PDA

View Full Version : FM 2017 - 17.3.0 Güncellemesi ve Düzeltme Yaması (Yama ilk mesajda)

perpetua
01.Mart.2017, 20:06
Steam üzerinden güncelleme otomatik olarak yüklenecektir.

Önümüzdeki bir kaç gün, özellikle Türkiye veri tabanında gözünüze çarpan hataları/eksikleri bu başlık altında belirtirseniz ufak bir güncelleme yaması hazırlamayı planlıyorum.

Herkese iyi oyunlar.

Turksportal Mart 6, 2017 Güncelleme Yamasını İndir (http://dosya.turksportal.net/research/TSI_20170306_Veri_Tabani_Guncellemesi.rar)

İndirdiğiniz rar dosyasının içindeki fmf dosyasını:
%userprofile%\documents\Sports Interactive\Football Manager 2017\editor data

klasörünün içine yerleştirip, yeni bir oyun kurmanız gerekli.

Yapılan bir çok düzenleme var. Bunlardan bazıları:
1. Türkiye ligindeki teknik direktör taktik anlayışlarında bazı ufak düzenlemeler yapıldı.
2. Bazı futbolcuların özelliklerinde ve mevkilerinde bu başlık altında ve testlerde belirlenen düzenlemeler yapıldı (büyük çaplı bir değişim değil).
3. Euro 2016'da oynayan oyuncuların tatilden dönme süreleri düzeltildi.

Turksportal Mart 12, 2017 Güncelleme Yamasını İndir (http://dosya.turksportal.net/research/TSI_20170312_Veri_Tabani_Guncellemesi_Ek.rar)

Ikinci yamada Turkiye liglerinde yasanilan denge sorunu duzeltilmeye calisildi. Detayli olarak:
1. Kisilerin cesitli ulkelerde futbolcu bilgisi biraz yukseltildi
2. Maas ve Transfer bedeli normlari yeniden duzenlendi.
3. Kurumlar Vergisi (sifir olmasi gerekirken oyun bir bedel uyduruyordu) ve Ulkedeki teknik direktorlerin normalde kullandigi dizilislerde duzenleme yapildi.
4. Uc buyuklerin oyuna baslarken ellerinde olan nakit icin duzenleme yapildi.

Not: Her iki yama birbirinden farkli degisiklikleri icermektedir. Yapilan calismanin tum etkilerinden faydalanmak icin iki dosyayi birlikte kullaniniz.

lionslaw
01.Mart.2017, 20:10
Bruno Mota ve Daniel Kolar Gaziantepspor'dan, Serdar Kesimal Akhisarspor'dan gönderildi.

arrogancee
01.Mart.2017, 21:49
sanırım maç motoruna hiç dokunulmadı, değil mi?

antiochia
01.Mart.2017, 23:40
Sanki maç motorunda değişiklik var gibi..Defanslar elek gibi geldi bana

Cengo
02.Mart.2017, 00:00
Her oyun başlangıcında Real Madrid'ten Mariano'ya Başakşehir, Trabzonspor ve Beşiktaş'ın da olduğunu 30 takım saldırıyor. Real Madrid kiralık göndermeye çalışıyor hemen, Monaco da satın almaya çalışıyor. Monaco ile Milan arasında tercih yapıyor. İlginç geldi.

lionslaw
02.Mart.2017, 01:10
Maç motorunda gözle görülür fark var rahatlıkla söyleyebilirim ilk izlenimlerin gayet olumlu.

ozan42
02.Mart.2017, 06:40
Resmen rezillik.. Beşiktaş kadrosundaki oyuncuların profilerine bak..
Bu Marcelodaki Agresiflik,Cesaret neden düşürüldü ?
Atibanın neden hala Pas, İlk dokunuş,Sogukkanlılık,Top kapma değerleri yükseltilmedi?
Atibanın Gücü 13 he ? Pası 12 ? Top kontrolü 12 ? Aklı başında olan insan düşünür bu adam bu değerlerle bu futbolu oynayabilirmi diye.Sakın bana yan pas yapıyor. top kapmak için pozisyon olarak top kapıyor o yüzden top kapması böyle gibi saçma sapan gerekçeler söylemeyin.
Quaresmadaki 2 sezondur mental gelişimi göremediniz mi ? Neden profili aynı kaldı ?
Cenk Tosunun Çalışkanlığı 10 he Takım oyunu 10 ?
Rhodolfodaki bu haklı düşüşü oyuna yansıtabiliyorsunuzda şu yukarda bassettiklerimi neden oyuna yansıtmıyorsunuz.Böyle saçma sapan profiller görmedim.Ya bu işi bırakın başkası yapsın yada doğru değerleri verin.Kaç sezondur veritabanlarını bekliyorum.Bir bakıyorum profillere oyundan soğuyorum.
Bu oyunu 2001 yılından beridir oynuyorum hayatımda son birkaç sezondur bu kadar saçma sapan türkiye ligi profilleri görmedim.Resmen taraflı takım profilleri var oyunda. Fenerbahçe ve Galatasaray araştırmacı uçuk değerler veriyorlar konu bizim Beşiktaş olunca saçma sapan değerler.Ligi 2 sezondur kasıp kavuran Beşiktaşlı oyuncuların profillerine bak birde 2 sezondur 2 pas bile yapamayan diğer takımların profillerine.Düşüş bile yok.

katu53
02.Mart.2017, 07:21
Bende çok eski bir Cm Fm oynayicisiyim benim uzun zamandan beri takip edip söylemek istemediğim şeyleri bir anda yazıya dokmussun yüz de yüz katılıyorum sana

perpetua
02.Mart.2017, 11:18
Atibanın neden hala Pas, İlk dokunuş,Sogukkanlılık,Top kapma değerleri yükseltilmedi?
Atibanın Gücü 13 he ? Pası 12 ? Top kontrolü 12 ? Aklı başında olan insan düşünür bu adam bu değerlerle bu futbolu oynayabilirmi diye.Sakın bana yan pas yapıyor. top kapmak için pozisyon olarak top kapıyor o yüzden top kapması böyle gibi saçma sapan gerekçeler söylemeyin.
Quaresmadaki 2 sezondur mental gelişimi göremediniz mi ? Neden profili aynı kaldı ?
Rhodolfodaki bu haklı düşüşü oyuna yansıtabiliyorsunuzda şu yukarda bassettiklerimi neden oyuna yansıtmıyorsunuz.Böyle saçma sapan profiller görmedim.Ya bu işi bırakın başkası yapsın yada doğru değerleri verin.Kaç sezondur veritabanlarını bekliyorum.Bir bakıyorum profillere oyundan soğuyorum.
Bu oyunu 2001 yılından beridir oynuyorum hayatımda son birkaç sezondur bu kadar saçma sapan türkiye ligi profilleri görmedim.Resmen taraflı takım profilleri var oyunda. Fenerbahçe ve Galatasaray araştırmacı uçuk değerler veriyorlar konu bizim Beşiktaş olunca saçma sapan değerler.Ligi 2 sezondur kasıp kavuran Beşiktaşlı oyuncuların profillerine bak birde 2 sezondur 2 pas bile yapamayan diğer takımların profillerine.Düşüş bile yok.

Sahsen bazi yorumlarina hak vermekle beraber (ornegin Quaresma'nin zihinsel ozelliklere ekleme yapma), bazi diger yorumlarina katilmiyorum (Atiba'nin pas ve top kapma ozelligi).

Neden katilmadigimi yazsam bu farkli fikirleri kabul etmeyecegini zaten pesinen yazmissin. Bu nedenle yazmiyorum.

Bahsettigin futbolcularin, sence, nasil profillere sahip olmasi gerektigini (editor'u kullanarak) gosterebilirsen belki de daha somut bir sekilde yol gostermis olursun. Biz de katildiklarimizdan faydalanir, katilmadiklarimizi gozardi ederiz.

Matteo Ferrari
02.Mart.2017, 12:13
Caner opsiyonu kullanınca geliyor mu?

kapalicarsi
02.Mart.2017, 12:41
Ozan ın serzenişinde bir tek Cenk in takım oyuyuna katılmıyorum,hucum ederken paslaşma yaparken bile Cenk topun kendisine gol vuruşu için geri atılabileceği bi şekilde pas veriyo,aşırı bencil.
Fabri de artış bekliyodum dokunulmamış galiba
Atiba konusunda yıllardır serzenişteyim
Quaresma bence 34 yıllık yaşamında en verimli oyununu oynuyo takım oyununa dokunulabilirdi

serwan
02.Mart.2017, 12:59

Q7 konusunda haklısınız. Atiba'nın bahsettiğiniz özellikleri değil ama 1-2 mental özelliğinde artış yapılabilir.
Ancak Cenk Tosun konusunda haksızsınız. Bi Beşiktaşlı olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki Cenk'in takım oyununa 5 bile fazla.

kapalicarsi
02.Mart.2017, 13:20
Bir de Beşiktaş Jimnastik Kulübü İstanbul yazıyor takım isminde diğer kulüplere baktım şehir ismi yazmıyor

perpetua
02.Mart.2017, 13:30
Bir de Beşiktaş Jimnastik Kulübü İstanbul yazıyor takım isminde diğer kulüplere baktım şehir ismi yazmıyor

Indirdigin bir yama yuzunden olmasin?
Kulup isimlerini, sponsor adini cikarttiktan sonra, TFF'de kayitli olduklari isimlerle oyuna yansitmaya calisiyoruz.
Yani veri tabaninda "Beşiktaş A.Ş." olarak yer aliyor.

kapalicarsi
02.Mart.2017, 13:59
Indirdigin bir yama yuzunden olmasin?
Kulup isimlerini, sponsor adini cikarttiktan sonra, TFF'de kayitli olduklari isimlerle oyuna yansitmaya calisiyoruz.
Yani veri tabaninda "Beşiktaş A.Ş." olarak yer aliyor.

Alman ligi için yaptım yama
Mantıklı fikir :))

arrogancee
02.Mart.2017, 13:59
Maç motorunda gözle görülür fark var rahatlıkla söyleyebilirim ilk izlenimlerin gayet olumlu.

En çok önemsediğim konu :) neleri olumlu gördüğünü paylaşabilir misin? Ben de o gözle bakarım.

urwrdskkn
02.Mart.2017, 14:06
Her oyun başlangıcında Real Madrid'ten Mariano'ya Başakşehir, Trabzonspor ve Beşiktaş'ın da olduğunu 30 takım saldırıyor. Real Madrid kiralık göndermeye çalışıyor hemen, Monaco da satın almaya çalışıyor. Monaco ile Milan arasında tercih yapıyor. İlginç geldi.
Bende mariano arap ülkesine kiralandı.

Cengo
02.Mart.2017, 16:27

Neresi uçuk değerdir, neresi abartıdır? Ezbere yorum oluyor. Forum kurallarını iyi okumanızı tavsiye ederim. Argümansız karalamak amaçlı yorum yapmak kabul edilemez. Bir görüşünüz var ise bunu detayları ile anlatarak paylaşmalısınız. Bu şekilde maç izlemeden ezbere yapılan yorumun manası yoktur.

Diğer oyunculara bakıp bu niye kötü, bu niye böyle demeden önce maç izleyerek neden düşük ya da yüksek olduğuna dair fikir sahibi olmak sureti ile yorum yapmalısınız. Oynarken Barcelona ya da Real Madrid ile rekabet etmek istiyor olabilirsiniz ama onlar ile karşılaştırarak bu niye kötü demenin hiç bir manası yoktur. Şu şampiyon oldu, daha iyi olmalı diye bir mantık da olamaz. O zaman diyebiliriz ki, Bursaspor şampiyon olduğu senede diğer takımların oyuncularından yetenekli miydi? Taraftarlık da yapılacak konu değildir. Argümansız eleştiriyi kabul etmiyoruz. Hayatta yapılacak en büyük hata bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olduğunu iddia etmek olur.

kapalicarsi
02.Mart.2017, 17:18
Quaresma ligin 2, haftası tatilden dönüyor bu arada. ağustosun 10 u gibi döndü normalde tatilden

perpetua
02.Mart.2017, 18:58
Quaresma ligin 2, haftası tatilden dönüyor bu arada. ağustosun 10 u gibi döndü normalde tatilden

Garip.
Nedense tatil iki defa girilmis. Hatta milli takim tatilleri her oyuncu icin iki defa girilmis durumda.
Bunlari farkli bir dosya ile bildiriyoruz. Herhalde dosyayi iki defa eklediler ve tatiller ust uste bindi.
Tesekkurler.

deimar
02.Mart.2017, 19:18
patch den sonra oyun inanılmaz yavaşladı, boş bir günün geçmesi bile 1 kaç dk sürüyor. Resmen oyundan soğudum.

Cengo
02.Mart.2017, 21:26
Tatil konusunda bug bildirmiştim. Sabit dönem tarihlerini değiştirerek düzelttiler ama sanırım tatil verisinde bir karışıklık oldu. Fenerbahçe tarafında tatil tarafı düzeltilmişti.

Deza
02.Mart.2017, 21:40
Yamadaki degisiklik/duzeltme listesini okudum. Turkiye ligleri ile herhangi bir sey yoktu. Gerci listeyi yayimlayan SI yöneticisi yapilan degisiklikler ve duzeltmeler listedekilerle sinirli degildir diye belirtmis. Merak ettigim bizim liglerdeki belirgin sorun giderildi mi? Yani gercekcilikle ilgili olan. Takimlarin finansal durumlarinin yarattigi sorunlar vs. Bu durumu cözmek icin Perpetua bir yama cilarmisti hatirlarsaniz. Bu yamanin icerigi resmi 17.3.0 yamasina yansidi mi? Sorunlar giderildi mi? Ömer Abi-Perpetua yanitlayabilirsen seviniriz :)

Saygilar

Bafici
02.Mart.2017, 21:45
patch den sonra oyun inanılmaz yavaşladı, boş bir günün geçmesi bile 1 kaç dk sürüyor. Resmen oyundan soğudum.
Buna ben de katılıyorum.

antiochia
02.Mart.2017, 22:06
Türkiye ligini bilmiyorum ama diğer küçük liglerde var olan genç oyuncular ve transferler yok

Schneider
02.Mart.2017, 22:26
Oyuncu profilleri ile ilgili birçok sorun var bence de.

Ayrıca belki bazı arkadaşlar hatırlayacaktır, oyun ilk çıktığında İstanbul kulüplerinin içinde bulunduğu rezil durumdan (ertesi sezon küme hattına gerilemeleri) ve (lige yeni çıkan) Anadolu kulüplerinin şampiyonluğa oynamalarından bahsetmiştim. Bu konuda da bir düzelme yok gibi görünüyor.

Birde belirtmek istedim, önceki yama ve oyunlarda olan Facundo Colidio büyük databasede bile yok...

perpetua
02.Mart.2017, 23:43
Oyuncu profilleri ile ilgili birçok sorun var bence de.

Ayrıca belki bazı arkadaşlar hatırlayacaktır, oyun ilk çıktığında İstanbul kulüplerinin içinde bulunduğu rezil durumdan (ertesi sezon küme hattına gerilemeleri) ve (lige yeni çıkan) Anadolu kulüplerinin şampiyonluğa oynamalarından bahsetmiştim. Bu konuda da bir düzelme yok gibi görünüyor.

Birde belirtmek istedim, önceki yama ve oyunlarda olan Facundo Colidio büyük databasede bile yok...

Koyulastirdigim bolume katilmiyorum. 3 buyuklerin hepsi ilk sezon oldukca buyuk kar ediyorlar ve ilk sezon sonundaki yaz transfer donemi bir hayli hareketli geciyor.

Soulstriper
02.Mart.2017, 23:43
oyun yamadan sonra oynanmaz oldu. 1 saatte 1 haftayı geçemedim daha. kapattım oyunu, bu konuda patch yayınlanana kadar oynamam.

muslera2517
03.Mart.2017, 00:26
Gerçekten çok yavaş. Ayrıca ilk tema çok kötü beyaz üstüne beyaz yazılar okunmuyor. Neyse ki daha iyisi de mevcut

Matteo Ferrari
03.Mart.2017, 11:45
Oyunun yavaşlığından şikayetçi olan arkadaşlar tercihlerden GPU yerine Arayüz modunu seçsinler. Gözle görülür bir fark hissedeceklerdir.
Bu arada benim oyunda Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi elemelerinde Rostov ve Ajax'ı eleyip gruplara kaldı. Benim için gerçekçilik sıfır.

perpetua
03.Mart.2017, 13:19
Bu arada benim oyunda Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi elemelerinde Rostov ve Ajax'ı eleyip gruplara kaldı. Benim için gerçekçilik sıfır.

Hangi acidan?
Fenerbahce'nin Rostov ve Ajax'i eleme ihtimali mi yok?
Yoksa on elemede bu takimlarin cikmasi mi gercekci degil?

marlo41
03.Mart.2017, 13:37
Leicester'ın hocası yok ya sizde kimi aldılar. Bende Şenol Güneş geldi. :icon_biggrin:

MoNToLiVo_
03.Mart.2017, 13:49
Leicester'ın hocası yok ya sizde kimi aldılar. Bende Şenol Güneş geldi. :icon_biggrin:

bende de şenol güneş gitti. :zuhaha

martymcfly
03.Mart.2017, 15:00
Benim oyun daha akıcı oldu güncellemeyle. Özellikle gözlem raporu geldiğinde alt alta 15 20 oyuncu sıralarken epey kasıyordu.

IlGiurista
03.Mart.2017, 15:05
Gözlemci raporlarındaki sorun giderilmiş mi?

martymcfly
03.Mart.2017, 15:48
Unuttum onu bi ara bakayım merak ettim.

abut
03.Mart.2017, 20:23
@perpetua Hocam bu güncellemeyle birlikte daha önce yayınladığınız çıkış günü yamalarını kullanmamıza gerek var mı ?

Feanaro
03.Mart.2017, 20:35
yeni kariyer açacağım ama kararsızım. bazı sorularım var
türkiye'de 2-3 sezon sonra 3 büyükler hala küme düşme hattında çırpınıyor mu?
3 büyükler 10 sezon hiç transfer yapmadan sadece çin'den 2 tane kaleci almaya devam ediyor mu?
3 büyüklerin ekonomisi yerle bir olup 2 sezon sonra lige ambargo koyuyor muyuz?
gözlemleyen arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim. zira 2015'de de yazmıştım 2016'da da devam etti. 2017'de de aynıysa türkiye ligine hiç bulaşmaya gerek yok.

Jaswege
03.Mart.2017, 20:42
Hagi'nin oğlu Türk pasaportuyla Türkiye'de oynayabiliyor. Bu durumun gerçekte aslı var mı?

perpetua
03.Mart.2017, 20:59
@perpetua Hocam bu güncellemeyle birlikte daha önce yayınladığınız çıkış günü yamalarını kullanmamıza gerek var mı ?

Hayir gerek yok.

antiochia
04.Mart.2017, 01:14
Yeni güncellemeden sonra rotasyon ve yedek kadrolu oyuncular 6.7. haftadan aşırı şekilde başladılar şikayet etmeye.Güncelleme öncesi bu kadar yoktu.Sırf bu yüzden oyun sildim

Deza
04.Mart.2017, 01:34
yeni kariyer açacağım ama kararsızım. bazı sorularım var
türkiye'de 2-3 sezon sonra 3 büyükler hala küme düşme hattında çırpınıyor mu?
3 büyükler 10 sezon hiç transfer yapmadan sadece çin'den 2 tane kaleci almaya devam ediyor mu?
3 büyüklerin ekonomisi yerle bir olup 2 sezon sonra lige ambargo koyuyor muyuz?
gözlemleyen arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim. zira 2015'de de yazmıştım 2016'da da devam etti. 2017'de de aynıysa türkiye ligine hiç bulaşmaya gerek yok.

Bunlari ben de merak ediyorum. Liglerimizin durumu yama ile duzeldi mi? Yetkili Perpetua-Ömer abi yanitlarsa seviniriz.

perpetua
04.Mart.2017, 01:37
Bunlari ben de merak ediyorum. Liglerimizin durumu yama ile duzeldi mi? Yetkili Perpetua-Ömer abi yanitlarsa seviniriz.

Yukarida farkli birisinin ayni sorusuna cevap vermistim.

Adana Demirspor
04.Mart.2017, 03:31
Günler geçerken hız problemi hatası ne zaman düzelir acaba?

Aşırı derecede rahatsız ediyor,1 günün geçmesi eziyet gibi geliyor şuan.

Ayberk Tuncer
04.Mart.2017, 11:11
Şu gün işi cidden sinir bozdu, kitap okumaya başladım artık oyunu oynarken. Haricinde Fenerbahçe'nin açılış ŞL elemeleri sabit mi? Hep Rostov-Ajax geliyor. :D

Proctives
04.Mart.2017, 12:50
Öncelikle resmi yamadaki eksiklikler için ayrıca güncelleme çıkarmayı düşündüğünüz için teşekkür ederim. Yeni kariyer açmayı düşünüyordum tam da konuyu görünce beklemeye geçtim. Ne zaman çıkarmayı düşünüyorsunuz acaba tahminen? Saygılarımla...

perpetua
04.Mart.2017, 13:53
Öncelikle resmi yamadaki eksiklikler için ayrıca güncelleme çıkarmayı düşündüğünüz için teşekkür ederim. Yeni kariyer açmayı düşünüyordum tam da konuyu görünce beklemeye geçtim. Ne zaman çıkarmayı düşünüyorsunuz acaba tahminen? Saygılarımla...

1-2 gun icinde.

Cok buyuk bir yama olmayacak. Ufak tefek hatalarin disinda, yapay zeka'nin bazi futbolculari kullaniminda yasanan sorunlar var (ornegin Besiktas orta sahasinin cogunlukla Tolgay ve Oguzhan olmasi en son gozume carpan).

martymcfly
04.Mart.2017, 17:35
Demba Ba 10-11 ay sakat başlıyor yani sezonu 1 maç oynamadan geçirecek, sakatlığı 7 ayda tutup gerçekteki gibi martta sağlıklı olmasını sağlarsanız iyi olur.

perpetua
04.Mart.2017, 21:05
Demba Ba 10-11 ay sakat başlıyor yani sezonu 1 maç oynamadan geçirecek, sakatlığı 7 ayda tutup gerçekteki gibi martta sağlıklı olmasını sağlarsanız iyi olur.

Sakatliktan donusu 17 mart olarak ayarlanmis. 1 Mart'a cektim.
Ba'nin sakatliktan sonra form tutmasi ve forma giyebilecek hale gelmesi zaten sezon sonunu bulacaktir. Tahminen bu transfer Ba'nin forma girebilmek ve gelecek sezona da hazir olabilmek icin takimla antrenmana cikmasi icin yapildi. Bu sezonun sonuna dogru forma girip 1-2 macta forma giyerse iyidir bence.

clowegem
05.Mart.2017, 10:26
Bugün yetişme şansı var mı acaba bu ufak düzeltmelerin ? Malum tek izin günümüz pazar çalışanlar için :)

Proctives
05.Mart.2017, 11:54
Bugün yetişme şansı var mı acaba bu ufak düzeltmelerin ? Malum tek izin günümüz pazar çalışanlar için :)
Haklısınız,bugün çıksa harika olur bence de. :)

mnytz
05.Mart.2017, 12:00
Son güncellemeden sonra crash dumb hatası basladı oyunda.:icon_frown: Daha sonra oyunu tekrar baslattıgımda pencere modunda baslıyor oyun.Daha önceden böyle bir sorun yoktu.Oyunu güncelemeyyle dahada batırdılar.:icon_evil:

Schneider
05.Mart.2017, 13:39
Koyulastirdigim bolume katilmiyorum. 3 buyuklerin hepsi ilk sezon oldukca buyuk kar ediyorlar ve ilk sezon sonundaki yaz transfer donemi bir hayli hareketli geciyor.

Her şeyden önce, oyunda ciddi anlamda yavaşlama söz konusu ve bu çok büyük bir sıkıntı.

Daha ilk sezonda lige yeni çıkan Alanyaspor'un ligi 2. bitirdiği, şu bahsettiğin hareketli dönemden kesitler sunmak isterim,

http://i.imgur.com/Ke48wUf.jpg

http://i.imgur.com/mA96sD2.jpg

Oyun, Şenol Güneş'in boşta olan Leicester City'nin başına geçmesi ile başlıyor.
Benim oyunda Ertuğrul Sağlam geldi ve garip taktikler denedi.
Fenerbahçe zaten bir garip.

Bahsetmek istediğim şey şu, bu bir oyun en nihayetinde ama gerçek hayatta nasıl ki İstanbul takımları belirli bir dönem zor durumda kalsalar da güçlü bir şekilde geri gelirler. Yani toparlanırlar. Aynı Galatasaray'ın hem lig hem de Avrupa'da başarılar elde ettiği vakit Beşiktaş'ın kötü durumda olması gibi. Şimdi ise roller değişti. Fakat oyunda bunu kesinlikle göremiyoruz.

Seneler geçtikçe İstanbul takımları elindeki oyuncuları 35,36,37 yaşına kadar elinde tutuyor, saçma sapan kiralamalar yapıyorlar. Takımı yenileme, kaliteli oyuncu transferi vb şeyler olmuyor. Finalde de alt ligden yeni gelmiş takım çok rahat bir şekilde şampiyonluğa oynuyor. Bu durum belki 10 yılda 1 normal görülebilir ama oyunda sürekli olunca hiçbir şakası kalmıyor. Oyunu oynama hevesi kaçırıyor.

cklnc
05.Mart.2017, 14:11
Bu yavaşlama olayı herkeste mevcut mu? Dün Sigames forumuna ben de yazdım bu durumu..

Yukarıdaki arkadaşlar TR liginin kalitesizliğinden bahsetmiş çoğu mesajda, ben uzun zamandır TR liginde kariyer yapmıyorum pek bilemeyeceğim ama yukarıda bahsedilen konular ve görseller durumun ne kadar vahim ve can sıkıcı olduğunu gösteriyor. Ayrıca dikkatimi çeken bir olay var belkide daha önce tartışıldı ya da bilinen bir konu bilemiyorum ama Portekiz Ligi bana bazı konularda abartı geliyor sizce de öyle mi yoksa bu durum normal mi? Mesela bazı oyuncu özellikleri aşırı abartılmış gibi belkide normaldir bilemiyorum sadece öyle geldiği için yazmak istedim..

Son olarak TR ligi için bu durumlar neden böyle ve radikal bir düzenleme gelecek midir?

Keşke şu yavaşlama olayı olmasaydı da güzel bir haftasonu geçirseydik.. :)

Güzel bir pazar günü dilerim.

martymcfly
05.Mart.2017, 14:32
Türkiye ligi transferleri ve sezon sıralaması oyun dinamiklerinin sonucu da olabilir.
Güncelleme öncesi save ime devam ediyorum, 23/24 sezonu, Bayern ligde 8. sırada ve şampiyonluk şansı yok hatta şampiyonlar ligi bile imkansız gibi. Daha garibi İtalyan kulüpleri sadece 2 avrupa ligi almasına rağmen en itibarlı lig konumda. Diğer büyük ligler kupalara ambargo koyduğu halde geride kaldı.

Proctives
05.Mart.2017, 14:44
Bu arada Serdar Kesimal halen Akhisar'da gözüküyor normalde 6 ay sonunda sözleşmesi feshedilmiş ve şuan boştaymış. Bilginize sunarım...

Cengo
05.Mart.2017, 15:18

+

Uzun sakatlıklarda tahmini süreyi fazla gösteriyor oyun. Öngörülemeyen tarih misali. Uygar Mert Zeybek için de 30 Aralık diye düzenledim ama oyunda neredeyse sezonu kapamış gibi gösteriyor. İlerledikçe hızlı düşer süre.

martymcfly
05.Mart.2017, 16:46
Public beta olayı varmış 103 mb güncelliyor ama oyun bozulmaz inşallah.

nuri80
05.Mart.2017, 18:37
Oyun aşırı yavaşladı. Bu haliyle oynamak mümkün değil! Sanki 24 dizisini çekiyoruz. Acilen ama acilen 17.3.1 yamasıyla düzeltilmeli ki oyunu her zaman 3,5 yıldızda oynarım. Önceki yama da gayet iyiydi. İkincisi de Türkiye'deki tatil problemi. Aklıma gelenler bunlar.

Sadixx
05.Mart.2017, 18:52
Public beta olayı varmış 103 mb güncelliyor ama oyun bozulmaz inşallah.
bende işe yaramadı o . Sende yaradımı ?

cklnc
05.Mart.2017, 19:48
Public beta işe yaramıyor denedim olumsuz..

perpetua
05.Mart.2017, 19:57
Her şeyden önce, oyunda ciddi anlamda yavaşlama söz konusu ve bu çok büyük bir sıkıntı.

Daha ilk sezonda lige yeni çıkan Alanyaspor'un ligi 2. bitirdiği, şu bahsettiğin hareketli dönemden kesitler sunmak isterim,

http://i.imgur.com/Ke48wUf.jpg

http://i.imgur.com/mA96sD2.jpg

Oyun, Şenol Güneş'in boşta olan Leicester City'nin başına geçmesi ile başlıyor.
Benim oyunda Ertuğrul Sağlam geldi ve garip taktikler denedi.
Fenerbahçe zaten bir garip.

Bahsetmek istediğim şey şu, bu bir oyun en nihayetinde ama gerçek hayatta nasıl ki İstanbul takımları belirli bir dönem zor durumda kalsalar da güçlü bir şekilde geri gelirler. Yani toparlanırlar. Aynı Galatasaray'ın hem lig hem de Avrupa'da başarılar elde ettiği vakit Beşiktaş'ın kötü durumda olması gibi. Şimdi ise roller değişti. Fakat oyunda bunu kesinlikle göremiyoruz.

Seneler geçtikçe İstanbul takımları elindeki oyuncuları 35,36,37 yaşına kadar elinde tutuyor, saçma sapan kiralamalar yapıyorlar. Takımı yenileme, kaliteli oyuncu transferi vb şeyler olmuyor. Finalde de alt ligden yeni gelmiş takım çok rahat bir şekilde şampiyonluğa oynuyor. Bu durum belki 10 yılda 1 normal görülebilir ama oyunda sürekli olunca hiçbir şakası kalmıyor. Oyunu oynama hevesi kaçırıyor.

Benim oyunumda Besiktas'in 2. sezon kadrosu:

Teknik direktor 433 oynayan Gerardo Martino olmus.

Kaleci: Fabri, Boyko, Tolga, Huseyin
Savunma: Beck, Gokhan, Adriano, Tosic, Marcelo, Pedro Franco
Orta Saha: Atiba, Necip, Veli, Gokhan Inler, Tolgay Arslan, Oguzhan, Roman Bezus, Cem Sapan (alt yapidan)
Kanat: Aras Ozbiliz, Quaresma, Babel, Orkan Cinar, Gokhan Tore
Forvet: Cenk Tosun, Talisca (ST olarak antrene edilmis ve orada oynuyor), Ogulcan Caglayan, Mustafa Pektemek

Stoperde kadro derinligi olmamasi disinda bir hayli derin bir kadrosu var Besiktas'in.

Fenerbahce'nin transfer cezasi oldugu icin daha cok kiralik futbolculara yonelmis.
Enes Unal, Kylian Mbappe, David Concha, Marlos Moreno, Matheus Pereira ve Marc Roca kiralanmis.
Ertugrul, Emenike ve Salih A takim kadrosunda olup ayrilanlar.

Ayrilan Lens'in yeri doldurulmus, Emenike'nin yeri doldurulmus.

Galatasaray'da transfer sessizligi var, bu da muhtemelen maas harcamalarinin dusurulememesinden dolayi.

Alanyaspor'un 2. bitirmesi ise oyunun Leicester etkisi. Simdiye kadar oyunun ilk sezonunu 30 defa oynattiysam, 3-4 tanesinde ligin ust siralarinda olmamasi gereken bir takim ustlerde yer aliyor. Sans.

cklnc
05.Mart.2017, 21:09
Güncelleme çıktığından beri Sigames forumunda herkes oyunun yavaşladığını belirtmiş fakat verilen cevaplarda kullanıcıların sorununu anlamaya çalıştıklarını ve üzerinde çalışmakta olduklarını söylüyorlar. Bakalım ne zaman düzeltilecek? Bu kadar insanda yavaşlık sorunu olup, kullanıcıların sorunun tam olarak ne olduğunu anlamaya çalıştıklarını söylemek de ne kadar akılcı! Beklemekten başka yapacak birşey yok..

kapalicarsi
05.Mart.2017, 23:27
Oyunda gün ilerlerken Fanatik,Ntvspor sayfalarına falan giriyorum sonra oyunu oynadığımı unutuyorum :)))

excaliburuA
06.Mart.2017, 02:23
Öyle demeyin oyun o kadar yavaşladı ki oyun içinde oyun yarattı adamlar helal be hedef 2023 Miles Reyis

MoNToLiVo_
06.Mart.2017, 09:58
Öyle demeyin oyun o kadar yavaşladı ki oyun içinde oyun yarattı adamlar helal be hedef 2023 Miles Reyis

Yama çıkana kadar cheat engine 6.6 programıyla hızlandırabilirsin.

IlGiurista
06.Mart.2017, 11:29
Hiç mi test etmemişler güncellemeyi yayınlamadan önce?

Ayberk Tuncer
06.Mart.2017, 11:34
Yama çıkana kadar cheat engine 6.6 programıyla hızlandırabilirsin.

Hocam o sadece maçı hızlandırıyor, gün geçişini hızlandırmıyor.

cklnc
06.Mart.2017, 11:40
Hiç mi test etmemişler güncellemeyi yayınlamadan önce?

Daha kullanıcıların şikayet ettiği sorunu anlamaya çalışıyorlarmış! :D Herkes aynı sorundan müzdarip ama belli ki onların pc de problem yok.. :) Ben bu oyun adına gittikçe hevesimi kaybediyorum.. Keşke artık sadece Cm 03/04, Fm 2007, veya 12 üzerine bir kadro güncellemesi yaparak oyun çıkarsalar. Yetti artık bunların oyunu geliştirme adı altında saçma sapan işler yapması, oyun her geçen yıl daha da kötü hale geliyor..

MoNToLiVo_
06.Mart.2017, 11:44
Hocam o sadece maçı hızlandırıyor, gün geçişini hızlandırmıyor.

günü de hızlandırıyor kardeşim.

cklnc
06.Mart.2017, 12:04
https://community.sigames.com/topic/398435-is-your-game-running-slowly-in-the-latest-update-1730-if-so-please-read/

Burada yazana göre Steam den public beta yı açıp deneyin diyor yavaşlık sorunu için eğer hala düzelme olmazsa, bilgisayarınızın dxdiag kaydını ve oyun özelliklerini içeren bir şikayet konusu oluşturun diyor.. İstenen içerikler bu konu için:
Dxdiag kaydı.
Oyunu kurarken açtığınız lig sayısı, oyuncu sayısı ve tahmini oyun hızı ve pc performans değerlerini içeren ekran kaydı.
Oyun save dosyası ve bilgisayarınızdaki app data içerisindeki football manager 2017 klasöründe yer alan cache ve preferences dosyası.

Söylediklerine göre üzerinde çalışılıyor sorunun. Umarım bu hafta içinde çözülür..

martymcfly
06.Mart.2017, 12:33
Bu adamlar nasa'nın süper bilgisayarlarında test ediyorlar heralde oyunu. 1gb ramli P4 makinada test esinler görürüm onları :D

nuri80
06.Mart.2017, 17:19
Oyunda günlerin yavaş geçmesinin kullandığımız makinelerle ilgisi yok, keza evvelki yamayla aynı yıldız sayısıyla oynuyoruzdur çoğumuz. Oyun, her günün sonunda tekrar space ile devam etmek zorunda bırakıyor. Maç olmasa bile aynı anda 2-3 gün atlamıyor. Eğer bilgisayarın gücü yetmeseydi mouse'un tepki zamanından bile anlayabilirdik. Sorun bildiğin yazılımsal. Hayretler içindeyim, 20 yıldır oynadığım oyun hala nasıl böyle hatalar yapabiliyor? Ya arkadaş bi motorda karar kılın sonra sadece kadro güncelleyin. Bu kadar zor olmamalı.

nuri80
06.Mart.2017, 17:21
Dediğiniz gibi herkes şikayetçi. Mesela FMSCOUT sitesi de şöyle bi cevap verdi bana: "Lots of people are complaining about this patch. SI forums are crawling with bug reports about crashing and very slow processing. Hopefully they'll release 17.3.1 asap to fix these critical issues."

perpetua
06.Mart.2017, 18:19
Bu adamlar nasa'nın süper bilgisayarlarında test ediyorlar heralde oyunu. 1gb ramli P4 makinada test esinler görürüm onları :D

Tahminen son dakikada bir degisiklik yapip test etmeden yamayi cikarttilar. Beta surumlerinde herhangi bir yavaslik yoktu.

Proctives
06.Mart.2017, 21:45
Sizin güncellemeniz ne zaman gelir acaba?

martymcfly
06.Mart.2017, 22:38
Şimdi geldi 107mb ama yine beta mı göreceğiz.

perpetua
06.Mart.2017, 23:03
Sizin güncellemeniz ne zaman gelir acaba?

Tudor'u ayarlamak icin GS macini beklemistim (3'lu savunma devam edecek mi emin olmadigim icin).

Son testlerimi yapiyorum. En fazla 2 saat icinde ilk mesaja eklerim.

Schneider
06.Mart.2017, 23:04
Benim oyunumda Besiktas'in 2. sezon kadrosu:

Teknik direktor 433 oynayan Gerardo Martino olmus.

Kaleci: Fabri, Boyko, Tolga, Huseyin
Savunma: Beck, Gokhan, Adriano, Tosic, Marcelo, Pedro Franco
Orta Saha: Atiba, Necip, Veli, Gokhan Inler, Tolgay Arslan, Oguzhan, Roman Bezus, Cem Sapan (alt yapidan)
Kanat: Aras Ozbiliz, Quaresma, Babel, Orkan Cinar, Gokhan Tore
Forvet: Cenk Tosun, Talisca (ST olarak antrene edilmis ve orada oynuyor), Ogulcan Caglayan, Mustafa Pektemek

Stoperde kadro derinligi olmamasi disinda bir hayli derin bir kadrosu var Besiktas'in.

Fenerbahce'nin transfer cezasi oldugu icin daha cok kiralik futbolculara yonelmis.
Enes Unal, Kylian Mbappe, David Concha, Marlos Moreno, Matheus Pereira ve Marc Roca kiralanmis.
Ertugrul, Emenike ve Salih A takim kadrosunda olup ayrilanlar.

Ayrilan Lens'in yeri doldurulmus, Emenike'nin yeri doldurulmus.

Galatasaray'da transfer sessizligi var, bu da muhtemelen maas harcamalarinin dusurulememesinden dolayi.

Alanyaspor'un 2. bitirmesi ise oyunun Leicester etkisi. Simdiye kadar oyunun ilk sezonunu 30 defa oynattiysam, 3-4 tanesinde ligin ust siralarinda olmamasi gereken bir takim ustlerde yer aliyor. Sans.

Kusura bakma ama boş bir cevap vermişsin...

O kadar detaylı anlatmama rağmen hepsini "şans" diye "geçiştirmen" üzücü. İstiyorsan 2019-2022 yılında İstanbul takımlarının halini paylaşayım ve durumun vehametini gör. Ben İstanbul takımları 38 yaşına kadar vasat oyuncuları elinde tutuyor, doğru dürüst transfer yapmıyor, takımlar "büyük" olmaktan çıkıp bitiiyor diyorum sen Emenike'nin yeri dolmuş diyorsun. Emenike kim yahu? Allah aşkına doldursan ne olur doldurmasan ne olur?

Detaylara takılıp asıl anlatmak istediğimi anlamamışsın. Bugün şampiyonluğu devre arasına kadar kovalayan İBB'nin bile Abdullah Avcı ile 2-3 senesi, birikimi var. Leicester gibi örnek ise 150 yılda 1 gelir. Tekrarlıyorum, bu bir oyun fakat bu en iyi şekilde yansıtılması gerektiği gerçeği değiştirmiyor.

Bu oyunda özellikle 1-2 yıldır eğer İstanbul takımı şampiyon olamıyorsa tam anlamı ile bitiyor. Ne transfer yapıyor, ne doğru dürüst yönetiliyor. Haliyle Türkiye liglerini 5-6 sezon oynadıktan sonra ne zevk kalıyor ne bir şey. Türkiye'de hiçbir zaman bir takım alt ligden üst lige çıkıp şampiyon olamaz, olmayacakta.

Takımın hocası ayrılıyor, kovuluyor vb yerine saçma sapan, tanınmayan, garip profilli bir TD geliyor. Daha önceki mesajlarımda ve bu mesajımda bahsettiğim sorunlar istisnasız her oyunumda oldu. En az 10-12 oyunda bunu yaşadım.

cklnc
06.Mart.2017, 23:22
Şimdi geldi 107mb ama yine beta mı göreceğiz.

Dostum bana gelmedi öyle bir güncelleme public beta olmadığına emin misin? Düzelme var mı bari?

martymcfly
06.Mart.2017, 23:26
Dostum bana gelmedi öyle bir güncelleme public beta olmadığına emin misin? Düzelme var mı bari?

Betadır o zaman oyunun içini dolaştım ama anlayamadım.
17.3.1f938533 oyun versiyonum.

cklnc
06.Mart.2017, 23:27
Betadır o zaman oyunun içini dolaştım ama anlayamadım.
17.3.1f938533 oyun versiyonum.

Beta evet. İndirdim ben de şimdi bakacağım, SI forumunda çözüldüğü söyleniyor bakalım..

perpetua
06.Mart.2017, 23:31
Kusura bakma ama boş bir cevap vermişsin...

O kadar detaylı anlatmama rağmen hepsini "şans" diye "geçiştirmen" üzücü. İstiyorsan 2019-2022 yılında İstanbul takımlarının halini paylaşayım ve durumun vehametini gör. Ben İstanbul takımları 38 yaşına kadar vasat oyuncuları elinde tutuyor, doğru dürüst transfer yapmıyor, takımlar "büyük" olmaktan çıkıp bitiiyor diyorum sen Emenike'nin yeri dolmuş diyorsun. Emenike kim yahu? Allah aşkına doldursan ne olur doldurmasan ne olur?

Detaylara takılıp asıl anlatmak istediğimi anlamamışsın. Bugün şampiyonluğu devre arasına kadar kovalayan İBB'nin bile Abdullah Avcı ile 2-3 senesi, birikimi var. Leicester gibi örnek ise 150 yılda 1 gelir. Tekrarlıyorum, bu bir oyun fakat bu en iyi şekilde yansıtılması gerektiği gerçeği değiştirmiyor.

Bu oyunda özellikle 1-2 yıldır eğer İstanbul takımı şampiyon olamıyorsa tam anlamı ile bitiyor. Ne transfer yapıyor, ne doğru dürüst yönetiliyor. Haliyle Türkiye liglerini 5-6 sezon oynadıktan sonra ne zevk kalıyor ne bir şey. Türkiye'de hiçbir zaman bir takım alt ligden üst lige çıkıp şampiyon olamaz, olmayacakta.

Tahminen yorumlarin 17.3.0 yamasi uzerinden degil.

Bu konu ile ilgili gectigimiz Kasim ayinda bu forularda uzun yazismalar yapilmis ve bundan bazi cikarimlar yapilmisti. Buna gore once cikis gunu yamasi adinda bir yama hazirlamistim, ve bununla ilgili geri donusler istemistim. Gordugum kadariyla bu yama ile beraber ozellikle 3 buyukler daha zor alt edilebilir bir hale geldiler. Bu degisiklikler 17.3.0 ile beraber gelen veri tabanina yansidi.

Her sey super diyemem, ancak sizin bu yama uzerinden yapacaginiz yorumlari ve karsilastiklarinizi gormek isterim.

Eger tahmin ettigim gibi eger yorumlarin ezbere (yani eski surumler uzerindense), 17.3.0 ile oynamaya devam etmeni tavsiye ederim.

Takımın hocası ayrılıyor, kovuluyor vb yerine saçma sapan, tanınmayan, garip profilli bir TD geliyor. Daha önceki mesajlarımda ve bu mesajımda bahsettiğim sorunlar istisnasız her oyunumda oldu. En az 10-12 oyunda bunu yaşadım.

Benim oyunumda Besiktas'in basina Gerardo Martino gecti (Tata Martino olarak da hatirlayabilirsin, eski Barcelona ve Arjantin milli takimi teknik direktoru). Fenerbahce'nin basina Stefano Colantuono (eski Udinese ve Atalanta) gecti. Ismi tanidik olmayabilir ama CA olarak Advocaat'in seviyesinde bir teknik direktor.

kapalicarsi
06.Mart.2017, 23:42
Oyunu geçtim de forum neden çok yavaş ? 2002 yılında internet kullanıyo gibi hissediyorum

Schneider
06.Mart.2017, 23:52
@perpetua

Belki hatırlarsınız, BURADA (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=125477) tartışmıştık. Düşüncelerim genel itibari ile aynı. Yani demek istediğim yorumlarıma tam anlamı ile 17.3.0 dahil değil fakat son güncelleme ile 2 sezon geçti değişen pek bir şey yok. İki sezonda Fenerbahçe'nin yaptığı transfer sayısı "0", yazıyla da yazayım, sıfır... ve 14 lig maçında sadece 5 galibiyetleri var.

Alanyaspor ile Boluspor gibi lige yeni yükselen takımlar ise İstanbul takımlarının önünde Avrupa'yı kovalıyorlar. Hadi üst sıraları Trabzonspor, Bursaspor gibi takımlar zorlasa anlayacağım, küçümseme algılanmasın ama Allah aşkına Boluspor nedir ? Kadrosu Fenerbahçe'nin 10'da 1'i olmayan takım nasıl oluyor da ilk 4-3 içerisinde yer alıyor?

Kapatıp tekrar açayım dedim sonuç değişmedi. Ben demiyorum ki İstanbul takımları Conte'yi, Guardiola'yı, Mourinho'yu getirsin, Hazardlar, Lukakular, Reuslar havada uçsun. Tam anlamı ile demek istediğim, Almanya'da Bayern, Dortmund, İngiltere'de M City, United, Chelsea, İtalya'da Juventus, Inter, Milan vb takımlar kendi ülkelerindeki diğer takımlara karşı olan bariz üstünlüğü Türkiye için kesinlikle ama kesinlikle göremiyoruz. Alt ligden çıkan takım tabiri caizse alayına gidiyor.

Advocat ayrılıyor, takımın başına geçen adamı gerçek hayatta bile tanımıyorum. O derece...Şuna şartlanılmış, İstanbul takımlarında yüksek maaş alan oyuncular 40 yaşına gelip bir zahmet emekli olacaklar da sonra transfer yapılacak. Bu zaman kadar şampiyon olup Avrupa'ya da gidemedikleri için gelirde düşüyor ve kimse transfer edilmiyor.

Eleştirimi ciddiye alır mısın bilemiyorum fakat gerçekten Türkiye liglerinin detaylı ve düzgün aktarılmadığını, hatalar olduğunu düşünüyorum

perpetua
07.Mart.2017, 00:25
@perpetua

Belki hatırlarsınız, BURADA (http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=125477) tartışmıştık. Düşüncelerim genel itibari ile aynı. Yani demek istediğim yorumlarıma tam anlamı ile 17.3.0 dahil değil fakat son güncelleme ile 2 sezon geçti değişen pek bir şey yok. İki sezonda Fenerbahçe'nin yaptığı transfer sayısı "0", yazıyla da yazayım, sıfır... ve 14 lig maçında sadece 5 galibiyetleri var.

Alanyaspor ile Boluspor gibi lige yeni yükselen takımlar ise İstanbul takımlarının önünde Avrupa'yı kovalıyorlar. Hadi üst sıraları Trabzonspor, Bursaspor gibi takımlar zorlasa anlayacağım, küçümseme algılanmasın ama Allah aşkına Boluspor nedir ? Kadrosu Fenerbahçe'nin 10'da 1'i olmayan takım nasıl oluyor da ilk 4-3 içerisinde yer alıyor?

Kapatıp tekrar açayım dedim sonuç değişmedi. Ben demiyorum ki İstanbul takımları Conte'yi, Guardiola'yı, Mourinho'yu getirsin, Hazardlar, Lukakular, Reuslar havada uçsun. Tam anlamı ile demek istediğim, Almanya'da Bayern, Dortmund, İngiltere'de M City, United, Chelsea, İtalya'da Juventus, Inter, Milan vb takımlar kendi ülkelerindeki diğer takımlara karşı olan bariz üstünlüğü Türkiye için kesinlikle ama kesinlikle göremiyoruz. Alt ligden çıkan takım tabiri caizse alayına gidiyor.

Advocat ayrılıyor, takımın başına geçen adamı gerçek hayatta bile tanımıyorum. O derece...Şuna şartlanılmış, İstanbul takımlarında yüksek maaş alan oyuncular 40 yaşına gelip bir zahmet emekli olacaklar da sonra transfer yapılacak. Bu zaman kadar şampiyon olup Avrupa'ya da gidemedikleri için gelirde düşüyor ve kimse transfer edilmiyor.

Eleştirimi ciddiye alır mısın bilemiyorum fakat gerçekten Türkiye liglerinin detaylı ve düzgün aktarılmadığını, hatalar olduğunu düşünüyorum

Elestirini ciddiye aliyorum ancak somut birseyler gormek istiyorum.

Bir cozum bulabilmem icin, bunlarin neden oldugunu cozmek gerekli. Ben, kendi oyunumda karsilastiklarimi arastiriyorum ve eger bir hata varsa bunu cozume ulastiriyorum.

Ornegin Advocaat ayrilip, yerine gecen adami tanimiyorsun demek bu adamin iyi bir teknik direktor olmadigi anlamina gelmiyor. Veri tabaninda 135+ CA'li ve bir kulupte gorev yapan 151 tane teknik direktor var.

135 ornegini vermemin nedeni, kulube gelecek teknik direktor CA'sinin kadro kalitesiyle ile iliskili olmasi. Genelde kadro kalitesine yakin seviyede teknik direktorler goreve geliyor. Fenerbahce'nin kadrosu da 135 CA ortalamasina sahip (en azindan oyuna baslarken). Bu 151 teknik direktorun cogunu ben de hic duymadim. Ama bu demek degil ki bu teknik direktorler yeterli kaliteye sahip degiller. Tabii kulupteki oyuncu seviyesinin biraz altinda veya biraz ustunde teknik direktor gelmesi de normal. Yani bizim buyuk kulupler daha oyun baslangicinda 300 civarinda teknik direktorden birisini getirebilir.

Yani ismini bilmedigin teknik direktor, belki de veri tabanina gore kaliteli ve ust duzey bir teknik direktordur. Bu ismini bilmedigin teknik direktorun goreve gelmesinin bir hata olup olmadigini veri tabaninin parametreleri belirleyecektir. Senin veya benim teknik direktoru tanimamiz degil.

Bundan yola cikarak, transferler de ayni sekilde degerlendirilebilir. Transfer edilen oyuncu belki de oyun parametreleri icinde iyi bir oyuncudur.

Futbolcularin 40 yasina kadar oynamalarinin ekran goruntulerini gormek isterim. Bunun nedeni kuluplerin bu futbolcularla sozlesme yenilemesi mi? Yoksa oyun basindaki sozlesmelerinin devam etmesi mi?

Bu oyunu belki de yuzlerce sezon tatilde oynattim. Bir oyunda ilk sezon Kayserispor ligde ikinci olurken, diger sezon 3 galibiyet alip kume dusebiliyor. Bu oyunun kendi icindeki rassallik. Alt ligden gelen bir takimin ligi ust siralarda bitirmesi de bunun dahilinde. Takim alt ligden ust ligde sampiyon olabilecek bir kadro ile cikmiyorsa (ki hic tahmin etmiyorum), bu takimin ligin ust siralarinda olmasi da sanstan baska bir sey olamaz. 17.3.0 ile beraber alt ligleri de biraz asagiya cektik. Yani bu konuda da cok sorun beklemiyorum ama uzun sureli bir oyun oynayamadim henuz.

Neyse, kisacasi ben sizlerden bilgi almaya acim. Ancak bunu somut bir sekilde, ve ekran goruntuleriyle desteklerseniz sorunun temeline inip gerekiyorsa oyun kodunda duzenleme isterim, gerekiyorsa veri tabaninda duzenleme yaparim.

kapalicarsi
07.Mart.2017, 01:00
Bu gece atar mısın abi yamayı ?

perpetua
07.Mart.2017, 01:32
Bu gece atar mısın abi yamayı ?

Birazdan bitecegini umuyorum. Yasin'i de cozersem yarim saat icinde gelir.

kapalicarsi
07.Mart.2017, 01:41
Bitirmediysen Quaresmanin kariyerinde avrupa sampiyonlugu gorunmuyor.
Bide Fabri profili için tekrar gözden geçirmeni diliycem.

kornification
07.Mart.2017, 02:08
Tudor'un 3lü oynatmasını yansıtacağını okumak sevindirici, onu sormak için gelmiştim.

Gelmişken başka bir şey sorayım madem bu sene oyunda sevdiğim hocaların oynattığı taktikleri kopyalamaya çalışıyorum ve bunun için maç istatistiklerine ve analizlerine bakarak denemeler yapıyorum.

Oyunda hocaların belirlediği tactical instructions ve oyuncu rollerini tam olarak bilmenin bir yolu var mı?

perpetua
07.Mart.2017, 02:29
Veri tabanı düzenlemesi ilk mesaja eklendi.

perpetua
07.Mart.2017, 02:30
Bitirmediysen Quaresmanin kariyerinde avrupa sampiyonlugu gorunmuyor.
Bide Fabri profili için tekrar gözden geçirmeni diliycem.

Quaresma'yı zaten yapmıştım.
Fabri için geç oldu. Ne gibi bir düzenleme gerektiğini düşündüğünü yazabilirsen değerlendiririz.

kapalicarsi
07.Mart.2017, 02:38
Tolga bizim kriterlerimizi çok düşürdü ondan iyi geliyor olabilir ama bence refleks,sezgi ve topu oyuna sokuşu bi tık yukarı çekilebilir

mnytz
07.Mart.2017, 10:53
Beta olmayan resmi güncelleme ne zaman gelir acaba tahminen ?

Deza
07.Mart.2017, 10:59
Veri tabanı düzenlemesi ilk mesaja eklendi.

Öncelikle emegine saglik, gercekten bu isler icin emek vermen ve zaman harcaman takdir edilmesi gerek. Ve bu sirada forumda sorularimiza da vakit ayirip gercekten detayli bir sekilde cevaplaman cok saygideger bir durum. Saygilarimi sunuyorum.

Yama ile ilgili merakim sudur; senin yaptigin yamadaki degisiklikler oyuncu/hoca özellikleriyle sinirli diye anliyorum. Yani ligimizin ve takimlarimizin guc dengesi ve ekonomik durumu resmi 17.3.0 yamasindaki gibi duruyor mu? Bu konularda bir duzenleme yaptin mi? Bence yapilmasi gerekmiyor zaten, resmi yama ile buyuk ölcude sorunlar cözuldu gibi. Senin yamayi indirmeden bilmek isterim.

Sevgiler saygilar 😀

Schneider
07.Mart.2017, 11:26
@perpetua

Öncelikle ilgin için teşekkür ederim. Somut şeyler görmek istiyorum demişsin, birkaç örnek göstereceğim diğer oyunlarımdan. (Resim fazlalığı nedeni ile kötü güzükmemesi açısından direkt link vereceğim)

Bu arada ağırlıklı olarak Fenerbahçe üzerinden gittik fakat ben koyu Galatasaraylı biri olarak gözlemlerimi söylüyorum. İstanbul takımlarının 3'ünün de aslında pek bir farkı yok. Türkiye ligi kum saati misali zaman geçtikçe oynayacak zevk ve istek bırakmıyor kendisinde.

Oyun datasında belirli kriterleri aşan fazla isim olabilir ama Türkiye için konuşuyorsak, zihniyet belli. Çok nadir gerçekten iyi hocalar geliyor (Zico, Rijkaard, Del Bosque, Mancini vb) Tanınmayan bir isim derken, düşük profilli demiştim.

Örnek vereyim,

http://imgur.com/ttSbcd7

http://imgur.com/o6YNWWw

İlerleyen yıllarda İstanbul takım kadrolarının hali...

http://imgur.com/80v0AWN

http://imgur.com/iOffeW5

http://imgur.com/7ECJxga

Emeklilik meselesi için kesin bir şey söylemem doğru olmaz ama muhtemelen sözleşme sebebi ile takımda kalıyorlar. Bu problem diğer oyunlarda da vardı. Kuyt bildiğiniz 38-39 yaşına kadar oynuyordu. Van Persie de 36-37'i görmeden bırakmıyor. Galatasaray'da da Chedjou için aynı şey söz konusu mesela

http://imgur.com/0qFDwKf

Şampiyonluk konusuna gelince, 2018/19'dan sonra dikkat edin. Sivasspor'un lige çıktıktan 1 yıl sonra ikinci bitirmesi normal mi? Ya da Gaziantepspor'u Arap ya da Rus birileri mi satın aldı?

http://imgur.com/PE67g5W

Önceki mesajlarımda dediğimi tekrarlamak istiyorum, bahsettiğim şey her yıl İstanbul takımları şampiyon olsun değil. Arada tabii ki sürprizler olmalı, olsun. Fakat lige yeni yükselen takımların hemen şampiyonluk kovalamaya başlaması çok saçma ve sinir bozucu. İnsan Galatasaray ile oynarken Beşiktaş ve Fenerbahçe'nin kendisini zorlamasını, doğru transferler yapmasını bekliyor.

Ligi 2. bitiren Sivasspor kadrosu,
http://imgur.com/w1Oh0Hp

Türkiye liginin özeti şu, 2,3 yıl boyunca kadrosuna takviye yapamayan İstanbul takımları 6-7-8.'likte geziniyor hatta düşme potasına giriyor. Siz hiç Dortmund, Bayern, Chelsea ve United gibi takımların bu duruma düştüğünü gördünüz mü? Avrupa'nın büyük liglerindeki takımlar kendi arasında çekişir. Biri olmuyorsa diğeri aradan sıyrılır. Ama Türkiye liginde İstanbul takımları aşırı derecede kırılgan. Hiç sevmediğim bir laftır "3 büyükler" fakat oyunda bunu kesinlikle hissetmiyorsunuz.

Birçok oyunumu da bu sebepten silmişliğim vardır. Bir tanesini yazayım, İtalya'da kariyer açmıştım. Türkiye ligini de ara ara takip ediyordum. 4-5 sezon sonra gelinen noktada 3 İstanbul takımı da sıradan bir takım olup çıkmış. Garip kiralamalar, (3 kaleci var 1 tane daha kiralamış, ya da 3 sol bek var 1 tane daha almış) ligi şampiyon bitiren garip takımlar. Döneyim desen 2 senede kendi takımını toparlarsın ama bu seferde rekabet olmadığı için bir şey anlamıyor insan.

Dikkat edersen maç motoru vb şeylerden hiç bahsetmedim. Oyunu 2011'den beri para verip oynuyorum ama Türkiye ligi için "tamam" diyebileceğim bir oyun hiç olmadı. Bu oyunu alanların %90'ı ilk önce Türkiye ligi kariyeri açarak başlar oyuna. Dil desteği de varken ben ligin çok daha dikkatli ve doğru yansıtılması gerektiğini düşünüyorum.

cklnc
07.Mart.2017, 11:31
Beta olmayan resmi güncelleme ne zaman gelir acaba tahminen ?

Herhangi bir tarih verilmemiş konu ile ilgili çünkü hala düzeltmeye çalıştıkları -yavaşlama probleminden başka- "crash dump" ve "çalışmayı durdurdu" hatalarını alanlar varmış. Benim tahminim bu hafta sonuna kadar çıkartırlar herhalde.

perpetua
07.Mart.2017, 13:17
@perpetua

Öncelikle ilgin için teşekkür ederim. Somut şeyler görmek istiyorum demişsin, birkaç örnek göstereceğim diğer oyunlarımdan. (Resim fazlalığı nedeni ile kötü güzükmemesi açısından direkt link vereceğim)

Detaya girmeden once, bu oyunu Kasim ayinda yayinladigim (yani kulupleri finansal olarak rahatlatan) yama ile mi oynadin?

Schneider
07.Mart.2017, 13:24
Detaya girmeden once, bu oyunu Kasim ayinda yayinladigim (yani kulupleri finansal olarak rahatlatan) yama ile mi oynadin?

İki şekilde de oynadım. Hatta hatırlarsan sana özel mesaj dahi atmıştım bununla ilgili. Pek bir değişiklik olmadığını fark edince senin yayınladığın yamayı kaldırdım. Normal database ile devam ettim.

serwan
07.Mart.2017, 14:08
@perpetua
abi benim görüşüm şu yönde. siz oyunu tahminen hiçbir takımı kontrol etmiyorken test ediyorsunuz ve oyun kendi içinde bir şekilde mantıklı sonuçlar veriyor. ancak ne zaman ki biz bi takımın kontrolünü ele alıp transfer ve taktik anlayışla ligin üzerinde bir performans göstermeye başlıyoruz işte o zaman sapıtıyor oyun. teorim şu şekilde. biz 1-2 sezon sonra ligin çok üzerinde bi kadro kurup şampiyonluğun net favorisi haline gelince diğer büyük takımlar da hedefi 2.lik ya da 3.lük olarak koymaya başlıyor ve buna göre adımlar atıyorlar. teknik adam seçimleri, transferler falan hep bu yönde oluyor. ayrıca hem itibarları hem ekonomileri yerinde sayıyor ya da kötüleşiyor ve gün geçtikçe aradaki makas açılıyor.
bunun bi çözümü olabilir mi bilmiyorum. yani biz makası çok açsak bile onların da kapatmak için adımlar atması gerekiyor. ancak onlar hedef küçültüyorlar. tabi bu ister istemez oluyor bi yerde. gerçek hayatta durum farklı işliyor. medya, hakemler, başkanlar hep işin içinde. ligin gidişatını etkileyen çok sayıda faktör var. makasın açılmasını engelleyen çok farklı etkenler var gerçek hayatta. bunu kabul etmemiz lazım. gerçek hayatta bi takım ligi 3 sene 25. haftadan bitirse 4. sene kuralları bile değiştirirler bu ülkede. bakın beşiktaş biraz arayı açtı diye hemen yabancı sayısı gündeme geldi. kuralın değiştirilmesi konuşuluyor. şike davasından sonra sırf gs makası açmasın diye yabancı kısıtlamasını savunanlar 2 sene sonra sayıyı 14e çıkardılar. bunlar oluyor malesef. tabi oyunda böyle şeyler olmayınca geride kalan takımlar yenilgiyi kabullenip hedefi 2. lik olarak koyuyor. sen gidip geleceğin ronaldo'sunu alırken öteki gidip 2.liği antep'e kaptırmamak için yetecek adamlar almaya çabalıyor.

bu durumun ispatı olacak bi örnek de vereyim. normal koşullarda 3 büyüklerin hocası 2 sene üst üste şampiyonluğu kaçırırsa hemen gönderilir. oyunda da başlangıçta durum böyle. ancak siz net favori haline gelince diğer büyükler ligi ilk 3-4 içinde bitirdiği sürece hocayı yollamıyor. ben beşiktaş kariyeri yaparken riekerink bu şekilde yıllarca devam etti gs'de. ilk yıl beklenti zaten 3.lük. 2. olunca kaldı. sonra normalde hedef şampiyonluk olmalı ama yine 2. oldu ve kaldı. daha sonraki senelerde de ligi 2-4 arası sıralarda bitirmesine rağmen göreve devam etti.

perpetua
07.Mart.2017, 15:47
İki şekilde de oynadım. Hatta hatırlarsan sana özel mesaj dahi atmıştım bununla ilgili. Pek bir değişiklik olmadığını fark edince senin yayınladığın yamayı kaldırdım. Normal database ile devam ettim.

Pek bir degisiklik yok demek bir hayli yanlis olur.
17.3.0 uzerinden bir oyun ile neleri gordugunu okumak isterim.

Nedeni de basit. 17.0.0'da 3 buyukler belki 1-2 milyon Euro civarinda kar ederken (yani asagi yukari bir sonraki sezonun transfer butcesi), 17.3.0 ile beraber basariya gore 10-25 milyon Euro civarinda kar ediyor. Tabii bunda ikinci sezon itibariyle artan televizyon gelirinin de etkisi var.

Para bazi sorunlari cozuyor (yapay zeka takimlarinin transferleri gibi). Paranin cozmedigi sorunlari bu veri tabani surumu uzerinden gozlemleyip cozmemiz daha dogru olur.

perpetua
07.Mart.2017, 16:48
@perpetua
abi benim görüşüm şu yönde. siz oyunu tahminen hiçbir takımı kontrol etmiyorken test ediyorsunuz ve oyun kendi içinde bir şekilde mantıklı sonuçlar veriyor. ancak ne zaman ki biz bi takımın kontrolünü ele alıp transfer ve taktik anlayışla ligin üzerinde bir performans göstermeye başlıyoruz işte o zaman sapıtıyor oyun. teorim şu şekilde. biz 1-2 sezon sonra ligin çok üzerinde bi kadro kurup şampiyonluğun net favorisi haline gelince diğer büyük takımlar da hedefi 2.lik ya da 3.lük olarak koymaya başlıyor ve buna göre adımlar atıyorlar. teknik adam seçimleri, transferler falan hep bu yönde oluyor. ayrıca hem itibarları hem ekonomileri yerinde sayıyor ya da kötüleşiyor ve gün geçtikçe aradaki makas açılıyor.
bunun bi çözümü olabilir mi bilmiyorum. yani biz makası çok açsak bile onların da kapatmak için adımlar atması gerekiyor. ancak onlar hedef küçültüyorlar. tabi bu ister istemez oluyor bi yerde. gerçek hayatta durum farklı işliyor. medya, hakemler, başkanlar hep işin içinde. ligin gidişatını etkileyen çok sayıda faktör var. makasın açılmasını engelleyen çok farklı etkenler var gerçek hayatta. bunu kabul etmemiz lazım. gerçek hayatta bi takım ligi 3 sene 25. haftadan bitirse 4. sene kuralları bile değiştirirler bu ülkede. bakın beşiktaş biraz arayı açtı diye hemen yabancı sayısı gündeme geldi. kuralın değiştirilmesi konuşuluyor. şike davasından sonra sırf gs makası açmasın diye yabancı kısıtlamasını savunanlar 2 sene sonra sayıyı 14e çıkardılar. bunlar oluyor malesef. tabi oyunda böyle şeyler olmayınca geride kalan takımlar yenilgiyi kabullenip hedefi 2. lik olarak koyuyor. sen gidip geleceğin ronaldo'sunu alırken öteki gidip 2.liği antep'e kaptırmamak için yetecek adamlar almaya çabalıyor.

bu durumun ispatı olacak bi örnek de vereyim. normal koşullarda 3 büyüklerin hocası 2 sene üst üste şampiyonluğu kaçırırsa hemen gönderilir. oyunda da başlangıçta durum böyle. ancak siz net favori haline gelince diğer büyükler ligi ilk 3-4 içinde bitirdiği sürece hocayı yollamıyor. ben beşiktaş kariyeri yaparken riekerink bu şekilde yıllarca devam etti gs'de. ilk yıl beklenti zaten 3.lük. 2. olunca kaldı. sonra normalde hedef şampiyonluk olmalı ama yine 2. oldu ve kaldı. daha sonraki senelerde de ligi 2-4 arası sıralarda bitirmesine rağmen göreve devam etti.

Yazdiklarina biraz hak veriyorum.
Ancak su da var. Herkesin oynama sekli farkli. Ornegin oynarken ben hic bir zaman gozlemcilerin bulup, raporladigi oyuncular disinda oyuncu transfer etmem. Oyunun zaaflarindan faydalanan dizilisler veya taktikler kullanmak yerine oynamak istedigim oyunu saha icinde yansitacak taktikleri tercih ederim.

Ayrica uzun yillar ayni "buyuk" takimin basinda da kalmam. Yani 3-4 yil bir takimin basinda sampiyon olduysam, farkli bir takima, farkli bir hedefe gitmeyi tercih ederim.

Yani benim bu tip sorunlarla pek karsilasmamamin nedeni kendi oyun tarzim da olabilir. Farkli sekilde oynadigim zaman her ligi, tipki Turkiye ligi ile ilgili yazdiginiz gibi, domine edebiliyorum. Bunu yapmak icin ligin buyuk takimi ile oynamama da gerek yok.

Bu bahsettigim dominasyona dayali oyun tarzinin antidotu ilk basta para.

Ornegin gecen seneye kadar Besiktas'in stadi yoktu, stadyum geliri 10-15 milyon dolar civarindaydi. Son 20 yilda 2 defa sampiyon olmustu. Rakipleri Besiktas'in 2-2.5 kati stat geliri kazaniyordu. Buna ragmen Besiktas, cok daha fazla gelirleri olan Galatasaray ve Fenerbahce gibi maliyetli transfer yapmaya calisiyordu (Demiroren donemi) ve bu transferlere ragmen basarisiz olup kulubun borcunu arttiriyordu.

Ancak oyun kulubun batacagini bile bile yonetimin elde olmayan veya kazanilamayacak parayi harcamasina izin vermiyor. Borclarin artmasina izin vermiyor. Yani her kulup, kendi icinden uretebildigi para kadar transfer yapabiliyor. Demiroren'in yaptigini oyun kimsenin yapmasina izin vermiyor.

Ingiltere'deki buyuk kuluplerin boyle bir finansal sorunu yok.
Ispanya'daki buyuk kuluplerin boyle bir finansal sorunu yok.
Almanya'da hic bir takimda boyle bir finansal sorun yok.
Italya'da var.. bu nedenle de Juventus domine ediyor.

Turkiye'deki kuluplerde var olan bu finansal sorunlari cok daha hafif sekilde yansitinca (17.3.0) kuluplerin gelisme konusunda daha esnek oldugunu dusunuyorum. Bu nedenle gecmiste olup bitenler degil, 17.3.0 uzerinden yorumlar okumak istiyorum ki bu bahsettiginiz sorunlarin ne kadarini paranin cozdugunu anlayalim ve paranin cozmedigi sorunlar uzerine yogunlasalim.

perpetua
07.Mart.2017, 17:05
Öncelikle emegine saglik, gercekten bu isler icin emek vermen ve zaman harcaman takdir edilmesi gerek. Ve bu sirada forumda sorularimiza da vakit ayirip gercekten detayli bir sekilde cevaplaman cok saygideger bir durum. Saygilarimi sunuyorum.

Yama ile ilgili merakim sudur; senin yaptigin yamadaki degisiklikler oyuncu/hoca özellikleriyle sinirli diye anliyorum. Yani ligimizin ve takimlarimizin guc dengesi ve ekonomik durumu resmi 17.3.0 yamasindaki gibi duruyor mu? Bu konularda bir duzenleme yaptin mi? Bence yapilmasi gerekmiyor zaten, resmi yama ile buyuk ölcude sorunlar cözuldu gibi. Senin yamayi indirmeden bilmek isterim.

Sevgiler saygilar 😀

Yapilan degisikliklerin hepsi ufak tefek degisiklikler. 17.3.0'in ustune guc dengesi ve ekonomik parametrelerle ilgili ciddi bir degisiklik yok.

Bir kac oyuncuda ufak tefek degisiklikler oldu. Futbolcularda Szukala'nin CA dususu (gozden kacmis, uzun suredir oynamiyor), De Jong'un CA dususu, Yasin'e kanat beki mevkisi ekleme ve bunun gerektirdigi CA degisimi var.

Bunlarla beraber Quaresma'nin hiz ve hizlanmasinin biraz dusmesi ve yaraticilik, kararlar ve takim oyununa ozellik taviyeleri var. Ayrica Ndiaye'nin bazi teknik ozelliklerinden dusus yapip, zihinsel ozelliklere ekleme var. Atiba'nin mevkisine bir ufak degisiklik oldu (MC oynama becerisi yukseldi).

Ayrica Mehmet Ekici'nin Trabzonspor'daki oynamamasini aktarmaya calistim ancak eldeki her turlu araci kullanmama ragmen Ersun Yanal hala Ekici'yi kullaniyor. Maalesef cozemedim.

Degisikliklerin buyuk cogunlugu teknik direktor taktik anlayislarina oldu.

perpetua
07.Mart.2017, 17:15
Tudor'un 3lü oynatmasını yansıtacağını okumak sevindirici, onu sormak için gelmiştim.

Gelmişken başka bir şey sorayım madem bu sene oyunda sevdiğim hocaların oynattığı taktikleri kopyalamaya çalışıyorum ve bunun için maç istatistiklerine ve analizlerine bakarak denemeler yapıyorum.

Oyunda hocaların belirlediği tactical instructions ve oyuncu rollerini tam olarak bilmenin bir yolu var mı?

Yok.
Ancak teknik direktorun profiline girip, hangi oyun anlayisini tercih ettigi bilgilerine bakarak biraz fikir almak mumkun.
Oyunda teknik direktorler genelde maclara Kontrol, Standart veya Kontra anlayisi ile basliyor.
Bu tercihi etkileyen iki faktor var. Birincisi teknik direktorun oyun anlayisi tercihi, ikincisi de rakibin gucu.

Ornegin Abdullah Avci genelde standart oyun anlayisini secen bir teknik direktor olsa da, takiminin kadrosu ligdeki takimlarin cogundan daha kuvvetli oldugu icin ic saha maclarinin coguna kontrol oyun anlayisi ile cikacaktir. Deplasmanlarda ise bu takimlara karsi standart oyun anlayisini tercih edecektir. Kendisinden kuvvetli takimlara karsi se iceride standart, disarida kontra anlayisini sececektir.

Macin gidisine gore daha ofansif veya daha defansif anlayislara donecetir.

Yani yapay zeka yonetimindeki teknik direktorler hic bir zaman tek bir taktik anlayisi ile oynamiyor.

serwan
07.Mart.2017, 17:41
Yazdiklarina biraz hak veriyorum.
Ancak su da var. Herkesin oynama sekli farkli. Ornegin oynarken ben hic bir zaman gozlemcilerin bulup, raporladigi oyuncular disinda oyuncu transfer etmem. Oyunun zaaflarindan faydalanan dizilisler veya taktikler kullanmak yerine oynamak istedigim oyunu saha icinde yansitacak taktikleri tercih ederim.

Ayrica uzun yillar ayni "buyuk" takimin basinda da kalmam. Yani 3-4 yil bir takimin basinda sampiyon olduysam, farkli bir takima, farkli bir hedefe gitmeyi tercih ederim.

Yani benim bu tip sorunlarla pek karsilasmamamin nedeni kendi oyun tarzim da olabilir. Farkli sekilde oynadigim zaman her ligi, tipki Turkiye ligi ile ilgili yazdiginiz gibi, domine edebiliyorum. Bunu yapmak icin ligin buyuk takimi ile oynamama da gerek yok.

Bu bahsettigim dominasyona dayali oyun tarzinin antidotu ilk basta para.

Ornegin gecen seneye kadar Besiktas'in stadi yoktu, stadyum geliri 10-15 milyon dolar civarindaydi. Son 20 yilda 2 defa sampiyon olmustu. Rakipleri Besiktas'in 2-2.5 kati stat geliri kazaniyordu. Buna ragmen Besiktas, cok daha fazla gelirleri olan Galatasaray ve Fenerbahce gibi maliyetli transfer yapmaya calisiyordu (Demiroren donemi) ve bu transferlere ragmen basarisiz olup kulubun borcunu arttiriyordu.

Ancak oyun kulubun batacagini bile bile yonetimin elde olmayan veya kazanilamayacak parayi harcamasina izin vermiyor. Borclarin artmasina izin vermiyor. Yani her kulup, kendi icinden uretebildigi para kadar transfer yapabiliyor. Demiroren'in yaptigini oyun kimsenin yapmasina izin vermiyor.

Ingiltere'deki buyuk kuluplerin boyle bir finansal sorunu yok.
Ispanya'daki buyuk kuluplerin boyle bir finansal sorunu yok.
Almanya'da hic bir takimda boyle bir finansal sorun yok.
Italya'da var.. bu nedenle de Juventus domine ediyor.

Turkiye'deki kuluplerde var olan bu finansal sorunlari cok daha hafif sekilde yansitinca (17.3.0) kuluplerin gelisme konusunda daha esnek oldugunu dusunuyorum. Bu nedenle gecmiste olup bitenler degil, 17.3.0 uzerinden yorumlar okumak istiyorum ki bu bahsettiginiz sorunlarin ne kadarini paranin cozdugunu anlayalim ve paranin cozmedigi sorunlar uzerine yogunlasalim.

Mutlaka oyun tarzı ile alakalı. Ben de hiçbir zaman takım değiştirmem mesela. Kovulursam kariyeri bitiririm. Bu yüzden her ligi her takımla süreç içinde domine edebiliyorum. Ancak tr liginde bu çok çabuk ve kolay oluyor. Atıyorum la liga'da gijon ile 3-4 sene içinde şampiyonluk konusunda favori olsanız dahi real ve barca bi şekilde zorluyor sizi. En azından 2.ye çok büyük fark atmak kolay olmuyor. Bizim ligde domine etmeye başlayınca 2. ile çok büyük fark oluyor. Oyun ilk çıktığında öteki başlığa da yazmıştım. Bence bunun yolu üstteki 3-4 takım ile alttakilerin arasını iyice açmaktan geçiyor. Gerçeğe çok uygun olmayabilir ancak oyunda rekabeti sağlamak başka şekilde zor. Bizim ligin gelir paylaşımı eski şampiyonluklara falan endeksli olduğu için editörden sıralama parası ayarlamak mümkün olmuyor hata veriyor. Yoksa ben test amaçlı bi çalışma yapacaktım.
Ayrıca yönetim tercihi ayarlamak da mümkün değil oyunda. Yani iyi teknik adamların gelmesini sağlayacak yönetim ayarı mümkün değil. Bunu seçim aralıklarını 20 yıla çıkarıp başkanlara gerekli tercihleri ayarlayarak çözdüm ben bi nebze. Büyükler hocaları yollayınca hep vasat üstü hocalar getirdiler.
17.3'ü ilk fırsatta deneyeceğim. Onunla ilgili görüşlerimi de yazarım. Ancak oyunun yapay zekası değişmedikçe bazı şeyleri database üzerinde oynayarak çözmek zor. Ancak bi yere kadar.
Benim çözüm önerilerim.
1- Üstteki 3-4 takım ile aşağının arasında maddi makası iyice açmak ve başarılı oldukça bu makasın kapanmasını önleyecek önlemler almak.
2- Başkanların teknik adam ve oyuncu transferinde daha seçici olmalarını sağlayacak gerekli özellikleri ekleyip onların uzun yıllar görevde kalmasını sağlayacak değişiklikler yapmak.
3- Büyük takımların scouting ağlarını genişletmek ve bu takımlarda çalışan scoutların özelliklerini abartarak takımların iyi oyuncu bulma şansını artırmak.
4- Reputation sorununu bi şekilde çözüp takımların iyi oyuncular almasının önünü açmak. Caner mesela sezon sonu kalmak istemiyor Beşiktaş'ta.

martymcfly
07.Mart.2017, 18:42
perpetua (http://forum.turksportal.net/vb/member.php?u=4751)
benim de şöyle bir sorum var, biz oyuna ilk başladığımızda takımımız taktiğe %40-50 civarı alışkın oluyor peki bilgisayarın yönettiklerinde durum nedir?

Kdarkig
07.Mart.2017, 20:48
Kastamonuspor 1966'ın forma ve logo renkleri haleda düzenlenmemiş.

perpetua
07.Mart.2017, 21:18
Mutlaka oyun tarzı ile alakalı. Ben de hiçbir zaman takım değiştirmem mesela. Kovulursam kariyeri bitiririm. Bu yüzden her ligi her takımla süreç içinde domine edebiliyorum. Ancak tr liginde bu çok çabuk ve kolay oluyor. Atıyorum la liga'da gijon ile 3-4 sene içinde şampiyonluk konusunda favori olsanız dahi real ve barca bi şekilde zorluyor sizi. En azından 2.ye çok büyük fark atmak kolay olmuyor. Bizim ligde domine etmeye başlayınca 2. ile çok büyük fark oluyor. Oyun ilk çıktığında öteki başlığa da yazmıştım. Bence bunun yolu üstteki 3-4 takım ile alttakilerin arasını iyice açmaktan geçiyor. Gerçeğe çok uygun olmayabilir ancak oyunda rekabeti sağlamak başka şekilde zor. Bizim ligin gelir paylaşımı eski şampiyonluklara falan endeksli olduğu için editörden sıralama parası ayarlamak mümkün olmuyor hata veriyor. Yoksa ben test amaçlı bi çalışma yapacaktım.
Ayrıca yönetim tercihi ayarlamak da mümkün değil oyunda. Yani iyi teknik adamların gelmesini sağlayacak yönetim ayarı mümkün değil. Bunu seçim aralıklarını 20 yıla çıkarıp başkanlara gerekli tercihleri ayarlayarak çözdüm ben bi nebze. Büyükler hocaları yollayınca hep vasat üstü hocalar getirdiler.
17.3'ü ilk fırsatta deneyeceğim. Onunla ilgili görüşlerimi de yazarım. Ancak oyunun yapay zekası değişmedikçe bazı şeyleri database üzerinde oynayarak çözmek zor. Ancak bi yere kadar.
Benim çözüm önerilerim.
1- Üstteki 3-4 takım ile aşağının arasında maddi makası iyice açmak ve başarılı oldukça bu makasın kapanmasını önleyecek önlemler almak.
2- Başkanların teknik adam ve oyuncu transferinde daha seçici olmalarını sağlayacak gerekli özellikleri ekleyip onların uzun yıllar görevde kalmasını sağlayacak değişiklikler yapmak.
3- Büyük takımların scouting ağlarını genişletmek ve bu takımlarda çalışan scoutların özelliklerini abartarak takımların iyi oyuncu bulma şansını artırmak.
4- Reputation sorununu bi şekilde çözüp takımların iyi oyuncular almasının önünü açmak. Caner mesela sezon sonu kalmak istemiyor Beşiktaş'ta.

1. Bu fark her zaman vardi, ama ozellikle 17.3.0'da bu fark iyice buyudu.

2. Buna cok katilmiyorum cunku baskanlar gercekte gelip geciyor, oyunda da gelip geciyor (en azindan gercekci olmasi icin). Her baskanin farkli bir dusuncesi olacaktir.

Tabii bir etken, kuluplerin alt yapiya ne kadar onem verdigi. Bu bir kulup degeri. Kulup alt yapiya ne kadar onem veriyorsa, goreve gelen baskan da alt yapiya en az o kadar deger veriyor. Baskan alt yapiya ne kadar onem veriyorsa, alt yapiya harcamalari o kadar yuksek tutuyor ve bu olcekte transfer butcesini dusuk tutuyor.

Bizde cogu takimin alt yapiya verdigi onem asgari seviyede girilmis durumda. Yani goreve gelen baskana gore transfere ayirilan para genelde yuksek oluyor. Tabii kulupte para varsa.

Teknik ekip konusunda secicilik vs. gibi bir ayara da cok gerek yok aslinda. Kadro ne kadar iyiyse, o kadar yuksek becerili teknik direktor gelmek istiyor. Ancak yuksek becerili teknik direktorun ille de takima uygun futbol oynatacagi anlamina gelmiyor.

3. Scout'lar sadece kulubun futbolcu haznesini gelistiriyor. Mesela oyunu yillarca oynatip 3 buyuklerin birisinin basina gecince kuluplerin oldukca buyuk bir futbolcu haznesine sahip oldugu gorulebiliyor. Ancak hangi oyuncularin alinacagini belirleyen teknik direktor. Ve tabii onlarin ne kadar iyi veya kotu oldugunu belirleyen de teknik direktor.

Scout'lar konusunda eksik aslinda ozellik bazinda nitelik degil, nicelik ve cesitlilik. Kuluplerde kimlerin scout oldugunu bulmak pek kolay degil. Bulsan bile, hangi ulkeleri iyi bildiklerini bulmak da pek mumkun degil. Bu nedenle kulupler genelde scout'suz olarak basliyorlar ve sadece teknik direktorlerinin futbolcu haznesine sahip oluyorlar (tabii teknik direktor eger Turk ise, sadece Turkiye'yi biliyorlar).

Bunu cozmenin bir yolu, kulup bunyesinde calisan U15, U16 ve/veya U17 teknik direktorlerini ve antrenorlerini kuluplere scout olarak atamak (zaten bu yas gruplari oyunda yok). Ancak tabii bu kisilerin bilgileri sadece Turkiye ile sinirli olacak.

Bu problemi cozmenin bir yolu da Turk olan her calisanin bazi diger ulkeler hakkinda bilgisi olmasini ayarlamak. Boylece oyun baslar baslamaz Turk calisanlar, hem Turkiye hem de ornegin, Fransa, Hirvatistan, Romanya vs. hakkinda en azindan biraz bilgi sahibi olabilir ve oyun baslar baslamaz daha buyuk futbolcu haznesiyle calisirlar. Bu da teknik direktorlerin ozellikle oyunun basinda sadece Turkiye'de oynayan oyunculara yonelmesinin onune gecilebilir.

Ancak tabii bu tercih kuluplerin kendilerine has tercihlerini degistirmeyecektir. Mesela Gaziantepspor yillardir Brezilya'dan transfer yapar. Bunu genelde eski futbolculari ve futbolcu temsilciligi yapan Osmair uzerinden yaparlar. Ancak bu adam da farkli kuluplerde antrenorluk yapabilen birisi. Hem Gaziantep'in scout'u, hem de baska takimin antrenoru yapmak da mumkun degil. Ayrica zaten adam tam olarak scout degil.

Bu bahsettigim konuda bazi gelistirmeler yaparak ilk adim atilabilir bence.

4. Reputation sorunu hic yok cunku oyunda futbolcular artik kulubun itibarina bakmiyor. Itibar yerine takimin mevcut kadrosunun kalitesine bakip bu kadro icinde kendisine nasil bir rol bulabilecegini degerlendirip, bu rolu isteyip, istemedigine gore sizinle gorusuyor. Futbolcular da gecmise gore degil, gelecege (yani mevcut kadro ve takimin finansal durumu) gore karar veriyor.

Yani kulup itibari aslinda son yillarda kulubun kazandigi basarilari gostermeye yariyor. Takim daha basarili olursa sponsorluk anlasmalari, seyirci ortalamalari vs. yukseliyor. Daha basarisiz olursa sponsorluk anlasmalari, seyirci ortalamalari vs. dusuyor. Eger kulup itibari olmasi gerektiginden daha yuksek olursa ve kulup bu basariyi oyunda saglayamazsa, seyirci sayisi dusuyor ve gelirleri dusuyor. Kisacasi bir bakima itibarin olmasi gerektiginden daha yuksek olmasi degil, olmasi gerektiginden daha dusuk olmasi avantaj.

perpetua
07.Mart.2017, 21:22
Kastamonuspor 1966'ın forma ve logo renkleri haleda düzenlenmemiş.

http://forum.turksportal.net/vb/showthread.php?t=125435&p=2769684&viewfull=1#post2769684
17.3.0'da aynen bu mesajda yazdigin gibi duzenlendi.

perpetua
07.Mart.2017, 21:24
perpetua (http://forum.turksportal.net/vb/member.php?u=4751)
benim de şöyle bir sorum var, biz oyuna ilk başladığımızda takımımız taktiğe %40-50 civarı alışkın oluyor peki bilgisayarın yönettiklerinde durum nedir?

Bu aliskanligin seviyesi, saniyorum, teknik direktorun kulupte ne kadar suredir calistigi ile alakali.

Dennis Bergkamp
07.Mart.2017, 21:28
Serdar Gürler'in profilinde biraz iyileştirme gerekmiyor muydu bu performansından sonra? @perpetua

perpetua
07.Mart.2017, 21:50
Serdar Gürler'in profilinde biraz iyileştirme gerekmiyor muydu bu performansından sonra? @perpetua

Belki sezon sonu. Devre arasina kadar cok ozel bir performansi yoktu bence.

byvirus
08.Mart.2017, 02:03
Tam transfer sezonu kapanıyor, takımdaki genç oyuncular kiralık gitmek isteyip takımda isyan çıkarıyor. Transfer dönemi bitmeden önce isteseler göndercem ama transfer dönemi kapandığı için kiralıkta gönderemiyorum ve hepsiyle papaz oluyorum :) Tek seferlik bişey değil bu hep böyle oluyor.

unfortune
08.Mart.2017, 11:48
steam üzerinden halledemiyorum acaba teamwier den yardımcı olabılırmısın admın ?

Dennis Bergkamp
08.Mart.2017, 14:36
Belki sezon sonu. Devre arasina kadar cok ozel bir performansi yoktu bence.

Yanlış hatırlamıyorsam Gençlerbirliği'nin attığı gollerın %60'ına yakınına doğrudan katkıda bulunma gibi bir istatistiği var ve bu oran sezon başından beri aşağı yukarı aynı civarlarda seyrediyor.Ben sezon başından beri gösterdiği performansla bir artışı hak ettiğini düşünüyorum ama geçmiş sezonlara göre kendisinde bir kıpırdanma olduğunun farkındaysanız ama yinede sezon sonunu beklediyseniz bunu anlayabilirim.Sözleşmesinin son senesindeki oyuncular için yanıltıcı olabiliyor böyle performanslar çünkü

martymcfly
08.Mart.2017, 16:36
Bir tane daha beta güncellemesi geldi, böyle böyle fm18 e kadar yolu var oyunun.

mnytz
08.Mart.2017, 16:57
Devre arası güncellemeyi bile eline yüzüne bulastırmıs beceriksizler.(c) Birdaha orjinal almam aldırtmam bu oyunu..

cklnc
08.Mart.2017, 17:11
Çıksın artık 17.3.1 de kariyer açalım :) sıkıldım beklemekten!

nuri80
08.Mart.2017, 17:18
Vallahi ben de çok sıkıldım. 17.2.0 yaması ne güzeldi yahu, en azından oynuyorduk. Schalke'yle 3 sene arka arkaya şampiyon olmuştum. Sinirden kuduruyorum arkadaş.

giallorosso95
08.Mart.2017, 18:34
Bu betalar ve en son çıkacak 17.3.1 güncellemesi kayıtlı oyunun üzerine işlenir mi ? yoksa yeni kariyer mi açmalıyız ?

cklnc
08.Mart.2017, 18:41
Bu betalar ve en son çıkacak 17.3.1 güncellemesi kayıtlı oyunun üzerine işlenir mi ? yoksa yeni kariyer mi açmalıyız ?

Dün bana Sigames forumunda 17.3.1 in kayıt dosyasına etki etmeyeceği yani dediğiniz gibi üzerine işleneceğini söylediler. Ama tavsiyem 17.3.1 i bekleyin uzun süreli bir kariyer hedefiniz varsa.

giallorosso95
08.Mart.2017, 19:29
valla zaten çok uzun süredir bekliyorum ve 20. haftayı geçirdiğim bir kariyerm var tepetaklak bi şekilde oynarımda yeni güncelleme üzerine gelirse tabi. bu beta denilen steamden manuel olarak seçilen public beta değil mi ? bir de oyunun üzerine gelip gelmeyeceği hakkında emin olabilir miyiz şuan ?

reisbulut
08.Mart.2017, 19:36
Dün bana Sigames forumunda 17.3.1 in kayıt dosyasına etki etmeyeceği yani dediğiniz gibi üzerine işleneceğini söylediler. Ama tavsiyem 17.3.1 i bekleyin uzun süreli bir kariyer hedefiniz varsa.

17.3.1 Sürümüne geçti oyun bende beta versiyonundan hariç.

giallorosso95
08.Mart.2017, 19:43
17.3.1 Sürümüne geçti oyun bende beta versiyonundan hariç.şuan kütüphanede yanında parantez içinde (public-beta) yazıyor kafam karıştı güncellemenin aslı mı geldi yani ?

cklnc
08.Mart.2017, 19:43
17.3.1 Sürümüne geçti oyun bende beta versiyonundan hariç.

Evet şuan itibari ile 17.3.1 i yayınladılar.. Umarım hatasız olur :) İyi oyunlar herkese.

IlGiurista
08.Mart.2017, 21:11
Yavaşlama sorunu çözülmüş mü?

cklnc
08.Mart.2017, 21:13
Yavaşlama sorunu çözülmüş mü?

Evet çözüldü.

kapalicarsi
08.Mart.2017, 21:14
Abi bu yaptığın yamayı eski yaptığınla beraber mi kullanıcaz yoksa sonuncusu yeterli mi ? perpetua (http://forum.turksportal.net/vb/member.php?u=4751)

Schneider
08.Mart.2017, 22:33
İsteyen kabul eder isteyen etmez,
Football Manager 2017 benim için her anlamda hayal kırıklığı oldu.
Ağız tadı ile kariyer açıp devam edemedim.

Her güncelleme de daha iyi olacağını beklemeyi de bıraktım.

perpetua
08.Mart.2017, 23:23
Abi bu yaptığın yamayı eski yaptığınla beraber mi kullanıcaz yoksa sonuncusu yeterli mi ? perpetua (http://forum.turksportal.net/vb/member.php?u=4751)

Sadece sonuncusu yeterli.

Schneider
09.Mart.2017, 00:11
@perpetua

Son capsli mesajıma çok kısa cevap vermişsin. Son güncelleme ile oyun açtım gelinen nokta yine birebir aynı;
Düşme hattının 6 puan önünde olan Fenerbahçe ve garip bir lig tablosu...

http://i.imgur.com/bCWdi4W.jpg

reisbulut
09.Mart.2017, 00:22
@perpetua

Son capsli mesajıma çok kısa cevap vermişsin. Son güncelleme ile oyun açtım gelinen nokta yine birebir aynı;

Resimleri hızlıresim'den upload edersen daha iyi olur.İmur Ülkemizde yasaklı.

Schneider
09.Mart.2017, 00:28
@reisbulut

Elbette,
Oradan da yükledim

http://i.hizliresim.com/R0B6rY.jpg

Oğuzcan
09.Mart.2017, 12:03
Yeni gelen yama ile birlikte oyuna ne gibi düzenleme geldi (hız düzenlemesinden başka) kayıtlı oyuna etki eder mi? bilgisi olan arkadaşlardan bilgilerini paylaşmalarını rica ediyorum :))

perpetua
09.Mart.2017, 14:08
@perpetua

Kaytli oyunu bir yere yukleyebilirmisin?

Schneider
09.Mart.2017, 14:52
@perpetua

Özel mesaj ile gönderdim.

lionslaw
09.Mart.2017, 15:15
Daniel Kolar Gaziantepspor'dan ayrıldı yazmıştım yamaya yansıtılmamış. Zor bir şey değil editörden 2 dakikada bunu çözebilirim ama yazdıklarımız kaale alınmayacaksa hiç tespitte bulunmayalım.

perpetua
09.Mart.2017, 16:23
Daniel Kolar Gaziantepspor'dan ayrıldı yazmıştım yamaya yansıtılmamış. Zor bir şey değil editörden 2 dakikada bunu çözebilirim ama yazdıklarımız kaale alınmayacaksa hiç tespitte bulunmayalım.

http://www.tff.org/Default.aspx?pageId=30&kisiId=1928222

TFF'ye gore sozlesmesi fesh edilmemis.
Gaziantepspor kadro disi birakmis olabilir ama halen 2018'e kadar sozlesmesi (yani Gaziantepspor'un yukumlulukleri) var.

kapalicarsi
09.Mart.2017, 19:53
perpetua (http://forum.turksportal.net/vb/member.php?u=4751) nın yaptığı son yama ile ligin durumu.
*ilk sezon trassfere izin verme seçeneği ile oynuyorum
http://i.hizliresim.com/NpWlla.png (http://hizliresim.com/NpWlla)

Burak Akmanoğlu
09.Mart.2017, 20:39
http://image.prntscr.com/image/22bd58b33ee84c6593c73eadf78083d6.png

Buda benim ilk sezon gidişatı

perpetua
09.Mart.2017, 20:59
perpetua (http://forum.turksportal.net/vb/member.php?u=4751) nın yaptığı son yama ile ligin durumu.
*ilk sezon trassfere izin verme seçeneği ile oynuyorum
http://i.hizliresim.com/NpWlla.png (http://hizliresim.com/NpWlla)

Ben de testlerde asagi yukari bu sekilde bir tablo goruyordum.
Sadece Alanyaspor biraz ortaligi karistirabiliyor.
Basaksehir de bazen tepelerde oluyor, bazen ortalarda.

Ligde ust ile altin arasindaki farki acmak ise yaramis gibi gorunuyor. Ancak biraz daha arayi acarsak iyi olur sanki.

serwan
09.Mart.2017, 21:05
Ben de testlerde asagi yukari bu sekilde bir tablo goruyordum.
Sadece Alanyaspor biraz ortaligi karistirabiliyor.
Basaksehir de bazen tepelerde oluyor, bazen ortalarda.

Ligde ust ile altin arasindaki farki acmak ise yaramis gibi gorunuyor. Ancak biraz daha arayi acarsak iyi olur sanki.

Aynen abi. Bir de mümkünse büyük takımların gözlem ağlarını genişletip gözlemcilerini biraz iyi yapmanız mümkün mü? Böylece daha iyi oyuncular bulurlar diye düşünüyorum ilerleyen yıllarda. Son olarak bir de itibar olayına çözüm bulup hiç değilse ortalama üstü oyuncuların ülkeye gelmesini sağlayabilirsek süper olur. Dün de yazdım Caner bile gelmiyor Beşiktaş'a.

perpetua
09.Mart.2017, 21:16
Aynen abi. Bir de mümkünse büyük takımların gözlem ağlarını genişletip gözlemcilerini biraz iyi yapmanız mümkün mü? Böylece daha iyi oyuncular bulurlar diye düşünüyorum ilerleyen yıllarda. Son olarak bir de itibar olayına çözüm bulup hiç değilse ortalama üstü oyuncuların ülkeye gelmesini sağlayabilirsek süper olur. Dün de yazdım Caner bile gelmiyor Beşiktaş'a.

Caner'de sorun saniyorum Inter kadrosunda kendisine yer bulabilecegini dusunmesi.
Ansaldi 141, Caner 140, Nagatomo 139 CA.

serwan
09.Mart.2017, 22:15
Caner'de sorun saniyorum Inter kadrosunda kendisine yer bulabilecegini dusunmesi.
Ansaldi 141, Caner 140, Nagatomo 139 CA.

Anladım. Olabilir tabi.. Gözlemcilik olayı işe yarar mı peki? O konuda bişey yapacak mısınız?

Burak Akmanoğlu
09.Mart.2017, 22:39
Benim yakındığım konu personellere verilen "Düşük Maaş" bazı durumlarda olabilir aslında tamamda mesela İstatik Analizi Sorumlusuna 200 B € verebiliyorken Fenerbahçe'de gözlemcilere sadece en faza 70 B € olması lazımdı yanlış olması verebiliyor olmamız ...

perpetua
10.Mart.2017, 01:24
Anladım. Olabilir tabi.. Gözlemcilik olayı işe yarar mı peki? O konuda bişey yapacak mısınız?

Tum Turk personellere bir cok ulke hakkinda bilgi ekledim.
Acikcasi pozitif etkisini gormedim.
Bunun sonucunda buyuk kulupler daha iyi transfer yapmadi.
Aksine diger kulupler arayi daha cabuk kapatti. :)
Biraz daha test ederim.

3 buyukler genelde iyi oyuncular aliyorlar, ancak cogunlukla fiziksel kapasitesi yuksek, teknik becerisi vasat adamlara yoneliyorlar. Bunun icin de cozum dusunecegim.

Schneider
10.Mart.2017, 09:57
@perpetua

Konu ile ilgili şunu da belirtmek istiyorum,
İster oyun başında ister birkaç sene sonra hem profili hem de itibari çok iyi teknik heyet (gözlemci, antrenör, istatistikçi, futbol direktörü vb.) ile çalışsanız da size hep aynı düşük profil adamları öneriyorlar.

Mesela itibarı da profili de iyi olan bir futbol direktöründen arada transfer veya kira için öneri istiyorum. Kulübün maddi durumu başlangıçtan çok daha iyi. Fakat 33 yaşında, yedek olarak bile düşünmeyeceğim adamları öneriyorlar. Aynı şey gözlemciler için de geçerli. Potansiyel ve yetenek değerlendirme ile uyumu çok iyi, itibarı da öyle ama garip garip adamlar bulup öneriyorlar. Potansiyeli çok iyi dedikleri adam 22 yaşında hiçbir işe yaramayacak bir profilde oluyor.

Ligleri ve takımları gezip oyuncu aramak bazen eğlenceli ama arada doğru dürüst öneri ve tavsiyeler gelse hiç fena olmazdı.

kapalicarsi
10.Mart.2017, 13:26
Abi Caner için Beşiktaş ta oynamak istiyor eklentisi yapsan faydası olmaz mı peki ? perpetua (http://forum.turksportal.net/vb/member.php?u=4751)

perpetua
10.Mart.2017, 15:21
Abi Caner için Beşiktaş ta oynamak istiyor eklentisi yapsan faydası olmaz mı peki ? perpetua (http://forum.turksportal.net/vb/member.php?u=4751)

Deneyebiliriz.
Ama bu eklentiyi daha once Melo'da denemistik ve pek bir faydasi olmamisti.

perpetua
10.Mart.2017, 15:25
Bu arada 2027'ye kadar oynattigim oyunda takimlarin CA'lari ve 2017 ile karsilastirmasi (http://dosya.turksportal.net/research/TSL_CA16_Evolution.png).

Ozellikle Anadolu kuluplerinin kalitesi bir hayli yukseliyor.
Bunun cozumu icin ugrasiyorum.

Dennis Bergkamp
10.Mart.2017, 17:29
Bu arada 2027'ye kadar oynattigim oyunda takimlarin CA'lari ve 2017 ile karsilastirmasi (http://dosya.turksportal.net/research/TSL_CA16_Evolution.png).

Abi sen makas daralmasın diye uğraşıyorsun şikayetler üzerine ama bunu hallettiğinde de 2 sezon sonra domine ediyorum diye şikayetler gelecek biliyorsun değil mi :D

Deza
10.Mart.2017, 17:42

Bence yillar ilerledikce CA makasinin 3 buyukler ve diger takimlar arasinda kapanmasi gayet mantikli. Son yillaradaki lig tablosuna bakarsaniz makasin yavas yavas kapandigini görursunuz. 2000-2007 arasini 2008-2016 ile karsilastirin. Bursa, Basaksehir, Konya gibi takimlarin sezona göre 3 buyukleri zorladigini göruyoruz. 3 buyuklerin topladiklari puanlar dusuyor, makas kapaniyor. 2027' e kadar gelisim gayet iyi, hele uefa'nin ekonomik sinirlamasi 3 buyuklerin makasi acmasini durduruyor gercekte. Bence tablo gayet gercekci. Degisiklik gerekmez diye dusunuyorun.

perpetua
10.Mart.2017, 18:03
Abi sen makas daralmasın diye uğraşıyorsun şikayetler üzerine ama bunu hallettiğinde de 2 sezon sonra domine ediyorum diye şikayetler gelecek biliyorsun değil mi :D

Tam tersine. Kolay dominasyonun nedeni kullanicinin yakin kalitede rakiplere karsi maclari kazanip, yapay zeka yonetimindeki buyuk takimin kazanamamasi bence.

Oğuzcan
10.Mart.2017, 18:04
Öncelikle bu oyuna verdiğin emek için çok teşekkür ederim Ömer abi, Ama "Deza" ya kesinlikle katılıyorum ilerleyen zamanlarda Anadolu kulüplerle aradaki farkın kapanması olası bir durum Başakşehir,Konya,Bursa hatta Osmanlı buna en güzel örnek.Diğer kulüpler çok daha kontrollü bilinçli son 5 sene ye bakarsak ne kadar doğru olduğunu göre biliriz BJK'nin son 2 senesi hariç

perpetua
10.Mart.2017, 18:07
Bence yillar ilerledikce CA makasinin 3 buyukler ve diger takimlar arasinda kapanmasi gayet mantikli. Son yillaradaki lig tablosuna bakarsaniz makasin yavas yavas kapandigini görursunuz. 2000-2007 arasini 2008-2016 ile karsilastirin. Bursa, Basaksehir, Konya gibi takimlarin sezona göre 3 buyukleri zorladigini göruyoruz. 3 buyuklerin topladiklari puanlar dusuyor, makas kapaniyor. 2027' e kadar gelisim gayet iyi, hele uefa'nin ekonomik sinirlamasi 3 buyuklerin makasi acmasini durduruyor gercekte. Bence tablo gayet gercekci. Degisiklik gerekmez diye dusunuyorun.

Oyunda bu sekilde bir gelisim yok.

Ayrica diger kulupler mali yonden yakin seviyede gelmeden kalite acisindan farki kapatiyor.

Son yillarda makasin kapanmasi kulupler arasindaki finansal farkin kapanmasindan kaynaklaniyor. Ancak bu makasin daha da kapanmasi oyun icinde modellenmis bir sey degil. Bu sekilde bir gelecek imkanlar dahilinde olsa da, bu gelecek tesadufi bir sekilde oyuna yansiyor.

Dennis Bergkamp
10.Mart.2017, 18:19
Tam tersine. Kolay dominasyonun nedeni kullanicinin yakin kalitede rakiplere karsi maclari kazanip, yapay zeka yonetimindeki buyuk takimin kazanamamasi bence.

Yani oluşturmaya çalıştığın model İspanya modeli.Üstteki 3-4 takım haricinde diğer takımlar vasat hale getirilecek ve o 3-4 takım hep en üstte yer alıp diğer takımlara 30 puan fark atacak.

Bir de abi Serdar Gürler konusunda fikir beyan etmiştim hatırlarsan.Lige başlamadığım için sadece profil üzerinden konuşmuştum ama şu an 6 maç yaptım.Serdar'ın oynadığı maç sayısı 0(6 ).Yerine Matei oynuyor.CA değerlerini bilmiyorum ama ya Matei'de bir düşüş yada Serdar'da bir artış gerekir gibi geldi eğer her oyunda durum böyleyse.

serwan
10.Mart.2017, 19:55
Oyunda makasın kapanması yarıştaki takımların az puan toplamasına sebep oluyor. Bu yüzden de bizim yönetimimizdeki takım ile 2. arasında uçurum oluyor. 2.nin 70-75 puan arasında toplayabileceği, yer yer daha da zorlayacağı bi düzenleme lazım. Ayrıca daha evvel de belirttiğim gibi büyük takımların bi şekilde nispeten iyi teknik adamlar ile çalışmasının, tanınmış oyuncular transfer etmesinin sağlanması lazım. Oyunda kulüp felsefesi yöneticilerle belirlendiği için seçim olayını iptal edip mevcut başkanların doğru özellikler eklenerek sürekli takımın başında kalması lazım. Bu şekilde en azından ortalama üstü teknik adamlarla çalışmaları sağlanabilir belki.

pusathan01
10.Mart.2017, 21:07
Oyunun çıktığı hafta aldım ve GS ile kariyere başladım ve hala devam ediyorum. Her yıl bir Anadolu kulübü ligi zorluyor. Hatta ilk sezon Beşiktaş, ikinci sezon Konya şampiyon oldu. Konya şampiyon olduktan sonraki yıl ise düşmemeye oynadı. 4 büyükler hatta Bursa da ara ara ligin zirvesini zorluyor. Şuanda 2022 yılındayım ve ara ara bu takımlar orta sıralarda da gezinebiliyor. Hatta bir keresinde Fenerbahçe son haftalarda düşmekten kurtuldu. Her yıl şampiyonluğu haftalar öncesinden elde edemiyorum. Son iki hafta yada son hafta kazandım.

marlo41
10.Mart.2017, 21:43
Benimki Türkiye liginden ziyade genel olarak maç motoruna yönelik olacak ama son yamadan sonra defans ve kalecilerin yapay zekası iyice düşmüş gibi geldi bana. Sanki her gol hatalardan kaynaklanıyor.

perpetua
10.Mart.2017, 22:05
Oyunda makasın kapanması yarıştaki takımların az puan toplamasına sebep oluyor. Bu yüzden de bizim yönetimimizdeki takım ile 2. arasında uçurum oluyor. 2.nin 70-75 puan arasında toplayabileceği, yer yer daha da zorlayacağı bi düzenleme lazım. Ayrıca daha evvel de belirttiğim gibi büyük takımların bi şekilde nispeten iyi teknik adamlar ile çalışmasının, tanınmış oyuncular transfer etmesinin sağlanması lazım. Oyunda kulüp felsefesi yöneticilerle belirlendiği için seçim olayını iptal edip mevcut başkanların doğru özellikler eklenerek sürekli takımın başında kalması lazım. Bu şekilde en azından ortalama üstü teknik adamlarla çalışmaları sağlanabilir belki.

Buyuk takimlarin calistigi teknik direktorlerde gercekten sorun yok.

Gerardo Martino (153/160), Oleg Luzhnyi (140/175) ve Cesare Prandelli (146/149) her oyunda buyuk takimlarin basina gecen teknik direktorler.

Diger kuluplerin basina da surekli Murat Yakin (125/155), Michael Laudrup (127/140) ve Eugenio Corini (130/134) geciyor. Mesela son denememde Murat Yakin Genclerbirligi'nin basinda. Laudrup, Konyaspor'un basinda. Corini, Bursaspor'un basina gecti. Tabii buyuk takimlarin disindaki kulupleri ligden bildigimiz teknik direktorler de surekli yonetiyor.

serwan
10.Mart.2017, 22:15
Buyuk takimlarin calistigi teknik direktorlerde gercekten sorun yok.

Gerardo Martino (153/160), Oleg Luzhnyi (140/175) ve Cesare Prandelli (146/149) her oyunda buyuk takimlarin basina gecen teknik direktorler.

Diger kuluplerin basina da surekli Murat Yakin (125/155), Michael Laudrup (127/140) ve Eugenio Corini (130/134) geciyor. Mesela son denememde Murat Yakin Genclerbirligi'nin basinda. Laudrup, Konyaspor'un basinda. Corini, Bursaspor'un basina gecti. Tabii buyuk takimlarin disindaki kulupleri ligden bildigimiz teknik direktorler de surekli yonetiyor.

Abi peki sorun nerede o halde? Yani teknik adamlar iyi, scoutlar düşündüğümüz kadar etkili değil,ama bu takımlar hep dengesiz kadrolarla oynuyorlar. Ben özellikle genie scout ile rakiplerin transfer bütçelerini takip ediyorum. Mesela fb 1-2 oyuncuyu güzel paraya satıp 15-20m civarı bi bütçe gözükmesine rağmen gidip saçma adamlar kiralıyor falan. Bu kararın alınmasında 2 şey etkili olabilir. Ya scouting olayı düzgün işlemiyordur ya da hoca yetersizdir. E bunların her ikisi de normalse neden yapay zeka doğru adım atamıyor. Evet mesela sizin paylaşımınızda fenerin ortalama ca 6-7 puan yükselmiş ama bi bakıyosunuz stoperde 4 tane 150 ca adam varken santrforda oynatacak adam yok takımda.

perpetua
11.Mart.2017, 01:23
Abi peki sorun nerede o halde? Yani teknik adamlar iyi, scoutlar düşündüğümüz kadar etkili değil,ama bu takımlar hep dengesiz kadrolarla oynuyorlar. Ben özellikle genie scout ile rakiplerin transfer bütçelerini takip ediyorum. Mesela fb 1-2 oyuncuyu güzel paraya satıp 15-20m civarı bi bütçe gözükmesine rağmen gidip saçma adamlar kiralıyor falan. Bu kararın alınmasında 2 şey etkili olabilir. Ya scouting olayı düzgün işlemiyordur ya da hoca yetersizdir. E bunların her ikisi de normalse neden yapay zeka doğru adım atamıyor. Evet mesela sizin paylaşımınızda fenerin ortalama ca 6-7 puan yükselmiş ama bi bakıyosunuz stoperde 4 tane 150 ca adam varken santrforda oynatacak adam yok takımda.

Bir ornek vereyim.

Oynattigim bir oyunda 2018/19 sezonu.
Adanaspor ligde 2. oldu. En iyi 16 oyuncusunun CA ortalamasi 112.56.

Sampiyon olan Galatasaray'in ortalamasi 132.6
3. olan Besiktas'in ortalamasi 130.5
4. olan Genclerbirligi'nin ortalamasi 114.9
5. olan Fenerbahce'nin ortalamasi 131.9
6. olan Trabzonspor'un ortalamasi 125.6
7. olan Basaksehir'in ortalamasi 120.19

Tamam 3 buyuklerin kadrosu erozyona ugramis ama o kadro ile Adana ve Gencler'in orada ne isi var? :)
Besiktas'in basinda Senol Gunes, Fenerbahce'nin basinda Prandelli, Galatasaray'in basinda Oleg Luzhnyi var.
Gencler'in basinda Yilmaz Vural, Adanaspor'un basinda Levent Sahin.

Cengo
11.Mart.2017, 01:57

Bütçe de yetersiz olabilir pek tabii ki. Unuttuğumuz bir konu var. Bu kulüpler şu an teknik iflasta. Dolayısı ile zarar açıklamamak için harcamalarını sınırlamaları gerekirken, gerçek hayatta borçları öteleyerek kaynak yaratmak sureti ile yarışma içinde kalmak için yüksek bedeller ödüyorlar. Teknik iflas demek gelirinin giderini karşılayamaması demek. Her gün daha fazla borçlanarak, borcu borçla ödeyerek sürekli devam edemezsiniz. Bir de var olma şeklinizi değiştireceksiniz.

Özellikle kiralamalarından bahsettiğiniz, ki tam da buradan konuya girecektim. Mali tabloları düzeltmek için oyuncu satıp yerine kiralamak aslında kulüplerin doğru planlama ile yapması gerekendi. Fırsat transferleri ve scouting sayesinde kadroyu düşük bütçe ile revize ederek planlama yapmaları gerekiyor. Bol keseden para saçarak transfer yapma dönemi sona erdi. Deniz bitti. FFP sonrası da ayrıca eli daraldı kulüplerin. Piyasa zaten birdenbire kaliteli oyuncu azlığı yüzünden yükselmişti, Çin de işin içine girip maaş fırsatı oldu sonrasında. Yıldız statüsündeki oyuncuları maaşları geldi 6-7M sınırına ülkemizde. Zira Çin ile yarışıyor hale gelindi. Oyun doğru olanı yapıyor ama yaparken de kadro kalitesini düşürmemeye çalışmakta çaresiz kalıyor bence.

Oyuncu kiralamalarının ve bonservissiz oyuncuların transferinin artması ile ilgili ne yapılabilir bilmiyorum. Bunu yaparken doğru planlama yapılması lazım, oyunda nasıl olabilir algılayabilmek zor. 3 büyükler gerekiyorsa rotasyonu, hatta rotasyonun kalitesini düşük tutup doğru oyuncuları seçmeye çalışıyorlar. Tamamen ilk 11 odaklı kadrolar. Oyun ise bunun kadro mimarisini nizami olarak gerçekleştirmeye çalışıyor. Arada rep farkı var. Oyundaki forma savaşı nizami koşullarda mümkün oluyor ama gerçek hayatta duygusal şartlar ve antrenör karakteri işin içine giriyor. Olabildiğince oyuna duygusal koşullar/iletişim eklenmeye çalışıldı ama bir simülasyonun gerçek hayatı yansıtabilmesi tam anlamı ile mümkün değil. Kadro dışı kalan veya oynayamayan oyuncuların fırsat olarak gelmeleri bazen ilginç bir şekilde gerçek hayatta mümkünken, oyunda mantıksal açıdan doğru olan gerçekleşiyor.

Bir diğer konu bakış açımız. Ligimizin seviyesi biraz düştü artık kabullenelim. Eskiden 3 büyüklerde 140 CA seviyesi oyuncular oyunun gidişatını yönlendirirken, artık 130 CA seviyesi iş yapabilir hâle geldi. 130-135 CA arası takımın ana karakteri oyuncu aranıyor transfer sürecinde. Bütçe önemli olduğu kadar, FFP sonrası mali hovardalığın azalması sonucu Anadolu kulüplerinin nokta atışına yönelmesi de sebebiyet vermeye başladı. Yabancı sayısı arttığından kalite az sayıda Türk oyuncular ile beraber yabancı oyuncular yağdı kulüplere. Kadrolar daha iyi diyemeyeceksek de daha dengeli hâle geldi diyebiliriz. Bir taraftan 3 büyüklere fahiş bedellerle satamadıkları için de yöneldiler aslında.

Fenerbahçe 2 tane 145 CA'lık stoperle oynuyor (FB tarihinin en iyi ve en uyumlu stoper ikilisi) ama bir tane ofansif orta sahası yok.Bu hem bir taraftan hatalı planlama, hem de diğer taraftan kriz yönetimi sıkıntısı. Skrtel'in 5.5M'a alınması değil sorun. Uzun vadede aynı bölgede Ozan ve Topal varken Souza'ya 8M, Ozan'a 7M, Alper'e 7.25M, Meireles'e 10M, Emenike'ye 13M, Krasic'e 7M gibi fahiş rakamlar sonucu bu paraların verilmesi esas sorun. Çünkü hiç biri bu rakamların karşılığı olan seviyede oyuncular değildi. Bu kadar çok aşırı yüksek rakamlı transferin ardından Kjær 7.5M, Skrtel 5.5M sorgulanır oluyor. Mali krizin nedenini sorgulamak böyle olmamalı. Hiç de sorgulanmaması gereken bir durum Kjær ve Skrtel transferleri. Aksine sorgulanması gereken ama nedense hiç konuşulmayan yukarıda diğer saydıklarımdı. Böyle olunca kadro kalitesinin kısa bir sürede aşağıya düşmesi kaçınılmaz oluyor. Bunun için scouting bile gerekmez halbuki.

Scouting ise ülkemizde hiç var olmayan konu aslında. Fransa 2. Lig'den oyuncu izlemek scouting değildir. Onu menajerlik şirketlerinin ekipleri bile izliyor oyuncu önermek için. Scouting bir organizasyondur ve yerel scoutlar ile bir çok ülkede çalışmasını gerektirir. Özellikle yetiştirmeyi hedefleyen doğru organizasyonlar, bölgeler ve kulüpler izlenir. Mental anlamda uygunluğuna göre proje dahilinde getirilir. Oynaması için bağlı kulüplerde süre aldırılır ve profesyonel liglerde sert maçlarda deneyim kazanması sağlanır. Artık kulüp başkanları bile Wyscout ve InStat Scout'ta maç izliyorlar. 2-3 kişi getirip onlara maç izleterek bu işler yürümüyor. Türkiye'de scoutingden bahsetmek komedidir. Beraberinde ülke içinde de jenerasyon raporlama aynı zamanda scouting bünyesine girer. Ezkaza altyapıda karşılaştığı takımda yetenekli futbolcu görürse alıyor artık kulüpler. Yetiştirmek işin içinde olmayınca zaten yarışmacı kimlik seni hazıra itiyor. Yetiştirmek demek illa 1. sınıf oyuncu kazanmak demek değildir. Rotasyonuna da rotasyonunun seviyesinde altyapıdan oyuncu katarak, bütçeyi rotasyon transferi için çar çur etmemek de demektir. Biz bu işleri doğru yapmadığımız için her yerden falso veriyoruz. Sonra oyuncu yetişmeyince ezkaza yetişene de hurra saldırı oluyor, aşırı değerleniyor. Zaten hasbelkader kendini geliştiren el üstünde tutulduğundan da profesyonel olamıyor. Daha da kötüsü altyapıdaki temel eğitimlerinin bir kısmı mutlaka eksik oluyor. Çünkü antrenörler de eksik bilgiler ile doğru şekilde yetiştiremiyorlar. Yabancı sayısı artınca biraz dengelendi bu iş o oyuncuları almak zorunda kalmadıkları için. Yine de yabancı oyuncu pazarının fiyatları birdenbire artınca o beklenen denge tam da oluşmadı.

Şimdi bu şartları, dengesiz gidişatı ve biliçsiz yönetimleri oyuna nasıl ekleyebilirlere karşılık nasıl bir cevap verilebilir bilemiyorum. Karar sizin.

perpetua
11.Mart.2017, 15:34
Saniyorum cozdum.

Bir ek yama yolda.

clowegem
11.Mart.2017, 16:04
Merak içerisindeyiz hocam valla ...

serwan
11.Mart.2017, 16:22
Saniyorum cozdum.

Bir ek yama yolda.

Abi benim esas merakım nasıl çözdüğün :)
Gerçekten şu yapay zekanın saçmalığına rağmen çözdüysen SI'ın miles denen yeteneksizin yerine seni koyması lazım işin başına.

Anıl1912
11.Mart.2017, 17:17
Yayınlayacağınız yeni yama kayıtlı oyuna etki eder mi yoksa yeni oyun mu açmamız gerekir ?

perpetua
11.Mart.2017, 18:07
Abi benim esas merakım nasıl çözdüğün :)
Gerçekten şu yapay zekanın saçmalığına rağmen çözdüysen SI'ın miles denen yeteneksizin yerine seni koyması lazım işin başına.

Ulkenin maas skalasinda degisiklik yaparak.

Bu sayede daha dusuk butceli takimlarin kaliteyi daha onceki denemelerdeki gibi yukseltmeleri mumkun olmuyor. En azindan ilk bir kac yil.

Ilerleyen yillarda farkli baskanlar gelir, gelirleri bir hayli yukseltir ve isler alt-ust olursa onu bilemem. Ama ilk bir kac yil oldukca mantikli gitti.

perpetua
11.Mart.2017, 18:09
Yayınlayacağınız yeni yama kayıtlı oyuna etki eder mi yoksa yeni oyun mu açmamız gerekir ?

Maalesef yeni oyun gerektirir.
Oyunda ilerlediyseniz bence oyle devam edin. Mevcut oyundan bikinca bu yama yeni oyun acmak icin vesile olur. :)

serkankeyvan
11.Mart.2017, 18:53
Uzun sürer mi yeni yamanın gelmesi? Kısa sürede gelecekse kariyer açmayayım.

perpetua
11.Mart.2017, 18:54
Uzun sürer mi yeni yamanın gelmesi? Kısa sürede gelecekse kariyer açmayayım.

Bugun icinde ilk mesaja eklerim.

Matteo Ferrari
11.Mart.2017, 19:58
Yapilan degisikliklerin hepsi ufak tefek degisiklikler. 17.3.0'in ustune guc dengesi ve ekonomik parametrelerle ilgili ciddi bir degisiklik yok.

Bir kac oyuncuda ufak tefek degisiklikler oldu. Futbolcularda Szukala'nin CA dususu (gozden kacmis, uzun suredir oynamiyor), De Jong'un CA dususu, Yasin'e kanat beki mevkisi ekleme ve bunun gerektirdigi CA degisimi var.

Bunlarla beraber Quaresma'nin hiz ve hizlanmasinin biraz dusmesi ve yaraticilik, kararlar ve takim oyununa ozellik taviyeleri var. Ayrica Ndiaye'nin bazi teknik ozelliklerinden dusus yapip, zihinsel ozelliklere ekleme var. Atiba'nin mevkisine bir ufak degisiklik oldu (MC oynama becerisi yukseldi).

Ayrica Mehmet Ekici'nin Trabzonspor'daki oynamamasini aktarmaya calistim ancak eldeki her turlu araci kullanmama ragmen Ersun Yanal hala Ekici'yi kullaniyor. Maalesef cozemedim.

Degisikliklerin buyuk cogunlugu teknik direktor taktik anlayislarina oldu.

Selamlar 2-3 maç kanat beki mevkisinde oynadı diye bir oyuncuya o mevki özelliğini vermek ne kadar mantıklı? Oyunda bir oyuncunun farklı mevkide oynayabilmesi için 1 yıla yakın süre geçmesi gerekiyor. Ayrıca eldeki oyuncu skalasından dolayı Igor Tudor alışık olmadığımız birçok oyuncuyu kanat beki olarak değerlendirecek. Mesela Gençlerbirliği maçında Balta'nın sakatlığı sonrası Rogrigues sol kanat beki olarak oynuyor.

serwan
11.Mart.2017, 20:00
Ulkenin maas skalasinda degisiklik yaparak.

Bu sayede daha dusuk butceli takimlarin kaliteyi daha onceki denemelerdeki gibi yukseltmeleri mumkun olmuyor. En azindan ilk bir kac yil.

Ilerleyen yillarda farkli baskanlar gelir, gelirleri bir hayli yukseltir ve isler alt-ust olursa onu bilemem. Ama ilk bir kac yil oldukca mantikli gitti.

Seçim aralıklarını uzun tutarak bu sorunu da aşabiliriz sanırım...

perpetua
11.Mart.2017, 21:32
Selamlar 2-3 maç kanat beki mevkisinde oynadı diye bir oyuncuya o mevki özelliğini vermek ne kadar mantıklı? Oyunda bir oyuncunun farklı mevkide oynayabilmesi için 1 yıla yakın süre geçmesi gerekiyor. Ayrıca eldeki oyuncu skalasından dolayı Igor Tudor alışık olmadığımız birçok oyuncuyu kanat beki olarak değerlendirecek. Mesela Gençlerbirliği maçında Balta'nın sakatlığı sonrası Rogrigues sol kanat beki olarak oynuyor.

Oyuncunun bir yerde nasil oynadigini cogunlukla ozellikleri belirliyor.
Mevkiler, ozellikle yapay zeka'nin, oyuncuyu orada oynatmayi dusunmesini sagliyor.

Mesela soyle dusunelim..

Kadroda kanat beki mevkisi olan en iyi oyuncular sakat. Elde sadece 70 CA'li 18 yasinda bir oyuncu var.
Teknik direktor acaba sag/sol onde oynayan oyuncuyu mu orada oynatir, yoksa 18'lik oyuncuyu mu?

Peki oyunda neden 1 yil suruyor. Cunku oyuncu profilleri genelde eksik.

David Alaba guzel ornek. Bayern'de gelende sol bek veya stoper oynuyor.
Avusturya milli takiminda ise sol kanat veya forvet arkasinda. Cunku takimin en teknik oyuncusu.
Eger Avusturya milli takiminda onu izlemesek, onun sol bek/stoper olarak ayarlariz, forvet arkasinda oynama becerisi bos olur ve forvet arkasinda oynatmak istesen 1 yil calistirman gerekir. Halbuki alt yapisi vasat ve vasat ustu olan her futbolcu alt yapilarda her mevkide oynamaya antrene edilmistir ve oynadigi mevkiler disindaki mevkilerin hepsi 0 degildir. Ama oyuncunun oynadigini gormeden tahmini rakam girmeme aliskanligimiz var.

lionslaw
11.Mart.2017, 22:22
Bugun icinde ilk mesaja eklerim.

Beklemedeyizzz

perpetua
12.Mart.2017, 01:47
Bir kac saati daha var.

Bekleyenler oldugunu biliyorum ama son bir test yapmadan cikartmak, sizler oyuna basladiktan sonra yeni bir tane daha var demek istemedim.

Adana Demirspor
12.Mart.2017, 02:05
Yeni yamayı kullanarak oyuna başladım,bikaç bilgi vereyim.

Trabzonspor biraz güçlü mü yapılmış acaba ? Ligde ilk sezon ikinci oldular. Diğer sezon benle kafa kafaya şampiyonluk mücadelesindeler ve büyük ihtimal şampiyon olacaklar.

Hatta Euro Cup'da finale kalarak uzatmalarda Barça'ya yenildiler.

- Fenerde ilk sezon sonlarına doğru Advocat gitti,yerine Di Matteo geldi. Yalnız 2 tane kiralıktan başka transfer yapamadılar. Büyük ihitmalle mali durum sıkıntılı. Çünkü adam gibi oyuncuda satamadılar.

Di Matteo kovuldu,yerine 2-3 haftadır Şenol Çorlu bakıyor.

- BJK ilk sezon müthiş oynayarak şampiyon oldular. İkinci sezon 3-4 arası gidip geliyorlar.

- Birde Alanyaspor her iki sezonda kafaya oynuyor. İlk sezon dördüncü,2.sezon ise 3 sıraya yerleştirler.

Şimdilik bu kadar,benzer durum olursa paylaşırım.

@perpetua

Ek olarak GS ile evimde son maça çıkıyorum,yensem şampiyon olacagım.Trabzonun puan kaybetmesi durumunda.

Biletli seyirci 30Bin civarında. Bence gerçekçi gelmiyor bu bana. Bu düzeltilemez mi ?

clowegem
12.Mart.2017, 17:11
Gelişmeler ne durumda ? @perpetua

perpetua
12.Mart.2017, 18:01
Ek yama ilk mesaja eklendi.
Dort dortluk oldu diyemem ama ilerleme oldugunu dusunuyorum. Ozellikle ilerleyen yillarda TV gelirlerinin daha da artmasiyla ozellikle 3 buyukler disindaki kulupler 50-60 milyon Euro'luk butcelere cikabiliyorlar (maas butceleri 25-30 milyon Euro'ya cikabiliyor). Bunu veri tabani uzerinden cozmem mumkun degil.

Yamalari kullanan arkadaslar bu baslik altindan yorumlarina devam ederlerse cok memnun olurum.

Ayrica simdiye kadar yorum yapanlarin hepsine cok tesekkur ederim.

Iyi oyunlar.

kapalicarsi
12.Mart.2017, 21:04
Abi ikisini bir mi seçiyoruz sadece son yamayı mı ? perpetua (http://forum.turksportal.net/vb/member.php?u=4751)

perpetua
12.Mart.2017, 21:06
Abi ikisini bir mi seçiyoruz sadece son yamayı mı ? perpetua (http://forum.turksportal.net/vb/member.php?u=4751)

Ikisini birden. Ikinci dosya, ilk dosyadaki degisiklikleri icermiyor.

Burak Akmanoğlu
13.Mart.2017, 01:41
http://image.prntscr.com/image/b94f4ddd034a46cbaa4efb587e8fc3dc.png

İstisnasız 20 kariyer açtıysam hep bu adam geldi takımın başına ...

kapalicarsi
16.Mart.2017, 12:25
17.1 gelmiş. nedir yapılan yenilikler,bilgisi olan ?

GicaHagi
16.Mart.2017, 13:20
17.3.1 geldi en son onda da günlerin yavas gecme sorunu düzeltildi.

GicaHagi
21.Mart.2017, 17:59
@perpetua

Gözlemime göre Tudor'in taktiksel dizilimi yanlis girilmis. 343 DM wide yerine 5221 WB dizilimi su an oynattigi Galatasaray'a daha yakin bi tercih.

Update öncesi Conte'nin de dizilimi 343DM wide idi ama Ingiliz arastirmacilar bunu 5221 WB'ye cevirdiler ki Chesea'nin oynadigi dizilim bu. Oyunda da 343DM wide ile basari kazanmak neredeyse imkansiz zaten.

Örnekle aciklayayim
Tudor oyunda takima bunu oynatirken

http://i.hizliresim.com/qbEnQD.png (http://hizliresim.com/qbEnQD)

Bence gercekte bunu oynatiyor

http://i.hizliresim.com/nREopl.png (http://hizliresim.com/nREopl)

Tudor oyundaki dizilimiyle de takimi oynatinca böyle sacma bi durum ortaya cikiyo iste.

http://i.hizliresim.com/69mGG7.png (http://hizliresim.com/69mGG7)

perpetua
21.Mart.2017, 18:32
Tudor'un dizilisi icin 343DM dogru.

Galatasaray, rakibi kendi yari alaninda karsilarken 541 gibi diziliyor. Yani iki kenar oyuncusu orta saha oyuncularinin iki kenarina gelerek savunma yapiyor.
Top Galatasaray'a gectikten sonra ice giriyorlar (IF ve/veya AP rolleri) ve kanat beklerinin one cikmasini sagliyorlar.

Dizilis asagidaki resimde bariz bir sekilde gorunuyor.
https://twitter.com/124ilgazcinar/status/844162060636340224

Eger dizilis 5221WB olsa Sneijder ve Bruma, Tolga ve Selcuk'un yanlarinda degil, onlerinde kalarak savunma yapar.

Chelsea'nin dizilisi icin yorumum yok cunku Chelsea'yi o gozle izlemedim.

Ek:
https://i0.wp.com/blog.videobserver.com/wp-content/uploads/2016/12/7.jpg

Chelsea'nin savunmada dizilisi resimde goruluyor. 5221WB ile bu sekilde dizilmek mumkun degil. Ama tabii dizilis mac icinde veya mactan maca degisebilir.

GicaHagi
21.Mart.2017, 20:50
343DM'nin oyun icindeki vasatligi yüzünden Ingilizler muhtemelen Conte'ye 5221WB'yi ilk tercih taktigi olarak ayarladilar sanirim gercege en uygun hale getirmek icin. Cünkü update öncesi oyunlarda Conte ilk yariyi göremeden kovuluyodu bu taktik degisikligi sonrasi ise gayet basarili.

perpetua
21.Mart.2017, 21:06
343DM'nin oyun icindeki vasatligi yüzünden Ingilizler muhtemelen Conte'ye 5221WB'yi ilk tercih taktigi olarak ayarladilar sanirim gercege en uygun hale getirmek icin. Cünkü update öncesi oyunlarda Conte ilk yariyi göremeden kovuluyodu bu taktik degisikligi sonrasi ise gayet basarili.

Yani mac motorunun zaafindan faydalaniyor. :)

FM 2018'de bu zaafin olup olmayacagi belli degil. Artik FM 2018'i dusunmeye basladigimizi goz onunde bulundurursak mevcut halinin kalmasi ve mac motorunun bunu isler hale getirmesini beklemek daha mantikli.

serwan
21.Mart.2017, 22:40
@GicaHagi
İyi de Tudor zaten iyi sonuçlar almıyor ki şu an.
Geldiğinden beri 5 maçta 2 galibiyet alabildi ki 2si de zar zor son dakikalarda gelen galibiyetler. Yani Conte'nin başarısını yansıtmak için İngilizler farklı bi yol denemiş olabilir ancak Tudor'un oyuna yansıması gereken bi başarısı yok. Son dakika golleri olmasa 5 maçta 0 galibiyet ile milli araya girmiş olacaktı.

cklnc
22.Mart.2017, 12:11
@GicaHagi
İyi de Tudor zaten iyi sonuçlar almıyor ki şu an.
Geldiğinden beri 5 maçta 2 galibiyet alabildi ki 2si de zar zor son dakikalarda gelen galibiyetler. Yani Conte'nin başarısını yansıtmak için İngilizler farklı bi yol denemiş olabilir ancak Tudor'un oyuna yansıması gereken bi başarısı yok. Son dakika golleri olmasa 5 maçta 0 galibiyet ile milli araya girmiş olacaktı.

+1 kesinlikle haklısınız.

flurences
22.Mart.2017, 14:16
serbest vuruşlarda bütün adamlar beceriksizmi kaleyi bile bulmuyor hiç hepsi havadan auta atıyor ,bana çok saçma geldi bu durum

serwan
22.Mart.2017, 17:55
serbest vuruşlarda bütün adamlar beceriksizmi kaleyi bile bulmuyor hiç hepsi havadan auta atıyor ,bana çok saçma geldi bu durum

Bende Talisca iyi atıyor :)
Yalnız penaltılar sıkıntılı.

hknshr
26.Mart.2017, 21:30
343dm deki temel sorun savunmayla hücum arasındaki mesafenin uzunluğu. Çözüm basit oyunun yazılımcıları 3 stoper, 2 kanat bek, 2 mc, amr, aml ve st şeklinde sahaya yayılacak 5221 wb wide adında yeni bir diziliş ekleyecek oyuna.

ThanatoSheva
07.Nisan.2017, 00:27
selamlar , yıllardır fm oynarım hiç böyle bir problem ile karşılaşmadım. yamayı uygun yere atıyorum , yeni save açıyorum. saveyi açarken dosyalarda gözüküyor ama transferler güncel değil. babel ersan bjk da değil vs vs

CanrY
09.Nisan.2017, 18:52
@ThanatoSheva 17.3.0veritabanı seçili mi mi kontrol et
bu dosya transfer dosyası degil ligde birkaç ayar yapılmış

martymcfly
09.Nisan.2017, 23:17
2 yamayı da yükledim ilk defa deniyorum, lig epey kırıcı geçiyor ilk sezon 11 yenilgiyle 2., ikinci sezon 7 yenilgiyle şampiyon oldum.
Rakiplere bakmadım hile olmasın diye fakat Beşiktaşlayım 3. sezon kasada 59m sterlin var ve 2017 yazında 21m, 2018 yazında 14m harcadım taksitle.
Oyunun başından beri Fener 1milyonluk alış yaptı, ilk sezon 6. ikinci sezon 2. bitirdi, takımın başında Susic var,
Galatasaray iyi transferler yaptı Dolberg'i kiraladı, Joel cambell bedava, batshuayi ve cengiz'i aldı. İlk sezon şampiyon oldu ikinci sezon 7. Ayhan yönetiyor.

edit: Yasin Beşiktaş'ı sevmediği için ayrıldı,

http://imgim.com/yasinsulun_sozlesmesozlesmeteklifi.png

antiochia
09.Nisan.2017, 23:56
Küçül Liglerde sözleşme yenilemelerinde sürekli serbest kalma bedeli oluyor.

ThanatoSheva
11.Nisan.2017, 08:58
@ThanatoSheva 17.3.0veritabanı seçili mi mi kontrol et
bu dosya transfer dosyası degil ligde birkaç ayar yapılmış

transfer yaması diyor ?? ocak transferi sinir oldum ya fm 2017 oynuyorum ama güncel transferli değil böyle saçma birşey olabilir mi ? transfer yaması nerede o zaman google aratıyorum bu link cıkıyor

bu transfer yaması aynı zamanda .

Sheriff
11.Nisan.2017, 10:46
transfer yaması diyor ?? ocak transferi sinir oldum ya fm 2017 oynuyorum ama güncel transferli değil böyle saçma birşey olabilir mi ? transfer yaması nerede o zaman google aratıyorum bu link cıkıyor

bu transfer yaması aynı zamanda .
İlk mesajı okursan orada detaylı yazıyor, bu transfer yaması değil, transfer yamasını steam üzerinden oyunu güncelleyerek yükleyeceksin. Orjinal oyun kullanıyorsan steam otomatik güncelleyecektir, korsan oyunlarda güncelleme yapamazsın.

ThanatoSheva
11.Nisan.2017, 23:15
İlk mesajı okursan orada detaylı yazıyor, bu transfer yaması değil, transfer yamasını steam üzerinden oyunu güncelleyerek yükleyeceksin. Orjinal oyun kullanıyorsan steam otomatik güncelleyecektir, korsan oyunlarda güncelleme yapamazsın.
benle dalga mı geçiyorsun konunun başlığına bak ocak transfer diyor ? ne anlam cıkarmak gerekiyor bundan. korsan oyunlarada güncelleme cıkmıyor mu? 5 yıldır korsan oynuyorum ben böyle birşey yaşamadım. güncel transfer yapabileceğim bir link yok mu kardşeim google aratınca bu konu cıkıyor diyorum cünkü konuda ocak transfer diyor bu ne demek ???

Sheriff
12.Nisan.2017, 00:16
benle dalga mı geçiyorsun konunun başlığına bak ocak transfer diyor ? ne anlam cıkarmak gerekiyor bundan. korsan oyunlarada güncelleme cıkmıyor mu? 5 yıldır korsan oynuyorum ben böyle birşey yaşamadım. güncel transfer yapabileceğim bir link yok mu kardşeim google aratınca bu konu cıkıyor diyorum cünkü konuda ocak transfer diyor bu ne demek ???

Başlığın altında yazanları okudunmu hiç? Başlık bu şekilde anlaşılıyorsa eğer düzelttim.

semiko
12.Nisan.2017, 14:56
Yama öncesi ve yama sonrası açtığım tüm kariyerler(yamadan kastım oyunun sürümü ) ; örnek vermek gerekirse A oyuncusuna teklif yapıyoruz. Teklifi ayarlayıp şartları öner dediğimizde sonraki satıştan kulup pay istiyor ve bu pay çok yüksek olup değiştirilemiyor. Şöyle detaylandırabilirsek, kulup direk pay maddesini kitliyor. Bu başlı başına sorun. Günümüzde çoğu kulup pay maddesi koydurabiliyor fakat oyunda ciddi sorunlarla karsı karsıya kalabiliyoruz.

oguzhanarslan
14.Nisan.2017, 12:22
Her zaman ki gibi bitmek bilmeyen türkiye ligi rezilliği 2-3 sene sonra alakasız 3 büyüklerin transferleri ve küme potasında nal toplamaları insanı oyundan soğutup almamaya yöneltiyor

didier_113
15.Nisan.2017, 20:09
teklif yaparken o maddeyi sen aç sonra da geri al ve kaldır de. o zaman ilk sen kilitlemiş oluyorsun.

didier_113
15.Nisan.2017, 20:14
Yama öncesi ve yama sonrası açtığım tüm kariyerler(yamadan kastım oyunun sürümü ) ; örnek vermek gerekirse A oyuncusuna teklif yapıyoruz. Teklifi ayarlayıp şartları öner dediğimizde sonraki satıştan kulup pay istiyor ve bu pay çok yüksek olup değiştirilemiyor. Şöyle detaylandırabilirsek, kulup direk pay maddesini kitliyor. Bu başlı başına sorun. Günümüzde çoğu kulup pay maddesi koydurabiliyor fakat oyunda ciddi sorunlarla karsı karsıya kalabiliyoruz.

teklif yaparken o maddeyi sen aç sonra da geri al ve kaldır de. o zaman ilk sen kilitlemiş oluyorsun.

Burak Akmanoğlu
20.Nisan.2017, 17:19
http://image.prntscr.com/image/a03b32c97c3e4b9488af3965fc3fde64.png

Tamam Kastamonu'nun stadı kötü olabilir ama 12 Saat uzaklıkta ki AĞRI'dan stad vermek nedir :D

perpetua
20.Nisan.2017, 19:41
http://image.prntscr.com/image/a03b32c97c3e4b9488af3965fc3fde64.png

Tamam Kastamonu'nun stadı kötü olabilir ama 12 Saat uzaklıkta ki AĞRI'dan stad vermek nedir :D
Bu stat degisikligi neden olmus?

Burak Akmanoğlu
21.Nisan.2017, 00:12
Süper Lige çıktıktan sonra stadyum değişikliği oldu eski var olan Gazi Stadyumu sanırım standartları yerine getirmiyor diye oldu...

serwan
21.Nisan.2017, 16:03
Yama ile ilgili bi geri bildirim yapmak istedim. Yama açık fakat ben Ajax'ın başındayım. Süper Lig kendi halinde devam ediyor. 3. sezon bitti. Beşiktaş 3 sezon boyunca şampiyon oldu. 2. sezon sonunda Şenol Güneş Bilbao'ya gitti Koeman geldi Beşiktaş'a. İlk sezon bjk 80 puan aldı. 2. olan fb 67 3. gs 58.. İkinci sezon bjk 74 gs 64 aldı. ibb ve fb 63'er aldılar. Son sezon ise bjk 77 kasımpaşa 71 aldı. 59 ve 54 ile ibb ve gs takip etti. fb 8. olabildi. gs'nin başında hierro fb'nin başında halilhodzic var.

martymcfly
21.Nisan.2017, 18:57
Takımın borcu peşin olarak ödeniyormuş artık, eski serilerde yoktu sanırım. Merak ettiğim şeylerden biriydi, 2 sene varken peşin verdiler.

http://www.imgim.com/gelenkutusu.png

semiko
22.Nisan.2017, 19:55
onu buldumda işte önceki fm serilerine göre bence itici bir olay. bir baska durum ise benim kariyer Portsmouth ile 4.ligden aldım premier lige kadar cıktım fakat bu seneler içerisinde 23 ve 18 yas altı takımlarımın aktif bir ligi yok. bana çok sacma geldi şahsen

hknshr
23.Nisan.2017, 00:27
Ömer abi bir sorum olacak. Şu an gerçekte fenerbahçe ffp ile uğraşıyor ve sattığı kadar oyuncu alabiliyor. Oyunda bu niye mümkün değil. Misal kjaer'i 15 milyona sattım. Yönetim direk paraya çöküyor ve bırak paranın yarısını 5 milyonunu bile kullandırtmıyor. Bu yüzden türkiye ligi içler acısı durumda oyunda. 3 büyükler 2-3 sezona orta sıra takımı haline dönüyor. Hocalar saçma sapan oyuncular saçma sapan. Ufak bir güncellemeyle sattığın kadar al olayı oyuna yansıtılamazmı?

perpetua
23.Nisan.2017, 00:49
Ömer abi bir sorum olacak. Şu an gerçekte fenerbahçe ffp ile uğraşıyor ve sattığı kadar oyuncu alabiliyor. Oyunda bu niye mümkün değil. Misal kjaer'i 15 milyona sattım. Yönetim direk paraya çöküyor ve bırak paranın yarısını 5 milyonunu bile kullandırtmıyor. Bu yüzden türkiye ligi içler acısı durumda oyunda. 3 büyükler 2-3 sezona orta sıra takımı haline dönüyor. Hocalar saçma sapan oyuncular saçma sapan. Ufak bir güncellemeyle sattığın kadar al olayı oyuna yansıtılamazmı?

Bu benim cozebilecegim bir sey degil, oyun kodunda yapilacak duzeltmelere ihtiyac var.

3 buyukleri "Sugar Daddy" ayarlari ile test ediyorum (Back End olan), bu kulupleri biraz daha basariya ac yapiyor saniyorum. FM 2018'de 3 buyukleri boyle gorebiliriz.

serwan
23.Nisan.2017, 08:27
Bu benim cozebilecegim bir sey degil, oyun kodunda yapilacak duzeltmelere ihtiyac var.

3 buyukleri "Sugar Daddy" ayarlari ile test ediyorum (Back End olan), bu kulupleri biraz daha basariya ac yapiyor saniyorum. FM 2018'de 3 buyukleri boyle gorebiliriz.

Abi ben de bu konuya değinecektim. Önceki sezon ne sonuç almış olurlarsa olsunlar 3 büyüklerin sezonluk beklentilerini şampiyonluk ya da en kötü olasılıkla (çok çok kötü durumdaysa) şl'ye katılmak olarak ayarlamak lazım. Mevcut kodla mümkün mü bilmiyorum. Ancak SI el atmalı bu konuya.

hknshr
23.Nisan.2017, 12:43

Abi cidden oynanmaz durumda türkiye ligi. Oyun kodundan bağımsız editörden yapmanın bir yolu varsa senden küçük bir güncelleme bekliyoruz. Ben kulüpten bütçe falan istemiyorum. Sattığımın parasını versinler bana yeterli. 14 milyon kjaer 4 milyon souza 6.5 milyon neustadter 1 milyon rvp sattım kulüp 1.5 milyon transfer bütçesi verdi direk sildim kariyeri.

serwan
23.Nisan.2017, 13:58
Abi cidden oynanmaz durumda türkiye ligi. Oyun kodundan bağımsız editörden yapmanın bir yolu varsa senden küçük bir güncelleme bekliyoruz. Ben kulüpten bütçe falan istemiyorum. Sattığımın parasını versinler bana yeterli. 14 milyon kjaer 4 milyon souza 6.5 milyon neustadter 1 milyon rvp sattım kulüp 1.5 milyon transfer bütçesi verdi direk sildim kariyeri.

Real time editor ile transfer gelirinin kullanım yüzdesini artırabilirsiniz.

hknshr
23.Nisan.2017, 18:18
Real time editor ile transfer gelirinin kullanım yüzdesini artırabilirsiniz.

Kardeşim illa rte mi olacak orijinal oyun içi editörü alsakta arttırabilirmiyiz yüzdeyi?

serwan
23.Nisan.2017, 18:36
Kardeşim illa rte mi olacak orijinal oyun içi editörü alsakta arttırabilirmiyiz yüzdeyi?

Oyun içi editörü hiç bilmiyorum. Bişey diyemem.

Burak Akmanoğlu
01.Mayıs.2017, 17:32
http://image.prntscr.com/image/9810865483d144bbaba3a28802845192.png

Son 3 sezonda 3 kez lig kazanmışız 1 kez de Avrupa da kupa gelmiş ama satılan kombineye bak

http://image.prntscr.com/image/579098f586dc40ceb66845281954f976.png

Tamam anlıyorum sırf gerçeğe uygun diye yapılıyor bazı şeyler de sırf 1 sezonda kombine sayısı düştü diye o kadar abartmışsınız ki 3 sezonda geçse toparlayamıyorum...

perpetua
02.Mayıs.2017, 11:08

Sattiginin parasinin verilmemesinin nedeni yapay zeka'nin kulube zarar ettirmek istememesi.
Bunun nedeni de, saniyorum, Aziz Yildirim'a verilmis Business degerinin cok yuksek olmasi (bu arastirmanin hatasi). Aksine bu degerin cok dusuk (2-3 gibi), ambition'un ise cok yuksek olmasi gerekli ki baskan her sezon kar etmeyi onemsemesin ve transfere yuksek butce ayirsin.

Tabii bu bir tahmin. Oyun icinde henuz test edmedim ama bazi ozelliklerin tanimlarinda bize yeni aciklamalar yapildigi icin bu yorumu yapiyorum.

perpetua
02.Mayıs.2017, 11:25
http://image.prntscr.com/image/9810865483d144bbaba3a28802845192.png

Son 3 sezonda 3 kez lig kazanmışız 1 kez de Avrupa da kupa gelmiş ama satılan kombineye bak

http://image.prntscr.com/image/579098f586dc40ceb66845281954f976.png

Tamam anlıyorum sırf gerçeğe uygun diye yapılıyor bazı şeyler de sırf 1 sezonda kombine sayısı düştü diye o kadar abartmışsınız ki 3 sezonda geçse toparlayamıyorum...

Kombine sayisinin dusuk olmasinin Fenerbahce'ye pek bir etkisi olmamasi lazim.
Veri tabaninda:
Kombine fiyati 3200 TRY
Bilet fiyati 125 TRY

Sezon icinde 25 tane ic saha maci oynandigini varsayarsak (17 lig + minimum 3 tane kupa + 5 avrupa kupasi)
Kombine bileti alanlarin mac basina odedigi ortalama fiyat = 3200 / 25 = 128 TRY

Yani kombine bilet almak ile mac mac gidip bilet almak arasinda pek fark yok.
Takim basarili oldugu ve ortalama seyirci sayisi bu basarilar sonucu yukseldigi surece kombine bilet sayisinin az olmasinin bir zarari yok.

Hatta eger kupalarda da basarili olursan (yani daha fazla ic saha maci oynarsan), daha fazla kombine satarak kazanabileceginden daha fazla gelir elde edebiliyorsun.

Genelde kombine satmanin nedeni sezon icinde seyircinin bilet satin almama riskini asgari seviyeye indirmek. Bu nedenle kombine almak, genelde her maca ayri ayri bilet almaktan cok daha ucuz.

Nocna Mora
06.Mayıs.2017, 18:55
Hem penaltı hem kırmızı kart olmuyor artık futbolda. Kurallar değişti, oyuna yansıtmamışlar bunu. Sarı kart olması gerekirken oyuncum kırmızı yedi.

serwan
06.Mayıs.2017, 19:09
Hem penaltı hem kırmızı kart olmuyor artık futbolda. Kurallar değişti, oyuna yansıtmamışlar bunu. Sarı kart olması gerekirken oyuncum kırmızı yedi.

Hem penaltı hem kırmızı kart olmuyor derken?

martymcfly
06.Mayıs.2017, 22:11
Kombine sayisinin dusuk olmasinin Fenerbahce'ye pek bir etkisi olmamasi lazim.
Veri tabaninda:
Kombine fiyati 3200 TRY
Bilet fiyati 125 TRY

Sezon icinde 25 tane ic saha maci oynandigini varsayarsak (17 lig + minimum 3 tane kupa + 5 avrupa kupasi)
Kombine bileti alanlarin mac basina odedigi ortalama fiyat = 3200 / 25 = 128 TRY

Yani kombine bilet almak ile mac mac gidip bilet almak arasinda pek fark yok.
Takim basarili oldugu ve ortalama seyirci sayisi bu basarilar sonucu yukseldigi surece kombine bilet sayisinin az olmasinin bir zarari yok.

Hatta eger kupalarda da basarili olursan (yani daha fazla ic saha maci oynarsan), daha fazla kombine satarak kazanabileceginden daha fazla gelir elde edebiliyorsun.

Genelde kombine satmanin nedeni sezon icinde seyircinin bilet satin almama riskini asgari seviyeye indirmek. Bu nedenle kombine almak, genelde her maca ayri ayri bilet almaktan cok daha ucuz.

Gerçek hayatta kulüpler böyle bakmaz ki olaya. Oh iyi ki kombine satmadık sezon içi daha çok para gelir diyen bir yönetici hayal edemiyorum ben.
Hata olduğu çok açık.

perpetua
08.Mayıs.2017, 00:26
Gerçek hayatta kulüpler böyle bakmaz ki olaya. Oh iyi ki kombine satmadık sezon içi daha çok para gelir diyen bir yönetici hayal edemiyorum ben.
Hata olduğu çok açık.

Kombine sayisinin cok degisken olmamasinin hata olmadigini yazmadim.
Ingilizler, ve bu nedenle de oyunun kodu, bizdeki gibi birden yukselen ve birden dusen kombinelere aliskin degil. Bu nedenle kombine sayilari, veri tabaninda basladigi gibi devam ediyor.

Eger uzun vadede gercekci olsun diye veri tabaninda kombine sayisini yuksek tutsak, seyirci ortalamasi artacak ama gelirlerde cok ufak degisiklik olacak. Cevabi yazarken tercih edilecek sonucun bu olmadigini gostermek istemistim.

perpetua
08.Mayıs.2017, 00:30

Ceza sahasi icinde kirmizi kartlik hareket yapilinca kirmizi kart cikar ve penalti olur.
Rakibin gol sansini engellemek icin yapilan fouller (topa mudahale etmeye calisirken kazara yapilan foul degil) hala kirmizi kart ve penalti.

Burak Akmanoğlu
11.Mayıs.2017, 21:16
Ceza sahasi icinde kirmizi kartlik hareket yapilinca kirmizi kart cikar ve penalti olur.
Rakibin gol sansini engellemek icin yapilan fouller (topa mudahale etmeye calisirken kazara yapilan foul degil) hala kirmizi kart ve penalti.

Oyun hakkında bir bilgi sorabilir miyim acaba oyuncu PA ve CA değerleri sergilediği forma göre değişim gösterebiliyor mu ? yoksa hep sabit mi

perpetua
12.Mayıs.2017, 00:33
Oyun hakkında bir bilgi sorabilir miyim acaba oyuncu PA ve CA değerleri sergilediği forma göre değişim gösterebiliyor mu ? yoksa hep sabit mi

CA: oyuncunun iyi gununde ne seviyede oynayabildigi.
Bunun gelisimi oyuncunun gelisme kapasitesine (PA ve yas), antrenman performansina (profesyonellik/kararlilik) ve oynadigi ligin kalitesine (hirs) bagli.
CA ile PA arasindaki fark, oyuncunun ne kadar daha gelisebilecegini gosteriyor.
Yas oyuncunun ne kadar gelisim gosterebilecegini belirliyor.
Profesyonellik oyuncunun isine ne kadar kendisini adadigini, kararlilik zorluklarin ustesinden ne kadar gelebildigini belirliyor ve oyuncunun gelisim hizini etkiliyor.
Hirs oyuncunun daha ust seviyelerde oynama arzusunu etkiliyor.

Bunlar oyuncunun kapasitesi/kalitesi.
CA ve PA degisebiliyor.
PA'nin newgen oyuncular icin degistigine eminim, veri tabanindaki oyuncular icin emin degilim.

Form ise oyuncunun kalitesinin ne kadarini sahada gosterebildigi. Bunu etkileyenler sureklilik ve motivasyon/moral.
Sureklilik oyuncunun dogal performans dalgalanmasi. Bu dalgalanma, onlenemez bir dalgalanma.
Motivasyon ve Moral ise takim konusmalari ve futbolcularin mutluluguna bagli. Her oyuncu, karakterine gore, yapilan takim konusmalarina farkli sekilde yanit veriyor ve bu konusmalar performansi, yani formu etkiliyor.

Tabii bir de fiziksel performans var, o da futbolcunun sagligi ve mac kondisyonunun ne kadar iyi olduguna baglidir.

Ornegin bir oyuncunun CA'si 130'dur ama motive edilmesi zordur ve/veya surekliligi dusuktur, maclarda aslinda 105 CA'lik performans gosterir.
Bir diger oyuncunun CA'si 120'dir ama daha kolay motive edilir ve/veya surekliligi dusuktur, maclarda 118 CA'lik performans gosterir.

Yani her mac oncesinde, oyuncunun fiziksel durumu, motivasyonu/morali ve surekliligine gore o mac icin ozellikleri belirlenir. Bu ozellikler mutlaka oyun icinde gordugunuz ozelliklerden daha dusuk seviyede olur. Ne kadar dusuk olacagi da oyuncunun durumuna baglidir. Oyuncunun mac icinde kullanilan ozellikleri, profilindeki ozelliklerine ne kadar yakinsa, oyuncunun formu o kadar yuksektir. :)

Yani kisacasi form CA/PA'yi etkilemez. CA ve diger faktorler formu etkiler.

kapalicarsi
18.Mayıs.2017, 18:59
3-5-2 ile Tsl de başarılı olan var mı ?

kapalicarsi
31.Mayıs.2017, 16:29
17-18 senedir bu oyunu oynuyoru kendi çapımda çabalayıp bişey yapmaya çalışırım hep.Bi arkadaşım denemem için bi taktiği mail attı bana geçen hafta,sistem 3-8-0 oyuna Beşiktaş ile başladım 3 sezon oynadım. 3 sezon sonunda
3 lig
3 süper kupa
1 uefa kupası
2 Şampiyonlar ligi
2 uefa süper kupa
2 dünya kulüpler şampiyonası
2 Türkiye kupası kazandım
son sezonumda ligde ilk 25 maçta kalemde 3 gol görmüştüm ve 18 sene sonunda oyundan sıkılmış bulunmaktayım :)siz de sıkılmayın diye taktiği paylaşmıyacağım

martymcfly
01.Haziran.2017, 21:11
3 defans 8 ortasaha kaleci maleci yok bam bam bam diyorsun :D

kapalicarsi
01.Haziran.2017, 23:50
ahahaha hata olmuş 3/7 olacaktı ama cidden böyle bi taktik yok adam soğuttu beni taktik ile

martymcfly
02.Haziran.2017, 16:19
Anladım anladım :D
zaten bu oyunun açığı 3lü defans ama sevmediğim için 4lüye devam ediyorum.

alexalexalex
03.Haziran.2017, 20:38
Arkadaşlar selamlar.
FM2016'yı ve önceki oyunları 500 saati aşkın oynamış biri olarak bu sene daha FM17'yi oynama şansım olmadı. Yeni indirimle beraber almayı düşünüyorum ama steamda oyun çok fazla eleştirilmiş. Sebebi nedir acaba? 2016'ya göre çok mu kötü maç motoru falan? Her ikisini de oynayanlar ne düşünüyor? 30 TL uygun bir fiyat her türlü alacağım sanırım ama yorumlarınızı merak ettim.

CanrY
04.Haziran.2017, 01:09
alex bende her ikisi de var ve ben fm6 oynuyorum, hiç alışamadım bu yılki oyuna bana 16 daha güzel geliyo açıkçası... helveticalite adlı skin fm17 için çıkmadı onun da etkisi var :) ama 30 tl uygundur bence alıp denemelisin

antiochia
30.Temmuz.2017, 20:47
Açıkçası güncellemeden önce daha çok zevk veriyordu bana oyun Nisandan bu yana oynamadım...