PDA

View Full Version : Taktikteki son rötuşları maçtan hemen önce yapmak

heartbreaker007
22.Haziran.2017, 11:03
Arkadaşlar Merhaba;

FM'yi senelerdir oynarım özellikle tatkiğin zorlaştığı daha doğrusu oluşturduğunuz taktiğinizin 4-5 maç sonra rakipler tarafından çözüldüğünü çok yaşadım- ki sanırım bu herkesin başına gelen ve olağan bir durum artık bu (forumlarda bundan çok bahsedilmekte) FM de o yüzden sürekli yeni taktikler yada maç içerisinde mevki, rol, özel görev değişiklikleri ile her maçta farklı değişikliklerle istenilen sonuçları alabildim.

Yalnız bu maç içi değişiklikleri ile alınan sonuçlarda maçları kapsamlı özetlerde izlemem gerekiyor ancak buda benim için çok büyük bir zaman kaybı. O yüzden kimi zaman, fikstürde rölantiye bağlayan dönemlerde (Kupa maçları veya ligin alt sıralarındaki takımlarla denk gelen peş peşe gelen maçlar) ideal 11 ve güvendiğim taktikle çıkıp, kondisyon veya sakatlıktan ötürü oyuncu değiştirmeyeceğim, kırmızı karttan ötürü taktiğe dokunmayacağım bir şekilde oynamak istiyorum. Yani özetle eski serilerdeki gibi taş gibi bir taktik yapıp bütün sene onun üzerinde fazla oynama yapmadan sezonu bitirmek istiyorum.

Bu noktada FM 2015 ten beri denediğim ve kendi kendime tesadüftür canım herhalde diye söylediğim. Ancak dün itibariyle FM 2017 de Göztepe ile ilk sezonda TFF 1. ligden şampiyon çıkıp, şampiyon kadroyu koruyup üzerine 7-8 ortalama değerdeki yabancı oyuncuyla ligi 4. bitirip Avrupa ligine katılma hakkı elde ettikten sonra dedim ki bu durum tesadüf olamaz sizlerle de paylaşmak istedim.

Öncelikle olayı şöyle paylaşıyorum;

Oluşturduğum dizilişten sonra;

Takım talimatı: hucum

Takım şekli: Katı

tempo: Yüksek

Genişlik: Dar

Savunma Çizgisi: Biraz daha ileride

Oyun Kurma yok

Pas seferberliği: Daha dikine pas yap

Hücum: Yok

Dribling: Rakip savunmanın üzerine git şeklinde idi. Maç içerisinde oyunu da izleyerek şöyle bir değişikliğe gittim;

Dribling: seçmedim

Hücum: Rakip Ceza Alanına paslaşarak gir

Oyun Kur: Defanstan kısa pasla çık

Tempo: Düşük

İç forvetleri, Kanat (Hücum) Forveti Hedef Adam Destekten Hücum görevi ve orta saha merkezinde oynayan oyuncunun görevi Oyun kurucu (Hücumdu) ona da bireysel rolde daha fazla ileri çık komutu getirmiştim ve bu değişikleri 2. yarının başından yaklaşık 15-20 dk da yaptıktan sonra maçı kopartıp kazanmıştım. Kendi kendime dedim ki tamam taktiği buldum.

Maçtan sonra taktikler kısmında 1 slota bu taktiği kaydettim. oyuna devam ettim ama yine beraberlikler mağlubiyetler almaya devam ettikten sonra Eski serilerde denediğim ve tesadüftür dediğim olayı denemeye karar verdim.

Maç içerisinde yaptığım değişikliklerle oluşturduğum ve sonrasında slotlardan birine kaydettiğim taktiği sildim.

Her maça revize ettiğim taktiğin ilk haliyle olan taktikle çıktım.

Takım konuşmalarından sonra maça başlamadan önce deşiklikleri uyguladım.

Sonuç olarak tıpkı geçen senelerde olduğu gibi taktik işe yaradı ve süper lige çıktığı ilk senede şampiyonluk oranı 1001 olan ve düşmemeye oynar denen Göztepe'yi 4. yapıp Avrupa ligine sokmayı başardım.

Bu taktiksel oyun bir tesadüf müdür? Yoksa bunun mantıklı bir açıklaması olabilir mi? görüşlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.

Nocna Mora
24.Haziran.2017, 22:45
Bana bug bulmuşsun gibi geldi :D Ama ben de taktiğimi oluştururken izleyip, sahadaki yansımasına bakıyorum. Heh taktiği buldum dediğimde o taktikte ısrar ediyorum ama rakibin oyun stili de çok etkili tabii ki. Aynı taktikle her maça çıkılmaz, en azından görevleri, anlayışı degistirmek gerekebiliyor.