PDA

View Full Version : FM 2017 - Çýkýþ Günü Veri Tabaný Güncellemesi ve Yardýmcý Araþtýrmacý Alýmý

perpetua
03.Kasým.2016, 20:45
Herkese selamlar,

FM 2017'nin çýkmasýna saatler kala bu baþlýðý açmak istedim.

Çeþitli baþlýklarda dile getirilmiþ ancak veri tabanýna zamanýnda yansýtýlamamýþ bazý gerekli düzenlemelerin yapýlacaðý bir çýkýþ günü veritabaný güncellemesini yayýnlayacaðýz. Bu güncelleme oyunun çýkýþý ile beraber olmayacak, ancak oyunun çýkýþýndan en fazla 24 saat içinde bu baþlýk altýnda yayýnlanacaktýr.

Güncelleme, Türkiye'de fiyatlarý düþük olan bazý futbolcularla ilgili düzenleme ve bazý kulüplerin borç ödemelerinde düzenlemeler içerecektir. Türkiye liginde uzun vadeli kariyer yapmak isteyenlerin bu güncellemeyi kullanmasý tavsiye edilir.

Ayrýca, oyunun çýkmasýyla beraber araþtýrma ekibine yeni çalýþma arkadaþlarý eklemek istiyoruz. Football Manager veri tabaný araþtýrmasýna katkýda bulunmak isteyenlerin buradan eriþebileceðiniz (https://goo.gl/forms/yrkGtezG2cayLOIv1) formu doldurmasýný rica ederiz.

Baþlýk þimdilik sadece bildiri amaçlý. Bu nedenle kilitliyorum.
Veri tabaný güncellemesi hazýr olunca kilidi kýrarýz.

Güncelleme:
http://dosya.turksportal.net/research/TSI_20161104_Veri_Tabani_Guncellemesi.rar

Güncelleme 2: Yabancýlarýn vatandaþ olma süresý tekrar 10 yýla çýkartýldý. Ýki dosyadan sadece bir tanesini seçiniz.
http://dosya.turksportal.net/research/TSI_20161104_Veri_Tabani_Guncellemesi_v2.rar

Ýndirdiðiniz rar dosyasýnýn içindeki fmf dosyasýný:
%userprofile%\documents\Sports Interactive\Football Manager 2017\editor data

klasörünün içine yerleþtirip, yeni bir oyun kurmanýz gerekli.

Yapýlan düzenlemeler:
1. Kulüplerin borçlarýnýn faizleri düþürüldü, borçlar daha uzun vadeye yayýldý
2. Bazý teknik direktörlerin taktiksel tercihlerinde düzenlemeler yapýldý
3. Volkan Þen'in Avrupa Kupalarý cezasý kýsaltýldý
4. Türkiye'de oynayan futbolcularýn fiyatlarý yükseltildi, maaþ beklentileri düþürüldü.

Ýyi eðelenceler.

perpetua
04.Kasým.2016, 23:54
Güncelleme yayýnlanmýþtýr. Herkese iyi oyunlar.

Adana Demirspor
05.Kasým.2016, 00:29
Yayýmladýðýnýz yamayý kurdum ve G.Saray'ý aldým. Muslera Türk vatandaþlýðýna geçti. Acaba bi problem mi var yoksa doðal biþe mi ?

perpetua
05.Kasým.2016, 00:57
Dogru. Vatandaslik suresini de 5 yila indirmistim.
Peki vatandas olduktan sonra Turk statusunde mi oynuyor?

Adana Demirspor
05.Kasým.2016, 01:07
Evet Türk oldu. Artýk yabancý statüsünde oynamýyor.

lionslaw
05.Kasým.2016, 01:09
Haydaaaa tüh tam da kariyere baþlamýþtým.

MoNToLiVo_
05.Kasým.2016, 01:45
Aslýnda deneme yanýlma yöntemi daha mantýklý uzun kariyere baþlamadan önce 1 yýl tatile alarak denemek daha faydalý olur diye düþünüyorum.

perpetua
05.Kasým.2016, 09:43
Yabanci konusu gozume carpmamisti maalesef. :(
Ama bir bakima oyun kodundaki hatayi bulmak icin faydali oldu.

Ilk mesaja yeni bir dosya daha ekledim. Bu dosya yabanci olma suresini tekrar 10 yila cikartiyor.

Oyuna baslayanlardan ozur dilerim.

serwan
05.Kasým.2016, 10:15
Yabanci konusu gozume carpmamisti maalesef. :(
Ama bir bakima oyun kodundaki hatayi bulmak icin faydali oldu.

Ilk mesaja yeni bir dosya daha ekledim. Bu dosya yabanci olma suresini tekrar 10 yila cikartiyor.

Oyuna baslayanlardan ozur dilerim.

Oyun kodunda hata yok bildiðim kadarýyla. Yeni yabancý statüsünden önce Türkiye'ye gelmiþ oyuncular için kural eski sisteme göre iþliyor diye biliyorum. Yani vatandaþlýk süresini dolduran yerli statüsüne geçiyor. Ancak yeni kural sonrasý gelenler için milli takýmda oynamaya uygun olma þartý var. Baþka ülkelerin milli takýmýnda oynayan oyuncular vatandýþlýk kazansalar dahi yabancý statüsünde yer alýyorlar.

perpetua
05.Kasým.2016, 11:46
Oyun kodunda hata yok bildiðim kadarýyla. Yeni yabancý statüsünden önce Türkiye'ye gelmiþ oyuncular için kural eski sisteme göre iþliyor diye biliyorum. Yani vatandaþlýk süresini dolduran yerli statüsüne geçiyor. Ancak yeni kural sonrasý gelenler için milli takýmda oynamaya uygun olma þartý var. Baþka ülkelerin milli takýmýnda oynayan oyuncular vatandýþlýk kazansalar dahi yabancý statüsünde yer alýyorlar.

Kendim de test ettim. Muslera vatandas olur olmaz yerli olarak kadro listesine yazilabildi.

SI'dan istediklerim:
1. Vatandaslik hakki 5 yilda kazaniliyor ama bunun ardindan prosedur 6 ay ila 1 yilda tamamlandiktan sonra vatandasliga gecis olmasi gerekli.

2. Baska milli takimda oynamis veya baska milli takimi secmis kisilerin vatandaslik almalari icin bir neden yok.

3. Futbolcu ancak milli takima secildikten sonra vatandas olabilecegine gore, ancak 140+ CA sahibi olan ve baska ulke milli takimlarinda oynamamis kisiler vatandaslik basvurusu yapmali. Geri kalani milli takima secilemeyecegine gore (en azindan oyun icin) bu prosedurden gecmelerine gerek yok.

serwan
05.Kasým.2016, 12:26
@perpetua
Söylemeye çalýþtýðým þey þu.. Þu an muslera 10 yýlý doldurup vatandaþlýk kazandýðýnda zaten listeye yerli olarak yazýlabilecek. Çift pasaportu olacak ve 2015 ocakta çýkan kuraldan önce geldiði için milli takýma uygunluk þartý aranmayacak. Týpký baþka ülke milli takýmýnda oynadýklarý halde Tr pasaportu taþýyan oyuncularýn yerli sayýlmasý gibi. Misal veli kavlak. Veli ile 10. yýlýný doldurmuþ muslera'nýn teorik olarak farký yok. 2si de çift pasaportlu 2si de baþka milli takýmýn oyuncusu.

perpetua
05.Kasým.2016, 14:45
@perpetua
Söylemeye çalýþtýðým þey þu.. Þu an muslera 10 yýlý doldurup vatandaþlýk kazandýðýnda zaten listeye yerli olarak yazýlabilecek. Çift pasaportu olacak ve 2015 ocakta çýkan kuraldan önce geldiði için milli takýma uygunluk þartý aranmayacak. Týpký baþka ülke milli takýmýnda oynadýklarý halde Tr pasaportu taþýyan oyuncularýn yerli sayýlmasý gibi. Misal veli kavlak. Veli ile 10. yýlýný doldurmuþ muslera'nýn teorik olarak farký yok. 2si de çift pasaportlu 2si de baþka milli takýmýn oyuncusu.

Tam olarak oyle degil.

TFF Statusune gore:
A Takým Listesinde yer alacak en az 14 futbolcunun, Türkiye A Milli FutbolTakýmýnda oynama uygunluðuna sahip futbolcu olmasý zorunludur.

2015-2016 Sezonu Birinci Transfer ve Tescil Döneminin baþlangýcýndan önce baþkaülke A Milli Futbol Takýmlarýný tercih etmiþ futbolcular açýsýndan Türkiye A MilliFutbol Takýmýnda oynama uygunluðu þartý aranmaz.

Türk vatandaþlýðýna sonradan geçen yabancýlar ise Türkiye A Milli Takýmýnýn en azbir resmi müsabakasýnda oynadýktan sonra bu kapsamda listeye yazýlabilirler

Yani Muslera veya baska bir milli takimda oynamis hic bir futbolcunun, hic bir zaman, yerli statusunde oynama hakki yok.

Ayrica FIFA kurallarina gore bir futbolcu:
1. Sadece bir defa milli takim degisikligi yapabilir
2. Sadece ilk defa milli (genc milli dahil) oldugu tarihte sahip oldugu vatandasliklardan birisine degisiklik yapabilir

Ornegin Fernandao'nun milli takimda oynamasi dusunuluyordu ama Brezilya U23 (simdi tam emin degilim U20 de olabilir) oynadigi ve o tarihte Turk vatandasligi olmadigi icin FIFA'dan Turkiye icin oynama izini almasi mumkun degil. Bu da hic bir zaman yerli statusunde oynayamayacagini gosterir.

Diger bir ornek de Tolgay Arslan. Alt yas kategorilerinde Turkiye icin oynadi. Sonra Almanya'dan tercih kullandi. Yani bir degisiklik hakkini kullandi. Bu nedenle tekrar Turkiye icin oynamak istese de oynayamiyor. Ama Almanya secimini Haziran 2015 oncesi yaptigi icin Turk statusunde sayiliyor.

maliergs
05.Kasým.2016, 15:12
Kendim de test ettim. Muslera vatandas olur olmaz yerli olarak kadro listesine yazilabildi.

SI'dan istediklerim:
1. Vatandaslik hakki 5 yilda kazaniliyor ama bunun ardindan prosedur 6 ay ila 1 yilda tamamlandiktan sonra vatandasliga gecis olmasi gerekli.

2. Baska milli takimda oynamis veya baska milli takimi secmis kisilerin vatandaslik almalari icin bir neden yok.

3. Futbolcu ancak milli takima secildikten sonra vatandas olabilecegine gore, ancak 140+ CA sahibi olan ve baska ulke milli takimlarinda oynamamis kisiler vatandaslik basvurusu yapmali. Geri kalani milli takima secilemeyecegine gore (en azindan oyun icin) bu prosedurden gecmelerine gerek yok.

1-Futbolcularda bu prosedür çok hýzlý iþliyor oyundaki hýz normal musleranýn zaten geçirdiði gün sayýsý 5 yýldan fazla o yüzden bir hafta içinde alýyor vatandaþlýðý

2-Ocak 2015 ten önce/beri Türkiye'de oynamýþ/oynamaya devam eden veya Türk milli takýmýný seçme þansý olan ancak seçmemiþ (Türkiye'de hiç oynamamýþ) kiþilerde yerli oyuncu statüsünde oluyorlar örnek: Veli Kavlak, Eren Derdiyok vs.

3- Vatandaþlýk kazanmadan milli takýmlarda oynayamazsýn o yüzden önce vatandaþ olman gerekiyor ancak bir oyuncunun yerli statüsünde sayýlmasý için milli takýma seçilme zorunluluðu yok o teknik direktör(örnekteki isim fatih terim) tercihidir, milli takýmda oynayabilme ihtimali oyuncunun yerli sayýlmasýna yetiyor

sonuç olarak senin yaptýðýn 5 yýl kuralý doðru ancak yapýmcýlar bu konuyu üþenmeden yukarýda anlattýðým þekilde yaparlar mý onu bilmiyorum. ayrýca CA olayýna girilmemeli diye düþünüyorum 4 5 Türk oyuncu dýþýnda zaten o CA ya gelebilen yok

perpetua
05.Kasým.2016, 15:19
1-Futbolcularda bu prosedür çok hýzlý iþliyor oyundaki hýz normal musleranýn zaten geçirdiði gün sayýsý 5 yýldan fazla o yüzden bir hafta içinde alýyor vatandaþlýðý

2-Ocak 2015 ten önce/beri Türkiye'de oynamýþ/oynamaya devam eden veya Türk milli takýmýný seçme þansý olan ancak seçmemiþ (Türkiye'de hiç oynamamýþ) kiþilerde yerli oyuncu statüsünde oluyorlar örnek: Veli Kavlak, Eren Derdiyok vs.

3- Vatandaþlýk kazanmadan milli takýmlarda oynayamazsýn o yüzden önce vatandaþ olman gerekiyor ancak bir oyuncunun yerli statüsünde sayýlmasý için milli takýma seçilme zorunluluðu yok o teknik direktör(örnekteki isim fatih terim) tercihidir, milli takýmda oynayabilme ihtimali oyuncunun yerli sayýlmasýna yetiyor

sonuç olarak senin yaptýðýn 5 yýl kuralý doðru ancak yapýmcýlar bu konuyu üþenmeden yukarýda anlattýðým þekilde yaparlar mý onu bilmiyorum. ayrýca CA olayýna girilmemeli diye düþünüyorum 4 5 Türk oyuncu dýþýnda zaten o CA ya gelebilen yok

2. ve 3. maddelerdeki yorumlarin tamamen yanlis. Yukarida TFF statusunde yazanlari aktardim.

http://www.tff.org/Resources/TFF/Documents/STATULER/2016-2017/Spor-Toto-Super-Lig-Turgay-Seren-Sezonu.pdf

Ocak 2015 ile alakali bir durum yok. 2015/16 sezonunun ilk transfer donemi, Haziran-Eylul 2015.

Vatandaslik prosedurunun futbolcular icin hizi konusunda emin degilim. Ancak vatandaslik kanununda basvuru yapabilmek icin 5 yili doldurmak gerektigi yaziyor. Tabii Turk milli takiminda oynatilmak istenilen futbolcu icin bu prosedurun hizlandirilacagi varsayimini yapabiliriz.

senderson
05.Kasým.2016, 15:44
Ayrýca, oyunun çýkmasýyla beraber araþtýrma ekibine yeni çalýþma arkadaþlarý eklemek istiyoruz. Football Manager veri tabaný araþtýrmasýna katkýda bulunmak isteyenlerin buradan eriþebileceðiniz (https://goo.gl/forms/yrkGtezG2cayLOIv1) formu doldurmasýný rica ederiz.

Kuzey Kýbrýs yapýlmaya baþlarsa tüm liglerine talibim :)

maliergs
05.Kasým.2016, 15:53
2. ve 3. maddelerdeki yorumlarin tamamen yanlis. Yukarida TFF statusunde yazanlari aktardim.

http://www.tff.org/Resources/TFF/Documents/STATULER/2016-2017/Spor-Toto-Super-Lig-Turgay-Seren-Sezonu.pdf

Ocak 2015 ile alakali bir durum yok. 2015/16 sezonunun ilk transfer donemi, Haziran-Eylul 2015.

Vatandaslik prosedurunun futbolcular icin hizi konusunda emin degilim. Ancak vatandaslik kanununda basvuru yapabilmek icin 5 yili doldurmak gerektigi yaziyor. Tabii Turk milli takiminda oynatilmak istenilen futbolcu icin bu prosedurun hizlandirilacagi varsayimini yapabiliriz.

Doðru
2 de sadece tarih hatasý var ben sezon olarak deðilde 2015 in ilk transfer dönemi diye hatýrlýyordum ancak geri kalan kýsmý hatasýz yani tamamen yanlýþ diyerek kesip atamazsýn
3 için de dediðimi anlamamýþsýn türk vatandaþý olmakla yerli statüsünde olmak farklý þeyler demek istediðimi tam yansýtamamýþým demek istediðim madde þu idi
g) Yukarýda b, c, d ve e bentlerinde yer alan Türkiye A Milli Futbol Takýmýnda oynamauygunluðuna sahip futbolcularýn, son listelerin TFF’ye ibrazýndan sonra buuygunluðunu kaybetmesi halinde, takip eden ilk transfer ve tescil döneminin baþýndabu kapsamda(yerli statüsünde sayýlma) oynama uygunluðunu kaybeder. Transfer ve Tescil Dönemleri içerisindeTürkiye A Milli Futbol Takýmýnda oynama uygunluðunu kaybeden futbolcular isederhal listedeki Türkiye A Milli Futbol Takýmýnda oynama uygunluðuna sahipfutbolcu statüsünden çýkarýlýrlar.

sana bir eleþtirim olacak onlarca satýr yazýyoruz, gerek ingilizce gerek türkçe, içinde konuyla ilgili bir yanlýþ olduðu anda tüm mesaj çöpe gidiyor hissi uyandýrýyorsun, geride kalan doðrulardan hiç bahsetmiyorsun "evet bak bu doðru ancak bunlar da hatalý" demiyorsun direk hatalarý söyleyip sonraki mesaja geçiyorsun.

belki zamanýn yok uzun uzun yazmaya o an ancak bu davranýþýn sana mesaj atacak insanlarý etkiliyor insanlarýn hata yapmalarý bir konuyu yanlýþ bilmeleri normal ancak soru sormalarý veya doðru olduðuna inandýklarý þeyi söyleme heveslerini kýrmamalýsýn bu üslüp biraz kýrýcý tamamen iyi niyetle bu konuda eleþtiride bulunmak istedim

perpetua
05.Kasým.2016, 17:20
Doðru
2 de sadece tarih hatasý var ben sezon olarak deðilde 2015 in ilk transfer dönemi diye hatýrlýyordum ancak geri kalan kýsmý hatasýz yani tamamen yanlýþ diyerek kesip atamazsýn

Ocak 2015 oncesi Turkiye'de oynamis olmak ile ilgili bir kisitlama da yok statude.
Statunun soyledigi net. Haziran 2015 oncesi baska milli takimi secmis olanlar yerli statusunde, daha sonra secmis olanlar yabanci statusunde.
Yani Mesut Ozil ve Ilkay Gundogan yerli statusunde.
Emre Can yabanci statusunde.

3 için de dediðimi anlamamýþsýn türk vatandaþý olmakla yerli statüsünde olmak farklý þeyler demek istediðimi tam yansýtamamýþým demek istediðim madde þu idi
g) Yukarýda b, c, d ve e bentlerinde yer alan Türkiye A Milli Futbol Takýmýnda oynamauygunluðuna sahip futbolcularýn, son listelerin TFF’ye ibrazýndan sonra buuygunluðunu kaybetmesi halinde, takip eden ilk transfer ve tescil döneminin baþýndabu kapsamda(yerli statüsünde sayýlma) oynama uygunluðunu kaybeder. Transfer ve Tescil Dönemleri içerisindeTürkiye A Milli Futbol Takýmýnda oynama uygunluðunu kaybeden futbolcular isederhal listedeki Türkiye A Milli Futbol Takýmýnda oynama uygunluðuna sahipfutbolcu statüsünden çýkarýlýrlar.

Dedigini anladim.
Ilk olarak bir futbol veritabani/oyunu uzerine calisiyoruz.
Yani her vatandas olma hakki olanin vatandas olacagini varsaymaya gerek yok. Vatandaslik alarak kendisine bir avantaj saglayacak futbolcularin vatandas olmasi gerekli.

Vatandasligin ne gibi avantaji var?
Bir milli takimda oynama ve ligde yerli statusunde oynama (bazi ulkelerde vergi avantaji da olabilir ama bu Turkiye icin gecerli degil).
Baska ulke icin milli olmus ve/veya Turkiye milli takim formasini giyemeyecek birisi icin vatandas olmanin bir nedeni yok cunku bir avantaji yok.

Ayni sekilde, 5 yil PTT 1. Lig'de oynamis ve kalitesi yetmedigi icin hic bir zaman Turkiye milli takim formasi giyemeyecek bir yabanci futbolcunun Turk vatandasligi almasina da gerek yok.

140 CA kisitlamasinin nedeni milli takim teknik direktorlerinin kolay kolay benzer kalitede Turk futbolcular varken yabanci bir futbolcuya milli takim formasi giydirmeyecegi gercegi. Yabancilarin cogunlugunun en erken 22-23 yaslarinda Turkiye'ye gelecegi ve vatandasliga basvurma hakkina en erken 27-28 yasinda ulasacagi goz onunde bulundurulursa, bu yastaki 125-130 CA'lik bir futbolcu yerine 120 CA'lik bir Turk genci her zaman tercih edilecektir. Yani milli takim formasi giydirilecek yabanci bir oyuncunun, alternatiflerinden cok daha ileride olmasi gerekli.

sana bir eleþtirim olacak onlarca satýr yazýyoruz, gerek ingilizce gerek türkçe, içinde konuyla ilgili bir yanlýþ olduðu anda tüm mesaj çöpe gidiyor hissi uyandýrýyorsun, geride kalan doðrulardan hiç bahsetmiyorsun "evet bak bu doðru ancak bunlar da hatalý" demiyorsun direk hatalarý söyleyip sonraki mesaja geçiyorsun.

belki zamanýn yok uzun uzun yazmaya o an ancak bu davranýþýn sana mesaj atacak insanlarý etkiliyor insanlarýn hata yapmalarý bir konuyu yanlýþ bilmeleri normal ancak soru sormalarý veya doðru olduðuna inandýklarý þeyi söyleme heveslerini kýrmamalýsýn bu üslüp biraz kýrýcý tamamen iyi niyetle bu konuda eleþtiride bulunmak istedim
Amacim uzmek veya kirmak degildi.
Ancak ben halkla iliskiler uzmani veya pazarlamaci degilim.
Yani her zaman once insanlarin okumak istediklerini okumalarini saglayip, daha sonra yanlislarini siralayacak bir yapida degilim.
Bu nedenle bir konuda iddiali bir yazi yazmis kisinin once arastirmasini yapmis olmasini bekliyorum.
Tabii iddiali bir yazi yazmak yerine soru sorarak da bu gecis yapilabilir.
Beni, size hizmet etmekle yukumlu bir sirket calisani olarak degil (cunku degilim), sizler gibi FM'i seven ve kendi vaktinden ayirarak cevap vermeye calisan birisi olarak gormeniz cok daha dogru olur.

clowegem
05.Kasým.2016, 17:59
Türkiye için en erken baþlangýç tarihini seçmiþ olsam bile takýmlar 2 yada 3 hazýrlýk maçý oynamýþ oluyor...

lakin1907
06.Kasým.2016, 14:14
Sýkýntý yok uzun süreli kariyere baþlayabiliriz v2 ile deðil mi?

Adana Demirspor
06.Kasým.2016, 16:14
Sýkýntý yok uzun süreli kariyere baþlayabiliriz v2 ile deðil mi?

Ben baþladým,sýkýntý YÖK.

burhankemal
06.Kasým.2016, 20:22
Bende Mersin ÝY ile baþladým ama transfer yasaðý uygulanmamýþ 2 senedir transfer yasaðýmýz var bizim ama oyunda açýk transfer tahtasý

kapalicarsi
06.Kasým.2016, 20:44
Bu yama ile alakalý olduðunu sanmýyorum ama kurduktan sonra ligde bütün maçlarým 1-0 veya 1-1 bitti ligin 5. haftasý en çok gol atan takýmýn 5 golü var

CanrY
06.Kasým.2016, 20:46
normal türk olma statüsü v2 mi v1 mi ellenmeden þu anki futbolumuzda hangisi yani ona göre indireceðim birini

perpetua
06.Kasým.2016, 21:27
normal türk olma statüsü v2 mi v1 mi ellenmeden þu anki futbolumuzda hangisi yani ona göre indireceðim birini

v2 daha gercekci sonuclar verecektir.

perpetua
06.Kasým.2016, 21:31
Bu yama ile alakalý olduðunu sanmýyorum ama kurduktan sonra ligde bütün maçlarým 1-0 veya 1-1 bitti ligin 5. haftasý en çok gol atan takýmýn 5 golü var

Yama ile ozellikle Anadolu takimlarinin teknik direktorleri daha az onde pres yapiyor.

kapalicarsi
06.Kasým.2016, 21:35
Yama ile ozellikle Anadolu takimlarinin teknik direktorleri daha az onde pres yapiyor.

Yo kmaç baþý 20 küsür þu tattým ama olmuyo b itürlü kapattým þimdi yamasýz deniycem

BaGa TaRKaN
06.Kasým.2016, 21:44
Yo kmaç baþý 20 küsür þu tattým ama olmuyo b itürlü kapattým þimdi yamasýz deniycem

Gelmiþsin Ortalama 20 Þut Atmýþsýn Ama Olmamýþ Bu Demek ki @Perpetua'nýn Dediði Gibi Anadolu Takýmlarýný Geriye Çekilerek Katý Savunma Yapmasý Amaçlanmýþ Ama Sen Rakibi Açamamýþsýn. Burda da Bir Yerlerde Teknik Olarak Eksikleri Olduðunu Gösteriyor Takýmýnýn. Þuursuzca Oynamak da Fayda Etmiyor Malesef.

Mesela Bu Sezon Gerçekte ki Beþiktaþ'ýn Oyun Anlayýþýnda Top Hakimiyeti Genel Olarak Bizde Ama Takým Son Vuruþlarda ya da Teknik Olarak Bence Þuana Kadar Çok Yetersiz. Ýnsan Biraz Þut Atar Deðil mi?, Öldürücü Toplarla Savunmayý Ekarte Et Vuruþu Yapacak Adamýna Topu Çýkar Son Adamýnda Kalitesini Gösterip Kilidi Açsýn. Ama Bu Sezon Þuana Kadar Bunlarý Yapan Bir Takým Görmedim.

kapalicarsi
06.Kasým.2016, 21:57
Gelmiþsin Ortalama 20 Þut Atmýþsýn Ama Olmamýþ Bu Demek ki @Perpetua'nýn Dediði Gibi Anadolu Takýmlarýný Geriye Çekilerek Katý Savunma Yapmasý Amaçlanmýþ Ama Sen Rakibi Açamamýþsýn. Burda da Bir Yerlerde Teknik Olarak Eksikleri Olduðunu Gösteriyor Takýmýnýn. Þuursuzca Oynamak da Fayda Etmiyor Malesef.

Mesela Bu Sezon Gerçekte ki Beþiktaþ'ýn Oyun Anlayýþýnda Top Hakimiyeti Genel Olarak Bizde Ama Takým Son Vuruþlarda ya da Teknik Olarak Bence Þuana Kadar Çok Yetersiz. Ýnsan Biraz Þut Atar Deðil mi?, Öldürücü Toplarla Savunmayý Ekarte Et Vuruþu Yapacak Adamýna Topu Çýkar Son Adamýnda Kalitesini Gösterip Kilidi Açsýn. Ama Bu Sezon Þuana Kadar Bunlarý Yapan Bir Takým Görmedim.
Sorun Beþiktaþta deðil hiç bi takým 1 golün üzerine çýkamadý

perpetua
06.Kasým.2016, 22:02

Aynen oyle. Daha planli bir sekilde rakip kaleye gitmek ve gol aramak gerekiyor.

Bence Turkiye liginde bu yoldan (takimlarin az pres yapmasi) devam etmek daha dogru olacaktir. Maclarin temposuzlugu bu sekilde oyuna daha iyi yansidi bence.

Hatta anadolu kuluplerinin cogunun tempo arttirinca arkada cok bos alan birakiyor ve fark yiyor olmasi da daha dogru olacak bence.

perpetua
06.Kasým.2016, 22:03
Sorun Beþiktaþta deðil hiç bi takým 1 golün üzerine çýkamadý

O zaman sans diyecegim cunku test oyunlarimda 4-3 biten maclar bile vardi.

hknshr
07.Kasým.2016, 00:55
Ömer abi lens'in profilini editörden kendim güncelleyeceðim. Arttýracaðým özellikleri yazsam olumlu veya olumsuz kýsaca açýklayarak yorumlar mýsýn?
Hýz deðeri 15, 17 olmalý. Bence emenike kadar hýzlý.
Hýzlanma 13 biraz düþük 14 veya 15 olabilir.
Yere saðlam basýyor bu yüzden denge 13ten 14e yükselebilir.
11 dayanýklýlýk 1 týk artabilir.
Korner kullanma özelliði 10 çok düþük 12 hatta 13 olabilir. Korner attýðýnda tehlike yaratýyor.
Serbest vuruþlar 12den 13-14e yükselebilir. Hem manu maçýnda hem lig maçlarýnda ne kadar iyi kullandýðýný gösterdi.
Çalýþkanlýk 8 bu özelliðide 1 veya 2 týk artabilir.
Diðer özellikleri gayet yerinde.

lakin1907
07.Kasým.2016, 11:22
Türkiye için en erken baþlangýç tarihini seçmiþ olsam bile takýmlar 2 yada 3 hazýrlýk maçý oynamýþ oluyor...

Bu benim için de geçerli neden böyle oluyor acaba?

perpetua
07.Kasým.2016, 11:37
Ömer abi lens'in profilini editörden kendim güncelleyeceðim. Arttýracaðým özellikleri yazsam olumlu veya olumsuz kýsaca açýklayarak yorumlar mýsýn?
Hýz deðeri 15, 17 olmalý. Bence emenike kadar hýzlý.
Hýzlanma 13 biraz düþük 14 veya 15 olabilir.
Yere saðlam basýyor bu yüzden denge 13ten 14e yükselebilir.
11 dayanýklýlýk 1 týk artabilir.
Korner kullanma özelliði 10 çok düþük 12 hatta 13 olabilir. Korner attýðýnda tehlike yaratýyor.
Serbest vuruþlar 12den 13-14e yükselebilir. Hem manu maçýnda hem lig maçlarýnda ne kadar iyi kullandýðýný gösterdi.
Çalýþkanlýk 8 bu özelliðide 1 veya 2 týk artabilir.
Diðer özellikleri gayet yerinde.

Fiziksel ozellikleri bana da biraz dusuk gorundu.
Zhinsel ve teknik ozellikleri icin yeterince izledigimi dusunmuyorum.
Ayrica bence Emenike'de biraz fiziksel dusus var. Ozellikle hiz ve cabukluk. Bu nedenle Emenike'yi ornek alarak degerlendirmek cok da dogru olmayabilir.

hknshr
07.Kasým.2016, 12:39
Fiziksel ozellikleri bana da biraz dusuk gorundu.
Zhinsel ve teknik ozellikleri icin yeterince izledigimi dusunmuyorum.
Ayrica bence Emenike'de biraz fiziksel dusus var. Ozellikle hiz ve cabukluk. Bu nedenle Emenike'yi ornek alarak degerlendirmek cok da dogru olmayabilir.

Peki abi fiziksel özelliklerin tamamý için görüþlerini alabilir miyim? Örnek olarak emenike düþüþteyse bruma'yý alabilir sadece hýz için.

GFBaTu_KhaN
07.Kasým.2016, 12:49
Merhabalar,

Geçtiðimiz yýllarda yapýlmýþ olan ve harika bir çalýþma olan Türkiye 3. Ligi ve Bölgesel Amatör Lig yamasý da eklenecek midir ?

perpetua
07.Kasým.2016, 13:04
Peki abi fiziksel özelliklerin tamamý için görüþlerini alabilir miyim? Örnek olarak emenike düþüþteyse bruma'yý alabilir sadece hýz için.

Su an icin:

Acc: 14
Agility: 12
Balance: 15
Pace: 16

gibi gorunuyor bana.

lakin1907
07.Kasým.2016, 14:05

Bu konuda bir bilginiz var mý sadece bizde mi oluyor bu sorun?

@perpetua

perpetua
07.Kasým.2016, 14:33

@perpetua

Oyunun cikisindan once 1/7/2016'da baslatiyorlardi. Neden daha sonra 10/7/2016'ya cektiler bilemiyorum.

hknshr
07.Kasým.2016, 14:39
Su an icin:

Acc: 14
Agility: 12
Balance: 15
Pace: 16

gibi gorunuyor bana.

Çeviklik özelliðinden 3 týk düþmüþsün. Bence o kadar deðil abi. Topla dönüþleri kývraklýðý kötü bi oyuncu deðil lens. Tamam düþebilir ama senin dediðin gibi 15ten 12ye düþüþ biraz keskin. 13 veya 14 daha ideal çeviklik için. Diðerleri için aþaðý yukarý hemfikiriz.

bahadirkilic
07.Kasým.2016, 14:40

@perpetua

dostum yeni oyun kurarken ingiltere'yide eklersen aþaðýda baþlangýç ülkesini ilgiltere seç tarih olarak ama yöneteceðin takýmý Türkiyede ayarla bu þekilde 01.07 baþlarsýn

perpetua
07.Kasým.2016, 14:48
Çeviklik özelliðinden 3 týk düþmüþsün. Bence o kadar deðil abi. Topla dönüþleri kývraklýðý kötü bi oyuncu deðil lens. Tamam düþebilir ama senin dediðin gibi 15ten 12ye düþüþ biraz keskin. 13 veya 14 daha ideal çeviklik için. Diðerleri için aþaðý yukarý hemfikiriz.

Bana daha cok duz hat uzerinde hizlanan bir oyuncu izlenimini verdi.

perpetua
07.Kasým.2016, 14:52
dostum yeni oyun kurarken ingiltere'yide eklersen aþaðýda baþlangýç ülkesini ilgiltere seç tarih olarak ama yöneteceðin takýmý Türkiyede ayarla bu þekilde 01.07 baþlarsýn

Bu mumkun tabii ama sadece Turkiye secildiginde daha erken baslanmasi gerekli oyuna. SI'dan duzenlenmesini istedim.

hknshr
07.Kasým.2016, 16:04
Bana daha cok duz hat uzerinde hizlanan bir oyuncu izlenimini verdi.

Doðru gözlem abi ama dar alandaki manevralarýda çok iyi lensin. Özellikle penaltý yaptýrdýðý pozisyonlarda bunu görmek mümkün. Manu maçýnda 2 kiþi arasýndan çýkýþý, feyenoord maçýndaki pozisyonda kaleciyle karþý karþýya kalmadan yaptýðý manevralar aklýma gelen örnekler.

mpaker66
07.Kasým.2016, 18:10
Doðru gözlem abi ama dar alandaki manevralarýda çok iyi lensin. Özellikle penaltý yaptýrdýðý pozisyonlarda bunu görmek mümkün. Manu maçýnda 2 kiþi arasýndan çýkýþý, feyenoord maçýndaki pozisyonda kaleciyle karþý karþýya kalmadan yaptýðý manevralar aklýma gelen örnekler.
Kader Keita'ya benziyor tarzý. Onunda çevikliði düþüktü.

kapalicarsi
07.Kasým.2016, 23:16
Bu güncelleme ile yeni bir süper lig kariyeri açtým baya uðraþtým ama taktik ile galiba sonunda tutturdum þablonu
Maç motorunda iki yanlýþ dikkatimi çekti
1.si rakip kaleci top elindeyken cezasahasý dýþýna çýktý sarý kart gördü
2.si stoperim kornerden gelen topa kafa vurdu kaleciden yan fileye doðru gitti gibi geldi bana hakem golü vermedi,çizgi üzerine geri dönüncetop rakip stoper yaradana sýðýnýp kendiþ kalesine vurdu topu
bide Quaresmanýn kariyerinde avrupa þampiyonluðu gözükmüyor
http://i.hizliresim.com/dX1AWZ.png (http://hizliresim.com/dX1AWZ)

http://i.hizliresim.com/A39dEX.png (http://hizliresim.com/A39dEX)

http://i.hizliresim.com/40EvLQ.png (http://hizliresim.com/40EvLQ)

GicaHagi
08.Kasým.2016, 05:51
V2 yamasi ile oynuyorum ve lig keyifli geciyor baya cekismeli. Oldukca güzel bir yama olmus emeginize saglik.

perpetua
08.Kasým.2016, 14:50
Bu yama sonrasi buyuk kuluplerle diger kulupler arasindaki denge nasil?

1-2 sezon bitirmis olanlar varsa bu baslik altinda yorumlari okumak isterim. Bu yorumlara gore degisiklikleri veritabaninina yansitalim.

bahadirkilic
08.Kasým.2016, 15:56
Bu yama sonrasi buyuk kuluplerle diger kulupler arasindaki denge nasil?

1-2 sezon bitirmis olanlar varsa bu baslik altinda yorumlari okumak isterim. Bu yorumlara gore degisiklikleri veritabaninina yansitalim.

hocam ben bitirdim 1 sezon bence çok güzel bir yama olmuþ . Lig sýralamasý bu þekilde bitti ;
BJK
GS
FENER
KONYA
GENÇLER
TRABZON

aradaki farklarda çok deðildi . Futbolcularýn bonsersiz ve kontrat talepleride ölçülü olmuþ
Ellerine saðlýk ,keþke Ana sürümde böyle olsaydý sonuçta global bir oyun Ligin hakký bu bence .

perpetua
08.Kasým.2016, 16:33
hocam ben bitirdim 1 sezon bence çok güzel bir yama olmuþ . Lig sýralamasý bu þekilde bitti ;
BJK
GS
FENER
KONYA
GENÇLER
TRABZON

aradaki farklarda çok deðildi . Futbolcularýn bonsersiz ve kontrat talepleride ölçülü olmuþ
Ellerine saðlýk ,keþke Ana sürümde böyle olsaydý sonuçta global bir oyun Ligin hakký bu bence .

Ana surumde boyle olamadi maalesef cunku editor'e ancak oyun ciktiktan sonra ulasabildim.
Her yil mac motoru degistigi icin teknik direktor taktik tercihleri bazen onceden dusundugumuz/umdugumuz gibi islemiyor. Bu da lig sonuclarinda garip sonuclar ortaya cikartabiliyor.

Finansal konulardaki degisiklikleri zaten yansitacagiz ama ozellikle en cok merak ettigim ligdeki takimlarin ne kadar dengeli oldugu.

GicaHagi
08.Kasým.2016, 17:56
Ilk sezonu bitirdim siralama su sekilde oldu

Gs ile 81 puanla sampiyon oldum Bjk 69 puanla ikinci Fb 68 puanla ücüncü oldu. Puanlarimiz esit gidiyordu son haftalarda Bjk Fb düsüs yasadi. Eski serilerde hic böyle keyifli cekismeli olmuyordu lig benim kariyerlerimde. Lig siralamasi Bursa, Konya IBB, Trabzon seklinde devam ediyor.

5 büyük takimin kümeye düsmeme mücadelesi vermemesi güzel oldu eski serilerde illa ki ilk senemde ya FB ya Bjk yada Ts cok kötü isler cikariyorlardi.

Ilk sene kulüplerde para olmamasina ragmen kiralik olarak aldiklari oyuncular gayet kaliteliydi. Sacma transferle simdilik karsilasmadim bir sey haric. Fb Dick Advocaat ile yollari ayrilinca medyada Bilic, Zidane, Puel isimleri öne cikti ama gittiler Osman Özköylü'yü takimin basina getirdiler.

kapalicarsi
08.Kasým.2016, 18:03
Bende durum bu

http://i.hizliresim.com/vZOkyr.png (http://hizliresim.com/vZOkyr)

mpaker66
08.Kasým.2016, 18:36
Sanýrým gençlerbirliði oyuncularý biraz iyi yapýlmýþ ya da maç motoruna uygun taktikleri var

perpetua
08.Kasým.2016, 18:54
Sanýrým gençlerbirliði oyuncularý biraz iyi yapýlmýþ ya da maç motoruna uygun taktikleri var

Aslinda ligin kagit uzerinde zayif kadrolarindan bir tanesi.

mpaker66
08.Kasým.2016, 20:18
Aslinda ligin kagit uzerinde zayif kadrolarindan bir tanesi.
Bence de, hucümda (bence) 2. lig seviyesinde olan Serdar gürler ve Aydýn karabulut banko oynuyor. 2. ligden gelen Vedat oynuyor. Dediðim gibi demekki maç motoruna uygun bir taktik oynatýyor ibrahim üzülmez :)

serwan
08.Kasým.2016, 22:16
Esas önemli olan 2. 3. sezon ve sonrasý. Tabi bi de kulüplerin transfer durumlarý.
Oyunu hala almadým. Alýrsam bikaç sezon bu yama ile test edip gerekirse kendim de müdahalede bulunup öyle baþlayacaðým bizim lige.

@perpetua
abi bu kulüplerin kendi itibarlarýna uygun teknik adamlarla çalýþmasýný saðlamak mümkün mü? Yani 3 büyüklerin gidip saçmasapan td'ler ile çalýþmasýný engelleyemiyor muyuz?
baþkanlýk seçimlerini komple iptal edip mevcut baþkanlarý kulübün kalýcý sahibi gibi ayarlasak ve bunlarýn tercihlerini düzenlesek sorunu çözebilir miyiz?
Çünkü baþkan deðiþince kulübün bütün perspektifi deðiþebiliyor.

moveitson
09.Kasým.2016, 09:40
V3 çýkacak mý ona göre yeni oyuna baþlamayý düþünüyorum

hknshr
09.Kasým.2016, 10:47
Esas önemli olan 2. 3. sezon ve sonrasý. Tabi bi de kulüplerin transfer durumlarý.
Oyunu hala almadým. Alýrsam bikaç sezon bu yama ile test edip gerekirse kendim de müdahalede bulunup öyle baþlayacaðým bizim lige.

@perpetua
abi bu kulüplerin kendi itibarlarýna uygun teknik adamlarla çalýþmasýný saðlamak mümkün mü? Yani 3 büyüklerin gidip saçmasapan td'ler ile çalýþmasýný engelleyemiyor muyuz?
baþkanlýk seçimlerini komple iptal edip mevcut baþkanlarý kulübün kalýcý sahibi gibi ayarlasak ve bunlarýn tercihlerini düzenlesek sorunu çözebilir miyiz?
Çünkü baþkan deðiþince kulübün bütün perspektifi deðiþebiliyor.

Hocam bence baþkan tercihinden ziyade kýlüplerin kalýplaþmýþ kültürlerini veritabanýna enjekte etmek daha mantýklý. Böylelikle baþkanlar deðiþsede kulüp kültürü sabit olacaðý için çok küçük oynamalar olur oyun içinde.

hknshr
09.Kasým.2016, 11:34
Ömer abi þenol hocanýn veritabanýndaki diziliþ tercihi þu anki asimetrik 4141in tam tersi olmuþ durumda. Saðda q7'yi forvete yakýn solda sakatlanmadan caner veya þimdi adriano'yu orta sahayý güçlendirmek için kullanýyor. Yani sakatlýklarý görmezden gelirsek dmc merkez atiba mcr g. inler veya oðuzhan ml caner veya adriano amcl talisca amr q7. Ayrýca zorluk derecesi yüksek maçlarda merkezi 3lüyor savunma diziliþi 4141 olabilir. Sakatlýklardan ötürü son 1-2 maç amr q7 aml cenk veya aboubakar(raumdeuter) merkez atiba oðuzhan tolgay olarak maçlara baþlýyor. Ýkinci diziliþ tercihi 4123 olabilir. Bunlar kendi gözlemlerim. Senin fikrinide merak ettim.

RedJ
09.Kasým.2016, 14:38
Bu yama olsun orjinal sürüm olsun 3 büyüklerin teknik direktörleri normalde çok çok nadir takýmýn baþýna geçebilecek isimler oluyor. Bunu engellemenin yolu yok mu?

Gerçek hayatta takýmlar çok zor durumda deðilse yerli 2-3 isim hariç düþünmüyorlar bile ama oyunca 2.lig hocalarý bile 3 büyüklerin hocasý oluyor..

CanrY
09.Kasým.2016, 17:58
Ömer abi þenol hocanýn veritabanýndaki diziliþ tercihi þu anki asimetrik 4141in tam tersi olmuþ durumda. Saðda q7'yi forvete yakýn solda sakatlanmadan caner veya þimdi adriano'yu orta sahayý güçlendirmek için kullanýyor. Yani sakatlýklarý görmezden gelirsek dmc merkez atiba mcr g. inler veya oðuzhan ml caner veya adriano amcl talisca amr q7. Ayrýca zorluk derecesi yüksek maçlarda merkezi 3lüyor savunma diziliþi 4141 olabilir. Sakatlýklardan ötürü son 1-2 maç amr q7 aml cenk veya aboubakar(raumdeuter) merkez atiba oðuzhan tolgay olarak maçlara baþlýyor. Ýkinci diziliþ tercihi 4123 olabilir. Bunlar kendi gözlemlerim. Senin fikrinide merak ettim.
asimetrik diziliþe katýlýyorum, beþiktaþa karþý maç yaparken quaresmanýn kanadýna oynadým dün 1-0 gerideydim 4-1 kazandým :D

arrogancee
09.Kasým.2016, 23:53
Açýlýn amme hizmeti ayaðýnýza geldi :) Gidiþat nasýl oluyor diye Ýngiltere, Almanya, Fransa, Türkiye liglerini 4 sene oynattým. Türkiye liginin yýldan yýla ilk 6 sýrasýný paylaþýyorum.

Not: Ben herhangi bir takýmýn baþýnda deðildim, boþtaydým.

2016 – 2017
1-) Fenerbahçe
2-) Beþiktaþ
3-) Galatasaray
4-) Karabük
5-) Baþakþehir
6-) Trabzonspor

2017 – 2018
1-) Fenerbahçe
2-) Galatasaray
3-) Beþiktaþ
4-) Gençlerbirliði
5-) Konyaspor
6-) Baþakþehir

2018 – 2019
1-) Galatasaray
2-) Karabük
3-) Fenerbahçe
4-) Beþiktaþ
5-) Baþakþehir
6-) Antalyaspor

2019 – 2020
1-) Fenerbahçe
2-) Trabzonspor
3-) Beþiktaþ
4-) Galatasaray
5-) Konyaspor
6-) Antalyaspor

arrogancee
09.Kasým.2016, 23:56
@perpetua Chelsea, deneme amaçlý açtýðým tüm oyunlarda en fazla 4. olabiliyor. Nedense çok güçlü yapýlmamýþ gibi geldi bana. Güçlendirmek için repetution'ý artýrmam yeterli olur mu yoksa baþka þeyler de mi yapmam gerekir? Futbolcu güçlerine dokunmak yerine kulüpte birkaç oynama yapmak istiyorum.

RedJ
10.Kasým.2016, 00:02
Açýlan amme hizmeyi ayaðýnýza geldi :) Gidiþat nasýl oluyor diye Ýngiltere, Almanya, Fransa, Türkiye liglerini 4 sene oynattým. Türkiye liginin yýldan yýla ilk 6 sýrasýný paylaþýyorum.

2016 – 2017
1-) Fenerbahçe
2-) Beþiktaþ
3-) Galatasaray
4-) Karabük
5-) Baþakþehir
6-) Trabzonspor

2017 – 2018
1-) Fenerbahçe
2-) Galatasaray
3-) Beþiktaþ
4-) Gençlerbirliði
5-) Konyaspor
6-) Baþakþehir

2018 – 2019
1-) Galatasaray
2-) Karabük
3-) Fenerbahçe
4-) Beþiktaþ
5-) Baþakþehir
6-) Antalyaspor

2019 – 2020
1-) Fenerbahçe
2-) Trabzonspor
3-) Beþiktaþ
4-) Galatasaray
5-) Konyaspor
6-) Antalyaspor

Transfer durumlarý, teknik direktörler ve avrupa da ne durumdalar. Yani gerçeklik bu alanlarda da 4 yýl sonra nasýl.. Teþekkürler.

arrogancee
10.Kasým.2016, 00:13
Transfer durumlarý, teknik direktörler ve avrupa da ne durumdalar. Yani gerçeklik bu alanlarda da 4 yýl sonra nasýl.. Teþekkürler.

Teknik direktörler

Fenerbahçe: Mario Been
Galatasaray: Riekerink
Beþiktaþ: Ýrfan Buz
Trabzonspor: Okan Buruk

Transferler bence fena deðil. GS mesela Batshuayi'yi aldý, Emre Mor'u kiraladý. Fenerbahçe parasý yokken büyük takýmlardan genç oyuncu kiraladý gibi gibi...

Avrupa'da baþarýya gelince: UEFA Avrupa Ligi'nde son 16'dan ileri gidebilen yok :D Þ.liginde ise gruptan çýkabilen yok...

BaGa TaRKaN
10.Kasým.2016, 11:36
Teknik direktörler

Transferler bence fena deðil. GS mesela Batshuayi'yi aldý, Emre Mor'u kiraladý. Fenerbahçe parasý yokken büyük takýmlardan genç oyuncu kiraladý gibi gibi...

Avrupa'da baþarýya gelince: UEFA Avrupa Ligi'nde son 16'dan ileri gidebilen yok :D Þ.liginde ise gruptan çýkabilen yok...

O Kadar Gerçekçi Diyorsun Yani :D :zuhaha

serwan
10.Kasým.2016, 11:37
Teknik direktörler

zahmet olmazsa takýmlarýn topladýklarý puanlarý da yazmanýz mümkün mü?

arrogancee
10.Kasým.2016, 11:48
zahmet olmazsa takýmlarýn topladýklarý puanlarý da yazmanýz mümkün mü?

zahmet olmaz tabii ki ama bunu anca akþam eve gidince yapabilirim :)

perpetua
10.Kasým.2016, 17:46

Asimetrik dizilisin sabit bir dizilis degil, duruma gore diger asimetrik dizilise donecek sekilde oyunda kullanilmasi gerekli. Senol Gunes'in ikinci dizilisini de ML kullanan asimetrik dizilis olarak ayarlamak mumkun.

Defansif dizilis olarak su anda 44112DM girilmis durumda. Yani DM, DM, MR, ML, AMC.
Bu 4141 de olabilir bence.

Sakatliklardan dolayi gerceklesen dizilis degisimleri, eger kadro cok dengeli degilse, teknik direktorlerin ayarlanan dizilislerini ofsayt'a dusurmesi dogal. :)

Burada veritabanindaki hata Senol Gunes'in flexibility (esneklik) degerinin dusuk olmasi. Ihtiyac oldugunda farkli dizilisleri kullanan bir teknik direktor olarak yansitilmasi daha dogru olur bence.

perpetua
10.Kasým.2016, 17:53
Açýlan amme hizmeyi ayaðýnýza geldi :) Gidiþat nasýl oluyor diye Ýngiltere, Almanya, Fransa, Türkiye liglerini 4 sene oynattým. Türkiye liginin yýldan yýla ilk 6 sýrasýný paylaþýyorum.

2016 – 2017
1-) Fenerbahçe
2-) Beþiktaþ
3-) Galatasaray
4-) Karabük
5-) Baþakþehir
6-) Trabzonspor

2017 – 2018
1-) Fenerbahçe
2-) Galatasaray
3-) Beþiktaþ
4-) Gençlerbirliði
5-) Konyaspor
6-) Baþakþehir

2018 – 2019
1-) Galatasaray
2-) Karabük
3-) Fenerbahçe
4-) Beþiktaþ
5-) Baþakþehir
6-) Antalyaspor

2019 – 2020
1-) Fenerbahçe
2-) Trabzonspor
3-) Beþiktaþ
4-) Galatasaray
5-) Konyaspor
6-) Antalyaspor

Tesekkurler. Fenerbahce'nin ilk iki sezon transfer yap(a)madigi goz onunde bulundurulursa, iki sampiyonluk kazanilmasi muhtemelen kulubu rahatlatmistir.

Ilk sezondan sonra farkli teknik direktorlerin gorev almasiyla ilk sezon gorevde olan teknik direktorler icin yapilan taktik ayarlamalarin etkisi azalacaktir. Ayni mantigi veri tabaninda bosta olan teknik direktorler icin uygulamamiz gerekli.

Bir miktar duzenlemeyi de futbolcular uzerinden yaptigimizda her sey yerli yerine oturur (teorik olarak). Ozellikle takimlarin kat ettigi mesafeyi dusurme uzerinden bir planim var. Umarim tutar.

perpetua
10.Kasým.2016, 18:27
@perpetua Chelsea, deneme amaçlý açtýðým tüm oyunlarda en fazla 4. olabiliyor. Nedense çok güçlü yapýlmamýþ gibi geldi bana. Güçlendirmek için repetution'ý artýrmam yeterli olur mu yoksa baþka þeyler de mi yapmam gerekir? Futbolcu güçlerine dokunmak yerine kulüpte birkaç oynama yapmak istiyorum.

Acikcasi Ingiliz liginin veritabanina, Turkiye ligi kadar hakim degilim. Bu nedenle tam olarak hangi degisikligin istedigin etkiyi olusturacagina cabuk bir cevap vermem zor.

Takip ettigim kadariyla gercekte Conte'nin 523'u (DC DC DC WBR WBL MC MC AMR AML ST) andiran , kanat oyuncularinin ice girip kanat beklerinin ileriye ciktigi dizilisi Ingiliz takimlarini bir hayli zorluyor. Azpilicueta'nin bek degil stoper olarak oynamasi, kanatlarda Hazard ve Pedro'nun kanat degil ic olarak oynamasi icin verilmesi gereken rollerin kullanilmasi, Fabregas'in yuksek CA sahibi olup ilk gercekte Conte'nin taktigine uygun olmamasi gibi bir cok farkli sorun var Chelsea'de. Bunlari ufak bir kac degisiklik ile duzeltmek pek kolay olmayacaktir.

hknshr
10.Kasým.2016, 20:09
Ömer abi advocaat'ta 4231i benimsemiþ durumda. Veritabanýnda 4123 ilk tercih 4213 ikinci tercih. Ben editörden ilk tercihe 42DM31 geniþ alan, ikinciye 4123 girdim. Oyuncu rolü tercihlerinden çok yönlü beki kaldýrdým. Þimdiye kadar gs fb ts bjk baþakþehir güncellemiþ durumdayým. Geçen yýlda buna benzer biþey yapma düþüncem vardý yoðun iþ temposundan tamamlayamadým dosyayý. Hatýrlarsýn belki. Geçen yýldan farklý olarak td tercihleri daha yerinde girilmiþ dikkatimi bu çekti.

perpetua
10.Kasým.2016, 20:54
Ömer abi advocaat'ta 4231i benimsemiþ durumda. Veritabanýnda 4123 ilk tercih 4213 ikinci tercih. Ben editörden ilk tercihe 42DM31 geniþ alan, ikinciye 4123 girdim. Oyuncu rolü tercihlerinden çok yönlü beki kaldýrdým. Þimdiye kadar gs fb ts bjk baþakþehir güncellemiþ durumdayým. Geçen yýlda buna benzer biþey yapma düþüncem vardý yoðun iþ temposundan tamamlayamadým dosyayý. Hatýrlarsýn belki. Geçen yýldan farklý olarak td tercihleri daha yerinde girilmiþ dikkatimi bu çekti.

Sezon basladiktan sonra bir cok degisiklik yapma sansi bulduk bu sefer. :)
Veritabanini teslim etme ve degisiklik yapabilme son tarihlerine gore bu hep mumkun olmuyor.
Advocaat'in dizilisi 4213 olarak bize geldi. Ilk basta dokunmadik cunku Topal ve Ozan daha geride, Alper onde gibi kullaniyordu. Biz en son degisilik yaptigimizda orta sahada Topal, Souza, Ozan'i kullaniyordu.

Bu dizilislerin ne kadar degisken oldugunun en guzel gostergesi. Ozellikle Fatih Terim'in Galatasaray'daki son bir kac ayinda bu cok beligindi. Maclara dar bir 4132 ile baslayip, daha sonra Bruma'yi oyuna dahil ederek daha genis bir oyun oynuyordu. Dizilisi 4132 yapinca, Bruma bir kac ay icinde transfer listesine konuluyordu. Oyun hemen cikmadan once Mancini gelince bunu tabii siz hic gormemis oldunuz.

Takimlarin kadrolari belirli bir sisteme gore kurulmayinca, teknik direktorler her gittikleri takimda degisiklikler yapmak zorunda kaliyor.

arrogancee
10.Kasým.2016, 22:17
zahmet olmazsa takýmlarýn topladýklarý puanlarý da yazmanýz mümkün mü?aþaðýda paylaþýyorum.

2016 / 2017
1-) Fenerbahçe: 67
2-) Beþiktaþ: 63
3-) Galatasaray: 60
4-) Karabük: 57
5-) Baþakþehir: 54
6-) Trabzonspor: 53

2017 / 2018
1-) Fenerbahçe:76
2-) Galatasaray: 61
3-) Beþiktaþ: 59
4-) Gençlerbirliði: 55
5-) Konyaspor: 55
6-) Baþakþehir: 53

2018 / 2019
1-) Galatasaray: 73
2-) Karabük: 58
3-) Fenerbahçe: 58
4-) Beþiktaþ: 58
5-) Baþakþehir: 51
6-) Antalyaspor: 51

2019 / 2020
1-) Fenerbahçe: 73
2-) Trabzonspor: 64
3-) Beþiktaþ: 63
4-) Galatasaray: 56
6-) Antalyaspor: 52

serwan
10.Kasým.2016, 22:29
aþaðýda paylaþýyorum.

2016 / 2017
1-) Fenerbahçe: 67
2-) Beþiktaþ: 63
3-) Galatasaray: 60
4-) Karabük: 57
5-) Baþakþehir: 54
6-) Trabzonspor: 53

2017 / 2018
1-) Fenerbahçe:76
2-) Galatasaray: 61
3-) Beþiktaþ: 59
4-) Gençlerbirliði: 55
6-) Baþakþehir: 53

2018 / 2019
1-) Galatasaray: 73
2-) Karabük: 58
3-) Fenerbahçe: 58
4-) Beþiktaþ: 58
5-) Baþakþehir: 51
6-) Antalyaspor: 51

2019 / 2020
1-) Fenerbahçe: 73
2-) Trabzonspor: 64
3-) Beþiktaþ: 63
4-) Galatasaray: 56
6-) Antalyaspor: 52

Çok teþekkürler. Benim için hayal kýrýklýðý..

perpetua
10.Kasým.2016, 23:01
Çok teþekkürler. Benim için hayal kýrýklýðý..

Cok kotu degil bence.
Son 5 sezonda sadece 1 defa yaris 3 puan ve altinda fark ile bitti. Birinci ve ikinci takim arasinda iki defa 9 puan, bir defa 10 puan, bir defa da 5 puanlik fark oldu. Birinci ile ikinci arasinda ortalama puan farki 7.2 puan.

Galatasaray 10 puan farkla ligi kazandigi sezon, sondan bir onceki hafta Fenerbahce'ye kaybetti. Kazanabilse fark 16 olurdu.
Fenerbahce 9 puan farkla ligi kazandigi sezon son 5 macta 8 puan topladi. Bu kadar puan kaybetmese fark cok daha buyuk olurdu.
Galatasaray'in Hamzaoglu ile sampiyon oldugu sezon, son hafta sampiyonlugu garantiledikten sonra Rize beraberligi olmasa 5 puan fark ile sampiyon olurdu.
Gecen sezon Besiktas son hafta Konya'ya karsi yedek kadro ile kaybetmese fark 8 puan olurdu.

15 puanlik fark normal demiyorum. Ancak bu ligin altinin biraz zayiflamasiyla cozulebilecek bir sorun. En azindan siralamalarda cok buyuk anormallik yok gibi gorunuyor.

serwan
10.Kasým.2016, 23:13
Cok kotu degil bence.
Son 5 sezonda sadece 1 defa yaris 3 puan ve altinda fark ile bitti. Birinci ve ikinci takim arasinda iki defa 9 puan, bir defa 10 puan, bir defa da 5 puanlik fark oldu. Birinci ile ikinci arasinda ortalama puan farki 7.2 puan.

Galatasaray 10 puan farkla ligi kazandigi sezon, sondan bir onceki hafta Fenerbahce'ye kaybetti. Kazanabilse fark 16 olurdu.
Fenerbahce 9 puan farkla ligi kazandigi sezon son 5 macta 8 puan topladi. Bu kadar puan kaybetmese fark cok daha buyuk olurdu.
Galatasaray'in Hamzaoglu ile sampiyon oldugu sezon, son hafta sampiyonlugu garantiledikten sonra Rize beraberligi olmasa 5 puan fark ile sampiyon olurdu.
Gecen sezon Besiktas son hafta Konya'ya karsi yedek kadro ile kaybetmese fark 8 puan olurdu.

15 puanlik fark normal demiyorum. Ancak bu ligin altinin biraz zayiflamasiyla cozulebilecek bir sorun. En azindan siralamalarda cok buyuk anormallik yok gibi gorunuyor.

Puan farklarýndan ziyade þampiyonlarýn topladýðý puanlar az geldi. Tabi 15 puan fark da anormal. Alt taraf biraz zayýflatýlýrsa hem þampiyonun toplayacaðý puan bi miktar artar hem de ikinciyle fark kapanýr.

arrogancee
10.Kasým.2016, 23:43
almanya milli takýmýnýn kadrosunu gerçek isimlere döndürmek için yama mý gerekiyordu?

Edit: CanrY sað olsun yardýmcý oldu.

serwan
11.Kasým.2016, 19:13
@perpetua
abi bu dosyayý editörde açýp üzerinde oynama yapabilir miyiz? Ya da sen yakýn zamanda bi düzeltme düþünüyor musun bu yama için?

perpetua
12.Kasým.2016, 16:34
@perpetua
abi bu dosyayý editörde açýp üzerinde oynama yapabilir miyiz? Ya da sen yakýn zamanda bi düzeltme düþünüyor musun bu yama için?

Istedigin gibi yapabilirsin. Bunun ustune benim bir planim yok.
Ligin alt kismini kabaca indirip biraz test yapacagim ama o yayinlanabilecek bir yama olmaz.

moveitson
12.Kasým.2016, 18:14
1.sezonu bitirdim kýsýtlý kadroyla 2.olabildim

http://i.hizliresim.com/Wbloj4.jpg (http://hizliresim.com/Wbloj4)

http://i.hizliresim.com/QQkyjj.jpg (http://hizliresim.com/QQkyjj)

http://i.hizliresim.com/Wblod4.jpg (http://hizliresim.com/Wblod4)

kapalicarsi
12.Kasým.2016, 18:55
Ýlk sezonum sýralamasý
Beþiktaþ
Fenerbahçe
Trabzonspor
Galatasaray

Gayet güzel gidiyo ama Fenerbahçenin hocasý Osman Özköylü oldu:icon_eek:

Nocna Mora
12.Kasým.2016, 19:03
Karabük hocasý Tudor'un profili yapýlmalý. Çok baþarýlý bir teknik direktör. Oyunda bu etki olmadýgý icin Karabük averaj takýmýna dönüyor. Gerçekte öyle deðil.

kapalicarsi
13.Kasým.2016, 19:53
Gençlerbirliði 2. sezonda 18. sýraya demir attý kesin bilgii

balon
13.Kasým.2016, 23:58
Yama güzel olmuþ, eline saðlýk @perpetua. Yama öncesi son haftalarý gençleri denemeye ayýrmama raðmen 26 puan farkla þampiyon olmuþtum.

http://i.hizliresim.com/o0P9jR.png (http://hizliresim.com/o0P9jR)

Yamayý yükledikten sonra yeni oyunda rekabet atmasýna raðmen garip bir þekilde çok sakat vermeye baþladým. International duty'lerden bile 3-4 oyuncum sakat dönmeye baþladý. Bazý oyuncularda sürekli sakatlýk yaþamam da cabasý. Yönetimin staff bütçesini de az tutmasýna raðmen eli yüzü düzgün þöyle bir ekip kurdum

http://i.hizliresim.com/9g8EgZ.png (http://hizliresim.com/9g8EgZ)

Antreman seviyem ve antrenörler de sakatlýða mahal verecek düzeyde deðil. Bir fikri olan var mý? Ya da ayný sorunla karþýlaþan?

serwan
14.Kasým.2016, 14:09
@perpetua
Abi ben aradaki makasý korumak ve hatta biraz daha açmak için ilk 6'ya giren takýmlarýn ödüllerini editörden arttýrmaya çalýþtým ancak kurallarý test edince hata veriyor. Zamanýnýz varsa yardýmcý olmanýz mümkün mü?

hknshr
15.Kasým.2016, 14:44
Asimetrik dizilisin sabit bir dizilis degil, duruma gore diger asimetrik dizilise donecek sekilde oyunda kullanilmasi gerekli. Senol Gunes'in ikinci dizilisini de ML kullanan asimetrik dizilis olarak ayarlamak mumkun.

Defansif dizilis olarak su anda 44112DM girilmis durumda. Yani DM, DM, MR, ML, AMC.
Bu 4141 de olabilir bence.

Sakatliklardan dolayi gerceklesen dizilis degisimleri, eger kadro cok dengeli degilse, teknik direktorlerin ayarlanan dizilislerini ofsayt'a dusurmesi dogal. :)

Burada veritabanindaki hata Senol Gunes'in flexibility (esneklik) degerinin dusuk olmasi. Ihtiyac oldugunda farkli dizilisleri kullanan bir teknik direktor olarak yansitilmasi daha dogru olur bence.

Ömer abi þenol güneþ'in esneklik deðeri kaç olmalý sence? Bu sezon diziliþ çok deðiþken bjkde.

perpetua
15.Kasým.2016, 17:10
@perpetua
Abi ben aradaki makasý korumak ve hatta biraz daha açmak için ilk 6'ya giren takýmlarýn ödüllerini editörden arttýrmaya çalýþtým ancak kurallarý test edince hata veriyor. Zamanýnýz varsa yardýmcý olmanýz mümkün mü?

Emin degilim. Acikcasi editor'den lig kurallarini guncellemeyi denemedim. Bir inceleyip geri donerim.

perpetua
15.Kasým.2016, 17:10
Ömer abi þenol güneþ'in esneklik deðeri kaç olmalý sence? Bu sezon diziliþ çok deðiþken bjkde.

Ben 17 olarak dusundum.

Deza
15.Kasým.2016, 18:57
Iyi gunler.

Simdilik bir sorum olacak Ömer Abi´ye. Özel mesajdan ziyade burda sormak istiyorum ki herkes bilgilensin.

Sanirim hepimizin ortak istegi Türkiye liglerimizin cikan orijinal surumde 100% dogru yansitilmasi ve sorunsuz bir sekilde oyunda oynanabilmesi. Ayrica tum dunyada FM oyuncularin kariyerlerinde liglerimizin oyunda dogru gelisip ve dogru yansimasi da önemli diye dusunuyorum.
Bunun 100% sorunsuz ve dogru olmasi imkansiz birsey ama hedef herzaman ne kadar iyi ve dogru yapilabiliniyorsa ona ulasmak. Ve Türkiye arastirma ekibinin bunun icin gercekten calistigini ve caba sarf ettigini dusunuyorum. Birkac kucuk soruna/yanlisa kimse cok laf etmemeli(oyuncu özelliklerinde degerlindermeler gibi) ama liglerimizin oynanabilirligini etkileyen ve oynama zevkini azaltan birkac ciddi sorun var gibi. Ben oyuna henuz sahip degilim ama okuduklarimdan bunlari anliyorum. Kendim normalde FM serilerini subat/mart ayinda son yama ciktiktan sonra oynayan birisiyim her sene. Ve bu yil da öyle yapacagim, tam da simdi konustugumuz ve benzer sorunlardan dolayi. Yani oyunun orijinal cikis surumunde böyle yanlislarla karsilasmayi cok anormal bulmuyorum, yeter ki duzeltilsin ki zevkle oynayabilelim.

Merak ettigim sudur Ömer Abi. Gecmis senelerde de birkac buyuk sorunla karsilastik Türkiye ligleri oyuncusu olarak. Bunlari cogunlukla duzeltme imkaniniz oldu cikan yamalar ile(SI´nin duzeltmelere izin verdigi kadar ve yamalara ekledigi kadar). Simdi FM 2017´de yeniden liglerimizde oynama zevkini bozan birkac ciddi sorun var. Yaptiginiz duzeltmeler(kendi cikardiginiz yama) ve bundan sonra yapacaginiz duzletmeleri SI´nin cikaracagi resmi yamalara yansitabilecek misiniz? Ve esas son resmi yamadan sonra, yani mart ayinda, liglerimizi dogru yansitilmis, gercekci ve böyle ciddi sorunlar olmadan oynayabilecekmiyiz? Benim icin önemli olan budur aslinda.

Saygilarimla

lakin1907
15.Kasým.2016, 19:24
Bu yamadan sonra da takýmlar yine inanýlmaz sýkýntýlý bütçe konusunda. Borçlarýn faizi silindi ve daha uzun vadeye yayýldý demiþsiniz ama pek etki etmemiþ sanýrým. Fenerbahçe'yi aldýðýmýzda 0 transfer bütçesi ile karþýlaþýyoruz bunun üstüne de baþkan tanýnmýþ(pahalý) oyuncularla anlaþmayý bir baþarý kýstasý olarak koyuyor mesela.

hknshr
18.Kasým.2016, 22:18
Ben 17 olarak dusundum.

17 yüksek geldi abi gözüme bu yüzden yapay zeka tutarsýz davranabilir. Þenol güneþ tutarsýzlýktan deðilde sakatlýk, form durumu, yeni transferlerin uyumu vs. gibi kendi insiyatifi dýþýnda geliþen etkenlerden dolayý diziliþe tam karar veremedi. bu yüzden 15 olarak girdim flexibility özelliðini. Flexibility dediðimiz þey pazarlýk payý olarak çevirilen özellik yanlýþ bilmiyorsam.

perpetua
18.Kasým.2016, 22:27
17 yüksek geldi abi gözüme bu yüzden yapay zeka tutarsýz davranabilir. Þenol güneþ tutarsýzlýktan deðilde sakatlýk, form durumu, yeni transferlerin uyumu vs. gibi kendi insiyatifi dýþýnda geliþen etkenlerden dolayý diziliþe tam karar veremedi. bu yüzden 15 olarak girdim flexibility özelliðini. Flexibility dediðimiz þey pazarlýk payý olarak çevirilen özellik yanlýþ bilmiyorsam.

Pazarlik payi mi? Fessupanallah!

@Vieri

hknshr
18.Kasým.2016, 23:42
Pazarlik payi mi? Fessupanallah!

@Vieri

Haha baya bi çeviri hatasý olmuþ abi :) ayrýca bi kullanýcýyla þenol güneþ'in ilk diziliþ tercihini tartýþýrken querasma için mr oynuyor daha çok orta alanda kuruluma dahil oluyor gibi yorumlar yapmýþtýn. Analiz ettiðim ve beþiktaþý izlediðim kadarýyla bu yýl q7 tam olarak onu oynamýyor. Aslýnda quaresme ne tam orta saha sað kanat nede kanat forvet, ikisinin ortasý. Bu yýl þenol güneþ oyuncuyu amr oynatýyor bundan eminim. Birde þöyle bir tezatlýk var abi madem q7 senin dediðin gibi mr oynuyor o zaman veritabanýnda neden amr deðeri 20 mr deðeri 15?

ayz84
20.Kasým.2016, 22:49
http://i.hizliresim.com/PnEvEv.jpg

Perpetua biraz saçma deðilmi? Pttden çýkan adanasporun þampiyon olmasý:icon_smile:4

buarada ilk sezon sonucu bu

ilk gün yamasýný kulandým, yanlýþ birþeylermi var acaba?

BaGa TaRKaN
20.Kasým.2016, 23:13

Perpetua biraz saçma deðilmi? Pttden çýkan adanasporun þampiyon olmasý:icon_smile:4

Adana'mýz Coþmuþ Yahu :zuhaha

Ama Çetin Bir Lig Olmuþ Bence Keyifli ve Rekabet Son Maça Kadar Üst Düzeymiþ. Þampiyonluk Yarýþýndaki Takýmlarýn Birbirleriyle Mücadelesi Karþýlýklý Puan Kayýplarý Þeklinde Olduðunda Genelde Böyle Bir Tablo Çýkýyor Ortaya. Ama Adana'nýn Kaðýt Üstünde Zayýf Olmasýna Raðmen Üst Düzey Bir Performans Göstermesi Biraz Garip Olmuþ :D

Dennis Bergkamp
22.Kasým.2016, 14:38

Beta sürümündeki kariyerimde de ilk sene Adana þampiyon olmuþtu :) Sana özgü deðil :)

http://i.hizliresim.com/g2LR0R.png (http://hizliresim.com/g2LR0R)

abut
29.Kasým.2016, 19:40
Merhabalar oyuna yayýmladýðýnýz yama ile Eskiþehirsporu alarak baþladým. Ýlk sezon 2. olarak lige çýktým devam eden sezonda ligde 4. oldum ve yönetim 3. sezonun baþýnda 51 milyon TL transfer bütçesi verdi. Daha önceki serilerde þampiyonlukta bile bu kadar yüksek bütçe alamýyordum, acaba bu yama ile alakalý mý ? Yoksa mali yönetimimle mi alakalý. Teþekkür ederim

abut
08.Aralýk.2016, 13:54
Ek olarak alt yapýmdan her sene 150 PA üstü oyuncular çýktý. Tüm dünyayo ise 180 190 PA civarý oyuncular sardý önceki serilerde bu kadar yoðunlukta yüksek PA lý oyuncular çýkmýyordu. Yama ile baðlantýlý olabilir mi. Ýlginiz alakanýz için çok teþekkür ederim

lakin1907
08.Aralýk.2016, 14:05
@Perpetua

Yayýnladýðýnýz çýkýþ günü veritabanýnýn son haliyle Fenerbahçe ile bir kariyer açtým, sezon baþýnda 7.5m Euro'ya Neustadter'i devre arasýnda da toplam 2.5m euro'ya RvP ve Emenikeyi sattým. Sezonu 4. bitirdim ve son maçý yaptýðýmda 7.5m euro transfer bütçem ve 22.5 m euro maaþ bütçem vardý. Tam yeni sezona yýldýz transferlerle baþlayayým derken haziranýn ortalarýna doðru yeni sözleþme imzaladýk ve transfer bütçem 0'a çekildi, maaþ bütçem de 11m Euro'ya indi. Þimdi free transferleri bile yapamýyorum (imza parasýný karþýlayamadýðýmdan). Transfer bütçesi talep bile edemiyorum, maaþ bütçesi talebimi ise geri çeviriyor yönetim.

Bu ne kadar gerçekçi? Ýnce eleyip sýk dokuyup 2017-2018 sezonuna yatýrým için tüm yýldýzlarýmý sattýðým kariyeri bu saçmalýklar yüzünden býrakmak zorunda kaldým.

excaliburuA
09.Aralýk.2016, 01:47
Alt takýmlarda hak ettikleri deðerlerin çok üzerinde almýþ oyuncular var. (Edgar Silva, Makoun, Samba Sow gibi) bunlarýn profilini düþürürseniz lig çok daha gerçekçi oluyor. 4-5 sezon denedim son derece gerçeðe yakýn sonuçlar çýktý.

perpetua
13.Aralýk.2016, 22:26
Merhabalar oyuna yayýmladýðýnýz yama ile Eskiþehirsporu alarak baþladým. Ýlk sezon 2. olarak lige çýktým devam eden sezonda ligde 4. oldum ve yönetim 3. sezonun baþýnda 51 milyon TL transfer bütçesi verdi. Daha önceki serilerde þampiyonlukta bile bu kadar yüksek bütçe alamýyordum, acaba bu yama ile alakalý mý ? Yoksa mali yönetimimle mi alakalý. Teþekkür ederim
Sanmiyorum.

Ek olarak alt yapýmdan her sene 150 PA üstü oyuncular çýktý. Tüm dünyayo ise 180 190 PA civarý oyuncular sardý önceki serilerde bu kadar yoðunlukta yüksek PA lý oyuncular çýkmýyordu. Yama ile baðlantýlý olabilir mi. Ýlginiz alakanýz için çok teþekkür ederim
Kesinlikle yama ile ilgisi yok. Farkli bir yama daha indirip iki yamayi beraber kullanmadigindan eminmisin?

clark_oliver
13.Aralýk.2016, 23:43
Perpetua hocam selamlar sizin yapmýþ olduðunuz yama ile forumda bulunan

Turkish Super Patch 17 By Affluence (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=125602&page=2)
http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=125602&page=2

bu yamayý ortak kullansam kariyerimin ilerleyen zamanlarýnda çakýþma alýrmýyým ?

sizin yamanýz sadece databese deðiþikliðini içeriyor deðil mi ?

perpetua
14.Aralýk.2016, 01:13
Perpetua hocam selamlar sizin yapmýþ olduðunuz yama ile forumda bulunan

Turkish Super Patch 17 By Affluence (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=125602&page=2)

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=125602&page=2

bu yamayý ortak kullansam kariyerimin ilerleyen zamanlarýnda çakýþma alýrmýyým ?

sizin yamanýz sadece databese deðiþikliðini içeriyor deðil mi ?

Evet bu yama sadece veri tabani degisiklikleri. Lig kurallarina dokunmadim.

abut
14.Aralýk.2016, 10:52
Baþka yama kullanmýyorum, demekki öyle denk geldi. Ýlginiz ve cevabýnýz için teþekkür ederim.

Deza
14.Aralýk.2016, 21:18
Selamlar

Biliyorsunuz bugun SI resmi 17.2.0 yamasini yayina sundu. Steam'e girdiginizde oyun kendini guncelleyecektir. Degisiklik listesine göz attim. Turkiye ile ilgili bir degisiklik/duzeltme yok. Merak ettigim sudur; Arastirma ekibinin ve Perpetua(Ömer abi) nin yaptigi duzeltmeler neden yok? Bu duzeltmelerin yansimasi bir veritabani yenilemesi iceren bir yamayi beklemesi mi gerek? Yani kis transfer dönemimden sonra subat sonu veya mart basi cikan yamayi? Ömer abi nin yaptigi ve yapacagi duzeltmeler cok buyuk önem tasiyordu Turkiye liglerinin gercekci bir sekilde oynanabilir olmasi acisindan. Özellikle ligde guc dengesi acisindan ve kuluplerin mali durumlari ile ilgili.
Ömer abi bizleri bilgilendirirsen sevinirim.

saygilarimla

clark_oliver
15.Aralýk.2016, 13:34
Perpetua ( Ömer ) Hocam Selamlar ;
Deza arkadaþýn yazdýklarýný bende merak ediyorum gerçekten ekip olarak emek sarf ediyorsunuz. Yamanýz eksik kalmýþ yada yetiþmemiþ olabilir neden Fm yapýmcýlarý Türkiye ligine önem vermiyor ? O kadar kiþide oyunu orjinal alýyor halbu ki. Yoksa yaptýðýnýz yamayý tam eksiksiz olduktan sonra mý Fm yapýmcýlarýna göndermeyi düþünüyorsunuz ? Bu konuda bize aydýnlatýcý bilgi verirseniz çok iyi olur. Fm oyunundaki hatalar çok can sýkýyor artýk damara dayandý, bu konu hakkýnda Steam da bir kullanýcý oyun hakkýndaki inceleme hakkýnda resmen içini dökmüþ okumadýysanýz göz atmanýzý þiddetle tavsiye ederim.

http://steamcommunity.com/id/justicia11/recommended/

perpetua
15.Aralýk.2016, 13:39
Selamlar

Biliyorsunuz bugun SI resmi 17.2.0 yamasini yayina sundu. Steam'e girdiginizde oyun kendini guncelleyecektir. Degisiklik listesine göz attim. Turkiye ile ilgili bir degisiklik/duzeltme yok. Merak ettigim sudur; Arastirma ekibinin ve Perpetua(Ömer abi) nin yaptigi duzeltmeler neden yok? Bu duzeltmelerin yansimasi bir veritabani yenilemesi iceren bir yamayi beklemesi mi gerek? Yani kis transfer dönemimden sonra subat sonu veya mart basi cikan yamayi? Ömer abi nin yaptigi ve yapacagi duzeltmeler cok buyuk önem tasiyordu Turkiye liglerinin gercekci bir sekilde oynanabilir olmasi acisindan. Özellikle ligde guc dengesi acisindan ve kuluplerin mali durumlari ile ilgili.
Ömer abi bizleri bilgilendirirsen sevinirim.

saygilarimla

Yamada veri tabaninda guncelleme yapilmadi.
Ocak ayi sonunda teslim edecegimiz veri tabanina bu duzeltmeler yansimis olacak.

arrogancee
15.Aralýk.2016, 13:52
Ocak ayi sonunda teslim edecegimiz veri tabanina bu duzeltmeler yansimis olacak.

Yamayý denediniz mi? Daha mý iyi olmuþ yoksa daha mý kötü diye soracaktým.

perpetua
15.Aralýk.2016, 13:55
Yamayý denediniz mi? Daha mý iyi olmuþ yoksa daha mý kötü diye soracaktým.

Henuz denemedim.

aniltorres9
15.Aralýk.2016, 18:17

Oyunu adam gibi oynamak için her sene Þubat ayýný beklemek zorunda mýyýz?

emreyavuz61
15.Aralýk.2016, 18:36
17.2 ile güzelim oyunu mahvettiler. Her maç deli gibi gol oluyor. 17.1.2 çok daha iyiydi. Keþke yemi kariyer açarken 17.1.2 mi 17.2 mi diye database sorsa. Çünki oyuna ara vermeyi gerektirecek kadar sýkýntýlý yeni güncelleme.

Edit:takýma deli gibi savunma antrenmaný yükledim 1 ay boyunca ara ara yüksek ara ara cok yüksek. Sonraki 2-3 haftalýk periyotta sýkýþýk maç trafiðinde genel antrenmaný kaldýrýp 3 gün maç antrenamný verdim savunma. 7 maç gol yememe serisi yakaladýk.

Ayrýca yeni güncellemede maç motoruyls ilgili en çok dikkatimi çekem þey ; her maç ortalama 2-3 þut savunmaya çarpýp yön deðiþtiriyor. Bazýlarý kaleyede yöneliyo kaleci kontrbiyede kalýyor.

Deza
15.Aralýk.2016, 21:01

Ozaman tahmin ettigim gibiymis. Yapacaginiz degisikliklerle ve duzenlemelerle liglerimizin cok daha iyi ve gercekci bir duruma geleceginden eminim. Kolay gelsin :)

Oyunu adam gibi oynamak için her sene Þubat ayýný beklemek zorunda mýyýz?

Ben sahsen FM´i hicbir zaman ilk ciktigina oynamiyorum, en azindan uzun bir kariyer amacli. Genellikle SI´dan gelecek son resmi yamayi bekliyorum. Onunla birlikte oyun en iyi durumuna ulasiyor.

CanrY
15.Aralýk.2016, 23:24
Sanki 17.2 ile oyun önceki sürümle ayný stabilitede deðil daha takýlýyor gibi ve ben de helveticalite temasý çýkana kadar ara verecem oyuna :D

HTC 10 cihazýmdan Tapatalk kullanýlarak gönderildi

tayfoo
18.Aralýk.2016, 11:02
Selamlar herkese, Beþiktaþ ile oynuyorum, orta halli ve zayýf anadolu takýmlarý kendi sahamda yenik duruma düþtükten sonra, taktiksel olarak mesela 4-5-1 oynuyorlarsa, neredeyse bütün maç o taktiði deðiþtirmiyorlar, kazanmak için oyuncu deðiþikliði dýþýnda hamle yapmýyorlar. Bunun sebebi nedir bilen varsa ?

serwan
03.Ocak.2017, 15:12
@perpetua
editörden süper ligin sýralamaya baðlý ödüllerinde deðiþiklik yapmak istedim fakat oyuna yansýmýyor. fmrte ile deneyeyim dedim onda da yabancý liglerde bu menü çýkarken süper ligde çýkmýyor. nasýl müdahale edebilirim bu ödüllere fikriniz var mý? yukarý ile aþaðý arasýndaki makasý açmak için yapacaðým bunu.

perpetua
03.Ocak.2017, 18:50
@perpetua
editörden süper ligin sýralamaya baðlý ödüllerinde deðiþiklik yapmak istedim fakat oyuna yansýmýyor. fmrte ile deneyeyim dedim onda da yabancý liglerde bu menü çýkarken süper ligde çýkmýyor. nasýl müdahale edebilirim bu ödüllere fikriniz var mý? yukarý ile aþaðý arasýndaki makasý açmak için yapacaðým bunu.

Turkiye lignde para odulleri FM sistemi ile degil, Turkiye'nin dagitim sistemine gore dagitildigi icin degisiklik yapman mumkun degil.
Ancak lig kurallarini yeniden yaratarak yapabilirsin.

serwan
03.Ocak.2017, 19:29
Turkiye lignde para odulleri FM sistemi ile degil, Turkiye'nin dagitim sistemine gore dagitildigi icin degisiklik yapman mumkun degil.
Ancak lig kurallarini yeniden yaratarak yapabilirsin.

Abi biraz kasýp yaptým. Editör test sýrasýnda hata verdi ancak oyunda benim girdiðim ödüller gözüküyor. 2 sezon test ettim oyun içinde sýkýntý olmadý. Bu þekilde kalsa bi sorun olur mu?

perpetua
03.Ocak.2017, 20:09
Abi biraz kasýp yaptým. Editör test sýrasýnda hata verdi ancak oyunda benim girdiðim ödüller gözüküyor. 2 sezon test ettim oyun içinde sýkýntý olmadý. Bu þekilde kalsa bi sorun olur mu?

Bilmiyorum.

Bizim dagitim sistemi oyuna farkli kodlanmis durumda.
Sampiyon takimlara yapilan odemeleri bozmadiysan sorun olmaz herhalde.

Alicanfmfan
15.Þubat.2017, 01:35
Her sene Þubat yamasý çýkýyordu, Kýþ transfeleri. Bu sürümde Þubat'ýn hangi günü çýkacak bilginiz var mý ?

kapalicarsi
16.Þubat.2017, 17:12
Çin ligini bekliyoruz ya güncelleme için fena tutuluyorum adamlara

perpetua
17.Þubat.2017, 00:11
Her sene Þubat yamasý çýkýyordu, Kýþ transfeleri. Bu sürümde Þubat'ýn hangi günü çýkacak bilginiz var mý ?

Subat sonu veya Mart basi. Her yil oldugu gibi. :)

Cengo
18.Þubat.2017, 01:02
Çin ligini bekliyoruz ya güncelleme için fena tutuluyorum adamlara

Bence çok mantýklý. Niye dersen 28 Þubat'ta Çin Ligi transfer sezonu bitiyor. Baþka da önemli bir lig kalmýyor.

Sonrasýnda kalanlardan en önemlileri de Polonya (1 Mart), Slovakya (1 Mart), Estonya (2 Mart), Ukrayna (3 Mart).

Siz olsanýz beklemez misiniz? Bence 3 Mart'taki son verileri de alýp 1-2 günlük test sonucunda 6 Mart sabahý çýkartsalar yeridir. Hiç bir bilgim yok, kiþisel kanaatimi söylüyorum.

3842
18.Þubat.2017, 02:40
Bence çok mantýklý. Niye dersen 28 Þubat'ta Çin Ligi transfer sezonu bitiyor. Baþka da önemli bir lig kalmýyor.

Sonrasýnda kalanlardan en önemlileri de Polonya (1 Mart), Slovakya (1 Mart), Estonya (2 Mart), Ukrayna (3 Mart).

Siz olsanýz beklemez misiniz? Bence 3 Mart'taki son verileri de alýp 1-2 günlük test sonucunda 6 Mart sabahý çýkartsalar yeridir. Hiç bir bilgim yok, kiþisel kanaatimi söylüyorum.

Ben olsam beklemem.

Kiþisel kanaatim Þubat baþýnda bir kýþ güncellemesi çýkarýp, Mart ayýnýn ilk haftasý daha küçük bahsettiðin liglerin transferlerini de kapsayan bir güncelleme çýkarmanýn çok da zor olmayacaðý. :) Bu oyunu oynayanlarýn çoðunluðu (hatta belki de neredeyse tamamý) Ocak ayýnda transferlerini tamamlayan ligleri oynuyorlar.

Ha deniyorsa ki 1 ayýn transferlerini Þubat'ýn ilk günlerine yetiþtiremiyoruz, o zaman Þubat'ýn 8. gününe yetiþtirsinler, o da olmuyorsa zaten yanlýþ insanlarla veya metotlarla çalýþýyorlardýr. :)

serwan
18.Þubat.2017, 08:36
Bence transfer güncellemesi olayýndan komple vazgeçilmeli. Devre arasý gelen adamýn sezon baþýndan itibaren takýmda olmasý zaten saçma. Oyunun mantýðýna da ters. Siz oyunu kurduðunuz an itibari ile zaten yeni bir gelecek yaratmýþ oluyorsunuz sanal ortamda.

cklnc
18.Þubat.2017, 13:37
Ben olsam beklemem.

Kiþisel kanaatim Þubat baþýnda bir kýþ güncellemesi çýkarýp, Mart ayýnýn ilk haftasý daha küçük bahsettiðin liglerin transferlerini de kapsayan bir güncelleme çýkarmanýn çok da zor olmayacaðý. :) Bu oyunu oynayanlarýn çoðunluðu (hatta belki de neredeyse tamamý) Ocak ayýnda transferlerini tamamlayan ligleri oynuyorlar.

Ha deniyorsa ki 1 ayýn transferlerini Þubat'ýn ilk günlerine yetiþtiremiyoruz, o zaman Þubat'ýn 8. gününe yetiþtirsinler, o da olmuyorsa zaten yanlýþ insanlarla veya metotlarla çalýþýyorlardýr. :)

Bence sürekli güncelleme çýkarýlacaðýna az ve öz çýksýn daha iyi.

perpetua
18.Þubat.2017, 14:28
Beklemenin Cin ile alakasi yok.

Veri tabani Subat'in ilk haftasi SI'a gidiyor (genelde ayin 5'i veya 6'si).
Yaklasik 1 hafta sonra yeni veri tabani ile oyun test edilmeye baslaniyor (ayin 12-13'u oldu).
Bir hafta sure ile test sirasinda goze carpan hatalar raporlaniyor (ayin 19-20'si oldu).
Bir sonraki hafta raporlanan hatalarin duzeltilmesi bitiriliyor ve yama cikisa hazirlaniyor (ayin 26-27'si oldu).

Bu arada gerceklesen transferler raporlanmaya ve duzeltilmeye devam ediliyor. Yani ozellikle Cin'in veya Rusya'nin transfer doneminin bitmesi beklenmiyor. Eger beklense veri tabanlari SI'a Subat sonunda teslim edilir ve guncelleme Mart sonu/Nisan basi gibi cikardi.

Mart basi ithimalinin konusulmasinin nedeni de herhangi bir nedenle test veya duzeltme surecinin uzamasi ve Subat sonu icin soz verilmesine ragmen bu zamanda cikartilamamasi.

kapalicarsi
18.Þubat.2017, 19:24
Bi laf attým ortaya forum hareketlendi :))

perpetua
19.Þubat.2017, 14:18
Herkes yama icin beklemede. :)

Bohater
20.Þubat.2017, 12:01
Benim en çok merak ettiðim konu oyundaki hangi wonderkid adayý oyuncularda PA'larýnda artýþ olacaðý

BaGa TaRKaN
21.Þubat.2017, 14:49
Benim en çok merak ettiðim konu oyundaki hangi wonderkid adayý oyuncularda PA'larýnda artýþ olacaðý

Çok Ahým Þahým Bir Artýþ Olmaz. Fazla Beklentiye Girmemenizi Tavsiye Ederim.

CanrY
22.Þubat.2017, 00:56
bu portekizli gözlemciler niye bu kadar þiþiriyor oyuncularý, atýyorum fejsa benficada 2 yýl önce as olmayan sýradan bir ortasahayken gecen sene biraz performans gösterdi diye alayýný 17 18 yapmýþlar zira genç oyuncular da bana þiþik geliyor, bizde burak bi gol kralý oldu da burada adam doðruyodular niye bitiriciliði 18 vs diye :D

byvirus
22.Þubat.2017, 02:06
O zaman sans diyecegim cunku test oyunlarimda 4-3 biten maclar bile vardi.

17.0 sürümünde o sorun bendede vardý ne kadar iyi oynarsam oynuyum 1 golden fazla atamýyordum ve genelde hep son dakikalarda gol yiyordum ama yeni sürümle birlikte sorun düzeldi.

Cengo
22.Þubat.2017, 06:57
Yamanýn çýkýþý ile birlikte 3421 taktiði paylaþmayý planlýyorum. Ýlk hazýrlýk maçýnda 711 isabetli pas yapmýþým.

Gerçekten Fenerbahçe'nin bu kadrosu ile oynamak iþkence :(

marlo41
22.Þubat.2017, 10:10
Büyük takýmlarýn teknik direktör döngüsü ve beklerin her topunun rakip kaleciyi bulmasý harici dikkatimi çeken büyük sýkýntý yok oyunda. Ýnþallah yama yapacaðýz diye düzgün yerleri de bozmaz SI.

Bohater
22.Þubat.2017, 18:14
Çok Ahým Þahým Bir Artýþ Olmaz. Fazla Beklentiye Girmemenizi Tavsiye Ederim.

Oyuncudan oyuncuya göre farklýlýk gösterir bu durum diye düþünüyorum

acaipbigol
22.Þubat.2017, 19:24
Bence transfer güncellemesi olayýndan komple vazgeçilmeli. Devre arasý gelen adamýn sezon baþýndan itibaren takýmda olmasý zaten saçma. Oyunun mantýðýna da ters. Siz oyunu kurduðunuz an itibari ile zaten yeni bir gelecek yaratmýþ oluyorsunuz sanal ortamda.

þimdi hamitle oynamak zevkli olmuyo ama gsde:icon_surprised:

lionslaw
22.Þubat.2017, 23:01
Yýllardýr FM oynayan biri olarak þunu hep merak ettim: Neden SI transferleri oyunun devre arasýnda ekleme seçeneðini oyuncuya sunmaz çok merak ediyorum. Çok mu zor yani bunu yapmak ?

perpetua
23.Þubat.2017, 17:40
Yýllardýr FM oynayan biri olarak þunu hep merak ettim: Neden SI transferleri oyunun devre arasýnda ekleme seçeneðini oyuncuya sunmaz çok merak ediyorum. Çok mu zor yani bunu yapmak ?

Soyle bir ornek vereyim.
Caner Erkin sezon basladiktan sonra sakatlandi ve muhtemelen sezonun buyuk bir kismini kaciracak.
Bu nedenle Besiktas'in sol bek rotasyonu daraldi ve devre arasinda bu zaafi kapatmak icin transfer yapildi.
Tosic'i sol bek alternatifi olarak dusunerek, Rhodolfo'nun da dususu goz onunde tutularak Mitrovic transfer edildi. Ayrica Ersan takviyesi de yapildi.
Eger oyunda Caner bu sakatligi yasamazsa, belki de Mitrovic transferine gerek kalmayacak. Ersan da gelmeyecek.
Ama transfer onceden belirlendigi zaman hem Caner saglikli, hem de Mitrovic takimda olacak. Hatta belki Rhodolfo o dususu yasamayacak ve Mitrovic'e ihtiyac olmayacak.

Oyun icinde uzun sureli sakatlanan oyuncu Caner degil de Cenk olsa, Besiktas muhtemelen forvet takviyesi yapmak isteyecektir.
Ama Cenk'in yerine oyuncu almak yerine transfer butcesi Mitrovic'e harcanmis olacak.

Bu durumda futbolcularin sakatliklarini da gercekteki gibi oyuna yansitmak zorunda kaliyorsun.
Caner'in sakatligini onlemek icin ne yaparsan yap, istersen pamuklara sarip surekli yedek kulubesinde oturt, engelleyemiyorsun.

Yani gercekci yapayim derken, oyun gercekciligi kaybedilebilir.

Ancak eger devre arasinda guncellenmis ozellik ve kalite degerleriyle, takimlarin kadrolari sezon basindaki gibi olsun dersen, bence bu daha guzel bir secenek olur.

rcrdnh
24.Þubat.2017, 11:49
celticli dembele nin potansiyeli -8

ve þubat yamasýnda muhtemelen -9 hatta -95 bile olabilir diye tahmin ediyorum

Bohater
26.Þubat.2017, 21:01
Forumdaki üstadlarýmýz Harry Kane'nin mevcut formu ile ilgili ne düþünüyorlar merak ediyorum, resmi güncellemeyle birlikte CA ve PA'sýnda artýþ görebilir miyiz?

kapalicarsi
26.Þubat.2017, 22:35
Nacizane Türkiye profil beklentilerim

Tosic zihinsel +
Quaresma takým oyunu +
Fabri komple +
Lens komple +
Bruma komple +
Sneijder -
Eren Derdiyok +
Rvp radikal bi -
Volkan Demirel -
Gökhan Ýnler -

Matteo Ferrari
27.Þubat.2017, 12:43
Soyle bir ornek vereyim.
Caner Erkin sezon basladiktan sonra sakatlandi ve muhtemelen sezonun buyuk bir kismini kaciracak.
Bu nedenle Besiktas'in sol bek rotasyonu daraldi ve devre arasinda bu zaafi kapatmak icin transfer yapildi.
Tosic'i sol bek alternatifi olarak dusunerek, Rhodolfo'nun da dususu goz onunde tutularak Mitrovic transfer edildi. Ayrica Ersan takviyesi de yapildi.
Eger oyunda Caner bu sakatligi yasamazsa, belki de Mitrovic transferine gerek kalmayacak. Ersan da gelmeyecek.
Ama transfer onceden belirlendigi zaman hem Caner saglikli, hem de Mitrovic takimda olacak. Hatta belki Rhodolfo o dususu yasamayacak ve Mitrovic'e ihtiyac olmayacak.

Oyun icinde uzun sureli sakatlanan oyuncu Caner degil de Cenk olsa, Besiktas muhtemelen forvet takviyesi yapmak isteyecektir.
Ama Cenk'in yerine oyuncu almak yerine transfer butcesi Mitrovic'e harcanmis olacak.

Bu durumda futbolcularin sakatliklarini da gercekteki gibi oyuna yansitmak zorunda kaliyorsun.
Caner'in sakatligini onlemek icin ne yaparsan yap, istersen pamuklara sarip surekli yedek kulubesinde oturt, engelleyemiyorsun.

Yani gercekci yapayim derken, oyun gercekciligi kaybedilebilir.

Ancak eger devre arasinda guncellenmis ozellik ve kalite degerleriyle, takimlarin kadrolari sezon basindaki gibi olsun dersen, bence bu daha guzel bir secenek olur.

Caner demiþken opsiyon olmasýna raðmen kendisi transfer olmak istemiyor Beþiktaþ'a. Ancak gerçekteki hali malumunuz. Bu güncellemeyle birlikte bu duruma el atýlmýþ olacak mý?

kapalicarsi
28.Þubat.2017, 14:02
Güncelleme gelsin artýk kriz geçiricem az kaldý

IlGiurista
28.Þubat.2017, 14:28
Resmi güncelleme bir hafta içerisinde gelir herhâlde.

ozan42
28.Þubat.2017, 16:29
Kaç gündür foruma bakýp hayal kýrýklýðýyla çýkýyorum.Bir türlü yayýnlayamadýlar þu güncellemeyi.

Adana Demirspor
01.Mart.2017, 02:09
Bence en geç Cuma günü çýkacaktýr.

Hafta sonu bol FM'li geçer,herkes yeni kariyerine baþlar.

GicaHagi
01.Mart.2017, 19:12
http://www.footballmanager.com/news/football-manager-update-2017

Haydi hayirli olsun güncelleme geldi

lionslaw
01.Mart.2017, 19:30
Editöre neden gelmedi ????

lionslaw
01.Mart.2017, 19:33
Dediðim anda o da düþtü

Bohater
01.Mart.2017, 19:33
Genine scout ne zaman çýkar acaba?

rcrdnh
01.Mart.2017, 20:16
editörde güncelleme yapmasýna raðmen sorun var hala, potansiyele göre filtreleme vs yapmýyor

Mkocyegit
02.Aðustos.2017, 02:31
araþtýrmacý alýmý olucak mý acaba?