PDA

View Full Version : 4231 Sorunsalı

hknshr
24.Kasım.2016, 10:44
Arkadaşlar öncelikle merhaba.
Bu başlığı açma amacım kim 4231i nasıl kullanıyor, direkt paslarlamı yoksa topa sahip olarakmı, savunma problemi yaşayan varmı, varsa neden problem yaşıyor, günümüzde reel futbolda kullanılan en güncel 4231 dizilişi oyuna tam olarak nasıl yansıtılabilir sorularına yanıt bulabilmek için. Tamam dizilişin adı 4231 söylemesi çok basit ama özellikle oyunda ucu çok açık bi kavram. 4411, 4411(2dm), 4231(2dm-amr-amc-aml), 4213(2dm-mc-amr-aml), 4231(2dm-mr-mc-ml) hatta düz 451 bile ortalama pozisyon tahtasında 4231 gibi görülebilir. Ama oyunu oynayanların en çok kullandığı versiyon 2 merkez orta saha ve 3 ofansif orta saha kullanılanı dersem yanlış olmaz heralde. Perpetua ömer abi zamanında bi başlıkta yine 4231le alakalı birçok faydalı şey yazmıştı 4231 nasıl çıktı, çıkış amacı neydi, kullanılan oyuncu profilleri nasıldı vs. vs. Yine bu tarz bir başlık olursa özellikle mc-mc-amr-amc-aml kullanılan versiyonda savunma problemi yaşayan arkadaşlara azda olsa yardımcı olabiliriz.
Herkese teşekkürler iyi oyunlar.

metinoktay
24.Kasım.2016, 13:16
Kendi taktiğimden yola çıkarak anlatayım, Denizlispor ile ilk yıl ptt'de kiralık serbest transferler ile bu taktik dizilişi ile oynadım, çeşitli denemeler ile en iyi bunda sonuç aldım çünkü, ilk yarı 5. sırada bitirmiştim, daha sonra iyice düzenleyerek 2. olarak ligi bitirdim ve neredeyse aynı takım ile ve ekstra kiralık iyi oyuncular ile 2. sezonumda ve ilk süper lig yılında şampiyon oldum. Bunları taktiği nasıl faydalı kullandığımı anlatmak için yaptım, şöyle ki;

Bekleri sürekli ileri çıkıp orta yapan özellikte kullandım ki o türde top sürebilen ve orta yapabilen bekleri aldım veya kiraladım. Defansları hızlı ve güçlü oyuncular olarak kiraladım biri toplayıcı diğeri standart özellikte kullanıldı. İkili orta sahada biri savaşçı orta saha diğeri defansif oyun kurucu olarak görev yaptı, kanatlar ise ofansif orta saha sol sağ destek komutundaydı, forvet arkasını önce ofansif orta saha olarak görevlendirdim verim alamadım, daha sonra sahte forvet yaptım ve çok verim gördüm öyle bıraktım, forvet ise yaratıcı forvet konumunda oynadı, standard ve dengeli, orta saha biraz daha ileride, ofsayt taktiği açık, sol ve sağ kanadı kullan, karışık orta ve rakip sahaya paslaşarak gir ile takım talimatımı tamamladım. biraz daha hızlı oyun ile de daha akıcı oldu takım. Ancak dediğim gibi 2. yarı kiralık oyuncularım taktiğime sanırım tam oturdu ki çok rahat galibiyetler aldım.

Süper lige de aynı taktik ve daha kaliteli oyuncular ile devam edim 1 puan farkla başakşehirin önünde şampiyon oldum. Ertesi yıl ise yani şuanki dönemde sahte forvet olayını mı çözdü yapay zeka bilemiyorum çok zorlanmaya başladım, orta saham top kaybı yapar oldu ve taktiksel değişikliğe gittim. Sahte forveti çıkarıp defansif orta saha pozisyonunda savaşçı ortasaha olarak görevlendirdim, defansif oyun kurucuyu daha ileri çıkması için ofansif oyun kurucu yaptım ve diğer savaşçı orta sahayı da iki yönlü orta saha yapıp diğer oyuncuları aynen bıraktım, şuan takım çok iyi oynuyor ki über oyuncularım yok ama en azından ilk 11 sisteme tam uygun oyuncular.

Umarım bunlar faydalı olur. İyi oyunlar.

ozanocal
24.Kasım.2016, 13:41
ben şuan kanatlardan hızlı oynuyorum topa sahip olma talimatları aktif değil fakat en az %60 ortalama ile oynuyorum top çevirmeden çok kanatlara direk paslarla oynuyorum sonuca gitmeye çalışıyorum tek forvetimde pivot tarzı uzun boylu fizikli biri oluyor kafa toplarını affetmiyor genelde kanatlarımda içeri giriyor sürekli genelde gollerimi kanatlar atıyor bence hızlı oynamaya daha yatkın bir taktik

SacrificeGGTC
24.Kasım.2016, 14:26
Bence senin sorunun diziliş değil. Dizilişe göre futbolcularına verdiğin roller. Hızlı taktiklerde hele ki ceza sahasına pasla giriyorsan pivot tarzı forvetler tam bir facia. Eğer forvet oyuncunu (uygunsa) sahte forvet olarak kullanırsan karşı takımın hem savunma çizgisini bozar hem de ofsayt taktikleri varsa uygulayamaz hale getirebilirsin. Kanatları da iç forvet olarak kullanıyorsan eğer, topu hemen kanatlara taşımak yerine defansla pasla çık komutu daha uygun olacaktır. Rakip savunma üzerine git komutunu da kullanman halinde sahte forvetinin oyaladığı savunma oyuncularının yarattığı boşluklarla, daha fazla pozisyon yaratabilirsin takımına. Kanatları iç forvet olarak kullanmanın nedenide budur esasen. Kanatları kullanmak istiyorsan AMC yerine DMC kullanırsan defanstan çıkarken ileride sadece kanat oyuncun kalacaktır. Sağ kanadı ve sol kanadı kullan komutlarına hem gerek kalmaz hemde kanat futbolcuların biraz nefes alır. Bekleri de zaman zaman ileri çıkararak içeri dağılmış olan kanat oyuncularına destek çıkarsın. Bunu yapmadığın zaman ise AMC gereksiz yere ilerde kalmış, defansı da bir kişi eksik yapıyorsun anlama geliyor. İlla AMC oynatacağım diyorsan MC'de iyi defansif özellikleri bulunan oyuncular oynatmalısın.
Kendimce sana bir takım öneriler ve çözümler yaratmaya çalıştım. Hangi takımı yönetiyorsun ve hangi futbolculara sahipsin tam bilmiyorum o nedenle sana uygun durumlar olmayabilir.
Ayrıca kariyer hikayelerinde de kariyerim bulunuyor. Söylediğim roller ve komutlarla birlikte oynayan Lens(AMR), Sow(AML) ve van Persie performanslarına göz atabilirsin. :)

hknshr
24.Kasım.2016, 15:25
Bence senin sorunun diziliş değil. Dizilişe göre futbolcularına verdiğin roller. Hızlı taktiklerde hele ki ceza sahasına pasla giriyorsan pivot tarzı forvetler tam bir facia. Eğer forvet oyuncunu (uygunsa) sahte forvet olarak kullanırsan karşı takımın hem savunma çizgisini bozar hem de ofsayt taktikleri varsa uygulayamaz hale getirebilirsin. Kanatları da iç forvet olarak kullanıyorsan eğer, topu hemen kanatlara taşımak yerine defansla pasla çık komutu daha uygun olacaktır. Rakip savunma üzerine git komutunu da kullanman halinde sahte forvetinin oyaladığı savunma oyuncularının yarattığı boşluklarla, daha fazla pozisyon yaratabilirsin takımına. Kanatları iç forvet olarak kullanmanın nedenide budur esasen. Kanatları kullanmak istiyorsan AMC yerine DMC kullanırsan defanstan çıkarken ileride sadece kanat oyuncun kalacaktır. Sağ kanadı ve sol kanadı kullan komutlarına hem gerek kalmaz hemde kanat futbolcuların biraz nefes alır. Bekleri de zaman zaman ileri çıkararak içeri dağılmış olan kanat oyuncularına destek çıkarsın. Bunu yapmadığın zaman ise AMC gereksiz yere ilerde kalmış, defansı da bir kişi eksik yapıyorsun anlama geliyor. İlla AMC oynatacağım diyorsan MC'de iyi defansif özellikleri bulunan oyuncular oynatmalısın.
Kendimce sana bir takım öneriler ve çözümler yaratmaya çalıştım. Hangi takımı yönetiyorsun ve hangi futbolculara sahipsin tam bilmiyorum o nedenle sana uygun durumlar olmayabilir.
Ayrıca kariyer hikayelerinde de kariyerim bulunuyor. Söylediğim roller ve komutlarla birlikte oynayan Lens(AMR), Sow(AML) ve van Persie performanslarına göz atabilirsin. :)

Hocam ben herhangi bir sorun yaşamıyorum. Sen yanlış anlamışsın beni. Başlığı açma amacım baştada söylediğim gibi öncelikle reeldeki 4231 oyunda en doğru nasıl işler buna ulaşmak. Ayrıca kim hangi 4231i nasıl kullanıyor, savunma problemi yaşayan arakadaşlar varmı varsa onlara yardımcı olmak. Anket gibi düşün. Taktiksel olarak sorun yaşamıyorum ama yinede teşekkürler yorumların için.

SacrificeGGTC
24.Kasım.2016, 15:31
Hocam ben herhangi bir sorun yaşamıyorum. Sen yanlış anlamışsın beni. Başlığı açma amacım baştada söylediğim gibi öncelikle reeldeki 4231 oyunda en doğru nasıl işler buna ulaşmak. Ayrıca kim hangi 4231i nasıl kullanıyor, savunma problemi yaşayan arakadaşlar varmı varsa onlara yardımcı olmak. Anket gibi düşün. Taktiksel olarak sorun yaşamıyorum ama yinede teşekkürler yorumların için.

Uykusuz geçen 37 saat sonunda algıların kapanabiliyor tabi. :) Ben gidip uyuyayım en iyisi artık. :) Neyse en azından ben nasıl kullandığımı açıkladım. Umarım sorun yaşayanlara bir nebze de olsa yararlı olur. :)

martymcfly
24.Kasım.2016, 17:57
Kendi açımdan dm kullanmadan defans ağlıyor, amc olmayınca da yeterince pres yapamıyorsunuz.
4231 den de vazgeçemediğim için asimetrik diziliş tek çare oldu. dm ortada, mc ve amc çapraz idare ediyor.

ozanocal
24.Kasım.2016, 18:31
4-1-2-2-1 bu diziliş için ne düşünüyorsunuz amc yerine defansif orta saha ile oynayarak benim hoşuma giden diziliş ama hiç verimli bir şekilde kullanamadım gol yollarında sıkıntı yaşıyorum bu dizilişi yapınca

hknshr
24.Kasım.2016, 19:47
Kendi açımdan dm kullanmadan defans ağlıyor, amc olmayınca da yeterince pres yapamıyorsunuz.
4231 den de vazgeçemediğim için asimetrik diziliş tek çare oldu. dm ortada, mc ve amc çapraz idare ediyor.

Hocam çift dm dene. Biri kesici diğeri oyun kurucu olsun. İkisinede destek görevi ver. Kanatları orta sahaya çek ikisinede hücum görevi ver. Amc içinde gizli forvet rolünü önerebilirim. Birde böyle dene.

martymcfly
24.Kasım.2016, 22:26
Hocam çift dm dene. Biri kesici diğeri oyun kurucu olsun. İkisinede destek görevi ver. Kanatları orta sahaya çek ikisinede hücum görevi ver. Amc içinde gizli forvet rolünü önerebilirim. Birde böyle dene.

Unitedla oynadığım için 2 dm biraz ayıp olur :D ama maç içinde skoru korumak için kullandığım bir diziliş.
Betanın ilk haliyle açtığım save e devam ediyorum, pek başarılı değilim ama bırakamadım bu kadar ilerlemişken. Patchler geldikçe sallanıyor taktik heralde bilemedim.

413(mc)2 de hem topa sahip olmak için hem de gol yememek için ideal ama transferleri ona göre yapmak lazım kanatlar yedek kalıyor.

hknshr
25.Kasım.2016, 17:28
Unitedla oynadığım için 2 dm biraz ayıp olur :D ama maç içinde skoru korumak için kullandığım bir diziliş.
Betanın ilk haliyle açtığım save e devam ediyorum, pek başarılı değilim ama bırakamadım bu kadar ilerlemişken. Patchler geldikçe sallanıyor taktik heralde bilemedim.

413(mc)2 de hem topa sahip olmak için hem de gol yememek için ideal ama transferleri ona göre yapmak lazım kanatlar yedek kalıyor.

Bence ayıp olmaz. Çünkü şu an dünya üzerinde 4231 oynayan veya oynamaya çalışan takımların büyük kısmı çift dm kullanıyor. Roller değişir tabi takıma göre. Reelde maç izlerken dikkat edersen 4231 oynayan takımlarda orta sahadaki ikili top rakipteyken her zaman savunmanın önünü kapatır. Kanatlardaki oyuncular bire bir bekiyle oynamasa bile yani gölge presle yalandan savunma yapsada her zaman orta alan çizgisine kadar gelip alanını kapatır. Hücumda ise kendilerine verilen roller ve görevler dahilinde ileriye çıkarlar.

perpetua
11.Aralık.2016, 18:52
Bence 3 tane ofansif orta saha (AMR, AMC, AML) kullanan takimlarin daha hizli rakip yari alana gecmeyi dusunen, daha direkt paslarla oynamak isteyen takimlar icin dogru bir dizilis.

Eger amac topa cok sahip olmak, bol pas yapmaksa, ofansif orta saha yerine bu uc oyuncuyu orta saha hizasinda bulundurmak ve oyuncularin birbirlerine daha yakin oynamalarini saglamak daha dogru.

Takimlar rakibe gore veya skora gore bu disilisi sahaya farkli yayilimlarla kullanabilir.
4231 (MC MC AMR AMC AML) => Cok onde baski ve daha hizli hucum
42DM31 (DM DM AMR AMC AML) =>Daha onde baski ve daha hizli hucum
4411 (MR MC MC ML AMC) => Dengeli (orta sahada) baski ve daha dengeli hucum
4411DM (DM DM MR ML AMC) => Dengeli (orta sahada ve merkezi daha cok koruyan) baski ve daha dengeli hucum
4231DM (DM DM MR ML MC) => Geride alan kapatma ve baski ve daha yavas hucum.

Yani daha ust siradaki dizilisler hucum ve kontrol oyun anlayislari ile beraber daha uygun, orta siralardaki dizilisler dengeli oyun anlayisi ile beraber daha uygun, alt siralardaki dizilisler ise kontra/savun oyun anlayislari ile beraber daha uygun dizilisler.

4213 (DM DM MC AMR AML) bence bir 433 dizilisi. Bu diziliste kanat oyuncularinin kanat degil forvet islevi gormesi gerekli. Tipki 4123 (DM MC MC AMR AML) gibi.

bojan54
13.Aralık.2016, 15:47
son 5 6 senedir Barcelonanın topa hükmederek oynama olayından sonra fm de kesinlikle topa sahip olma ve 4-3-3 taktiği daha çok iş yapmaya başladı bunu fark ettim.

2 tane kanat bek
1 tane ön libero
1 oyun kurucu destek, 1 oyun kurucu hucum en iyisi.

hknshr
13.Aralık.2016, 16:20
Bence 3 tane ofansif orta saha (AMR, AMC, AML) kullanan takimlarin daha hizli rakip yari alana gecmeyi dusunen, daha direkt paslarla oynamak isteyen takimlar icin dogru bir dizilis.

Eger amac topa cok sahip olmak, bol pas yapmaksa, ofansif orta saha yerine bu uc oyuncuyu orta saha hizasinda bulundurmak ve oyuncularin birbirlerine daha yakin oynamalarini saglamak daha dogru.

Takimlar rakibe gore veya skora gore bu disilisi sahaya farkli yayilimlarla kullanabilir.
4411DM (DM DM MR ML AMC) => Dengeli (orta sahada ve merkezi daha cok koruyan) baski ve daha dengeli hucum

Yani daha ust siradaki dizilisler hucum ve kontrol oyun anlayislari ile beraber daha uygun, orta siralardaki dizilisler dengeli oyun anlayisi ile beraber daha uygun, alt siralardaki dizilisler ise kontra/savun oyun anlayislari ile beraber daha uygun dizilisler.

4213 (DM DM MC AMR AML) bence bir 433 dizilisi. Bu diziliste kanat oyuncularinin kanat degil forvet islevi gormesi gerekli. Tipki 4123 (DM MC MC AMR AML) gibi.

Ömer abi oyunda en net ve reel futboldaki 4231e en yakın diziliş 2 DM kullanılan 4411 değil mi? Ayrıca bu dizilişle beraber hücum felsefesini seçersek doğru oyuncu rolleriyle hem iyi savunma yapıp hemde hızlı hücum edebilir miyiz?

mutmanb
13.Aralık.2016, 19:39

peki şenol güneşli beşiktaş bunun hangisini yapıyor hocam ?

CanrY
13.Aralık.2016, 22:16
şenol guneş 4-2-3-1 asimetrik bence, 4 dc 2 mc 1 ML(caner-adriano) 1 AMC 1 AMR(q7) 1 FC

perpetua
13.Aralık.2016, 22:22
peki şenol güneşli beşiktaş bunun hangisini yapıyor hocam ?

Duruma gore hepsini. Anlatmak istedigim de zaten buydu.

442'yi de Simeone gibi defansif ve rakibe alan vermemeye calisarak oynarsaniz MC'leri DM'ye cekerek oynarsiniz.
Veya onde basmak, hizli ve direkt oynamak isterseniz Conte'nin bir ara yapmak istedigi gibi 424'e cevirirsiniz.

532 ile 352 sahada birbirlerinden farkli olmayan ama kullanilan oyun anlayisina gore degisiklik gosterebilecek dizilisler. Daha kontrollu bir oyun ile dizilis 532, daha cok onde basan bir oyun ile dizilis 352.

Guardiola 433 oynar bilinir ama dizilis hucum oynarken 433, is oyunu rolantiye alip rakibin ayagina top gostermemeye gelince dizilis 4141 olur.

mutmanb
14.Aralık.2016, 19:14
Duruma gore hepsini. Anlatmak istedigim de zaten buydu.

442'yi de Simeone gibi defansif ve rakibe alan vermemeye calisarak oynarsaniz MC'leri DM'ye cekerek oynarsiniz.
Veya onde basmak, hizli ve direkt oynamak isterseniz Conte'nin bir ara yapmak istedigi gibi 424'e cevirirsiniz.

532 ile 352 sahada birbirlerinden farkli olmayan ama kullanilan oyun anlayisina gore degisiklik gosterebilecek dizilisler. Daha kontrollu bir oyun ile dizilis 532, daha cok onde basan bir oyun ile dizilis 352.

Guardiola 433 oynar bilinir ama dizilis hucum oynarken 433, is oyunu rolantiye alip rakibin ayagina top gostermemeye gelince dizilis 4141 olur.

Hocam sana şenol güneşi sorduk şenol güneşten başka bütün hocaları söylemişsin :D

perpetua
15.Aralık.2016, 13:32
Hocam sana şenol güneşi sorduk şenol güneşten başka bütün hocaları söylemişsin :D

Isin mantigini anlatmaya calistim.

Senol Gunes AMR/AMC/AML'li dizilis kullaniyor yazsam ozellikle guclu rakiplere karsi kullandigi MR/ML'li 4231 varyantini gozardi etmis olurum.

MR/ML'li dizilis kullaniyor yazsam ozellikle ic sahada zayif rakiplere karsi kullandigi AMR/AMC/AML'li 4231 varyantini gozardi etmis olurum.

4231 tek bir dizilis degil. Oyundaki 44112DM, 4411, 4231DM, 42DM31, 423'in1 (asimetrik olanlar da dahil) hepsi farkli ihtiyaclari karsilayan 4231 dizilisleri. Eldeki kadro, mac sartlari ve rakibe gore Senol Gunes bunlarin hepsini kullaniyor.

Cengo
17.Aralık.2016, 03:40
Hatta Guardiola, 2 beki de ortaya sokup defanstan top çıkartan regista DM gibi de kullanıyor. 23DM23 ya da daha doğru ifade ile Fernando half-back pozisyonunda 32DM23 oynuyor. Kolarov da sol stoper oldu.

İlkay + De Bruyne öndeki üçlünün arkasında oyun kuruyorlar ve City önde 5 kişi kalırken, 2 bek de ortaya girdiği için geriden top çıkaran ekstra 2 önlibero daha oluyorlar. Hücumda bayağı fazlalık demek bu. Öndeki üçlünün kanatları çok önde olmalarına rağmen, tüm kanadı da kontrol etmek zorundalar aynı zamanda. De Bruyne geçen sene kanat oynatılmaya zorlanıyordu, bu sene çift AMC'den biri. Guardiola olmasa belki Almanya'ya geri dönecekti. Gerçi İlkay da sezonu kapadı dün. Bakalım neler olacak.

Yaya nefret etti bu düzenden. Gidiyorum ben dedi. Kavga ettiler. Oynayabileceği tek yer Fernando'nun half-back pozisyonu ve Fernando da kesilmiyor. Barcelona'da da Busquets'i kesmiyordu ve Yaya ile yine kavga etmişti bu yüzden Guardiola.

Sonuç itibari ile Guardiola'ya da 4231 diyelim geçelim değil. O kadar basit değil mevzu. Zaten 4lüye de dönüyor öne geçince. Bekler defansife dönüyor, Kolarov beke geçiyor vs. Bin tane değişiklik yapıyor maçtan maça. Pozisyonlar değişiyor, roller değişiyor. Oyunun yapay zekası da bunu tamamen oynatabilecek esneklikte değil ne yazık ki zaten. İyice kısıtlayalım da kuşa mı dönsün?