PDA

View Full Version : oyun çok mu popüler oldu?

a.arıcı-11
16.Kasım.2017, 12:22
merhaba arkadaşlar,

içimizde menajerlik oyunlarına 2000'lerin başında CM ile başlayan veya 2005 ile birlikte FM ile başlayan (mesela ben :D ) arkadaşlar var.
özellikle ortaokul veya lise çağlarımızda menajerlik dediğimizde arkadaşlarımızın %95'i burun kıvırır geriye kalan çok küçük bir azınlıkla CM-FM muhabbeti yapardık. Özellikle FIFA ve PES'çilerin yanında esamemiz okunmazdı ama mutluyduk. İçten içe "menajerlik oyunu zeka, sabır gerektirir, çoklu düşünme gerektirir. Öyle W,A,S,D veya üçgen, kare, yuvarlak ve X ile oynamaya benzemez" derdik.

şimdi bakıyorum da özellikle Twitter'da almış bir FM furyası gidiyor. bizim mutlu ve ayrıcalıklı hissetmemizi sağlayan oyun git gide popüler kültürün esiri oluyor.

sizi bilmem ama beni bu durum irite ediyor arkadaşlar. İçimden geldi, yazmak istedim. Herkese iyi oyunlar. :))

CanrY
16.Kasım.2017, 13:16
Halen arkadaşlarımdan oynayan yok ama ben de senin gibi hissediyorum, bu oyun bizim gizli bölgemizdi :D

LifeYourself
16.Kasım.2017, 13:50
Benle hala dalga geçiliyor valla maç falan izlerken.İsmail taktik ne oldu şimdi falan diye Tudor saolsun sürekli değiştirdiğinden bize daha çok danışılır oldu :zuhaha
Genç bir oyuncu ismi duyulsun İsmail sen bilirsin nasıl bu çocuk falan deniliyor.Oyunu biliyor insanlar ama kimsenin oynamaya pek merakı yok açıkçası :)

AYDINLI_09
16.Kasım.2017, 14:05
benim arkadaşlarımın da çoğu oynamayı bıraktı ama arkadaşın da dediği gibi , bi zamanların sadece belli kesiminin gizli bölgesiydi bu oyun. hiç unutmuyorum üniversite de yurtta kalırken internet kafe açılacak dendi ve orada pc kuran arkadaşa cm-fm kurar mısınız die rica etmiştim , sadece 1 masaya kurdular ve ben o masanın kalkmasını 2-3 saat beklediğimi bilirim. izmirli bir arkadaşım vardı oda oynuyordu fm , sonra bir baktık millet bizim ne yaptığımızı merak ederken , kendileri oynamaya başladı. oyunu oynayan sayısı 1000 kişide 2 iken bir anda 20 pc de birden oyun kuruldu ve millet birbirine oyuncu tavsiye etmeye başladı. çok sevinmiştim çünkü herkes senden bir fikir almaya bişiler öğrenmeye çalışıyordu ve ben bu konuda tecrübeliydim. her zamanki mantığımla oynadığım , küçük , adı sanı olmayan takımı al , şamp ligine git , herkesin dikkatini çekti . 10 bin $ a alınan bir oyuncu nasıl 5 milyon$ a satılır , aklım almıyor derlerdi . hey gidi günler hey :icon_neutral: özledim ortak ağdan kariyer kapışmasını

MoNToLiVo_
16.Kasım.2017, 22:13
İlk oynadıgımda cocuk ve 13 yaşındaydım. Şuan 29 yaşında 2 çocugum var ve halen kopamadım üstelik bilgisayarda oynadıgım tek oyun yıllardır. fm bence oyun degil daha ötesi. oyunu tam anlamıyla yaşayarak tüm özellikleriyle oynamaya çalışmak emek harcamak daha da bağlıyor insanı..

samasti
17.Kasım.2017, 15:50
Ben yaklaşık olarak 17 senedir bu oyunu oynuyorum ve 10 senedirde bu forumda olduğum göz önüne alındığında benimkisi farklı birşey :) Her oyunda burun kıvırırım, yine yapamamışlar, eskisini makyajlamışlar vs. derim ama yeni oyunu çıkış tarihinden önce sipariş veririm. Alışkanlık olmuş artık :) Her yeni oyunda Galatasaray'ı alır, mali durumunu düzeltir sonra bırakırım. Ardından düşük takımlarla yırtınmaca. Hatta oyunu kapatıp yatmaya giderken bile kendi kendime basım toplantısı düzenlerim içimden, sorulara yanıt veririm falan. Maç önceleri kritik yapar, antrenmanları özel olarak ayarlarım. Kırdım kafayı galiba :)

byvirus
17.Kasım.2017, 16:38
Kırdım kafayı galiba :)

Galiba :D

Vieri
17.Kasım.2017, 18:39
ben 1999 depreminde binaya girişimizin yasak olduğunda arkadaşımla gizlice eve girip kalan inter roma maçımızı tamamladığımızda yaşadığım adranalini başka bir zaman yaşamadım :)

mertblgl
17.Kasım.2017, 23:02
ben 1999 depreminde binaya girişimizin yasak olduğunda arkadaşımla gizlice eve girip kalan inter roma maçımızı tamamladığımızda yaşadığım adranalini başka bir zaman yaşamadım :)

hahah buda çok iyimiş

a.arıcı-11
18.Kasım.2017, 17:25

abi sitenin admini olmasan bu yaptığınla adminliği en çok hakedecek gene sen olurdun :D

ToRoSKaPLaNı
22.Kasım.2017, 20:50
Eskiden benim çevremde daha popülerdi bu oyun. Özellikle Cm 03-04 serisi hemen herkesin dilindeydi. Fm ye döndükten sonra git gide azaldı benim çevremin bu oyuna ilgisi. Son dönemlerde artan online menajerlik oyunlarına merak sardı herkes bir süre. Daha sonra ondan da sıkıldı herkes. Şuan tanıdıklarımdan ben dahil Fm oynayan kalmadı :D Açıkcası kısıtlı dinlenme zamanımı fm oynayarak geçirmek istemiyorum. Sadece fm değil hiçbir oyunu oynayarak geçirmek istemiyorum.Zaten iş dışında günde toplam 2 3 saatlik bir hayat zamanım oluyor. Onu da başka türlü değerlendiriyorum :D Bu oyunu okul döneminde oynamak güzeldi. Derslerde kadro yapmak,taktik çalışmak,sonra eve gitmek ve o çalışılan taktikler üzerine oyunda uygulamaya çalışmak. Zevkli zamanlardı ancak artık bizim devrimiz geçti bu oyunda :D

caneration
22.Kasım.2017, 21:45
@ToRoSKaPLaNı valla öyle deme derim ben. 34 yaşındayım. Bir kurumda teknisyen olarak çalışıyorum ve hala işyerinde kafamda taktik kurduğum zamanlar oluyor :icon_lol:

Tamam eskiden olduğu gibi sabahtan başlayıp akşam hava kararmasını sonradan farkettiğim olmuyor veya gece oynamaya başlayıp sabah ezanıyla kendime gelmiyorum :smismileyiw2: hatta bazen 2 maç oynayıp kapattığım oluyor, ama başka oyun oynadıktan sonra çocukluk aşkım gibi yeniden dönüp oynadığım oyun Football Manager. Şu anda millet deli gibi MOBAA vb tarzı oyunlara yönelmiş durumda ve ondan dolayı ben çok da popüler olduğunu sanmıyorum FM'nin. Ülkemizden bahsediyorum tabi ki.
Eskiden arkadaşlar arasında taktik üstüne sohbetler ettiğimiz vs çok olurdu. Şu anda çevremde bu oyunu oynayan tek adam benim.