PDA

View Full Version : İST takımları ve küme düşme

Schneider
30.Ekim.2016, 21:06
Burada bahsetmiştim (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=125434&page=9&p=2769501&viewfull=1#post2769501) ama bence ayrı bir başlığı da hak ediyor.

- Beta ilk çıktıktan sonra GS ile ikinci kariyerim bu. İlkinde BJK, şimdi de FB bu durumda. Bir kaç yerde de gördüm bu durumu. Nispeten ilk sezonda İST takımları başa baş gibi ama hemen ertesi sezon ciddi çökme var. GS, FB, BJK fark etmiyor gibi. Aylar önce şampiyonluk kovalayan takım birden kümeye oynuyor.

http://i.hizliresim.com/88BLgr.jpg (http://hizliresim.com/88BLgr)

- FB ciddi düşme adayı. Belki de düşecek. Beşiktaş da pek farklı değil. Bu durum aşırı derecede oyundan soğutuyor. Ayrıca lige yeni çıkan alt lig takımı içeride dışarıda tulum çıkararak şampiyonluğa oynuyor?!?!?!?

http://i.hizliresim.com/mEBR9R.jpg (http://hizliresim.com/mEBR9R)

- Bir de Finansal fairplay nedeni ile Türk takımları acayip pasifize olmuş. Tamam maddi güç zayıf ama ne BJK ne de FB kiralama bile yapmıyor doğru dürüst. Akhisar bile Liverpooldan oyuncu alıp şov yaptırırken FB kiralama dahi yapmamış.

Bunlar normal mi?

http://i.hizliresim.com/88BXGW.jpg (http://hizliresim.com/88BXGW)

aytekin79
30.Ekim.2016, 21:20
Bu başlık gerekiyordu iyi yapmışsın. Herkes burada kendi kariyerinde olanı biteni paylaşırsa bu durum elden geçirilir diye düşünüyorum

3842
30.Ekim.2016, 23:56
Türkiye Ligi'nde uzun bir süre oynamadım ama Fenerbahçe'nin ilk sezondaki çok kötü performansına şahit olmuştum. Hiç transfer yapmamaları ilginç geldi bana. Ben de şu anki mevcut kariyerimde henüz ilk sezonu tamamlamadım, arada Türkiye Ligi'ni takip ediyorum, transferlerde ve oyuncu tercihlerinde büyük tutarsızlık sezdim. Bilgi vereyim biraz.

Galatasaray benim şu an yaptığım Arsenal kariyerimin ilk devre arası transfer döneminde saçma sapan transferler yaptı, geleceklerini aydınlık görmüyorum. Bir de ben Bruma'yı aldım ellerinden. :zuhaha

http://images.akamai.steamusercontent.com/ugc/233452263535247912/4FA6EB93A11BFB9CF1AC0C21B4DEE35BFB329737/

Tecl de Nadir gibi forvet oyuncusu ve hemen hemen hiçbir lig maçında oynamamış. Sadece kiralanan (ekonomisi kötü olan bir takım neden kira bedeli vererek oyuncu kiralar ki?) Fabinhodan sanırım Bruma'yı benim almam sebebiyle faydalanmışlar. Lig yarışından da bitime 8 hafta kala kopmuşlar, 4. sırada Avrupa Ligi'ne veya Şampiyonlar Ligi'ne katılma yarışı veriyorlar. Sinan ve Tolga gibi gelecek vaat eden oyunculardan hiç bir türlü fayda sağlamamışlar. Hatta Sinan kendi isteğiyle listede ve 350 Bin Euro istiyorlar.

Fenerbahçe ise daha beter durumda, Dick Advocaat kovulmuş geçici dönem menajeriyle devam ediyorlar. Onların da transferleri epey bir saçma.

http://images.akamai.steamusercontent.com/ugc/233452263535267128/7CD0A202889E49C00CB726A5E299CC026AB5CEA8/

Caner ve Martins stoper oyuncuları. Stoperde ve Forvette bir sürü adam varken bu bölgelere transfer yapmışlar. Kadrodaki her türlü oyuncuyu denemişler ama olmamış belli ki, sıkıntı ileride geride değil Aziz başkan. :)

Beşiktaş'ın ligdeki durumu gayet iyi, tek başına şampiyonluğa koşuyorlar ama onların da transferleri epey bir saçma.

http://images.akamai.steamusercontent.com/ugc/233452263535301081/D31F1F08AC9C73E73D9A58ECAD8CA9AD5135E808/

Gitmişler Veli'yi kiralamışlar, Tolgay'ı oynatmamışlar, iki tane dandik orta saha oyuncusu getirmişler. (Hele ki henüz Oğuzhan'ı satmadan.)

Bu üç takımın getirdikleri adamları sonraki sezonlarda 7 haneli rakamlara satmaları da bence hiç olası değil. Ekonomilerinin çok iyi olmadığını ve gittikçe kötüye gideceğini düşünüyorum. Bir de üstüne Sneijder, Selçuk, Van Persie, Skrtel, Adriano ve Gökhan Gönül gibi çok kazanan ve fizikten düşmüş adamları kadrodan çıkaramayınca hem kaliteli yeni oyuncular alamayacaklar hem de kadroları çok yaşlı, fizikten düşmüş oyunculardan oluşacak.

Bir de kötü teknik adam tercihleri gelirse başarı imkansız olur bu takımlar için iyiden iyiye. :)

Papi44
31.Ekim.2016, 06:03
Şu oyundan soğumak istemiyorsanız Türkiye liglerinden uzak durun!

Nocna Mora
31.Ekim.2016, 07:56
Bu durumdan hep bahsediyordum dinlemiyordu kimse birilerinin kanıtlarla gelmesi iyi olmuş. Öbür ülkelerin yapay zekaları hatta benim kendi hazırladıgım database'deki yapay zeka ne kadar gerçeğe yakın hareket edip aynı oyuncuları kadro dışı bırakıp benzer transferler yapıyordu ise orjinal database de bile bunun başarılmadıgını görüyoruz. Teknik adam değerleri, takımların profillerindeki taktiksel ayarlar ve eğilimler, ve tekrar tekrar söylüyorum ufak bir reputation artışı 3 büyüklere ki gerçeğe yakın oyuncular getirebilsinler.

lionslaw
31.Ekim.2016, 10:47

...................................

excaliburuA
31.Ekim.2016, 10:49

+111111111111111111111111111111111111

Schneider
31.Ekim.2016, 11:24
Türkiye liglerinden uzak kalmak çok zor. Yeni oyun alan birinin açtığı ilk kariyer Türk ligleridir yüksek ihtimal. Kabul edelimki GS, FB, BJK ne kadar kanlı bıçaklı olsa da biri olmadan diğeri gerçekten anlamsız.

İST takımları son yıllarda kötü durumlara düştü ama küme düşme ve 2 yılda 0 transfer durumları hiç olmadı, olması da pek mümkün değil açıkçası.

Oyun full olarak çıkmadı ama şahsen acayip soğumuş durumdayım.

marlo41
31.Ekim.2016, 16:04
Ben de Beşiktaş şampiyon olmasına rağmen ikinci sezonda küme düşme hattında.

Galatasaray Şenol Fidan ile devam ediyor hoca olarak ve transfer yapmadı.

Fenerbahçe çok güzel gençleri falan kiraladı ve iyi gidiyorlar ama hocaları Patrick Viera olduğu için sanırım yoksa onların da çok farkı olmazdı bence. Şampiyonluk için kapışan üç dört tane Anadolu takımı var bu arada.

aytekin79
31.Ekim.2016, 16:14
Ben de Beşiktaş şampiyon olmasına rağmen ikinci sezonda küme düşme hattında.

Galatasaray Şenol Fidan ile devam ediyor hoca olarak ve transfer yapmadı.

Fenerbahçe çok güzel gençleri falan kiraladı ve iyi gidiyorlar ama hocaları Patrick Viera olduğu için sanırım yoksa onların da çok farkı olmazdı bence. Şampiyonluk için kapışan üç dört tane Anadolu takımı var bu arada.

Bunu ekran görüntüleri ile gösterebilir misin ? @perpetua bu konuda inceleme yapacaktır

Schneider
31.Ekim.2016, 16:28
Abarttığımı düşünebilirsiniz ama bu konu hayati önem taşıyor bence. Full oyun çıkmadan önce kesinlikle müdahale edilmeli.

Bir de bu şenol çorlu kim bilmiyorum ama İstanbul takımlarının gözdesi adeta. Hemen o getiriliyor takımların başına.

mpaker66
31.Ekim.2016, 16:36
Bu durumun maddi durum ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Gerçekteki maddi tutarsızlıklar oyunda işlemiyor, oyun belli bir kurala göre işliyor sonuçta bu oluyor. :)

perpetua
31.Ekim.2016, 16:58
Bu üç takımın getirdikleri adamları sonraki sezonlarda 7 haneli rakamlara satmaları da bence hiç olası değil. Ekonomilerinin çok iyi olmadığını ve gittikçe kötüye gideceğini düşünüyorum. Bir de üstüne Sneijder, Selçuk, Van Persie, Skrtel, Adriano ve Gökhan Gönül gibi çok kazanan ve fizikten düşmüş adamları kadrodan çıkaramayınca hem kaliteli yeni oyuncular alamayacaklar hem de kadroları çok yaşlı, fizikten düşmüş oyunculardan oluşacak.

Bu yazdiklarin zaten Turk futbolunun gercegi.
Bir taraftan kulupler isimli futbolcu alsin.
Diger taraftan isimli futbolcular yuksek maas aliyor ama serbest dususteler.

Kuluplerin borclari bu nedenle surekli buyuyor.

Oyunda kulupler borc alarak transfer yapamiyor. Gercekte ise kuluplerimizin yaptigi bu.
Bir yerde lastik patlayacak derken FFP ile beraber lastik patladi. 4 buyuklerin hepsine transfer kisitlamasi var.

3 buyukler son 5 yilda transfere toplam net (yani transfer gelirlerinden sonra) 150 milyon Euro harcadi.

Son 3 yilda ise toplam harcamalari net 14 milyon Euro.

Yani son 5 yilin ilk 2 yilinda net harcama 136 milyon Euro. Son 3 yilinda net harcama 14 milyon Euro.

Yani
Demba Ba ve Atinc satildi, Gokhan kiralandi, Besiktas transfer yapti.
Sow satildi, Fenerbahce transfer yapti.
Burak ve Telles satildi, Galatasaray transfer yapti.

Bundan sonra da boyle devam etmek zorunda.

Tek cozum gelirlerin yukselmesi (mesela devre arasinda yapilacak yayin ihalesi) ve/veya borclarin dusmesi (mesela gayrimenkul satisi yoluyla).

1-2 yil idare ederiz ama baskanlar kulupleri o 5 yilin ilk 2 yili gibi yonetmeye devam ederse tekrar mevcut duruma geri doneriz.

FM'de gercekci degil dediginiz transfer olmamasi aslinda durumun vahametini tam olarak ortaya koyuyor bence.

kapalicarsi
31.Ekim.2016, 17:16
Bende milli takım ile 2 sezon bitirdim Beşiktaş,Galatasaray ve Fenerbahçede en fahalı futbolcu 3M idi. Yapay zeka saçma sapan tranferler yapıyo. Beşiktaşın forveti 33 yaşında koreli bi adamdı,kariyerinde 1 sezonda en fazla 6 gol atmış

martymcfly
31.Ekim.2016, 17:19
Gerçek hayatta sürekli vergi affı geliyor bunu da hesaba katmak lazım. Neydeyse %10 unu ödüyor kulüpler.

Schneider
31.Ekim.2016, 17:30
@perpetua

Borç konusunda hem fikiriz, ilk mesajda da belirttim zaten ama çok aşırıya kaçmadan transfer yapılabilir. En azından kiralama.

Küme düşme konusu ile ilgili bir şey dememişsiniz. 6 ay önce şampiyonluğa oynayan-olan takımın hiçbir oyuncusunu kaybetmedeb aylar sonra küme düşmesi normal mi?

Yaklaşımınızdan full sürümde değişiklik olmayacağını söyleyebiliriz

aytekin79
31.Ekim.2016, 17:40
@perpetua

Yazdıklarına katılmamak mümkün değil. Takımlarımızın geçmiş yıllarda nasıl yönetildiği ortada ve belki de kulüplerin elleri biraz bollaşınca gene geçmiş yıllardaki gibi kötü yönetileceklerdir.
Benim takıldığım nokta oyunda transferlerin kötü olup olmaması da değil aslında. Gerçek hayatta 3 büyüklerin düşme ihtimalini dışarda 1000 kişiye sorsak objektif olarak bakıldığında 1000 kişi de %0 der . 100 yıllık kulüplerimizin tarihine bakalım belki 1-2 defa son anda kümede kalmışlardır. Ki o zamanlar futbol daha endüstriyelleşmemişti. Fakat oyunda bu 3 kulüp için bakarsak bu oran %1 bile oluyorsa ligimize bir yerde,bir noktada ayar vermek gerekli diye düşünüyorum.Bir çok kişi aynı şeyi söylüyorsa ortada bir sorun var. Oyunu bir taraftan mali olarak gerçekçi yapalım derken diğer taraftan sportif olarak bu kadar realiteden uzaklaştırmamak lazım. Bu dengeyi iyi yakalamak gerekli diye düşünüyorum. Beni yanlış anlama lütfen , amacım ciddi bir gerçekçilik sorunu gördüğümüz konuyu ortaya dökmek, çözümü için ne yapılabilir gerekirse kafa yoralım hep beraber.

kapalicarsi
31.Ekim.2016, 17:47
2+2 = 4 Büyük camilara zengin babaların şımarık çocukları tarafından batırılsa bile devlet bi şekilde elini uzatır. Mali durumlar hazırlanırken ülke gerçeklerinede bakmak lazım.

anlatmaliymis_meger
31.Ekim.2016, 17:52
edit... kesinlikle bir cozum bulunmasi gerekiyor. bu oyunu alanlarin %80 e yakini uc buyuk takimin taraftari ya da 3 buyuklerle en az bir kariyer yapiyordur

Papi44
31.Ekim.2016, 18:37
Kendi memleketimin takımını bile yönetirken keyif alamıyorum artık. Rakiplerimin yerinde sayması,lige daha yeni yükselmiş bir takım olarak seri galibiyetlerle başlamam,üç büyüklerin yaptığı saçma sapan kiralık transferler ve daha niceleri.. Aklınız varsa gidin Lazio,West Ham,Villareal tarzı takımları alın gerçekten zevkli oluyor şahsen ben Lazio ile başladım.

perpetua
31.Ekim.2016, 19:17
Kisaca bahsedilenlere deginecegim:

1. Oyun cuma gunu cikiyor. Bu nedenle ozellikle bu konu ile ilgili yapabilecegim bir sey yok.

2. Kuluplerin vergi odemeleri. Kulupler zaten vergi odemiyor. Futbol kulupleri kurumlar vergisinden muaf (Fenerium, Kartal Yuvasi, GSStore vs. gibi alt kurumlar karlari uzerinden vergi oduyor ama zaten cok az kar ediyorlar).

Kuluplerin odedigi tek vergi yurt disindan futbolcu aldiklarinda odenen vergi (yabanci kulup bir Turk kulubune futbolcu sattiginda Turkiye'de gelir kazanmis sayiliyor ve onlarin kazanci uzerinden vergi odenmesi gerekiyor - bu vergi de genelde bizim kuluplerimiz tarafindan ustleniliyor).

Bunun disindaki vergileri kulupler degil, kuluplerden hizmet alanlarin odedigi vergiler. Yani siz mac bileti aliyorsunuz, bu mac biletinin icinde KDV var. Kulup, sizin bu odediginiz KDV'yi devlete aktarmak zorunda. Genelde kulupler bu vergileri odemiyor.

3. Kuluplerin cesitli yollarla "kurtarilmasi". Bu cok zor bir tanim. Biraz sesli (yazili) dusunecegim.

Oyunda kulupler zaten mali zorlukta oldugu zaman yapay solunumda tutularak kurtariliyor. Baskan finansal yardim yapiyor, baskan degisiyor yeni baskan bu finansal yardimi yapiyor vb.

Ancak gercekte olan bu degil.

Gercekte olan, kulupler bir varliklarini satiyor veya kiraliyor ve bunun karsiliginda bir para aliyor. Bunu da transfere harciyor.

Ornegin gecen sezon Fenerbahce 10 yilligina stat isim hakkini satti. Bu isim hakkinin buyuk bir kismi kulup tarafindan hemen tahsil edildi ve transfere ve diger odemelere harcandi. Aynisini Galatasaray yapti. Besiktas isim hakkini satip, stat insaatina harcadi. Yani bu gelirler oyunda var ama aslinda yok cunku harcandi bile.

Aynisinin oyunda gerceklesmesi icin kulubun yeni gelirler yaratmasi, hemen tahsil etmesi ve bunu transfere harcamasi gerekli. Peki bu henus gerceklesmemis gelirleri nereden uyduracagiz? Bu ek gelirler ne zaman doyum noktasina erismis olacak ve kulup daha fazla gelir uretemeyecek?

Oyunda gelir buyumesi yok. Sampiyonlar Ligi bugun galibiyet basina 1 milyon Euro oduyorsa, oyunda 2045'te de ayni parayi oduyor. Ayni sekilde kulup gelirlerinde de enflasyon yok. Kulubun itibari yukselirse gelirleri de yukseliyor ama itibarin ayni kalip gelirlerin yukselmesi sistem disi bir durum.

Yani oyunun koduna, kulupler transfer butcesi yoksa yeni sponsorluk alsin ve transfer yapsin diye ekleme yapmak gerekli. Yani diyecegiz ki, X kulubu her yil ne olursa olsun transfere 15 milyon euro ayirir. Eger kulubun transfer butcesi eksik kalirsa oyunda hemen bir sponsorluk alinip bu fark kapatilsin. Acaba bunun oyunun geneline ne gibi zararlari olur? Ayrica SI acaba boyle bir istegi kabul eder mi?

Diger alternatif giderlerin dusurulmesi.

En kolayi kuluplerin finansman giderlerini dusurmek. Bunu oyun cikinca bir editor dosyasiyla da yapabilirim. Borclar dusmese de her yil odenen faizler dusebilir, bu sayede kulupler daha fazla kar eder ve transfer yapabilir. Ancak bu tamamen gercek disi bir tercih olur.

4. Buyuk kulubun kume dusmesi. Bunun ne kadar fazla oldugunu hala ortaya konulamadi. 10 bin defada 1 defa oluyorsa bu cok da onemli degil. 10 defada 1 defa oluyorsa cok onemli.

Benim beta'da gozlemledigim bir sey, buyuk kuluplerin topa olmasi gerektiginden daha az sahip oldugu maclar oynamasi. Esas anormal olan da bu. Buyuk kulupleri oyun hucum oynattigi icin ortaya cikan bir durum gibi duruyor. Burada bir cok kisiden kontra oyun ile basarili olduklarini okumustum. Buyuk kulupler hemen hemen her macini hucum oynuyor, rakipler de kontra oynuyorsa, buyuk kuluplerin betada zorlanmasi dogal. Oyun cikinca ne olur bilemiyorum.

Diger liglerde bu tip sorunlari kulupler arasindaki farki cok buyuk tutarak hallediyorlar. Yani mac motorunda sorun olsa da futbolcu kalite farklari o kadar buyuk ki lig tablosu gercege benziyor.

Bunu biz ne zaman yapmaya kalksak:
1. kendi takiminin performansi dusuk futbolcusuna kizan taraftar israrla abartildigini, dusmesi gerektigi yorumunu yapiyor.

2. rakip takimin performansi dusuk futbolcusunu firsat bilen rakip taraftar israrla abartildigini, dusmesi gerektigi yorumunu yapiyor.

3. Anadolu kuluplerinde biraz parlamis ama buyuk takimlarda ne olacagi belli olmayan ve muhtemelen olmayacak oyuncular icin yukseltmeler isteniyor.

:)

aytekin79
31.Ekim.2016, 19:56
@perpetua

Çok doğru tespitlerin var gene. Fakat işte işin içinde küme düşmeler varsa ligin ayarında bir sorun var demektir :) Biz hep ne diyoruz Türkiye'de yetenekli topçu çok fakat eğitim olmadığı için heba olup gidiyorlar. Fakat genç yetenekler anlamında oyunda biraz fazla mı mütevazi davranıyoruz anlamıyorum. Mesela aklıma hemen Benfica geliyor , Benfica B takımının hepsi mi yetenekli olur yahu :) Ya bu adamlar fazla cömert ya bizim araştırmacılarımız çok mütevazi bu konuda. Acaba diyorum yetenekli oyuncularımızın sayısını (Gençlerden bahsediyorum) biraz fazla tutup kulüplerimizi bu bataklıktan kurtarabilir miyiz ? En sonda saydığın gibi herkesi mutlu etmek zor işin rekabet kısmına bence fazla takılmamak lazım

perpetua
31.Ekim.2016, 20:06
@aytekin79

Bence egitim olmadigi icin heba olmak bir yana, egitim olmadigi icin heba olma seviyesine bile gelemiyorlar. Yani futbolcularin potansiyelleri daha oyunda newgen olarak cikmadan eksik antrenman/egitim ile koreltilmis oluyor.
Alt yapilardaki futbolculari, milli takimlara bile ulke olarak biz futbolcu veremez haldeyken, yukseltmek bence mantikli bir cozum degil.

Portekiz arastirma ekibi yeni ve bu sene goreve basladi. Oyunculari biraz fazla yuksek yapmis olabilirler ama bu surdurulebilir bir durum olmaz. Ocak ayinda yama calismalarina baslamadan once herkesin ne yaptiginin bir ustunden gecilir ve biraz asiriya kacmislarsa gerekli uyarilar yapilir.

Bu asamada kulupleri batakliktan ancak yeni yayin ihalesi kurtarir. Devre arasindan sonra cikacak yamaya da yansitilir. Sicak para girer, kulupler bir suru transfer yapar ve o giren parayi FM 2018'e kadar kuruturlar. FM 2017'nin son yamasindan, FM 2018'e kadar durum duzelir yani. :)

Bu arada en verimli cozum borc odemelerinin biraz daha dusuk olmasi gibi gorunuyor.
Ama diger transfer butcesi yaratacak kadar sponsorluk alma isini de soracagim.

Fietra 10
31.Ekim.2016, 20:20
Oyunda devlet yok yapacak bişe yok.

Schneider
31.Ekim.2016, 20:34
@perpetua

Sürekli borçtan bahsediliyor ama yineliyorum;

6 ay önce şampiyonluğa oynayan-olan takımın hiçbir önemli oyuncusunu kaybetmeden aylar sonra küme düşmesi ve lige yeni çıkan takımın şampiyonluğa oynaması normal mi?

İstediği kadar ffp olsun, İST takımlarının küme düşmesinin altı doldurulamaz.

Ayrıca tamam para yok da sezon sonu bonservisle, anlaşarak ya da sözleşmesi bittiği için gönderilenlerin yerine bonservisi elinde oyuncu dahi alınmaz mı ?

bologna
31.Ekim.2016, 20:47
@perpetua

Türkiye ligi o kadar da düşük yapılmaz. GS BJK FB her zaman avrupanın en büyük 50 takımı arasındadır. Bunların itibarlarıda her zaman yüksektir. Borcu ne olursa olsun.

Ayrıca GS de Sneijder maaş olarak 5,5 milyon alıyor değer 1,6 milyon euro
Muslera 6,5 milyon Bruma 4,4 milyon sizce bu değerler ne kadar doğru. Musleranın ölüsü 15 milyon brumanın ölüsü 15 eder. Bruma oyunda trasfer oluyor adamın değer 30 milyon oluyor. Sizce ligler arasında bu kadar fark mı var. Adamlar türkiyede 1 ken ingilterede 5 oluyor. Bu kadar mı fark var

Beşiktaş ta oğuzhan 6 milyon ingiltereye transfer oluyor 25 milyon oluyur. Bu kadar fark olurmu sizce.

Fenerbahçe Van persi 7,75 milyon maaş veriyor adamın değeri 650 bin euro, sizce bu ne kadar doğru

Yani türkiye liginde adamların değerleri çok düşük. Kesinlikler piyasa değerleri oyuna yansıtılmıyor.

perpetua
31.Ekim.2016, 21:02
@perpetua

Türkiye ligi o kadar da düşük yapılmaz. GS BJK FB her zaman avrupanın en büyük 50 takımı arasındadır. Bunların itibarlarıda her zaman yüksektir. Borcu ne olursa olsun.

Ayrıca GS de Sneijder maaş olarak 5,5 milyon alıyor değer 1,6 milyon euro
Muslera 6,5 milyon Bruma 4,4 milyon sizce bu değerler ne kadar doğru. Musleranın ölüsü 15 milyon brumanın ölüsü 15 eder. Bruma oyunda trasfer oluyor adamın değer 30 milyon oluyor. Sizce ligler arasında bu kadar fark mı var. Adamlar türkiyede 1 ken ingilterede 5 oluyor. Bu kadar mı fark var

Beşiktaş ta oğuzhan 6 milyon ingiltereye transfer oluyor 25 milyon oluyur. Bu kadar fark olurmu sizce.

Fenerbahçe Van persi 7,75 milyon maaş veriyor adamın değeri 650 bin euro, sizce bu ne kadar doğru

Yani türkiye liginde adamların değerleri çok düşük. Kesinlikler piyasa değerleri oyuna yansıtılmıyor.

Bahsettigin eger itibarsa, boyle bir itibarimiz yok.
Oyunda lig itibari UEFA siralamasina gore belirleniyor.
Lig (ve kupa) itibarlari da kulup itibarlarini belirliyor (kuluplerin son 5 yilda liglerinde ne kadar puan topladigi, ne kupa kazandigi ve avrupa'da ne kadar ileri gittigine gore biz bir formul urettik ve onu kullaniyoruz).
Zaten oyunun mantigi da kulupler kazandiklari kupalar kadar itibar sahibi olabilir.

Futbolcularin oyunda gorunen degerleri satis degerleri degil. Degerlerin cok da onemi yok cunku kuluplerin futbolcuya gelecek tekliflere karsi isteyecegi rakamlar daha yuksek olacaktir.

Futbolcularin degerlerinin transfer olduktan sonra yukselmesi de cok dogal. Daha zengin bir kulubun elinden futbolcu almak daha pahali olacaktir mutlaka.

Buna ragmen evet futbolcu degerleri biraz dusuk gorunuyor. Bunu cozeriz.

steave
31.Ekim.2016, 21:13
Bu arada en verimli cozum borc odemelerinin biraz daha dusuk olmasi gibi gorunuyor.
Ama diger transfer butcesi yaratacak kadar sponsorluk alma isini de soracagim.

hocam bu olayı resmi olarak yapamasak bile editor datasıyla ısteyenlerın kullanacagı bır yama şeklinde yapabilirmiyiz lutfen.yada yapmanın yolu nedır tarıf edersenız kendım yapmaya çalışayım.keza çok buyuk buglar olsun chelsea ile kapışsınlar istemiyorum :).

marlo41
31.Ekim.2016, 21:13
Beyler bence transfer olayı kesinlike FFP kadar yapay zeka ile de alakalı. Oyunun maç motoru son zamanların en iyisi deyip duruyorum eyvallah ama yapay zekası da en kötüsü. Bir sürü saçmalığa denk geldim. Sadece Türk kulüpleri değil Bundesliga'da da efsane saçma transferler var.

Yukarıdaki arkadaşın dediği şey mesela. 33 yaşında 6 golü geçememiş adam Beşiktaş as forveti olmuş. İzahı yok.

Şenol Fidan ve Şenol Çorlu'nun 3 büyük takımla sürekli adlarının geçmesi. Cidden bir ara acaba Şenol Güneş yüzünden falan kaynaklanan bir bug mı var diye düşündüm bu hocaların sürekli istenmesi için.

FFP oyuna yansıdığı için transfer zorlaşmış olabilir ama Galatasaray bende ikinci sezon hiç transfer yapmadı. Ne kadar gerçekçi?

Küme düşme olaylarına hele hiçbir şey diyemeyiz. İzahı yok.

Bu konuda bizim araştırmacıların da yapabileceği bir şey yok. Yapay zeka oyunda çok sıkıntılı olmuş.

Hadi son bir örnek vereyim. Schalke 04'e Carlos Vela'yı aldım. Bir sezon idare etti beni. Sonra Leverkusen'deki Julien Brandt'ın büyük bir takıma gitme durumu oldu. Leverkusen de gözünü Vela'ya dikti. Buraya kadar süper. Sonra Brandt Leverkusen'de kaldı ve adamlar Vela'yı unuttu gibi. Hala süper. Şimdi çıldırdığım kısım geliyor. Vela niye benim kariyerime engel oluyorsun dedi. Ben de sana gelen teklif yok nasıl satayım dedim. Ertesi gün takımın yarısı bana gelip sitem etti. Vela'ya sebep bana hesap soruyorlar. Vela'ya mı ne oldu? En son gittiği Bordeaux'da Ligue 1'de küme düşmemeye oynuyor. Başka teklif gelmedi. O kadar uğraştım sözleşme yenilesin diye. Kabul de etmedi.

bologna
31.Ekim.2016, 21:15
Bahsettigin eger itibarsa, boyle bir itibarimiz yok.
Oyunda lig itibari UEFA siralamasina gore belirleniyor.
Lig (ve kupa) itibarlari da kulup itibarlarini belirliyor (kuluplerin son 5 yilda liglerinde ne kadar puan topladigi, ne kupa kazandigi ve avrupa'da ne kadar ileri gittigine gore biz bir formul urettik ve onu kullaniyoruz).
Zaten oyunun mantigi da kulupler kazandiklari kupalar kadar itibar sahibi olabilir.

Futbolcularin oyunda gorunen degerleri satis degerleri degil. Degerlerin cok da onemi yok cunku kuluplerin futbolcuya gelecek tekliflere karsi isteyecegi rakamlar daha yuksek olacaktir.

Futbolcularin degerlerinin transfer olduktan sonra yukselmesi de cok dogal. Daha zengin bir kulubun elinden futbolcu almak daha pahali olacaktir mutlaka.

Buna ragmen evet futbolcu degerleri biraz dusuk gorunuyor. Bunu cozeriz.

@perpetua

oyunda öylü diyorsun ama almanya liginde adamın adı sanı duyulmamış değeri 2,5 milyon van persi 650 bin eoru
şu an bu adamın değeri bu olamaz. fener satmaya kalksa en az 5 milyona satar.

Şimdi itibar demek istediğim o değil. Bizim 3 büyükler her zaman avrupa çapında ve popülerliği olan takımlar. Bunlar her zaman iyi futbolcu alacak durumdalar. Ama yapay zeka oyunda aptalca adamlara para harcıyor nedense. Adı sanı duyulmamış kişileri transder ediyor.

Şimdi sana bir soru soracağım. Vede açıklamanı bekliyorum.

Lens kiralık olarak fenerde adamın değeri 14,5. Çünkü bu adam ingiltere araştırmacıları tarafından yapılmış. Değerinide onlar vermişler.

Diyelim ki fener bu adamın bonservisiyle aldığını varsayalım ve bunu türkiye araştırmacıları yapacaktı bu adamın değeri
4 milyon olacaktı. Sence aradaki fark nedir?

perpetua
31.Ekim.2016, 21:54
hocam bu olayı resmi olarak yapamasak bile editor datasıyla ısteyenlerın kullanacagı bır yama şeklinde yapabilirmiyiz lutfen.yada yapmanın yolu nedır tarıf edersenız kendım yapmaya çalışayım.keza çok buyuk buglar olsun chelsea ile kapışsınlar istemiyorum :).

Editor cikinca hallederim.

perpetua
31.Ekim.2016, 21:59
@perpetua

oyunda öylü diyorsun ama almanya liginde adamın adı sanı duyulmamış değeri 2,5 milyon van persi 650 bin eoru
şu an bu adamın değeri bu olamaz. fener satmaya kalksa en az 5 milyona satar.

Şimdi itibar demek istediğim o değil. Bizim 3 büyükler her zaman avrupa çapında ve popülerliği olan takımlar. Bunlar her zaman iyi futbolcu alacak durumdalar. Ama yapay zeka oyunda aptalca adamlara para harcıyor nedense. Adı sanı duyulmamış kişileri transder ediyor.

Şimdi sana bir soru soracağım. Vede açıklamanı bekliyorum.

Lens kiralık olarak fenerde adamın değeri 14,5. Çünkü bu adam ingiltere araştırmacıları tarafından yapılmış. Değerinide onlar vermişler.

Diyelim ki fener bu adamın bonservisiyle aldığını varsayalım ve bunu türkiye araştırmacıları yapacaktı bu adamın değeri

Futbolcunun degerinin sadece bir parcasi onun taninmisligi.

Futbolcu fiyatlari birer birer futbolculara verilmiyor. Bu futbolcunun yasi, itibari, sozlesme suresi, mevkisi ve oynadigi lige gore oyunun yaptigi otomatik bir hesap. Lig degerlerini biraz dusuk birakmis olabiliriz yazmistim.

Degisiklikler yapsak bile Van Persie'nin degerinin cok daha yuksek hesaplanma ihtimali cok dusuk. Nedeni de 2 sezonluk sozlesmeye sahip, kucuk bir ligde oynayan, 33 yasinda bir forvet olmasi. Onu alacak takim, ancak 1-2 sezon icin satin alacak. Bu da degerini dusuruyor.

bologna
31.Ekim.2016, 22:04
Bu sorumu cevaplarmısın lütfen.

Papi44
31.Ekim.2016, 22:07

Sadece oyuncunun kalitesine değil ligin kalitesine göre de değerler yükselir kardeşim.

kirilenko47
31.Ekim.2016, 22:11
Beta'da değil de FM 2016'da Türkiye Liginde açtığım üç kariyerde de üç büyükler küme düştü. İlk oyunumda daha ilk sezonda Beşiktaş küme düştü. İkinci oyunumda yanlış hatırlamıyorsam 2020 veya 2021'de Fenerbahçe 1 puanla düşmekten kurtuldu ve yanlış hatırlamıyorsam Galatasaray düştü. Üçüncü oyunumda da Fenerbahçe 2022'de düştü. Trabzonspor zaten şanslıysa 1.lig ve Süper Lig arasında asansör takımı oldu, ikinci kariyerimde Spor Toto 2.lige kadar düştüler. Finansal durumlarından bahsetmeye gerek yok.

Bu durumdan rahatsız değilim aslında, sadece veri toplanmasına katkım olsun diye söyledim :)

Ha bir de üç büyüklerin ilk teknik direktörleri kovulduktan sonra zaman ilerledikçe yerine daha saçma isimler geliyor. Atıyorum 2.lig takımını antrenörleri birkaç sene sonra bu takımların başına geçiyor, Mehmet Batdal bırakınca Galatasaray'ın teknik direktörü oluyor falan. Üç büyüklerin en azından başlangıçtaki ve başarılı olamasalar da birkaç seneki reputation'ları kalburüstü yabancı hocaları getirecek kadar olmalı.

serwan
31.Ekim.2016, 22:13
İstanbul takımları kollanmasa çok kötü durumlara düşebilirler zaten ara ara. Mesela fenerbahçe bu sezon kollanmasa şimdiye çoktan havlu atmış alt sıralardan kurtulma mücadelesi veriyor olurdu. Galatasaray geçen sezon ligi ilk 10'da bitiremezdi vs.
Ayrıca bu kulüpler yok vergi affıydı yok mülk satışıydı, yok hibe araziydi derken çarklarını bi şekilde döndürüyorlar. E oyunda bunlar da olmayınca kulüpler çöküyor.
Tamam düşmezler belki ama sıradan bi kulübe dönüşebilirler zamanla. Oyunda yayıncı kuruluşun çıkarları, hakem odası basma, saray ziyareti, aman cumhurbaşkanım canım cumhurbaşkanım diye stat açılışı yapmak gibi seçenekler de olmayınca sıkıntı daha da büyüyor.

perpetua
31.Ekim.2016, 22:14

Papi44'un yazdigi, benim de yazdigim gibi.

Futbolcularin fiyatlarini birer birer girmiyoruz veritabanina. Oyun kendisi hesapliyor.

Oyun hesaplarken yukarida yazdigim faktorlere gore belirliyor. Lens halen Ingiliz kulubunun futbolcusu oldugu icin degeri yuksek.

Yoksa veritabaninda kalite olarak van Persie, Lens'in ustunde zaten.

marlo41
31.Ekim.2016, 22:29
Bu arada ilginç bulduğum bir başka detay. Benim oyunda ikinci sezon Süper Lig'in sıralaması baya artttı. Önünde sadece EPL, Serie A, Fransa Ligi, Portekiz Ligi, Bundesliga ve Holland Ligi var şu anda ama Fenerbahçe harici İstanbul takımları baya kötü. Fenerbahçe'ye hoca olarak Patrick Vieria geldiği için herhalde sıkıntı yaşamadı.

perpetua
31.Ekim.2016, 22:43
Bu arada ilginç bulduğum bir başka detay. Benim oyunda ikinci sezon Süper Lig'in sıralaması baya artttı. Önünde sadece EPL, Serie A, Fransa Ligi, Portekiz Ligi, Bundesliga ve Holland Ligi var şu anda ama Fenerbahçe harici İstanbul takımları baya kötü. Fenerbahçe'ye hoca olarak Patrick Vieria geldiği için herhalde sıkıntı yaşamadı.

Ligin siralamasinin artmasi buyuk ihtimalle ozellikle Hollanda'nin dususunden kaynaklanmistir. Bir de Belcika Avrupa'da kotu sezon gecirdiyse onu da gecip 9. siraya cikmis olabiliriz.

BaGa TaRKaN
31.Ekim.2016, 22:47
O Değilde Ben Biraz Farklı Yaklaşacağım Konuya;

Bunca Yıldır FM'nin Bütün Versiyonlarını Oynamışımdır 17 Hariç Hepsinde de (Özellikle Türkiye Liglerinde) Alt Liglerden veya Süperlig'den Bir Takımla Uzun Süredir Oynadığında 1-2 Sezon Sonra Rakipsiz Kalıyorsun Hep. Ama Bir İngiltere'de Şampiyonluğu Geç İlk 5'e Bile Zor Giriyorsun.

Özellikle Şuana Kadar Oynanılan Serilerde Genel Olarak İspanya, Fransa Almanya ve Türkiye'de Bir Kaç Sezon Sonra Rakip Kalabiliyorsun Ama İtalya ve İngiltere'de Her Sezon Çok Çetin Geçiyor ve Ambargo Koyamıyorsun. Ya da Bunun Benim Tarafımdan Açıklaması Ben İtalya ve İngiltere'yi Beceremiyorum

rcrdnh
31.Ekim.2016, 23:07

Bunca Yıldır FM'nin Bütün Versiyonlarını Oynamışımdır 17 Hariç Hepsinde de (Özellikle Türkiye Liglerinde) Alt Liglerden veya Süperlig'den Bir Takımla Uzun Süredir Oynadığında 1-2 Sezon Sonra Rakipsiz Kalıyorsun Hep. Ama Bir İngiltere'de Şampiyonluğu Geç İlk 5'e Bile Zor Giriyorsun.

Özellikle Şuana Kadar Oynanılan Serilerde Genel Olarak İspanya, Fransa Almanya ve Türkiye'de Bir Kaç Sezon Sonra Rakip Kalabiliyorsun Ama İtalya ve İngiltere'de Her Sezon Çok Çetin Geçiyor ve Ambargo Koyamıyorsun. Ya da Bunun Benim Tarafımdan Açıklaması Ben İtalya ve İngiltere'yi Beceremiyorum

Ben de ispanya ve ingilitere ligi için aynı şeyi düşünüyorum.

Her seride Sporting Gijon ile uzun soluklu (15-20 sezonluk) bi kariyer açarım.

Şampiyon olduktan sonra (ki minimum 5 sezonumu alıyor) sonraki sezon şampiyon olamama ihtimalin var.

Fm serilerinde en zevkli ligler kesinlikle ingiltere ve ispanya, bu liglere daha özen gösteriliyor

mpaker66
31.Ekim.2016, 23:48
Burda muazzam bir tartışma dönmüş. Çok sevinidirici. Forum canlanıyor mu ne :)

Peki bir sorum olacak. Galatasaray'ın malum Riva-Florya olayı var. Bu oyuna yansıtılacak mı? Nasıl yansıtılacak? Bu oyuna yansıtılırsa diğer takımlar kriz içerisinde boğuşurken Galatasaray kendini öne atıp oyunda kupalara ambargo koyar mı?

Benim bu konuyla ilgili önerim(maddi durumları bilmem olaya sportif bakacağım) Türk menajerlerin özelliklerini biraz yükseltmesi gerektiği. Böylece yarışta tek başımıza kalmayız. Sanki birazda başkanlarla oynamak da gerekiyor. Bağlılık dereceleri falan oluyor ya.

perpetua
01.Kasım.2016, 00:04

Ligin tepesindeki kuluplerle alt siralardaki kulupler arasindaki kalite farkindan doguyor bu.

Italya'da ligin tepesindeki takim ile en alttaki takim arasinda 40 CA'lik fark var.
Bu bizde 20 CA.

Ustteki kulupleri daha yukariya itiyoruz, bu sefer Avrupa'da kupa kazanmak cok kolay deniliyor.
Alttaki kulupleri asagiya itiyoruz, bir sonraki transfer sezonundan sonra tekrar yukariya cikiyorlar.

Bizim kadememizdeki liglerin cogunda durum ayni.

perpetua
01.Kasım.2016, 00:11
Burda muazzam bir tartışma dönmüş. Çok sevinidirici. Forum canlanıyor mu ne :)

Peki bir sorum olacak. Galatasaray'ın malum Riva-Florya olayı var. Bu oyuna yansıtılacak mı? Nasıl yansıtılacak? Bu oyuna yansıtılırsa diğer takımlar kriz içerisinde boğuşurken Galatasaray kendini öne atıp oyunda kupalara ambargo koyar mı?

Henuz somut bir adim yok bu konuda.
Bildigim kadariyla ilk once Dursun Ozbek Emlak Konut ile protokol imzalayacak. Daha sonra yapilacak projeler icin teklifler alinacak ve insaatci firma ile protokol yapilacak.
Bundan sonra Dursun Ozbek bu yapilan protokolleri garanti olarak gostererek banka borclarini dusurecek. Ancak bu arada bir sermaye arttirimina da ihtiyac olabilir cunku degerlendirilecek gayrimenkuller dernegin ama kapatilmasi gereken borclar AS'ye ait. Yani bir turlu dernekten, Futbol AS'ye varlik transferi olmasi gerekli.

Benim bu konuyla ilgili önerim(maddi durumları bilmem olaya sportif bakacağım) Türk menajerlerin özelliklerini biraz yükseltmesi gerektiği. Böylece yarışta tek başımıza kalmayız. Sanki birazda başkanlarla oynamak da gerekiyor. Bağlılık dereceleri falan oluyor ya.

Baskanlarda ne gibi degisiklik?

lionslaw
01.Kasım.2016, 00:32
@perpetua Hocam çok güzel ifade etmişsiniz katılmadığım hususlar olsa da anlatmaya çalıştığınız nedenlere anlam verebiliyorum. Lakin ligde yarışmacı ortamı yakalamak için bir şeyler yapmak lazım. Bunun nasıl yapılabileceğini benden iyi bilecek kişi sizsiniz. Gerçekte 3 büyükler borç batağında olsa da en kötü ihtimalle önemli takımlardan oyuncular kiralar gidip 32 yaşında son derece vasat bir Brezilyalı orta saha oyuncusuna 300 k verip transfer etmezler. Bu gibi transferler kesinlikle mantığa aykırı. Sadece 3 büyükler de değil bütün kulüplerimizin transfer politikaları rezalet. Bir de Şenol Çorlu ve Şenol Fidan olayının nedeni nedir ? FM 2017'de 4 kez Türkiye ligi kariyeri yaptım hepsinde de bu adamlar 3 büyüklerin başına geçti. Bunlar tıpkı sadece Faruk Yiğit gibi bir eski futbolcu değil mi yoksa ben mi yanlış biliyorum :D Her ne kadar mantıklı cevaplar verseniz de bu oyundaki TSL işleyişinin gerçeklikten uzak oluşunu değiştirmiyor ne yazık ki...

perpetua
01.Kasım.2016, 00:50
@perpetua Hocam çok güzel ifade etmişsiniz katılmadığım hususlar olsa da anlatmaya çalıştığınız nedenlere anlam verebiliyorum. Lakin ligde yarışmacı ortamı yakalamak için bir şeyler yapmak lazım. Bunun nasıl yapılabileceğini benden iyi bilecek kişi sizsiniz. Gerçekte 3 büyükler borç batağında olsa da en kötü ihtimalle önemli takımlardan oyuncular kiralar gidip 32 yaşında son derece vasat bir Brezilyalı orta saha oyuncusuna 300 k verip transfer etmezler. Bu gibi transferler kesinlikle mantığa aykırı. Sadece 3 büyükler de değil bütün kulüplerimizin transfer politikaları rezalet. Bir de Şenol Çorlu ve Şenol Fidan olayının nedeni nedir ? FM 2017'de 4 kez Türkiye ligi kariyeri yaptım hepsinde de bu adamlar 3 büyüklerin başına geçti. Bunlar tıpkı sadece Faruk Yiğit gibi bir eski futbolcu değil mi yoksa ben mi yanlış biliyorum :D Her ne kadar mantıklı cevaplar verseniz de bu oyundaki TSL işleyişinin gerçeklikten uzak oluşunu değiştirmiyor ne yazık ki...

Buyuk takimlardan futbolcu kiralamak bedava degil. Ozellikle kaliteli futbolcu kiralarken aylik odeme yapmak gerekiyor. Bu da bonservis odemekten farki degil.

Senol Fidan ve Senol Gunes meselesine gelince, ikisinin de teknik direktorluk gorevindeki degeri biraz yuksek olmus. Onlari indiririz.
Hala SI'in teknik ekipler icin bir duzenleme yapmasi gerekli. O duzenleme olana kadar teknik ekipler biraz egreti bir sekilde arastiriliyor.

AliSamiYen
01.Kasım.2016, 01:04
Tartışmaları keyifle okuduğumu belirtmek isterim. En seviyeli ve gerçekçi tartışma ortamı sadece Turksportal'da var onu da belirtmek isterim.

Şimdi gelelim asıl konuya. Türk liginde gerçekte de kulübü biraz dikkatli yönetirseniz rakipsiz kalabilirsiniz. Ama bizde futbol dünyası profesyonel olmadığı için duygusal sebeplere bağlı iyi giden bir takım tökezleyebiliyor. Ersun Yanal'ın FB kariyerinin sonlanması veya Fatih Terim'in GS kariyerinin iyi giderken sonlanması buna örnek gösterilebilir. İyi giden çarka çomak sokma gibi huylarımız var maalesef. Tabi oyunda bu tür gereksiz davranışlar olmadığı için rakipsiz kalmanız çok doğal Türk liginde . Küme düşme olayına gelince ise yapay zekanın ekstra gelir oluşturması için kullanılacak kriterleri oluşturması çok zor. İpin ucunu kaçırabilir yapay zeka .

Transfer politikaları ise üzerine düşülmesi gereken bir konu. Bir şekilde oyundaki kulüplerimizin alabileceği oyuncu kalitesi arttırılmalı.

mpaker66
01.Kasım.2016, 13:23
Baskanlarda ne gibi degisiklik?

Başkanlarında bir bağlılık derecesi klübü sevme seviyeleri var sanırım yanılmıyorsam, onları yükseltebiliriz.

perpetua
01.Kasım.2016, 15:19
Başkanlarında bir bağlılık derecesi klübü sevme seviyeleri var sanırım yanılmıyorsam, onları yükseltebiliriz.

Hala anlayamadim. :)

Baskanlar teknik direktorleri cok cabuk mu kovuyor? Bunu mu duzeltmeye calisiyoruz?

ozanocal
01.Kasım.2016, 17:06
yapay zeka her ülkede sorunlu bir video var bulabilirsem paylaşırım adamın biri premier ligde işsiz başlayıp tatile çık yapmış oyun süresiyle 300 yıl filan oynamış chelsea gibi takımların 1 er şampiyonluğu var alt liglerden gelen bir takım 60 küsür kez şampiyon olmuş filan genel olarak oyun ilerledikçe sarpa sarıyor

mpaker66
01.Kasım.2016, 17:37
Hala anlayamadim. :)

Baskanlar teknik direktorleri cok cabuk mu kovuyor? Bunu mu duzeltmeye calisiyoruz?
haha :) başkanlar klüp çıkmaza girince nakit akışı sağlıyor. Bunun için :)

ultraslanbe
01.Kasım.2016, 17:54
yapay zeka her ülkede sorunlu bir video var bulabilirsem paylaşırım adamın biri premier ligde işsiz başlayıp tatile çık yapmış oyun süresiyle 300 yıl filan oynamış chelsea gibi takımların 1 er şampiyonluğu var alt liglerden gelen bir takım 60 küsür kez şampiyon olmuş filan genel olarak oyun ilerledikçe sarpa sarıyor

Chelsea'nin zaten 11 sene öncesine kadar tarihinde tek bir tane şampiyonluğu vardı. Sonrası malum belki bir 10 yıl daha sürdürürler sonra ne olur bilinmez.

perpetua
01.Kasım.2016, 18:16
haha :) başkanlar klüp çıkmaza girince nakit akışı sağlıyor. Bunun için :)

Anladim. O nakit akisi saglama sadece kulubu kurtarmak icin ve zaten her baskan yapiyor. Yapmiyorsa da gorevi birakip, yapacak birisi onun yerine geliyor.

Anladigim kadariyla herkesin rahatsiz oldugu kuluplerin hayatta kalmasi degil, ekstra para girisi saglayip transfer yapmamasi.

mpaker66
01.Kasım.2016, 18:42
Anladim. O nakit akisi saglama sadece kulubu kurtarmak icin ve zaten her baskan yapiyor. Yapmiyorsa da gorevi birakip, yapacak birisi onun yerine geliyor.

Anladigim kadariyla herkesin rahatsiz oldugu kuluplerin hayatta kalmasi degil, ekstra para girisi saglayip transfer yapmamasi.

Yukarda da söylemiştim, gerçekte biz reel miktarlar ile yönetilmediğimiz için değirmen bir şekilde sportif açıdan dönüyor, büyükler bir şekilde transferlerini yapıyor futbolunu oynuyor.
Ama oyunda her şey kurallara göre işlediği için bizim takımlarda bu kurallara uyuyor ve sonuç olarak ne transfer yapabiliyor ne iyi futbol oynayabiliyor.
Burada bir çıkmaz var. Bu takımlar gerçekte nasıl ayakta kalıyorsa oyunda da ayakta kalabilmesi gerek. Oyunda gerçekte yaptıkları gibi bir kurallara uymama yada suni rakamlar ile uyma olabilecek mi? Sanırım olamaz, çok zor. Bunun içinde çıkış yolu başkanlarda diye düşündün ama o da mümkün değilmiş. Bir şekilde klüplere para girdisi sağlayarak belki bu durumdan kurtulunur ama o da suni para olur :)

marlo41
01.Kasım.2016, 18:50
Galatasaray'da Şenol Fidan hoca. Fatih Terim sezon ortasında Serie A 19.cusu Benevento'ya imza attı.

Schneider
01.Kasım.2016, 19:46

Transfer yapmamaları büyük sorun. Kimse demiyor ki 10-15 milyon euro versin. Kiralama ve bonservissiz transfer dahi yok.

Daha önce sormuştum cevaplamadınız,

6 ay önce şampiyonluğa oynayan-olan takımın hiçbir önemli oyuncusunu kaybetmeden aylar sonra küme düşmesi ve lige yeni çıkan takımın şampiyonluğa oynaması normal mi?

Bunun cevabını merak ediyorum.

Sırf şu sebepten oyundan soğuduğum için oynamıyorum resmen...

perpetua
01.Kasım.2016, 19:59
Transfer yapmamaları büyük sorun. Kimse demiyor ki 10-15 milyon euro versin. Kiralama ve bonservissiz transfer dahi yok.

Fenerbahce ozelinde bir transfer yasagi var. Futbolcu satmadan, futbolcu alamiyor. Sadece bedelsiz kiralik alabiliyor. 2018-19 sezonu sonuna kadar boyle.
Eger Fenerbahce ilk sezon sonunda futbolcu satmazsa, hic almamasi gayet dogal.
Yani bence tersten bakiyorsunuz olaya. Fenerbahce'nin elindeki degerli 1-2 futbolcuyu satip, transfer butcesi olusturup, eksik bolgelere transfer yapmamasi anormal olan.
Zaten satis yapmamisken oyuncu almamasi zaten olmasi gereken.

Ayni sey Trabzonspor icin de gecerli.
Besiktas icin ise ilk sezon gecerli.

Daha önce sormuştum cevaplamadınız,

Bunun cevabını merak ediyorum.

Sırf şu sebepten oyundan soğuduğum için oynamıyorum resmen...

Yanlis anlama ama bu soruyu cevaplamama gercekten ihtiyacin var mi? :)

Yukarida bir nedenini yazmistim. Betada kontra oyun biraz fazla etkili cunku takimlar fazlasiyla iyi kapanabiliyor.

Buyuk takimlar maclarinin hemen hemen tamamini kontrol veya hucum, diger takimlar ise buyuklere karsi maclarinin hemen hemen tamamini kontra veya defansif oyun ile oynuyor.
Bu durumda buyuk takimlarin betada kotu performans gostermesi cok da anormal degil.

Dun yayilan beta ayni zamanda daha guncel mac motorunu da iceriyor. Onu da bir dene istersen.

perpetua
01.Kasım.2016, 20:15
Aklima bir sey daha geldi.

Oyunda imza parasi ve menajer parasi transfer butcesinden cikiyor. Bildigim kadariyla gercekte bu paralarin futbolcuya saglanan faydalar butcesinden (yani maas butcesinden) cikmasi gerekli.
Kulupler oyuncu satmadan transfer butcesi yaratamadigina gore, futbolcu satmadan bosman transferi de yapmak mumkun degil cunku FFP yuzunden kuluplerin transfer butcesi yok.

Yani galiba bu oyunun imza parasi ve menajer parasini nasil muhasebelestirdiginden kaynanlanan bir sorun.

Neyse, bununla ilgili bir hata raporuna ekleme yaptim. Bakalim bir duzenleme yapabilecekler mi?

aniltorres9
02.Kasım.2016, 00:34
Merhabalar. Uzun süredir bu foruma üyeyim fakat bir o kadar da uzun süredir yazamıyordum. Ama fırsat buldukça takip ediyorum, okuyorum. Öncelikle senelerdir nicklerinden tanıdığım Türkiye ligleri araştırmacıları arkadaşların bıkmadan usanmadan bu işi yaptıkları için çok teşekkür ederim. Bu oyunu CM 01/02'yle başlayarak FM 2005'le devam ederek her seriyi ortalama 500 saat son oyunlarda online ağırlıklı oynadım. Ama oyunda her seride değişmeyen tek şey Türkiye Liginin monotonluğu oluyor. Tabi monotonluğa cevabınız zaten sıkıcı ve her sene kendini tekrarlayan bir ligimiz var diyorsanız zaten haklısınız ama oynanabirlik ve gerçekcilik bakımından bir monotonlık mevcut. Senelerdir beraber oynadığımız arkadaşlarımız gördüğümüz hataları aklıma geldiği kadarıyla sıralamaya çalışacağım şimdi. Bu seride yani FM 2017 de uzun soluklu bir kariyer fırsatım olmadı ancak yerli ve yabancı forumlarda okuduklarım ve 2030 sezonu kayıdını inceledim onlara göre genel eleştirilerimi yazacağım.

İlk olarak kulüplerin transfer politikalarıyla başlayacağım. Ligimizin en çok eleştiri aldığı konulardan biri, kadrolarda istikrar olmaması her sene kardolarda rotasyona gidilmesi. Düşen-çıkan, Borcu olan-olmayan, büyük-küçük her takım kadrolarını her sezon başında bir çok transfer takviye yapıyor bir çok oyuncu gönderiyor. Adeta Avrupadaki basketbol takımları gibi bol rotasyonlu: Ama şöyle bir oyun düşünün ki her seride abartılı istikrar abidesi Türk takımları transfer politikaları. Hepinizin katılacağını düşünüyorum muhakkak benzerlerini sizlerde yaşıyorsunuz, mesela; Fenerbahçe 3 sene şampiyon olamıyor bu 3 senede yaptığı toplam transfer sayısı 2 ve bu 2 oyuncuda Brezilya ligi orta seviye takımından alınmış alt seviye futbolcular. Veya düşünün ki Galatasaray 2 sene üst üste şampiyon bitiriyor takımda 3 tane sol bek varken(biri kilit oyuncu rolünde) 4. sol beke bütün transfer bütçesini ayırıyor. Hatta ve hatta düşünün ki kaleci sıkıntısı çeken Beşiktaş 2 tane orta seviye kaleciye bütün transfer bütçesini bir transfer sezonunda ayırıyor. Bu saçma transfer politikaları yapılan saçma ve çok az takviyeler ligi baya bi gerçekcilik dışına itiyor. Türkiye de özellikle 2000'den sonra başlayan son 8 yılda iyice artan ve buna şampiyon olan 5 kulübün dışındaki kulüplerinde dahil olmasıyla, reputationı yüksek fakat gözden düşmüş, transfer listesine girmiş, mutsuz veya sözleşmesi biten oyunculara diğer kulüplerin verdiğinden daha yüksek maaşlarla ikna edip ülkemize getiriyor. Bu oyuna yapay zekayla belli bi reputationın üstünde futbolculara daha ikna edici sözleşmeler sunarak aktarılabilir diye düşünüyorum.

Şimdi geleceğim konu ise üst paragraftakiyle biraz doğru orantılı denilebilir. Ligdeki rekabet seviyesi... Ligde şampiyon olmus 5 takımla 2-3 sezonda, diğer takımlarımızla 4-5 sezonda oyuna %100 fokuslanma gerekmeden bir kaç doğru hamleyi tekrarlayarak ligin rakipsiz en iyi takımı haline gelebiliyorsunuz, namağlup şampiyonlukları facebookta takılarak yaşayabiliyorsunuz. :) Bununda en önemli sebebi transfer politikaları, sizin şampiyonluklarını ve kendi başarısızlıklarını hiç umursamadan transfer sezonlarını önemsemeyen 17 rakibiniz var. :)

Altyapılar ve oyuncular; Ülkemizde her yaş grubunda insanın herhangi bir ortamda futbol konuştuğu an dediği ilk şeylerden biri "abi ülkemizde altyapı yok." Doğru... Doğru ama 15 sezonluk online kariyerimizde lig reputationı 5. sırada, ligde 3 takım dünya kulüpleri seviyesinde benim müzemde şampiyonlar ligi, uefa var dünyanın en iyi altyapı hocaları ve tesisleri var fakat gelin görün ki 15 senede ilk 11 seviyesine tek oyuncu cıkartamayan, milli takım seviyesine 2 futbolcu yetiştirmiş bir Galatasaray var. Diğer arkadaşlarımın takımlarıda aynı durumda. Bu durumda regen işi şansmı oluyor? Şanssa tesise, hocalara bu kadar fazla vakit harcamak boş zaman kaybımı? Oyunun başlangıcıyla regen olmayan altyapı oyuncularına gelirsekte. Son serilerde gördüğüm örneğin 2 sene önce oyunda çöp olan genç suan Süper Lig seviyesinde futbol oynayabiliyor. Veya 2 sene önce büyük potansiyel gösterilen bir oyuncu şuan çöp. Bu konuda şaşırmalar elbet olur ama son yıllarda baya bi tutarsızlıklar olmaya başladı. Dediğim gibi 2-3 sezon önce oyunda pa değerleri yerde olan fakat şuan süper lig seviyesinde oynayan çok fazla futbolcu var bu noktada bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum. 17 serisi içinde bu oyunda başlayan altyapı oyuncuları pa değerleri 3-4 yıl sonraki gelecekleri seviyelere yakın olabilecek mi bunu zaman göstericek bakalım.

Oyuncu özelliklerine gelecek olursakta tek tek eleştiri yapmak gerekirse elbet yanlışlar görünebilir ve bence varda. Ancak asıl tartışılması gereken bizim oyunların formunu profiliyle eşleştirmek yerine özellik-mevcut form-karakter arasındaki bağlantıyı kurmamız gerekiyor. Şöyle örnek vereyim bu dediğime; mesela topu iyi oyuna sokan bir stoper geliyor türkiyeye. Bu oyuncu geldiği profille oyuna yansıdıktan sonra o sezon gerçekte formsuz işte topu oyuna sokarken saçma sapan hatalar yaptığını ve çok fazla eleştiri aldığını farz edelim. Bu bir sonraki seride bizler tarafından özellikleri girileceğinde gerek araştırmacılar gerek buraya foruma yazan arkadaşlarında tuttukları takıma göre duygusal yaklaşımından direk özelliklerine yansıyor. Yani bakış açısı direk işte bu adamın pası veya vizyonu 14 değilmiş abi 11 olmalı bence falan gibi. Ama o adamı 14 değerinde bir çok maçını izledik belki formsuzluktan dolayı veya karakteriyle ülke veya lig ters düştüğünden dolayı o 11 gibi oynamış olabilir. Bu konuda daha sıcağı sıcağına yorumlamak yerine biraz daha soğukkanlı olmalıyız biraz acımasız davranıyoruz. Dünya üzerindeki araştırmalar bakımından çok iyi bir örnek var ki son seride mükemmel yansıtılmıştı; Balotelli. Dediğim gibi bir oyuncuyu değerlendirirken kesinlikle özellik-form-karakter üçgeninde incelemeliyiz. Verdiğim pas dağıtan stoper örneğine takılmayın düz bir örnekti ama açıklayıcı olmuştur diye düşünüyorum.

Şimdi değineceğim konu iste ligin reputation saçmalıkları. Son seride 8. sezonum falandı sanırım Süper lig 7. sırada falanken Türkiye Kupası FA cuptan sonra 2. sıradaydı kupa sıralamaları arasında. Aynı absürdlük 3 seri önce falan TFF 1. lig için geçerliydi. Süper Lig 9-10. sıradayken TFF 1.Ligi 2 sırada görmüştüm.

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar. Uzun bir süre daha yazamayabilirim ama takipte olucam. Tekrardan tüm araştırmacı arkadaşlara emekleri için çok teşekkür ederim. Football Manager bize çok güzel bir fırsat veriyor. Bu ligi gerçekciliğe yaklaştırmak ve oynanabilir kılmak bizim elimizde bunun değerini bilerek hepimiz başarabiliriz. :)

"4. Geleneksel Football Manager Araştırması Eleştiri Başlığı (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=125435&page=9)" başlığında burada dönen konuşmaların genel toplamını eleştirilerimi, gördüklerimi söyledim. Somut örneklerle gelin gibi bir cevap verildi yazdıklarıma karşılık olarak. Görüldüğü gibi bu başlık altında da aynı şikayetler var ve insanlar gerçekten sınır noktalarına dayanmış.

Oyun Türkçe çıktığından beri bu ülkedeki insanlar Miles'a verdikleri sözü tuttu ve ülkenin en çok satılan orjinal oyunlarından biri oldu. Verilen hatırı sayılır bir para ve karşılığında beklentiler var. Bu beklentilerin, eleştirilerinde pastada en büyük kısmını ligimizle ilgili olan kısım oluşturuluyor. Oyun her seride daha güzel oluyor, daha gerçekçi oluyor ama ligimizdeki saçmalıklar, tutarsızlıklar ve gerçeklik dışı olayların sonu gelmiyor ve yerinde sayıyor. Değişenler sadece kadrolar. Eleştirilerin çoğu hatta hemen hemen hepsi seviyeli, mantıklı ve tutarlı ama anlatamadığımız bir şey var çok net olarak. Sürekli söz konusu mali tablolar vs. Evet doğru. Bir Ekonomi-Finans mezunu olarak oyuna artık mali tabloların gerçekten mükemmel derecede yansıtıyorsunuz. Ama söz konusu bahsettiğimiz bir menajerlik simülasyonu oyunu ve haliyle beklentimiz ligimizin gerçekçilik noktasına birazcıkta olsa yaklaşması. Yani oyuna ligin içinde oynarkende veya dışarıdan başka bir ligde oynarkende onu görebilmeliyiz.

Nasıl oluyor da Shakhtar, Güney Amerikalı genç yıldızları bulup getiriyor. Nasıl oluyor İskandinav ülkeleri liglerindeki takımlar Afrika kıtasından genç oyuncuları bulup getiriyor. Nasıl oluyor da Katar ligi takımları yaşlı ve kariyerli oyuncuları kadrosuna katıyor hatta en son olarak oyuna Çin liginin etkiside yansıtılmış. Biz de diyoruz ki mali tabloları, transfer yasakları, gelirler-giderler, bilanço tabloları bla bla bla bu kadar mükemmele yakın yansıtalacağına birazcıkta olsun transferler ve rekabet yansıtılsa? Dediğim gibi bu tüm saydığım liglerin özellikleri nasıl dataya ekleniyorsa bizim ligimizdeki kulüplerimizde: "mutsuz, transfer listesinde veya serbestte olan belli bir reputationın üstünde olan futbolculara daha ikna edici sözleşmeler önerebilir" yapay zekada diye düşünüyorum.

Artık bir şeyler yapılmalı hiç değilse oynanabilir bir hale gelmesi lazım.

serwan
02.Kasım.2016, 08:48
Bi konu daha var.. Aslında araştırma başlığına da yazılabilirdi ancak buraya yazmakta da bi sakınca görmedim çünkü paralel bi konu. Lige 1-2 sezon sonra ambargo koymak çok kolay. Hadi diyelim ki biz çok iyi kadro kuruyoruz, taktik iyi vs. amenna.. Ancak ligi 2. bitiren takımlar çok az puan toplayabiliyor. Ben FM17 almadım. Hataların giderildiğine emin oluncaya dek almayı da düşünmüyorum. Ancak 16 ve öncesinde durum böyleydi. Sanırım değişen pek bişey de yok. Ben ligi 90 puanla bitiriyorken 2. olanın da bi 75 falan belki daha fazla toplaması gerekir. Ama 50 küsürde kalıyor 2. Bu çok can sıkıcıydı.

Kdarkig
02.Kasım.2016, 10:17
Türkiye liglerinde 1. sezondan sonra mali durum kilit oluyor çünkü ;

Oyuncu piyasa değerleri bile şu an yanlış ayarlı. Her sene bütün ülkeler liglerindeki oyuncuların CA aralıklarındaki piyasa değerlerini kademe kademe yükseltirken bizde sabit kalıyor.

Futbol piyasasında dönen para çok arttı. Bence Türkiye liglerinde oyuncu değerlerinin de bir nebze artması gerek. Normalde bir futbolcu çine gidince piyasa değerinin düşmesi gerekirken. Çin ligindeki oyuncuların bile değerleri süper ligden fazla oldu bu sezon. Mesela Burak geçen sezon fm16da Galatasaray'daydı değeri 5-6 milyondu yanlış hatırlamıyorsam. Şimdi 1 yıl yaşlanmasına rağmen Çin ligindeki takımında değeri 12 milyon euro. Keza Ersan'ın değeri de o şekilde artmış. Normalde Çin'e , Arabistana giden adamın değeri kademeli olarak düşer. Fakat onların piyasası bile süper ligden fazla.

Türkiye süper ligdeki değer piyasası artmalı. Bunun için transfermarkt değerleri de baz alınabilir. Mesela Oğuzhan'ın transfermarkt değeri 14 milyon euro. Oyunda ise bu değerden düşük. Muslera 14 milyon euro. Oyunda ise 6 milyon euro. Böyle olunca yabancı takımlar süper ligden oyuncu alırken az teklif veriyor kulüpler de kabul etmiyor oyuncu satışları nitelikli olarak gerçekleşmiyor.

perpetua
02.Kasım.2016, 11:27
@aniltorres9
@serwan

Yazdiklariniza itirazim yok. Aynen yapmaya calistigimiz da bu. Gecmis oyunlarda bunu bazen basardik, bazen basaramadik. Bunu basarmamiz genelde mac motoruna bagli.

Mac motorunun one cikarttigi oyun anlayisive tarzini sizler hemen gozlemliyor ve buna gore kadro/oyun plani oturtuyorsunuz.
Yapay zeka ise bunu cozumleyemiyor. Yapay zeka'nin yonetimindeki teknik direktor bildigini oynatiyor ve sonuclarina katlaniyor.

Ligimizde Ingiltere gibi sampiyonluga oynayabilecek 5-6 takim olsa, mac motoru bunlardan 1-2 tanesine uygun oluyor ve bu takimlar sizi zorluyor. Dusuk performans gostermis takima cok takilmiyorsunuz cunku zaten sampiyonluga oynayabilecek takim sayisi fazla.

Veya ligimizde Ispanya gibi cok buyuk ucurum olsa (ornek vermek gerekirse Ispanya'nin tepesindeki takim ile ortalama takim arasinda 28 CA puanlik bir fark var, bizde 16) oyun stilinden bagimsiz olarak yapay zeka surekli mac kazanabiliyor ve sizi zorluyor.

Peki Ispanya gibi bir farki bizim ligimizde yaratmak ne kadar mumkun?

Bunu veritabaninda yapsak bile 1-2 transfer donemi sonrasinda bu denge bozuluyor cunku 3 buyukler disindaki kuluplerin kendilerini uste yaklastiracak transfer yapmalari daha kolay.

Valencia gidip Messi ve Iniesta gibi 170+ CA'li oyuncularla kafa kafaya oynayabilecek 150-160 CA'lik oyuncular bulmakta zorlaniyor cunku bu futbolcular cok kit ve bu futbolculari herkes isitiyor.

Ama 3 buyuklerin disindaki takimlar, buyuk takimlarin 140-150 CA'lik oyunculariyla kafa kafaya oynayabilecek 120-130 CA'lik oyunculari almakta cok fazla zorlanmiyorlar cunku bu seviyede binlerce futbolcu var (ozellikle Brezilya'da) ve kulupler yuksek maliyetler altina girmeden bu futbolculari toplayabiliyor.

Ligin orta ve alt siralari daha kaliteli olunca, mac motorunun one cikartmadigi taktikle oynayan buyuk takim teknik direktorleri sadece kadro kalitesini kullanarak mac kazanamiyorlar. Turkiye gibi az sayida takim sampiyonluk yarisi veriyorsa, mac motoruna uygun taktik kullanan bir teknik direktor ile karsi karsiya gelmeniz ihtimali de dusuyor.
Kullanici olarak sizler daha pragmatik ve esnek davranabiliyorsunuz ve bu da daha fazla mac kazanmanizi, daha basarili olmanizi sagliyor.

Bunun tek cozumu de buyuk kulupleri futbolcu kalitesi veya finansal olarak daha uste itmek ve kadrolarinin her zaman ligin geri kalanindan daha kaliteli seviyede olmasini saglamak.
Bunu yaptigin zaman da buyuk kulupler Avrupa kupalarinda gercektekinden cok daha fazla basarili olabiliyor ve bu yonde elestiri almaya basliyoruz.
Ozellikle kullanici yonetimindeki takimlar mac motorunun one cikarttigi oyuncu veya oyun stilini ogrenip, ona gore takim/taktik kurabildikleri icin Avrupa'da cok daha kolay kupa kazanabiliyorlar.

serwan
02.Kasım.2016, 15:50
@perpetua

peki olaya öteki taraftan müdahale edilemez mi? yani üstteki takımları daha yukarı çekmek değilde alttakileri daha aşağı çekmek gibi. bence bizim ligdeki 3 büyükler dışındaki kulüplerin itibarları biraz düşürülse ve mali durumları da gerçek hayatta olduğu gibi doğru düzgün transfer yapamayacak hale gelse o makas kolay kapanmaz. gerçekte de olan bu esasen. 3 büyükler kötü de olsalar anadolu takımlarının bozuk ekonomik yapısı ve itibarları onların büyüklere yetişmesini engelliyor. yani 3 büyüklerin ekonomileri biraz yukarı çekilse, ligin itibarı bi tık artırılsa ve iyi oyuncuların bu takımlara gelmeleri ve burada kalmaları sağlansa, anadolu kulüplerinin itibarları aşağı çekilse ve ekonomileri neredeyse sadece naklen yayın gelirlerinden ibaret olacak şekilde düzenlense farkın 2 sezonda kapanması mümkün olmaz gibi. belki itiraz edenler olacaktır ancak bence şu durumu toparlayabilecek tek şey bu. yapay zekaya müdahale etmemiz mümkün değil zira.
bir de 3 büyüklere hiç değilse 1-2 kaliteli scout eklense ya da bu kulüplerin oyuncu ağları genişletilse en azından daha kaliteli adamlar alabilirler. gerçekten çöp adamlar almaya başlıyorlar ve bu durum can sıkıcı oluyor.

Tabi tekrar etmekte fayda var.. ben 3 büyüklerin eşit koşullarda bu kadar iyi ve istikrarlı olacağını sanmıyorum. Yani devlet desteği, hakem faktörü gibi şeyler olmasa bu kulüpler zaman zaman çok kötü sezonlar geçirebilirler. Ancak tabi küme düşmeleri falan şu aşamada ne olursa olsun olasılık dahilinde değil. Yukarıda yazdıklarım yapılırsa en azından bunun önüne geçilebilir diye düşünüyorum. Ve de 3 büyüklerin en azından anadolu takımlarını kolay geçerek ligde biraz olsun rekabet yaratabileceğini umuyorum.

mpaker66
02.Kasım.2016, 16:37
Bende serwan'a katılıyorum. Bu sene özellikle büyük klüplerin tüm maçlarını izledim, anadolu klüplerinin arasındaki bir çok maçı da izledim. Ciddi anlamda yetersiz oyuncular var anadolu klüplerinde. İnanın hayretler içerisinde kaldığım oluyor. 5 e 2 kontraya çıkıyorlar öyle berbat pas tercihleri var ki atağı sonlandırmak istercesine. Bunun nedeni de kalitesiz toopçu oynatmak. Kalitesiz topçu oynatmanın nedeni de yetersiz maddi olanaklar, kötü yönetilme, yetersiz menejerler falan. Bu bağlamda 16 CA'lık farkın biraz açılması gerek. Mesela Kasımpaşa, Gaziantepspor, Adanaspor, Antalyaspor, Alanyaspor, Akhisar, Rizespor takımları çok çok kalitesizler. Ben bu sene anadolu klüplerinin çok zayıfladığını düşünüyorum. Kesinlikle CA'ları düşürülmeli.

Kdarkig
02.Kasım.2016, 16:46
Türkiye liglerinde 1. sezondan sonra mali durum kilit oluyor çünkü ;

Oyuncu piyasa değerleri bile şu an yanlış ayarlı. Her sene bütün ülkeler liglerindeki oyuncuların CA aralıklarındaki piyasa değerlerini kademe kademe yükseltirken bizde sabit kalıyor.

Futbol piyasasında dönen para çok arttı. Bence Türkiye liglerinde oyuncu değerlerinin de bir nebze artması gerek. Normalde bir futbolcu çine gidince piyasa değerinin düşmesi gerekirken. Çin ligindeki oyuncuların bile değerleri süper ligden fazla oldu bu sezon. Mesela Burak geçen sezon fm16da Galatasaray'daydı değeri 5-6 milyondu yanlış hatırlamıyorsam. Şimdi 1 yıl yaşlanmasına rağmen Çin ligindeki takımında değeri 12 milyon euro. Keza Ersan'ın değeri de o şekilde artmış. Normalde Çin'e , Arabistana giden adamın değeri kademeli olarak düşer. Fakat onların piyasası bile süper ligden fazla.

Türkiye süper ligdeki değer piyasası artmalı. Bunun için transfermarkt değerleri de baz alınabilir. Mesela Oğuzhan'ın transfermarkt değeri 14 milyon euro. Oyunda ise bu değerden düşük. Muslera 14 milyon euro. Oyunda ise 6 milyon euro. Böyle olunca yabancı takımlar süper ligden oyuncu alırken az teklif veriyor kulüpler de kabul etmiyor oyuncu satışları nitelikli olarak gerçekleşmiyor.

İşte söylediğim süper ligdeki piyasa değeri düşüklüğüne en net örnek.

http://i.hizliresim.com/rEl07B.jpg

Kjaer Fenerbahçe'nin en iyi oyuncularından bir tanesi ve zaten adamı 7.5 milyon euroya tranfer ettiler. Ben ilk önce 5 teklif ettim 9 istediler 8 e düşürdüm direk kabul ettiler teklifi. Şu an Kjaer'i Fenerbahçe'nin 15 ten aşağıya satma ihtimali nerdeyse imkansız. En kötü sonraki satıştan pay koyarlar. Ben şu teklifte biraz daha ağırdan alıp pazarlık yapsam belki de 7 ye falan alacaktım. Yani Fenerbahçe'nin aldığı fiyattan bile daha ucuza :D . Tamam Fenerbahçe'nin mali durumu kötü Kjaer de çok maaş alıyor ama Kjaer'i 8 e bırakması imkansız. Süper lig oyuncu piyasa değerleri artmalı. Mesela Kjaer oyunda Çin liginde bir takımda olsa değeri 15m euro olacaktı. Ersan Gülüm'ün 7m euro çünkü. Burak 12m euro.

Edit : Buyrun Ersan'a değeri 6.25m euro ile nabız yokladım. Çektikleri fiyat 40 milyon euro :D

http://i.hizliresim.com/yV7GBL.jpg

Edit: Bu arada orada 3 menajerli gözüküyorum. Bu oyunu oyuncu görmek için açtım PSG , Roma ve Totteham'da menajerler. Fenerbahçe ve Çin takımında değil yani.

Siz de teklifleri deneyerek görebilirsiniz yani orada bi kurmaca yok.

usluu07
02.Kasım.2016, 17:04
Tüm haftalarda tüm maçları izleyen biri olarak söyleyebilirim ki takımların takım uyumu, disiplin gibi rakibe karşı dirençli oyun oynayıp eksiklerini örtecek kaliteleri mevcut. Kadro kalitesi açısından yetersiz gördüğüm takımlar akhisar ve adanaspor. Büyükleri yükseltelim derken tüm kulüpleri kötülemek mantıksız geldi bana.

Bende serwan'a katılıyorum. Bu sene özellikle büyük klüplerin tüm maçlarını izledim, anadolu klüplerinin arasındaki bir çok maçı da izledim. Ciddi anlamda yetersiz oyuncular var anadolu klüplerinde. İnanın hayretler içerisinde kaldığım oluyor. 5 e 2 kontraya çıkıyorlar öyle berbat pas tercihleri var ki atağı sonlandırmak istercesine. Bunun nedeni de kalitesiz toopçu oynatmak. Kalitesiz topçu oynatmanın nedeni de yetersiz maddi olanaklar, kötü yönetilme, yetersiz menejerler falan. Bu bağlamda 16 CA'lık farkın biraz açılması gerek. Mesela Kasımpaşa, Gaziantepspor, Adanaspor, Antalyaspor, Alanyaspor, Akhisar, Rizespor takımları çok çok kalitesizler. Ben bu sene anadolu klüplerinin çok zayıfladığını düşünüyorum. Kesinlikle CA'ları düşürülmeli.

perpetua
02.Kasım.2016, 17:07
@serwan

Zaten diger kuluplerin TV geliri disinda dise dokunur bir geliri yok. Ama 3 buyuklere kalite olarak yaklasmalarini saglayacak futbolculari ucuza alabiliyorlar cunku bu kulupleri tatmin edebilecek kalitede cok futbolcu var ve bu futbolcular zaten ucuz. Zaten ligimizdeki yayin geliri dagilimi da biraz fazla esit. Barcelona/Real Madrid gibi arkalarindan gelen takimdan (Atletico Madrid) 90-100 milyon Euro fazla almiyor 3 buyukler. Fark 10-15 milyon Euro.

Itibarin ise hic bir etkisi yok bu konuda. Hatta itibarlarinin dusuk olmasi daha da kotu cunku oyun ilk sezon sonrasinda bu kuluplerin itibarlarini yukseltip, gelirlerini de yukseltiyor.

Scoutlarin degil, teknik direktorlerin ozelliklerinde biraz duzenleme yaptik. Simdi bir oyunu tatilde yurutuyorum. Neler yaptiklarini gorecegiz.

Bu arada Fenerbahce'nin bosman transferi yapabilmesi icin yukarida bahsettigim duzenleme oyunda duzeltildi. Ilk cikista bu duzeltme olur mu emin degilim ama umitliyim.

perpetua
02.Kasım.2016, 17:16
İşte söylediğim süper ligdeki piyasa değeri düşüklüğüne en net örnek.

Pek iyi bir ornek degil cunku Fenerbahce'yi bu sezon buyuk ihtimalle cok buyuk bir zarar bekliyor.
Soyle dusun.
Fenerbahce'nin
Yayin gelirleri yaklasik 30 milyon Euro,
Stat gelirleri yaklasik 25 milyon Euro,
Sponsorluk/Reklam gelirleri yaklasik 30 milyon Euro.

Gecen sezon futbolculara odenen maaslar 85 milyon Euro.

Bir de bunun deplasman, tesis, diger personel, finansman giderleri var. Bunlar neresinden baksan 30 milyon Euro civarinda.

Fenerbahce'nin ya yeni buyuk bir gelir kapisi bulmasi, veya futbolcu satmasi gerekli ki zarar etmesin ve FFP icin verdikleri taahute uyabilsin. Oyun yeni gelir yaratmadigina gore bu acigi futbolcu satarak kapatmak zorunda. Bu da futbolcu icin gelir beklentilerini dusuruyor. Ustelik Kjaer'in maasini da goz onunde bulundurursak sadece 8 milyon Euro nakit girmiyor, ayni zamanda 4-4.5 milyon Euro'luk maas odemekten de kurtuluyor.

Mesela Kjaer oyunda Çin liginde bir takımda olsa değeri 15m euro olacaktı. Ersan Gülüm'ün 7m euro çünkü. Burak 12m euro.

Bir anormallik yok. :)
Bu kuluplerin butce dengelemek icin futbolcu satma zorunlulugu yok. Kasa dolu veya zarar etme/etmeme gibi bir kaygi yok. Kulup futbolcuyu neden biraksin?

mpaker66
02.Kasım.2016, 17:39
Tüm haftalarda tüm maçları izleyen biri olarak söyleyebilirim ki takımların takım uyumu, disiplin gibi rakibe karşı dirençli oyun oynayıp eksiklerini örtecek kaliteleri mevcut. Kadro kalitesi açısından yetersiz gördüğüm takımlar akhisar ve adanaspor. Büyükleri yükseltelim derken tüm kulüpleri kötülemek mantıksız geldi bana.

Disiplin ve takım uyumu iyi oyuncu kötü oyuncu farketmez teknik direktörlerin sağladığı bir şey. Bunun oyuncu kalitesiyle alakası olmadığını düşünüyorum. Yukarda saydığım tüm takımların kadroları ciddi manada yetersiz. Büyük takımlara göre 16 CA'dan çok daha fazla fark olması lazım. Çok yetersiz ve taktiksel açıdan çok zayıf çok fazla oyuncu barındırıyorlar.

Kdarkig
02.Kasım.2016, 17:46
Pek iyi bir ornek degil cunku Fenerbahce'yi bu sezon buyuk ihtimalle cok buyuk bir zarar bekliyor.
Soyle dusun.
Fenerbahce'nin
Yayin gelirleri yaklasik 30 milyon Euro,
Stat gelirleri yaklasik 25 milyon Euro,
Sponsorluk/Reklam gelirleri yaklasik 30 milyon Euro.

Gecen sezon futbolculara odenen maaslar 85 milyon Euro.

Bir de bunun deplasman, tesis, diger personel, finansman giderleri var. Bunlar neresinden baksan 30 milyon Euro civarinda.

Fenerbahce'nin ya yeni buyuk bir gelir kapisi bulmasi, veya futbolcu satmasi gerekli ki zarar etmesin ve FFP icin verdikleri taahute uyabilsin. Oyun yeni gelir yaratmadigina gore bu acigi futbolcu satarak kapatmak zorunda. Bu da futbolcu icin gelir beklentilerini dusuruyor. Ustelik Kjaer'in maasini da goz onunde bulundurursak sadece 8 milyon Euro nakit girmiyor, ayni zamanda 4-4.5 milyon Euro'luk maas odemekten de kurtuluyor.

Bir anormallik yok. :)
Bu kuluplerin butce dengelemek icin futbolcu satma zorunlulugu yok. Kasa dolu veya zarar etme/etmeme gibi bir kaygi yok. Kulup futbolcuyu neden biraksin?

Haklısınız fakat piyasa değerleri diğer liglere oranla aşırı düşük olduğu için Sneijder , Robin van Persie , Quaresma tarzı uluslararası oyuncuları çin pazarına iyi bir bonservisle satmak oyunda çok zor. ( Gerçekteki örnekleri Demba Ba , Burak Yılmaz , Ersan Gülüm hatta Katar'a satılan Sow gibi ) Bir de Türkiye'deki CA/Piyasa değerleri neden artmıyor hiç ? Editörden hep incelerim hiç artış görmedim. Ya da farketmedim , İngiltere başta olmak üzere herkes arttırıyor onu futbol piyasası anormalleşti diye.

perpetua
02.Kasım.2016, 18:12
Haklısınız fakat piyasa değerleri diğer liglere oranla aşırı düşük olduğu için Sneijder , Robin van Persie , Quaresma tarzı uluslararası oyuncuları çin pazarına iyi bir bonservisle satmak oyunda çok zor. ( Gerçekteki örnekleri Demba Ba , Burak Yılmaz , Ersan Gülüm hatta Katar'a satılan Sow gibi ) Bir de Türkiye'deki CA/Piyasa değerleri neden artmıyor hiç ? Editörden hep incelerim hiç artış görmedim. Ya da farketmedim , İngiltere başta olmak üzere herkes arttırıyor onu futbol piyasası anormalleşti diye.

Bu siraladigin oyunculara bonservis verecek takim yok zaten.

Van Persie 33 yasinda ve 7.5 milyon Euro kazaniyor.
Sneijder 32 yasinda ve 6.5 milyon Euro kazaniyor.
Tek farkli olan Quaresma cunku maasi oldukca dusuk ama o da 33 yasinda.

Burak ve Ba 30 yasinda gitti. Ersan Gulum Avusturalya vatandasi oldugu icin zaten Cin'de yabanci sinirlamasinda avantajli konumda, ayrica 28 yasinda gitti.
Sow 29 yasinda gitti ve cok acik soylemek gerekirse odenen bonservis mantiga uymuyor. Bence gittigi kulubun sahiplerinin Turkiye'deki ortagina bir jest olarak o bedel odendi.

Yani satilanlar, bahsettigin oyunculardan daha genc ve alan kuluplerin 3-4 yil faydalanabilecegi oyuncular. RvP, Sneijder ve Quaresma'nin ise 1-2 yillik futbol kariyerleri kaldi.

CA/piyasa degeri degil, Current Reputation/Piyasa degeri.
Daha once bunlarda biraz oynama yapmamiz gerektigini yazmistim. Evet degerler biraz yukselebilir ama ipin ucunu kacirmamak gerekli.

AliSamiYen
02.Kasım.2016, 19:06
Son güncellemeden sonra bir oyun daha açtım. Ordaki 2.sezonda da her şey çok normal ilerledi. 3 büyükler kadrolarını korudular. 2 sezonda da Fenerbahçe şampiyon oldu. Beşiktaş ve Galatasaray 2. ve 3. sırayı paylaştılar. Şans mıdır bilmem benim oyunumda burda bahsedilen mali sorunları 3 büyükler kadrolarını koruyarak atlatıyor gibi görünüyor.

arrogancee
02.Kasım.2016, 22:46
@perpetua BETA'daki son güncellemede maç motorunda yapılan değişikliklerin ne olduğu belli mi?

serwan
02.Kasım.2016, 22:47
@perpetua
Peki oyunda bu takımların iyi transfer yapmasını engelleyecek bi değişken yok mu? Yani öteki türlü bu adamlar gidip her şekilde 130 ca'lık adamları bulup getirecek ucuza. E büyükler de zaten gerek ligin itibarından olsun gerek finansal sıkıntılardan olsun adam gibi oyuncu alamıyor..
Esasen gerçek hayattaki gibi kulüp başkanlarının transferde büyük etkisi olsa bu takımların seçimlerini 10 yılda 1 yapıp başkanlara da berbat özellikler girilerek mesele kökünden çözülebilirdi :)
Bişey öğrenmek istiyorum.. Oyunda teknik adamların transferleri etkileyen gizlenmiş özellikleri var mı?

perpetua
03.Kasım.2016, 00:24
@perpetua BETA'daki son güncellemede maç motorunda yapılan değişikliklerin ne olduğu belli mi?

Savunmanin etkisi biraz dusmus, benim gozlemledigim kadariyla.

perpetua
03.Kasım.2016, 00:34
@perpetua
Peki oyunda bu takımların iyi transfer yapmasını engelleyecek bi değişken yok mu? Yani öteki türlü bu adamlar gidip her şekilde 130 ca'lık adamları bulup getirecek ucuza. E büyükler de zaten gerek ligin itibarından olsun gerek finansal sıkıntılardan olsun adam gibi oyuncu alamıyor..
Esasen gerçek hayattaki gibi kulüp başkanlarının transferde büyük etkisi olsa bu takımların seçimlerini 10 yılda 1 yapıp başkanlara da berbat özellikler girilerek mesele kökünden çözülebilirdi :)
Bişey öğrenmek istiyorum.. Oyunda teknik adamların transferleri etkileyen gizlenmiş özellikleri var mı?

Aslinda ozellikle Aziz Yildirim'a ikinci gorev olarak Futbol Direktoru eklemeyi dusundum ama tam anlamiyla nasil bir sonuc ortaya cikartacagini ne SI'dakiler biliyordu, ne de test edecek firsatim olacakti. Editor ciktiktan sonra mumkun olursa bunu denemeyi planliyorum.

Teknik adamlarin daha fazla transfer yapmasini saglayabiliyoruz. Zaten ligimizdeki cogu teknik direktor icin bu ozellige yuksek deger girilmis durumda.

Baskanlarin Ambition degerini yuksek, Business degerini dusuk tutmak, daha yuksek transfer butceleri vermesine neden olabiliyor. Ama tabii business'in dusuk olmasi kulube kazandirdiklari geliri de etkiliyor. Belki de biraz bununla oynayip baskanlarin kuluplerin batmasina izin vermesini saglayabiliriz.

Tabii baskanlara farkli tercihler de vermek mumkun ama bu tercihleri Turkiye'de kullanmak beni tedirgin ediyor cunku kuluplerin cogunun belirli bir strateji ile degil, anlik kararlara gore yonetildigini izlenimine sahibim.

arrogancee
03.Kasım.2016, 00:44
net anlamak adına son bir soru: savunmalar kötüleşmiş manasında mı yoksa gol ve asistlere etkilerinin düşmesi manasında mı?

Savunmanin etkisi biraz dusmus, benim gozlemledigim kadariyla.

perpetua
03.Kasım.2016, 01:33
net anlamak adına son bir soru: savunmalar kötüleşmiş manasında mı yoksa gol ve asistlere etkilerinin düşmesi manasında mı?

Kapanan savunmalar biraz daha az etkili, biraz daha fazla bos alan birakiyor gibi geldi bana. Zaten bir onceki beta'da biraz fazla etkili oluyorlardi.

serwan
03.Kasım.2016, 11:46
Aslinda ozellikle Aziz Yildirim'a ikinci gorev olarak Futbol Direktoru eklemeyi dusundum ama tam anlamiyla nasil bir sonuc ortaya cikartacagini ne SI'dakiler biliyordu, ne de test edecek firsatim olacakti. Editor ciktiktan sonra mumkun olursa bunu denemeyi planliyorum.

Teknik adamlarin daha fazla transfer yapmasini saglayabiliyoruz. Zaten ligimizdeki cogu teknik direktor icin bu ozellige yuksek deger girilmis durumda.

Baskanlarin Ambition degerini yuksek, Business degerini dusuk tutmak, daha yuksek transfer butceleri vermesine neden olabiliyor. Ama tabii business'in dusuk olmasi kulube kazandirdiklari geliri de etkiliyor. Belki de biraz bununla oynayip baskanlarin kuluplerin batmasina izin vermesini saglayabiliriz.

Tabii baskanlara farkli tercihler de vermek mumkun ama bu tercihleri Turkiye'de kullanmak beni tedirgin ediyor cunku kuluplerin cogunun belirli bir strateji ile degil, anlik kararlara gore yonetildigini izlenimine sahibim.

İşinize karışmak gibi olmasın ama şayet böyle bir seçenek varsa bence bu uygulanmalı. Gerekirse gerçeklikten ödün verip bu başkanları kulübün sahibi gibi oyuna aktararak ya da seçimlerin aralığını çok uzun tutarak kulüplerin bir şekilde kötü yönetilmeleri sağlanmalı. Öteki türlü oyunun esas kısmına ilişkin gerçeklikten uzaklaşılıyor. Bu şekilde en azından arka planda olan ve oyuncuyu pek de ırgalamayan bi duruma müdahale edilmiş olacak.
Kulüplerin finansal olarak bellerini kolay kolay doğrultamamaları, transferde iyi kararlar alamamaları bir şekilde sağlanmalı çünkü gerçekten oyun zevkini baltalıyor. 3-4 vasat anadolu kulübünü bi kenara bırakırsak 3 büyükler ile geriye kalan takımların arasındaki makasın bir şekilde korunması gerekiyor. Elbette arada sürprizler doğal ancak 2 sezon sonra büyüklerin zirveden uzaklaşmaları ve toparlayamamaları, 3-4 anadolu kulübünün ligi domine etmesi ve tüm bunlar olurken hiçbirinin sizin yönettiğiniz takımla rekabet edememeleri bütün iştahını kaçırıyor insanın. En azından 3 büyükler bi şekilde ayakta kalır ve anadolu kulüpleri ile mesafeyi korursa, hiç değilse bu takımları rahat yenerek bir şekilde puan toplamış olurlar ve biz 85 puanla şampiyon olurken 2. de hiç değilse 55 yerine 75 puan toplayabilir ve mücadele son 3-4 haftaya kadar sürer.

Ufak bi ekleme daha yapayım. Mutlaka itiraz edenler olacak ama bu forumda defalarca sıradan anadolu takımları ile daha ilk bilemedin 2. sezondan şampiyonluğa ambargo koyan arkadaşlar gördük. Bu da gerçeklikten uzak. Yani atıyorum akhisar ile daha ilk ya da 2. sezondan şampiyon olmak ve istikrar yakalamak sizce mümkün mü? Şayet bi düzeltme yapılabilirse dediğim gibi belki bazı şeyler oyuna yanlış aktarılmış olacak ancak fm'yi fm yapan esas olay daha kaliteli hale gelecek hiç değilse.

Eguet
03.Kasım.2016, 14:55
Dogru bi konu acılmıs ilk sezonunda ilk 5 e giren bjk 2.sene hocayı gönderiyor ben devraldım takımı ama transfer yapmak mumkun değil yani bi sene içerisinde itibar ne kadar zarar görebilir ki tanınmamıs futbolcular dahi bjk a gelmek istemiyor ayrıca basın toplantılarında gelen ''bu sene küme düşme adaylarının basında geliyorsunuz en büyük rakibiniz karabüksporun bugun macı var vs..'' gibi yani sampiyonluk oranlarında da bi sacmalık yok 5.75 civarı gösteriliyor ama basın beni küme düşürüyor , yönetim uefa kupasını istiyor :D

perpetua
03.Kasım.2016, 18:09
İşinize karışmak gibi olmasın ama şayet böyle bir seçenek varsa bence bu uygulanmalı. Gerekirse gerçeklikten ödün verip bu başkanları kulübün sahibi gibi oyuna aktararak ya da seçimlerin aralığını çok uzun tutarak kulüplerin bir şekilde kötü yönetilmeleri sağlanmalı. Öteki türlü oyunun esas kısmına ilişkin gerçeklikten uzaklaşılıyor. Bu şekilde en azından arka planda olan ve oyuncuyu pek de ırgalamayan bi duruma müdahale edilmiş olacak.
Kulüplerin finansal olarak bellerini kolay kolay doğrultamamaları, transferde iyi kararlar alamamaları bir şekilde sağlanmalı çünkü gerçekten oyun zevkini baltalıyor. 3-4 vasat anadolu kulübünü bi kenara bırakırsak 3 büyükler ile geriye kalan takımların arasındaki makasın bir şekilde korunması gerekiyor. Elbette arada sürprizler doğal ancak 2 sezon sonra büyüklerin zirveden uzaklaşmaları ve toparlayamamaları, 3-4 anadolu kulübünün ligi domine etmesi ve tüm bunlar olurken hiçbirinin sizin yönettiğiniz takımla rekabet edememeleri bütün iştahını kaçırıyor insanın. En azından 3 büyükler bi şekilde ayakta kalır ve anadolu kulüpleri ile mesafeyi korursa, hiç değilse bu takımları rahat yenerek bir şekilde puan toplamış olurlar ve biz 85 puanla şampiyon olurken 2. de hiç değilse 55 yerine 75 puan toplayabilir ve mücadele son 3-4 haftaya kadar sürer.

Ufak bi ekleme daha yapayım. Mutlaka itiraz edenler olacak ama bu forumda defalarca sıradan anadolu takımları ile daha ilk bilemedin 2. sezondan şampiyonluğa ambargo koyan arkadaşlar gördük. Bu da gerçeklikten uzak. Yani atıyorum akhisar ile daha ilk ya da 2. sezondan şampiyon olmak ve istikrar yakalamak sizce mümkün mü? Şayet bi düzeltme yapılabilirse dediğim gibi belki bazı şeyler oyuna yanlış aktarılmış olacak ancak fm'yi fm yapan esas olay daha kaliteli hale gelecek hiç değilse.

Estagfirullah. Basliklarin esas amaci zaten beyin firtinasi yaratmak. Acikcasi sonunda basliklarin ve yorumlarin bu kivama gelmesi hem beni cok memnun etti hem de yapilmasi gereken son dakika duzeltmeleri icin cok fayda sagladi.

3 buyukler ile diger takimlarin arasindaki farki acmak zaten her arastirma doneminde yaptigimiz bir sey. Ancak transferler sonrasi bu fark genelde kapaniyor. Ozellikle az arastirilmis liglerden gelen oyuncular (ornegin Arap ligleri) bazen dengeyi bir hayli bozabiliyor. Belki farki daha da fazla acabiliriz. Bu 1. Ligin de kalite olarak biraz asagiya inmesi anlamina gelebilir.

serwan
03.Kasım.2016, 18:22
Estagfirullah. Basliklarin esas amaci zaten beyin firtinasi yaratmak. Acikcasi sonunda basliklarin ve yorumlarin bu kivama gelmesi hem beni cok memnun etti hem de yapilmasi gereken son dakika duzeltmeleri icin cok fayda sagladi.

3 buyukler ile diger takimlarin arasindaki farki acmak zaten her arastirma doneminde yaptigimiz bir sey. Ancak transferler sonrasi bu fark genelde kapaniyor. Ozellikle az arastirilmis liglerden gelen oyuncular (ornegin Arap ligleri) bazen dengeyi bir hayli bozabiliyor. Belki farki daha da fazla acabiliriz. Bu 1. Ligin de kalite olarak biraz asagiya inmesi anlamina gelebilir.

Evet tam olarak bu esasen. 1. lig kalite olarak aşağı inecek. Anadolu kulüpleri de onların 1-2 tık üstünde olacak. Kolay transfer yapmalarının da bi şekilde biraz önüne geçilebilirse en azından iyi bi seviyeye gelir lig.

Schneider
03.Kasım.2016, 21:52
Başlığı açarken yazdığım duruma bir örnek daha,
2019 yılının henüz başı, devre arasındayız.
Beşiktaş ve Trabzonspor düşme potasında.
Beşiktaş'ın oynadığı 17 maçta sadece 4 galibiyeti ve -2 averajı var.

http://i.hizliresim.com/yVb8o9.jpg (http://hizliresim.com/yVb8o9)

Kasımpaşa, Kayserispor, Konyaspor ve Sivasspor şampiyonluk kovalıyor...

usluu07
03.Kasım.2016, 23:08
Gs'nin transferleri harika görünüyor Alario, Cahill falan :D

Başlığı açarken yazdığım duruma bir örnek daha,
2019 yılının henüz başı, devre arasındayız.
Beşiktaş ve Trabzonspor düşme potasında.
Beşiktaş'ın oynadığı 17 maçta sadece 4 galibiyeti ve -2 averajı var.

http://i.hizliresim.com/yVb8o9.jpg (http://hizliresim.com/yVb8o9)

Kasımpaşa, Kayserispor, Konyaspor ve Sivasspor şampiyonluk kovalıyor...

xxvolkan09xx
03.Kasım.2016, 23:10
@perpetua türkiye datasi betadaki gibi ayni mi kalacak? ve fenerbahcede mali durumu yola sokmak kac sezon sürecek? 3. sezona basladim transfer bütcem hala 0. bedava oyuncu alip sattim hep ama bi iyilestirme olmadi hic. iki sezonumdada clde gruptan cikip 1. eleme turunda elendim. bunlara ragmen mali durum bi düzelmedi gitti.

aytekin79
03.Kasım.2016, 23:27
@perpetua türkiye datasi betadaki gibi ayni mi kalacak? ve fenerbahcede mali durumu yola sokmak kac sezon sürecek? 3. sezona basladim transfer bütcem hala 0. bedava oyuncu alip sattim hep ama bi iyilestirme olmadi hic. iki sezonumdada clde gruptan cikip 1. eleme turunda elendim. bunlara ragmen mali durum bi düzelmedi gitti.

Harcanan maaş bütçesi nedir ? Bunun etkisinin çok büyük olduğunu düşünüyorum. Bir de toplamda alınan/satılan oyuncularda kar ne kadar bu 3 sezonda ?

perpetua
03.Kasım.2016, 23:52

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=125489

HeracLes
04.Kasım.2016, 12:33
Her oyun çıkış döneminde girip eleştirileri yenilikleri okumaya çalışırım. Gözlemlediğim kadarıyla son 3-4 yıldır bu sorun var ve artık bir isyan çıkmış bu konuyla birlikte. Oyunda borçlar sayı olarak doğru, evet ama kesinlikle gerçekle bağdaşmıyor. Oyunda takımlar transfer yapamıyor, hadi ffp var diyelim oyunda oyuncu satıp bonservis bedeli elde ettiğin zaman yönetim sana o paranın tamamını kullanma hakkı vermiyor. Gerçekte örneğin Demba Ba üzerinden gelen 13 milyon euro'yu son raddesine kadar kullanılıyor ve büyük oyuncular bir şekilde alınabiliyor.

Bazı arkadaşlar birkaç çözüm önerisi paylaşmış. Büyük kulüpleri daha iyi hale getirelim diye anadolu kulüplerini düşürmek çok saçma olur bence. Büyük kulüplerdeki bazı oyuncularda ca artışına gidilmesi gerek, çünkü özellikle türk oyuncularda büyük bir kalite farkı var ama bu durum yansımadığından sürekli anadolu kulüplerinden veya adı sanı duyulmamış kulüplerden büyük takımlara çok saçma transferler olabiliyor. Çünkü büyük takımlar sadece bu oyuncuları alabiliyor. Yine de bunun kulüplerin transfer piyasasını çok etkileyeceğini düşünmüyorum. Ca artırımı yapılan oyuncular gidecek belli bir miktar paraya, o paraya yine anadolu kulüplerinden oyuncular alınacak. Yapay zeka ile kullanıcı zekasının arasında çok büyük bir fark var. Bu fark neredeyse ingiltere liginde hiç yok gibi. Bunun sebebi de sanıyorum çoğu kulübün parası olması, yayın gelirleri vs. En oynanılabilir lig şu an premier lig, hiçbir sıkıntısı yok. Her takım transfer yapıyor, gerçeğe yakın sürprizler oluyor. İnsan orada oynayınca türkiye ligine dönüp bakmıyor artık.

Fm 17'yi test etme şansım olmadı ama Fm 16'da karşılaştığım ve artık yeter dediğim başka bir sorun var. İngiltere kulüpleri bir süre sonra öyle bir abartıyorlar ki benim kariyerimde Manchester United bir sezonda 5 tane sağ bek almıştı. Beşiktaş'ı yönetiyordum benden Beck'i alıyor, Bayern'den Rafinha, Hugo Mallo felan dolduruyor. 4'ünü oynatmıyor devre arasında transfer listesine tekrar koyuyor. Transfer listesine koyulan oyuncu bir türlü dikiş tutturamıyor yapay zekada, sürekli bir göçebe hayatı. 2 maç zor oynuyor bir sezonda. Rafinha gibi üst seviyeden artık orta kulüplerde as oynayabileyek bir oyuncu bizim kulüplere gelemiyor, teklif bile yapamıyorlar. Şimdi manu kadrosuna 5 tane sağ bek katıp gs, fb kadrosuna oyuncu katamazken namağlup şampiyonluklar kaçınılmaz oluyor bir süre sonra. Gerçekte ilk 11'de çok iyi performans gösteren, iyice form tutan oyuncular da yapay zekada ilk 18'e giremiyor işin garibi maç yapmadan transfer listesine konuyor. Neresinden tutarsan tut olmuyor bu iş.

Umarım yamayla birlikte bu sorunlar ortadan kalkar, piyasa değeri ve borçtan çok itibarların biraz artması gerektiğini düşünüyorum. Para olsa bile iyi transferler yapılmıyor, editorden ayarlıyorum yine saçmasapan futbolcular alınıyor. Fm 17'de denersiniz bilmiyorum belki düzelmiştir.

Nocna Mora
04.Kasım.2016, 15:09
Scout, coach, antrenor tercihleri, menajer tercihleri, egilimleri, kisisel ozellikleri duzenlenmeli ve ince ince yapilmali bence gercekligi yakalamak icin. Bir de Kubilay Kanatsizkus -75 -8 pa alabilir gibi duruyor. Yeni Enes Unal diyorlar.

lionslaw
04.Kasım.2016, 15:24
Scout, coach, antrenor tercihleri, menajer tercihleri, egilimleri, kisisel ozellikleri duzenlenmeli ve ince ince yapilmali bence gercekligi yakalamak icin. Bir de Kubilay Kanatsizkus -75 -8 pa alabilir gibi duruyor. Yeni Enes Unal diyorlar.

Zaten-75 olarak girilmiş.

bhll
04.Kasım.2016, 15:45
Sipariş vermeden önce okuyayım dedim sadece Türkiye de kariyer yapan birisi olarak ama çok tereddütte kaldım:) 2013-4-5-6 hepsi var 16 dan devam etsem mi diye düşünüyorum ama gene 17 dayanamayıp alacağım sanırım:)

marlo41
04.Kasım.2016, 17:14
Bende Galatasaray iki sezonda da transfer yapmadı ama Brume ve Muslera'yı elinde tuttu.

İlk sezon Beşiktaş, ikinci sezon Trabzonspor şampiyon oldu.

Üçüncü sezon başı itibariyler dört büyüklerin hocaları bunlar.

BEŞİKTAŞ: Reha Kemal Erginer

FENERBAHÇE: Patrick Vieira

GALATASARAY: Mustafa Reşit Akçay

TRABZONSPOR: Ertuğrul Sağlam.

İçlerinden küme düşen yok ama düşseler de sürpriz olmazdı oyundaki halleriyle.

bizzy
05.Kasım.2016, 19:04
Şu Türkiye liginin keyifsiz görüntüsü, oyuna farklılık katacak yeni özelliğin olmaması bu seneki oyuna tereddütle bakmamı sağladı nedense. cm01-02den beridir oyunu oynarım, bu sene böyle tereddütlü gördüm herkesi. ya da yeni yılı mı beklesem diyorum güncelleme cart curt olayı ile belki oyun kendine gelir. Gerçi takımların mali sıkıntı yaşaması olayı fm16da da vardı. Ya da şu kalitesiz oyuncu transferleri, hatta ilginç teknik direktör tercihleri de. Kararsızım yeni oyun hakkında :)

aytekin79
05.Kasım.2016, 19:07
Şu Türkiye liginin keyifsiz görüntüsü, oyuna farklılık katacak yeni özelliğin olmaması bu seneki oyuna tereddütle bakmamı sağladı nedense. cm01-02den beridir oyunu oynarım, bu sene böyle tereddütlü gördüm herkesi. ya da yeni yılı mı beklesem diyorum güncelleme cart curt olayı ile belki oyun kendine gelir. Gerçi takımların mali sıkıntı yaşaması olayı fm16da da vardı. Ya da şu kalitesiz oyuncu transferleri, hatta ilginç teknik direktör tercihleri de. Kararsızım yeni oyun hakkında :)

Bardağın dolu tarafından bakarsan mali durumların kötü olması zorlu ve keyifli bir challange aslında :) Her kuruşun hesabını yapıyorsun :n:

mustinho03
05.Kasım.2016, 22:02
@aytekin79 m.romero yu firsatci golcü mü yoksa yaratici forvet olarak mi verim aldin?