daha defansif veya daha ofansif oyun benimser. Simeone, Granada'ya karsi kullandigi oyun anlayisini Real Madrid'e karsi kullanmaz. Barcelona'ya karsi kullandigi oyun anlayisini, Eibar'a karsi kullanmaz. Bazi prensipler sabittir ve mactan maca degismez. Ancak rakibe ve rakibin mac icinde nasil bir oyun oynadigina karsi cozum uretirler.

Cok Akici oyun stili, takimdaki butun oyuncularin ayni oyun anlayisi ile sahada olmasini saglar. Yani eski usul barlarla ayarlanan oyun anlayisini dusunursen, eger takimin oyun anlayisi 16 ise (yani hucum), takimdaki butun oyuncularin oyun anlayisi 16 olur.

Akici ile orta sahanin ilerisinde oynayan oyuncular icin takimin oyun anlayisi +4, orta sahanin gerisinde oynayan oyuncular icin oyun anlayisi takimin oyun anlayisi ile ayni olur. Yani takimin oyun anlayisi 16 ise:
orta sahanin gerisinde oynayan oyuncular icin oyun anlayisi 16 (yani hucum),
orta sahanin ilerisinde oynayan oyuncular icin 20 (yani yuklen) olur.

Orta sahanin ortasindaki oyuncularin oyun anlayisi ise verilen goreve gore belirlenir.
Savun gorevi verildiginde takim oyun anlayisi ile oynar,
destek gorevi verildiginde takim oyun anlayisindan daha ofansif bir anlayis ile oynar,
hucum gorevi verildiginde takim oyun anlayisindan cok daha ofansif bir anlayis ile oynar.

Oyun stili akicilastikca, oyunculara daha fazla insiyatif kullanma hakki da taninir. Yani oyuncu uygun gordugunde oyun anlayisini daha yukseltebilir veya dusurebilir, teknik direktorun taktik tercihlerini harfiyen uygulamak yerine daha cok kendi uygun gordugu gibi belirler.

Kati oyun stili, ile sahadaki genis bolgelerin oyun anlayisi degisir. Eski FM oynayanlar hatirlar, Iki kurali (Rule of Two) diye bir taktik yorumu vardi. Merkez savunmacilara oyun anlayisi olarak 10 (yani dengeli) veriyorsaniz, bekler ve defansif orta sahalara 12, orta sahalara ve ofansif orta sahalara 14, hucumculara ise 16 mantalite vermeyi ongorurdu. Yani daha onde oynayanlar daha fazla hucumu dusunerek oynayan bir oyun anlayisi benimserdi. Kati oyun stili de bunun tamamen aynisi.

Cok Kati oyun stili ile sahadaki her bolgelerin oyun anlayisi degisir. Bu da Bir kurali (Rule of One) ile ayni. Bu stil, savunmacilarin ve beklerin oyun anlayisi 10 ise, defansif orta sahalara 11, orta saha ve kanatlara 12, ofansif orta sahalara 13, forvetlere ise 14 oyun anlayisi verir.

Oyun stili katilastikca, oyunculara daha az insiyatif kullanma hakki da taninir. Yani oyuncu kendisine verilen taktikleri harfiyen uygulamaya calisir.

Serbestlikten bahsetmisken, mutlaka hucumdaki oyunculara hep daha fazla serbestlik taninir. Bu da zaten oyundaki taktik sistemine dahildir. Her oyun stilinde, savunma gorevi verilen oyuncu ya en az, hucum gorevi verilen oyuncuya en fazla serbestlik, destek gorevi verilen oyuncuya ise bunlarin arasinda bir serbestlik taninir.

Akici ve Cok Akici oynadiginda savunmanin yeterince sert olmamasi belki de bu stilin futbolculara verdigi serbestlikten kaynaklaniyordur.

Kontra oynadiginda oyuncularinin fazla uzun top denemesinin (yani daha dogrusu topu uzaklastirmasinin) iki nedeni olabilir.
1. Topu zor pozisyonda ve baski altinda kapiyorsun ve oyuncu topu uzaklastirmak zorunda kaliyor.
2. Topu kaptiginda, topu kapan oyuncunun etrafinda bosta oyuncu bulamadigi icin uzun vuruyor.

Bunun duzelmesi icin ya daha iyi top kapan oyunculara ihtiyacin var (bu sayede topu savunmaya fazla gomulmeden, daha kolay kapabilsin) ve/veya oyuncularindan daha az pres yapmalarini ve ayakta kalarak savunma yapmalarini istemen gerekebilir. Ne kadar cok pres yaparsan, takimin sahaya yayilisi o kadar bozulur, takimin sahaya yayilisi ne kadar bozulursa, topu kapan oyuncun pas verecek ve kontra atak baslatacak oyuncu bulmakta o kadar zorlanir. Ornegin Real Madrid'in en iyi kontra silahi Ronaldo ise, Ronaldo'dan rakibe pres yapmasi istenmez, ileride kalmasi bos alan kovalamasi istenir ki takim topu kaptiginde Ronaldo'yu gorebilsin ve o da hizli hucum baslatabilsin.

perpetua
18.Ekim.2016, 16:28
Bu arada yenilik konusunu taktik konusuna çevirdik. Kusura bakmayın arkadaşlar ama oyunun bana göre en büyük eksiği bu, bu konu da çok geri kalmış olması. Ek olarak Beta konusunda yorumlarınızı bekliyorum oynayacak arkadaşlar için. 16'yı almamıştım, 17'yi almayı düşünüyorum. Yorumlardan mahrum bırakmayın bizi.. : )

Taktik konusunda dondu baslik ancak bence taktik konusunda gorulen eksikliklerin bir kismi taktik sisteminin derinliginin oyunda tam olarak anlatilmamasindan kaynaklaniyor.

Bu konuda FM 2017'de biraz ilerleme var, benim gordugum kadariyla. Videoda gordugum kadariyla yardimci antrenorler artik sadece mac icinde degil, mactan once de bir sonraki mac icin taktik ipuclari veriyor ve mevcut secili taktikte ne gibi degisiklikler yapilmasi gerektigine dair bir e-posta yolluyor. Sistemin degismesinden daha cok, sistemin daha iyi anlatilmasi gerekli bence.

BlackAnaconda
18.Ekim.2016, 17:14
En sondan baslayayim.
Kontra oynamak, surekli kontraya cikmak anlamina gelmiyor. Dogru firsat geldiginde, mac motorunda takimin toplu halde one dogru hizla kostugunu gorebilirsin. Iste kontra bu. Yani kontra oynadigin zaman, eger takim uygun bir firsat bulduysa takim mantalitesi aninda maksimum ofansif mantaliteye ve tempo maksimum tempoya cikiyor. O firsat yoksa, dusuk tempolu pas oyunu oynaniyor.

Hucum oynadiginda ise her pozisyon kontra firsati olarak dusunuluyor ve takim ona gore hizla ileriye cikiyor.

Yani kontra oyun anlayisinin, kontra atak uretmesi icin rakibin kendisini biraz fazla hucuma kaptirmasi, one fazla cikmasi ve geride bos alan birakmasi gerekli. Rakip boyle oynamiyorsa, kontra oyun anlayisi savunmada topu fazla tutmadan onde kisa paslarla topa sahip olan bir oyun anlayisini yansitir.

Tabii unutulmamasi gerekli olan bir diger husus, teknik direktorlerin her zaman tek bir anlayisi benimsemiyor olmasi. Her teknik direktor rakibin kalitesine gore daha defansif veya daha ofansif oyun benimser. Simeone, Granada'ya karsi kullandigi oyun anlayisini Real Madrid'e karsi kullanmaz. Barcelona'ya karsi kullandigi oyun anlayisini, Eibar'a karsi kullanmaz. Bazi prensipler sabittir ve mactan maca degismez. Ancak rakibe ve rakibin mac icinde nasil bir oyun oynadigina karsi cozum uretirler.

Cok Akici oyun stili, takimdaki butun oyuncularin ayni oyun anlayisi ile sahada olmasini saglar. Yani eski usul barlarla ayarlanan oyun anlayisini dusunursen, eger takimin oyun anlayisi 16 ise (yani hucum), takimdaki butun oyuncularin oyun anlayisi 16 olur.

Akici ile orta sahanin ilerisinde oynayan oyuncular icin takimin oyun anlayisi +4, orta sahanin gerisinde oynayan oyuncular icin oyun anlayisi takimin oyun anlayisi ile ayni olur. Yani takimin oyun anlayisi 16 ise:
orta sahanin gerisinde oynayan oyuncular icin oyun anlayisi 16 (yani hucum),
orta sahanin ilerisinde oynayan oyuncular icin 20 (yani yuklen) olur.

Orta sahanin ortasindaki oyuncularin oyun anlayisi ise verilen goreve gore belirlenir.
Savun gorevi verildiginde takim oyun anlayisi ile oynar,
destek gorevi verildiginde takim oyun anlayisindan daha ofansif bir anlayis ile oynar,
hucum gorevi verildiginde takim oyun anlayisindan cok daha ofansif bir anlayis ile oynar.

Oyun stili akicilastikca, oyunculara daha fazla insiyatif kullanma hakki da taninir. Yani oyuncu uygun gordugunde oyun anlayisini daha yukseltebilir veya dusurebilir, teknik direktorun taktik tercihlerini harfiyen uygulamak yerine daha cok kendi uygun gordugu gibi belirler.

Kati oyun stili, ile sahadaki genis bolgelerin oyun anlayisi degisir. Eski FM oynayanlar hatirlar, Iki kurali (Rule of Two) diye bir taktik yorumu vardi. Merkez savunmacilara oyun anlayisi olarak 10 (yani dengeli) veriyorsaniz, bekler ve defansif orta sahalara 12, orta sahalara ve ofansif orta sahalara 14, hucumculara ise 16 mantalite vermeyi ongorurdu. Yani daha onde oynayanlar daha fazla hucumu dusunerek oynayan bir oyun anlayisi benimserdi. Kati oyun stili de bunun tamamen aynisi.

Cok Kati oyun stili ile sahadaki her bolgelerin oyun anlayisi degisir. Bu da Bir kurali (Rule of One) ile ayni. Bu stil, savunmacilarin ve beklerin oyun anlayisi 10 ise, defansif orta sahalara 11, orta saha ve kanatlara 12, ofansif orta sahalara 13, forvetlere ise 14 oyun anlayisi verir.

Oyun stili katilastikca, oyunculara daha az insiyatif kullanma hakki da taninir. Yani oyuncu kendisine verilen taktikleri harfiyen uygulamaya calisir.

Serbestlikten bahsetmisken, mutlaka hucumdaki oyunculara hep daha fazla serbestlik taninir. Bu da zaten oyundaki taktik sistemine dahildir. Her oyun stilinde, savunma gorevi verilen oyuncu ya en az, hucum gorevi verilen oyuncuya en fazla serbestlik, destek gorevi verilen oyuncuya ise bunlarin arasinda bir serbestlik taninir.

Akici ve Cok Akici oynadiginda savunmanin yeterince sert olmamasi belki de bu stilin futbolculara verdigi serbestlikten kaynaklaniyordur.

Kontra oynadiginda oyuncularinin fazla uzun top denemesinin (yani daha dogrusu topu uzaklastirmasinin) iki nedeni olabilir.
1. Topu zor pozisyonda ve baski altinda kapiyorsun ve oyuncu topu uzaklastirmak zorunda kaliyor.
2. Topu kaptiginda, topu kapan oyuncunun etrafinda bosta oyuncu bulamadigi icin uzun vuruyor.

Bunun duzelmesi icin ya daha iyi top kapan oyunculara ihtiyacin var (bu sayede topu savunmaya fazla gomulmeden, daha kolay kapabilsin) ve/veya oyuncularindan daha az pres yapmalarini ve ayakta kalarak savunma yapmalarini istemen gerekebilir. Ne kadar cok pres yaparsan, takimin sahaya yayilisi o kadar bozulur, takimin sahaya yayilisi ne kadar bozulursa, topu kapan oyuncun pas verecek ve kontra atak baslatacak oyuncu bulmakta o kadar zorlanir. Ornegin Real Madrid'in en iyi kontra silahi Ronaldo ise, Ronaldo'dan rakibe pres yapmasi istenmez, ileride kalmasi bos alan kovalamasi istenir ki takim topu kaptiginde Ronaldo'yu gorebilsin ve o da hizli hucum baslatabilsin.

Atletico - Granada maçında skor aldatmasın, Atletico aynı sistem ve taktik ile oynadı. Maçı çabuk çevirebilmeleri de etkendi bu sistemin devam etmesinde. Özellikle ikinci yarı da farkı açan goller ve tehlikeli pozisyonlar tamamen kontradan geldi diye hatırlıyorum.

Eğer oyun zaten hücum oyuncularına bir tık fazla serbestlik veriyorsa bu hiç belli olmayacak bir derece de.. Katı oyun anlayışında rakip de defansif veya kontra oynuyorsa oyun çok kolay kilitlenebiliyor. Kontrol / Hücum geçişi yaparsan bu sefer de ciddi kontra tehlikesi yiyorsun.

Pres konusunda zaten iki seçenek var kullandığım. Presi azalt / yapma. Yapma dedikten sonra takım ciddi derece de pasif kaldığından daha çok azalt seçeneğini kullanıyorum. Taktik Rehberinde temponun otomatik olarak yükseğe geçtiğini öğrendiğimden beri de zaten düşük tempo da tutuyorum. Yani bu konularda sıkıntı yok ama hala çoğu zaman aklımdaki kontra takımı göremiyorum saha da. Belki de oyundaki hızlı hücum sayısının azlığından veya rakibinde kontraya önlem almasından kaynaklanıyor. Bilemem ama kontra anlayış şu anda pek oyuncuları çeken bir tercih değil bence. (15'e göre konuştum)

Pas konusunda nasıl bir tercih yapmalıyım burası biraz kafa mı kurcalıyor. Bir önceki mesaj da da bahsettiğim gibi kısa dersem kontra şanslarını harcadığım çok oluyor. Uzun dersem topu hiç tutamıyorum rakip savunma yerleştiğinde.. Serbest bıraksam katı anlayış da çok serbestlik iyi değil diye düşünüyorum.

Son olarak en iyi kontra dizilişi size göre nedir ? Savunma sertliği ön planda olsun diye dar alan oyun oynuyorum.

4-1-4-1 veya 4-4-1-1 denedim.

Oyunu sıkılaştırmak amacıyla 4-1-3-1-1 , 3-2-4-1-1 vb. tarzıyla denediğim taktiklerde oldu.

perpetua
18.Ekim.2016, 17:27
@ Perpetua ; Klopp un taktiğine cevap gelmedi :) Bu taktikleri özellikle soruyorum ki FM nin ana taktik mantığını net olarak uygulanabilirlikte görüp, test etmek için..

Atletico Madrid'in FM uyarlamalı taktiği yorumlarının ışığında :

-Oyun anlayışı Savunma mı Kontra mı?(italyanlar kadar defansif ancak hızlı hücumlarla çıkmak için Kontra mı?)
-Takım Şekli Akıcı mı Çok akıcı mı? Zor maçlarda Akıcı olup nispeten kolay rakiplerde çok akıcı mı (Ömer Üründül'ün bloklar arası mesafenin az olması durumu,tek bir blok gibi organize hareket etme, kompaktlık)
-Takım şeklinden kaynaklanan serbestliği ''DAHA DİSİPLİNLİ OYNA'' ve ''MEVKİNİ TERK ETME'' dicez sanırım. Aynı zamanda taktik dizilişte oyunculara tıklayıp bireysel olarak da bunları işaretlemek gerekiyor mu? Ayrıca ''DAHA SIKI MARKAJ YAP'' ''KOŞU YOLUNA PAS YAP'' talimatını da işaretliyoruz sanırım. Ortalar karışık olur heralde?

Bunlara ek olarak mesela otomatik olarak oluşan savunma çizgisini daha geriye çekilecek mi? Oyun kurma ve hücum seçenekleri neler olacak?

Oyuncu bazlı olarak rolleri ve verilen defans-destek-hucum talimatları neler? Ek talimatlar neler?

Teşekkürler

FM 2016 Taktik arayüzü:

http://im.ziffdavisinternational.com/ign_tr/screenshot/default/2015-10-31-00003_nvwx.jpg

Atletico'nun geçen yıl ki yarı final ve final dizilişleri:

http://www.transfermarkt.com.tr/spielbericht/index/spielbericht/2682240

http://www.transfermarkt.com.tr/spielbericht/index/spielbericht/2690027

Ilk olarak, yukarida da yazdigim gibi Real Madrid'e karsi farkli, Granada'ya karsi farkli olmak zorunda Atletico. Her takima karsi ayni futbolu oynayabilecek dunyadaki tek takim bence Barcelona.

Sorulara gelince:
Es kalitedeki rakiplere karsi tercihim Defansif olur. Daha guclu rakiplere karsi Rolanti, daha zayif rakiplere karsi Standart. Defansif'in kontra ile arasindaki fark, daha once bahsettigim kontra hucumun devreye girmesi icin rakibi daha az oyuncu ile yakalamasinin gerekmesi.

Yani kontra ataga cikma frekansini soyle detaylandirabiliriz:

Yuklen: Topu kazanir kazanmaz kontra ataga cikmaya calisir
Hucum: Cogunlukla topu kazanir kazanmaz kontra ataga cikmaya calisir
Kontrol: Genelde topu kazanir kazanmaz kontra ataga cikmaya calisir
Standart: Zaman zaman topu kazanir kazanmaz kontra ataga cikmaya calisir
Kontra: Guvenli bir sekilde kontra ataga cikmak icin ortam uygunsa kontra ataga cikmaya calisir
Defans: Cok guvenli bir sekilde kontra ataga cikmak icin ortam uygunsa kontra ataga cikmaya calisir
Rolanti: Kontra atagi dusunmez, pas yaparak topa sahip olur.

Oyun stili olarak Cok Akici'yi tercih ederim. Atletico'nun ozelligi takim halinde savunma, takim halinde hucum yapmasi.

Takim talimati olarak:
Daha Disiplinli Oyna
Bekleri Ileri Cikart
Ayakta Savun
Rakip Kaleci Top Cikartirken Defansa Baski

Tercihlerini kullanirim.

Bunlarin disindaki tercihleri mactan maca gerektiginde kullanirim. Ayrica ozellikle daha fazla hucum oynayan takimlara karsi presi azaltmak da iyi bir tercih olabilir. Boylece rakibi ustune ceker ve cabuk hucuma cikma ihtimalin artar.

Dizilise gelince, bence Simeone 442 oynuyor. Bir kanatta Kenar Oyun Kurucu (Koke), diger kanatta Kenar Orta Saha. Ikisine de hucum gorevi veririm. Bu iki oyuncu da ice dogru girerek oynayacak, kanat hucumunu beklere birakacaktir.
Bu nedenle beklere destek veya hucum gorevli komple kanat beki gorevi veririm (Complete Wing Back). Destek gorevli oyuncu daha geriden, hucum gorevli oyuncu cizgiye inerek orta yapacaktir. Bu tercih mactan maca degisebilir. Ayrica sol bekte

Merkezde Orta sahalarin ikisinin de savunmanin onunde set kurmasi gerekli. Ayrica kenarlardan ice giren oyuncularla ust uste binmemesi gerekli. Bunun icin bu iki oyuncuya da savun gorevi vermek daha faydali olur. Ancak daha zayif rakiplere karsi, daha ofansif bir oyun anlayisi icin birisine destek gorevi de verilebilir. Kullanilan roller orta saha ve savasci orta saha veya daha ofansif bir oyunda savasci orta saha ve iki yonlu orta saha olabilir.

Forvet ikilisinde Griezmann'a sahte 9, Torres'e ise savun gorevli defansif forvet rolu veririm.

Klopp'a gelince.
Oyun Anlayisi: Hucum
Oyun Stili: Kati

Talimatlar:
Daha siki markaj
Biraz daha ileride savunma cizgisi
Cok daha fazla pres
Daha Dar Genislik
Daha Fazla Dikine Pas
Cizgiye inmeden orta yap

Tabii bence. Buna topa dal komutu da eklenebilir.

perpetua
18.Ekim.2016, 17:43
Atletico - Granada maçında skor aldatmasın, Atletico aynı sistem ve taktik ile oynadı. Maçı çabuk çevirebilmeleri de etkendi bu sistemin devam etmesinde. Özellikle ikinci yarı da farkı açan goller ve tehlikeli pozisyonlar tamamen kontradan geldi diye hatırlıyorum.

Eğer oyun zaten hücum oyuncularına bir tık fazla serbestlik veriyorsa bu hiç belli olmayacak bir derece de.. Katı oyun anlayışında rakip de defansif veya kontra oynuyorsa oyun çok kolay kilitlenebiliyor. Kontrol / Hücum geçişi yaparsan bu sefer de ciddi kontra tehlikesi yiyorsun.

Pres konusunda zaten iki seçenek var kullandığım. Presi azalt / yapma. Yapma dedikten sonra takım ciddi derece de pasif kaldığından daha çok azalt seçeneğini kullanıyorum. Taktik Rehberinde temponun otomatik olarak yükseğe geçtiğini öğrendiğimden beri de zaten düşük tempo da tutuyorum. Yani bu konularda sıkıntı yok ama hala çoğu zaman aklımdaki kontra takımı göremiyorum saha da. Belki de oyundaki hızlı hücum sayısının azlığından veya rakibinde kontraya önlem almasından kaynaklanıyor. Bilemem ama kontra anlayış şu anda pek oyuncuları çeken bir tercih değil bence. (15'e göre konuştum)

Pas konusunda nasıl bir tercih yapmalıyım burası biraz kafa mı kurcalıyor. Bir önceki mesaj da da bahsettiğim gibi kısa dersem kontra şanslarını harcadığım çok oluyor. Uzun dersem topu hiç tutamıyorum rakip savunma yerleştiğinde.. Serbest bıraksam katı anlayış da çok serbestlik iyi değil diye düşünüyorum.

Son olarak en iyi kontra dizilişi size göre nedir ? Savunma sertliği ön planda olsun diye dar alan oyun oynuyorum.

4-1-4-1 veya 4-4-1-1 denedim.

Oyunu sıkılaştırmak amacıyla 4-1-3-1-1 , 3-2-4-1-1 vb. tarzıyla denediğim taktiklerde oldu.

Oyun anlayisinda fark cok fazla olmasa da mutlaka olmasi gerekli. Bu degisimi yapmazsaniz rakibin geride 11 kisi bekledigini, sizin 10 kisi kendi yari alaninizda oldugunuz ve orta sahanin bombos oldugu bir goruntu ortaya cikabiliyor.

Takimin preste pasif kalmasi cok sorun olmamali. Rakip tehlike yaratiyor gibi gorunebilir ancak buna hazirlikli oldugunuzu bilerek oynamaniz, o yediginiz baskinin bir kontra ile sonuclanabilecegini dusunmeniz gerekli. Eger surekli baski yiyorum, biraz daha fazla pres yapayim derseniz bu sefer hucuma hic cikamama gibi bir sorun ortaya cikiyor. Halbuki rakibin bu baskisinin sizin istediginiz bir sey oldugunu unutmamak gerekli.

Pas konusunda cok degisiklik taraftari degilim. Kontra oyunda zaten savunmacilar daha uzun paslarla, orta sahalar kisa/karisik paslarla, hucumcular kisa paslarla oynayacaktir (ofansif oyunda ise savunmacilar kisa paslarla, orta sahalar karisik/direkt paslarla, hucumcular direkt paslarla oynayacaktir - zaten bu yuzden hucum oyun anlayisi ile topa sahip olarak oynamak pek mumkun degil cunku orta saha ve hucum oyunculari surekli ileriyi dusunuyor). Ayrica Atletico'da Koke'yi playmaker olarak oynatinca, zaten o kendiliginden daha riskli paslar deneyecektir. Ayni sey Kenar Orta saha oynayan oyuncu icin de gecerli.

Dizilislerde genel olarak eger kontra veya defansif bir oyun anlayisi benimsiyorsaniz, DM ve MR/ML kullanmak daha dogru. Eger hucum oynuyorsaniz MC ve AMR/AML. AMR ve AML'nin, MR ve ML'den farki presi daha onde baslatmasi ve savunmaya daha gec geri donmesi veya donmemesi.

Atletico cok bariz bir 442 oynuyor bence. Top rakipteyken savunma ve orta saha 4-4 olarak diziliyor ve forvetlerden bir tanesi geriye gelerek destek veriyor (bu nedenle Torres'e defansif forvet/savun) digeri ise pas almak icin yakin oynuyor ama bos alan kovaliyor (bu nedenle sahte 9). Her iki merkez orta sahaya savun gorevi verdiginde, dizilisteki DM eksikligi cok sorun olmayacaktir.

BlackAnaconda
18.Ekim.2016, 17:57
Oyun anlayisinda fark cok fazla olmasa da mutlaka olmasi gerekli. Bu degisimi yapmazsaniz rakibin geride 11 kisi bekledigini, sizin 10 kisi kendi yari alaninizda oldugunuz ve orta sahanin bombos oldugu bir goruntu ortaya cikabiliyor.

Takimin preste pasif kalmasi cok sorun olmamali. Rakip tehlike yaratiyor gibi gorunebilir ancak buna hazirlikli oldugunuzu bilerek oynamaniz, o yediginiz baskinin bir kontra ile sonuclanabilecegini dusunmeniz gerekli. Eger surekli baski yiyorum, biraz daha fazla pres yapayim derseniz bu sefer hucuma hic cikamama gibi bir sorun ortaya cikiyor. Halbuki rakibin bu baskisinin sizin istediginiz bir sey oldugunu unutmamak gerekli.

Pas konusunda cok degisiklik taraftari degilim. Kontra oyunda zaten savunmacilar daha uzun paslarla, orta sahalar kisa/karisik paslarla, hucumcular kisa paslarla oynayacaktir (ofansif oyunda ise savunmacilar kisa paslarla, orta sahalar karisik/direkt paslarla, hucumcular direkt paslarla oynayacaktir - zaten bu yuzden hucum oyun anlayisi ile topa sahip olarak oynamak pek mumkun degil cunku orta saha ve hucum oyunculari surekli ileriyi dusunuyor). Ayrica Atletico'da Koke'yi playmaker olarak oynatinca, zaten o kendiliginden daha riskli paslar deneyecektir. Ayni sey Kenar Orta saha oynayan oyuncu icin de gecerli.

Dizilislerde genel olarak eger kontra veya defansif bir oyun anlayisi benimsiyorsaniz, DM ve MR/ML kullanmak daha dogru. Eger hucum oynuyorsaniz MC ve AMR/AML. AMR ve AML'nin, MR ve ML'den farki presi daha onde baslatmasi ve savunmaya daha gec geri donmesi veya donmemesi.

Atletico cok bariz bir 442 oynuyor bence. Top rakipteyken savunma ve orta saha 4-4 olarak diziliyor ve forvetlerden bir tanesi geriye gelerek destek veriyor (bu nedenle Torres'e defansif forvet/savun) digeri ise pas almak icin yakin oynuyor ama bos alan kovaliyor (bu nedenle sahte 9). Her iki merkez orta sahaya savun gorevi verdiginde, dizilisteki DM eksikligi cok sorun olmayacaktir.

Çok teşekkürler. Sanırım biraz daha netleşti kafamda.. Konu iyice taktik konusuna döndü. Daha fazla rahatsızlık vermeyelim. Akşam beta çıkıyor zaten sanırım. Beta yorumlarını bekliyoruz. Tekrar kusura bakmayın arkadaşlar..

excaliburuA
18.Ekim.2016, 18:08
1 saat kaldı heyecanla bekliyoruz.

Ali Hikmet
18.Ekim.2016, 18:27
Haberi yeni gördüm Ne derece doğru??? Cep Tlf olanlar için haber detayını aşağıya atıyom.

http://www.yukleresim.com/images/2016/10/18/nnW.jpg

Oyunda 2016/17 sezonunun sonunda İngiltere, Galler, K.İrlanda ve Cebelitarık'ın Avrupa Birliği'nden çıkacağı yazıldı. Ayrıca İskoçya'nın da Avrupa Birliğinde kalacağı ve Britanya'dan ayrılacağı belirtildi.

Bu durumda Avrupa Birliği'nden çıkacağını bildiren takımlar Avrupa'dan oyuncu transfer etmek istediklerinde eskisi gibi hemen imzayı atamayacaklar. Artık bu oyuncular için çalışma izni gerekecek ve bu izin sürecini beklemek zorunda kalacaklar.

Halihazırda bu ülke liglerinde forma giyen Avrupa Birliği futbolcuları için ise özel statüler uygulanacak ve bu isimler yabancı sayılmadan görevlerine devam edebilecek. Çalışma izni kuralı sadece yeni transferler için geçerli olacak.

Gncl1905
18.Ekim.2016, 18:49
Eski barlı sistemden sonra geçilen yeni taktik sisteminin detaylıca anlatıldığı bir konu, belge vs. var mı? İngilizce de olabilir.

@perpetua

SacrificeGGTC
18.Ekim.2016, 18:58
Steam kütüphanesini yenilemekten sıkıldım. Ne zaman geliyor yahu, 3 aydır bugünü bekliyorum ben :)

IlGiurista
18.Ekim.2016, 19:07
Oyunu Play Store'dan alacaktım ama alamadım.

Türk Telekom müşteri hizmetleriyle görüşmem gerektiği, ödeme yapılamadığı uyarısını alıyorum her seferinde. Müşteri hizmetlerini arayıp arıza kaydı oluşturdum ama ne kadar sürede sorunun çözüleceğini bilmiyorum.

Daha önce de oyunları bu siteden alıyordum ve hiçbir sorun yaşamıyordum. Bu sene neden böyle olduğunu anlayamadım.

Benzer sorunu yaşayanlar var mıdır acaba burada?

excaliburuA
18.Ekim.2016, 19:09
Beyler geldiiiii.

IlGiurista
18.Ekim.2016, 19:15
Voidu'da Türk Telekom faturası ile ödeme seçeneği acaba mevcut mudur?

Ali Hikmet
18.Ekim.2016, 19:16
Yüklendi hadi hayırlısı

excaliburuA
18.Ekim.2016, 19:17
Telefon faturalarıyla ödeme yapılıyor (ücret artarak) ama Türk Telekom ile yapılmıyor.

ozanyilmaz28
18.Ekim.2016, 19:25
Playstore'dan alanlar için key gelecek mi bilgisi olan var mı?

BlackAnaconda
18.Ekim.2016, 19:27
Yorumlar, fotolar, oyuncu profilleri bekliyoruz.

Şahsen ; Bruma - Tolga Cigerci - Lens - Aboubakar - Talisca

Adana Demirspor
18.Ekim.2016, 19:30
Benim gibi PlayStore'dan alanlar mağdur sanırım. Şuan aradım arıza kaydı oluşturdular ama nafile...

Burak Akmanoğlu
18.Ekim.2016, 19:31
Plastore yaklaşık 4 senedir aynı mevzuyu yapıyor keyleri önce dağıtmıyor çıkınca dağıtıyor biraz bekleyin gelecektir.

perasis
18.Ekim.2016, 19:39
Nereden alayım tavsiye beyler lütfen ? Hangisi keyi veriyor hemen

Burak Akmanoğlu
18.Ekim.2016, 19:42
Nereden alayım tavsiye beyler lütfen ? Hangisi keyi veriyor hemen

En mantıklısı Steam

Matteo Ferrari
18.Ekim.2016, 19:46
Football Manager Touch 2017 ney? Steam kütüphanesine eklenmişti normal oyunun keyini girince? Mobilden falan mı oynuyoruz bununla?

Gncl1905
18.Ekim.2016, 19:57

Sayfa kasmasın diye direkt link vereyim;

http://i.hizliresim.com/Y4781a.png

http://i.hizliresim.com/ZYPjr0.png

http://i.hizliresim.com/vZvA0O.png

http://i.hizliresim.com/gXJpj2.png

http://i.hizliresim.com/bydpQV.png

Ali Hikmet
18.Ekim.2016, 19:58

http://www.yukleresim.com/images/2016/10/18/nnb.png

http://www.yukleresim.com/images/2016/10/18/nnh.png

http://www.yukleresim.com/images/2016/10/18/nnp.png

http://www.yukleresim.com/images/2016/10/18/nnw.png

http://www.yukleresim.com/images/2016/10/18/nnF.png

BlackAnaconda
18.Ekim.2016, 20:02
İkinize de teşekkürler beyler..

Lens'in fiziğini daha iyi beklerdim. Tolga'yı çok ofansif yapmışlar. Çeviklik, Hızlanma, Pozisyon Alma, Markaj çok düşük olmuş bence.

Gncl1905
18.Ekim.2016, 20:20
Van Persie 7.75 MN Euro
Sneijder 5.25 MN Euro
Muslera 4.12 MN Euro yıllık maaş yazıyor.

Yıllık maaşlar niye bu kadar arttı?

wolfson
18.Ekim.2016, 20:32
playstore'dan alsam gelir mi kod hemen?

Adana Demirspor
18.Ekim.2016, 20:33
playstore'dan alsam gelir mi kod hemen?

Alma derim,biz hala bekliyoruz.

Cengo
18.Ekim.2016, 20:33
Van Persie 7.75 MN Euro
Sneijder 5.25 MN Euro

Sneijder benim duyduğum ek primler ile 7M'a yakın alıyor. Tabi ki resmi rakamlar baz alınır. Bu rakamlar olmazsa bu oyuncular neden devam etsinler Türkiye'de? Çin, Türkiye, BAE üçgeninde takımların bu ligleri tek tercih etmesinin sebebi para artık. Kendimiz kandırmayalım.

La BruJiTa
18.Ekim.2016, 20:36
ahhh ah gözünü seveyim fiberin...millet indirip kurmuş oynuyor bizim ki daha %35....

excaliburuA
18.Ekim.2016, 20:39
KAP'da yıllık ücreti 3,2 M diye açıklandı ek primlerle nasıl 7 M olabilir anlam veremiyorum. Neyse, düşüncelerimizi araştırma başlığında belirtiriz.

mustangshelby
18.Ekim.2016, 20:51
Adriano resmi alabilirmiyim ?

perpetua
18.Ekim.2016, 20:53
Eski barlı sistemden sonra geçilen yeni taktik sisteminin detaylıca anlatıldığı bir konu, belge vs. var mı? İngilizce de olabilir.

@perpetua

Coook. :)

Imzamdaki yazi bir tanesi.

https://community.sigames.com/topic/373937-tactic-building-and-training-guides-start-here/

https://community.sigames.com/topic/362162-the-art-of-counter-attacking/

https://community.sigames.com/topic/309785-the-mentality-ladder-a-practical-framework-for-understanding-fluidity-and-duty/

https://strikerless.com/

Buralardan cok malzeme cikar. :)

Adana Demirspor
18.Ekim.2016, 20:54
Logo paketlerini nereden temin edebiliriz arkadaşlar ?

excaliburuA
18.Ekim.2016, 20:55
2016'daki logoları kullanabiliyorsun.

perpetua
18.Ekim.2016, 20:56
Van Persie 7.75 MN Euro
Sneijder 5.25 MN Euro

Van Persie ve Sneijder icin imza paralari maaslara eklendi. Yoksa takimlarin toplam maas miktarlari FFP icin dusuk kaliyordu.

Muslera'nin bu sezonki maasi 3.575 milyon Euro, net. Vergilerle beraber 4.2 milyon Euro.
http://www.hurriyet.com.tr/musleranin-sozlesmesi-uzatildi-26536626

Cengo
18.Ekim.2016, 20:59
Sneijder benim duyduğum ek primler ile 7M'a yakın alıyor. Tabi ki resmi rakamlar baz alınır. Bu rakamlar olmazsa bu oyuncular neden devam etsinler Türkiye'de? Çin, Türkiye, BAE üçgeninde takımların bu ligleri tek tercih etmesinin sebebi para artık. Kendimiz kandırmayalım.

Her bir sezon için 3.2M maaş +1.3M imza bedeli * %15 vergi. 5.2M yapıyor yaklaşık.
20bin de maç başı var daha. Yazılmamış ama kulüpler en fazla 30 maç için veriyor bu primleri. 600k yapar o da.

Empleador
steamden oyunu indirdi ama oyna butonuna tıkladığımda oyun açılmıyor. Masaüstü simgesinden de açmayı denedim ama açılmıyor. Hiçbir hatada vermiyor. Yardımcı olabilecek var mı ?

BlackAnaconda
Coook. :)

Imzamdaki yazi bir tanesi.

https://community.sigames.com/topic/373937-tactic-building-and-training-guides-start-here/

https://community.sigames.com/topic/362162-the-art-of-counter-attacking/

https://community.sigames.com/topic/309785-the-mentality-ladder-a-practical-framework-for-understanding-fluidity-and-duty/

https://strikerless.com/

Buralardan cok malzeme cikar. :)

Bunların Türkçe mealleri var mıdır acep ? :)

perpetua
18.Ekim.2016, 21:00
steamden oyunu indirdi ama oyna butonuna tıkladığımda oyun açılmıyor. Masaüstü simgesinden de açmayı denedim ama açılmıyor. Hiçbir hatada vermiyor. Yardımcı olabilecek var mı ?

Steam'i kapatip, tekrar acmayi deneyebilirsin.

Empleador
18.Ekim.2016, 21:01
Steam'i kapatip, tekrar acmayi deneyebilirsin.

denedim ancak hala oyun açılmıyor. Football manager touchı da mı indirmek gerekiyor acaba ?

perpetua
18.Ekim.2016, 21:07
denedim ancak hala oyun açılmıyor. Football manager touchı da mı indirmek gerekiyor acaba ?

FMT'i indirmen gerektiğini sanmıyorum.

Acaba çalışan programlarının arasında FM2017 var mı? Arka planda çalışıyor ve yeni bir oyunun açılmasını engelliyor olabilir.

Alt-ctrl-del ile process'ler altından bakabilirsin. Veya bilgisayarı yeniden başlatmayı deneyebilirsin.

Empleador
18.Ekim.2016, 21:10
FMT'i indirmen gerektiğini sanmıyorum.

Acaba çalışan programlarının arasında FM2017 var mı? Arka planda çalışıyor ve yeni bir oyunun açılmasını engelliyor olabilir.

Alt-ctrl-del ile process'ler altından bakabilirsin. Veya bilgisayarı yeniden başlatmayı deneyebilirsin.

pc yeniden başlatıp denedim ama nafile. İşlemler arasında steam gözüküyor ama fm gözükmüyor. Gerçekten sinir bozucu bir durum. Bu olayla ilgili internettede birşey bulamadım

bizzy
18.Ekim.2016, 21:11
emre mor, pulisic, ousmane dembele, enes ünal, pjaca, gabriel barbosa. profilleri koyabilir misiniz? şimdiden teşekkürler.

3842
18.Ekim.2016, 21:32
Van Persie ve Sneijder icin imza paralari maaslara eklendi. Yoksa takimlarin toplam maas miktarlari FFP icin dusuk kaliyordu.

Muslera'nin bu sezonki maasi 3.575 milyon Euro, net. Vergilerle beraber 4.2 milyon Euro.
http://www.hurriyet.com.tr/musleranin-sozlesmesi-uzatildi-26536626

Taksitli imza paraları aldıkları için bu ilk bakışta mantıklı görünüyor ama yeni bir sözleşme imzalanacağı veya başka bir takıma gidecekleri zaman hem ayrı bir imza parası hem de bu paranın üstünde maaşlar isteyecekleri düşünüldüğünde bu durum aşırı mantıksız göründü bana.

FFP olayı ve imza parasının tahsilatı nasıl ayarlanır bilmiyorum ama imza parasız maaşlarının yansıtılması oyunu sadece 1 sezon oynamayacağımız düşünüldüğünde daha doğru olur fikrindeyim. :)

Burak Akmanoğlu
18.Ekim.2016, 21:43
Çok İngilizce yer var oyunda

perpetua
18.Ekim.2016, 21:46
Taksitli imza paraları aldıkları için bu ilk bakışta mantıklı görünüyor ama yeni bir sözleşme imzalanacağı veya başka bir takıma gidecekleri zaman hem ayrı bir imza parası hem de bu paranın üstünde maaşlar isteyecekleri düşünüldüğünde bu durum aşırı mantıksız göründü bana.

FFP olayı ve imza parasının tahsilatı nasıl ayarlanır bilmiyorum ama imza parasız maaşlarının yansıtılması oyunu sadece 1 sezon oynamayacağımız düşünüldüğünde daha doğru olur fikrindeyim. :)

Ilk yazdiginin aynisini ben de dusundum. Ama sozlesme yenileme zamani geldiginde ikisi de bir hayli dusmus ve maas beklentilerini dusurmus olacagi da aklima geldi. O yuzden cok da ustelemedim.

Veritabanina imza parasini birmek icin su anda baska yolumuz yok. Ileride olursa, ona gore tekrar duzenlenir tabii.

Daha once bu imza paralarini borclara ekliyor, bir turlu odenmesini sagliyorduk ancak tabii maas butcesine yansimiyordu.

Adana Demirspor
18.Ekim.2016, 22:04
Playstore'dan alan arkadaşlar,keyler 22.00'dan itaberen dağıtılmaya başlandı.

E-postalarınızı sık sık kontrol edin.

AliSamiYen
18.Ekim.2016, 23:23
Hadi herkese iyi oyunlar , ingilizce bölümler var oyunda.. Beta olduğu için idare edeceğiz.. (:

tevfikken
20.Ekim.2016, 10:52
simon kjaer profili paylaşabilecek var mı?

Ali Hikmet
20.Ekim.2016, 11:10
simon kjaer profili paylaşabilecek var mı?

http://www.yukleresim.com/images/2016/10/20/nsa.png

tevfikken
20.Ekim.2016, 12:52
http://www.yukleresim.com/images/2016/10/20/nsa.png

teşekkür ederim, bence soğukkanlılığının düşüklüğü hariç isabetli olmuş profili.